19 června, 2024

Ještě krátce k dnešku

Aneb lesk a bída naší diplomacie ve skutečně vážné situaci.

Prezident mlčí a asi si okusuje nehty podobně, jako celé NATO. Ostatně ty kanceláře tam zná, možná lituje, že už tam není, protože tam mají fajn velikej několikaposchoďovej bunkr. Člověk by čekal, že se jako vrchní velitel a hlavně voják s dlouholetou zkušeností, jak sám o sobě tvrdí, alespoň kratičce vyjádří. Dokonce by mohl zužitkovat tu ruskou špiónskou školu, kterou pod Varšavskou smlouvou absolvoval. Ne. Ticho, že by se dalo břitvou na vousy krájet. Tak hlavně, že má to mlčení alespoň důstojné.

Premiér Fiala mlčí též, dokonce mě napadá, jestli vůbec chápe, co se stalo. Tady totiž přestal fungovat jeho svět gest a fikce, tady neví kterou poučku a slogan použít, tady se těžko dá říct některá z jeho oblíbených vět a doplnit to dramatickým rozhozením rukou. Ten člověk má svůj svět ala Brusel, ve kterém mu už je jedno, že to co říká, je naprosto nereálné, protože on už si žije paralelní vesmír. A tohle je tvrdý střet s realitou, která do toho vesmíru nezapadá. Předpokládám, že prostě neví co říct, a tak si šel s knihou v ruce a v obleku přemalovat obývák a prostě to vytěsnil.

Ministr zahraničí vojín Jasánek Lipavský se při pohledu na šíleného Prigožina, který velí neméně šílené bandě zločinců a řekněme vyvrhelů se zkušenostmi s Afriky a bůhvíodkud, kráčejícího k jaderným tlačítkům v Moskvě raduje, jak pojede na dovolenou na Krym, a požaduje doporučení nejlepšího letoviska. Jako satira po deseti pivech dobrý. Jako prohlášení diplomacie ve chvíli asi nejvážnější krize kterou jsme tu měli, je to ….. prostě Jasánek. Když jel na Ukrajinu, bral si stejně jako Fiala helmu skoro i do vlaku a teď, když má za ukrajinskýma dveřma mnohem většího magora, mu to přijde vtipné.

Ministryně obrany Černochová lehce zažertovala v krátkém tweetu na téma minulosti a chaosu, co vzniká v Rusku po prohraných válkách. Jakože na pohodu. No stress. Asi předpokládá, že co se v Rusku uvaří, to se tam taky sní. A my slízneme při troše štěstí jen ten radioaktivní prach.

Jako perlu na konec uvádím nekonečně tweetujícího Tomáše Zdechovského, který se vytlemenými smajlíky Černochové ptá, zda si nepojedou vzít zpátky Kralovec a stejně vytlemeně sleduje, jak Wagnerovci prorážejí první zátarasu do Moskvy. (Tyhle smajlíky Tomáš v takových situacích, kdy jde o život používá rád.) Také jim radí, že by si neměli nechat líbit sestřelení dvou vrtulníků. To už bez smajla, ovšem už i bez dvojitého W. Inu křesťan jako víno ten pan europoslanec.

Takže takhle si, na hranici možná nejhoršího ohrožení za poslední dlouhé roky, s naší diplomacií a představiteli státu stojíme. To jen až vám zase budou něco kázat a rozhodně nebo učeně se u toho tvářit. Docela sranda ne?

50 thoughts on “Ještě krátce k dnešku

   1. Jsem rád, že se Slováci starají. Máme s nimi dlouhou společnou historii a rozumíme si.
    My si jich také všímáme, hlavně pláčeme za Čaputovou.

 1. Prigožin: (aut. překlad).
  PMC Wagner chtěl být rozpuštěn. Přes den jsme došli necelých 200 kilometrů do Moskvy. Za tu dobu jsme neprolili jedinou kapku krve našich bojovníků. Nyní je okamžik, kdy může být prolita krev. Uvědomujíce si proto veškerou odpovědnost za to, že na jedné ze stran bude prolita ruská krev, nasazujeme své kolony a odjíždíme podle plánu opačným směrem do polních táborů.

  Opereta….

 2. A lid twitterový ten den 24.Júna do noci svatojánské hlasitě ryčel a jako smečka divokých vlkuov a psuov do nebe vyl a halasně poštěkával.

   1. Já to chápu, vy Amíci potřebujete akci, něco fakt drsného a kýbl popcornu k tomu.
    Tohle nebylo nic pro Vás.
    Budete se muset spokojit s hollywoodskou produkcí.
    Takový Брюс Уиллис или Джон Стэтхэм, to by mohlo být ono.

   2. „Tati, proc bude atomova valka ? Nekecej dopis ukol , ted pudeme demonstrovat, aby nebyla a tak nebude.
    Nebude, my tati ,sme vlada .
    Meli sme vo tom vcera ve skole“. Z.
    Blbejch vtipu , jako nahore , ani z osnov uciva , zabavu nesdilim ,
    legracky a srandicky na podvraceni pozornosti ,
    na nejaky jmena v clanku zase vyjmenovany , to neni a nebude
    nikdy moje sranda.
    Kdyz skodi nam vsem a nic jineho..
    Tak hluboko se nedostanu. Nebo pak sou hromady ….mrtvol.
    Kazda sranda totiz , nekde zacina a nekde konci.
    Kdyz nekonci ..
    Ti jini maji taky take sve „zabavy“…Bez omezeni..Kdyz je prilezitost.
    Nejdrive je z nich sranda..
    Vnitrni prazdnota vytvari v dusledku vakuum a vzajemnou zavislost , ktery u nekterych vtahnou do sebe vsecko. Vyplneni nejdrive a nejvic.Jako.
    Poust potrebuje zavlazeni..
    Honba za odstranenim prazdnoty , nezna miry, ani mezi.
    Dokonce i nejakej lipanek ve zdrobneline , kdyz je radost a uspokojeni a vdecnost za nej a za jeho zabavu. /Nevadi co dela/.
    Legrace a srandicky jsou nejlepsi nekde jinde a s nekym jinym.
    Starosta ,Prigozin , nechci jmenovat a upozornovat na ty co se nemaji objevit mezi nami, co vsechno jiz spachali a kteri jsou proti nam ,
    vse se hodi, co zaplni prazdnou mysl , pokracovani srandicek z clanku ,
    vse co letmo uspokoji poptavku , treba pro to dulezita televize ,
    president , vlada vyjmenovana , zadny jmeno nechybi….
    Kliknul sem mechanicky na PZ , objevila se senatorka Zwyrtek Hamplova s vyrokem, ,ze doba temna by mela prestat , /doba prestane je vymalovano , staci rict prani a verejne / a na te same strance bylo 7 , slovy sedm jejich fotografii…
    To je zase vo propagande , mozna ani husakove nemeli takovou..
    Dve nohy spatny , ctyri nohy nejlepsi..
    Jedna fotka nestaci, sedm nejlepsi..A , at uz si dobo temna, pryc.
    Kdyz veci jsou tam kde jsou ,
    neni to nikdy ,nahodou..

 3. Nejsem si jist, zda Královec někdy patřil zemím Koruny české….je to možné, za Přemysla Otakara II ?
  Patřil ale určitě Řádu německých rytířů, Prusům, Německu – naposledy Německu pod vládou NSDAP, SS apod.

  Prigožin místo Putina….to by bylo z louže do bláta.

  1. Tencokida: Přemysl tam byl jen na chvíli na křížové výpravě proti pohanům. Tehdejší Litva bylo poslední velké pohanské území v Evropě až do konce 14. století. Potom si to zabíraly rytířský řády německý, mečový a livonský. K Zemím Koruny české to nikdy nepatřilo. Nejvíc na severu leželo Braniborsko, které získal Karel IV. a kdyby ho Vaclav IV. dokázal udržet a nepřišla husitská revoluce, časem by asi se stalo pevnou součástí Zemi Koruny české jako tehdy bylo i Slezsko. V novověku by to ale vedlo ke germanizaci místo k národnímu obrození, protože by Čechů v takovém státě by byla jen menšina. Bylo by to naopak místo dvou třetin Čechů a třetiny Němců by Čechů nebylo víc než třetina.

     1. Strejda: Na konci 14. století litevský kníže se nechal pokřtít, jeho potomci se stali králi Polska, Čech a Uher. Sbírali koruny jednu po druhé. Tři koruny do 100 let získali. Litva jim taky zůstala. A nebýt katastrofy u Moháče, byli by to oni, Jagellonci, kdo by vládl podunajské monarchii další staletí místo Habsburků. To už stojí za křest pro vládce…i Machievalli by mu to schválil.

  1. Toho léčili v Krivém Rogu, co se pamatuju – špinavé díře, jako kdysi bývala Ostrava.
   A s pomocí nějaké místní štětky. I fotečky byly.

   1. Tecočamp: Prigožin prý vyrůstal kdysi za SSSR v té oblasti Krivého Rogu, byl několik let ve městě Žovty Vody u prastrýce.

  1. S tou várkou zbraní, které poslali do Afghánistánu to nedopadlo úplně dobře. Nakonec ty nejsofistikovanější od Tálibů složitě vykupovali.
   😻

  1. „na několika místech fronty“ a všechny najednou…

   Víte, kolik musí být příravy, logistické podpory pro takovou akci? Tohle není důsledek, tohle je spíše jedna z příčin.

   1. Re: lentilka

    Přípravy se děly v řádu měsíců. A probíhaly by stejně, i kdyby Prigoža nerepetil.
    Čekalo se jen na vhodnou záminku.
    Hle! Ivan záminku promptně dodal.
    Loutkové představení s clownem Prigožou v hlavní roli.
    Vasil na povel vyběhl ze vrat s nabroušenou kosou a vztyčenými vidlemi. Uvidíme, kolik mu zbyde kusů po týdnu „ofenzívění“.

 4. Co čekat od politiků, ale aspoň prezident jako generál se vyjádřit mohl. Teď mají že všichni z toho legraci. Při posledním pokusu o převrat během rozpadu SSSR v Evropě lidem do smíchu nebylo.

  1. Inu s IQ 107 se nezmohl na pochopení situace vlastním mozkem a nota z NATO nepřišla. Je zajímavé vidět, že se prezidentem, absolventem vojenské školy nebo generálem může stát i průměrně inteligentní člověk.

   1. Jestlize vetsine stoji za kazdodenni pozornost,
    tak s vetsinou vyhrava volby a snadno.
    I kdyz je u vsech podradnej , neschopnej a s nizkou inteligenci ..
    Kdyz zvolenej tak vzdycky yntelygentama vetsiny , daleko chytrejsima ,
    nez je von,
    a s IQ vysokym nejmin Himalaji, u vsech.
    Jak tohle muze bejt ? Muze a vzdycky tak je a bude…

   2. Re: Gerd

    Jste zcela hloupý dvounožec, který nechápe běh života.

    „… prezidentem, absolventem vojenské školy nebo generálem může stát POUZE průměrně inteligentní člověk.“
    Ten průměr je maximum, které je ještě jakž takž tolerováno.

    1. Targus: Dnes v některých státech. Byla doby kdy dokonce i pruský generál mohl být intelektuál. Jako von Moltke v 19. století.

 5. A mezitim si zavolali velci kluci, co se spolu bavi:

  Celé prohlášení tiskové služby prezidenta Běloruska:

  Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno informoval svého běloruského kolegu o situaci na jihu Ruska, kde působí soukromá vojenská společnost Wagner. Hlavy států se dohodly na společném postupu.
  V návaznosti na tyto dohody běloruský prezident po dalším vyjasnění situace prostřednictvím jemu dostupných kanálů jednal v koordinaci s ruským prezidentem s vedoucím PMC Wagner Jevgenijem Prigožinem.
  Rozhovory trvaly celý den. Výsledkem byla dohoda o nepřípustnosti rozpoutání krvavé lázně na území Ruska.

  Jevgenij Prigožin přijal nabídku prezidenta Alexandra Lukašenka zastavit pohyb Vagnerových ozbrojenců na ruském území a podniknout další kroky k deeskalaci napětí.

  V současné době je na stole naprosto výhodný a přijatelný způsob řešení situace s bezpečnostními zárukami pro bojovníky Wagnerovy PMC.

  1. Homer: Budou následovat další tisíce komentářů a desítky spekulací. Možná taky z toho důvodu, že žoldáci jsou většinou bývalí vojáci a ani jim ani vojákům se nechce proti sobě bojovat?

   1. Podle agentury JPP:
    dojde k personalnim zmenam na ruskem ministerstvu obrany
    Prigozin se svou PMC stahnou do Afriky

    A Lipavsky na Krym nepojede 😀

  2. Takže, podle všeho VVP s Prigožinem vůbec nejednal. Neb jej nepokládá za sobě rovného k jednání.
   Jen mu přes Lukašenka VZKÁZAL, ať toho zavčasu nechá.
   Tomu říkám kontrola nad situací.
   Zrádci budou zmizeni a budou zmizelí.
   Za nějakých 30h fakt dobrý výsledek.

  3. Nehody , Podvody a Dohody..
   Nejsou nahody ?
   Za jakym ucelem a co presne, tam na Belorusi , budou mit
   a maji ted za ukoly ,
   zradni Wagnerovci , jejich veleni predevsim , kdyz prave ted ,
   skoncili ozbrojenou vzpouru,
   proti vlade v case valky a ohrozeni Ruska , co budou delat ,
   prave na Belorusi , ohrozovane z Polska ,nejen prevraty,
   ale i vojenskym napadenim..
   Jeste nedavno tam beloruskej president pobihal se samopalem v rukach..
   Kdyz.
   Prigozin Dohodou nepripustil. To je moc hezky..Ale .
   Kdyz zase udela neco a neni zadna zaruka u nej /podobne jako ten novotnej u nas/, ze neudela , naopak….
   Kdyz , ma ty nevylecitelny hystericky zachvaty plny vzteku a besneni ,
   na Rusko a jeho vladu , to je jedina jistota u nej a jistota pro cely Rusko !!
   Kdyz udela s velkou pravdepodobnosti , zase neco podobnyho , co
   zase bude, jen dalsi dohoda?
   Zase po nejakych recech , kdy pred a behem nich , se ritila jeho po zuby vyzbrojena armada na Moskvu , zase nepripusti..
   Zase bude Dohoda a nebo, kdo vi…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *