22 června, 2024

Úkol splněn

Říkal jsem, že se hraje o tři mandáty… a hrálo se o tři mandáty.

Říkal jsem, že jeden z přetečených mandátů připadne buď koalici SPOLU a nebo hnutí ANO. A připadl hnutí ANO

Říkal jsem, že na pravici má nejblíž k mandátu Motoristé a dosáhli dokonce dvou.

Říkal jsem, že na levici uspěje STAČILO! a uspělo se dvěma mandáty.

Říkal jsem, že SPD dělá kampaň špatně a výsledek tomu odpovídá.

Myslel jsem, že hlavní ztrátu utrpí SPOLU, ale utrpělo ji půl na půl s Piráty.

Říkal jsem, že Starostové dělali kampaň dobře, ale chyba byla v angažování Danuše a skutečně to byla chyba.

Říkal jsem, že nikdo jiný prakticky nemá šanci a skutečně neměli šanci.

Říkal jsem, že propadlé hlasy nejspíš pomohou SPOLU, aby se dostal rusobijec Kolář a skutečně se tak stalo. Ale propadlých hlasů zase nebylo tolik. Děkuji všem, kdo věřili mým predikcím a zařídili se podle nich.

Smutným poraženým je strana PRO, která dosáhla dvou procent hlasů, přičemž za kampaň utratili víc než STAČILO! a víc než Motoristé. Říkal jsem, že budou mít tolik voličů jako Lubomír Volný a ono to tak zhruba vyšlo.

Říkal jsem, že obrácení poměru vláda vs. opozice budu považovat za posun. Vše lepší je průlom, vše horší je průser. Tak je to posun. Pokud se bude dobře pracovat, pokud voliči budou k neúspěšným nemilosrdní a pomohou úspěšným, tak parlamentní volby mohou být průlom.

V této chvíli je předčasné hodnotit, kdo koho vysál a odkud kam přetekly voličské preference, ale během zítřka si o těchto volbách povíme víc.

Váš Vidlák

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

476 thoughts on “Úkol splněn

 1. Erik Best hodnotí.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Volebni-porazka-CT-Vnucovani-kandidatu-podivna-nahoda-s-Nerudovou-vsima-si-Best-756713

  „Všímá si zajímavého detailu. „STAN byl dán volební potenciál až 27 procent, což je stejné procento, které bylo přisuzováno Danuši Nerudové před prezidentskými volbami. Dvakrát jí bylo dáváno 27 procent a dvakrát shořela. Nevím, jestli je náhoda, že dvě strany, které strašně tlačí Česká televize, SOCDEM a STAN, jsou právě ty, které nesplnily své očekávání či potenciál,“ zamýšlí se.

  Lidé už podle něho mají dost toho, jak se veřejnoprávní Česká televize snaží lidem vnutit určité strany nebo kandidáty. „Jak říká Kateřina Konečná, mnoho lidí si prostě uvědomilo, že to už stačilo. Atmosféra je taková, že vláda překročila určitou mez a Česká televize i rozhlas fungují kontraproduktivně a lidé neslyší na to, co jim předkládají,“ konstatuje Erik Best.

  „Zajímavá byla slova Petra Fialy v neděli, který už najednou nemluvil o populistech, extremistech a nedemokratických stranách, ale výrazně změnil rétoriku a začal používat termín protestní strany. Možná pochopil, že musí být smířlivější, jednat s opozicí a využívat většinu ve Sněmovně chytřejším způsobem než dosud. Ještě před pár dny Fiala mluvil o nutnosti zachránit Evropu před extremisty a najednou toho v neděli zanechal. Možná bude odteď stejně fungovat i Česká televize, protože všem došlo, že jejich dosavadní rétorika nenese výsledky, naopak pomáhá těm, na které se útočí,“ má jasno politický analytik.“

  Vyjímám: „Možná pochopil, že musí být smířlivější, jednat s opozicí a využívat většinu ve Sněmovně chytřejším způsobem než dosud. “

  Tomu nevěřím, k tomu nemůže dojít. Dále bude „extrémní pravice“, „populisté“, „Putinovi agenti“.

  Mimo to vlastně nic jiného nemají, bez toho by jim zbyla prázdná prázdnota.

 2. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-eurovolby-mapa-vysledky-253587#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=abtest258_redesign_vyhledavani_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Nevím zda už tyhle výsledky tu jsou, ale je tu ukázáno, že nejen Praha volila SPOLU, ale i vesnice a městečka na severu Moravy, například Štramberk, vesnice Závišice. Z osobní zkušenosti vím, že volilo více důchodců. Takže si za problémy v důchodu můžou sami. No chudáci mladí.

  1. Znovu a dokola : Problém v této zemi nepředstavují pouze politické hyeny, ale především samotný volič, elektorát. Tak jednoduché to je.
   Demolice, ať se nám to líbí nebo ne, je zrcadlem stavu společnosti, je podobiznou, tváří českého voliče, jeho volbou.
   Hledá se něco někde, přičemž to něco nikde neexistuje …

   1. to meli kdysi vyvesene ve vchodu na nasi mistni kriminalku. akorat tam jeste bylo navic ze ma mit i ciste ruce. mozna to tam maji dodneska, jsou tam porad ti stejni. jen autora mozna prelepili sherlockem holmesem nebo tak nekym…

  1. SPD se bude muset spojit s PRO, Blaškem, Paroubkem atd. Jinak jim to nehodím. Propadlý hlasy jsou až moc velkej strašák. Těch jejich 5,7% je bída.

   1. No povězme si to otevřeně. Blašek je člověk, na kterého fakt už nikdo není zvědavý, aspoň u voleb. A i když byl Paroubek chvilku hvězdou socanů tak to má taky za sebou. Politické mrtvolky, i když občas s rozumnými názory …
    Game over

    1. dohromady Blaško s Paroubkem dostali 0,75% celorepublikově – tzn. někdo na ně zvědavý je

     ODS se taky dalo dohromady s TOP a KDU a prostě se to nasčítalo; když to neudělají vlastenci tak prostě budou umírající minoritou

  2. I vy jeden malověrný! Jeden neúspěch a už stahujete kalhoty. Je třeba jít v Rychetského šlépějích. Pokud se spojí SPD, PRO a Svobodní, netřeba mít strach z propadnutí. Navíc mají podobné programy a tak mohou Turka s Konečnou strčit do kapsy.

  3. SPD je pořád stranou jednoho muže. To není životaschopný útvar. Myslel jsem si, že se strana vyvine, ale Okamura nepřekročí svůj stín. Je za zenitem, nastává degrese.

  4. SPD nejspíše jako pol.subjekt zanikne, nebo bude zcela marginalizována. Je otázkou, jakou roli v tom sehraje sám Okamura.
   SPD je už dnes mrtvý kůň – před pádem do zapomnění a bezvýznamnosti ji zachrání pouze zázrak, nebo neobvyklou souhrou náhod …
   Ke spojování stávajících subjektů nedojde, nemůže dojít – z mnoha důvodů. V této zemi se zatahuje na hooodně dlouhou dobu za souhlasu plebsu …
   Nastoupená konfrontační cesta ve svých důsledcích nejspíše radikálně změní mnohé, včetně jakýchkoliv dnešních prognóz …

 3. Je to tristní. Domino se dalo do pohybu?

  O peníze už přicházejí i investoři do nejkvalitnějších realitních dluhopisů. Poprvé od finanční krize 2008

  Během krátké procházky v centru americké metropole New York lze zahlédnout spíše prázdné než plné kancelářské budovy, řadu nabídek na pronájem kanceláří i obchodních prostor, a dokonce i nemovitost, která se prodává v nedobrovolné dražbě. Stav trhu komerčních realit v hlavním městě světového kapitalismu je jednoduše tristní.

  Komerční reality jako kanceláře a obchodní centra ale nezažívají dobré časy ani v západní Evropě a problémy už pociťují i čeští a slovenští realitní magnáti.
  https://archiv.hn.cz/c1-67331330-o-penize-uz-prichazeji-i-investori-do-nejkvalitnejsich-realitnich-dluhopisu-poprve-od-financni-krize

  1. Ač-li ty prázdné prostory nezavinila ová móda – práce z domova. Ušetřáí se za nájem či údržbu. Výrobních prostor už taky není potřeba protože Asie. njn

   1. U nás před lety postavili takové maxi škatule a dodnes jsou obsazeny tak do 4 pater- jinaknení poznat že by nahoře něco bylo. Dtt na Nových sadech tak do půlky a šmytec. Ale hlavně že se staví a staví a staví…akorát ty konce

 4. Vypátrali! Tak přeci jen Rusko.
  Nove noty dovezené z USA se daly do stojánku.

  Pokus o žhářský útok se týkal autobusů MHD, řekl Fiala. Stopy vedou do Ruska
  10. června 2024 13:06, aktualizováno 16:57

  Cizinec, kterého policie minulý týden zadržela, se pokoušel o žhářský útok na autobusy pražské MHD, řekl novinářům premiér Petr Fiala po zasedání Bezpečnostní rady státu. Byl zřejmě financován Ruskem. Česko s Ruskem podle premiéra vede hybridní válku. Ministr vnitra Vít Rakušan ujistil občany, že žádné další akutní nebezpečí nehrozí.
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/konference-bezpecnostni-rada-statu-zharstvi-utoky.A240610_124211_domaci_rtn

  1. Správně! Západní imperialisté nám posílají tajné agenty zapalovat stohy! Totiž… Východní hordy nám posílají tajné agenty zapalovat MHD!

    1. Urážka majora Zemana:-). Jdu si jeden díl pustit, asi ten první, tam je skoro naše doba. Keťasové střílejí vlastence.

   1. To prostě nevymyslíš, ale v USA v CIA to vymysleli!

    Zapalují nám M H D!

    A co železnice kde je každý týden havárie?

    1. „“Jistě se najdou i nějaké ty ohořelé pasy.““
     ale né, ty pasy musejí být čistý, čitelný … jak z tiskárny … jinak by je ti „čučkaři“ nerozpoznali … !!

   1. Člověče, vy máte zásadní nedostatky ve vzdělání. Vinnetou pálil za Ribannou. Nšo či byla jeho sestra a ta měla oči jen pro Old Shatterhanda.

  2. Pokrok nezastavíš….

   Dneska by se asi Jiří Dimitrov před soudem v Lipsku ani obhajovat nemohl. Rakušan není žádný žabař jako rakušan, nic nenechá náhodě. Kdo nevěří straně a vládě je dezinformátor a Foltýn ho zválcuje buldozerem.

  3. tak napřed to byl skřípal, kterýho otrávili nejjedovatější bojovou látkou – a on si to klidně přežije a policajti musej‘ zabít jeho kočku, aby při tom vražedným útoku umřel aspoň někdo. teď jihoamerickej indián jde v hybridní válce ochromit prahu podpálením autobusu.
   putin je naprostej břídil. proč se ho tak děsně bojíme?

   dokážu si představit, že můžou lidi bejt třeba fanatický fialisti, že berou tu ideologii. ale co nedám je, že je samotný tyhle „kauzy“ – etalony kretenismu neuráží. jihoamerickej vesničan, putinovo agent, se sirkama v autobusovým depu. notyvole! to musel bejt mejdan.

   1. Jo, Putin je břídil, ale strašně nebezpečnej, protože ve všem, co se na zeměkouli děje, má prsty a všechno ovlivňuje!

  4. https://www.pokec24.cz/blog/nahodna-umrti-samozrejme-existuji-stejne-tak-existuji-i-normalni-sebevrazdy/
   Štefec si myslí něco jiného: Navíc se mi fakt nezdá, že by Rusko posílalo do ČR připravovat a páchat teroristické útoky ausgerechnet snědého, španělsky mluvícího muže. Zvlášť když disponuje universálními agenty Čukem a Gekem. Tohle už je hodně mimo mísu reality zpravodajských operací a zavání to velkým podceňováním ruských schopností.

   1. To především reflektuje stávající mentální úroveň tzv.české společnosti . Ono to prostě STAČÍ, ten mentální zvratek na úrovni houpačky pro iimbecila STAČÍ , a věřte, že vědí co činí, především komu, čemu to podsouvají …
    Pokud volič volí tak jak volí ( opakovaně ), proč by měl pochybovat o indianském teroristovi se šířkách v Depu, ve službách věčně zmrskaných mužiků …
    Stačí, voe …

   2. Hlavně poslat do Prahy Jihoameričana, co se tu španělsky skoro nedomluví, když tu maj Rusáků, jak nasráno. Např sídliště Hůrka, zvané malá Moskva . To zas vymyslela hlava. Ach jo.

      1. Dobrý rejža byl, pokud mu pomáhal režisér Krejčík u filmu Pelíšky. Ten byl dobrý, pak ještě film Musíme si pomáhat natočený o rok později.
       Další filmy už byly pro mne nudné

   1. Hřebejk je především to hovado, co za naše peníze bude točit se svými kamarádíčky film o tom, jací jsme my ostatní všichni blbci:

    https://www.mediar.cz/jan-hrebejk-nataci-film-o-dezinformacich-vyjimecny-stav-v-hlavni-roli-ondrej-vetchy/

    https://fondkinematografie.cz/vysledky-rozhodovani-rady-2024-2-2-7-vyroba-celovecerniho-hraneho-filmu.html

    Kdesi (možná zde?) jsem kdysi četl komentář: „Nikdy jsem neměl komunisty rád, ale jestli se kdysi buržoazie chovala k proletariátu jako dneska lepšolidi k dezolátům, tak se vůbec nedivím, že je po únoru nahnali rubat uran.“ Podepisuju a přeji Janu Hřebejkovi, ať si ještě stihne zarubat.

  1. Uráží Čechy, kteří ho živí, nikde jinde by za jeho tvorbu možná nezaplatili. Je vidět, že námi pohrdá. Jako prasoryjec. Něco je spojuje….. .
   Že toto uslyšíme od lidí, kteří zkusili tolik nenávisti, to zaráží.

 5. Komunismus je zločinná ideologie, která má na svědomí miliony mrtvých.
  Proto slušný člověk buďto komunisty nevolí nebo to tají.
  Kateřina Konečná tohle dobře ví a proto provedla geniální tah se Stačilo.
  A vyplatilo se jí to.
  Chytrá holka.

  1. Nacismus je nejzločinnější novodobá ideologie a považte náš největší kámoš a vzor Ukrajina po jednom prominentním nacistovi pojmenovává ulice atd.

   Sláva Banderovi!

     1. Jenže Šuchevyč patří k těm pravým gaunerům, kteří aktivně kolaborovali s Němci (velel praporu Nachtigall) a je odpovědný za Volyňskou řež. Šuchevyč je navíc zodpovědný i za povstání Karpatské Síče 14. 3. 1939 proti ČSR na Podkarpatské Rusi.
      Z Bandery šmahem udělá mainstream bojovníka proti nacismu, protože ho Němci zavřeli do Sachsenhausenu.

   1. Ti nemají s levicí nic společného, kromě nálepek, které na sebe nalepili. Ve skutečnosti jsou na výplatní pásce korporátního fašismu, jehož zájmy nejsou ani náhodou v nějakém souladu se zájmy obyčejných pracujících lidí.

  2. KK – narozena 1981.
   PP – narozen 1961.
   Z elementární logiky, fyziky a biologie vyplývá, že komunista PP s velkou pravděpodobností volil totalitní režim. A že KK tento režim volit nemohla.

  3. Komunismus až na pokusy v bývalém SSSR a Číně za Maa a jakousi parodií v KLDR nikde neexistoval.
   Označit něco, co je popsáno víceméně teoreticky jako zločinné je určitý nonsens.
   Ale souhlas, že pokusy ho uskutečnit vedly k těm mrtvým, ač velice determinováno místními podmínkami.

   Pávek prisahal věrnost komunistické straně při skládání vojenské přísahy. KK sotva maturovala.

   Dle vaší definice by např. ve volbách v bývalé ČSSR bylo zjištěno, že 99 procent občanů je neslušných.

   Tyhle radoby moralistní floskule si nechte na nějaké jiné fórum, kde postačuje IQ šneka a výplach mozku.

  4. Volba prezidenta Pavla byla tedy voliči tajena. Pochopil jsem. …. Tvl to se mi fakt líbí jak prakticky denně se někdo s tím správným názorem s.ere do komunistů do Konečné a podobně a přitom nám sedí prezident Pavel na hradě,
   k tomu že byl komunista byl ještě komunistický rozvědčík a kdo ví co ještě. Jen shodou okolností nešel řezat demonstranty na Národní třídu a to by bylo asi to nejmenší.

   1. Demonstranty řežou na Západě běžně jako žito, občas mezi ně najedou koňmo, a demokrati drží pysk. Místní spící donaseči gestapa, disidentští konzumenti sudeťáckych marek, potomci kolaborantů po plyši, atd. už téměř dokonali předělávku dějin, naučili plebs nenávidět vlastní dějiny a zasít nenávist politickou i osobní jako plebsem respektovanou běžnou součást každodenní existence.
    Co chtít ještě , ne …
    Je třeba si kopnout …

  5. A vymysleli ho Němci, jo holt se někdy stává, že ti lepší vymýšlejí ideologie.
   On ani Anglosas se nemá za co stydět, nakonec kde asi Marx s Englsem ty své plány sepisovali, že.
   Oni vůbec ti lordi v té Anglii vymýšleli prasárny, například existuje kniha Viktoriánský holocaust https://en.wikipedia.org/wiki/Late_Victorian_Holocausts
   Je to kniha Mika Davise, v češtině asi nevyšla, doufám, že Ivo Budil, profesor, ji časem přeloží. On o této knize mluvil.
   Další, co jsem nevěděla, tak první opravdový koncentrační tabor byl v Americe, v Andersonville https://www.armyweb.cz/clanek/obcanska-valka-v-usa-a-zajatecke-tabory-jako-peklo-na-zemi

   1. Oni naši kamarádi, toliko otcové demokracie či další co by vůdcové svobodného světa, toho mají za ta staletí, především během 20-tého na triku tolik, že by ho neunesl ani mnohý fanatik z iDěsu, Reflexu a Novinek … Nicméně je třeba mít komunisty neustále v hubě – to aby někdo náhodou netušil, kdo byl, je a bude za Satana , kdo je určen k likvidaci …

 6. Je zvláštní, že během předvolebního boje, například v TV debatách, nebyla zjišťována jazyková vybavenost (který či které jazyk, jazyky dotyčný nebo dotyčná ovládají a na jaké úrovni) lídrů a kandidátů do EP. Až na vzácné výjimky.
  Asi to voličům nebo voličkám nevadí. Že bude jejich idol za blbečka. Který bude potřebovat během neformálních jednání (ta jsou mnohdy důležitější než ta procedurální, formální….to určitě ví každý, každá kdo se pohyboval v branži, ve které jsou neformální jednání velkou podporou pro dosažení finálního úspěchu) někoho, kdo mu bude tlumočit.

  Cui bono ?

  1. Takovými otázkami kazíš náš byznys.
   Nedělej to, dobře ti radím (neber to jako výhrůžku, jde pouze o důrazné varování).

  2. Už dávno byli zavedeni na všech politických úrovních – mluvčí!!! Když politik neumí mluvit, řekne to za něj mluvčí. Uvažuje se i o upgradu, vzhledem k tendenci politiků neustále více hloupnout – neumí-li politik ani psát bude mít i písaře. Někteří opravdu špičkoví politici se dnes opatřují i nosiči nočníků.

     1. Neformální tlumočník neformálního poslance, politika zachycen na neformálním fotu neformálního fotografa po utajené neformální schůzce, o níž neformálně referuje náš neformalní zpravodaj neformálního mediálního titulu…

  3. Slyšel jsem na tuto otázku odpovídat Turka, nebylo to nic moc, alespoň byl upřímný. Jsem si zcela jistý, že mnoí na tom budou výraně hůře.

   1. Turek je další z řady cílených „perspektivních“ ideologických žvanilů – dejte mu čas se projevit. I když, pravda, v Bruselu nebude mít tolik příležitostí se zdiskreditovat. To doma, v případě domácí kariéry pod každodenním tlakem událostí, bychom se rychle nestačili divit … Tedy jak kteří …

 7. Mainstream často vzývá jako neotřesitelnou autoritu server POLITICO.
  Výzkumná a analytická divize serveru POLITICO uveřejnila před 4 dny jmenovitou prognózu eurovoleb, včetně České republiky.
  https://www.politico.eu/article/meet-the-potential-2024-2029-members-of-the-european-parliament/
  Celý slavný POLITICO byl ovšem vedle, jak ta jedle.
  Dle jeho analýzy měli mít Piráti tři europoslance – mají jen Gregorovou. Dle jejich analýzy se měl Rajchl dostat do europarlamentu – nedostal, měl se dostat Mach, ale nedostal. Naopak jim chybí v prognóze Konečná, Dostál, Turek a Nikola Bartůšek, tj. dvě koalice, které získaly dohromady 20% hlasů. Měli bychom to mainstreamu připomenout, až zase budou POLITICO vzývat.

  1. POLITICO má samozřejmě pravdu. Asi jste ještě nezaznamenal, že stačí aby se někam dostal jeden pirát a ten se tam ihned rozmnoží.

 8. OT
  „USA a Polsko vytvořily „komunikační skupinu“, která má prosazovat svou vlastní agendu týkající se událostí na Ukrajině, uvedlo ministerstvo zahraničí.
  Skupina bude sídlit ve Varšavě a bude podporovat „přesné zpravodajství“ o událostech , „odhalování ruské manipulace,“ říkají představitelé ministerstva zahraničí.“

 9. Nárůst podpory extrémistů v Evropě nemůžeme přehlížet, řekl Pavel k eurovolbám
  10. června 2024 10:43

  Prezident Petr Pavel v pondělí dopoledne výsledky evropských voleb komentoval na sociální síti X slovy, že není možné přehlížet nárůst podpory extrémistů v Evropě. „Musíme tyto hlasy vnímat a přemýšlet, proč se to děje. Věřím ale, že základní hodnotové směřování Evropské unie v otázkách bezpečnosti nebo demokracie se po těchto volbách nezmění,“ uvedl dále prezident.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/volby/reakce-evropske-volby-prezident-petr-pavel.A240610_103507_domaci_vank

  dodávám – státnické, nadstranické, spojující prohlášení….
  chtěla jsem volit svobodné, ale pak jsem se polekala, že hlas propadne a dala SPD s kroužkem pro Davida.

   1. Zloděj dle svého zvyku křičí „chyťte zloděje!“
    Extrémista je ten, kdo podporuje válku či vyzývá k válce. Navíc, kdož to zřetelně naše válka NENÍ. Ivani si to s Vasilama musejí pořešit sami.
    Frázovité žvásty o bezpečnosti a demokracii to nezamaskují. Každý fíkový list časem zvadne a upadne.

     1. No jen taková ta, kterým se v jistých dobách po jistých dějinných událostech holily hlavy. Bohužel na rozdíl od jiných děvčat, například z odboje, tahle přes všechna poválečná „příkoří“ (myšleno z jejich pohledu), přežila a evidentně se stihla později namnožit se sobě podobnými.

   2. Boji se spíše oslabení krytí před jinými názory, které on označuje jako extrémistické. Přece jenom, půda pod nohama se trochu zatřásla.

 10. Musím Vidlákovi sklonit poklonu. Jeho prognóza se vesměs vyplnila. Je vidět, že se stýká s lidma blízko politice a nasává atmosféru v naší kotlince.
  Ty my „gaučoví“ žijeme ve svých bublinách a stále věříme v dobro.
  Takže za mě mírný optimismus.

  1. Ukažte mi prosím kohokoliv příčetného, kdo v této kolonii věří na dobro v souvislosti s politikou a politiky …

 11. Turek byl jediná volba, pokud jste chtěli racionální realistickou politiku (deeskalace a příměří na Ukrajině, omezení greendealu, omezení migrace, nevnucování eura) a neměli jste žaludek ze sebe kvůli tomu dělat komunistu, antivaxera, fanouška Okamury apod. Turek byl východiskem ze situace, kdy „není koho volit“. Jeho bylo možno volit aniž by to člověk musel tajit nebo kvůli tomu chodit potom (po městě) kanálama. Asi to nění nějaký velký myslitel (Bc kdoví jestli), ale roli má naučenou dobře a když si ji bude pamatovat do konce volebního období, tak to úplně stačí. Nepřekvapilo mě, že tolik uspěl a překvapila mě zaslepenost těch, kteří to nepředpokládali (včetně spolu Svatopluk, kde někteří ani nevěděli, kdo to je). Překvapuje mě ale stále vysoká podpora stran Spolu ve městech. Může to být ze tří důvodů 1.) Zdražování a pokles životní úropvně se městských lidí netýká (přidali jim) 2.) Spolu = ODS a nostalgie po devadesátkách 3.) Jsou osobně napojeni na penězovody a protislužby (tzv. sociální kapitál) s politickým krytím stran Spolu a nevypustí si vlastní rybník. Skoro polovina městských lidí to tak zřejmě má. BTW, Proč je vlastně Vidlák levičák a teď už i komunista, když má soukromé soběstačné hospodářství? Že komunista je dnes jen slovo? Hodně a hodně lidí to tak nevnímá. To se doprdele nemůžou pojmenovat nějak jinak, aby neodpuzovali? Takhle je zválcuje s prstem v nose i motorista-traktorista jen proto, že není komunista.

  1. Plus bublina, ve ktere se vsichni navzajem utvrzuji a kdo viditelne udela krok jinam, je cilem ostrakizace.

   Pak neni problem, aby se navzajem ujistovali o tom, ze „je povinnosti kazdeho demokrata volit Petra Pavla“ a vy nemate silu se ptat, jak na to prisli. Protoze se s nimi nechcete hadat a krome politiky spolu docela vychazite. No a slabsi kusy navic jedou na „nejsem socka“. i kdyz treba ziji z ruky do huby.

   1. Bonton velí nezadat si s těmi netolerantními nevzdělanci, s tím se (hlavně v práci) setkávám prakticky každý den. Slovo „lepšolidi“ je naprosto přesné.

    1. Zkuste se těch lepšolidí zeptat, v čem si myslí, že jsou oproti těm předchozím komunistům lepší.
     Ti předchozí komunisti tady nastavěli infrastrukturu, kterou využíváme a drancujeme dodnes.
     Zeptejte se jich, co postavili oni, ti lepšolidi.
     Dozvíte se v lepším případě, že „chrání planetu“, že „dávají šance mladým a talentovaným“ v dotovaných startupech na vymýšlení gravitačních úložišť a hraní si s Arduiny.
     Nebo se taky dozvíte, že „zařídili dotace“ a odstřihli nás od fujfuj ruských energií a surovin.
     Toto poslední oni pokládají za obrovský přínos „demokracii“.
     Na vlastnosti té jejich „demokracie“ se ale radši neptejte.
     Ve skutečnosti nepostavili a nezařídili nic, co by se aspoň vzdáleně mohlo rovnat úsilí těch fujfuj komunistů.
     Pečlivou argumentací dosáhnete toho, že Vás budou považovat za proruskou bolševickou lůzu.

     1. Nejvtipnější na tom je, že v Rusku je dnes větší kapitalismus, než v neomarxistické EU.
      Na svou politickou minulost (importovanou zvenčí ze Západu) však okázale neplivou, jak je zvykem jinde.

     2. Argumenty nesnášejí. 3 teze, které točí dokola a jsou u toho hluční. Moje zkušenost.
      Jako iracionální odpor k Církvi. Prostě, čarodějnice, Koniáš a miliony mrtvých. A cítí se na správné straně a neporazitelni.

  2. Nevím jak může být jedinou volbou někdo, u nějž známe jen slova a dosud žádné činy. A ani financování.

   Proč by každý člen spolku Svatopluk měl znát Turka, zvláště když měli lidi na jiné kandidátce ?

   Jak jste přišel na tu blbost, že by byl Vidlák komunista, jen že podporuje koalici, v níž jsou komunisté ?

   Ten tlak na přejmenování mne baví už roky. Tam, kde se komunisté přejmenovali, tam u nich neustále připomínají, že jsou to bývalí komunisté a ještě je pomlouvají, že to chtějí zakrývat. Přejmenovávat se teď by podle mne byla velká hloupost. To možná při pohledu na svých 1.86% pochopil i ten blb Šmarda.

  3. Já volila Stačilo a Konečnou a rozhodně na to mám žaludek a vůbec nechápu proč bych „měla chodit kanály ,“vašimi slovy“, ani to tajit. Spíše naopak, takže buďte tak hodný a nechte si tyhle urážlivé kecy pro sebe.

   1. Já taky.

    Komunisti nejsou špatní, i když si to většina lidí u nás myslí. 50 let západní propagandy sklízí ovoce.
    Špatní byli a jsou ti, co se na ně nabalili, když byli komunisti u moci, a přitom jim šlo jenom o ně samotné, – o majetek, nebo aspoň o jejich nafouklá ega. (Klaus, Zeman, Pávek, Babiš, …, a mnoho, mnoho dalších).

    1. Naprosto stejní byli tehdy I tzv.demokrati na druhé straně barikády – idealizace lidí, kteří nás upřímně nenáviděli a chtěli doslova vymazat z mapy, kteří ( ač se tomu i tady mnozí „tipně“ vysmívají ) škodili kde mohli a jak mohli, včetně vnitrozemí, kteří vědomě kryli nácky, mně není jasná …
     Za to je to všechno jasné jim …

  4. Kadlas 15:10
   Proč je Vidlák levičák …když má soukromé soběstačné hospodářství. Důležitá otázka. Inu, protože determinace není jen třídní, je třídně psychologická.

  5. Kadlas, IQ 107 je taky komunista.
   I když dnes se tváří, že jakoby snad v minulém životě.
   Takže ve svých úvahách o druhých, kteří podporují něčích snahu, ba co dím, myšlenku, se zamyslete poněkud hlouběji.
   Jinak vyzeráte poněkud trapně.

  6. Nesporným úspěchem KoZa je vštěpení nenávisti vůči vlastní minulosti, i té politické, za aktivní až heroické pomoci domácích jako lilie čistých pravicových a „disidentských“ sil. Nebo-li nemilosrdná likvidace skutečné levice v letech devadesátých co by nebezpečného třídního a ideového nepřítele.
   Za tím účelem byl založen přehršel institutů, ústavů, úřadů, neziskovec a organizací, masivně se aplikuje ve školství, atd.
   To vše samozřejmě s vědomím toho, že v míře paradoxně zesilující nenávisti překonáváme minulost, a že se na lafetě importované, znovuzjevené tzv. demokracie vyhřívá navrátivší se fašismus a nacifikace- ono to nikomu nepřijde divné, jde vlastně o přirozené, minulostí potvrzené vývojové stadium čehopak asi …
   Aneb i za tuto cenu ( a že tento účet se platit bude, to v minulosti byl omyl v provedení ) směle v před k oněm demo zítřkům, jež kazí opravdu jen ten „zpitý mužik a jeho zdejší nohsledi“ …

 12. Dialektika globalního byznysu :
  EK již tento týden oznámí, že brzy zvýší cla na elektroauta z Číny. Což by kdysi bylo výhodou pro evropské výrobce elektroautomobilů (a možná že nevýhodou pro jejich zákazníky).
  Doba se ale změnila. A tak mají představitelé automobilek BMW, Mercedes nebo Volkswagen strach – protože se obávají odvetných opatření ze strany Číny. Ve které má VW dokonce společný podnik s tamním výrobcem. Navíc je VW zčásti vlastněn příslušným Bundeslandem.

  Zřejmě nemají v EK peníze na vypracování dopadové studie.
  Potažmo mohou mít zainvestováno. Tak , že by je takové opatření obohatilo (ne duševně – ale coby správné materialisty a materialistky, bažící po materiálním obohacení, materiálně ).

  Už kdysi dávno, před přibližně 100 lety , tvrdil Ford, že pokud bude vládnout finanční oligarchie – přímo, anebo prostřednictvím svých loutek, tak bude ždímat a likvidovat nejen příslušníky nižší třídy, ale i majitele produkčních entit, dejme tomu že výrobní oligarchy. Soud s Dodge prohrál – v rozsudku se tvrdí, že práva akcionářů na co největší zisk jsou nadřazena nad právy dělníků na spravedlivou odměnu, kterou dostávají za svou práci.

  1. No jo, ale Henry Ford byl přece ten zavilý antisemita (co byl posléze nucen odvolat), takže se nedivme, že prohrál soud. Soudy jsou, jak známo, doménou těch „nedotknutelných/nekritizovatelných“. A finanční oligarchie je jejich matkou. Na tom si logicky vylámal zuby i takový kapitalista, jakým byl H.Ford.

  2. Jen mírně technicky podotknu, že čínský trh pro VW, BMW a i pro Mercedes není zas až taková opereta.
   Nic moc.
   Postupně je Číňan svou vlastní produkcí odsouvá na čím dál vedlejší kolej.
   Na německých autech ujíždí zejména ruská klientela, tam je ten klondajk, trh trhovič. Tam se potřebují vrátit.
   Ale jak to provést?
   Babo Leyenová raď.

   1. Nenávist a miliony mrtvých otravi vztahy na desetiletí. Za tu dobu se z Ruska stane jiný svět. Tady se to promění také, na opačnou stranu. Nebudeme si prostě rozumět. Přenastavi se celý sociální a ekonomický ekosystém. Budou oddělené.
    Hlavně, ekonomický nebudou kozu už asi vůbec potřebovat. Protože jeho technologická převaha je skoro pryč. Co koupí u nás, můžou koupit už i na Východě. Bez vydírání. Koza se zabetonovává a upadá. Kolem rostou noví hráči.
    Ještě se bude přerozdělovat a přerozďelovat, ale jak dlouho, než to sedne na útes. Škoda.

 13. Od roku 2016 jsem pravidelný volič SPD, s výjimkou do voleb obecních,krajských, senátních a prezidentských, kde jsem občas byl donucen to hodit Babišovcům, aby hlas nepropadl – bohužel bydlím na okraji havlo-Prahy. V posledních sněmovních volbách jsem měl velké nutkání to hodit Volnému, ale bál jsem se propadlého hlasu, takže jsem to hodil SPD. Tentokrát jsem to ale naivně hodil Rajchlovi i přes rozumné Vidlákovo varování. V rámci možností ty volby v ČR a i na celoevropské úrovni nedopadly špatně. V ČR měla pětikolka minule 12 mandátů, tentokrát pouze 9. Celkově v EU posílily konzervativně-vlastenecké strany.

  Turek a Konečná nakonec skvělý a pro mě osobně překvapivý výsledek, na němž mi vadí pouze to, že tyto subjekty tak nebudou mít moc velkou chuť a motivaci se dále spojovat, protože budou přesvědčeny, že to dají do sněmovny samostatně, což by se mohlo vymstít, protože jejich hlavní osobnosti – a to platí zejména pro samotného Turka, ale asi i Konečnou – odešly „nenávratně do Evropy“.

  Špatný výsledek zbylých/radikálnějších vlasteneckých stran, tj. SPD, Rajchl, Blaško, Svobodní, Moravané, Vrabel je přeci jen k něčemu dobrý – tyto strany budou chtě-nechtě nuceny do sněmovny spojit kandidátku jinak se obrovské množství jejich dosavadních voličů bude relevantně obávat propadlého hlasu. Já jsem jedním z nich, tuto hloupost už nesmím opakovat a veřejně se zavazuji, že pokud se výše uvedené, ale i další pidivlastenecké spolky nespojí na společnou kandidátku, tak to hodím Konečné anebo pokud ani jí nepřiřknou průzkumy dobrou šanci, tak to radši hodím rovnou Babišovi do sněmovny.

   1. Jetřebí, aby se nespojili některé, ale všechny. Získají tak plných 100% a tím pádem i ústavní většinu.

 14. A lehce OT… copak nase a evropske volby, ale co bude rikat na stavajici smerovani EU velky byznys? Vrchni nemecky burzian nikdy nebyl opatrny recnik, ted navic, kdyz to ma do duchodu za par, tak se nechal slyset ze nemecko se rozviji tak uspesne, ze je na nejlepsi ceste stat se rozvojovym statem.

  Zda se, ze predstava, ze to tady prumysl v reakci na podminky jednoduse zabali a odejde neplati absolutne. Velci kluci zacinaji vystrkovat ruzky.

  1. je divne, ze to nechali dojst tak daleko…..vyzera to, ze im niekto nieco nasluboval a teraz zistuju, ze to boli len slova, ale ekonomicke dopady sa uz budu velmi tazko zvladat:-( rusky trh je mimo, ruske lacne energie su mimo, pridu naklady (a teda dane) na americke zbrane a plyn, priliv migrantov, z ktorych tak 70% nikdy nebude robit, ale budu usilovne zcelovat rodiny…..a pritom este pred migracnou krizou Merkelova hovorila, ze multi-kulti nikde nefunguje…..vraj v Svedsku je uz muslimov 20%…..zacina ich prerastanie do sveta politiky…..co teraz narobia?? obavam sa, ze uz vela nic…..este aby vypukli vojenske akcie o vytvorenie novych islamskych statov a uz to bude uplne

 15. Co říct k výsledkům, než, „ach jo“. Volil jsem SPD a zakroužkoval Ivana Davida. Chtěl jsem využít i druhý kroužek, ale nenašel jsem tam nikoho, komu bych ho opravdu chtěl dát. Tohle, v kombinaci s konečným výsledkem koalice SPD a Trikolóra, by mělo být výrazným varováním pro vedení SPD. Proberte se a rozhlédněte se kolem. Pokud by vás nepodpořilit ti nejvěrnější, ani jste se tam nedostali. A to jste ještě měli v rukávu trumfové eso Ivana Davida. Uvědomte si, že o pana Macha se vás nikdo neprosil a voliči vám to řekli velmi hlasitě. Uvědomte si, že pokud budete stejně pokračovat dále, ve volbách do parlamentu ČR už žádné takové trumfové eso mít nebudete a tak si snad umíte představit, co to z toho plyne. Vzpamatujte se a zkuste zase naslouchat tomu, co říkají ti, kteří vás volí.

  Z výsledků dalších stran mě potěšili akorát Piráti, u kterých je neporozumění s voliči ještě větší, než u SPD a tak jim tam ti hajzlíci procpali první náhodnou pornoherečku, než aby podpořili Kolaju. To potěší.

  Jinak jsem z výsledků voleb za ČR zklamaný. Do Parlamentu se dostali především příznivci likvidace konzervativní Evropy a trojští koně zdánlivě navenek bojující proti likvidaci konzervativní Evropy.

  Jo, ještě bych měl speciální vzkaz pro pana Rajchla. Vy jste pro setrvání ČR v EU a NATO, že ano? Tak to jsem rád, že to vím. Váš nevolič.

  1. Za mne s vysledkem SPD spokojenost. Tohle si Okamura nemuze vylozit jinak nez „prestan delat kokotiny nebo prijdes o vlastni kreslo“.

   1. To je pro něho vzkaz: slož funkci … Okamura je delší dobu hrobník té původně snad alternativní, opoziční partaje. Kde je Foldyna, a jiní … Měl by objasnit podezření, či odpovědět na otázku: kdo a co je skutečnou příčinou jeho pro ono politické hnutí sebedestruktivních rozhodnutí…

  2. Tuhle posedlost Davidem a SPD nedokážu dešifrovat.
   Co přesně udělali David a SPD pro ČR tak přínosného, že si zaslouží sedět v bruseli až do smrti?

    1. Dobře, ladary a další.

     Byly ty informace k něčemu dobré, pomohly Čechům v něčem, nebo k něčemu?
     Získali Češi třeba nějaké výjimky z toho bruselského teroru?
     Ne?
     Tak k čemu ty pravidelné informace, za měsíční plat europoslance Davida, byly dobré?

     1. Promiňte, Teco, vy se opravdu ptáte, k čemu jsou informace?

      Víte, proč se před bojem dělá průzkum? Proč se důležité informace drží v tajnosti? Proč pokud nějaké důležité informace uniknou ven, označí se často za dezinformace? Proč bylo prolomení kódu Enigmy tak zásadní v druhé světové válce?

      Teco, jsem přesvědčen, že nejste hloupý, ale nějak vůbec nemohu pochopit smysl vaší otázky. To jste se pokoušel o trolení?

     2. — Informace jsou vždy užitečné. Kor když druhá možnost jsou lži.
      — Nezískali. Na to je tam takových málo, zatím. Ale až jich bude 51% je potřeba aby hlasovali za ideály, které nám pomohou přežít. David tak hlasoval.
      — Co je jeho plat proti stovkám miliard vyhozených na zabíjení a likvidaci (mimo jiné) i naší budoucnosti?

    2. Pokud je uznání činnosti Davida posedlost, pak tedy vůbec nekomentujme nejen tyto volby … SPD bohužel řídí Okamura dle pravidel obvyklých v této kolonii. Ovšem v onom městě belgickém byl David jedním z mála, kteří se snažili jednat v zájmu země, z které pochází. A taktéž jeden z mála, který usiloval o informování naprosto lhostejné veřejnosti o skandálních rozhodnutích tam činěných.
     Pokud je ovšem pro kohokoliv normálem třeba Zdechovský nebo Niedermayer, budiž – nakonec je lepsovrstva znovu nominovala.
     Ad absurdum vzato, mne za stávající kvality voličstva překvapuje zdejší posedlost alternativou, vlastenectvím a opozičníky…

 16. Jsem zklamán z toho, že volební subjekty, které jednoznačně deklarovaly nekompromisní odchod ČR z EU, nedosáhly společně ani 1% hlasů. Kam se poděli všichni ti voliči, co před 20 lety (a před Lisabonem) v referendu hlasovali PROTI vstupu??? Rezignovali? Vymřeli? Změnili názor? Mají paměť akvarijní rybičky?

  Těžko může někdo tvrdit, že prounijní sliby a lákadla, co v kampani před referendem tehdy zazněly, byly do dneška nějak splněny. Že ČR je na tom dnes lépe než tehdy. Že se s malými státy v EU jedná slušně a poctivě. Že je posilován evropský princip subsidiarity. Atd. atd.

  Zdá se, že většina euroskeptických voličů věří v nějakou reformu (nereformovatelného), případně v účinnost sypání písku do soukolí bruselské mašinérie. Že snad zvládnou pumpovat vodu z potápějící se lodi. Zapomínají, že ti nejníže v podpalubí se utopí jako první.
  Prosím – jak je libo. Zůstaňte si na Titaniku až do úplného konce.

  1. stale to iste…..CR je viac menej zapojena do subdodavatelskeho retazca. Je obkolesena krajinami EU, zavisla na surovinach dovazanych cez krajiny EU a ak Nemecko kychne, CR (aj SR) dostane nadchu. V tychto podmienkach pozadovat o exit z EU je neuvedomela vyzva k samovrazde a odpudenie volicov, ktori chapu, k comu by to cele doslo. Teraz nie je situacia, ako pri vstupe, kedy predsa len podniky v krajine boli viac menej samostatne a ekonomicky relativne nezavisle. Uz ani Ostrava neprodukuje, neviem na com by sa to vobec teraz dalo postavit…..na drobnych podnikateloch?? A z coho by im vedeli platit domaci spotrebitelia?

   1. Kde by dosavadní odběratelé zboží z ČR našli rychle náhradu? Tak lacinou, tak blízko a snad tedy ještě kvalitní?

    1. katango,
     máte nějaký přehled o tom, co Česká republika ještě vyrábí a úspěšně prodává?
     Výrobou nemyslím přebalení kontejnerového šuntu do samostatných barevných krabiček, nebo distribuci čehokoli.
     Myslím primární výrobu jako takovou – třeba elektrickou lokomotivu, třeba i poskládanou z komponentů, vyrobených jinde.
     Děláme něco takového?

     1. Pokud se píše o zapojení českých podniků do subdodavatelských řetězců, tak asi vyrábíme něco, co někdo druhý k něčemu potřebuje. O primární výrobu tu nejde. Tam je to o konkurenci a ta by nikomu nechyběla, naopak. Subdodavatelé ano.

      1. Nic v zlom, ale to nahradia. Ano, nebude to za 2 tyzdne a bebude to zadarmo, ale nahradia. Co bude produkovat v autopriemysle CR, ak sa zastavi Skodovka? Exit nie je 5-min.rozhodnutie, cele to trva, takze sa da ciastocne pripravit. Takze kopa ludi odide di Nemecka, lebo im ponuknu lepsi plat a pracu, czk bude devalvovat, aby udrzala export zvysku, mam pocit, ze CR nie je potravinovo sebestacna, takze tam bude tiez diera.

   2. Neznamenalo by to přeci nějaký okamžitý odchod, ale významný signál (fuj, ten zprofanovaný výraz!) k odchodu. A to by byl teprve ten správný písek do soukolí mašinérie Mordoru!
    O samotném odchodu z EU se samozřejmě nerozhoduje v eurožvanírně, nýbrž v domácím parlamentu.

    Ale k tomu by byla ještě nejspíš delší cesta. Do té doby se situace ve střední Evropě určitě posune a odpor k bruselské totalitě se zvýší i v okolních státech. Pak bych si dovedl představit blok zemí střední a jihovýchodní Evropy s celkem srovnatelnou úrovní (Slovensko, Česko, Maďarsko, Srbsko, Montenegro… možná pak i Rakousko a Slovinsko či Bulharsko a Rumunsko, které by si vytvořily svou vlastní unii na Bruselu nezávislých a spolupracujících států. I s přístupem k moři, takže by se dalo i obchodovat se zámořskými zeměmi či s Ruskem. Odtud už by byla šance požádat o přijetí do společenství BRICS.

    Tak jak to nyní dopadlo, to bude ještě předlouhá agónie a trápení se na potápějící se lodi. Čekání, až se ten žalář národů vnitřním pnutím rozsype i s hrůzou, kam a do čeho nás ten neomarxistický bruselský establishment, podléhající zaoceánskému hegemonu, ještě zavleče.
    Inu… proti gustu… 🙁

    1. Charon napsal:10 června, 2024 (15:48)

     To zní rozumně. Byť by to byl běh na delší trať. Neumím si totiž aktuálně představit, jak snydno a rychle zpřetrhat struktury, do kterých se nám v průběhu těch předchozích let „podařilo“ zabřednout. Jak řešit především to, že většinu důležitých odvětví vlastní zahraniční kapitál. Příkladmo vodu. Komu by vlastnictví připadlo? Vykoupili bychom Veolii? Měli bychom na to? A co žaloby vlastníků za zmařené investice, arbitráže? Atd… Týká se to vlastně skoro každého oboru. Dokázali bychom to ustát? Nejsem ekonom a neznám závazky vyplývající z konrétních smluv, takže to berte jen jako laický pohled. Ale jako jednodušší a snadněji proveditelné mi přijde vystoupení z NATO – koneckonců, Rakousko to „dává“ a nezdá se, že by je to hospodářsky ruinovalo.

  2. Nemůžeme se chovat jako Britové. Těm stále patří obrovská Kanada, pak Austrálie a spoustu malých zemí.
   Oni mají stále kde brát a stále jsou vedoucí silou ve světě.
   A co jsme my? Máme velké kulové. Nemáme moře, turisté už také všechno u nás viděli, Číňané nás opustili, nikdo z Ruska k nám jezdit nesmí.
   Energie máme drahé, od ruských levných jsme se odstřihli.
   Elektrickou energii budeme dál kupovat draze na burze.

   1. To určitě ne, ti to také vzali zkratkou ven, ale chovat se jako ponížená bezprávná kolonie rovněž k ničemu nevede. Jenom k ještě většímu otroctví.
    Jinak více viz můj příspěvek výše.

   2. „Těm stále patří obrovská Kanada, pak Austrálie a spoustu malých zemí.“ – to že formálně uznávají britského krále zdaleka neznamená, že jim patří. To vážně ne.

   3. >>Nemůžeme se chovat jako Britové…<< To může být klidně pravda. Na druhou stranu za těch cca 35 let vidíme, že současný kapitál obvykle vydojí z krávy poslední kapku mlíka aniž by jí dal i jen hrstku sena (jedině když by chtěl ušetřit na kafilerii). Bude se tak většinově chovat i dále. Takže se může stát, že to jednou – jako Britové – uděláme ale nebude nám tu v té chvíli už patřit ani vzduch a do té doby nás může i dost zaklepat bačkorama… Těžké rozhodování.

  3. Co když euroskeptičtí voliči nevidí žádnou výhodu, seskočit bez jakéhokoliv záchranného člunu z Eurotitaniku? Moře globálního korporátního kapitalismu je řádně studené.

   1. Proto se už dávno mělo přistoupit k přípravě záchranných člunů a vorů. Zůstávat do poslední chvíle na zanikajícím kolosu vede k jedinému konci.

     1. No právě, a v tom se kruh uzavírá.
      Stejně jako nelze v Česku zavádět švýcarskou demokracii (viz Cimprychová, Peková). Chybějí zde totiž ti Švýcaři, co mají poněkud jiný naturel.

      1. A kým byli ti Švýcaři předtím , než zavedli referendum ?
       Pokud se s tím jednou nezačne, tak se bude pouze békat a kvákat.

       1. Abyste to v česku s.r.o. mohl zavést, musíte mít přece ty Švýcary… 🙂

        Jinak, o něco takového se v ČR pokoušeli již Republikáni v devadesátých letech.
        Navrhovali referenda a kritizovali, že ČSR byla rozdělena bez referenda.
        Měli systém referend i ve svém programu. A jak známo, pohořeli. Český ohnout referendum odmítá, bo přináší i díl spoluodpovědnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *