20 května, 2024

Nový černý kůň

Dneska se vrátíme k mému misantropickému článku z minulého týdne, kde jsem konstatoval, že jedinými občanskými kandidáty na prezidenta jsou Petr Pavel a Danuše Nerudová a všichni ostatní jsou kandidáti straničtí… a vlastně můžeme být rádi, že Okamura má svojí SPD, která má henty poslance a díky tomu zůstal ve hře alespoň jeden „náš“ kandidát a to Jaroslav Bašta. Všechno ostatní bylo velkohubé, troufalé a nesmyslné. Pánbůh nás potrestal už předem, že ze všech alespoň trochu alternativních kandidátů nezůstali ani ti dva miliardáři, pro které měl být sběr podpisů naprostá malina.

Ale… na druhou stranu se splnilo to, o čem jsem psal asi před měsícem – že pokud nemám volit Babiše, tak chci jedno jméno. Chci jednoho kandidáta na alternativě, který se nebude bít s dalšími kandidáty na alternativě, protože přece nebudu riskovat, že díky tříštění hlasů nakonec do druhého kola postoupí Pablo Nerudová a bude vymalováno.

Ejhle, máme to tady. Jedno jediné jméno. Jaroslav Bašta. Člověk, který je alternativě v této chvíli asi nejblíž. A navíc si to uvědomuje a cílí na naše hlasy. Bývalý diplomat, disident, člen SPD, což je v dnešní době samo o sobě dostatečně dezolátní. Nemluvím o tom, že zná východ Evropy, byl diplomatem v Rusku a bude tam mít pár otevřených skulin.

Já se přiznám, že jsem s Baštou nepočítal. Byl v pelotonu nejstarší, jeho mluvený projev je na dnešní dobu takový rozvleklý a mezi těmi mladšími sekáči to bude mít těžké. Navíc jsem si matně vybavoval generála Blaška a jeho roztržku s SPD a přemýšlel jsem, jestli nominace pana Bašty s tím třeba nějak nesouvisí… Zkrátka, myslel jsem si na Vitáskovou a kandidáta SPD jsem měl za předem odepsaného.

Ale od chvíle, kdy se nominace uzavřely a bylo jasné, že Bašta je to jediné jiné jméno (vedle menšího zla Babiše), které Alternativě víceméně zbylo, tak mi to začalo hlodat v hlavě. Vždyť se situace doopravdy vyjasnila. Kde nejsou jiní kandidáti, tam není důvod k nejednotě. Nejenže není žádné lepší jméno, ale není ani žádné jiné jméno. Kdy naposled jsme měli k dispozici tak komfortní voličskou pozici? Vždyť opravdu není žádný důvod, abychom ho nevolili. Máme jedno jméno? Máme. Je Bašta dostatečně kvalifikovaný? Je. Vnímá, že existujeme, ví, jak smýšlíme, má navěky cejch kolaboranta, protože si dovolil ušpinit se o Okamuru.

Tříštění hlasů víceméně nehrozí, protože není mezi kým se tříštit. Babiš má cestu uvolněnou tak jako tak. Kampaň má vymyšlenou, do debat chodit nechce, sám ďábel mu uklidil z cesty kandidáty s plnou peněženkou… Už teď je to takový trojboj, kdy Nerudová s Pavlem pojedou proti Babišovi a zezadu je bude jistit Fischer s Hilšerem. Středula se předvedl se svojí demonstrací a musel by hodně hodně zabrat, aby se udržel ve skupině…. Když o tom tak přemýšlím, Bašta přebírá od Březiny funkci černého koně… co když překvapí?

Mimochodem… Jeden můj čtenář mi poslal textík, kde celkem hezky a logicky zdůvodnil, proč mohl Bašta hlasovat pro vstup Finska a Švédska do NATO:

 1. Jestli budou nebo nebudou přijati, nezáleží na nás. Ale pokud bychom se postavili proti, budou na nás seveřani předběžně naštvaní.
 2. Švédové a Finové jsou tradičně podezíraví vůči anglosasům. Pokud vstoupí do NATO, vliv Británie a jejích hovadských nápadů trochu poklesne.
 3. Je lepší koupit Grippeny než F-35ky. Jsou levnější a použitelnější. Když budou Švédové v NATO, otevírá to určité diplomatické možnosti, jak ten nákup amerického superdrahého šrotu třeba ještě skrečovat.
 4. Ne, my fakt z NATO jen tak nevystoupíme, protože to v podstatě nejde. Je pravděpodobnější, že jednoho dne NATO opustí nás.

Hele, já bych tomu dal šanci. Do voleb je ještě daleko, máme jedno jméno ke sledování. Všechny požadavky se nám vyplnily. Sice jinak, než jsme čekali, ale vyplnily. Patnáct procent hlasů na Alternativě, které Babiš minule nezískal, se mohou nahrnout k jednomu člověku. To není tak málo. To by se alespoň teoreticky mohlo i podařit, že by se Bašta do druhého kola procpal. Minimálně ti, co chtějí volit srdcem, těm se tato varianta vysloveně nabízí, stejně jako těm, kteří to v žádném případě nemohou hodit Babišovi.

309 thoughts on “Nový černý kůň

 1. Volit Srdcem? Srdcařů máme plnou vládu a co z toho? Dostat Baštu srdcem do druhého kola, znamená uklidit cestu Pablo Nerudovi, ergo hlasovat pro 5K. Říkám to nerad, ale jediná opravdová možnost je Babiš. Srdce v politice nemůže uspět. Rozum do hrsti, zatnout zuby a hodit to Babišovi.

 2. Pan Bašta může být chytrý a oplýtvat dobrými vlastnosmi, ale většina běžných voličů ho nezná. Proč by ho potom měli jít volit?

   1. Jina: Ta už místo v médiích dostala. Je známější, i když to stejně těžko vyhraje se svými sympatie k greendealu s jiným společenským experimentům.

 3. Minulý čtvrtek v článku „Výcvikový tábor“ nás Vidlák obeznámil, že Poslanecká sněmovna bude projednávat pobyt a výcvik ukrajinských vojáků v České republice a poslal neverbální signál panu Babišovi, aby vzal na vědomí postoje Alternativy na toto téma. Výsledek dnešního hlasování si můžete ověřit na stránkách Poslanecké sněmovny pod odkazem: https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=79197&l=cz
  Kromě členů SPD se nenašel bohužel nikdo další odvážný.

  1. Však klídek.

   Než se začne tahle vpravdě zločinná přímá válečná podpora banderonácků příští rok realizovat, žádná Ukrajina velmi pravděpodobně už nebude existovat, ani Ruina.

   SPD-áci si uchovali morální kredit, což je v pořádku, ale jinak to hlasování nemělo praktický význam – takže je dost možné, že si ostatní prostě jen nechtěli nyní naběhnout na vidle. Čímž si šeredně naběhli na vidle do budoucna… ale to jim zjevně nedochází.

   1. Myslím, že dochází.
    Ti chytřejší z uskupení SPD vědí, proč Šéf politiku dělá a proč nechce dopustit, aby kterýkoli člen vedení měl politickou odpovědnost. Natož aby kandidoval na presidenta země.
    Je chyba, srovnávat SPD s jakoukoli podobnou stranou v Německu. Okamurovi nejde o plné koryto, jemu bohatě stačí, aby k němu jen měl přístup a z toho přístupu odpovídající objem financí. Okamura vládnout nikdy nechtěl, nechce a chtít nebude. SPD je „finanční projekt“, jako kterýkoli jiný podobný, založený na nasávání státních peněz.
    Například Landovi se vyčítá přílišný patos, prý přepálené vlastenčení a až přehnané apely na Čechy a na češství.
    No, možná – jenže on ten bláznivý Landa, on to po celou dobu svého působení v kultuře, dělá výhradně za svoje peníze, vydělané vlastní pílí, talentem a hlavou.
    Okamura dělá fakticky totéž (ale bez výborné muziky), mnohdy to kvůli zviditelnění hodně přehání, ale Okamurovi to narozdíl od Landy nikdo nevyčítá.
    Přitom Okamura to všechno dělá za peníze nás všech, daňových poplatníků. Narozdíl od Landy, za Okamurou není nikde nic vidět.
    A slyšet typickou Okamurovu rétoriku je jen tehdy, když o sobě potřebuje dát vědět. Specifické skupině voličů, kteří mu těch deset vždy naházeli.
    Měl tak své jisté (zajištěn přístup ke korytu) a na zbytek by se mohl leda vysrat. Přesně tak, jako to dělají mnozí jiní vysavači státních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *