29 listopadu, 2023

Předchozí volby naopak

Pamatujete na poslední volby do poslanecké sněmovny? Ano, nad Babišem tehdy zvítězila SPOLUkoalice, která oproti předchozím volbám posbírala o 29 poslanců víc. Přepočty v jednotlivých volebních obvodech tehdy dopadly tak, že Fiala získal asi o čtyřicet tisíc hlasů víc než Babiš, ale SPOLU mělo 71 poslanců, zatímco hnutí ANO jich mělo 72. Piráti a Starostové dostali nakonec 37 poslanců (z toho Piráti jen čtyři) a SPD si sáhlo na dvacet poslaneckých křesel.

A to bylo všechno. Nikdo další nepřekročil pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny. Nejblíž tomu byla přísaha Roberta Šlachty, která dostala 251 tisíc hlasů, pak ČSSD (dnes SOC DEM), ti dostali 250 tisíc hlasů, pak KSČM, kteří měli 193 tisíc hlasů. Koalice Trikolory, Soukromníků a Svobodných dostala skoro 150 tisíc hlasů, Volný blok těsně nedosáhl hranice 1,5% a měl 71 tisíc hlasů. Ještě by možná stála za zmínku Strana zelených, ta dostala 53 tisíc hlasů. Pak už to bere rychlý sešup dolů, všechny ostatní strany a hnutí měly dohromady zhruba to, co Volný blok sám.

Byly to volby s heslem „všichni proti Babišovi“ a důvodem byl covid a všechno to, co se za ty dva pandemické roky stalo. Já jsem tehdy psal, že covid nebude tak silné volební téma, jak to vypadá a jako důvod jsem uváděl právě SPOLUkoalici, která na bilbórdech nebojovala s vlastní pandemií, ale bojovala s jejími důsledky – s „Babišovou drahotou.“ To nakonec slavilo úspěch, byť jak dneska víme, šlo o vítězství Pyrhovo.

Všichni ostatní bojovali s covidem a řešili to, co se po volbách už stejně nezopakovalo. Covid navíc skončil v den ruské invaze na Ukrajinu. Já tenkrát varoval před přeceňováním covidového tématu. Jestliže se v předchozím roce nechalo naočkovat proti covidu víc než šest milionu lidí, nemá smysl o nich říkat, že jsou ovce a zrádci, protože tohle fakt ke zvolení nikomu nepomůže. Ale to není až tak důležité. Chtěl jsem jen připomenout, jak vypadaly volební programy a volební hesla.

Když si vzpomenete, jak tehdy vypadaly bilbórdy, kdo z uvedených stran, které to dotáhly alespoň na padesát tisíc hlasů, kdo tehdy zdůrazňoval národovecký program? Jen Okamura, který národovecký prapor zvedl jako první a měl to v programu dlouhodobě. Ale i SPD tehdy asi 50% své kampaně věnovala dozvukům covidu.

Reálně vzato přišel Babiš díky covidu a „Babišově drahotě“ o šest poslaneckých křesel. To bylo všechno. Dvě koalice si v klidu jely svou kampaň o drahém pivu, nezvyšování daní a nutnosti snížit státní dluh, na což lidi slyšeli, protože jim neříkali, že jsou naočkované ovce a všichni ostatní jeli anticovid, antiwax, antiBabiš, ba dokonce to tak jel i jeho koaaliční partner ČSSD (dnes SOC-DEM).

Dopadlo to, jak muselo. Svým způsobem se tihle všichni utkali o oněch šest křesel, které Babiš reálně ztratil. Za chiméru těchto šesti křesel ztratili Socani všechno a to byli vládní strana s několika ministerstvy. SPD si udržela svoje voliče, ale neposílila, naopak trochu ztratila, KSČM o dost přišla a novým stranám to nestačilo. Reálně vzato, Pětidemolice tehdy zvítězila správným odhadem situace – se všemi ostatními jet antiBabiš, ale mluvit o daních, inflaci a nikoliv o covidu.

Myslete si o Babišovi co chcete, ale ten chlap dokázal v situaci, kdy byli všichni proti němu, v podstatě udržet pozice. V prezidentské volbě dokázal navíc naprostý majstrštyk – přesvědčit další milion voličů, aby překročili svůj stín a hodili mu to. Když už se přemohli jednou, bude už mnohem snazší, aby se přemohli i podruhé.

Teď jsme o dva roky dál. Vládne nám naprosto tragický Nutelliér, který dojebal, na co sáhl. Prakticky není rezort, který by fungoval… možná ministerstvo dopravy, prý budou stavět hodně dálnic. Ale jinak jde do háje průmysl i zemědělství, finance i zahraniční politika, spravedlnost i policie. O armádě ani nemluvím a ze zdravotnictví by se člověk po..al. Bez endiaronu.

Trikolora se spojila s SPD. V tomto týdnu podepsali koalici. Národovecká SPD se rozkročila o pravé křídlo. Šlachta, pokud jsem viděl, se spojuje se Šmardou, čímž se definitivně vymazal z politické mapy. Nula krát Přísaha je pořád nula.

Všichni ostatní se označují za pravicové strany a cílí na zhrzelé pravicové voliče. Macinka a jeho Motoristé sobě v podstatě chtějí dělat ODS revival, Svobodní jsou pořád stejní libertariáni jak byli vždycky, Soukromníci jakbysmet, dokonce i (sebe)Středula v odborech působí jako další pravičák, který si dává především záležet na tom, aby byl mediálně přijatelný, PRO na svém sněmu ztratila levé aktivistické křídlo a zůstala jen čistá pravice „z východu nepřišlo nikdy nic dobrého.“

Je jasné, že příští volby budou pod heslem „všichni proti Pětikolce“ a bude se hrát o to, jestli naše země bude součástí středoevropského prostoru spolu s V4, Polskem, možná Itálií a balkánskými státy a nebo jestli se stane sedmnáctou spolkovou zemí Německa, ale mám pocit, že vidím naprostou analogii s předchozími volbami, jen s obráceným znaménkem. Tentokrát je přetlak napravo. Zatímco minule malé strany oklovávaly Babiše a obraly o ho šest křesel, aniž by samy nějaké získaly, teď to vypadá, že malé strany budou oklovávat Fialu… Vzhledem k tomu, že Fiala Babišovi nesahá ani po kotníky, myslím, že ho oberou o víc, ale jestli jim to bude stačit na usednutí do sněmovny, tím si po posledních událostech už nejsem jist.

Nalevo je prostor. Podobný, jaký v minulých volbách vyplnila Pětikolka. Napravo je plno. Ať se stane cokoliv, někdo tam zhrzené pravicové voliče posbírá. Pokud někdo smýšlí pravicově a nemá rád EU, tak si bez problémů vybere. Liberály a eurohujery si vezmou Piráti. Ale kolik voličů zbývá nalevo? Těch, kteří to za žádnou cenu nehodlali hodit ani Rajchlovi, protože je pravičák (a teď už mu to nehodí tuplem), ani Babišovi, protože je prounijní a pro NATO… a nechávají si jako zadní vrátka SPD? Je zde prostor ještě pro nějaký projekt? Kolik je voličů, kteří by to hodili Švihlíkové, Kellerovi, Drulákovi? Kolik voličů by to hodilo Konečné? Kolik voličů by si přálo spojení jmenovaných?

Tohle všechno se rozlouskne v eurovolbách. Ty ukáží realitu všech volebních potenciálů. A podle toho se pak začnou plánovat potenciály koaliční.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

239 thoughts on “Předchozí volby naopak

  1. Re: pithart

   Tank MH není v kurzu. Nyní se vybírá 100 mega na vrtulník „Dárek pro Putina“. Hlásili to v Rááádyjožumpálu.

    1. A u nás budou dorostence hladit MP3,Mirka milka nebo Tetuše nablblá,“expertka“ důchodová.Teď zmrazili majetek Rusku u nás,tak se chluběj,že jsme zase jedničky,to je mizerére,celýmu světu jsme pro smích.

   1. Proc vlada neda ty novy F35 ,co zakoupila ukrovi.
    Divny spojenectvi , jak ma vyhrat valku , dostane jenom nejaky stary a stezi litaci f 16..
    Vlada jen pratelstvi az za hrob urcite predstira , kazdej to vidi a mela by bejt vymenena za lepsi..Diva se schvalne smerem k Africe ,aby si nemuseli vsimnout….
    Zeli by se mel ozvat ,aby viteznou valku neprohral.
    I jemu zvoni lopaty a krumpace kopacu hrobu na krchovu..
    A klekani vyzvani , umiracek krajinou zni….

    1. asi preto, ze este nie su ani v plane na vyrobu….vsak dodavka ma tusim byt okolo roku 2027…..a to sa urcite este posunie a predrazi

 1. Mistře Vidláku.
  To, jak jste zmínil ty dálnice, tak to je hlavně důsledek práce Dana Ťoka a ředitele ŘSD Mátla. Současný ministr jen sklízí plody jejich práce, která se díky našemu „geniálně“ napsanému stavebnímu zákonů projevuje až po 8mi letech. Další faktor je, že v roce 2020 odešel ze (zbytečného) Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže arcikorupčník, brzditel pokroku a úřední sketa Petr Rataj. Právě tento člověk byl schopný odložit stavbu jedné části D35 jen kvůli tomu, že na formuláři byla údajně jiná barva než měla být.
  Když už jsme u těch velkých staveb, tak vzpomeňme taky na to, jak free-cool-smart piráti sabotovali novelu stavebního zákona a zdrželi tak jeho dřívější nástup.

  1. No hlavně to tu vše zabetonovat vydláždit zničit pole přírodu, hlavně ať se má v čem převážet šunt a americký tanky blíž k Rusku.
   Jeďte se podívat na Svitavy a k Mýtu na stavbu a bude vám smutno.

   1. Mluvíte jako Miroslav Patrik z Dětí země. A to je za mě zemský škůdce č. 1. Fakt, že vy dálnice nepotřebujete neznamená, že je nepotřebují ostatní.

    1. Parafrázuji Marxovo heslo peníze plodí peníze na heslo silnice plodí dopravu a to je špatně. System je špatně, vede lidstvo do záhuby. Kdybyste viděl stavbu z dronu, bylo by vám smutno ještě víc. Udělejte si výlet ze Zámrsku do Brna a znenite názor. Lidstvo se řítí po tech dálnicích do záhuby.

     1. Ano. Pokud postavíte novou a širší silnici, budou po ní jezdit nejen auta, co jezdila po té staré, ale i auta doposud jezdící jinudy, pokud si tím způsobem zkrátí či jinak zpříjemní cestu. A nastanou nové problémy, ne menší, než ty staré.

      Podotýkám, že nejsem absolventem či frekventantem žádné dopravní školy, tady jsem se pokusila použít takový ten zdravý selský rozum.

     2. Re: Gaia

      Tak to parafrázujete zcela blbě.
      Dopravu plodí vaše nenažranost, lakota a závist.
      Pokud nebudete přes den otravovat v hytlermáárketech, nebude důvod, aby tam po nocích zajížděly kamiony.

      1. Tudy se objíždí Alpy a vozí se jinam. Se mnou a Markéty to nemá nic společného. Kvůli nám, Čechům, se ty silnice za naše peníze opravdu nestaví

    1. Nevěšte hlavu, však se dočkáte. Zatím si vyžehlete maskáče a přepucujte boty. Velký nepřítel je trpělivý, jistě počká.

 2. Oslavme výročí předání moci a majetkové změny.
  Slava Lorencovi!
  Havlovi slava!

  Kdybych to byl býval věděl, tak bysem tam nechodil…

   1. Je to hanba, Zifčák by dnes mohl být platná opora režimu.
    Mimochodem – režim, u jehož vzniku stála desinformace o smrti Martina Šmída bojuje proti desinformacím.
    Had se zakousl do vlastního ocasu 🙂

     1. Nedivím se mu.
      To ale neznamená, že výborný muzikant Kocáb je lepší než výborný rozvědčík Pávek. Jen umí líp zpívat.

      1. Každý asi máme jiný hudební vkus, ale mně ty zběsilosti od PV nikdy nešly pod nos.
       Jo, hrálo se to, protože to mělo jakousi příchuť revolty a protikladu ke konformní kultuře.
       Aleš Brichta, nebo kdokoliv jiný z hardrockové/metalové scény, je řádově lepší muzikant, nežli Kocáb s Čokem a jim podobní.

       1. To ne, Kocáb není jen Pražský výběr, je taky dobrý džezový a džezrockový muzikant.
        Ale pořád mám na paměti, že není žádná souvislost mezi uměleckým talentem a charakterem.

        1. Tak. Měli by si to uvědomit i „liberálové“.

         Kainar byl nevětší český moderní básník 20. století. Co je mu to platné.

    1. Zifčák věděl hovno.
     Byl to jenom zaúkolovaný poskok, tenkrát tuším poručík, což byla v hierarchii StB hodnost kdejaké kancelářsko/archivní filcky. Dostal jednoduchý úkol a ještě i ten se mu povedlo podělat, když omdlel z pomyšlení, co se bude dít dál.
     Nemohl vidět dovnitř a nahoru, ani kdyby později chtěl.
     Celý leden a ještě půlku února, hořely a doutnaly na polích za Prahou celé vejtřasky spisů s podrobnostmi, fotkami i magnetofonovými pásky. Z toho, co se dochovalo, se nedá nic zpětně rekonstruovat – to chlapci z archivů dobře věděli a proto se ani nenamáhali, zničit tu základní registračku, co teď má ABS a machruje s ní, jako by to byly kompletní spisy na kdekoho. Leda hovno. To by byl jinej fičák, kdyby se dochovalo to, co by ti noví soudruzi potřebovali k vydírání.

     1. To že Zifčák věděl a uměl hovno a byl zaúkolovaný poskok není na překážku kariéře v současným nemocným režimu.
      Začínali tak Pávek, Plavec i Bureš.
      Ale asi nemá zájem, což mu slouží ke cti.

     2. Zivčák byl spouštědlo. Bez té jeho etudy by se to možná nerozběhlo. Jestli si toho byl nebo nebyl vědom, je putna.

      Havel taky nevěděl 17., co se děje.

     1. Člověčě, co to mumláte?
      Komouši a asi i rusáci jsou za Pávka rádi.
      I za Pekarovou, Zastrčila, Nerudovou, Fialu, Síkelu, Stanjuru…
      Lepší reklamu na bejvalej režim si nemohli přát.
      A rusáci jimi straší ty, co se zkoušejí cukat – podívejte se, co by taky mohlo přijít!
      Když budete zlobit, děti, přijde si pro vás ODS!

      1. A nedáte si pokoj a nedáte si pokoj… a furt budete tomu chcalopovi naskakovat… Na první našlápnutí…

       Vy VÁŽNĚ nechápete, jakou z toho má radost a jak se plácá do stehen, že Vás/někoho NASRAL?

       Jestli chcete naopak nasrat Vy jeho, VŮBEC mu neodpovídejte a IGNORUJTE ho, ať napíše cokoliv.
       Alef (chvála mu a veliké díky)/možná někdy i Vidlák pak ty sračky spláchne.

       1. On mě nenasral, po dnešní obchůzce náměstíčka jsem spíš smutnej a rozpačitej.
        Lidi jako Pávek a Skelop ten dnešní režim dotáhli až do dnešního stavu – mrtvo, pusto, beznaděj.
        Lidi se v dnešní „slavnej“ den stydí vylízt před barák, aby je někdo nepodezíral že tenhle sajrajt podporujou.
        Ale ať to klidně pan domácí spláchne, vždyť už je to fuk.
        S minulým režimem jsem vyjebal – přežil jsem je.
        S tímhle zasraným režimem taky vyjebu – včas umřu…

        1. Taky jsem obešla u nás náměstí, nikde ani noha ( je zima a větrno). Jen dva maníci chystají vánoční výzdobu. S minulým režimem to mám stejné – přežili jsme, a doufám, že umřu dřiv než budou důchodci lovná zvěř. Už mi ani není líto mladých, mají co si zvolili.

     2. Koudelka by měl začít pátrat, za instalací a činností Pávka a téhle vlády nesou Čuk a Gek vyslaní Putinem. To, co je za nima, tomu odpovídá.

      To z tou nutelou je jak z čítanky o konspiraci.. To Fialovi nemohl poradit nikdo, kdo by ho nechtěl fatálně poškodit.

      1. Možná že opravdu nešlo o chtění, ale o nebetyčnou tupost. Kdyby chtěli, museli by už mít připraveného nástupce, což asi mají, ale hlavně jistotu, že je nástupce z jejich teplejch seslí nevyhodí, což nemají. Každej novej si přivede svý lidi. Leda že by jim slíbili sesle někde jinde, ale sliby se slibujou a blázni se radujou, že áno. A nikoho s absencí másla na hlavě mezi sebe nepustěj, takže by stačilo k jejich odrovnání fakt málo.

       1. Já si to vysvětluju tím, že Marek Prchal je jen jeden a zřejmě je to slušnej člověk a tak se nedal zverbovat touhle pakáží.

 3. Vážení,tak dnes máme oné ten sviatok kedy nastala sloboda a demokracia. Sľúbili sme si lásku a oné nebudeme ako oni. Vymenili sme ZSSR zavináč za hodnotový a demokratický zavináč euroatlanticky oné. Gratulujem si za oné strnganie kľúčmi 1989 roku. Keď nám bude ťažko pomôže nám oné Kňažko. Česť práci a nikdy inak, oné.😁👍🏻😱

  1. Re: Jarek

   Špatně položená otázka.
   Dobře položená otázka zní:
   Jak moc musejí zchudnout lopaty, aby konečně pochopily, že NIKDY NEBYLY, NEJSOU A NEBUDOU ekvivalentem tzv. střední třídy, což jim neustále sdělovadla mlátí do hlavy?

   Základem úspěchu psacích soudruhů je neustálé opakování mantry, že kdokoli, kdo čte jejich po tisící přemletá hovna, je vlastně nedoceněný pracháč, přestože má na krku hypošku za kutloch 1+1 a k tomu rezavou škochtli na lízačku z ÁÁÁ-ček.

   Tento trik prý popsal jistý pan Sienkiewicz prohlášením – Polák má kozu a myslí si, že je šlechtic. Z toho můžeme usuzovat, že tento trik funguje již od společnosti prvobytně pospolné.

   1. Také se tomu říká fascinace Západem. Hlavní tahoun – americký sen je pryč- státy se propadají ke svému průmyslu, tj. hluboko. Se teď ukáže, jak bude sebe sama financovat ta ekonomika služeb. Ale bude trvat, než to probublá i tady.
    Zbytek je možná jen potřeba nebýt za vola před sebou samým a okolím, být protiruský, protikomunistický, vysmát se antiwaxerům, jit prostě s proudem – a ten určují masmedia. Program pro většinu, která vždy a všude chce mít chléb a hry. Když veškeré hodnoty jako takové byly spláchnuty. A masmedia mají pasáky kde? No, na Západě. A jsme doma.
    Vlastní mediální rozcestník. Vlastní videjka, národní program. Prostě mít se kam utéct před těmi rozmetači ovoněných hoven. Mít kde si číst a nemít hlavu plnou kůl odpadu. Začněme třeba tady. Vlastní chléb a hry, jinak, pořád nás tu bude pět a budeme si navzájem potvrzovat své pravdy. A o volbách vyhrají…. třeba jiná forma pětíkolky. A Babiš je jen o kousek menší zlo. On poslal Jourovou to EU.
    Vidláku, co ty na to?

    1. Nedavno mel este koryto jisty ,ale ted …darmo muvit..
     Bude muset slibit pul kralovstvi a dcery. Aby moh bejt treti radce ,
     Redovi a nikdo se to nedovi.

    2. Ekonomika služeb je nesmysl.
     Já ti udělám manikůru, ty mě uděláš pedikůru a budeme oba bohatí.
     Já ti nastřelím pírsing, ty mě uděláš kérku a bude dobře.
     Oholím ti hubu a ty mě namasíruješ prdel (záda)
     Neznám žádnýho opravdu spokojenýho šíbra, kterej by takhle zbohatl.

  2. mně se líbí konzervativní politika a tu by mohla dělat i Kačka Konečná,ale se Soc Dem to nepůjde,bo sou to libtardi a Šmarda je blb,ten si fakt může dát hudlana se Sabbatovou a fízlem Šlachtou.Navíc v případě 5 %zisků u Šmardy a Přísahy hrozí,že se po volbách spřísahají s 5hnusem a bude opět vymalováno.Takže autentickou levici u nás tvoří akorát Komouši bez Hořejše a Paroubek a spol.Okamura je tak nějak střed a Tričko,Svobodní a Macinek jsou vpravo.Aby mi nepropad hlas,vsadím na Okyho.No a Mr Babiš a jeho ansámbl to hraje na všechny strany,keců plný demižon,ale nakonec hlasuje většinou s libtardama.Takže tak.

  3. Klasický levicový program je něco, co by tady způsobilo stejné pozdvižení jako mé články o Gaze. Zdejší segment je pravicový bez ohledu na jmění, tedy většinově. Levicový program je především progresivní zdanění, načež začně řev o trestání úspěšných, i kdyby svého bohatství nabyli všelijak, jen ne prací. Větščinou vykořisťováním a šméčky. Prací se zbohatnout nedá. Levicový program je dostupné škoství a zdravotncitví, dostupné bydlení, práce, ze které se dá zaplatit živobytí slušné a bezpečné pracovní podmínky. A peníze na to samozřejmě jsou, jen se musí přestat vyvážet nezdaněné do ciziny, musí se přestat s nákupy amerického šrotu a finance musí dávat dohromady někdo, kdo jim rozumí a ne ten, kdo předtím, než byl ministrem, nidky nic podobného nedělal. Takovou stranu tu nemáme. Babiš alternativa není, ten nikdy neohrozí Agrofert Deutschland.

   1. Prací se samozřejmě zbohatnout dá – ačkoli je jistě otázkou do diskuse, od jaké hranice lze majetek považovat za bohatství.
    Tezi, že prací se zbohatnout nedá, razí zejména ti, kterým se to z nejrůznějších důvodů nepovedlo. – To, myslím, není úplně nejlepší kvalifikace k vedení společnosti, ale – uznávám – skvělá kvalifikace k přerozdělování majetku těch, kterým se dařilo lépe.

    Proto se nakonec na levici nalepí jedinci, postižení lachtaní chorobou a současně hlubokou kapsou. Právě takoví jsou pak nejhlasitější, vyřvou si čelné postavení ve společnosti – a cesta do záhuby je vykolíkována. Následuje pokládání dlažby z dobrých úmyslů.

    To je také důvodem, proč má levice tak špatnou pověst.

     1. Třeba byste s podivem zjistil, že každá uklízečka dělá záslužnější a důležitější práci, než vy. Že levice je pro lachtany je pak mantra každého asociála.

   2. Vlastní prací zbohatnout podle mého jde, ale jde o statisticky nepodstatné výjimky. Samozřejmě to množství se mění, jak píše Zakladatel, podle definice bohatství.

    Jinak máte určitě pravdu.

 4. Tohle bylo jasné už tenkrát, že covid je různými malými krátkodobými jednostranně zaměřenými stranami přeceňován a že ty hlasy budou chybět jinde. Jen to bylo marné vysvětlovat těm, kteří byli na svém svatém tažení proti covidismu a zapomněli na širší strategii. Jen jedno téma většinou volby nevyhraje, ale může dávat pocit morální převahy, co na tom, že většina voličů ji sdílet nebude…

  1. holokaust bych taky neprecenoval, bylo to taky jen jedno tema

   asi nesledujete svetove lekare a vedce, kdyz ted provadi vyzkum, co je v tech covidovych vakcinach

   pokud byste nebyli tupe ovce, tak covid resite mnohem vic

    1. Vlastní chléb a hry. S tombolou. A nesmí platit, že kdo si nakrad´, tak vlastně vyhrál.
     Pokud jsou volby ještě aspoň trochu opravdu o voličích (o čemž zásadně pochybuje u takých těch baťovských výsledků), tak tu masu tam dotáhnout se jinak asi nepodaří.
     Budovat trend. S čím by se mohli identifikovat a cítit se kůl. Trend barevný, ovoněný, ale trend, ne hovna. Spojovat správné lidi. Na základních tématech.
     Čím mladší, tím více myslí klipovitě, nesystematicky. Mají práh pozornosti úplně jinde a řečmi se ho ani nedotkneme. Nepodceňujme stadium debilizace společnosti. Nepřeceňujme počet a dosah těch, co ještě přemýšlí. Ti jsou spíše dřívějšího data vydání.

    2. Nejtupejsi ovce nevoli ve volbach , bohuzel pro vas ..
     Jich je malo , ostre malo… Vzdycky vyhrajou, bystry ,netupy ovce..Chytry.
     A zvoli si ventry a svetry.

  2. Covid agenda nemůže být dostatečně přeceněna. Důsledky „očkování“ nevymizely, naopak se synergicky projevují právě nyní. Nemluvě o záměrech WHO pro budoucnost.

   1. Co myslíte – byl Čechmánek očkovaný, nebo nebyl? Co ostatní, podivně zemřelí mladší lidi, kterým nic nebylo a najednou z ničeho nic umřeli?
    Zase vymlčujete, hajzli jedni?
    Doslova vymlácené půlky celých důchoďáků, ale i zničené půlky rodin nestačily?

    1. To neodpovídáte pauluskovi, že ne.

     Vždycky, když takhle – jak píšete „podivně“ – zemřou mladší/mladí lidé, moje první myšlenka je „byli očkovaní“?
     Řekla bych, že každej z nich byl – jak potom vyjde najevo.

    2. Ti, co se tomu budou chtít vyhnout v budoucnu, budou potřebovat vzájemnou podporu. Proto nějaké jednotící místo alternativy.
     Tady jde opět asi o trend, že zodpovědný a tak nějak lepší (a více západní) je waxer. Po dlouhé době jsem otevřel Novinky a byl tam článek k nečekanému úmrtí nějaké českého rappera. Diskuse nezklamala. 90% waxerů a popíračů škodlivosti(:-)). Jeden tam nějaké paní za pouhý náznak souvislosti tak vynadal a tak sprostě, jak jsem to neslyšel už dlouho. Sám 3x tečkovaný. Co mohl říct, že se o sebe bojí?

   2. tak hlavne realne sa ukazalo, ako funguju media, vedci v mediach a svetova propaganda. Pretoze to, ako synchronne a identicky vsetky vlady viac menej nasadzovali a presadzovali rovnake tezy, rovnakym sposobom a za akukolvek cenu, to urcite nebola nahoda sposobena, ze vsetci si precitali manual od WHO. Zaroven to polozilo aj prvy kamen do celeho toho vodopadu, ktory sa vtedy spustil a v ktoreho prude svetova ekonomika sa sype dolu a inflacia rastie

  1. Na nebi to hlida svatej Petr. Zakladatel cirkve Fatikankanu ..
   Jako Bida a lejno tam hranice hlida. Sefa , kdysi 3x podrazil , moc kricel , ze sefa nezna..
   Kdyz dorazila statni mordparta.
   Sefa potom vodkrouhli vokupanti , stal se v mediich teroristou.
   Soudcove museli soudit v sobotu , tak byl nebezpecnej..
   Potom z ty slavy sefa zalozili hnuti , krizaku , katoliku , vselijakejch vyvrhelu ,pokrtenej ,takovy mohli vsecko , jak to bejva a jinak bejt nemuze ,
   ty kazdyho zabili , aby vokupovali a voloupili…Na to si sepsali,prirucku , mein bible..
   Aby vedeli ,jak se to dela..
   Tak se stal zakladatelem katolicismu zradnej Petr , aby kazdej vedel vo co de,
   sefa na nebe umistil /vocud jako vladne/ a zacalo se zradcovat ve velkym..
   Z nej zbyl Petruv prsten a ten musi vsichni porad libat v pokleku , ..
   To se rozsirilo do celyho sveta, ale v prubehu zradili sami sebe , tak dlouho zrazujes,
   az se ucho utrhne..Ted vladnou pevne v televivu a v kyje….ve.

  1. To není jen dnes, Američané bylí trhlí vždy. Pamatuji před lety v nějakém městě, kde bylo zakázáno chovat domácí zvířata, mělo dítě jako domácího mazlíčka místo kočky či psa králíka. To co se dělo bylo šílené, jedni chtěli podle zákona králíka odebrat, druzí se brali za dítě a málem na sebe vytáhli se zbraněmi.

  1. Re: ema

   Vůbec nic jste nepochopila.
   Dojčerská policie vyrazila do zbraně proti sympatizantům ÍRÁNEM sponzorovaného spolku.
   COKOLI íránského je fujky fuj.

   Ovšem pokud by to byl spolek podporovaný např. Saúdy, je všechno cajk.

   1. Re: Targus
    Teď už možná není OK ani Saudská arábie, když musel Blinken na odmítnutí čekat celou noc.
    Ale je to krásná ukázka buď schizofrenie, nebo záměru.

    Na jedné straně budeme mlátit muslimy (všude rozhánějí demonstrace na podporu Palestiny), na druhé straně naplánujeme do EU dalších 7 milionů muslimů. Zdá se, že se někdo nemůže dočkat celoevropské občanské války.

    Pryč z EU! Hned!
    A hranice uvést na úroveň před rokem 1989.

    1. Putin nekeca zbytecne a votevrel sila a umistil do nich strategicky rakety.
     Medved ma cuch..
     Panove sou tady volove ,eh, danove a ty maj ted za ukol zastavovat rusky tankery s plynem asi..A lezt na ty lode. By nekazili pocasi a tak.
     Pane Vaclav nesvadejete vsecko na nas..Este co budeme delat..a co se zda ..
     Ukazka schizofrenie, asi jo..

 5. Vidláku, tady už se dávno na pravo-levý svět nehraje. Teď je politika čistý darwinismus, buď nás korporace všechny vysají grýndýly, válkami a sankcemi nebo nebo se lidé vzbouří. Keller, Drulák, Švihlíková jsou chytří lidé, ale rozhodovat budou Vůdcové s velkým V. Na Alternativě je to jedině Rajchl, nikdo jiný tady není. Je jedno jestli má pochybnou minulost, jestli zametl s Rédovou nebo jestli je to prospěchářský, sobecký egoista. Důležité je jenom vítězství, krása nerozhoduje. Toto není pohádka o Bajajovi, ale reálný drsný svět, kde zvítězí buď Oni nebo My. Nic jiného není důležité.

  1. Promiňte, ale tohle je mimo hned v několika rovinách. Rajchl není skutečný vůdce, jak ho tu líčíte vy. Rajchl se svým PRO začíná evidentně směřovat do vod, v nichž už před ním kotvily bárky s nápisy ODA, US, SZ, VV, TOP09 či nověji Piráti a Přísaha. Tedy tvářit se před volbami jako spása světa, kanalizovat hlasy nespokojených voličů a v pár kouscích usednout do pohodlných seslí volených funkcí, napojit se na státní penězovody a pokud možno se stát členy klubu hochů a děvčat, co spolu mluví. Uvidíme, jak se provázky s maňáskem PRO začnou vbrzku tahat mainstreamová média. Pokud ano, tak tu budeme mít další klasickou stranu „záchranářů“ předhozenou lidu jako kost pro uklidnění nepokoje. Důležité je udržovat ekonomicko-mocenský status quo. PRO absolutně žádný revoluční politický potenciál nemá. A tím nevylučuji, že budou mít nakonec větší zisk hlasů. Ale k žádné změně ničeho to nepovede. Jen k dalším pocitům zklamání a podvedenosti.

   1. Můžete mít pravdu, život je plný rizik a PRO může skončit jako mejnstrýmová, probruselská strana. S tím počítám, ale nemám na vybranou. Lepší strana tady není a asi nebude. Okamura stagnuje, případně se utápí v nenávisti proti islámu a jiný schopný vůdce Alternativy tady není. To je totiž vzácné zboží – Vůdcovství se nedá naučit, ani koupit, s tím se musíte narodit. A ani 20 pracovitých Nosičů vody dobrého Vůdce nenahradí.

    1. Re: HvW

     Doplním pana tdx.
     Rajchl = VeVerky II.

     Jednorázový fan-klub určený jako výtah do vyšších pater. Ovšem jen pro zvané…

    2. Řeči se mluví a voda teče.
     Pustte si video s Fialou z roku asi 2014. To se dalo podepsat. Ale to byl v opozici.
     Jak se dostal do vlády dělá to naopak.
     Okamura vždy do voleb nasadí nikoli lidi z krajů, ale vytáhne z klobouku „osobnosti“.
     A připadá mi, že to samé udělal nyní Rajchl.
     Ano, máte pravdu, vůdce bud je, nebo není. Ale bez těch pracovitých nosičů vody není nikdy dost velký, aby něco změnil..

  2. Darwin sepsal Vo vyvoji druhu ,ale dneska je to vo vyvoji kanibalismu..
   Voni zahynou a sezerou vsecko a pak zacnou sami sebe..Se to neda zastavit..
   Korporace nic jiyho nedelaji..

   Sem si myslel , ze neni nejlepsi pyzdit nejen cestinu ale este zaroven, english.
   Nazev ty skeble je Scallops. Neni treba to pouzivat, ani neuvazene , ani jako klise..
   Vzdelani taky skodi..Jako koureni , alkohol , drogy ale nejvic ..

 6. Nebylo by naopak ukončení vládní činnosti teď hned pro tento pětislepenec požehnání? Právě teď, kdyy je vlastně už teď všechno v háji, černá koule míří jistě do košíčku, a výměna vlády dá té kouli jen malou rotaci? Levice ještě není zkonsolidovaná, mimoparlamentky nesešikovné, SPD nezkoalovaná, a Babiš sám to bude mít se svým týmem sakra těžké. Tudíž pětikolka bude sice chvíli mimo záři reflektorů, ale na jakoukoliv jinou stranu si budou jo vyskakovat ti jediní správní reportéři- řezníčkové moravcové železní?
  Jen tak nahlas uvažuju, neprospěje nám víc, když se v tom marasu ještě chvíli budeme válek(t)?
  A děkuju za článek. Jako člověk levicového přesvědčení, taky čekám, co se vlastně upeče.

  1. ad „pětikolka bude sice chvíli mimo záři reflektorů“

   Pětikolka NEbude mimo záři reflektorů ani na okamžik. Akorát si pak bude říkat „opozice“ a bude vřeštět proti Babišovi a okopávat mu kotníky a mydlit mu schody a obviňovat ho ze sraček, do kterých nás dostala ona sama…

   A „naše“ demokratická média to budou radostně našlehávat a vyostřovat.
   Copak jste zapomněli, co dělali celá léta předtím? Zemanovi a Babišovi?
   Za všechno přece může Babiš a komouši… A Putin, na toho samosebou nesmíme zapomenout.

 7. Levice? Myslím ta autentická, hájící zájmy pracujících a ne všemožných úchylů?
  Tak ta u nás už prakticky neexistuje, protože to, co ještě jakž takž přetrvávalo, úspěšně pohřbil Filip.
  ČSSD nikdy levicová nebyla, což bylo jasně patrné už z toho, že při své obnově v roce 1989 si jako vzor vzali předválečného Modráčka, nejpravicovějšího představitele pravého křídla tehdejší sociální demokracie.
  Navíc i kdyby se u nás lidem žili sebehůř a byla by tudíž šance pro nějakou skutečně levicovou stranu, tak jestli bude mít v názvu „komunistická“, je předem odsouzená k porážce; společnost už je u nás za ta desetiletí zpracovaná dokonale – a nezachrání to ani kandidátka s Kellerem, Švihlíkovou a Drulákem v čele.
  Co by ale mohlo mít šanci na úspěch, je vypíchnutí toho slova „levice“. V devadesátých letech solidně zabodovala volební strana s názvem „Levý blok“, jejímž základem byla sice KSČM, ale to ošklivé přídavné jméno se decentně schovalo.
  Možná by stálo za to uvažovat o něčem podobném.

  1. Máte pravdu. Lidé jsou vytrénováni jako býci pro koridu. Útočí ynteligentně na kus hadru a nakonec je zapíchnou.

   1. Re: JŠ

    Naprosto perfektní definice.
    Pro dnešek vám slavnostně propůjčuji titul nejstaršího a nejhnusnějšího dezolátního diskutéra.

   2. Ktery lidi vidite utocit /napodobujici bejky na koride ,spise na koryte /,
    a kde a na koho a nebo co..
    Kde je trenujou a jak dlouho a kdo sou ty treneri..
    Jak se pozna utocnej stylem yntelygent fyzicky dle vasich informaci ,utocici a co pritom dela ,
    kde je ten vas hadr videt , a kdo je prave ted ty lidi zapichuje a kde to zapichovaci krveproliti probiha ,
    nesledoval jste hodne CT posledni dobou , nebo , mate ty zachvaty casto a musi bejt vo nich tady hned povedomost? Nakonec je zapichnou ,udelaji pich,pich jo …

 8. Pane vidláku, než pochopíte jak je to zajetá mašina, že s blbejma názorama se počítá jako pohon kol těch neviditelnejch chmatáckejch pracek volného trhu, volného pohybu kapitálu a Volného průchodu verbeže, co kopaj zlato a než se ze všech názorů vykecáte, zestárnete, rozvedete se a umřete v zapomnění.

  Přinde další generace eště blbějších, keří si budou myslet, že sezení v kanceláři a mazlení se s mobilním operátorem jim zajistí soběstačnost.

 9. Jedna OT – řekl bych, že se blíží čas potopení nějaké US bárky …
  Dmitrij Poljanskij, první zástupce stálého představitele Ruska v OSN právě USA vzkazuje, že jejich drzost nezná mezí. US + Francouzské lodě ukradly v Ománském zálivu loď se zbraněmi Od Íránů pro Jemen … a hádejte, kam tu zásilku zbraní přesměrovávají??

   1. Si to blby irani nemaj nechat ucmajznout. Rekove jim kradli tankery ,
    uz maji zazitky ,voni kradli zase rekum , tak si dam bacha a zivam..
    Co si mysli kdo, dyz de vokolo usaku ,co se asi stane..Vo neco pride.
    Maji megasekeru a hledaji kdo ji zaplati..
    Se nemaj taky sakra furt modlit..
    Neni to zdravy ,kazdej papez je taky vymakanej..

 10. Každá mordechujcká nula gdyž tě vykrátí a znemožní volit potřeby tak je blboňama volená.
  Tady vládnou svině co poberou po rodinách hlasy a vyjde jim to na těch sto padesát tisíc.
  To má být pyrrha?

  Ofce , co se nechali propíchat jen ukázaly malinkatýmu zbytku národa, že je dycky zradí.

 11. Každá mordechujcká nula gdyž tě vykrátí a znemožní volit potřeby tak je blboňama volená.
  Tady vládnou svině co poberou po rodinách hlasy a vyjde jim to na těch sto padesát tisíc.
  To má být pyrrha?

  Ofce , co se nechali propíchat jen ukázaly malinkatýmu zbytku národa, že je dycky zradí.

 12. Jedna OT zprávička pro fanoušky Pětidemolice.

  Soudruh bývalý ministr Dlouhý dnes pravil v Rááádyjožumpálu, že osobně radil soudruhům lidovcům a Jurečkovi zvlášť, takže důchodová reforma je hotová.
  … sím, salám sním, totiž sim sala bim!!!
  Pro začátek novým důchodcům „šáfnou“ jedenkrát sto plus pade z vypočteného důchodu.
  Co to je stopade pro jednoho, že…
  Jenže tím to začíná. Pak se bude osekávat dál a dál. Pochopitelně VŽDY jenom o stopade.
  No co to je, sto pade pro jednoho…, tři píííva měsíčně! Úžasný plán!
  Takže k oseklým valorizacím ještě přibude pravidelně přiosekávaný základ. No neber to!
  Soudruh je prostě génius, marná věc!

  1. Důchodci mají dost, tam by se mělo škrtat nejvíc, brečí že nemají prachy a přitom dost z nich 2x ročně jezdí na dovolenou k moři…
   Důchodci zde pobírají nezaslouženě velké peníze ve srovnání s jinými skupinami obyvatel.
   Zvýhodňováním gerontů se ještě nikdy žádné prosperity a blahobytu nedosáhlo…, to byste měl vědět.
   Je potřeba měřit všem stejným metrem.

   1. Důchodci mají dost (Kolik je dost?)

    …pobírají nezaslouženě velké peníze (Nezasloužené určil kdo?)

    Zvýhodňováním gerontů se ještě nikdy žádné prosperity a blahobytu nedosáhlo. (Příčina a následek. časová osa. Nic?)

    Je potřeba měřit všem stejným metrem (Všem stejně na dožití pod mostem s povinností chcípnout v určený den. Třeba v rámci oslav 17. listopadu.)

    A kdo by se bránil tak uspořádat Safari? https://www.youtube.com/watch?v=X6bsoyT86LE

   2. Anonyme, současní důchodci povinně platili sociální POJIŠTĚNÍ procentem z příjmů. Tím pokryli starobní důchody předchozí generace, řekněme svých rodičů. Vás, Vy omezenče, čeká stejná povinnost.
    Za komunistů tvořil průměrný důchod 57 % jejich předchozích příjmů (průměr za poslední dva roky nebo deset let, podle toho co bylo výhodnější). Dnes je to něco okolo 43 %, tehdejší inflace nepřesahovala 2 %/rok, dnešní přesahuje 10 %/rok.
    Takže, buď, anonyme, nevíte, o co vlastně jde, jak průběžný systém starobních důchodů funguje, nebo jste (nemravný) asociál, který si zaslouží jen a jen opovržení.
    Krom toho, těžko můžete vědět, kolik že „důchodců“ ze všech jezdí dvakrát ročně k moři a už vůbec ne to, z jakých zdrojů si to hradí. Ze starobního důchodu, Vy chytráku či neználku, to ve většině případů nebude.

   3. Hlavně rozbít soudržnost společnosti, ať mladí závidí starým, chudí bohatým Cikáni Ukrajincum maminy s dětmi narozenymi letos maminám s dětmi narozenými po 1.1.1924. venkov městu a město venkovu nevzdeoaní nevzdělaným…..

   4. Rus prej dosahne az 8% hospodarskyho rustu a hloupe dava duchodcum furt.
    Delnici a vojaci taky dostavaji a pak si muzou zakoupit.
    Nejhorsi sou bohaci , nemuzou prachy zasantrocovat jinam , tak investujou ,
    co vydelaji v Rusku..Tydle preplaceny si pak hodne kupujou a muzou si to dovolit..
    Ceny nelitaji v Rusku nahoru jako inflacni kinzaly na zapade.
    Maji to v Rusku spocitany..

  2. Jsem zvědavej, kdy začnou novodůchodci útočit na starodůchodce, protože šli do důchodu dřív a berou víc prachů. Hlavně na ty s výsluhama za kolaboraci.

   Na co má jeden dědek živořit, aby si druhej mohl debužírovat.

  3. Jj, Dlouhý. Další komouš, tedy ne komunista, ale kariérní hajzlík, na kterého zatím nedošlo. Jeden z největších, nicméně dobře zašitých škůdců.

   1. Re: tdx
    Ano, to je ten správný termín, „kariérní hajzlík“.
    Kdepak komunista, ten člověk nikdy nebyl komunista, stejně jako PePa a mnoho dalších. Byli to kariérní hajzlíci.

    Konečně, i teď jich máme plno. Těch, kteří se narodili příliš pozdě, aby mohli parazitovat na minulém režimu, zato vesele parazitují na současném režimu.

  4. A že každý ročník půjde do důchodu jindy, podle toho, kolik k jejím padesátinám oznámí statistický úřad , že je věku dožití a od toho odečtou 21, to je taky geniální. Na ČT jedna se slzou v oku vzpomínali na epidemii tuberkulózy, která řádila až do 50. let a významně věk dožití snizovala.

   1. Ukravínci sem zatahujou nové exotické kmeny tbc, na které není naše společnost připravena. Ani nevím, jestli se proti tbc ještě očkuje, tedy proti té, co tu vždycky byla. Ostatně naši eradikaci tbc nám ve světě záviděli. A až bude střední věk dožití zase 42 let, odkdy půjdou lidi do důchodu?

    1. Nikdy, protože minimum bude 70, jen budete celý život platit a platit a to ještě do průběžného a pak do soukromého, který po smrti propadne státu.

     Ale když jsem tuhle četla, že letos udělali s Ukrajinou dohodu, že ti, co tu pracovali, ale ne 35 let, jak je podmínka pro našince, tak ten zbytek doloží z Ukrajiny a poměrnou část důchodu dostanou od nás, tak tvrdím, že důchody do budoucna jsou nereálné, přeci jenom na té Ukrajině žije 50 miliónů lidí pracovalo jich tu dost a sociální systém je založen na tom, že víc lidí platí než pobírá, takže se to musí zhroutit zákonitě, Jurečkovy nápady nenápadný.Plus ty podvody z Ukrajiny, to nemohou ty cvičené opice, co tam sedí za přepážkou odhalit ani pojmout.

   2. Tak to je tuze dobrá zpráva, bude se lejt mega a mega do zdravotnictví, aby se věk dožití stále zvyšoval! Ó my se budeme mít – zubař pro každou rodinu, kardiolog do každé polikliniky, výživový poradce do každé školy, asistent zdravé chůze do každé třídy ZDŠ i důchoďáku… Lékaři budou podepisovat s jasem v očích umístěnky na 20 let do problémových příhraničních okresů…

 13. Ja teda nechapu, kde se bere poptavka po levici? Resp. po JAKE levici?

  Tahle vlada je extremne levicova. Pirati – koncentrovany marxismus, TOP0.9 a Dozimetr – absolutni eurofanatismus, lidlovci taktez.

  Nojo, jenze levici mame ekonomickou starou (nostalgie za minulym socikem), levici mame ekonomickou novou (to jsou vsichni ti eurohujeri volajici po zelenem eurosociku).

  Pak tu mame nejakou levici kulturne spolecenskou, opet, starou (kdy byl v tomhle smeru svet jeste v poradku, rodinna politika apod.) a novou (s prezentaci vsech moznych uchylek coby noveho normalu).

  Dal tu mame nejake rozliseni „narodovci“ vs „evropanstvo“, kterizto „narodovci“ mohou byt jak konzervativne pravicovi v ekonomickych ci spolecenskych otazkach, tak i levicovi…

  ODS se zproneverila svym slibum a koalicni spolustrany si z ni udelaly rohozku.
  SPD je narodovecka, v necem silne levicova, v necem muze mit naznaky pravicovosti.
  Naopak se konecne otevira okenko prilezitosti pro skutecne pravicovou stranu s narodoveckymi prvky. Uprimne, i takova vlada proste nemuze byt oproti stavajicimu systemu „vsechno vsem, jen ne nasincum“ horsi.

  Je treba vychazet z toho, ze hlavni tema eurovoleb = Green Deal (sice s krizkem po funuse, ale co… holt ptackovi hezky zpivali, aby ho lapli).

  Verejne zde deklaruji, ze to hodim tomu, kdo bude co nejhlasiteji kricet proti Green Dealu, proti emisnim povolenkam, proti prerozdelovani migrantu… Proste proti vsemu, co nam furt vrchnost cpe horem dolem.

  To se aspon v soucasnosti zdaji byt Motoriste / Svobodni (snad nakonec pod spolecnou kandidatkou).
  Variantne eurovolby nabizeji takovou perlicku, udelat si volicsky prukaz a v Nemecku to hodit AfD. 🙂 Zrovna tak treba Slovaci si muzou udelat prukaz a hlasovat treba v CR pro Motoristy.

  Jo, jasne, v techto zalezitostech, pokud clovek nahlidne do toho, jak kdo hlasoval, tak treba i Konecna svym skutecnym hlasovanim celkem reprezentuje me zajmy, ale KSCM bych to v zivote nehodil. Motoristum klidne. Snad se jim zadari.

  1. Přečetl jsem jen úvodní věty a je mi jasné, že máte poněkud divnou pravo – levou orientaci. Něco podobného, jako soudružka Milena.

   1. Ty definice a orientace jsou vubec osemetne a je v nich celkove zmatek. Treba v nemeckych mediich donekonecna slycham, ze AfD je hrozba, protoze je to extremni pravice, coz je tataz ideologie jako v tricatych letech minuleho stoleti. Mozna by si meli vzpomenout, ze ta ideologie se jmenovala narodni SOCIALISMUS, tedy nutne slo o ideologii krajne levicovou, nikoliv pravicovou…

    Ale fajn, zpatky do naseho brcalniku.

    Jaky je rozdil mezi SOCDEM a STAN? Nebo SOCDEM a TOPkou?

    Z meho pohledu temer zadny, oboji je stejna pakaz pro co nejvetsi moc… nekoho. Lisi se toliko mirou eurohujerstvi. Tedy do jake miry o nas chteji rozhodovat oni sami, resp. do jake miry by bylo lepsi, kdyby o nas rozhodovali moudrejsi soudruzi v Bruseli.

    Co do nejake miry prerozdelovani tam take nejaky rozdil nevidim. SOCDEM rozda i to, co nema a TOPka (a vlastne cela opozice) za kovidu frfle na ANO, ze rozdava malo… 🙂

    1. Amaterský politologu, s tím nickem si dost lichotíte. Třeba hodnotit skutečnou orientaci politické strany podle jejího názvu (viz „Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP), česky Národně socialistická německá dělnická strana), je až trapné. Propagandistické matení pojmů levice, pravice, marxismus, neomarxismus, zaměňování období komunistického režimu za „komunizmus“ atd. atd. je tady od toho, aby znemožnilo racionální diskuzi a rozumný úsudek. Můj názor je, že na tuhle vějičku s docela dobrým pocitem skáčete. Že nejste sám, by Vás utěšit nemělo.

     1. Za nás se učilo, že NSDAP byla extremisticky levicová strana fašistů, jejichž přímými protivníky byli levicoví komunisté. Ti měli ve stanovách také třídní boj, ale prováděný formou revolucí, nikoli fašismem. Měl jsem v tom trochu zmatek, protože v době, kdy jsem já absolvoval základku, se učilo o německých fašistech, nikoli nacistech.
      Ten pojem je relativně nový, pro důkaz stačí jít do archivu a mrknout na některé noviny z padesátých let.
      Pojem „nacisté“, odvozený z extrémního, vyhroceného nacionalismu, který měl končit definitivním vybitím jiných národů a ras, se tam vůbec nevyskytuje.
      Že to plošně odesrali Židé, se dalo čekat, ostatně dobrá půlka MeinKampfu o ničem jiném nemele. Že se mělo pokračovat plošným vybitím cikánů, Slovanů a souběžně i buzerantů, nebo různě invalidních osob – a bohudík nepokračovalo, za to můžeme poděkovat právě největší mase Slovanů na planetě – Rusům.
      Je dost možný, že mnozí v tom mají takový guláš/boršč proto, že každou generaci učili něco jiného. Ty popřevratové už úplně něco jiného.
      Stačí se mrknout na kterýkoliv válečný film z produkce někdejšího SSSR. Výraz „nacist“ tam nikde neobjevíte, zato „něměckij fašist“ každých pět minut.
      Pokud bych to měl zjednodušit, tak komunisté jsou klasická levice, se sociálním cítěním a sociální citlivostí.
      Ultralevice, to jsou dnešní plnotuční náckové na ukravině, co chtějí vybít ukravínské Rusy i Židy, nebo také němečtí tzv. neonáckové, mezi které ale AfD zcela určitě nepatří.

      Politický Střed neumím jednoduše definovat.

      Pravice je smečka, trvale inklinující ke kapitalismu a všemu tomu, co kapitalismus obnáší.
      Pohádkové bohatství pro jedny, pohádkovou chudobu pro druhé, naprostá sociální necitlivost až netečnost, plošné vyjebávání s lidmi, kteří jen nemuseli mít tolik štěstí a příznivých podmínek, jako jiní.

      1. To my se ještě učili o NSDAP jako ultrapravici a ultralevice, že je skoro to samý. Ale nevim, který vy jste ročník. A Němci byli fašisti. To vím jistě, to si pamatuji.

       1. Běžně to nedělám, ale myslím, že to nikomu a ničemu neuškodí.
        Jsem lev ročníku 1953.
        My se učili jen o německých fašistech, fašismu.
        Náš dějepisář (buď onomu panu Kafkovi země lehká) byl tak odvážný, zároveň hodný i slušný člověk a s takovou autoritou, že nám dokázal bez toho, aby jej kriminalizovali, nebo aby jej někdo z žáků udal, vysvětlit i podrobnosti a příčiny, co k čemu vedlo.
        Udávání učitelů žáky, to za mých školních let neexistovalo.
        Učitel byl autorita, o které se nepochybovalo a nediskutovalo.

      2. Socialni citeni a socialcitlivosti, klasickolevicejniho komunisty ,
       skoda ze na vas nezbylo na Ruzyni a nebo v koncentraku tech Citlivku misto.. Za vsecky prachy dneska.
       Vzdelani taky skodi..I v mensi mire.
       Fasistu strana byla v Italii a nacista zase v rajchu. Mrkat neni treba ,
       nacista je vod naci , prvni dve slabiky ,prvniho slova z nazvu strany NSDAP/ narodni/.
       Fasista nemusi bejt jen v jednom state , ale muze bejt mezinarodni,
       jako podpurnej spolek sluhu bohacu ,
       to maji radi vsezravy chobotnice , korporace ..vysajou vsude a vsecko..

   2. Že jo, mně ten blábol také připomněl soudružku ze Svědků papatunelových, kde jedno z přikázání je „Levičákem bude zván každý, kdo zneváží Jméno či Myšlenku Otce Zakladatele“.

  2. Jeste dodatek:
   Coby pravicove zamereny clovek musim dodat, ze uznavam prof. Drulaka, Svihlikovou i Kellera. Zejmena proto, ze jejich nazory a argumenty maji hlavu a patu, cimz se od ruznych expertu-milacku medii zasadne lisi.

   Hezky byl treba aktualni Salon Echa, kde probirali ekonomickou situaci.

   V podstate se ekonomove z opacnych stran spektra shodli, ze aktualni stav je fakt velky spatny a lisili se toliko v tom, jak situaci resit (vice uspor verejnych financi vs obnovit ekonomicky rust).
   Tezko rici, ktera z tech variant je ta vhodnejsi, ale fskutecnosti asi cokoliv bude lepsi nez to, co tu mame ted.

  3. Proboha. Francie 1790-93. a dál (ČR 1990-…) Pravice fandí bohatým úspěšným mocným ( agresorům), Levice fandí chudým neúspěšným bezmocným ( obětem). Nejdrobnější ze všech otázek: koho je víc, a drobná podotázka, jestli demokracie je podle většiny

   1. Skvěle. Jen bych trochu upřesnil terminologii, to „fandí“ se mi tam moc nehodí, to by vlastně znamenalo stát stranou bez reálného vlivu na výsledek. Přesnější sportovní terminologie by byla „kope za bohaté/úspěšné/mocné vs. chudé/neúspěšné/bezmocné“.

    Ale ty závěrečně dvě otázky jsou geniálně jednoduché a vystihují podstatu problému. Ona totiž většina těch chudých/neúspěšných/bezmocných si nechala namluvit, že se za takové nemají považovat a navenek se mají tvářit jako bohatí/úspěšní/mocní, a pokud to už opravdu nejde (třeba je exekutor právě vystěhoval na ulici, protože neměli dost peněz na to, aby se mohli soudně bránit proti tomu, aby je nějaký lump okradl), tak se za svou chudobu/neúspěch/bezmoc mají hluboce, ale opravdu hluboce stydět. V této „výchově voličů v Čechách“ hrají zásadní roli média, která buď vlastní bohatí/úspěšní/mocní, a/nebo v nich pracují ti, kdo s nimi kolaborují, aby si mohli hrát na to, že k bohatým/úspěšným/mocným také patří. Média vyvolávají zejména v mladých lidech pocit, že každý z nich se může stát Elonem Muskem. Jen tak nějak zapomenou dodat, že pravděpodobnost je zhruba stejná jako vyhrát ty miliardy v sázkové hře. Kupodivu se ani velmi chytří lide nezeptají, jak je možné, že mají Muskové v populaci tak poměrně malou četnost.

    1. SB:
     Včera jsem tu psal o sociálním smíru.
     To je pojem, který dnešní psáči vůbec neznají, nebo jim není jasné, co obnáší.
     Proto dnešní média píší to, co píší – nevidím ani vzdálený horizont toho, že by se to mohlo změnit v tom smyslu, že média začnou vnímat to, že i relativně málo vzdělaní lidé mají základní lidské právo na důstojný život. Právě proto, že jsou to lidé, ne zvířata.
     Dnešní média, Lukačovičovým impériem počínaje, málo vzdělané lidi, kteří prostě jen neměli tolik štěstí na rodiče, na vzdělání, nebo jim prostě nebylo dáno, považují za něco hrozně podřadného, čím netřeba se hlouběji zabývat.
     Ale i tihle lidé mají lidské právo, žít pod střechou, v suchu, v teple a nebýt hladoví.
     Tohle ti předchozí, ach tak špatní komunisti, uměli pro naprostou většinu občanů zajistit.
     Sociální smír, pojem už skoro zapomenutý v individuálním honění se za penězi, majetky, za kariérami a mocí.

  4. Áno, všechna pravicová ultraliberální svinstva vyřešíme… tamtadadá… ještě větším množstvím liberalismu a pravicovosti. Bravo! Jestli jsou Piráti levice, tak Fiala je Číňan, ne nutellák. Anebo Severní Korea demokracií, jak deklaruje sama sebe oficiálním názvem. To, že se někdo tváří jako levice nebo se tak nechává někým titulovat, ještě vůbec neznamená, že nějakou levicí je.

   Vzhledem k intelektové výši vašemu výplodu to tu nebudu zbytečně vysvětlovat do hloubky a sdělím vám to nejjednodušším možným způsobem – kdokoli, kdo nechce věšet bankstery na kandelábry, a všechny jim podobné, například vlastníky nadnárodních korporací, a to ať už metaforicky nebo reálně, není skutečnou levicí. Až tak jednoduchý ten rozdíl je. Všechno ostatní jsou jen salónní kecy. Pokud jste naopak na jejich výplatní pásce, ať už veřejné nebo neveřejné, je úplně jedno, jak se budete demonstrativně nazývat a čím se budete ohánět. Piráti jsou užiteční idioti a prodejné děvy korporátů. Nic víc, nic méně.

   1. Docela rád bych si promluvil s nějakým Maďarem, kterému bylo v roce 1956 tak 17-18 let a maďarské povstání aktivně zažil, nebo se jej přímo účastnil.
    Třeba toho, jak tehdejší maďarská policie a část armády, otevřela své sklady zbraní a munice povstalcům. Nebo jakým způsobem se podařilo pochytat a doslova rozvěsit na kandelábry ty členy ÁVH, kteří ze střech maďarského parlamentu stříleli do lidí.
    A taky by mě samozřejmě zajímala tehdejší, sociální situace těch úplně obyčejných Maďarů – co bylo skutečným spouštěčem nejrozsáhlejšího i nejkrvavějšího protestu, co se států VS týče.

    Německé povstání doslova hladového dělnictva 1953 v NDR, kterému neplatili vůbec, nebo jen směšně a ani zdaleka to nestačilo k základnímu přežití při současně tvrdé a dlouhé práci, to bylo proti maďarskému povstání rozsahem asi větší (vyšší statisíce dělníků i rolníků ve velkých městech), ale až na výjimky se tam nestřílelo a také nikoho z těch, kdo byli přímo zodpovědní za tak zoufalou situaci, nepověsili. Tehdejší sovětští poradci, utínali takové myšlenky už v zárodku s tím, že s rozzuřeným, byť hladovým plebsem, je třeba jednat co největší silou. Měli zkušenosti ze SSSR a se Stalinovými metodami.

    Proti tomu stojí náš rok 1968, kdy tu sice vojáci VS postříleli a zranili spousty lidí – ale z naší strany nepadl ani výstřel a co hlavně – estébáci.
    Až na nevelké výjimky naši estébáci, ale i esenbáci, z většiny kolaborovali nikoli s reformisty, ale s okupačními armádami. Jezdili v těch Volhách jako zběsilí po velkých městech a doslova z chodníků sbírali naše lidi, dobré Čechy, co se třebas jen odvážili např. vylepit protestní plakát.
    Tihle estébáci, esenbáci, to kurva nebyli Marťani, byli to taky Češi – ale jací…
    Tehdy poprvé, rodilí Češi ubližovali jiným rodilým Čechům.
    Stejně tak ostrá střelba českých milicí a českého vojska do lidí, 21. srpna 1969, s desítkou mrtvých a mnoha těžce zraněných, při jinak celkem poklidném, prvním výročí okupace země.
    Ani jeden z těch, kdo vydal rozkaz k ostré střelbě, nebo některý ze střelců nebyl potrestán, natož pověšen.

    Obávám se, že pokud by už došlo, třeba vlivem skutečně neúnosných podmínek k žití –
    (drahota, popř. nedostupnost základních věcí, rušení tisíců pracovních míst v krachujícím průmyslu i službách)
    k nějakým podobně masovým protestům, jako v NDR 1953 – tak tihle novodobí, koudelkovi čeští estébáci a rakušanovi čeští esenbáci, opět budou sbírat lidi z chodníků a zavírat je – dnes už mají jejich databáze a podrobné profily.
    Ty pořídili už dlouho předtím, při natáčení všech předchozích protestů a demonstrací. Kamerami na teleskopických stativech speciálních vozů, vybavených mj. softwarem pro identifikaci tváří a osob, jehož používání vláda dosud oficiálně neschválila.
    Zdá se mi, že je to už tak daleko, tak zabetonované, že opravdu nevidím šanci, tímto způsobem cokoli změnit, nebo aspoň na někoho přitlačit.
    Rajchlovy „demošky“ jsou jen divadlo, co má plné huby keců (tihle „rétoři“), ale pokud by mělo jít o skutky, dopadli by možná hůř, než pětikolkaři. Těm Babiš položil moc do klína, převázanou mašličkou – a dotyční teprve zjišťovali a dodnes zjišťují, co si s ní vlastně počít a jak se řídí stát.

    1. Tecočampe, pokud by v tom mém krajském městě a té „mojí“ nikoli malé fabrice běželo v roce 1968 všechno tak, jak popisujete, užil bych si kriminálu nebo nežiju. Nevím kolik to je ty „spousty“ postřílených a zraněných, v mém (značně širokém) dohledu to nebyl nikdo. Estébáky jsem nepotkal a esenbáci mi zrovna moc horliví nepřišli. Ano, o těch Volhách co jezdily, varování šla. O faktickém zásahu jsem se dodnes nedozvěděl.

     Zato od „lidových milicionářů“ a že jich v mém pracovním okruhu, jak se časem ukázalo bylo dost, jsem se začerstva dozvěděl ledaco. Třeba, že za tu střílečku v Praze si to velitelská posloupnost střelce (střelců ?) docela slízla. Kdo dovolil, aby měli „nabito“. Ne pouze v „sumkách“ dva zásobníky, 48 patron co snad fasovali. Oni tam v té Praze, chtě nechtě, někteří, docela vylekaní byli.

     Já, co dost známý podporovatel „Pražského jara“, normalizovaným režimem nijak dotazován co a jako že, octnul jsem se „pod deklem“. Když o můj „pracovní flek“ nikdo nestál, žádné vážné zle. Rok dva, všechno zapomenuto. Horlivci, toho času ambiciózní to neschopové, odpadli. Stejně jak po převratech 1945 a 1948. Jenže, po roku 1989 je tomu naopak. Ambiciózní horlivci sice odpadají, ale za padlé nastupují noví a noví, čím dál víc užitečné práce neschopní. Tohle, hádám, samo sebou nebude.

  5. stačilo přečíst první dva odstavce a bylo jasno.
   totální pitomost : dnešní vládní strany jsou prý levice.
   to může napsat pouze blb (tj. nevzdělanec, co neví kdo/co je levice), nebo provokatér.
   vyberte si

 14. Přeji si spojení Konečné, Kellera, Druláka a Švihlíkové a volbu takové strany či hnutí bych pokládal snad poprvé v životě ne za volbu menšího zla, ale za volbu, na kterou mohu být hrdý. Klidně bych jim ve volném čase roznesl letáky po okolí. 🙂

  Je to tak. Napravo je přeplněno, vlevo místa dost. Vlevo však nejsou peníze. Za pravicí, alternativní nebo „řádnou“ stál vždy (velko)kapitál, který rád zasponzoroval někoho, kdo odvede hněv lidu od ekonomických témat k nějaké blbosti. Přitom, jak velkou hypotetickou moc má i tato chudá a zatím marginální levice, to ukazuje neustálá snaha ji upozaďovat, trestat, nasazovat psí hlavu a-majstrštyk pravičáků-ustavičně pojmenovávat levicí vše, co je špatné (protože přeci jen pravicové je dobré). Tak se zde bohužel ujaly kydy o neomarxismu, levicové EU, levicových Pirátech, levicovém Grýndýlu atd. Vždy mě strašně pobaví, když se sejde někdo, kdo těmito pojmy operuje, v diskusi třeba se Skálou a jak náhle ty termíny vymlčuje a když už není zbytí a z úst vyklouzne něco o „neomarxistické EU“, tak je dotyčný jak žáček vyškolen originál marxistou o tom, co to marxismus je a že EU je klidně všechno možné, ale s Marxem nemá společného zhola nic.
  Na tento narativ bohužel skáče mnoho lidí na alternativě, takže tím mají levicové strany další polénko hozené pod nohy. Z hodinového rozhovoru totiž padne půl hodiny na vysvětlování toho, že Gréta skutečně není členkou mladých komunistů. A to je špatně.
  Chce to, aby nějaký echt levičák vyhrál v Eurojackpotu přes miliardu. Kdyby šoupnul levicové koalici „čvrt giga“, vyhrála by s třiceti procenty. ČR oblepená billboardy, vlastní tv (katolíci mají 2), vlastní rádio, zaplacení influenceři, módní poradci, profi pódia… i ten předvolební gulášek by mohl navařit nějaký finalista Masterchefa.
  Z pohledu reality musí prachy nahradit ne zaujetí, ale přímo vášeň pro věc. Vášeň pro věc, mimo jiné, nutí i mě napsat těchto „pár“ slov ve prospěch levicové alternativy místo toho, abych si otevřel víno a šel se koukat na seriál.
  Doufám, že Vidlákem lehce nadhozená levicová alternativa vznikne a pokud bude hnána onou vášní pro věc, pak věřím v její úspěch.

  1. Pravda, v EU převládá spíše leninismus – snaha vše až do posledního detailu regulovat, plánovat a řídit. Každopádně je to levicové vládnutí jak vyšité, s pravicí to nemá společného vůbec nic. U nás to samé v bleděmodrém.

   1. To je hloupost. Levice se neliší od pravice tím, že by chtěla něco regulovat, plánovat nebo řídit. Tohle je dezinformace, kterou tu roznášel gumárenský technolog Kalousek. Vůbec je zajímavé, jaké mají naše věrchnušky profese. Kalousek provozní chemik, Nečas fyzik pevných látek, Ihorovič učitelem českého jazyka a dějepisu, ministr zemědělství Marek Výborný teolog – ten je jediný správný na svém místě, může se modlit za dobré počasí.
    Ideologií levice je, že si mají být lidé rovni, a to nejen v rovnosti před zákonem, ale i v rovnosti příležitostí. Ideologií pravice je to, že nerovnost je normální a dokonce žádoucí. Plánování a regulace provádějí extrémy na obou stranách, jak extrémní pravice, tak i extrémní levice. Ono to hodně souvisí s konzervatismem a liberalismem, což je osa, která je na pravo-levé ose nezávislá.
    Pojem pravice a levice je časově a prostorově relativní. V Konventu, kde tento pojem vznikl, seděli nalevo zástupci buržuazie, tj. třetího stavu, na pravou zástupci feudálů a církve.

      1. To se ptáte vážně?
       Úplně všechny režimy – pravicové i levicové, liberální i konservativní, demokratické, komunistické i nacistické regulujou, dotujou i řídí úplně stejně.
       Reálnej socialismus, zelenej EUrokokotismus, naše současná pravicová vláda, ruská vláda, americká vláda, německá vláda.
       Vždycky se ale najde kokot, kterej začne huhňat něco o levici…

       1. Rozdíl je v míře. Především v míře přerozdělování. Čím větší balík peněz proteče rukama byrokracie, tím větší korupce a regulace a tím větší úpadek hospodářství. A vice versa.
        Míra pravicovosti/levicovosti každého režimu se dá celkem pohodlně vyčíslit na základě podílu daní a odvodů vůči mzdovým nákladům. U nás je to někde kolem 65-70%. A stejně to státní byrokracii nestačí.

        1. Ne, nedá.
         Pravičáci Kalousek a Topolánek ukázali, že pravicová politika znamená zvýšení všech daní, utužení režimu, zvýšení regulací, přerozdělování.
         Pravičáci Fiala a Stanjura ukázali to samý – že pravice umí jen to samý co levice. Zvýšit daně, zesílit regulace, utužit režim, přerozdělovat.
         Rozlišovací linie vede jinudy – pravice je asociální, má tvrdej tah na branku, brutální utažení smyčky dolním vrstvám, mrtví v sudech, bílí koně.
         Levice nechá malou část státních peněz prokapat dolů.

         1. Jak jste, proboha, přišel na to, že Kalousek, Topolánek, nebo dokonce Fiala a Stanjura provozoval/provozují pravicovou politiku?
          Poslední skutečně pravicová vláda (s úlitbami lidovcům) byla ta Klausova. Pak už nastoupily různé varianty sociální demokracie.

   2. Re: Foundryman
    Jste tak mladý, nebo tak mimo?
    Kdepak vidíte nějaké řízení?

    Víte Vy vůbec, co je to řízení?

    Řízení znamená regulaci na základě zjištěných fakt, změřených veličin.
    Vy něco takového vidíte u nás, nebo v EU?

    Proboha!

  1. Když jsem dnes viděl další kudlu do zad od jeho marketingového týmu, tak snad začnu věřit tomu, co jsem dnes slyšel… že už je domluvené střídání… Nemocného premiéra zastoupí Kuba a pak to bude nějak nastálo.

   1. Re: Vidlák

    Střídání koní v pětispřeží je k hovnu, pokud se nemění kočí, který vede povoz po cestě vedoucí do prdele.
    Nejlepší by bylo fofrem přeříznout postraňky. Ovšem brání tomu dvě věci:
    1) nikdo neví, co vlastně ty postraňky jsou
    2) všichni radši zapomněli nůž doma v kredenci.

     1. Demise premiéra je demisí celé vlády. Na to nezapomeňte.

      Vyměnit POUZE osobu premiéra (Fiala -> Kuba) není technicky možné.

      1. K oběma řádkům s písmeny (k prostřednímu se nevyjadřuji):
       Jak kdy. Někdy i nemožné může být možným, vzpomeňte bratrů Wrightových.

   2. Jak to, že Zastrčil nevyžaduje lékařskou zprávu, aby bylo jasné jestli Nutella je schopný vládnout?
    Jak to, že Džamila nevydala diagnózu o rakovině a nestanovila Nutellovi datum úmrtí?
    Jak to, že veřejnoprávní „novináři“ neobcházejí nemocniční oddělení a neotravují lékaře?

   3. To by Fjála projevil víc rozumu, než bych čekala. Ale Kubu jsem měla za chytřejšího.
    Kdybych to chtěla ukončit, postarala bych se o nějaké hlasování o důvěře vladě, které by nakonec kupodivu dopadlo. Jenže na to asi nemají.

 15. Nějak se zapomnělo na dluhy Agrofertu a to nutí Babiše vystřídat Fialu.
  Jak psal Goj,Babiš je bledě modrý Fiala a je stejně závislý na EU a ty F 35 by koupil také

  1. Lédíku!!!, to by SPD silou Okamury už nebyla pravicová, ale dřív nebo později naopak. Hádám, že to by jí prospělo, když tam začíná směřovat poptávka. Jenže Tomio, podnikatel… jestli už ne úspěšnější právě v politice.

 16. Napravo je přetlak stran a nalevo je přetlak voličů. Stačí posbírat tyto voliče, jak to udělali na Slovensku. Jediné čeho se nedostává je nějaký „Smer“ a nějaký „Robert Fico“.

   1. 1. Nemyslím, že bychom byli přátelé.
    2. Pochybuji, že by Wall street journal zaujal tak rychlou reakci na můj příspěvek. Spíš mám dojem, že jste se právě probudil a s údivem zaznamenal ruku v nočníku. Jedině tak si vysvětluji Vaši reakci.

  1. Zvolte si strany a straniky v koalici ,to je nejlepsi , klicema si zazvonte ,i tady to vedou PetiPRO ,litterati ,jako politickou stranu a hned nezapomenou vodkrouhnout kdyz vadis.
   A trefis se do sponzoru , v zakulisi. Prachy a koryta , volte si dosyta.
   Chteji stado pod podiem..Zadny pro ne ztraty ,po volbach vymeni kabaty.
   Zadnej vadnej prispevecek neprojde. Co je nahore je i dole.

 17. EU volby nevyřeší nic díky mizivé volební účasti a navíc převaze libtardů v té účasti.
  Také EU parlament může o kravinách komise jen zvednout ruku, což v 99 % případů dělá.
  Těžko změníte celý EU patlament (nebo alespoň většinu) na proti-liberály
  Nejvíc zvěrstev dělá EU komise a tedy nejdůležitější bude, koho nominuje ČR na eurokomisaře. A toho bude nominovat pětidemolice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *