24 června, 2026

Není to vůbec samozřejmost…

Před jedenaosmdeásti lety, v tuto dobu, byla moje babička z tatínkovy strany v utečeneckém táboře. Před půl rokem splatila poslední splátku za svůj dům a vzápětí začala Viselsko-Oderská operace. Ještě večer se babička dozvěděla z rádia, že sovětské hordy jsou úspěšně a geniálně ničeny a v šest ráno se jen tak tak dostala do posledního evakuačního vlaku. Můj dědeček, její manžel, se stejnou dobu pochodoval s dalšími německými válečnými zajatci směr Sibiř. Během stejné Viselsko-Oderské operace byl zajat s několika dalšími spolubojovníky Wehrmachtu a měl štěstí. Malými skupinkami zajatců se Sověti zpravidla nezabývali. Prostě je postříleli. Stejně tak se nikdo nezabýval tím, že dědeček byl před válkou německý komunista, kterému nacisté dost zatápěli.

Moje babička z maminčiny strany ve stejné době poháněla svou dvanáctihodinovou denní prací sovětskou válečnou mašinérii a strachovala se o svého manžela, který hned po osvobození Lucku Rudou armádou musel pěkně narukovat, probít se s Žukovem přes Seelowské výšiny před Berlínem a proniknout do samotného centra Berlína, kde v boji o Reichstag zasáhla odražená cihla do hlavy, takže konec války ho zastihl v sovětském lazaretu, kde mu ošetřili nezvykle lehké zranění.

Obě půlky mojí rodiny tenkrát za Druhé světové války několikanásobně přežily svou vlastní smrt. Jsem z předků, kteří dostali nakládačku od nacistů, Banderovců i SSáků. Jsem z předků, kteří (neúspěšně) schovávali Židy, taktak unikli popravě, obléhali Leningrad, bojovali proti sobě na stejném úseku fronty, viděli nejhorší možná zvěrstva, zažili, jaké to je, když střílejí naráz tisíce děl i tisíce kaťuší. Jejich ženy přežily přechod fronty, utečenecké tábory, válečné i poválečné strádání, vysídlení…

Přesto, všichni moji prarodiče válku přežili ve zdraví a v celku. Muži se vrátili domů a měli se ke komu vrátit. Proti vší pravděpodobnosti se šťastně shledali. Po celý život to pak brali jako obrovský dar. Brali to jako něco nesamozřejmého. Denně byli konfrontováni se svým okolím, které tolik štěstí nemělo. Proto pro ně byl nejvyšší hodnotou mír.

Nikdy si nestěžovali na své úděly. Nestěžovali si na politiku, nestěžovali si na nesvobodu, neřešili velké geopolitické otázky své doby. Neřešili posouvání hranic, koneckonců, můj dědeček nikdy nevytáhl paty z Lucku, ale žil postupně v sedmi státech. Nikdy si nestěžovali na svou životní úroveň, nikdy neměli málo. Věděli, že tohle všechno jsou hlouposti v porovnání s tím, co prožili předtím. Věděli, že každá zbraň má chudáka na obou koncích, věděli, jak vynalézavě zabíjí lidský um i lidská nenávist. Zažili to nejhorší z člověka i z lidstva. Nějaký Chuščov, Brežněv, Gottwald, Husák… to je nemohlo rozházet. Všechno to byli hodní a uměření hoši, proti Němcům, kteří se rozhodli vyhladit jiné národy. moji prarodiče se netrápili ani v nejnapjatějších chvílích Studené války, kdy to vypadalo na jaderný armagedon. Věděli, že z toho mráčku nezaprší, protože všichni tehdejší prezidenti i diktátoři ještě Druhou světovou zažili a věděli, o čem to zmáčknutí červeného knoflíku je.

Tohle jsem dostal do vínku. Že mír je nejvyšší princip mravní. Mír je víc než státní hranice, které se stejně neustále mění. Mír je víc než svoboda, obzvlášť pokud ta svoboda znamená milion platných zákonů a denně přibývají desítky nových. Mír je víc než budování utopických společností. Mír je víc než životní úroveň, protože je lepší být o hladu, než zdobit šibenici. Navíc, v míru prakticky nikdy hlad není. Mír je víc než hodnotová politika, je víc než kapitalismus, socialismus, progresivismus a jakýkoliv jiný horor, kterým se hlupáci snaží vylepšit Boží stvoření.

Když se teď dívám jak Ukrajinci po statisících umírají za svobodu být od verbíře vtaženi do auta a posláni na frontu, když vidím, jak ve jménu míru proměnili už tak dost hnusnou Gazu v hromadu suti, když vidím, jak musejí z domů uprchnout desítky tisíc Libanonců, když vidím miliony Afghánců, Syřanů a Libyjců na útěku do Evropy, kam si své Pákistány berou sebou, tak jednoznačně vidím, že moji prarodiče měli pravdu. Nic není důležitější, než, že se nestřílí. Bohužel, většině lidí to dojde, až když jsou oni sami pod palbou.

Žádná nedotknutelnost hranic na Ukrajině za to nestála. Žádné neexistující chemické zbraně v Iráku za to nestály. Nestál za to ani Asad, ani Kaddáfí. Ani Írán, ani všechna ropa Perského zálivu nestojí za ty následky.

Víte, kdysi byly války častější. Možná proto také byly menší. Každý věděl, jaká řezničina to je a že první obětí je vždycky pravda. Teď máme osmdesát let míru a já vidím ten amok, který všechny kolem posedl. Děsíme se, kolik lidí válku chce a že jim jako záminka stačí nějaký vágní apel na evropské hodnoty. Děsím se, kolik lidí si myslí, že válka může být spravedlivá. Kolik lidí si myslí, že mohou jít do války a po ní najdou svět, jak si ho představovali.

Proto si myslím, že stojí za to, být mírový štváč. Stojí za to, být chcimír. Stojí za to, konflikty uklidňovat a ne je rozdmýchávat. Stojí za to se angažovat proti válce. Obzvlášť, když je to válka o moc, vliv a nebo ropu. Ty uplynulé čtyři roky nasazení mi za to stály, protože výsledkem je méně válečného ryku a ne více. Stálo mi za to, opustit svoji dobrou práci, stálo mi za to, objet několikrát republiku, dělat demonstrace, postavit důsledně mírové hnutí, vracet se domů po půlnoci, spát čtyři hodiny denně a před kuropěním zase vyrážet. Stálo mi za to, jít s kůží na trh a nechat se otloukat od lepšolidí.

Byla to jen malá oběť v porovnání s čím si museli projít moji prarodiče.

Víte, oni prožili zbytek svého života jako nezasloužený dar. Jako obrovskou nekonečnou Boží milost. Prožili život jako něco výjimečného, co nebylo dáno každému. Jediný způsob, jak mohu uctít jejich památku, je zápas za to, co jim bylo tak drahé a cenné a co jim bohatě stačilo až do jejich smrti v požehnaném věku. Z tohoto důvodu jsem Vidlákovy kydy použil jako polnici. Z tohoto důvodu jsem postavil hnutí Stačilo! A z tohoto důvodu teď přestavuju sýpku na Vidlákovnu.

My všichni jsme potomky těch, kteří přežili nejhorší lidské běsnění všech dob. Popřejme si dneska štěstí za ten vzácný dar, že žijeme. Není to vůbec samozřejmost. Pro mír stojí za to, se angažovat.

__________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky.  Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600

337 thoughts on “Není to vůbec samozřejmost…

        1. Tak jste měl napsat hlasoval bych pro Habsburka,kdyby žil.
          Mmch jeden z zijicich je čestným předsedou panevropskeho čehosi.

    1. Nojo, na fotce s Fialou a Posseltem vypadá Otík Habsburkovic fajnově. Ale chce to taky přečist si Coudenhove-Kalergiho „Praktische Idealismus“ z r. 1925, kde je nejlíp vysvětleno, jak by to tady podle těch Panevropanů mělo vypadat ….

  1. „Nebo dnes pod Ruskem, nebo Bruselem? Je dobré uhájit mír za každou cenu? Za ztrátu vlastního jazyku, vlastních statků, přijímat povely od cizáka a být naživu dnes a nevědět co bude zítra?“

    Vážně jste pod „nadvládou Ruska“ tak strašně trpěl? Opravdu? Jaká proboha „nadvláda“? Měli jsme tu snad okupační správu? Protektorátní vládu? Mluvilo se všude na úřadech, školách atd. povinně rusky, jinak měl člověk i s celou rodinou problém? Stáli snad oněch jednadvacet let u každé veřejné budovy vojáci s automaty nabitými ostrou municí? Byli denně zatýkáni a popravováni lidé nebo odvlékány hromadně celé generace na nucené práce do Ruska? Nic z toho se nedělo. Prakticky všechno špatné za minulého režimu jsme si dělali my sami, Češi. Respektive část z nás. A zcela aktivisticky. Spoustu věcí totiž po nás nikdo ani nechtěl, přesto jsme si je sami dobrovolně dělali. Nejčastěji se takoví jedinci rekrutovali z dynastických familií přežívajících každý režim. Ano, z těch, jejichž potomci nám tu opět vládnou.

    1. Odpovědět: tdx

      Přesně tak.

      Opět vládnou a opět aktivisticky škodí nad rámec toho, co se od nách chce ze strany kolonizátorů.

      1. Já bych se zeptal USA,jestli jsou ještě garantem dohod dojednanych v Postupimi,když potažený stát chce změnit tyto dohody.

    2. Z odpovědi tdx rozhodne není zřejmé pod jakým panem by raději žil.
      Uvedl fakta a jestli s tím vy máte problém, tak je vyvratte.

      1. 👍 🎯 1️⃣⭐ 🥇 🏆

        Přesně, tdx se pouze dožaduje srovnávání srovnatelného, ale toho autor není zjevně schopen.

    3. že jste si z ni vybral zrovna Rusko – třeba protože tam naprosto nesedí ?

      Neléčený fanatismus je fakt neštěstí. Pro okolí, ale hlavně pro postiženáho.

        1. Madlénka ty lidi nechala zabít, byla tehdy ve vládě, ale tdx nikoho zabít nenechal, neměl na to vliv.
          A proč komunisté přestali vraždit vlastence po popravě Slánského a ostatních, o kterých je známo, že byli většinou židovského původu (společně s ním např. Artur London, Vavro Hajdů, Eugen Löbl, Rudolf Margolius, André Simone, Otto Fischl)?
          Proč tohle skončilo zrovna popravou těchto ,,dobroserů“?

        2. Víte, já jsem se jich neptal, neměl jsem tu možnost. Ale nějak mi to dnes nepřipadá, vzhledem k našim současným problémům, až tak důležité. Stejně jako proč R-U odsoudilo naše vlastence k trestům smrti.

          Podle mého bychom se dnes měli rozhodovat podle současné situace, samozřejmě s poučením z dějin. A na to musím sbírat a objektivně vyhodnocovat informace. Ne je filtrovat podle nějakého fanatismu, který mi zabrání vybrat optimální strategii.

      1. To je společná vlastnost Slovanů, a levice. Viz Francouzská revoluce. Oslavovaná celou EU. Nyní už ne tak otevřeně společným pochodem politiků, protože je mimo jiné jimi dosud popírané musulmanské nebezpečno.
        Zatím co východní Slované po válce pokačovali v autogenocidě své elity, Germáni si své válečné zločince chránili jak jen to šlo. I důchody jim přiznali.
        Jak rozdílný byl osud příkladmo Brauna a Koroljova. Sovětské lágrové konstrukční kanceláře. Tupolev, Polikarpov….Kolik svých talentovaných a věrných zahubili. Tady také.
        Po „ruských“ komunistech hned na druhém místě byli čeští. Není to jen v ideologii, je to v národní kultuře. Dodnes.

        1. Fakt to je slovanský způsob? A co to co se děje v Izraeli, v Gaze, v Jižním Libanonu, tam jsou také Slované?
          A proč skončil defakto ten americký způsob po smrti Brauna? Je ta západní kultura, ukrást využít a pak zahodit.

    4. Samozřejmě. A prakticky všechno špatné si dělají Češi sami, respektive část z nich a zcela aktivisticky i dnes …

    5. Ano, třeba Fialovic rodina, dědek státní úředník, pracující klidně i pro Hitlera a po 45 pro novou vládnoucí třídu.

    6. Rakousko-Uhersko bylo mírnější a v čem? Dyť jsme museli projít národním obrozením, naučit se znovu česky, staročeština je pro mnohé nesrozumitelná.
      Zůstala tu naživu hrstka lidí oproti dřívějším stavům, třetina obyvatel musela uprchnout. A další skrývali cenné bible před monarchií.

    7. Mirumilovny Rakousko , to je pokus vo blbej vtip, zase. Zamilovanyho do nas nenavidejicih germanu..
      Napr. kdyz nam ty svine bombardovali Prahu , ale mirumilovne.
      Josef druhej , pedagogama oslavovanej a vynasenej jako svatej ,
      taky utek z valky, kterou zacal.
      Mimo jiny zrudnosti.
      Napr. umyslny vyprovokovani udesny prvni svetovy valky, kterou lidska mysl dodnes nemuze pochopit .
      Kdyz srbska vlada na kterou ty svine hodili obvineni z atentatu , s umyslem vyvolat valku na Srbsko , jenom nemohla splnit asi dva body, z jejich ultimata.

      1. Ano, Srbové mají smutný primát, že díky Rakušákům zemřelo nejvíce jejich civilistů. To byla taky genocída a na rozdíl od Izraele, který se z holo…u rychle otřepal, obyvatelstvo úspěšně roste, kdežto Srbsko má dodnes problém s velikosti populace.

          1. Hitler nebyl zadna vyjimka, uz meli Fridricha Velikyho , predtim Charlemagne este snad vod pedofilnichagogu vetsiho ,Otto , Wilhem, zeleznyho a ocelovyho Bismarcka , ted se snazi s Merzem a s lejno a zase s celou, ke vsemu nejhorsimu ochotnou ,elitou Evropy…
            Ten silenej na valky Fridrich prohral a mel to totalne podelany.
            Ale v ten moment zemrela Katerina v Rusku a jeji zdegenerovanej syn ,se stal carem a toho silenyho Fridricha uplne zboznoval a vod jistyho konce zachranil .
            Na dalsi valky …

  2. Živě si pamatuji oslavy konce války. 20., 25., 30. výročí osvobození. Jsem ročník 1958. Pamatuji si tedy docela dobře dobu, kdy mi bylo 10 let, 20 let….
    Je 81 let od konce války, 2026. Co pamatuje 18-letý volič? Je ročník 2008. Pro něj je rok 1945 stejně daleko, jako pro mě, v mých 18 letech, byl rok 1895. To mi bylo zcela lhostejné, daleko před 1. světovou válkou….

      1. Situace vypada , ze ten nebubrelej Posselt sam a snadno zrusi , vsechny ty postupimsky dohody..A germansky EU mu to samozrejme vodsouhlasi..
        Madarska vlada uz mu taky leze rovnou doprdele a proti nam.
        A je jasny ,ze u nas uz maji pripraveny a vsude ,vetsi pocet zradcu , ve vlade a v opozici , neziskovek , bankeru ,bez kterych nic nejde a silenych habsburku ..
        A medii na naklepavani „rizku“ , mas vetsiny , pred usmazenim..Aby se nebranili.

        1. Pocita se este s ukrama , ktery utecou pred rusem k nam a vyzbrojeny , takze to maji posichrovany ze vsech stran, zase na nas..
          I s pasivni vladou , ktera dle povelu , vsecko vokeca…A ty hlavni mozna utecou, treba do zamku ve Francii, jako vzdycky predtim.

    1. Mladí Rusové takhle neuvažují, protože tam existuje jen málo rodin, která by za války někoho neztratila. Viz pochody Nesmrtelného pluku.

      1. viete, ked za socializmu sa to stale prezentovalo v mediach, ako decku mi to slo na nervy. Ale ani v najhorsom sne mi neprislo na um, ze Europa toho nema dost a ze si chce znovu risknut repete:-( A chapem, ze toto pripominanie k tomuto vedie

    2. Proto je třeba připomínat na obou stranách, a živit tak vzájemnou nenávist aby vydržela po mnoho generací. Stmeluje to rod, tlupu, národ. A především dá se na tom vydělat.

    3. A co Lipany? Jak můžeš zapomenout na Lipany, stále živou ránu tragédie Českého národa?
      Na podlou zradu Jana Čapka ze Sán? Razdvatři tfuj ho!

  3. dobrý článok!
    bojím sa však, že tým, ktorý by to najviac potrebovali, sa pred zrak nedostane.
    A keď sa aj pred zrak dostane, do hlavy neprenikne.

  4. Tak jsem slyšel, že dneska v Moskvě nebude tradiční vojenská přehlídka.
    Prý jsou všechny zbraně na frontě.
    Naštěstí se nad Rusy slitoval Zelenskij a slíbil, že pošle nějaké drony.

    1. Jo, Zelenina je rozený dobroděj. Nejen že pošle na Krásnou Ploščaď drony, on dokonce posílá do diskuse sem dromedáry – třeba tebe.

      1. Pane Vidláku Vaše články mají stále větší lidskou hloubku.
        Zkuste z nich udělat později knihu. (třeba Vidlákův svět)
        Jinak kdyby to šlo,šel bych před Brno stavět barikádu,jako za
        povstání.Nesmíme sem fašistickou rakovinu pustit.Stačí
        bývalá zfašizovaná vláda.Ještě dnes je celý byro systém
        nasáklý poskoky s gestapáckým myšlením a projevy
        fašismu u policie nejsou nijak vyjímečné.ZLO zvítězí,když
        my dobří neuděláme nic.

    2. No, opravdu dnes ne. Protože oslavy vítězství jsou 9.5. A 9.5. ráno se v Praze ještě střílelo a zfanatizované skupiny HJ byly likvidovány i ještě později.

  5. Další scénář je jasný a poddaní Evropané neudělají nic, aby mu zabránili. Budou čekat na jeho naplnění až do hořkého konce.

    Západní Evropa již kontinuálně ostřeluje drony a raketami Rusko z odpalovacích ramp na území Ukrajiny. Intenzita tohoto útoku průběžně roste a Rusko nebude mít již brzy žádnou jinou možnost, než útok opětovat. Až se vystřílí konvenční hlavice, nastane okamžik pravdy.

    Světové války nekončí mírem v polovině boje. Končí bezpodmínečnou kapitulací strany, která prohraje.

  6. Včera tu drtivá většina prosazovala jasně – vojáka Wehrmachtu jednoznačně zastřelit, ještě dříve než zlikvidovat nějakou sudetskou rodinu. Vidláku, nebyl by jste tu, a neozval jste se.

    1. už zase lžeš, vysavači
      pošli radši zase svoji rodinku močit na záhonky se zeleninou, ať máš „bio-potraviny“ z vlastní zahrádky

        1. nebuď nervozní, vysavači, dej si pomočenou okurku, to ti spraví náladu – a když to nepomůže, tak si vezmi k srdci rady strýce Pepina a omývej si přirození vlažnou vodou 😎

  7. mírně off-topic:

    jak trump nedávno velkohubě prohlásil, jak slavně vítězí, že odvolává svoje silácké debility s „jůes nejvy bude eskortovat všechny lodě skrz Hormuzskou úžinu“ a zdůvodnil svoje zbabělé (leč rozumné) ustoupení od svého idiotského a siláckého a zcela nereálného plánu „Project Freedom“ tím, že jednání jsou super-éňo-ňůňo a deal je těsně před pod podpisem a Írán přistoupil na všechny usácké požadavky,
    Tak se provalilo, že ve skutečnosti musel trump ustoupit proto, že nedostal povolení ani od Saudské Arábie ani od Kuvajtu využít jejich vzdušný prostor a tamní usácké základny k této operaci. Takže mu zbývala jen UAE – a ta by od Íránu dostala ihned takovou odvetu, že by to celé skončilo jen dalšími trapným selháním usraelských agresorů a další zničující odvetou Íránu vůči s usraelci kolaborujícím UAE

    1. neúspěšný „podnikatel“ trump, který dokázal zbankrotovat dokonce i vlastní kasino, konečně našel způsob, jak krást a přijít k prachům:

      https://cz24.news/larry-c-johnson-trumpova-falesna-tvrzeni-o-pokroku-v-jednanich-s-iranem-prave-vydelala-nekomu-z-insideru-spoustu-penez/

      – a tohle není první případ, kdy trump nebo někdo z jeho famílie bral velké pozice na futures těsně před dalším trumpovým vylhaným prohlášením

      1. Axiom americké politiky:
        Každý americký prezident je větší deb*l, než ten předchozí.

        Upřesňující matematická formulace:
        Debilita amerických prezidentů je ryze rostoucí funkcí času.

        Poznámka:
        Platí i pro opakovaná zvolení.

        1. a platí to dokonce i v případě, že se zdá být zcela vyloučeno, že by mohl existovat větší debil než ten momentální prezident (jako se zdálo za Sleepy Joe Let’s Go Brandona)

    2. Na Emiraty zautocil s bombama Izreale ,kdy se tam melo odehravat vyjednavani..
      Zrejme se uz dlouhou dobu jedna aby populace si zvykly na kazdodenni nasili ,
      valky , masakry a zbidaceni ..
      Poleti EU a Nato vsechny carodejnice do Turecka na kostatech.
      Protoze se nedostava leteckyho paliva.. Jak planujou leteckou obranu EU bez toho.
      Kdyz rus ma a bude mit paliva, dost a dost …A dalsi . Jenom litaji porad sem a tam , jako bezhlavy slepice..

  8. Takovéhle články jsou přesným příkladem kaleidoskopického myšlení, které si vždy vybere z kaleidoskopu nějaký hezký obrázek, pěkně ho popíše, takže to zní velmi rozumně, ale stačí otočit kaleidoskopem a zítra vám popíše další obrázek, který v podstatě s tím prvním nebude mít nic společného. Žádné logické vazby na něj. Potom je myšlení mozaikové. Celá mozaika nemusí být jasně viditelná, ale každý nový fakt do ní lze logicky umístit, nebo podrobněji rozpracovat již rozeznatelný, známý fragment.
    Je hezké popisovat mír (ve smyslu neexistence horké války), ale bagatelizovat to, jak se za takového míru také dá žít, nebo spíše živořit, to je mírně řečeno nerozumné. A vytrhávat z kontextu příčiny 2. světové války s tím, že to způsobovalo utrpení na obou stranách, je také mírně řečeno nerozumné, velmi mírně řečeno.
    Navíc tu existuje cosi, co se nazývá hybridní válka, a ta běží permanentně, přestože se právě neprojevuje v podobě horké války. V davo-„elitarismu“ to ani jinak nejde, ta davo-„elitářská“ pyramida nemůže nevyvolávat ve společnosti konfrontaci, takže abychom si ten mír od horké války udrželi, je napřed nutné vyhrát v té hybridní. Teď například tady v Česku horkou válku nemáme, přesto Vidlák nesedí se složenýma rukama, pročpak? Měl by přece být spokojený, jak plyne z jeho článku.

    1. Voni proste musej kricet a kvilet ,ze Husak nejlepsi a poucovat ..A malovat sto let stary ruzovy andely na strope..My sme meli jeden z nejlepich prumyslu na svete a to si prevzali komunisti a postupne to nicili. S kapitalistama spolupracovali a hlavne museli , aby si porad pucovali vic a vic.
      Mimo to, ze lidska povaha se neda zkorumpovat naporad. A pohodlny vezeni , ktery si pouckari porad falesne nakecavaji , je pro lidskou povahu porad vezeni a clovek chce ven a bejt svobodnej..A s tim se neda nic delat..

      1. Vybudovat dobrý průmysl nám bylo dovoleno už s tím cílem, že bude sloužit v budoucí válce proti SSSR. Ti, co řídí, plánují na stovky let dopředu. Bez našeho průmyslu by Němci nepostupovali tak rychle a netroufli by si na Rusko.
        Komunisti nic nezničili. Přizpůsobili strukturu průmyslu novým podmínkám, kdy nám Západ házel klacky pod nohy, odmítal s námi obchodovat a vystavoval sankce na naši ekonomiku.
        V r. 1989 byla naše země bez dluhů, tak o jakých půjčkách píšete?

  9. Žádná nedotknutelnost hranic na Ukrajině za to nestála.
    ———————–
    Ale stála, stála za to – ta nedotknutelnost hranic Ruska, jejíž zničení bylo plánem a cílem podlého, zločinného západu.
    To byl totiž důvod, proč usáci na ukradině nainstaloval neobanderovský režim se starou nácko-banderovskou zálibou ve vraždění Rusů – od 2014 na Donbase s cílem oslabit tak nepřímo samotné Rusko, ponížit a zničit jeho národní sebeuvědomění a celou soudržnost Ruska, Rusů i všech dalších národů a národností v Rusku žijících.
    No a následně realizovat cílový plán západu, Endlösung II – následně si totéž sjet ve velkém v rozpadajícím se Rusku a hlavně – konečně rozkrást všechny přírodní zdrroje Ruska – když se to nepovedlo usákům-britům-francouzům prostřednictvím Hitlera, tak to zkusili se Zelenským

    1. V rozhovoru s Oliverem Stonem Putin řekl, že největší tragédií rozpadu SSSR bylo to, že se 26 milionů Rusů ocitlo den ze dne za hranicemi svého státu. Některé tyto státy se k ruské menšině chovají slušně. Povolují ruské školy a nezakazují hovořit rodným jazykem. Bohužel Ukrajina tohle nikdy neudělala, považuje Rusy za podlidi a podle toho se k nim chová díky mnohaletému vymývání mozků. Znala jsem několik Ukrajinců, kteří sem přišli za prací v devadesátkách, velmi slušní a pracovití. Bohužel na rozdíl od těch, kteří sem přišli po SVO. A bohužel náš stát tyto lidi adoruje a ještě v nich povzbuzuje pocit nadřazenosti. V budoucnosti se nám to mnohonásobně vymstí.

      1. však se ukrajincům již brzy splní to, co řekla hrdinka Ukrajiny Savčenková – že by se ukrajincům vedlo mnohem lépe, kdyby jim vládnul Putin (a ne ta zkorumpovaná banda debilních zlodějů, kterou tam dosadil západ)

        v tu chvíli jistě známý hejtr-ruska, parteigenosse Kalousek zalitoval, že jí věnoval ozdobnou dýku – což bylo btw poměrně pikantní, protože to trochu nápadně připomíná známou dýku SS s osobním věnováním Heinrichem Himmlerem

    2. Muzeme videt , ze teroristickym krvavym prevratem nastolena vlada v Kyjeve , z Usa zaplacena ,taky neziskovkama /a to prave ted hrozi i u nas /,
      ze mimo masakrovani a vrazdeni ,rodin zena deti a muzu rusu , mela a ma nejvetsi zajem prave na vymasakrovani a vrazdeni ukrajincu, dokonce v milionech..
      A zniceni a zpustoseni cely zeme , pro ty co zbudou.
      Kdyz uz pres 2o milionu ukru uteklo ….
      Kdyz se jim podarilo za sest let konecne rusa vyprovokovat.. A.
      Protoze se vedelo ,ze rus je moderne vyzbrojenej s druzicema ,atd.

  10. Válka je nevyhnutelná, dokud lidé budou věřit propagandě a pracovat pro systém za mrzký peníz.

    Nyní v této době jsem pochopil, proč začínají války. Dospělí lidé s desítkami let životních zkušeností nedbají na jasné směřování vládnoucí kliky do války a slepě věří zvrácené teorii o tom, že více zbrojení znamená více míru.

    Trvalo mi dlouho, než jsem pochopil, že spoléhat se na sílu, zodpovědnost a prozřetelnost národů je marné.

    Terpve skutečná válka a miliony mrtvých umí lidem otevřít oči, ale to už je vždy pozdě.

    1. Pro mír můžete udělat jediné – až bude hrozit, že by Vaše rodina rukovala, tak se sbalit a zmizet.

  11. Tesat do kamene. Babičce v Ležákách postříleli dva bratrance s rodinami. Včetně těhotné ženy a malé holčičky. Spolužáky ze školy. Všechny tetky a strejce z vedlejší vesnice, kam za příbuznýma chodila.
    Bolest asi musí být hluboká, aby vzpomínka na ni přežila 80 let. Komu nebylo zle… proč by tohle měl chápat? Co mu je do nějakých Ležáků?

  12. CZ army.

    Vstali noví bojovníci.
    Zahodili kulovnici.
    Na displejích řídí drony,
    jsou jich celé eskadrony.

    Ať je velký nebo malý,
    v posilovně získal svaly.
    Jedl cukry, proteiny,
    je z něj člověk zcela jiný.

    Stovka rychle uběhnutá,
    lebka zcela vypláchnutá.
    Celý mozek v mobilu.
    Jde armáda debilů.

  13. Osmý květen, konec války.
    Vidíme ji z velké dálky,
    jako málo osudovou.
    Demokraté chtějí novou.

    Nejsou zdroje, suroviny.
    Soused chce víc domoviny.
    Amík chce mít oboje,
    tak máme jít do boje.

    Mám už roky, ať jdou mladí.
    Všechno staré už jim vadí.
    Vlajky dají na blatníky.
    Budou mít své památníky.

  14. No, ono je to tak, že ti, kteří budovali ty „utopistické“ společnosti, se obvykle postarali o to, aby ten život v míru byl pro ,“stádo“ snesitelný. Ono umírat hladem v míru asi přece jen nebude to pravé ořechové, že?

  15. Přijde mi důležité reagovat na Kocourův níže uvedený výrok.

    „Úkolem je toho protivníka porazit. V klidu. Ne nenávidět.“

    Ano. Ale! Poražení někoho v klidu je možná ještě horší častokráte – sověti porazili fašistické státy, ale nedotáhli čistku pořádně a podívejte, co to přineslo za hrůzy – dnes umírají vnuci našich osvoboditelů přesně a právě proto, protože tehdy porazili protivníka, jak píše Kocour – v klidu, bez nenávisti dodatečné.

    Pokud ještě jednou budou umírat hrdinové osvoboditelé, je potřeba, aby věc dotáhli do maximálního konce, jinak se zlo bude opět opakovat.

    Ale třeba se pletu.

    1. Pletete se.
      Zlo s námi bude pořád do konce vĕků. Temná strana sedí v každém člověku a systémové podmínky ve světě bohužel podporují rozvoj temné strany lidské duše.

    1. Vo tom porad. System donucuje ,deformuje , nici lidskost , porizuje totalni moc na ovladnuti , na pouzivani psychickyho a fyzickyho nasili provedenyho uz na detech ..
      System o staleti zdokonalovanej , ktere ozebracovanim vysava prostredky z lidi ,prave na na pouziti ,prave na lidi. A na upevnovani moci .
      Vlada zla ma vsechny vyhody na svy strane. Ale vladne vsem tim ,ze donucuje kazdyho..Porouci.
      Udelas tohle vsechno a budes zabijet a nebo te zabijeme a predtim te my silenci budeme mucit ,zabijet nejdriv tvoje deti ,atd ….

      1. Zbombardujeme. Příměří po usácku. Írán si moc dovoluje. Kdežto pirátství USA je v pořádku.
        Příměří většinou tak končí.
        Jaká bude reakce Íránu?
        A co zítra na „východní frontě“?

      2. netreba, Trump bombardoval Iran, ale tvrdi, ze primerie samozrejme plati:-( shorty na ropu su uz zrejme stiahnute, takze mozeme pred vikendom zasa nechat vybuchnut ropu hore…..a potom sa uvidi

  16. Citace z článku: „Mír je víc než svoboda, obzvlášť pokud ta svoboda znamená milion platných zákonů a denně přibývají desítky nových.“

    S tímto tvrzením zásadně nesouhlasím, obzvláště když v něm ani není popisována svoboda, ale karikatura za svobodu vydávaná. Podobně mohu demagogicky tvrdit, že rok 1938 a Mnichovská dohoda znamenaly mír. Mír a svoboda jsou příliš významné a delikátní věci, aby se takhle shazovaly. Pokud je člověku upírána svoboda, stojí za ni bojovat i kdyby to znamenalo porušení míru. A zároveň jen v míru se dá svoboda rozvíjet k maximálnímu potenciálu. Za války nebude svoboda tak naplněná, jako v době míru. Důležité jsou jak svoboda, tak mír a dokážou se dobře doplňovat pro synergický efekt, který dá lepší výsledek, než když se budou zvažovat každá z hodnot zvlášť.

    Subjektivně ale přikládám svobodě větší váhu a upřednostňuji i svobodu s menším pohodlím, před klidným mírem v těsné zlaté kleci. I kdyby setrvání v Evropské Unii znamenalo záruku míru za cenu okleštěné svobody, volil bych boj proti EU za znovuzískání plné svobody. A když vidím, kterým směrem řízení EU jde, vidím boj jako nevyhnutelný. Pro mě je prostě svoboda více a jsem ochotem pro ni obětovat mír.

      1. Re: Godot

        Mně mlátili do palice, že to prohlásil Spinoza, ale to je jedno.
        Beztak jste měli tenkrát se Spinozou už nejmíň trojku v žíle a Hegela tou dobou sbalili na záchytku, já vás znám!

        1. Targus

          Ejaj připouští oboje. V Dikobrazu byl kreslený fór , kde vozataj práská do koní a křičí:
          ,,Až pochopíte, že musíte táhnout, budete svobodni! “ Byl podzim 1968.

          1. Re? idi…

            Naprosto skvěle vystiženo. Zejména pro dnešní dobu, kdy se již reálně zřizují dvougenerační hypošky.
            Proto při jakémkoli projevu nevole či údivu nad daným stavem věcí říkávám svým známým:
            NESMÍŠ MYSLET!

      1. A svobodu souhlasit s fašistickou EK, svobodu přijmou všechny EU nesmysly a svobodu mlčet, když posílají naše těžce vydělané prachy banderovské kleptokracii!

    1. @pithart
      Podle toho, co píšete, si říkám, k čemu by vám svoboda byla? Připadá mi, že byste ji neuměl využít a je to pro vás spíše abstraktní pojem, kterému nerozumíte a jen by vám to zbytečně přidalo vlastní zodpovědnost a vlastní rozhodování, což je pro vás dost možná stresující.

      Já jsem jasně vyjádřil svůj subjektivní názor a nijak jsem nenaznačoval úmysl zapojovat do mé subjektivní představy vás nebo kohokoliv jiného. Ale vy to přesto, podle vaší reakce, vnímáte jako hrozbu pro vás. Je pro dnešní dobu celkem typické, že když někdo začne mluvit o svobodě, hned proti němu povstanou individua s klacky, ne proto aby chtěli svobodu pro sebe, ale aby někdo jiný nedostal více svobody než oni, protože by jim to rozbilo pro ně pohodlný omezený systém, na který si už zvykli.

      I právě proto je dnes vidět tak velká snaha o koordinaci a synchronizaci škodlivých principů na nadnárodní úrovni a propagandu ohledně těch principů, protože kdyby se to někde dělalo zásadně jinak a většina společnosti by se to dozvěděla, mělo by to potenciál probrat i trochu pohodlnější, manipulovatelnější a lehce konformnější jedince, aby zjistili, že vždy mají možnost říci, „ne“. Že to, co se bude dít, záleží na jejich vlastní vůli mnohem více, než si doposud mysleli nebo dokonce uměli představit.

      1. @pithart
        Po odeslání mé odpovědi si ale najednou nejsem tak úplně jistý, jestli se chcete ozbrojit klackem proti „ocenění svobody Vidlákem“ nebo proti „ocenění svobody mnou“.

        1. Abych to ještě více konkretizoval, Vidlák tvrdí, že mír je více než svoboda, zatímco já tvrdím, že svoboda je více, než mír.

          Jinými slovy Vidlák nepřímo tvrdí, že za svobodu nestojí za to bojovat, pokud to naruší mír, zatímco já tvrdím, že za svobodu stojí za to bojovat bez ohledu na mír.

          1. Už to vidím na obrazu jak ze středověku. Dvě skupiny rytířů na koních se bijou po hlavách, a sedláci sledují, kterému vítězi budou platit daně.

      2. Svobodny duch 00:23 a 08:08
        S vasim nazorem na dulezitost svobody lze souhlasit, ale srovnani svobody s mirem je problematicke. Ve skutecnosti mohou mit dva lide na stejny problem zcela ruzne nazory a oba je chteji prosadit v ramci sve svobody.
        Co je potom dulezitejsi, mir nebo svoboda ??

        1. Naprosto souhlasím, že mír i svoboda jsou velmi důležité principy. Sám jsem přímo uvedl, že nejlepší stav je přítomnost obou, kdy mohou spolu vytvořit synergii. Pokud je ale situace buď a nebo, rozcházím se s Vidlákem v tom, co upřednostnit.

        2. A co je podle vás henta „svoboda“? Svoboda v reálném světě je neexistující a nenaplnitelné naivní idealistická idea. Zato dobře zneužitelný dogmaticko-ideologický koncept. V reálném světě existuj pouze dva stavy – kolektivní možnostmi společnosti omezená svoboda à la minulý režim (bez vlivu západem podporovaných ukomunistů a zaprodaného disentu), často lidmi zaměňovaná za nesvobodu, nebo současná korporátně fašistická individuální atomizovaná nesvoboda, často lidmi zaměňovaná za svobodu ztotožňovanou s bezbřehým konzumem všeho a všech. Ve skutečnosti jsou dnes všichni nesvobodní – dluhovým otroctvím počínaje a nemožností jakkoli změnit, co se děje, konče. Takže se znovu ptám, jaká svoboda? Ožrat se, přežrat, zfetovat, bezuzdně sexit a bezúčelně se válet a pro některé stejně bezúčelně sjezdit svět nebo získat co nejextrémnější „zážitky“? Tak jistě, většina lidí si svobodu a v předchozí větě vyjmenované ztotožňuje. Nicméně ani jedno nemá se svobodou nic co do činění. Existuje pro to jiné české slovo – svévole.

          1. @tdx
            Téma svobody je příliš komplexní na to, aby se dalo neprůstřelně vysvětlit v jednom komentáři na blogu. Filosofové tomu někdy věnovali celé knihy, nebo alespoň části knih. Proto nemůže být moje krátké vyjádření zde dostatečně vystihující, ale když to shrnu do nejnutnější, ale ne dostačující podstaty …

            Svoboda je schopnost zodpovědného prozíravého konání, u kterého je člověku vlastní schopnost introspekce, reflexe, kritického a racionálního myšlení se snahou o objektivitu, při kterém se aplikují zásady akce, reakce a následné korekce akce, pokud je to potřeba. Svoboda nemůže dlouhodobě fungovat bez vlastní zodpovědnosti a proto nezodpovědní lidé ani nemohou poznat svobodu, protože s ní neumí zacházet. Svobodné prostředí je takové, ve kterém se zodpovědní lidé limitují sami bez toho, aby byli omezováni pravidly, která by měla mít pouze funkci doporučení.

            To je jen neúplná definice zachycující esenci toho, co podle mě znamená svoboda. Pro úplnější a komplexnější probrání významu svobody a možnosti aplikace takové definice na reálnou společnost by byl potřebný větší prostor a jiná forma, než komentář pod článkem. Proto ani neočekávám okamžité a jasné pochopení mé představy svobody z tohoto příspěvku, ale alespoň jsem se pokusil vám moji představu přiblížit.

            1. „Svoboda je schopnost zodpovědného prozíravého konání, u kterého je člověku vlastní schopnost introspekce, reflexe, kritického a racionálního myšlení se snahou o objektivitu, při kterém se aplikují zásady akce, reakce a následné korekce akce, pokud je to potřeba.“

              Ukažte mi na běžném vzorku populace deset spravedlivých, kterých se to týká. Není onen koncept svobody vysvětlitelný a hlavně pochopitelný a v životě realizovatelný běžnými jedinci, jedná se stejný od života odtržený mentální filozofický konstrukt jako třeba „substance“.

              1. @tdx
                Problémem je, že většina dnešní populace by se nedokázala pohybovat ve svobodné společnosti. Už jen proto, že většina společnosti je příliš snadno manipulovatelná, což je v zásadním sporu s principem svobody. Ve svobodné společnosti by měl být člověk svobodný, protože se svobodně a zodpovědně chová sám od sebe, nikoliv proto, že je k tomu nějak přinucen. Neboli, že jsou člověku ideály svobody vlastní, nikoliv že mu jsou vnucené, či naučené. Svobodný člověk musí mít autentickou vnitřní disciplínu, jinak se ve svobodě utopí.

                Jsem přesvědčený, že alespoň „deset spravdelivých“ bych v ČR našel, ale ten vzorek by byla výrazná menšina populace. To ale nepopírá ideál svobody a svobodné společnosti. Pouze to znamená, že svoboda a svobodná společnost není pro všechny. A také to znamená, že pro většinu jedinců ve společnosti, by zodpovědnost, jakožto klíčová schopnost pro funkci svobody, musela být suplována něčím jiným, což by znamenalo ne úplně čistě svobodnou společnost, ale společnost v některých klíčových vlastnostech velmi podobnou svobodné společnosti. Nicméně ve vybrané komunitě složené z nikoliv náhodného vzorku populace by představa svobodné společnosti byla realizovatelná i dnes.

                1. Víte, jak jednoduše poznáte opravdu svobodnou společnost? Že v ní nad vámi nestojí žádné další individuum, které má vůči vám větší práva. Až tak jednoduché to je. V takové společnosti se lidé oslovují občane, bratře (nikoli v duchu církevním, ale třeba husitském), soudruhu (a to ne v ironickém duchu), příteli, nikoli pane/paní v kombinaci se slovy typu bankéř, politik, senátor, poslanec, podnikatel, šlechtic či cokoli podobného. Společnost, která vytváří jakoukoli hierarchii podle jakéhokoli klíče (například dnes podle údajné úspěšnosti na fiktivním mentálním konstruktu zvaném „trh“, ať už je to, co je to, a za tou úspěšností vězí klidně potoky krve někde v Kongu) svobodná za žádných okolností nikdy nebude.

                  1. @tdx
                    To je hezká charakterizace, ale nejsem si jistý, jak moc je vystihující svobodnou společnost. Taková společnost stejně potřebuje nějakou strukturu. Ne každý umí všechno, ne každý má ke všemu stejné předpoklady. Někdo se více hodí na vedoucí roli v týmu, protože má třeba pro danou oblast kombinaci zkušeností a organizačních schopností, které někdo jiný zase nemá. Nemyslím si, že svobodná společnost musí nutně postrádat hierarchii, například podle oblasti expertízy. Ta hierarchie by ale měla být vždy odbornostní, nikoliv sociální. Myslím si, že společnost může být svobodná i s hierarchií, ale že je podstatné, aby taková společnost fungovala primárně na bázi doporučení, nikoliv primárně na bázi zákonů a pravidel. Jinými slovy, hierarchie nebude odrážet status míry svobody a nebude mít vliv na to, jaké možnosti jsou komu přístupné.

                    Umím si dobře představit, že jako svobodný člověk ve svobodné společnosti dám na doporučení někoho v dané oblasti se pohybujícího, než abych se v tom plácal sám, když s tím nemám osobní zkušenost a dostatečné vědomosti. Někteří lidé prostě mohou mít v dané oblasti přirozenou autoritu díky již prokázaným kompetencím. Spíše než kontrast hierarchie versus ploché organizační struktury, vidím svobodu charakterizovanou skrze doporučení namísto zákonů. Je ale samozřejmě vždy potřeba mít nějak ošetřenou možnost, že někdo bude konat s úmyslem škodit.

                    Nicméně je možné, že oba máme podobnou představu, jen si oba jinak definujeme, co chápeme jako hierarchii. Vy spojujete hierarchii explicitně s rozdílnými právy, já si dokážu představit hierarchii jako pomocný ukazatel dovedností pro konkrétní oblasti, kde ale nejsou aplikována rozdílná práva a člověk prostě má možnost udělat věci na vlastní pěst, pokud se na to cítí a je připraven nést následky svého rozhodnutí, včetně možnosti toho, že se zmýlil z nedostatku svých vědomostí, zkušeností a podobně.

                  2. „To je hezká charakterizace, ale nejsem si jistý, jak moc je vystihující svobodnou společnost.“

                    V takové společnosti si každý plně uvědomuje, že spolupráce s ostatními je potřebná pro jeho přežití, ale i přežití těch ostatních, bez nichž by nebyl. To je ona poznaná nutnost. A každému, komu se to nelíbí, by mělo být umožněno z té společnosti odejít bez možnosti návratu, nikoli měnit pravidla k obrazu svému. Měl by dostat možnost svobodně nepřežít na vlastní pěst bez všeho, co společnost zajišťuje.

                2. nikoliv že mu jsou vnucené, či naučené – jako že je má v sobě bez výchovy ? Zdá se mi, že jste to lepševictví zvedl o další patro.

                  1. @Tymákovan
                    Vhodnější výraz místo „naučené“ by byl „indoktrinované propagandou“, „nekriticky přejaté“, „podmíněně reflektované“ a podobně. Nemyslel jsem tím učení se ve smyslu poznávání, seberozvoje, čerpání informací ze zkušeností druhých a tak dále.

                    Uznávám svou chybu, že jsem použil formulaci, která umožňuje jinou interpretaci, než jakou jsem zamýšel. Věřím ale, že teď už lépe rozumíte, co jsem tím myslel.

                  2. Svobodný duch 8 května, 2026 (11:54)

                    Možná se také hodí termín „ochočování“, který používá Don Miguel ve svých knihách (Čtyři dohody a četná pokračování této základní knihy).

                    Ochočování je podrobeno každé lidské dítě a probíhá výchovou, například v rodině, nebo ve škole. Není na něm v zásadě nic špatného, umožňuje nám přežít a zapojit se do společnosti, do které jsme se narodili.

                    Osvobození však, podle mého, vyžaduje rozpoznání, že nám byla předána jakási mapa světa a není to ten svět sám. Pak máme šanci jednat vědomě a nikoliv automaticky, podle naučených vzorců.

                    Podobné myšlenky (trochu z jiné strany a praktický návod) můžeme také najít v knize Maurice Nicoll, Jednoduché vysvětlení idejí práce.

            2. Také se mi zdá, že Vaše formulace je hodně složitá. Obecně se, podle mého, za svobodu většinou považuje z vnějšku neovlivněná možnost volby mezi více možnostmi. To znamená – můžete si vybrat a nikdo z vnějšku Vás nenutí, co. Ale je to dost idealistická situace, která nastává málo kdy.

              Paradoxně, čím více víte o tom, která z těch voleb je ta správná, tím menší svobodu máte a tím méně Vám to vadí 🙂 .

              Také je možné „svobodně se cítit“. To když víte, že jste v souladu s řádem Bytí, který uznáváte.

              1. @Wednesday
                Rozumím Vaší formulaci a rozhodně vystihuje podstatu svobody, ale nemyslím si, že je úplná a že postačuje k úplnému popisu toho, co znamená svoboda. Líbí se mi, že v podstatě nepřímo píšete, že má člověk právo se mýlit. A obzvláště se mi líbí to nepřímé zahrnutí principu zodpovědnosti, introspekce, reflexe, vnitřní disciplíny, principu akce, reakce a případné korekce akce, což plyne z: „čím více víte o tom, která z těch voleb je ta správná, tím menší svobodu máte a tím méně Vám to vadí“.

                Připadá mi, že elegantně shrnujete koncepty, které si myslím, ale které se snažím vysvětlit co nejpodrobněji, zatímco vy je uvádíte co nejsrozumitelněji.

                Děkuji Vám za podnětný komentář.

                1. Děkuji Vám za ocenění mého komentáře. Hned jsem si říkala, že s Vámi bude zajímavá diskuze 🙂

                  V zásadě, Váš nick říká přímo to, co ten můj jen skrytě naznačuje. Také se snažím být tím „svobodným duchem“. Asi nejvíce ze všeho svého snažení. Velmi oceňuji Váš postřeh – že svobodný člověk musí mít autentickou vnitřní disciplínu. Aby svou svobodu využil správně. A zároveň je to to, čeho bych sama potřebovala mnohem víc.

                  Myslím si, že slovně vystihnout pojem svobody je velmi těžké, patří podle mne do stejné kategorie, jako Bůh nebo Tao. Jakmile o takovém pojmu promluvíme, zůstane nám v rukou jen naše představa – a ta skutečná, neuchopitelná podstata nám proklouzne mezi prsty jako voda.

                  1. Když se řekne a definuje svoboda jako volba, vždy si vzpomenu na příklad „Buridanova osla“, který si má vybrat nezi dvěma žlaby pocukrovaných banánů. A co teprve, když je těch žlabů více?
                    Ne, nehážu vám do toho vidle, jen upozorňuji, že svoboda volby je věc nejistá.

                  2. St. kocour 8 května, 2026 (12:19)

                    Opravdu nehážete, krásně jste ty mé přemoudřelé kecy zlehčil – a je to někdy potřeba 🙂 .

                    Musím si Vás předcházet 🙂 .

              2. Wednesday, Svobodny duch a dalsi …
                Ja jsem presvedcen, ze svoboda cloveka je neexistujici ideal, ktery slouzi politikum pouze k mateni jednotlivce.
                Kazdy clovek je samozrejme zastance svobody, jenze prave te -jeho- svobody.
                A lze jen konstatovat, ze cim je spolecnost vice technologicky vyspela, tim je svoboda cloveka mensi.
                No, idealni stav nastane, az bude clovek nahrazen technologii, samozrejme za ucasti umele inteligence.

                1. @Ales Tichy
                  A co je závěrem všeho pojetí svobody?

                  Nesdílím váš pohled, ale i když bych jej na chvíli hypoteticky připustil, pořád nevidím důvod ke svobodě nesměřovat. Je to podobné, jako se vším, co je člověku kvůli ideálu dokonalosti nedosažitelné. Myslím, že člověk by měl usilovat o přiblížení se ideálu i kdyby jej nemohl nikdy dosáhnout.

                  Človek nemůže být vševědoucí, ale stojí za to se vzdělávat. Člověk nemůže být ve všem zcela objektivní, ale stojí za to se o co největší objektivitu snažit. Člověk nemůže znát o všem absolutní pravdu, ale stojí za to se k ní pokusit co nejvíce přiblížit.

                  Prostě vnímám ideály jako konvergenci funkce, která hodnoty, k níž funkce konverguje, nedosáhne, ale stále se k ní více a více blíží.

                  Nedokážu si představit, že bych kdy rezignoval na poznávání, na snahu o objektivní nezaujaté vidění věcí, se kterými se setkávám, na snahu nalézt pravdu a principy, jak fungují zákonitosti dění. Nedokážu si představit, že bych kdy přestal usilovat o svobodu, pokud mi ji někdo bere a že bych svobodu někomu jen tak odevzdal.

                  Kdybych na tohle všechno rezignoval, ptal bych se sám sebe, jestli jsem ještě člověk se vší vznešeností ideálů a slabinami selhání, nebo už jen bezduchá indoktrinovaná loutka plnící úkoly svých pánů.

                  Opakem toho všeho je ignorace, apatie a nesvoboda. To podle mě je opakem podstaty života. To je esence zlomeného ducha, který na vše rezignoval.

                2. Technologie usnadňují kontrolu nad lidmi a v tomto smyslu jsou pro jejich svobodu hrozbou. Na druhou stranu, touha po vzdělání a osobním rozvoji patří mezi základní lidské potřeby. Jak je to pro nás důležité, si můžeme povšimnout i na (asi smyšleném) biblickém příběhu první ženy, která pojedla ze Stromu poznání právě z tohoto důvodu – aby nezůstala v nevědomosti a nebyla jen hloupou okrasou ráje.

                  Technologie zpřístupnily informace a vědomosti lidem v takovém rozsahu, o jakém se dříve nikomu ani nesnilo. Co naplat, je to přesně ten biblický Strom poznání v naší realitě, se všemi důsledky. Ale zpátky už nemůžeme. I to všechno patří ke svobodě…

                  1. Svobodny duch 18:05 a Wednesday 23:05
                    Vite, ja zde opravdu nebudu podrobne vysvetlovat duvody pro moji teorii, ze prave -svoboda- cloveka je zakladem vsech valek na Zemi. Zejmena v nynejsim, jiz zcela technologickem svete spotreby plati, ze cim vice -svobody- clovek ma, tim je vetsi pravdepodobnost valky. Bohuzel to souvisi s hlouposti dnesniho, plne spotrebniho obycejneho cloveka. Lide si mysli, ze rozhoduji volbami, ale to je omyl. Lide vcetne nevolicu o vsem rozhoduji tim, jakym zpusobem ziji a prave zde je jejich -svoboda- velmi zaporna. Bohuzel.
                    Ano, muj nazor je velmi kontroverzni a ja necekam souhlas.

                  2. Ales Tichy 9 května, 2026 (9:06):

                    Mně se ta diskuze s Vámi líbí a netoužím v ní „vyhrát“. Prostě jste poukázal na jiný, temný aspekt svobody. Kontroverzní názory jsou fajn, protože většinou ukazují to, co nikdo nechce vidět a vytyčují hranice. Ano, svoboda je zneužitelná i ke špatným věcem a je také nebezpečná. Máte pravdu s tím nebezpečím války i volbami. Ano, rozhodujeme tím, jak žijeme – možná víc, než ve volbách. I když jste můj souhlas nečekal, máte jej.

                    Když jsem se ráno probouzela, ta diskuze se mi ještě honila hlavou a vzpomněla si ještě na další aspekty svobody. Jeden se mi vždycky připomene, když nechtě udělám špatný pohyb a „rupne“ mi v zádech, prostě „bederka“. Cítím se pak jako Heřman Althausenu a vždycky si u toho vzpomenu na knížku o něm s názvem Dokonalá svoboda (napsala M. C. Zieschová). Tu mi jednou darovaly jeptišky, když si myslely, že bych se hodila pro řeholní život. Ale s mojí povahou by to byl strašný masochismus. Nicméně, Heřman našel svou svobodu v lásce a odevzdání se Bohu.

                    Svobodu našel také Buddha svým „probuzením“ a s ním i další duchovní učitelé, někteří i z naší doby (Ježíše považuji ještě za trochu jinou kategorii). K tomuhle ideálu bych se ráda přiblížila, akorát to musí jít i jinak, než tak, že bych se zavřela v nějakém indickém ášramu. V rámci obyčejného života. Krok tím směrem jsem už udělala, když jsem se rozhodla, že si do duchovních záležitostí už nedám od církve mluvit.

                  3. Oprava: Heřman z Althausenu. Trpěl velkými bolestmi páteře, způsobenými dětskou obrnou nebo nějakým degenerativním onemocněním. Byl středověkým učencem, matematikem, astronomem, básníkem a hudebním skladatelem.

            3. Nedrete se tak s tou svobodou. Jako s humanismem a lickejma pravama.. Kterejma zavadi masy zrudnych situaci , do nasili a valek a teroru….Na zniceni sveta.
              To sou zase jenom abstraktni vymysly a prilezitost pro nadchytraly na dalsi blaboly, aby se zase mohli povysovat nad nas diskusema vo ,nechci bejt vulagarni , ktery s normalnim clovekem nemaji nic spolecnyho..

                1. Rozmnozovani abstrakci a abstraktnich vyrazu, jejich sireni 24 hodin denne , slouzi na dulezity naprogramovani mas akademiky ,slouzi na oslepovani a voblbovani kazdy novy generace mas.. Masy uz ted sou precpany pouckama a touzi cist a slyset dalsi .
                  Nic konkretniho.
                  A provadi velmi efektivni odvadeni pozornosti od konkretnich zalezitosti , hlavne na zamaskovani vsech zrudnosti elit.
                  Az do chvile kdy na masy vymrsti treba valky a kazdyho donuti, aby byl masovej vrah. Kdo odmitne toho popravi.. Za dvacet zavrazdenych nepratel ,pak davaji medajle.

  17. Mojí babičku a maminku malém ukopali henleinovci v Duchcově, můj táta byl zavřený na gestapu v Č Budějovicích, zachránilo ho to , že nebyl plnoletý,tak dostal,,jen“ pracovní lágr, babičku a dědu s maminkou vyhnali jen s vozíkem svých věcí a půl války žili ve stodole u Slaného,maminka přežila zázrakem strašný nálet na Drážďany a utekla domů,byla totálně nasazená a pak se dozvíte od nějakého dobytka v parlamentu , že to není téma nebo prý co jsme si to jsem si.Nevim jestli ještě chci žít v tomto státě.

    1. Neklesejte na mysli. Mně to taky zvedá žaludek a všem, kteří znevažují, zlehčují, a nebo nechtějí vědět jaká zvěrstva skopčáci dělali, bych přála, aby si to prožili na vlastní kůži….třeba, jako můj dědeček, stát hodiny nahý na mrazu, tahat obrovské balvany do schodů…..Důležité je vyprávět ty příběhy, ať si lidé uvědomí, jakých zvěrstev je někdo schopen.

  18. Příspěvek k busifikaci otroků:

    Další dárek pro Putina,
    nizozemské vězeňské dodávky jsou nyní bezpochyby (!) určeny k násilnému sběru nic netušících Ukrajinců z ulice, kde je mlátí a pak je nutí bojovat v „naší“ válce. Odporné. Jaká to je země,“ komentuje nizozemský opoziční poslanec Pepijn van Houwelingen.

    Připomínám, že v Nizozemsku nyní vládne koalice v čele s ultraliberální stranou D66, která je svojí politikou obdobou naší TOP09…

  19. Užiteční idioti banksterismu:

    Pokud mají mít Ukrajinci roli “Američanů” v Evropě, tedy roli nejzkušenější armády, potom se musí jazykově a kádrově vyprofilovat z mladých Ukrajinců, kteří právě vyšli ze škol. Tedy ve věku 18 až 22 let. Co je to za Ukrajince v tomto věkovém rozsahu? No, to je přece každému jasné. Jde o věkové ročníky maturantů až absolventů vysokých škol. Tedy celkem 5 ročníků čerstvých absolventů či pořád ještě tvárných a flexibilních studentů. Aby bylo vše připraveno na Spojené státy evropské, jak o nich hovořil rozvědčík z Hradu.
    (Aeronet)

  20. Války se opakují, protože ti, kteří je vyvolávají, nejsou pohnáni k zodpovědnosti. Pokud by v Norimberku stáli před tribunálem i majitelé Krupp, IG. Farben, bankéři a další – a dostali doživotí na samotce, tak jejich potomci by asi ani neuvažovali o nějakém repete … tak to prostě je.
    Máme dobu informací in-line a protože řízení je proces informační, tak by se měly ve zvýšené míře objevovat názory, že tentokrát to bude jinak – povolání k odpovědnosti budou hlavně ti, kteří roztáčeli kola válečného snažení.

    1. Dvořák:
      Ó, kéž lidstvo dospěje k takové zvyklosti! Zvyšuju a šířím – kdoví, kam se to rozběhne a kde se uchytí.

    2. Potom by stálo za zamyšlení, kdo ty firmy vybudoval. Kdo zařídil, že se ze země v naprostém rozvratu a na pokraji hladomoru stala velmoc?

  21. Od „Sametu“ zemřela už cca. polovina obyvytel ČR s volebním právem. Nahradily je nové generace, stále více a více ovlivněné soudobou propagandou. Zastánci míru vymírají. Přímí svědci masakrů II. SV jsou už téměř všichni na onom světě a postupně odchází i jejich potomci. Bohužel, mám ten velmi špatný pocit, že se nadšeně ženeme do války, která nás může nečekaně vrátit zpět do jeskyní.

    1. Kdo se nadšeně žene do války? Pokud se zeptám stávajících 18-45, jak půjdou bránit ČR/EU před pochybným vpádem vojsk RF směrem na KoZa?
      Odpovědi:
      – ti jeblo
      -nechlastej tolik
      – a proč zrovna my?
      -seš nadrbanej do kebule
      – ……..

      A podobně to vypadá napříč KoZA až na pobřeží Pacifiku v USNA (mj. jsou ještě SSMexické).

          1. Ukrajinci Rusy nenávidí, protože jim GRUZÍNEC Stalin prý způsobil hladomor. Logika v tom není, ale co naděláš…

            Češi zas nenávidí Rusy, protože na ně UKRAJINEC Brežněv poslal v roce 1968 vojska.

              1. Nějakému Chruščovovi údajně Stalin napsal k dopisu navrhujícímu perzekuci více ukrajinců v rámci některé z aktuálních čistek, ať přestane blbnout. Nevím, zda je v současnosti uvedené tvrzení pojato do oficiální historie.

            1. baba:
              Nezpracovaný trauma. Tuhle se jedna takhle rozčílila na ty odporné vrahouny Russssáky. Poslouchám ji a pak povídám – a jak teprve musíte nenávidět Němce, že? To ji zarazilo a povídá – a proč Němce?
              Slyšíte a čtete, vážení? Prý proč Němce.
              Tak jí povídám – no minimálně proto, že německá okupace byla tisíckrát horší, a to počítám jen mrtvé Čechy.
              Pro tu chvíli to zabralo, ale jestli nafurt……

            2. Svtím Stalinovým hladomorem bych byl opatrný. Hladomor byl v té době i v Pivolží a Kazachstánu a až na výjimky se o něm nepíše. O tom ukrajinském bycse také nepsalo, kdyby nebyl v kombinaci se zmrdskou ukrošskoz povahou, korupcí a rozkrádáním atp.

        1. Re: Tymák

          Nikoli. Ukrům vymývali mozek ihned po vyhlášení samostatnosti a svrchovanosti v r. 91.
          Samozřejmě, že zpočátku bylo tempo vlažné. Obrátky to nabralo po třetí výměně peněz během cca 5 let (rubl × karbovanec ×kupon × hrivna), když byli všichni obyvatelé pečlivě vydojeni z peněz naprosto šílenou inflací.

          1. Ó nikoliv. Je extrémně naivní domnívat se, že ukrajinský neonacismus a nenávist vůči Rusům jsou relativně nové jevy. Stejně jako v pobaltských republikách I na Ukrajině přežívalo obé od konce války. Informace přímo od rodilých Ukrajinců dávno před listopadem.

            1. Též jsem to slyšel. Od zde už po desetiletí spokojeně žijící Ukrajinky. Geny…
              Ukrajinci nenávidí Rusy stejně tak, jako Češi nenávidí Němce.
              A Rusové pohrdají Ukrajinci stejně tak, jako Němci pohrdají Untermenschen Čechy.

              Nezdá se to někomu padlé na hlavu? Co mají dělat děcka ze smíšených manželství.
              A že jich je!
              Měli by použít ten chumáč šedé hmoty, který mají mezi ušima. Nebo nemají?

              1. Někdo potřebuje aby se nenáviděli.
                Tak jako tady. Češi utiskovali Slováky, Slováci zradili Čechy a rozbili společný stát.
                Nyní pokusy nanovo.
                Češi utiskují Moraváky, Moraváci zrazují Čechy a rozbíjejí společný stát.

            2. Cílené vyvolávání nacionalistických vášní západní na UAruině bylo vydatně pěstováno cca od poloviny 19. století od R-U vrchnosti aby se potlačila náklonnost k Rusku.
              Rusofilové, kteří se odmítli podřídit násilné ukrajinizaci, byli zavíráni do koncentračních tábor v Terezíně a rakouském Thalerhofu (který však byl následně srovnán se zemí a vymazán z oficiální historie, dnes je tam letiště).

              1. Toho zničeného Thalerhofu je škoda. V Brně se mohl vytvořit pochodový proud vedený Berndem, nasměrovaný právě tam.

                1. Josef Švejk:

                  Pochod by mohl končit přímo na letišti v Grazu, odkud by účastníci mohli zmizet domů. Fotka letiště – viz 23.09 2025
                  Litterate (plus článek).

      1. Presne tak,u nas robili prieskum a vysledok bol, ze najmenej ochotny ist branit svoju vlast boli privrzenci progresivneho slovenska, tusim cca 15 % a najviac privrzenci narodnych stran – Republika, SNS cca 60 %. Nuz ja som v tomto smere progresivec 🙂

      1. Však taky to začalo.Ta rusofobie Po tvrdém kovidu kdy zkusily co projde. V se začalo zabitím pana Kellnera na Aljašce.Preci nemůžou jít proti podnikatelky jenž ovládal 25% Kapitálu české ekonomiky.Pak to jelo Vrbětice,novicok a další vymysli naší bisky.Totalni popření dějů na Ukrajině do roku 2022.Zamlceni důvodů akce Ruska.To že Ukrajina sama zrušila svým prohlášením Budapešťske smlouvy ani slovo.Tak jsme z okapů skončily v louží .

        1. Kellner…. nehoda jako ve výsledku kumulace nepříznivých okolností. Stává se. Na druhou stranu, nemusí jít o komplikovanou promyšlenou operaci. Stačí sledovat, využít příležitosti zvýšit riziko. Do nepříznivých okolností, rizika jako takového, úmyslně přidat něco co se v ostatním ztratí. S někým spadne vrtulník, záchrana dorazí pozdě, jiný spadne s posedu, další se utopí….

  22. Vidláku, díky za tento článek. Hluboce lituji každého, kdo jej nepochopí a buhužel je takových i u nás až moc.

      1. Tak to je.
        Proto jsem včera nebyl schopen nic podotknout. Nemělo to cenu. Tady bývá někdy atmosféra plná nenávisti. Zbytečné, jak to někdo nazval, předsudečné. Když mě nenávidí nenávistný blbec, beru to jako pochvalu.
        Moji rodiče a prarodiče měli v životě možnost poznat různé systémy, učastnit se války v roli obětí atd. Naučili mě ale jedné věci: Nikdy nezačni někoho nenávidět podle nějakého návodu, trendu. Nenávidět můžeš jenom osobně, na základě vlastní zkušenosti Ne na základě zpráv v TV.
        Abych to zkrátil: Nemám rád lidi, kteří někoho neznámého nebo spíš něco nenávidí.
        Může to být (a často to i bývá) pomluva.
        Nenávistí se sice dá ledacos zničit, ale nic pomocí nenávisti nejde vytvořit.

        Odpovídám sice Tymákovanovi, ale platí to i pro Daniela – Vidláka.
        Jeho včereší článek se budu snažit co nejrychleji zapomenout. Byl jsem z něho dost špatný.
        A kdesi jsem četl, že když člověk musí začít s někým bojovat, neměl by to dělat s nenávistí a vztekem.
        Úkolem je toho protivníka porazit. V klidu.
        Ne nenávidět.

        1. Prolétl jsem si ještě jednou včerejší článek a já v něm nenávist nevidím. Podle mne kombinace těchto dvou článků je velmi dobrá charekteristika Vidláka. Vidím v něm jen výzvu k obraně před organisací, která má v čele buď přímo ty, kteří druhou světovou válku vedli ( ti, kteří to byli, jak by asi řekl Váš otec ), nebo jejich obdivovatele a následníky. Chtěl bych se opravdu v naprostém klidu a respektu zeptat, co Vám konkrétně na článku vadí.

          1. Ne na článku. Na štěkání vzteklých mopslíků v diskuzi, kteří si vyložili článek po svém.
            Ale – nechci se o tom bavit. Berte to tak, že se mi moc nelíbil.

            Vždycky hledám ústřední myšlenku. Dneska je to tato: Věděli, že z toho mráčku nezaprší, protože všichni tehdejší prezidenti i diktátoři ještě Druhou světovou zažili a věděli, o čem to zmáčknutí červeného knoflíku je.

            Ale komik Zelenskij to neví, vyhrožuje ukrajinskými drony na Rudém náměstí 9. května.
            Podle mě na to dostalpříkaz. Na to musel přece Putin odpovědět, jinak by byl považován za slabocha. A pokud to Ukrajina dotáhne a nějaké drony tam pošle, budeme od III. WW jen malinký kousek, protože centr Kyjeva bude zorán Oriešniky a Německo s Polskem jsou odhodlání do toho zase jít…
            Ono se to harašení zbraněmi může skokem změnit na jejich použití.

            1. Také mně jest se obávati, leč neobávám se, protože by to bylo prd platné. Jen…. jsem téhož názoru. Ostatně jako v mnohém jiném.

        2. Život je beztak náročný a současně vzácný na to abych jím plýtval v boji s minulostí.
          Včera jsem pro housle vyrobil další kobylku, okometricky, metricky a uchometricky se jeví jako nejlepší. A podle všeho co jsem nastudoval. Nástroj starý, asi předminulé století, manufakturní výroba. Asi model podle Jakoba Steinera, vyšší klenutí. Dostal jsem darem z Ostravska. Darů třeba si vážit. Tak jsem se začal na stará kolena začal učit. Co všechno zažily, kolika rukama prošly. To má cenu. Přesné spasování byla fuška. Houslařina, třebaže na generálku si zatím netroufám, jen na drobné úpravy a retuš, jde mi jde lépe než vrzání. Jenže hlava se příjemně vyčistí a procvičí. Moje, samozřejmě. A když v tom vrzání se objeví sem tam čistější tón, náznak toho, že by zpívaly, kdybych nebyl takové dřevo, co více chtít. To je dobře využitý čas. Radostně prožitá chvíle. Místo užírání se v pošetilém boji s nezměnitelnou minulostí.

          1. Minulost nelze změnit. Ale může se různě vykládat. A „Vo tom to je!“
            Politologové, žurnalisté a politici by bez těch jejich řečí byli naprosto zbyteční.
            Jak mi občas píše správce disku po jeho úklidu: „Možno začít, ideální stav!“

          2. Re: však vy dobře víte kdo

            Vás varuju!! Housle jsou tvrdohlavej nástroj!!! Začnou Vám vracet všechno to úsilí, snahu, hodiny bezduchého vrzání, mechanického cvičení pokládání prstů u vibrata, hledání čistýho tónu…. až po strašidelně dlouhé době.

            Ale potom se s nima dá lítat v oblacích.

            Jo a mají taky dobrou vlastnost. Čím víc na ně hrajete, tím ochotněji zpívají.

            Přeju Vám, ať Vám zpívají a společně lítáte.

            1. Jsem rád, že vůbec. Pro mě je to jen nahlédnutí. Odreagování, procvičování motoriky, částí mozku. Je zajímavé pozorovat jak se mozek učí.

            1. Z javorového, z polotovaru z prodejny hudebních nástrojů. Teller nebo Aubert-Mirecourt, základní nebo dražší de luxe.
              Tahle poslední, Aubert, asi dvanáctá v pořadí, jeví se nejlepší. Starý nástroj, bylo nutno zkoušet, učil jsem se. Tloušťka kobylky vemi ovlivňuje přenos vibrací, je jako filtr, záleží na souhře s korpusem.
              Významné jsou i drobnosti v provedení, kvalita materiálu. U starých houslí v tom místě opotřebovaném tlakem a posuny kobylky při nastavování, je náročné přesné opracování dosedací plochy nožiček, aby dosedaly celou plochou.
              Na stavbu celých houslí si netroufnu, byť jsou ke koupi jako stavebnice. Ne, že bych nezvládnul. Jenže spousta času a výsledek by neodpovídal. Určující je kvalita polotovaru, a ta za tu cenu je nedobrá. Stavět „čínské housle“ nechci. To není jako gramofon.

              1. Re: vvd

                Hmm, je to úplně stejný princip, jako když se zabrušuje nějaká železná součástka „na barvu“ s tím rozdílem, že já ji opracovávám třeba i na dvacetkrát.
                A to opracovávání „na hotovo“ mi dost připomíná moje trápení s maskou na fichtla.

                https://web.litterate.cz/na-zacatku-to-vypadalo-uplne-nevinne-ostatne-jako-vzdycky/
                Njn, fyzikální zákony se dají nedodržovat, ale nemůžeme pak čekat žádné solidní – v mém případě oku lahodící, či spíše oko příliš neurážející výsledky, že ano.

                1. Přesně tak. To spasování na starý nástroj je největší opruz.
                  Používá se i stejný způsob. Dokonalého výsledku nelze dosáhnout.
                  Ale mám vymyšleninu. Na povrch houslí v místě doteku teninkou separační vrstvu. Třeba lepící pásku Scotch na filmy. Přesně usadit co nejlépe připasovanou kobylku, podladit o dva tóny, a do spáry nechat vsáknout lepidlo aby případné nerovnosti zcela vyplnilo a vytvrdlo. Pak ponechat tak anebo povolit, pásku sloupnout anebo na nožičkách oříznout, kobylku vrátit přesně na stejné místo. Vyrovnávací tenounká vrstva by přenos vibrací neměla slyšitelně ovlivnit. Výborný by byl tenký nalepovací pružný materiál jednostraně nalepený na nožičky, který by se po seřízení a naladění vytvrdil aktivátorem, bez narušení povrchu nástroje. Dokonalé rozebíratelné spojení. Promyslím, vyzkouším.

        3. Já také ve včerejším článku žádnou nenávist nenašla, líbil se mi – ale Vy jste asi hodně citlivý člověk a rád byste zřejmě cítil mezi lidmi harmonii. Jednou jste mi napsal, že nenávist je špatný rádce. Sice jsem tehdy nenávistí vedena nebyla, ale chápala jsem, že ne každý ví, jak něco myslím. Proto jsem Vám byla za Vaši radu vděčná.

          Psala jsem Vám, a jsem ráda, že jste se ozval. Byla by škoda, kdybyste v sobě nějaký názor držel a nešel s ním ven. Myslím si ale, že o takových věcech, jako je sjezd sudetoněmeckého Lansmanšaftu v Brně, se úplně v klidu a pohodě psát nedá. Bez emocí to asi nepůjde… Je ale fajn, že k tomu klidu chcete přispět.

          Četla jsem něco podobného, jako Vy. Je to od Lao-c‘. Říká, že v bitvách vítězí ti, kdo bojují s těžkým srdcem.

        4. Kocoure,
          myslím si, že nenávist je emoce (a sakra silná!), nikoliv výsledek rozumové úvahy.
          Mnohdy s ní lze nesouhlasit, ale jsou případy, kdy ji lze chápat.
          Píšete:
          „Nenávidět můžeš jenom osobně, na základě vlastní zkušenosti Ne na základě zpráv v TV.“
          Myslím si, že nenávist může vzniknou i zprostředkovaně a její síla je asi nepřímo úměrná od vzdálenosti „epicentra“ nenávisti.
          Mohu nenávidět agresora, který vjede do davu lidí v místě mého bydliště, byť jsem u toho osobně nebyl, a i jeho organizaci, pokud k nějaké patří/k nějaké se hlásí.
          Pokud něco takového proběhne třeba v Mogadišu, asi budu nenávisti dalek.

          1. Podle mé zkušenosti je nejhorší nenávist ta naočkovaná. Oni nevědí, proč nenávidí.
            Pokud je nenávist osobní, víte z jakých důvodů vyrostla.

            1. Nejen ostentativně. Nenávist je negativní emoce způsobující zdravotní poruchy.
              Rozumný člověk nevyhledává situace a informace přivozující mu takový psychický stav.
              Mnozí však ano. Vyhledávají zprávy o neštěstích, tragédiích, zločinech. Nad nutnou potřebu mít informace nezbytně nutné k sebezáchově.

        5. Jak to ze nenavisti nejde nic vytvorit . A co valky , hromady milionu mrtvol , totalni zniceni ,co si lide vybudovali po staleti a nekonecna bida ..
          Prave zloa nenavist sou nejlepsi tvurci..A ted uz se muzeme tesit na pouziti nukleranich zbrani vytvorenych zase pathologickou nenavisti ,ktery mluvi stale hlasiteji , ze chrtanu demokratickych politiku ..

    1. Ano, krásný a moudrý článek je to. Já si myslím, že by ho mnoho lidí pochopilo, ale nedostane se k nim. Takovéto myšlenky v tzv. veřejném prostoru nezaznějí. Pak je ale těžké se divit tomu, co máme všude kolem sebe. V lepším případě plytkost, lhostejnost, ignoranství. V horším případě aroganci, povýšenost, neschopnost jen připustit jakýkoliv jiný názor…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *