27 května, 2024

Nepoučitelní? … ale kdeže.

Jen menšina lidí si uvědomuje, že děje, které z jednoho úhlu pohledu vypadají jako totální neúspěch, chaos atd., mohou z jiného úhlu pohledu potvrzovat dílčí plnění předem stanovených cílů.

Pro pochopení uvádím smyšlený příběh, který někomu může důvěrně připomínat děje minulé i současné … nicméně příběh je smyšlený.

Protože věci nelze vytrhávat ze souvislostí, příběh začíná v době před naším Pyrrhovým vítězstvím v r. 1989.

Bylo – nebylo …

Podívejme se na zápisy z porad firmy „Erste Maschinenfabrik“, ze kterých vyplynulo, že se velmi často projednávala situace okolo české firmy “První česká strojírna n.p.“, která měla obdobný výrobní program a tedy se jednalo o přímou konkurenci. Závěr do r. 1989 byl ovšem vždy stejný – konkurenci nelze koupit, převzít ani jinak pohltit. Kvalita výroby české konkurence je velmi nepříjemná a nutí vedení „Erste Maschinenfabrik“ neustále inovovat a zvyšovat kvalitu produkce i řízení, aby si firma udržela současné trhy. O převzetí trhů konkurence nemůže být z mnoha důvodů řeč.

Ovšem nic netrvá věčně …

Jednoho dne se ukázalo, že nastala historická chvíle, kdy bylo možno konkurenční firmu získat. Okamžitě se aktualizovaly poslední analýzy a bylo konstatováno:

 • výrobní sortiment je v podstatě totožný, zajištění dodávek na konkurenční trhy “První česká strojírny n.p.“ tedy nebude problém (odběratelé neutrpí)
 • jejich dělníci jsou profesně na vysoké úrovni, kapacita našich řídících pracovníků je dostatečná na převzetí řízení “První česká strojírna n.p.“
 • odbory tam jsou ryze formální záležitost, technologické vybavení bude potřebovat jen minimální modernizaci.
 • současný počet dělnických profesí bude možno díky zavedení větší efektivity snížit
 • pracovní náplň středního a částečně vyššího managementu bude možno přesunout na německou stranu ve prospěch německých pracujících.

„Erste Maschinenfabrik“ se přihlašuje do privatizace …

Německé vedení tedy sestavilo svůj privatizační tým a stanovilo následující úkoly:

první dva byly nejdůležitější – A/ přesvědčit a udržovat zaměstnance v tom, že privatizace bude prospěšná (zvýšení platů, zlepšení pracovních a sociálních podmínek atd.) a zdůrazňovat, že není v úmyslu zaměstnance propouštět, ale naopak rozšiřovat výrobu a B/ nepřipustit vznik funkčních odborů.

Majitelé „Erste Maschinenfabrik“ si následně dali přátelský oběd s vedením největší německé banky, kde se dohodlo, že banka pro tuto operaci natiskne potřebné množství peněz. Došlo ke konsenzu, protože tyto nově natištěné peníze budou vyvezeny za hranice Německa a tedy nebudou mít žádný vliv na německou inflaci.

„Erste Maschinenfabrik“ vyhrává privatizaci “První české strojírny n.p.“…

Protože teoretické převzetí bylo v minulosti několikrát na firemních poradách probíráno, německý management tedy přesně ví, co je zapotřebí konat … a konají.

Jedna skupina se zaměří na vedení odborů – začne je zvát na firemní akce a večírky, na firemních darech se nešetří, vždy je zdůrazňováno, že jsou „jedni z nich“, že v první řadě jde o spolupráci a prospěch celé firmy. Jejich platy byly zvednuty na úroveň vyššího managementu … a odboráři začali adekvátně pracovat směrem ke svým dělníkům a odborářů, tj. obhajovat politiku vedení firmy.

Paralelně s tím začíná „pracovat“ i nejvyšší management dosazený z vedení německé firmy – v plánu je maximální automatizace a z toho vyplývající minimální potřeba dělnických profesí. Vyhlásí se tedy velký plán modernizace a zefektivnění výroby, zaměstnancům je řečeno, že opatření přinesou na jedné straně úsporu pracovních míst, ale na druhé straně uvolní potřebné zdroje pro rozšíření výroby … a zaměstnanci tleskají a uznale pokyvují hlavami, jak se o ně noví majitelé starají.

Současně se ovšem zruší podnikové učiliště – včas je oznámeno, že tohle vyplývá z podrobné analýzy, která ukazuje, že firma není škola a hlavní těžiště by měla mít ve špičkové výrobě. Za „produkci“ kvalifikovaných a vzdělaných lidí je přece zodpovědno školství a firma si v potřebné chvíli vybere ty nejlepší na svobodném trhu práce … zaměstnanci stále tleskají, sice se už objevují hlasy, že tohle není do budoucna moc dobré, ale tito jsou označeni jako škarohlídi, potížisté a nepřátelé modernizace a … a umlčeni.

Následuje opatření, že odchody (do důchodu nebo dobrovolné výpovědi) na úrovni středního a vyššího managementu se nebudou nahrazovat českými pracovníky, ale jejich činnost se přesune do Německa, kde celý referát přeberou němečtí odborníci. Zdůvodněno to je zvýšením efektivity a faktem, že žijeme v on-line době. Na české straně je vytipováno pár jedinců, jejichž činnost musí být v místě zachována a s těmito se začne zacházet stejně privilegovaně jako s vedoucími odborů. Atmosféra v české pobočce už není tak nadšená, nicméně bouřit se nemá zatím kdo – sice bylo zrušeno podnikové učiliště a byla ukončena spolupráce s místní střední školou a taky s příslušnou vysokou školou, ze kterých přicházeli noví zaměstnanci, ale tohle se stávajících dělníků a nižšího managementu netýká. Naopak se ozývají sporadické hlasy, že by to mohlo být i dobře, protože se zmenšuje konkurence samotným faktem, že nikdo nový nepřichází. Trošku brblali pracovníci vývojového oddělení, jehož náplň byla kompletně přesunuta z důvodu vysokých cen za energie do německé centrály, ale ti dostali řádné odstupné.

Po nějakém čase je situace taková, že na české straně zůstala jen základní výroba, vše co mělo vyšší přidanou hodnotu se přestěhovalo v rámci „zefektivnění a optimalizace výroby“ do německé centrály. Ovšem ukazuje se, že je zde stále přezaměstnanost v dělnických profesích. A tady pomůže náhoda – přichází období, kdy se objevuje nový chřipkový vir. Potíž ovšem je, že statistika neukazuje na katastrofu, navíc nabízené protilátky jsou nevyzkoušené a prosakují data, že nasazení může být spojeno i s úmrtími. Tentokrát nezve na formální oběd vedení „Erste Maschinenfabrik“ majitele největší německé banky, ale je tomu přesně naopak. Nejvyšší vedení banky, které mj. úvěruje obří farmaceutický koncern, pozve majitele „Erste Maschinenfabrik“ a mezi řečí sdělí, že financují do budoucna velice perspektivní metodu prevence na bázi genové terapie, počítalo se delším výzkumem atestováním, ale teď … zrovna teď nastala neuvěřitelná příležitost … a když teda jim vyšli vstříc s tiskem potřebného obnosu peněz …

Na následující poradě vedení „Erste Maschinenfabrik“ je přijato doporučení „nepodceňovat“ nastupující mutaci agresivní chřipky, naopak zdůrazňovat nebezpečí a preferovat jen statistiky, které dokládají nebezpečnost situace. Současně se přijme rozhodnutí, že každý zaměstnanec dostane zdarma, ale povinně v rámci péče o pracovníky, několik dávek protilátek jako prevenci. Vše je zdůvodněno nejvyšším zájmem a péčí o zdraví zaměstnanců. Většina uznale pokývá hlavou nad příkladnou starostlivostí o zdraví zaměstnanců …

Přichází období, kdy jsou propuštěni ti, kteří výše uvedené dobrodiní odmítli přijmout, současně jsou propouštěni i ti, kteří i přes opakovaná školení o LGBT a genderu odmítají veřejně zaujmout ideologicky „správný“ postoj. Do toho ještě vstoupí pár nečekaných úmrtí a několik málo odchodů ze zdravotních důvodů.

Zbývajícím zaměstnancům začíná docházet, že něco není tak, jak by mělo být – výchova mladé generace, díky zrušení učiliště a ukončení spolupráce s patronátní střední a vysokou školou, byla ukončena, resp. zničena, vývojové pracoviště a další úseky, které měly vyšší přidanou hodnotu byly přesunuty do Německa, kde díky tomu pobírají stále větší mzdy. Na české straně už zůstala v podstatě jen práce s nejnižší přidanou hodnotou a i tady se nikdo nepodivuje nad řízením, které ve výsledku snižuje počty zaměstnanců a ořezává všemožné sociální výhody.

Poslední zaměstnanci tedy dali hlavy dohromady a přišli s nápadem prosadit základní návrhy na zlepšení situace pomocí odborů, resp. stávky … ovšem, šéfové odborů si na jednání se zaměstnanci sundali hodinky zn. Rolex a zkoprnělým účastníkům sdělili a odůvodnili, že co vedení koná – dobře koná.

Dva úhly pohledu …

Z české strany, z pohledu českého člověka, resp. zaměstnance se vše jevilo jako dobrý úmysl, který nevyšel, možná někomu jako chaos …

Ovšem na poradě v německé centrále byly přiděleny mimořádné prémie za zvládnutí stanovených úkolů – splněno bylo, že na české straně zůstala jen montovna bez práce s větší přidanou hodnotou, snižování počtů pracovníků zaostává mírně za plánem, ale je trvalého rázu, odbory byly efektivně eliminovány, trhy byly bezproblémově převzaty, práce s vyšší přidanou hodnotou a tedy výše oceňovaná práce byla přesunuta ve prospěch německých spoluobčanů a ještě navíc firma přispěla k celoplošnému vyzkoušení vysoce perspektivní léčebné metody. – snížení počtu zaměstnanců ze zdravotních důvodů nebo přímo úmrtí nebylo v rozporu se snahou snížit počet pracovníků.

Vedlejším bonusem pro vedení „Erste Maschinenfabrik“ pak bylo, že mohlo polevit v inovacích, protože už je na trhu nikdo neohrožoval – např. v „rámci péče o zákazníky“ si již mohli dovolit zavést tzv. „plechovou hubu“, tedy už žádný zákazník nemohl „obtěžovat“ svými nejapnými dotazy …

Konec fiktivního příběhu …

Na výše uvedeném jsem jen chtěl demonstrovat, že to, co vypadá jako chaos z jednoho úhlu pohledu, může ve skutečnosti být provádění jednoduchého plánu z druhého pohledu.

Navíc, místo fiktivní německé a české firmy si můžete děj jen mírně upravit pro obsazení rolí EU a ČR nebo USA a EU … moc fantazie potřebovat nebudete.

68 thoughts on “Nepoučitelní? … ale kdeže.

 1. Jen do toho válečníku SV s volacím znakem MAMUT.Zrajete jako víno.Jsem řada,že jste pochopil ty potřeby a i to ,že PNZ nás všechny chce dostat do vyšší kategorie než je TROJKA .
  První kategorie je pobyt na stromech a jen když se v noci obrací někteří jedinci spadnou tady diskutovat a nic z toho .
  DRUHA kategorie je Banánová republika,tam nás chce dostat námi z SV zvolena vláda,které se dobře žije s pilinami v hlavě!No ní?

  Kàže ANICKA mírová holubička . .

 2. Samozrejme, ze nas neokradli … vsetky prachy nam ostali, kolko sme ich mali … iba maslo miesto 10 korun zacalo byt za 30 … a mlieko miesto za 2 za 10 … ale zmenka to nebola, nene, ludom ostalo, co mali, o ziadne uspory neprisli

 3. Kdo utekl před 89.rokem, začínal od začátku a zrovna lékařům neuznávali diplomy.
  Kdy odešel Pomáhač, český chirurg, který se proslavil transplantaci obličeje? Někdy na přelomu roku 2000 a jak vyprávěl, pracoval skoro za darmo.

 4. Nemáte pravdu, západ si jen natiskl tak nemravné stohy bezcených papírků a přinutil, znásilnil, podplatil těmi bezcenými papíry penězoměnce v ostatních zemích je používat, a eště tak nemravným způsobem, že si museli u nich ty hajzlpapíry defacto kupovat a směňovat své hodnoty v jakémsi harpagondechujckém penězokazeckém koši za drobné. Sme v době , gdy se to bude postupně odkrývat a až budou ty nejvíc zotročené země jakžtaž nad vodou, tak se fšechno fčas dovíme. Budou teho příběhy jako z jiné galaxie vo fšech nechutnostech té váší demosgrácye.

  Všechno vyjde najevo. Bojte se aby lemplovští komanči ve všech těch zemích zanechali dost silnou stoupu dobroty a jakési lajt verze kořistění, že to bude zapomenuto. Stojíme na prahu , či za prahem změn, keré se nám eště harpagondechucká média bojí sdělit, ale spíš sou šichni novináři a informátoři, nebo řekněme si to tak, že sou to zase jen a jen bonzáci, ale na druhé straně, či jak to říct na steroidech, či klasických mediálních drogách, jimiž se sami stali obje(d)ťmi.

 5. Prostě cizáci nás vykradli nastojato a eště jim za to blboňi platí úroky. Spousta slov o ničem co vede ze špinavý stoky. Tak jako obrblali lidi vstupy do JZD a znárodňovali na co přišli, musej jednou kápnout božskou, přestat žít na sousedovic noze a vytvořit rámec ústavy, složený z voleb potřeb a lidí určených na ty potřeby. Přestat vyrábět ráno, odpoledne, večer a soustředit se na svý potřeby, keré třeba budou uspokojeny na podzim. Nebo už na Jaře. Skončit s vyváděním rozumu, zdrojů a výrobků do ciziny. Starat se o naše potomky a pak až bude kua hodně dobře, můžeme to učit a pomáhat jinejm zdebilizovaným zemím.

  Nemusíme tady podporovat otrokářství, do roboty na sms , telefén a val na ubytovnu. Pod vaší velkopanskou blboňskou rozlišovací schopností se tady otevřeně provozuje trch z lidskými dobytky, keří na písknutí se zvedají a mažou dělat obyčejnou robotu na vývoz, export .

  Jistě zatím tuto brázdu rozorávají dneska hlavně ukrajinci, ale i jim to nepřipadá blbééééé. Kolik bylo řečí že se tady rozmáhají kebabárny, dyk se porozhlédněte kolem, a kolik vietnamců tady zasírá svýma večéérkama. Gdo by se do jejich natyrelu vmáčknul z místních oslů? Cigoče a židláky už mají pod kůží, táhnou je jako bolavou nohu, ale pamatujte, esli nezačnete volit svoje potřeby tak už vás žádné politbiro nezachrání. Už tam není aní rozumná opozice s nějakéjma ideema. Už je to čistočistokrystalickoharpagondechujcká víre v jejich předurčenost.

  Dodnes je strašné to tady číst a i přesto je potřeba, životní potřeba, proti tomu stát rovně jak to jen de.
  Dobrej večír

 6. OT, ale veledůležité, z hlediska celého lidstva , možná všech “ vyšších“ tvorů, ale i rostlin či hub – na celé Zeměkouli. Aby přežilo, přežili, přežily….a dál pokračovala evoluce. Dál existovala např. různá náboženství.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Double_Asteroid_Redirection_Test
  Test byl úspěšný, je třeba projevit vděčnost NASA a spol… klobouk dolů.
  Ovšem je i zde jedno velké ALE :
  https://www.denik.cz/vesmir/srazka-asteroidu-uvolnene-balvany.html
  Jsme ale na počátku velkého úkolu, kterým evoluce (je možné, aby např. křesťané, uvěřili, že i evoluce je božím výtvorem ??)pověřila Homo sapiens sapiens, takovým posláním.

  1. Zrod člověka se vysvětluje několika způsoby :
   1) přirozeným výběrem
   2) je to zásah Boha
   Já to spojil dohromady a vyšlo mi:
   a) chlapa stvořil pán Bůh
   b) ženská se vyvinula z opice

   Pozn.: ženské neukřižujte mne, to je jen nejapný vtípek.

  2. Něgdy si tady připadám jako ve cvokhausu, a to byli němčouři ve zkoumání duše opravdu, ale opravdu neodbytní.

   Heléé, víte co sem slyšéél, že nás sežerou kobylky a mimozemšťani už přistávají na obloze. Jóó, a gdes to slyšééél, vole, no psali to v novinách. Jó a přinesou mi taky píívóó , no já nevím, helééé voni nám vezou píívó budeme je volit có. Hele zvolme si Vidloně, ten nám dá ovar, pečené a víno, to bude náš prdident. Jó už ho píšu na knadidátku. Muheeee

 7. Šmárjá, pane Dvořák, jaké fiktivní. Já tedy nevím, kolikže jsme tu měli fabrik, ale tenhle postup proběhl u 99 ze sta. A díky modroftíků, už aní Budvar se nezachránil. A těch pár mini co je, tak jakmile se kapku zbráborají už socanská a modroftačí letky vymýšlí jak na to. Stejné jako s byty a dalšími bejvalými vymoženostmi

  Hmm jen tak, za totáček jsem si koupila z TIBY potištěnou bavlnu na halkenku, kterou mám dodnes, v půli devadesátek měli stánkaři u turecka halenky s tím samým vzorem, akorát ten matroš. Všechno co tu bylo čímani přestěhovali pryč. Sorry… tak to je a to je co našim mladým nikdo nepoví.

  Jsem ráda že jsem stará, je to hnus

  1. Rozjebali Tatru, Aviu, Liaz, Vítkovice, ČKD, Škoda Ostrov, Poldi Kladno, Jawu, celé obory jako textil, zemědělství, české boty? A kokoti se tady naparujou jak se mají. A z čeho mají? Z ČEHO???

   1. Je velmi vtipné, jak se za socialismu posmívali vedení všech těchto podniků a dělali z nich blbce. Stejně jako se posmívali někdejším svazákům za stavby mládeže a družstvům za zemědělství či jinou činnost. Neustále o sobě hlásali, že kdyby mohli, oni by všem ukázali, jak se to dělá. No tak nám to tu už pětatřicet let ukazují. I ti svazáci sice blbě, ale cosi vybudovali. Tady tihle umí jen rozkrást, rozprodat, vytunelovat.

 8. Článek má zpoždění více jak 30let. Sám mám zkušenost z našeho podniku(700 pracovníků). Žádné podplacení atd. Stačilo hlasováním vyměnit komunistické vedení za „demokratické“ a proces likvidace nastal samospádem.Proto jsem v devadesátkách pochopil ,co je Klaus za darebáka a začal volit socdem a nakonec komunisty. Kdo volí místo komunistů jiné politické strany je zbabělec.

  1. Prý že „nejsou schopni zajistit odpovídající přijetí a program“. Tak alespoň může Péťa jezdit na nákupy do Němec a snít svůj gigafactory sen.

   1. Nevýroba lithiových baterek pro elektrokřápy je výslednicí slepé cesty elektromobility.
    (možná jsou vhodné jen k rozvážení pizzy po městě)

 9. Jak na české lékaře Západě čekali v roce 1980 s otevřenou náručí jsou pohádky ovčí babičky. Pokud se Vám tam povedlo utéct, pak jsem musel mít schopnosti a dovednosti lepší alespoň o třetinu něž domácí, se kterýma jste byl srovnáván. A pro ně jste byl stejně pořád ten z východu, i když Vám to neřekli. Velké části lékařů tady v roce 1980 bylo pěkně teploučko v domácím smrádečku, pro lidi byli bozi, i když jejich schopnosti tomu mnohdy neodpovídaly.

 10. Nebýt chamtivých lidí na české, tedy „naší“ straně by k takovým obchodům nemohlo dojít.

  Veškeré ty nadnárodní koncerny si svůj úspěch v privatizaci pojišťovaly podplácení lidí, kteří k tomu měli co říct a ti jim šli na ruku. Vodárny, cukrovarnictví, ČEZ, velké obchodní řetězce atd. Sliby o investování do zastaralých systémů atd. Následovala monopolizace, likvidace konkurence a využívání dílčích monopolů pro prospěch zahraničních majitelů.

  S mezinárodní politikou je to obdobné. Proč kupujeme stíhačky, které k obraně našeho území nejsou vhodné ani potřebné. Kolik za prosazení tohoto rozhodnutí dostala paní ministryně obrany a kde to má uloženo? Atd. atd.

  Česky řečeno – prodali nás naši.

  1. To nejsou naši. To jsou jejich, co jen mluví česky (často dost mizerně). Máme to tu minimálně od dob husitů, naplno pak od stavovského povstání. Část místních si libuje v lokajství a kolaboraci s cizí mocí. A občas je dějiny vyplaví až do nejvyšší politiky, nicméně ve zbývajícím čase se snaží nalézt, kam se dá, a tunelovat, co se dá.

  2. Chamtivosti zatrhne tipec jedině volba potřeb fšech našich synů a dcer. NIC JINÉHO. Pak bude mír, za pár generací si nigdo na zloděje, veksláky, papaláše a jiné malé bendy a zaprodané kuběny v parlamentní kantýně ani NEVZPOMENE.

 11. Geniální! 👏👏👏 Hlavně to koresponduje s Vidlákovým nedávným článkem o koupi auta, kde se k němu chovali jako ke kusu hadru. Po přečtení tohoto článku se to dá snadno domyslet.. Nemají konkurenci, tak říkají svým zákazníkům „nasrat“ 🖕Nakonec se ukazuje, že monopolární svět je jen dočasný a nerovnivážný stav, který je samoomezovací, neboť vítězný element se přestane vyvíjet a ustrne na místě jak průmyslově, tak ideologicky. Nakonec už je těží své vazaky a protože je vedoucí kasta čím dál víc rozežraná a mimo čím dál víc mimo realitu, tak ustrne i v péči o vlastní lidi. Pak přichází pád, starý svět je zválcován zdravější konkurencí a jede se na novo.

  1. Připomínáte mi jedno z hlavních hesel 1989 : Konec vlády jedné strany. Jakýkoli monopol je špatně pro ty, kteří na něm zavisí.

 12. Perfektní článek, už bylo načase,otevřít období divoké privatizace.
  Je potřeba napsat,že to šlo podle dodaných šablon z USA.Podobně se postupovalo i dalších státech soc. tábora tábora. To důležité obě hlavni postavy tohoto dramatu ještě žijí a bylo by potřeba,postavit je před lidoví soud.

  1. Přesně. Anglosaské národy mají takový základ, že prostě potřebují pořád někoho okrádat. Jejich pravzor je totiž válečník na drakaru, který okrádá svoje sousedy, protože sám nic nevytváří. Oproti tomu Slované nebo Románi mají úspěch založené na vlastní práci.

    1. On původně lezl i do EU, protože si ve své megalomanii myslel, že skončí v nějaké vysoké funkci a bude všechny poučovat. Otočil až v okamžiku, když zjistil, že už jako mouřenín pro západ dosloužil, v Davosu se mu už jen v kuloárech smějí za zády a může si spakovat a vysmahnout.

 13. aby nezapadlo

  „Já to beru tak, že je úplně jedno, jestli byl komunista, křesťan, sokol, orel. V té době to bylo jedno, kdo bojoval proti nacismu, tak byl hrdina a dělal dobře, a pokud jsou výsledky historiků takové, tak mi nezbývá, než je respektovat a dívat se tak na postavu Fučíka,“ uvedl Čunek
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/vsetin-julius-fucik-koministicka-strana-odhaleni-sochy-kscm.A231106_152318_zlin-zpravy_ppr

  1. Ne tak dávno jsem si koupil kritické vydání Reportáže psané na oprátce.
   Je tam víceméně vyvrácena fáma polistopadových postbolševiků, že byl JF udavačem.
   Bohužel byl naprosto nekritickým obdivovatelem stalinistického SSSR. Takže přivážel sem z SSSR dezinformace.
   Za Fučíkův takřka kult, za to už nemohl, ani za to, že se stýkal s těmi členy strany se slovem “ komunistická“ v jejím názvu…..s těmi členy, kteří se později podíleli na zločinech poúnorového (1948) stalinistického režimu.

   1. To je ten problém, nikdy nebyla objektivní doba, aby se s jistotou zjistilo jak to skutečně bylo, nebo spíše zjistilo a publikovalo.
    Udavačem zaručeně ne, to by bylo proti jeho přesvědčení. Ale že vydržel a nic neřekl, to není moc pravděpodobné. Od člověka, který se dost zajímal a měl nějaké kontakty jsem v osmdesátých letech slyšel, že prý se nechal zatknout z naprosté blbosti, že by ho v tom bytě Němci byli přehlédli, kdyby sám nevylezl. Důkazy samozřejmě nemám, je to jen možnost.
    Souhlasím s Vámi, že spoustu ošklivých věcí okolo něj později, včetně Gusty, mu nemůžeme dávat za vinu.

    1. Megaproblémem každé doby je to, že jsou odsouzeni i ti lidé, kteří jsou později heroizováni, celebrováni. Včetně jejich činů, kvůli kterým byli zatčeni i odsouzeni. *
     Je morbidně sarkastickým, když někoho zatknou a popraví….a dotyčný byl v hledáčku navzájem mezi sebou bojujících stran.
     Miguel Servet (Michael Servetus…..Servette Ženeva :-D) , například.

     * Proto by měli tkzv. právo obsluhovat také odborníci jakými jsou historici. Samozřejmě ti nejobjektivnější z nich. Zvýšila by se tak humanita justice, a tak i její demokratické ukotvení.
     Možná by advokacie měla být státní (s vyloučením toho všeho, co taková advokacie natropila za minulého režimu), smyslem její práce by mělo být nalézt pravdu , respektive spravedlnost. Někdy totiž vzniká dojem, že bohaté dokáží někteří advokáti vysekat skoro ze všeho, nebo i přímými důkazy usvědčené zločince.
     —————
     JF prý porušoval pravidla konspirace, riskoval tak zatčení sebe, ale i jiných.

 14. V jednom nejmenovaném podniku v Brně se vyrábějí parní turbiny. Můj známý byl odejít jako specialista na lopatky turbin do péče ÚP. Zahraniční vlastník se rozhodl, že lopatky turbin dováží z komunistické Číny.
  Resumé : je to pomoc komančům v Říši středu.
  Pozn.: lopatky jsou nejdůležitější částí turbíny.

  1. Siemens Energy je pěkným modelem závodu na dno kapitalismu. V kterémkoliv oboru je už běžná praxe bezohledného vydělávání na úkor zákazníků. Jdete do sámošky a abyste mohl nakoupit, musíte jim sám dělat pokladního. Chodím v Brně roky na obědy do vyhlášené hospody u Tyršáku. Něco berou z Makra, třeba bramborový salát. Ještě před Covidem vypadal a měl chuť bramborového salátu, dnes je to nepoživatelná hmota divné chuti.

   Proč by to mělo být u turbín jinak? Není přece důležité, aby zákazníkovi turbíny fungovaly dlouho bez problémů, ale aby byl splněn plán zisku a manažerské odměny. Osud vašeho známého je logický a čeká každého, kdo ještě ve svém oboru nezapírá široké znalosti a zkušenosti. Něco pořádně umět, mít dlouholeté zkušenosti, a ještě to dávat najevo, to je dnes horší než mít jen jedno ze dvou pohlaví.

 15. Když si odmyslím české, německé a dosadím si cokoliv jiného, tak tímto mechanismem se bude chovat každá firma, kterou nevede naprostý blbec. Je to příležitost, která se neodmítá. Samozřejmě můžeme se bavit o parametrech převzetí, ale to je detail, který nemá vliv na základní mechanismy „převzetí konkurence“.

  A někdo měl „štěstí“ na podmínky, věděl a šel tomu víc naproti, ale to je jiný příběh zvaný „privatizace“. Já si pevně stojím za tím, že mnoho privatizačních příběhů nebylo o zlých drancujících cizácích, ale českých prizdisráčích, kteří za poplácání po zádech, dovolenou v Chorvatsku nebo byt 3kk byli schopni nechat vypařit miliardové hodnoty. A tito kriplové založili tradici vedení, které trvá do současnosti a jejich počet stále roste.

 16. Problém lidí jako Vy je ten, že nepřistoupí na žádné argumenty.
  1. V článku není ani náznak o Rusku, Kremlu – co tedy znamená poznámka o prokremelské propagandě?
  2. Vzpomínáte měnovou reformu 1953 a označujete to to jako největší zlo dějin. Měl bych tedy dotaz – s dopady podstatně vážnějšími a většími byl tzv. „Černý pátek na NY burze“ – a to tedy bylo co? … dobrodiní kapitalismu, které odstartovalo blahobyt?
  3. Bolševici nás okradli tím, že se stavěly byty, každý měl svého lékaře vč. zubního, postavil metro, přehrady jaderné elektrárny … máte naprostou pravdu, že od těchto krádeží nás ten nový, lepší režim ochraňuje. Např. podle oficiálních (nikoliv „kremelských“) statistik nemá 300.000 dětí pediatra a asi 1 milión spoluobčanů zubaře. Jen pro info – to mám chápat jako ten nejlepší pokrok?
  To jsou holá fakta a ty nepřekřičí sebelepší pro anglosaská propaganda o „zlém bolševikovi“…

  1. No a jaký je kulturní význam toho, že z Afriky utíkají lékaři a zdravotnický personál např. na Ukrajinu či k nám a ukrajinští lékaři třeba na Slovensko či do Rakouska a čeští (vystudovali “ zadarmo“ , obdobně jako ti před rokem 1989) do Německa, němečtí do Švýcarska, švýcarští do SSA ….a když přijde do Afriky nějaká epidemie, tak tam musí poslat ty z SSA nebo ze Švýcarska ? 🙁

   A co třeba když ti lékaři a dal. utéct nechtěli ? Co když i přes loutkovou vládu jedné strany, se zločinnou tehdejší přítomností a pozdější minulostí…co když i přesto byli patrioty ? Anebo že je nenutil systém dělat tolik přesčasů, jako je tomu dnes.
   Já např. pamatuji vynikajícího diagnostika, tuším že se jmenoval Procházka. Nepotřeboval desítky nejrůznějších vyšetření….a přesto stanovil diagnosu.

  2. Za prvé to, že za naše peníze někdo vystuduje a pak nám nic nevrátí a jde doktorovat za lepší peníze jinam jistě významně přispělo zvýšení úrovně.
   Za druhé můžete mi říct podle čeho hodnotíte životní úroveň?

   1. A co dluhy a jejich obsluha ?
    Na dluh se dá vytvořit životní úroveň solidní. A dá se např. i ekonomicky chvalitebně fungovat.
    No ale co když ti dnešní mladí * nezvládnout ty všechny dluhy splácet ?

    *Nedávno vyšel na netu článek, že mladí zdejší lidé, až 30 % z nich, ani nestudují, ani nepracují ** (možná jde o dezinformaci, takže brát s rezervou)……

    **https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/525136-spousta-mladych-lidi-pracuje-nacerno-stat-na-danich-prichazi-o-miliardy
    —————————————–
    Víte jaké je celkové zadlužení ve SSA ? Kolik lidí tam žije v chudobě…..

    P.S. Já jsem celoživotní angloamerikofil :-D, mrzí mě, když v historii či přítomnosti GB či SSA najdu něco špatného, neřku-li že hrůzného. Včetně beztrestnosti individuí či nějakých entit.
    Fakticky, upřímně …..
    Doufám, že i Vy byste souhlasil s tím, že např. odpovědnost za masové i individualní zločiny kolonialních států Evropy, by se neměla kolektivizovat či transportovat – např. do České republiky.

  3. Anonyme, anonyme … hned první odstavec a taková přihrávka
   Rozumím tomu správně, že nám Západ pomáhá tím, že lékaře, vystudované na náklady daňových poplatníků ČR nám „vysaje“ k sobě? To je ta správná pomoc? Tohle nám zajistí prosperitu?
   Nevím tedy jak Vy, ale já bych si dovedl „pomoc“ představit i jinak … nebo nám nechtěli a nechtějí pomoci zvednou životní úroveň?
   A mimochodem, pletete si technologický pokrok s růstem životní úrovně. Skromný dotaz – režim, který nedovede zajistit lékařskou péči pro všechny, kteří si ji POVINNĚ platí, je lepší nebo horší od toho, který to umí zajistit?

   1. Myslím že tento libtard je tu kvůli Vašemu skvělému článku. Nemyslím si, že by tu byl někdy dříve a píše snad výhradně pod tento Váš článek.

   2. Ohlupeny Anonym nechápe, že vadny režim mu krade dvě třetiny platu ,chybí celý režim a jeho zákony ,protože prý jeho ODS president instaloval kapitalismus bez přivlastkú dodnes se za tu sviňarnu neomluvil ten panečku MUSI svým kapitalismem teď zblble klíče ,voliče donekoneçna pomocí ODS rabovat a proto taky zajistil aby špekulanti zkasirovali neprotestujici domorodce a podvodem jim prodávají jejich vlastní elektřinu mnohokrát draž a tak je to se vším..
    Anonyme napište

    „Vraťte se komunisti naše SV čeká,že se tu objevíte a řekne vám kde hraje muzika!!!!“

    Ale komunisti byli a jsou dále s pilinami v hlavě nic už nechtějí ,motají se v historii už načisto zblble chudiné ,přestali rozumět,dělníci jim proto utekli a zmizeli , chybí jim stále ta intelektuální kapacita ke kontraideologii 💥!NO NI agente Anonyme , naše prdelko?

   3. A můžeš mi vysvětlit, proč švagrovi neuznali v Kanadě diplom z vysoké školy? Proč si tam i lékaři museli obnovovat atestaci. Když jsi tak chytrý.

    1. Protože si myslej, že tu žereme kořínky, bydlíme v jeskyních a poslední výkřik zdravotnické techniky je tupej skalpel. Proto.

  4. Do Nemecka a Rakouska se cpali usakama ,ktery vykradali celej svet vod 45 ,miliardy na propagandu ,vykladni skrine jak se u kapitalstu maji dobre a sou svobodny. Ihned potom 89 zacali prusery. Uz nemeli strach , ze se populace
   prikloni ke komunistum. Uz nebyli , snad asi v Jugoslavii takto tam vzalo konec.

  5. A proč jim po revoluci neuznávali naše diplomy? Proč chránili třeba Němci svůj pracovní trh až do roku 2011?
   Kolik ti je roků? Dvacet?

 17. Samozřejmě že to jinak udělat šlo. Jen otrok je zbaven volby, nebo člověk s velmi nízkým IQ.
  Ale bylo by asi zbytečné Vám tuto záležitost ozdrojovat – nějakým seznamem odkazů. Vy jste totiž zřejmě zaslepený ideologií, nebo nenávistí.
  Jen maličkost, v letech tuším že 1991 – 1994, byla kumulativní inflace přes 100 %, tedy nešokové, pozvolné vyvlastnění úspor a dal. aktiv . Nu a nyní, za vlády pana Fialy a pana Michla , Rychetského či majitelů nejvýznamnějších masmedií……….je kumulativní inflace cca něco přes 20 %.

 18. Ale prdlačky. Povídačky staré privatizační babky. Nic z toho není samozřejmě pravda, ty propagando. Kopa random blábolů, které nemá smysl komentovat.

 19. Inu blbost je drahá. Už 30+ let jsme tajtrdlíci a zatím to vypadá, že nám to ještě drahnou dobu vydrží. V devadesátkách jsme nadšeně zvolili „demokratické“ strany, nechali si rozkrást, zdevastovat a do vhodných kapes převést kde co. Bylo nám to málo, tak jsme si opět zvolili „demokratické“ strany, aby započaté dílo dokončili. Je neuvěřitelné, jak u nás blbost vykvetla.

 20. Pane Dvořáku
  To není žadna novinka co píšete,ale normální postup v Česku panujícího krutého dřevního kapitalismu bez přivlastkú.Proc nenapisete vy a ostatní návrh , kdo to má řešit a jak ?!

 21. Njn, ale to je problém těch výše postavených kvalifikovaných zaměstnanců, že si nechali vypustit rybník. Běžný lopaty na tom neprodělaly, protože pod Němcema berou cca 2x víc než by braly jako lopady v České firmě a na nějakou manažerskou polstrovanou sesli by stejně nikdy nedosáhly. A z těch výše postavených kvalifikovaných zaměstnanců se stali ti „Evropani“, co pracují přímo pro tu Německou centrálu, případně i online z Čech a jsou šťastný jak blechy, protože machrovat s německým platem v německu, top není o co stát, ale machrovat s německým platem v česku, to je panečku ego! Takže vlastně win-win výsledek pro všechny.

 22. Něco málo bych přidal.
  Úvěrování provozu a rozvoje firmy bylo z Německa převedeno do ČR. Když dotyčná banka zkrachovala, tak se úvěry převedly do státní agentury. Z ní si je po čase za zlomeček ceny koupila firma.

  Náhodou, toto byl fiktivní příběh z rance těch veselých.
  Někdy přišel „investor “ , někým nastrčený, jen proto, aby zlikvidoval místní konkurenci a získal tak její trhy. Plus know how, zkušené zaměstnance….a třeba i ty úvěry, později nakoupené za koruny, za zlomeček ceny.
  ——————–
  Malý kvíz.
  Kdo byl tehdá, když se tunelovaly banky a poskytovaly toxické úvěry…kdo měl tehdá v ČNB na starost bankovní rizika a byl později ředitelem bankovních obchodů…aby se později stal jedním z těch, kteří dostali z úkol dozorovat restrukturalizaci bank ?
  Doplňující otázka : Může takový člověk zastávat post v Europarlamentu, lze mu věřit, že tam hájí především zájmy obyvatelstva České republiky ?

 23. Do toho si přátelé v Německu prosadili společnou energetickou burzu a jejich chyby (větrníky, nedobudovaná přenosová soustava, vypnuté funkční uhelné a jaderné elektrárny, které nebyly ničím nahrazeny, vyrábění elektřiny spalováním zemního plynu …) se přenesly do ČR, kde stoupla cena elektřiny na nesmyslnou úroveň.

  To se projevilo v nějakém „Execlu“ hodně vysoko, kde se už pracuje jen a pouze s čísly. A nastal přesun posledních zbytků výroby na jinou polokouli.

  A to byl definitní konec příběhu.

  1. Co mne jako mistra překvapilo, že pracovnice (osazovaly desky s plošnými spoji) byly přesvědčeny, že práce podle dokumentace, zpracované v Německu bude zatížena menšími režijními náklady, než doposud a mzdy v tuzemsku tedy mohou stoupnout. Protože konstruktérskou a projektantskou praxi jsem měl již za sebou, myslel jsem si něco jiného, ale kromě kolegů-mistrů mi nikdo nevěřil. Výsledek máte v článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *