13 června, 2024

Přepravicováno

V prvním ročníku na politologii vám vysvětlí, že všichni sice mluví o tom, že pravo-levé dělení je už dávno mrtvé, ale nemáte tomu věřit, protože je stále platné, protože bylo platné už v dobách před Kristem, přežilo středověk, vrátilo se do politiky v době Toryů a Whigů a i v dnešní době liberální a neomarxistické je stále do značné míry platné.

Ano, v dobách ohrožení státu, se toto dělení upozaďuje, protože otázky o míře přerozdělování, úloze státu, sociálnu a hospodářství jsou přehlušeny otázkami o zachování ohroženého národa. V dnešní době naprosto sdílím postoj, že existují důležitější problémy, než debata o tom, co je pravicové a co je levicové.

Ostatně to uvidíte i v diskusi pod tímto článkem. Pochybuji, že dojde k jakékoliv shodě na tom, kdo u nás reprezentuje pravicové a kdo levicové vidění světa. Podle osobních preferencí jednotlivých diskutérů zjistíte, že veškeré špatné věci pocházejí od pravičáků a nebo levičáků, bez ohledu na cokoliv. Normální stav…

Naše Kotlinka je nejlevicovějším státem na světě. Kdo mi nevěří, ten ať si vzpomene na krajské volby, kde ČSSD převálcovala vládnoucí koalici ODS naprosto strašným způsobem kvůli tomu, že slíbila krajské proplácení třicetikorunových poplatků u doktora. Dokonce i v tom nejpravicovějším Středočeském kraji, baště všech pravicových stran, vyhrál drtivým způsobem David Rath. Na bilbórdech měl napsáno: „Zdravotnictví bez poplatků.“ Tehdy ještě ČSSD tak nějak tušila, co to znamená levicová politika. Ale zanedlouho už přišel Sobotka a jeho kumpáni, kteří ČSSD krok za krokem ukončovali.

Obyvatelstvo České republiky je převážně levicově smýšlející. Kdo u nás řekne, že zdravotnictví bude placené, studovat se bude za školné a důchody budou zajišťovat soukromé společnosti, ten prohraje volby. Václav Klaus byl sice kritikem sociálního státu, ale nikdy na něj nesáhl. Miloš Zeman sice musel řešit krachující banky, ale kromě konsolidační agentury měl státní rozpočet vyrovnaný. Andrej Babiš během svého premiérování v podstatě splnil předvolební sliby ČSSD i ODS, protože zvýšil sociálno a snížil daně. Proto má dneska pětatřicetiprocentní preference a v podstatě suverénní pozici i přes celou řadu hříchů ala Vrbětice, Covid, Jourovou a obrannou smlouvu s USA.

Jsme v době, kdy všichni představují kandidátky do eurovoleb. Je nejvyšší čas. Má-li se zvládnout nějaká rozumná kampaň, má-li se zvládnout, objet s těmi tvářemi celou republiku, je zapotřebí s nimi vystoupit už teď. Kdo kandidáty ještě nepředstavil, ten to udělá co nevidět. Takový Zdechovský nebo Vondra už na tom pracují od léta. Snad jen hnutí ANO si může dovolit ještě chvíli počkat, protože jsou v komfortní pozici a rozhodně netrpí nedostatkem prostředků na kampaň.

Dovolte mi, abych konstatoval, že letos je vysloveně přepravicováno. V podstatě všichni staví pravicové kandidátky. PRO se slovy svého ekonomického experta Tomáše Balvína definuje strana, která si nekonkuruje s SPD, protože PRO je strana pravicová. Pic ho, a jako jednička na kandidátce SPD je bývalý předseda Svobodných a také bývalý europoslanec Petr Mach. Na druhém místě je Ivan David, který byl kdysi v ČSSD, na třetím místě je Zuzka Majerová, což je opět pravicová politička. Svobodní také budou stavět kandidátku a v jejich případě už z podstaty bude libertariánská a pravicová. Tam to jinak nejde. Petr Macinka a jeho Motoristé sobě postaví další pravicovou kandidátku…

Jan Keller ve své knize o hybridní politice uvádí, že „pravicový populismus“ má mnohem větší mobilizační potenciál, než ten levicový. Když vidím zatím představené kandidátky, musím mu dát za pravdu. Kdo nemá v první pětce libertariána, jako by nebyl. S trochou nadsázky budou letošní předvolební debaty úplně dokonalou přehlídkou ořezaného státu, školného na vysokých školách, placeného zdravotnictví a chvály světové ekonomiky, které nikdo nesmí klást do cesty překážky. Všichni cílí na zhrzelé voliče ODS… ostatní členové Pětikolky jsou tak nějak mrtví už teď.

V nejlevicovějším národě světa prakticky nikdo neloví nalevo. Snad jedině Kateřina Konečná, která svojí kandidátku představí dneska. O Šmardovi není třeba mluvit, ten hraje o to, jestli ta SOC DEM vůbec přežije letošní rok a letošní volební debakly. Šlachta, ten je zaměřený podobně jednostranně jako Petr Macinka, akorát Motoristé době mluví o tom, že všichni potřebujeme auto a Šlachta mluví o tom, že všichni potřebujeme být více hlídaní, aby politici nemohli být zkorumpováni. Špidla ve zmijovce došel na odborářskou demonstraci, ale pochybuji, že to bude hrát roli.

Ještě nevíme nic o tom, koho postaví do eurovoleb ANO. Ale i Andrej Babiš teď především loví ve vodách ODS. Pokud nezmění taktiku, bude tu neurekom pravicových kandidátek. Echt liberální voliče plné grýndýlu a Evropských hodnot si vezmou Piráti, levicoví voliči budou mít Konečnou a jinak asi nikoho… a o konzervativní pravici se poperou víceméně všichni ostatní.

Rétorika v kampani se samozřejmě může vyvinout různým směrem a já nechci předjímat, jak budou jednotlivé strany i osobnosti komunikovat svoje názory a politický program, ale jména přece jenom už teď něco napovídají…

Při posledních parlamentních volbách bylo rušno kolem ANO. Všichni lovili v jeho vodách, ale bylo to příliš mnoho slimáčků, kteří nakonec Andrejovi uloupli jen droboučkou kapustičku. Hnutí ANO to trochu uškodilo, ale nikomu z těch marodérů to nepomohlo. Rozdělili si kořist, která byla příliš malá a nakonec o ní přišli ve prospěch SPOLU. Teď to vypadá, že supi krouží především nad ODS a Fialou. Vzhledem k tomu, že Fiala není Babiš, tak bych očekával, že kořist bude větší. Zájemců o ni je ovšem také hodně a pokud nepřekročí pět procent, kdo dostane propadlé hlasy? Ano, dostane je hnutí ANO jako poslední velký hegemon na scéně.

Na naší politické scéně je přepravicováno. Je to logické, ODS je chcípající kobyla, tak proč by všichni kroužili jinde a čekali na živější kořist? Ale až se bude kořist rozdělovat, je dost možné, že se z ní nakonec pořádně nenasytí nikdo. Čekajících nástupců je nějak moc a všichni chtějí dělat ODS revival.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

518 thoughts on “Přepravicováno

 1. No jsem zvědav jak Stačilo! dopadne test v eurovolbách. Zatím ji do TV Prima zvali do diskuzí asi protože KSČM kvůli stigmatu táhnoucího se od revoluce nemělo moc šancí. Pakliže bude zastupovat koalici Spolu! jsem zvědav jestli se tento přístup TV Prima nezmění.

 2. DISKUSE TADY S VICE A PRES 400 KOMENTU UKAZUJE OBROVSKY ZAJEM VOLIČU O BUDOUCNOST🤠💇🇨🇿!

  Budeme se muset shodnout jaký nový režim prosazovat společně a najít jeho název,který chybí v Ústavě,Domnívám se,že režimu kapitalismu bez přivlastkú máme všichni už plně zuby.
  Na naše intelektuály se spolehnout nemůžeme.
  Komu není jasné,že 34 let neměli dostatek intelektuální kapacity něco navrhnout a nyní dokonce někteří přebírají moresy „ďristalistü“,je myslím dost jasne
  .Nezbyva než něco osvědčeného,kde se nemůže krást naše dvě třetiny platu prosazovat sami a to ve formaci nejlépe SSStj Sjednocenych Sil Spolecnosti Volicu,která už existuje a kde jste všichni členy .
  V programu PNZ potřeb je bod 1 požadavek změny režimu.
  Já navrhuji předběžné se seznámit se systémem třeba i u sousedů,kteří už mají zkušenosti a k dispozici jsou tím pádem i jejich zákony,které můžeme pouzit jako podklad pr diskusi a definici budoucího režimu,kde se můžete všichni podílet.

  Navrhuje AzKSH a obdivuje všechny diskutující za nebývaly zájem,který vyvolal doslova nový buditel pan VIDiLAK toho času náś Deus ex machina.
  Pak můžeme zkusit žádat jako voličstvo naše tzv „zástupce“,aby akceptovali vůli lidu,no řekněme vůli Boží ,jinak je volit nebudeme a fertig.

  1. Predstavte si, pani Anna napsala uplne normalni (i pekne) dva odstavce! A ja jsem se vsadila, ze se toho nikdy nedockam. Asi budu muset sezrat botu jak Charlie Chaplin.

   1. DÉKUJI VEVČE ZA HEZKOU ODPOVEĎ DOKONCE SNAD Z AMERIKY ..

    Z komentü nabývám dojmu ,že voliči by se chtěli se nejen bavit o své budoucnosti ,ale i ovlivňovat vyvoj a mluvit tzv do toho podle nich „správným“ směrem.
    Jenže jaký je to ten správný směr v chaosu úmyslně kanalizovaneho do krachu námi voliči zvolenou vládou.
    Jen se všichni podívejte stačilo obyčejné slovo jednoho z nás pana Vidláka a už se to sype

    Nasazují mu psi hlavu a nejraději by ho upálili jako ve středověku,což se v dnešních dobách děje pomocí zdemolovaného tisku a tv.
    To ukazuje zdejší moc diskuse která vypadá jako kakofonie názoru,ale ve skutečnosti je to čočka která muže ,když bude chtít opravdu soustředit paprsky a zasáhnout darebáky a vládní mocipány z nichž jakoby byli tak blbí ,že se zdá jakoby vyhráli své tituly v tombole.
    Vrstva tzv intelektualu stojící mimo vládu přisluhuje podprahové režimu,že tu prý není Orbán a ten by to tu prý srovnal.Tak ať napíšou jak to udělal a nebrečí ,že u nás neexistuje.
    V našich podmínkách se mi zdá,že ho hledat mezi intelektualy nemá cenu.
    Budeme si muset jako voliči,krok za krokem poradit sami a pokud budou chtít naší tzv“ zástupci „být zvolení a v obraze,pozveme je ať se tu mezi námi ,opravdovou ještě spící silou objeví a diskuzi poznáme co vlastně ti darebáci chtějí oproti tomu co dokážeme sformulovat my TADY, kvítka z čertovy zahradky.
    Že to můžeme dokázat, na to vemte jed a když ne,tak za pokus to stojí a bude starosvětský tanec bugi bugi.
    Tak mi napadá paní Vevčo ,jeden člen SV tj Společnosti Voliču pan DAVID DROBIK je v AMERU a vykresluje odtud obrázky AMERU ve formě videji,které baví jak jsem si všimla,zejména mladé lidi.
    Nedívala jste se nahodou na jeho a dívenky AMADY ,hezkého andílka, svetobeznickä dobrodružství,které nám ukazují Ameriku dneśka ?To je ono pravo.No ní?

    Navrhuje AzKSH a doufá,že vzkaz paní Vevčo najdete.

 3. Přepravicováno je i na zdejší diskuzi. Pravičák = individualista => hájí jen a jen svoji pravdu. Takže skoro všichni diskutující jsou pravičáci. Skálopevně, až iracionálně, bazírují na své pravdě. A teď vážně. Rozdělení na pravici a levici je nejenže mrtvé, ale kromě svého počátku nikdy nemělo své opodstatnění. Neexistuje jasná definice a politologové předkládají víceprostorové rozdělení politického spektra (osa X, osa Y, 3D rozdělení). Podle mého názoru je pro nás důležitější rozdělení na liberály a na konzervativce. Konzervativců je tady podle mě asi většina čtenářů. Hájí běžné lidi před dopady překotných změn nové doby, jenž neberou ohledy na nikoho. Problém je v tom, že my tady konzervativci hájíme své vlastní pohledy na staré dobré časy a nehledáme primárně společný průnik cílů.

  1. Hm. Ja hadam, ze jsme tady povetsine spolecensky konzervativni (treba proti trans kultu), ekonomicky se rozchazime (ale povetsinou se tolerujem), a co se tyce vzletnych a nostalgickych utopickych snu, vetsina jsou levicaci, a kdyz se proti tem „snum o krasnych zitrcich“ nekdo ozve, tak zacne hon na carodejnice.

  2. To „politologické“ přidávání dalších os je často nesmysl. Například u toho tzv. politického kompasu, kdy se přidala ta vaše osa Y, se do celého do té doby objektivního systému vložilo hodnotící kritérium (demokratický/liberální – autoritativní), což je prostě z principu nesmysl. Už jen proto, že o tom, kde kdo stojí vlastně rozhodují na západě. Za už jen takovou groteskní perličku podobného „systému“ lze považovat například umístění teokratického dalajlámy do sektoru „levicových libertariánů“. To už je fakt bez komentáře.

   Nechápu, proč se někteří pořád vzpěčují jednoduchému dělení – jsi pro rozdělování a hierarchizaci společnosti podle nějakého klíče (například podle ekonomické výkonnosti), stojíš napravo, jsi pro co největší rovnost, stojíš vlevo. Na to není potřeba zavádět nějaké další osy či dimenze, zato se z toho dají čistě logicky dovozovat všechny ostatní postoje.

 4. „There is nobody in this country who got rich on his own. Nobody. … You moved your goods to market on the roads the rest of us paid for; you hired workers the rest of us paid to educate; you were safe in your factory because of police forces and fire forces that the rest of us paid for. You didn’t have to worry that marauding bands would come and seize everything at your factory, and hire someone to protect against this, because of the work the rest of us did. Now look, you built a factory and it turned into something terrific, or a great idea. God bless. Keep a big hunk of it. But part of the underlying social contract is, you take a hunk of that and pay forward for the next kid who comes along.“
  (Elizabeth Warren)

  1. Netuším který Anonym to psal, ale pěkné. ( Fakt je takový problém, aby se takovíto slušní začali podepisovat ? )

  2. Elizbeth Warren. Neni to ta, co se cely zivot veze na lzi, ze je indianka? No jo. Je to nase Pokahontas. Ta je ta nejlepsi, vykladat druhym, jak byt ferovy.

   Jinak ma pravdu, nikdo neni self-made man.

   1. Jj, je super prskat 80procent sdělení, protože se nelíbí „barva balíčku“ a jenom z 20 procent řešit obsah… Takové moderní, označkujeme, je jedno co člověk říká, prostě nálepka… Vevčo jsi moderní 😉

 5. Klausovic a emanovic pohrobci nás tady fšechny, teda asi né vás tady, pardon, vykradli , zaprodali a vy , blboni se eště hádáte esli to bylo pravicově nebo levicově. To je neuvěřitelné, fantastické.

  No, nic, eště chvilku tahejte tu pilku, nebo né vy, šak něgdo jiný bude tahat tu pilku za vás, za peňáze, aby sme fšichni spadli z té haluze pořádně a tvrdě na zem.

 6. Je to 1duché. Vlevo seděli představitelé nového řádu, vpravo starého, uprostřed nerozhodnutí a vyčuraní.

  Vlevo jsou tedy progresivci. Nový řád má odborné označení forksismus. Vpravo jsou přežité ideologie – kapitalismus, socialismus a komunismus. Uprostřed jsou vyčuranci a zaprodanci – v podmínkách ČR reprezentovaní současnou vládou.

  1. Tenhle pohled má alespoň hlavu a patu a cosi do sebe. Ale bráno takhle, tak je všechno dost nalevačku, páč staré se přežilo a beze zbytku umře, nové stojí za prd a vládnou nám ti nejhorší možní. Světlo nevidět na žádnou stranu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *