24 února, 2024

Přepravicováno

V prvním ročníku na politologii vám vysvětlí, že všichni sice mluví o tom, že pravo-levé dělení je už dávno mrtvé, ale nemáte tomu věřit, protože je stále platné, protože bylo platné už v dobách před Kristem, přežilo středověk, vrátilo se do politiky v době Toryů a Whigů a i v dnešní době liberální a neomarxistické je stále do značné míry platné.

Ano, v dobách ohrožení státu, se toto dělení upozaďuje, protože otázky o míře přerozdělování, úloze státu, sociálnu a hospodářství jsou přehlušeny otázkami o zachování ohroženého národa. V dnešní době naprosto sdílím postoj, že existují důležitější problémy, než debata o tom, co je pravicové a co je levicové.

Ostatně to uvidíte i v diskusi pod tímto článkem. Pochybuji, že dojde k jakékoliv shodě na tom, kdo u nás reprezentuje pravicové a kdo levicové vidění světa. Podle osobních preferencí jednotlivých diskutérů zjistíte, že veškeré špatné věci pocházejí od pravičáků a nebo levičáků, bez ohledu na cokoliv. Normální stav…

Naše Kotlinka je nejlevicovějším státem na světě. Kdo mi nevěří, ten ať si vzpomene na krajské volby, kde ČSSD převálcovala vládnoucí koalici ODS naprosto strašným způsobem kvůli tomu, že slíbila krajské proplácení třicetikorunových poplatků u doktora. Dokonce i v tom nejpravicovějším Středočeském kraji, baště všech pravicových stran, vyhrál drtivým způsobem David Rath. Na bilbórdech měl napsáno: „Zdravotnictví bez poplatků.“ Tehdy ještě ČSSD tak nějak tušila, co to znamená levicová politika. Ale zanedlouho už přišel Sobotka a jeho kumpáni, kteří ČSSD krok za krokem ukončovali.

Obyvatelstvo České republiky je převážně levicově smýšlející. Kdo u nás řekne, že zdravotnictví bude placené, studovat se bude za školné a důchody budou zajišťovat soukromé společnosti, ten prohraje volby. Václav Klaus byl sice kritikem sociálního státu, ale nikdy na něj nesáhl. Miloš Zeman sice musel řešit krachující banky, ale kromě konsolidační agentury měl státní rozpočet vyrovnaný. Andrej Babiš během svého premiérování v podstatě splnil předvolební sliby ČSSD i ODS, protože zvýšil sociálno a snížil daně. Proto má dneska pětatřicetiprocentní preference a v podstatě suverénní pozici i přes celou řadu hříchů ala Vrbětice, Covid, Jourovou a obrannou smlouvu s USA.

Jsme v době, kdy všichni představují kandidátky do eurovoleb. Je nejvyšší čas. Má-li se zvládnout nějaká rozumná kampaň, má-li se zvládnout, objet s těmi tvářemi celou republiku, je zapotřebí s nimi vystoupit už teď. Kdo kandidáty ještě nepředstavil, ten to udělá co nevidět. Takový Zdechovský nebo Vondra už na tom pracují od léta. Snad jen hnutí ANO si může dovolit ještě chvíli počkat, protože jsou v komfortní pozici a rozhodně netrpí nedostatkem prostředků na kampaň.

Dovolte mi, abych konstatoval, že letos je vysloveně přepravicováno. V podstatě všichni staví pravicové kandidátky. PRO se slovy svého ekonomického experta Tomáše Balvína definuje strana, která si nekonkuruje s SPD, protože PRO je strana pravicová. Pic ho, a jako jednička na kandidátce SPD je bývalý předseda Svobodných a také bývalý europoslanec Petr Mach. Na druhém místě je Ivan David, který byl kdysi v ČSSD, na třetím místě je Zuzka Majerová, což je opět pravicová politička. Svobodní také budou stavět kandidátku a v jejich případě už z podstaty bude libertariánská a pravicová. Tam to jinak nejde. Petr Macinka a jeho Motoristé sobě postaví další pravicovou kandidátku…

Jan Keller ve své knize o hybridní politice uvádí, že „pravicový populismus“ má mnohem větší mobilizační potenciál, než ten levicový. Když vidím zatím představené kandidátky, musím mu dát za pravdu. Kdo nemá v první pětce libertariána, jako by nebyl. S trochou nadsázky budou letošní předvolební debaty úplně dokonalou přehlídkou ořezaného státu, školného na vysokých školách, placeného zdravotnictví a chvály světové ekonomiky, které nikdo nesmí klást do cesty překážky. Všichni cílí na zhrzelé voliče ODS… ostatní členové Pětikolky jsou tak nějak mrtví už teď.

V nejlevicovějším národě světa prakticky nikdo neloví nalevo. Snad jedině Kateřina Konečná, která svojí kandidátku představí dneska. O Šmardovi není třeba mluvit, ten hraje o to, jestli ta SOC DEM vůbec přežije letošní rok a letošní volební debakly. Šlachta, ten je zaměřený podobně jednostranně jako Petr Macinka, akorát Motoristé době mluví o tom, že všichni potřebujeme auto a Šlachta mluví o tom, že všichni potřebujeme být více hlídaní, aby politici nemohli být zkorumpováni. Špidla ve zmijovce došel na odborářskou demonstraci, ale pochybuji, že to bude hrát roli.

Ještě nevíme nic o tom, koho postaví do eurovoleb ANO. Ale i Andrej Babiš teď především loví ve vodách ODS. Pokud nezmění taktiku, bude tu neurekom pravicových kandidátek. Echt liberální voliče plné grýndýlu a Evropských hodnot si vezmou Piráti, levicoví voliči budou mít Konečnou a jinak asi nikoho… a o konzervativní pravici se poperou víceméně všichni ostatní.

Rétorika v kampani se samozřejmě může vyvinout různým směrem a já nechci předjímat, jak budou jednotlivé strany i osobnosti komunikovat svoje názory a politický program, ale jména přece jenom už teď něco napovídají…

Při posledních parlamentních volbách bylo rušno kolem ANO. Všichni lovili v jeho vodách, ale bylo to příliš mnoho slimáčků, kteří nakonec Andrejovi uloupli jen droboučkou kapustičku. Hnutí ANO to trochu uškodilo, ale nikomu z těch marodérů to nepomohlo. Rozdělili si kořist, která byla příliš malá a nakonec o ní přišli ve prospěch SPOLU. Teď to vypadá, že supi krouží především nad ODS a Fialou. Vzhledem k tomu, že Fiala není Babiš, tak bych očekával, že kořist bude větší. Zájemců o ni je ovšem také hodně a pokud nepřekročí pět procent, kdo dostane propadlé hlasy? Ano, dostane je hnutí ANO jako poslední velký hegemon na scéně.

Na naší politické scéně je přepravicováno. Je to logické, ODS je chcípající kobyla, tak proč by všichni kroužili jinde a čekali na živější kořist? Ale až se bude kořist rozdělovat, je dost možné, že se z ní nakonec pořádně nenasytí nikdo. Čekajících nástupců je nějak moc a všichni chtějí dělat ODS revival.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

518 thoughts on “Přepravicováno

   1. v zákulisí USA a Rusko
    pro lid prostý Ukrajina s Ruskem, vzhledem k Zeleninově pevnému postoji dobýt Moskvu to on nebude, takže jeho konec se blíží. Kdo ho odstraní je otázka, pro lid to budou ruské tajné služby.
    myslím si.
    Kdo u nás kousne do kyselého jablíčka a sdělí zbytku nadšených obdivovatelů a spravedlivých mstitelů, že už nemají vybírat na tank ale spíš na traktor, to je otázka, ještě minulý týden Lipánek, Pavel, Fiala a Černochová dštili síru.
    Ale tak teď zase pojede ta podpora obnovy ..

    1. Vy si vážně myslíte, že Rusové přistoupí opět na nějaký mechanismus MINSK, t.č. číslo 3? … jakože poskytnout přestávku, aby protistrana získala čas se lépe a kvalitněji připravit? … a pak začít znova?
     Já si myslím, že jediná dohoda, kterou bude RF akceptovat bude mít následující průběh: … sedni! a podepiš! … přečteš si to až pak a zařídíš vysvětlení svým lidem.

     1. Nemyslím.
      Ale válka vždy jednou skončí nějakou dohodou
      Co bude obsahem dohody , to nepředjímám, formát Minsku už to opravdu nejspíše nebude, dvakrát se Rus spálil /merkel, holland/ . Předpokládám, že dohoda bude i o podstoupení části územní UA+ příslib, že zbytek už nikdy nebude koketovat s přijetím do NATO. Pozici má Rusko nyní dobrou.
      Na stranu druhou Putin prohlásil, že dřív než po volbách v USA nic s nikým uzavírat nebude.
      Ale pozastavení bojů a rokování – minimálně bych to přála všem Ukrajincům, co je nahnali do zákopů.

     2. to si nemyslím. Minsk 3 těžko, dvakrát se jednalo o podvod / viz Merkel a Holland/
      Putin prohlásil, že uzavření dohod s UA podmiňuje proběhnutím voleb v USA.
      Ale taky si nemyslím, že by se bál velkého dozbrojování… není z čeho.
      Ale ze srdce přeju všem Ukrajincům v zákopech, ať se brzy dočkají zastavení bojů.

      1. Jestli jsem tomu dobře rozuměla, musejí být splněny tyto podmínky:

       1. Denacifikace UA
       2. Demilitarizace UA
       3. NATO zpět na hranice z r. 1997 (… nebo tak nějak)

       Pokud COKOLIV z toho nebude splněno, nemusel Putin vůbec se SVO začínat.
       Výsledky voleb v SSA pouze ukážou, čeho (zhruba) se lze do budoucna od „našich zámořských přátel“ nadít.
       A podle toho se Rusové zařídí.

        1. To je přesně na co čekám, zda nastane. Ale jasné je, že to Rusko chce a čím déle se bude bojovat, tím silnější bude vyjednávací posice Ruska. Chtěl bych potom vidět ksichty Vondry, Žantovského a podobných.

 1. Levice nebo pravice?
  Nejen mladí již chápou, že si prací na kvalitní bydlení nevydělají, vlastní automobil jen pro vyvolené. Náklady na život pro vydělávající osoby tak vysoké, že se nevyplatí pracovat. Rádi si dobrovolně zvolí Základní příjem a život v pronájmu se sdílením prakticky všeho. Vždyť maso nemusí mít každý den. Ani rodinu, ani děcka.
  „Nic nebudou vlastnit a budou šťastni“.
  Přestoupit do tábora potřebných, živených státem, je jednosměrná cesta. Začít pracovat a tím přijít o veškeré dávky vlastně ani nelze.

  1. na vlastní bydlení v praze si vydělají i mladí ve velkém počtu, stačí být kluk bendovic – do politiky, tam se bere hodně za nic a holky mohou v praze na lepší privát dělat sex služby – hodně si jich tak vydělává na bydlení v práglu

   cinkali jste? tak co se divíte, máte co jste chtěli a bude hůř, naivita neomlouvá

   1. Jenže na jednoho Bendu je hodně těch, co jim nástupní plat neumožňuje pořídit si rodinu. Prostě nechtějí jít do rizika (a osobní nepohody), kdy musí zaplatit bydlení a energie, jídlo, léky a zubaře, mobily a net, poplatky všeho druhu, nedej bože nový e-mobil každých 6 let, …
    Ještě rádi si zvolí Garantovaný příjem, sdílení a život single. A to je Plán.
    (Čest výjimkám, co budou něco umět a budou to moci i uplatnit a někdo jim to dobře zaplatí.)

 2. EU volby nejsou o tom levice vs. pravice, ale eurohujeři vs. euroskeptici. Důležité je, aby se tam nedostali lidi jako Niedermayer, Zdechovský, Šojdrová, Peksa, Charanzová apod. ČR má sice jen 21 poslanců ze 705, ale mohou se sdružovat do frakcí. Takže když přibyde euroskeptiků, mohou ledacos změnit k lepšímu.
  Důležité je nezůstat doma a jít volit. A přesvědčit o tom i své známé . Tedy krom těch, co by volili eurohujery, ti doma zůstat mohou. 😁

  1. Souhlas.

   Ani hlas eurohujerům. Ani hlas kandidátce, na které by se byť jen jediný eurohujer objevil.

   Ani hlas ekoteroristům, podporovatelům zeleného úúúdělu. Ani hlas kandidátce, na které by se byť jen jediný objevil.

   Dělit na levici a pravici v těchto volbách netřeba.

 3. můj politický názor bych shrnul do těchto bodů:

  (1) Fiala je trotl

  (2) Operace Zet je dobrý nápad

  (3) Sionisti se roztahují po celém světě a v ČR jsou zvláště aktivní

 4. Jak je vidět, stále jsme ve vleku starodávného/přežitého dělení na LEVICOVÉ a PRAVICOVÉ (včetně nejrůznějších kombinací).

  Že už (mě) to unavuje, není to nejhorší. Podstatnější je, že to vede k nekonečným debatám, které dokážou mlžit prostor a odvádět pozornost od vidění/řešení nejpalčivějších problémů dneška.

  Myslím, že v naší kotlince by v současnosti bohatě stačilo rozlišovat mezi PRONÁRODNÍM či VLASTENECKÝM a GLOBALISTICKY pojatým nazíráním na další směrování/potřeby. A náležitě to uplatňovat u voleb.

  Kdo z politiků to nedá JASNĚ najevo, měl by mít smůlu …

  1. … jakože budete volit politika, který přímo prohlásí, že vystoupí z EU? Nebo bude stačit ten, který prohlásí, že ČR jednostranně zruší emisní povolenky, či celý Green Deal (ve výsledku to samé)?
   Rubikon překročen, smlouvy podepsány a zabetonovány.
   Vždyť von Leyen prohlásila, že miliardy na Green Deal nestačí, ale budou se muset najít bilionové zdroje. Kde asi?

      1. „Koupili“ jsme EU, která byla v té době nějaká. Dnes je to zcela jiný podnik. Tedy, produkt nedodal očekávané plusy = byl od začátku vadný = smlouva ani nebyla uzavřena.
       Také jsme mohli být cíleně uvedeni v omyl propagandou a učinili tak rozhodnutí, které bychom neučinili bez této skryté manipulace.
       Pokud byl produkt – EU a další, zpočátku ok, a pak se to nějak pokakávalo a do dnešního totálně zkakaného stavu, pak máme právo od smlouvy odstoupit a jít ke konkurenci nebo hledat místní spojence nebo… – toto jsme totiž kupovat nechtěli.
       To, že jsem pojistku na auto uzavřel u jedné pojišťovny neznamená, že u ní musím zůstat, i když mi neplní nebo zvedla 3x cenu – jdu k jiné.
       Tolik můj selský rozum. Zbytek jsou právní kličky a o…y.

       1. Takže BRICS+ je to kam může ČR odejít. Proč by nás měli chtít? A nevadilo by, že mezi námi je Polsko, Slovensko a Ukrajina?

        1. Musíme být vždy někam vlezlí? Zkusit to trochu samostatně. V4 může být základ pro diskusi.
         Masaryk řekl, že po mostě se šlape, to jsme si zkusili. Blyšťák slibuje z nás udělat do 10 let křižovatku Evropy – to je jako co? Už ne jen Východ-Zápéad, už asi i sever a jih?? Už teď se bojím.
         V naší poloze je těžko někam nepatřit, ale za každou cenu, či cenu sebezničení, nemám zájem. A tady o nic menšího nejde.
         A když říkáte BRICS…, drží rozhodující zásoby energií světa, přesunul se tam znalostní průmysl. Navíc, vlhké sny lunatiků z EU o zelených energiích, které nám mají dodávat (a my to tam postavíme) země jako Kazachstan, Azerové a další, plus Egypt, Maroko a další africké země….to chce notnou dávku drog. Vždyť ty africké země pokukují po BRICS také. Navíc, spolupráce = povýšit pašeráctví lidí z polo na plně oficiální podnikání. To prostě nemá řešení, současný kurz. To je fakt dobré pro vykazování činnosti EU.

      2. Že nedodržovat smlouvy může jen silnější to sice máte pravdu, ale tohle v rovině VEŘEJNÉHO odmítnutí plnit smlouvy.
       Teď např. Leyenová objíždí státy, aby vyžebrala peníze ne výplaty EU úředníků … stačí říct, sorry nemáme. sami máme málo, už jsme okradli i důchodce a hrozí vzpoura, která by smetla EU … což nechcete, že ne?
       Znemožnit plnit smlouvy se přece dá i jejich důsledným plněním. Další příklad – chystá se aktivního zapojení armád východního bloku do války s RF (aktuálně připr.avovaná blokáda Kaliningradu) … lze přece říct, soudruzi rádi to podpoříme, ale až bude vyčerpán jediný závazek smlouvy NATO, tj. řešit spory mírovou cestou … takže až pak… až pak soudruzi … atd

 5. Pokud někdo vydělává na něčí chudobě, na prostituci, gemblerstvi a říká si pravicak je gauner.
  Pokud si někdo říká levicak a nechce chodit do práce a nechá se živit je to taky gauner.
  Takže za mě je pojem levice a pravice mrtvým pojmem, je je to jenom o lidech ,jak se chovají a jakou mají morálku.
  Takový Rath byl taky levicový politik, ale myslel spíše pravicove do své kapsy.
  Když někdo říká, že je levicak, pravicak vůbec nic to o něm nevypovídá, pokud ho neznáme.
  Pokud by pravice ODS dělala jenom pravicovou politiku, nikdo by ji nemohl volit, ani pravicak, protože velky a skutečný pravicak pozira take malé a skutečně pravicaky.

  1. ODS by mohla dělat politiku, jakou by chtěla, kdyby o ní bezezbytku neplatilo pozorování z devadesátek: co se stane, když odesák spadne do vody? Vyplavou špinavý peníze a čistej komunista. Podporu pro sebestřednýho tuneldědka bylo potřeba něčím zaplatit (samozřejmě z erárního), proto se zhasínalo, utíkalo, vícekoženovalo, dělaly se tlustý čáry, vytvářely se maďarský a indický pasy. A to je jenom to, co už ani servilní média nedokázala vymlčet.

 6. pravicovost v podani mistnich orezavqacu statu na minimalni je jen proste ceske malomestacke kolenovrtstvi, proste ubozacky pateticky strach ze by do systemu mohli prispet vic nez z nej dostanou.

  totalni prehlidka toho tahani malomestackeho odduleheho pohlavi po promenade.

 7. Česko bylo pravicové možná prvních pár let po Sametu, pak už většinu času vládli socani a spol.
  I proto mluvil kdysi Zieleniec o nutnosti rozkročení ODS, Topolánek to pak provedl i praktický a Fiala dovršil rozpliznutí ODS do dnešního beztvarého Spolu.

  Okamura to dělá dobře, když dává na kandidátku Macha a Majerovou. Zvyšuje koaliční potenciál pro budoucnost.

 8. Tak údajně včera opět Ukrajinci v ČR páchali dobro, už se těším na muslimy, to bude teprve živoucí západní společnost.

  Prý jedna vražda a 3 pobodaní ze strany Ukrajinců, to na jeden den není špatné.

  https://www.krimi-plzen.cz/a/arena/

  Podle mě to ale byli převlečení russové, ukrajinci jsou hodní, říkala to západní média.

  Sláva Ukrajině!

  1. Výcuc:
   Vzkaz Geerda Wilderse holandským muslimům:
   „Mám vzkaz pro všechny muslimy v Nizozemsku, kteří nerespektují naši svobodu, naši demokracii a naše základní hodnoty. A kteří považují pravidla Koránu za důležitější než naše světské zákony. A je jich mnoho: studie uvádějí číslo 700 000. Tady je tedy můj vzkaz: Vypadněte! Opusťte nás a směřujte do nějakého islamistického státu. Tam si poté můžete užívat islamistické zákony. To jsou vaše pravidla, ale ne naše! Toto je naše země, ne vaše, ale naše. Toto je Nizozemsko.”

   1. To je moc hezky řečeno.

    Počkám si, jak to bude vypadat v praxi… když ti krimigranti nebudou chtít vypadnout a budou pokračovat ve svých kriminálních aktivitách.
    Co se stane pak? Co s tím Wilders udělá? Vyhostí je snad? Kam…? Nebo jiné řešení? Jaké…?

    1. Minimálně začal. Pojmenoval jejich věci tak, jak je vidí on a jeho voliči, kteří to vidí stejně. Je to málo v daný moment? Srovnejte s Rakušanem atd.

     1. Ve Švédsku vyhráli parlamentní volby Demokraté s proti imigrantským programem a složili vládu. Správně pojmenovávají, že dochází k islamizaci Švédska ale:
      + zatím se jim nepodařilo dát věci do pořádku, naopak situace se zhoršuje
      + vše svádí na Putina a Rusko, že to jsou oni, kdo islamisty podporují finančně a materiálně (stavba mešit atd).
      Je to určitě pohodlnější politika, než si přiznat: Jó holt jsme to s tou multi- kulti trochu přepískli..

 9. To chce klid a nohy v teple. 30let se současny model politiky znemožňuje ,ale setrvačnost voličstva se holt nedá zastavit naráz ,na to musí přijít tvrdý náraz.

 10. Vidlákův článek je důkazem, že jakmile se i jen minimálně zabředne do politické teorie, jako třeba do levičáctví/pravičáctví, přestane mít další čtení smysl. Operuje se s vágními pojmy, špatně vymezenými a několikrát do opaku redefinovanými kategoriemi, prolhanými dějinami… Je to dialog bláznů.

  Volby do EUhnije – nedá se říci parlamentu, protože parlament to fakt není – jsou zajímavé asi jen v tom, že díky akcím EUhnije na mezinárodním poli stále roste naděje, že už konečně někdo z větších hráčů neudrží nervy na uzdě a jejich hnízdo v Bruseli vybombarduje do mrtě. Nebo ten barák obsadí slimáčtí inženýři a jaderní fyzici, případně budovy vypálí vděční původní místní obyvatelé.

  Tak či tak, zvoleného hňupa či hňupky se v domácí hře zbavíme. Obří peníze za nic, které tam fasují, ho/ji brzy zlikvidují spolehlivěji než kulka do hlavy; s výjimkou Ing. Macha, který potřebuje aspoň dvě rány – ostatně že libertariáni mozek nemají, víme dávno – jinak by nemohli být libertariány.

  Je ostatně lepší, se takových humanitárně zbavit, aby dále neškodili. Státní invalidní penze nebo zašívárna v nějakém spešl pro ně zřízeném akademickém ústavu – protože v blázincích je nechtějí nastálo ubytovat a živit – vyjde mnohonásobně levněji než je nechat škodit v něčem praktickém.

  Co se týče příspěvku k diskutovanému reformování pravice, jako bývalý volič ODS z 90. let, kdy takové směřování bylo povinné asi jako nosit kravatu, protože jinak by naše firmy nedostaly od bank úvěry, jsem už dávno navrhoval skvělou reformu ODS, pomocí těžkého kulometu. Nebyla přijata – od té doby mě na schůze nezvou, no a konce všichni vidíme.

  Ve Fašingtonu si už povšimli, že jejich NATO/Ukroši v Ruině tak nějak „nevyhrávají“ nad zaostalým, krachujícím Ruskem, jeho „zastaralými sovětskými zbraněmi“™ a třikrát mrtvým Putinem, přičemž zabijačka v Izraeli se vymkla natolik, že vážně ohrožuje samotnou existenci státu do budoucích let.

  Do toho jsou USA v utajeném krachu ve všech myslitelných směrech a oblastech, spolu se Západem. A na krku mají prezidentské volby, kde establišment jede na mrtvém koni, tedy prosazuje senilního kandidáta, kterému publikum familiárně říká „FJB“ nebo-li „Fuck Joe Biden“; alternativou je akorát velká huba Trump, kterého se stále nedaří dostat do kriminálu, ačkoliv se snaží všemi prostředky.

  Gaučování je zkrátka zajímavé, lepší film v kině není. Hodně popcornu!

  1. Tak, volby se dají posouvat, až třeba odsunout na neznámo, to snad se teď daří Zelí. Proč by měly proběhnout, pokud by opravdu mohly něco změnit?
   Na UA vojna, Koza může dostat další plandemii, popřípadě Rychetského následovníci vykutí nový zákon, „který bude konečně respektovat aktuální situaci“ a je po volbách.
   Jak píšete, zrychluje se to a stává fakt zajímavým.

  2. To k42:
   A já bych si tak rád koupil cokoliv z katalogu polovodičů RCA, třeba z roku 1976..
   Měli tam už tehdy například velice šikovného švába, co uměl senzorové ovládání až 25A triaku, uměl spínat i v nule – a ten šváb měl zároveň v sobě i oddělovací optron! Takže když se náhodou stalo, že poškozená zátěž ten triak odpálila, švábovi se ale nic nestalo. A příslušný 25A triak od RCA, byl kompletně šroubově montovatelný – takže k opravě stačil jen šroubovák a zhruba naše dvanáctka klíč..
   A těch skvělých diskrétních tranzistorů a diod, co tam měli! Včetně kapitoly s aplikačními schématy, kde každé z nich, bylo v laborkách RCA podrobně proměřeno a otestováno.
   Škoda.

   1. Ano, to byly zlaté doby. Ukápla mi slza…
    Krásné jsou také ty jejich „aplikační katalogy“, jak píšete. To je hodnotná literatura, i dnes některé firmy fungují tímto způsobem, třeba Microchip: jejich „Application Notes“ jsou prostě nádherné…

    Nedávno jsem dostal „dědictví“, od známého, který přestal bastlit, protože kvůli stáří a nemoci téměř oslepl. Odvezl jsem si plnou dodávku archívů, katalogových listů, aplikačních „katalogů“, starých součástek – od elektronek přes germániové tranzistory po mraky analogových a digitálních obvodů ze 70. a 80. let; také staré nádherné televize, třeba ty ruské „Elektronika C43x“ – ještě bez digitálních „vopičáren“, těch tam je nejméně 5. Zesilovače, magnetofony… Zkrátka poklad.

    Doufám, že na to najdu někdy čas…

  3. k42: tak by som sa rada spytala, ak to nie je prilis doverne, v com mate uspory…..EUR+USD su tym alebo onym sposobom odsudene (hrozba hyperinflacie ci rozpadu krajiny ci spolku krajin emitenta), akcie su tym padom problematicke, kedze s krizou meny pojde do prdele asi aj kapitalovy trh, CZK to asi tiez nevytrhne, viacero bytov na prenajom ma jednak malokto (predpokladam, ze chov blondin je drahy:-)), dlhopisy jakbysmet, krypto sa ide sledovat a dozorovat a zlata by clovek musel mat vskutku velke mnozstvo, aby mu to pomohlo….tak na com to prekonate?? Pretoze pokial nie som nejaky milionar v eurach, tak si to neviem ani predstavit. Samotne hospodarstvo je jednak nie pre kazdeho, jednak aj ono bude potrebovat „peniaze“ na platby za vsetko mozne……a aj ked sa mu bude prezivat lepsie, kedze bude mat aspon ciastocne svoje potraviny, nemusi to byt dost. Pokial nenastane doslova apokalypsa v zmysle drancujucich hord a kolabujuceho statu…..to by bolo uz vsetko inak.

   1. Chov blondýn je skutečně drahý koníček, kromě toho, že je velice náročný i v dalších směrech. 😀
    Ale baví mě to…

    Řídím se heslem, že co člověk sežere a vypije, to mu už nikdo nesebere; a také tím, že co má v hlavě, co se naučí a umí, se dá zpeněžit v případě potřeby všude po světě; největší hodnotou je samozřejmě zdraví a pohoda. Do hrobu si to nevezmu, a bohatí projdou do království nebeského asi jako velbloud uchem jehly…

    Něco v nemovitostech, něco v akciích, něco v bitcoinech, něco zlata a stříbra – fyzického, spíše v mincích a špercích, protože to lze v případě potřeby snáze a s menšími ztrátami prodat. Papírové peníze také, protože za ty lze v případě potřeby rychle někam odjet, koupit benzín/naftu/jídlo…

    Celkově, nejsem zrovna spořivý typ. Peníze mě až tak nezajímají – když je mám, samozřejmě. Bohatý je ten, kdo má dost: někdo není bohatý ani s miliardami…

 11. OT, at se k42 ma zas moznost vyhonit nad tim jake je to cele s umelou inteligenci blbost 😀 :

  Nove velice zajimave moznosti generovani obrazu, hudby a 3D modelu v AI : https://dangottwald.cz/ai-video-muzika-3d-modely/
  Posledni odstavec z clanku :
  Ve všech uvedených oblastech samozřejmě pořád vidím velké nedostatky a nedokonalosti. Video vlastně není zatím plnohodnotným videm, ale jen 4s hýbající se část obrázku, hudba je dost často falešná a 3D modely nejsou dost ostré či vhodné k tisku, přesto však zůstávám fascinován.

  Když si uvědomíme, že ještě nedávno nebylo nic podobného vůbec možné vygenerovat a jak rychle jde aktuálně vývoj AI, tak si myslím, že se brzo dočkáme velmi působivých výsledků srovnatelných s profesionální lidskou prací a a možná jí časem i v mnohem předčí. „Sky is the limit.“

  1. Ale prdlačky, švagrová…. Holt si pár komediantů půjde sednout někam za kasu, pokud na to budou mentálně mít místo toho, aby kvákali z čtecího zařízení texty, které napsal někdo jiný. Absolutně nechápete, že toto je naprostá marginalita či kouřová clona a za tímto účelem by do AI nikdo nevrážel ty prachy, co do ní jdou. Opravdové nebezpečí AI pro společnost je podle mne například v sofistikovaném a rychlém zpracovávání obrovských objemů dat třeba ze sociálních sítí a na jejich podkladě vyhodnocení a doporučování vítězných strategií k ovlivňování myšlení lidí ve prospěch těch, kdo ten rozvoj AI platí. Pořád platí to jednoduché „sledujte tok peněz“. Takže buďte dál fascinován, protože o to tady jde.

   1. Přesně tak. Už před +20-ti lety jsme v jedné naší firmě pracovali na AI vyhodnocení a směřování reklamy pro německou komerční televizní síť a další hráče – a na základě toho jsme pak dostali nabídku pro volební kampaň, kterou později protlačili Makrelu; BTW to nám uzmula amícká parta, která přeplatila některé naše klíčové lidi a ukradla nám ze serverů zdrojáky. Chci tím říci, že se to používá už dlouho: každá krysa dostane svého Krysaře, který píská písničku, vyladěnou akorát pro ni.

    Šumaři a komedianti mohou řvát jak chtějí, většině z nich skončí Dolce Vita a budou muset zase zapřáhnout koníka do vozu a táhnout od vesnici k vesnici a krást slepice. IMHO si nic lepšího nezaslouží. Už dnes dokáže partička zanícených amatérů na netu s pomocí animačních softů udělat lepší film než za miliardy velká filmová studia – až se vše dále zlevní a technologicky zlepší, Pápá šumaři!

    Skuteční umělci a umění samozřejmě zůstanou…

    1. V tom hodnoceni umelcu a jejich budoucnosti se shodujeme 🙂 Akorat nevim kde vzniknou ti velci. Za strasne totality 🙂 byl propracovany system rozpoznavani talentu, a byt nekdy museli hrat v Okresech na severu 🙂 , opravdove nuly a netalentovani se dostali do obehu malokdy. Jeste i ta povestna recitarorka soudruzka Pelikanova, i te se musi nechat ze komunisticke basne prednasela dobre. Tento system se zhroutil, staci koukat na obsazeni TV serialu, predtim by hvezdy mohli sehrat akorat komparz, i do malych roli s par replikama se za starych dob dostali takovi co by dnes byli za velike umelce – treba Cisler, Lohnisky, Peterka… Takze kde vyrostou v dobe AI ti velci ? Budou mit podstatne tezsi vyrust a nak upoutat pozornost producentu natolik, aby je platili… Performacni umeni muze ne zcela zaniknout, ale zuzit se tak, jako i dnes mame vozky a kočí – ale kolik ?

     1. Souhlasím, jen bych k tomu podotknul, že za čs. bolševika sice existoval systém výběru talentů v umění/zábavě a ve sportu – státem placené lidové školy umění a sportovní kluby, školy – ale nic podobného nedělali pro talentované technicky a vědecky nadané. Tam žádný „státní trenér“ se slušným platem nebyl, taková činnost byla jen neplacená, na úkor dotyčných a jejich rodin.

      Na rozdíl od Sovětčíků, kde existovaly už speciální základní školy, státem placené kroužky a tábory, bezpočet soutěží a vědecko-technických „olympiád“, vydávali (i platili licenční práva) literaturu…

      Takový systém – tentokrát i pro matematicky/technicky nadané děti – je nutno znovu vybudovat. Dlouhodobě se to nesporně velice vyplatí.

      1. Ano, treba specialni stredni internatni matematicka Kolmogorovova skola v Moskve, kam posilali talenty z cele rise. Totalitni tam bylo treba to, ze vsichni zaci byli povinne cleny sportovnich krouzku 🙂

       1. Pokud vím, půl roku jsem tam vydržel, bylo v Bílovci Matematické gymnasium Mikoláše Koperníka. Jedna třída s 24 děckama (vesměs vítězi matematických olympiád). Takže školy byly, systém výběru také.

        1. V každém kraji byla minimálně jedna matematická třída. V osmdesátkách pak i matematicko-informatická. Docela drsné talentovky, plusové body za zmíněné olympiády/pythagoriády.

          1. Však se také Rusko otáčí k sovětskému systému školství, do kterého chce vimplementovat nějaké nověji osvědčené věci. Odstupuje od západního systému.
           Zjistili, že se současným matrošem po VŠ nelze dělat vědu = žádný kosmos, jádro, super zbraně = výprodej 90. let.
           Jo, za pár let se tu na nás budou fakt jezdit dívat jako do ZOO, jak už někdo dříve psal. Myslím tím lidé z Asie. Ti z Afriky a tak to tu mají už nyní jako safari, můžou, co chtějí.

          2. Sověti vydávali technickou literaturu, ve které bylo uceleně uspořádáno a na praktických příkladech vysvětleno celé téma.
           Kromě toho, v tehdejší technické literatuře nic netajili – ať už šlo o jejich vlastní nepovedené, nebo západní povedené. Bylo tam všecko včetně poznámek, co bylo špatně.
           V překladech tady vyšla u SNTL tak možná tisícina opravdu zásadních, odborných elektronických publikací (soudě podle cca dvacetiletého čtení předplaceného, sovětského Radia, kde se to odkazy na nám neznámé knihy jen hemžilo).
           A ty knihy, které tu vyšly, po převratu všichni zahodili jako fujtajbl. Stačilo rusky znějící jméno autora a letělo to z technických knihoven pryč.

      2. Je fajn si tak hezky zanadávat. Ale chtělo by to trochu míry.
       Jako dítě školou povinné jsem se před 55+ lety účastnil několika ročníků chemické a jednoho fyzikální olympiády. Oboje běží kontinuálně dodnes, má to za sebou 60 (chemická) a 65 (fyzikální) ročníků. Matematická (s tou osobní zkušenost nemám) ostatně už 72 ročníků. Zajisté to mohlo být lepší tehdy a mělo by být lepší dnes.
       Zdejší bolševik měl ještě jeden zásadní problém práce s talenty – kádrování dítek podle zařazení rodičů na černých seznamech. Ono bylo hezké, zúčastnit se těch olympiád a Natur semper viva, pro přijetí na vysokou školu ale hrály zásadní roli jiné položky.

       Průšvihem posledních desetiletí je vyměkčování nároků na všeobecné matematické (ale i fyzikální, chemické a biologické) vzdělání. Před časem jsem oceňoval snahu Pavla Juříčka vysvětlit (nejen) poslancům, že bez matematiky to nejde.

       https://www.parlamentnilisty.cz/profily/Ing-Pavel-Juricek-Ph-D-120946/clanek/Vubec-si-neumim-predstavit-ze-bych-mohl-pracovat-bez-matematiky-101245

       1. Jako dítě jsem se matematických a fyzikálních olympiád účastnil také. Berete to jako „nadávání mez míry“, protože ani zbla netušíte, jak obří podpora takových aktivit byla v Sojůzu – a ti to částečně okopírovali od Amíků, z 50. let, kdy USA šokoval Sputnik, Gagarin a sovětské jaderné zbraně natolik, že to této oblasti nacpali obří úsilí a prachy. Prostě nevíte…

        Sovětčíci měli plošný výběr od 6-ti letých dětí, na každé základní škole, a tamtéž takové děti separovali a učili zvlášť. Měli množství kroužků a mimoškolních aktivit, se skvělým vybavením nejen literaturou. „Technologické parky“ v každém okresním městě, kde si talentovaní mohli na strojním vybavení – soustruhy, frézy, CNC stroje, počítače CAD/CAM/CAE vyrobit za dohledu instruktorů, co chtěli…

        Počítačové a technologické kroužky a Workshopy, v obrovském rozsahu a se všemožnou podporou. Byl do toho zatažen i průmysl a vývojové, akademické instituce, kteří měli povinnost takové věci podporovat – a také to dělaly.

        Bylo tam běžné, že už mezi 10-ti letými nadanými dětmi si high-tech podniky především vojenského průmyslu před-vybíraly budoucí zaměstnance, platily jim stipendia a praxe, poskytovaly jim odborné vedení – „tutory“ včetně sociálního a společenského růstu…

        1. Zbývá dodat, že Amíci tyto programy postupně omezovali od 60. let a postupně je típnuli. Sovětčíkům to vyhnívalo, jako celý systém – ale i to, co jsem viděl jako študák v 1986, bylo v porovnání s ČSSR jako rána do hlavy. Za Putina to obnovili do původních záměrů, fakt to tam jede stachanovsky na 140%. Výsledky jsou, jaké jsou: USA jsou v mnoha věcech „100 let za opicemi“ a Rusové testují 3. generaci hypersonických zbraní a další taková čuda…

         Zatímco v našich školách NGO’s ukecávají chlapečky, zda nechtějí být spíše holčičkami…

        2. O tom, jak to chodilo v SSSR byly různé legendy tehdy a jsou jiné i dnes. Trochu (spíš dost) k tomu přispěla i tehdejší nemalá míra izolace od jiných zemí – včetně těch z RVHP. Takže opravdu nemohu tušit, jak to chodilo tehdy v ruských okresních městech. Nicméně, SSSR nebylo jen Rusko. Ta obří podpora nadaných dětí v technických oborech byla podle Vás omezena pouze na Rusko, nebo fungovala i jinde v Sojůzu? Moje zkušenosti z komunikace s kolegy z různých postsovětských zemí a návštěv některých, mne vedly spíš k představě, že ta úroveň byla většinově „takňák“ podobná.

         1. Jen Rusko, a pak „jak kdo chtěl“, protože to bylo na sovětských republikách, ne na svazové úrovni. Dokud nepřevážily protiruské nálady v Pobaltí, tak v Rize nebo Tallinnu se také snažili – co jsem tak zahlédl v roce 1986 – ale v Rusku to prostě mělo úplně jiné grády.

          Srovnání nesneslo s ČSSR skoro nic – natolik to u nás bylo hrozné. Třeba s dostupností literatury, kontakty mezi vysokými školami – v technických vědách měli Rusové něco jako dnešní „Erasmus“ s Amíky, študenti z leningradské LPI nebo Moskevské státní technické univerzity běžně studovali pár semestrů třeba na MIT nebo Stanfordu či Berkeley. Ti lepší, samozřejmě, pro každého to nebylo – šlo primárně o odbornost, ne o komunistickou tlačenku těch pevněji přisátých, i když o to jistě jde do nějaké míry v každém režimu.

          Vidět třeba mezinárodní technické knihkupectví u Gorkého parku v Moskvě, v tom roce 1986, to bylo šokující: za pár tehdejších rublů přetisky a překlady (legální, Sovětčíci za to platili licence) nejnovějších amerických učebnic a vědeckých prací… snad 5 pater nebo kolik obří barák, plně narvaný takovými knihami.

          Americké vědecké a technické časopisy, to měli v univerzitách a výzkumácích všude v hojném počtu. Ve srovnání s československými poměry prostě něco naprosto nevídaného, jako z jiné planety.

       2. Za mna bola matematicka olympiada, domace kolo na zakladke povinna … a myslim, ze v Kosiciach je stale, onehda mi pisala kamoska, ze ci nepomozem synovcovi vyriesit priklad … UPLNE VSETCI, aj ti najtupejsi, museli odovzdat vypracovane zadanie, na A4, s narysovanym rameckom okolo kazdej stranky, predpisane hlavicky … do znamky z matiky sa to samozrejme nebralo v potaz, pac to bola domaca uloha niekedy pre celu rodinu (a kamosky po svete 😀 ) … ale dietko muselo maknut aspon na vypracovani odpovede .. mam dve holky uz na druhom stupni, jednu na 8-rocnom gymnaziu, a matematicka olympiada v Brne je tak strasne dobrovolna, ze uca ani neupozorni triedu, ze uz su vypisane zadania

     2. Optimisticky si myslím, že to vyřeší čas. Jednou skončí to nekonečné zadlužování, dotace ziskovkám a soukromým dívadlům, LGBT+ taky hopne do propasti dějin a skončí to Shakespearovo „doba vymknutá z kloubů šíli“. Koneckonců na Slováči a u Maďarů už to pomalu vykukuje a třeba se i u nás najde politická strana, která to po vyhraných volbách (slibovat to předem nemůže, to by ty volby prohrála) taky zavede. Takže žádné „levicové“ zvyšování daní, jen se díky AI zeštíhlí administrativní potřeby státu a ten tok peněz na věci ne zbytné, ale zbytečné, ne-li přímo škodlivé. Třeba jasně zůstanou státní divadla, ze kterých budou vymetení novátoří, kteří ví, že autor byl vůl a oni parazitováním na jeho díle ukážou, jak jsou ženiální. A ve finále bankéře ze snižování úroků při zmenšování zadlužení yebne a bude konečně klid. Je to jen můj metaforický názor.

      1. Ale kdo ten binec bude uklízet? A půjde to ještě opravit? Proč to nechat dojít až tak daleko?
       Jak myslíte, že bude Západ řešit své neřešitelné problémy? Mají oblíbenou strategii: vykopat je na Východ, tam se toho vleze. A nasadí nechápavou tvář, jako že s čím máte problém? Žádný přece není.
       Kdo s nimi pracuje, musí vědět, jak fungují. Nikdy nepřiznají chybu nebo vinu. Vždy za to můžě někdo jiný.

   2. Nemesis : No dobre, dobre – ale jak tomu chces zabranit ? I Kechlibar si vsiml, i Romportl si vsiml, i moje malickost si vsimla, jak masivni je popiracstvi fenomenu AI i v kruzich jinak inteligentnich a (zatim) ve svych oborech uspesnych lidi. A kdyz jim to už pronikne do vedomi, siri se strach a frustrace, plodici nesmyslne reakce, jako treba pokus daberu o sabotovani vyroby vzorku hlasu v cestine. Takze nebude (volicske) sily ktera by se postavila vcas tomuto trendu. Konec koncu, ani mne neni jasne co a jak by meli vubec žádat… Jdeme do dystopické budoucnosti. A ne za generace, ale za pár let.

    1. Kechlibar je typický IYI, dle Taleba: už si všiml že Rusové mají paletovací vozíky a palety? Dokonce v armádním nasazení a vojenském průmyslu první v Evropě/Asii, přibližně od roku 1940, plošně zavedené? Typický yntelechtuán, bohužel…

     Žádné „popírání AI“ není, jen vypatlané a velice přehnané články v „populárních zdrojích“ pro úplné diletanty. Dabing filmů nebo herci budou existovat i v „AI budoucnosti“; mašina to dělat nemůže, protože to nedělá lidsky, s lidskou inteligencí.

     1. Jak je psáno výše, dabing je marginální záležitost.
      Skutečně kvalitní dabing (třeba jako Filipovský – Funes) jsem neslyšel přes třicet let. Pokud už se výjimečně se dívám na nějaké filmy (většina z nich za to nestojí), zásadně v originálním znění s titulky. Dabing to dokáže i bez AI neskutečně zprznit, takže i z relativně slušného dílka se stává něco nepopsatelného.

      1. Tak jistě, nehledě na to, že dabování televize vede plošně k neznalosti cizích jazyků – v západní Evropě, kde od 50. let sledují v TV filmy s titulky, hodně velké procento populace umí aspoň pasivně anglicky. Ale třeba v Žabostánu, kde se také velice dabuje, neumí ani slovo.

       Dabing není úplně marný – sice „originál je originál“, ale kromě kvalitních titulků je dobré znát přímo jazyk, a to často velice dobře, včetně místních slangů, argotů a kulturního kontextu – jinak divákovi unikne velice mnoho, třeba většina narážek a vtipů. Ovšem s dabingem je to často jako se vším ostatním: většina je odfláknutá a tak mizerná, že na dabovaný film nemá smysl koukat, hlavně z posledních 20+ let, čest výjimkám…

      2. Nezapomínejme na to že u tvorby lepšího dabingu jsou obvykle nejméně dva až tři. Někdo to přeloží, někdo dialogy připasuje na hubu herci ve filmu a ve finále ten text komediant více či méně přesvědčivě umjelecky odrecituje.

     2. k, vas je treba brat s rezervou. U Anstajgna si take pamatujeme spise to ze e=mc2, nez ze nenosil ponozky a bil manzelku Milevu 🙂 🙂

      1. „S rezervou“ je třeba brát každého: nezapomeňte se podívat občas do zrcadla.
       Einstein byl kromě toho všeho také vyhlášený kurevník, no a co? Milevě to pálilo, a je dodnes otázka, nakolik s Albertem vědecky spolupracovala. Objevil štěpení jader uranu Otto Hahn nebo spíše jeho „laborantka“ Lisa Meitnerová?

       To jsou nezodpovězené otázky; stejně jako třeba, jak jinak by se vyvíjela historie moderní Evropy, kdyby Napoleon neměl za manželku štětku Josefínu, a byl raději doma, místo aby kočoval po světě v sedle. 😀

      2. Početl jsem si, co je a co není umění a na budoucnost AI a docela mi ty názory spravily náladu.
       Ohňostroj mimoňství!
       Naprosto individuální názory. Umění čili kumšt je konglomerát obvyklostí vycházející z něčeho minulého (kultury), jeho jediný skutečný výstup je účinek na masy, který nedokáže předem odhadnout žádná AI, ta umí jenom ten zájem nějakým způsobem monitorovat.
       Podle téhle definice je totiž i politika umění. Když se nad tím zamyslíte, možná mi dáte za pravdu.

      1. No pozor : Šach, to je deterministicky system s konecne velkym stavovym prostorem. Nelze srovnavat s umenim. Jak popsat algorytmizovatelnym zpusobem treaba fakt, ze existuji hudebni skupiny, kterym se povedl svetoznamy hit – ale jen ten jeden jediny, a vse ostatni nestalo za mnoho ? Jiste je zatim z AI jen jedno, ze v kazdem oboru lidske cinnosti velmi zuzi uplatneni lidske pracovni sily. Utesujeme se ze zustanou ti „opravdovi, spickovi tvurci“… I kdyby to tak bylo (neresi – nevi se, se z jakeho podhoubi budou moct vyrust kdyz podprumer i prumer zabere prave AI) tak masova nezamestnatelnost musi nutne povest k revizi obcansko – politickych prav. V Cine k tomu svym modelem ‚totality ve ktere se smi byt bohatym“ uz nak blizi a AI umoznujici dotahnout kreditni socialni system do dokonalosti, jim v tom pomuze. Ale take nevime zda je to schodna cesta (pripade schodna jen pro asijce s jejich mentalitou) nebo ten pokus o rizenou spolecnost take povede do krize a stagnace…

       1. A kam to dotáhly prvohorní řasy po letech vývoje? Vážně je lidská inteligence ta jediná nedostižná?

        Def.: Inteligence je to, co dokáže dosahovat požadovaných cílů.

    1. Kdy už napíšete vlastní text na téma AI a tam si pak můžete diskutovat o tomto tématu do aleluja? Otravujete s tím už příliš pod texty, které s AI vůbec nesouvisí

     1. Ignorujte ho, je to obycejny debil, ktery sam nic napsat neumi a proto tu denne otravuje.
      Ne nadarmo uz byl jednou zabanovan.
      Pro informace o IT si chodi na Zive (!!!), a pak to tu prezentuje jako nejake autority. A jako by to nestacilo, tak se odvolava na takove „autority“, jako Kechlibar, ktery se v posledni dobe proslavil tvrzenim, ze Rus na ukrajine prohrava, protoze ruska armada nema paletove voziky a ruske letectvo za moc nestoji, kdyz jim obcas Ukrajinci nejake to letadlo sestreli. Je to pry diky tomu, ze jsou rusti piloti obezni…
      Kechlibar budto zamerne podsouval svym ctenarum kyjevskou propagandu, nebo jeho analyticke mysleni stoji za ho*vno.
      At si kazdy vybere sam.
      Proto bych vsem mistnim ctenarum doporucil igtnorovat trolly, mezi ktere tohle AI jelito urcite patri.

      PS podle podle ruznych svetovych publicistu AI do konce roku 2023 prevalcovalo vyssi skolstvi, a univerzity nemely co ucit.
      Mezi jinymi to loni s uplne vaznou tvari opakovane tvrdil treba Jordan Peterson.

  2. komedianti vzdy chodili po zobrani … bude taka strasna skoda, ked po zobrani miesto komediantov pojde AI? … kebyze nieco uzitocneho urobila, zrovna teraz mi treba usit oteplovacky na nestandardnu postavu, a bude to chciet aspon 4 gin-toniky, nez to dokoncim … dajte mi AI, ktora oskenuje potomka a vypluvne gate co padnu, prosim, prosim … fotka gati v tomto pocasi akosi nestaci … ja viem, som prizemna, riesim co obliect, miesto rozvazovania nad pointou najnovsieho filmu

 12. Jestli je ČR nejlevicovější stát v Evropě, tak pánbůh s námi a zlý pryč.

  Lidi se stydí být levicovými. Nejpozději od roku 1989 je to největší ostuda. Já jsem volil komunisty do té doby, dokud se definitvně nevyloučili z parlamentu (tj. dokud většina jejich voličů nevymřela).
  Vidlák má ale pravdu v tom, že vnitřně levicových je (zatím) dost lidí.

  Výsledek je ten, že
  – starší lidé volí pravicové strany s mírně levicovými bofy v programu
  – mladí volí piráty, přestože se jedná o ultrapravicovou stranu s levicovým nátěrem. Je to proto, že zatím nemají starosti s tím, zda budou zaměstnaní, zda budou mít zdravotní péči nebo důchod, a piráti jsou přece cool.
  – ČSSD volí lidé, kteří si myslí, že je levicová a zároveň se za to není třeba stydět
  – jedinou levicovou stranu (KSČM) nevolí nikdo, protože volit komunisty je přece ostuda, to ví každý, že
  – já volím SPD, přestože je pravicová a má nejednu chybu, protože se dostane do parlamentu a je to jediná skutečně oponentní parlamentní strana

 13. Podle Paretova pravidla je v každé společnosti 80% levičáků.

  Chudí se chtějí mít lépe. Nejlépe stejně tak dobře jako bohatí. Levice znamená afinitu k rovnostářství, socialismu, komunismu. Každému podle jeho potřeb.

  Pravičák se politicky definuje těžko. Svůj politický program musí umně skrývat a balit do líbivých mašliček. Málokdo by mu dal hlas, kdyby otevřeně říkal, že chce být bohatý, mocný a slavný na úkor svého voličstva, které hodlá držet ekonomicky pod krkem jak jen to půjde.

  1. a jak hodlá zbohatnout levičák? sebrání peněz tomu bohatšímu a přerozdělováním přes stát. děkuji nechci.

   1. Re: Houmr

    Milý Homére v převleku,
    pravičák bohatne – až na výjimky – tak, že okrádá jak ty nalevo od něj, tak ty, kteří stojí při něm, to jest na pravé straně politického spektra.
    A okrádá je tak, že mele hovna o svobodné soutěži a rovném přístupu, zatímco VŠECHNO funguje na systému uplácení, podvádění a porušování VŠECH myslitelných pravidel.

    Co jiného, než úplatky, jsou tzv. dotace.
    Co jiného, než podvody, jsou hry na výběrovky.
    Co jiného, než porušování pravidel, jsou tzv. certifikace firema jejích výrobků či služeb.

    Takže nandejte si telé fusky, páč venku mrzne, běžte do parku krmit holuby a při jejich futrování jim povídejte svá moudra o levici.

    1. Jakože Musk, Zuckerberg, Gates, Altman, … vyrostli na dotacích a úplatcích?
     To spíš „levičák“ je něco jako otrok, jehož největším přáním je mít svoje otroky. Neb co udělá tento „levičák“ když vyhraje půl miliardy, resp. proč vůbec sází?

     1. Pro Eta upala iz višnije.
      Chachá Milé Eto. Vy opravdu věříte na individuality Vámi zmiňovanými, že to jsou géniové sebemakeři(selfmademan)? Minimálně Musk i Gates se narodili se zlatými lžícemi v hubách a a jejich geniální kariéry jsou výslednicí celoživotního kmotrovství všelijakých speciálních služeb a zájmových skupin.

      1. Musk a úspěšný podnikatel? … on je velmi zajímavý případ, ukažte mi dalšího „úspěšného“ podnikatele, který bude dostávat neustále neomezené úvěry a přitom bude neustále v červených číslech. Viz Tesla – ještě nedávno byly články, kde „ziskovost“ byla přirovnávána k házení miliónů USD každou minutu do pece. A situace se nemění, soc. síť „X“ je dtto … kdepak, tady jsou jiné zájmy, kdy na penězích nesejde.

   2. vzhledem k tomu, ze ten bohatsi se stal bohatsim tim, ze ukradl prachy u ostatnich, co nemeli tu prilezitost (a nerikejte mi nic o pracovitosti, schopnostech a pili – viz Kozeny, Bakala, Komarek a ostatni Kellnerove) tak muzete nechtit, ale to je asi tak vsechno. Az to zacne nikdo se vas nebude ptat.

  2. To jsou ty vlhké sny ideologů.

   Ve skutečnosti měl týpek 25 000 čistého, 50 000 dluhu a myslel si, že je střední třída a volil TOP 09, protože všichni kamarádi volili knížete a on si myslel, že je něco víc, když to knížeti hodil taky, přestože měl patrit do těch 80%.

   Kam patřej členové KSČM, co podnikají? Do těch 80% nebo 20%?

   Pravičák všude na světě říká, že vás stát nebude odírat na daních a rozdávat to nemakačenkům.

   Trump je pravičák a banksteři vedou levičáckou demokratickou stranu. Jsou bohatí a mocní na úkor svého pomateného levicového voličstva, které drží pod krkem BLM, Antifou, CNN, univerzitama a řádícími gangy ve městech, kde pro jistotu rovnou zrušili policii.

   Běžte mezi lidi.

   1. Máte víceméně pravdu, až na to, že banksteři vedou pouze zdánlivě levicovou politiku. Ve skutečnosti se jedná o politiku ultrapravicovou, tj. fašistickou. Dělají to tak už více, než sto let.
    Konzervativní pravice to odmítá, protože vláda banksterů znamená faktickou likvidaci menších a národních podnikatelů. Nálepka levice znamená, že to je pro klasickou pravici ještě více fuj, ale pro mladé, nezkušené popřípadě hloupé příslušníky většiny populace (včetně úplné chudiny) to může být lákavé (viz. voliči Pirátů).
    Zmatení pojmů je klasická metoda oblbnutí populace. Přesně proto vznikly pojmy jako neomarxismus (Karel Marx by z toho dostal osypky.). Právě proto se nemůžeme shodnout na tom, co je levice a pravice, protože se tyto pojmy systematicky rozmazávají do nečitelna.

 14. Jestli je přepravicováno a jediným staro- či konzervativně-levicovým subjektem je KSČM, nemělo by to pro tradiční (to je taky možná použitelný výraz) levicové voliče být výhodou? Z pohledu netříštění hlasů by to přece tak mělo být. Tradiční levice vlastně tím tu roztříštěnost nemusí řešit. Což nemíním sarkasticky. Mělo-li by jich signifikantnější množství, nutně se to v evropských volbách musí odrazit.

  Ve skutečnosti je potřebou prakticky všech lidí mít se co nejlíp za co nejmíň úsilí. To je „optimální“ pravolevá životní filozofie. Vlastně podle té parafráze socialisticky pracovat a kapitalisticky žít. Znovu, parafráze, protože socialisticky pracovat nutně pokaždé neznamená flinkat se, a kapitalisticky žít zase pečené holuby. Na tom koneckonců taky není nic divného, chtít se nenadřít a přesto být ve vatě.

  Ale jestli je většina voličů levicových, co to v důsledku znamená? Kolem 10% má radikalní novolevice, tedy Piráti. Pak jsou ti „jaksi“ levicoví, ti volí spíš“střed“, použije-li se tento výraz. No a pak ti tradiční. Chtějí-li zjistit, kolik jich vlastně je, lepší indikátor, než Konečnou, mít ani nemůžou. Z principu jí to musí hodit. A právě kvůli takto natvarované situaci, pokud nějaký tradiční levičák bude volit jinak, protože mu KSČM „nevyhovuje“, na něj by se měl snést největší hněv přívrženců levice. Právě pro to tříštění, protože kdy jindy levice má „nejlepší“ podmínky ke svému návratu, než teď.

  S pravičáky nepořídí. To je stejně třídní nepřítel a kam by navíc levice bez nepřítele přišla. No a s novolevicí taky nemůžou počítat, protože to je ortodoxní sekta. Skutečně se tradiční levice teď musí spolehnout sama na sebe. Tříštit se vůbec nemusí, stačí táhnout za svůj jeden provaz. A jestli to nevyjde, za zlé to můžou mít zase jen sobě.

  Měl-li bych obdržet výtku, proč si nerejpu do svý pravice, tak já především teď nerejpu. Ani do tý levice, i kdyby se to někoho dotklo jak chtělo. Ani slovo o disproporcionalitě, o nesplnitosti. Jen píšu, jak to teď má. A hlavně taky, jednou z podstatných myšlenek, plynoucí ze článku, je, že když je tu tolik tý různý pravice, tak kde jsou ti takzvaně levicoví voliči a co teda s tou starou(?) konzervativní(?) tradiční(?)levicí. To pak hned jednoho napadne psát o tom, co teda s tou levicí…

  1. „Ale jestli je většina voličů levicových, co to v důsledku znamená? Kolem 10% má radikalní novolevice, tedy Piráti.“

   Přestaňte už někteří strkat levici do jednoho pytle s Piráty. Co má probůh tohle:
   https://krestanem.cz/wp-content/uploads/2018/08/kabala-bartos.png
   nebo tohle https://aeronet.news/wp-content/uploads/41366301_10217005335947003_6389470426459799552_n1.jpg
   společného s levicí? Jako neblázněte. Jedním z dalších základních znaků levice, kromě těch již zmíněných, je materialismus. Každý, kdo je potrefený idealismem (v duchovním slova smyslu), se levici vzdaluje.

    1. Vypatlané smažky, které mají přímo v názvu zakódovánu zlodějnu, v druhém plánu nefachčenkismus. Ne něco sami vymyslet a uplatnit to – od počátku se netajili tím, že chtějí něco někomu šlohnout, případně to šlohnuté pak přejmenovat, poté na tom vydělávat.
     Pro soply byla raubířina vždycky atraktivnější.

     1. No chtěli ještě jednu věc – někdo měl všechny ty „veřejné“ koloběžky atd. vlastnit. Tedy nějaký nadnárodní korporát, který je přece hodný, páč živí naše neziskovky, že.

   1. imho nesuhlasim…..to by som mohla povedat predsa skor o pravici…..tam je to hlavne o peniazoch. Teoreticky idealom lavice je solidarita a empatia voci tym, ktori su slabsi, chudobnejsi a nesikovnejsi. Co samozrejme neznamena, ze ti maju byt uprednostnovani a ti, ktori to financuju, tak zasa vyzmykani na kost a vysmievani, ze su blbi a pracuju a financuju to. Lavica (aspon teoreticky) ma boj za prava pracujuceho ludu voci korporaciam ci nedostatocne silnemu statu, nie pravica. Pravica ma oficialne zaujem slabeho statu, minimalnych dani a nekecania do platov….uplne idealne ak by ludia robili za zivotne minimum. Pirati su kapitola sama o sebe…..presadzovali slobodu stahovania suborov a mame ukoncenie uloz.to, aj ked za to urcite nemohli na 100%, kedze sa to schvalilo v EP, nepocula som ani jednu reportaz ci kampan proti tomu hlasovaniu. Ale slobodu presadit vynutene zdielanie bytov, tu mozno od nich ocakavat, ze sa budu snazit presadit dalej. Aj ked si nemyslim, ze je to lavicove, lavicove by bolo, ulahcit, aby sa mohli dostat k bytom aj ti chudobnejsi. Povedzme vystavbou najomnych bytov a nie „zdielanim“ vybudovanych

   2. Piráty do levice nestrkám. Oni sami se tak deklarují. A ono by se taky nejprve muselo říct, co to vůbec ta levice je. Tak, aby u toho panoval pokud možno co nejširší souhlas. Ne ve smyslu, že přece je to popsaný v knížkách a „já“ navíc tak nějak vnímám, jak je to správně a jak to ma být.
    Lipavský je leninista, někteří jiní Piráti se sami sebe označují za komunisty, nebo dokonce radikální komunisty. Nedávno tu přece byl odkaz, jak si štěbetaly Pirátka s bývalou Pirátkou, která za svůj ultraradikální, jakkoli salonní komunismus, dokonce od nich byla vyloučena. A zahrnovaly se těmi srdíčky v palestinských barvách.
    To je opravdu jedno, že jde o pitoreskní figury a že tradiční levici se to protiví. Oni mají velmi levicová témata, jen pojatá čistě neomarxisticky. Kdy už jen toto označení tradiční levici irituje, protože podle ní tam nemá co dělat Marxovo jméno. No, má. Jde jen o to, které z těch levicových témat se uchopí, jak se uchopí a v či „prospěch“ je uplatňováno. Eventuální argument, že to už pak není to, jak „já“ levici vnímám, je lichý.

    Neříkám to posměšně, ale je tu jedna velká podobnost. Křesťané se mezi sebou můžou uštípat ve svých hádkách, co je skutečné křesťanství, potažmo kdo je skutečný křesťan. Levičáci, obzvláště ti tradiční, zase, co je skutečná levice a skutečný levičák. Při vzájemném vyjasňování si těchto pojmů. A taky při kádrování svých (či „jejich“) politických osobností, jestli to, co říkají, zní dostatečně levicově…

  2. Máte to marný hoši.

   Soc-dem dříve ČSSD je na kapačkách. Nemají tam politiky, jen sekretariátní krysy.

   Komunisti se zdiskreditovali 40 lety vlády a když se to připomene jinak rozumný Konečný, tak jen blekotá, že je ročník 81, když jde o to, že je šéfka 100 let staré strany s vraždící historií. Marx je pořád stejnej, je tam pořád třídní nenávist a třídní boj. Pár procent voličů historii ignoruje, zbytek se jí děsí. – Důchod nestojí ani za malé riziko pobytu v Jáchymově a další kolo domovních důvěrnic.

   Strana se se svou minulostí nijak nevyrovnala, protože uznávat chyby je těžké. Jen se přejmenovala a dělá, že sama se sebou nemá nic společného. Bohužel nenabízí nic, co nedá Babiš taky. Ten byl sice ve straně, ale na ideologii kašle. StB popírá místo, aby ji obhajoval. – Zásadní rozdíl, co vám uniká.

   Piráti jsou nemakačenkoví ultralevičáci, jako všichni levičáci, vymýšlí radikální píčoviny, co nadchnou tak akorát rozmazlený, líný fakany z prachatejch rodin. Marx, Lenin, Kameněv, Bucharin, Trocký a další by mezi ně zapadli. Michailidu je přímo komunistka a není jediná. Jsou řízení z cizini, jako kdysi komouši. – Nenadávej zrcadlu, když máš křivou hubu.

   Zelení jsou piráti v bleděmodrém.

   Víc levicovosti najdete u Babiše a Okamury než na levici. Ideologii nemají žádnou, zato chápou, že i důchodci musí jíst, krást se nemá a vraždit lidi je nepěkné. To nestačí idologům, ale normálním lidem ano.

   Jedete na mrtvé koni, ať ho chválíte jak chcete.

   1. Jak se komunisti zdiskreditoval 40 lety své vlády, když ještě dneska žijeme z toho, co vybudovali a přes všechny „privatizace“ a podobné rabování, z jejich ,a jimi vybudovaného těžíme dodnes?
    Co jsme od 89, udělali my. kromě toho, že jsme všechno prodali, takže nám nepatří v téhle republice prakticky NIC?

    1. Pro těch pár procent svých voličů se nezdiskreditovali vůbec. Ostatní o nich vědí své.

     Když jste neviděl to, co jste měl tehdy přímo pod nosem, tak to neuvidíte jen proto, že vám to někdo napíše na webu.

     Byla jednou jedna divoká země, kde nebylo nic, jen hluboké lesy, tekoucí bystřiny, močály a stezky lesní zvěře. Pak přišli komunisté, vyhrnuli si rukávy a začali těžit suroviny, stavět továrny, silnice, domy. Tak započala civilizace. (ironie)

     Těžko se hádat s někým, kdo nemá ponětí, že i před komunistama tu byl nějaký průmysl a měl někdy i cizí vlastníky.

     Vám nepatřilo nic nikdy. Nebo jste mohl kecat do rozhodování nějakého podniku a měl z výsledků nějaký peníze?

     No tak vidíte. Jen jste se nechal vodit za nos.

     1. A co udělaly vlády od roku 1989? Kromě rozkrádání a privatizováni, dá se říci ničení toho, co se zde podařilo vytvořit za těch 40 let a i doby před 2. světovou válkou? Na to jste neodpověděl.

     2. Meope, nevím, do které doby situujete to svoje „Vám nepatřilo nic nikdy. Nebo jste mohl kecat do rozhodování nějakého podniku a měl z výsledků nějaký peníze?“. Pokud by šlo o období vlády komunistů, nebylo problémem dělat kariéru, stoupat a „řídit“ po libosti. Stačilo buď skutečně něco umět, nebo šplhat a podrážet. Měl jsem ten problém, jak „kariéru“ nedělat. Ubírala ne svobodě, když platí, že čím výš si námezdní stojí, tím víc toho musí.
      Peníze z výsledků svého zaměstnavatele, tedy průmyslového podniku v celospolečenském vlastnictví jsem měl. Jednak jsem byl placen jako zaměstnanec, druhak tím lépe, čím lepší hospodářské výsledky ten podnik měl. Na tom závisely podnikové mzdové fondy, tedy prostor pro růst výdělků zaměstnanců. Sešvindlovat se toho moc nedalo. Tehdejší „mzdové soustavy“ se vyplatilo znát podrobně. Co o tom víte?

    1. Neviděl jsem ani Babiše, ani Okamuru vést nějaký třídní boj.

     Profesor Nutella není žádný pravičák. Nikdy přeci peníze nevydělával a nezná ani svůj obor. Ale jestli vy si takhle představujete pravičáka, tak nemám, co dodat.

     1. okamura zatím nevládl a babišova administrativa dost ostrakizovala neočkovanou část společnosti

      není to úplně třídní boj, ale segregace, ostrakizace a fašismus v tom bezpochyby je

   2. Re: meop

    Připomínáte mi mou nablblou ségru se dvěma univerzitními tituly. Ta taky mele taková hovna. Komanči provedli reflexi a vyslovili omluvu ještě v r. 89.
    Spěte dál.

    1. Ano, provedli reflexi, vyslovili omluvu a mrtví vylezli z hrobů, ztracená léta ve vězení atd byla navrácena a všechno bylo, jakoby nikdy neudělali nic špatného. Sluníčko svítí a ptáci zpívají a vše je tak jednoduché.

     Včera tři Ukrajinci pobodali čtvrtýho a on umřel. Tak udělaj reflexi, vyslověj omluvu a mohou zpátky na ubytovnu. Na co máme justici, když je to tak jednoduchý.

     Ve čtvrtek se u Jílkové řešila znásilnění. Kdo ví proč, stačí přeci reflexe, omluva a vše je v pohodě. Holky jsou najednou rády, jak to bylo super.

     Život není stranická zchůze, kde stačí říct „Byla jsem pomýlená, kaju se“ a jde se dál.

     Ty univerzitní tituly přeci jen něco dávají.

     1. Měl bych dotaz – kdy se omluví a provedou sebereflexi anglosasové? … nebo je nějaká hranice vyvražděných, za kterou žádná omluva již není zapotřebí?
      Jen pro připomenutí – indiáni, otroci, opiové války, řádění v Indii, založení prvních koncentračních táborů Angličany, 1. svět. válka, 2. světová válka, Vietnam, Irák, Sýrie, Libye, Jugoslávie atd … připomínám jenom ty nejznámější.
      Můžeme to vzít i po ekonomické linii – neuvěřitelné drancování Afriky, které končí až v dnešní době (viz Niger a platby pár USD za uran, který obratem prodávali za ~100 USD), „úspěšný“ černý pátek na NY burze, kdy byli okradeni ti dole v nevídaném měřítku … ostatně nemusíme chodit daleko, díky prospěšné činnosti jsme řádně ždímanou kolonií.
      Pokud to srovnáme, tak bolševici byli v tomto úplní žabaři.

       1. Jj, máte pravdu … tohle byla parketa Němců, které do akceschopnosti přivedly finance anglosasů.
        A mimochodem, fakta nepřestanou existovat, když je budete popírat nebo skrývat.

      1. Děkuji, že jste předvedl, proč přesně lidi nechtějí komunisty.

       Já vám napíšu, proč jsou komunisti pro spoustu lidí nevolitelní. Jeden z nich je, že to jsou pořád ti samí magoři, kteří jim ubližovali.

       Načež mi začnete vyčítat, že se neomlouvají např. Anglosasové Indům.

       Co to má spoečného s našima komunistama a jejich oběťma? Jestli vám na tom tak záleží, jeďte do Indie a manifestujte tam před Britskou ambasádou.

       Pochopte, mluvíme o tom, proč tak málo našich voličů stojí o naše komunisty. Prostě jsou pořád stejní, jak jste právě předvedl.

       Když se někomu omylem postavím v tramvaji na nohu, nejdu mu nadávat, že včera se ve vlaku ten tlustej pán taky neomluvil té babičce a tak co chce.

       Prostě jsem udělal chybu, tak se omluvím, pokud mě to mrzí a lituji toho.

       No a vás to viditelně nemrzí. Všichni vědí, jací komunisti jsou a proto komunisty nechtějí. Ublížili, doopravdy se neomluvili, hádaj se, tak je každá debata ztráta času. Jediný, co normální člověk může dělat je nebavit se s nima a nevolit je.

       Vy se nemusíte omlouvat. Oni vás na oplátku nebudou volit, protože jste přesně to, co si mysleli.

       Problém je, že vy chcete jejich hlasy, chcete, aby vás volili, neumíte nabídnout něco, co voliči chtějí, jen si vynucovat, co by podle vás chtít měli.

       Tady nejste v RB OSN, kde bojujete proti USA, tady jen loudíte u českejch voličů o podporu a ani to neumíte.

       Vypadá to, jakoby vás někde vzadu tížilo svědomí a nechcete si to přiznat.

     2. ked ono je to sranda, vsetci kritizuju komunistov, ktori prezliekli kabat (nie ze by nemali pravdu), ale mate pocit, ze ti ostatni, ktori neboli v strane a potom sa dostali alebo chcu dostat k lizu, su principialne ini, lepsi?? Neviem ci je Fiala byvaly komunista (teoreticky na VS mohol byt kandidat), jeho otec bol, ale vystupil po 1956…..je to zle alebo dobre?? A ospravedlnuje to to, kym je Fiala teraz??
      Teoreticky polovica poslednych poslancov, politikov a velkych podnikatelov uz nestihla priamo byt byvalymi komunistami a mozno ani ich detmi. Podnikaju mudrejsie, zodpovednejsie a menej bezohladne?? Bol Bakala, ktory nebol prijaty na gympel a siel za krajcira a emigroval v 80.roku na Zapad lepsim, principialnejsim, ohladuplnejsim k slabsim, prinosnejsim pre CR ako povedzme Babis?? Alebo prestaneme titulovat ludi komunistami, pretoze byt hajzel neznamena nic viac ani menej nez byt hajzel bez ohladu na to, ci boli clenmi strany alebo nie. Uz je 34 rokov po a ja mam pocit, ze nalepkovanie komousmi sa najviac riesi tymi, ktorym je len luto, ze oni neboli tam, kde sa rozdaval majetok (nemyslim to teraz na Vas osobne). Osobnr som v strane nebola, takze to nie je na sebaobranu

      1. I pro vás Janko

       Tímhle chcete získat pro komunisty oblíbenost? Že budete poukazovat na jiné darebáky?

       Volič nedá hlas ani vám, ani jim a je to.

       Vy chcete komunisty k lizu. Pro voliče je důvod, že je Bakala ještě horší, málo. Bude volit někoho třetího.

       Je možné nemít rád ani komunisty ani Bakalu.

       1. ja hovorim, ze fakt, ci niekto bol komunista alebo nie, by nemal byt tym dovodom, preco niekoho vylucit z rozhodovania…..dolezite by malo byt, aky je a co presadzuje.
        Naozaj som zvedava, koho teda chcete volit a kto je ten spravny, aby nebol ani komunista (byvaly, sucasny, dieta byvaleho apod), ani lump ktory podporuje privatizacie post (Rakusan) ci degradaciu statu, aj ked sa prezentuje s cistym stitom (Fiala).
        Mozete si vybrat dalsich ODSakov, ktori budu presadzovat to iste, co presadzuju, mozete si vybrat libertanov a la Mach, urcite ich najdete v roznych stranach. Ale aj tak si nebudete ci ich sponzori nie su komunisti byvali, ak je to pre Vas take dolezite. Strana Ano asi nie, kedze tam je byvaly komunista, inak tych moznosti, kde je vyssia pravdepodobnost, ze ten hlas neprepadne, nie je vela. Este Vam ostava PRO.
        Inak ja som komunistov nikdy nevolila, len mi bolo vzdy smiesne, ked niekoho medialne dehonestovali, ze to je byvaly komunista, ale ten, co ho presadzovali miesto neho, sa potom zachoval este horsie. Preto na to upozornujem

   3. Re: Meop
    Blábolíte nesmysly.
    Kolik máte roků? Já jsem ročník 55. Teror domovních důvěrnic jsem nikdy nezažil. Neříkám, že nikdy nebyl, ale asi netrval moc dlouho.
    Buzerace politruků? Na vojně ano. Když jste chtěl vyšší funkci, ano. Ale že bych se obával pustit televizi, abych se nepozvracel? Ne. Pokud mi vadily budovatelské kecy, pouštěl jsem jenom některé pořady. Deset let mám anténu odpojenou, protože takové pořady už neexistují. I do předpřevratových pohádek chodí štěky odporných reklam.

    Zažil jsem diskriminaci kvůli otci vyloučenému z KSČ, to ano. Na VŠ bych se bez tlačenky přes známého vyššího úředníka KSČ nedostal. Nicméně si živě představuju, jak by to dopadlo v analogické situaci vojenské invaze NATO. Vlastně proč píšu „představuju“? Stačí zabrousit do nové historie. Jakpak to dopadlo v Jugoslávii? Proti tomu byl rok 1968 absolutní čajíček.

    Všichni pořád plivají na těch 40 let „nesvobody“. Hrozil vám tehdy hlad, bezdomovectví nebo válka? Měl jste tehdy obavu nechat si píchnout vakcínu?
    Na nic takového si nevzpomínám.

    1. ne všichni lidi mají vymytý mozek dnešní západní fašistickou úderkou – já jsem ročník 89, nikdo z rodiny v KSČ nebyl

     dokonce i tady na „alternativě“ je dost takových s vymytým/částečně vymytým mozkem, což je smutné

    2. Jsem starší než vy.

     Pamatuju si to líp než vy.

     Váš přístup je: „Tak pravda, pod Rakouskem ještě trochu úpíme, ale dá se to vydržet.“

     Omlouváte svý vlastní tyrany. „Diskriminovali mě kvůli otci, ale bylo to v pohodě“. „Bez protekce bych se nedostal na VŠ, ale v pohodě“. „Kariéra by nebyla možná bez buzerace politruků“. Chováte se jako subík. Trpíte (a rád) stockholmským syndromem. Ještě po 34 letech.

     Kdybych argumentoval jako vy, tak vám poradím, pouštět jen nějaké pořady i dnes. Pořady o přírodě či starém Egyptě byste jistě zvládl. Na ČT2 je to dokonce bez reklam. Navíc máte internet.

     Vám hrozí hlad, bezdomovectví nebo válka? Nechte se zavřít na Ruzyň nebo do Valdic a budete mít postel a jídlo zaručeny. Taky sex. To je totiž taky vězení, jen menší než tehdy. Vězení se pozná podle toho, že kolem jsou ostnaté dráty a střílí se tam po vás.


     Jugoslávie se tvrdě bránila a za cenu 2000 mrtvých a ztrátu Kosova se ubránila. Těžko srovnávat s naší hrdinskou kapitulací za pouhých 137 mrtvých. Takže se nemusíte ani bát války, příště se zase vzdáme.

     —-

     ghjklg

     Takže vy jste tehdy ani nebyl na světě, ale víte, že nemají pravdu ti, co v tom žili.

     No tak to klobouk dolů před vaší sebedůvěrou.

     1. „Vám hrozí hlad, bezdomovectví nebo válka? Nechte se zavřít na Ruzyň nebo do Valdic a budete mít postel a jídlo zaručeny. Taky sex. To je totiž taky vězení, jen menší než tehdy. Vězení se pozná podle toho, že kolem jsou ostnaté dráty a střílí se tam po vás.“

      Nominant na demagoga roku, az se bude hlasovat tak ten muj mate jisty.

      1. WS

       Jsem moc rád, že vás to taky zarazilo.

       Upozorňuji, že je to všechno uvedeno větou: „Kdybych argumentoval jako vy…“

       Václav je manipulátor a tak jsem použil jeho metodu, aby bylo vidět, jak je manipulativní, to co napsal. – Všiml jste si toho.

       Myslíte, že tím získal pro komunisty alespoň jednoho, dodnes nerozhodnutého voliče?

       Já pochybuju.

     2. Moja babka sa narodili 1912 … a ac im komunisti brali urodu na kontigent, ac im prisli vymetat sypku, ac im vzali najlepsie pozemky do druzstva, a postavili na nich kravin, stejne po prevratu tvrdili (ked som ja uz pobrala trochu rozumu, aby som si to mohla pamatat, som 1977), ze sa cloveku nikdy tak dobre nezilo, jak za komunistov …

      1. Vám se dobře žilo za komunistů? No výborně. Tak si je volte. Jsou vás 3%.

       97% lidí skvělí nepřišli a proto je nevolí.

       Všechny fantazie, jak jsou taky levice, se rozbijí o tohle.

       Osobní zkušenost je víc než ideologie.

       1. Jen abyste se nedivil – po zkušenosti s touhle vládou.
        A nepište za Prahu. Praha není celá ČR.
        Dnes je to vidět víc, než když to ještě byla bašta ODS a všech dalších dacanů.
        To, že máte k pravičáckým dacanům pozitivní vztah neznamená, že to tak mají všichni.
        Právě těch 34 roků, na které se furt odvoláváte, dává mnohým lidem mandát k tomu, aby zásadně změnili názor.
        A já si za sebe myslím, že jestli to takto půjde dál, tak těch lidí se změněným názorem bude tolik, až vám z toho zaskočí v krku.

     3. On je někdo komu říkám „překonávač problémů”, sice se topí ve sračkách, ale dokáže to a slavně zvítězí. Co je důležité, dík všem těm sračkám na to vítězství dosáhne mnohem méně osob. Neboli on je elita, možná jen díky těm sračkám( a tlačence). Kdyby tu tenkrát byla normální společnost, studoval by si každý kdo na to má. Takže by ve výsledku byla mnohem větší konkurence a možná by se ukázalo že dotyčný vlastně umí houby. A nikdy by neměl to co tenkrát získal, protože by v té konkurenci nestačil s dechem.

      „Já v těch sračkách přežiji, ale vy všichni chcípnete!!”

     4. osobne si myslim, ze Srbsko sa neubranilo. Juhoslavia sa rozpadla, tak ake ubranenie?? Okrem 2000 ludi, ktori zahynuli, Kosova, ktore stratili, znicenej krajiny, chudoby a uteku ludi prec, rozsirenia rakoviny z nabojov s obohatenym uranom to urcite sa da povedat, ze dobre uhrali:-(( (sarkazmus off)
      A napriek tomu, ze som si v mene propagandy o Benesovi myslela vtedy svoje, teraz si myslim, ze urobil pre CSR dobre, inak by sme dopadli ako na UA, naozaj by to bolo lepsie?? Ano, mozno uslachtilejsie, za cenu nasobnych strat ludskych zivotov. Ale pre buducnost krajiny urobil lepsiu volbu imho Benes ako Zelensky

      1. Byl konec devadesátek.

       Jugoslávie už byla jen Srbsko, Černá Hora. Kosovo bylo součást Srbska. Zbytek už byl pryč.

       USA chtěly, ať je CELÁ Jugoslávie okupovaná NATO. Tomu se Srbové ubraníli a „jen“ přišli o Kosovo.

       Dobře si to pamatuju.

       O Benešovi se můžeme dohadovat donekonečna, historie nemá alternativ. Nikdo neví, co by se stalo. Wermacht se prý chystal Hitlera svrhnout, veřejné mínění na Západě by spojenectví Francie Británie nemuselo podporovat. Bylo by to tak nebo ne? Kdo ví. Ti, které to stálo život na tom prodělali a mohli tu být.

       Ukrajina se chystala napadnout Rusy na Donbase. My se jen bránili Němcům. Zásadní rozdíl.

   4. Meope, povězte mi něco o těch domovních důvěrnicích …, kde se jako vzaly, kdo je „instaloval“, jaké měly pravomoci, jaké úkoly, jak byly odměňovány a tak. I když jsem celou tu dobu vlády komunistů prožil, bydliště a bydlení střídal (internát, svobodárna, družstevňák, podnikáč, rodinný dům), o jejich děsivé roli nevím nic. A to jsem k tehdejším volbám, jsa nedělnického původu, ani do prvomájových průvodů nechodil, za jisté vyjádření k měnové reformě a odmítnutí postát čestnou stráž k úmrtí J. V. Stalina a K. Gottwalda, jsa mlád, pouze za 3 z chování vyfasoval.

    1. Domovní důvěrnice se jmenuje Jandová a řádí na blozích iDěsu v diskusích, kde hájí výblitky kadeta Bieglera.😀

    2. JiHu

     Jestli vás to zajímá doopravdy, napište na https://www.ustrcr.cz , tam nad tímhle bádaj pořád dokola.

     Napsal jsem dvě věci, které lidem na komunistech vadily. Samozřejmě, že toho je daleko víc.

     Jestli chcete dokazovat, že to vlastně nic nebylo a tak to nemohlo nikomu vadit, tak si myslím, že tu záhadu „Proč lidi nevolí KSČM“ nikdy nerozlousknete.

     Pro mě jsou ovšem 3% skvělej výsledek a když KSČM nebude mít víc, já budu jen spokojen.

     Pochopte. Vy chcete další voliče pro KSČM, ne já. Takže vy byste vaše potencionální voliče měl chtít chápat, abyste ji mohl mazat med kolem pusy.

     Místo toho zpochybňujete to, co říkají.

     Jestli si myslíte, že takhle je přesvědčíte, tak v tom pokračujte.


     Co váš tatínek, sháněl podpisy, aby nepopravili Horákovou? Nebo podepsal ať ji popravěj? Nebo měl štěstí jako ti, co později vybruslili z podpisu anticharty a nikdo po něm nic nechtěl?

     To jen, že to nebyla dobrá doba a to dělali právě naši komunisté. Jen pro porovnání, ve Francii to byla zlatá léta.

     1. Meope, vypadá to tak, že Vy žijete z výstupů ÚSTR/u, zatím co já píšu z vlastní zkušenosti. Nemám rád propagandu. Jako utečenec ze „Sudet“ a synek z „reakcionářské“ rodiny jsem si jí i jejich nositelů docela užil. Mám pocit, že Vy jste takového snaživého propagandisty dost věrný obraz.
      Nic o KSČM, voličích, volbách, Miladě Horákové jsem nepsal. Jen o nesmyslu s „domovními důvěrnicemi“. A Vy do toho i mého tatíka. Možná, že právě v době procesu s Miladou Horákovou byl ve vyšetřovací vazbě. Pro kontakty s odpůrci režimu, když u nás přechodně bydleli a hned na to, nedovoleně opustili republiku.

      1. Samozřejmě, že NEpíšete z vlastní zkušenosti.

       Byli jsme 15 miliónová země. Kolik lidí jste znal osobně? Pár stovek? Kolik to je na procenta.

       Kolik lidí se vám chlubilo s problémama, co maj s důvěrníkama? Nejspíš nikdo, protože to bylo nebezpečný.

       Tak na koho se vlastně vztahuje, ta vaše zkušenost? Na pár desítek lidí? Jen na vaši rodinu?

       Lidi kteří to viděli či si to rovnou prožili vědí své a nepotřebují žádnej další důkaz. Ti vaše potvrzení nepotřebují. Jejich život neznáte. Co říkáte nic neznamená. Vy víte, že o nich vlastně nic nevíte, takže v podstatě vědomě lžete.

       Mě zas připadá, že tu děláte propagandu pro KSČM. Nějakej důvod vaše popírání evidence mít musí.

       Já výstupy ÚSTRu nečtu, ale když začnete popírat věci, který jsou pro jiné samozřejmě evidence, tak vás za nima pošlu. Tam jsou placeni z daní a nemají nic jinýho na práci než zkoumat mnulosti. Ti vám mohou odpovědět na vaše manipulativní otázky.

       Já všeho nenechám, abych vám sehnal 10, 50 nebo 1000 případů, který vy byste milostivě uznal jako důkaz toho, co vás náhodou minulo.

       Namáhejte se pořádně informovat.

       1. Chápu Meope. V úvahu přicházejí pouze svědectví, která vyhovují Vaší víře. Co jiné jest, ďáblu náleží …

        1. Já předně vůbec nechápu, co takhle nastavený meop pohledává na tomhle webu. A k tomu ještě má nutkavou potřebu, něco z něj komentovat.
         Vidím to kolem sebe.
         Hodně staří lidi, s počínající demencí – jak není cokoliv po jejich, tak je všecko špatně.
         Bývalý domovní důvěrník, kterému sebrali důvěru?

         1. Jaký je tento web? A jak se stane, že někdo má/nemá co na něm pohledávat?
          Co na něm pohledávám já, který se o levici a taky o totáči vyjadřuju velmi „neuctivě“? Sice tam nedávám ty důvěrníky, spíš ten vývoz investičních celků, mající exaktně nulový vliv na nekončící shánění – terminus technicus (přirozeně banánů, bez kterých se každý obejde, když má přehradu a vyvez celek). Ale máma mi jednou říkala, jak se nabrečela ve fabrice na kádrovým, aby nevydali zamítavé stanovisko u mý přihlášky na VŠ.

          Už je tu uvedeno, že když na věc přijde, on by byl ten totáč bejval prima, myslím dokonce super. Jako, kdyby v něm nebyli šmejdi. Tento postřeh bych navrhoval jako Postřeh roku. V patách následován hodně starými dementnímu lidmi, co frflaj i na překrásný věci…

   1. Ovšem. Proto jsem to i napsal. Lidé se od takového modelu taky neliší.
    O té levo-pravosti už je tu toho tolik, že se mi to nechce nějak blíž dále rozebírat. Snad jen, že levice má blíž ke kolektivní „spravedlnosti“, a pravice k individuální „spravedlnosti“. Kdy i toto velmi obecné odlišení se hned může stát předmětem polemiky až sváru, protože hned může padnout otázka – a čo také si vobec predstavuješ pod takýmto pojmom, doplněný mnoha příklady nespravedlivého „bití černochů“, potažmo bití proletariátu 🙂

 15. Tak ještě trochu: „V nejlevicovějším národě světa prakticky nikdo neloví nalevo.“ Což teprv že nikdo nevolí nalevo!( nadsázka, nemetafora)

 16. U těch voleb do europarlamentu přece nejde o to, kdo je nebo byl „levicový“ či „pravicový“, ale o to, kdo je v současnosti pronárodní vlastenec a kdo je prounijní a probanksterský podržtažka a kolaborant.

  Jako pronárodní vlastenci se mi jeví třeba Katka Konečná i Petr Mach nebo Petr Macinka, i když na pravolevé ose stojí na jiné straně.
  Stejně tak jsou pro mě probanksterští kolaboranti Šmardové i Niedermayerové nebo holky z ANO, i když na pravolevé ose stojí na jiné straně.

 17. Pravice, levice je především o oblbování
  Komunistickou propagandu platili banksteři. Současní Melouni, na slupce zelení a uvnitř rudí, jsou zase sponzorováni košer lupiči. Ta slavná partaj pro všechny a Pětidemolice nejsou ani tak pravice jako kolaborace. Pilná účast aspenistů a dalších ksindlů, spolupracovníků Velkolupičství otevřené společnosti.

 18. Eurovolby = novodobá zlatá horečka. Žádné pravičáky a levičáky u žádné strany nevidím, jen patologické hrabivce, egoisty, podlézače a zbabělce. Stranická politika je mrtvá, byla zabita technology moci.

  Za těch 20 let jsem neviděl jediného českého europoslance, který by se nebál vyvolat skandál. Příležitostí ke skandálu je nejméně každý druhý návrh z Brusele. Do Brusele je třeba vyslat chytrého zajištěného šílence, který jim tam bude hlasitě rozkopávat bábovičky.

  Až některá strana nominuje nebojácného revolucionáře, a ne chorobné uspávače hadů typu MUDr. Davida, dostane můj hlas. Do té doby se budu věnovat jen svým malým osobním revolucím.

   1. Přesně tak, jednociferná účast by české politice slušela ve všech volbách. Navíc se touto strategií nedá nic ztratit, národ tím o své okovy nepřijde.

  1. „Do Brusele je třeba vyslat chytrého zajištěného šílence, který jim tam bude hlasitě rozkopávat bábovičky.“

   Ano. A přesně tohle chtějí udělat Slováci, když posílají do europarlamentu revolucionáře a skalního vlastence Luboše Blahu, který zdraví „čest práci, soudruzi“ a obdivuje Che Guevaru.

    1. Blahovo revolucionářství je minimální míra nezbytná pro Brusel. Na mě je Blaha pořád dost salonní. I když na demaskování agentů jako třeba Drulák to stačí. Asi mám přílišné nároky. Přál bych si revolucionáře, který hluboce rozumí podstatě konceptu západního neokolonialismu.

  2. Ad Kopelman 23:40
   „za těch 20 let jsem neviděl jediného českého europoslance, který by se nebál vyvolat skandál“ …. „Až některá strana nominuje nebojácného revolucionáře, (….) , dostane můj hlas.“:

   Ten na snímku vlevo by se asi skandál vyvolat nebál :
   https://1url.cz/Uudi3
   Dotyčného bude lze zakroužkovat na kandidátce Aliance za nezávislost ČR .

   1. Dnes už ne. Sládka trochu znám. Je sice chytrý, ale tím to s jeho předpoklady rozvrátit Brusel končí. Abych sem netahal jeho soukromí, řeknu to jinak. Staré kmety zdobí lenost a pochopení marnosti.

  3. Vahavy strelec Gilette Mach3- modry svazak s odpuzujicim charismatem, Vojtech Filip ceske pravice.
   S tim kunkalem maji prohru v kapse.

   1. Souhlas. Macha, podobně jako jiné zastydlé svazáky kapitalismu, může volit jen člověk s psychogenní amnézií. Když jsem četl Vidlákův článek, měl jsem intenzivní pocit, že nás jako Zdeněk Srstka provádí sanatoriem pro choromyslné, jen místo kachen ukazuje a jmenujeme nevyléčitelné chovance.

  4. Smutné na tom je, že „uspávač hadů MUDr David“ je asi tím nejlepším, co tam máme.
   A navíc je otázkou, co tam opravdu ti lidé, kromě pobírání platů, opravdu pro republiku dělají.
   Vypadá to, že po přijetí první výplaty se stanou nadšenými europany.

   1. Co vám vadí na Davidovi? Jako skoro jediný se snaží zprostředkovávat svinstvo, které se v EU parlamentu páchá. Vadí vám jeho projev? Každý je nějaký. Znám spoustu velice sympatických hajzlů.

    1. A k čemu nám to je, to Davidem zprostředkované svinstvo?
     Máme možnost, nějak se dopředu připravit, pojistit se proti tomu vlivu, nebo to dokonce nepřijmout?
     Je tam na hovno, jako úplně každý, jiný europoslanec. Jsou tam proto, že papírově tam musí mít každý člen své zástupce.
     Při velikosti země, ekonomiky a s takto rozvrácenou politickou scénou, tam při jejich počtu nejsou schopni ovlivnit vůbec nic.

     Včera jsem tu psal – Konečná má na FB video, ve kterém mluví k téměř prázdnému sálu.
     Potřebujeme lepší demonstraci toho, k čemu jsou nám europoslanci?

     1. viete, velmi mi pripominate tych, ktori pocas volieb na UA nesli volit nikoho, aby neligitimizovali buducu vladu a tak dostali Zelenskeho aj so vsetkymi jeho povahovymi crtami. Tak aby ste neplakal, ked nabuduce sa tam nedostanu ani takito, ani sa nebudu spisovat peticie, ktore niektore veci aspon presmeruju alebo prebudia vlady, aby s niecim nesuhlasili…..a to vsetko casto na zaklade vyjadreni europoslancov, ktori vidia trochu dalej do kuchyne a tym padom neskaceme na vsetky tie ukludnujuce reci, ze o nic defacto nejde.

 19. Jsem zvedava, zda to nekdo dokaze upresnit, co je leve a prave. Podle meho americky-videneho politickeho sveta, vasi pravicaci nejsou zadni pravicaci. Jsou to woke a tezce neseriozni lide. (Tedy ta smecka ted na hrade, a jim podobni.)

  Ohaneji se kapitalismem, ale delaji satanasovu praci pri niceni zeme a utuzovani kuturni dekadence.
  A levicaci u vas se ohaneji socialnim statem, ale ze by meli na to, aby se koukli, co silena byrokracie dela se zemi, to uz ne. Ale zda se, ze jsou kulturne vic konzervativni. Je to takovy podivny mismas.

  Americka politicka scena se deli na woke a konzervativce. Konzervativci jsou kulturne i ekonomicky konzervativni, podporuji tradici, ustavu a svobodu slova. Woke jsou pro nekonecny socialni stat a radikalne duhovou kulturu. A cenzuru. Oficialni strany u moci jsou v podstate, az na cestne jednotlive vyjimky, woke. I media.

  Konzervativci to tady s „volnym trhem“ prehaneji, podle meho nazoru. Ale ze jsou pro normalno, tak jsem vic s nima. A taky proto, ze si zachovali smysl pro humor. V nekterych vecech ovsem jsem levicak: jsem proti drogove valce, pro legalni potraty v prvnim trimestru, a kritikou konzumerismu a ekonomiky zalozene na nekonecnem rustu, napriklad.

  Driv jsem si rikavala, ze jsem do leva se naklanejici libertarian. Ted jsem spis zmatena…

   1. Toz v Americe to levicove je. Americti konzervativci jsou prevazne nabozenskeho typu, a jsou proti obema. Marnila jsem moc casu tim, ze jsem jim vysvetlovala, jak drogova valka podporuje korupci a gangstery, ale bylo to jak hrazet hrach na stenu. 🙁

    1. Myslím, že v té Vaší Americe je tak akorát státní bordel a bordel v makovicích. Všichni se tváří jako mistři světa, všechno vím, všude jsem byl a když se jich jeden zeptá kde je Evropa zapíchnou prst do Austrálie. Všichni brousí po světě a hledají koho ošulit, kde co ukrást, kterému bosému pastevci hrdinně zakroutit krkem a když se pastevec začne bránit zdrhají až si lezou jeden druhému po zádech.

       1. Sibyla: Nevim, proc se ptate. Zkusim odpovedet. Potraty jsou v Americe (a ostatne puvodne i v Evrope za komunismu a soc dem), propagovany levici jako soucast prav zen a emancipace. Pravice se zase soustreduje vic na chraneni zivota jeste nenarozenych deti.

        Cukrovka zatim (pokud vim) zpolitizovana neni. Ale zato covid jo.

  1. Vždycky to tu v diskusi někdo vysvětlí, já sám už ani nevím kolikrát, a pokaždé vyskočí někdo a položí naprosto tutéž otázku. Je to jak u Svěráka a Smoljaka, jestli by mohli říct nějakou veselou historku z natáčení poté, co už jich minimálně deset předtím odvyprávěli.

   Takže ještě jednou pro vás, i když je to úplně zbytečné – kdokoliv, kdo nechce zakroutit krkem banksterům, mezinárodnímu kapitálu a nadnárodním korporacím, plus napříště zabránit, aby takto velká moc a kapitál spadly do soukromých rukou, není levičák.

    1. Já vím, totéž ten tragéd o něco níž, co tam šachuje s progresivismem a konzervativismem. To je stejný blábol, jako ten pokus kteréhosi ideologického politologa vytvořit „politický kompas“ a kromě pravolevé osy do něj přidat osu „autoritativní – demokratický“, přičemž samozřejmě o tom, kdo je kdo samozřejmě rozhodují soudruzi v USA.

   1. Tdx: taky si to myslim. Ale to americka levice uz davno neni… ti jsou dnes propojeni s establishmentem. A jejich antifove bojuvky jsou chranene vladou.

  2. Je to nekonečně jednoduché. Základ jsou daně. Malé daně fandí bohatým velké daně fandí chudým. Vlastně Opravuji Copyright berkovic kopou za. Na přítomném území slůvka bohatí a chudí byla 20 let bojkotována teď už jsou částečně povolena. Chudí potřebují existenci velkých daní a tedy (částečný) přesun bohatství od bohatých k nim. Chudých je víc než bohatých. Demokracie je podle většiny.

   1. Komunisté chtěli zrušit v konečné fázi peníze úplně, stejně tak i stát. Takže o daních to tak jako nebude. To, o čem mluvíte vy, na tom se točila někdejší levice typu socdem vs. klasičtí (neo)liberálové v tradičním kapíku druhé poloviny minulého století.

    1. Co chtěli komunisté A na čem se točila někdejší levice, není důležité, Důležité je je jak je to doopravdy

     1. No to fakt ne. Pokud nechápete základní ideová východiska, jediný, kdo se bude kde točit, jste vy. A to stále bezúčelně dokolečka dokola. Současný stav „jak to je“ je totiž výslednicí permanentního korumpování levice neoliberálně pravicovým vekokapitálem. Začalo to za Republikánů v USA po válce, ale obrátky to nabralo v okamžiku, kdy se Demokraté stali definitivně prostitutkami vojenskoprůmyslového komplexu.

      1. Vždy, když něčemu kolem nemůžu rozumět, tak si připomenu, že finančnímu světu a všem tzv. nezávislým organizacím jako OSN atd. vládnou banksteři. A možná ještě někdo, ale tam vidět nemůžu. Už začínám věřit, že nahoře úplně sedí ten rohatý.
       Dávno to jsou oni, kdo určují vlády, začínají i končí války, spouštějí a ukončují plandemie. Vlády států jsou marionetky a volby součástí hry. Nezisk, volby, media, DS. A běžný (bílý, hetero, atd.) má platit, bát se, divit se a držet pusu a krok. Politika obsluhuje zájmy bankovních domů a mega korporací. Tolik za mě ona Vénova „nepolitická politika“, konečně v praxi.
       Za mě tedy, na volby je třeba se rychle a dobře připravovat. Rajchla a takové ranaře si pěstovat – budeme potřebovat, protože on umí lidi vytáhnout pod okna vlády a ukázat, že to není sranda, že to myslíme opravdu vážně. Oki solí přímo v hnízdě draka. Vidlák odvádí skvělou práci politickou = doblba vysvětlovat, osvětlovat, překonávat rozdíly. A tvoří novou společnost odspodu. To je budoucí beton, na kterém můžeme stavět.
       Pro mě je dělení levice-pravice a jiné už mrtvé. Dohadujeme se o bižuterii a luxusních věcech, a inženýři s Afriky jsou na cestě. Co tu chceme řešit? Řehka s pohledem do země brumlá něco o jaderném nepříteli. Poslušně čte, co má číst. Zástupci vlády, někteří, klidně hlasují za zrušení posledních kousků samostatnosti – proti právu veta. A, pohoda.
       Pro mě je první samostatnost, bezpečnost, podpora vlastní kultury a rodiny. Pokud se utnou všechny tajné pumpy peněz ven a odřízne politický nezisk, i peníze budou. Oni ti zahraniční investoři umí počítat a budou tam, kde se jim to vyplatí. To je budoucnost. Zbytek je rozpuštění se v amorfní mase Něčeho. Konec na dalších 300 let, jestli ne vůbec.
       Zvolím kohokoliv, kdo toto bude mít v programu.

       1. Jenže to nebude mít v programu nikdo. Právě proto, že tu tzv. pravice po US vzoru všechno víc jak třicet let prasila do kýženého současného stavu. Jediné řešení by bylo obnovení Československa a vstup do nového finančního systému provozovaného vbrzku novým východním sousedem Slovenska.

   2. Hyperintos: Jenze to pak znamena obrovsky statni aparat, ktery postupne ztrati vsecky zabrany. A buzeruje vsecky, ale hlavne ty chudsi, co nemaji na advokaty a kumpany ve vysokych pozicich. A demkracie hyne v momente, kdy ti „chudi“ si mohou odvolit toho, co jim da nejvic lupu od tech „bohatych.“

 20. Myslím, že článek je pojat trochu jen jako pravá a levá, ale aby to bylo jasnější, ještě bych přidal druhou osu a to PROGRESIVNÍ vs. KONZERVATIVNÍ a tam už se to docela rozjede. A pokud PRO nebo PŘISAHA tvrdí, že jsou pravicové, tak to jsou jen řeči a postoj k volbám, ale jejich jednání je spíše středové. Napravo vidím pouze SVOBODNÉ, MOTORISTY a pár dalších menších stran, které se maličko liší v P/K přístupu, ale zase alespoň částečně jednají o možném spojení do voleb. Máme ještě půl roku, nestrašte …

   1. Prosím Vás, všechno je to skoro levicové jenže to je je právě to – že o sobě něco říkaj mě nezajímá, vidím jak se chovaj. Levice – progresivisti, jako třeba piráti, chtějí tohle svinstvo kolem vlastnictví, sledování, omezování. Levičáci konzervativní zase naopak, ale pořád je tam rozdělování cizích prachů. Proto je skoro špatně L/P dělení, ale je třeba progrese nebo konzervatismus. EU je dneska silně progresivistická, dotační politika vydíráním lidí / států. Napravo je minimum subjektů. I ODS i ANO jsou levicové, akorát že z ODS se stala progresivní strana prosazující cenzuru, omezování svobod, ANO je více konzervativní kvůli voličské základně důchodců, kteří to nezkousnou. PRO vidím jako střevodé konzervativní, PŘÍSAHA středové progresivnější (sledování, kontroly). A zase by se dalo diskutovat o tom, jak moc kdo ve které ose …

     1. Asi tak. Fašounské úderky typu SA, akorát mají dnes místo bojůvek hystericky uječené aktivisty a neziskovky. Vše čistě v zájmu velkokapitálu a nadnárodních korporací.

       1. „Woke levice“ neexistuje. Existuje pouze extrémně pravicovým korporátním fašismem zprzněná pseudolevice. Tedy v reálu užiteční idioti korporátního fašismu a zároveň i korporátem vydržované úderky sloužící zájmům velkokapitálu. Levičák by se v životě nenechal vydržovat nějakou nadnárodní korporací nebo miliardářským „filantropem“ (v reálu hajzlovským bezskrupulózním finančním spekulantem). První, co by totiž skutečný levičák udělal, tak leda tomu „filantropovi“ pročistil hlavu Molotovovým koktejlem.

        Podívejte se někdy na film Der Baader Meinhof Komplex. Jeden umělecký počin, který vydá za tisíce slov tady v diskusi.

       2. Re: Vevča

        Oni jenom předstírají, že jsou levice. Hitler to přece dělal taky tak. Zblbnul dokonce i dělníky. Dal jim práci na stavbě silnic a ve zbrojovkách (a kdopak to financoval, že) no a pak blembák na hlavu a hurá bojovat za lebensraum.

        1. Tdx a Václav, ano souhlasím. Ono pravici ani nic jiného nezbývá než mást pojmy, vydávat fašismus za levici a podobné nesmysly. Navíc u nás vydávat TOP 09 a odesaky za levici, když jsou to jen zloději
         O Pirátech ani nemluvím.

         1. „Existuje pouze extrémně pravicovým korporátním fašismem zprzněná pseudolevice.“

          No prave. Mate na to jedno slovo?

 21. Proboha. Vidlák (zase) zadal moje/ naše životní téma. Čtu větu (větičky už asi končí) Obyvatelstvo České republiky je převážně levicově smýšlející.

  nemůžu číst dál Jedu hned. teze: levicový národ -Hus, Kundera atd volí pravicové vlády, které dělají levicovou politiku. Povrchní. .. V normální situaci pravičáci rovná se režimáci. Tady (u Vidláka) je 99% nerežimáků (s podmnožinou protirežimáků), přitom však 70 až 80% pravičáků… Uznávám že vidlákovci nejsou plnohodnotný statistický vzorek.. . . Ostatně si myslím že nejpravicovější částí česko(slovenské )společnosti 16.11.1989 byla komunistická strana

   1. To má kořeny už mnohem dříve. Kolik jen lokajů dokázalo sloužit rakouským Němcům a povyšovat se nad vlastní. Nebo za druhé republiky a okupace.

   2. Cítí být pravičákem… jasně. Ta souvislost není jen třídní, je třídně psychologická – nakukatelnost a tak dále, – co jim kdo nakuká… též nutno připočíst osobnostní zduřelost

 22. Pro rozumného pracujícího člověka, který má rodinu tu moc možností volby do EUparlamentu není. Fialovo partaj můžeme pominout, stejně tak zelenopirátskou partu, obdobně i ANO, jehož Charanzová a Jourová jsou někdy ještě horší než evropští poslanci od Fialy. Šmardu s Petříčkem a jejich SOCDEM můžeme rovnou vynechat, protože se jedná o záložní Sorošovu partu. Přísahu vede člověk, který byl dosazen na lukrativní místa ve státní správě tímto zločinným systémem, takže ani s ním opravdu nepočítám, protože na takovéto lukrativní posty se nedostane člověk, kterého nemá systém podchyceného. SPD byla minule jasnou volbou se svým Ivanem Davidem a Hynkem Blaškem, ale tentokrát tam nacpali Majerovou, které ta touha po korytu a ničem jiném kouká z očí až moc – po skončení ve sněmovně se hodila přes půl roku marod a čerpala tak díky ochranné lhůtě nemocenskou z poslaneckého platu, na kterou jsme se všichni skládali z daní, a na první místo kandidátky tam nacpali Macha, který už kandidoval podobně jak Bobošíková snad za každého. Nejvtipnější na tom je, že v roce 2015 Mach kritizoval odpůrce muslimské migrace jakožto fašisty a najednou kandiduje za stranu těch fašistů, ale peníze nesmrdí a první místo na kandidátce SPD je skoro tutovka, zvláště na jaře příštího roku až zase přijdou lidem nové silně navýšené zálohy na plyn, elektřinu a vodu. Mach by se tak dočkal svého druhého EUparlamentního turnusu a dosáhne tak na doživotní EU rentu, a to se vyplatí. Takovéhle převlékače kabátů a vychcánky podporovat nechci, protože pokud mi to samé (ve větším balení) logicky vadí u tupého rozvědčíka na hradě, tak není možné podporovat to samé na druhé/vlastnecké straně, pokrytectví nemám rád.

  Asi počkám, koho zítra představí Konečná na jejich kandidátce pod názvem STAČILO. Pokud to nebude vypadat dobře, tak ještě zvážím tu kandidátku pod názvem Aliance za nezávislost ČR, kde je Vítová, Vandas, Blaško, Adam Bartoš, Miroslav Sládek, Chcíplpes a další pidistraničky. Ale u nich samozřejmě hrozí propadnutí hlasu a to se nikomu riskovat nechce. Pak je tu Macinka s Turkem – tam ten propad hlasů hrozí taktéž. Nanejhůř to hodím SPD a zakroužkuju Davida s někým dalším, ale doufám, že Konečná vytáhne nějaká pořádná jména a budu mít více na výběr.

  1. S tím P. Machem to je zajímavější v tom, že on, pokud se nepletu, se vzdal mandátu EU poslance před koncem termínu s vyjádřením, že „tam nejde nic změnit“ a proto účast je ztrátou času.

   1. V tom případě si lze jako jedinou jeho motivaci domýšlet, že znovuzískání europoslaneckého platu asi za ztrátu času považovat nebude.

    1. Já bych to tipla na to, že se u Machů zdražila hypotéka na barák a nějak to potřebují platit při zachování luxusního komfortu.

  2. antiHavlisto, on totiž ten Mach nejspíše je jen člověk se speciálním politickým žaludkem, lidově řečeno kačením a s něčím takovým, co o něm píšete, si prostě nedělá problémy. Má nejspíš zcela jinou motivaci, zcela jiný způsob uvažování, myslí těžko pochopitelným, specifickým způsobem. A SPD používá jako výtah.
   Dalo by se říct vychcanej jak mraky.

 23. Otázka je, zda nějaké volby budou … dejte si do souvislosti:
  – Řehka mluvil a mluví o přípravě na válku s jadernou mocností
  – dnes (Ne 3.12.2023) vyšel na idnes.cz prémiový článek: Kam se schovat … že prý postačí i provizorní kryty
  – Putin nařídil posílit armádu o 170 tisíc vojclů
  – NATO uvalilo blokádu na Finský záliv a Kaliningrad, přesněji NATO simuluje blokádu Finského zálivu a okupaci ruských území, účastní se 70.000 vojclů

  https://cz24.news/nato-uvalilo-namorni-blokadu-na-finsky-zaliv-a-kaliningrad-70-000-vojaku-nato-kolem-ruske-enklavy/

  Je to asi rok a něco, co jsem napsal, že anglosasové vyvolají válku, psal jsem, že nevím, jak to navlíknou, ale určitě se o to pokusí. Na tom názoru nemám co měnit. Přípravy jsou v plném proudu …

  1. Re: DD

   Při vší úctě, teď vyvolávat válku, když soudruzi mají sklady, dejme tomu poloprázdné, a navíc zjistili, že mají hovno a ne surovinové základny a výrobní kapacity, nemyslím, že by měli o další konvenčně vedený střet zájem.
   Mám pocit, že jim teď úplně stačí izraelské nadělení.

   Nicméně souhlasím, že myšlenka vyvolat další konflikt, ve kterém by lítal Ivan jako nudle v bandasce, to je více, než jen lákavá představa.

    1. Trvale udržitelná válka, trvale udržitelná plandemie, nemoc…… ani živí, ani mrtví, ale platící. To je hlavní cena v tombole.
     Plus to obsluhuje dalsí lákavá témata, jako depopulace, možný návrat chazarů na původní místo… .
     My jen tušíme, oni vědí.

   1. Targusi, excelovské tabulky a powerpointové prezentace jim určitě říkají, že čas se sice krátí, ale teď na výhru ještě mají.
    Navíc jsme přesvědčen, že k tomu přistupují stylem, že když se nezadaří, tak se jako „velcí kluci“ s Putinem dohodnou. O tom např. svědčí to, že vážně uvažují, že když dají UA pokyn k jednání, tak VVP sklapne krovky a začne jednat … tedy jsou o tom zcela jistě přesvědčeni. Jim vůbec nedochází, že VVP s nimi nemá o čem jednat – kromě úplné a bezpodmínečné kapitulace a odchodu NATO na hranice r. 1997.

    1. Re: DD

     Nejsem si jist, že by tabulkám a prezentacím věřili úplně všichni rádcové, jimž se tato digihovna předkládají.
     A obsazení někdejšího Pruska mohou soudruzi nacvičovat zcela samozřejmě, ovšem je otázkou, jestli by se toho odvážili.
     Btw. 70k mužstva není zas tak moc, jak se vám zdá. Tipuju to na max. dvě výsadkové divize, zbytek je logistika, protože moře. Ale daleko spíše to nebude ani jediná divize, protože PVO a letectvo.
     Podle mých teorií nejlepšího gaučového generála ve Sluneční soustavě podepírá jediného bigoše v zákopu až deset kusů v týlu. Pokud vyjdeme z této premisy, vyjde to na tzv. „vyvedení“ jedné ostré brigády (5k kusů), což by i docela odpovídalo reálným možnostem.
     Abyste si udělal představu, Čechistán má na svou obranu bojem pouhé DVĚ brigády (Žatec, Prostějov) a jsme na konci seznamu. V jiných státech NATO je situace obdobná.

     1. Hmm, spolu s K42 souhlasím, že velení armády to vidí reálně – na rozdíl od politiků. Jenže, pokud udělají faktickou blokádu, třeba v rámci delšího cvičení, tak na tahu bude VVP.
      S tou blokádou by velení armády i mohlo souhlasit. Co nastane pak, je věc druhá … prostě eskalace jak vyšitá. My nic, to všechno zlý Rus.

      1. naozaj sa velenie armad pusti do blokady, ktora podla medzinarodneho prava znamena vhlasenie vojny?? Navyse ked sa stazuju USA, ze Rusko ma prilis tiche ponorky, ktore su bohviekde (oni tvrdia, ze nevedia) a ziadaju, aby Rusko pristalo na obmedzenia Poseidona ci Avangardy?? Ako mozne je vsetko, ale skor mi pride to recami…..asi ako ked povedali Dansku, aby zacalo kontrolovat ruske trajekty….a to povedalo, ze to robit nebude, lebo nema na to a ani historicky to nikdy nerobilo (ak medzitym to samozrejme nezmenili)

  2. Hen ten Řehka, při jeho inteligenci, si určitě cvakl dvě deci jodové tinktůry a fčíl se cítí neohroženě.
   Nebo to nemá ze své hlavy.

  3. Pokud by mělo dojít k otevřenému vojenskému střetu NATO a Ruska, neexistuje jiný scénář, než ten fatální. Kaliningrad je výsostné ruské území, takže jeho napadení by byl právě ten střet. Dál asi není nutno to rozvíjet.

    1. Re: DD

     SOudruzi blokují hermeticky Ivana už skoro 10 let a furt hovno…

     … zatímco soudruzi blokují, Ivanovo ekonomika frčí směrem vzhůru…

     … to jsou paradoxy, (to pravil soudruh Havel)…

    2. Jestli se vybičují naši neohrožení jestřábi a zablokují, bude se to rovnat vyhlášení války.
     Pak ale nastanou celému tomu našemu NATO hodně krušné chvíle a zjistí se, že Z Běloruska je to do Kaliningradu kousek a nejvíc se ve finále budou, jak velí tradice, divit Poláci.

     1. A my se naucime nove latinske slovicko: casus belli

      Casus belli je latinský výraz z mezinárodního práva, který označuje incident, událost nebo skutečnost postačující jako důvod k vyhlášení války.

    3. Drobný zádrhel je skutečnost, že už samotná blokáda je válečný akt – bez ohledu na to, jak to hodlají okecávat právníci nebo propagandisté Bílého baráku. A odpovědí na válečný akt bývá obvykle jiný válečný akt.

    4. O pokusu o okupaci Kaliningradu, tzn. jeho napadení, nemá smysl mluvit. Rovnalo by se to válce. A blokáda ruských, dokonce snad i vojenských lodí a pozemního koridoru, respektive takzvaně pouhé její nacvičování…, nebagatelizuju to, ale nevím, jestli by se to obešlo bez střelby. Tedy, v případě, že by nějaké lodi skutečně zablokovali. Rusko by to nemohlo nechat jen na diplomatické protestní úrovni. Tuším je taky výraz před tou blokací či přímo napadením, a to „jen“ ohrožení. Což už samo o sobě je na hraně, patrně by už ale vedlo k „odjištění“ zbraní.
     V politice se takové věci sice interpretačně nastavují tak, aby za to tzv. „mohl ten druhý“. Zde by šlo v prvních dnech, ne-li jen hodinách, možná o interpretaci, že NATO jen pokojně cvičilo, ale zlý Rus (co taky od něj čekat) si začal. Vzhledem k důsledku, tzn. následnému neubrzditelnému konfliktu, by to ovšem byla píseň značně labutího charakteru…

     1. Mně to celé připadá jako špatné vyhodnocení situace. KoZa pořád jede podle modelu, že Rus nakonec uhne, tak jako uhýbal donedávna pořád.
      No, a on jednou neuhne, a pak bude veliké divení; je otázka, jak dlouho. Možná patnáct minut, dýl tomu nedávám.

      1. No, patnáct je samozřejmě málo, ale na druhou stranu jste se zas tolik neminul. Kdyby mi řekli, že super, nebudeš tu už jen patnáct minut, ale až do zítřka do rána, srdce by mi nadějí zase tolik neposkočilo.
       A je to dost možná tak, jak popisujete. Ovšem přece jen s tou – což jsem přesvědčen – znalostí KoZenky, že světlým vítězným zítřkům odzvonilo I v teoretické propagandistické rovině. Tedy, pokud kdy zvonilo. Jestli do nějakého takového „nácviku“ skutečně půjdou o něco víc, než pouze mediálně a svou přítomností tam právě propagandisticky, to vše proto, aby před světem „vypadali“, pak je na to několik pořekadel. Hrou s ohněm počínaje…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *