11 června, 2026

Není to vůbec samozřejmost…

Před jedenaosmdeásti lety, v tuto dobu, byla moje babička z tatínkovy strany v utečeneckém táboře. Před půl rokem splatila poslední splátku za svůj dům a vzápětí začala Viselsko-Oderská operace. Ještě večer se babička dozvěděla z rádia, že sovětské hordy jsou úspěšně a geniálně ničeny a v šest ráno se jen tak tak dostala do posledního evakuačního vlaku. Můj dědeček, její manžel, se stejnou dobu pochodoval s dalšími německými válečnými zajatci směr Sibiř. Během stejné Viselsko-Oderské operace byl zajat s několika dalšími spolubojovníky Wehrmachtu a měl štěstí. Malými skupinkami zajatců se Sověti zpravidla nezabývali. Prostě je postříleli. Stejně tak se nikdo nezabýval tím, že dědeček byl před válkou německý komunista, kterému nacisté dost zatápěli.

Moje babička z maminčiny strany ve stejné době poháněla svou dvanáctihodinovou denní prací sovětskou válečnou mašinérii a strachovala se o svého manžela, který hned po osvobození Lucku Rudou armádou musel pěkně narukovat, probít se s Žukovem přes Seelowské výšiny před Berlínem a proniknout do samotného centra Berlína, kde v boji o Reichstag zasáhla odražená cihla do hlavy, takže konec války ho zastihl v sovětském lazaretu, kde mu ošetřili nezvykle lehké zranění.

Obě půlky mojí rodiny tenkrát za Druhé světové války několikanásobně přežily svou vlastní smrt. Jsem z předků, kteří dostali nakládačku od nacistů, Banderovců i SSáků. Jsem z předků, kteří (neúspěšně) schovávali Židy, taktak unikli popravě, obléhali Leningrad, bojovali proti sobě na stejném úseku fronty, viděli nejhorší možná zvěrstva, zažili, jaké to je, když střílejí naráz tisíce děl i tisíce kaťuší. Jejich ženy přežily přechod fronty, utečenecké tábory, válečné i poválečné strádání, vysídlení…

Přesto, všichni moji prarodiče válku přežili ve zdraví a v celku. Muži se vrátili domů a měli se ke komu vrátit. Proti vší pravděpodobnosti se šťastně shledali. Po celý život to pak brali jako obrovský dar. Brali to jako něco nesamozřejmého. Denně byli konfrontováni se svým okolím, které tolik štěstí nemělo. Proto pro ně byl nejvyšší hodnotou mír.

Nikdy si nestěžovali na své úděly. Nestěžovali si na politiku, nestěžovali si na nesvobodu, neřešili velké geopolitické otázky své doby. Neřešili posouvání hranic, koneckonců, můj dědeček nikdy nevytáhl paty z Lucku, ale žil postupně v sedmi státech. Nikdy si nestěžovali na svou životní úroveň, nikdy neměli málo. Věděli, že tohle všechno jsou hlouposti v porovnání s tím, co prožili předtím. Věděli, že každá zbraň má chudáka na obou koncích, věděli, jak vynalézavě zabíjí lidský um i lidská nenávist. Zažili to nejhorší z člověka i z lidstva. Nějaký Chuščov, Brežněv, Gottwald, Husák… to je nemohlo rozházet. Všechno to byli hodní a uměření hoši, proti Němcům, kteří se rozhodli vyhladit jiné národy. moji prarodiče se netrápili ani v nejnapjatějších chvílích Studené války, kdy to vypadalo na jaderný armagedon. Věděli, že z toho mráčku nezaprší, protože všichni tehdejší prezidenti i diktátoři ještě Druhou světovou zažili a věděli, o čem to zmáčknutí červeného knoflíku je.

Tohle jsem dostal do vínku. Že mír je nejvyšší princip mravní. Mír je víc než státní hranice, které se stejně neustále mění. Mír je víc než svoboda, obzvlášť pokud ta svoboda znamená milion platných zákonů a denně přibývají desítky nových. Mír je víc než budování utopických společností. Mír je víc než životní úroveň, protože je lepší být o hladu, než zdobit šibenici. Navíc, v míru prakticky nikdy hlad není. Mír je víc než hodnotová politika, je víc než kapitalismus, socialismus, progresivismus a jakýkoliv jiný horor, kterým se hlupáci snaží vylepšit Boží stvoření.

Když se teď dívám jak Ukrajinci po statisících umírají za svobodu být od verbíře vtaženi do auta a posláni na frontu, když vidím, jak ve jménu míru proměnili už tak dost hnusnou Gazu v hromadu suti, když vidím, jak musejí z domů uprchnout desítky tisíc Libanonců, když vidím miliony Afghánců, Syřanů a Libyjců na útěku do Evropy, kam si své Pákistány berou sebou, tak jednoznačně vidím, že moji prarodiče měli pravdu. Nic není důležitější, než, že se nestřílí. Bohužel, většině lidí to dojde, až když jsou oni sami pod palbou.

Žádná nedotknutelnost hranic na Ukrajině za to nestála. Žádné neexistující chemické zbraně v Iráku za to nestály. Nestál za to ani Asad, ani Kaddáfí. Ani Írán, ani všechna ropa Perského zálivu nestojí za ty následky.

Víte, kdysi byly války častější. Možná proto také byly menší. Každý věděl, jaká řezničina to je a že první obětí je vždycky pravda. Teď máme osmdesát let míru a já vidím ten amok, který všechny kolem posedl. Děsíme se, kolik lidí válku chce a že jim jako záminka stačí nějaký vágní apel na evropské hodnoty. Děsím se, kolik lidí si myslí, že válka může být spravedlivá. Kolik lidí si myslí, že mohou jít do války a po ní najdou svět, jak si ho představovali.

Proto si myslím, že stojí za to, být mírový štváč. Stojí za to, být chcimír. Stojí za to, konflikty uklidňovat a ne je rozdmýchávat. Stojí za to se angažovat proti válce. Obzvlášť, když je to válka o moc, vliv a nebo ropu. Ty uplynulé čtyři roky nasazení mi za to stály, protože výsledkem je méně válečného ryku a ne více. Stálo mi za to, opustit svoji dobrou práci, stálo mi za to, objet několikrát republiku, dělat demonstrace, postavit důsledně mírové hnutí, vracet se domů po půlnoci, spát čtyři hodiny denně a před kuropěním zase vyrážet. Stálo mi za to, jít s kůží na trh a nechat se otloukat od lepšolidí.

Byla to jen malá oběť v porovnání s čím si museli projít moji prarodiče.

Víte, oni prožili zbytek svého života jako nezasloužený dar. Jako obrovskou nekonečnou Boží milost. Prožili život jako něco výjimečného, co nebylo dáno každému. Jediný způsob, jak mohu uctít jejich památku, je zápas za to, co jim bylo tak drahé a cenné a co jim bohatě stačilo až do jejich smrti v požehnaném věku. Z tohoto důvodu jsem Vidlákovy kydy použil jako polnici. Z tohoto důvodu jsem postavil hnutí Stačilo! A z tohoto důvodu teď přestavuju sýpku na Vidlákovnu.

My všichni jsme potomky těch, kteří přežili nejhorší lidské běsnění všech dob. Popřejme si dneska štěstí za ten vzácný dar, že žijeme. Není to vůbec samozřejmost. Pro mír stojí za to, se angažovat.

__________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Vaše podpora bude do poslední koruny využita pro projekt „Vidlákovny“ . Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy z nabídky.  Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Kdo preferuje jednoduché placení, nabízím možnost přes tuto platební bránu: https://donate.stripe.com/28E4gzekn7mlgjS0g3g3600

337 thoughts on “Není to vůbec samozřejmost…

  1. off topic:

    trump opět vyhrožuje jadernou genocidou 90 milionů Íránců:

    Pokud nebude příměří, nebudete to muset vědět. Prostě jen uvidíte jednu velkou záři vycházející z Íránu. A oni svou dohodu raději rychle podepíší.

    Musí ale pochopit, že pokud nebude podepsána, čeká je spousta bolesti. Budou trpět. Chtějí ji podepsat. Řeknu vám, že ji chtějí podepsat mnohem víc než já.

  2. Letos u výročí osvobození pravda a láska nějak nevzývá ty esesáky ruského původu, co se v Praze pár dnů před koncem války postavili proti svým pánům. Dříve to byla jejich modla a letos jsem o nich nic neslyšel.

    Možná se zajedu podívat do Řeporyjí, zda jim Novotný nezapomněl přinést věnec k pomníku co jim tam nechal postavit.

    Pravda. Našli si větší kalibr. Obskurní německý spolek co ho založili bývalí esesáci a členové NSDAP, jehož smyslem existence je změnit výsledky druhé světové války.

    1. Pokud tam Ukrajinci něco trefí, bude to přímý útok na člena NATO… Mimochodem, žádný z těch našich přicmrndávačů jezdících do Kyjeva neměl skutečnou odvahu, nic jim nehrozila ani bez těch komických nočníků na hlavách. Tohle ale skutečná odvaha je.

      1. Ale Fico už prohlásil, že se přehlídky nezúčastní, pouze položí květy ke hrobu neznámého vojína jako projev díků za osvobození.

        1. Stejně, jako to udělal Fico i minulý rok. Respektu hodné je, že do Fico do Moskvy na oslavy výročí konce II. WW vůbec letěl.
          Náš premiér neměl odvahu dojít ani na olšanské hřbitovy. Tam vládu zastupoval pouze Foldyna, který je jen řadový poslanec. Vy jste v Moskvě měli Premiéra a dva ministry + velvyslanec. To je velmi reprezentativní a velmi důstojné zastoupení.

          1. Bezva napad , leti na oslavy vitezstvi nad nacismem a fasismem az do Moskvy a potom nekde kasparek zaleze a niceho se nezucastni..

  3. Dnešní pokusy o revizi dějin jsou neúctou k těm statisícům padlých i umučených z období německé okupace. Máme zapomenout na umučené děti z Lidic, Ležáků, Javoříčka, na ty popravené a umučené z Terezína, z pankrácké věznice, či z plynových komor koncentračních táborů? Objevují se snahy o kriminalizaci, či o vymazání příčin, které vedly k poválečnému odsunu německého obyvatelstva. Důvody odsunu německé menšiny z některých států střední Evropy patří k výsledkům druhé světové války.

    https://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/vzdejte-se-nic-se-vam-nestane

  4. Nic není samozřejmost.
    Nakonec ani ten den německé válečné kapitulace, západ řekl 8.5. a je to, i datum svátku v našem státě symbolizuje, jak to je a kdo tu „velí“.

    Postupně se měnily názvy svátku u nás:
    Nejprve se jmenoval „Den osvobození Československa Sovětskou armádou“,
    poté „Den osvobození od fašismu“.
    Později „Den osvobození“
    a poté „Den vítězství“.

    Otázka je, zda to není nakonec až výsměch všem obětem nacismu a fašismu, kdo a nad kým už zase vítězí…

    Dle sudetského sjezdu politického spolku s náznaky revanše pod závojem smíření a s klasickým českým nešvarem „zvacích dopisů“, dle banderovských, kteří nyní nemají nikomu vadit, už tedy zřejmě s náznakem a symbolikou jen změn toho názvu nejsme ani
    -osvobozeni,
    -natož od nacismu a toho fašismu
    -a už vůbec se nemá říkat kým…

    A nyní si představte, že by se slavil objektivně den- Bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa.

    Pak by třeba alespoň náš zdejší pan blbíš nemusel s maceškou na památku svého otce studenta medicíny u „šutru“ studentské Kolonky zažít ten smutek, když se ho pubertální děcka na kole ptala „a jací nacisti, jaký koncetráky…“ a neměli ho za mešuge.

    Symbolické smutno mi je a i zítra bude…

  5. tři usácké válečné lodě se pokusily vplout do Hormuzské úžiny, ale Írán na nš zahájil palbu a usácké lodě zbaběle (leč rozumně) uprchly

    trump to označil za skvělý a úžasný útěk usáckého námořnictva a další velké usácké vítězství:

    Tři americké torpédoborce světové třídy právě velmi úspěšně propluly Hormuzským průlivem pod palbou. Těmto třem torpédoborcům nebyla způsobena žádná škoda, ale íránským útočníkům byly způsobeny obrovské škody. Byli zcela zničeni spolu s mnoha malými čluny, které používají jako náhradu za své úplně zdecimované námořnictvo. Tyto čluny rychle a efektivně skončily na dně moře.

    Naše torpédoborce byly ostřelovány raketami, které byly snadno sestřeleny. Stejně tak přiletěly drony, které byly spáleny ještě ve vzduchu. Padaly tak krásně do oceánu, skoro jako motýl padající do svého hrobu! Normální země by těmto torpédoborcům umožnila proplout, ale Írán není normální země. Vedou ho ŠÍLENCI a kdyby měli možnost použít jadernou zbraň, udělali by to bez váhání — ale tu příležitost nikdy nedostanou a stejně jako jsme je dnes znovu vyřadili, vyřadíme je v budoucnu mnohem tvrději a mnohem násilněji, pokud rychle nepodepíšou svou dohodu!

    Naše tři torpédoborce se nyní se svými úžasnými posádkami znovu připojí k naší námořní blokádě, která je skutečnou „Ocelovou zdí“. Prezident DONALD J. TRUMP

  6. Navíc, v míru prakticky nikdy hlad není.
    …………………………..
    No tak to také není pravda i v míru může být hlad, stačí neúroda, když nejsou hnojiva, když není teplo, mrzne v nevhodnou dobu a když je i sucho.
    Hladomor zažilo Irsko, byl i u nás za Marie Terezie, byl i v Rusku za cara, prakticky byl v celém světě. Bez moderního zemědělství by tu byl stále.
    Tchán s tchýni byli ročníky 1928, 1929, tedy starší než matka a vzpomínali i na ten hlad.

    Kupodivu o možném nastávajícím hladu hovoří hlavně američtí analytici, kteří dnes nemohou Trumpa vystát a u nás jsem zatím o tom slyšela takhle veřejně mluvit docentku Švihlíkovou. Vidlák už to psal, ale nevím zda má takový dopad.
    Ono se moc nemluví, že v Perském zálivu byly průmyslové parky, kde pracovali Pakistánci a další lidi z Asie a ty třeba SAE vyhnalo pryč a ještě jim šlohli peníze.
    V Evropě či v USA by to udělat nemohli. Tam je to možné.
    A vyrábí se tam mimo jiné hnojiva, proto se nedělají tady, tady se musí dodržovat určitá pravidla a v zálivu s jejich otrokářskou minulostí si s tím nedělají hlavu.

    1. Hladomor ještě nehrozí kvůli hnojivům, protože je pořád ještě nějaká zásoba hnojiv v půdě. Ale drahá nafta zvýší náklady na pěstování potravin a jejich dovoz do obchodů. Takže jestli hladomor, tak jen kvůli cenám potravin.

    1. Ano, špatně uvařený netopýr byl spouštěč coronaviru. Jak ten vir i to nedovaření přežil je záhadou, jestli je to tedy živé. Když se začali ozývat odborníci, změnil se narativ a někteří byli dost tvrdě zklidnění, jako třeba doktorka Peková.
      No výletní lodičky vozily i ty coronavirové lidi a už tehdy se zjistilo, že se jich nakazilo málo a ještě méně jich umřelo. Raději se vše zavřelo.

      V týdnu jsem projela ruská videa o farmaření a v Novosibirsku a v jeho okolí se vyskytla nákaza krav, která skončila utracením několika tisíců dobytka, vesměs malých farmářů.
      Jde o Pasterelózu, která se dá léčit, používá se i očkování (Pasterelóza skotu

      BRD (bovine respiratory disease) neboli Respirační syndrom skotu je komplex onemocnění dýchacího aparátu skotu. Začíná jako virová infekce, pokračuje jako bakteriální zápal plic. Nejčastěji onemocní telata a mladý dobytek.
      P. multocida a P. haemolytica jsou hlavními původci bakteriálních komplikací. Prevence se provádí plošnou vakcinací krav před porodem a telat po porodu širokospektrální vakcínou. Vakcína je hlavně na virové původce. Některé vakcíny obsahují i antigeny Pasteurella multocida.

      Léčení se provádí antibiotiky, a to injekční formou. Moderní je technika „one shot injection“, kdy se jedinou aplikací depotního antibiotika zajistí celý léčebný cyklus (antibiotická clona na 5 a více dní). Důležitá je separace nemocných od zdravých, telat od jalovic a býčků. K tomu slouží vzdušný odchov. Turnusový provoz používá jako prevenci před pasterelózou kromě vakcinace i preventivní podávání antibiotik při přesunu, a to v krmivu (vodě) po dobu 3-5 dní. Při přesunech je nutno dodržet karanténní opatření. Ta zahrnují separaci od zbytku stáda po dobu 1 měsíce).

      Proč došlo k likvidací tolika kusů dobytka, jsem se nedověděla, sousta farmářů protestovala, tedy psali to nějaké tyhle listy https://www.independent.co.uk/news/world/europe/russian-cow-disease-novosibirsk-farmers-b2940057.html
      Poměrně blízko nákazy se nachází Kazachstán a tam sou taky henty biolaboratoře našich zaoceánských přátel v uvozovkách.

      1. Myslím, že trochu je to ruský příístup a trochu chování na jistotu alias minimální ekonomickou ztrátu. Jako hlavní otázku bych tu viděl, jak ty chovatele odškodnili, ale to se nedovíme.

        1. Odškodnili je náborovým bonusem pro vstup do ruské armády. Klidně to mohl být záměr, kdy existenční situace malých zemědělců je donutí ke vstupu do ruské armády.

        2. „“Myslím, že trochu je to ruský příístup …““
          No v EU při nákazách dobytka či drůbeže, taky vždy likvidují celá stáda či chovy; to se již nepamatujete ?!

          1. Ano, ale to je jasný kretenismus s postranními úmysly, např. Mercosur. Já přemýšlel, proč to zde udělali Rusové, od nichž vedlejší úmysly neočekávám.

            1. Hodně nemocí skotu je léčitelných ale pak jsou navazující problémy, jako karanténa, pomalý růst, nižší dojivost, v karanténě mléko většinou nepoužitelné, a dokonce i nákladnost léčby je rozhodující. V malochovech se to dá řešit ale ve velkochovech je prostě ekonomika na prvním místě.

  7. Díky za to:
    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Nejen-nesouhlas-Protestni-notu-Nemcum-poslete-vyzyva-Jaroslav-Kuba-791030
    „….Je totiž nezbytné, aby nejvyšší ústavní činitelé – prezident, premiér, potažmo ministr zahraničních věcí – se bezodkladně obrátili na své protějšky v SRN. S protestní nótou kvůli porušení Česko-německé deklarace z r. 1997. ….“

    Prosím, lidi sdílejte, a politici vládnoucí, konejte!!!

    1. Je třeba dělat osvětu, lidi na odkaz neklikají a díky za názor doktora Jaroslava Kuby:
      Troufne si alespoň Macinka s Okamurou, obrátí se nejen notou na Německo, ale i na poválečné velmoci, alespoň ty Brity a USA? Ministr zahraničí a předseda Sněmovny jsou kompetentní a Babiš by asi nesouhlasil, má v Německu ty zájmy….

      Doktor ústavních práv ve Vašem odkazu píše :
      „Nejvyšší ústavní činitelé by měli přinejmenším konstatovat, že není obvyklé, aby soukromoprávní subjekty (MAJKA-SPOLEK a ještě jaký) s povolením výkonu činnosti na území jednoho státu konaly svoje privátní akce (MAJKA -sjezdy k naplnění cílů spolku říkají stanovy) NA ÚZEMÍ jiného státu.

      Navíc, když se tento podnik kvůli finanční podpoře od zemské vlády Bavorska ve výši 21. mil. Kč změnil v politickou akci zahraniční MOCI NA ÚZEMÍ ČR. Neboť premiér této spolkové země a dále i ministr vnitra SRN spojují svojí účast s konáním této akce, .BEZ pozvání či svolení ústavních činitelů ČR.

      Vzhledem k uvedenému by proto měli vyjádřit protest vůči bezprecedentnímu NARUŠENÍ svrchovanosti ČR, zakotvené v čl. 1, odst. 1 Ústavy a žádat SRN, aby uvedeným subjektům v souladu s německým právem s okamžitou platností důrazně NEdoporučila tuto činnost vyvíjet na našem území….

      Protestní nóta by se proto měla dovolávat ust. čl.26/1 „Základního zákona SRN“, který považuje činy, jež by mohly narušit pokojné soužití národů, za protiústavní a dokonce trestné. Neboť programové požadavky SL veřejně zpochybňují mírové uspořádání poměrů po druhé světové válce na území ČSR a které vzniklo na základě právních aktů jejích reprezentativních orgánů…

      Protestní nóta by tudíž měla konstatovat, že SL takto útočí PROTI českému právnímu řádu…

      V této souvislosti by dále měla nóta upozornit, že v letech 1945 až 1949 o Německu a o nařízení odsunu Němců z ČSR, Polska a Maďarska rozhodli představitelé vítězných mocností v srpnu 1945 v Postupimi. A dodat, že s jakýmikoli výhradami či požadavky za „odsunuté osoby“ se lze obracet POUZE na ně.

      Nicméně protestní nóta se musí důrazně ohradit proti tomu, aby nejen na území ČR zejména SL podněcoval veřejnost k nenávisti vůči druhému prezidentovi ČSR, a také nejvyššímu představiteli čs. zahraničního odboje proti národně socialistickému násilí a tyranii tzv. Třetí říše proti českému a slovenskému národu, dr. Edvardu Benešovi.

      V ČR byl nedávný projev této vyvolávané nenávisti zaměřen dokonce i jen na skulpturu připomínající tuto osobnost. Proto se ČR zároveň obrací na SRN, aby její orgány posoudily, zda tímto postupem SL neporušuje ust. § 130 Trestního zákoníku SRN „Podněcování veřejnosti k nenávisti“ (Volksverhetzung).

      A třešinka a bumerang domácí a z pera minulé vlády:
      „Zmíněná německá právní úprava posouvá jednání subjektů, které SL pozvaly do ČR, k podezření z trestněprávní odpovědnosti ve smyslu ust. § 318a /1 TrZ. Tj. za neoprávněnou činnost pro cizí moc (volně cituji: kdo v úmyslu ohrozit svrchovanost České republiky vykonává na jejím území činnost pro cizí moc). Dodávám, že do trestního zákoníku byla tato skutková podstata vlastně protlačena minulou vládnoucí koalicí v posledním roce jejího působení…“

      MAJKA: tak co, troufne si Macinka alespoň s předsedou sněmovny, Babiš asi ne a od rozvědčíka spíše čekám, že se toho sjezdu cizí moci účastní, když by kompetence republiky klidně přepustil, korunu EUREM nahradil, veto by opustil a Lichtenštejni ho už také odhadli….

  8. Jsou mrtví, Dejve. Všichni jsou mrtví. I kapitán Hollister, i Kočanská. Všichni jsou mrtví, Dejve. I Hitler.
    Všichni jsou dávno mrtví, Dejve.

    1. Red dwarf je legenda největší.

      Ale i tak se pletete s premisou.

      Nacistický revanšismus neskončil, naopak je teď výrazně aktivnější.

  9. „Pavel jmenoval nové generály“
    https://www.novinky.cz/clanek/domaci-pavel-jmenuje-nove-generaly-40577194

    Ano, máme jich málo… „Česká generálská republika: ve službě i ve výslužbě je 406 generálů,“ píše prorežimní web „Hlídací pes“ v tři roky starém článku. Již brzy přijde den, kdy bude generálem každý z nás. A proto navrhuji zřídit v naší komorní armádě hodnost maršála a admirála. Nevylučoval bych také hodnost vrchního velitele intergalaktické kosmické armády.

    1. Ovšem nesmíte zapomenout na hodnost univerzálního vojína – ten bude nutný aspoň jeden, aby ten maršál, admirál a sbor generálů měli komu dávat rozkazy. Abychom ušetřili, vojín by mohl sloužit zároveň u pozemního vojska, letectva i námořní flotily. A třeba i u těch kosmických sil.

        1. Jednou jsem viděla takový starší český hudební film. Generálům zbyl jediný voják. Dostal rozkaz, aby sám obklíčil vzbouřená kasárna 🙂 .

    2. Pan Parkinson to popsal dobře.
      Každý úředník (a takový generál je dnes rozhodně víc úředníkem než vojákem) staví svoji důležitost a nepostradatelnost ziskavánim podřizených. A jak popsal ve svých zákonech, jakmile má každý pod sebou alespoň dva podřizené, stává se tato pyramida soběstačnou v tom smyslu, že už sama sobě přidělává tolik práce, že je pro své okolí zbytečná či dokonce obtěžující. Mimochodem, totéž platí pro vládu s vice než 19 členy 😀😀

  10. Mám takové nepříjemné tušení, že na zítra v režii Britů a EU něco velkého Ukrajinci chystají v Rusku. Poté by taky mohly začít létat rakety s jinými než konvenčními hlavicemi. Doufám, že nikdo není až takový idiot.

    1. Já věřím, že by to spravilo pár Ořešáků s konvenčními hlavicemi. Rusové opakovaně prokázali, že nejsou idioti nemyslící na následky. Pravda je, že pokud jim zítra něco udělají, odpověď bude drsná. Snad v tom případném útoku nebudeme namočeni.

      1. Tymákovan
        Po překročení 327. červené čáry vydají Rusové dvěstědvacáté drsné varování.
        Takhle dosud probíhaly ruské drsné odpovědi.

        1. Zjevně nechápete, co pro ně znamena Velká Vlastenecká Válka. Krom toho se poslední dobou pohár trpělivosti ukrajinskými útoky na civily a důležitou infrastrukturu určitě naplňuje.

          1. Ale chápu.
            Sám jsem se dokonce zúčastnil pochodu v jednom nesmrtelném pluku.
            Ale co nechápu, že si Rusové tak dlouho nechávají srát na hlavu.
            Čím víc ustupují, tím víc si KoZa i Ukroši dovolují.

                1. Ne to nahodou tak, že teď jsme k válce mnohem blíž než na začátku invaze? A navíc, díky kecům o červených liniich je mají za žvanily.

              1. to je od nich, od rusů, hrozně hezký, že jsou tak ohleduplný, ale ve výsledku to prostě znamená, že jim nato s ukrama serou na hlavy naprosto bez omezení.
                kdyby aspoň přestali vytyčovat ty svý červený čáry, v týhle situaci je to jenom veřejný přiznání slabýho místa; koza místo čáry vidí velikou blikající šipku „všechny síly napřít sem„!.

                1. Ukrajinska valka je jenom zacatek , rusove to vedi a vudci EU ,Nato a vlada Nemecka ,Britanie , Francie a dalsi , se netaji planem , ze napadnou Rusko ihned, jak to bude mozny..Nejpozdeji do 2030..

                  Hadanice s Trumpem sou , ale dlouho tam nebude.
                  A kdyz vytahnou na rusa , zacnou kricet na dalsiho presidenta Usa, aby se pridal..
                  Ted Usa stahuje vojska z EU ,aby nebyli zatazeny do valky hned. Ale aby se Usa mohli rozhodnout a v pravej cas se pridat do valky na rusa..Takove je ted situace..

            1. Rozumím, ale nejsem si jist, že máme dost dat, abychom mohli soudit. Populární/radikální řešení nebývají vždy ta nejmoudřejší. Šachisté vědí.

        2. Ale jen tentokrát nařídili Kyjevanům, že mají vypadnout a varovali i zahraniční obyvatelé, dočasně pobývající na UA.

          1. Jako bezpodmínečně a nebo pokud se něco stane při přehlídce ? Po prvním použití Ořešáku slíbil, že před dalším varuje civilní obyvatelstvo.

        3. Kdyby se Rus choval jako USSA, tak je Banderastán srovnán se zemí…což ale Rus nechce, šetří civilní obyvatelstvo.

          1. Bráni civilní obyvatelstvo? A jak chtějí dojít k té denacifikací, vžďyť se zde tvrdí že, nacizmus mají Ukrajinci v krvi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *