15 května, 2024

Tribuna

Volná diskuse na jakékoli téma


4 495 thoughts on “Tribuna

  1. Marian Kechlibar dneska nanesl zajímavý problém, ale nevím kam s ním. Tak třeba tady:
    https://kechlibar.net/2022/11/02/prilis-drahe-sluzby-zdarma/
    Nic divného, za telefon taky platíme. Dokonce i za přístup na některé internetové portály. Dokonce i za právo přijímat rozhlas a TV.
    Jenže za co platíme, požadujeme dodávku v patřičné kvalitě. Např. jsem si nepořídil předplatné na LN, protože je nepovažuji za kvalitní.
    U těch sociálních sítí to bude docela zajímavé. Boj “reklamníků” s “předplacenkami”. A u nich ještě – bude se platit za pasívní účast nebo jen za aktivní – když něco chcete sdělit světu? Třeba na blozíc by se mi líbila druhá forma a to dokonce i pro diskuzi. Chceš mluvit (psát) – zaplať nepatrnou částku. Třeba že si pořídíš předplatné pro sto tisíc písmen. A stroj ti řekne, že jsi 90 000 písmen vyčerpal a za chvíli tě zablokuje, budeš moci jenom číst.
    Já osobně jsem pro. Zamezilo by se “písmenkovým průjmům” a zhola zbytečným výkřikům do prostoru,.

    Co si o tom vážení myslíte vy?

  2. Pane Vidláku Váš rozhovor téměř nemá chybu, ale ….

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Lidi-shani-brambory-uhli-oraji-zahumenky-Kamna-a-hrnce-na-zeli-na-dracku-Co-Fiala-nevi-I-o-Vaclavaku-719181

    Nechci polemizovat, ale i z úrodného kraje mají lidé důvod protestovat proti Vládě, protože moravské víno je nejlepší, když zaplatím energie, nebudu mít peníze na víno, případně na posezení ve sklípku.

    I v úrodném kraji, ve městě mého učitele ochutnávače vina, jsou problémy.

    Jak se žije ve městě, kde mají zřejmě nejdražší teplo v zemi

    Na jihu obecně, je jedno, jestli na Moravě, nebo Čech, jsou lidé solidární, Lidovci v nezkaženém stavu, kterým se nelíbí nynější kurz KDU-ČSL.

    Tam je taky potenciál v zachování rodinných tradic.

    Empatický člověk, který je sytý, věří hladovému člověku.

  3. Re: Stridor

    Pokud chcete posuzovat jazyky ve smyslu znalostí, resp. obrazové fixace významů shluků grafémů, nadělám vám z češtiny asi tak deset jazyků s prstem v nose.
    V tomto se zřejmě neshodneme. Možná proto, že jsem zřejmě taky více-lingvní, bi- je málo.

    Co se týká tanků, nějak nemám povědomí. Pokud máte na mysli tzv. tankovou armádu, která měla počet tanků rovný jedinému pluku, nebo kolik to bylo, přijde mi to i nadále poněkud legrační. Nicméně tato debata je o ho*ně, pokud nemáme nastudovány aktuálně platné řády Ruské armády.

    Můj názor – pojem tanková armáda, o němž jsme se zřejmě dohadovali, vznikl kdesi na trase:
    tiskovka – aktivní blbec novinář se vzděláním „nového typu“ – případně vylepšený strojovým přepisem mluveného slova – případně další strojové překlady.
    Mám dokonce pocit, že ruská verze tohoto bastlu zněla poněkud jinak, ale ani mne nenapadne to hledat.
    Je ovšem faktem, že v tzv. řazení jednotek dochází k posunům, ať na jednu, či na druhou stranu.
    Viz základní operační jednotka UA – brigáda,
    základní operační jednotka RA – rozšířený prapor,
    přičemž my dva víme úplné ho*no o tom, jaké byly praktické důvody k takovým úpravám řazení.

    1. Tohle je hovor samozrejme o hovnu, Targusi. Na akademicke urovni tohle resi tzv. skoly, kdy jedna se prikloni k nazoru, ze jedna jsou dva, druha trva na tom, ze je pouze jedna. Jedna skola rika, ze nazev tankova armada je chybny, druha vam rekne, ze chybny neni, protoze pojmenovani jednotek je v ramci pravomoci narodnich uradu.
      Muzeme se hadat o tom, do jake miry nazev urcuje obsah, v pripade nejasnosti tohle v odborne oblasti obvykle resi nejaky kongres, ktery se zavazne shodne na nomenklature, ktera je pote zavazna. Jinak je z toho cista amaterska nekonecna scholastika, nevedouci k cili.

    1. Uspech Ruska je snad pokazde „statu navzdory“ a na to ma nervy jenom Rus.
      Konec o Prigozinovi byl nemene zajimavy. To je takovy tichy nenapadny ukaz, sam Klimov nevi, odkud bere ty obrovske prachy. Otazka je, jak silny hrac Prigozin ve skutecnosti je a za koho hraje. Zatim se okolo toho chodi po spickach, moc se nevi. Ted zaklada Wagneruv technologicky park, kde take neni nic jasneho- jde o investici, anebo pracku penez, ci dokonce o bazi nove politicke sily?
      I stavajici Prigozinovo angazma je nezretelne: je to vojak, pletouci se do politiky jen obcas, v souvislosti se svym byznysem, anebo se jiz stal vyznamnym politickym hracem s vlastni armadou (!), zatim jednajicim skryte?
      Vyrustal na vychodnim predmesti Petrohradu, coz nemusi nic znamenst, ale muze. Mozna brzy se ukaze, zda jde o obycejneho oligarchu, anebo aktivniho politickeho hrace s mocenskymi ambicemi.

      1. Nedávno jsem slyšel nějakou zase paralelu z minulosti. Tentokrát to nebyla zahraniční provázanost šlechty kolem Mikuláše 2, ale o sto let starší historie. Prý když Napoleon postupoval Ruskem, carští generálové vydávali rozkazy ve francouzštině ne proto, že dvůr mluvil francouzsky, ale primárně proto, že považovali za samozřejmé, aby je Francouzi přečetli. Byl to pro ně civilizační vzor, ke kterému se všechno upínalo. Teprve až toto poblouznění pominulo (a tahle kasta byla nahrazena), začalo Rusko válčit doopravdy, nikoliv jen rituálně.
        Přišlo mi to tak absurdní a přitom tak analogické dnešku, až mě to pohavilo. Nevím, jestli to taky bylo doopravdy, ale nedivil bych se. Tyhle momenty jsou patrné i z pozdější doby, např. v Tolstého Sevastopolských povídkách.

        1. Tahle stranka ruskeho charakteru dela Zapadaky silenymi (a me taky).
          Vite proc jsou na tolika zimnich fotkach zajatci Wehrmachtu obleceni do zenskych hadru? Protoze je dostavali od ruskych zen, jejichz muzi byli na fronte, kdyz prochazeli mesty. Zeny se na to utrpeni nemohly divat, tak odevzdaly sve saty i vrahum svych muzu.
          Dalsi pomerne znama prihoda se tyka bitvy u Poltavy, kdy svedsky marsal vyslal posly na ruskou stranu, ze jeho vojaci umiraji hlady. A od Rusu (generala Mensikova?) dostal menaz darem, aby Svedove pred rozhodujici bitvou netrpeli a byli na ni pripraveni. To jsou veci…
          Tohle jednomu rozum nebere. Ale srdce uz ano.

          1. Stridor: Do roku 1914 se taková gesta ušlechtilosti někdy dělala. Totální válka je převážně jev moderní. Války králů byly omezené oproti válkám národů.

          2. Nic ve zlém, ale ženy Němcům šaty věnovaly?
            Kde jste přišel na takovou blbost? Němci brali co bylo po ruce a nemyslím si, že by se někoho ptali.

                1. Ano, nemecti zajatci v ruskem zajeti dostavali od ruskych zen saty, aby nezmrzli.
                  Ano, to pisu, co je na te vete vyznamove nepochopitelneho?
                  V zime prochazela kolona nemeckych vojaku- zajatcu ruskymi mesty a ruske zeny davaly nemeckym zajatcum sve saty.
                  Lepe uz to napsat nedokazu.
                  Nenechte se zblbnout panem Hudcem.

                  1. Pokud jste presvedcen, ze zajatci z kolony si od civilu bez reci brali, co se jim zachtelo, pak vam to vysvetlit nedokazu.

  4. Takze perestrojka nebude, prechod na mobilizacni ekonomiku se nekona, pokracuje se v liberalnim smerovani statu:
    https://www.vedomosti.ru/economics/articles/2022/11/01/948305-minpromtorg-dopustil-vozrozhdenie-gosplana-v-oboronnoi-promishlennosti
    Dle ustavy neni vznik Planovaci komise mozny, statni hospodarstvi se bude i nadale ridit trznimi principy. Vyjimka byla udelena jen obrannemu prumyslu, kde je planovani mozne.
    Takze ruska agonie, k velke radosti jeho protivniku, byla prodlouzena samotnymi Rusy.
    Pravo nade vse!
    Ekonomove si ted mohou jit umyt hlavu a pak zacit premyslet, jak posilit obchazeni dovozu embargovanych vyrobku.

  5. Taková myšlenka, asi trochu zmatená.

    V diskusi někde jinde, ale zde na litterate, kdosi vyjádřil myšlenku, že nově příchozí imigranti (asi/nejspíš míněni ti chirurgové a jaderní fyzikové z Afriky a arabského světa), kteří postupně nahrazují obyvatelstvo západní Evropy, nebudou schopni přežít tam ani jednu zimu, pokud na ně slábnoucí/zmenšující se původní obyvatelstvo nebude pracovat.

    To se mi zdá celkem trefné a říkám si, zda náhle se objevyvší informace o masových problémech francouzských JE nejsou dány TAKÉ tímto faktorem. Mám jakousi představu, jaké nároky jsou kladeny na personál českých JE. Veliké. Vzdělání, prověrky, praxe…. studující vnuk se o to asi bude snažit.
    Vzhledem k počtu JE ve Francii (59 reaktorů+ 1 ve výstavbě, podíl na výrobě elektřiny 79%) musí být potřeba kvalifikovaného personálu obrovská.
    Pomůže nějaký jaderný inženýr Ahmed?

    1. Očividně ale i domorodí odborníci něco hrubě zanedbali, když museli odstavit část reaktorů kvůli zanedbané údržbě a poruchám na ucpávkách nebo čem.
      Já mám takový všeobecný dojem, že vrchol budování infrastruktury byl někdy v 80. letech a od té doby se prožírá podstata a ztrácejí schopnosti udržovat to, natož něco budovat.

      1. Nu však jistě, přesně o tom uvažuji (nahlas, resp. na klávesnici).
        Přibývají migranti, ubývají odborníci a zdroje financování. Celková debilizace společnosti.
        Úpadek.

        1. Já jsem se několikrát bavil s Kazachy, Turkmeny, Azery .. jestli si rozumějí a jestli rozumějí turečtině. Prý docela dost i bez učení se jazyka. Takže ten sultánův velký Turkistán není zase tak nemožný. Mezi těmi zeměmi neprobíhá žádný konflikt, naopak, mají nějak přirozeně dobré vztahy. Aspoň zatím, ona každá integrace vyvolává třenice.

          Jestlipak taky nějak připojí severní Turkistán, dříve známý jako Německo?

          1. V ere internetu je dulezitejsi pismo, jakmile ho sjednoti, budou za vodou. Nevim, ale tahle agenda se mi zda velmi podcenovana, prave z duvodu, co pisete: rozlohu a umisteni turkickeho sveta si lide ani nedovedou predstavit. Kdyz kouknete, skoro cela vychodni Sibir je obsazena turkiky. A vzpomente na obdobny historicky proces: u kolika globalnich elit dokazete zachytit chazarsky a tedy take turkicky genotyp- u tech nejdulezitejsich je to vetsina.

            1. Severni Turkestan ziska nejdrive status pozorovatele, ovsem pod primou gesci Ankary.
              Obecne je tohle tema zajimave a klidne by mohlo byt hlavnim tematem druhe pulky stoleti, protoze cinsko- turkicka aliance je velmi prirozena.
              V Hamburku uz ma Cina 1/3 prepravni kapacity a pocitam, ze hlavnim lobistou Ciny na fnancni vstup do pristavu bude prave turecka mensina (byt nenapadne).
              Turecko- cinske spolupraci nic nebrani, Ujguri jsou nastrojem vyjednavani, nikoliv predmetem sporu. A, bohuzel, nepritele maji take spolecneho, nas 🙂

              1. Muslimské bratrstvo má dvě centrály. Jednu v Turecku a druhou v Londýně.
                Cílem je zrychlení postupu islamizace, panislámismus.
                Zajímavá je afinita Afričanů k islámu. Cassius Clay / Muhammad Ali.
                “ Demokracie je výtah, který nás vyveze nahoru. Pak seskočíme. “
                Recep Erdogan
                Muslimští bratři nejsou žádní pitomci. Rekrutují se převážně z technické inteligence. A velký důkaz kladou na charitu, vzdělaní chudých dětí.
                Tahle nechutná válka mezi křesťany je pro milovníky Alláha pravé požehnání.

        2. Re: Stridor

          Alfavit není ani náhodou jazyk, nýbrž abeceda, neboli soubor znaků určený ke grafickému zachycení mluveného slova.
          A myslím si, že společný jazyk zatím hrozit nebude, pokud to mají na stejné úrovni, jako třeba my s Poláky či Slováky.
          Pro jazyk typu Lingua Franca zatím ještě čas nedozrál…
          … čímž nechci tvrdit, že se nic takového nemůže stát. Je to jedna z variant vývoje v následujících dekádách.

          1. Jazyk je psany a mluveny, jsou tedy dva jazyky. Rusky ctu, ale dela mi to problemy, protoze text nemohu preletnout, ale opravdu ho musim cist.
            Az budou mit turkici spolecnou abecedu, situace se jim rozhodne ulehci. Nemam predstavu, jak daleko jsou od sebe ty jazyky, jako slovenstina a cestina? Ukrajinstina a rustina? Pokud gogo rikal, ze si rozumi bez uceni, pak to tak daleko jako cestina- polstina mozna ani nebude. Protoze polsky, pokud nevyrustate v pohranici, je uz treba se naucit, tu nejde jen naposlouchat, jako slovencinu.

            1. Re: Stridor

              Polštinu naposloucháte, stejně jako srbochorvatštinu. I když v s-ch jsem hrubě těžil z našeho původního nářečí, které s polštinou nemá kromě výslovnosti skoro nic společného, a ze staročeštiny.

            2. Ještě jednou, odklepl jsem to moc brzy.
              Jazyk je jeden, vy máte těžký, leč naprosto pochopitelný problém s luštěním grafémů.
              Zkuste si najít text v ruském jazyce, který je spáchaný latinkou. Na netu je toho docela dost.
              Jinak máte pravdu, přechod na jedno písmo, třeba z alfavitu/azbuky na latinku dozajista usnadní vzájemnou komunikaci, o tom žádná…
              Nicméně řekl bych, že Kazaši a ostatní národy postsovětských republik to jako problém rozhodně nevnímají. V Azerbajdžánu jsem měl dojem, že na veřejných prostranstvích je snad více latinky, než čehokoli jiného. Lingua Franca – angličtina. Byli s ní docela protivní.

              1. Jde o to, co se v latince pise, jsou texty a texty. Problem s fotografickym ctenim ma kazdy, kdo nema jazyk zazity kazdodennim pouzivanim, nejlepe od detstvi. Musite znat obraz-vyznam nejen tech bezne uzivanych 10 tisic slov, ale i jejich shluku, teprve pak ctete bez namahy a text muzete jen preletnout.
                Stojim si za temi dvema jazyky a to ve funkcnim vyznamu. Muzete mit osobu bilinguala, ktery mluvi bez prizvuku dva jazyky, coz ma odposlouchano od rodicu, ovsem v jednom, ktery nemel ve skole, nemusi vubec umet cist, psana slova se mu nespojuji do slysenych a psanemu textu nerozumi.
                Tim bych bych vam oponoval: pokud by opravdu existoval jen jeden jazyk, pak by ho mel takovy clovek umet automaticky mluvit i cist, coz neumi. Takze funkcni jazyky jednoho korene musi byt dva, ve dvou formach, odlisne realizovany.
                Tim se dostaneme na akademickou pudu a zacneme resit otazku, zda-li jeden muze byt dva.
                Zde si ovsem nejsem jist, jestli to po tom, co jste predvedl s tankovou armadou, dokazete prijmout.

                1. Re: Stridor

                  Pokud chcete posuzovat jazyky ve smyslu znalostí, resp. obrazové fixace významů shluků grafémů, nadělám vám z češtiny asi tak deset jazyků s prstem v nose.
                  V tomto se zřejmě neshodneme. Možná proto, že jsem zřejmě taky více-lingvní, bi- je málo.

                  Co se týká tanků, nějak nemám povědomí. Pokud máte na mysli tzv. tankovou armádu, která měla počet tanků rovný jedinému pluku, nebo kolik to bylo, přijde mi to i nadále poněkud legrační. Nicméně tato debata je o ho*ně, pokud nemáme nastudovány aktuálně platné řády Ruské armády.

                  Můj názor – pojem tanková armáda, o němž jsme se zřejmě dohadovali, vznikl kdesi na trase:
                  tiskovka – aktivní blbec novinář se vzděláním „nového typu“ – případně vylepšený strojovým přepisem mluveného slova – případně další strojové překlady.
                  Mám dokonce pocit, že ruská verze tohoto bastlu zněla poněkud jinak, ale ani mne nenapadne to hledat.
                  Je ovšem faktem, že v tzv. řazení jednotek dochází k posunům, ať na jednu, či na druhou stranu.
                  Viz základní operační jednotka UA – brigáda,
                  základní operační jednotka RA – rozšířený prapor,
                  přičemž my dva víme úplné ho*no o tom, jaké byly praktické důvody k takovým úpravám řazení.

                  1. Na tu první gardovou tankovou jsem vám přece dával odkazy a ona existuje v podstatě od druhé světové. Sověti to tak zavedli a RF to přejala.
                    Je to jako se hádat jestli ODS je demokratická. Můžu vám oponovat, že demokratická funkčně není a vy mi budete říkat, že se tak jmenuje. (otočil jsem pro legraci role)

                    Ohledně čtení .. samozřejmě zpočátku čteme po písmenech, pak hláskujeme a pak už čteme celá (známá) slova. A nakonec vzory, takže jsme schopni s vysokou mírou úspěšnosti rozpoznat vzor pro slovo i když je tam překlep nebo přesmyčka. To je dáno automatizací práce mozku při čtení.
                    Nevím, do jaké míry má mozek ty vzory rozdělené podle jazyků – tj. jestli slovho had ve vás vyvolá stejný vjem a aktivaci vzoru v češtině jako v angličtině. Podle mne ne, mozek je umí držet v různých krabicích. Aspoň ten můj.

                    1. všiml jste si, že jsem tam napsal „slovho“ .. nebylo to úmyslně, ale aspoň se tak dá ilustrovat to, co jsem nazval vzorem.

                    2. Re: gogo

                      Boužel opravdu nemám na starosti jen pokec u Halefa, takže ano, připouštím, že jste toto téma nastolil vy.
                      Nicméně počet tanků, které předem prchly před hrdinnými Vasily byly poněkud legrační a odpovídaly, pokud si pamatuji, jednomu tankovému pluku. Co taky mohly dělat, když zcela absentoval palebný kryt motostřelců a tanky sloužily namísto krátkého dělostřelectva.

                    3. Ja jsem to nepovazoval za tema z hlediska poctu, ale z hlediska symboliky. Ta 1gta jsou ti, co jezdi na prehlidkach na Rudem namesti. Je to proste symbol a pojem.

                      Ze si to tak kdysi pojmenovali, prece neni moje chyba.

    1. Na druhé straně, vtip to byl dobrý a padl na úrodnou půdu. Já jsem se taky pobavil a ten hlásič jim holt skočil na špek. Měl se líp učit…

      1. Vtip byl dobrý, ale paní senátorka názorně předvedla, co je to ta pravda a láska pokud si myslíte a říkáte něco jiného než ona.

        1. Navíc kde je dáno, že další Ferdinand Vaněk neexistuje? Myslím, že vyhlášením udělal Vrábel menší chybu, než kdyby nic nevyhlásil, ať už si to uvědomil nebo ne. Při zadání do gůglu se objeví například klatovský malíř a profesor. A to je jen jeden známý, kolik jich tedy může být neznámých.

    1. Ono to bude vzajemne:
      https://www.kommersant.ru/doc/5619160
      Sankce Rusku zpocatku pomohly a nekteri si mysli, ze pomahaji doted. Ovsem neni tomu tak, coz dost dobre charakterizuje strukturu ruskeho hospodarstvi.
      Cesko, jak pise gogo nize, je na tom stejne. Ale Amerika je jak Karbunklova hora a snazi se pritahnout kazdeho. Proto to mozna BASF predcasne zabalil a odesel do Ciny, dokud muze. Lide z BASF maji totiz vlasteneckou tradici uz od dob IG Farben.

      1. Re: Stridor

        Ivan nemá na rozdíl od nás Evropskou komisi, takže následky odchodu těch jedině správných firem dokáže postupně eliminovat. A navíc má za prdelí Rejžáka, takže BASF bude přeprodávat…
        K čí škodě se tak děje, je na jinou debatu…

  6. https://cz24.news/rusko-regovalo-na-utoky-ukronacistov-na-ciernomorsku-flotilu-vyradenim-dolezitej-infrastruktury-v-kyjeve-chersone-a-dalsich-mestach-hlavne-mesto-ukrajiny-ma-vypadky-v-dodavkach-vody-aj-elektriny/
    „Rusko regovalo na útoky ukronacistov na čiernomorskú flotilu vyradením dôležitej infraštruktúry v Kyjeve, Chersone a ďalších mestách.“

    Takhle vznikají ty desinformace – samy proruské weby píšou, že Rusko útočí na vlastní infrastrukturu. Musí to být supergeniální plán.

    1. S nastupem Babise je to stejne zbytecne. Pavel ma namale, to by byli „prohnili proti prohnilym“, zbyva ceska Caputova. A reknu vam jednu nepristojnost: z tehle trojky bych tam videl nejradsi generala 🙂

      1. Re: Stridor

        Nás už fakt může zachránit jenom ten kinžál…
        … anebo radši deset…

        Když jsem se zaposlouchal, co to vlastně Bába žvaní, na zádech mi vyvstal smrtelný pot…

        1. No prave. Na Burese jsou dva rovnocenne nazory:
          Bud nemuze byt uplne spatny, protoze kavarna z nej ma psotnik, neco uzitecneho se pak v nem skryvat musi (na tom neco je).
          Anebo ze je jeste horsi, nez co nejhorsiho si o nem myslime (a na tom taky neco je).
          Nedokazu to rozhodnout, oboji ma neco do sebe.
          Zastrihal jsem usima, kdyz Pavel odmitl vyznamenani Masinum. On muze byt vzdorovitej, protoze je nafoukanej a navic general. Tohle je jedine tiche plus, ktere na nem vidim. Treba v nejake tezke dobe usoudi, ze bude chtit vstoupit do dejin jako vudce a ne jako pucka civilistu z gender studii.
          A udela dobre rozhodnuti.
          Zbytek je u nej jasnej.
          Jasna je taky ceska Caputova, zena bez vlastnosti- nikdy.
          Za sebe zatim rikam 51:49 pro Burese, ale bez opodstatneni, snad jen, ze Bures pracuje, zatimco druzi signalizuji. Ale ze by byl schopen rozhodnuti pro republiku, proti proudu, to vylucuji naprosto.
          Takze zatim spise 50,1 : 49,9.

  7. Jsem rád, že u nás existuje skupina lidí, která v těchto těžkých časech, se chce postavit společně, jako demokraté, strachu.

    Na rozdíl, od obchodníků se strachem nabízí řešení inflace, energetické a válečné krize.

    Ač mladí, tak nám před třiceti léty vybojovali tento demokratický systém.

    Nyní budou bojovat:
    • proti strachu a nenávisti
    • za svobodu a demokracii
    • za Česko a za Ukrajinu

    Čeká je těžký boj, ale co si vybojují, to budou mít.

    A tak budou žít.

    Toto je čeká:

    Zhasínání, šetření, tři kruté zimy. Ale krizi musíme zvládnout, vzkazuje Bartuška
    https://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/222411058041025/

    Největší otřes české ekonomiky od roku 1989
    Konec blahobytu? Češi si myslí, že nejvíc v Evropě to hrozí jim

    Inflace je opět vyšší, než se čekalo. Experty zaskočil růst cen energií či masa, ČNB však úroky nezvýší

    Energetická smrt českého průmyslu v přímém přenosu

    Goldman Sees $2 Trillion Surge in Europe Energy Bills by 2023
    Goldmani vidí nárůst evropských účtů za energii o 2 biliony dolarů do roku 2023

    Coal built the EU. Will gas destroy it?

    In a rebuke to the West, OPEC and Russia agree to a big cut in oil production.

    Emerging Markets Rush To Join BRICS Alliance As High Energy Prices Persist
    Rozvíjející se trhy se spěchají připojit k alianci BRICS, protože vysoké ceny energie přetrvávají

    Německo pod palbou kritiky za svůj „obří“ balíček podpory ve …

    Bydlení v nedohlednu? Pro řadu mladých je to už tvrdá realita

    DRIVING THE DAY: EU MINISTERS MULL SCRAPPING VETOES
    JÍZDA DNEM: MINISTŘI EU JEDNAJÍ O ZRUŠENÍ VETA

    Rakušanův tým varuje: Radikalizovat se mohou i zaměstnanci státu

    Sledovala BIS „nejbližší“ lidi prezidenta a nasazovala na ně zpravodajskou techniku? Po odhalení defektora to tak vypadá

    Bič na ruskou propagandu. Vnitro má plán na blokování webů ohrožujících Česko

    Stovky policistů cvičily na Náchodsku zásah proti extremistům. Za plného provozu

    Soud rozhodl o Tušlovi s Čermákem. Dezinformátoři půjdou …

    U.S. grows frustrated over Europe’s delayed economic aid to Ukraine
    Ministryně financí Janet L. Yellenová naléhá na evropské protějšky, aby zvýšili finanční pomoc Kyjevu

    Česko si půjčí deset miliard na pomoc Ukrajincům – FinTag.cz

    Překvapivý krok Švýcarska. Země uvalila sankce i na Ukrajinu, ta přijde o vojenský materiál

    Černochová: Žili jsme 30 let v iluzi, je čas redefinovat …
    Černochová: Žili jsme 30 let v iluzi, je čas redefinovat mobilizační plány

    Kníže Karel to věděl?
    „MARGUERITTO, BUĎTE TRPĚLIVÁ.
    PŘIŠLA DOBA, VE KTEROU JSME VŮBEC NEDOUFALI.
    UTEČE PÁR LET, LIDÉ TADY BUDOU MÍT PROBLÉM SE NAŽRAT A PAK JIM BUDE JEDNO, CO SE KOMU VRÁTÍ.“

    My starší, v tomto období, půjdeme navštívit hroby předků a známých, kteří nás předběhli.

    Když míjím památníky obětem válek, tak si všimnu věku těchto obětí, a vzpomenu si na otce, který říkal, že ze školního ročníku 1919 II. Světovou přežil pouze on, protože děda se nepřidal k Němcům, a jeden spolužák, kterému na začátku války utrhlo nohu.

    Proto Válka je vůl
    https://www.youtube.com/watch?v=VJcMXC4m5rM

  8. Učitelka ZŚ mi líčila poradu u nich ve škole na které bylo oznámeno, že nikdo nesmí spadnout do pracovní neschopnosti, ale má v nutných případech využít studijní volno, protože jinak nebude na pomůcky pro žáky. Považoval jsem to za blbost. Leč na tomto odkazu https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Obedy-zdrazi-A-v-zime-Radek-Sarkozi-nacrtl-pro-skoly-ten-nejhorsi-scenar-718626
    jsem se právě dočetl o finanční položce ONIV nebo-li ostatní neinvestiční výdaje, ze které jsou financovány pomůcky pro žáky a taktéž prvních čtrnáct dní pracovní neschopnosti učitelů. Částka na položku ONIV byla samozřejmě snížena.
    Docela by mne zajímalo která vláda tuto motivaci (marodíte, nebude na učebnice) zavedla, nebo za to ještě můžou komunisti?

  9. Generální ředitel koncernu Rossněft Sechin:

    Britská nadnárodní společnost BP zůstává akcionářem Rosněftu, přičemž dividendy v hodnotě 700 milionů dolarů za druhou polovinu roku 2021 byly převedeny na účet společnosti.
    ….
    „Dovolte mi zmínit, že příjmy BP z účasti na akciovém kapitálu a společných podnicích s Rosněftem již dosáhly 37 miliard dolarů s celkovou investicí kolem 10 miliard dolarů. Věřím, že je to vynikající kompenzace za investovaný kapitál,“ dodal Sechin.

    https://tass.com/economy/1528273

    Jestli ten Sechin nekecá, tak jsou Britové … jak to jen…. šikovní.

  10. A ještě jeden kamínek do ukrajinské mozaiky – není to v principu nic nového, ale takhle pregnantně se ty dva jevy ještě vedle sebe nevyskytly
    https://cz24.news/polsti-zoldaci-bojujici-za-kyjev-zastrelili-militanty-praveho-sektoru/
    1. Banderovci nahánějí mobilizované Ukrajince (většinou ruskojazyčné) pod ruské šrapnely. Tady to zkusili na Poláky a narazili
    2. Poláci se přeaktivně účastní nejen války, ale mají zájmy i organizační a teritoriální. Přičemž banderovštinu tolerují jen s velkým sebezapřením, dokud je namířena proti Rusům.
    Jakmile se banderovština otře o Poláka, je zle.
    Kdyby Polsko poslalo k ochraně Ukrajiny pár set tisíc vojáků a z nějakého důvodu byl s Ruskem uzavřen mír, začala by válka banderovců proti Polákům.

    Kdyby měli Poláci volnou ruku v otázce debanderizace, volali by chochlové ještě Putina na pomoc.

    1. Přesně, a co je taky důležité – možná ještě důležitější – byly reakce publika (hlavně neatlantického) a potlesk na konci… fakt to nevypadalo, že by se měl jako kůl v plotě cítit Putin nebo Si.

      1. Já jsem u toho váhal, jestli tleskají Sachsovi nebo tomu cancel-culture-moderátorovi, který se pak snažil nastolit úplně absurdní téma, u kterého by nebylo pochyb o tom, co kdo má říkat a jak.
        Ale jelikož to bylo v Athénách, patrně tam byla i značná část lidí cenících si svobody slova a schopných chápat co bylo řečeno.
        Tak doufejme, že tleskali Sachsovi.

    2. Furt bych rád od klidně gaučových generálů slyšel nějakou předpověď týkající se Oděsy. Půjdou se svým samostatným statusem pod Rusa nebo ne? Poláci jsou národ ode zdi ke zdi. Umí se brát za půdu, jsou zemědělci, ale křesťané papežštější papeže, ale jejich vztah k Rusům je naprosto nepochopitelný vzhledem k tomu křesťanství. Myslíte si, že by i Irák mohl požadovat po USA válečné reparace za rozvracení země a vpádu vojsk pod vymyšlenou záminkou?

      1. Re: Folďas

        Jedna věc je něco „pochtívat“ (toto slovo jsem nevymyslel, ale moc se mi líbí), druhá věc je pak prosazení takového obdarování, protože když už omylem k obdarování dojde, většinou to nese mnohá negativa pro širé okolí, pokud vynechám povinného dárce i obdarovaného…

        S Oděssou, stejně jako i s ostatními KDYSI proruskými regiony se to má asi tak. Sedmiletá „začistka“ nese ovoce.
        Část nepřizpůsobivých byla zbiomasována, část byla odejita do exilu, většina se mlčky přizpůsobila, protože „kušáť chóčetsa“, a oděsská grilovačka stále slouží jako názorný příklad pro ty, kteří by se o něco pokoušeli.

        Takže nejdřív denacifikace, pak demilitarizace a z těch zbytků vyselektovat jedince, kteří by pro změnu opravdu byli.
        Úkol přesahující minimálně desítku let…

        Neboli rozhodnutí je na Ivanovi a Ivan se rozhodne podle toho, jaké karty mu padnou při dobírce z talónu.
        Poznámka – talón ještě není odhozen…, to ani náhodou…

        1. V posdtatě souhlas s malym nesouhlasem ohledně denacifikace. Pořád si myslím, že ještě většina místních by volila Rusko. Ale samozřejmě ne za cenu vlastní likvidace.
          A ten ruský „úspěch“ po 8 měsících k velkým očekáváním neburcuje.
          Ale nejsme na konci, zavisí to na Rusku, jak správně píšete.

          Tj. jestli tam Rusko dojde, Oděsa bude opět ruská. Jestli ne, povstávat a bouřit se už nebudou a nové generace už budou ukrajinské-banderovské.

          1. Re: Gogo

            Nevím, jak dalece jsou vám známy ukradinské reálie.
            Napíšu jen SBU a Pravý sektor.
            To první funguje více než efektivně, bo státem štědře placená organizace, to druhé se dostalo do křížku s nájemnou jednotkou Poláků, kteří se nechtěli dát opakovaně zbiomasovat na frontě. Takže taky žádná béčka.

            Na město typu Oděssa bohatě stačí dvě družstva takových zm*dů ve dvou dodávkách a k tomu pár bonzáků.

          2. Tema Odesy rozhodne a razne vyresil Putin ted na Valdaji, do stolu bouchnul takto:
            „„Oděsa je skutečně jedním z nejkrásnějších měst na světě. Jak víte, Oděsu založila Kateřina II. a ani extrémní nacionalisté si netroufají zbourat pomník zakladatele města. Oděsa může být jak jablkem sváru, tak symbolem řešení konfliktů a symbolem hledání nějakého řešení všeho, co se nyní děje. Otázka není na nás, “odpověděl Putin na otázku, jaké vízum by mělo být uděleno pro cestu do Oděsy.“
            https://vz.ru/news/2022/10/27/1184188.html
            Frustraci ruske verejnosti z prace Kremlu se nelze divit.

  11. Od počátku ukrajinské války mi bylo podezřelé, že Rusko prakticky vůbec neoperuje letecky. Nemířím teď k tomu, co říkal Arestovič (že mají dokonalou PVO) nebo místní propaganda (že Rusko letadla nemá a pokud, tak nelétají). Ruské nadšenecké zdroje tvrdily, že to není potřeba, všechno obhospodaří skrze rakety. Je to samozřejmě nesmysl. Absence frontové aviace, pilotované i řízené vzdáleně, má svůj důvod.
    Prostě mají asi letadel málo a jejich výlety jsou extrémně riskantní.
    US družice a přehledové letouny jsou neustále aktivní a monitorují situaci. Pokud zaznamenají pohyb, uvědomí PVO VSU, které aktivuje svoje radary až cíleně na narušitele a sestřelí ho. Tím se vyhnou lokalizaci a vlastnímu zničení, kdyby provozovaly přehledové skenování nebe. Tedy ve středních a vyšších hladinách ruské letectvo nemůže fungovat, dokud jsou u VSU prostředky na jejich sestřelení.
    A malých výškách se zase bojí ručních PVO. Mají sovětské Igly a spoustu Stingerů.

    Ne, není to nic nového, jen jsem dnes zahlédl video, kde útočí frontové letectvo na pozice nepřítele. Je to v bezprostřední blízkosti Doněcka, tedy pod ruskou PVO a s ideálními možnostmi potlačení nepřátelské PVO. A všimněte si taktiky boje.
    https://t.me/cz24news/29657

    1. Re: gogo

      Málo letadel určitě nemají, prostě je šetří (ho*no, šetří si hlavně piloty) a užívají je v místech, kam „dohlédnou“ jejich radary, které by mohly odhalit ukrajinskou PVO.
      Shlédli jsme klasickou akci dvojičky na bitevních letounech, zvaných „Prase“, anebo „Hrábě“, která po odhození pum vystoupala z přízemního letu, aby se mohla bezpečně otočit a mazat dom, přičemž (možná preventivně) použila clonu proti lehkým zbraním PVO.

      1. No právě, taktika pro operace v rizikové oblasti.
        Prizemni let, vynoreni, odpal z dalky, otocka, navrat s vypustenim klamnych cilu pro sichr.

        Ty strely museji byt navadene, jinak hovno trefi, jestli teda nehazou munici na plochu jen tak naslepo nebo pro efekt na video.

        Tohle jsem slysel vickrat popisovat s povzdechem, ze letectvo temer nikde nemuze operovat a maximalne takhle tu a tam psoukne, coz pozemnim silam je celkem k prdu.
        Tak to video je takove demonstrativni.

  12. Zelené šaty, botky hnědé
    na pražský hrad audi jede.
    K hvězdě přidám šestý cíp
    ať je střelí cyp.

    Zelený anton veze hlasy
    tomáš arsov stříhá vlasy.
    K hvězdě přidám šestý cíp
    ať je střelí cyp.

    Volby už byly, hlasů dost.
    Jablko, žezlo, hlavní skvost.
    K hvězdě přidám šestý cíp
    ať je střelí cyp.

    Na hradě celá ambasáda.
    Klaní se zákon, klaní vláda.
    K hvězdě přidám šestý cíp
    ať je střelí cyp.

  13. Dnes se sesla Valecna rada a prvym Misustinovym rozkazem je, ze pro odvedence je treba zajistit dostatek obleceni.
    Ti to berou od podlahy, stejne, jako (rusti) ctenari sve komentare.

    1. Pro vyvazeni hodnoceni od Velkeho Serge:
      https://bigserge.substack.com/p/politics-by-other-means
      „Ve skutečnosti existují pouze dva způsoby, jak interpretovat to, co se děje. Jedním z nich je západní rotace: ruská armáda je poražena a vyčerpána a je vyhnána z pole. Putin je vyšinutý, jeho velitelé jsou neschopní a jediná karta Ruska, kterou může hrát, je házet opilé, nevycvičené brance do mlýnku na maso.
      Druhým je výklad, který jsem obhajoval, že Rusko se shromažďuje k zimní eskalaci a ofenzivě a v současné době je zapojeno do kalkulovaného obchodu, ve kterém se vzdává prostoru výměnou za čas a ukrajinské ztráty.“

      1. Já to chápu tak, že po víc jak půl roce si konečně uvědomili, že tahle cesta vede k porážce, debaklu, ztrátě majetku a pro někoho i života, případně osudu Kadáfího apod… takže se rozhodli přestat likvidovat vlastní armádu a chtějí, aby v jejich zájmu Rusko neprohrálo. Od října teda předstírají zájem na vítězství – jenže je velká otázka, jestli se podaří zmobilizovat síly a zdroje. Ti nahoře vybudovali takový systém, který to nejen nedokáže, ale pro který nebyl dělaný a který něco podobného potíral.
        Byla by potřeba iniciativa lidí a výměna ve vedení. Je to proces v mnoha parametry a těžko odhadovat, jak které mají silný vliv.
        Já si pořád myslím, že Rusko by mohlo při racionálním vedení do května vyhrát. Při do-srpnovém do dvou let prohrát a pak cokoliv mezi tím taky v závislosti na dějích mimo bojiště.
        Na bojišti pravděpodobně Rusko zvládlo frontu stabilizovat a USA s Británií nejspíš půjdou cestou chemických a jaderných zbraní, minimálně PR metodami z Iráku a Syrie -což už běží.

        Vidlák dnes učinil po 8 letech objev, proč byl pro Rusko Krym tak důležitý. Potřeboval k tomu kromě 8 let taky US terorismus proti NS a argumentuje proto trochu ahistoricky, ale zaplať přírodo aspoň za to. A taky tento příklad demonstruje jeho celkovou úroveň a vysvětluje ty chiméry o tom, jak je super pro Rusko nechat vyzbrojit VSU zbraněmi NATO a ještě to podporovat.

        1. Co k tomu dodat?
          Uz dlouho tady pisu, ze Rusko bud udela perestrojku a vyda se svoji specifickou rozhodnou cestou (tedy zadna treti cesta ve smyslu spojeni liberalni a klanove-korupcni politiky), anebo se zacne pomalu drolit.
          Ostatne, o potrebe zmen pise od dubna vetsina ruskych ekonomu (Rjabov, Katasonov, Leontjev a dalsi). A podle nich bylo uz v kvetnu pozde (ranu jim zasadil Putin opakovanou nominaci Nabiulliny).
          V politicko- ekonomicke oblasti kopiruje Rusko sve vojenske nasazeni: kroky jsou polovicate, nedusledne, nepromyslene, nezretelne, bez vize. Systemove chyby se hromadi a za chvili jim budou sily stacit tak tak na krizovy management a vyrazeni klinu klinem a casem ani to ne a dojde k pomale degradaci celeho statu.
          Uz mi tu bylo navrhnuto, abych to rekl Putinovi, ze mu tim vytrhnu trn z paty- dle meho to ovsem vi, ale svuj stin prekrocit nedokaze. Big Serge charakterizoval administrativni povahu Putina velmi dobre- uzkostne se drzi litery zakona a velkeho zasadniho politickeho rozhodnuti neni schopen.

          1. Obcas tu upozornuji na historicke paralely, tak pred par dny jsem shledl dokument o zvlastnostech Vlastenecke valky 1812-14. Co mi utkvelo:
            Vyznamna cast pomniku je zasvecena francouzskym vojakum a francouzskemu imperiu. Rozkazy stabu byly psany vyhradne francouzsky, aby dustojnici protistrany byli v obraze a rusky postup byl konzultovan s Francouzi.

            Vysly z toho dve veci: Predne, ruske imperium se az uzkostne balo si Francouze znepratelit na zivot a na smrt a veleni s nimi po celou dobu v ramci moznosti kolaboravalo.
            A druha vec je, ze za ruskym vitezstvim stala vzpurna individualita genia Kutuzova a vzepeti lidu (dnes by se reklo spontanni partyzanska valka) a nikoliv schopnost ruske armady jako takove.
            Napoleona uz pred tim nakrapla dalsi individualita- Suvorov, za sveho italskeho tazeni.
            Takze se zda, ze ruske vojenske uspechy od vlastni valecne masinerie prlis nezavisi, ta tvori jen jakesi pozadi, kulisu, pred niz se pak musi zjevit individualita- strateg a teoretik a zaroven musi dojit k mobilizaci lidu.
            Ani jedno z toho zatim nevidet a jak pisi nize, z tohoto pohledu je jmenovani blba Surovikina krokem zpet.

            1. Zpětně a ahistoricky viděno, dají se spřádat různé teorie a interpreteace o prošlých válkách. Tady u té to máme online s poměrně dobrým pokrytím aspoň toho viditelného.
              Vůbec nesdílím apriorní přesvědčení mnohých, že to zase bude nějak zdánlivě na hraně, ale pak Rusko přiloží pod kotel a vyhraje. Ony ani ty historické výhry vždycky nepřinesly něco extra dobrého, kromě toho, že odvrátily kolaps.

              Zajímalo by mě hlavně, co Rusko omezuje v provedení vítězné války. Mám spoustu tipů, ale těžko to nějak vyhodnocovat zvenčí.
              Chtělo by to vzít toho Putina někdy na ryby.

              1. Jako cervenou nit, tahnouci se ruskymi dejinami vidim urcitou derealizovanost az apatii, vyplyvajici z imperialni sebezahledenosti a zcasti i ze sebeuspokojeni.
                Rusko je vnitrni imperium, jez o expanzi prilis nestoji (Stredni Asie, tehdy zeme nikoho, mu kdysi spadla do klina temer zadarmo).
                Na rozdil od Anglie nema zadnou vnejsi progresivni politiku, s nikym nema potrebu soutezit, svych uzemi a starosti ma dost a po koloniich, jez by se daly vytezit, nepokukuje.
                Podle meho tedy, s Putinem byste si moc nepokecal, nebot ani on „nevi“. Je to produkt sovetske byrokracie a svatych devadesatek, synteza uzkostne byrokracie a divokeho risku. Putin nema v kolebce odkaz velkych osobnosti zahranicni politiky, neprevzal zadnou zahranicne- politickou doktrinu, nemuze se oprit o tradici (imperialni taktiku, slavnou minulost boju na svetovych kontinentech).
                Jedine, co Rusove maji, je periodicke fatalni ohrozeni, prichazejici ze Zapadu, ktery tolik miluji. Coz je pro ne velmi rozporuplna situace.
                Dle meho ted funguji v modu „nejak to dopadne“, situaci se extra nevzrusuji (mluvim o elitach) a sazi na osud.
                Co je nove, je globalizace: jachty jsou zabaveny, ucty obstaveny, deti ostrakizovany. Svet neni uz tak velky, jako byval drive, to je pro Rusko velmi necekana vyzva.
                K tomu satelity, rakety. Uz nestaci jen stahnout fabriky za Ural a cekat, az nepritel vymrzne, tomu je po staletich utrum.

                1. Ono to není nic tak nového. Car si taky uložil peníze v USA – a taky proto mu nechali vyvraždit veškeré potomky pro jistotu. Cara svrhla jeho vlastní suita, to nebyli nějací hadrníci. Určitě se super úmysly. A pak ti dva neziskovkáři – Bronstein s Uljanovem. Jako dnes, jeden z Německa a druhý z USA.

                    1. Až teď? Já jsem nějak automaticky předpokládal, že je pryč už od dob odjezdu Tolji Čubajse.
                      Ona je taky na fotkách s Krasovským, jak obdivují Banderu.

  14. Ministr Síkela boduje:

    MOSKVA, 25. října /TASS/. Evropské země mohou mít různé názory na možnost nákupu ruského plynu přes hub v Turecku, řekl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v komentáři k prohlášení českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely, který vyjádřil optimismus, že Evropa nebude nakupovat. Ruský plyn přes hub v Turecku.
    „Pan Jozef Sikela pravděpodobně ví, že evropský kontinent má mnohem více zemí než jen Českou republiku a mohou mít různé pozice v různých fázích, v různých okamžicích, různé vnímání toho, co se děje, a tak dále “ dodal. řekl Peskov.
    Ruský prezident Vladimir Putin již dříve navrhl myšlenku vytvoření plynového uzlu v Turecku. O této otázce se hovořilo 13. října na setkání prezidentů obou zemí v Astaně.

    https://tass.com/economy/1527077

    1. Styčná osoba v Bruselu
      Jsem jen zmaten.
      Během bojů na Ukrajině si i nevojáci uvědomili, jak velkou roli hraje na bojišti raketové dělostřelectvo.
      Zejména proslulé HIMARS, jejichž střely jsou vybaveny GPS a mají zničující přesnost.
      A nyní, když Američané předali Ukrajincům technologii domácí výroby těchto nábojů pro jiné typy MLRS, jsou továrny, kde se vyrábějí, z nějakého důvodu nepoškozené a první várky jsou již dodávány vojákům.
      Souřadnice těchto fabrik jsou však všem dobře známé.
      Pokud se vyrobené granáty dobře projeví na bojišti a Ukrajinci spustí jejich výrobu, může to našim jednotkám způsobit mnoho nepříjemností. Proč ale čekat na odpovědi na tato „kdyby“, když potenciální hrozbu lze eliminovat již nyní prostým rozebráním výrobního závodu na padrť.
      Znovu se nad tím zamyslete.
      Prevzal Rybar z:
      https://t.me/brussinf/5167
      Takze Ukrajinci jsou jiz schopni si rakety do smesnych a neucinnych Chajmarsu vyrabet sami…

      1. A soudruzi Šojguové jim to těch továren nehodí ani kámen, stejně jako nebránili přísunu těch hraček po železnici.
        Tento způsob válčení připadá mi poněkud podivný.

    2. Je otázka, jak to interpretovat. Za Heydricha u nás taky stoupla porodnost. Určitě se i při cíli 300 000 osloví o třetinu víc, protože mají neaktuální seznamy a lidi se budou někteří ošívat, tak v první vlně vezmou ty co se neošívají.
      Jestli si borci myslí, že to svatbou vyhráli .. válka je většinou dočasná a je poměrně vysoká šance na přežití a zachování zdraví a majetku.

    1. Strelkov tam mel kdysi jeste jednoho mladeho, mladsiho, toho mu prifarili k rozhovoru jako oponenta.
      Z toho byl taky na nervy, na svem telegramu to pak resil jeste delsi dobu.
      Tech model-patriotu je tam vice, nejlepsi je Simonjanova, obrativsi se k narodu s vyzvou, ze ted nazral cas konecne prestat lhat 🙂
      To Sitting Ping to ma jinak v rukach, ruske vedeni z toho musi mit velmi neprijemny pocit.
      Tento tyden take ocekavame prvni zasedani Koordinacni (valecne) rady, ze ktere se Putin, coby vrchni velitel, sikovne vykroutil a hodil to na Misustina 🙂

      1. jojo, to mě taky pobavilo, jestli to vztáhla i na sebe.
        A nějak před rokem a něco tenkrát vyrazili po 6 letech na Donbas tři Arméni jim tam kázat o Ruském světě, přičemž do té doby pro ně neudělali nic, minimálně nic pozitivného. To bylo taky super.

        Koho myslíte tím „mladého, co mu dali k rozhovoru“? Já pamatuju jeho debatu s Navalným.

        1. Jmeno si nepamatuji, moderatorem byl taky takovy mlady kluk, kratce odtrihany. Ve studiu mel Strelkova, po internetu byl na spojeni mlady liberal, zrejme publicista- ekonom.
          No des, Strelkov byl na nervy. Bylo to nekdy zacatkem leta. Pak se mu mstil u sebe na Telegramu 🙂

          Jeste tahle Simonjanova- ta blba neni a vyhmatla presne naladu obyvatelstva, ze az hystericky ceka na nejake zasadni rozhodnuti. Me to pripomnelo soudruha Strougala a emocni uvedeni Souboru opatreni nekdy v pulce. 80. let, jdouci nakonec, zakonite, do ztracena. Tedy- opet placnuti do vody.
          Tohle je pro Rusy nebezpecna situace, ne nadarmo nekteri mluvi o polorevolucni nalade.
          Podoljaka konecne taky: po prvem uderu na Belgorod se rozohnil a vyhlasoval, ze ted uz prisel cas plnomasstabni vojnu. (Namisto toho maji ted v pohranici sanitarni koridor.)
          Tahle plana, ale o to intenzivnejsi ocekavani provazi operaci nekdy od dubna.
          Kriznik Moskva! Tak ted konecne!
          Stahnuti z Charkova, platonicky naznak donbasskeho kotle, referenda v Novorossiji, vybuchly most…atd…! Tak ted konecne!
          Nakonec to zchladil Surovikin terorizovanim Ukrajincu a zaroven prohlasenim, ze na strategii pomaleho postupu se nic menit nebude.
          Na rozdil od Cinanu, kteri dostali svunk, obmenu kadru a zcela jasny plan a ziskali tah na branu, se bezni Rusove opet placaji v nejistote, mlcicim vedeni a chaotickych, bezcilnych akcich.
          Tohle je pro Rusy pomalu natlakovavany kotel, ktery uz nemaji skoro jak upustit.

            1. Tak jsem hledal, ale je to nad moje moznosti, je mi lito. Na Brighteonu neni vsechno, Bastyon ma pulku videi jen pro prihlasene a na VK je toho strasne moc. Dal jsem hledani pul hodiny, vice nemohu, omlouvam se.

              1. to nebylo potřeba, já jsem myslel, že to máte nějak po ruce.
                Ono taky spousta videí byla na YT a tam došlo k decimaci. Já jsem viděl myslím většinu jeho vystoupení, tak mě zaujalo, že se mi to vámi popisované moc nevybavuje.

  15. Pro Manuela k budoucnosti tanku:
    https://www.michalapetr.com/mip-161/
    I Rusove, pro nez jsou tankove jednotky vyznamne, sazi na modernizace a nove koncepce jdou k ledu, resp. jsou castecne kanibalizovany pri modernizaci starych modelu.
    Coz vznasi i otaznik nad F35: Slo o chybny konkretni projekt, anebo i v letectvi se ukazuji vsechny nove koncepce, vychazejici z tech predchazejicich, jako slepa ulicka?
    Je treba zacit na zelene louce uplne znova, jako to udelali napriklad bratri Hortenove u sve Gothy?
    I kdyz v zasade se nove modely od starych lisit nemuzou: letadlo bude muset mit motor a vztlakovou plochu (kridlo), tank se zrejme bez pasu, ocelove vany a dela take neobejde.

    1. Stridor: Je to v útlumu od konce studené války vývoj novýcch kontrukcí. Je otázka, jestli by americké nebo izralelské systém aktivní ochrany tanků obstály proti raketám jako Javelin a novější. Už v roce 2014 bylo na Donbasu zvykem na obou válčích stranách v případě objevení se tanku ho zasypat víc raketami až nakonec ochrann ésystémy nějaká překoná. Pořád i 10 raket je levnějších než tank. Myslím, že v minulých desetiletích kromě bojů ve městě jako v Grozném nebylo tolik možností dost blízko tolik raket. V současnosti je ale dostřel raket větší a manuální navádění bývý nahrazeno systémem odpal a zapomeň. Kdysi bylo obtížné se připlížit na 100 metrů k tanků, teď stačí jeden až dva kilometry daleko si najít úkryt. Jsou teoretické návrhy tanky vybavit automatickým systémem, který by sestřeloval projektily lasery nebo propojená smečka dronů, která by tanky chránila ze všech stran a drony by se snadno daly nahradit oproti tankům. Možná nějaký tajný výzkum v několika zemích zkouší nový princip pancíře, ale k sériové výrobě to bude hodně daleko. Jinak by už někdo měl nové supertanky. Ani Abrams už není nová konsktrukce. Nic jsme nezjišťoval o tancích z Jižní Koreje v čem jsou jiné. Snad někde psali o větším důrazu Korejců na ochranu přední strany než je obvyklé, když v Koreji čekají, že tank bude v horském údolí obrácený čelem k severu a nepřítel ho těžko bude moct snadno a rychle obejít. Riziko útoku zeshora pořád roste javelinem nebo dronem už to nejsou jen zápalné lahve ve městě…Bude mít každý tank budoucnosti kolem sebe smečku dronů ke zničení nepřátelských dronů a včasného odhalení pěšáků čekajích někde s přenosnými komplety?

  16. 🍀 Vučič označil nasadenie americkej 101. výsadkovej divízie v Rumunsku za cestu k dokonalej búrke

    Srbský prezident Aleksandar Vučić sa počas zasadnutia Ústredného výboru Srbskej pokrokovej strany vyjadril k možnému nasadeniu 101. výsadkovej divízie americkej armády v Rumunsku, uvádza Tanjug.Podľa srbského lídra takýto krok Pentagonu približuje svet k „dokonalej búrke“ a dá sa pochopiť, či dôjde k priamemu stretu medzi Ruskom a Spojenými štátmi. „Blížime sa k tomu, čo som na poslednom stretnutí nazval perfektnou búrkou. Stačí sa pozrieť na sily, s ktorými teraz Rusko vstupuje na Ukrajinu. Keď vidíte, že Američania vyslali svoju absolútne najlepšiu jednotku, je vám jasné, čo nás čaká, či dôjde k priamej konfrontácii alebo nie,“ povedal Vučić.

    Fox News Rusko –

    https://t.me/ksbspravy/49426

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *