22 června, 2024

Hlavně, aby byli slabí…

Největší bohatství tohoto blogu jsou jeho čtenáři a diskutéři. Dokonce i na tom fejsbůku máme pod každým článkem celkem kultivovanou debatu. K tomu dostávám denně stovky mailů, či mesengerových zpráv. Vždycky říkám, že právě díky vám čtenářům mám vhled, jak přemýšlí volič na alternativě. Vždycky, když napíšu, že „mám z něčeho pocit,“ tak to zpravidla vychází z vašich komentářů, postřehů, souhlasů, nesouhlasů… vlastně i nadávek.

Považuju za obrovskou chybu, pokud si nějaké médium nedrží diskusi. Ta okamžitá zpětná vazba je v podstatě nenahraditelná a je důležitější, než vlastní text. Vlastně se strašně divím, že naše politické strany už dávno nemají nějakou podobnou formu stranického tisku. Když jsou schopni dávat miliony do volebních kampaní, tak bych si myslel, že dát nějakou část z toho na kvalitní stranický blog alespoň na úrovni Vidlákových kydů, by jim ušetřil spoustu slepých cestiček a chyb, protože by se okamžitě dozvěděli, jak na tom doopravdy jsou.

Svým způsobem tohle pochopilo jen několik politických jednotlivců, kteří často a důsledně komunikují s veřejností. Ivan David má svojí Novou republiku, Jindra Rajchl dělá pravidelné pořady na svém fejsbůku, Andrej Babiš má svoje Čau lidi. Jinak je pusto a prázdno… kdyby třeba taková ODS vzala ty peníze, co dává za fejsbůkovou reklamu a místo toho angažovali nějakého dobrého psáče, co by jim každý den vycajchnoval stranický článek, tak by udělali líp a ještě by ušetřili.

Musím říci, čím více můj blog roste, čím více má čtenářů, tím více se spoléhám na vaší zpětnou vazbu. Samozřejmě to nefunguje jako sociologický průzkum. Musím to číst (a to mi zabírá asi třikrát víc času, než vlastní psaní článku), musím své diskutéry pokud možno znát, musím si zafixovat opakující se jména, musím se naučit, kdo má dobré postřehy. To samé platí o mailech a jiných způsobech komunikace. Ale ve výsledku bych řekl, že mám stále přesnější představu, jak to vlastně mezi veřejností na alternativě chodí. Nikdy to nebude matematicky exaktní, protože jak pracovat s náladami a emocemi, že?

Ne, nenahradí to volební průzkumy, protože mě nečte v této republice každý a hodně lidí mě vysloveně nesnáší, ale myslím si, že mám poměrně slušnou představu o zhruba třiceti procentech voličských hlasů. Stačí mi dávat články s různými (i protichůdnými) názory, stačí mi, abych se na problém podíval z různých stran a pak si vyhodnotil, jak na to čtenáři reagovali… a hned vím.

Včera jsem dával článek o tom, že nám pro prezidentskou volbu zbyl Bašta, jako poslední z kandidátů, který má blízko k alternativě. Dával jsem i několik článků na téma Vitásková nebo Babiš. Ale včera to bylo obzvláště zajímavé, protože se na mém fejsbůku ozval i vrchní revolucionář Ladislav Vrabel a zkritizoval mě, že adoruju Baštu… Že Nerudová a Pavel jsou o tolik horší zlo, že je lepší volit Babiše. Takovou sílu má Veľký Bocian a takový odpor vzbuzují Čapuše Nerudová a agent Pávek.

Hlasů, že Bašta nemá šanci, že je to zbytečné, že sice je tak nějak náš, ale je starý, neumí mluvit, neumí se vyjadřovat, atd, atd bylo prostě tolik, že by se musel stát skoro zázrak, aby postoupil do druhého kola.

Jízlivě musím říci, že jsem si včera na mém fejsbůku připadal jako ve cvokhauzu. Máme devět kandidátů, z toho čtyři kopou za Pětikolku a pokračování války. Středula už prohrál, Rohanovou nikdo nezná, Zima nemá šanci, protože je dost samolibý rektor univerzity, zůstává Babiš a Bašta. Když jsem dříve psal, že je třeba volit menší zlo v podobě Babiše, tak jsem dostal sodu, protože nelze zapomenout na lockdowny a očkování dětiček.. Když jsem včera psal, že Bašta je nám nejbližší kandidát, tak jsem dostal sodu, protože Okamůra.

Ne, obojí nepíší ti stejní lidé. Ale jsou skoro půl na půl. A pak mi to došlo..

Když mohu sledovat na svém profilu nálady veřejnosti já, dokáží to i velká média. Mají mnohem přesnější přehled o tom, kdo je sleduje, jak je sleduje, co si myslí, jak se mění jeho myšlení podle mediálního vlivu. Mají na to celé agentury a určitě sledují i cvrkot mezi svými fanoušky.

Hele, oni to vlastně dělají úplně jednoduše. Oni všechny znectí jen tak napůl. Proto nikdo nepokračoval v kauze Babiše Juniora na Krymu. Proto se dál neřešily jeho nemovitosti ve Francii. Proto je to Čapí hnízdo tak napůl. Oni nepotřebují, aby se celý národ zavile naštval na Babiše. Kdyby se na něj naštvali všichni, tak by to všichni mohli jít hodit Baštovi. A to přece nechtějí. Oni nechtějí mít silného kandidáta. Oni potřebují mít spoustu slabých.

Obráceně to platí taky. Oni Baštu sice budou pěkně grilovat, ale zase ne tak moc. Protože kdyby se všichni na Baštu naštvali, mohli by to jít hodit Babišovi.

A tak to rozdělí podle lidských nátur. Jedněm znechutí Baštu, jiným znechutí Babiše, ale ne moc. Jen tak akorát, aby se jejich elektorát rozdělil. Aby se lidi nesjednotili na jednom jméně. Kdyby z Bociana udělali absolutní zlo a přesvědčili o tom voliče, tak by z toho těžil Bašta. Kdyby dokonale nasadili psí hlavu Baštovi, tak se jeho hlasy přelijí k Babišovi.

Co je výsledek? Naprosto surealistická debata pod mými články o prezidentských kandidátech. Je úplně jedno, jaké napíšu jméno a jaké argumenty v jeho prospěch použiju. Skupina přitakávajících a odporujících bude vždycky víceméně stejně veliká. Je to tak přesné, že se mi nechce věřit, že by to byla náhoda. Mám tendenci se přiklonit k názoru, že tohle je ve skutečnosti ten celý záměr. Rozděl a panuj. Vyrob spoustu nevolitelných kandidátů a pak u jednoho trochu povol. To postačí. Jim vůbec nevadí, že mají něco i na Pávka a že se to ví. Nebo na Nerudovou. Oni se jen starají o to, aby na tom byli všichni stejně špatně. Pak stačí pár oslavných reportáží a ejhle – máme vítěze.

Minimálně u mě v diskusi tohle funguje naprosto spolehlivě. Mám strašnou chuť vyzkoušet, co by se stalo, kdybych se na nějakou kandidátku přihlásil já sám. Zřejmě by se také ukázalo, že procento příznivců a odpůrců této myšlenky by bylo úplně stejné, jako kdybych napsal: „Zuzana Majerová na Hrad!“ (Vsadím se, že se na fejsbůku najde alespoň jeden komentář, že jsem se konečně odkopal a potvrdil, že protěžuju Trikoloru). Zřejmě by mi nijak nepomohlo, že jsem majitel Kydů a lidi sem chodí, protože mě mají celkem rádi.

Hele… ono je víceméně jedno, jestli jde o debatu na Litterate, kde se o ní stará Zakladatel, nebo na Kydech, kde je zcela nemoderovaná a nebo na fejsbůku na mém profilu nebo u mého šafáře. Kdybych měl víc odběratelů na Telegramu, vypadalo by to nejspíš stejně.

Ne, nemám žádná tvrdá data. Mám zase jen pocit. Pocit, který vznikl pročtením tisíců komentářů v poslední době. Začínám si myslet, že se zopakuje loňský rok, kdy nám volby vyhrála pětikolka, protože se nejlépe etablovali v tehdejší situaci, která fungovala přesně takhle – podle hesla „čím hůř, tím líp.“ A když se tak dívám kolem sebe, máme ke stejné situaci našlápnuto i letos a je přímo připravená pro naše duo Nerudová – Pavel.

Velkým médiím se zase podařila jejich klasika – všichni jsou nevolitelní. A ti, kteří by třeba volitelní byli, ti se ani nezúčastní. Zůstal pro nás nevolitelný Středula, nevolitelný Bašta, nevolitelný Babiš… jen ta Čaputová a Pinochett, ti jsou mezi svými volitelní až na půdu.

Takže začínám mít pocit, že to dopadne jako vždycky. Tak dlouho se tu budeme dohadovat, co Babiš v minulosti všechno provedl a jak je jen druhá strana pětikolky, jak nás stejně prodá do Brusele a USA… a Bašta je starý, nepoužitelný, volit ho může jen blázen… a výsledek se brzy dostaví. K tomu se já osobně dozvím, jak jsem se zaprodal jednomu i druhému, možná i oběma dohromady, hromada sil se vyplýtvá na mojí dehonestaci, udělají to ti, kteří to myslí dobře, ale dopadne to jako vždycky… a do druhého kola hladce projdou Nerudová s Pavlem, protože voliči, kteří je sice nechtějí, ale také nechtějí Babiše a Baštu, ti zůstanou doma a nepřemůžou se, protože sice České televizi nevěří nic, ale když tamní redaktoři mluví o Čapím hnízdě a fašistech v SPD, tak je to jako slovo Boží.

V této chvíli bych skoro řekl, že dostaneme další poučení o tom, jak zacházet s menším zlem. Babiš nepostoupí o nějaké mizerné procentíčko, které by mu dodala buď větší volební účast, nebo voliči Bašty. A až proběhne druhé kolo, tak porovnáním účasti mezi prvním a druhým kolem zjistíme, že se o tento volební výsledek postarali ti, kteří Babiše nesnášeli tak, že ho nešli volit, ale to je nedonutilo, aby začali milovat Baštu a hodili to jemu. A nová prezidentka Čapuše nám samozřejmě ukáže, že i v tomto případě by Babiš byl mnohem menší zlo.

Ano, budou tací, kteří se budou utěšovat, že Babiš by stejně nebyl lepší prezident, stejně jako se teď ve studených bytech utěšují, že Babiš by jako premiér dělal totéž, co Fiala…

Velká média to mají vlastně docela jednoduché. Stačí pořádně používat hnojomety, ale zároveň sledovat, aby se to nepřehnalo. je třeba nikoho nevyřadit z nabídky. Nejhorší jsou ti politici, kteří rezignují a opustí politiku. Tím se zužuje výběr a nedej bože by mohl vyhrát někdo, kdo není schválený v České televizi. A tak je třeba podporovat neochotu pochopit, že pro cestu vpřed je někdy nejlepší udělat pár kroků dozadu a překážku obejít, než do ní pořád vrážet hlavou.

Dnes, čtyřicet pět dní před volbami bych tipoval, že žádné rozhodování mezi menším či větším zlem vůbec nebude. Do druhého kola půjde Nerudová s Pavlem.

A já pak budu mít pár dní rekordní čtenost, jak se budou všichni vyrovnávat s tím šokem a hledat útěchu na Kydech.

Ale volby ještě nejsou. Ještě je čas, si to v hlavě utřídit. Vážně varuji! Ať tady napíšu jakékoliv jméno, počet příznivců a odpůrců tohoto jména je víceméně stejný. Česká televize může být spokojená. Líp si to připravit nemohli.

492 thoughts on “Hlavně, aby byli slabí…

 1. Jak tu tak pozoruji zdejší cvrkot,
  není třeba některé blogy zakazovat. Stačí tam vpustit patřičné množství trollů, kteří zamezí jakékoliv rozumné diskuzi a dokáží „osazenstvo“ rozhádat nebo znechutit. Umí se pohybovat na hraně trollingu tak, že to na vymazání nevypadá (admin je na rozpacích), případně admin nemá na blog čas – musí se asi taky něčím živit. Za právo psát na blog své diskuzní příspěvky se neplatí. (Nebo nevím – po mě zatím nikdo žádné peníze nechtěl.)

  Navíc – troll není blbec. Umí i ubrat když je varován, případně se na několik dní odmlčet. S trolly mám dost zkušeností ze svého miniblogu. Významní tam kdysi byli tam dva, jeden z Prahy a jeden z Německa. Stavební technik a česká učitelka na penzi. Ostatní diskutéři, napadáni těma dvěma postupně odcházeli. Když jsem zavedl přístup „po schválení“ ubylo už jich jen asi 80%. Takže blog mi neposkytuje „zpětnou vazbu“, ale jen možnost upozornit na něco, co já považuji za důležité. Pokud někdo opravdu pocítí potřebu něco podotknout, musí počkat, až ho vpustím. (Jsou i takoví a mě to těší…)

  Placení (předpokládaně placení) počítačoví trollové se spíše zabývají nesmyslnými pokusy nabídnout nějaké zboží nebo službu. S tématem článku to souvisí jen naprosto okrajově – čti „vůbec“. Spoustu upozornění na zázračné léky, dědictví atd. Těch mažu několik týdně – naštěstí ty jejich počítače jsou cekem učenlivé a obligátní atak kolem poslední neděle v měsíci už velmi zeslábl.

  1. Jinak jsem před chvílí poslouchat projev Putinovy mluvčí Marie Zacharové a zjistil, že bych se s takovou ženskou nechtěl hádat. Její argumenty, pronášené klidný hlasem a docela přívětivým výrazem obličeje sedly vždy jak facka mokrým hadrem přes hubu.
   (Ale asi by u nás žádnou funkci nepřijala.)

  2. Starý Kocour napsal:
   30 listopadu, 2022 (13:58)

   Pane Starý Kocoure, proč myslíte, že se trollové bojí řetězových mejlů?

   Protože nejdou vypnout, zaplevelit, rozhádat, ale hlavně neví obsah informací.

   Když protivník řetězáky kritizuje, proč je nepoužívat?

   1. Protože, až na řídké výjimky, jsou „blbé jako štoudev“ a většinou jsou to fake news.
    Když mi něco takového přistane ve schránce, ani to nečtu a mažu.
    Je to snadno rozeznatelné – barevný text (modrý) s velkými fontem a dva apely: NEMAZAT! a POSLAT DÁlE!

    1. 2. Starý Kocour napsal:
     30 listopadu, 2022 (15:34)

     1. Logika
     Kdyby byly „blbé jako štoudev“ a většinou byly fake news, to by se jich asi nebáli, ale ještě by je doporučovali.

     2. jaké IQ mají Vaší přátelé, takové máte řetězáky.

 2. Nevíte, jestli se Petr Pavel už přejmenoval a defenitivně zavrhl své jméno Petr a nyní už bude používat jen generál? To by se mohlo nějak ujednotit a ostatní kandidáti by mohli vystupovat jako podnikatel Babiš, profesorka Nerudová, senátor Fischer. Vrchní velitel ozbrojených sil by nebyl prezident, ale generál?

  1. Skvělý postřeh! To je jasná podprahovka. Ale může působit pozitivně i negativně. Aby to psovrtiči nepřehnali…

  2. Těžko může být generál, když je ve výslužbě. Maximálně generál v.v., tedy něco jako emeritní profesor, česky přeloženo bývalý.
   Pokud se tituluje generál (bez toho v.v.), je to stejné, jako kdyby neoprávněně užíval vysokoškolský titul.
   Ale u nás je to jedno, nikdo ho za to nenapadne.
   Mainstream byl plný knížete Schwarzenberga, i když šlechtické tituly byly zrušené za 1.republiky. Mimochodem, ten zákon stále platí a za použití šlechtického titulu hrozí pokuta nebo vězení. Takže na jednotlivé novináře stačilo podat trestní oznámení a platili by pokuty.

 3. Asi zcela OT, ale mám přetlak, tak holt musím a omlouvám se.
  1)k demonstracím : není žádný lídr, Vrábel je hraniční osobnost ,a jako taková má charisma a dar strhnout lidi, bohužel jeho výběr hostů je z větší části ,alespoň pro mě bizár. Kulturní vložky ,podivné básně, u Havla podivné zpěvy, tvl. -„einkesselbuntes“. A jeho vize je změna systému, ale tím to končí, nezaznamenala jsem ,jak dál. Tedy je pro mě takový „krysař/ prosím v dobrém / ,ale není pro mě lídr. Ten bolestně chybí. Jsem už i pesimistická, co se týká Rajchla ,také spusta slov, trestních oznámení, jistě dělá ,co asi může, ale obávám se, že jsou za ním z větší části nadšené fanynky. A fakt se obávám, tak jak naznačuje Vidlák, že už trénujou nějakého “ Zelenského“ v zákulisí a ve vhodnou chvíli- až bude namíchnutost ve společnosti maximální, tak ho vysunou . A za ním budou v šiku ti samí, kteří náhle prozřou. Lakmusem budou naše správná média, pokud spustí potlesk, tak je hotovo. Takže krom lídra mi chybí i dramaturgie-demonstrace musí mít nějaký vývoj, spád ,. Odborníci u Havla fajn ,ale jsou to stále ti samí až má člověk pocit ,že jiní nejsou a že je převážejí jak medvědy z místa na místo. Chybí mi tam další, napadá mi řada jmen. Na demonstraci nemůže být přednáška, ale krátká ,úderná sdělení.Jje řada lidí, kteří jsou fakt skvělí ve svém oboru ,ale na demostraci jsou pak marní. Tady musí ta dramaturgie zasáhnout, přinutiti jen text seškrtat a přemluvit je k hlasitému a zřetelnému projevu.
  Požadavky na vystoupení z EU a NATO jsou v současné situaci nereálné. Navíc se domnívám, že řada lidí, kteří mají obludária také plné zuby, se na tomto neshodne. Vidím ve svém okolí. Taky vzpomeňte na 89,Havla- žádný ošklivý kapitalismus, jen malé hospůdky, cestování, řemeslníci, žádní nezaměstnaní, zkrátka ,pohoda, klídek a sociál. jistoty. A šlo to salámovou metodou, než jsme se vzpamatovali, už nám tu nic nepatřilo.
  Krom toho se EU začíná klížit sama- viz info v politico- už si frajeři v EU povšimli, že nás USA ojebává- no to byla rychlost. Já bych teď tlačila na návrat EU před Lisabonskou smlouvu, tedy ke kořenům a zejména za likvidaci Evropské komise. Tohle „politbyro“ nikomu neodpovědné ,je cosi strašlivého. Peskuje a trestá nepohodlné státy, uděluje odpustky ,zadržuje peníze nebo hodným cosi utrousí a je zodpovědná za rychlý závod Evropy do kytek. Všichni šéfové vlád, zejména z našeho konce , se tam plazí v pokleku a škemrají o to, zda mohou cosi prospěšného pro svůj stát udělat. Tím nemíním signalistu, ten radostně plní příkazy a ještě přidává. Za mě škodná absolutně.
  Nato by mělo dodržovat svou původní doktrínu, nerozpínat se kamkoli a zcela upustiti od nového ustanovení, které povoluje útočné války. Oni to tam mají zabalené do čehosi kvázi ušlechtilého, ale podstata je zřejmá. K té změněn doktríny došlo ne před tak dávnem. Chytřejší zde jistě budou vědět.
  Tak jsem to chaoticky ze sebe dostala,uf.

  1. Jak Vás tak posluchám, ta vy to máte docela ujsněné. Nechcete se tedy stát tím lídrem nebo alespoň jeho pobočníkem? Ne, teď Vážně.
   Určitě je dobré když má někdo vizi, většina lidí prostě neví co by chtěli dosahnou a jak to udělat. To proč se neangažovat, co říkáte?

   1. Polly to napsala skvele, ale komu by mela sefovat? Bande stovek mentalnich chudaku, ktere tohle za poslednich 8 roku nenapadlo? (Beru to od uprchlicke krize, muzeme jit i dale.)
    Anebo je to napadlo, ale vlastni lide jim nahazeli klacky pod nohy?
    Ze by Polly nastoupila, udelala ze sebe martyra a my mohli za par let vysvecovat kostel sv. Polly, psychicky umucenou ceskou alternativou?

  2. Pro Polly 13:53
   Polly to vystihla dobře. Navíc, vystoupení z EU nemá podporu u „mladých“. Ti, bohužel, nevnímají rozdíl mezi EU a jejím původním smyslem a mezi nikým nevolenou EK, která si uzurpovala právo býti jakousi všediktující mocí. Částečně i proto, že nezažili „totalismus“ a neumí tak vnímat a rozpoznat jeho příznaky a situaci, že už jsme zpátky v něm. Neumí číst mezi řádky a vlastně je to ani nezajímá. Poslouchají oblíbené influencery (mimochodem, myslím, že dobře placené „věrchuškou“ – viz např. Kovy a jeho „agitace“ hltané hlavně jeho fanynkami) a my jsme pro ně geronti z Marsu. Generace (či půl-generace) před námi pořádala obrovské demonstrace proti globalismu (jako „mládě“ jsem tehdy nechápala, proč a co je na tom „globalismu“ špatně), a jejich obrovské demonstrace za mír. K tomuto hnutí významně přispíval např. i hudební proud řady zahraničních, dodnes slavných kapel… Tahle „rebelská“ kultura a podhoubí tady dnes chybí. Opakovaná vyprávění odborníků (všechna úcta k nim a jejich znalostem) na demonstracích vysvětlujících, co je špatně – to už ztrácí apel, sílu a emoci. Chybí jednoznačně vyprofilovaná osobnost, jednoznačná svými názory, vizí, úrovní vystupování, důstojností i jakousi „středovostí“. Pan Bašta bezesporu je hodnotným člověkem, inteligentním, s rozhledem a kreditem, ale pro mladou generaci je už příliš vzdálenou, a tedy necharizmatickou, osobou. Chybí tu středová, či levostředová atraktivní strana, která by dokázala oslovit široké spektrum voličů včetně mladé generace. ČSSD? Bohužel, ti se zcela odcizili střední třídě – nic jí nenabízejí a nic pro ni nedělají. KSČM? Bohužel, při jejich vyslovení se řada střední generace odvrátí (ačkoliv např. paní Konečná dobře pochopila, že je třeba „nový směr“ a novou strategii odpovídající současnému nastavení a vývoji společnosti, ale pro mladou generaci je to stále strana „zkamenělin“). Piráti? Ti jsou zase nepřijatelní pro střední a starší generaci (a bohužel se zpronevěřili řadě svých původních idejí, protože koryto). Pětikolka vyhrála díky sjednocení se na jedné jediné ideji – na prioritě antibabiš, ačkoliv jsou jinak jako klubko háďat. Proč se nedokáže sjednotit v koalici opozice? Vždyť se tak snadno nabízí ústřední téma – mír. Bude-li ten, pak řada dalších problémů postupně následně vymizí (vysoká cena energií, inflace, krachující firmy, chybějící prostředky na zdrav. péči, důchody atd., atd.)

 4. Vcera davali v mainstrteamovej slovenskej HnojTV, že Vrabela začali trestne stihat za vyroky o chystanom jadrovom utoku CR na Rusko. Tusim, ze na fassbúku či kde to vypisoval. Ak je to aspon priblizne pravda, tak to bolo z jeho strany mimoriadne hlupe, dat Igorovi Krizovi taku lacnu zamienku.

  1. … tý vogo, si vodskočím od čárání a co se nedozvím? Sme jaderná velmoc!!! … no konečně, už bylo na čase = Langšádlový a Hišlerovi splnil sen = už můžou hodit atomovku na RuSSa

  1. A taky pro Babiše, pro Baštu, pro SPD jako celek pro Foldynu, pro každého, kdo za mnou přijede a políbí mi prsten, pracuju pro globální struktury, jsem tým analytiků od Máry Prchala…

   O mě se dočtete věcí 🙂

 5. Ještě ráno jsem o Babišovi uvažoval. Ale po přečtění jak hlasovalo ANO k výcviku ukrajinských vojáku v Česku, jsem velmi na vážkách a nejspíš se přikloním k Baštovi

  1. Hlasovat pro přítomnost cizích vojsk na území státu, navíc nespojeneckých, pokládám za vlastizradu a ohrožení existence státu. Nejde o žádný výcvik, to je snad jasné všem.
   Ale babišovští pseudoalternativci vám řeknou, že musíte volit Babiše, protože je to to jedné, co máte, z definice.
   Skalní babišovce sem nezahrnuju, ti prostě podporují svého Bociana z principu a jsou proto konsistentní.

   Absurdní je to u těch, co na náměstí dupou a mávají proti válce a vyzbrojování Ukrajiny, ale podle těch stejných je potřeba volit toho, kdo podporuje ukrajinskou armádu, dokonce na našem vlastním území.

   A je to u mnohých z důvodu, že chějí být ve vítězném týmu.

  2. Ale to nemůžete Babišovi zazlívat, on se jako vždy hlasování vyhnul. Stejně jako při vstupu Finska a Švédska do NATO. Jak je něco důležitého, Babiš na hlasování chybí.

   1. Ale to je pud sebezáchovy – dokážete si vůbec představit, co by nastalo, kdyby oficielně byl proti? 😉

    On teď má jasno v tom, v jaké reálné pozici skutečně je, takže vyjít jim vstříc, aby ho z voleb vyloučili a případně i upálili (jako Mistra Jana), není použitelnáí perspektiva …. 😉

    A právě pro tyto „kontextové maličnosti“ si myslím, že by mělo stát za to, dát mu šanci. Pokud se zadaří, třeba napraví i ty „Vrbětice“ a my budeme mít o bezpečnější zdroje gigawattů více…

    1. Má podle vás smysl ho vystavvovat pořád dokola takovým situacím, když víme, jak se vždycky zachová a doufat, že to bude příště jinak?

     Nebo jsme skutečně v situaci Protektorátu a výhrůžek fatální a tvrdé likvidace Česka, která by jediná ospravedlňovala takové chování?

     1. K druhému odstavci:

      Obávám se, že ano. Respektive se blížíme k bodu, od kterého nebude návratu. Tyhle věci se kromě revolucí, násilných převratů a válek obvykle nedějí formou nějakého prudkého a jasně viditelného zlomu. Nebývá to výbuch supernovy, většinou jde o něco jako horizont událostí u černé díry. Ani nepostřehnete, že jste jím právě prošel.

      1. Ano, já si myslím, že jsme dávno za bodem návratu ve formě „ne, děkujeme, my si to uděláme po svém“.
       Už jsme daleko za bodem „ne, my to nepřijmeme … a vy nám nic nemůžete“
       Už jsme minuli i bod „to přece nejde, to je pro nás likvidační“
       ale ještě nejsme v bodě jako před 80 roky „pěkně prosíme, do plynu až na konec“

       My ty milníky míjíme čím dál rychleji, návratová trajektorie je čím dál těžší a téměř nikdo se neodváží o ní ani promluvit. I jen zpomalení je nepředstavitelné, natož fixace stavu.

       Jsme někde u milníku samotné možnosti budoucí existence naší kultury a civilizace. Fyzická likvidace je ještě před námi. Ale jedeme rychle.

       1. Když už jste v úvahách došel až k tomuto závěru, tak jít k volbám a zvolit pro mně/nás toho Babiše by vám nemuselo udělat takový problém – když už, podle vás, končíme…

        Já to vidím tak, že i když ke koci máme nakročeno, jak Pavel, tak i Nerudová k tomu konci s jásotem poběží „ozlomkrky“ a nás potáhnou s sebou – hlavně „co nejrychleji a nezastavovat, prosím, nezastavovat…“
        Babiš je v tomto lenivý, takže volba Babiše by nám mohla umožnit i delší existenci, něž k tomu končení dorazíme… 😉 A možná by nás to mohlo také tak unavit, že bychom k tomu končení ani nemuseli dorazit.

        Takže, tady máte můj důvod pro to, jít k volbám a volit to Vidlákovo „menší zlo“.

    2. Lentilko, tady je zase gaučových generálů, co vědí, jak a co BY MĚL Babiš dělat. Tomu se říká hraběcí rady.
     Návrh o výcviku vojáků u nás snad podala pětikolka a ta to následně pohodlnou většinou odhlasovala, a jestli opozice hlasovala tak, či onak, je to jedno.

     1. Odhlasovali to ti, kteří hlasovali PRO. Každý z nich má svůj podíl, stejný jako všichni ostatní. Každý hlas má stejnou váhu.
      Někteří poslanci hlasovali proti a nemyslím, že by je za to zastřelili na chodníku. Aspoň ne dnes.
      Babiš sám se hlasování vyhnul, ale všichni jeho poslanci hlasovali pro.

      Je přítomnost ukrajinské armády u nás nám prospěšná? Je prospěšná něčemu, co považujete za nadřazenou hodnotu?
      Nebo jde o případ, kdy za hlas proti budou následovat tvrdé postihy? Nebo za neschválení tvrdé sankce proti ČR?

      Vidlák o tom hlasování napal článek a já jsem reagoval takto:
      https://web.litterate.cz/vycvikovy-tabor/comment-page-1/#comment-81634
      a zde
      https://web.litterate.cz/vycvikovy-tabor/comment-page-1/#comment-81645

      myslím, že jsem se nespletl v odhadu, co myslíte?

     2. GauczGeni mají zcela jasnou představu, co se mělo udělat, místo toho, aby byli s to popsat, kam by co vlastně vedlo. Specielně tohle je téměř iritující skutečnost. Všichni ví, kma si to štráfuj Pavel, kam si to štráfuje Nerudová nejspíš netuší ani ona (bude mít stejný dálkově programovatelný jednočip, jako Zuzana Čaputová), ale protože si Andrejko drží poněkud širší pole „volnosti“, je hned nebezpečnej a taky zlej, nejlépe i agent Siajej…

      Gauzcgeniům asi vadí, že Andrejko nekonzultuje každý krok s nimi, a že se na ně ve svých rozhodnutích neudkazuje…

      Ale to už tak bývá, šakali vyjí, ale karavana jde dál…

      A naopak, pro mne (a možná i pro někoho dalšího) je nejpodstatnější ten fakt, že se – narozdíl od 5k – neštítí obyčejných lidí a navíc se mezi ně nebojí přijít, a oni to ví, a nenadávají mu, když ho potkají narozdíl od toho, když náhodou potkají Fialu a jeho suitu…

    3. Babiše hodnotím pragmaticky. Totiž žádný politik není náš kamarád.
     Pokud zde bude mít svůj holding, tak se bude snažit ,aby Česko alespoň nějak prosperovalo, potažmo prosperoval on. Až to prodá, tak mu bude Česko zcela lhostejné. Proto je zatím on pro mě alespoň malou zárukou, že bude svým tancem mezi vejci zabraňovat nejhoršímu. A všichni ti ,co mu kladou za vinu kovid- zaznamenali jste, že když se někde nějaký představitel vzpouzel dělat opatření, tak většinou dostal moc ošklivý kovid?. Johnson, Trump, nějaký jihoameričan- Bolsonaro ??.A jeden,co testoval ovoce,a všechno bylo pozitivní,dělal si z testů veřejně srandu, tak ten mám dojem za trest i umřel. Asi si neumíme představit ,jaké tlaky za touhle odporností stálym,dost velké a dost nebezpečné. Navíc pravda pomalu ,ale jistě vylézá ven. Fauci odstaven, i EP přešetřuje ,tak uvidíme, zda z toho něco bude. Už se i v odborných časopisech objevují důkazy o tom, že šlo chimérický virus.

     1. Vím o několika lidech, kteří v přímém důsledku nakažení tím chimérickým virem zemřeli. Byli, pravda, z těch typicky ohrožených skupin, ale to jim snad neupíralo právo na o něco delší život, kdyby se s chimérou nikdy nesetkali. Nechci polemizovat o celosvětové reakci, k tomu nám jaksi chybí zkušební skupina na planetě Země B, kde se nic takového nestalo, jen mne zaujal ten chimérický virus. A Trump, pokud mne paměť neklame, žádný těžký průběh neměl, bo dostal hned silná antivirotika.

      1. Stan Borowitz. Tak a jste přímo u toho problemu. Proč se ohroženým skupinám nedávala ihned antivirotika? Proč se nepitvalo? Proč se nedělali testy na ddimery, když se vědělo, že virus způsobuje trombozy? Alespon u ohrožených skupin.
       Jidiná léčba byla – jděte na test. A potom, když to nedáváte, tak si zavolejte rychlou.

     2. No tak pojďme být praktičtí.
      Babiš dělá do paliv. EU pojala nápad pálit potraviny a vyžadovala asi jedno procento. Babiš si postavil bysnys a prosadil 7 procent. Když se to po letech mělo rušit, Babiš prohlašoval, že rušení povinných biopaliv je podpora Putina.

      Kdo zašantročil naše rafinerie?

      Babiš dělá do zemědělství. Celé zemědělství stojí na ropě a plynu. Člověk by řekl, že pro Babiše bude životním zájmem zajistit plyn za rozumnou cenu, aby byla hnojiva. To přece je ten případ, kdy jeho bysnys by byl taky v zájmu ČR, že?
      Mohl dohodnout smlouvu s Gazpromem.
      Místo toho si myslím, že si dohodl nebo dohodne dotace, které mu budou kompenzovat ztráty a nás tím zadluží.

      Takhle já vidím ten vztah mezi námi a Babišovým bysnysem.

      1. A víte, že tváří v tvář apokalypse Pavla a Nerudové je mi tohle úplně šuma fuk?

       Když si zvolíme Babiše, je už nás tolik „sjednocených“, že si ho i ukočírujeme. To víte, metody tu tedy jsou…

  3. A tím dosáhnete – podle vás – čeho? Vlastního klidu, že jste neztratil tvář? Aktuálně totiž už nejde o tvář – zkuste se na to podívat i z této stránky…

 6. Ke stranickému tisku, informačním – diskuzním webu stran.

  – Vidláku, zapomněl si ve výčtu těch kteří se pokusili o interaktivní web na Paroubka. Na jeho Vaševěc se vyplatí chodit.

  – Stranické noviny, web jsou optoti „nezávislým sdělovadlům“, u kterých nevíme na kom, mnohem průhlednější. Tohle je náš nebo nám sympatický názor, to je naše linie – víme jasně, odkud vítr fouká.

  Na druhou stranu chápu, diskuzní web je velmi těžké udržet – je snadným cílem trolů a útoků. Ale když to dokáže udržet Alef…

 7. Doplním, poprvé jsem se dostal malinko včera ke čteni toho nenáviděného rudého Práva, prošel jsem par výtisků z různého období, trochu víc něco kolem 87, a musím říct že se tam až tak strašně nepíše, ano jde o stranicky plátek, ale něco z mezinárodni politiky tam je, například článek na téma odzbrojeni SALT 1 a SALT2..atd, když to porovnáme dnes s hlubokým mainstreamem Denik N nebo Forum, tak mi to Rudé Právo je snad bližší. A to nejsem lavičák, v mladosti sem nim i pohrdal, na Slovensku jsme měli Pravdu a četli jenom poslední stránku sportovní přílohu. Jinak zase u některých článku si zase uvědomím jak v těžké pozici bylo soc. plánovaní, ekonomika, závody a řízeni, že to proste i drhlo a často i kvalitativně zaostávalo. Ale nechci tím začít polemiku, je to tak široké téma že do krátké diskuze se nevejde.

  1. „Jinak zase u některých článku si zase uvědomím jak v těžké pozici bylo soc. plánovaní, ekonomika, závody a řízeni, že to proste i drhlo …“

   Drhlo to protože v té době již dávno byli skrytě u moci ti, co to otevřeně vzali do ruky po listopadu. Převrat byl připravován již od čistek roku 1970 …

   1. Nene, převrat byl plánován od roku 1945 (Jalta, kde museli conquistadoři souhlasit s rozdělením Evropy), v roce 1964 už měli i plán realizace, dokonce i kupu spolupracujících lidí, ale neměli žádnou vizi – tedy kromě socialismu s lidskou tváří. V roce 1989 to už i bez vize co dál, prošlo – a protože to bylo bez té skutečné vize co dál, vznikl tady zcela klasický Klondike – no a v tom se ti novodobí dobyvatelé už našli…
    My zatím žádnou vizi, co dál, prostě nemáme – Rajchl se o něco snaží, ale to je běh na dlouhou trať, pokrýt všechna pro a proti – a to je také důvod prozatímních malých „úspěchů“ – no hlavně proto, protože zatím se ani neshodneme na tom, co je a co není úsoěch… 😉
    Babišova forma fungující „firmu“ sice také není nic moc, ale rozhodně je to víc, než cokoli jiného, co je dnes přetřásáno. V podstatě jedinou variantou k „firmě“ je lumíččí sebevražedný postoj řízený protektory – ale ten zase postrádá dlouhodobou perspektivu.

  2. Přesně tak, ten level zupáckých lží je dnes výš, než druhdy v Rudém právu.
   Poslechněte si ještě nesestříhaného Jakeše z Hrádku. Já jsem to udělal někdy před 15 roky a překvapilo mě, že už tehdejší realita byla srovnatelná.
   Dnes je to oproti Fialovi s Pekari vysoce informativní a intelektuálně hodnotný projev. Hlavně reflektující skutečnou realitu, samozřejmě komentovanou z pozice formálně nejvyšší figury v mocenské hierarchii.

 8. Je to vlastně ďábelsky geniální. Na jedné straně Avataři (schránky bez obsahu, ten se bude průběžně dodávat podle potřeby) „Prezidentka Danuše“ a „Generál“, na druhé straně – nikdo. Tedy, nikdo reálně volitelný a opravdu zvolitelný. Jo, možná říkáte, že Babiš. Ten v případě (podle mně) dost nepravděpodobného zvolení pojede ve vlastním zájmu (firmy po Evropě a tak) podle instrukcí páníška, ať už jím je kdokoliv. Takže pro síly politického Mordoru pořád dobrý…

  Předvedl to přeci už nesčíslněkrát. A bylo to tady nesčíslněkrát popsáno. Přesto mu to hodím. A budu se cítit špinavě až znásilněně, ale s vědomím, že to je maximální maximum, co jsem dokázal v této špinavé době pro zpomalení destrukce střípku evropské civilizace. Protože věřím, že „Bába“ bude dělat realisticky případné doporučené špinavosti přece jenom tak, jak bude muset, bez nadšení, které naopak budeme případně videt v pohledu některého zvoleného Avatara…

  Jasně, je to tisíckrát mlácená sláma. Ale pro připomenutí, projeli jsme všechno, protivník je motivovaný a poučený, zbytečně se nezakecává a jede svoje. Nezbývá, než prstíčkem stále brzdit a doufat, že trvalá i drobná akce… Ale to všichni dobře víme, že? Jede se na výsledek. Volba srdíčkem je fajn v klidné době. Teď jde o statky a hrdla naše, i našich potomků.

  1. Volba srdíčkem… checht… každý, kdo tvrdí, že měl strašnou radost z toho, co za tym schovaným pultikem udělal, je buď naivní, hlupy, nebo tam udělal něco opravdu nechutného… Další důvod nechat volby profesionálním voličům.

 9. Další argument pro volbu Babiše – Rychetský si jeho volbu nepřeje! 🙂

  Nechci prezidentem agenta StB ani Ústavní soud v Agrofertu, říká Rychetský
  – „…Pomalu se chystáte na odchod z postu předsedy Ústavního soudu, kterého jste už ani nechtěl dělat. Co je důvodem toho, že zůstanete až do skončení mandátu v létě příštího roku?
  Já bych už tady nebyl, kdybych měl jistotu, že bude zaručeno pokračování Ústavního soudu v podobě, jakou má od svého založení. Proto se do značné míry upínám k tomu, aby si náš národ zvolil za prezidenta osobu, která si význam ústavního soudnictví jako jednoho z velmi silných pilířů pro ochranu základních principů demokratického státu uvědomí.

  – Kromě Andreje Babiše patří podle průzkumů k favoritům Petr Pavel a Danuše Nerudová, s odstupem za nimi je Pavel Fischer a další. Kdo z nich je vám nejblíž?
  Nechci mezi touto trojicí rozlišovat. Jen řeknu, že pokud bude někdo z této trojice zvolen prezidentem, tak bude schopný vést komunikaci o tom, jaký význam má pro naši zemi Ústavní soud a jeho další směřování.

  – Myslíte si, že z hlavních favoritů prezidentských voleb si význam Ústavního soudu uvědomují všichni?
  Teď to řeknu dost natvrdo. Nechtěl bych, aby došlo k agrofertizaci naší země. A doufám, že Ústavní soud nikdy nebyl a nebude součástí Agrofertu, který se snaží ovládnout naši zemi. Stejně tak je pro mě těžká představa, že by se hlavou našeho státu stal člověk, který byl do poslední chvíle nejen režimním komunistou, ale byl i evidovaný jako agent Státní bezpečnosti.
  https://zpravy.aktualne.cz/domaci/rychetsky/r~a1c21a826e9c11eda3c0ac1f6b220ee8/

  1. Jestliže se ekluje Rycheckému, jestliže ho po nocích straší, je to „signálem“ pro „alternativce“ , že právě Babiš je ten vhodný kandidát.

   Třeba se Babiš přičiní a jeho nástupce nebude zasahovat svými výnosy do voleb.

   1. I já mu děkuji, ale nepřišel s ničím originálním. Agrofertizace naší země. To ho straší?
    Zvláště pak mu děkuji za připomenutí toho černého vzadu. To mi zablikala kontrolka. Už nedávno, když Vidlák rozebíral jednotlivé zbylé kandidáty, tak mě napadlo, že je poněkud podezřelé, že všechny už se podařilo mainstreamu prokádrovat, včetně favoritů Nerudové a Pavla, a jaksi na každého už ledacos prasklo, pouze pan senátor Fischer je pravděpodobně čistý jak lilium.
    Tedy pokud jsem něco nepřehlédla, tak on by mohl být ten pravý ořechový.
    (Anna2)

  2. jejda, ten mí strach, aby to s ním nedopadlo jak se škodiči země z let padesátých. Kdyby mu to někdo ze soudných spočítal, to by byla profesionální a le i lidská dehonestace na stará kolena

  3. Děkuji Pavlíkovi Aktivistovi (mimochodem, za svůj politický aktivismus už měl z ÚS dávno vyhučet) za doporučení. Víc pro Babiše udělat nemohl – od nás má i díky Rychetskému jistých pět hlasů.

  4. Po tomhle článečku se dopustím velezrádného názoru, že by ústavně soudní politruk Rychetský měl z ústavního soudu vyletět jak ‚namydlenej blesk‘. A dost možná bylo pozdě už tehdy, když jeho poskok (a soudce flákač-zpravodaj) Jan Filip sfoukl čtyřletou vrstvu prachu z postarší stížnosti „skupiny senátorů“ aby přímo nadsvětlenou rychlostí připravil destrukci té verze volebního volebního zákona, kterou kdysi protlačoval senátem sám Rychetský.

   „Plénu byl totiž návrh nálezu v nynější věci předložen soudcem zpravodajem teprve 19. ledna 2021, a to ještě jen jeho část (body 1 až 152), přičemž celý text jeho první verze byl dán soudcům k dispozici až ve čtvrtek 21. ledna. Plénum projednávalo návrh (spolu s dalšími pěti návrhy) hned v úterý dne 26. ledna t. r. a po přerušení jednání a rozeslání dvou doplněných verzí jej již dnes odpoledne schválilo, aby mohl být již zítra ráno vyhlášen. Soudce zpravodaj tak vystavil plénum neúměrnému časovému tlaku, zcela nepatřičnému vzhledem k významu i rozsahu zpravodajské zprávy. Přitom byl navrhovatelkou opakovaně dotazován na stav věci a upomínán, že „se krátí doba, kdy by Parlament ČR mohl do předpokládaného konce volebního období zareagovat na případný derogativní nález Ústavního soudu ČR“. Vrcholem arogance je pak vyhlášení nálezu pouhých 19 hodin po jeho přijetí (aniž by však bylo soudcům dáno k dispozici jeho konečné znění), snad aby nebyl poskytnut patřičný prostor disentujícím soudcům k sepsání odlišného stanoviska.“
   (Z odlišného stanoviska ústavních soudců Ludvíka Davida, Jaroslava Fenyka, Josefa Fialy a Radovana Suchánka k nálezu pléna ÚS: Pl. ÚS 44/17.)

 10. Prosím vás, vždyť je to celé jenom hloupá fraška pro plebs. V Česku i jinde. Tohle není o persónách, to je o sférách vlivu mocenských skupin. Světu vládnou nadnárodní korporace, s BLACK ROCK group v čele. Vlády a prezidenti – to jsou pouhé figurky na šachovnici, ty je možno protěžovat či obětovat podle aktuální potřeby. A bez milosti odstranit, pokud by se náhodou vymkly kontrole. Korporacemi, které zastupují 1% obyvatelstva a kontrolují 99% veškerého majetku…
  Tady se dohadujete, jestli Babiš nebo Bašta, či snad někdo další. „Někdo další? Ještě někdo další?“ …
  Vitásková to pochopila, Skála určitě taky. Komediant Zítko nebyl vpuštěn, protože i šašek bez šance může svým vystoupením vzbudit pozornost tupého stáda a říci něco nežádoucího. Ne že by to bylo až takové riziko, český národ za uplynulých 30 let pod vlivem korporátních médií volil (většinově) permanentně blbě, vždy proti svým skutečným zájmům. Hlavně nevolit pro-národně.
  A vy chcete, aby najednou procitl? A myslíte si, že jedna volba nějaké figurky na Hradě napraví 30 let postupné degenerace a úpadku? No to snad ne.
  Babiš nebude žádnou záchranou – stačí jak se zachoval v kauze Vrbětice, kde se při explozi záhadně „vypařilo“ 10 tisíc samopalů, jejichž ocel jinak přečká i jaderný výbuch. (Ti dva ruští agenti – no to jsou teda machři!) Premiér Babiš se na následné tiskovce tvářil opravdu vyděšeně – protože si plně uvědomoval, co to bude znamenat a kam to pospěje – a že s tím nemůže absolutně nic dělat, jinak bude zlikvidován taky.
  Prostě obdržel noty a nůž na krk. Kdokoliv inteligentní další se bude chovat stejně. Pochopil ti i Miloš Zeman.
  Je to podobně jako v tom filmu MATRIX. Tu scénu jistě znáte: „Matrix je systém, Neo, a ten systém je náš nepřítel. Rozhlédni se, co vidíš?… https://www.youtube.com/watch?v=BWdhhV6EgkA

  1. V cause Vrbětice, po Babišovi šli. Kdyby se nezachoval, dopremiéroval by.

   Zajímavé je, že jste si nevšiml, jak se v cause Vrbětice, zachovali dnešní aktéři 5 koalice!
   Napovím, stejně jako v případě UA rakety v Polsku. Jak to, že jste si toho nevšiml???
   Jste provokatér?

   1. Vidlák zde dával otázku, jak se Babiš (ano) zachová při hlasování o výcviku ukrajinských vojáků na našem území. Nyní to již víme. Jsou pro a bude to stát miliardu.
    Vidláku, co Vy na to?
    Začíná mi z toho vycházet Bašta a Babiše až max ve druhém kole. Babiš si s pětikolkou nemá co vyčítat.

   2. 2 Dexx:
    Ale všiml, všiml. Jenomže řeč je tady o Babišovi, ne o kandidátech hnusu Fialového. Že nezmiňuji všechno ještě neznamená, že o tom nevím. To by ten můj příspěvek byl x-krát delší.
    Ale že by Bureš dopremiéroval, to jsem snad víceméně uvedl, ne?

    1. Ani tehdejší ministr vnitra a velitel krizového štábu Hamáček, se netvářil a nemluvil tak vyděšeně, jako tehdejší premiér. Na Burešovi bylo úplně vidět, že je kousek od posrání a že mu hovno hvízdá v poslední zatáčce..
     Sledoval jsem chřipečkové i vládní tiskovky pravidelně a všechny. Bylo to velké překvapení i přesto, že ČT avizovala zásadní prohlášení vlády k Vrběticím. Tenkrát jsem si říkal: „Tak řádí tady neprozkoumaná choroba, umírají na to lidi – a vy řešíte sedm roků staré Vrbětice? Co to má být?“
     To asi byla jediná situace, ve které jsem viděl premiéra a dolarového miliardáře, takhle vyklepaného.

     1. Přesně tak, proto ho taky kamera nebrala ani z boku ani zezadu, aby nebyly vidět plné kalhoty.
      Vzpomněl jsem si na Emila Háchu v Mnichově při podpisu Protektorátu s tím, že Hácha čelil výhrůžkám vyhlazení země od Hitlera a jeho spojenců.

      Čemu čelil Babiš se Zemanem by mě skutečně zajímalo. Babiše mohli přesvědčit přes majetek, ale Zemana ne, na toho museli jinak. Nebo na oba stejně?
      Tohle by mě fakt zajímalo, kolik stojí kolaborace předsedy vlády Babiše a presidenta Zeman.

       1. 2 gogo:
        Myslím, že na Zemana šli přes jeho dceru. Rodina, natož potomci, to je obrovská slabina. Však proto se ve vysoké politice většinou vyskytují bezdětní exponenti.

     2. Přesně. Co se týče Al-Hamáčka, to je omezený (xxxx), co nedohlédne za nejbližší roh. Tomu to naprosto nedocházelo. Proto se ani nemohl tvářit zděšeně, jako ten nesrovnatelně inteligentnější Babiš.
      Proto nemá cenu řešit Babiše, ani prezidentské volby jako takové. Bude tam nějaká figurka – tipuji blondýnu z Brna, bo ženské jsou nyní v kurzu. A co se osvědčilo na Slovensku, zopakuje se i v Česku. Český většinový volič není chytřejší než ten slovenský (či slovinský). Spolkne propagandu i s navijákem. Čili je rozhodnuto.

      1. Není rozhodnuto.
       To jen tady někteří už hážou flintu do žita předem, a ještě chtějí přesvětčit i další, aby v tom nejeli sami.

       1. Vážená, rozhodnuto bylo už v roce 1992, když vlastizrádní posranci neústavně rozbili Československo na 2 bezprávné (a dnes vydrancované) kolonie.
        Vlastně – rozhodnuto bylo už v roce 1987, když naverbovaný americký agent M. Gorbačov dohodou prodal celý východní blok, včetně SSSR. Aby potom v závětří dožil v USA.
        Klidně si Babiše volte, je to vaše právo. Nebo jiného oligarchu z Aspenu. Klidně si nalhávejte cokoli – pokud vás to vnitřně uklidní. Ale neodsuzujte ty, kteří už dávno prohlédli. Mě to poprvé došlo již na jaře 1990, když jsem si přečetl Analýzu 17.11.89 Miroslava Dolejšího. Od té doby jsem zjistil i ledacos dalšího.

        1. Máte sice stoprocentní pravdu, ale z toho se jen těžko hledá návod jak se zachovat v konkrétní situaci.

         Konkrétně u presidentské volby si myslím, že je v zásadě jedno, koho budou volit lidi, co nechtějí Pávka s Čapuší pokud jde o výsledek. I kdyby dostali třetího aspenovce do druhého kola, jednak nejspíš prohraje s kýmkoliv z těch dvou a i kdyby ne, je to osoba ze stejné stáje, vydíratelná od fialovců a jasně podřízená a vedená Koudelkovými instruktory.

         Co není jedno, je chápání situace a třeba nějaká aktivita k jejímu zlepšení. O tom má smysl se bavit.

         1. Situace je… (no však vy víte).
          Návod ke zlepšení? Jste srandista. Titanik ČR jde ke dnu, voda už šplíchá na můstkovou palubu, a vy chcete návod ke zlepšení… Ten jsem dával (dávali jsme) od roku 1990 pětadvacet let. Včetně varování. Naprosto zbytečně. Marně. Byla to ztráta času.

          Teď už jako na tom parníku, odsouzeného lidskou chamtivostí, arogancí a lehkomyslností k zániku: „Udělali jsme vše co se ještě dalo, nyní už každý sám za sebe“. Nebo-li, každý dle svých možností a schopností.

          Jediný návod, který vám mohu dnes ještě dát je tento: Pokud můžete, zmizte někam* hodně daleko. Malá skupina má větší šanci. Já bohužel nemohu, osud zasáhl. Tady ve střední Evropě to bude dost zlé. Ani ukrýt se nikam pořádně nelze a zdroje postupně dojdou. Bez levných a všeobecně dostupných energií nelze nic – leda tak návrat do středověku, se vším všudy. Případně model HUNGRY GAMES. Taky poučný román.

          (* existují na Zemi ještě docela zajímavé lokality, kde se šikovní a schopní lidé uplatní a nebudou beznadějně otročit „vyvoleným“)

  1. Pokud by to bylo tak, byla by možnost Babiše protlačit i v prvním kole. Ale muselo by se na Gaussovku řádně zatlačit, napnout všechny síly.

  2. https://pravyprostor.net/

   Jaroslav Bašta, poslanec SPD (45%, 2 011 Votes)
   Andrej Babiš, předseda ANO (42%, 1 870 Votes)
   Nepůjdu k volbám (5%, 236 Votes)
   Denisa Rohanová, šéfka České asociace povinných (2%, 107 Votes)
   Petr Pavel, generál (1%, 54 Votes)
   Danuše Nerudová, bývalá rektorka (1%, 45 Votes)

 11. Souhlasím s Vámi, Vidláku.
  Proti mediální mašinérii není žádná šance. Není možné najít někoho, na koho by nešlo kydat špínu.
  V kombinaci se závislostí generaci miléniálů (mojí) a mladších, která je závislá na transparentnosti a bezúhonosti, je propagandistická mašinérie velmi účinná.
  My tady , Alternativci, jsme jen něco jako podhoubí , takový destilát lidových názorů, ze kterého může, ale nemusí vyjít něco většího.
  Jako esenciální se mi jeví ovládnutí ČT. Ten, kdo ji kontroluje,má pak prostor k čemukoliv ať je jaký chce. Zpravodajství je totiž zredukováno na jednostranné „informování“ a primitivní tehnokratický mechanismus na šíření propagandy. To je pak i z tupce neuvěřitelný génius.
  Když byly první husitské bouře, tak vzbouřenci jako první po vyházení konšelů z oken, ovládli kostely = tehdejší centrum propagandy a šíření správných názorů. Neříkám, že je do dnes stejné, jenom to, že se podobný proces odehrává na jiné ideologické platformě a v jiném čase. Akorát místo papežského schizmatu tu máme skuhrající a zprofanovanou liberální demokracii s dvojím metrem. Tahle analogie s historií se nabízí, když vidím, jak informační pole propagandy ČT a Seznam.cz, vytvořilo několik nesmiřitelných táborů, přičemž základní názorové platformy jsou pouze dvě.

  Představme si teď situaci, že prezidentem bude Nerudová nebo Pavel. Co se asi tak stane ? Především Pětikolka bude na totálním vrcholu moci. Poprvé od revoluce bude totálně jednotná a havloidní vláda po všech stránkách. Budou mít parlament + senát + prezidenta. Z toho vyvozuji to, že budou mít nebetyčné sebevědomí a budou si moct dělat cokoliv chtějí. Arogance vládní moci, jejích přisluhovačů a s ní přicházející destrukce dosáhne vrcholu.
  Je zřejmé, že po 3 letech vládnutí takovéto skupiny lidí ,se na to již nebude možné koukat , a že jim to při volbách budou chtít občané spočítat. Předpokládejme, že vyhraje opozice Pětikolky, tedy Babiš anebo kdokoliv jiný, kdo povstane v luzích a hájích České republiky a Slovenska. Představme si, že se okamžitě rozjede totální mediální kampaň proti opozici, znovu se objeví hlídací psi demokracie, Minář a spol. Fialový prezident se tedy rozhodne rozpustit NEFIALOVÝ parlament , který, samozřejmě, dle médií a těch dobrosrdečných, není dost liberálně demokratický. Jeho funkci přebírá dokonale FIALOVÝ senát, který je dokonale liberálně- demokratický. To vše za dokonelého mediálního krytí s patřičným vypouštěním kontrolních mediálních balónků a aplikací salámové metody. Občanské vypětí u svobodných voleb bylo, tedy neefektivní.
  Jestli tohle není totální společenská rozbuška, tak už nevím co.

  Zkrátka, když vidím, jak jsou lidé názorově pevní a nic s nimi nehne, tak mi z toho vychází pouze to, že musí dojít k nějakému celospolečenskému vyvrcholení, kdy si ty názory mezi sebou vyříkají. Diskuze a jemné metody, zdá se , nebudou účinné.

  1. To by bylo, aby se případné absolutní moci nepokusili tuto využít včas k upevnění pozic a nabrání neodvolatelných (obtížně odvolatelných) závazků – např. pod hesly o hlubší integraci do EU…

   1. Právě proto si myslím, že dlouhodobě jsme nahraní. Kdyby před rokem zvítězil Babiš, tak by lavíroval, bylo by to ještě s EU hratelné, ale takhle dostaneme salámovou metodou Fialovou normalizaci. A z toho se dostane jen přes nějakou formu revoluce, ktera už nemůže být sametová, protože lidi obou táborů jsou až příliš radikální.

 12. A ještě tu mám takový malý kvíz pro Einsteiny, kteří budou řičet, že se odmítám účastnit hloupé hry na volby. Myslíte si, že většina voličů Pětikolky
  a) je volí z přesvědčení a naprosto s nimi souzní a ve všem souhlasí?
  b) volí je přestože si myslí, že Fiala, Rakušan, Pekarová… jsou pitomci, ale přesto se domnívá, že je to menší zlo a ti ostatní kandidáti jsou ještě horší?

       1. Na to navazuje další:

        https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-slibovali-pohadkove-zisky-a-lide-uverili-dalsi-letadlo-spadlo-do-konkurzu-22028

        Nejzajímavější věta: Firma od 4000 lidí vylákala přes dvě miliardy korun.

        Takže v průměru přes půl mega na osobu. A to je jen jedna z mnoha takových firem, které zkrachovaly, nebo taky ne. Občas se taky objeví zpráva o tom, jak nějakej moula dal přístupové údaje někomu po telefonu, a ten mu vyluxoval tu mega, tu dvě mega. Lehce nabyl, lehce pozbyl, chce se říct. Prostě někde se pořád peníze přehazují vidlemi…

     1. Kdybych kopal za Pětikolku, tak ji normálně jdu volit a klidně bych se k tomu přiznal – jak prosté. Kdybych ji chtěl nepřímo podpořit, jdu volit proti ní a hraju tu hru na volby. Zkuste se zbavit toho tunelového vidění a třeba to pochopíte.

  1. Hloupá hra na volby nastane až při těch dalších, kdy v nabídce bude pravostředolevá desetikoalice a v opozici koalice lidových myslivců a zahrádkářů, jalikož bez opozice bychom se vrátili v čase do doby národní fronty.

 13. Trochu mě udivuje, kolik lidí si tu myslí, že má Babiš nějakou šanci. Od začátku jsem přesvědčen, že si to nemyslí ani Babiš a jede si svou agendu, aby byl příště premiér. Aspenu to nevadí, svou kandidaturou odstavil prvek překvapení v podobě jiného antikoaličního kandidáta. Matematika průzkumů říká, že Pávek, Danuše, Fischer a Hilšer mají dohromady přes 50 %. Kdybych byl loutkovodičem Aspen party, jen bych se smál, jak se tu řeší něco, co už je dávno rozhodnuto. Pokud by Babiš začal nebezpečně vystrkovat růžky na vítězství v prvním kole, což v žádném případě nehrozí, Pávek by s vážnou tváří řekl, že v zájmu sjednocení demokratických sil dává plnou podporu Danuši. Tak nějak férově vojensky se obětuje a napře své síly do přípravy velkého konfliktu, čemuž národ zatleská, a nebezpečí jménem Babiš vítězem v prvním kole bude zažehnáno. V druhém kole nemá Babiš žádného spojence z prvního kola, přes svých 30 % se nedostane, ani kdyby se pokrájel, všichni voliči neúspěšných kandidátů to hodí proti němu. Takže pokud tomu fakt věříte, vsaďte si na Babiše v pěkném kurzu 3,1 přeji Vám hodně štěstí. Já si vsadím 2000 na generála v kurzu 2,25 a 1500 na Danuši v kurzu 3,1 a minimálně 1000 je doma, čímž si hořkou pilulku prezidentských voleb aspoň trochu osladím.

  1. Při té jistotě a přesvědčenosti, kterou tady prezentujete, mne překvapuje ta vsazená částka. Já bych si na vašem místě půjčil, kde by to jen šlo, prodal barák, auto, cennosti a vsadil nejmíň 20 mega na generála, 15 mega na Danuši a minimálně 10 mega by bylo za dva měsíce doma.

   No řekněte, pánové a dámy, kdo z vás to má?

   1. Mám vsazeny o něco vyšší částky, uvedl jsem jen poměry, kolik je potřeba nainvestovat do IMHO skoro jisté tisícovky zisku. Problém je v tom „skoro“, proto dům prodávat nebudu, děkuji za tip. Černé labutě přicházejí, malé příčiny vedou k velkým následkům, může se stát spousta věcí, které ten vývoj zvrátí. Ale nikde tu nečtu variantu na Pavla a Nerudovou se zřítí strop televizního studia a v tom případě možná vyhraje Babiš, který tam zrovna nebude, nebo začne třetí světová válka a třeba vyhraje mírotvorce Babiš. Diskutující předpokládají, že Babiš může vyhrát za stávajících okolností, a to si já prostě nedovedu představit. Podvody na MZLU s dálkovým MBA pro Rakušáky a Němce už se bagatelizovaly, Danuše o ničem nevěděla a za nic neodpovídala, generálovo účinkování za komunistů taky odpuštěno, upřímně přiznal chybu. Nenávist nadpoloviční většiny veřejnosti k Babišovi těžko jen tak něco rozptýlí. V senátních volbách se ANO taky nějak extra nevyznamenalo, takže mi poraďte, kde špatně počítám. Já tu prezidentskou volbu vidím jako peloton, kde v čele jede pět závodníků v dresu Aspenu, ale každý, včetně Babiše, jenž aktuálně rozráží vzduch vpředu, má na sobě přehozenou pláštěnku se jménem jiného sponzora. Takže ani není na první pohled vidět, že spolupracují. Nakonec si to dva z nich rozdají v cílové rovince, ale rozhodně mezi sebe nepustí nikoho v jiném dresu. A rovněž jsem přesvědčen, že Babiš by raději vyhrál premiérskou etapu, než se zasekat v prezidentském úřadě. Ale mohu být mimo, od toho je diskuse, aby se ukázaly různé úhly pohledu.

  2. No,je to bída,Babišovi to hodím jen proto,abych naštval libodémo,ale jinak mizérie.To druhé kolo snad dá a pak se uvidí,kolik si toho ukňourá ve 2.kole.Ale není to dobrý,všichni jsou eurohujeři,jedni ze záliby a Babiš kvůli kšeftu,chjo…

   1. V prvním kole Baštu a v druhém Babiše. Jednoho nemusím, druhého nesnáším. V žebříčku menších zel je mám poskládané v tomto pořadí. A k námitkám, že tím volím pětikolku. Nevolím. Pětikolku volí jen ti, co jí aktivně dávají svůj hlas. A že jich je. Opravdu nejsem povinen se účastnit války gangů, protože jedni loupí a vraždí, zatímco druzí „jen“ loupí a znásilňují. Pokud v druhém kole bude Nerudová a Pavel (nedivil bych se, kdyby to Babiš nečekaně zabalil), nepůjdu tam vůbec.

 14. Já bych to ale vůbec nedával za vinu JIM.

  Prvním faktem je, že dlouho dopředu, dlouho předtím, než Babiš oznámil kandidaturu, se jela kampan typu „Babiš jediný kandidát alternativy, nikdo jiný nemá šanci, nemějte ho rádi, ale je tím jediným co máme“. Člověk by řekl, že toto odradí každého, kdo by se chtěl angažovat.

  Druhým faktem je, že alternativa nebyla schopna nejen se takzvaně spojit, ale oni ti malí Napoleonkové spolu ani nemluví a mnohdy by spolu ani nepromluvili.
  Částečně pro rozdíly a animozity, ale mnohdy jsem na vlastní oči viděl, že „S Okamurou se nesejdu, protože by mi to mediálně uškodilo“.
  Za takové absence samostatného rozumu se nemůžeme divit, že nebyli schopni si promluvit ani o možném kandidátovi, natož o tom nějak racionálně jednat.

  Třetím faktem je, že když už se našli nadšenci, kteří kandidovat chtěli, jejich vlastní strany je potopily. SPD, KSČM a budou nejspíš i další, nejen strany. K tomu ten první bod, který nadšencům rozhodně nepřidá.

  A čtvrtý fakt je ta psychoza, podle které má volič zásadně volit toho, o kom řekne buď ČT, nebo Mluvčí Alternativy, že bude zvolen (president), nebo že se dostane (strana do PČR).
  Po několikaletém vybrušování psychozy to dospělo do okamžiku, kdy jeden rádoby disident napadá jiného disidenta za to, že ten by chtěl volit jediného zbylého nerežimního kandidáta, protože tento dopředu ví, že nevyhraje. Ne proto, že by byl neschopen nebo nekvalifikovaný, ale proto, že špatně vypadá, je starý a má huhlavý projev a „lidi ho nebudou volit“ – takže ho nesmíš volit ani ty!

  A pátý fakt – dnes je zbytečné se hádat o Baštu, Babiše nebo Rohanovou. Z výše uvedených důvodů je to zabité ve smyslu, že by mohl být presidentem někdo jiný, než aspenovec-sorosovec.
  Je ovšem možné se zamyslet nad důvody a vyvodit závěry, ponaučení a třeba to udělat příště jinak.
  Je taky možné ty volby využít k nějakému nastartování komunikace jak uvnitř neaspenovských sil, tak mezi nimi a voliči. Už o nic nejde, můžeme experimentovat a riskovat.
  Můžeme klidně propagovat Rohanovou nebo Sředulu, jen nesmíme jak debilové lidem tvrdit, že vyhrají. Že když budou ve velkém počtu dupat na Letné, že toho dosáhneme.
  Teď budou lidi kvůli volbám vnímaví a budou ochotnější se o takových věcech bavit. Jen se musíme vyvarovat toho, dělat kretény ze sebe a hlavně z nich.

  Tak jsem si hodil hrst hrachu, vy mi můžete oplatit perlami 🙂

  1. Pan Bašta je navíc k tomu, co jste zde vyjmenoval mdlý, bez bojového ducha. Přes všechny klady oproti Aspenovcům mu chybí drajf, tah na branku. Se zdravím taky hapruje a když by na něj zaklekli, neumím si představit, jak by vzdoroval. Zeman se aspoň nebál. Okopávali ho fest a vypadalo to, že je splachovací, nicméně si pamatoval. Ale od kolapsu se nám načisto proměnil. No nic, končí, jen tím posledním obdobím „proměny“ si celé to svoje prezidentování náramně podělal. Neodstranitelná kaňa.

   1. Mně to zpětně přišlo spíš tak, že se poslední dva roky Zeman vrátil ke kolaborantsví, které provozoval jako poslanec nebo premiér.
    Jakoby naopak ta presidentská sedmiletka byla spíš výjimkou.
    Mimochodem, podobně to vidím u Klause. Jako premiéra a likvidátora průmyslu jsem ho nemohl vystát, ale jako hlava státu u mě stojí na prvním místě.
    Jen tak pro ilustraci – Transgas zašantročil Zeman a elektrická infrastruktura se zašantročila myslím už právě za Klause.
    Takže kořeny naší tragédie vedou právě k nim.

    1. Zeman má tuším dceru, ne?

     Co tím chci říct? Že možná až v posledních letech vstoupily do hry ty opravdu temné síly v pozadí, které se neštítí ničeho, které nás dříve víceméně nechávaly, ať si hrajeme a nezlobíme . A že opravdu bylo tam někde rozhodnuto o tom, že Rusko musí být sraženo na kolena, dobyto a jeho zdroje rozporcovány k záchraně „Západu“. A tomu nic a nikdo nesmí stát v cestě.

     Pak by dával smysl náhlý obrat Zemana i chování Babiše. Mimochodem včetně toho, že se teď těch vlastizrádných hlasování v parlamentu neúčastní. Trochu se v tomto kontextu bojím, aby náhodou Orbána nepotkala nějaká náhlá nehoda. Ale snad se oni zatím bojí, jak by na to Maďaři reagovali. Snad. Nebo čekají na vhodnou příležitost.

     1. Nevím, už se u nás sahá na hrdla dětí?

      Rodiny pánů Peskova a Lavrova zatím spokojeně žijí v Británii či USA jako asi tisíce dalších rodin ruských vyšších figur.
      Psal jsem zde mnohokrát, že taková konstelace vede minimálně ke střetu zájmů. Anebo k vlastizrádnému a kolaborantskému postoji.
      Tam jde o mnohem víc než u nás a zdejší komentátoři se mi vesměs posmívali, že všude vidím neschopnost, zradu, sabotáže a kolaboraci. Přitom je asi jasné, že jestli nepřítel má v rukách vaše děti a veškerý váš majetek, že představujete extrémní riziko pro bezpečnost státu nebo že jste už přešel na jeho stranu. Poslední, kdo nevyměnil syna-vojína za generála, byl Stalin.

      Přiznám se, že v souvislosti se Zemanem mě vyhrožování likvidací dcery nenapadlo.
      U Babiše naopak jsem automaticky předpokládal pohrůžku ztrátou majetku a cestu do kriminálu jako standardní variantu.

      1. Neříkám, že to tak s tou dcerou je, jen se snažím najít nějaké racionální vysvětlení pro ten obrat, a to je slabé místo. Nemuseli by ji rovnou zabít, tak jsem to nemyslel, ale třeba z něčeho obvinit, nějak pošpinit, vždyť ty jejich metody znáte stejně jako já.

       Nebo mu třeba pohrozili velezradou a opuštěním úřadu s ostudou po případném odvolání. To by měl v ruce Senát a Ústavní soud.

       1. Já jsem si to vysvětloval Zemanovou zhrzenou ješitností. On si maloval, že bude dělat most mezi Trumpem, Putinem a Sinzepinem. Dokázal se kvůli tomu i hodně ztrapňovat a dělat opravdu nedůstojné kousky – dopis Guaidovi, nebo ta šaráda u Medvěděva. Opičky s Krtečkem a Luftjardou.
        https://nautilus2.wordpress.com/2019/03/09/babisova-cesta/

        Něco se ho hluboce dotklo, a proto ten totální obrat. Samozřejmě pod tlakem a možná nějakou zpravodajskou hrou.
        Obyčejný gangsterismus vůči dětem jsem moc nepředpokládal.

        1. Podle meho Zemanovym prezidenstkym planem bylo vytvorit most mezi CR a Cinou a z CR udelat terminal Hedvabne ztezky. Coz padlo se zatcenim manazerky Huawei a naslednem honu na Cinu.
         Tehdy se ozrejmilo, ze Zeman svuj zivotni plan nezavrsi a tehdy se zlomil.
         A jelikoz je proticinske tazeni prace Trumpa, msti se mu Zeman podporou deep state, tedy i Bidena.
         Tedy take sazim na jesitnost, ale konkretizuji ji v nemoznosti stat se evropskym emisarem rise stredu.

       2. Zeman měl blikance vždycky, což dokázal mnohokrát. Už na Letné si vycucal z prstu informaci o počtu vysokoškoláků v Nepálu.
        Jeho názory , má- li vůbec nějaké, jsou naprosto nekonzistentní. Prohlásit se Izraelitou a současně nedat metál natěšenému strejčkovi Bradovi, blikanec jako vyšitý.
        Jeho jediná přednost je v tom, že je zdatný rétor. Charakterově populista a za vtipný bonmot by prodal vlastní babičku do hanbince.

  2. Tak perlu… OK.

   Kdyby jste se nepokoušel neustále jen navozovat konfrontační témata, určitě byste si všiml, že celou dobu hledáme společný jazyk a společnou řeč, abychom se mohli domluvit. A stále někdo – když už to vypadá, že bychom se mohli „potkat“ vytáhne „startovací téma™“ z úplně jiné oblasti a to naše „potkávání“ úplně vykope s tématu odvozujícím se od tématu hlavního příspěvku… 😉

   Tak co, půjdete i vy do sebe?

   P.S.

   1. Myslíte, že ta témata jsou moje vina? Nebo neschopnost se vůbec elementárně bavit a dohodnout na něčem? Nezlobte se na zrcadlo ….

    1. Ne, gogo, to vy tu pravidelně odvádíte diskusi na jiné téma, tomu se říká jinde trolling, ale u vás spíš gogovština. Klasika.

     1. Víte, na mě tyhle metody woke aktivistů moc neplatí. Takové ty výčitky, jak jsme se zrovna užuž sjednotili a ty nám to soudruhu kazíš, rozděluješ nás, kvůli tobě stojí vajíčka 6Kč .. na to já fakt nehraju.

      Jestli něco máte k věci, tak argumentujte, jestli píšu podle vás úplné bláboly, tak to ignorujte.

      Diskusi na jiné téma jsem odváděl naposledy v době, kdy byla aktuální Ukrajina, svoje chování jsem změnil a občasné poznámky na to téma už dávám na Tribunu.

      Tak jestli máte dojem, že jsem tady v tom vlákně odvedl, zkuste to vysvětlit. Já si naopak myslím, že jsem psal k podstatě tématu.

    2. Gogo, podle mého skromného názoru jediným kandidátem stojícím na straně hnutí odporu, který se letos přihlásil a měl jakous takous šanci na zvolení, byla Alena Vitásková. Protože ji lidi znali, měla za sebou příběh, je to žena a umí mluvit. To je poměrně dost marketingových aktiv, na kterých se dalo stavět. Proto taky nasbírala těch něco přes 50 tisíc podpisů, které by pan Bašta podle mne dohromady nedal.

     K tomu, abych posoudil šance na (ne)zvolení nějakého kandidáta nepotřebuji žádné poučování od ČT, Vidláka, atamanů Alternativy ani od vás. Stačí mi k tomu elementární znalost politického marketingu, který dnes rozhoduje o výsledku voleb, ať se nám to líbí, nebo ne. Pokud nemá někdo marketingové zázemí, tedy podporu velkých médií nebo desítky či stovky milionů na předvolební kampaň, musí to být člověk se silným příběhem (i když třeba hodně prefabrikovaným, viz Havel) a/nebo mimořádnou schopností oslovit davy (jako měl třeba svého času Sládek). Někdo, kdo když promluví, tak všichni ztichnou, a když domluví, začnou skandovat. Takový člověk si umí marketing udělat sám, jak se moderně říká „virálně“. Takovému člověku lidi na besedách a demonstracích neubývají, ale přibývají. A nakonec prolomí i informační blokádu médií.

     Měla snad alternativa někoho takového, koho by mohla nabídnout? Je někým takovým pan Bašta? Takže si to spočitejme. Nemáme podporu velkých médií, nemáme desítky milionů na obrovskou kampaň, nemáme osobnosti shora uvedeného typu. Kdybychom měli aspoň nějaké prachy, bylo by se dalo uvažovat o tom zkusit „vymodelovat“ Vitáskovou, protože ta měla aspoň nějaké atributy zvolitelnosti.

     Takže to fakt není o tom, že by pana Baštu diskvalifikovalo to, že všichni chtějí volit rozumem, tedy menší zlo s šancí na zvolení, a nikdo srdcem. Naopak, lidi by rádi volili srdcem, ale jaksi nemají koho. Srdce se totiž nedá získat tím, že vás bude někdo o kvalitách toho, pro koho má zahořet, přesvědčovat (nebo naopak ztratit tím, že vám ho bude rozumovými argumenty rozmlouvat). To je podle mne zásadní omyl, kterého se ve své úvaze dopouštíte. Jak jsem kdesi četl, tuším u Macka:

     Lídr se nevolí, nehledá, nehlasuje se o něm. Buď je, nebo není.

     1. S většinou souhlas, jen to srdce a rozum. Já to beru nějak naopak – rozum velí nevolit Aspen (zhruba řečeno) a v případě, kdy nevidím v mnou odhadovaných aspenovských kandidátech relevantní rozdíl, velí mi rozum zkusit sledovat jiný cíl, než je zvolení hlavy státu.
      Srdce možná někoho nabádá dát další šanci a věřit, že tentokrát se milý změní.

      Rozhoduje se týraná manželka srdcem nebo rozumem, když omlouvá manžela-ožralého násilníka a říká, že je to fajn jistota, když je silný ?

      Pořád si myslím, že peníze a klasická mediální šaráda nemusejí být tím nejklíčovějším faktorem. Jen ty ostatní jsou pracné a nedají se koupit. Například víra bývá často tvrdě potíraná, přesto se někdy šíří jak mor, a jindy přes veškerou podporu a vynucování umírá.

      V oblasti velkého mediálního PR jako protestní hnutí neuspějete. Byla by proto hloupost na tuto oblast sázet vše.

      Někde jsem taky psal, že není potřeba čekat na proroka nebo lidra. Je to navíc chybná strategie v principu. My máme hledat a vychovávat inženýry a ne stvořitele. S nimi definovat úkoly a jim svěřit práci. Ne čekat na stvořitele, který to vyřeší a při čekání s popkornem reptat, že tenhle má otrhané roucho a tamten pisklavý hlas.

      1. Gogo, napsal jste: „Jestli něco máte k věci, tak argumentujte..“.
       Takže to jsou vaše argumenty:
       „Srdce možná někoho nabádá dát další šanci a věřit, že tentokrát se milý změní.
       Rozhoduje se týraná manželka srdcem nebo rozumem, když omlouvá manžela-ožralého násilníka a říká, že je to fajn jistota, když je silný ?…“

       Tak to jo. 🙂

       1. Ale ještě jinak, abych reagoval na tu část k prezidentské volbě, ano, tuto bitvu protestní hnutí už prohrálo tím, že nedokázalo vygenerovat silného vlastního kadidáta a postavit se za něj. Ano, Babiš není zástupcem hnutí odporu, je to taková „hybridní hrozba“ i (malá) naděje v jednom.

        Ale pořád platí, že jeho zvolení bude pro protistranu znamenat konečně po dlouhé době významější porážku protože, ač ze stejné aspenovské líhně, oni ho tam z nějakého důvodu strašně nechtějí. Když získá post prezidenta Babiš, my v té dílčí bitvě sice nevyhrajeme, ale oni rozhodně prohrají. Nebo to tak aspoň budou vnímat.

        A to je zásadní psychologický rozdíl. Proto jsem se já rozhodl tak, jak jsem se rozhodl. A pokud to dopadne tak, jak mi nezbývá než chtít, ten jejich kvikot, pláč a skřipění zubů mi dodají energii do té trpělivé práce, o které píšete. Naopak instalování Nerudové ve mně vyvolá silný pocit zmaru. A tak to podle mne cítí hodně lidí z hnutí odporu.

        1. Omlouvám se, přípěvek patřil jinam. Prosím Zakladatele o nápravu mé chyby, neboť já jsem omylný a on odpouštějící a všemocný.

        2. Já vás chápu, jen mi dovolte poznámku. Tohle je stará dobrá strategie. Nainstalujete dva gaunery. Oba jsou vaši, ale mají hrát vzájemnou nenávist. Nebo se budou nenávidět opravdu, to je lepší a není těžké to zajistit. Oba lidi terorizují a lidi se rozdělí na tábory. Vědí sice, že jsou to svině, ale vždycky si najdete dost důvodů, proč ten jeden je větší než ten druhý.
         Vy nikoho třetího ve hře nechcete, nikoho silného. Lidi budete odírat ze jedné a z druhé strany a oni budou volit gaunera A nebo B čistě z radosti, že jste to teď nandali gaunerovi B nebo A, resp. jeho příznivcům, které konec konců jediné znáte. Lid se baví, bojuje, zažívá emoce, ti dva jsou buď v pohodě a chodí spolu na ryby, nebo se skutečně nesnáší, ale jejich majitel je drží na uzdě. Jako majitel to máte v suchu.
         Jen se nesmí najít někdo, kdo to pojmenuje, ukáže na vás jako na podstatu problému, lidi přestanou hrát hru na A a B a začnou podporovat nějaké C, které není z vaší stáje a které má stejné zájmy jako lidi.
         Takže součástí strategie musí být buď opozice ve vašich rukách, nebo nějaká saturovaná, která nic měnit nechce, nebo metoda, jak nedat vyrůst tomu C.

         Takhle nějak já vidím naši situaci – jen to není tolik řízeno, lidé se samoorganizují a ty strategie sledují automaticky.

         Vládlo Béčko, pak to chytlo Áčko, teď s ďábelským šklebem dosadíme Áčku Béčko na vysoký post, Áčko udělá konta v senátu ….
         hlavně, aby se nikde neobjevilo životaschopné Céčko.

         1. Jinak řečeno, pokud voliči sami sobě dokáží vysvětlit, že volba C je nejen chybná, ale přímo rituálně nečistá a zrádcovská (propadlý hlas, hlas pro nepřítele, narušení jednoty), tak máte autostabilní stav, kdy vás nikdo ani nemůže z ničeho zlého obviňovat. Každé volby jsou nová událost, revanš za minulé období. Volíte ne proto, aby pomalu rostl vliv těch, co mají zájem jako vy. Ve volbách buď vyhrajete, v nejhorším „se dostanete“, nebo se rituálně znečistíte. Cílem není vybalancovaný orgán reflektující zájmy celé populace v jejich proporcích, ale revanšistické soupeření dvou v podstatě velmi podobných skupin, ovšem s různými ikonami.
          Stačilo nainstalovat A a B, spustit proces a vnuknout mentální procesy podobné bezmozkům na fotbale.

          1. Vaše úvaha je hodně nihilistická, protože dotaženo do důsledku a uplatněním pricipu indukce, i C může přece být jen další jejich figurka ve hře, stejně tak D až Z, prostředky na to mají, aby klidně vyčerpali celou abecedu.

           Kdo a jak mi vyvrátí tvrzení, že Volný byl jen figurka, kterou orchestrátoři pětikoalice použili k zneplatnění hlasů, které by jinak téměř jistě připadly SPD, a umožnil tak vznik většinové pětikoalice?

          2. Není to nihilismus. To Céčko můžete být vy sám a vy víte, kdo jste.

           Je to možná depresivní, to ano, ale není to nic jiného než populární slovní popis nějaké matematické hry, která se velmi podobá té hře na demokracii. Zjednodušení pro vypíchnutí hlavních rysů.
           Vyplatí se takové situace popsat jazykem teorie her, zkusit si pojmenovat účastníky, definovat interakce a to, jak vypadá odměna a jak se vyplácí. Poměrně rychle pak člověk intuitivně odhadne další vývoj a třeba i svoji roli.
           Anebo i důvod, proč taková hra vede ke stabilní degradaci.

      2. Ale ano, s tou trpělivou prací souhlasím, ta je samozřejmě nenahraditelná a vytváří zázemí pro příchod lídra. Slouží pak místo toho PR.

       Asi bychom se měli poučit od vlastenecké práce Čechů v Rakousku-Uhersku, kdy paralelně k režimu vznikaly od určité doby jako houby po dešti všechny ty vzdělávací a okrašlovací spolky, pořádaly se besedy a tak dále a tak dále. Takže když pak přišel lídr Masaryk, měl se o koho opřít.

       Jenže to srovnání má háček. Nebo dva. Tehdy se, na rozdíl ode dneška, taky vyrojila spousta vlasteneckých podnikatelů, mecenášů, kteří to vše do značné míry financovali. A pak taky R-U nechtělo Čechy rozpustit v nějakém mýtickém „evropanství“ a současně zničit evropské hospodářství a základy civilizace.

       Na druhou stranu je tu ale paralela hrozící velké války, která tehdy působila jako katalyzátor, který všechny ty probíhající procesy výrazně urychlil. Ale tehdy zase nebyly atomové zbraně…

       1. Masaryk taky nepřišel k hotovému a do velké míry dokonce proti tomu éthosu okrašlovacího čecháčkovství bojoval. Rukopisy…
        On byl podstatou realista, původně ani nebyl proti Rakousku, separatista se z něj stal později. Oceňoval právě normalitu a denodenní racionální práci, vůbec nehlásal nic o lídrech. Na druhé straně si byl vědom, že pro úspěch musí ledacos obětovat a vyjít vstříc, takže třeba nebýt bohéma Štefánika, asi by ho nikdo neposlouchal a kdyby se neetabloval u židovské lobby, asi by neměl přistup ke kdejakým dveřím.

        Kdybych to měl zestručnit, ta my potřebujeme mít Sokol v každé obci a nevymýšlet Rukopisy nebo nečekat, až je někdo najde na půdě.

        1. Sokol jsem zapomněl zmínit, ano. Nakonec ho pořád máme, stačilo by ho jen zmodernizovat, zatraktivnit. Samozřejmě zdigitalizovat.

         Oceňoval právě normalitu a dennodenní racionální práci, vůbec nehlásal nic o lídrech.

         To podle mne vůbec neni v rozporu s onou shora uvedenou tezí, jak se takový lídr objeví, naopak.

         1. V zásadní rozepři rozhodně nejsme. Trochu se točíme taky kolem toho, jestli slepice nebo vejce.
          Jestli hřib vyroste z podhoubí nebo podhoubí se vytvoří z hřibu.

          Osobnosti se objeví, když se něco začne dělat nebo dít. Ale je to jako s těmi celulkami v Tatrách – Štrbské pleso 45 minut.
          To neznamená, že si sedneme a budeme 45 minut čekat až se pleso ukáže. My musíme dost máknout, abychom to za těch 45 minut stihli.
          A musíme o to víc makat, když ani tu tabulku nemáme a musíme cestu hledat.
          Jo, když se objeví lídr, co tam chodí denně, tak máme štěstí, ale mnohem pravděpodobnější je, že budeme nuceni cestu hledat sami, spolupracovat a být všichni v obraze. Strategie, kdy se všichni pustí bezhlavě, bez ptaní, v dojemné jednotě za kýmkoliv, kdo naplňuje mediální představy takového lídra, to je spíš strategie lumíků.
          Je téměř garantováno, že to špatně dopadne. Lídra a spasitele nečekejme- buď ho objevíme v sobě, nebo jsme prohráli. Tihle chodí jen ve starých legendách, a to ještě jen kvůli fantazii autora.

          1. Ještě jinak – nemůžete očekávat objevy a vynálezy v negramotné společnosti. Čekat na vynálezce jen proto, „že on se objeví“, je absurdní. On se objeví jen tehdy, když masa lidí se věnuje nějaké činnosti a někdo z nich vynikne. Když se tomu nebude nikdo věnovat, tak nikdo nevynikne. A ten, kdo vynikl, se k tomu sám od sebe nedostane.
           To objevení se lídra je proto bližší tomu hřibu z desetiletého podhoubí, které paseku prorůstalo, než stvoření hřibu na pasece bez podhoubí prostě proto, že hřiby se na pasekách objevují, buď jsou nebo nejsou a nelze je vyrobit z choroše.

          2. Naprosto souhlasím. Jen si myslím, že teď už mezi lidmi v hnutí odporu panuje panika, jestli vůbec máme čas nechat to podhoubí v klidu se svým tempem rozrůstat, když z druhé strany lesa se ohromujícím tempem kácí a vzniklý prostor vylévá betonem. A tak řešíme problém, jestli máme (i nečinností) pomoct dosadit stavbyvedoucího, který bude úkoly betonárky plnit s nadšením a plán na 130 %, nebo na to místo trochu postrčit takového trochu šíbra, který sice poslechne taky, ale nijak se při plnění plánu nepřetrhne, hodně telefonuje, dlouho svačí, občas se hodí marod a čeká, jestli betonárka náhodou nezkrachuje, bo má v lese vysázené smrčky, které by chtěl na Vánoce se ziskem prodat…

          3. Ano, tento argument slyším 30 let. Není nikdy čas na nic, výsledek jen nezbytný hned, jinak to nemá cenu dělat.
           Volby se vyhrávají srdíčkem a nikdy jinak, kampaň se dělá měsíc před, na řeči na debaty není čas, musíme konat, nevíme jak a proč, ale někdo nám to řekne, nějaký lídr…
           Zajímavé je, že vždycky po pár letech se ukáže, že tehdy to byla selanka, že se mohlo klidně pět let debatovat .. ale dnes už ne, dnes je nejvyšší čas… ty milníky nebudu vypisovat.
           Prostě jsme ve spirále o 10 pater níž a ten hřib bez podhoubí nevyroste. Nevím, kolik máme času. Subjektivně žádný, před 15 roky bylo pozdě, objektivně spoustu, protože fyzická likvidace ještě nezačala. A je fakt, že v oblasti zániku a likvidace se ty podmínky zjednoduší co do komplexnosti, ale taky rapidně klesá šance na úspěch.

      3. Sem to patřilo:

       Ale ještě jinak, abych reagoval na tu část k prezidentské volbě, ano, tuto bitvu protestní hnutí už prohrálo tím, že nedokázalo vygenerovat silného vlastního kadidáta a postavit se za něj. Ano, Babiš není zástupcem hnutí odporu, je to taková „hybridní hrozba“ i (malá) naděje v jednom.

       Ale pořád platí, že jeho zvolení bude pro protistranu znamenat konečně po dlouhé době významější porážku protože, ač ze stejné aspenovské líhně, oni ho tam z nějakého důvodu strašně nechtějí. Když získá post prezidenta Babiš, my v té dílčí bitvě sice nevyhrajeme, ale oni rozhodně prohrají. Nebo to tak aspoň budou vnímat.

       A to je zásadní psychologický rozdíl. Proto jsem se já rozhodl tak, jak jsem se rozhodl. A pokud to dopadne tak, jak mi nezbývá než chtít, ten jejich kvikot, pláč a skřipění zubů mi dodají energii do té trpělivé práce, o které píšete. Naopak instalování Nerudové ve mně vyvolá silný pocit zmaru. A tak to podle mne cítí hodně lidí z hnutí odporu.

  3. Souhlasím, jen malá poznámka, Středula je taky Aspen. Naše vrcholná politická scéna je jak Limonádový Joe, všichni mají kakaovou skvrnu velikosti Sorosova dolaru, padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina.

   1. Já jsem jen chtěl prásknout taky jiné jméno, než je duo BB a naskočil mi ten Středula – samozřejmě vím, že je to čtvrtá řada za Pávkem a Čapuší. Byla to jen výplň.

  1. Naše bublinka má známé a ti mají také známe – pokud umíme formulovat dotazy a také i odpovědi, umíme více než kdokoli z 5-ti kolky, ti umí pouze „signalizovat“ a vlak přesto „nejede a nejede“…

  1. To by zas nespravedlivě zvýhodňovalo ty solventnější…

   Víte, StK, dívám se na to zhruba takhle: Česká společnost se nachází v jakémsi předpolitickém stavu. Rozumíme-li politikou zprostředkování zájmů a českou politikou zprostředkování českých zájmů, zájmů jednotlivých vrstev české společnosti, pak se mi nynější česká politická kultura jeví být zhruba stejně vyspělá a stejně efektivní jako před 200 lety.

   Tahle diskuse samozřejmě žádného rozumného presidentského kandidáta nevygeneruje, a žádnému z těch nynějších nepomůže více než uškodí. Všichni umřeme. Ale za sto let možná budou český národ a česká společnost ještě existovat a možná na tom ve vzdáleném a nepřímém důsledku takovýchto debat, jakkoliv jejich dokonalá marnost je do očí bijící, budou o tenký, neměřitelný fous lépe, než by byly, kdyby existovala jen Česká televize.

   Tamtěm před dvěma sty lety také nenapadlo, že po sto letech budou mít jejich potomci vlastní republiku, v okolní bídě prosperující relativně slušně, v kulturní, vědecké a technologické sféře přímo skvěle.

   Akorát že na to šli o dost jinak než „alternativa“…

   1. Zpátečníku:
    Za každou vášeň / zálibu platíme. Za cigarety, za pivo, za fotbal, za divadlo… Proč ne za to, že máme neodolatelné puzení sdělovat své pravdy širšímu (ne širokému, tam jsou jiné ceny) publiku?

    1. Za každou vášeň / zálibu platíme. — Jistěže. Především časem a pozorností. Možná dokonce především pozorností. (Samozřejmě jsou výjimky, třeba člověk, který si koupí a dá zrekonstruovat autoveterána, pak v něm za deset let najede šest kilometrů, a nanejvýš se občas zajde na něj kouknout do garáže; prach mu z něj otírají jiní.)

     Než nadatluju normostránku, to bych si tedy těch pět korun nejspíš vydělal. Možná i těch deset…

  2. Podle mého mínění by se část přesunula do Země krále Miroslava a pokračovali by tam, pokud si spolu diskutovat zvykli a považují to za nějakou hodnotu. Anebo by přestali – většina by prostě zmlkla.
   Zažil jsem takový exodus několikrát. Ne kvůli zpoplatnění, ale jednou kvůli šikaně a zavírání diskusí, pak kvůli nesnášenlivosti, jednou kvůli hlouposti admina, jednou kvůli zákazu diskuse o některých tématech.
   Nikdy jsem ale neviděl, že by se zpoplatňoval příspěvek. Naopak jsem viděl modely, kdy se platí za čtení a tedy patrně se platí i autorovi.

   Ale bylo by to zajímavé – Musk nedávno navrhoval měsíční poplatek za Twitter něco jako 60 dolarů, jinému miliardáři se to zdálo moc, měl pocit, že by naopak měl Musk platit jemu, že tam něco napíše a Musk šel s cenou o 12 dolarů dolů.
   Jak vidíte, vaše ceny by nezvládl ani americký miliardář.

 15. Zde je názorný důkaz Gaussova rozdělení i pro jevy jako je volba prezidenta a pokud nechcete dosáhnout vychýlení (a to je cíl agentur od pětikoalice), tak je potřeba postavit dostatečně „slabé“ kandidáty (rozuměj ty se správnou střední hodnotou a rozptylem, což indikuje univerzální bezobsažný program). To přesně se teď děje a máte tu trojici, co bere téměř na jistotu 95% (2-sigma). Tady je riziko, že třetí bude Babiš. Pokud má existovat šance na jiného kandidáta do budoucna, musí mít téma, které má potenciál uvěřitelným způsobem oslovit voliče a tím vychýlit rozložení. Teď tam není a ti všichni ostatní jsou jen ten zbytek do 100%. Smysl má tedy začít pracovat na vychýlení, ale už není šance řešit tyto prezidentské volby jinak než Babišem.

  1. Pochopení Gaussovo křivky je pro posuzování jevů okolo nás naprosto podstatné. Mě to docela trvalo, nějakou dobu jsem klouzal po povrchu a pak mi to docvaklo. TO BYL ŠOK!

   Příčinnou vychýlení normálního průběhu Gaussovy křivky je systematický vliv. Jak v technické praxi, tak ve společenských procesech.

    1. Ne. Ten tlak zanechává otisk, který trvá i generace – koukejte, kolik lidí není schopno opustit klišé z stagnujícího času v době socialismu a snaží se ho stále aplikovat na úplně jinou konstelaci současného stavu věcí… 😉

 16. No, jak už tak jsem zvyklý všude hledat strukturální podobnosti… Řekl bych, že v těchto presidentských volbách má pan Bašta podobné postavení, jako v těch minulých pan Hynek. (Mimochodem, tehdy rovněž 9 kandidátů.) Anebo, ale to už bych k němu asi byl nespravedlivý, jako z pohledu poněkud jiného segmentu elektorátu tehdy pan Hannig. (Oba viz https://www.volby.cz/pls/prez2018/pe2?xjazyk=CZ .) Představa, že by se pan Bašta mohl dostat do druhého kola, dle mého názoru svědčí především o nedostatku politického realismu.

  Nuže dobře. Politický realismus tedy odhoďme, a získáváme svobodu podívat se na problém z opačné strany: Ptejme se, kdo by byl nejlepším kandidátem jaksi an sich, to jest zcela bez ohledu na své volební šance. Proč se ale potom omezit na těch letošních devět? (Proč se omezovat na těch velmi nedávných jednadvacet?) Můžeme uvažovat každého, bez ohledu na to, zda kandiduje, klidně i bez ohledu, zda by vůbec měl zájem do voleb jít. V takovém případě bych věděl o presidentovi, který se sice presidentem nestane, naprosto stejně jako pan Bašta, ale pokládám jej za k presidentování mnohem způsobilejšího než Baštu. (Jméno nemá smysl uvádět, netřeba žádného flamewaru.) Navrhuji proto, ať si každý stanoví svého ideálního kandidáta, a(však) dál svou pozornost věnuje těm reálně volitelným.

  Když o tom chvilku přemýšlím já, považuji to, že v dané (ostatně po všech stránkách bědné a navýsost deprimující) situaci je pro české zájmy ještě tak nejlepší volit Babiše, za mnohem zjevnější, než zda budu mít žaludek jít pro něj kritického dne hlasovat.

  1. To jméno nezapomeňte, nebo ho rovnou napište. Já jsem si před 2 roky říkal, že by bylo dobré oslovit Kmoníčka. Tahle fáze prostě má proběhnout dostatečně dopředu, protože ne každý bude chtít a ne každému bude dopřáno.

   Dnes má mimochodem smysl řešit další třetinu senátorů, kteří budou voleni za dva roky a rozhodně má velký smysl řešit příští parlamentní volby. Ne se fotit na billboardy, ale nechat profilovat rozumné kandidáty a komunikovat jak interně, tak hlavně s voliči. Komunikovat racionálně a věcně.

   Typicky se o volbách a práci na nich přemýšlí v intencích výhradně shánění peněz na ozvučení náměstí, vylepování billboardů a házení bordelu do schránek.
   Volby se vyhrávají vhozenými hlasy. Přimět voliče, aby hodil někomu hlas, lze různě a peníze nejsou tím jediným prostředkem. A pokud se jich nedostává, je potřeba zvolit jinou metodu, než má Aspen, Babiš nebo Pávek.

   1. Jako vy upozornujete, ze bruselske „prehmaty“ jsou zamer, tak ja vidim, ze ceska spolecnost je padesat odstinu mainstreamu, vcetne alternativy.
    Proc nehledali prede dvema lety? Protoze nechteli hledat, aspenbabis je pro ne mensi zlo, to jim k uspokojeni staci.
    Tahle debata je uzasna a pouceni je vyznamne, az existencni. Stemplem na diplom Vysoke skoly zivota pak bude 1% pro Bastu, jedineho kandidata alternativy. Neni zajem o nejakou alternativu k mainstreamu.

    1. Oni nejen že nehledali nebo že by měli důvod nehledat, anebo to bylo rozhodnutí nedělat.
     Je vůbec nenapadlo, že by o někom na ten post měli uvažovat. A když jsem to v jedné takové straně navrhl před 2 roky, tak to vzbudilo nehraný úžas a přímo pohoršení.
     Oni žijí ve světě svých fejsbuků, svých roztleskávačů a myšlenka směřovaná do budocna na víc než měsíc, ani neopustí poslední závit mozku, pokud vůbec už vznikla. Leda by to byly volby pro ně, kde by se mohli dostat ke korytu – pak se plánuje s výhledem půl roku peníze a měsíc plákáty a stánky.

     Těmto lidem by normální člověk nesvěřil ani chov slepic. I ta drůbež často vykazuje víc selského rozumu než vrcholové primadony naší alternativy.

    2. Mícháte hrušky s jabkama. „Menší zlo“ je argument voličů, nikoliv volených. Úkol, o kterém psal gogo výše (a v tomto příspěvku s ním souhlasím) byl úkol pro ty, kteří se chtějí nechat zvolit (a jejich týmů, politických stran). Byl to úkol pro SPD, Trikolóru, která se raději kde raději řešili interní věci. A tak podobně.
     Aby se ten Nejlepší Kandidát dostatečně a včas vyprofiloval, je to úkol pro něj a jeho partu. Volič vybírá jen mezi tím, co se mu nabídne. (Kdyby SPD uvažovalo „menším zlem“, nemělo by smysl aby stavělo Baštu. A pokud ho stavělo, je otázku na něj, proč právě jeho a proč na něm nezačali pracovat – nenápadně, aby nepřepálili – včas.

     1. Já to ovšem nevidím tak striktně oddělené na „ty co kandidují a dělají politiku“ a ty, co volí.
      Je samozřejmě rozdíl, jestli jsem poslanec nebo hospodský. Ale dokud se chápání nezmění z šou volby královny krásy s umělci z Prahe směrem k celospolečenské krystalizaci a výběru representativního souboru profesně schopných jedinců, tak bude degradace pokračovat.
      A když tu podstatnou část nejsou schopny vykonávat politické strany, když ty jakože alternativní strany jsou stejně postavené na získání sponzorů, korupci a objednávání manipulace s voliči, tak je potřeba stejně nějak dojít k tomu podstatnému, co je třeba dělat. Jen to nečekejme od Konečné, Pekarové a Majerové.

      Tady jde o to, jestli stávající systém, kdy nám vyberou 20 adeptek miss, ukazují je v plavkách v TV a my pak máme hlasovat o tom, která bude řídit průmysl, která obranu a která finance, je dlouhodobě udržitelný.
      Předvolební kampaně jsou totiž jen o tom, kolik která bude mít peněz na plakáty a jak pěkné bikiny jí sponzor koupí. A tohle chtějí provozovat i ty strany, které se tváří nesystémově a nemají prachy ani na plakáty, ani na ty plavky.

 17. Už několikrát jsem se v diskusi na tomto blogu pokusila nadhodit otázku funkce prezidenta jako nejvyššího velitele armády. Nikdo nereagoval. Tak to zkusím znovu.

  V mírových dobách je tato jeho pravomoc v podstatě více-méně zbytečná. Ale nyní není MÍROVÁ doba.

  Ten, kdo bude prezidentem, může
  Mít vliv na to, zda fyzicky přežijeme, zda přežijí naši synové a vnuci.

  Pro mne to je v současnosti jediným kritériem výběru kandidáta na prezidenta. Zda poslušně a z nadšeného přesvědčení pošle naše děti umírat za cizí zájmy, nebo zda ztuhne hrůzou tak, že neudělá proti tomu nic. Nebo zda má nervy ze železa a vynasnaží se ze všech sil minimalizovat dopad války na naši zemi.

  Jistota není u žádného z kandidátů. Nezbývá mi, než se řídit pravděpodobností.

  Všechna ostatní kritéria pomíjím jako nepodstatná.

   1. Ale pořád máme branou povinost. Ten zákon nikdo nezrušil. Týká se jak mužů, tak i žen. To, že nemají výcvik z prezenční služby, je vedlejší.

    1. Pokud bych to vzal do důsledků, tak potřebujeme hlavu státu, který dokáže říct NE. I když to bude znamenat jen malé zdržení. Takže jedině Bašta. Dnes to nevypadá, že by zabodoval, ale kdo ví? Zázraky se dějí…

      1. Babaluba

       Přesně. Bašta není způsobilý.
       Nerudová nebo Pávek, půjdou proti občanům ČR.
       Zbývá…
       Potřebujeme silného vůdce. Ne trosku.

       Včera jsem to psal…

       1. Zajíčci nechtějí volit lišky, protože půjdou proti nim. Nechějí ani jezevce, protože je nerudný a smrdí.
        Zbývá vlk…

        1. Vlk jako prezident? A němělo se mu to říct už před nějakou dobou?

         Kosa Nostra jako vládní deník by ale k zahození tedy nebyla…

    2. Brannou povinnost sice máme, ale pro tu mobilizovanou armádu momentálně nemáme zbraně (a počítám, že ani nikdo ze „spojenců“). Nemáme ani ty instruktory, kteří by byli schopni provést aspoň základní výcvik (armáda má údajně 27 000 příslušníků, z toho více než 6000 jsou příslušníci MO a GŠ). Nemáme pro ty mobilizované ani základní vybavení (uniformy, výstroj). Nemáme munici.
     Jednodušší je možná vypsat, co máme, než co nemáme.
     Vláda je sice plná blbců, ale nejsou zase až tak blbý, aby dali plebsu do rukou zbraně.

      1. To prezident neovlivní. Sněmovna schválí, prezident vetuje, vráceno do Sněmovny, Sněmovna schválí. Max měsíc zpoždění.
       Kdyby Rusové chtěli válčit s NATO, už by tu dávno rakety bouchaly. Dodávky zbraní a munice Ukrajině, výcvik Azovu a záškodníků v Krumlově (dávno před schválením parlamentem), souhlas nejvyšších míst s účastí žoldáků ve válce na Ukrajině, opravy poškozené ukrajinské techniky, léčení zraněných Ukrajinců, aby se mohli co nejdřív vrátit do boje, všechny možné prohlášení vlády a parlamentu, naše hlasování v OSN, výlety politiků do Kyjeva, atd. Vždyť vše, co jsem jmenoval, je důvodem k vyhlášení války, nač někam posílat profíky.

      2. Já sám se dokonce divím, že jsme se (vedlejším) terčem útoků už dávno nestali.
       Možná stali, ale povedlo se to utajit.
       Myslím to hlavně s ohledem na Afghánistán i jiné, ne až tolik zdůrazňované „mise“, kterých se účastnili naši žoldnéři. V Mali tuším ještě není „hotovo“.
       Pokud se dobře pamatuju, tak president této země veřejně udělil generální pardon tuším 106 Čechům, vojákům, kteří dobrovolně šli bojovat ke kravínu.
       Tajně jsem doufal, že některého z nich Rusové chytí a zveřejní jeho identitu, jako další z přímých důkazů zapojení zemí NATO do SVO, ale zatím se tak bohužel nestalo.
       Ale nechám se překvapit
       Franta Noubady bude tyhle věci vědět přesněji.

  1. Já se jen k té myšlence připojím s tím, že přesně to, že jde o vrcního velkitele, je důvodemšsílení neomarxistů. Jejich úkolem je námi, Slováky etc., nahradit padnuvší Ukrajince a v budoucnosti zcela zmatené Poláky na bojišti proti Rusku.

   Vrchní velitel tohle může stopnout jednou provždy (i když možná za cenu vlastního života – ty tlaky si neumíte ani představit) – takže otázka zní, kdo je tohoto kroku alespoň potenciálně schopen? == Kdo těm neomarxistům skutečně vadí?

 18. Tady čtu,
  že naše elita v Posl. sněmovně schválila pobyt neNatovských vojáků na našem území, prý pro výcvik v boji proti hnusně odpornému Putinovi.

  Já bych zašel ještě dále, a povolil bych jim vybudovat si u nás nějakou voj. základnu a jejich vojáky pověřit vytvořením „osobní gardy“ pro našeho moudrého premiéra.

  Však by mu vrátili alespoň část pomoci, kterou (pomocí okradení občanů) zasílá ještě moudřejšímu Khakimanovi. Co kdyby si „dezoláti“ a jiná podobná verbež usmyslila odstranit našeho moudrého premiera, který to s námi myslí dobře, jen to ti „dezoláti“ nejsou schopni pochopit a akceptovat.

 19. Bych v tom neviděl takovou konspiraci, on je to spíš prostě fakt, že Bašta je s prominutím takovej dědula, který nemá na to oslovit masy lidí. Nemyslím si, že by v médiích byli tak mazaní, ti pracují víceméně na objednávku bez vlastního taktizování. Obecně je problém v tom, že opravdu není koho volit, není tam kvalitní kandidát a svádět to na cokoliv jiného na tom nic nezmění. Vidláku, nejhorší je snaha zavděčit se všem, protože nakonec ti budou nadávat všichni :). Prostě jestli vidíš v Babišovi lepší možnost, tak ho prostě veřejně podpoř a stůj si za tím, nehledej nějaký Bašty. Jako všichni víme, že reálnou šanci má jen někdo z té předem vybrané trojice a nemá cenu si něco nalhávat. Já osobně jsem se rozhodl tuto hru ignorovat a neúčastnit se a mám k tomu své důvody. Ale pokud se někdo chce zapojit a něco i ovlivnit, má stejně jen jedinou možnou volbu. Jde jen o to, jestli stojí za to se tím špinit, ale to si každý musí rozhodnout sám.

   1. Souhlas bych musel sám dát právě účastí v těch volbách, tohle je jen pokus o manipulaci a podsouvání viny. Samozřejmě jsem čekal, že budu takto obviňován. Možná by stálo za to, aby se takto smýšlející zkusili opravdu zamyslet, kde je jádro problému. Jestli to není náhodou tak, že těm, kteří se rozhodují opravdu svobodně nepodsouvají vinu za svou bezvýchodnou situaci, do které se nechávají sami natlačit právě tím, že přistupují na tuto hloupou hru a tím poskytují souhlas.

    1. Tak si drobet zateoretizujme a představme si, že by se takhle zachoval každý, tedy vopravdu každej… V tom případě všech devět kandidátů nula hlasů. Co učiní Dobro? Zákon (nemám jej do té míry prostudován) tuhle situaci nepředpokládá, ale odhadl bych, že úřad presidenta zůstane neobsazen, a o jeho pravomoce se podělí (dle § 66 Ústavy) Fiala, Pekarová Adamová a Vystrčil.

     Jinými slovy, moc jsme si nepomohli, ani teoreticky. Jde o systém, z nějž není úniku. Leda se vzdát občanství a emigrovat do některého hodně zastrčeného jihoamerického státu…

     1. je to blbost, jednak kazdy z dotycnych by to hodil aj sebe (plus jeho rodina) a jednak da sa uplne bezpecne tvrdit, ze vacsina tych Milion chvilek apod. by to nahadzala svojim. Je to len bezpecny sposob ako presadit svojich len s minimom nutnych hlasov. Sice mozete vykrikovat o ich nedostatocnej legitimite, ale to je tak vsetko. O volbach rozhoduju hlasy tych,co prisli, nie naopak. A cim menej pride ich protivnikov, tym je to pre nich lahsie. Takze ten kto nevolil, volil buduceho vitaza, nic viac ani menej. To ze sa neobtazoval k volbam, nic neznamena

 20. Položil jsem si otázku, který ze tří preferovaných kandidátů může jako prezident nejvíce škodit. Kupodivu mi vyšlo, že to může být Babiš.

  Jmenovat lidi do ČNB snad nemůže z nich udělat hůř nikdo jak Zeman.
  Ústavní soudce stvrzuje senát.
  Pověřit sestavením vlády po volbách snad je příčetný každý z nich.
  Kladení věnců zvládnou dle protokolu snad všichni.

  Tudíž téma prezident jde již mimo mne. Jít k volbě by mne přinutila jen skutečnost, že by se do druhého kola dostal nedopatřením Fišer. Tak odpudivého člověka se jen tak nevidí. Pak bych volil proti němu kohokoli.

  1. Velmi se mýlíte – což je vzhledem k vašemu nicku velmi „pikantní“…

   Níže se dá najít kupa argumentů, které vaši úvahu vyvrací – jeden za všechny:

   Prezident má právo hovořit k lidu skrze mainstreamová média, ktetré mu média nemohou vzít…

    1. Teoreticky samozřejmě mohou, ale i oni mají vzhledem k přímému mandátu prezidenta od voličů strach. Aspoň u Zemana měli. Přímo voleného prezidenta nemůžou nechat odstavit přes stranické sekretariáty.

    2. Jistěže mohou.
     My jsme elektriku do studia, nebo přenosovou trasu nevypnuli! To byl asi vítr, Máchale!

     1. Jako metoda, jak probudit davy k akci, je vypnutí proudu v čase projevu prezidenta, skutečně asi to nejúčinnější…

      Neche si to patentovat.

  2. Ještě dvě věci jako doplněk k tomu, co uvádí Lentilka:

   Prezident je vrchní velitel armády.
   a
   Nerudová je Fišer v sukni.

   1. Velí generální štáb, nikoli prezident (to je jen taková větička, co tam zůstala od dob Masaryka (ten strkal nos do armády neustále, přestože tomu vůbec nerozuměl). Beneš byl sice také vrchním velitelem armády, ale v 38 měl se přesunout na Slovensko, nikoli na zámek do Račic u Vyškova, odkud měl GŠ řídit obranu Republiky československé.

 21. Pokud chce někdo volit srdcem, musí u toho přemýšlet. Proto tvrdím, že volit srdcem je nesmysl, který nikam nevede. Bašta je nevolitelný, je to špatný výběr kandidáta. Jeho obtížné vyjadřování, mimika, gesta, neschopnost zařvat a bouchnout do stolu, ho z této volby vyřazují. Politika není pro Mirky Dušíny.

 22. „Ne, obojí nepíší ti stejní lidé. Ale jsou skoro půl na půl. A pak mi to došlo..“
  Netřeba hledat žádné konspirační teorie o tom, že někdo záměrně rozděluje společnost – lidé mají různé názory zcela přirozeně, a buďme rádi, dokud tomu tak je. Kdykoli se někomu podařilo zmanipulovat (nemlčící) většinu, tak teprve nastala ta pravá sranda (ať už to byli křesťané, muslimové, nacisti, komunisti a takdál). Volba presidenta (tak jako každá většinová volba) je už ze své vlastní podstaty volbou menšího zla a proto dopadá všude na světě většinou tragicky; a jediné co s tím můžeme udělat je postarat se o to, aby se u nás nikomu nepodařilo zavést presidentský systém (a většinový systém vůbec).

  1. … všude na světě většinou tragicky…
   Všude ne. Ještě pořád existují státy, které dokáží vygenerovat opravdové vůdce. Se kterými se ztotožní většina obyvatelstva. K naší škodě, Západ už tuto schopnost ztratil.

   1. O takových případech jsem psal hned nad tím. Vygenerují si Vůdce a výsledkem není pouhá tragédie, ale přímo katastrofa. A že Západ tuto schopnost už ztratil? Mně to připadá, že například Němci se docela většinově ztotožnili s Merklovou a jejím „Wir schaffen das „.

    1. Pokud si myslíte, že se s tím „Wir schaffen das…“ ztotožnili, asi jste se dost špatně díval. Oni většinově jen mlčeli. Mlčení je souhlas, ale ne ztotožnění.

  2. Ano, mainstream je za podobné myšlenky ochoten vydat nemalý bakšiš, protože tím legimitizuje svou vlastní programovou manipulaci ve smyslu „my nic, to je jen přirozenost lidí…“ 😉

  3. Tak já bych naopak systém, kde má vítěz voleb možnost (a vlastně i povinnost) v mezích zákona realizovat program, se kterým šel do voleb, a zároveň nesl plnou odpovědnost za jeho (ne)realizaci, nadšeně uvítal. Hodně by se tím omezily zákulisní intriky a posílila odpovědnost nějen politiků, ale v konečném důsledku i (ne)voličů.

   1. Takže dvacetiprocentní menšina bude mít volné ruce realizovat svůj program, který bude srát zbylých 80 %. A jak se projeví ta plná odpovědnost? Že si půjdou na další čtyři volební období odpočinout na střídačku, než se postupně zdiskreditují ty čtyři ostatní dvacetiprocentní menšiny?

    1. Když těch 80% není schopno zvednout zadek z před televize a jít k volbám, tak mají přesně to, co si zaslouží. Aneb aktivita se sice trestá, ale zárověň i rozhoduje.

 23. Dodatečně mne napadlo, jak své vyjádření z večera ještě zjednodušit. Omlouvám se za tapetování, ale takto budu odteď argumentovat všem v mém okolí, kdo se men budou ptát, koho a zda vůbec jít volit:

  Když vyloučím všechny, kdo na 99 % nemají šanci a koho na Hradě rozhodně nechci, zbývá mi jedna možnost. Vlastně dvě, ale ta druhá je totéž, jako bych to rovnou hodil těm, komu rozhodně nechci.

 24. Jedinou šanci kterou vidím je, že Bašta musí včas odstoupit ve prospěch Babiše. Pro Vidláka z toho plyne, pozvat Baštu k sobě a vymyslet strategii, kdy to prvést a jakou omáčku kolem toho rozšířit, aby to zabralo na co největší počet voličů alternativy.

  1. Řešení. Nevím, jestli průchodné. Nevím, jaké vztahy panují mez i Babišem a Okamurou, SPD a ANO. V každém případě by to bylo nejúčinnější ve směru nasměrování podpory alternativy k Babišovi a zvedlo by to šanci Babiše na zvolení.
   Pokud by Babiš dostal to, co dostalo ANO v parlamentních volbách, dostal většinu hlasů SPD a většinu hlasů alternativy, mělo by to klapnout.
   To samé platí i v případě, že by Bašta neodstoupil, Babiš by prošel do 2. kola a Bašta by mu co nejjednoznačnějším způsobem vyjádřil podporu a vyzval k tomu své voliče.

   1. Levicová alternativa hledá někoho, kdo by zajistil levné energie z Ruska a nejlépe zrušil Green Deal. A proto volí Babiše, který podepsal Green Deal a vůči Rusku učinil rozhodné kroky Skripal a Vrbětice zakončené vyhoštěním diplomatů a zařazením ČR na ruský seznam „ne přátel č. 2“. To mi hlava nebere.

    1. Ale Plho, to zde již dobrých 10 hodin řešíme…

     Máte-li k uvedenému nějaké dotazy, pochyby nebo obavy, pročtěte si často kladené dotazy a odpovědi na ně.

    2. Nejsem si jist , že označení „levicová“ alternativa je na místě. Také jste nepochopil , že jde o „menší zlo“ a vůbec to lavírování od čerta k ďáblu je únavné. Od Vidláka dostanu informace které jsem jinde nehledal a pak se rozhodnu – blbě ? možná jo ale mám svoje mantinely „červenou čáru“ kterou nikdy,nikdy,nikdy nepřekročím i když prohraji.

   1. Babiš nabízí sám sebe (viz třeba jeho cestování za lidmi pro lidi) – to je mnohem více, než dělá kdokoli z dua Nerudová Pavel – ti nabízí jen naučené líbivé fráze anebo přímo tu „transparentnost“.

  2. Josef z Aše

   Přesně. To je jediná šance. Bašta odstoupit . Protože, Bašta ubere Babišovi hlasy a sítem do druhého kola neprojde.

   Volit jinak, než reálného kandidáta, tedy Baštu, znamená volit zástupce 5 koalice. Nevolit, znamená totéž.
   Právě proto, jsme dojeli v posledních, parlamentních volbách. 5 hrůza dostala menšinu hlasů, ale přesto sestavila vládu. Protože lidi volili nereálné strany a hnutí. Dnes to může být to samé, pokud bude volen nereálný kandidát Bašta.

   O Baštovi jsem se tu bavil s paní Samkovou.
   Říkala, že nerealistický je hlavně sám Bašta. Že on si opravdu myslí, že bude zvolen.
   Zřejmě žije v malé, nereálné bublině jemu blízkých, kteří jsou na něj zvyklí. Ale lidi zvenčí, ho volit nebudou. Opravdu oni ho ani volit nemohou! Jak jsem psal včera, naprosto neodpovídá archetypu vůdce, který se vytvářel v našem nevědomí, za přísné negativní i pozitivní selekce, miliony let.
   Protože, osud slabého vůdce, je osudem celé skupiny. A právem…

   1. Bašta neodpovídá archetypu vůdce, ale je otázka, jestli je takový archetyp na místě našeho prezidenta nutný. Já v něm vidím archetyp nezkorumpovatelného úředníka s názory, které mi konvenují.
    Když si proberu panoptikum kandidátů, kteří nám zůstali, připadá mi Bašta jako prezident nejpřijatelnější. Myslím si, že prezidentské pravomoci by mohl vykonávat podle svého svědomí nejlépe ze všech kandidátů.
    V prvním kole má můj hlas určitě.

   2. On skutečně věří, že může vyhrát nebo je to taková ta póza předstírání víry v úspěch, jak se tady provozuje kolem demonstrací?
    Chci říct – ne všichni se baví otevřeně a realisticky a pokud, tak ne se všemi. Drtivá většina lidí v této sféře když si něco vytkne, tak všem kolem lže a předstírá a ti nejcvičenější tomu i sami v daném kontextu věří.
    Někteří mají vybudovaný doublethink. V ofisu umí létat, dělat víno z vody a jsou těsně před důkazem Riemanovy hypotézy, ale doma neuvaří ani čaj a nikomu ty zázraky z ofisu netvrdí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *