22 června, 2024

Už se nevracej!

Tak nám náš premiér pustil své vlastní video, ve kterém koupil dvě nutelly. Jednu u nás a jednu v Německu. A zjistil, to, co tady meldujeme už dva roky. Že v Německu jsou potraviny levnější než u nás. Video vzbudilo zaslouženou pozornost a mně se rázem vyjasnila celá řada podezření a otázek. Než se jimi budu zabývat, dovolte mi suše konstatovat, že je lepší mlčet a nechat lidi, ať si o vás myslí, že jste blbec, než promluvit… a zbavit je všech pochybností…

A to se ti Péťo ohromně povedlo. Mohu poprosit všechny ty pětikoaliční trolly, kteří se mi slézají na všech mých publikačních platformách… Fakt se k Fialovi ještě někdo hlásíte? Najde se tady někdo, kdo je ochoten před celý národem (a ideálně bez anonymity) říct, že Petr Fiala je jeho premiér, kterého podporuje a kterého bude příště zase volit? Prosím prosím, ukažte se mi.

Co na to Krkavčí hory? Stále pevně podporujete pětikoaliční vládu v čele s profesorem Nutellou? Všímáte si, že už je úplně jedno, co Fiala udělá? Všechno se obrací proti němu. Začínám mít pocit, že i kdyby podal demisi, tak o něm lidi řeknou, že je jelito.

Stejně tak bych moc rád znal těch šestašedesát borců, co se nechali dobrovolně předurčit pro službu v armádě, když Černochová zavelí. Zdechovský, ty mlč… O tobě víme a protože tě známe z mnoha a mnoha videí, tak jsme schopni pochopit tvoje myšlenkové pochody… no, spíš pochody, než myšlenkové. Ale gratuluji Ostravákům… mezi milionem obyvatel Moravskoslezského kraje se našel jen jeden jediný blbec… Vyhráli jste, příští premiér by měl být od vás. V sobotu se tam k vám do razovitého regionu poprvé chystám na akci Ivana Smetany a jeho KTV Life, tož se vás zeptám přímo z pódia, koho od vás mám začít podporovat.

Ideálně bych prosil, aby měl alespoň dva metry, sto padesát kilo svalů od nošení hajcmanů a pěsti jako kovářská kladiva. Na IQ se ptát nebudu, když se podívám na našeho premiéra a prezidenta, tak to rozhodně horší nebude. Podívejte se, jak se náš Řehka hrbil na fotkách před Zalužným a jak byl Miloš Zastrčil pěkně maličký vedle toho obrovského Ukrajince, co jim tam v Kyjevě dělá šéfa parlamentu, či co. Budoucnost patří pořádným chlapům… nemluvě o tom, že havíř nebo tavič nebude mít potřebu podlejzat navoněným panákům v EU. Navíc si bude pamatovat, že vám teď odstavili vysoké pece a chystají vyvlastňování pozemků okolo Mošnova, protože tam má být henten logistický uzel NATO a tím na celý kraj namalovali terč. Někde v Rusku už mají určitě zaměřenou jednu atomovku přesně tam.

Nebo tam máte nějakou statečnou robu?

Chápete to? Na Ukrajině je válka, kterou ze všech vládních sil a ze všech našich peněz podporujeme a projevuje se to odstavením výroby železa… Děláme co je třeba, viď Péťo. Já vím… vláda nestanovuje ceny u nutelly a taky nepočítá, jestli se vyplatí provozovat hutě. Vláda dělá něco jiného… je jí to všechno u prdele.

Průmyslová výroba se dál propadá a propad se zrychluje… a Péťa přišel na dva roky starý poznatek… svojí vlastní drahotu. Až ho povedou ke zdi, tak se bude přiblble usmívat a myslet si, že se jde fotit. Je dva roky pozadu. Zjistil, že v Německu je levněji a že tam mají větší balení. Gratuluji. Teď si představte to video, ve kterém zjistí, že v Polsku je ještě levněji.

Péťo! Všude kolem je levněji. U nás máme všechno nejdražší… hlavně energii teda… Už teď je nejdražší na světě v přepočtu na paritu kupní síly. Od ledna má zase zdražit a nikdo ti nevěří, že to bude jen o pár procent.

Nemá teď být nějaká odborářská demonstrace? Asi začnu vymetat všechny akce…

Konečně jsem také pochopil tu hodnotovou politiku. To znamená, že jste vydlabaní jako troky, nemáte žádný ánung o mezinárodní situaci, dějiny pro vás začaly dnem vašeho zvolení, vůbec netušíte, jak složitá je výroba čipů (viď Markétko), řešíte závětrné elektrárny (viď Hýkelo), chystáte se na atomovou válku s Rusem (viď Janičko) dojebete zdravotnictví (viď Leopardíku), za priority máte všechno jiné, jen ne vlastní zemi (viď Péťo), zradíte všechny zastávané hodnoty (viď Mariane), rozložíte školství (já ani nevím, jak se ten blbec jmenuje) a modlíte se nad zemědělstvím… raději ani nebudu jmenovat, kriminalizujete lidi, ohýbáte paragrafy (viď PreVítku), chcete zrušit právo veta a vrátit majetek Lichtenštejnům (viď Pávku)… a národ máte úplně u zádele.

Aneb… jak jsme přestali být lidmi a stali jsme se sprostým materiálemv rukou liberální demokracie.

Jako prevenci před infarktem jsem raději zapomněl, že na financích máme elektrikáře a máme minimálně dva ministry typu stealh. Například vůbec nevím, kam zmizela Langšádlová a uniká mi, jestli ještě existuje ministerstvo pro evropské záležitosti a kdo tomu cirkusu šéfuje.

A ty, Péťo, ty se z té Afriky raději nevracej. Vezmi si příklad z Jana Lucemburského. Národ byl také nejraději, když byl někde u Kresčaku. Vždycky když přijel domů, začaly berně a královské rabování. Zůstaň v Etiopii… jeď se podívat na místní folklór. Určitě tam někde ještě mají lidožrouty, to bys neměl zmeškat.

Navíc Péťovi zrušili návštěvu v Nigérii tím nejhorším možným způsobem. Prý mu nemohou zajistit odpovídající přijetí. Diplomaticky řečeno: Nejsme kvůli němu ochotni poslat na letiště ani jednoročního stážistu ministerstva zahraničí. Těžko si představit horší faux pax.

Jsou nejhorší vláda v našich dějinách a budou mít také ten nejhorší konec.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

259 thoughts on “Už se nevracej!

   1. Dlouhé roky jsem jezdila autobusem MHD kolem nápisů „Proletáři všech zemí spojte se!“ a hned vedle „Spojené lihovary.“ To nemohla být náhoda, ani za socijálizmu ne.

  1. Tu revoluci proletáři ani nezačali, ani nikdy neřídili, ani nefinancovali.
   Vymysleli ji a platili soudruzi finančníci a ropáci Západních hodnot, aby Rusko obrali o suroviny a zdroje.
   Dodnes je to nepřešlo. Ale revoluce zapalují po světě pořád.
   I tu Hadrákovou 17.listopadu 1989 museli zapálit, protože tady v Čezku se čeká vždycky na spasitele a vůdce.

   1. 21. srpna 1989 preventivně zapálil neznámý pachatel budovu č.49 v Elektrotechnickém závodě Škoda. Článek na OM – Jedenadvacátý srpen po jedenadvacáté

  1. Já bych jim ten jejich nemovitý majetek taky vrátil, bez náhrad a reparací.
   Ať se starají, ať platí daně státu, ať zaměstnaj lidi za mzdy a nikoliv za platy poddaných státu.
   Je mně úplně jedno, komu zaplatí zemědělci pachtovné.
   U nás vrátily zámeček Černínovi. 25 let zavřený dětský domov.
   Co s tím barákem neví určitě ani Černín se svými právníky.
   Ale nebudeme mu platit údržbu a opravy.
   Až mu vrátí i lesy, přestane možná to rabování Vojenskými lesy ČR.

   1. Eto, Agarine, Liechtenstein je soukromý stát.
    Takže by se nevydávaly „jenom“ polnosti, lesy, zámky atd., ale cca 2200 km2 území ČR.

 1. V našom chlieviku je tiež veselo. SaS motovidlo obvinilo Ľuboša Blahu že si dovolil zavesiť v pracovni obrázok Ernesta „Che“ Guevaru masového vraha. Tá dievčina má miesto mozgu špik riedeny niečím….pobavila,pobavila intelektuálne 😁😁

  1. To si myslím Blaha vychutná. Che je ovšem jen vedlejší zločin; ten hlavní je, že sundal hvězdnatý hadr impéria.

    1. A co krutovláda diktátora Batisty , spolu s americkou mafií (např. Lansky, původem z Běloruska, anebo Frank Costello, Lucky Luciano či Vito Genovese a dal. ) ?
     SSA využily mafii vícekrát, např. před vypuknutím tzv. 2. světové války mafie FBI pomáhala odhalovat a likvidovat německé agenty nebo sledovat potenciální německé ponorky; sicilská mafie pomáhala s vyloděním na Sicílii; později spolulikvidovala členy italské politické strany, která měla ve svém názvu “ komunistická“.

     https://warfarehistorynetwork.com/article/project-underworld-the-u-s-navys-secret-pact-with-the-mafia/
     https://en.wikipedia.org/wiki/Collaborations_between_the_United_States_government_and_Italian_Mafia
     https://jacobin.com/2019/02/italian-mafia-communists-socialists-capitalism

     Hezký zbytek večera.

      1. Já nerozlišuji diskutéry takovým způsobem. Každý má právo na názor (pokud nevyzývá k násilí či nepodporuje násilí).

       1. Určitě, ale tento jedinec nepíše názory, pouze provokuje. Což samozřejmě v ničem nesnižuje kvalitu Vašeho textu.

  1. Až bude iděs heute zase anketovat o nejlepšího blogaře, mám po zcenzuršanování pana Větvičky horký tip. Sloh textů je vynikající, píše bez chyb, čtenost má špičkovou a každý zásah na komoru je potvrzen řádným ogrcálkováním. Až si říkám, co se bude muset najít v „kodexu blogera“, aby konečně mohli dostat cenu tradiční bangautoři ze „zaujalo nás“, takže grcálek nebo lhář kadet biegler nebo fanatik vodsmažka.

   1. A kam zmizel vrchní vlastizrádce Kroupa? Ten ploskolebec, co je bývalý snad všecko, kromě hrobníka.
    Ten když něco napsal, tak to vždy stálo za to. Co blog, to v míru pět let natvrdo, za války kulka.

  1. Díky za odkaz. Jako optimista sdílím pohled, že jsme ještě na cestě. Jako pesimista jsem přesvědčen, že v zádeli už jsme. Elektrárny byly zárukou naší soběstačnosti. Češi a Moraváci nejdou tak snadno vyhubit pseudoválkou, tak nezbývá, než je vyhubit bídou. Proto je žádoucí elektrárny nerozvíjet a odstavit. Týpci, kteří místo řízení státu konkurují jůtuberům a jezdí na výlety do Afriky, jsou pro tento úkol ideální.

   1. Marně zírám na zpravodajství české bruselvize.
    Řeší neřešitelné touto vládou a jejími voliči.
    Ale nikde ani obrázek, natož zpravodajství, z velkolepé mise českých podnikatelů v zaostalé Africe.

 2. Renesanční odobnost v sobě objevila i diplomatické znalosti. Když je někdo tak dokonalý jako Sterzik, tak prostě dá raz dva do googlu a je z něho vodborník. Když to v sobě máte, musí faux pax ven. Ovšem co to je? Pax už si jednou googloval, dyť furt psali to pax americana, možná to je sorosova pizza. Nebo něco podobného. Nebo mír … ano, chcimír!!! Takže nejspíš fauxův mír, to bude nejspíš faustův mír v latině … tak to je jasné, diletant fijala to v diplomacii zase zvoral a předvedl ďábelský mír.

  Obdivuji Vaši skromnost, Dane. Tolik znalostí a tak málo je sdělujete městu a světu!

  1. Re: Onanym

   Zkuste omývat přirození studenou vodou. Co jsem slyšel, prý to zabralo i větším magorům, je to šance.

  2. «Ó synu, střez se Žvahlava, má zuby, drápy přeostré; střez se i Ptáka Neklava, zuřmící Bodostre!»

   1. Mnichovan je kdo? Už to není nacistický vyznavač jako ty co miluje adorování SS jednotek, už to je podle románu 1984, ti co bojovalu proti rasistů/fašistům jako jsi ty? 😀
    No jo, jak se to říká tisíce let, podle slov poznáš lidi jako jsi ty…

    Můžeš vysvětlit proč miluješ nacistmus a apod. myšlenky, že se chováš jako tito ubožáci? Nebo se zmůžeš zase jenom na výkřik „vy jste xzy“ a na víc nemáš?

     1. Dělá něco ten náš vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny? Dostali jsme na starosti Luhanskou oblast. Prý je to lukrativní.

      A furt NIC.

      Vy budete mít lepší informace, proč se nic neděje?

   2. Mnichovan???

    Kdo prodá Ukrajinu?

    No přece ti samí, kteří ji do téhle války dotlačili a z Ukrajincu udělali kanonenfutr.

    Kdo bude pak „mnichovan“?

    Ti co říkali směrem k Ukrajincům „nechoď s pány na led“ to nebudou.

    1. Už chodí okolo horké kaše i Bartoníček. A to je co říct:
     https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zelenskyj-klame-sam-sebe-odmita-se-smirit-s-potizemi-na-fron/r~2ba01e7878bc11eeba5b0cc47ab5f122/
     Nový Mnichov spíská Amerika. Mají už nějakou dobu co dělat – sami se sebou. Rozhořet se ještě jeden podobný konflikt jinde ve světě, jako je na BV, tak to už neustojí.
     A všecko k tomu směřuje – uvidíme tak o Vánocích, až bude muset Wehrmacht, cvičený na násadách od košťat, zasáhnout proti ozbrojeným islamistům, kterých je už teď Německo plné.

   3. Anonyme scallope,
    můžete, prosím, sdělit, proč neustále p. Daniela urážíte, proč do něj kopete, co je příčinou a důvodem? Ublížil vám nějak osobně? Ukradlo vám něco? Uškodil nějak vám osobně – nebo vaší rodině? Jsou kvůli tomu nějak vaše děti vystaveny ve škole šikaně? Přišel jste kvůli němu o práci? Nebo jste měl přímo kvůli němu např. ve vašem zaměstnání (nebo podnikání) nějaké vážné osobní problémy? Ptám se zcela vážně, není to žádná invektiva. Děkuji předem za slušně napsanou odpověď.

     1. No, jo, no. Prostě mě jen tak zajímala jeho motivace… (a taky jsem si říkala, že se nad tou motivací třeba i zamyslí… no nic, já vím, naivní, velmi naivní Tetuška Karla…)

    1. Jedince propagující válku voláním po mnochvksém míru považuji za svině, dělají-li to vědomě.

     Hovězí je hovězí, fašista je fašista a svině je svině.

     1. A dupeš při tom nožičkou a hrozíš pěstičkou, protože i debil jako ty jasně vidí, že po začátku israelského konfliktu jakákoli vojenská podpora Ukruiny skončila a nastal tlak na jednání. Ten bezmocný vztek musíš někde ventilovat, tak jsi přišel smrdět sem. No nic, vydržíme, případně někdo vykydá, nic nového.

     2. Třeba i Chamberlaina nebo Daladiera a členy jejich vládních kabinetů považujete za svině ??
      A co soudíte o členech a členkách strany se slovem “ komunistická“ – ve svém názvu, kteří které ve své naprosté většině odmítali Mnichov 1938 ?

    2. Někteří lidé – za peníze či nějaký post, dokonce i vraždí.
     Natož aby uráželi nebo udáv….eh, oznamovali.
     Tož prostě chce pana Vidláka pomluvit, zpochybnit to, co píše atd. , apod. (někdy při použití prostředků propagandy , někdy pomocí ubohostí….).

     Ovšem je třeba přiznat, že někdy jsou jeho reakce pravdivé, co se týče nějaké části nějakého blogu, někdy skutečně vyvrací nějaký hoax apod.
     V těchto případech platí, že více popisů nějakého jevu, nějakého procesu atd., je víc jak jeden popis, lze tak snadněji dohledat “ pravdu“ (informací jsou rozdíly, nikolivěk na obě nohy kulhající „analogie“; samozřejmě že někdy lze vytvořit analogii tak, že je informací – např. rok 1968 u nás vs americké válečné angažmá ve Vietnamu).

    3. Vidlák je skutečně svině, paní Karlo. Vy to nemůžete vědět, protože ho neznáte (ani nechcete znát) mimo bublinku. Ale za hranicí bubliny je hodně jiný. Tady píše o tom, jak Bartkovskému nese boží požehnání a mimo bublinku ho osalovuje ty kurvo a povzbuzuje dav, který mu chce rozmlátit držku.

     Ve vlastním zámu neopouštějte bezbečný svět Vaší bublinky a zůstaňte schovaná za informační zdí. Chování Vidláka tam venku znát nechcete.

     1. Nikdy, broučku, nikdy (!) nepřestávej lhát! Aspoň takhle! Protože k čemu bys jim jinak byl? (A jak tu někdo psal, co je to za režim, který ke svému udržení potřebuje až takovéhle zrůdy …)

     2. Aha, takže, když jsem se ptala, zda osobně vám nějak ublížil či vás osobně (či vaši rodinu) poškodil, tak z té vaší odpovědi vyplývá, že jste pan Bartkovský. Tak to jste měl říct hned, pane scallope.
      No, nic, i tak, užijte si den, dneska je hezky. Třeba to ještě pár dní vydrží.

  1. Přesně, pozná blba a je takovej, že mu to i řekne 😀 Ještě, že máš tolik sebekritiky, že uznáš, že v tobě poznal blba 😀

   1. Tak mám dojem, že prémie nebudou. Ne a ne – holt se nedaří. A je z toho dost zoufalý když přešel k ubohým a sprostým nadávkám. njn

 3. Já bych si s tím vítěztvím ve volbách nebyl tak jist. Program Pětikolky byl antibabiš. Jejich voliči nemohou teď většinově volit Babiše a přiznat sobě i ostatním, že to byla špatná volba. Oni ví, že pan Fiala a jeho tlupa jsou nekompetentní ťulpasové.
  Volba bude ale ideologická mezi příznivci „více Evropy, federalizace…atd. a mezi příznivci národního státu, zachování si kompetencí, národních zájmech.“
  Pokud se předvolební souboje opět zvrtnou na persóny, tak s Babišem opozice nevyhraje. Babiš by měl uvolnit místo někomu přijatelnějšímu.

  1. Ano, vždycky jsem se velice těšil na lampiónový průvod. Tatínek mi vyrobil lampión s žárovkou,napájenou z ploché baterie takže jsem byl úplně někde jinde proti nešťastníkům kterým lampión od svíčky chytil a k všeobecnému veselí slanostně shořel. Dnes bude podle všeho krásný docela teplý den, výhoda klimatické změny…

   1. U nás proletářští sígři stříkali dětem benzín ze želatinových náplní k zapalovačům do lampiónů se svíčkami. Krásné vzpomínky.

 4. S tou Nutelu se nabízí vysvětlení, že to může být „kouřová clona“. Jejich marketéři si to udělali dříve a dali do šuplíku pro případ nouze. A když pak přišla ta blamáž s výpravou do Afriky (něco tak šíleného se v mezinárodních vztazích neděje každý rok), tak se tím snaží překrýt a zmírnit mediální dopad té ostudy.

  Takhle se to v médiokracii prostě dělá.

  Jinak by mne zajímalo co se děje v libtardích hlavách. Chtěli zničit Babiše a nyní to vypadá, že svou volbou zničí vlastní zemi.

  1. Komu je vlastně to video určeno? Dezoláti se mu jen vysmějí, libtardům bude Fialy leda líto. Nebo je z toho někdo nadšený?

   1. Není důležité zda se to líbí. Ale že to dovádí pozornost. Média a politická reklama takhle fungují.

    Jo a zaregistroval jsem pro mne překvapivou reakci od kovaného libtarda na tu Nutelu – Ceny v Německu zase tak nízké nejsou, nemá cenu tam jezdit. Tady se to dá v akci koupit levněji. Na argument, že i v Německu mají akce jsem odpověď nedostal.

   2. No samozřejmě to měla být PR akcička na podporu našeho premiééééra. No, ale bohužel tým pana Fialy je stejně neschopný jak sám „člověk roku“, takže to dopadlo jako vždycky – totálním propadákem.
    Ono mám někdy pocit, že v poradních týmech existuje nějaká soutěž o nejdebilnější hlášku/akci, protože takové hovadiny nemůže normální člověk ani vymyslet a natož realizovat.

   3. Doporucuji film „Vrteti psem“. Nikdy jsem ho nedokoukal do konce. Nikoliv proto, ze by byl spatny. Naopak, je skvely. A krute pravdivy.

 5. Vidlák sice vzkazuje Fialenkovi, aby zůstal v Africe, ale zjevně nedomyslel, o jak výtečnou postavu bychom tím „my všichni“ přišli. Takový premiér dělá pro ČR to nejlepší, už jen tím, že je. Protože po takovém účinkování je celá 5-ti demolice na léta úplně odkecaná: i pomatení libtardi budou volit kohokoliv jiného.

  Celá ta vládní squadra azurra je doslova k nezaplacení, jako výstražný příklad, kam až to Fšecko dospělo. Je to stav, při kterém na Červeném trpaslíkovi vyhlašují hnědý poplach.

  Další aspekt je kulturně-humoristický: při sledování jejich konání pořád čekám, že někde vykoukne režisér a producenti, s tím že je to nová forma absurdní komedie, něco jako „Jistě, pane premiére“, ale dotažená do plné realizace. Každopádně britský vzor překonávají o mnoho parníků, nic tak úplně švihlého a neschopného není v dosavadní filmové či televizní produkci k mání, ba i humoristická literatura nic podobného nezná.

  Kdo byl na vojně či má/měl něco společného s armádou – je celkem jedno kdy a kde – docela jistě ví, že opravdu totální karikatury, zcela absurdní události a nesmyslné plány je možné zažít jen mezi zelenými gumami. Některé exempláře nelze v civilním životě potkat, proto také nejslavnější humoristické knihy nemohou armádní dění minout, například Haškův Švejk je klasika, ale také Hellerova „Hlava 22“ a plno dalších. Nicméně, 5-ti demoliční sestava v čele s Fialenkem dokáže hravě překonat i gumáckou vojenskou pakárnu.

  Nejsou ovšem sami: ve Fašingtonu či Londonabádu nebo jejich EUhniji to není o nic lepší, pokud ne dokonce horší. Nabíhají si tam na vidle velice usilovně, přímo stachanovsky: třeba dodávky křídlatých střel Ruině. Ve skladech jim došly exportní modely s doletem omezeným na 300 km, tak úplně klidně porušují smlouvy o zákazu proliferace raketových technologií a dodávají banderonáckům plnotučné modely s plným doletem.

  Poslední akce Ukrošů, kdy použili britsko-francouzské Storm Shadow/SCALP proti ruským vojenským loděnicím na Krymu, to dokazují nade vší pochybnost. Sice ruskou PVO/PRO proletí mizivý počet odpálených střel, například při poslední akci to byly jedna až dvě SCALP z 15-ti, takže vojenské účinky jsou v celkovém obraze pominutelné, ale jde o zásadní narušení dosud respektovaných dohod o zákazu prodeje takových zbraní.

  Něco takového je pro USA/Západní světožernou činnost úplně samozničující: je to střelba do vlastní nohy. Protože po takovém extempore začnou rakety a střely s doletem neomezeným na 300 km všude prodávat i Rusové, Číňané, Íránci, Severokorejci, Pákistánci, Turci… a ve výsledku budou amícké a Západní „projekce síly“ pomocí vojenských lodí včetně letadlovek nemožné. Stejně tak se stanou všechny USA/Západní vojenské základny po světě nebránitelné…

  Proti výše uvedenému – nebo izraelským akcím v Gaze – se i lumíci zdají jako neobyčejně chytrá zvířátka se skvělou strategií přežití.

  Gaučing, prostě. Kino je to vynikající…

   1. Přesně. Jako jóóó, je to blbec, je to trapák, je neschopnej, dělá ve světě ostudu, drží kolem sebe kriminálníky, to všechno jóó. ale babííííííš!!! Klapky na očích. Připouštíme drobné potíže krátkodobého charakteru, soudruzi, ale s nekonstruktivní podvracečskou kritikou se vypořádáme rázně!

   2. mozno ano, ale este rok pri moci a mozno si povedia, ze vlastne ten Babis nebol az taky nemozny. Nieco obdobne ako u nas Fico, tiez to potrebovalo 3,5 roka, aby mohol sa stat znovu premierom. Keby boli volby povedzme hned ako mali (teda pred skoro tri stvrte rokom), tak jeho pocet hlasov by bol nizsi…..vlada si myslela, ze to zle odhrmi a zabudne sa na to a miesto toho doplatila na to sama

  1. Vy jak tam nemáte aspoň jednu rachejtli, tak ten komentář nepošlete, protože jej považujete bez toho za vyloženě nemastnej neslanej 🙂

   Ale, ono jedna věc je smlouva o zamezení distribuce těchhle delších doletů. Druhá, že Rusko by je v implicitním vyznění té smlouvy nemělo používat. Kdy ale oni tuhle na Lvov, támhle na něco dalšího. Tím se nezastávám ukrajinských demokratů, nakonec, drony tu smlouvu dost „rozvolňují“. Taky ty dodávky mají silný eskalační potenciál, protože prodlužování doletu inspiruje k zesílení ráže (samozřejmě ne té v mm) atd. Jak moc podle Vás ale Západ může argumentovat takovým tím (se teď inspirujeu gumořečí, když tam připomínáte tu vojnu) – když jeden, tak i druhý?

   1. Fialenko je vlastně armádní politruk – což byly vždy ty nejzelenější gumy, obzvláště vygumované – čímž se vysvětluje, že konání 5-ti demolice přesahuje všechny obvyklé meze švihlosti a magorismu.

    Za rakety nemohu, doba je prostě taková: většina geopolitických a zahraničně-politických článků v žumpách obvykle nějaké ty střely či rakety obsahuje, takže nemít je v komentáři dost dobře nejde.

    Omezení na 300 km dosahu platí pro vývoz, ne pro uživatele, který si takové zbraně umí vyrobit; tudíž Rusko nic neporušuje. Západ ničím argumentovat nemůže: prostě smlouvy o proliferaci flagrantně porušil dodávkou takových zbraní s delším doletem Ukrošům.

 6. K těm cenám potravin…

  Rozhodl jsem se vyhlásit cizáckým korporátům válku. Nakupují povětšinou základní suroviny a v obchodech zdejších typu Hruška, Terno, místní hokynáři.

  Kdyby se ke mě přidali ostatní, garantuji vám, že ceny v hytlermarketech by šly dolů velmi svižně.

  Jenže ono je snadnější čapnout vozík a narvat ho předraženým šuntem od německého velkokapitálu. A pak žehrat na ty bambilióny dividend, co nám zase sebrali…

  1. Ked u nas je Hruska drahsia nez hytlermarket, a zelovoc nic moc … a emcosik, kam som rada chodila na ‚zdrave‘ veci pre deti, a s dobrou masnou skoncilo bez nahrady … charlik dole na placku sice nezavrel, ale pan charlie siel do dochodku, a predajnu prenechal coopu … uz tam tiez nechodim, drahsie nez v hytlermarketoch … a krmte 5 ludi dnes ‚hoc za drahsie, ale cesky‘ … asi som vlastenec len do vysky penazenky

   1. Jasně, není to úplně jednoduché. Osobně se super-hyper vyhýbám jak možno nejvíce, z principu. Jednota nebo Hruška jsou pro mě jako chlapa dobré v tom, že mají sortiment sice trochu omezený, ovšem neztrácím se tam, nikdo pořád nemění pozici zboží a kupuji spíše pro momentální potřebu než do zásoby. Ty akce nejsou tak výhodné. Zjistil jsem ovšem, že se mi ustálil seznam zboží na několika položkách a na sníženém množství položek, které opravdu potřebuji, nakonec dotáhnu i ty mega slevy hytlermarketů. Za mě šul-nul. Takže spokojenost.
    Jednota má lepší ovozelo než Hruška.
    Z návštěvy velkého marketu jsem skoro vždycky vyčerpaný psychicky. A donesu si i věci, které nakonec až tak nepotřebuji.

    1. Re: Majkl

     Jednoduché řešení – chodit s písemným seznamem položek, které OPRAVDU potřebujete a jako odměnu si vyčlenit prachy na JEDNU drobnou položku, kterou mít nemusíte, abyste duševně netrpěl, jste si NIC nedopřál. Třeba tyčinku med – ořechy, nejlevnější nanuk (za deset Káčé), blablabla…
     Moje Jahoda to pak řeší takovým způsobem, že chodí na nákup sice BEZ seznamu (tvrdí, že není tak blbá, aby si půl hodiny nepamatovala, co chybí v lednici), ALE s jednou bankovkou, povětšině s dvoustovkou. Platba kartou, telefonem či hodinkami nepadá v úvahu.
     !!! VÝHRADNĚ HOTOVOST !!!

     1. Hotovost je výborný omezovač. Asi se k ní vrátím.
      Na mě ty jejich prodejní finty působí, njn.
      Jednu dobu jsem raději nechodil do Lídlu, protože jsem pokaždé odešel s nějakým vercajkem. Ale už se to zlepšilo:-).

      1. Vercajk z Lidlu není úplně špatný. Na takové to „domácí kutění“ je v pohodě. Za třetinu až polovinu ceny totožného zboží s jinou značkou.

 7. ..““ A zjistil, to, co tady meldujeme už dva roky. „“…

  Dva roky to víte? Gde ste byl?

  Dyk se říká že tady máme nesrovnatelně menší příjmy a nesrovnatelně hnusnější potraviny už drahně let, esli od plyšáku?????

  1. Po plyšáku jsme ještě nějakou dobu měli své, kvalitní. Chvilku trvalo než nám zlikvidovali potravinářský průmysl.

   1. A naše Československé státní normy. Byl to přece odporný komunistický přežitek. Co na tom, že nám za pár let naordinovali ty gumové evropské normy.

    1. Lančmít se dal jíst ještě tak do roku 94-95. Jak ten český, filaovo-žlutý, tak červenobílý tuším čínský. Dal se osmažit, na pánvi se nerozpadl na pět milimetrů jakési prskající kapaliny a trochu nepoživatelného šrotu, který jen zdálky připomínal maso. To se mi stalo někdy okolo roku 2000.
     Od té doby jsem Lunchmeat koupil jen jednou – v té zatracené, předražené „retroakci“ Lídlu.
     Udělal přesně totéž, co jiné dnešní sračky – rozpadl se na šrot a smrděl. Retro byl jen obal, ne obsah, přestože výslovně slibovali původní recepturu.
     Parchanti zatracený, všecko „manažeři“ do 35 let.
     Ty zelené banány a polosuché mandarinky, ty si strčte do prdele.
     Nikdy v tomto státě nebyly v prodeji takové hnusy, jako jsou teď. Například cokoliv z Penny, pod značkami Penny, Boni, Enjoy a dalšími. Přestávám tam chodit a začal jsem víc do dražšího Alberta, protože z Penny už je smetiště a nedá se tam koupit nic z české výroby. Jediné výjimky jsou slovenská Mila a uměle předražené produkty z Kunína, aby víc vynikla „nízká cena“ těch Boni sraček.
     Už se mi v ledničce, během jednoho týdne, zkazilo tetrapakové plnotučné mléko Boni.
     To se mi u jiných značek vůbec nikdy nestalo, ani když krabice stála týden na kuchyňské lince a otevřená.
     A to jsem to plnotučné dával do ledničky schválně, protože ho používám jen já, jen do něčeho a nespotřebuju ho za 2 dny, jako spotřebujeme krabici polotučného.

     1. S tou konzervou potvrzuji. Nekdy po prelomu milenia jsem po dlouhe dobe vyrazil na dlouhy a daleky vylet a jeden den jsem tam vyklopil na panev konzervu zelezne zasoby. A pak jen nevericne sledoval v co se promenila… no, snedli jsme to, ale amarouny to byly ukazkovy.

     2. Takových věcí je spousta. Piškoty které nesají, původní kečup už vůbec neexistuje, dalo by se vyjmenovávat donekonečna.

   2. No dyk ti kolchozníci hned viděli to zlaté prase a co šlo, tak to okamžitě vekslovali pryč. Nedělejme z nich svatoušky. A dneska už je to jako v té blbé pohádce o tem pandrholovi, masařovi, pekařce a pláteníkovi. Každej má plnou hubu o tem jak u teho spali, jak se strašně dlouho uvědomovali než přišli na to jak to má bejt. A kabahnus stojí 200,- , mláto na pívo za 60,- půlitr, plátno za 2 kila na malou postel (co si pamatuju), chleba nedopečenej a stojí majlant. Vejce nebo dál to nechcu komentovat. Konzervy, gde už ani není maso, jen jakási zblitina z nějakou chemickou srajdou, za 50, 60, 100… Možná na to něgde šmejdi fasujou. Ne(vím).
    Mlíko už sem nepil leta, upadla by mi ruka gdybych tu odstředivku koupil a tak dál a dál…

 8. Poslední výkony Fialláha naznačují, že mu jeblo. Afriku mu jistě naordinoval “doktor” – vládnoucí klika v ODS ho uklidila mimo dosah médií. Do neděle se něco stane. U Fiallaha to může být hroch nebo krokodýl, v ČR don Pablo, Kuba, kupka nebo jiná čupka.

  1. Jemu jeblo už jako rektorovi, když trestuhodně za naše daně na MU Brno rozdával tituly Mgr. a Bc. za tyhle a podobné diplomky:
   (namátkově)
   Figura kyborga v diskurzu kyberfeminismu
   Panenství jako sociálně a kulturně podmíněný fenomén
   Menstruace tajná a tajená
   .
   .
   .
   Vývoj změny vztahu k vlastnímu tělu u transsexuálů

 9. Kdyby se Fiallah ztratil jako Livingstone, máme svého Henryho Stanleye – agenta Pávka 107. Žádný strach, že by se ztratil u jezera hrochů.

  1. Můžou si udělat výlet ve skautském stylu.
   Batoh s náhradními trenclemi na záda, pod něj podvěsit smotanou celtu a hajdy na pochod přírodou!
   Anebo můžou jít na punk – jen žebradlo přes rameno, do něj litr jablečného, zvaného čučo a bude jim patřit svět…

   Žebradlo už dávno nemám, čučo v suproších nevedou a ti, co se mnou chodívali, jaksi nejsou k mání. Dílem jsou už pod drnem, dílem domestikovaní a ochočení svými paničkami.

   Hovno ochočení! Přežraní, tlustí, leniví jak vandrácká veš v červenci…

   1. Somradlo vz.61, se dá pořád sehnat.
    Stačí ho jen zbavit těch zbytečných vnitřních doplňků – a šest lahváčů, plus dvoje Sparty nastojato plus velký zipák, do něj stále vejdou – rezervní pětikilo do boční vnitřní kapsičky též.
    Případně úplně jiná výbava, pokud ji preferujete. Zbytek, nutný k pobytu venku, ale už o trochu modernější (byť stále socialistické poctivé výroby) nosím v torně vz. 55, což je takový ideový předchůdce usárny a na vojně se do ní (za mé služby v sedmdesátkách) balila celá „velká polní“.
    https://www.army-shop.cz/produkty/torna-u-s–usarna-klasik/1921.html
    https://www.army-shop.cz/produkty/brasna-somradlo—csla/581.html
    Pozor, toto není originální vz.61, jako nosili somráci – toto je už vz.65, doplněný tím páskem na klipsech a je z měkčí látky. A pozor – pokud možno neprat, ani chemicky nečistit, ztratí původní vojskovou impregnaci proti vodě.

    Je možno vyrazit i sám a třeba si tak urovnat myšlenky.
    Já to tak dělám, Targusi. Mám ke své postavě trochu přešité „nové“, impregnované šedesátky, přivezené z vojny (vč. konga a čepice), abych nevypadal jako hastroš (na vojně se fasovaly velikosti, co zrovna byly), aby mi šedesátky seděly a nebyly potřeba šle, ani pásek – a zpravidla vyrážím v nich.
    K podzimu pak ještě s původními, vojenskými pověstnými Jégrovými drtiči mrazu. Ona ta pozdně – podzimní rána, už nejsou pro většinově městské lidi žádná sranda.
    Byť pocházím z malého městečka, vzniklého vlastně z dědiny (se vším všudy) přeci už jen nemáme tu odolnost, co měli naši rodiče..
    Lidi, kteří šedesátky, vojnu a tu výstroj pamatují, se usmívají, někteří zamávají, šušni zírají jakoby šel přízrak.
    Targusi, kdy jsi naposled přespal v seníku, nebo v něčí stodole?
    Já loni, poslední týden v září a s podobně vymóděnou, starší vnučkou. Podle toho, co jsme všechno viděli a zažili si myslím, že tento týdenní výlet s dědou, si bude pamatovat do smrti. Bez šmatlafónů, džípíesek, z „moderního“ vybavení jsme měli každý jen origoš Leathermana 300..
    „Dědo, jak chceš rozdělat oheň bez papíru?“
    „Vidíš támhletu břízu?“… 😀

    1. Koukam …. cena za usarnu…. 2litry v ceskych ….
     Kde jsou ty stary casy, kdy jsem ji kupoval v Praze, v nejakem vyrobnim druzstvu za 120Kcs 🙁

    2. Re: Teco…

     Přespat v seníku? Nebo ve stodole?
     CO bych tam dělal, když tam není ŽÁDNÉ seno, jenom bordel typu „nefunkční sekačka, vadné čerpadlo k bazénu a polámaný památeční žebřík, který udělal děda“?

     1. To je jednoduché.
      Musíte vyrazit do oblastí, kde se skoro všecko ještě dělá postaru. Takových kotárů je ještě dost, na Valašsku jmenovitě. Musíte někam, odkud Vás hospodář, nebo hajný nevyžene s flintou v ruce. Kde ještě mají nějaké otevřené hospody a nechají Vás odtamtud zavolat mamince vnučky, že jste v pořádku.

  1. Putin sedi v Kremlu , hraje si s pejskama , rekne nakejm arabum salaam aleikum ,
   neco si s lidma povidal , pomniku se poklonil s kytkou, na namesti a muze za vsecko.
   Uz dlouho sem psal , ze Putin ma na svy strane Vyssi moc. Uz 23 let neudelal zadnou
   vetsi blbost.Navopak.
   Ukr ma ofensivu a zene rusaka daleko , porad vic ,ale za sebou..Na konecnou.
   Putin si zaved nejlepsi armadu sveta v prubehu , dobre valci a je este mirumilovnej a problem s Gazou jenom von, muze vyresit , jinejm se neveri.
   Ted se vodehrava zapadni katastrofa, jejich totalni bezmoc vladne , nikdo usaky nebere
   vazne a doslova si s nima vytira.
   A este s potesenim a sou na strane Putina , za nejaky jeho jenom recicky..
   Vo Putina /proti nemu /, si kazdej akorat , rozbije drzku.
   Bida naridil primeri. NIc. Setkani s vudcema arabu, ty vodmitli a nic.
   Blinkem ten hlavni, nejmocnejsiho statu na svete , je neco jako toaletni papir a
   este si s nim s velkym gustem vytiraji , aby to kazdej videl.
   Lita vsude a porad ,jako posranej papir v prujezdu.
   U saudu cekal prej pres noc na rozhovor ..
   Netanjahu odmit vsecko, predevsim primeri i prosbu za mensi bombicky na Gazu , dostane presto miliardy , tiskovky s B., se nezucastnil , schuzka arabu ,
   ty na nej na B.kriceli , kde mas primeri g. /zakazany slovo/ sajrajte i na tiskovce ,
   letel do Ankary , tam byl uvitanej zastupcem guvernera Ankary , nikdo si nevsim ,
   ze priletel a dalsi zase zamerny vytreni .
   A zacalo to nenapadne kolackama v Kyjeve, nelidskym vodpadkem ,kterymu se vsicki ,dalsi vodpadky klaneli, porad nemaji dost a jakej to ted bere konec..
   Todle ma Putin /bejvalej Hitler a este za mir /, zadarmo.
   Co vsecko Netanjahu pro nej udela. Vsecko.
   Je nadeje , ze celej svet sjednoti , ze musi nastat zmeny , doufam ty protivalecny a
   ze to bude lepsi ..
   Terorista se chytne a zabije . Stat, vlada ,administrativa ,armada a policie ,
   nesmi udelat nic ani trochu, co by se podobalo terorismu.
   Prohlaseni izr. vlady ,ze vyhladi vsech pres 2 miliony , dalsi ministr zase kricel ,
   ze hodi atomovy bomby na Gazu. Nemuzou se dockat svyho konce.
   /Kdyz se ale chovaji normalne , teroristy chytaji a zabiji maji sympatie
   celyho sveta, samolitr. /To nemuzou , nikdo nevi proc ,ani voni sami to nevi ,
   kazdej vo tom protestuje a musi to delat./.
   Co se deje v Gaze ,ani Putin , ani Vyssi moc to nemaji radi..
   Proces zmen se zrychluje..
   Pouzivaji na vas opakovany zblbovani , cely verejnosti , zfialovani s ministrama , zdulezitovani, co nema smysl /udalosti a prevratny sou ,ale jinde/ , ani nejmensi vyznam , co pokracuje a nebere koncu,
   ale na co? Lidi bdete. Jinou vladou u nas se nic nevyresi ani nemuze.
   Zase pojedou do Kyjeva.

 10. Občas mě taky napadne, jestli třeba aspoň to jméno uslyším. Tak jsem si teď zadal do vyhledávače Langšádlová. Po Wiki, vládě, sněmovně a několika dalších odkazech na to, kdo to je, jsem narazil na web „výzkum a vývoj v ČR“ – Langšádlová 100 dní v úřadu. Že iniciovala řadu setkání na téma sladění rodinného a pracovního života. Jestli ji či o ní někdo slyšel nebo viděl i později, než před rokem a půl, může mi vyčinit, jak jsem na ni neprávem ošklivej. Ale na tom mým vyhledávači je to iniciování na 11. místě.

  1. Ta při své blbosti alespoň pochopila, že čím méně bude vidět, tím míň se její neschopnost (a nulová kvalifikace) bude řešit. Už ten “úsporný” vznik ministerstva pro vědu podlomil postavení vědy a školství. Ale bába m svoje ministerstvo, kvalifikaci zde: http://www.helenalangsadlova.cz/o-mne/

   1. Re: JzP

    Po zázrakem prolezené stavební průmce chodila pro svačiny na stavebním úřadě, než se dala natěhotnit. A to je ta kvalifikace. Čtu to dobře?

   2. No, podle toho, co o sobě píše je odbornicí na Arménii a Izrael.
    Že se k jejich aktualitám nějak fundovaně nevyjadřuje ..

  1. Re: zemedelec

   Vy jste, pane zemědělče, odhalil jak Péťovy signály, tak i Vidlákovu blb…, …éééé…, duševní nedostatečnost.
   Nevím, kdo z vás dvou je geniálnější, zda vy, anebo Péťa.
   (((-:

 11. Tak teď tomu nerozumím. Na jedné straně jste zde někteří psali, že zejména mladí lidé nemají žádnou brannou výchovu, nemají za sebou vojnu nebo nějaké praktické zkušenosti spojené s vojenským či civilně obranným výcvikem….a na druhé straně se vysmíváte onomu Dobrovolnému předurčení.
  ——————————
  Přemýšlel jsem o těch Trumpových výrocích, že by agresi Ruska na Ukrajině zastavil do jednoho dne, když by byl presidentem SSA.
  A napadlo mě, zda tím hlavním krokem by nebylo to, že Rusku pohrozí vyzbrojením vojsk Ukrajiny jadernými zbraněmi. A že by to skutečně udělal, kdyby Rusko nezareagovalo – z hlediska Ukrajiny kladně.
  Bylo by tady ale jedno velké ALE.
  A sice že by Rusko pohrozilo tím, že jadernými zbraněmi vybaví např. Kubu, Venezuelu, Sýrii, Libanon, Irán, Jemen….

  Je to asi blbost, ale nikdy neříkej nikdy.
  On ten velký (190 cm výška) kovboj…no prostě střílí někdy od pasu. Nehledí, jedná.

  1. Byl tu kdysi odkaz na jeho dvouhodinovou řeč, chlubil se tam několika podobnými vyjednáváními a vždy to bylo spojené s nějakým vydíráním. myslím že tam bylo možná i co by dělal s tou Ukrajinou, ale nepamatuji si.

  2. Pane Tenco.
   Prý Zhulensky pozval Trumpa na Ukrajinu.
   Jinak Vaše obavy můžou být skutečnosti.
   Připlutí valenčních lodí USAdo Stř moře v četně jaderné ponorky,vybaveni raketami dlouhého doletu s jadernou náloží, to není k vůli Palestincům.

   1. Ta je tam kvůli Israeli. Scott Ritter vysvětloval, že USA by nikdy neposlaly pozemní síly na Ukrajinu, ale kdyby to potřeboval Israel, tak by je poslaly.

    1. Tohle je jenom divadlo – na těch lodích je omezené množství munice a nemají vyřešeno doplňování … a už vůbec nezmiňuji, že zásoby jaksi nejsou. Pokud dostanou nápad se aktivně zapojit, tak se aktivně zapojí taky druhá strana, která je výrazně přečísluje.
     Tohle je prostě pro anglosasy konečná. Stačí vyčkat v ušáku při arašídech …

     1. Ano, já chtěl říci, že není kvůli Ukrajině. Ritter také říká čísla raket Hizballahu oproti protiraketovým střelám Israele a je to šílený rozdíl.
      V tom videu ( https://youtu.be/YV_HsiJg8Io?t=155 ) vysvětluje, že celý konflikt může mít ideální konec, že by se ustanovila Palestina, tím by padl důvod pro Hamás a mohl by být konečně po dlouhých letech klid.

     2. Myslím si, že tohle je zásadní omyl. A to i v psaní K42.
      Jasně letadlové lodě nemají vyřešené zásobování a pro hypersonického rakety nemají obranu …. Ale proti zemím, které nejsou schopny přenést zkázu na území USA klidně použijí atomové zbraně…..
      Dokážu si představit, že Írán pošle ke dnu letadlovku a 5 tisíc vojáků se napije mořské vody … ale jsem přesvědčený, že do pár hodin bychom měli novou Hirošimu s výhrůžkou, že tím to nekončí ….
      Pak jsou všechny Kinžály k prdu …. můžete potopit další letadlovku ale zaplatíte statisíci mrtvých…… takový souboj nejde vyhrát….
      A že jsou USA takových věcí schopny, o tom určitě nikdo nepochybuje…. Rusko, Čína, Korea jsou díky mezikontinentálním raketám relativně v bezpečí, ale kteroukoliv jinou zemi Američané smažou z povrchu země bez větší námahy a výčitek …

      1. Zaprvé není úplně jisté, že Írán nemá atomovku, zadruhé má PRO/PVO a zatřetí má spojence. Nemyslím si, že by to někdo, krom Netanjahua před branami vězení, risknul začít s atomovkami. Ani nemyslím, že by Írán zaútočil na cokoli amerického jako první. O tom ten Ritter náhodou také mluví jako o upouštění z ventilů.

      2. Na to mám jiný názor: ani USA nemohou v konvenčním konfliktu použít jaderné zbraně. Ani jako „odvetu“ za řekněme potopení letadlové lodě. Ani vůči nejaderné zemi.

       Jednak by čelily úplné mezinárodní izolaci, nejen diplomatické, ale i obchodní, finanční, kulturní etc. A jednak by časem došlo k jaderné odpovědi… i kdyby si měli „teroristé“ přinést malou jadernou zbraň v batohu, třeba někam do Fašingtonu nebo NYC. Jistě by jim nějaké státy něco takového anonymně opatřily… Při dnešní migraci a otevřených hranicích, globalizaci v dovozech etc něčemu takovému nejde zamezit.

       Další okamžitý důsledek takového zvěrstva by byl, že i ten nejmenší státeček by si ihned pořídil vlastní jaderné zbraně, i kdyby tamní lidé měli následných 20 let žrát jenom trávu.

       1. Jak už jsem psal několikrát, s USN letadlovkami se to má tak, že operační skupina letadlové lodě nesmí být v zóně ohrožení zbraněmi protistrany.

        Pokud by se ony dvě skupiny USN letadlových lodí, které byly nasazeny „na podporu Izraele“, držely nejméně 800 km od pobřeží Libanonu, Sýrie, Íránu, Jemenu… tak opravdu hrozí, že Amíci plánují nějaké skutečné válečné akce. Když jsou blíže, tak je to znamení, že s válkou nepočítají a nechtějí se do ní ani minimálně zapojit, celé je to jen PR pro žumpy.

        A jak vidíme, je to jenom PR pro žumpy… přes zuřivé řvaní neokonů v USA a Izraeli se do žádného válčení Amíci vrhnout nechtějí; tím méně útočit na Írán či Libanon (Hizballáh).

      3. k42 tomu říká, že časem by došlo. Došlo by, otázkou je ten čas a odkud.
       Jednak je použití JZ precedens, který si nemůže dovolit žádná jaderná velmoc. Ani USA, třebaže jinak mají ten přístup – co my můžeme, ostatní nesmí.

       Pokud by to použil „kdosi“, tzn. ne oficiální držitel, ihned by se pátralo po dodavateli. Sestrojit jadernou bombu, na to je sice asi návod na internetu, ale zase až taková brnkačka to není. A dodavatel (i země , třebaže by „za to nemohla“) by s tím měl mimořádně velké opletačky. Ṕokud by si Rusko a USA navzájem ověřili a uvěřili (což je otazník), že v tom nemají prsty, ten kdosi by byl anihilován. Spekuluje se sice o tom tzv. teroristickém, tedy nekontrolovaném použití, ale ta možnost je velmi omezená.

       Pokud by ji použil oficiální držitel, narušil by tím jadernou doktrínu. Navíc by zasáhl někoho buď „proruského“ nebo „proamerického“, což by zejména v současné situaci s 99%-ní pravděpodobností pak znamenalo de facto to stejné, jako přímý střet.

       Dnes, respektive od samého začátku, to jaderné embargo je jedinou zárukou, jakkoli co do prostupnosti PRO Rusko Americe tou svojí hypersonikou zasadilo tvrdou ránu. O JZ se může mluvit, do omezené míry spekulovat o „adekvátní obraně před nimi“. Ale co do skutečného použití buď nikdy, nebo pouze jednou – navždy.

       1. Souhlas, ale je to kapku složitější.

        Původ použité jaderné zbraně se dá prokázat analýzou sesbíraných izotopů vzácných plynů po výbuchu. Podle poměrů těch izotopů lze určit výrobce plutonia, jelikož všechny jaderné velmoci velice slídí kolem množivých reaktorů na jeho výrobu a tak mají ponětí, jaké stopové izotopy to obsahuje; dokonce lze určit i kdy bylo vyrobeno.

        Což ovšem platí jen u starých či primitivnějších výrob, dnešní výroba už lze udělat dokonale „utěsněná“ a tak o těchto podrobnostech nikdo nic neví. Ale i to může pomoci – třeba stát zjistí, že to bylo z jeho vlastní výroby, jde o ukradené plutonium nebo ze ztracené jaderné zbraně… takových je bohužel poměrně dost, z doby, kdy hlídkové bombardéry normálně nosily ostré jaderné bomby a rakety s jadernými bojovými částmi.

        Z těch povýbuchových stop lze také zjistit, jakou konfiguraci měla nálož, tj. například zda byla primární část („atomovka“) posílená tritiem a jaká byla konstrukce bomby. Tak lze usoudit, jak technologicky vyspělá bomba byla, a podle toho zúžit okruh podezřelých…

        Každopádně je to tak, že reagovat na konvenční útok jaderně je úplně mimo veškeré meze, i kdyby šlo třeba o potopení velice drahé letadlovky (Ford 14 miliard + 6 miliard letadla na ní), „svatý symbol státní moci“, velké ztráty vojclů atd.

        Každá jaderná země má doktrínu použití – kvůli odstrašení obvykle veřejnou – kde jsou taxativně uvedené scénáře, kdy reakce na napadení bude jaderná. Potopení letadlové lodě mezi ně nepatří… Letadlové lodě jsou v dnešním konfliktu – jak opakovaně píši – asi jako dřevěné plachetnice. Dnes je raketová doba, kdy na takové „předražené cíle“ už není místo.

        Ono i nasazení skupiny letadlové lodě do konfliktu je anachronismem: kvůli raketovému nebezpečí – třeba z pobřežních raketových baterií – nemůže být letadlovka dost blízko napadené zemi, protože raketám se nedokáže ubránit, při vyspělejších střelách/raketách ani na jejich maximální dolet – což prodlužuje reakční čas a zvětšuje šance obrany. Tudíž to dopadá tak, že letadlovka je tak daleko od svých cílů, že to převyšuje dolet palubních letadel…

        Dokud nezačali – dodávkami střel s doletem neomezeným na 300 km – Amíci/Západ porušovat dohody o proliferaci raketových technologií, tak země bez vlastní výroby střel/raket byla v dodávkách omezená na těch 300 km dosahu. Letadla F-18 Hornet II měla operační dolet bez vzdušného tankování jen něco přes 400 km, nové F-35C mají podstatně více, až 1200 km. Ale i tak, pro delší let musí nést hodně paliva, tím pádem méně zbraní… do toho vzdušné tankery – buď speciální letouny třeba z blízké pevniny nebo i námořní z letadlovky; i F-18 Hornet II může sloužit jako vzdušný tanker. Ale vede to pak na tak složité a komplikované bojové operace, že stačí maličkost a celé to skončí neúspěchem nebo malérem při každé neočekávané poruše nebo chybě.

        Pokud protivník má protilodní rakety s větším dosahem, letadlové lodě použít v podstatě ani nelze. Dolet raket/střel je větší než dolet palubních letounů – čímž to celé ztrácí smysl. Letadlové lodě jsou prostě překonané… ve skutečné válce k ničemu. Je to jen „tučný“ cíl, který bude jistě potopen, jakmile se začne opravdu střílet.

        Rusové mají protilodní rakety s doletem přes 8000 km, Číňané nedávno uvedli do výzbroje semibalistickou protilodní rakety DF-26 s doletem 5000 km. Všechny supervelmoci mají satelitní konstelace na on-line sledování všech lodí… a navádění zbraní na ně.

        Asi tolik k nějakému amíckému blábolení o „obraně Tchaj-wanu“. Je to nemožné…

        1. Ovšem.
         Jak podrobněji uvádíte, původ JZ je vystopovatelný analýzou i zpětným odvozením.
         Sledování „trhu“ s JZ je exkluzivní disciplína zpravodajských služeb, neodvážím se posoudit, kolik jich jen tak poletuje éterem, aby si je někdo dostatečně bohatý a dostatečně šílený mohl pořídit pro ten tzv. začátek konce.
         Já ale mířím na tu samotnou nepřípustnost.

         Taxativnost v doktríně pro použití JZ je na jednu stranu velmi specifická, nejsem si ale zrovna u letadlovek jistý. Totiž, do jaké míry USA považují fregaty i lodě samotné za své takzvaně výsostné, či rovnou výsostné území. Jejich velkopanskost a právě okázalost při prsení se jimi naznačuje, že nejméně to takzvaně může být značně odpovídající té interpretaci.

         Stejně tak by jistě hleděli na to, jak „blízko, či daleko“ by ev. útočník byl od Ruska.
         Má spekulace, ale myslím, že pokud USA berou útok na svoji letadlovku za adekvátní svému napadení, Rusko to bezesporu ví. Proto ty země, které nějak má ve svém vlivu, podle mě náležitě instruuje. Neboli, pokud by např. zrovna Írán jim nějakou sundal, červené telefony Moskva Washington by žhavily vysvětlováním, jak se k tomu Rusko staví. Přesněji, jak se nestaví. Proto, že ne přímo jaderná, ale obranná doktrína USA pro útok na své území umožňuje konvenční potrestáni toho Íránu. Protože ale vzhledem k dnešní (jak udáváte) fyzické nemožnosti toho, aby tomu Íránu jen tak nafackovali, by ruský prvek byl zásadní. Pokud by USA tedy došly k závěru, že tam je ruské angažmá, nezbylo by jim, než sáhnout po atomu.

         Zní to zamotaně, protože se snažím nějak postihnout kauzalitu. A ono se mi to navíc cyklí, protože takzvaně – jestli by, potom by. Což vede k tomu, že taky na jednu stranu by si tím pádem Írán (nebo, jak máte Vy, Čína u Taiwanu) klidně mohl dovolit nějakou sundat. I z důvodu Vašeho, totiž technického. I z politického, protože si odvodí, že pokud u toho to Rusko nebude figurovat, USA nezbyde, než zkrotit své gigaego a neodpovědět atomem, protože by to vytvořením precedentu automaticky podráždilo Rusko. Nevím jen s tou Čínou. Jestli to tam už není podobně vyhraněno. Kvůli ekonomice ale možná ne.

         Ocitáme se trochu u terra incognita, totiž u reálné současné schopnosti USA udýchat při té své naduté velikosti takové ponížení. Na jednu stranu zhrzenost nedotknutelného, na druhou jejich vědomí, že na tabuli by se podával jejich smaženej zadek. V závěru se ale spíš shodujeme, že by to prostě udýchat museli. Smaženej zadek je značný imperativ. Jen bych dodal, že i tak by bylo lepší jim ty jejich věci nechat na tom moři „vládnout“, protože zhrzenost je blbá situace.
         Jestli budete potřebovat nějaký konzultace, stačí brnknout. Jsem si to po sobě přečet a asi pudu dělat velkou politiku… 🙂

  3. Tenco, vždyť je to jednoduché. Trump by se prostě s Putinem dohodl v tom duchu, co Putin navrhoval Američanům k jednání. Neutrální Ukrajina a vynucení Minských dohod ( autonomie pro Donbas). USA jsou přece hybatelem Majdanu a toho, co pak následovalo. Stačilo by, kdyby USA udělaly krok zpět. Tak jako ho udělalo v Karibské krizi Rusko.

   1. Ještě pro jistotu dodám, že na té autonomii Donbasu se Putin dohodnout chtěl tehdy. Dnes už je Donbas součástí Ruska. Ale to může Američanům být šumák, že. Důležitější pro ně ( i vzhledem k současné situaci na Blízkém východě) je mít dobré vztahy s Ruskem, ne s Ukrajinou.

    1. Re: Milena

     Donbass, to je plyn, uhlí a železná ruda na jednom fleku. Moc velké lákadlo. Bez Donbassu je Ukradina ekonomicky v pééérdeli.
     Kromě toho chce Vladimírek i zařadit zpátečku se základnami NATO a to je náramný problém.

     1. A komu záleží na tom, co by se líbilo Ukrajině? Dohodli by se Putin a Trump. Ukrajina už svou šanci udržet si Donbas propásla. Po tom všem, co jim Kyjev provedl, se tamní obyvatelé už těžko budou chtít vrátit do jeho područí.

      1. Na to prosté, staletí platné pravidlo, že větší a silnější pes jebe, na to tady mnozí a často zapomínají.

      2. Mimochodem: včera uplynulo 80 let od osvobození Kyjeva sovětskou armádou od nacismu.
       Na bojích se podílela i 1.samostatná československá brigáda…

      3. Re: Milena

       Lehce jste zaspala dobu.
       Ukrům nepatří na Ukraruině VŮBEC NIC už dlouhou dobu.
       A na území Donbassu a okolí už byly vydány těžební koncese. Můžete třikrát hádat, kdo byl ten „šťastný“.
       To je ten PRŮSER…

   2. „neutrální ukrajina“
    já osobně, když se podívám na posledních 10+ let, bych už na nějaký dohody s kozou, resp. na to, že je dodrží dýl než 5 milisekund, moc nevěřil.

 12. Nechcou ho ani v pralese
  na té nejhorší adrese.
  Nejí ho ani lidojedi
  a ti o lidech hodně vědí!
  Nechcou si kazit žaludek
  a to nemají předsudek,
  ti žerou, co se hýbe.
  Jel jsi tam s nimi, Hřibe?

 13. „A ty, Péťo, ty se z té Afriky raději nevracej.“
  Nevrátí se…V Pobřeží slonoviny Fialu snědí kanibalové po dlouhé tepelné úpravě v kotli, aby změknul a zbytky masa domorodcům neulpívaly v zubních mezírkách.

 14. Vzorný manžel, laskavý milenec i starostlivý otec. Také ale masový vrah. Řeč je o Heinrichu Himmlerovi, bývalém šéfovi gestapa a organizátorovi hromadného vyvražďování nejen židovského obyvatelstva. Himmler byl po válce zadržen v Německu britskou hlídkou, když se vydával za řadového vojáka. Při výslechu se ale následně přiznal ke své pravé totožnosti a spáchal sebevraždu polknutím kapsle s kyanidem.

  1. Vaše metafora mi nesedí u žádného současného vládního politika, projevit tolik sebereflexe? Možná ministr Válek by se mohl zkusit předávkování léky, ale při jeho schopnostech bude váhat mezi Celaskonem a Gutalaxem …
   Vzhledem k tomu, že ekonomický výkon ČR limitně dosáhne výkonu Rumunska osmdesátých let minulého století, odpovídající odměna všem vládním činitelům by měla být ve stylu Nicolae Ceaușescu..

   1. Re: JzP

    A co navrhujete?
    Já bych soudruhy odměnil jedním rumunským exemplářem koníka domácího, který se velikostí a výkonem nebezpečně přibližoval oslu, jakož i dřevěným povozem, ovšem na tamější způsob vybaveným koly z nějakého sešrotovaného exempláře vozidla Dacia.
    Když jsem v r. 96 opustil předepsaný maršrut (trasu) a cválal jsem s vozidlem zn. Tatra do Sýrie vlastními chodníčky okolo Dunaje, divil jsem se, jak obrovské fůry kukuřice dokázali tito koníci samojediní utáhnout. A to si na fůru občas dovolila vyskočit i rumunská sedlka (zda byla „krásná velmi bieše a stydlivých nravů jmieše“, to si nedovolím posoudit) i s hospodářem. Byla totiž doba sklizně a já trénoval slalom mezi pomalu jdoucími hýkavci a pozůstatky jejich stravy.
    Ale modré šasi návěsu bylo stejně po tranzitu Rumunském „přebarveno“ na hnědožlutou…

    1. To co bych navrhoval by mi paní Samková rozmluvila publikovat. Určitě bych tím ohrozil demokracii, minimálně však svoji svobodu. Můžeme si ale udělat hitparádu ministrů, kde je srovnáme dle “kvality” od zločinnosti po absolutní neschopnost:
     Zločinec:
     1.Rakušan
     2.Don Pablo
     3.Černochová, Stanjura
     4.Bartoš
     Kvazipozice neschopných lumpů:
     5.Válek, Síkela, Bek
     6.Výborný, Baxa
     Excelence neschopnosti a neviditelnosti
     7.Baxa, Lankšádlová, Šalamon

     To by vydalo na samostatný článek, každému co se “zasloužil o vlast” vydat vlastní medailonek!

   1. Akademický kozel zahradníkem. Bek s Nerudovou (taky Brno!) jsou ostudou akademického prostředí a měli by leda zaměstnat školní dvorky.

   2. Re: Maneca

    Proč zděšení? Že to bude průser, to všichni bezpečně věděli už v době započetí inkluze.
    Jahoda mi referovala, že na naší – vaší škole je na deset dětí jeden učitel. To je naprostá šílenost a každý normální člověk věděl, jak to skončí.
    Pokud jsou ve sborovnách zděšeni, znamená to pro mne, že se v nich nevyskytuje nikdo, kdo by byl nadán racionálním myšlením.

    1. Učitel na každých 10dětí? Není to moc učitelů a málo dětí? To nás bylo ve třídě 42, abychom nemuseli chodit na směny…

     1. Re: VČ

      No proto se dnes řadíte mezi blbé, staré a hnusné dezoláty!!!
      Konečně jste pochopil!!!

      Dost srandy – v tomto punktu si OPRAVDU srandu nedělám.
      Říká se tomu tandemová výuka. Prakticky to znamená, že jedna souška dbá na to, aby se děti nenudily, a ta druhá souška odpočívá.
      Jo, a je zákaz domácích úkolů. Moje dcera má po šichtě ve škole druhou šichtu doma se svými potomky, aby byli aspoň tak málo blbí, jako ona.

     2. otazka je, ci ich nie je malo. Kedze predpokladam, ze v tych skolach je inkluzia, takze su tam deti, ktore mali byt na specialnych skolach ale nie su.
      Kamoska je ucitelka v BA na ZS a ma tam 1/3 deti, ktore kazde ma inu diagnozu dis- (diskalkul, digrafik, dislektik apod), 1/3 deti je zo socialne problemovych rodin (rodicia gambluju, piju apod) a len 1/3 je normalna. A potom nevie ci ma skor ratovat tie deti, co mali chodit do specialnych skol, aby sa aspon nieco naucili alebo tym normalnym aby nieco dosiahli. A pritom este treba ukludnovat tu strednu tretinu, ktora to ma cele na haku, lebo ved naco

 15. V sobotu se tam k vám do razovitého regionu poprvé chystám na akci Ivana Smetany . A co kdybys napsal kde, Danieli? A v kolik?

   1. Re: Vidlák

    Tak to je ovšem úžasná zpráva.
    V kraju razovitem je jenom jedno náměstí, všechna ostatní zrušil soudruh Biľak, aby haviře a hutnicy nemohli demonstrovať.
    Toš f sobotu fšecy na rynek.

    1. Je jich více.
     Jedno nese jméno, respektive příjmení, jednoho mého předka.
     ———————–
     Nevím zda bych mohl doporučit mou příbuznou. Není nijak známou osobností, ale je profesně zdatná, hodná – např. zorganizovala dárcovskou sbírku, jejíž účelem byla pomoc rodině , jejíž živitel vážně onemocněl, musí používat vozík.

     1. Re: Tenco

      Doufám, že to není „Kuři rynek“, (když jde o příbuznou…).

      Pro neznalé – slovo „kuří“ se nahradí při překladu do češtiny slovem „slepičí“.

 16. Fiallah na Albert klepe:
  Stojí za to jísti lépe!
  U regálů ani noha
  zákazníci vzali roha.
  Jenom pánbu všechno vidí –
  zde kupují lepšolidi;
  kupují tu míň a méně.
  Zvykli by si na pelmeně…
  kdyby byly za hubičku,
  třicet korun za krabičku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *