28 února, 2024

Hlavně, aby byli slabí…

Největší bohatství tohoto blogu jsou jeho čtenáři a diskutéři. Dokonce i na tom fejsbůku máme pod každým článkem celkem kultivovanou debatu. K tomu dostávám denně stovky mailů, či mesengerových zpráv. Vždycky říkám, že právě díky vám čtenářům mám vhled, jak přemýšlí volič na alternativě. Vždycky, když napíšu, že „mám z něčeho pocit,“ tak to zpravidla vychází z vašich komentářů, postřehů, souhlasů, nesouhlasů… vlastně i nadávek.

Považuju za obrovskou chybu, pokud si nějaké médium nedrží diskusi. Ta okamžitá zpětná vazba je v podstatě nenahraditelná a je důležitější, než vlastní text. Vlastně se strašně divím, že naše politické strany už dávno nemají nějakou podobnou formu stranického tisku. Když jsou schopni dávat miliony do volebních kampaní, tak bych si myslel, že dát nějakou část z toho na kvalitní stranický blog alespoň na úrovni Vidlákových kydů, by jim ušetřil spoustu slepých cestiček a chyb, protože by se okamžitě dozvěděli, jak na tom doopravdy jsou.

Svým způsobem tohle pochopilo jen několik politických jednotlivců, kteří často a důsledně komunikují s veřejností. Ivan David má svojí Novou republiku, Jindra Rajchl dělá pravidelné pořady na svém fejsbůku, Andrej Babiš má svoje Čau lidi. Jinak je pusto a prázdno… kdyby třeba taková ODS vzala ty peníze, co dává za fejsbůkovou reklamu a místo toho angažovali nějakého dobrého psáče, co by jim každý den vycajchnoval stranický článek, tak by udělali líp a ještě by ušetřili.

Musím říci, čím více můj blog roste, čím více má čtenářů, tím více se spoléhám na vaší zpětnou vazbu. Samozřejmě to nefunguje jako sociologický průzkum. Musím to číst (a to mi zabírá asi třikrát víc času, než vlastní psaní článku), musím své diskutéry pokud možno znát, musím si zafixovat opakující se jména, musím se naučit, kdo má dobré postřehy. To samé platí o mailech a jiných způsobech komunikace. Ale ve výsledku bych řekl, že mám stále přesnější představu, jak to vlastně mezi veřejností na alternativě chodí. Nikdy to nebude matematicky exaktní, protože jak pracovat s náladami a emocemi, že?

Ne, nenahradí to volební průzkumy, protože mě nečte v této republice každý a hodně lidí mě vysloveně nesnáší, ale myslím si, že mám poměrně slušnou představu o zhruba třiceti procentech voličských hlasů. Stačí mi dávat články s různými (i protichůdnými) názory, stačí mi, abych se na problém podíval z různých stran a pak si vyhodnotil, jak na to čtenáři reagovali… a hned vím.

Včera jsem dával článek o tom, že nám pro prezidentskou volbu zbyl Bašta, jako poslední z kandidátů, který má blízko k alternativě. Dával jsem i několik článků na téma Vitásková nebo Babiš. Ale včera to bylo obzvláště zajímavé, protože se na mém fejsbůku ozval i vrchní revolucionář Ladislav Vrabel a zkritizoval mě, že adoruju Baštu… Že Nerudová a Pavel jsou o tolik horší zlo, že je lepší volit Babiše. Takovou sílu má Veľký Bocian a takový odpor vzbuzují Čapuše Nerudová a agent Pávek.

Hlasů, že Bašta nemá šanci, že je to zbytečné, že sice je tak nějak náš, ale je starý, neumí mluvit, neumí se vyjadřovat, atd, atd bylo prostě tolik, že by se musel stát skoro zázrak, aby postoupil do druhého kola.

Jízlivě musím říci, že jsem si včera na mém fejsbůku připadal jako ve cvokhauzu. Máme devět kandidátů, z toho čtyři kopou za Pětikolku a pokračování války. Středula už prohrál, Rohanovou nikdo nezná, Zima nemá šanci, protože je dost samolibý rektor univerzity, zůstává Babiš a Bašta. Když jsem dříve psal, že je třeba volit menší zlo v podobě Babiše, tak jsem dostal sodu, protože nelze zapomenout na lockdowny a očkování dětiček.. Když jsem včera psal, že Bašta je nám nejbližší kandidát, tak jsem dostal sodu, protože Okamůra.

Ne, obojí nepíší ti stejní lidé. Ale jsou skoro půl na půl. A pak mi to došlo..

Když mohu sledovat na svém profilu nálady veřejnosti já, dokáží to i velká média. Mají mnohem přesnější přehled o tom, kdo je sleduje, jak je sleduje, co si myslí, jak se mění jeho myšlení podle mediálního vlivu. Mají na to celé agentury a určitě sledují i cvrkot mezi svými fanoušky.

Hele, oni to vlastně dělají úplně jednoduše. Oni všechny znectí jen tak napůl. Proto nikdo nepokračoval v kauze Babiše Juniora na Krymu. Proto se dál neřešily jeho nemovitosti ve Francii. Proto je to Čapí hnízdo tak napůl. Oni nepotřebují, aby se celý národ zavile naštval na Babiše. Kdyby se na něj naštvali všichni, tak by to všichni mohli jít hodit Baštovi. A to přece nechtějí. Oni nechtějí mít silného kandidáta. Oni potřebují mít spoustu slabých.

Obráceně to platí taky. Oni Baštu sice budou pěkně grilovat, ale zase ne tak moc. Protože kdyby se všichni na Baštu naštvali, mohli by to jít hodit Babišovi.

A tak to rozdělí podle lidských nátur. Jedněm znechutí Baštu, jiným znechutí Babiše, ale ne moc. Jen tak akorát, aby se jejich elektorát rozdělil. Aby se lidi nesjednotili na jednom jméně. Kdyby z Bociana udělali absolutní zlo a přesvědčili o tom voliče, tak by z toho těžil Bašta. Kdyby dokonale nasadili psí hlavu Baštovi, tak se jeho hlasy přelijí k Babišovi.

Co je výsledek? Naprosto surealistická debata pod mými články o prezidentských kandidátech. Je úplně jedno, jaké napíšu jméno a jaké argumenty v jeho prospěch použiju. Skupina přitakávajících a odporujících bude vždycky víceméně stejně veliká. Je to tak přesné, že se mi nechce věřit, že by to byla náhoda. Mám tendenci se přiklonit k názoru, že tohle je ve skutečnosti ten celý záměr. Rozděl a panuj. Vyrob spoustu nevolitelných kandidátů a pak u jednoho trochu povol. To postačí. Jim vůbec nevadí, že mají něco i na Pávka a že se to ví. Nebo na Nerudovou. Oni se jen starají o to, aby na tom byli všichni stejně špatně. Pak stačí pár oslavných reportáží a ejhle – máme vítěze.

Minimálně u mě v diskusi tohle funguje naprosto spolehlivě. Mám strašnou chuť vyzkoušet, co by se stalo, kdybych se na nějakou kandidátku přihlásil já sám. Zřejmě by se také ukázalo, že procento příznivců a odpůrců této myšlenky by bylo úplně stejné, jako kdybych napsal: „Zuzana Majerová na Hrad!“ (Vsadím se, že se na fejsbůku najde alespoň jeden komentář, že jsem se konečně odkopal a potvrdil, že protěžuju Trikoloru). Zřejmě by mi nijak nepomohlo, že jsem majitel Kydů a lidi sem chodí, protože mě mají celkem rádi.

Hele… ono je víceméně jedno, jestli jde o debatu na Litterate, kde se o ní stará Zakladatel, nebo na Kydech, kde je zcela nemoderovaná a nebo na fejsbůku na mém profilu nebo u mého šafáře. Kdybych měl víc odběratelů na Telegramu, vypadalo by to nejspíš stejně.

Ne, nemám žádná tvrdá data. Mám zase jen pocit. Pocit, který vznikl pročtením tisíců komentářů v poslední době. Začínám si myslet, že se zopakuje loňský rok, kdy nám volby vyhrála pětikolka, protože se nejlépe etablovali v tehdejší situaci, která fungovala přesně takhle – podle hesla „čím hůř, tím líp.“ A když se tak dívám kolem sebe, máme ke stejné situaci našlápnuto i letos a je přímo připravená pro naše duo Nerudová – Pavel.

Velkým médiím se zase podařila jejich klasika – všichni jsou nevolitelní. A ti, kteří by třeba volitelní byli, ti se ani nezúčastní. Zůstal pro nás nevolitelný Středula, nevolitelný Bašta, nevolitelný Babiš… jen ta Čaputová a Pinochett, ti jsou mezi svými volitelní až na půdu.

Takže začínám mít pocit, že to dopadne jako vždycky. Tak dlouho se tu budeme dohadovat, co Babiš v minulosti všechno provedl a jak je jen druhá strana pětikolky, jak nás stejně prodá do Brusele a USA… a Bašta je starý, nepoužitelný, volit ho může jen blázen… a výsledek se brzy dostaví. K tomu se já osobně dozvím, jak jsem se zaprodal jednomu i druhému, možná i oběma dohromady, hromada sil se vyplýtvá na mojí dehonestaci, udělají to ti, kteří to myslí dobře, ale dopadne to jako vždycky… a do druhého kola hladce projdou Nerudová s Pavlem, protože voliči, kteří je sice nechtějí, ale také nechtějí Babiše a Baštu, ti zůstanou doma a nepřemůžou se, protože sice České televizi nevěří nic, ale když tamní redaktoři mluví o Čapím hnízdě a fašistech v SPD, tak je to jako slovo Boží.

V této chvíli bych skoro řekl, že dostaneme další poučení o tom, jak zacházet s menším zlem. Babiš nepostoupí o nějaké mizerné procentíčko, které by mu dodala buď větší volební účast, nebo voliči Bašty. A až proběhne druhé kolo, tak porovnáním účasti mezi prvním a druhým kolem zjistíme, že se o tento volební výsledek postarali ti, kteří Babiše nesnášeli tak, že ho nešli volit, ale to je nedonutilo, aby začali milovat Baštu a hodili to jemu. A nová prezidentka Čapuše nám samozřejmě ukáže, že i v tomto případě by Babiš byl mnohem menší zlo.

Ano, budou tací, kteří se budou utěšovat, že Babiš by stejně nebyl lepší prezident, stejně jako se teď ve studených bytech utěšují, že Babiš by jako premiér dělal totéž, co Fiala…

Velká média to mají vlastně docela jednoduché. Stačí pořádně používat hnojomety, ale zároveň sledovat, aby se to nepřehnalo. je třeba nikoho nevyřadit z nabídky. Nejhorší jsou ti politici, kteří rezignují a opustí politiku. Tím se zužuje výběr a nedej bože by mohl vyhrát někdo, kdo není schválený v České televizi. A tak je třeba podporovat neochotu pochopit, že pro cestu vpřed je někdy nejlepší udělat pár kroků dozadu a překážku obejít, než do ní pořád vrážet hlavou.

Dnes, čtyřicet pět dní před volbami bych tipoval, že žádné rozhodování mezi menším či větším zlem vůbec nebude. Do druhého kola půjde Nerudová s Pavlem.

A já pak budu mít pár dní rekordní čtenost, jak se budou všichni vyrovnávat s tím šokem a hledat útěchu na Kydech.

Ale volby ještě nejsou. Ještě je čas, si to v hlavě utřídit. Vážně varuji! Ať tady napíšu jakékoliv jméno, počet příznivců a odpůrců tohoto jména je víceméně stejný. Česká televize může být spokojená. Líp si to připravit nemohli.

492 thoughts on “Hlavně, aby byli slabí…

 1. Že existuje Vidlák jsem se dozvěděl díky Martině Kociánové, která se o něm zmínila a řekla, že ho sleduje. Tak jsem si ho vygooglil a našel zde. A je fakt dobrej. Pro jeho statistický přehled jen dodávám, že i já patřím mezi ty lidi co už nepůjdou volit menší zlo. Menší zlo kdykoliv lehce vybují ve velké zlo, jako třeba Babišův aparát v době covidismu. Možná je třeba abychom prošli úplným očistcem v podobě Fialového hnusu dekorovaného Čapuší nebo Pávkem abychom se vzpamatovali a našli společnou řeč.

  1. S troškou příčetnosti se to dá zvládnout i pouhou úvahou na vážkách pro a proti.

   Naťukl jste ale jiné téma:

   „Proč zrovna já? Vždyť to místo mne může udělat někdo jiný…“

   Vy předpokládáte, že to bahýnko, do kterého jsme (i vlastním přičiněním) zanořováni, po čase půjde umýt. Zapomínate ale na fakt, že zcela potopen v bahně se nebudete moci nadechnout, což vzbudí panickou reakci pudu sebezáchovy. Nejen vás, ale u všech. A z této situace se už jen „umýt“ nedá.

   Dumejte a zkuste najít svou obhajobu nečinění i pro takovou situaci.

   1. No, mně už stačí Babišův aparát v době covidismu a vím, že jakákoli diskuse je zbytečná.

    Zase jeden, kterého dusila a trávila rouška, se kterou neurochirurg dokáže osm hodin denně v kuse operovat mozek. Který za totalitu považuje, když nemůže jít po šichtě roznášet nakažlivou nemoc do hospody. A tak dále a tak dále. Přesně na tyhle lidi bude mainstream v příštích týdnech sázet.

    1. Babišova vláda se chovala naprosto standardně, úplně stejně, jako všude jinde.
     Jenom sebevrah by nedbal doporučení většiny odborníků a ignoroval tu coronalapálii.

  2. Jedná se o rozsáhlou mobilizaci, ano nebo ne. Babiš by to snad mohl trochu brzdit (poslat jenom ty současné pidijednotky ve fromě dobrovolníků „na dovolené“, zvedat žold, aby přilákal další blbečky a tak podobně), ti ostatní určitě ne.

  3. A právě kvůli takovým jako vy ty volby zřejmě dopadnou tak, jak píše Vidlák. Hlavně že vy budete mít hlavu vztyčenou. Já o žádný očistec nestojím. Ale vám ho přeji.

   1. „Já o žádný očistec nestojím.“

    Opravdovým očistcem si prošli Rusové v 90. letech. A tak jsou teď pevní. Volte českou Čaputovou – odříkaného chleba největší krajíc …

  4. Covid hodnotit nebudu, mě stačí, že Babiš zatím vyšel Bruselu a USA ve všem vstříc. Tak proč by se zrovna teď měl změnit? Starého kozla nerozdojíš.

  5. Luboš

   Pokud nebudete volit menší zlo, vyhraje větší zlo.

   Když vyhraje větší zlo, škody budou nevratné.
   Třeba ztráty na ekonomice nebo větší zlo rozpoutá válku.
   A tak je také možné, že když vyhraje větší zlo, už nikdy nebudete moci volit svůj ideál.

   ————–
   Vzhledem k tomu, že se tu posledních pár dní stále objevují provolání, že nemá smysl volit, je docela jasné, že se jedná o o provokatéry!
   Pokud si dáme tu práci a srovnáme tyto reakce, způsob vyjadřování, jako skladba vět a „argumenty“, které stojí na vodě a pořád se opakují.

   „Jsem tady poprvé, vidlák je dobrý (nesmí vše odmítat, musí i pochválit) a pak známá písnička, že volit nemá cenu. A že musíme projít fialovým očistcem. A že v době covidu Babišův aparát…. Jo, na covid skáče ještě hodně lidí…
   Je také dobré, použít jako Nick jméno, ne přezdívku nebo tak.

   Samozřejmě, pokud fialovým očistcem projdeme, ztratíme průmysl, ožebračíme lidi a náprava, v desítkách let, nebude možná. A pokud fízl Rakušan zavede teror vedoucí strany, budeme v …. A pokud Rychecký zruší přímou volbu… Tohle všechno chtějí a ani se tím netají!

   Ne, Luboš nemůže být tak hloupý. Myslím, že nick Luboš, je typický provokatér.

  6. Luboši:
   Také nevolím zlo; nejste a nebudete sám. Už proto, že nejsem zas až tak přesvědčený o tom, které zlo bude ve výsledku menší. Zato ale jdu vždy k volbám, pokud je tam aspoň někdo na straně dobra, protože i kdyby šla k volbám jenom Neruše a nikdo jiný, legitimně by se stala prezidentkou. Tak se jí možná stane také, ať už legitimně nebo podvrhem, ale aspoň hnu prstem pro udržení naděje.

   Co se covidismu týká, tak bych doporučoval na Vás reagujícím např. podívat se na webu Otevrisvoumysl.cz na seriál Kabala. Aspoň 25. díl, pokud ne na vše o Covidu nebo od začátku na všech zatím vydaných 36 dílů. Možností k získání informací je ale nepřeberné množství.

   S plácáním o roznášení nakažlivé nemoci po hospodách a o doporučeních „většiny odborníků“ se běžte vycpat. Nejspíš jste objevili, že existuje alternativní pravda, teprve nedávno. Protože jenom sebevrah dbal doporučení televizních a vládních odborníků.

   1. Jsem udiven, kolik pohoršení a odsudků tady v diskuzi způsobil můj postoj a hned bylo na mne náležitě nakydáno. Ale mně nevadí žádné kydy. Ať si každý uleví, když mu to udělá dobře. Reaguji jen tady u Vás, protože jste v pohodě a rád s Vámi po sdílím svoji energii. Mějte se hezky a ať se daří.

    1. Je dobře, že si z toho nic neděláte. Když se loď obrací o 180 stupňů je spousta křiku i těžkých úrazů. Křik je už teď, úrazy budou následovat …

     1. Loď se obrací…

      Tak daleko nejsme, zatím se jen snažíme dopídit, který ze současné posádky by mohl mít schopnosti umět číst v mapách a správně odhadovat setrvačnost celé lodi.

      Podle všeho to vypadá, jakoby někteří členové osádky volili náraz do skal jenom proto, aby si mohli potvrdit, že přece měli pravdu…. 😉

 2. Oblbovani vetsiny dosiahlo netusenych rozmerov .. nejaky kreten vymyslel, ze pojdeme odstrihnut ruske velvyslanectvo od energii, a videli ste jedineho novinara, co by si trufol vysvetlit, co by taky ‚vyssi princip mravny‘ znamenal v diplomatickych a medzinarodnych vztahoch? Ako daleko je asi vyhlasenie diplomatickej vojny od vojny ozajstnej?

  A co s narodom, ktory s tymto ‚vyssim principom mravnym‘ suhlasi, a autorov tej blbosti neumravni?

  „„Z hlediska vyššího principu mravního žádáme příslušné státní a soukromé distributory energií, aby dali ruským diplomatům v Praze ochutnat jejich vlastní medicínu. Žádáme odpojení všech budou v majetku Ruské federace od plynu, vody a elektrické energie,“ stojí dále v petici.
  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/darek-pro-putina-petice-vypnuti-energii-pro-ruskou-ambasadu-a-diplomaty.A221129_161948_domaci_vank#anketa-progress-A20221129_rapc_609

  1. Tož to je další level. Ne samotný nápad ale 92 procent podpory. Ta procenta popírají Gaussovu křivku, tedy si je autor nápadu naklikal, nebo je mezi čtenáři Iděsu samý inteligent.

   1. Z hlediska vyššího principu mravního žádáme příslušné státní a soukromé distributory energií, aby dali americkým diplomatům v Praze ochutnat jejich vlastní medicínu. Žádáme odpojení všech budov v majetku Spojených států amerických od plynu, vody a elektrické energie, aby si uvědomili, jak se cítili civilní obyvatelé Srbska, Iráku a dalších zemí během jejich mírových misí.

    Tož asi tak.

      1. Tam mne už znají a už mně nechtějí ani vidět… 😉

       (Na PŠM jim nedodali patřičné argumenty a oni si je vytvářet sami neumějí…)

   2. Tyhle statistiky už v okamžiku „startu“ začínají na 100%, po prvních velkolepých pokusech, kde se ve statistikách objevovala čísla i 109%, nyní účastníci mohou číslo jen snižovat.

    1. Mne zas tak moc nejde o statistiku … mne islo o to, ze sa nenasiel JEDINY hlas ‚s vahou‘, ktory by si trufol vysvetlit, co by to NAOZAJ znamenalo v diplomatickej reci a medzistatnych vztahoch …

     1. Já vám tedy nevím – myslím si, že oni to vědí úplně přesně a kdokoli by to chtěl rozporovat, bude udeřen ocelovou pěstí progresivistických studentů genderových nauk. A to nepíši o těch, co by to snad i chtěli kriticky opublikovat… Vzpomeňte jen na to noční divadlo s pomníkem Koněva…

   1. Pravda a Láska už druhý den radostně kvičí, že v Číně jsou nepokoje. Kdekoli se děje něco špatného, tak se “ celý demokratický svět” třepe blahem. Hlásají hubou multikulti, ale hluboce nenávidí všechny kultury, vyjma té svojí. Ze které je už na blití i nám samým, nedobrovolným pasažérům .

 3. Pravda pravdoucí. To jenom ukazuje naprostou bezmoc jednotlivců i menších skupin k vyvolání jakékoli změny většího rozsahu. „Oblbování“ většiny je zpracováno téměř dokonale a bohužel i současná technika k tomu nemalou měrou přispívá. Vymývání mozků a slibování nemožného je na velmi vysoké úrovni a většina tomu chce věřit – konec konců je to pohodlnější.

  1. Možná to je i důvod, proč my tady komentujeme…

   Vytváříme si ostůvek pozitivní deviace, abychom se z té mainstreamové manipulace nezbláznili.

   A třeba to poslouží i jako nápad, pro ty ostatní…

 4. „Když mohu sledovat na svém profilu nálady veřejnosti já, dokáží to i velká média. “

  Nejenom velka media ….. 😉

 5. Vidláku,

  ano, máš pravdu v tom sledování. Podle mého osobního rozhovoru (ne jen minuta na chodbě) s člověkem z parlamentu, skutečně to funguje takto:
  * ministr (nebo jiná viditelnější figurka) ráno (večer,..) něco prohlásí nebo nařídí.
  * nastoupí analytické centrum sledující cvrkot na sociálních sítích
  * když zjistí, že cvrkotu je příliš a není to moc dobré: odpoledne / večer vystoupí figurka, obviní některou z podfigurek (náměstků,…) z dodání špatných informací, vypracování špatné zprávy, z nesprávného rozhodnutí – výsledkem je „odvolávám co jsem odvolal, slibuji co jsem slíbil“.
  * To, že obviněná podfigurka nemá naprosto žádnou souvislost s nařízením vůbec nevadí. Může to být naopak výhodou, může se to využít k pošpinění nevhodného / nespolupracujícího člověka…
  * Vydá se rozhodutí, které je klidně i naprosto protichůdné tomu původnímu, cyklus se opakuje…

  Špína, špína, špína.

 6. Přád stejný – nepudu volit, Senát nechci – ty vole, stačí když tam přijde jeden kandidát, hodí to sobě a je zvolen -Jó? já myslel , že když tam henty hlasy nebudou tak to nebude platit —- no a tak to máte se vším, 99% lidí se nestará, nečte, nemyslí – a pak se diví. (Voni si asi myslej, že dílka jako Malý Bobeš, Robinzonka… jsou jen románový fikce, že takhle to nikdy bejt nemohlo a ani to se to tak zas stát nemůže.)

 7. A bohuzel to tak dopadne a vyhraje Neruše…. jdu opet do volebni komise … a uz jsem zvedava na pocitani …co dodat ….. neplacte sami jste si to zavinili….

 8. Tak se na to podívám
  co na lístku vůbec mám:

  Bábu z jeskyně Šipka
  lampasáckéko čípka
  s pečlivě pěstěným fusem
  fišer se hlásí “tu sem!”
  hilšer se chystá obnažit
  a čím mě chtějí oblažit
  ty další kreatury?
  Slaboučké kubatury
  samé kozí dechy
  skáčou po nich blechy.
  A hele! Je tam Babiš.
  Skvrn a špíny se zbavíš.

  1. Nadočnicové oblouky
   pohled od lesa do louky
   vystouplé kosti lícní
   dýchání nosem, plicní
   masivní čelist horní, dolní
   jeskyně Šipka přímo školní.
   Výrazně silné zuby
   trochu jí lezou z huby;
   ruce jsou trochu delší
   jakoby hledaly haluz
   nebo alespoň falus.
   Už ji vidím na hradě
   vítat v plné parádě
   dědu bideta, čiperu.
   Já se smíchy poseru.

  2. Generál s pistolí u pasu
   idol bábrlí a ťulpasů
   v ruce hřeben a nůžky
   trochu naň sedají mušky.
   Jednou soudruh jednou v NATO
   je to jedno, sere na to
   hlavně mít hvězdy v zahrádce
   a ukazovat na zrádce.
   V zadní kapse malý špígl
   není přece kadet Bígl
   ale příští strážce Hradu.
   A teď rychle na poradu
   vyslechnout poslední rozkazy
   jak zavést zemi do zkázy.

 9. Co Bylo:
  Pro kolik voličů byl přijatelný pan generál Blaško ? Jistě pro mnoho ale ,,rádobyMY“ jsme jej nechali odejít aniž bychom si všimli možného průchozího kandidáta ,kterého bychom si mohli vážit namísto toho abychom ho obklopili odborníky ,kteří by jej poučili k prezidentské kampani.
  Zůstal osamocen bez podpory ,,rádobyMY“.

  ,,RádobyMy“ jsme si mohli prezidenta vytvořit.

  Stejně jsme ,,rádobyMY“ mohli dopomoci panu Zítkovi,jeho týmu a jejich snaze.

  Stejně tak ,,rádobyMY „mohlo podepsat paní Vitáskové podpisové archy aby měla počet ,který by akceptovala.
  Takže tři kandidáty bez DEEP STATE ASPEN jsme dopomohli odpravit slabou účastí až nečinností.
  Mohli jsme si sami,,rádobyMY“ zrealizovat ,,hodit do toho vidle pětikolce“ a že by to byly VIDLE.
  Co bude :
  Připadá mi ,že levá neví co dělá pravá a tak se vytváří snaha dohonit to horší ,když se to lepší nechalo utéci ,úsměvné.
  Hořce souhlasím se Stan Borowitz 29 listopadu, 2022 (23:40) ale to ještě neznamená ,že za těchto okolností,které vznikly i postojem ,,rádobyMY“ půjdu volit.
  Držím palce ,,rádoMY“.

 10. Nelíbí se vám Babiš? Tak dostanete NerudoPavla. Žádná jiná možnost není. Ani teoretická. A to i ten Babiš je spíše outsider.

  Opět „volba srdcem“ (zmarnění hlasu kandidátem zcela bez šance uspět). Přesně tohle dostalo k moci Fialu a máme tu co máme. Největší zdražení energií široko daleko, největší hospodářský sešup široko daleko, největší válečnický ryk (bez zbraní a bez armády) široko daleko.

  1. Neplačte. Ono to bude k něčemu dobré. Aspoň bude pořádná krize, bez té se revoluce dělat nedá. Až bude vzdělaná střední třída žebrat na pracáku o podporu, tak teprve tehdy se něco opravdu změní.

   1. Jestli si dobře pamatuji lekce z historie, tak se to doopravdy změní, ale k horšímu. Ve směru nástupu fašismu. Střední třída jako taková nemá žádný program, (skoro) žádné společné cíle, jenom iluze o demokracii a adoraci konzumu. Nechápe, že demokracie byl nástroj, který už vládnoucí elita nepotřebuje, že udržování zdání demokracie jí už spíše překáží.
    Média to tam určitě směrovat budou (stejně jako teď), no pokud lidé nemyslí teď, nebudou myslet ani pak, – budou jenom naštvanější.
    Snad jediné, na čem se lidé shodnou bude potřeba silné ruky.
    Ideální živná půda pro masový rozvoj fašismu.
    Jediná pozitivní cesta z marasmu je dobře organizovaný odpor ve formě strany nebo hnutí, s definovanými cíli, které dokáží lidi oslovit, se strategií, s taktikou.

  1. Re: Ládik!!!

   Spíš bych řekl, že kladivo na demokracii.
   Viz ti trestně stíhaní za schvalování ruské invaze na UA.
   Takže od teď můžeme mluvit a psát, co chceme, pokud to máme povoleno od vrchnosti.

   Chtělo by to zavést do škol nový předmět – psaní suplik…

 11. Jak se kouzlí s čísly, https://dfens-cz.com/takova-normalni-statistika-k-prezidentskym-volbam/
  Nerudová – přijaté 82657 – započtené 82 413 – chybných 0,3%

  Pavel – přijaté 81329 – započtené 81083 – chybných 0,31%

  Diviš – přijaté 61438 – započtené 49884 – chybných 18,8%

  Březina – přijaté 64758 – započtené 45894 – chybných 29,12%

  Janeček – přijaté 71828 – započtené 48091 – chybných 33%

  Problém bude i se ,,sčítáním,, hlasů. Pokud budou výsledky volby těsné, kam se asi překlopí výhra. Proto bude muset Babiš vyhrát výrazněji…
  Se skřípěním posledních zubů ho budu volit, bohužel…

   1. Slyšel jsem v nějakém rozhovoru Březinu, jak říká, že má případné podvody nebo „Watergate“ ošéfované tím, že volební archy budou až do odevzdání na MV zavřené u něj v trezoru, protože nikomu nevěří. Měl pocit, že na ně vyzrál, naivka jeden…

    Jako naopak velmi prozíravá se zpětně jeví Vitásková, když se rozhodla, že pod míň než 100 tisíc hlasů do toho nejde. Byla to velmi racionální úvaha, víc než 50 % neplatných hlasů by si netroufli zkoušet ani Rakušanovi hoši.

    Zajímavý je i výklad lepšolidí, že prej za ty statisticky nevysvětlitelné rozdíly může to, že si Březina a Janeček najali na sběr profi agentury, kdežto za Pavlem a Nerudovou stojí „nadšení dobrovolníci“. Takže nadšenci odvedli svou práci desetkrát líp než „profíci“? Nebyly to náhodou taky ty agentury, které dělají všelijaké průzkumy, kterým podle médií máme věřit?

    Škoda toho Diviše, ten mohl dvojčatům od pětihlavé saně odsát spoustu hlasů ženskejch, korporátních i regulerních buzíků a dalších voličů „toho hezkého kandidáta/té hezké kandidátky“. Hilšer už je okoukanej.

    1. ‚Takže nadšenci odvedli svou práci desetkrát líp než „profíci“?‘
     Jde myslivec lesem a potká stařenku s košíkem hub.
     „Proboha, babičko, vždyť to jsou samé jedovaté houby!“
     „Ale nebojte se, panáčku, to není na jídlo. To je na prodej.“

 12. Tentokrát s Vidlákem nesouhlasím. Ta taktika korporací je dávno známá. Když lidé nevolí našeho kandidáta, tak jim znechutíme toho jejich. Jenže existuje ještě jedna, méně známá taktika. A to, pokud si lidé i přesto volí svého kandidáta, tak jim vytvoříme falešného kandidáta. A tím Babiš přesně je. Stačí ho jen sledovat. Mluví jako Orbán, ale když jde do tuhého, tak se před Bruselem skloní, protože dotace. Bude zlatoústě mluvit proti Grýndýlu, ale nakonec ho podpoří, protože dotace. I toho Čeka s Gukem schválil, protože to chtěla CIA. Babiš by byl dobrý jako premiér, protože je chytřejší než Fialová zoufalost. Ale na postu Prezidenta bude stejnou loutkou jako Pávek s Čaputovou. Proto v prvním kole volím Baštu, protože ten je autentický.

  1. Aneb hezky autenticky do globální řitě. Mimochodem ten vámi zmiňovaný Orbán, pěkně vyměkl, co se týče Ukronazi….protože dodatace, že?

   1. Tomu se říká diplomacie. Důležité jsou činy, ne hezká slova. Tedy Orbán stále odmítá sankce a myslím, že zbraně taky nedodává.

   2. Náhodou teď zase přitvrdil, když společně s Erdoganem nepřipustil, aby byli Kyiv oficiálně přizván na jednání NATO v Bukurešti. Kyjevskej nácek musel potupně zůstat na chodbě a prskal vzteky, bo oni přece do NATO dávno patří a válčí za něj…

    1. A jestli se nepletu, zbraně Orbán pořád neposílá ani nedovoluje přes Maďarsko přepravovat a vojáky kyjevksého režimu u sebe necvičí, nebo ano?

     Úplně by stačilo, kdyby se všichni v Evropě zachovali jako „vyměklý“ Orbán, a denacifikačně-demilitarizační mise spojenců by dávno skončila a kyjevský režim s ní, takže?

  2. Tato možnost je ve hře, samozřejmě také – ale – už mnohokráte zde padlo, že vlastní volbou Babiše to nekončí

   Na to, abychom dokázali zvoleného Babiše ukočírovat, se už nás dokáže sjedncovat docela použitelné množství, jen je potřeba změnit naše návyky.

   V této době už nestačí odvolit a zapomenout, pokud dokážeme i po volbě zůstat „na příjmu“ a případně i dávat najevo nejen náš nesouhlas, ale i souhlas, Babiš je nejméně ignorantský kandidát z možných. On má – už i ze zkušeností – „nohy na zemi“ a v ČR…

 13. Brilantní úvaha. Jen dodám, že volby ještě neproběhly a pokud alternativní opozice nenajde dost rozumu a bude to dávat Starému koktavci , tak to bude znamenat mínus pro menší zlo Babiše. A pokud se tady budou lidé donekonečna hádat, že Babiš žádné menší zlo není, tak ani nemá smysl chodit k volbám. Podle mého soudu, můžeme globalistický fašismus porazit pouze v prvním kole a to neideálním Babišem. Takhle jsou prostě rozdány karty.

 14. Omlouvám se, že sem zase po delší době strkám rypák, Admirál mě k tomu vyprovokoval.

  Myslím si, že vývoj nabádá potlačit při prezidentské volbě emoce, a použít intelekt (nebo jeho zbytky). V mém pojetí to znamená volit Babiše už v prvním kole, pro jistotu. Sice se skřípajícími zuby (jako při volbě Zemana), ale i tak. A v druhém kole to zopakovat.
  Při vší úctě k Baštovi je volební lístek s jeho jménem hozením hlasu do koše na odpadky.

  Moje oblíbené úsloví „Naser ostatní dřív, než naserou oni tebe“ v tomto případě nabádá úvést pětikolku a spol. (včetně majnstrýmových médií v čele s ČT) do stavu gaki, což (jak vysvětluje kuchař okultista Jurajda) je stav hladových duchů. Aktuálně je k tomu jedinou cestou zvolení slovenského estébáka, oligarchy a korouhvičky Babiše českým prezidentem.

  Když v duchu vidím ty protažené držky Fialenka a spol., až se bude Babiš usazovat v sídle českých králů, polévá mě blaho, srovnatelné se situací, kdy přináším rodině na stůl mísu tataráku a těším se na to všeobecné mlaskání a pochvaly, vyslovované „s plnou držkou“, jak říkávál nebožtík dědeček.

  Ne, teď vážně. Je „doba signálů“. Tak vyšleme společně signál a dejme zvolením toho gaunera Babiše na vědomí, že sice bude nejspíš prezidentem na hovno, ale pořád o třídu lepším, než kterýkoliv kandidát pětikolky a pravdy lásky.

  Pragmatismus.

  P.S.: Vidláku, že nepíšu ještě neznamená, že nečtu. Vaše drobná dílka, třeba kterak docházejí Ukrajinci a jak nedáte děti, jsou často úžasná. Píšu s notnou závistí.

  1. No konečně, Godote, jsem rád, že jste se zase ozval. Patříte sem a chyběl jste tu.
   A s Vaším textem stoprocentně souhlasím. Kéž by takhle uvažoval dostatečný počet voličů (kteří pak ale taky k urnám půjdou).

   1. Důvodem absence není rezignace, ale skutečnost, že mám teď trochu jiné starosti a také to, že vlastně nemám co říct.

     1. … tak zkuste přidat zjišťování míry inteligentnosti volby jiných – třeba to pochopíte na první dobrou.

      Když připočtete inteligentnost varianty „nevolit“, bude jasno… 😉

       1. Konkrétní?

        Vy hledáte, vy mysíte najít – v tom vám nemohu pomoci.

        Můžu jen ukazovat věci, které mne vedly vůbec nehledat nějakou inteligenci, ale – slovy Godota – pouhý pragmatismus.

       2. Já na první dobrou četl „gejzír korektnosti“, což by bylo přesnější, napsala to velmi korektní a slušnou formou…

     2. nenašel, Stridore???

      Nechápu Vás, zkuste si to po sobě pro jistotu několikrát znovu přečíst!
      Já to Vaše sice četl pouze jednou a sem si jistej že našel!!!

      P.S.
      to je totiž zřejmě Vaše zásadní nedostatečnost, že si myslíme, že o volbách by se mělo dít vůbec něco inteligentního!

  2. Re: Godot

   Já taky rád strkám!!! Teda spíš zastrkávám.
   Ano, jsem prase.
   To je dost, že jste se ukázal. Tu nemám koho sejřit a nebaví mne to.

   Navrhuji, abyste se tu zjevil jednou denně a napsal – Targusi, seš hovado!!! Anebo debil!!! – nebo tak něco.
   Mohl bych se zas vztekat, že mne někdo odhalil.

  3. No sláva, už jsem měl obavy, že se vám splnilo to přání, jež jste si chtěl nechat vytetovat na hruď :D. S vaším názorem na volbu naprosto souzním, jak už jsem zde několikrát psal.

  4. Souhlasím i nesouhlasím.

   Váš pohled na volbu prezidenta sdílím.
   Vaši poznámku o tom, že nemáte co říci, prohlašuji za nesmysl, alternativně za projev počínající ladikitidy (odborný termín pro chorobnou skromnost).

   Mimochodem, zajímavé je, že lidé, kteří skutečně nemají co říci, pokoušejí se tu skutečnost maskovat vodopádem slov. – To jsou paradoxy…

   1. Chorobná skromnost?
    Jste, Alefe, mistrem ironie podobně, jako Ládik!!! mistrem veršovánek.
    Když se zasním a vidím několik místních starousedlíků kolem jednoho stolu, z nichž by každý přispěl něčím do společného mlýna zábavy, nevím, čím bych mohl přispět já. Na vině není skromnost, ale zapoměntlivost, která jediná brání projevům stařecké užvaněnosti.

  5. No, s tímto postojem souzním.

   Vlastně mě překvapuje, že s podobnou argumentací nepřišel Vidlák. Nejspíš je to proto, že stále lavíruje a sám není rozhodnut, „kdo je ten pravý“.

   Osobně Babiše na hradě nechci. Ale nechci ho tam mnohem míň než ostatní kandidáty. A porazit „pětikolku“ je větší benefit, než uhlazená a hezky vypadající figurka na hradě.

   Ale neklamme se. I když vyhraje Babiš, nic se nezmění. „Pětikolkaři“ zdůrazní, že jejich kandidáti neprohráli, protože žádné nenasadili a společně budou házet hnůj na presidenta, stejně, jako to dělali za Zemana …

   1. Myslím, že se přece jen něco změní:
    Když vyhraje JežiBabiš, tak pětikolka rozpoutá rak zběsilou dehonestační kampaň, jaká tu nikdy předtím nebyla. Pro srovnání s tím, to si Zeman užíval trvalou adoraci. Už teď ladí hošani ladí nástroje do finále voleb. Včera v čt09 Pinočet vykládal, že Babiš znamená orbanizaci Česka.

    Ale souhlas s Hudcem. Ta na@ranost pětikolky a kavárny, tak to by byly opravdové lázně. A nikdy by ho nevzali do své party. Takže blafy o šestém kole pětikolky, nebo o Aspenu , nebo dokonce o nezvládnutí covidu, v tuto chvíli nejsou to podstatné.

    1. SaturniNe, pokud bude ten čacký generál dostatečně hlasitě a opakovaně tvrdit, že Babiš znamená orbanizaci Česka, pak Babišovy dosavadní sympatizanty jen utvrdí v jejich přesvědčení a možná mu i přihraje spoustu dalších.
     Jen tak dál houšť a větší kapky!

 15. Jen malé upřesnění.

  Za většinovou nevolitelnost Bašty, opravdu nemůže mainstream. Ale dojem z kandidáta, už na první dobrou.

  Za nevolitelnost kandidáta alternativy, nemůže mainstream. Ale předsednictvo SPD, které jej, naprosto nepochopitelně
  , nominovalo.

  1. SPD ani nedorazilo na Vaclavak, proc si myslite, ze SPD je alternativa? Vzdyt je Basta kandidat nafoukane parlamentni opozice, kluku, co spolu mluvi.
   Alternativa nevygenerovala ZADNEHO kandidata a nakonec jeji zastanci budou volit aspen, v mnoha jeho podobach.
   Tahle debata, tahle volba jsou hlubokou urcujici zkusenosti na cely zivot.
   Zadna obcanska spolecnost, zadna opozice, zadna alternativa, zadne sebeurceni….jen 50 odstinu mainstreamu.

   1. Podle mne vygenerovala, třeba Vitáskovou, která ovšem dobře viděla do zákulisí a pochopila, že i když je oficiální hranice 50 tisíc hlasů, tak ta platí jen pro kandidáty pětikoalice. Kandidát alternativy jich musí mít minimálně 100 tisíc, aby prošel aspoň do prvního kola.

   2. To mi připomnělo kdysi debatu u Realistů, kterou tam ti lepšorealisti vést nechtěli, ale krátce ji byli nuceni strpět .. Realisti nominovali Hynka. Realističtí Realisti věděli, že nemá šanci, tak říkali, že budou volit Zemana. Lepšorealisti mlčeli a Robejšek v TV řekl, že jediná volba je Zeman, že o tom není vůbec debata. Směrem do strany to ale neřekl, on směrem do strany nikdy nic neřekl.
    A po prvním kole, když už byl jen Zeman s Drahošem, všichni lepšorealisti samozřejmě byli pro Drahoše a tajemník strany se vyjadřoval ve smyslu, že by bylo asi nejlepší Realisty spojit s nějakou solidní pravicovou stranou, jakou je TOP09. Opravdu hodně nepříjemné jim byly zmínky o Zemanovi, natož citace Robejška, že jedině on. Taky lepšorealisti strašně chtěli neštěpení a jednotu, ale tak, aby se bez keců přizpůsobili ti druzí a věcnou debatu ani za nic.

    Tak se to zase opakuje .. plná huba rebelie, ale volte všichni Babiše z Aspenu, znělo už před dvěma roky. Jaké jsou tedy preference někoho, kdo místo nerežimního kandidáta dopředu favorizuje profláklého oligarchu-kolaboranta organizovaného v Aspenu?
    Před časem jsem dělal tu volební anketu a byla tam otázka na minulé volby – Drahoše volil jen jeden respondent.

   3. Souhlas.
    SPD žádná alternativa není. Jim stačí být trvale ve sněmovně. Něco jako Marek Benda, který se v PSP narodil a taky zemře. Penízky z voleb mít budou, občas do médií sdělí pár ostrých slov a to okamurovcům stačí. O zásadní změny SPD nebojuje a vlastně ani nestojí.

  2. „Za nevolitelnost kandidáta alternativy, nemůže mainstream. Ale předsednictvo SPD, které jej, naprosto nepochopitelně nominovalo.“

   Tohle bych jim až zas tak nevyčítal. Ono totiž těch vhodných kandidátů neběhá po republice zas tak tolik (pokud nepočítáme ty přišlé z vesmíru, které vytvoří na zakázku média). Bašta splňuje spoustu kritérií (těžko napadnutelný bez velkých škraloupů z minulosti, zkušenosti z politiky, přehled, nepříliš vyhraněný, aby byl volitelný i pro středové voliče) ale dost jich také nesplňuje (zmiňovaný verbální projev aj.)

   Hlavně se s kandidátovi musí začít mést cestička ne 3 měsíce před volbami, musí se stát obecně známým. To se nestalo – těžko říct, jestli liknavostí nebo scházeli prostředky).

   1. Jen připomenu, že Zemanův projev než se dostal k moci byl taky předmětem posměchu. A jeho pooooomaaaaaalééééééé tempo s nakloněnou hlavou nervuje dodnes většinu posluchačů.
    Když jednou odpovídal ukrajinskému kolegovi v Radě Evropy, tak to komentovali v ruské televizi. Reportér pustil kousek, pak to zastavil, podotkl, že to nejde, pustil to 2x rychleji, takže se Zeman začal pohybovat v lidském tempu a on v podstatě doslova tlumočil jeho řeč a skončili stejně.
    Děééduška že je pomalejší, ale hlava mu funguje kromě rychlosti na jedničku.

    Zeman nebyl v té době o moc víc fit a atraktivní, než Bašta.

    1. Ať Zemana vidíte jak chcete, rychlost svého projevu přizpůsobuje intelektuálním schopnostem posluchačů… Poslední dobou z tohoto důvodu vlastně jen mlčí… Jste si nevšiml? 😉

 16. Na tom, co vidlák napsal, může něco být. Taktika provokatérů, kteří přesvědčují lidi, ať nejdou k volbám, protože je nepřesvědčí volit mainstream, tak aby nevolili ani svého kandidáta – je známá. Ostatně, i pod tímto článkem je nejméně jeden a pracuje učebnicově.

   1. Pokud jsou „ve větším, než malém“ množství aktivní i tady, …

    … není to ukazatel, že děláme něco, co se jim nelíbí?

    A když uvážíme, kam se nás snaží směrovat, okamžitě vidíme, co musíme udělat!

 17. K druhému tématu článku:
  Aby měl ten „stranický tisk“ větší dosah, musí nabízet víc než stranické komentáře. Protože jinak jej budou sledovat jen přesvědčení, a to ještě jen někteří (pokud náhodou najdou cestu, pokud jim dané názory konvenují etc.) – a pokud mají čas či už netrpí únavou (socani se svého času pokoušeli o blog, ale nikdo jim tam stejně nechodil, tak to umřelo).

  V tomhle je vlastně seznam báječný produkt – půlka Čechů ho má jako výchozí stránku, chodí na něj kvůli spoustě jiných služeb… a při té příležitosti prostě chtě nechtě přečtou i texty, jež je ovlivní, či jim sice nekonvenují… ale i tak je přečtou.

  A to asi není úplně levná cesta a nedá se to dělat na koleni a za pár chechtáků.

  1. On by stranický tisk měl také spoustu reakcí, které by se jim nelíbily.
   A ničily by obraz jednoty strany. O toto vedení stran nestojí.

 18. Ad volby:
  Mám to stejné jako Stan Borowitz.

  Jinak k samotnému článku: Pro příznivce pětikolky je dobrá taktika na webech jako Kydy a Literate čeřit vodu diskusním tématem „nic nemá smysl“, „Aspen předem dal“, „Vzpomeňte na opíchané děti“, „Volit menší zlo nebudu“, „Zůstanu doma“.

  Protože na těchto webech je rozhodnutí čtenářů volit Pavla/Čapu…Nerudovou prakticky vyloučené. Snažit se zde kohokoliv přesvědčit o jejich přínosu je zbytečně vynaložená energie. Proto, jak si Vidlák správně všiml, je důležité oslabit potenciál jediného vážného protikandidáta těchto dvou. A tím, ať si říká kdo chce co chce, je skutečně jen Babiš. NEPOTŘEBUJÍ ZDE ZÍSKAT voliče. Stačí je přimět rozdrobit hlasy, nebo aby NEŠLI k volbám (z důvodu jakéhokoliv) – DEMOTIVOVAT. Klidně s převzatou místní rétorikou, nebudou otevřeně přiznávat, za koho plédují, budou se tvářit jako součást „alternativy“. Budou jen kout ty „bolavé“, ale zjevně fungující až na úrovni emocí, témata jako Coviddiktatura, Aspen, etc…

  1. Asi budu „odhalen“ jako agent Aspenu etc, ale věc má také druhou stranu: a sice že zvolení jedné z těch pěti-koaličních nul, třeba PavloČaputice, tyto volby dokonale delegitimizuje.

   Protože je úplně jasné, že bez dryáčnické mediální Goebbelsovštiny nejhrubšího druhu by takové kreatury nikdo nezvolil. Tudíž i když volby v našem systému nelze zfalšovat tak napřímo jako třeba v USA, jsou stejně tak falešné a nelegitimní…

   Režim se tímhle chová přímo dementně, a vcelku sebevražedně. Protože chce vítězství za každou cenu, i v takové naprosto marginální hovadině jako je pozice prezidenta ČR. Místo aby nechali lidi „vyjádřit svou vůli“ a tím kanalizovali lidový odpor k tomuto fašismu, musí být „just“ po jejich, i kdyby čert na koze jezdil. I v takové okrajové blbosti. Tím samozřejmě všechny úplně znechutí a naběhnou si sami na vidle, k tomu vlastnoručně nastavené.

   Když se podíváte na minulou volbu Zeman/Kchááárl, dělalo to na mě dojem, že to „zvojtili“ naprosto programově, aby dali voličům pocit vítězství a tím velmi chytře odvrátili pozornost od toho, co se ve skutečnosti děje.

   Zdá se, že nynější šašci už takhle chytří nejsou, a pokud skutečně nevyhraje Babiš, režimu to velmi velmi ublíží. Protože Babiš je jediný skutečný reálný kandidát na prezidenta, který je legitimní.

   1. Pokus dobrý, ale mám několik poznámek:
    – nelegitima voleb je hlavně dána těmi, kteří nejdou volit a následně si jen hrají na oběti
    – nejít volit bohužel znamená souhlasit s cestou, po které jde Fialova vláda
    – nevolit jejich protikandidáta s potenciálem vyhrát – a není jiná volba, než Babiš – je rovno dávat Pavlovi i Nerudové bianco šek, k čemukoli.

    A tojen je pár z mnoha dalších.

    1. Problém vidím v tom, že ta nelegitimita je jen „morální“, nakonec jsou ty volby formálně naprosto legitimní a jejich dopady zcela reálné. Viz Senát.

     Neúčastí ve volbách by se proti současné mediálně-soudně-korporátní oligarchii dalo bojovat jedině v případě, že by při výrazné neúčasti voličů zůstal daný post neobsazen. Jenže to protistrana dobře ví, a proto nikdy takovou změnu nepřipustí. Při současném volebním systému je neúčast totéž, co vhodit to rovnou Čaputové.

   2. ‚Když se podíváte na minulou volbu Zeman/Kchááárl, dělalo to na mě dojem, že to „zvojtili“ naprosto programově, aby dali voličům pocit vítězství‘
    Na mne to tenkrát dělalo dojem, že obě strany hrajou žravý šachy a snaží se ze všech sil prohrát. Zeman tam blábolil nějaké nechutnosti o prospěšnosti znásilňování poddaných. (Ale u něj aspoň nehrozilo, že by to chtěl prakticky realizovat, a i kdyby snad ano, tak vzhledem k jeho zdravotnímu stavu by se mu každá snadno ubránila. (I když na druhou stranu, pokud by to byla taková ta „Feri se mi snažil celou dobu zasunout ruku mezi nohy, ale já se nemohla bránit, protože to bylo v kupé plném lidí“…))

    1. Další dobrý „pokus“, ale myslím, že realita byla jiná – jakmile kníže dostal otázku na Sudety, svou odpovědí u větší částí národa rázem přešel do polohy „nevolitelný“. Takže vaše žravé šachy nebyly až tak potřeba, kníže se „sežral“ sám svépomocí…

 19. Babiš? Není to náhodou ten, jehož vláda rozesrala jako první vztahy s Ruskem (Vrbětice)?
  Není to stejná korouhvička, jako prezident Zeman, který obrátil názory jako na obrtlíku?
  Jaké „menší zlo“ chce někdo v následujících volbách volit? Vždyť je to výsměch! Nepůjdu nikam!

  1. Pak si ale nestěžujte, až vás třeba uvězní za to, že budete „aktivistům“ bránit v tom, aby vaše dítě přesvědčovali o tom, že si má změnit pohlaví…

   Protože pětikoalice ratifikuje Instanbulskou úmluvu a Nerudová to s chutí a radostí spolupodepíše.

   Tak v tom je třeba Babiš to menší zlo. Stejně jako byl Zeman menší zlo v případě muslimské invaze. To jen příkladmo.

  2. Upřímně (a při vědomí, že odpovídám podle všeho člověku, demotivátorovi převlečenému za „alternativce“), ty Vrbětice byly jasně vnucená hra. A tu by u nás v dané době neustál nikdo. A i pak jsme z libodemo médií četli denně „důkazy“ o tom, jak se danou věc vláda snažila „ututlat“ a vozila se aspoň po tom.

   Jestli bych něco Babišovi vyčítal, tak že se dávno a včas nezbavil například Koudelky, klidně za cenu demonstrací (otázkou je, zda právě pro ten případ neměl Koudelka Vrbětice v kapse) – protože právě tou hrou na „demokrata“ dosáhl jen toho, že jeho soupeři posílili – a stejně si je nezískal.

   1. Taky si myslím, že KarelDar je provokatér. Jeho vstup je přímo učebnicový. Myslím, že provokatéři dostávají osnovu, protože ty body jsou pořád a všude, stejné.

    Je zajímavé, že provokatéra poznáte už podle jména. Když si dá jméno a příjmení, má to jako, evokovat důvěru. Žádný blbíš, hulwath, ale Karel a ještě k tomu Dar.

    1. Myslím, že tohle je zcela čitelnéí – kolik vlád poslali z ambasády „do kytek“ kvůli Temelínu už před tím? U Babiše to ale nestačilo, jemu by „do kytek“ klidně poslali i rodinu.

     Často nestačí vidět události, je potřeba vidět i jejich kontext, protože bez kontextu s historií a souvislostmi je soustředění se na události moderovatelné pomocí médií.

     1. Problém je v tom, že spousta lidí si pořád naivně myslí, že protistrana má nějaké hranice, za které už nepůjde. Na Babišovi (a vlastně i Hamáčkovi) bylo na té slavné tiskovce zcela jasně vidět, že jsou k smrti vyděšení. Něco jako ten slavný holywoodský režisér v Kmotrovi poté, co dostal od rodiny Corleone nabídku, kterou nemohl odmítnout.

      Vrbětice byly zjevně ostrým cvičením na Nord streamy a to v žádném případě nesmělo selhat. Kolaterální ztráty naopak byly přípustné. Nakonec zůstaly jen na úrovni skladníků…

      1. Ano.

       Teď ale jde o to, zda to pro Babiše byla zkušenost, která ho posílila (jako Trumpa), anebo oslabila.

       Myslím, že plebiscit by mohl vytvořit tu první variantu, ale je ppotřeba fakt dávat velký pozor. Na Slovensku to Čaputová „dokázala“ během tří divokých týdnů dostat do takévého septiku, o kterém se nám ještě ani nezmínili…

       1. Kdyby Babiš neprodloužil Koudelkovi mandát, řekla bych OK.
        Ale takto opravdu nevím, kdy se tato situace může znovu opakovat.

        1. Koudelka byl už čitelný a pomocí něj zde nemáme fyzickou osobu reálného protektora. Kdoví, co by nastalo, kdyby Koudelka „zmizel“ – doba v té chvíli nebyla moc nakloněna tomu, aby nechali v protektorátu nějakou skulinu pro revoltu.

         Jak stále píši – Kontext, kontext, KONTEXT!

  3. U těch Vrbětic možná „museli“. Mohli naši spojenci slibovat humanitární bombardování, terorismus, útoky na infrastrukturu a likvidaci bankovního systému. To oni dělají.
   Ale máte pravdu, Vrbětice 21 byly viditelné, bylo jasně vidět, jak si nadělali do kalhot, jak udělali to, co jim přikázali, jak kolaborovali. Ale mohlo to být pod tlakem a výhrůžkami vůči nám všem.
   Mnohem relevantnější jsou ty případy, kdy nás uvrhli do těžkého průseru, aniž by museli a byl nějaký výrazný tlak. Zadlužení, green deal, Lisabon, likvidace průmyslu, zašantročení klíčové infrastruktury, zlata, kapitálu .. jak říkal Kemr v jedné pohádce „Pro pár špinavých zlaťáků, pro falešnou slávu“.

   To menší zlo není tak jednoduché, když je paměť delší než pár měsíců.

 20. Dá se zmínit, jak na internetu tým generála Petra Pavla na každý kritický příspěvek nebo ten, kdo se vyjadřoval za celý tým, odpovídal stejnou frází že pan generál je ve vztahu ke své minulosti zcela transparentní atd. To byla teprve komunikace!

 21. Vidláka lituji , že se obětuje a čte všechny ty „sračky“ , co zde někteří méně intelektově vybavení jedinci nekriticky vyplodí , ale hlas lidu , hlas boží! To je znám ten velice popudlivý a urážející výrok Churchilla o průměrném voliči a je to vlastně problém v celém pojetí demokracie, protože jak známo , „křivky“ cenzu intelektu jsou neúprosné , cca 70% občanů je prostě docela hloupých a z toho cca 25% občanů je vysloveně „blbých“ a tady bych byl na vahách , zda by jim nemělo být úředně odňato volební právo, jenomže je ten kardinální problém , jak ty hloupější rozeznat , přesně označit a hlavně , na jakém právním podkladě by „blbci“ nesměli volit. Bude nám všem volba „blbců“ vadit a překážet , ale bez toho by byla demokracie slabá! Stejně máme už místo kapitalismu nějakou formu „finančního feudalismu“ a místo demokracie , mediokracii, protože, kdo má globálně dlouhé prachy , má „pravdu“ a koupená média a tím způsobem ovládá volby , které lze potom jenom těžko nazvat demokratické. S tím se budeme muset i do budoucna naučit žít a také se naučit adekvátně bránit. Vidlák je krásný příklad , jak lidé touží po pravdivém informování a jak se ho moc snaží zlikvidovat cenzůrou a vší možnou jinou šikanou, která ještě může příjít, pokud bude Vidlák ještě známější a více čtený! Musíme si začít „Vidláky“ chránit a obhajovat, protože jinak nás všechny ty „sračky“ , co na nás denně útočí z ČT a ČRo a dalších médií , úplně semelou do nechutné a odporné mentální „sekané“ a to je velice nebezpečné , protože dojde ve společnosti k davovému „zblbnutí“ , ve kterém se už dost stejně silně nacházíme. Zkuste si promluvit s některými lidmi, jak budou opakovat jako papoušek všechny ty bláboly, které včera viděli v televizi, protože jsou líní a neschopní přemýšlet, tak alespoň žvaní , co bylo včera v televizi a který seriál byl dobrý a který se jim nelíbí a to jsou jejich duchovní obzory a nelze je odsuzovat , protože oni ve velké většině na víc nemají , spadají do těch cca 70% a nejsem nějaký význačný intelektuál , pouze si na tvrdo uvědomuji reálné rozložení všech možnosti při volbách a jiných veřejných rozhodování.

 22. Existuje pořekadlo „Je tu kravál jako v židovské škole!“ Pídil jsem se po tom úsloví a zjistil, že vychází z praxe jednoho předmětu, který se tam vyučuje a to je diskuze. Každý se musí prosadit proti ostatním. Přesvědčit je i své pravdě.

  No a tady je to taky jako v židovské škole. Je to tu samý politolog, kovaný sociolog, prognostik, psycholog s praxí při živelních pohromách a revolucích atd. Měla by se tu uspořádat takové hlasování. Kdo by se trefil nejlépe, toho by Vidlák pozval na oběd a napsal o něm článek. Druhé místo by byla skromnější večeře u Vidláků bez článku a třetí místo bychom odbyli třemi jelítky poslanými poštou.

  Tož klídek, kamarádky a kamarádi. Na presidentské volby zdejší diskuze vliv mít nebude!

   1. Pokud vím, tak funguje jenom v meteorologii a při strhávání lavin. Tam stačí jen tlesknout a už je to v pr… …v údolí. Jenže – ta lavina musí být před spadnutím.. To obrovské napětí, že něco už už…

    To je to, co chybí a co prostě nevidím. Kolem roku 1989 to už bylo cítit rok předem. A RFE a Hlas Ameriky to rozfoukávaly. Kdo by to rozfoukával dneska? Moskva? USA? Nanejvýš Budapešť, ale tolik lidí zase maďarsky neumí.

    1. Zkuste sledovat širší okruh, než jen tu Kotlinku. Uvidíte, že situace je na pochodu z úplně jiné roviny, než byla dohoda KGB a CIA z let okolo roku 1989.

   2. Efekt motýlích křídel funguje jen tam, kde je nahromaděná velká energie a k jejímu uvolnění stačí jen nepatrný podnět. Jinak zanikne v šumu náhodných vlivů, určitě nevyvolá z Prahy tajfun v Karibiku.

    Ta energie tady zatím není, nicméně pomalu, ale jistě se hromadí. A nemá kudy uniknout…

     1. Je, ale tam motýlí křídla bohužel nepomohou. Jedině snad miliony motýlích křídel, ale to by nesměla mávat nekoordinovaně až chaoticky…

 23. „Kdybych měl víc odběratelů na Telegramu…“

  Díky za náznak. Našel jsem kanál Vidlákovo. Máte o jednoho odběratele víc.

 24. Bašta není rétoricky schopný a to je jeho nedostatek a při přímé volbě dostane několik procent a zůstane v poli poražených , takže jediná rozumná volba je Babiš a myslím , že bude zvolen. Lidé ho znají a to je veliké pozitivum a jedinou útěchou zůstává, že u nás prezident nemá veliké pravomoce a je spíše politickou dekorací.

  1. Ale je fakt, že je potřeba se vybavit pevnou a rozhodnou myslí, protože to, co budou chtít na poslední chvíli vytáhnout, to už mají v několika vydáních připravené…

  2. Prezident není jen dekorací. Je nejvyšší velitel armády. V mírových dobách je ten fakt nedůležitý.
   ALE NYNÍ NENÍ MÍROVÁ DOBA .

   1. Nu – a máme odpověď na mnoho nevyřčených dotazů ohledně volby prazidenta…

    Počínaje procenty u podpisů, přes třídně laděnou mediální podporu, až k nezřízenému hanění…

    A bude hůř – času je totiž už velmi málo….

    😉

 25. Pseudovolba pseudoprezidenta pseudorepubliky je hezký pseudoproblém, pěkně demonstrující celý ten zmatek. Ruku na srdce: vůbec na tom nezáleží. Ale zábava je to vlastně celkem pěkná, vyjde to docela levně a davy se pobaví. Kdo si hraje, nezlobí.

  Kromě toho, fůra lidí dostane nějakou tu pětku za posezení ve volební komisi, oběd i večeři. Aktivisti si zaaktivizují, zoufalci zazoufají, funkcionáři stran si zafunkcionaří, PČR dostane příplatky za veledůležitou státní akci, … Vidlák napíše kupu krásných článků, diskutující si zadiskutují… Všichni jsou spokojení.

  Coby glosátor, lidový filosof. influencer (fuj, to je hrozné slovo) se samozřejmě nesmíte blamovat příliš zavilým příklonem k jedné či druhé straně – to se nedělá. Ale na rozdíl od jiných věcí, tohle je takové bezpečné téma, žádná mučivé rozhodnutí kapitána, jak provést loď mezi Skylou a Charybdou.

  Protože, ještě jednou opakuji, nezáleží na tom. I neloutka, sedící na loutkovém trůně, je loutkou.
  Poznal to dobře prezident Klaus, když musel podepsat Lisabonskou smlouvu: byla to obdoba povzdechu Honzy Masaryka, když se vracel z Moskvy a řekl: odjížděl jsem jako ministr zahraničí, vracím se jako Stalinův pohůnek. Takhle to prostě je…

  1. Situace se mění už z hodiny na hodinu a bude to ještě rychlejší… Pokud to nevidíte, zkuste se rozhlédnout Evropa je z větší části odzbrojená a ukrajincům dochází jak zbraně, tak i palivo.

   Jestliže už teď EU projíždí pokřivenou situací smykem, v následujících zatáčkách to už nevyberou. I NATO je v panice, a USA se už už chystají ten Titanik opustit.

   Pocitově není daleko doba, kdy ta stavidla puknou a každý „pojede“ na sebe a nějaké „ovládání“ někoho v malém státečku kdesi v Evropě už nebude čas… Takže tek.

   1. Přesně.

    Proto si myslím, že je zbytečné „šeredit Babišem“, je lepší si ho schovat do štruzoku na příští, už skutečnější volbu skutečnějšího prezidenta. Uvidíme, jak to dopadne – ať tak či tak, je to celkem jedno, protože příští volby prezidenta asi nebudou až za 5 let… ale jistější by bylo Babiše zachovat pro lepší příští.

    Protože tihle všichni dnešní panáci půjdou od válu, jakmile se situace promění, a to že radikálně promění. Mít už po těchto volbách prezidenta Babiše by znamenalo ho jako slušnou kartu ztratit – protože by ho zajisté nechali ušpinit nějakými vynucenými kroky – jako se novému členovi gangu nechává spáchat vražda, aby nemohl v budoucnu cuknout. Snažili se o to již když byl předseda vlády, ale nyní by dost jistě přitvrdili natolik, že by Babiš byl „v nových lepších“ podmínkách už nefunkční. Protože, Babiš je IMHO schopen být pro ČR státníkem, na rozdíl o těch dalších nul, coby „menší zlo“ to není tak strašné.

    Jako vždy „ryba smrdí od hlavy“, a zatímco Honza Masaryk měl problém se Stalinem a Kremlem, dnes je to senilní „Brandon“ a Fašington. Stalin jistě měl k andělovi daleko – ačkoliv jak známe z Bible, andělé jsou masoví vrazi často také – ale dostal svou zemi jako zaostalý agrární stát plný negramotných alkoholiků, a vrátil ho jako průmyslovou, vědeckou a vojenskou supervelmoc, s jadernými zbraněmi a na prahu vesmíru. Přičemž se mezitím přihodila taková maličkost, jako největší válka lidské historie, při které chtěli jeho národy vyhladit. Na loupežníka docela dobré…

    1. Vy jste jen nedodumal tu situaci, kterou nastiňujete…
     Zkuste si třeba představit vyhlášený „zvláštní“ stav. V té chvíli bude Babiš v roli prezidenta na tom zcela pravém místě.

     1. Nebude. Protože mu nedovolí jinou akci než předem shora určenou. Jsou jako Borgové: „Resistance is futile.“ Vzpomeňte si na prezidenta Klause, který se jen těsně vyhnul transportu do blázince, nakonec z něj ten podpis Lisabonské smlouvy vyrazili. S Babišem by to nebylo jiné. Loutkový trůn, zkrátka…

      1. Jistě – ale to přece není důvod jim s tím souhlasit tím, že jim nebudeme klást odpor. 😉

       A nevolit navíc není žádný odpor, to je nepřímý souhlas.

    2. V pohodě, já bych ho klidně obětoval, ať se klidně ušpiní – pro případ, že k tomu velkému zhroucení až tak rychle nedojde a pojede se víceméně ve stejných notách. I s tím je třeba počítat…

     Nakonec vstanou noví bojovníci, lepší než Babiš. Mladší a odvážnější. On pro ně koupí trochu času. To je jeho historická úloha.

     1. Ano. Problém vidím jenom v tom – jak jsem již napsal výše – že funkce a faktická moc českého prezidenta je v dnešní pohnuté době natolik nulová, že by tam mohli instalovat papundeklovou ceduli a faktický rozdíl by nebyl žádný. Prezident může pár šíleností obstruovat a možná i oddálit, ale to je tak vše. Pravda, i to může mít svou cenu, ale nevelkou, bohužel.

      Nakonec to skončí jako s Háchou nebo gen. Eliášem. Buď z něj bude kolaborant nebo zavražděný národní hrdina… těch jsou plné hřbitovy, o jednoho více či méně – kolaboranta či hrdiny – vyjde to nakonec nastejno, obávám se.

      1. Dovolím si nesouhlasit. Přímá volba dává prezidentovi morální mandát, který silná osobnost může přetavit v reálnou moc bezmocných (nevím, jestli to VH myslel takto, ale mně to spojení v tomto smyslu dává smysl). Zejména když proti němu stojí v podstatě náhodně pospojovaná skupina zbabělých úředníčků a horlivých vykonavatelů cizích pokynů, kterým bůhvíproč říkáme vláda, jejichž nejzákladnější a vlastně jedinou dovedností je zákulisní intrikování a vyhýbání se jakékoli odpovědnosti.

       Velice hezky nám to předvedl Zeman v případě migrační krize. Jsem si naprosto jist tím, že být tehdy prezidentem Schwarzenberg (nebo Drahoš), tak bychom to, co vidíme dnes s ukrajinskou migrací, zažili už před lety s migrací islámskou. Akorát s tím rozdílem, že u Ukrajinek a jejich dětí je nějaká reálná šance na integraci. Jaká je u „těch druhých“ vidíme dnes a denně vlastně v celé západní Evropě.

       1. Však ano, jsem pro volbu Babiše, to jsem napsal několikrát, jako předtím jsem byl pro volbu Zemana. Jsou to bezesporu parchanti, ale aspoň trochu „naši parchanti“. Ale vzhledem k reálné moci prezidenta ČR, která je pouze onou chimérickou mocí bezmocných, si tento trapný volební cirkus usurpuje více pozornosti, než by si klauni zasloužili. Jestli zvolení Babiše naštve do běla aspoň jednoho lepšolidního havloida, fajn, stálo to za to. Nebral bych to tak vážně…

        Zeman ani Babiš s imigrací slimáků udělali kulové, vše ve skutečnosti blokovali jiné síly a jiní státníci, jmenovitě třeba Orbán, Maďaři a Srbové. Vyšli jsme z toho lacino hlavně proto, že jsme relativně chudí a Západ strávil Studenou válku a následných 30+ let naší dehonestací a pomluvami, takže jako cílová země imigrace nejsme pro islamofašisty ani banderonacisty zajímaví – chtějí na ten skvělý Západ, do onoho „zářícího města na kopci“. Plus k tomu přispívají další faktory, třeba naše legální ozbrojenost.

        Co se týče šancí na integraci Ukrajinek, nebyl bych tak optimistický; jsou prosáklé tím jejich banderonacismem až na dřeň – kdyby nebyly, emigrovaly by do Ruska. Pozitivně se to projevilo leda v nabídce a cenách luxusních nevěstinců, takže aspoň nějaké plus je reálné. Ukroši brzy půjdou z přestupní stanice ČR za lepším dále na Západ, což nezařídil Zeman, jako to nezařídí Babiš, tak jako tak.

  2. RE: k42
   Tak pod tohle se s chutí podepíšu.
   Kdo si hraje nezlobí a tak si hrajeme na volbu pana nejvyššího. Který nemůže ovlivnit skoro nic, v parlamentní demokracii má jen reprezentovat, klást věnce a rozdávat metály. Všechno v souladu s míněním sněmovny.
   Větší význam bych viděla v tom, kdo sedí v EP, ve které frakci tam máme zástupce. Pánové Blaško a David odvádějí dobrou práci, často hlasuje dobře i Zahradil z ODS. Jeden z posledních autentických ódéesáků.

   1. Pár myšlenek z jedné velmi přínosné knihy:

    První krok k úspěšnému zvládnutí obranné hry je bránit v útočném duchu. Pokud se vám to podaří, objeví se před vámi obranné možnosti, o nichž se jiným hráčům ani nezdá. Hlavně však překvapíte svého protivníka.

    Téměř v každé partii se dostaví krize, kterou je třeba okamžitě rozpoznat. Hráč musí riskovat. Ví-li, co dělá, pak to nazýváme „zakalkulovaným rizikem“. Jestliže povaze této krize rozumíte, jestliže chápete, jak k ní došlo, jestliže dokážete předpokládat další vývoj hry, jestliže včas rozpoznáte, co je třeba udělat a problémy s tím spojené, pak je vše v pořádku. Pokud tyto schopnosti nemáte, je pro vás partie ztracená a jakýkoliv další odpor je zbytečný.

    Věnoval jsem se téhle hře tak podrobně, protože pro studenta šachu je důležité, aby si uvědomil, jak by měl řešit problémy praktické hry. Je možné, že se nebudete umět bránit a protiútočit tak dobře, nicméně tato hra by vám měla dopomoci ovládnout jedno velké umníi: klást odpor v situaci, kdy je váš oponent pohyblivější a stojí si pozičně lépe.

    (Fred Reinfeld: Úplná škola šachu)

  3. „Poznal to dobře prezident Klaus, když musel podepsat Lisabonskou smlouvu: byla to obdoba povzdechu Honzy Masaryka, když se vracel z Moskvy a řekl: odjížděl jsem jako ministr zahraničí, vracím se jako Stalinův pohůnek. Takhle to prostě je…“

   A co je na to divného? Lidé, politici se prostě dostanou do situace, kdy je velké síly, kterým nedokáží odolat, semelou. Musí ustoupit, ohnout se, uhnout. V tomhle směru je asi nej nej případ Hácha.

   Ale to přeci není důvod nehledat, nevolit člověka, o kterém si myslíme, že nás úskalími provede nejlépe. Třeba s mnoha couvnutími, oklikami, šrámy.

   A že si snažíme udělat si v diskuzi pořádek v tom, kdo má jakou šanci se ke kormidlu dostat a jak s tím kormidlem kdo asi dokáže otáčet, je přeci jedině dobře.

   1. Ale ne každé moderní slovo musí být pitomost.
    Mně se třeba líbí Frikulín (to je ten, kdo je Free + Cool + In).
    Není to krása?

    1. Ještě je pěkný předstupeň frikulína, a sice mlamoj (mladý moderní jinoch). Odvozené ženské tvary frikulínka a mlamojka jsou sice sémanticky chybné, ale rovněž hezké…

 26. Já bych kolem toho až tak nefilosofoval, prostě si pokládám tyto otázky:

  Koho z tria Babiš, Nerudová, Pavel jako prezidenta rozhodně nechci?
  Nerudovou a Pavla (v tomto pořadí, přičemž Nerudová má obrovský náskok)
  Jaké jsou současné preference Babiše?
  cca 25 %
  Jaké jsou současné preference Bašty?
  cca 2 %
  Budou pětikolka a lepšolidi považovat zvolení Babiše za své vítězství, nebo porážku?
  Podle toho, jak se chovají, za těžkou porážku.
  Budou pětikolka a lepšolidi považovat zvolení Nerudové nebo Pavla za své vítězství, nebo porážku?
  Podle toho, jak se chovají, za velkolepé vítězství.

  Pokud si někdo myslí, že to pan Bašta je při svých komunikačních schopnostech během šesti týdnů, ze kterých minimálně dva nebude lidi zajímat nic než Vánoce, schopen nějakým zázrakem vytáhnout na víc než 20 %, aby měl vůbec šanci dostat se do druhého kola, ať volí pana Baštu. Pokud si někdo myslí, že Nerudová v čele státu nebude větší hrůza než Babiš, ať volí pana Baštu, paní Rohanovou nebo ať klidně zůstane doma.

  Společně se pak můžeme dívat na oslavné křepčení lepšolidí, útrpně snášet jejich posměch a utěšovat se tím, že jsme to Bociaovi hezky nandali za ten covidismus…

  1. To je, myslím, stručná a velmi přesná analýza. Protože se v diskusi každý vyjadřuje svým vlastním způsobem a to někdy velmi zeširoka, doporučil bych, aby se diskutující nějak vymezili s rozumnými argumenty vůči tomu, co zde Stan Borowitz napsal. Docela by to další diskusi zpřehlednilo a přispělo věcnosti.

 27. Skoro jsem si dnes zoufala, když jsem si pročetla diskusi. Co s tím, Vidláku, nevím.
  Už tu plno lidí vysvětlovalo, proč je třeba zvolit rozumnou taktiku (tedy pokud chceme nepustit pětikolku i do presidentského křesla) a hodit to už v prvním kole Babišovi, i když máme ty či ony výhrady.
  A hned se zase objeví dobráci, co vysvětlují, že čapák a vakcíny atd… pořád dokola, jakoby lidem unikal smysl voleb.
  Tak dám znovu to, co tu psalo už plno z nás:
  Pokud se příznivci opozice nesjednotí, tak je to předem jasné – Nerudová. Tu udělal Soros úplně stejně jako Čaputovou na Slovensku. Jsou to i podobné typy. Loutka, kterou si budou vrtět, jak potřebují. Generál Pavel v tom divadle hraje užitečného idiota, který je tam do počtu. A Babiš se do druhého kola NEDOSTANE, když bude část alternativy volit „srdíčkem“ Baštu, ten leda ubere Babišovi potřebné hlasy.
  Už to konečně pochopte. Je cca měsíc a půl do voleb.
  Ještě nás čeká nová Kubiceho zpráva, na to je třeba se také připravit! Bude třebas o tom, jak Babiš vlastně vyvolal kauzu Vrbětice anebo kolik kvůli Babišovi zemřeno očkovaných lidí… Mediální manipulátoři už tu od vás sbírají podněty o tom, co lidi proti Babišovi štve a nebojte se, že to před volbami nespustí!

  1. Už to, že jsme si jisti, že to spustí, by pro nás měla být ta největší satisfakce v tom, to Babišovi skutečně v masovém počtu „hodit“…
   Jim k vzteku 😉

   Ta představa jejich tváří, když by Babiš prošel už z prvního kola, ta je k nezaplacení!

   1. Já taky doufám v to, že tu antikampaň přepálí podobně jako u Zemana a probudí ve spící většině odpor a vzdor…

   2. Tak zo je představa za všechny prachy.
    😂
    Vidět ty kyselé gzichty, že si národ vybral předhadrákového komunistu a agenta a zrovinka toho nepravého.

  2. Aleno, napsala jste to skvěle a zejména tím posledním odstavcem jste trefila hřebíček na hlavičku. Přesně tak. Pětikoalice a její média nebudou s Baštou vůbec ztrácet čas, z toho nemají strach, hnojomety budou pálit na Babiše. A část hnutí odporu a veřejnosti, která bojuje dávné covidové bitvy a zoufale si kvůli tomu chce s Babišem vyřídit účty, se jim teď náramně hodí, a pokud nevezme rozum do hrsti, skvěle jim poslouží k tomu, aby bylo druhé kolo pouhou formalitou.

   A na Hradě bude Sorosův člověk s vaginou. Symbol dokonalé porážky a poroby hnutí odporu.

 28. Pořád tady rozehráváte “ jejich “ hru . Řešíte kdo bude nějakou další figurkou v jejich hře . No není to úplně jedno koho si tam dosadí ? Stejně na tom nemáte žádný vliv . Začněme hrát svoji hru. ! Ne tu jejich na prezidenta a volby ., Demonstrace ? NE ! Mlčící většina má sílu . Nepodílet se na jejich výzvách. A podstata – měnit sebe, měnit denně svůj vnitřní svět a nikoliv ten vnější . Ten se změní sám na milionech a miliardách vnitřních proměn .

  1. Lubomíre, ano.

   Začněme tedy u sebe tím, že potlačíme své pudy, a k volbám půjdeme a budeme volit to Vidlákovo „menší zlo“.

   Na začátek toho velkého procesu miliard vnitřních proměn dost dobré, že ano. 😉

   1. Potlačit pudy ? Tedy opět tlak ? Něco co je normální měnit tlakem ? Jít volit ? Proč ? Někoho a doslova něco co se rozpadá a nemá pro mnoho lidí smysl . Pokud opravdu má dojít ke změně je třeba nehrát jejich hru . A nebo jít a volit a pokračovat jako dosud . Proč ne ?

    1. Máte dvě možnosti – bez rozmyslu ty pudy následovat, anebo je ukočírovat a přežít. Volba je na vás samém.

     … a ano, ještě můžete zkusit obrážet kostely a zdi nářků, budu vám držet všechny palečky, ať pochodíte dobře.

  2. Dobrá, hraje se nějaká hra. Ta má nějaká pravidla. Nějak jsou rozdány karty.
   Co třeba v této hře může ovlivnit president?
   Třeba to, že po volbách jmenuje premiéra.
   Třeba to, že v případě pádu vlády sestavuje novou, úřednickou vládu.
   Třeba to, že je vrchním velitelem branné moci a může v krizi buď zachovat rozvahu nebo ztratit hlavu.
   Dalo by se pokračovat.
   Je to málo významné?

   1. To je ono, ano.

    Stejně tak důležité je udržet tu osobní aktivitu i po volbách – pokud chceme změnu, musíme to být my, kdo ji bude prosazovat – trvale.

    Přespřílišná sebedůvěra může způsobit chybu i ve chvíli, když už jsme si jistí, že hru dotáhneme do vítězného konce. Obvykle přehlédneme protivníkův tah, který vede k šachu či patu. Zbytečně si potom stěžujeme: „Ale kdo by bral vážně tak idiotsky vypadající tah?“

    (Fred Reinfeld: Úplná škola šachu)

     

   2. Je to (bohužel) docela bezvýznamné. Vzpomeňte, jak „demokratické síly“ volaly po prohlášení Zemana za nesvéprávného, když se jim něco nelíbilo. Sdělováky mají reálnou moc nebo spíš ten, kdo je úkoluje.

    1. Jistě, že to „demokratické síly“ budou zkoušet. Ale třeba právě v případě Zemana ničeho, kromě vlastního ztrapnění, nedosáhly.
     A pokud jde o méédia, znám plno lidí, kteří zprávy v TV zásadně nesledují, protože jsou tou neustálou masáží už znechuceni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *