24 června, 2024

TikToková vojenská vzpoura

Tak nám v Rusku ta vojenská vzpoura probíhá už celý den. Po silnicích se přesouvají kolony obrněnců, tanků a pickupů s kulomety. Všichni okolo si je nahrávají na mobil a vylepují to na sítích.

Ale zatím jsem nezachytila ani jednu zprávu s nějakým mrtvým.
Mezitím na pár videích v Rostově se někteří wagnerovci projíždějí na elektrických koloběžkách a ukazují klukům vnitřek tanku.
Pár místních hospodyněk nosí wagnerovcům čerstvě upečené pirožky.

Kadyrovci dorazili do Rostova, a Ramzan vyzval Prigožina, aby si sedli a pohovořili. Wagnerovci také opublikovali video s Prigožinem, JunusBekem Jevkurovem (náměstek ministerstva obrany, národností Inguš ) a prvním zástupcem náčelníka generálního štábu Vladimirem Alekseevem, kteří už dorazili na rozhovory za Prigožinem. Sedí na lavičkách ve stínu pod akátem a poklidně rozprávějí. A pak se nejspíš ruku v ruce vydají do Kremlu.

Takže je asi načase připomenout, že Prigožin a jeho tým patří v Rusku k nejlepším odborníkům na informační operace a public relations (farma ruských trollů, jestli nevíte). A také má velmi blízko k Putinovi, a mnoho roků se staral o osobní stravování Putina, tzn i o velkou část jeho bezpečí.

Začíná mi to připomínat Prigožinovu předchozí PSY-OP – psychologickou operaci v Bachmutu, kdy svými prohlášeními vyvolal klamné naděje na rozbroje v armádě. Ovšem tentokrát je to akce o několik levelů výše.

Informační prostor v celém světě je dnes zahlcený TikTokovými videjky, „ruská vojenská vzpoura“ je na prvních stránkách novin, TV i webů. Oborní „analytici“ jsou přetížení a ostražitě mlží a nikdo si netroufá říci vůbec žádnou prognozu, nebo naopak vychrlí deset možných scénářů, protože všichni vědí kulový. Všichni světoví politici se zpotili, když si několik hodin mohli barvitě představovat, co by také mohlo nastat v Rusku, kdyby někdo odstranil Putina a kdo by mohl přijít na jeho místo.

Jestli ona se ta vzpoura nakonec nebude odehrávat jenom na TikToku a neodnese to jenom pár ostudně zkorumpovaných vojenských papalášů.

JunusBek Jevkurov (náměstek ministerstva obrany, národností Inguš ) Prigožin a Vladimir Alekseev (první zástupce náčelníka generálního štábu)

24 thoughts on “TikToková vojenská vzpoura

 1. Z AK
  Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno informoval svého běloruského kolegu o situaci na jihu Ruska, kde působí soukromá vojenská společnost Wagner. Hlavy států se dohodly na společném postupu.
  V návaznosti na tyto dohody běloruský prezident po dalším vyjasnění situace prostřednictvím jemu dostupných kanálů jednal v koordinaci s ruským prezidentem s vedoucím PMC Wagner Jevgenijem Prigožinem.
  Jednání trvala celý den. Výsledkem byla dohoda o nepřípustnosti rozpoutání krvavé lázně na území Ruska. Jevgenij Prigožin přijal nabídku prezidenta Alexandra Lukašenka zastavit pohyb Vagnerových ozbrojenců na ruském území a podniknout další kroky k deeskalaci napětí.
  V současné době je na stole naprosto výhodná a přijatelná varianta řešení situace s bezpečnostními zárukami pro bojovníky Wagnerovy PMC.
  Jak již bylo dříve oznámeno, také během dnešního dne proběhla dvě jednání běloruského prezidenta s bezpečnostním blokem země o situaci.

  Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)

  1. Inak – vratim sa este k Lukymu.

   Uz som pisal, ze existuje teoria o tom, ze v ELALI sa to trosku rozvrta.

   Prigozin je vyvrhelom uz aj v Rusku. Wagner je teroristicka organizacia, tusim taku rezoluciu prijalo niekolko parlamentov.

   Ergo – JP si v podstate moze robit co chce.

   Rusko potvrdilo stratu 7 vrtulnikov. Ale maju fotku len jedneho zhoreneho. Ehm – by sa nahodou uctovne nepresunuli tam kde ich bude niekto potrebovat.

   By som odporucal, by si v ELALI nakupili indulonu, pac to vyzera, ze im JP natrhne rit. Nenanvideny zapadom. Nenavideny Ruskom. Jasanek podporuje JP. Zelenskyj podporuje JP, Budanov podporuje JP.

   Dnesna sou stala jednu palivovu nadrz vo Voronezi, jeden vrtulnik, a jedno poskodene zvodidlo na moste, na ktore zhodili bombu, nikomu sa nic nestalo a ani mostu sa nic nestalo.

   Len VVP podpisal zopar zakonov, ktore podstatne utahuju skrutky. To sa ozaj stalo.

   Pisu, ze Sojgu pojde od vesla a JP za odmenu bezpecne do Afriky. Len aby sa JP nechcel nalodit v Klaipede. Aj so svojim delami a tankami 🙂 🙂 🙂

   1. Mohli by Vagnerovce přesunout ,,za trest“ do Běloruska k Lukašenkovi.
    Třeba k hranici s Polskem, kde by ,,odpočívali“

     1. Tak potvrzeno, Prigožin jde do Běloruska pracovat pod Lukašenkovým dozorem.
      Nepředpokládám, že bude vařit. A sám samotinký tak také nepůjde.

 2. РИА Новости, [24. 6. 2023 19:09]
  ⚡️Лукашенко по согласованию с президентом России провел переговоры с Пригожиным, пишет „Пул Первого“

  РИА Новости, [24. 6. 2023 19:10]
  ⚡️Пригожин принял предложение Лукашенко об остановке движения „Вагнера“ на территории России и дальнейших шагах по деэскалации напряжения, сообщила пресс-служба белорусского президента

  РИА Новости, [24. 6. 2023 19:13]
  ⚡️Пресс-служба Лукашенко заявила, что на данный момент есть проект приемлемого варианта развязки ситуации с ЧВК „Вагнер“, с гарантиями безопасности для ее бойцов

  Ja by povedal, ze nie je nerealny scenar, ze Luky ponukne JP docasne bydlo, ktore sa nahodou zvrhne na prestrelku a JP bude vytlaceny do ELALI,

  Som zvedavy, ci ho v ELALI budu vitat ako heroja. Abo tam JP bude robit neplechu nadavajuc na Lukyho, VVP a aj na nestastnika, co je na prezidenstkej pozicii v niektorej s tych ELALI.

  1. Prosím, zkuste mně, nevzdělanému dezolátu se dvěma zuby, trošku přiblížit, co je ELALI.
   Přiznám se (a ano, je to moje vina, málo jsem studoval), že některé vojenské zkratky jsou mi neznámé.
   Já měl na výložkách něco, čemu jsme říkali „pancerfausty“ a jiné vojenské odbornosti mi nic neříkají.

 3. Tak ruské zdroje uvádějí až sedm sestřelených vrtulníků RF Wagnerovci
  Už se ale jedná a Prigožin není autsaidr.

 4. Jedno OT pro obveselení 🙂

  Generál Glenn Van Herk během zprávy v americkém Kongresu přiznal, že Rusko má superzbraně. Pentagon se snaží vyvinout podobné zbraně bez většího úspěchu. Generál trpce uznal realitu, že ruská armáda disponuje superzbraní schopnou zasadit Spojeným státům zničující úder.
  Kongresmani se rozhodli neusnout na vavřínech a vyzvali Moskvu, aby předala vzorky zbraní mezinárodní komisi k prošetření. Zbraně by podle nich byly pod kontrolou a již by nepředstavovaly hrozbu pro svět.
  Politici zapomněli uvést adresu odeslání, Sarmat zasahuje cíl s přesností 1 metr.

  Více: https://dzen.ru/a/ZJIpMZiQZi-HJ-nv

  1. Tady je návrh ruské odpovědi na onu žádost o předání vzorku zbraní
   …………………………………………. ……………………………………………
   Telegram do Pentagonu. NALÉHAVÉ.
   Rusko nemůže rakety Avangard, Zircon a Kinžál předat pod kontrolu USA.
   Jsme však připraveni předvést jejich ničivý účinek na zařízeních umístěných ve Spojených státech v libovolném vámi vybraném termínu.
   Garantujeme zničení vámi specifikovaných objektů na území Spojených států.
   Budete nadšení tím, co uvidíte.
   Moskva. Kreml. Putin.
   …………………………………………. ……………………………………………

 5. Tak mě napadá, nakolik je reálný ten „skutečný svět“ kolem nás.
  Není nikdo, kdo by mohl být všude.
  Pořád mě pronásleduje základní myšlenka Matrixu.
  Nebo případ Gleiwtz na druhou. Čeká se, kdo se dřív odkope.
  Ale ten MATRIX spíš: všichni mluví a píší, ale nikdo nemá zaručené zprávy.
  Všichni všechno natáčejí – ale neví co. Tak to komentují – po svém. Každý jinak, v každém okamžiku jinak.
  Jediní, kdo jsu opravdu šťastní jsou novináři. Mají pocit, že jsou k něčemu. CNN NEWS přímo září štěstím – zatím jim asi nedošly noty jak to všechno pojmout.

  1. Hloupě začalo a rychle skončilo. Ale netem proběhlo pár důležitých zpráv
   – rozhodnutím starosty v pondělí není v Moskvě pracovní den. Všichni se mají dnes, zítra a v pondělí zdržovat doma. Do 1. července jsou zrušeny všechny hromadné akce pod širým nebem (v otevřeném prostoru). Dojem – chystaný teroristický útok?
   – do okolí Rostova na Donu se přesunula velká část specnazu a pár jednotek výsadkářů. Dojem – obsazení Nikolajeva nebo Oděsy ze vzduchu a pak výsadek?
   – ukrajinská strana chce vydat příkaz k útoku na celé frontové linii, britské MI6 je proti. Dojem – provokace, aby protistrana spustila skutečnou „kontraofenzívu“?
   – souhrn škod: video jediného rozbitého vrtulníku (obvykle se k troskám nedostane veřejnost, teď to bylo ihned), shořelé zásoby paliva ve Voroněži, rozkopaná silnice kdesi u Lipecku a díra v mostu
   Vypadá to opravdu :
   – na PR akci velkých rozměrů, tipuji zastírací manévr k větším armádním přesunům dnes i v budoucnosti. Dojem – příprava útoku severojižním směrem z oblasti Běloruska?
   – snahu o identifikaci pro-ukrajinských kanálů, blogerů a dalších. Dojem – vyprovokovat k nějaké aktivitě i spící agenty a členy buněk?
   – „schyluje se k bitce, útočím první“ – falešný pokus o převrat, který získal minimální podporu, odradil možné účastníky skutečného převratu

 6. Sledujeme celou akci Prigožina a skoro vše kolem ní bylo popsáno, vyjma jedné velmi důležité věci. respektive ta byla zmíněna jen okrajově. Tím je, že se Prigožin nějak podezřele blíží k jaderným zbraním.
  Co asi tak udělají USA a NATO, pokud Prigožin dostane jaderné zbraně a použije je na Kyjev? Nepůjde o akci Putina nebo Ruska, ale o soukromou akci vzbouřeného kondotiéra. Celý ten slavný pochod na Moskvu může být jen snahou o získání jaderných zbraní a zakrytí před světem. Co asi tak s ukrajinskou morálkou udělá, pokud pár hlavic dopadne na velká města střední a západní Ukrajiny? Při vědomí černobylské katastrofy.
  A pokud by k použití jaderných zbraní došlo, kudy potáhne mrak? Přes západní Ukrajinu a jižní Bělorusko do Polska. Běloruský prezident Lukašenko si popovídal s Putinem a dostal z toho infarkt. Nebo srdeční kolaps. Sdělil mu Putin soukromě, že něco takového chystá? Nebo šlo opravdu o kolaps z rozmístění jaderných hlavic v Bělorusku?
  A jak již Vidlák poznamenal, k místu vzbouření míří všemožné jednotky z celého Ruska. Taková koncentrace síly se klidně může sloučit a obsadit černomořské pobřeží.
  Brzy se dozvíme, zda jde o vzpouru skutečnou nebo se jen Prigožin zúčastnil další šachové partie coby figurka střelce.
  Faktem ale je, že Prigožinova vzpoura je vzpruhou pro pomalu končící ofenzívu, a že ukrajinská armáda napře své úsilí k ofenzivě a nasadí poslední zálohy a zbraně.
  Putin asi vyčistí Rusko od svých odpůrců.

  1. Přesně tak.
   Všehoschopní zrádci, své rodné země i svého presidenta, vystrčili hlavy a zaslouženě po nich dostanou.
   To je za necelých 30 hodin docela slušný výsledek, nemyslíte?
   😀

  2. Re: Gerd

   S těmi jadernými zbraněmi by to mohla být zajímavá idea z hlediska zvýšení pravděpodobnosti dodáním špinavých bomb velikobritánskými soudruhy.
   Soudruhům pojedou šrotovníky na plné pecky.

  1. Tak prý se do toho vložil Lukašenko (nedávno již skoro ve smrti) a nějak to porychtoval tak, ze se wagnerovci vrací na pozice.
   Hádám, se nikdy nedozvíme, o co tady ve skutečnosti šlo s komu to posloužilo, ale zvenku to vypadá jak pojizdny čínský cirkus.
   Nejvic mě na tom baví Lipanek, který už zatančil oslavný taneček na hrobě Velké Rusi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *