18 září, 2024

Petr Fiala právě objevil Ameriku, když zjistil, že máme dražší potraviny, než v Německu.

No bravo pane premiére, to je skutečně objevné. Dokonce jste to objevil už po dvou letech vládnutí, a zhruba v polovině svého života. Vítejte zpátky na planetu Zemi.

Představte si, že v Polsku, kam jezdí nakupovat váš prezident Pavel, to je ještě levnější. Dokonce nás k podobnému spotřebitelskému chování nabádal váš poradce. Ale chápu, že pro vás je to Německo s kámošem Posseltem taková větší srdcovka.

A kdybyste chtěl ve vašem bádání pokračovat dál, svěřím vám tajemství. Nejenom, že nás tu ty markety odrbávají na kost vysokými cenami. My máme, představte si to, ještě ani ne poloviční platy, jako ti Němci. To je, co? A dokonce tam mají i věci, které my nemáme. Třeba léky. Po té vaší africké cestě to můžete porovnávat třeba s Pobřežím slonoviny, jak jsme na tom v porovnání s nimi, to může být též objevné.

Ale teď vážně. Chápete, jak je to trapný, že to zjišťujete až teď, a ještě si na tom chcete nahonit píárové body za porozumění a soucit s běžným prostým lidem? Jak moc tím ukazujete, že vůbec netušíte, která bije, že ty řečičky o volném trhu a výhodách naší „spolupráce“ s Německem jsou jen kecy? A chápete, že tím, jak jim lezete do zeleného pozadí a v rámci toho, když budete kvůli emisním povolenkám zavírat naše elektrárny, nám chcete přesně to samé udělat i s energiemi? Proč by nám to ti Němci a Holanďani a já nevím kdo ještě zlevňovali? Pro vaše krásný oči? To se fakt zase chcete od nich nechat dořvat na nějakém zasedání?

Tady řešíte důsledek něčeho, co je od počátku špatně. Asi jako když si chcete zalepit píchlý kolo na cestě, která je plná hřebíků. Je to zbytečný, je to drahý, a je to na nic. Dokud budeme součástí tohohle unijního systému, a nebudeme si chránit svůj trh a svoje ekonomické a energetické zájmy bez ohledu na to, co po nás kdo chce, bude to pořád stejný. Stejně špatný. A vy dopadnete s dalším nákupem stejně a možná ještě hůř, protože do té doby tady začnou platit zase vyšší ceny energií a zase naroste inflace. Jo. Ty jak jste říkal, že neporostou. Protože já vám garantuju, že porostou.

Takže přemlouvat Lidl, aby zlevnil máslo, fakt není Péťo cesta. To je jen trapný.

72 thoughts on “Petr Fiala právě objevil Ameriku, když zjistil, že máme dražší potraviny, než v Německu.

  1. Nemůžu si pomoct, je to celé nějaké podezřelé

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Uz-to-jede-Nemeckem-Fiala-za-blbce-s-Nutellou-745679

    To porovnávání musel Fialovi nakukat nějaký dezolát napojený na Rusko s úmyslem svrhnout naši demokratickou, profesionální, oblíbenou, úspěšnou vládu dbající evropských hodnot. Jinak to není možné, že by na to Fiala přišel sám.

    Jihočský generál a BIS by to měli důkladně prošetřit, jestli nám tu zase neřádí Čuk a Gek.

    1. Aby to nakonec nebyl ten stejnej dosud unikající vykuk, kterej po prvním kole prezidentský volby v roce 2013 začal v podezřele hodně blbou chvíli zpívat tu hymnu 😀

  2. Připomínka k našemu ožebračování.
    Začal s tím Kočárník, když dovoloval skupovat naše kačky finančním spekulantům při vysokých úrocích za uložené prachy v našich bankách. Ti si ty peníze vinkulovali třeba na dva roky a při jejich vyzvednutí inkasovali úroky blížící se 20%. Tomu se říká zisk, který by nikde nedosáhli.
    To byl taky důvod, proč jsme byli plni deviz.
    Až zavedením plovoucího kurzu kačky tomu částečně zabránilo.

  3. Kde Agrofert prodává potraviny v maloobchodě na přímo, aby se to dalo srovnat?

    Oblíbeným omylem libtardích ekonomů je teorie, že kapitál nemá hranice. Že dře z kůže našince i cizince stejně.

    Tahle hypotéza zdá se neplatí. ČR je největší podíl zahraničních vlastníků podniků v Evropě. A kupodivu tu dostáváme do rypáku nejvíce.

    Hnusné chování k příslušníkům vlastní země je typické jen pro Anglii.

  4. To by mne zajímalo, co si jako od této mediální akce slibují. Pokud to zastrašování – například: Pan premiér se zlobí a už se vážně naštval. Koukejte zlevnit, nebo vás zdaníme tak že z toho stejně nic mít nebudete. …. Tak to tam nevidím.

    Ještě to může být snaha vyvolat „run na Německo“ a za trest jim před Vánoci ucpat obchody Čechy.

    Pak se ještě nabízí, že tím, že pobídne Čechy utrácet v Německu solidárně pomůže tamní ekonomice, aby tam vybrali na o něco více na daních. Tohle by na pěti koaliční vládu sedělo nejvíce.

    1. V duchu nejlepších tradic: zaslání ostré prosby -> masivní, ale skutečně masivní letáková kampaň -> trička s nápisem „Drahé potraviny? Děkuji, nechci … ale musím.“

  5. Diplomacie.

    Čest práci, modroptáci!
    Opice zdraví delegaci.
    Co u nás v pralese hledáte?
    V bachorech toho moc nemáte,
    na krcích svraštělá kůže,
    nikdo vám nepomůže…
    že tady hledáte plyn a ropu?
    Proč zrovna u lidoopů?
    ——
    Nevěděli jsme, kerá bije
    vyhodili nás z Arábie
    kopli nás do řiti v Kataru
    a nechcem nic od Tatarů.

    Vědomi si naší viny
    prosíme Pobřeží slonoviny
    o trochu listí tabáku.
    Slyšíte mňoukat sabaku?

    1. Výborné. Dnes už podruhé čtu narážku na mňoukajícího psa. Co mi uniklo? Má to nějakou spojitost s bývalým ČT09 mňouknerem?

  6. Obrátí se prý na výrobce a mezinárodní firmy a bude chtít veřejné vysvětlení.
    Jestlipak už mu někdo z jeho poradců vysvětlil, jak funguje DPH? (na potraviny u nás 15%, v Německu 7%). Nebo mu to budou veřejně vysvětlovat až ti výrobci?

    Tuto akci si vymyslel sám vlastní hlavou? Nebo ho jeho poradci do toho trapasu navezli schválně, aby už konečně padnul, protože už se na to jeho totální neumětelství nemohli dívat?

    1. Plus umělý kurs koruny k euru znehodnocovaný samotnou ČNB( vrazi z wallatreetu), takže něco prepočítávat kursem je úplně mimo. A proč to tak je? Abychom tu pracovali za hubičku a nebilo to tak do očí.

      1. ČNB teď nedělá žádné intervence. Slabá koruna je důsledkem celkového mizerného stavu ekonomiky, kterou Fialova vláda už dva roky vede do pekel horoucích.

        1. To si úplně nemyslím že by byla prapůvodní příčina, i když máte pravdu, že to dnes vliv také má. Slabá koruna se nasadila úmyslně a uměle již v roce 1990. Pamatujete si, jak hlavně Klaus tehdy sprostě útočil na Valtra Komárka kvůli výroku, že reálný kurs marky ke koruně je 1 : 5 ač byl ustanoven 1 : 20 ? Kulturní prostitut Hýbner tehdy dokonce pana Komárka parodoval v nějakém trapném předvolebním spotu.

          1. Komárek byl tehdy úplně mimo.
            Kurz je buď tržní, nebo umělý (a pak ho musí centrální banka uměle udržovat buď tím, že ho natvrdo vyhlásí, nebo tím, že bude na trhu intervenovat buď pro posílení (skupovat za devizy koruny z trhu) nebo pro oslabení (natisknou další koruny a vrhnout je na trh). Ty intervence pro posílení ale nejsou zadarmo, potřebujete na to devizy. Ty si nenatisknete. Kde je chcete vzít?

            Držet natvrdo umělý kurz, který je zcela mimo tržní hodnotu, je nákladné a vede to k tomu, co jsme důvěrně znali za socialismu – na nic nejsou devizy. Není za co dovážet pokročilé technologie (ani vědeckou literaturu!) . V obchodech chybí dovozové zboží – to najdete v Tuzexu za bony. Když chcete vycestovat, potřebujete devizový příslib (a ten dostanou jen vyvolení, na obyčejné lidi nezbude). Na černém trhu se přiživují veksláci, kteří kšeftují s devizami i s tuzexovými bony.
            Aby toto všechno zmizelo, bylo potřeba stanovit nejdřív pevný kurz tak, aby se co nejvíc přiblížil tržnímu kurzu a pak co nejdříve kurz zcela uvolnit.

            1. Komárek nebyl nikdy mimo, měl vzdělání, zkušenosti a schopnosti o kterých se nám oběma může leda zdát. Na rozdíl třeba od Klause měl i charakter.

              Tehdy to nebyl tržní, ale umělý kurs.

              1. Jakmile nasadíte kurz uměle, vrhnou se na Vás spekulanti a když není kurz nasazen dobře, tak bude udržování drahé nebo skončí. Jedna z věcí, která se min. financí Klausovi povedla, bylo nasadit kurz tak, že vydržel leta. Jediná možnost , jak držet dlouho špatný kurz, je izolace. Pak můžete mít i zlatý rubl.

                  1. A až nám vnutí euro, připraví vás o úspory. Proč myslíte, že je ta kampaň, že každý důchodce si má na stáří nasporit 3 miliony?

                1. https://finex.cz/forex/usd-czk/
                  To potvrzuje Vaše věty, ovšem chybí tam jedno slovo.
                  „….Jedna z věcí, která se min. financí Klausovi povedla, bylo nasadit kurz tak, že vydržel uměle udržovaný leta.“ Tak je to správně.
                  Jinak toto je zajímavý web :
                  https://www.alza.cz/historie-koruny-od-zlataku-k-fiatu#koruna-socialisticka-1953
                  ————–
                  Obecně Vaše teze o umělém kurzu měny ale neplatí, např. pro lokální, paralelní měnu. Která i když se uměle (ale předvidatelným způsobem !!!) kazí, tak funguje efektivním způsobem, viz např. , z hlediska popularizačního hraný film Zázrak ve Woergel (je tam poměrně málo historických nepřesností)..

                  Ono totiž veškerá ekonomická “ věda“ jde do háje, pokud se paradigma “ nákladů obětované příležitosti“ vykládá toliko v kontextu jedné , monopolní měny daného státu. Stejně tak i paradigma “ substituční teorie “ (místo nového auta si koupím nové, nebo si pořídím elektrokolo atd a pod. ).
                  Jaké byly náklady obětované příležitosti“ když rakouská centrální banka (tehdy ještě pod vlivem Rotschildů) kriminalizovala funkční model pana Unterguggenbergera ? Anebo náklady toho, že obdobný model neuvedli do praxe v lokalitách v Deutsches Reich verze Weimar ? Některé hlasy tvrdí, že ty náklady byly nevyčislitelné, poněvadž nemuselo dojít k tkzv. 2. světové válce a tak i k holokaustu nebo k převzetí moci nad některými státy tyranem Stalinem….

                2. Re: jm

                  Tehdejší vekslácký kurz byl od 1:9 do 1:12, podle situace.
                  Tuneldědek to podkopl skoro o 100% se všemi neblahými důsledky.
                  Byli z toho vykulení i ti veksláci.

            2. Mileno, za socialismu nebyly devizy, protože byly západem uvaleny sankce na východní blok. Příčinou nebyl nějaký umělý kurs, ale,(když to řeknu po lopatě, abyste tomu rozuměla i vy, ) vrazi z Wallstreetu a londýnské City.

              1. Ne. Sankce ze strany Západu byly jen na vyspělé technologie (použitelné ke zbrojení). S ostatním běžným zbožím bylo možné obchodovat zcela bez omezení. Jediným omezením bylo to, že stát neměl dost deviz. Pokud bylo nějaké zboží vyrobené u nás a prodejné na Západ za devizy, stát ty devizy tomu státnímu podniku stejně nenechal a sám je pak podle úvahy centrálních plánovačů přiděloval. Devizy byly velmi nedostatkové, pro běžný podnik i pro běžného občana v podstatě nedostupné.

                  1. To byly tehdy ještě vyspělé technologie. Některé součásti počítačů byly embargované, jiné nikoliv. To embargo se dalo obejít přes jihovýchodní Asii. Ale běžné spotřební zboží embargováno nebylo, stát na to prostě neměl devizy, aby ho dovezl.
                    Když ho chtěly dovážet Slušovice, tak si musely vyběhat spoustu povolení k barterovým obchodům (zboží za zboží). Devizy by jim stát na ty dovozy nedal ani omylem, protože jich neměl dost.

                  2. Takže třeba i sucho, neúroda…anebo havárie v továrnách či požáry, krupobití , záplavy aj. apod. pomohly k tomu, že se režim pod vládou jedné strany a její byrokracie , zhroutil ?

                    Co když „díky“ embargu zahynuly děti, kvůli nedostatku léků – stálo to i tak za to ?

                    Hezký zbytek dne, mladý revolucionáři. 😀

                  3. A nebo spíš proto, že tehdejší sankcionářské impérium nás uchvátilo už komplet a kolonii sankcionovat netřeba … pragmatismus je skutečnosti vždycky blíž než vznosné kecy (navíc tak lehce vyvratitelné)

                1. Re: Milena

                  Teda, vy ale kecka. Skoro bych vám to i věřil.

                  Už jste někdy slyšela o tom, že bylo třeba embargo na obyčejnou měď?
                  Nastudujte si o tom něco, ano?

                  1. Měď přece proudí opačným směrem – z Ruska do Evropy. Proč bychom ji tehdy měli brát ze Západu, když v Rusku jí bylo dost?

                    Tady je celou dobu řeč o embargu Západu na vývoz ze Západu do tehdejšího východního bloku.

                    1. to jsou kecy

                      melduj to lidem z paneláků, co maj hliníkový dráty
                      Chile (34%)
                      Peru (8%)
                      ČLR (7%)
                      Spojené státy americké (7%)
                      Austrálie (6%)
                      Indonésie (5%)
                      Zambie (5%)
                      Kanada (3%)
                      Polsko (3%)
                      Kazachstán (2%)
                      Mexiko (1%)
                      ostatní země (14%)

          2. Tymákovan
            Tenkrát byla situace jako scéna ze státního blázince. SBČS prodávala východní marky za tři koruny, západní za 26. Ve výsledku pak lidé, kteří nechodili do práce, ale věnovali se obchodu, nakupovali východmí marky za 100 000 Kčs (banka ,,zapomněla“ stanovit limit) , takže na druhý den nebyly žádné ke koupi, v Drážďanech mi pak rozměnili (s omluvou) stovku v kursu
            1 M = 5 Kčs. Obchody pak byly rozděleny (dle původu zboží) , přičemž podstatné bylo, že 1 DM = 1M. Celníky na hranicích (ve vlaku) jsem neviděl.

            1. S tím limitem nevím, nezdá se mi to, museli mít nějaký trik. Znám lidi, kteří vybrali na všechny příbuzné a známé příděl východních marek na rok ( pro turistiku, neptejte se mne kolik to bylo ) a odjeli do Německa nebo Rakouska je vyměnit 1 : 1 za západní marky, přesně jak píšete. Ale pro koho nebyl limit netuším.

              1. Tymákovan
                Po bleskovén rozprodeji východních marek v ČSSR už limit nebyl potřeba. Dala se proměnit stovka v NDR a šmytec. SBČS žádné M.-
                neměla.(později došlo ke změně kursu a marky zase byly) Přesto jsem byl pověřen nákupní cestou , financovanou z doma držených M.-, lidé měli zájem o dětské oblečení. Spekulantům se pak líbily třeba televizory Philips, které přišly na 1800 M.- V prodejnách zákazníci hovořili vesměs česky. Líbila se mi neúnavná pečlivost, se kterou prodavačky urovnávaly zboží, aby se z něj nestala ,,hrabárna“.
                Před obchodním domem chodil asi dvoumetrový ,,žebrák“ s flašinetem a varoval před bídou a nezaměstnaností, ale kromě mne se nikdo nesmál.

        2. Jde o více vlivů *, včetně úrokových sazeb vyhlašovaných ČNB, to je také jistý druh intervence.

          * Snížení úrokových sazeb v Polsku, posilující USD, očekávání investorů do produktů v CZK, úr. sazby ECB, rostoucí podíl firemních úvěrů v eurech……

          1. Vyšší úroková sazba korunu spíš posílí. Ale tak vysokou sazbu drží ČNB kvůli boji s inflací, nikoliv kvůli kurzu.
            Vláda svou hloupou politikou přispívá jak k inflaci, tak ke stagnaci (či dokonce recesi). Neboli vytváří stagflaci. Což je průšvih.

            1. Tož co chcete po vládách, které nebyly schopné rozjet stavbu dalších bloků jaderek. Téměř celou generaci na to měly.
              A co chcete po bance, která neumí neinflačním způsobem tyto bloky profinancovat (přitom držela či ještě drží akcie Apple, o tomo čase to byla firma s nejvyšší hotovostí na světě).

              Z Etiopie asi žádný pořádný kontrakt pan Fiala nepřiveze. To z CIIE – Čínský mezinárodní veletrh dovozu, z toho by něco pořádného kápnout mohlo. Kdyby tam přijela delegace firem v čele s paní Langšádlovou. 😀
              ———————————
              Vietnam, tradičně to země bez průmyslu, vyveze do Indonesie fabriku na EV.
              ČR by, za určitých okolností, tam mohla vyvézt nějaké plasty či úklidovou službu.

              1. Další blok Temelína mohl dávno stát, jenomže Američani nedovolili, aby ho postavili Rusové. Potom, co Nečas v Rusku prohlásil, že by tu zakázku mohli dostat Rusové, vytáhli na něho tu jeho konkubínu, splácali to se zlatými cihlami a jánevímčím (nakonec z toho zbyly jen nezdaněné kabelky). A od té doby se nikdo neodvážil to dát Rusům a plácají se v tom od Temelína po Dukovany.

                1. Na netu vyšel článek s názvem “ Plán ČR v oblasti energetiky a klimatu? Sci-fi nebo vrchol blábolení“.
                  Píše se tam , mj, toto :“….významný rozvoj zaznamenaly fotovoltaické (solární) elektrárny v období let 2008–2009 díky mimořádně štědré podpoře státu a dnes víme, že nás toto dobrodružství přijde do roku 2030 na cca 800 mld. Kč………….za oněch 800 mld. Kč bylo možné v roce 2014 postavit 4–5 jaderných bloků o výkonu cca 1200 MW s životností 60 let, které by pokryly i s těmi současnými téměř celou spotřebu elektrické energie v ČR, a to zcela bez emisí……“

                  To Rusko nebudu komentovat, v Maďarsku stavějí (s povolením Evr. komise a s účastí západních firem), ale protahuje se to, navyšuje se cena (to ale dělají i „západní“ firmy). Navíc je zákonem zakázáno – aby stavěli Rusové, zákony by se měly ctít (můžeme ale o nich svobodně diskutovat, pokud ovšem i při takové diskusi neporušujeme nějaký zákon – což je stále těžší a těžší, někdy nabývám dojmu, že kriminalizaci názorů snad někdo financuje…..

                  1. Do byznysu se nemají plést ani ideologické předpojatosti, ani cizí ( americké ) zájmy. Další bloky už mohly v Temelíně nebo v Dukovanech stát, kdyby se tak dlouho neřešilo, že Rusko nelze připustit do soutěže, protože by ji mohlo vyhrát.

            2. Nikoli kvůli kvůli boji s inflací,ale kvůli tomu, aby zamaskovali, že máme být jen levnou pracovní silou. V ekonomice založené na vývozu se takto snižuje cena zboží pro zahraniční trh.

              1. Vysoká úroková sazba zdražuje úvěry podnikům a tím pádem jim zvedá náklady. Nebo zvyšuje ceny jejich zboží každopádně, ať už je tržní kurz koruny takový nebo makový.

  7. Řekl bych, že on to:
    1. nemyslel vůbec nijak. Prostě mu řekli kámoši, že tam ušetří a nakoupil si domů. Bo co je doma, to se počítá.
    2. myslel tak, že ty dezoláty ještě trochu popíchne, ať zahučí. Jen tak, pro srandu.
    Cokoliv dalšího by ho přece usvědčovalo z omezenosti.

  8. Prý mají Lídl a Kaufland stejné majitele.
    Aby to celé neskončilo tak, že všecek retailový byznys s potravinami ovládne nějaký finanční magnát sídlící v lucemburském či jiné daňovém ráji. Různé trade mark, ale stejný moloch. Konkurenční prostředí dle Franze Kafky.

    1. Ano, Schwarz Gruppe. A mají toho více, snad i Billu a Penny. Zásadní postavení na našem trhu.
      To asi nemají dodavatelé snadné. Na těch slevách pak ještě pěkně vydělají.

      1. Billu a Penny má druhá německá skupina.

        No co chceme. Pracoval jsem kdysi v bankovním sektoru. Akcionáři si v 90 letech zvykli na obrovské zisky bez práce a chtěli je i po 20 letech po nasycení trhu. Tak se podvádělo, klienti holili na kost …. hnus velebnosti…. měl jsem pár klientů pod vlakem…..

        Řetězce jsou úplně to samé, vyšponované ceny, omezený sortiment (se ty Tesca a Alberty smrskly regálově na polovinu), za kasou 70 leté baby na dohodu, špína, smrad, humus, filcky anarchie …..

        Řešení je státní obchodní řetězec …. ale to je neprůchozí i jen tady mezi místními zastánci trhu

        1. Už někdy kolem roku 1992 jsem psal, že stát měl podpořit vznik sítě supermarketů, kterou by např. družstevní formou vlastnictví (nebo ještě lépe – akciová společnost s vyváženým vlastnictvím akcií takového charakteru aby se zabránilo např. postupné monopolizaci )ovládali místní zemědělci a potravináři. A zákonem o cenách by stát reguloval tuto část trhu tak, aby taková síť nezneužívala svého postavení -např. aby si ceny zemědělci a spol. nediktovali .
          No ale u nás se furt řvalo : “ Trh, trh, trh….málo trhu, potřebujeme více trhu…trhu náš spasiteli nejvyšší, budiž pochváleno tvé jméno…trh, trh, trh…volný a svobodný trh….otevřená ekonomika…trh….“, aby se nakonec dospělo k monopolům a oligopolům a k zemědělství a potravinářství, které produkují draze a stejně i tak berou dotace od státu (určitě by onen výše zmíněný regulační orgán stál na nákladech na svůj provoz méně, než činí částka každoroční sumy dotací do zemědělství a potravinářství; ostatně ČNB by v případě nutných investic či krátkodobých úvěrů, ale i dotací , mohla vyrobit peněz jak želez….).

          1. Zatímco se tady debatuje o obchodních řetězcích, co jsou už za zenitem a oni to moc dobře vědí, úspory z rozsahu se přesunují jinam. U řetězců skupin Ahold, Rewe, Globus, Schwarz, Metro, Tesco teď hodně přemýšlí, koho ještě vzít víc u huby, aby přežili déle. Oni nepracují na strategii růstu, ale přežití. Ujel jim vlak s non foodem a Amazon a podobní jim teď zasazují smrtelný úder do oblasti potravin. Pokusy řetězců o různé Marketplace jen podtrhují, že jsou úplně mimo a zoufalí. A protože dementní a líná populace se stále zvětšuje, tak se připravte na „dynamické ceny dle nákupních preferencí a behaviorálních markerů“ (v překladu, vymlátíme z pana a paní pitomcových poslední pěťák).

            Pokud tomuto má konkurovat vznik sítě supermarketů ovládanou místními zemědělci a potravináři, tak mě zajímá, proč zrovna tento koncept bude fungovat proti tomu, co jsem popsal výše. Dle mého skromného názoru, při takovém konceptu, mnozí zemědělci a potravináři v budoucnu budou rádi za množnost vůbec dělat privátní značky. Sice budou pyšnit tunou keců o bio kvalitě, nízké uhlíkové stopě a udržitelnosti, ale v praxi to bude boj o ubohou marži s naprostým blafem, co ještě splňuje „naše přísné normy, které pravidelně kontrolujeme“.

            Pokud nevytvoří něco diametrálně jiného, než nabízí nově vznikající monopoly. Nicméně já nic takového nevidím ani náznakem. Víra, že něco vyřeší regulace orgánů, obsazených podobnými „mysliteli“ jako je náš premiér, už hraničí s diagnózou.

  9. Proboha znáte nějakou jinou zemi, kde se porovnání cen řeší tím, že premiér jde na zkušební nákup ? Jak je to dlouho, co udělal světovou ostudu chováním a pokusem o angličtinu v Israeli a teď zase toto. Ach jo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *