28 února, 2024

Něco mi tam chybí

Tak nám prý v Rusku začala občanská válka. Wagnerovci se v dlouhé koloně vydali směrem k Moskvě. Prigožin mluví o nutnosti sesadit Šojgua a Gerasimova. Z Rostova na Donu a s Voroněže jsou hlášeny wagnerovské jednotky. Fejsbůk, Twitter, Telegram i Tik Tok praskají ve švech. Náš kinderministr zahraničí se už tetelí blahem, jak se Rusko rozpadne v občanské válce a Ukrajina díky tomu už brzy zvítězí. Pár dalších se k němu přidalo, aniž by si uvědomovali, co by znamenala občanská válka v zemi s jadernými hlavicemi.

Prezident mlčí, premiér mlčí… Ale Putin už měl projev, kde mluvil o zradě a nutnosti se semknout, aniž by jmenoval Prigožina. Ukrajinci se na frontě pustili do zuřivých útoků, neb ucítili šanci.

Nebudu říkat, jak to teď v Rusku je, protože mám informace ze stejných zdrojů, jako ostatní. Nedozvěděl jsem se nic, co by nebylo všeobecně známo. Poslední, co jsem zaregistroval, byla hláška Sputniku, že Prigožin zastavil svůj pochod na Moskvu. Nebudu tvrdit, že tomu rozumím lépe, než všichni ostatní. Jen vám povím, co mi na celé věci nesedí.

Představte si toho Prigožina. Má svojí soukromou armádu, řekněme, že se na puč připravoval dlouho dopředu a skutečně chce uchvátit moc. Fakt si někdo myslí, že by celý henten konvoj Putin nenechal rozstřílet na hadry? Klidně i s celým Rostovem na Donu? Kdyby se vládce v Kremlu cítil skutečně ohrožený, myslíte, že by nepřilítla nějaká nadzvuková stíhačka nebo nadzvukový bombardér a nezničil je i se všemi, co by zrovna měli smůlu a byli by blízko?

Putin je přece henten diktátor, ne? Je to největší magor, je posedlý mocí, navíc má rakovinu, osobní bezpečnost přehání, neb je paranoidní, atd, atd. Kolem něj je kamarila oligarchů, Rusko není stát, ale zločinecká organizace… vynechal jsem něco? Já totiž celý den poslouchám o občanské válce, ale chybí mi k ní ten nejzákladnější atribut – hory mrtvol. Na to, že se nám prý perou mocenské kliky, tak se vlastně vůbec nic neděje. V ulicích je vojenská technika a vojáci se fotí s místními. Chybí mi stanné právo a hlavně mi chybí vojenské soudy. V takovéto situaci se zpravidla nikdo neobtěžuje čtením občanského zákoníku.

Neříkám, že v Rusku nemůže dojít k občanské válce, ale jsem si celkem jistý, že nebude vypadat takhle. Tam na východě se z nějakého zabíjení a popravování neposerou. Pokud tam někdo chce sesadit Putina, tak na to nestačí prorážet směšný zátaras na silnici. Museli by se jinak prostřílet. Nějak také nevidím stovky a tisíce zadržených – na obou stranách. Někde by měl mít navrch Putin, někde zase Prigožin. To je přece první, co se řeší – zbavit se všech zrádců a zaprodanců a ideálně to hned dát na internet, aby všichni věděli, co je čeká, když nebudou pěkně spolupracovat s tím, kdo jim zrovna vládne.

Co brání Putinovi, aby na svém území, kde nejsou žádné Patrioty ani jiné protiletadlové střely nepřítele, aby prostě poslal svoje letadla? Ohledy? Copak on nějaké má? Doteď to byl přece psychopat, ne? Proč Putin řeší kritickou situaci svého postavení tím, že pár bagrů rozrýpává asfalt na dálnici? Z mého vidláckého pohledu to vypadá tak, že svojí situaci za kritickou nepovažuje. A i když si nemyslím, že by byl Putin magor, nedělám si iluze, že kdyby se cítil skutečně ohrožený, že by nějaký konvoj ušetřil. Nebo že by řešil kolaterální ztráty. V tomto ohledu nemá v Rusku žádná omezení.

Víte, kdy bude zle? Až se na Tik Toku objeví první řada postřílených civilistů… Bude to tak půl hodiny poté, co je nějací kati povraždí. Dneska to jde rychle a všichni mají v kapse kameru. Pokud se tak stane, bude rozumné si zkontrolovat jodové tabletky a přemýšlet, kterým směrem je od vás Praha nebo Brno, abyste věděli, odkud přijde tlaková vlna a záření.

Ne, fakt nevím, co je to tam teď v Rusku za šaškárnu. Dovedu si představit třeba variantu, že Ukrajina svojí ofenzívu ukončila moc brzy a je zapotřebí je přesvědčit (podobně jako u Bachmutu), že stačí jen ještě trochu zabrat, poslat dopředu ještě pár brigád a pár leopardů a ruská obrana konečně praskne. Možná si prostě dvě armádní kliky vyřizují účty a Putin se ještě nerozhodl, jestli zmizí Šojgu nebo Prigožin. Možná se právě vyrábí záminka k všeobecné mobilizaci a vyhlášení stanného práva. Možná je ton způsob, jak přisunout blíž k Ukrajině další jednotky a předstírat, že budou útočit úplně jinam, než na Kyjev. Možná je to jen názorná ukázka Západu, že Rusko může být mnohem nebezpečnější, než je teď.

A také je možné, že Prigožinovi normálně jeblo. Pokud ano, tak si to zapamatujte. Takhle to vypadá, když jebne Rusovi. A modlete se, aby přesně takhle nejeblo Putinovi a aby ho Pánbůh ještě dlouho zachovati ráčil. Představte si, že nějaký takový Prigožin sedí v Kremlu a má na dosah jaderné tlačítko… Ten chlap neváhal vyrazit na Moskvu. Myslíte, že by váhal odpálit ty svoje Sarmaty, Topoly a další střely? Nebo, že by to třeba alespoň zkusil na Kyjev nebo Varšavu?

Jestli je tohle občanská válka, tak jsou ruští warlordi nějak moc útlocitní. Příliš se to podobá operetě a příliš málo se to podobá frontě u Kupjansku. I běžné vojenské cvičení má v Rusku větší ztráty než wagnerovský pochod na Moskvu. A právě proto, že mi k obrazu občanské války chybí masové popravy a další hrůzy, myslím si, že za tím bude něco úplně jiného.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

Pokud stojíte o moji knihu, máte na to poslední týden. Mohu se zaručit, že odešlu všechny knihy, které si objednáte do 28.6.2023. Ve čtvrtek 29.6.2023 odejde poslední várka. Pokud si knihu objednáte později, přijde vám pravděpodobně až v srpnu. V červenci zřejmě nebudu schopen expedovat vůbec a v srpnu jen omezeně. Vše ostatní zůstává v platnosti. Každý, kdo pošle jako dar Institutu českého venkova alespoň 350,- Kč, si může vyžádat knihu v zasílací aplikaci na Kydech. Systém si váš dar pamatuje, ať byl odeslán kdykoliv.

311 thoughts on “Něco mi tam chybí

 1. Nějak mne nesedí,že by Rusko útočilo na Wágnerovce.
  Pověsit na nos Prigožinovi,že se jich chce zbavit Šojgu,byl úmysl a to ničení to samé,při dnešních možnostech techniky to jde také,když byly ještě na území Luhanska.Hlavní věc je,že se to uklidnilo a budou se sčítat ztráty a někdo to zaplatí degradací.

  1. Ukazka, upozorneni , kdo vladne v Rusku a Rusku?
   Akce muze bejt namirena na Putina , jako dukaz , ze uz nestaci na vladu a na zacatek konce , jeho vlady v dusledku ..
   A na presvedceni ,ze ani nemuze udelat nic Prigozinem a je bezmocnej??

  2. Podivejte se , Sojgu je jenom ministr ve vlade a ma zodpovednost ,
   za svuj resort ,
   ale celkovou zodpovednost za celou vladu a vsechny ministry a vladu ridi ,
   predseda vlady , Misustin.
   Kam ten se ztratil?
   /Co nikdo nevi , ani nevidi/.

 2. Bude psina až se Rusko rozpadne a proud běženců zamíří do Německa a politici budou hlásat wir schaffen das a kvóty na migranty

 3. Jelikož přes 90% zpráv o posledním kočkování v Rusku je z Telegramu a podobných platforem, tudíž k tisícům gaučových generálů, kteří píší své výplody z entuziasmu a kvůli sledovanosti, se ihned připojily všechny NGO’s tajných služeb – tedy většina informací jsou prostě plky – je důležitější, než co si o tom všem myslet, spíše to, co si o tom nemyslet.

  Tedy: není to převrat. Ani proti Putinovi, ani proti vedení ruské armády, ani to není žádná akce jakési „oligarchie“. Většina Západních politiků, anál-ytiků, komentátorů… je natolik vyšinutých a celkově mimo, že to vnímá jako jakési pokračování „Hry o trůny“, „House of Cards“ či jiných přiblblých kokotin z Hollywoodu, Netflixu a dalších mediálních doupat. Hodnotí to vše podle svých dementních představ o Rusku…

  Jelikož Prinožin je expresivní až hysterický magor, dlouhodobě jevící známky – jak to napsat slušně – „únavy z boje“ – možná je nejpravděpodobnější prostě to, že neustál ten tlak a dočasně mu z toho úplně jeblo. Jeho loajální žoldáci se proti šéfovi hned nepostavili, takže vypukla „bouře ve sklenici vody“, která prakticky skončila Putinovým projevem v sobotu ráno.

  Pak už šlo jen o to, jak 100 hoven jak z toho ven. Za pomoci Lukašenka a jistě i mnohých dalších se nakonec našlo přijatelné a „vojensky čestné“ řešení: coby hrdinové nebudou Wagnerovci potrestaní, Prinožin bude chvíli uklizen, všemožné nekompetence a vojenské bordely budou napraveny – těch je v každé armádě vždy hodně.

  Pravděpodobné je i to, že takový virvál použili mnozí hráči jako příležitost ke svým vlastním akcím. Třeba že tím armáda kryla přesuny své „záložní armády“ pro ofenzivní akce v Ruině. Nebo že to GRU a FSB použijí k posbírání agentů Západu a všech dalších, kteří neopatrně vylezli z nory.

  Počkáme, uvidíme.

  Důležitější možná je, že ruské útoky na Ukroše v poslední dny spíše zesilují. Ostatně, jedním z požadavků Wagnerovských vojclů bylo přestat se s Ukroši tak mazat a uplatnit více síly. SVO je vojensko-policejní operace a tak se silnější válečné prostředky používají velice omezeně; cíle operace jsou mnohem všeobecnější než nějaké taktické postupy na frontách; prakticky jde o „neválku“ s NATO.

  1. Sorry, Prigožin. Automatické opravy v OneNote, ve kterém delší texty píšu; mám kolegu ajťáka Prinožina a tak to vždy opraví podle slovníku. OneNote (spolu s Visio, VS Code a PowerShellem je to nejlepší co Maloměci kdy spáchali, fakt skvělý software).

   1. Re: káčko

    Mým prvním bojovým úkolem při obdržení nové škatule je snaha vždy tyto „opravárenské vymyšlenosti“ co nejdříve vyřadit z provozu.

     1. Re: Káčko

      Ano, soudruzi jsou přesvědčeni, že uplně-fšichni-ganc-cype jsme vygumovaní a neumíme napsat dvě souvětí za sebou.
      Nicméně když dostávám reference od famílie, co se děje ve školství, zase se soudruhům až tak moc nedivím.

      Perlička – soudruh ředitel naší ZŠ zakázal od příštího roku domácí úkoly.
      To prostě nevymyslíš…

      Dcera hledá intenzívně jinou školu i za tu cenu, že tam budeme muset vnoučka vozit…

      1. To ještě máme co dohánět.
       Gréta Aspergrová navštěvovala školu, kam chodí děti jen když se jim chce.
       Když se jim nechce, ráno rodiče brnknou do školy, že potomek si bere volno.
       Děti se tím učí samy si organizovat režim dne a takoví lidé jsou potom samostatní, zdravě asertivní a kreativní a tak a vůbec…

      2. V dobe, kdy zaci pri psani domacich ukolu pouzivaji/zneuzivaji AI („umelou inteligenci“), jsou domaci ukoly na dve veci ….

       1. Re: Homér

        Když mají tvrďáka – pedagoga, naučí se psát. Neumějí už ani to.
        BtW. opisováním se učíte, pokud jste si toho za celý svůj život nepovšiml. Souvisí to s mnohem lepší vizuální pamětí druhu homo sapiens.
        Proto jsme museli opisovat do slovníčků slovíčka v cizích jazycích. Dodnes se mi vybavuje grafická podoba slova – pokud si tedy na něj vzpomenu, nikoli jeho zvukomalba. A protože jsem poctivě opisoval, neměl jsem problémy s pravopisem v cizích jazycích.

        1. Podobně funguje příprava taháků. Pokud jsem si nějaký do školy připravil, nikdy jsem ho nepotřeboval, protože jsem se přípravou taháku vlastně připravil na písemku.

         1. Přesně, nedávno jsem vnučce vysvětlovala taháky, že jsem je psala malými písmenky, někdy tak malými, že jsem je později ani nepřečetla.
          Většinou jsem si všechno pamatovala až na malé detaily, ovšem ty úča vyžadovala, tak to bylo tak za 3, ale prošla jsem.
          Nedávno jsem potkala premiantku třídy, stěžovala si, že bude mít malý důchod. Byla totiž dlouho nezaměstnaná. Ale přesto se podivovala, že jsem pracovala na montáži v Hyundai, díky čemuž mám výpočet důchodu dobrý.

        2. Jakym pravopisem pisete tady?
         Na co sou vam ty jiny pravopisy?
         Bezva reditel ,nenatvrdlej nechava deti zit a sebe taky…

      3. Klid, všechno je na dobré cestě.

       „V Národním konventu o vzdělávání zasedlo asi 70 zástupců politických stran, organizací a asociací, kteří se zabývají školstvím. Konvent svolal ministr školství Mikuláš Bek (STAN) s tím, že mu bude nahrazovat tým poradců. Podle ministra má za cíl umožnit jeho členům podílet se na podobě vzdělávání v Česku. První jednání konventu se konalo v pátek 23. června v prostorách Senátu.“.

       Doufám, že ostatní ministři budou následovat Bekova příkladu.
       „Ať k slávě Boží (nehodící se škrtněte) píseň střídá píseň…“

   2. Dokonce je i možné, že to byla dalekosáhlá fligna GRU a FSB; předem naplánovaná operace, na zničení zrádců, krtků Západních tajných služeb a převzetí plné armádní kontroly nad PMC Wagnery a dalšími (v Rusku je PMC více, např. svoje vojcly má i Gazprom). Podobně jako operace v Turecku za puče proti Erdoganovi v roce 2016.

    To se ukáže časem; pokud Prigožin bude volně pobíhat dále a svobodně vykřikovat na Telegramu, je to skoro jistota.

  2. Ještě jsem chtěl dodat, že celkově to skutečně vypadá jako spontánně vzniklá kulišárna, vyvolaná Prigožinovými šílenými výstupy, a ne příliš chytrým řešením „problému s PMC Wagner“ – chtěli je prostě zrušit a plně převést pod standardní armádní velení. Takové akce většinou vypuknou a pak chvíli jedou samospádem, než ve účastníci vyblbnou a pochopí, jak se jim to úplně vymklo.

   Profesionalita a „nebezpečnost“ pro stát, jak o tom mluvil Medvěděv, se mi jeví značně přehnaná – jsou to profi vojclové, v Africe a mnohde jinde nasazovaní právě na takové akce jako podpora převratu, získání místní kontroly metodami speciálních služeb – takže to umí i bez předešlých plánů. Když opět převážil rozum, museli si uvědomit, jak přehnané to bylo – protože z Rostova je do Moskvy bajvoko 1000 km, a kromě toho hrozilo, že je ruská armáda – letectvo a vrtulníky – rozseká na maděru, klidně i s půlkou města a všemi okolo. Jestli je pravda, že při tom všem došlo k sestřelům několika ruských armádních vrtulníků a jednoho Il-22 pro vzdušné velení, tak to opravdu hrozilo.

   Je také možné, že na vzpouře se podíleli „krtkové“ ve Wagneru, pod vlivem britské MI-6 nebo ukrošské GUR a SBU (tedy i CIA), za ta léta se tam shromáždila dost podivná společnost. A tito magoři mohli spontánně vzniklé rozepře posunout daleko za hranici regulérní vzpoury. Britanistánci jsou tradičně vzhledem k Rusku úplně vygumovaní – vnímají Rusko a ruský státní systém jako 8-mi letí dementi – a tak si mohli skutečně myslet, že by takhle mohli udělat převrat v Rusku… jako by Rusko byla nějaká africká či jihoamerická banánová republika, jen trochu větší.

   Což je prostě navýsost směšné a úplně debilní. V Rusku je velice složitá a hierarchická struktura, odolná proti všem takovým útokům. Třeba ruské strategické síly: jsou od všeho oddělené, a při takových událostech se přímo „hermetizují“: například, jedno z míst velení u Moskvy, hned tam naběhly oddíly VDV, a to jde jen o ochranu vnějšího perimetru; vnitřní obrana je velice silná a od běžných sil úplně oddělená organizačně, personálně, logisticky, … Podobně jsou na tom další pozemní síly, námořnictvo, vnitřní vojska… A také vojclové pod ministertvem vnitra, to jsou celé armády… Nebo Rosgvardija, ta je také úplně oddělená, podléhá vlastně přímo prezidentovi, bez mezičlánků.

   Možnost převratu v Rusku reálně žádná není a nikdy nebude – je to velice složitá, strukturovaná a etablovaná společnost s fungujícími institucemi a hierarchiemi; to je nutné si uvědomit. Ani v době Jelcinovského šílení nezískal Západ vládu nad Ruskem – jen si to namlouvali, ale byli pořád jen na úplném povrchu, nedostali se ani pod první obrannou slupku; v tomhle je Rusové úplně oblbli.

   Otázka je, co teď s tím. Wagnery převedou do jejich týlových táborů a nastoupí na ně vyšetřovací orgány, zjistí se, kdo a co udělal, jaké byly plány a zda existuje nějaké vnější napojení. Prigožin se může vrátit do kriminálu, kam nejspíš skutečně patří – ostatně je to bývalý zločinec; trestní oddíly jako za Stalina armáda nemá, takže na výběr mnoho není…

   1. Informace na Koše jsem pochopila tak, že Prigožina naštvalo, že Wagnerovci měli ztratit samostatnost a měli být začleněni pod řízení ministerstva obrany. Načež ti, co se podřídili Prigožinovi a táhli na Moskvu, že po běloruském zásahu přesunou do Běloruska, ti Wagnerovci, co s ním nešli, se zařadí pod MO.
    Počkáme a uvidíme. Dáme na slova mravenčího doktora.

    1. Tak to by W byli něco podobného jako kdysi byl SA. SA taky chtěl zůstat samostatnou ozbrojenou složkou.
     Schicklgruber, SS, Wehrmacht….ti jim to zarazili (Noc dlouhých nožů). Taky i tu druhou revoluci, ta měla být kvazisocialistická (původně i Goebbels zastával kvazisocialistické, vyvlastňovací, znárodňovací stanoviska), antiburžuazní, antioligarchická )a určitě krvavá, příslušníci SA byli vesměs lidmi fanatickými, krvežíznivými.

   2. O sestřelech:
    Zatím ni fotky, ni videa. „Z chodu kolony“ dost špatně realizovatelná věc.
    Leda by ty vrtulníky obsluhovali idioti.

    Díval jsem se na na netu na tváře Prigožina a Kadyrova a pojal mě nerčitý děs, že by mohli mít víc moci, než mají. Prý se snad snažili dostat se do „slosování“ o místo presidenta. Jeden olysalý, vyžilý hysterik druhý vousatý a vlasatý muslim. Chtěl by učit pravoslavné, aby uctívali Mohameda?

    Propagandistická práce UK a Wagner-Gruppe: Mizerná. Napíši článeček.

    Celkově:
    Prigožin si uvědomil, že by sice udělal „velkou ránu“ (nepřipravenost týlových jednotek byla opravdu tragická – postavit proti koloně ozbrojenců kulometný palpost s pytli s pískem je smutný humor), ale do Kremlu by se nedostal. Tak použil zbytek svého podnikatelského rozumu a na poslední chvíli to vzdal.

    Dopadlo to poněkud operetně. Žluté vesty to ve Francii rozjely daleko silněji.

   3. Káčko a co tak, vzhledem k tomu že se ozvala zahraniční prezidentka … jestli nechystali neco proti, takže taková nějaká obrnaa. Lidi se přece neměmí ze dne na den a zvlášť na téhle úrovni. A taky že vědí že by jim to neprošlo.

    1. Na tom je vidět, jak jsou tihle Západní magoři úplně vyšinutí: když jim neprošly puče ve Venezuele proti Chavézovi a Madurovi, v Sýrii puč/válka proti Assadovi, tak těžko může projít puč proti Putinovi. Všichni tihle měli a mají obří lidovou popularitu, Putin přes 80% dlouhodobě.

     Ruský vládní systém navíc není postaven na Putinovi, jak celou dobu usilovně lžou, ale na silném vládním systému, včetně Ústavy, vlády, soudů, … zkrátka Rusko není banánová republika. Pučisté, i kdyby se dostali do Moskvy a svrhli vládu nebo přímo Putina, by nepřežili ani pár dní… Je to zkrátka úplný nesmysl: fakt to není jako v románu „Žoldáci“ od Forsytha.

     Jak jsem napsal výše, je klidně možné, že ruské tajné služby využily známé šílenství Prigožina a k téhle rebélii ho dovedli takříkajíc za ručičku, aby v následné čistce odstranily všechny cizí agenty Západních tajných služeb a jejich místní ruské spolupracovníky. Jako se to povedlo Erdoganovi po puči v roce 2016, který by bez ruských rozvědek a speciálů pravděpodobně skončil smrtí Erdogana…

     I tak to byla úplná opereta, přes sestřely těch ruských vrtulníků a jednoho letadla – prý asi 15 mrtvých – někdo je docela dementně poslal zaútočit na kolonu Wagnerovců, asi nebyl v obraze, že to je falešný puč.

     1. Tady je krásně vidět, jak se například iDěs, doslova střelí do vlastní nohy:
      Najprve o překot píší o ozbrojených převratech, o občanské válce a nafukují k prasknutí.
      Teď napíší tohle:
      https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/prigozin-usa-media.A230625_094326_zahranicni_vlc

      Takže všichni, kromě vofcí a těchhle pisálků, věděli.
      Amíci věděli, Putin věděl, všichni zúčastnění věděli, každý věděl, co se hraje – jenom tihle pisálci, ze sebe udělají takzvaně „online“, naprosté kokoty.
      Mlčeti zlato, jenže to tihle dementi už neznají. Hrne se to na kvantitu, na souvislosti sere pes, vofcím to nedojde. A že to nedochází ani pisálkům? No a co? Zaplatí to složenky? Zaplatí! 😀

 4. No, myslím že moznosti jsou dvě.
  1) Buď Prigožinkovi opravdu hráblo a rozhodl se sesadit pár postav nejvyššího velení. V takovém případě skončí dřív, či později jako svého času jistý Valdštejn. A nebo…
  2) Bylo potřeba odlákat pozornost, aby se někde v ústraní mohlo odehrát v tichosti něco zásadního. A v takovém případě, si myslím, nebude potřeba ani nijak moc dlouho čekat, aby se to vyjevilo.

  Z toho důvodu navrhuji jediné. Počkáme a uvidíme…

    1. Re: Godot

     Závidím vám vaše zdraví.
     Já měl hnusný čaj – prý že jako zdravý, krajíc chleba postrašený polotučným tvarohem. a to je asi tak všecko.
     Ze zoufalství jsem k tomu zchroustal dva stroužky česneku. Budu hezky smrdět a všichni přede mnou utečou…

     1. Godot se má. Já mám dietu, posnídala jsem 25 gr žitného chleba, 50 gr bílého jogurtu a 100 gr rajčate.
      Teď upírám zrak na 130 gr rybího salátu v jogurtu, ale dostanu se na něj až v 10:30 .
      Ách jo
      😢

     2. Česnek mám zakázaný.
      A já ho tak rád! Takže na chalupě, kde velení nejezdí si užívám. Prý to zůstává i v prostoru i týden poté, co vypadnu do města říká ségra.
      A česnek je proti upírům….
      Tak mě napadá, koho mi ten Evžen Prigižin připomíná: DRÁKULU!

  1. 3) Co když…. Prigožin byl osloven lidmi z MI6 s návrhem, který se neodmítá. Proč ho neoslovit? Žoldáci slouží tomu, kdo platí a jeho rozbroje s ministerstvem obrany byly dostatečně zviditelněné. Dostal část odměny předem, kontakty na spolehlivé lidi, záruky podpory. Mezitím už stihl informoval druhou stranu, a pak už jen sehrál divadlo.
   Myslím, že by to byl pěkný scénář.

     1. Re: Admirál

      Nevím, na kolik vyjde podání dávky novičoku (obsluha nebude nejlevnější).
      Jako rozený Krkovička bych investoval do osamělého střílecího vlka.

  2. 4) velké cvičení, kdy se zjistilo kdo je kdo, jak by se choval při reálném převratu a zároveň se orchestranti dostanou do blízkosti Kyjeva..

  3. Re: Woody

   Taky by to mohlo být tak, že se to „samo“ spojilo do příjemného s užitečným.
   Neboli dvě (případně i více) mouchy jednou ranou.

   1. To se nevylučuje. Ale pořád si myslím, že jsou možné dvě varianty. Buď Prigymu jeblo a kope buď za sebe, amiky, MI-6… Dosaďte dle libosti a osobních preferencí
    A nebo je to všechno v režii někoho hodně chytrého, kdo ví co che.
    Osobně se kloním k variantě 2 a na reálný převrat, nedej bože občanskou válku moc nevěřím, ale ať už to je tak nebo jinak, nemyslím si, že budeme čekat dlouho.

  4. Pripad dvou miliardaru , jeden se potopil v ty plechovy roure a uz tam zustal.
   Co ses to za vola , ze je z tebe mrtvola.
   Druhej ma hystericky zachvaty , rozmazlenyho prolhanyho fracka..
   Kterej nema lezt blizko valky.
   Celkem blizko jeste bliz jeho kancelare v Moskve ,
   nekolik metru ,
   objevili miliardy rublu a 5kg zlata.
   Vysvetluje , ze to prej mel na vejplatu jeho vojaku, v kartonovych bednach , v zaparkovany dodavce. Bez dozoru.
   /A taky kam to dopracovala slavna ruska mafie/.

   1. Dalsi zalezitost je s tou akci.
    Kdyz cokoliv zacnete delat, mate samozrejme nejakej cil ,
    nic takovyho Prig ,neprohlasil a nikdo se ani nepta , co ty vojaci meli delat ,
    proc je tam poslal , melo se odehrat co , po prijezdu do Moskvy ..
    Jak takovyho idiota mohli dosadit do ty funce. A kdo.
    Podrobnej zivotopis , informace ,jak se octnul ve vedeni a kdo mu pomoh , zase zadny.

 5. Tak jak to bylo doopravdy.
  No to se nikdy nedozvíme, ale výsledky zaregistrujeme. Odejde-li postupně Šojgu a Gerasimov, tak se plán podařil a Pigožin se může uculovat. Neodejde-li alespoň jeden, tak to Pigožin projel, ale já si myslím, že to vyhrál a v RF se odteď budou dít věci, že se tzv. demokratický západ nebude stačit ani divit. Což je samozřejmě nejspíše účelem celé akce.
  Jo a doplněk.
  Ve skutečnosti nikdo kdo mluví o dění v politice o tom nic neví a nerozumí tomu co se děje. Kdo ví a rozumí, ten mlčí, protože to ovlivňuje jeho zájmy. Není vše jak se zdá. S největší pravděpodobností jde o něco úplně jiného. To co se nám zdá je něčí vědomý podvod a proto je zde jedno doporučení. Nevšímejte si toho a hlavně se toho neúčastněte v jakékoliv podobě.. Nic nevíte, nic neznáte a ničemu nerozumíte, takže s největší pravděpodobností budete využiti, podvedeni a opuštěni. V horším případě vás zavřou nebo zabijou. Tak si vyberte.

  1. Ve fšech slovanských zemích je mnoho kukaček, eště z dob předchozí okupace a eště starších dob, například u nás eště před Bílou horou za Káji čtvrtníka, kerý pořádal hony na místní otroky se s kukačkama roztrhl pytel. Nakvartýrovali se tady cizáci jako po válce do opuštených statků, taky si napsali zásluhy, rozparcelovali si půdu, rozkradli co se dalo, připínali si metále a malovali rodové linie aby to sedělo. A sputili kolaboraci na plno.

   V Rusku to není o moc lepší, ale kukačky, páté kolony v banksterských ústavech židlosoudruhů a v armádě se už projevují, snaží se sypat písek do soukolí, ví se už o nich, že škodí, kukačky, ale musej se odchytat postupně aby nemohli dělat větší škody. Normálnější blboni v Rusku by taky nejraději věc vyřídili peticí nebo z kavárny poslanou esemeskou, jako u nás, ale mají problém, že igdyž zůstanou dycky napospas musejí se zvednout a jít příkladem.

 6. Jak to říci slušně…
  Když kouzelník potřebuje odlákat pozornost, začne se po jevišti producírovat jeho mladá a krásná asistentka. Obvykle má podmanivý úsměv, šikmo střiženou sukni s rozparkem téměř až tam, oblečení pošité flitr, hluboké oči a epesní kozy

  Prigožin sice nemá ani vlasy ani kozy – a ošklivý je jak sedmý potrat Baby Jagy, že by s Drábovou mohli být sourozenci, nicméně je třeba si přiznat, že svoji roli sehrál NAPROSTO DOKONALE

  Otázka za 1.000 USD zní – CO DĚLAL KOUZELNÍK v době, kdy se kolektivní západ kolektivně zalykal štěstím nad tím, že se i v tom ďábelském ruSSku KONEČNĚ našel jeden vznešený bojovník za svobodu, který jde svrhnout Putina?

  CHÁ CHÁ, řekl by na to Hurvínek 😀 😀 😀

  1. Hezky sepsáno: Prigožin je bezpochyby používán zmíněným způsobem již dlouhodobě. Takový ruský vojenský Zafod Bíblbrox – odvádí pozornost od skutečné moci, možná slouží i jako katalyzátor změn v armádě a silových strukturách. Ruské hierarchii moci vyhovuje – jinak by ho neměli. Nakolik je pod přímou kontrolou GRU, a jak široká tato kontrola je, to je ta otázka – ale podíl GRU je nepochybný, už jen z akcí Wagnerů v Africe i jinde.

 7. Nikdy jsem nechápala ty, co se těšili, že Putin už už umře, nebo bude odstraněn ze své funkce. To jim nedocvaklo, že bude nahrazen Kadyrovem, Prigožinem, nebo někým podobným?

 8. Nějak nám zase zmizeli ti onanymové, co se nám tu tak náhle vyrojili a zasypávali nás „zaručenými“ děsivými zprávami. Jinak myslím, že to bylo poučení i pro čtenáře takového vlka – nic se nejí tak horké, jak se uvaří. A Vedoucí kolotoče na AE News vymyslel vtipné označení: speciální vojenský puč skončil.

   1. Myslím, že až válka skončí, budeme muset něco Rusům předhodit. Co kdybychom jim předhodili Lipánka? Takový převýchovný pobyt v táboře u moře na Krymu by mu mohl prospět! Třeba by se tam naučil i slušnému chování!

   1. Bez operety? Hmm. Ten přesun byl tak trochu v Trumpovském stylu (letadlové lodě sem – letadlové lodě tam).

    Doprovodnou melodií byl asi nějaký motiv z Borise Godunova.

    Proč ten přesun proběhl s takovým „rachotem“, čerti vědí (možná Lipavský)

    Proč se přesunou Wagnerovci do Běloruska, je docela zřejmé.
    Byly v záloze, čekali, jestli se něco neposere při ukrajinské ofenzivě. Neposralo, odvedenci to zvládají. Tak se uvolnily ruce a Wágnerovci posílí obranu na severu, kdyby se tam NATO chtělo o něco pokusit.

    1. Zajem o Lipavskeho je veliky.
     Skoro zadnej je o prohlaseni Putina a trestech za zradu.
     Bylo videt ,ze zuril , jde o dopad cele zalezitosti , na verejnost ruskou a svetovou a ze za jeho vlady , se neco takoveho stalo a tak ma na tom i podil a zodovednost…
     Ted nemuze vyhlasit , ze slo o nejakej blbej vtip , nebo nezdarenou komedii, boudu na ukra atd. s mnozstvim spekulaci v dusledku …

     1. Z tohohle už fakt nic nevytěžíš 😂 Putinovi to nijak neublížilo, ale pomohlo to dost věcem. Takže zpátky na služebnu a čekat na nové notičky.

      1. Minimálně to ukázalo světu, jakou má Putin podporu a důvěru doma – nejen mezi lidma, ale i mezi vojcly atd.

       Řekla bych, že mu akce „Prigožinův převrat“ (a její vy/řešení) neublížila… možná spíš něco málo naopak.

        1. Ale, blábolo, ten včerejší mediální výbuch a ztrapnění vás všech už fakt nezachráníš. Jste prostě hlupáci a idioti, smiř se s tím. Vrcholem byli dva arci idioti Blbánek a Zdechlinovský. Komentáře na alternativě byli, mimochodem na rozdíl od těch hysterických vašich, celkem klidné. Pouze pár nasazených elfích blbů, tuším zde se jeden ohlašoval pod nickem „Jan“, psali jakože apokalyptické scénáře.

  1. Reálný výsledek šarády je, že Bělorusko má na svým území ruský atomový zbraně, jednotky ruský armády, wágnerovce a Lukašenko má nově pověst dobrýho vyjednavače – bez ohledu na to, jaká šou se vlastně před našima očima odehrála.
   Na polský straně běloruský hranice stojí batalion Kastuse Kalinowského – sbírka polonáckovskejch šmejdů, placenejch, vyzbrojenejch a vycvičenejch námi. Dál tam je polská armáda uvedená do pohotovosti, několik desítek (nebo stovek?) letadel z cvičení NATO, který určitě teď neodletí.
   Zapomněl jsem na něco?

 9. Mohlo to být i zároveň „ostré“ cvičení na rozvrat Ruska zevnitř.
  Určitě posbírali, posbíraljí spousty lidí, kteří se přihlásili k páte koloně uvnitř Ruska.
  Něco podobného proběhlo v Turecku 2016

  V Turecku začal monstrproces s pučisty, pokračuje masové zatýkání
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/turecko-puc-proces-fethullah-gulen.A170801_091645_zahranicni_aha

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokus_o_vojensk%C3%BD_p%C5%99evrat_v_Turecku_2016

  Od pokusu o puč v Turecku uplynulo pět let, pozadí vzpoury je podle opozice stále nejasné
  https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3341284-od-pokusu-o-puc-v-turecku-uplynulo-pet-let-pozadi-vzpoury-je-podle-opozice-stale

 10. První jednání: Expozice a zápletka
  Druhé jednání: Kolize a krize nebo naopak
  Třetí jednání: Katarze a finále ultimo
  Tak probíhá opereta nebo muzikál. (Ten ale může dopadnout i špatně.)
  Ve kterém jednání jsme dneska v muzikálu „Prigožin“?

 11. Vidlák se trefil. Nebylo to asi až tak těžké.
  Rusové chtějí zopakovat bitvu u Kurska, tedy zničit vojenskou sílu Ukrajiny ve strukturované obraně. Ukrajinci to mezitím už opískali. Takové ty řeči, že se jedná o průzkum bojem jsou trapné. Když zahájíte ofenzívu, musíte do toho jít naplno, jinak nemáte šanci na úspěch. Nyní se patrně podařilo Rusům vyprovokovat Ukrajince k plnohodnotnému útoku. Bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine.
  Bude také zajímavé sledovat, kam se rozjede Vagnerova skupina. Podle mého názoru zaútočí ve směru na Charkov. Udělá to, o čem mluvil Putin, tedy sanitární pásmo na území Ukrajiny, aby zabránili průnikům Ukrajinců za území Ruska. Rusové tam asi vrhnou i „záložní“ armádu. Konec června už prakticky je, tak nač otálet.
  https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-ukrajina-zahajila-operace-na-nekolika-mistech-vychodni-fronty-40435844
  https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-rusko-vytvori-do-konce-cervna-zalozni-armadu-nasledovat-bude-armadni-sbor

 12. Libtardi po skončení „občanské války“ říkají, že Prigožin je jakože alfa samec, a že si udělal z generality svoje děvky, že mu jakože ve všem vyhověli.

  1. Divím se, že pražská kavárna ještě nevyvěsila prapor PMC na ukrajinské muzeum na Václaváku. Asi o víkendu nemakaji.

  2. No jediné, co jsem si všiml, že dokázal, že nemá ulité prachy někde bokem. Našli se jenom čtyři miliardy, k nimž se přiznal, a sdělil o nich, že jsou určeny na žold, čemuž bych i věřil.

 13. S ohledem na zprávy v českých médiích, kterým už dlouho nevěřím ani bž, nevím, co se tam děje.
  Ale napadá mě, že tažení na Kreml je takový divadlo.
  Rozjásaní ofenzívci se vrhnou do vítězné bitvy.
  A pak se to kolem zatáhne a nebude cesty z toho kotle.
  Amerijčani je z toho asi tradičně tahat nebudou.
  Pro české misionáře v Afghánistánu také neposlali evakuační letadla.

  1. No, mně na tom během dne zaujalo, že, když jsem viděla na amatérských videích (tj. na záznamech obyčejných kolemjdoucích), jak rostvočané nadávají prigožinovým „okupantům“, posílají je pryč a šermují jim pěstmi před nosem, tak tihle „vzbouřenci“ před nimi ustupovali a očividně nechtěli přistoupit k nějakým rvačkám, agresi, střílení, krvavému potlačení odporujících občanů (jak by člověk při puči očekával) atd..

   Ale spíše jsem si říkala, že v celé té akci jde Prigožinovi o to, aby dostal víc a další prachy… Ale i to je zřejmě naivní a neumětelský pohled… Jaké byly skutečné cíle této „podivnosti“ se asi budeme dozvídat postupně následující dny.

   1. Teta Karla: V roce 2016 v Turecku civilisti taky blokovali auta a tanky pučistů. Kdo dělá puč, má omezené možnosti, když se mu postaví dav ve městě a když nemůže vypnout internet. Pučisté obvykle mluví o tom, že konají v zájmu lidu, ale potom těžko můžou dav rozhánět jako svého nepřítele, aby tanky mohly projet zvlášť v době, kdy všecko hned bude ukázáno na internetu.

    V offline době se puče dělaly v noci, obsadil se rozhlas a sídlo televize. Ráno byli občani postaveni před už novou situaci, jako opět v Turecku v roce 1980 a několikrát předtím v 60. a 70. letech. Civilové se nemohli ihned svolat přes Twitter.

  2. Umřelo 12 pilotů, šest sestřelených lítacích strojů, které mají mít na triku vagneři. Ověřeno to není, zpráva tuším z sputnikovskeho TG.

  1. Ona se uspokojuje tak nějak sama sebou už jenom tím, že prostě je.
   Stačí se podívat na fotku Afročechové s Afroameričanem po podpisu smlouvy.
   Vypadala, že se paní minivál takzvaně „udělala“.

  2. NO! To je pěkná sviňárna! Jako mladí jsme tomu říkali rodeo.
   To se, pěkně zezadu a pevně přidržená, holka přivedla až těsně pod hranici – a jakoby mimoděk, duchem nepřítomně, se zašeptalo jméno její nejlepší kamarádky.
   Měřil se čas, od zašeptání jména dál. Rekord je necelých pět vteřin.

    1. Re: PivoJ

     Nerozumíte, páč mi neposíláte pravidelnou apanáž, za kterou bych vás periodicky a hlavně efektivně školil, jak býti ještě mladší, ještě krásnější a především ještě chytřejší.

     Řeč byla o Putinovi a soušce Tančíkové – pardon – Afročechové.

 14. Žádná občanská válka se nekoná. Protože údajně Lukašenko. Teď můžeme začít spekulovat, co bylo skutečným cílem.

  1. Pro mne nejdrive byly ty velky hystericky hlasky a velka pozornost vsude..
   Naposled sem slysel vcera kricel , ze meli hodne ztrat a ze kvuli tomu
   udela povstani ,proc?
   Aby byly dalsi ztraty? Uz pet mesicu takhle vykrikuje..
   Ukazovali jeho kecy a je dost pri nich odpornej , plnej hystericky zurivosti, nenavisti , ktery ale mel vykrikovat v Kremlu ..
   Na misto zdalky.
   Je jenom najakej administrator a kde se vzal na tu pozici ,jak to s nim zacalo ,
   kdo u toho byl , ze dostal pod ruku zoldaky , ted si hraje na generala
   a nikdy v bitve zrejme , ani nebyl..A je zarucenej psycho..
   Vojacek musi poslouchat rozkazy a nemuze odmitnout. Zatim.
   Neni to ale vzpoura vojaku , ale najmutych , placenych a vycvicenych osob..
   To myslim je rozdil.
   Ted sem poslouchal toho Ritter a ten rikal, ze je to organizovany vod britu a vod ukru.
   Ze je vod nich koupenej..Aby to provedl.
   Dale , ze si to zavinil Putin sam , ze mu nezavrel hubu uz driv. A vcas .
   Ze mu Putin nejdrive veril a dlouho a obvinoval Sojgu a Gerasimova.
   Potom sem nekde zahlid , ze je po matce vyvolenej a to dodava k tomu vsemu jeste jinou dimensi. Ze asi v tom jedou jeste nejaky oligarchove …
   Muze si myslet , ze je nedotknutelnej. Ze muze proto udelat cokoliv.
   A dlouhou dobu byl tolerovanej , jako nikdo jinej..
   Se nevi a nemuze vedet poradne , vodkud vitr fouka..
   Taky media spustily velkou zase propagandu ,jako na povel..
   Komu patri , se vi taky..
   Ted je situace , ze Putin neco rekl v televizi a von se hned zastavil..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *