12 června, 2024

Odpovím si sám…

Včera jsem ve svém článku položil řečnickou otázku, kdeže to máme tu podnikatelskou třídu, která by teď v nouzi vystoupila a zachránila národ? Kde jsou ti kapitáni a motory pokroku, kteří by teď převzali odpovědnost, zachránili republiku z nejhoršího a postavili se do čela neúprosného pohybu dějin?

Nebudu zastírat, že jsem na dnešní odpovědi nepřišel sám. Od včerejšího rána jsem byl jak telefonní ústředna a už dlouho mi na vidlácký mail nepřišlo tolik reakcí. Tož to berte tak, že můj dnešní článek je symbióza úvah mnoha lidí. Vlastně jsem měl do nadpisu napsat: „Odpovíme si sami…“

Takže… kdeže to máme tu podnikatelskou třídu? Nemáme, milé děti. Žádná podnikatelská třída už tu není. Kamže se poděla? Byla už dávno vytlačena korporátní třídou. Pokud tu ještě zbyli nějací individualističtí podnikatelé, kteří vydupali svoje podniky z nuly na miliardové obraty a dodnes z pozice generálního ředitele koncernu sami rozhodují o svém vlastním byznysu, tak jich je pět a půl.

Z toho statistická půlka věří, že EU je super organizace a současné problémy mají jednoduché řešení, pro které stačí jen svolat ojroparlament . Z jednoho včerejšího rozhovoru jsem se dozvěděl, že i Daniel Křetínský – podnikatel v oboru uhlí a uhelných elektráren byl ještě donedávna pevně přesvědčen, že Němci mají svůj grýndýl dobře promyšlený a že to bude super příležitost. Sakra, proč jsem Vidlák? Mohl jsem být uhlobaron, protože takové strategické rozhodování bych uměl taky.

Všichni ostatní podnikatelé, už svůj osud nemají v rukou. Jsou závislí. Tu na státních zakázkách, tu na korporátních zakázkách a všichni dohromady jsou závislí na korporátních bankách. Drajv by byl, tah na branku také, ale co je to platné, když si byznys dávno vykolíkovaly korporace, proti kterým je Česká republika jako jedno bezvýznamné středisko.

Oni to mají stejné jako my ostatní – někde něco pípnete a najednou nejsou zakázky. Nikdo vám neřekne proč. Prostě nejsou. Včera jste zaměstnávali tisíc lidí a měli miliardu obrat, dneska vám Volkswagen oznámí, že od vás už ty díly nebude brát. Možná si matně vzpomenete, že jste před měsícem řekli na politickém mítingu něco nekorektního.

Petr Hampl ve svých knihách popisoval, jak se velké podniky stále více mění v byrokratické molochy, kde má důležitější pozici ředitelský manažer, než vlastník kontrolního balíku akcií. A i ten ředitel je nahraditelný, protože na jeho místo čeká deset dalších. Kolektivní rozhodování se dostalo do všech sfér a proto je možné, že sice Škodovka přišla o dvě svoje největší divize v Rusku a Číně, ale nikdo nebyl pohnán k odpovědnosti.

Ostatně Američani se stáhli z Afghanistánu, bylo to fiasko jako prase, ale nebyl vyhozen ani jeden generál, ani jeden náměstek… všechno bylo v pořádku. Porovnejte to s Putinem, který už pár generálů povyhazoval. Ano, takhle se to dělá, když jste neschopní. Šéf vás vyhodí. Naši pravdomluvní novináři z toho dělají důkaz ruské neschopnosti, ale ve skutečnosti je to důkaz ruské schopnosti se poučit. A jen taková otázka Kefalín… jsme my také schopni se takhle poučit a povyhazovat viníky z funkcí? Alespoň tak, jako to dělá Putin?

Podnikatelská třída je jako novodobí Komenští. Už odešli. Kdo mohl a něco uměl, ten už dělá byznys v Dubaji a staví v Africe. Kdo neodešel, ten brzy odejde, protože podnikat v zemi s nejdražššími energiemi, když může totéž dělat přímo v Rusku, kde jsou energie za směšnou cenu, to by byl hlupák. Každý, kdo se nechtěl nechat ožebračit srůstem státu a korporátních praktik, ten už je pryč.

Je hezké brát si příklad z Maďarska, kde Orbán ukazuje, že to jde i jinak, ale to je prostě jako výhra ve Sportce. Občas prostě vyhraje někdo, kdo pak s tou výhrou fakt umí pracovat. Ovšem předpokládat, že k tomu stačí jen Orbána papouškovat, to prostě nebude fungovat. Viď Andreji. Orbán rozpoznal souvislosti, Trump ne. Ani Babiš ne.

A víte kdo zbyl? Jasně… Zbyl plebs…. My.

My, kteří odejít nemůžeme, protože na to nemáme. My, kteří tu máme to málo, co se ani nevyplatí nám ukrást, protože náklady na toto ožebračení jsou vyšší než výnosy. My, kteří třeba máme i miliardové podniky, ale teď zjišťujeme, že nás živila nikoliv EU, ale ruský plyn. Zůstali jsme my – podnikatelé a zaměstnanci, kteří jsme všichni dohromady závislí na rozhodování nějaké nezvolené byrokracie v Bruseli či v Praze. Zůstali jsme my, kteří nemáme žádné únikové cesty, my, kteří jsme stále více zaháněni do kouta. Nejsme uvědomělí, nejsme jednotní, nemáme špičkové vzdělání, nemáme rezervy ani zakopané poklady pro temné chvíle.

Je nás jen hodně.

Dokud máme trochu prostoru a můžeme se hemžit, tak nejsme ani stádo. Prostě každý sám za sebe. Ale až nás zaženou tak moc k sobě, že už se nebudeme moci hnout, pak teprve přestaneme utíkat, otočíme se a začneme kousat. Ještě pořád je mezi námi nadpoloviční většina, která si myslí, že chyba je v lidech. Že chyba je Babiš, Fiala, Hýkela, Rakušan. Že chyba je Křetínský, Beneš z ČEZu, že chyba je Rychetský a další. Pořád si příliš mnoho lidí myslí, že stačí jen zvolit ty správné lidi a bude všechno v pořádku.

Ale takhle to není. Chyba je v systému. Ten posouvá nahoru lidi, kteří by tam vůbec neměli být. Systém zařídil, že nám v naší zemi nic nepatří. Je to systém, který nás obklopuje a který tu bude za každého premiéra, který si každého našeho představitele umravní, zkorumpuje a nebo zlikviduje. Systém zařídil, že na oltář jakýchsi vyšších zájmů dáme celou ekonomiku a pak dáme ještě naše domy, aby se v nich dal vést poslední odpor proti nevyhnutelnému.

Není žádná instituce, která by se postavila za tuto zemi. Není žádný balík peněz, který by někdo vytáhl a dal ho na revoluci. Jsme jen my, co nechceme zdrhnout. A máme právě jen tuto jedinou výhodu. Být v koutě a v nouzi nejvyšší se otočit a kousnout. Nezvítězíme proto, že jsme lepší, ale proto, že korporátní Západ míří ke svému konci. My ten jeho konec a kolaps prostě musíme nějak přežít. Pak si možná postavíme lepší svět.

V sobotu jdeme na Václavák. Jdeme tam, protože začínáme být v koutě a přestáváme mít prostor k životu. Jdeme tam, abychom zjistili, kolik nás je a s kým se dá počítat. Nejdeme tam lustrovat řečníky, jdeme tam udělat první krok ke změně systému. Nejdeme tam, abychom místo Babiše povýšili Okamuru a místo Fialy Rajchla. Byť i to třeba nastane. Jdeme tam, abychom řekli nahlas, že jedeme na mrtvém koni, že tento systém je prohnilý a že chceme změnu. Jdeme tam, abychom nahlas řekli, že nás sere ten dvojitý metr ojrohodnot, kdy je demokracie to, co vyhovuje západním korporacím. Už prostě nechceme plivat na Rusko a hladit Saúdskou Arábii. Sere nás, když západní inženýři někde udělají pár zkušebních vrtů a vzápětí zjistí, že je tam ohrožena demokracie.

Pamatujte, jdeme tam, abychom chtěli nový systém a ne nového premiéra. Pokud nebudeme mít nový systém, tak se nic nezmění a i kdyby to nový premiér myslel stokrát dobře, tak stejně bude udolán soustředěným tlakem nadnárodních korporací a cizího kapitálu. Nejdeme si vydupat nového českého poskoka cizích zájmů, jdeme udělat první krok, abychom si vzali naší zemi zpátky.

A jsme na to sami. Jen my. My, co nemáme kam utéct, my co jsme zahnáni do kouta.

No, hezky jsem se rozšoupl… stačilo by to trochu upravit a mohl bych to z fleku říkat v sobotu z pódia…

335 thoughts on “Odpovím si sám…

 1. Na jedné straně mám své obavy a taky nepřeji nikomu nic zlého (až na výjimky) … Ale část mého já si říká, že by bylo dobře, kdyby letošní zima byla obzvláště studená …

 2. aby se neřeklo ☺
  ………proč česká vláda tají svým občanům, že “Turecký potok”, kterým se zásobuje plynem Orbán z Ruska, je propojen až do Česka! A že se Česko takto může teoreticky zásobovat plynem!!!! (Důkaz o propojení soustav zde.
  https://www.michalapetr.com/

 3. Na tomto je hodně pravdy.
  Pokud by to, ovšem, byla pravda celá, nedá se nic dělat, bylo bychom navždy v loji. Naštěstí to tak není.
  Dnes jsou korporace a každý je na nich a na státu, závislý. Každý? Naštěstí ne. Je na nich závislý truhlář, kadeřnice, sklenář, majitel železářství? Drobní a střední obchodníci, manikérky a vůbec ti, co pracují ve službách? Pedagogové? Ne každý a všude. Konvička není konformní a ještě ho nevyhodili. Nevyhodili ani Ševčíka, Švihlíkovou a další. Lékař, majitel provozovatel zdravotního střediska a výroby zdravotních pomůcek?
  Když něco řekne, přestanou k němu chodit pacienti? Ne. Ostatně, ani nemají, kam jinam. Když kadeřnice v Horní Plané podpoří peněžním darem opozici, přestanou k ní chodit zákaznice? Ani se to nedovědí a i kdyby. Stejně jinam nepůjdou. Obdobně u obchodu se stavebninami.
  Malí a střední podnikatelé, i další, si mohou pustit hubu na špacír. Přesto jsou pasivní, až paralyzovaní.

  Jeden u motivů, proč jsou pasivní. JEJICH strana je zradila a oni prostě dnes nemají dat své hlasy komu jinému.
  Někteří možná SVÉ straně pořád věří. Jinou stranu nemají.

  1. Pane Dexxi, lidé o kterých píšete, mají v čerstvé paměti, jak s nimi zametla vláda během čbch.
   Ti hrdější z nich, ani nenatahovali ruce ke státu, ale radili si nějak sami a snažili se to sami i ustát.
   Okénka, rozvozy zboží až ke dveřím a to téměř ve všech profesích. Zadní vchody do nerozsvícených prodejen různých domácích potřeb, elektra či stavebnin v době, kdy legálně (a nesmyslně) díky zvůli naprosto imbecilní vlády, nešly koupit ani šedesátky hřebíky, žárovka, jistič, kus kabelu, trocha dlažby, trocha dřeva, nebo trocha cementu či maltové směsi. Lidi chtěli během nesmyslných lockdownů něco smysluplného dělat – a nemohli. Důvod je nabíledni – záminka pro estébákovo zametení s „malými“ podnikateli a firmičkami to byl tedy skvělý a ve velké míře se jim i povedl. Celkem a „oficiálně“ (neofiko to bude mnohem víc) během čbch skončilo a zrušilo živnosťáky/licence přes 6.500 subjektů. Oficiálně.
   Oni tihle lidé nejsou možná závislí na korporátech, mohou si skoro libovolně otvírat hubu, ale může s nimi kdykoli a z vymyšleného důvodu opět zamést stát. Stačí jedna dobře mediálně zpracovaná „podzimní vlna“, nebo nějaká jiná kapesní choroba..
   Pamatujete si směšně zapáskované regály v těch všech Lidlech – kdy jste si mohli koupit potraviny, ale nesměli jste si koupit třeba ruční vrtačku v akci, protože regál byl zapáskován proto, že vláda zakázala prodej tohoto segmentu zboží.
   Dodnes jsem neslyšel o tom, že by za tuto úřednickou a nesmyslnou zvůli, byl někdo potrestán.

   1. Pro toho, co čte,ale asi o tom málo přemýšlí

    Váš příspěvek je snůška izolovaných faktů, klišé, dojmoligii a nepravd. Na našem malém městě po dvouletém kovidovém záchvatu neskončila jediná hospoda, krám, nebo provozovna či živnost. Zdržuji se také ve větším okresním městě a tam na první pohled také ne.

    To že statisticky zmizelo 6500 živností (byly zrušeny či pozastaveny ŽL s faktickým stavem moc nesouvisí – vůči celkovému počtu je to nevýznamný počet.
    Mimochodem, spousta OSVČ podniká podle tzv. zvláštních právních předpisů či výkonu uměleckých činnosti a ŽL vůbec nemají.

    Kromě hospod všichni malí za kovidu živnostničili vesele dál, akorát buď formálně živnost přerušili, doklady nevystavovali, či pokles příjmů deklarovali a z berňáku se kouřilo, jak kompenzační bonusy posílal.

    Ono to bylo docela fajn se schovat do tolerované ilegality a čerpat a čerpat.
    Znám ze sportu, hospody i ze své práce docela dost živnostníků i společníků eseróček a pouze jeden nečerpal, protože jako fyzická osoba měl desetimilionový obrat a zisk před kovidem tak velký, že mu bylo chucpe o cokoliv žádat.

 4. Trochu toho odlehčení. Fialová pohádka.
  ===
  Poťouchlost obyvatel Kotlinky nemá hranic. Kdo zlomyslně podsunul „Novinkám“ anketní otázku, zda by měla nebo neměla odstoupit vláda Signalizátora I. Při poměru 62% pro a 38% proti odstoupení raději zastavili příjem odpovědí. A to tam nedávno měli anketu, zda lidé věří ministru vnitra Rakušákovi. Tu museli z vydání vymazat chvíli poté, co ji vyvěsili. Poměr odpovědí byl naprosto protivládní. To jsou tam takoví hlupáci?
  Admin webu Novinek je asi absolutně neschopný programátor, když nedokáže nafalšovat ani jednu elektronickou anketu. Nebo se už Novinky „nenápadně!“ připravují na „změnu?“
  ===
  A který zlomyslník a nepřítel navrhl Fialovi, aby ve školách rozdával Karafiátovy „Broučky“? On je rozdal aniž si přečetl, jak knížka končí. Co vlastně četl, když byl ještě dítě? Amicise?
  Češi přece jsou, jak pravil jeden dobře informovaný Němec „Smějící se bestie!“
  ===
  Výsledky komunálek budou záviset na údajích teploměrů.
  A to ještě nezačala zima! To teprve bude sranda!

 5. Média tvrdí, že není pravda, že by Američani a Angličani měli vrchní velení nad chersonskou ofenzivou, že je jen zajišťují logistiku a instruktory a potom napíší, že se ofenziva téměř zastavila na americkou radu nebo pokyn. Kdo potom velí? Je vidět dvojitý postoj, kdy vůči EU je Kyjev tvrdě požadující, ale Anglosasům vyhoví, co doporučí. Zase znovu se objevuje dilema, jestli je víc spravedlnost za cenu několika let války nebo mír za cenu ústupků.

 6. Díky za další skvělý článek, který jde přímo k jádru problému tohoto zdegenerovaného (záměrně! – zdravíme Rotschildovo bankovní impérium a další soudruhy satany) současného světa.

 7. OT: K dnešním událostem na Záporožské jaderné elektrárně
  Před pár dny vedení Mezinárodní agentura pro atomovou energii(IAEA) oznámilo svůj záměr JE nejen navštívit, ale také tam nechat stálé pozorovatele. Vypadalo to jako jasná snaha o zabránění ostřelování – pokud tam budou inspektoři, žádná ze stran si netroufne jadernou elektrárnu ostřelovat.
  V té době začala Ukrajina požadovat demilitarizaci jaderné elektrárny, stažení těžké techniky z areálu a okolí JE, předání její ochrany Národní gardě Ukrajiny nebo NATO, stažení vojáků ruské Národní gardy do vnějšího pásma ochrany JE.
  Dnes dopoledne měla komise IAEA dorazit do areálu. Dnes v noci na pobřeží kachovské vodní nádrže asi 3 km severovýchodně od Záporožské jaderné elektrárny v oblasti rekreačních chat přistály 2 sabotážní skupiny Ozbrojených sil Ukrajiny, 64 osob na 7 motorových člunech. V 05:20 zahájilo dělostřelectvo VSU palbu na stanoviště ruské Národní gardy na území JE a asi v 06:00 ukrajinské sabotážní skupiny zaútočily. Jejich úkolem bylo prorazit na území JE a zajistit přístaviště pro hladké přistání hlavní výsadkové skupiny. Ve stejnou dobu opustila Nikopol druhá vlna výsadku – 2 čluny(motorové pramice), každý pro 140 mužů, oba vybavené minomety a zásobou patřičné munice. S přihlédnutím ke vzdálenosti byl předpokládaný čas jeho přistání na kotvišti v areálu JE cca 7:30.
  Plán nevyšel. Jednotky ruské Národní gardy první úder vydržely a kolem 07:00 ruské letectvo?/vrtulníky?(na obloze bylo obojí) potopilo oba čluny druhého sledu. Části předsunuté útočné skupiny se podařilo stáhnout na místo nočního přistání, kde byla ostřelována z vrtulníků a v podvečer byla úplně zničena, do zajetí padlo pár těžce zraněných vojáků.
  Plán připravila britská rozvědka společně s GŠ VSU a cílem bylo obsadit Záporožskou JE a udržet ji do příjezdu inspektorů IAEA, protože ti by potvrdili, že je ukrajinská a Rusové by ji v přítomnosti inspektorů nedobývali zpět a elektřina by opět proudila na kyjevskou část Ukrajiny a VSU by získalo hezký nástupní prostor k útoku na levém břehu Dněpru.
  Kolem 8 ráno VSU ostřelovalo oblast, kde měla mise IAEA přejít frontu, ale existuje video, jak mise bez problémů přejíždí na ruskou stranu. Šéf mise prohlásil, že se plány nemění a na území JE chce ponechat pozorovatele. Mise do areálu JE dorazila odpoledne, pohybovali se tam bez ochranných vest a přileb, pár inspektorů v areálu JE zůstalo, zbytek odjel.
  Celková ztráta elitních jednotek VSU(specnaz) a Hlavního zpravodajského ředitelství AFU se odhaduje na 320 osob, z nichž 230 bylo vycvičeno ve Velké Británii. Podle neověřených zpráv bylo na pobřeží Dněpru u Nikopolu, odkud byly vypraveny ukrajinské čluny, zabito 6-8 důstojníků britského ministerstva obrany. V současné době jsou v zajetí již 4 důstojníci VSU.
  Možná tahle akce byla to překvapení, které Rusům sliboval Zelenský. Dle nepotvrzených zpráv úřad prezidenta hledá zrádce, který vše prozradil Rusům. Rusové totiž nelenili a ihned oznámili, že Kreml věděl o plánech Hlavního zpravodajského ředitelství ozbrojených sil Ukrajiny využít přílet mise IAEA a provést obojživelné přistání s cílem zmocnit se JE. Pokud by vše vyšlo dle plánu, chtěli samotnou misi držet jako rukojmí a jadernou elektrárnu zaminovat a požadovat úplné stažení ruských jednotek z území Ukrajiny, včetně Krymu. Pokud by požadavek nebyl splněn, tak chtěli zaminovanou JE odpálit. Pokud by vše nevyšlo dle plánu, chtěli se vydávat za ruské speciální jednotky. Zní to jenom mne jako námět akčního amerického trháku?
  Foto jednoho z člunů/pramic: https://t.me/lostarmour/772 Prý jich na druhém břehu čekalo víc.
  Putin neztratil glanc a přišel se rozloučit s kytkou https://t.me/boris_rozhin/62036

  1. Putin nikdy neztratí glanc.
   Gorby byl velikán, sám slušný , nemohl předpokládat věrolomnost Západu.
   Děkuji pane Gorbačove za svobodu. ( I když se potom všechno zvrtlo. )
   🌷❤️

   1. Re: Helanov

    Gorby byl tak akorát malikán. Amíci si vytřeli zádel i se psanými smlouvami, a to nesčetněkrát. NA nějakou nepsanou džentlmenskou dohodu mohl naletět akorát naprostý idiot.
    Soudruzi Ukři mohou děkovat za aktuální mrtvoly akorát jemu.

    1. To je váš názor. Myslel to dobře. I já jsem věřila že skončí rivalita mezi Bílým domem a Kremlem.
     Nikdy by mi nenapadlo , že Amíci dal půjdou po Rusech.
     Vždyť i Havel řekl : Chcete -li pomoci nám, pomozte Rusku.

   2. Připojuji se. Margaret Thacher ho respektovala, S Ronaldem Reaganem pak byli přáteli.
    Slizouni kteří ho podrazili ať se smaží v pekle.

    1. Hodnocení Gorbačova od Michala Onufrienka, od 5:55 to podle mne podstatné
     https://rutube.ru/video/56e9b5cc1a57dd81d19c450881fb5793/
     MO hodnotí s nadhledem, osobně je mu ochoten odpustit všechno kromě jediné věci: lidé, kteří za války bojovali nebo dřeli v továrnách a zničenou zemi poté obnovili, umírali a viděli, jak se jejich svět řítí do záhuby a že jejich oběti byly zbytečné

    2. RE : Schumacher
     Gorby se prostě jen nehodil do doby, kdy slovo státníka má hodnotu kravince na mezi.
     Prostě byl moc slušnej. Že to pro Rusy mělo fatální důsledky, to nepopírám.
     Trojurna byl kretén, ale v tom projevu, kdy nabádal Amíky aby pomohli Rusku, měl pravdu. I kreteni někdy mají jasné chvilky.

     1. Aha, tak člověk, co za svůj největší úspěch považuje to, že mu v SSA dovolili zahrát si v reklamě na kečup (a pak dokonce i na picu), že se akorát nehodil do dané doby…
      Co na to napsat.

  2. Králík 1962
   Šel bych víc do hloubky Komando bylo připravováno delší dobu ale příjezd
   IAEA se jim hodil v hod a je možné ze to bylo s někým koordinovano. s té komise.

   1. Komando podle všeho bylo připravováno britskými instruktory, které podle některých zpráv společně s plánem akce přivezl Boris Johnson 17.června do Kyjeva.
    Teď se v Kyjevě BoJo znovu objevil 24. srpna na neohlášené návštěvě a v úterý 30.srpna dorazilo 14 inspektorů IAEA.
    O tom, že minimálně šéf mise věděl, co se chystá, se na ruské straně spekuluje hodně nahlas. Chování mise a dnešní bleskurychlá cca 1 hodinu trvající prohlídka JE a prohlášení, že toho viděli hodně a získali spoustu informací, také o něčem svědčí,

  3. Milý šedesátiletý(?) hlodavče,
   mozek vám pracuje podle mého mínění velmi dobře. Velmi pěkné shrnutí. Uvažuji o tom, požádat vás o dovolení ho vystavit na mém blogu. Máme evidentně shodné informace. Píšu totiž cosi podobného ale nechám toho, pokud mi povolíte přetištění.

    1. Díky Králíku, člověk to nemusí hledat.
     Ale, kdybyste uvedl vždy zdroj, nesníží to, co jste napsal, naopak, bude to mít větší váhu.

     1. Zdroje: kompilace z asi 10 blogů z obou stran, u kterých vím, že si svá infa ověřují a za těch pár měsíců mám vypozorováno i jak získané info interpretují. Část informací potvrzena oficiálními zdroji, část je potvrzena krátkými videy náhodných pozorovatelů. To, co není potvrzeno z obou stran, si nechávám pro sebe nebo pustím jako drb. Třeba tady se objevilo, že nápad na celou akci přivezl do Kyjeva i s instruktory Boris Johnson při své poslední návštěva. To mi dává smysl, protože poslední návštěva BoJo byla jaksi bezpředmětná, oficiální cíl „rozloučení“ – někdo tomu uvěřil? Další část té informace je hodně divoká – BoJo počítal s tím, že když dojde k vydírání vyhozením JE do vzduchu, že bude mít důvod neodstoupit, protože napjatá mezinárodní situace hrozící katastrofou a on bude ten vyjednavač, co sklidí slávu.
      Další drobnost – po příjezdu mise IAEA do Kyjeva to vypadalo, že se jim nikam nechce. Situace s ostřelováním JE trvá týdny, věděli do čeho jdou a teď se poflakují po Kyjevu. Jejich úkolem je zkontrolovat, zda obsluha elektrárny funguje v souladu s předpisy. Rozhodně nemají v popisu práce rozhodovat, kdo na koho střílí ani dělat živé štíty. Na co čekali? Proč se setkal šéf mise s prezidentem Zelenským, ale ne s lidmi zodpovědnými za provoz JE na kyjevských ministerstvech? Jejich dnešní cesta byla plná neočekávaných zastávek, klasická zdržovačka.
      Měla ta akce šanci na úspěch? Myslím si, pokud by dokázali bez povšimnutí ostrahy JE ovládnout přístaviště a těch 300 osob se vylodilo, tak ano. Ruská Národní garda nejsou vojáci, je to klasické týlové vojsko, které je určeno k udržení pořádku na dobytém území, taková policie s trochu lepším výcvikem a lehkými zbraněmi, která obvykle hlídkuje. Proti hochům ze specnazu by to měli hodně těžké, padali odhady, že 1 specnaz vydá za 5-10 gardistů.
      Na druhé straně, kdo si proboha mohl myslet, že ony „pramice“ velikosti 12 železničních nákladních vagónů se mohou dostatečně rychle a nepozorovaně přesunout přes celou vodní nádrž – možná v bezměsíčné noci uprostřed přívalů deště a větru o síle hurikánu, dnes byly jak přežrané kačeny na rybníce – viděny z daleka a neschopny rychlého pohybu.
      Obě akce(obsazení JE i nastoupení na Cherson) na mne působí, že politici rozhodují a vojáci z povolání marně upozorňují, že je to nesmysl a riziko úplného a konečného nezdaru se blíží 100%.

      1. Celou akci naplanovali Boris a britove a ukry a brity patricne vycvicili.
       Aby elektrarnu zaplavili..
       Dopadlo to jako vzdycky skupina britu se taky snazila odplavat..

   1. Králík není hlodavec, nýbrž patří mezi zajícovité. Nicméně zdravím. Dvaašedesátý je dobrý ročník.

  4. Tyto zprávy jsem už četl na TG, ale přiznám se, že mi nedává smysl, aby cca 60 lidí obsadilo chráněnou JE. Navíc mezi místem výsadku a elektrárnou je několik kilometrů a ti vojáci se nemají kde schovat během přesunu (informace z https://t.me/rybar/38052).

   Takže mi svítí červená kontrolka, jak to celé bylo ve skutečnosti?

   1. Nasledovaly vysadky na lodich par set lidi a mela dorazit ta komise. To by byl takovy zivy stit.
    Jenze lode jim potopili, vysadek zlikvidovali, tak komis odjela…
    Plan to nebyl spatny.

  5. Příjemné čtení. Vidím rozvité, v barvách. Jako od Clancyho či Marcinka. Marcinko by zjebal výcvik, velení, mrtvé nakope v záhrobí.
   No, mně je líto každého „mariňáka“… Jenže za blbost a podcenění přípravy se platí. Bod pro Rusko. Dobrá práce.

 8. dnešní tiťulky

  Cena elektřiny klesla za tři dny o více než polovinu

  Zhasínáme, nehřejeme. V Německu začala platit tato úsporná opatření

  Pěstitelé jsou kvůli energiím na konci sil. Žádají rychlou pomoc státu

  1. No dneska jsou pro podniky, co kupují „přes burzu“ ceny kolem 250 MWh. Ta cena, co se obchoduje teď, je nějaká lednová. A spadla z 1000 na 500. Paráda. Pořád je to 2x tolik, než jsou ceny aktuální, kvůli kterým podniky krachujou. Pokud se cena nedostane někam k 50 EUR/ MWh, nebude dobře.

 9. Dost dobré, s odkazy a souvislostmi. Samotná jednotlivá fakta neohromí, nicméně dobré je jedak jejich propojení, druhak to, že to píše bývalý analytik Pentagonu. A nechybí ani suchý anglický humor. Velmi dobré shrnutí.
  ——————————–
  Vlkův závěr /dodatek:
  „Robert English je docentem a ředitelem středoevropských studií na Univ. jižní Kalifornie. Bývalý analytik Pentagonu se specializuje na konec studené války a postsovětskou politiku.

  Tak co? Ne že by v tom článku bývalého analytika Pentagonu, specialisty na studenou válku a postsovětský prostor byly nějaké objevné věci, které jste na Kose dosud nečetli.Ale je to skvěle poskládáno dohromady! Nic nechybí, všechno perfektně sedí v kontextu. A hlavně – takhle myslí ANALYTIK! Specializovaný na Rusko a studenou válku! Myslí v souvislostech!

  A tahle jeho přirovnání

  –„Fajn,“ odpověděli Rusové, „můžeme urychlit váš přechod na nové zdroje energie tím, že snížíme množství plynu, který vám právě posíláme .“Na to přišla panická odpověď EU: „Počkejte, nebudeme připraveni vás ochromit zastavením dovozu plynu do roku 2026! Vy nás vydíráte!“

  A teď je Evropa v pozici šéfa, který kvílí: „Počkej, nemůžeš skončit, chtěl jsem tě vyhodit první!“

  tak ty nemají chybu!“

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/09/01/national-interest-zapadni-jednota-na-ukrajine-je-krehka-a-rusko-to-vi/

  1. ???????Ceny plynu a elektřiny na burzách doslova přes noc spadly o desítky procent! Stojí za tím oznámení Německa, že již v září bude mít plynové zásobníky naplněné na 85% objemu a nikdo netuší, odkud ten plyn Berlín dostal! Asijský finanční server to práskl, Berlín podle serveru Nikkei nakoupil od Číny ruský plyn……………?????????????

   https://aeronet.news/ceny-plynu-a-elektriny-na-burzach-doslova-pres-noc-spadly-o-desitky-procent-stoji-za-tim-oznameni-nemecka-ze-jiz-v-zari-bude-mit-plynove-zasobniky-naplnene-na-85-objemu-a-nikdo-netusi-odkud/

 10. Asi to nekde prasklo a Rusove u JE na ne cekali. Mozna to ale jenom predpokladali.

  Tady z AK nabizi i duvod, proc to bylo synchronizovano s navstevou inspektoru.
  Pripada mi to logicke a konzistentni s tim co delali do ted.
  Mala skupina se zmocni elektrarny, ale dobre vi, ze tam dlouho nepreziji. Takze co stim?
  Azovstal – zive stity. Vysilani pres fejsbuk zevnitr, jak to kolem boucha. Tentokrat ale z jaderky – jaderneho stitu+zive stity z OSN.
  To by bylo mezinarodni toco. Biden/Johnson 24 hodin denne s vaznou tvari v televizi, zasedani OSN… Zlata Buca.
  Rus by se tam zpatky uz nikdy nedostal.

  Pripada mi to logictejsi, nez ze tam jsou nejake dukazy o vyrobe ukrajinske bomby. To mohli Rusove zverejnit uz davno. I kdyby tam byli, tak inspektori stejne nemuzou rict, kdo to tam udelal po pul roce.
  Takze tam neni nic, ale je tam spousta elektriny, kterou bud vyrobi nebo taky ne.
  A o tu elektrinu asi Zelenskemu jde. Budto pro Ukrajince, nebo spis do EU.
  Ty chudaky na klamnou protiofenzivu ale obetovali poradne.

  „Takže po zprávě ministerstva obrany o potopení dvou bárek s výsadkem vojsk v Kachovské vodní nádrži (která zcela potvrdila můj předpoklad z dnešního rána) se vše s plánem obsazení území Záporožské JE ukrajinskými ozbrojenými silami vyjasnilo.
  Plán byl následující. V době, kdy mise MAAE dorazila do Energodaru, měla SS AFU ve spolupráci s dalšími jednotkami a pod krytím dělostřelectva ze severního pobřeží převzít kontrolu nad územím elektrárny, což měla tatáž mise zaznamenat.
  Dovolte mi začít s pozadím. Když MAAE před několika dny oznámila, že hodlá stanici nejen navštívit, ale také v ní ponechat stálé pozorovatele, byl jsem z toho zmatený. Vypadalo to jako jasná hra s Ruskem, protože stálá mise v oblasti by odstranila problém s ostřelováním (ale jak se dnes ukázalo, nejednalo se o úkol pro Rusko, ale pro Kyjev).
  Přejděme však k dnešním událostem. Tu noc se SSF AFU vylodily v oblasti dačy severovýchodně od ZNPP a skrytě do 5 hodin ráno obsadily výchozí linie útoku (Ministerstvo obrany RF tvrdí, že se tak stalo později, ale to není tak zásadní). Jejich úkolem bylo proniknout na území závodu a zajistit přijetí hlavní skupiny vyloďovacích jednotek.
  V 5.20 hodin zahájilo dělostřelectvo AFU palbu na stanoviště Ozbrojených sil RF na území stanice a kolem 6. hodiny ranní začal útok první vlny výsadkových vojsk.“
  „Současně z Nikopole vyrazila druhá vlna (2 bárky), která mohla vzít až prapor pěchoty posílený minomety (plus BC). Vzhledem ke vzdálenosti byl přibližný čas příjezdu do přístaviště ZNPP přibližně 7.30 hodin.
  V té době už měl předsunutý oddíl rozptýlit síly Rosgvardu a vtrhnout na území závodu. Vojáci však první úder ustáli a kolem 7.00 hod. ráno ruské letectvo (resp. vrtulníky) potopilo obě bárky s druhým vlakem, načež byl celý plán zajetí zmařen a část předsunuté útočné skupiny ustoupila na místo vylodění, kde byla přišpendlena (tam je nyní dorážena).
  Můžeme tedy konstatovat, že ano, plán byl krásný (a zdá se, že se o něm dozvěděla i ruská rozvědka), neméně krásný než vylodění výsadkových speciálních jednotek v Gostomelu, ale plán se zhroutil a měl za následek ztrátu dvou čet AFU a až druhého praporu vlny na bárkách. To je asi 300-400 mužů. Bez jakéhokoli výsledku.“

  1. Re: Sakura

   Nechci tady dělat machra, ale v momentě, kdy Kyjevský Šašek trval na tom, aby inspekce přijela směrem od Kyjeva, jsem něco takového cítil v kostech.
   Je zřejmě, že nejméně jeden Rus ve štábu RA není věčně ožralý mužik. Možná dokonce i „všichni dva“.

  2. Co když tam nevyráběli běžnou jadernou bombu, ale někdo se tam pokousil vyrábět špinavé bomby z jaderného paliva? Považoval jsem to za konspirační teorie , ale teď když někdo opravdu hodně nechtěl, aby tam inspekce přijela…kdo ví. Je vidět úpadek doby, protože v dřívějších válkách by kvůli inspekci se domluvilo dočasné příměří v okolí elektrárny a ne že bude muset kolona inspekce spoléhat jen na své označení vlajkami. Média se musí pokusit vysvětlit, jestli jwedni střílína vlastní elektrárnu nebo druzí na vlastní vojáky uvnitř.

   1. Jeden z prvních, certifikovaných pro THX standard, model 208THX známé firmy
    https://www.hifiengine.com/manual_library/nad/208.shtml
    V mnoha našich kinech dodnes běží, jsou jimi napájeny přední kanály a suby.
    Efektové kanály jsou pak zpravidla napájeny tímto modelem téže firmy, 925THX
    https://www.hifiengine.com/manual_library/nad/925-thx.shtml
    Všechny včetně modelu 218THX, jsou to až neskutečné „mašiny“.

 11. Konečně i něco hodnotné ruské kultury v Praze!
  (Pozor – nebudou mražená kuřata!)

  15:28
  1. 9. 2022
  [Česko]

  V pražském klubu MeetFactory zahraje ve čtvrtek 8. září ruská punková kapela Pussy Riot. Skupina známá svými provokativními občanskými postoji, kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a proměnlivou sestavou nabídne vystoupení s operními a divadelními prvky, informoval dnes server Seznam Zprávy.

  1. Myslím, že za svou odvahu si zaslouží být velmi vysoko honorovaní /vané, ty pi*če/, jako svého času také velký umělec, světoznámý divadelník, jehož hry se pak hrály po celém širém světě a „tantiémy“ jen pršely.

   Zde také trochu dekadentní kultury. Abychom věděli, čeho se vyvarovat…
   https://a-russia.ru/

  2. Pokud nebudou k dostání mražená kuřata, která si avantgardní umělkyně strkaly při vystoupení do vagin, jejich demokratické občanské postoje ztratí na přesvědčivosti a poklesne umělecká hodnota představení.

   Měly nás přijet povzbudit o Vánocích.

   1. To si někdo strčí do vagíny celé kuře?! A mražené?! To musí být silně nepohodlné! To jsou ale odvážené soudružky! Všechna čest!

    1. Kdyz se obetuji pro cely svet ,zadna obet nemuze byt mala , nebo prizemni a musi byt okazale slavna ….Narvat si kure nekam ,to musi kazdej uznat.
     Nekonecny svlikani uz se taky omrzelo , jako vsechny zachvaty hysterie .
     Drive takovy min horsi vozili v cirkusech a ukazovali obecenstvu..
     Velka cast feministek ve vlade ma tu vyhodu , ze ze sracek ktery vykrikujou se nikdy nepoblejou..Ted vede ta burbock..Chce predhonit gobelsa..

  3. Ještě by měl Schwarzenberg pozvat umjelce Vorotnikova a jeho manželku Kozu.
   To je ten odvážný chlapík, který si přibil pytlík na Rudém náměstí. Něco podobného by mohl předvést i na Václaváku. 😀

  4. Tak to musi bejt hodne spatny, kdyz vytahuji i figury, ktere vypadaly ze maji UPPDKV pote, co v nejakem rozhovoru zhanobily kapitalismus.

   1. Pred par dny zrovna tyhle damy zasili ve Svycarsku do lochu.
    Chytli je nekde u cerstve posprejovane zdi s plechovkama barev v rukou…

 12. já pro změnu prosím o odpověď pražáky. Došla mi mejlem fotka cedule z domu ze které vyplývá, že Betlémské náměstí je přejmenováno na „Náměstí Vlod. Zelenského“. Je to pravda nebo fake.

  1. to je nejaka aplikacia ktora umoznuje zmenit nazov tej konkretnej ulice podla zadania, trva to asi minutu
   cize napisete ze Vidlakova ulica a urobi vam to video aj fotky presne rovnake ako na obrazku
   nazov a link tej webovej stranke uz si nepamatam skuste vygooglit
   je to vlastne zartovna stranka, mozete niekomu poslat na meniny fotku ze ste pomenovali podla neho ulicu apod
   ked date vhodne zadanie mozete z toho spravit aj Putinovu ulicu 🙂

  1. Chápejte, když chcete dělat divadlo, tak bude divadlo. Rozhodli jste se hrát na jejich jevišti podle jejich pravidel. Oni mají lidi, rozpočty, aparát, zkušenosti a nemají moc zábrany.
   Budou záběry idiotů, i kdyby to měli sehrát oni sami (ale podle mě nebudou muset – kdo myslíte, že tam bude nejaktivnější? Podle mě chemtrails magnetičtí přesvědčenci, s nimi se udělá rozhovor)
   Budou záběry agresivních blbců a potyčky .. zase, buď dodáte vy, nebo si to zajistí sami a přičtou vám.
   U nás to ale bude ale ještě v pohodě, střílet se nebude, ani nebudou děla, slzáky a granáty.

    1. Nenávist bude (možná už je, aspoň de facto) trestným činem, za který jsou reálné postihy .
     Samozřejmě každý musí vědět, koho nesmí a koho musí nenávidět. Je to takové euročučche na německý dialektický základ – projev nenávisti k chráněnému je trestán. Projev nenávisti k režimem nenáviděnému je vyžadován.
     A když nebudete projevovat požadovanou formu a intenzitu nenávisti k reřimem nenáviděnému, bude to pozuzováno jako projev nenávisti.

   1. „Budou záběry idiotů, i kdyby to měli sehrát oni sami (ale podle mě nebudou muset – kdo myslíte, že tam bude nejaktivnější? Podle mě chemtrails magnetičtí přesvědčenci, s nimi se udělá rozhovor)“

    Nezlobte se gogo, ale co to táráte? To myslíte vážně, že tam budou nejaktivnější lidé věřící na chemtrains? Určitě i tací tam budou, ale nedovedu si představit, že nějaká televize udělá rozhovor s vyznavačem této teorie zrovna na manifestaci o této teorii. To by asi mělo spíš opačný účinek než by si ta televize přála. Ne gogo, tam nebudou nejaktivnější vznavači těchto teorií, tam budou normální lidi které už tato vláda sere a zda jsou či nejsou vyznavači čehokoliv tak to už by nikoho nemělo zajímat.
    Jediné co by nás mělo zajímat je Česká republika na prvním místě.

    1. On (gogo) píše, že s nimi bude dělán rozhovor. Samozřejmě, že s nimi tam bude drtivá většina normálních lidí, ale, se obávám, mikrofon nedostanou.

     1. Rozumím Auto, ale já jsem reagoval na větu ,že nebudou muset to sehrát protože tam ti aktivní vyznavači chemtrains budou a budou vidět.

     2. Normální člověk šaškům z jakékoli televize (jedno jestli ČT, NOVA nebo Prima, lžou všechny) nikdy žádný rozhovor neposkytne. Ty by taky večer ve zpravodajství mohl zjistit, že byl za vola, protože rozhovor s ním je úplně jiný, takový upravený.

   2. Ale pejsci se svými uniformovanými páníčky snad budou, zatím je to neoficiálně slíbeno. Takže bych to klidně viděl i na policejní provokatéry s plodnými zkušenostmi vyvolávání šarvátek na proticikánských demonstracích. Kdo dnes vzpomene na nějakou Dělnickou stranu ?

   3. Gogo,
    nechcete dělat holubům tiskového mluvčího? Není moc co dodat.

    K té poslední větě – já bych na to stoprocentně nespoléhal, nevíte, jaké národnosti bude koordinátor případného zásahu a agentů-provokatérů. Rozhodně bych s sebou nebral děti.

  2. Šafr… co čekat od někoho, kdo si nadrátovanej sedne za volant, za jízdy se po**ije a po zastavení tvrdí, že vůbec neřídil..Takový člověk je šmejd i za střízliva..

  1. Patří, protože pan doktor Havrda je známým bojovníkem z jejich řad a také jedním z lékařů ve vedení Paralelní lékařské komory a také by měl, alespoň podle zveřejněného seznamu na demonstraci i promluvit.
   Jenže jak známo , každý tak trochu počítá s tím, že se demonstrace bude odvíjet v jejich prospěch a oni budou tím kdo se stane vedoucí silou. Popravdě se Svobodnýma jsou určité problémy co se jejich vztahu týče k Ukrajině. No abych to řekl na plnou hubu, podporují Ukrajinu .

   1. A oni dovedou ideologicky hodně silně planout, že?
    Přičemž nejen ohledně Ukrajiny – jim realita v jejich prudké ideologické angažovanosti vůbec nepřekáží

   2. Mach založil v EP spolek Přátelé Judeje a Samaří. Tím se jeho aktivita jaksi vyčerpala.
    A David Bohbot, ortodoxní rabín a trenér kravího boxu, rodilý Izraelita, po koketování s SPD skončil u Svobodných.

 13. Poslechněte si debatu, nebo spíše pozvánku na sobotní demonstraci v Praze na Václaváku.
  Účastníky byli za pořadatele pan Jiří Havel pan Ladislav Vrábel a za odborníky na Energie Vladimír Štěpán, za Ekonomii pan Miroslav Ševčík a za sektor zemědělsko potravinářský pan Zdeněk Jandejsek, bývalý prezident Agrární komory
  Všichni jsou skvělí, ale zvláště bych chtěl vyzdvihnout slova pana Jandejska kdy hovoří o bláznech kteří ničí naši zem a kam to směřuje. Prosím poslechněte si to a sdílejte.
  https://www.facebook.com/RaptorTV.cz/

 14. Chtějí na Ukrajinu poslat vojenskou misi EU
  Gabrielius Landsbergis
  1.9.2022 10:05
  Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis chce jednat o ozbrojené vojenské misi na Ukrajině. Landsbergis navrhuje, aby země Evropské unie vyslaly misi, která by zabrala oblast Záporožské jaderné elektrárny. Ve středu přinesl tuto informaci web litevské veřejnoprávní stanice LRT.

  „Měli bychom se vrátit k diskusi, kterou jsme vedli před téměř šesti měsíci, možná dokonce o vojenských mírových silách, které mají zajistit jadernou bezpečnost v Záporoží a okolí,“ navrhl šéf litevské diploma
  —-
  Stačí vyčlenit část NATO a nazvat ji Evropské mírové síly a může se jít do války.

   1. Ta elektrárna je totiž prokletá, jak Čertův mlejn.
    Tu elektrárnu když totiž nějaká armáda dobude a ovládne, začne na ně působit to prokletí a oni začnou pálit sami na sebe. A nepřestanou ani přes protesty celého pokrokového světa.
    Tak to je, a to zlé prokletí může prolomit jen transgender německá vojačka v těhotenské uniformě v elektrotanku, která tam musí přijet z Brusele na maximálně sedmero nabití. Baterky.

    1. gogo.
     Určitě se nejedná o chod elektrárny,ale co je tam někde uloženo,někdo to zaplatil a teď to potřebuje dostat ven.Něco podobného,jako s tou pšenicí,kterou zaplatili USA a nemohli ji odvést.

  1. „A byla zima. Ach, to byla zima, zlá zima. Potoky zamrzly až na dno, ptáci padali z povětří – mrzlo, až se jiskřilo. Ach, ti broučci pod jalovcem, jestli oni to vydrží? – Nechť. Však jestli zmrznou, oni poslušně zmrznou.“

   1. To jeho kolega, Petro Lidojedovič Porošenko, ten při podobré příležitosti dětem sliboval, že je bude bombardovat tak, že místo ve škole budou muset sedět ve sklepech. A on svoje slovo dodržel.

    Splní se i vize Petra Idiotoviče Fialenka?

  2. Pane Bože, ZA CO…. Tahle parta HIC, z božího odpuštění u kormidla, po sobě zanechá bezpochyby velmi VÝRAZNOU Až NESMAZATELNOU STOPU…

  3. Blbě sem to odeslal, přitom sem to chtěl dát sem pod Tonyho, takže to duplicitně napravuju:

   blbíš napsal:
   1. září, 2022 (14:41) v „Zase ty ceny“
   :

   Některý tady ste zbytečně podrážděný a přecitlivělý, nebo jak to napsat a udivuje mě, jak naskakujte na tu umrzlou paralelu Karafiátových Broučků.

   Už nějakej pátek sem se vám tady snažil naznačit, třeba zrovna na těch tématech diplomovejch prací na universitě, na který Fiala rektoroval, že Fiala je jenom prachobyčejně hloupej. Že mu prostě nedocvakávaj souvislosti, který by mu měly docvaknout, což se u sociopatů stává. A tak se taky stalo, že dětem dal JENOM knížku, kterou má asi rád od svejch dětskejch let, když říká:

   „Když jsem šel do školy, už je to dávno, tak jsem se taky těšil, že se naučím počítat, psát a dobře číst. Rodiče měli doma velkou knihovnu, když jsem šel do školy, tak jsem ještě neuměl číst“.

   A tak mu už konečně věřte a nic jinýho v tom nehledejte!

   1. Pro Fialu to má pozitivní přínos:
    Konečně si po letech ty Broučky – úplně sám – dočte až do konce.

    A nadšení prvňáčci budou prosit maminku, aby místo v paneláku mohli zmrznout pod šípkovým keřem.

    1. … což vo to, Asfalťáku, dočíst Broučky je jedna věc a docvaknutí z umrznutí broučků pod šípkovým keřem je věc druhá!
     Ale jak sem se už několikrát zmínil = u Fialy … nevím-nevím!

     Třeba moje manželka s těma svetrama váhala, když slyšela Pekarovou, ale jakmile uslyšela Fialu, tak jako správná češtinářka na nic nečekala, okamžitě sedla do auta a jela těm našim broučkům koupit svetry.

  4. Divné, co já pamatuju, tak kdysi dávno, umřela jen Janinka. Že by všichni to nepamatuji, ale je to už 70 let, tak kdo ví, kde je chyba….

   1. A bylo jaro. Všecko, všecko kvetlo, ale pravšecko, a tam pod jalovcem kvetlo dvanáct chudobiček, devět bělounkých jako mléko a tři s kraječkem jako krev červeným. Však tam kvetou podnes.

 15. Můžou vás stíhat za to když si vezmete svatojiřskou stužku? do soboty ji neseženu ale opravdu mně láká ji nosit. Jako symbol toho, že ctím ty , kteří položili životy v boji proti fašismu, jako poděkování těm, kteří padli, abych se já mohl narodit.

  1. Já myslím, že to bude záviset jen na tom, jestli budou chtít.
   Stíhat se dá za číslovky, byliny, zvířata, neutrální slova, písmena – za tu stuhu, kdybyste jim za to stál, by vás mohli dát na sankční seznam a pak odpojit elektřinu, plyn, vodu, internet, vyhodit vás LV na katastru .. prostě jen tak, bez soudu.

   1. Jestli chcete vědět, sežeňte si herbář závadových symbolů od Miroslava Mareše, který se profesionálně zabývá terorem a bojem proti svobodě slova dříve jako poskok policie, dnes na to má na MU Brno i oddělení studia extremismu.
    Prostě takové Marešovo Kladivo na čarodějnice.
    Tam si to nastudujte a uvidíte, že vás můžou zavřít s použitím Paynova zákona a Marešových soudních znalců úplně za cokoliv, co běžně děláte.

  2. Díval jsem se na internetech, zda by se nedalo sehnat tričko ve svatojiřských barvách. Nenašel jsem.
   Chtěl bych otestovat reakce úkáček v podniku, kam jezdím na servis. Je jich tam jako much, včetně několika vojenských zběhů.

 16. Ten musel Vlka nadzvednout ☺ ☺

  Prostě tomu, kdo s gustem žere informační pomyje z koryt typu Forum 24, ČT, ČRo, Aktuálně, Novinky od duševních velikánů typu Šafr, Hovorková, Pazderka, Železný, Rosí, Dvořák, Votápek, Kolář, Břešťan, tomu opravdu nemůže chutnat NYT, WP, WSJ, Bloomberg, Reuters,Newsweek, National Interest a samozřejmě absolutní světové názorové nuly typu Mearsheimera, Sachxe Rickardse nebo Kissingera!!!!

  1. Vlka jem dneska necet, mam napilno, ale docela jsem se zasmal.
   Pak se tam nekdy podivam, zajima me, jestli Vlk vi, proc americke noviny uz pisi podobne jako ta ruska propaganda, kdezto ceska medi porad jedou Zelenskeho Cau lidi.

   V Americe budou volby, a cim dal vic lidi je nasranych. Na Bidena, ktery mele z cesty klimatickych zmenach a nutnosti podporovat Ukrajinu.
   Taky si tam dost lidi vsimlo, ze leccos je v rozporu s Bidenovymi predsevzetimi:

   Rusko zbankrotujeme sankcemi, jake svet nevidel
   Rusy zlomime, nebudou si moct nic koupit, a zapadni firmy odejdou, takze Rusove budou bez prace
   Rusko prohraje vojensky
   Rusove Putina svrhnou pod tihou sankci
   Rusti ologarchove ho zavrazdi, protoze jim zabavime majetky
   Ruska mena bude hajzlpapir
   Zablokujeme rusky export……
   a mnoho dalsiho.

   V Cechach si nesouladu vsimnou pouze kremloboti, ale v Americe zdaleka ne jenom ti, takze to tam bubla.
   Je pred volbami, tak se noviny snazi o zmenu priserne rusofobni nalady ve spolecnosti, kterou sami predtim vyrabeli.
   No a pak uz bude mozne z te lapalie vycouvat. Ted jeste ne.

 17. „Však jestli zmrznou, oni poslušně zmrznou.“ No Nic lepšího pan premiér Ukrajiny Petro Fialenko dětem k začátku nového školního roku přinést nemohl. On je duševně retardovanej???

 18. Odborníci na dezinformace
  1.9.2022 Jan Keller Keller bez cenzury, Komentáře
  ———————————————
  Keller bez cenzury: Jan Keller připomíná v souvislosti s odborníky na dezinformace, že nárok na absolutní pravdu jedněch jde ruku v ruce se ztrátou nároku na svobodu ostatních.
  ————————————————————————–

  „Na prvý pohled to vypadá, že nám vznikla zbrusu nová profese. Množí se počet lidí, kteří jsou veřejnosti představováni jako odborníci na dezinformace. Většinou se jedná o muže mladšího až středního věku s pestrou vzdělanostní dráhou sahající od výuky tělocviku až po obchodní studia a marketing.

  Být odborníkem na dezinformace vyžaduje pochopitelně určité předpoklady. Nejsou jimi ovšem ani analytický um, ani znalost komunikace a komunikačních strategií či podobné dovednosti běžně používané při tvorbě reklamy. Skutečný odborník na dezinformace musí splňovat tři kritéria: 1. Musí být přesvědčen o tom, že existuje jen jediná pravda, kterou on bezpečně pozná a má tedy na ni oprávněný monopol. 2. Nesmí pochybovat o tom, že tato pravda se vždy kryje s názory těch, kdo jsou právě u moci. 3. Je ochoten učinit si z víry obsažené v obou předchozích bodech hlavní zdroj své obživy.

  Obě požadované kompetence lze získat jedině při naprostém ignorování toho, čemu nás učí filozofie, sociologie a podobné podvratné obory. Díky nim, či spíše jejich vinou víme, že nárok na absolutní pravdu šel v dějinách vždy ruku v ruce s nárokem na absolutní moc. Měnily se jen kulisy, v nichž byl tento nárok v různých dobách vznášen. Vždy přitom platilo, že nárok některých na znalost absolutní pravdy zbavuje všechny ostatní nároků na svobodu. A vždy to bylo vydáváno za jejich vlastní zájem. Proč mít svobodu na vlastní názor, když správný názor může být jen jeden? Odborníci na dezinformace halí tuto nepřiznanou a nepohodlnou historickou pravdu do řečí o své kompetentnosti při analýze komunikačních strategií.

  Založit si živnost na prosazování jediné myslitelné pravdy vyžaduje notnou dávku zdravého elitářství. Zcela bez ohledu na to, jak pokorně se ten který pravdoznalec tváří. Je známkou nevšední vyvolenosti znát plnou pravdu uprostřed obyčejných lidí, kteří se mezi sebou liší jen tím, jsou-li pouhými ignoranty, anebo přímo nositeli zlých úmyslů. Nositel pravdy rozhoduje o tom, koho lze ještě napravit a koho je již třeba potrestat. Pokud by držitel pravdy třeba jen na okamžik zapochyboval o své kompetentnosti v tomto citlivém bodě, bylo by pro něj rozlišení těchto dvou podtypů zdrojem trýznivých pochybností, což by mohlo ohrozit jeho pracovitost.

  Paradox pracovního zařazení nositelů pravdy je zřejmý. Na šíření dezinformací jsou existenčně závislí. Pokud bychom nežili v moři dezinformací, anebo dokonce, pokud by byli obyčejní lidé schopni vlastním rozumem informace od dezinformací rozlišit, museli by se experti na jedině úředně přiznanou pravdu zase živit tělocvikem, anebo dokonce marketingem. Naštěstí nic takového nehrozí, protože žijeme v systému, který přiznává rovné volební právo těm samým občanům, kterým upírá rovnou schopnost rozlišit pravdu od lži. Tento pozoruhodný rozpor jistě dříve nebo později přivede znalce pravdy a ty, kdo je platí, ke zpochybnění rovného volebního práva pro všechny.

  Nežli se tak stane, můžeme se radovat z toho, že nám vznikla nová profese. Má-li být naše radost úplná, nutno zapomenout na to, že zbrusu novým odborníkům na dezinformace se dříve říkalo propagandisté.“
  (z dnešního !Argumentu)

 19. Politický systém se zcela míjí svým účelem. Máme v čele stran a hnutí podivné figurky, kde u nich spíše zaznamenávám velice ostré lokty a zločinné způsoby jednání a styky s podsvětím, aby se vůbec do čela stran a hnutí „propracovali“ a tyhle morálně i schopnostmi upozaděné atrapy a parodie na „člověka“, jsou potom instalovány do čela státu a do rozhodujích státních funkcí, což dnes zažíváme v přímém přenose! Totálně prohnilý politický systém je už tak odporný, že si právě tyto méně schopné a morálně upadlé „figurky“ instaluje do čela států , protože jsou snadno ovladatelné a jejich prostřednictvím mohou páchat ty největší zločiny! Krásně je to vidět v USA , což je náš přítel a vzor nejvěrnější, kde si pro jistotu instalovali do čela státu prokazatelně stářím dementního člověka, který už občas neví , kdo je a kde je a s kým hovoří, když podává ruku neviditelné osobě! Prostě USA jsou stále v čele ve všem! To jim nelze upřít! Nechci a snad se ani nemusím zabývat u nás konkrétními „politiky“ jako je Fiala, Rakušan , Pekarová,Lipavský, Černochová, ale ještě vysoko vyčnívá Langšádlová ,která má od Fialy doporučeno vůbec nic na veřejnosti neříkat , protože po jejím projevu prudce padají , už tak nízké preference vlády a Langšádlová je ministryně!!! ČR a to snad hovoří za všechna jiná hodnocení , totálně upadlé politické reprezentace! Podpora vlády už klesla pod 20% a po „ekonomickém“ harakiri, které právě prožíváme, půjde snad už jenom do záporných hodnot!

  1. Jenže, což nemáme svobodu, demokracii, svobodné volby? Už déle než třicet let? Jak bude za měsíc svobodně volit většina?
   Na druhou stranu, opozice také není hitparáda. Natož že je roztříštěná, a spoji-li se do dočasného účelového spojenectví, brzy napojena na ty či ony zájmy těch či oněch neviditelných, se rozhádá a rozpadne.
   Jako realista budu spokojen, jestliže se do vlády namísto nynějších zlých lidí dostanou jiní zlí lidé, kteří budou více na mé straně než nynější zlí lidé. Protože v politice jsou sami zlí lidé. Třebaže sami to nemusí vědět .

  1. Re: JAHA

   Detto ropa a benzín a nafta, detto zemní plyn. Nedostatek všeho je zde za účelem vydžusování poddaných, o nic jiného nejde.

 20. Předseda představenstva ruské ropné společnosti Lukoil Ravil Maganov zemřel poté, co za nejasných okolností vypadl z okna nemocnice v Moskvě. S informací přišla agentura Interfax. Představenstvo Lukoilu na počátku ruské invaze na Ukrajinu vyzvalo k rychlému ukončení ozbrojeného konfliktu.

   1. No, kdyz jsem byl pred lety v nemocnici, tak jsem taky chtel parkrat skocit z okna. Nastesti tam na to byli pripraveny.
    V Usti na pabitele ne.
    Tim nechci nic naznacovat o tom predsedovi predstavenstva.
    Nevim s cim se lecil ani nic dalsiho.

    1. V Římě měli takový zvyk, že patricij v nemilosti dostal darem dýku. Když se probodl sám, měl zaručeno, že jeho děti budou ušetřeny.

     1. Vidite, potkal jsem ve zdravotnictkych zarizenich HODNE lidi, kteri prosili doktory, at uz je nechaji umrit.
      Sestry je taky casto privazovaly k postranicim postele, protoze si hodne sami vytrhavali kapacky, doufajic, ze to tim urychli.
      Ale vy a Strelkov mate urcite lepsi a jedine spravne informace o tehle konkretni sebevrazde.

      1. Já o tom nevím vůbec nic a pochybuju, že budu vědět.
       Může to být jeho krize, může to být něčí akce, může to být nátlak, kterému podlehl.
       V jeho situaci to může být cokoliv.

       Pamatujete, jak „se zastřelil“ ten britský komisař, co se mu nechtělo podepsat jakýsi dokument, co potřebovaly USA?
       Nebo jak jim umřel Miloševič?

       Stávají se různé věci – a někdy kupodivu i normální bilanční sebevraždy.

       1. Miloševič byl zemřen ve vazbě odepřením léků na srdce.
        Normálně by to bylo posuzováno jako těžký zločin…

  1. Bylo mu skoro sedmdesát, měl nemocné srdce a byl na antidepresivech – https://www.gazeta.ru/social/2022/09/01/15377563.shtml.
   V tomto věku často začínají různé typy demence a postupná ztráta paměti a kognitivních schopností je nikterak vzácnou příčinou sebevraždy. Zvlášť u exponovaných lidí uvyklých výkonu a rozhodování.

   Ta Centrální klinika je něco jako Homolka nebo Střešovice – špitál pro lepšolidi.

  1. A přitom jim Fialenko radí…

   „A byla zima. Ach, to byla zima, zlá zima. Potoky zamrzly až na dno, ptáci padali z povětří, – mrzlo, až se jiskřilo. Ach, ti broučci pod jalovcem, jestli oni to vydrží? – Nechť. Však jestli zmrznou, oni poslušně zmrznou.

   A bylo jaro. Všecko, všecko kvetlo, ale pravšecko, a tam pod jalovcem kvetlo dvanáct chudobiček, devět bělounkých jako mléko a tři s kraječkem jako krev červeným. Však tam kvetou podnes.“

   1. Znám. Poslušně zmrzli. Karafiát byl katolický farář. V pojetí evangelického by to dopadlo lépe. Protože by byli připraveni na tu nejhorší zimu.
    Kdyby to na Bílé hoře, obrazně, dopadlo jinak, třeba bychom nemluvili česky ale byli na tom lépe. Třebaže zčásti luteránské Německo blbne. Jenže pak i evropský a světový vývoj by byly odlišné. Ovšem netroufal si říci, že lepší, protože by to byla nepredikovatelná časová linie příčin a následků.

     1. Evangelík? To jsem nevěděl. Ani netušil ani podle obsahu bych nehádal. Protestanti a tohle. To je „nářez podle všech pravidel“. Protestanti se jako Broučci nechovají. Naopak činorodě čelí osudu. Kdepak že by poslušně zmrzli.
      Ledaže by by nějaká „Chelčická“ odnož. Nepodporovat zlu násilím … Ale ani aktivně nečelit osudu? Protestanty mám spojené s anglosaskou kulturou nakopávačů zadnic. Musím se dovzdělat do jakého proudu patří v Broučcich představovaná devotnost.

      1. Víte, já jsem katolík. A nepopírám, že by katolíci neměli své slepé skrvrny a problémy. Ale jsou to JINÉ slepé kvrny a jiné problémy s vnímáním reality, než mají evangelíci.
       Poslušně zmrznout je prostě evangelické, nikoli katolické paradigma.

       Zmrznout z katolického hlediska, je vždy BLBÝ! Někdy nutný a nevyhnutelný, ale vždy blbý.

 21. Co dělat? Je to prosté.
  V následujících „malých“ volbách do jakéhokoli postu nevolit nikoho z pětikoalice. I kdyby to byl soused, kamarád, příbuzný, dlouholetý schopný starosta. Chceš můj hlas? Výstup z pětikoaliční strany a ucházej se jako nezávislý.
  Já tak volit budu. Upřednostním kohokoli z opozice u koho předpokládám možný úspěch. Bez ohledu na vše ostatní, na osobní sympatie, nesympatie. Víc udělat nemohu. Budu-li s ostatními přehlasován, bude to vůle většiny. S ní nic nesvedu. Bez „revoluční“ situace se jen mohu snažit omezit nepříznivé důsledky hlasování většiny. Pro sebe.
  Politika je koncentrovaná ekonomika. Čas ještě nenadešel. Když nadejde, jestliže nadejde, bude přát připraveným. Ovšem ptám se, co nyní a co zitra bude jinak, co se významně změnilo a změní, v lidech, aby to bylo jinak než v dosavadních dohledných dějinách?

  Doporučená četba: Machiavelli: Vladař, Úvahy o vojenství a vládnutí, V.I. Lenin: Stát a revoluce, T.G. Masaryk: Naše současná krize.

  1. Schumi, ale tady v obci kandidují zahrádkáři, fotbalisté, nezávislí všeho druhu. Někteří jsou kovaní jiní na kandidátkách jen aby bylo něco na papíře. Jak chcete poznat, kdo z kandidátů volil toho či onoho?
   Přesně to řeším u souseda. Politické názory antibabiš , pětikolka, v profilu žlutomodrá vlaječka a najednou se hrne do komunálek. No, takže kdyby se dostal na kandidátku nějakého uskupení a volitelném místě už je tato kandidátka pro mně mimo. Ale to jen proto že to zrovna o něm vím. Co jiní? Ano. U nás se nějací uprchlíci objevili, dostali bydlení práci, ale zatím žádné dvojbarevné fangle ani na škole ani na obecním úřadě nejsou. Takže třeba je tohle vodítko, že současné vedení bude dál držet linku. Jinak nevím.

   1. Jistěže. Kombinovat s osobní znalostí. Jenže pro mě základní pravidlo je, že nevolím nikoho z pětikoalice.

    1. Především jít k volbám!!!
     A nevolit nikoho z pětikoalice! To je to, co MY můžeme svobodně udělat. Doufám, že nás bude dost.

     1. U těch komunálních dost záleží na obci. Vždycky jsem říkal, že v obci o 1000 duších bych klidně volil komunistu, kdyby to byl dobrý starosta. Dnes bych provokativně řekl, že snad i ODSáka.

      1. NO ale tady se právě dostáváme na tenký led. Třeba já- abych byl upřímný. Nikterak nemám manažerské schopnosti, a pokud bych měl rozhodovat o tom co se v obci děje bylo by to jen pod dojmem toho, že se rozhoduju podle svého nej svědomí, což nemusí znamenat, že toto bude pro obec dobré. Pak tu můžete mít třeba nějakého pětikolkáře, který je kovaný ví jak věci chodí a přesto že je pětikolkář určitě ví, že nemůže hrabat jen pod sebe páč by jej příště nezvolili, zařídí to či ono dokonce i lépe. Vedlejším efektem může být cokoliv osobní prospěch finanční politický růst… no a pak co. Nemaluju si to zase černobíle. Opravdu v komunálkách se nerozhoduje o rozpočtu pro neziskovky , o daních apod, tam jde o to jak v rámci platných zákonů co nejlépe uřídit samosprávu.
       Bohužel i tady zaznívají hlasy dohenestující komunisty. a přitom oni z principu mysleli na ty dole.

       1. Právě záleží na velikosti a charakteru. Některé obce a statutární města mají takové majetky a takovou strukturu, že se to blíží klasické celostátní politice.

        Třeba vzpomeňme typicky Vnitřkov a jeho obvody, kde v jednom vyhásili stav klimatické nouze a kolem něj ve zbytku města bylo klima docela normální.

        1. Volby i na komunalni urovni jsou zperna vazba. Strany maji mit ocistne mechanismy, jak se slabych kusu ve vedeni zbavit. Kdyz dostane sebelepsi starosta 5kola hlas, tento vnitřní ocistny mechanismus nenastartuje. Ja to mam stejne, nikdo spojeny s 5koalici muj hlas nedostane. Neplati historicke zasluhy, pocita se soucasnost a budoucnost.

       2. Ani komunisty. Je to v nich zaražené jako v koze, a učí to svoji pokrokovou mládež. V ničem neopustili svoji ideologii. Že to tak v něčem vypadá, jen dočasně z revolučně taktických důvodu ustoupili. Nemám problém jít s komunistou na pivo, jako s leckým jiným, ale volit ho nebudu. Ne, ne, ne. Ne.

 22. Říkám to již delší dobu, že skončil kapitalismus a začala éra finančního feudalismu a to výrazně tak od roku 2008, kdy je také zřejmé , že kapitálové trhy a burza se změnily na kasíno a když „korporáti“ prohrají, tak se obrátí na stát , aby ztráty zaplatil , což se stalo v USA 2008! Je však velkou neznámou , i když musím z plna hrdla souhlasit s Vidlákem a tímto ho plácám po zádech a chválím, tak je problém stanovit a dostat do právního „pořádku“ ten nový , řádně opravený systém státního a ekonomického pořádku. Víte dobře , jak dopadají všechny revoluce a ty ekonomické především , máme smutnou zkušenost s listopadem 1989 a tady mám vysoko zdvižený prst, který hrozí a říká, pozor, pozor, ať si opět nenaběhneme na nějaké „ekonomické“ slibovače zářných zítřků! Jsem přesvědčen, souhlasně s Vidlákem, že současný systém se již přežil a zmítá se v nějakých „zločinných“ alternativách stále stejných pohádek o báječném kapitalismu a tržních principech, které se zvrhly do podoby, urvi si každý co můžeš, bez ohledu na to , jakou škodu pro celou společnost způsobíš a tohle zažíváme v přímém přenosu za souhlasného hýkání zcela poplatných médií, kde vede ČT, která nás manipuluje a obelhává od rána do večera a kterou si musíme ještě povinně platit! Myslím, že u těch médií bychom mohli začít a tam by nebyl tak veliký problém si konečně vydobýt tu „pravdu“ a aby média veřejné služby začala konečně fungovat podle kodexu, který jim přesně předepisuje , jak se mají chovat a jak vysílat! Od skutečné svobody slova bychom mohli začít a to by neměl být tak veliký problém, dostat se na kobylku těm všem „sedmilhářům“ co nás v ČT a ČRo denně oblažují svými nehoráznými kecy , kterým už nevěří ani pověstná babička z podhorské vesničky!

  1. Homo Sapiens sapiens se vyvinul bez nynějšího složitého právního pořádku. Na základě to čemu se říká kultura.
   Ostatně opice nepotřebovaly zákon, nařízení, směrnice, metodické pokyny, organizátory, dotace, neziskové organizace…pro to aby slezly se stromů. Dokonce jsem tak opovážlivý, že s tímto by nejen neslezly, ale před tím ani nevylezly, natož aby jejich předchůdci vylezli z moře. Ani v moři by život nevznikl, protože by to bylo něco proti něčemu. Například sinice, řasy, produkující kyslík. Ty zhoubné oxidační procesy… Co práva anorganických entit. .

  2. Tržní ekonomika nyní nazývaná kapitalismem přestává fungovat proto, že je narušována netržní regulací na všech úrovních. Na nejvyšší, jak pozorujeme a na sobě cítíme, v „mezinárodním“ obchodě.

   1. Kapitalismus byl nazýván tržní ekonomikou po filcáku, kdy bylo slovo kapitalismus tabu. Protože kapitalismus nechtěl skoro nikdo ..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *