10 prosince, 2023

Čeho se nejvíc bojí…

Přátelé, dnes začnu velmi osobně. Vy, co mě čtete dlouhodobě, tak víte, že se zabývám výrobou mého domácího portského. Mám na to svojí soukromou odrůdu na mém malém vinohrádku a vyrábím toho něco přes sto litrů ročně. Před několika roky jsem se rozhodl, že své víno ještě vylepším uložením v dubovém sudu. Rozhodl jsem se, že pojedu tzv. solera systém. Pořídím tak třistalitrový sud a každý rok si z něj sto litrů vezmu a nových sto litrů mladého vína tam doplním. A tak jsem začal své víno shraňovat.

Nebylo to jednoduché. Víno je oblíbené, v dnešním švihlém světě je to ideální lék na deprese… a tak jsem ročně nezachránil víc než padesát litrů. Už pět let šetřím, pět let mi ve sklepě přibývají plné demižony a zrovna po této sezóně jsem měl mít příslušné množství pohromadě. Už jsem si vyhlížel bednáře (ten si reklamu zaslouží – měl to být pan Fryzelka), aby mi udělal sud podle mých požadavků… a najednou přišlo tohle všechno.

Člověk tak jednoho dne napíše výzvu, abychom vládu řádně vyděsili a ukázali jí, kdo v této republice doopravdy vládne. Výzva si začne žít svým vlastním životem a najednou mám na příští týden objednáno několik hostů. Nechci prozrazovat předem, kteří kandidáti stojí o reklamu od Vidláka, však se to v týdnu dozvíte z dalších článků, ale já zjistil, že budu muset na oltář vlasti obětovat mé dlouho shraňované víno. Něco u našeho rozhovoru pít musíme, jinak se málo dozvím… Pan Fryzelka zakázku zatím nedostane, víno padne na vidlácké oťuknutí kandidátů. Co naděláš…

Ne, mám z toho samozřejmě radost, protože tady nejde o Vidláka. Tady jde o vás čtenáře, kterých je už tolik, že ti bystřejší politici chápou vaší cenu. Zatím je to pořád trochu k nevíře – Češi, na kterých se dá dříví štípat, se najednou probudili a berou si svojí zemi zpátky do vlastních rukou. Ještě pořád o tom mnozí pochybují, ale dejte jim týden.

Já už registruju i první známky paniky v pětikoaličním táboře. Dostal jsem několik mailů od různých starostů především z malých měst, kteří mají nad svým jménem některou z pětistran. Jejich voliči jim začali nosit můj text a oznamují jim, že je volit nebudou. Promiň Franto, jsi dobrej kluk, nic proti tobě nemáme, ale Vidlák má pravdu – ty nám energie nezajistíš, ty nám pracovní místa nezachráníš a tvůj předseda se prostě musí dozvědět, že je kretén…

Prý je to moje vina, ničím kariéry lidí, kteří to v politice nikdy nedotáhnou vysoko a kteří chtěli jen pomoci své obci. Colateral damage…

Odpovídám jim, že ještě mohou udělat coming out – mohou se od své strany veřejně distancovat, mohou ji opustit, mohou svého předsedu sami znectít a pokud jsou upřímní, lidé jim to třeba uvěří…

Každopádně už teď se v pětikoaličních kancelářích šíří defétismus. Teď jen, aby pochopili, že za to nemůže Vidlák, ale jejich předseda.

Tohle byl totiž jejich recept na klidné vládnutí ve šťastné symbióze s Bruselí, Aspenem, Bilderbergem a americkou ambasádou. Takhle mohli klidně držet Hlubučky, Slepičáky, takhle si mohli úkolovat tajné služby, intrikovat proti sobě navzájem a obrat tuhle zem na kost.

Stačilo lidi rozdělit. Rozeštvat je na pseudotématech, udržet je od sebe v bublinách, naservírovat jim plytkou zábavu… a když se náhodou občas našel politik či aktivista, který nepochopil pravidla hry, tak se na něj něco vytáhlo. A pokud nebylo co vytáhnout, tak se něco prostě vymyslelo. Mééédia se postarala. Nakonec měl každý máslo na hlavě, každý byl potenciálně gauner, všichni na všechny něco věděli a lidi mohli maximálně sedět u piva a nadávat. Jakmile se někdo pokusil od nadávání vstát a něco zkusil udělat, okamžitě na něj udělali společný nálet a za chvíli byl postižený rád, že může alespoň zpátky k pivu.

Oni se nejvíc bojí, že se lidi sjednotí. Jim vyhovuje, že každý volič volí pěkně zvlášť. Proto je zapotřebí dělat z politiky tak vážnou věc, proto je zapotřebí některé názory zadupávat, proto je zapotřebí udávat a psát seznamy dezinformátorů. Proto se musí nálepkovat, proto se v televizních studiích uráží a zesměšňuje. Tohle je jediný důvod existence všech těch Witovských a Taberyů. Oni potřebují, abyste se s nikým nemohli dohodnout. Oni potřebují, abyste se hádali, abyste byli z politiky naštvaní, bezradní, abyste si o tom neměli s kým pořádně pokecat a nakonec abyste to ze zoufalství někomu hodili (jedno komu) a věděli už předem, že se stejně nic nezmění. A nebo seděli doma a ani k volbám nešli. „Kdyby volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali…“

Oni se bojí přesně toho, co teď děláme. Oni se bojí, že se domluvíme a projevíme takové ty nemoderní a dávno potlačené vlastnosti – sounáležitost, přátelství, schopnost odlišit důležité od nedůležitého… porozumět si… Dlouhá léta jim to vycházelo, měli k tomu všechny předpoklady a všechny nástroje, ale teď, tváří v tvář největší krizi od Druhé světové, jsme to prolomili. Obejdeme se bez jejich institucí. Obejdeme se bez majnstrýmových mééédií, obejdeme se bez jejich mluvících hlav. Už jsme ukázali, že se umíme svolat za naprostého mlčení České televize a ukázali jsme, že ještě nejsme tak zoufalí, abychom se na Václaváku z beznaděje ani nesešli. Dokázali jsme zahulákat tak silně, že jsme vládu vyděsili k akci.

Samozřejmě, že celé to zastropování cen energií na těch nejvyšších hodnotách, je jen vějička. Oni prostě jedou to, co dělali vždycky. Hodit kost, rozdělit lidi, pořádně osračkovat svolávatele, ukázat chyby na řečnících, rychle dohodit psudotémata o ruské páté koloně a když to nepomůže, tak zkusí cokoliv jiného. Dlouhá léta jim to vycházelo, dělají to i teď a dělat to budou i nadále. Hlavně zabránit tomu, abychom se sjednotili. Hlavně lidi atomizovat, rozeštvat a pak jim dát volební urnu a kandidátky, kde jsou všichni na jedno brdo. Hlavně, aby se burani nedomluvili na společném postupu.

Ve středu jsem vás vyzval, abyste na to tentokrát neskočili. Vyzval jsem vás, abyste udělali to, čeho se bojí. Vyzval jsem vás, ať je jejich vlastní volební zbraní nemilosrdně zlikvidujete. Pojďte k volbám a nevolte je. Pojdťe k volbám i vy, co jste to už dávno vzdali. Pojďte zvolit kohokoliv, jen ne pětikolku. Pokud přijdete, uděláte jim z jejich plánů kůlničku na dříví a vyrobíte tisíce naštvaných starostů, co budou vědět, že neprohráli kvůli sobě, ale kvůli kreténskému předsedovi. Oni si pak svého šéfíka zaříznou sami.

Ve vládě (ale i v opozici) si ještě pořád myslí, že to dopadne jako vždycky. Myslí si to i celá řada lidí, kteří jsou s námi. Mají pravdu, doteď to tak vždycky bylo. Pojďte jim ukázat, že se mýlí a že se něco doopravdy změnilo. Vyházejte modroptáky z vesnic, vyházejte je z městeček, vyházejte je z měst, vyházejte je všude. Udělejte to vy, co k volbám už dávno nechodíte. Nemůžete na demonstraci? Tak přijďte k volbám a zvolte ty, kteří nemají na volebním lístku slovo ODS, KDU, TOP, STAN a PIR.

Nemyslete si – naše pětikolka má stále své pevné jádro. Stále je někdo bude volit. Pokud máme vyhrát, musí nás být hodně a musíme přesvědčit nevoliče.

Já vím, že máte oprávněné obavy. Jaké budou ty nové strany? Jaký doopravdy bude Rajchl, Majerová, Nerušil a ostatní? Nevezou se jen na vlně lidové euforie, aby si pak celou „revoluci“ ukradli pro sebe? Jak věřit rychlokvaškám? Nebo je to pravda, že Vrábel dostává peníze z Ruska? Nebo od Janečka? Člověk potřebuje naději, ale my už byli tolikrát zklamáni… dá se jim věřit? A dá se věřit Vidlákovi?

Přátelé, pojďme udělat postupně tři věci.

 1. Zlikvidujme ve volbách pětikolku. Pokud to dokážeme, tak jsme se sjednotili. Ukažme, že my se dokážeme tady, přes Vidlákovy kydy, domluvit. Ukažme to nejen Pětikolce, ale i těm, co se teď ucházejí o naše hlasy. Ukažme jim, že naše sjednocení nemá v rukou žádná politická strana. Tyto komunální volby musejí být demonstrací naší občanské síly. Zároveň jsme v nejlepším postavení. Uvidíme námi zvolené kandidáty v komunálu i senátu. Než budou předčasné volby do sněmovny, budeme už vědět, na čem jsme. Už budeme vědět, kdo se nejen ohání zájmem o lidi, ale skutečně to dělá. Pro novou politickou kandidátku je nejlepší vzbudit naděje před parlamentními volbami. Tam naberou moc a skutek utek. Teď je to obráceně. Parlamentní volby budou až naposled. My nejprve uvidíme, jak si vedou a pak je teprve budeme volit. Co víc si přát?
 2. Přijdeme na demonstraci 28.9.2022 na Václavák. Za deset dní. Nebudeme dbát, kdo nás svolal, nebudeme lustrovat řečníky. Někdo to svolat musí a slouží tím nám. Přijdeme tam, abychom znovu zahulákali vládě do oken. Přijdeme tam, bude nás ještě víc než posledně a ukážeme nejen pětikolce, ale i našim řečníkům, že jsme za ten měsíc urazili kus cesty. Ukážeme i těm posledním pochybovačům, že my jsme Česká republika a táhneme za jeden provaz. Kandidáty budeme volit ve volbách. Ne tam na náměstí. Tam si je jdeme poslechnout a zhodnotit. Jdeme si tam vzít zpátky právo na odpor.
 3. A vy, co máte pochybnosti, kdo jste byli mnohokrát zklamáni, ale chtěli byste ještě jednou zkusit věřit alespoň hentomu Vidlákovi, když tak hezky píše… a neumíte nebo nechcete dát důvěru rychlokvašeným politikům, vy si vedle trikolóry ve tvaru jedničky připněte ještě čtyřhrotou vidličku. Namalovanou, vytisknutou, upravenou ze skutečné vidličky, to je jedno. Vy, co přijdete na Václavák kvůli Vidlákovým textům, vy, co jste si nejistí, vy, co si nechcete nechat vzít tuhle naději, vy si připněte znamení, že si přejete, aby budoucí představitelé tohoto státu četli každý den Vidlákovy kydy. Ukažte, že jste přišli kvůli tomuto blogu a kvůli myšlenkám, se kterými už pět let chodím každý den s kůží na trh. Ukažte všem, co se ucházejí o vaše hlasy, že Vidlák píše i za vás. Ukažte všem kandidátům a politikům, co mají každé ráno číst. Chtěli jsme podhoubí, které by formovalo kandidáty, dodávalo myšlenky a poskytovalo zpětnou vazbu… tož tady jedno takové nabízím.

První krok jsme udělali na Václaváku. Druhý krok udělejme u voleb. Třetí a čtvrtý bude opět pod koněm. Ukažme vládě, pochybovačům i všem ostatním, že jsme se sjednotili za Českou republiku, za náš národ a za naší vlast. Ukažme, že na nás nikdo nemá bianko šek, protože už máme způsob, jak táhnout za jeden provaz. Ukažme, že my jsme víc než politika, že se mají čeho bát, protože už nás není hrstka a nenecháme se rozeštvat.

Zítra mě čeká první host, v pondělí o něm bude článek zcela po vidlácku. Nechte se překvapit.

420 thoughts on “Čeho se nejvíc bojí…

 1. Taková úvaha, když všechny ty instituy pro výzkum válek se vyjadřují, jak by se to mělo dělat. Jak by velkou válku vedly státy Západu, ať na místě Ukrajiny nebo Ruska? Společnost by nevydržela takové ztráty a byly by protesty. Teoreticky kdyby to bylo opačně a na Ukrajinu podporovanou Ruskem, Čínou a Íránem by útočila koalice Německa, Francie a Británie? Myslím, že by brzy západní armády zjistily, že nemají dost munice, zdrojů všeho možného ani vojáků ochotných tam jít. Celý Západ je zvyklý na mise, kde nepřítel neměl letectvo, dělostřelectvo a vlastně neměl skoro nic…základny v Afghánistánu bývaly ostřelované jen slabšími raketami velmi krátkého doletu a žádná mohutná dělostřelba.

  1. Ovšem nebýt jaderných zbraní a vědomí, že je co ztratit. Ne ani tak nás, plebsu, ale „elity“. Která ví že má co ztratit.

   1. Jaderné zbraně brání neomezené světové válce, ale i ta lokální válka může být hodně velká s nasazením vševojskových armád na obou stranách v počtu stovek tisíc mužů a hlavice použít nejde z politických důvodů nebo to aspoň zatím nikdo neudělal – Korea, Vietnam, Ukrajina. Dokonce ani dva jaderné státy nejsou úplně chráněny od pokušení přímé konvenční války, když mají společnou pevinskou hranici. Kárgilská válka Indie a Pákistán sice omezená, ale byly nasazeny desítky tisíc vojáků z milionu. Jsme zvyklí to posuzovat podle USA a SSSR, ale ti spolu nesousedí. V Beringově úžině je pořád moře. Pravidla soužití bylo snazší stanovit. Vymírání a stárnutí obyvatel mnoha zemí vede k obtížnějšímu rekrutování vojáků, ale politikům přišly ve vhodnou dobu drony, které umožní vést válku i zemím s nedostatkem lidí. Válka se stane nebezpečně společensky přijatelnou, když začne nenápadně jen bojem mezi hejny dronů možná někde nad mořem nebo neobývanými horami, i když se potiom může i rozšířit. Veřejnost nebude proto hned znepokojena a nebude protestovat.

    1. Jestli se nepletu, tak drony jsou takovou vlaštovkou odhumanizování zabíjení.
     Obrýlený absolvent nějaké VŠ zmáčkne někde v kanclu knoflík. Na základě informací nějakého bůhvíjakého informátora.
     A helemese !
     Dron nezrušil sešlost chlapíků od IS , ale početnou afghánskou svatbu. Případně dětskou nemocnici.
     Vlastně bych se divila, kdyby měl ten kdo posílá drony na lidi nějaké výčitky. Vždyť to není on, kdo určuje cíl.
     Všechno se děje tak nějak antisepticky, úplně jinak, než v klasické válce. Jenom ty mrtvoly jsou furt stejný.

     1. To je na tom všem nejhorší:
      Že se zabíjený a zabiják nemohou ani na sekundu podívat jeden druhému do do očí. Že je útočník ušetřen pohledu na rozervané mrtvolky dětí. Je to pro něj jen „počítačová hra“.
      Na jedné straně fronty někdo nabije dělo nebo minomet, zadá koordináty a vystřelí. A o několik desítek kilometrů dál se cosi stane. Ale obsluha děla to nevidí. A nemá čas. Nabíjí.

      A jde to dál – nakonec bude zabíjet a ničit AI, umělá inteligence. A jednoho dne se rozhodne zlikvidovat všechny ty roztřesené chomáčky živé hmoty, které jí překáží při jejich hrách. Někteří snad uniknou. Co bude dál se můžete podívat. Je o tom spousta filmů.
      Třeba Planeta opic.

      1. Starý kocour: Souhlasím, že je to špatný. Mezinárodní smlouvy o vedení války ukládají spoustu povinností, které ani dodržovat nejde. Na blízko s ručními zbraněmi je nějaká možnost šetřit civilisty a zajatce, ale jak píšete, dělostřelci a obsluhy raketometů dostanou koordináty, vystřelí a jedou pryč než si je najde odvetná palba. Nemají čas zjišťovat, kam střílí. I kdyby věděli, že je tam škola nebo nemocnice, stejně by jim nadřízení řekli, že už nefungují a v současnosti je tam zahrabaný nepřítel, takže ať střílí bez váhání. Používání dronů válku banalizuje jako „hru“, ale kdo se dronů zřekne, asi prohraje s tím, kdo drony má. Jak Arméni měli dronů málo a jen na to dopláceli.

     2. Helanov: To se mi vůbec nelíbí, i když to nepůjde zakázat jako papež ve středobvěku marně zakazoval kuše. Už o tom psali i někteří filozofové, že je to nebezpečné. Kdo ovládá dron ze zákopu, je pořád součástí bojiště a nese riziko, ale kdo ho ovládá z bunkru tisíce kilometrů daleko? Americká armáda s tím měla problém, jestli „piloty“ dronů vyznamenávat, když se to ostatním vojákům nelíbilo. Nakonec vymysleli nové vyznemenání, aby nemohli získat to pro normální vojáky. Piloti riskovali zajetí, museli se aspoň nějak vzájemně respektovat. Drony to posouvají někam úplně jinam…Kdyby talibanec jel do USA a vystřelil na „pilota“ dronu, který jede směny, bude to bráno jako terorismus a ne vojenská akce. Jeví se rozumnějším nechávat „piloty „dronů na zakadnách někde blíž k bojišti případě Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu aspoň někde v Zálivu, aby nezapomínali, že jsou na misi a ne v běžném životě v USA. Další změna je posílení dělostřelectva pomocí dronových návodčí palby. Tím se válka stává neustále přítomnou až 40 km v týlu. Není místo pro rytířství. Vidlák o tom tady psal už před dvěma lety v souvislosti s Karabachem, že drony daly nové možnosti azerjbajdžánským dělostřelcům při střelbě přes hory. Od té doby to víc sleduju. Navíc tihle teoretici taky upozorňují, že při použití dronů se stává absurdní označování teroristů a sebevražedných atentáníků za zbabělce. Co si někde v kmenovém území Pákistánu, které ani jejich vláda nekontroluje, můžou myslet, že muži Západu se obávají přijít sami a posílají bezduché stroje? Drony se líbí politikům, kteří si před voliči nemůžou dovolit příliš velké ztráty vojáků. Při porodnosti 1,5 místo 5 dětí, deiluzi lidí z válečné reality v mediální době a relativnímu zbohatnutí většiny lidí oproti minulým staletím, je pochopitelně menší zájem o to jít do armády, když to znamená jít do války. Nejít do armády už neznamená hladovět. V online době už nejde tajit hrůzu války jako za 1. světové kdy ani televize nebyla. Bude mírová hnutí a veřejnost zajímat používání dronů, když zdánlivě o nic nejde?! Válka strojů je čím dál nechutnější. Drony létají nad zákopy dnem i nocí a lidé to sledují na webech jako jakousi šílenou reality show. Je to podobné jako když 1914 výcvik, odvahu, duch jednotky překonal kulomet a později i otravný plyn.

       1. Papeže kritizují obě strany. Nezavděčí se. Volá po míru, ale mezi pravoslavnými moc vlivu nemá. Jedněm vadí jeho odsuzování atentátů a druhým ospravedlnění zbrojních dodávek.

     3. Voni uz s tim zabijenim meli problemy i specialni cviceny jednotky nacistu a litry snapsu a drogy nepomahali.
      Pak to sverili svym nadsenym sluhum ,ukrajincum a chorvatum ,ktery masove vrazdeni milovali a zrejme nemohou zapomenout maji v oblibe doposud..
      Dalsi nezustavaji pozadu a miliony indu a pakistancu musely zaplatit za to odkolonizovani od britu.
      Na schuzi v Samarkandu ,vylez ten z Pakistanu a zacal mluvit na Putina jak studoval v Moskve , v zemi Velkeho Ruska , ze na to nikdy nezapomene a mimo to hlavni /rouru s plynem/, mluvil jeste dlouze, ze touzi po spolupraci s Ruskem ve vsech oblastech a byl celej neobycejne nadsenej..
      Kdyz jim svrhli nedavno vladu toho kriketare a dosadili jinyho , myslel sem ze budou protesty ,ale tenhle dosazenej usakem, se taky nejak nepoved.
      Putin je jako vodnik a furt bez namahy sbira duse. Ani poklicku nepotrebuje..
      Narazil sem na jeho tiskovou konferenci, ze se par minut podivam jak vypada a jak si pocina ale ziral sem pres pul hodiny ,
      Putin je skutecna nefalsovana osobnost velky ,obrovsky vyjimecnosti ,kde by byl svet bez nej.
      Novej Caesar . I s jeho divnejma valkama.
      Velka nadeje pro svet.
      Ani se na otazky nevzrusoval a rikal ,uvidime jak to dopadne , na U…
      Rikal taky, ze EU zrusili sankce na rusky umely hnojiva ,ale jenom pro sebe.
      Sankce plati dal na vyvoz ruskych umelych hnojiv, jsou porad v platnosti pro vsechny jiny a hlavne chudy zeme..

 2. Jen připomínám, že Alena Z. udělala jednoduchý leták – pokud by to někdo uměl graficky ve zkratce vystihnout, tím lépe. Odkazy jsou zde:

  https://postlmg.cc/6y6ZjcF1
  https://postimg.cc/gxSnTP3x

  Poslední články Vidláka jsou fakt dobré. Naším cílem by mělo být „kolíkovat“ nově vznikajícím lídrům cestu, po které by pak MUSELI jít vpřed. Odkloníš se = ztratíš naši podporu. Pak je v podstatě jedno, zda na čele bude Rajchl, Majerová nebo někdo jiný – i v tom s Vidlákem souhlasím. Tohle ale vyžaduje aktivní přístup voličů, nikoliv s otevřenou pusou odezírat ze rtů nějakého nového Mesiáše.
  Výborný postřeh je i v tom, že Babiš se neopřel o voliče – vše vyřešil penězi a voliče měl jen jako prostředek k dosažení cíle, vždyť stále se opírá o EU.

  1. není to jedno!
   Nevěříte, tak so zkuste představit, že po těch kolících de Volný, Pekarová, Laudát … (každý si dosadí toho svýho).
   Děsivá představa

   1. … jen si pletete potřebu/vymahatelnosti/“zaparagrafování“ odvolatelnosti politika, abychom z nich nakonec neměli jenom jourový a spol.
    Moudrost a um politika, to je alfa a omega úplně všeho!
    Nikoli „kolíky“, ty jsou jen prostředkem!!!

  2. Ne. Takhle to nikdy nefungovalo ani nebude fungovat. Tak jak víme přinejmenším na základě záznamů starých, řekněme ne starších šest tisíc let.
   Nyní nejde o „na furt dobrý“. Jde jen zbavit se toho nejhoršího. Jenže…. pozor. Máme se, většina, pořád relativně velmi dobře. Jakákoli případná jiná vláda bude omezena vnějšími i vnitřními mantinely.
   Tak jako pro nás kdysi v sovětském bloku, klíčový je vývoj v EU, který je podmíněn vývojem globálním.
   Tím je podmíněna nynější aktivita nynější vlády. Sebezáchovná snaha zabránit takové změně poměrů, které by posílily opozici, a které by ji odstranily.
   Na druhou stranu, nynější roztříštěná opozice nemá plán, schopnost ani ochotu vládnout. Pozoruji jen několik ambiciosních jedinců. Nových tváří málo, většinou jen politický recyklát.
   Nemám přehnaná očekávání. Jde mi jen o to uhnout ze sebevražedného kursu zeleného šílenství a protiruské hysterie. Nejde mi o to milovat Rusko. Jde o to, mít své zájmy, znát své zájmy, mít vládu pragmaticky prosazující mé (naše) zájmy. Které nemusí být nutně v rozporu se zájmy „obyčejných“ lidí okolních národů.

   1. Ano, uznávám, Stridore.
    Dělala jsem to narychlo a chtěla jsem zachovat text Vidláka. Teď jsem to zestručnila a trochu zklidnila :-), ale nemám tu skener, tak to sem dám až v pondělí.

  3. a Babiš je také po zásluze potrestán: způsob vedení jeho trestního sporu ze strany jeho obhájců mne dovádí ke mdlobám… Víc k tomu nemohu říci, protože advokátní komora… možná by pomohl Asfaltový holub… V každém případě jsou voliči pro Babiše nástrojem a nikoliv partnerem – a to je ten důvod, proč je pro mne osobně absolutně nepřijatelný.

   Jinak ať volby, zejména senátní, dopadnou jakkoliv, domnívám se, že je potřeba ustavit jakési neformální „vidlákobuňky“, a dohlížet na každého jednoho senátora, a to nejen nějakými e-maily (stejně je nečtou), ale docházením na jednání senátu, podávání veřejných reportů o hlasování senátora, neustálým navštěvováním jeho konzultačních hodin v jeho kanceláři etc. etc. etc…. napsat k tomuto metodologický mauál by mi bylo ctí a národním sátkem a myslím, že společnou prací bychom ledasco dotvořili do dokonalosti. prostě doba, kdy páni volení činitelé měli bene musí def. skončit.

   1. A na druhé straně, vést takovýto proces 14 dní před volbami – to je taky nepřijatelné (a Babiš si to jistě neobjednal, nebo si myslíte, že stojí o to, aby sem zase jezdil jeho nemocný syn atd.?)

   1. Uznávám, upravím v pondělí.
    Na svou omluvu dodám, že jsem se snažila o zestručnění Vidlákova článku:
    https://web.litterate.cz/vydeste-je/
    použila jsem části textu a v té chvíli se mi zdálo, že jsem to zkrátila dost.
    Mělo to být takové prohlášení na jednu A4. Ne leták…

 3. Jsem ročník 87 – v životě jsem nebyl u voleb; tedy až do roku 2017 (tuším), kdy jsem začal volit SPD ve všech volbách, co byly – už jsem toho všeho začal mít dost. Jsem ze středních Čech, do kraje se SPD nedostalo, takže teď v obecních to hodím ANO, aby hlas nepropadl. Díky Vidláku za skvělý článek a inspiraci k tomu, abychom to nevzdali, naopak abychom to vzali my vážně! Na území Československa zemřelo asi 200 tisíc sovětských vojáků, aby nás osvobodili. A teď nás mají zničit novodobí fašisti? Ne, to nesmíme dovolit.

  1. Že Vám do toho házím vidle, s osvobozením to bylo jinak. Na obou stranách. Bylo derivátem primárního cíle, porážky nepřítele. Osvobození se prakticky projevovalo vyššími náklady a vyššími ztrátami při vedení války tak aby s ohledem na politické zájmy bylo více šetřeno obyvatelstvo Říší okupovaných zemí. Nepopírám humanistický etický motiv, projevující se spíše na nižších úrovních velení včetně jednotlivců, ale na rozdíl od mnohých jiných ho nepovažuji za dominantní.
   Pro vítězství byla rozhodující materiální převaha Spojenců. Ale i v případě dočasného vítězství Říše, její ideologický základ, německý nacismus, byl přirozenou překážkou bránící aby se stala světovým hegemonem. Kromě toho, čím větší obsazené území s obyvatelstvem, které bylo nutno ovládnout a přinutit k produkci pro Říši, tím vyšší náklady s tím spojené. I tam, kde by „utlačovaným“ koloniálním obyvatelstvem byla zprvu byla vítána říšská moc, podobně jako na Ukrajině, brzy by hrůzovláda narazila na odpor silnější než proti dřívějším kolonizátorům. Protože „zlatí Angličané“. S podporou zbytku světa. Na svém základě, Říše proti ostatnímu světu neměla šanci. Tyto potíže by se nutně odrazily i v centrální politice, ve vnitrostranickém boji o moc, v systémových a ideologických změnách. A v konečných důsledcích. A daleko na východě dočasných konkurenční, v budoucnu soupeř, prozatím spojenec Japonsko… Politika je koncentrovaná ekonomika… Jen dějepis by pak vypadal trošku jinak.

   1. Je pravda, že říšská politika byla vůči podrobeným hloupá, ale kdyby dokázali Němci včas vyrobit jaderné zbraně a ve velkém se vyzbrojit proudovými letadly, mohlo všecko skončit studenou válkou mezi jadernýmě vyzbrojenými USA a Německem. To by bylo zlé nejen pro Čechy. Potom bysme si tam tady o tom česky nepsali.

    1. Naštěstí byla pyšně omezená a tak načasovaná, že to nestihli. Na jaderné zbrani tak jako na dalších „Wunderwfaffen“ sice pracovali, jenže až když byli v defenzívě. Potud šli klasickou obvyklou cestou, pokračováním předešlé války, s přiměřenými změnami na základě technické evoluce.
     I kdyby se expanze zdařila, Sověti zahnáni daleko na východ, Británie na kolenou, Rommel pánem severní Afriky a Blízkého Východu….co dál? Čím větší expanze, tím řidší moc. Zprvu přátelští, leč tak jako Židé rasově podřadní muslimové ve střetu s politikou vyvolené rasy mění se v nepřítele krutě oplácející veškeré krutosti. Za podpory ostatního světa. Džihád proti Říši. To je jedna z možných dílčích variant vývoje. Kam se Říše rozepne tam má potíže nezvládnutelné hrubou silou. Několik milionů lidí lze vyhubit. Technicky i stamilióny. Jenže ne když je nutně potřebujete. A když je potřebujete, musíte ustoupit z ideových pozic… Ostatně nakonec i Japonec by velmi nelibě nesl, že je neárijskou podřadnou rasou.

     Než hodnotit systémy zvenčí, z jiné ideové pozice, zajímavější je zkoumat je zevnitř. Jejich vnitřní konsistenci a dlouhodobou funkčnost.

     1. Naštěstí nepochopili nutnost spojit se s místními Orientálci. Naopak se proti nim idiotsky vymezovali.
      Jak správně sdělili dva armádní rabíni v Izraeli. V tomhle ohledu to Hitler podělal. Kdyby ne, mohl vybudovat nádhernou, mocnou a jednotnou Evropu.

 4. Přemýšlím nad Vidlákem.
  Už to není glosátor, už se možná omočil. Zatím hledá, s kým by se omočil. Komu by posloužil jako moudrý klaun. Nebo šašek.
  Docela ho obdivuji. Napsat článek s tolika slovy dá práci. A aby to mělo hlavu a patu. Občas to zkouším, tak vím. Kde na to bere čas? Jako důchodce bych to stíhal jen tak tak. Ale on je zaměstnán, má své hospodářství…

  Do Prahy nepřijedu. Demonstrace nejsou mým oblíbeným místem odpočinku a odsud je to celodenní štrapáce -od brzkého rána do pozdního večera. (I když mi na „Pendolinum“ díky Babiškovi přispívá poloviny ceny stát.)
  A ještě bych ztratil iluze. Byl jsem nedávno na dvou „protivládních“ demonstracích v Ostravě a byla tam vystoupení více méně narcisistická, sebe propagující. Nijak mi mi to nepřipomínalo demonstrace v roce 1989. Nějaký narcis u mikrofonu a primitivní křiklouni na náměstí. Vlajky, transparenty. Zbytek publika (většina) občas zatleskal. Jak to brali oni nevím, doptávat jsem se nechtěl, abych nebyl považován za provokatéra, nedej bože za policejního agenta. Když mluvil Rajchl (velmi dobře, ten člověk fakt umí!) se publikum trochu rozohnilo. Ale nejaktivnější byly po projevu dámy středního věku, které si pak chtěly udělat s panem doktorem, který sestoupil z tribuny, selfíčko.

  Vidlákovi fandím, opravdu. Je to akcelerátor, katalyzátor nálad. Nadšenec. Ale budu ho sledovat. Zatím je na barikádě se svým praporem. Ovšem pokud se stane praporečníkem něčeho, co nemusím, fandit mu přestanu. Budu si nadále točit audioknížky a reklamy (pokud dostanu zakázky) a vyčkám fyzického rozkladu svého těla. A dočtu si pár knížek, na které nezbyl čas.
  (Zdá se, že rozklad už začal. Natrhl jsem si stehenní sval, nohu mám modročernou od shora až pod koleno a kulhám. Další důvod, proč nepojedu do Prahy.)

  1. Já mít natržený stehenní sval, tak bych taky byla naštvaná na celý svět a viděla bych černě.
   Tak ať se to brzy zahojí. I kocoura mají sedm životů. To je známá věc. 😀🐱

  2. Tak chápu, že noha je noha a bez ní to jde stěží.
   Druhá věc je vaše zpráva z Ostravy. Taková šaškárna se již nebude opakovat. V Ostravě a dalších větších městech budou umístěny obrazovky(ledky) na kterých se bude streamovat , po našem přenášet obraz z Václaváku. Na Václaváku bude představena vláda Národní záchrany v podobě odborníků.
   Tuto vládu na podiu podpoří celé spektrum představitelů dodnes rozdrobené alternativy ale také opozice. Takovou účast přislíbil Foldina z SPD. Nevím zda také bude zastoupeno ANO, ale pro pád vlády a podporu vlády odborníků by to bylo docela zásadní, je potřeba totiž sehnat 2 400 000 hlasů, podpisů nás občanů České republiky.
   Když tedy nebudete moci zajet do Prahy, mohl by jste se objevit v Ostravě , tentokráte se zárukou, že nikdo nebude pindat něco nepodstatného, neb na Václaváku k nám budou promlouvat hlavně odborníci a jak doufám také budoucí ministři.
   No a když vám to nevyjde , tak snad alespoň podepíšete petiční archy.
   Jo a jinak Vidláka sledujte, já jej také sleduji, skoro každý den .(tady by měl být smajlík)

   1. Jo a ještě dodatek .
    Veškeré informace k připravované demonstraci naleznete na

    http://www.naprvnimmiste.cz
    Ale nejen informace, ale také reklamní bannery, letáčky a další.
    Tak se do toho dejme. Musíme zvítězit .

    Česká republika na prvním místě.

   2. Z mého pohledu jsou klíčovým indikátorem nadcházející volby.

    Vláda se intenzívně snaží o nasazení plynového sedativa.

   3. Zní to zajímavě. Jako bych už něco podobného před třiceti lety zažil.
    Alespoň na přechodnou dobu by to mohlo zafungovat…
    Jenže, už nazrálo?

 5. Pane Vidláku pěkné, moc pěkné, ostatně jako vždy. Ale mám k tomu pár věcí :
  1./
  Podle spolehlivého insidera z techniky ČT, byla Světlana Witovská z ČT odejita „na vlastní žádost“. Neodešla po vlastní zralé úvaze, za něčím lepším, k absolutnímu vrcholu své kariéry. Toho vrcholu už totiž dosáhla na ČT a kdekoli jinde už to bude jen další moderátorka, ne super-elitní, jako na ČT.
  Odešla stejně tak, jako už před ní odešlo několik dalších, poměrně kvalitních lidí, kteří projevovali nebezpečné tendence, mít nějaký vlastní názor a nebýt jen mluvící hlavou.
  2./
  Stejný postup, jako navrhujete Vy, zvolila už Pětikolka: Hlavně se sjednotit a svrhnout Babiše – to je to nejdůležitější a pak se uvidí. No, to vidíme…
  K tomu všechny ty chytré, profesorsko-politologické kecy, sliby hor, dolů, přitom neskutečně agresivní rétorika hlavně ze strany M.P.-A., Rakušana a dalších, jim podobných.

  Promiňte mi prosím, že teď budu trošku delší, ale snad to aspoň někteří zkousnete:
  3./
  Pane Vidláku, kde přesně berete tu jistotu, že i když s požehnáním Pána a přímluvou páně Stracha u něj, se opravdu povede tu zatracenou, zkorumpovanou a ještě k tomu hloupou Pětikolku sestřelit, tak se opět nestane opět něco podobného? Jen v bleděmodrém a s jiným, ještě prodejnějším obalem?
  4./
  Všichni ti účinkující lidi, co na Letné tak halasně řvali po aspoň dočasném odložení vzájemných neshod a rozdílů v programech, všichni ti, co tolik řvali po sjednocení „opozičních“ stran a po společném sestřelení Babiše, tak všichni ti křiklouni, měli ve skutečnosti – jak naměřil dozimetr – přidělen jeden jediný cíl a úkol :
  Skutečně měli, pod různými záminkami, úkol odstřelit Babiše (pomohli si vydatně covidem), dostat se znova ke korytům a skrytě mafiánsky, ale i digitálně ovládnout stát, protože jim to usilovně radili různí zkušení Kalousci i jiní podobní „kalósci“.
  Radili jim všichni a všeho „schopní“, včetně opravdu superinteligentních, jenže poněkud autistických ajťáků a také různých, vesměs ale velmi schopných Prchalů. To už je nějaká síla, ke které když se ještě plnou silou přidá mainstream, tak je pro běžného občana, politikou příliš nepolíbeného, velmi těžké nepodlehnout.
  Právě Prchal je zářným příkladem toho, když se zkušení a inteligentní lidi dají do služeb zla. Představte si, že by Prchal, se všemi svými schopnostmi, zkušenostmi a perfektně organizovaným týmem, začal pracovat pro „vidláky“! Ano, nemáme na to peníze, exkluzivně zaplatit Prchala, to by dokázal leda snad Janeček, jenže jeho skutečné pohnutky neznáme také.
  Že mám pravdu, že to tak bylo naplánováno, je sama přítomnost i „činnost“ Pětikolky ve vládě. A ani ten Dozimetr ještě zdaleka nedoměřil. Hlubuček a všichni ti jeho teplí bratři, co si ožralí mocí a penězi, sypali kokain i do prdelí – to je jen ta viditelná špička ledovce.
  Časem možná ještě vyplave, co všecko mají na triku Rédlové, bratři Nemrahové (jeden u KS PČR!!!), různí ti Kosové, Vejsadové, co Rakušani, co Gazdíci a mohou „vyplavat“ i další lidé a věci, o kterých dneska nemáme ani tucha.
  Bude-li ovšem vůle, aby to opravdu vyplavalo. Zatím vidím úpornou snahu médií (včetně antibabišky Slonkové) držet celou kauzu pokud možno pod hladinou a „vypátrat“ jen to, čemu nejde zabránit, aby vyplavalo..
  5./ Oč mi tedy jde :
  Nesdílím Váš optimismus, pane Vidláku. O Rajchlovi, Nerušilovi, Majerové a dalších potenciálních nových jménech, připravených zvednout moc z chodníku, nevíme ZATÍM vůbec nic.
  Je třeba jejich práci v minulosti dobře prolustrovat – promiňte pane Vidláku, ale pokec či zabijačka u Vás, to mně jako občanovi nestačí.
  Může se Vám, pane Vidláku zdát, že situace v níž se nacházíme, nesnese srovnání s rokem 1989 – jak v čem.
  I tenkrát se mnohokrát stalo, že na původně „bezúhonné“ lidi, kandidující či navržené do důležitých funkcí, vyplavaly ohavnosti a věci, nad kterými se chtělo odplivnout.
  Narovinu:
  Neznáme totiž ani Vás, pane Vidláku, neznáme ani Vaše skutečné pohnutky, proč tohle všechno děláte.
  Nevidíme na obzoru ani loď, ani prd, jak zpívá v jedné písničce D. Landa.

  Mimochodem – například tohoto barda, toho bych zatraceně rád viděl na postu ministra kultury – a to byste pak viděli ten mazec. Pročpak si někteří (možná mnozí) myslíte, že by to nešlo? Nebo že by to D. Landa nezvládl či nepřijal? Za tolik let a sakra úspěšných ve showbyznysu?? 14 alb a další tvorby, s prodejností takovou, že zlaté a platinové desky už ani nepřebírá. Je nad to dost povznesen a ví, že to má cenu jen toho kusu plechu a rámečku, za to si nikdo nic nekoupí.
  Proč je D. Landa v nemilosti, označen elfy za dezinformátora a buřiče? Protože během čínské bolševické chřipečky svolal skutečné odborníky ala prof. Beran a zorganizoval petici proti omezování svobod občana?
  Houbeles!
  Protože mainstream už roky tluče lidem do hlav, že Landa je mesiáš, boháč a nácek!
  6./
  Tenkrát jsme taky nevěděli vůbec nic o předchozí činnosti, závazcích a stycích všelijakých těch Rakušanů, Gazdíků, Hlubučků, Slepičáků a dalších buzerantů z toho spolku. Ale věřili jsme svým starostům – o kterých jsme si mysleli, že je známe – že na kongresech svých stran zvolí dobře. Nejlépe pro nás, když už se tak namáhali s organizací Minářů, Rollů a spol., přemohli své vzájemné animozity, spojili se a sestřelili Babiše.
  Leda hovno, pane Vidláku – oni ti naši starostové, o kterých jsme si mysleli, že je známe, zvolili na kongresech přesně to, co měli nařízeno zvolit.

  Moc se omlouvám za tu délku. Uvědomuju si, že i na místní poměry je to dlouhé a drze napsáno.
  Je mi také jasné, že pan Zakladatel už má zvednutou tu červenou zajišťovací záklopku, na tlačítku palubních zbraní – nechť se stane, co se má stát 😀
  Děkuju za místo, kde jsem mohl napsat, co mám na srdci.

   1. Pane co čtete a málokdy píšete :
    To vám nezaručí nikdo, že po odchodu pětikolky konečně ovládnou volat ti správní poctivci.
    Lidi jsou jenom lidi a i ti nejlepší dělají blbosti. Ať už záměrně , anebo z hlouposti.
    Jde spíš o to, aby ta nová vláda nebyla tak škodlivá , jako je tahle. Dozajista bude i ta nová šlapat brázdu a nevyvede nás z EU ani z NATO.
    Ale ledascos se dá ošvejkovat. Není nutno skákat do řiti s rozběhem. Neškodilo by trochu důstojnosti. Aspoň trochu remcat. Né jenom blaženě hýkat a tleskat.

    1. Helo, nikdy jsem netvrdil, ani nenapsal, že je třeba někomu lézt do řiti.
     Dvě zkušenosti už máme. Ti předchozí bolševici lezli do řiti SSSR a ti současní zase Západu. Obojí bylo k….jenom jsme se smradlavě umazali.
     Bez další takové zkušenosti, bychom se snad obešli, nemyslíte Helo?

     Nemusíme Rusy přece milovat a lézt jim zas do řiti, jako to dělali ti předchozí bolševici.
     Taky ale nemusíme zapáleně kecat do všeho, co si Rus fakticky u sebe doma dělá, co se nás vůbec, ale vůbec netýká – přesně po vzoru Uhrů.
     Uhři drží huby, k sankcím se postavili formálně, vlažně, fakticky je neuplatňují – a s Rusy korektně, čile a poslední dobou oboustranně obchodují.
     Ostatně, je to logické – co by měli Uhři co kecat do toho, co si doma dělají Rusové? Je to ruská věc, ruský geopoliticko-bezpečnostní problém, ruské řešení problému – po kterém je Uhrům správně prd – a nám by mělo být taky.
     Prohlásil snad někdo UA za funkční demokratický stát s nezávislou justicí? Je snad členem EU, či NATO? Ani jedno, jen zbožná přání tamních oligarchů, co jdou po evropských penězovodech.
     Od rozpadu SSSR, je UA jen víceméně pomalu skomírající, rozkrádaný a zkorumpovaný bordel. S ještě levnější pracovní silou, nežli je v Asii. Bordel, ze kterého houfně utíkají lidi, co se tam narodili – nic víc. Zůstávají ti, co nechtějí znovu začínat jinde a co chtějí umřít doma.
     Po odtržení od SSSR, měla UA mírně přes 50M lidí. Kolik asi má dnes ???
     Uhři si tohle všecko, narozdíl od nás, velmi dobře uvědomují a jsem si naprosto jist, že Uhři za 2-3 měsíce nebudou cvakat zubama pětku drát, jako my – a ještě k tomu vykrmovat třičtvrtimilión ekonomických migrantů.
     Vašemu sousedovi si taky nedovolíte kecat do toho, jak si obdělává, nebo co si dělá na zahradě – pokud to nepoškozuje Vás osobně, tak ať si tam klidně dělá v pět hodin ráno stojky na hlavě, Vám to může být úplně jedno. On bude mít pleš od hliny, ne Vy..

     Úplně bohatě nám postačí, když s námi bude Rus korektně obchodovat – ostatně, jako doposud vždy činil.
     Dokonce s námi korektně obchodoval i přesto, že jsme se, jako banda kreténů, nadšeně připojili k sankcím – a přišli tak o ruský trh.

     1. Právě takhle jsem to myslela. Maďaři se také neidváží vystoupit z EU a z NATO.
      Zvážili rozumně svoje možnosti a v rámci možného konají. Držkují, všemožně se snažej systém ošulit. Sláva jim!!!
      Co jsme to za národ, že si vždycky zvolíme vládu těch nejhorších podržtašků. Asi ňáké naše špecifikum. 😢

  1. Jen krátce… Lustrovali jsme už dlouho. Celé roky jsme se nimrali v nejhlubších zjistitelných zákoutích duší našich politiků a k čemu to bylo? K ničemu.
   My nikdy neodhadneme, jak se kdo zachová, až se do sněmovny dostane. Kolik lidí uvěřilo mladému Klausovi…. a on se pak prostě jednoho dne sbalil. Věřilo se Věcem veřejným i Babišovi. Teď se věří Rajchlovi… Dokonce i Fiala měl ve své době rozhovor o tom, že z EU nepřišlo nikdy nic dobrého. A dneska? Dneska je největší zesilovač unijních signálů. Proč se změnil? To nikdo neví. Vysvětlili mu, že má držet hubu a krok? Zalíbilo se mi být před reflektory? Nikdy o tom nepřemýšlel a dělá prostě to, co vidí i u jiných? Nechal se koupit?
   Nikdy nebudeme vědět, co se stane. Nikdy nebudeme vědět, jestli nás někdo nezradí.

   Hrdinové nevznikají výběrovým řízením. Vůdci nevznikají tím, že je někdo dopředu prolustruje. Vůdci a hrdinové vznikají tak, že se osvědčí. Vznikají tak, že existuje podhoubí o které se mohou opřít a které je nutí být takoví, jak je zapotřebí.
   Proto jsem volal po znamení vidlí na demonstraci. Rajchl, Majerová, ale i všichni ostatní musí vidět, že už nejsme ti atomizovaní voliči. Že táhneme za jeden provaz a spojují nás Vidlákovy kydy. (Pevně doufám, že nás časem bude spojovat víc věcí, než jeden blog a bloger, co to dělá ve svém volném čase)
   Dějiny nám daly šanci. Šanci se semknout na něčem jiném než na jméně politika.

   Nedělejme ty stejné chyby, jako vždycky. Ať budete lustrovat jak chcete, nikdy nedohlédnete všech konců. Rajchl musí vědět, kdo ho drží. A že jeho popularita je podmíněná. Že o ni může přijít, protože se odrodí a sjednocený národ si tam pošle jiného.
   Tohle jsem psal i za Babiše. Že Babiš má jen své voliče a o ně se může opřít. Babiš to nikdy neudělal. Vždycky chtěl být zajištěn tu od EU, tu od institucí, tu od USA… Orbán to pochopil. Tož se pojďme postarat, aby to u nás také někdo konečně pochopil. A je mi v principu jedno, jestli to pochopí Okamura, Rajchl, Majerová, nebo někdo úplně jiný.

   1. Výborně napsané !!!!!!!!!!!!!!!
    Kdo chce mít jistotu, tak ať si to rovnou hodí. Bude mít jistotu, že už se v nikom nezklame.

   2. StK: „Bohužel, musím s Vámi nesouhlasit. Dělám to nerad, ale naivní důchodce je něco velmi nepatřičného“.
    A kromě toho, u nás staříků (70-90) nejde o lustrování atd., ale o pochyby. Bojíme se, že ten náš výběr dopadne stejně jako v r.89. Jsme pesimisté kvůli svým životním zkušenostem. Víme, jak často jsme se sekli v hodnocení podle prvního dojmu a nesdílíme Vaše nadšení z prvního dojmu po setkání s Rajchlem. Vždycky budete mít oponenturu tohoto druhu z řad staříků do doby, než začnete je psát sám, jsa staříkem.
    P.S. omlouvám se Tomu co čte, že jsem jej možná nepatřičně zahrnul mezi staříky.

   3. Vidláku,
    dovolím si speciálně Vás poprosit o malé zamyšlení se.

    Řekněme, že „alternativa“ nějak sestřelí pětikolku a nějak dojde k předčasným volbám.
    V těch volbách s pravděpodobností blížící se jistotě výrazně uspěje ANO.
    Do Sněmovny se s toutéž pravděpodobností procedí ODS, SPD a možná KDU-ČSL. A nebo také rovnou znovu celá pětikolka, protože „Rychetského udělátka“.
    A asi i PRO. Že by ale uspělo tak, aby mohlo sestavovat koalici, považuji za velmi nepravděpodobné.

    Kdo myslíte, že bude sestavovat koalici a vládu?
    ANO to nejspíš NEbude, neboť SPD o účast ve vládě nestojí a PRO Babišovce zcela ignoruje.
    Takže to bude sice oslabená, nicméně OPĚT pětikolka.
    Buď nabídne Rajchlovi koalici rovnou, nebo si s ním domluví podporu menšinové vládě.
    Proč?
    Četl jste NOVÝ program PRO?
    Já ano a dost pozorně. Je ještě liberálnější než jsou programy ODS a TOP09 – zpoplatnění VŠ studia, další privatizace základního vzdělání, již žádné „Česká republika first“.
    V tom programu nezbylo z původních tezí NIC. Žádné vyvázání se z vojenských a eurostruktur, již ani náznak nějakého sociálního cítění, migrační, energetická i hospodářská politika de facto v souladu s výmysly EK.
    V podstatě ideální koaliční partner.

    Vůči čemu je PRO vlastně „alternativou“?
    Zatím mi vychází, že pouze vůči ANO (proti jehož vládě vedli „antiwaxerští“ právníci skutečně nevybíravou sabotážní kampaň po celou dobu covidkrize) a SPD.
    Vůči liberální pětikolce se sice vymezuje, ale programově je s ní identické.

    Mám podobně nepříjemné pocity jako v r. 1989.

    1. Pak je jediná možnost volit bud rovnou ANO, SPD a nebo, a to udělám já, komunisty. Byli vždy v opozici, všichni na ně házeli špínu a to že nyní nejsou v PS mě nezastaví. Skálu poslouchám na netu už dost dlouho, Konečnou také a já s jejich názory v mnohém souhlasím. Bohužel senátora musím volit z jiného uskupení a zástupce PRO to rozhodně nebude, po přečtení jeho odpovědí na otázky TV NOVA.

     1. Díky. Asi budu muset volit do Senátu ANO.
      V obci to mám trošku jednodušší, protože tu mám dva až tři kandidáty místního sdružení, kteří nejsou propojeni s pětikolkou.
      Tak uvidíme…

     2. Ano kočko, zase přesně.
      Ve svém věku už nemám ani kousíček chuti, dělat zase někomu užitečného idiota. 3x a dost.
      To radši půjdu takzvaně volit, nechám se odfajfkovat v tom fízlovacím seznamu a před celou „komisí“ tu obálku -ano, teatrálně- roztrhnu vejpůl.
      Nemám totiž moc jiných možností, jak dát najevo svůj nesouhlas s tím, co se děje.
      Účastníte se někdo veřejných zasedání zastupitelstva, ve Vašem městě, městečku, městysu či dědině?

      1. Jak je to vůbec s tím, když přetrhnete hlasovací lístek a vložíte do obálky? Váš hlas bude neplatný, to vím, ale počítá se to jak do výsledků?

       1. Přemýšlím, co myslíte tím „počítáním do výsledků“? Prostě neplatný. Tečka. Jako byste u voleb nebyla. Maximálně se objevíte ve statistice „neplatných odevzdaných hlasů“.
        Jednou jsem to udělal – hlavně kvůli sobě. Že sám sobě dám na jevo – není mi to jedno, ale tady si nevyberu a odmítám vybrat.

        Ale upřímně, na podobný gesta „se-e pes“, pokud nejsou provázena odhalenými ňadry a protiputinovskou agitací.

        Dokud nebude platnost voleb limitována minimální volební účastí, jsou všechna podobná gesta většinou všem jedno. Jasně, jsou patrné tendence, kterým stranám vyhovuje víc nižší a kterým stranám vyšší volební účast.

        Ale navenek – přetrhnout lístek je totéž jako tam nejít. (Což se sleduje víc).
        Leda byste kolem toho svého volebního gesta dokázala udělat mediální šrumec.

        1. Já to dělat nebudu, to je jiný diskutér. Takže není hlas započítán nikam, chápu to správně? Tak pak nechápu smysl takového gesta. Maximálně tedy to zaznamená volební komise a to považuji za zbytečné.

       2. Podle mne to bude neplatný hlas a nebude se počítat. A to je lepší, než nejít k volbám. Protože při neúčasti se náš hlas rozdělí mezi úspěšné strany.

        A vidím to stejně, jako Občan. Chtěla jsem volit SPD, ale při jejich neochotě spojit se s ANO i v městech či obcích, je jistější volit ANO. PRO je moc antiwaxerské…

    2. Občane, o to přece jde. Promiňte, že to řeknu tak natvrdo… protože doprdele nechci, aby to dopadlo jako vždycky.
     Já nechci, aby lid zase jen posloužil jako výtah k moci. Nechci, aby byly volby a pak se zase na čtyři roky zapomnělo a jelo se dál. Proto tady volám po lidovém sjednocení a proto tu bojuju, aby to bylo sjednocení za něčím jiným, než za konkrétním politikem.
     Já cítím, že máme šanci se sjednotit jako LID. Nikoliv jako politická strana, Já teď udělám všechno pro to, aby až ty volby budou a nějak dopadnou, aby se všichni zvolení báli lidu. Aby se báli toho, co jim může udělat, pokud se mu zpronevěří. Aby až budou mluvit v EU a dostanou tam školení, aby měli v žaludku mrazení, že když s tím přijedou domů, tak je lidi ukoušou.

     Já samozřejmě také nedohlédnu do všech konců, ale jestli Vás mohu o něco poprosit, přijeďte na demonstraci s celou rodinou a připněte si symbol vidlí. Ukážeme všem, kolik nás je. Ukážeme jim, jaká jsme doopravdy síla a hlavně jim ukážeme, že na nás nemají bianko šek. Pojďme se pokusit, aby to nedopadlo tak, jak popisujete.
     A pokud to tak stejně dopadne, tak jsme alespoň udělali všechno a budeme vnoučatům moci říct, že máme čisté svědomí. Udělali jsme co se dalo, ale nestačilo to. Ať jim nemusíme vykládat, že jsme neudělali nic, protože to stejně nemělo cenu.
     Já bych chtěl, aby předčasné volby byly ve chvíli, kdy milionový dav bude hulákat do politických oken. Kdy budou všichni (včetně Rajchla i Babiše) vědět, že to nemají pod kontrolou. Oni se musejí bát toho, co teď spouštějí. Oni musejí vědět, že je tato síla může i zničit. Když přijdou do televize, tak musejí mít stažené půlky, ne jak Fiala dneska, který se nám posmívá a myslí si, že je beztrestný.
     Vidlákovy kydy mají dneska statisícové dosahy. Pojďme té straně PRO dělat konkurenci. Pojďme udělat občanskou konkurenci SPD i ANO. Pojďme udělat konkurenci i Babišovi. Pojďme se pokusit, aby všichni politici jednou cítili, že potřebují nás, že jsme to my, kdo nevolí atomizovaně, že je taky můžeme smést, protože už nejsme lidi, ale už jsme LID.

     1. Upřímně, asi chápu, co se snažíte říct…
      …ale možná mě to děsí ze všeho nejvíce. Při pohledu na všechny ty revoluce zpětně…

     2. Až tak?
      Nooo, mám tu dvě šídla, dvě obyčejná kopí, jedno kančí, sloní hlavu (to je obzvlášť vybrané ubližovátko) a našel by se i další (a zcela legální) arsenálek 😀

      Díky předposlednímu odstavci jsem pochopil, jak to myslíte.
      S tím se dá podmínečně ztotožnit a navzdory mému levicovému světonázoru se alespoň pokusím s tím pracovat.

      1. Občane, my dva jsme stejní „zasraní levičáci“. Ve světě, který levicovosti vůbec nepřeje. Vy mě čtete už od začátku. Vy víte jaký jsem. Vy víte, že můj ideální svět zná důchodové a zdravotní pojištění pro všechny. Vy víte, že každý nemůže mít svůj bazén a tenisový kurt a proto musí existovat veřejná občanská vybavenost plná bazénů a tenisových kurtů.
       Já jdu a zkusím to. Možná je to naivní a možná jeto marné. Ale udělám, co budu moci.

       1. Pane Vidlaku, jsem smyslenim spise konzervativne pravicovy, presto se mi Vas nastin „vidlatury“ velice pozdaval.
        Ve finale to asi neni ani tak o pravici/levici, jako spis o tom, jestli to jeste vubec dava aspon trosku smysl podle selskyho rozumu, nebo je to uz plny zapadnich progresivistickych nesmyslu.
        Ale ta hlavni podstata „pravicovosti“ je v mem svete v prvni rade „laissez faire“, zit a nechat zit. Aby si clovek mohl podnikat a nebyt svazanej mraky regulaci, aby si clovek treba mohl na vlastnim pozemku neco postavit (ostatne soudim, ze maloco ma takovy koupcni potencial, jako cely uzemne-planovaci bysnys a povolovani vyjimek ze stavebnich uzaver v CHKO/NP)… proste mit moznost normalne fungovat.
        Kdezto nadpolovicni vetsinu zla a (nejen ojrounijnich) regulaci vnimam coby puvodu levicoveho.

        Rozumne mi znela i tady nekdy drive zminena filozofie: „pravicove pro lidi a male podniky“ (ve smyslu, minimum reguli a dodrzovani nejakeho „in dubio pro libertate“) a soucasne „levicove pro nadnarodni korporaty“ (ty si zadnou schovivavost fakt nezaslouzi, a je jedno, jestli se bavime o Big Tech, Bit Pharma, …).

    3. Ja vam nevim, na petikoale je pravicova asi tak 0 veci, ktere zatim udelali.
     Skutecna pravicova strana, ktera by mela sanci se nekam dostat, tu neni.

     Ono, tedka to deleni pravice/levice uz v podstate neexistuje, tedka je to spis „liberalove“ (= progresivisti) a konzervativci (jedno, jestli levi, nebo pravi).

     Krucinal, vzdyt za cinske chripky se i ti oldschool komunisti tvarili jako jedni z nejrozumnejsich stran tech opatreni, tak i snahy NEpozavirat male podniky a obchudky.
     Protoze i ti old school komunisti, kteri dokazali zbankrotovat celej stat za 5 let (’48-’53), narozdil od techdle dnesnich progresivistickych jelit vi, ze ekonomika a fabriky proste musi jet, vyrabet a prodavat, jinak jsme v haji.
     Vzdyt i kazdej ekonom, kterej aspon mluvi tak, ze to ma hlavu a patu, jeste pamatuje minulou totalitu.
     Dnesni progresivni zeleni euroekonomove… proboha, to jsou pindy, vzdyt kazdymu, kdo ma vic mozkovych bunek nez zubu, musi byt jasny, ze to proste fungovat nemuze. Ale kdyz Germani muzou mit ministra hospodarstvi typka, co bez zardeni rekne, „noooo, tak proste nejakej cas nebudou vyrabet, ale to prece neznamena bankrot…“, tak jsme asi fakt uz v prdeli 🙂

     A v kontextu toho, kam za poslednich par let oddriftovala treba ODSka, se svuj posledni rok i ti komunisti, kteri neprevlikli kabat, tvarili jako relativne pravicova konzervativni strana… protoze ostatni oddriftovali tak moc do progresivistickych sracek, ze az.

     Jinak, dotaz k tomu programu PRO, asi jsem v tuhle hodinu uz slepej, kde to tam vidite?

     A poznamka zaverem, zpoplatneni VS povazuji za jedine spravne. V CR vysokoskolaky produkujeme a oni nasledne odtahnou za kopecky, typicky treba dochtori. CR je z toho akorat ve ztrate.
     Ergo, nejaka forma zpoplatneni studia muze mit jen prinosy. Nemusi se jednat o klasicky pojate skolne, muze tam byt treba nejaky zavazek:
     Po dostudovani…. budu pracovat v CR x let, abych „zaplatil za sve vzdelani“ a pak si pripadne odtahnu za kopecky. Variantne s moznosti se vykoupit cash/splatkovy kalendar/cokoliv, neni podstatne, pokud si clovek spocita, ze mu vyjde lip po skole za kopecky vypadnout tak jako tak…

     Mimochodem, co se nabizi za argumenty proti takovemu schematu?
     Navic, je to i relativne osvedcene, kamaradku mam na armadni skole, kde se uci byt rosnicka, ma armadou studium dokonce placene, ale je tam zavazek, ze po dokonceni skoly tam musi zustat a x let odpracovat, jinak musi minimalne vratit vsechnu tu „vyplatu“, co po ten cas studia dostavala (a mozna – nejsem si jisty – je tam i nejake penale?).

   4. Mladý Klaus to vzdal. No dobře, co s ním. Pro mě tím pádem přestal existovat.

    Já, bezvěrec, věřím na biblické …a po ovoci poznáte je!“ Takže vyčkám času jako husa klasu.
    Jediná nezpochybnitelná myšlenka je, že je třeba rázně shodit ten zakořeněný systém „hochů, co spolu mluví“. A na jakžtakž čistém stole začít znova – a uvidí se. Vždycky se uvidí.
    Je to prostě sázka do loterie.

    Proč „na jakžtakž čistém stole“? Protože oddenky moci jsou rozlezlé všude. A nejhůř v mainstreamu sdělovacích prostředků. Hlavně tam by se mělo co nejdřív pořádně uklidit. A neposlouchat stesky, že ti noví nebudou umět řemeslo. Naučí se ho brzy, pokud mají snahu. Ale nebudou propojení s těmi, kteří vládnou teď. Protože lidi nepředěláš. Pořád budou mít na předvolbě v TV nebo v rádiu to, co poslouchali, co poslouchají a co poslouchat budou. Zvyk je železná košile. Přelaďovat nebudou.

    A další věc, kterou Vidlákovi podepíšu plným jménem je, že vůdcové se nedají dopředu určit, prolustrovat. Ti jsou nebo nejsou. Zatím žádného nového nevidím. Možná, že bych podpořil Vidláka, kdyby chtěl do politiky naplno. [;>))

   5. Po dlouhem zkoumani jsem zjistil, ze zadny Vidlak neexistuje ! Je to cely tym : 1 chlasta 1 cte 1 pise 1 kucha prasata 1 se ryje v zemi 1 susi obili 1 skladuje uhli.

     1. A ještě další dělá víno a další se potkává s politikama.
      A nikdo z nich nebydlí na jižní Moravě, ale všichni dohromady jsou určitě v tom tajným hnízdě v Petrohradě, co je tak tajný, že o něm vědí jenom školící referenti krajskýho jenerála a všichni čerstvě poučení zobáci o něm pak svědomitě cintaj …

      1. Položme se do otázky.
       Když mohl Leonardo da Vinci být současně sochařem, malířem, architektem, přírodovědcem, hudebníkem, spisovatelem, vynálezcem, konstruktérem , proč by nemohl Vidlák stíhat všechno výše zmíněné? 🤔
       I když, minutovník tada musí mít pořádně nabitej. A hodnou paňmáminku, že ho ještě nevynesla v zubech . 😀

     2. do kamane tesat: Hrdinové nevznikají výběrovým řízením. … Vůdci a hrdinové vznikají tak, že se osvědčí.
      Aneb, jak říkával můj biskup: „Pán Bůh není pojišťovna“… ovšem Babiš chce mít vždy vše pojištěné – a proto dříve či později skončí tam, kde skončí… aj s fialenkou…

   6. Pane Vidláku odpusťte, ale nesouhlasím.
    Bezbarvým a užvaněným politologem byl Fiala už předtím, než jej jako maskota, postavili do čela fronty na odstřel Babiše.
    M.P.-A. byla co? Užvaněná, štěkající, důležitě se tvářící pizda a když to přeženu, tak do té doby si ani neuměla zařídit kancelář. Rakušan byl totéž s kulama (jen aby), tak důležitě se tvářící, až mu málem vypadly oči z důlků – a užvaněný obecnými frázemi, až běda.
    Všecky tyhle „signály“ tu byly už předtím, jen je lidi -přesněji řečeno Pražáci- nechtěli vidět.
    Byli oslepení nenávistí a celí říční sestřelit Babiše. Brali všecko, i nemocného synátora a spojili by se i s tím pomyslným čertem, jen aby jej odstřelili.
    Co bude po Babišovi, to vůbec nikdo neřešil – důkazy je možno snadno najít i na internetech.
    Hlavní motto Letné, bylo přece „zbavit se zlodějského oligarchy Babiše a pak už bude všecko jenom dobré“. No, to vidíme. Já tím současně nechci tvrdit, že být dnes Babiš premiérem, že bychom se měli. Ale Babiš je pragmatický podnikatel – co je dobré pro stát, je dobré i pro Babiše a opačně.
    Že nikdo z těch smradů nebyl schopen Babiše nahradit aspoň částečně, to vůbec nikdo neřešil.

    Říká se, že úplně každý člověk je nahraditelný jiným. Já říkám, že jak kdy a jak kde.
    Přesně to odpovídá tomu, když si nějaký hajzel, kvůli osobní zášti a přes nastraženou past vydupe, aby byl vyhozen ekonomický náměstek ředitele, ze šlapající a vydělávající firmy.
    Než se v dnešní době, při současném personálním nedostatku a mezi mladými nezkušenci, téměř bez praxe najde člověk, který by toho stávajícího ekonomického náměstka, se 30 lety zkušeností nahradil, tak firma půjde do červených a nakonec klekne. Viděl jsem to už víckrát a proto to ostatně i píšu. Někteří lidé prostě tak snadno nahraditelní nejsou. A když se blíží doba, kdy má nahrazovaný odejít do důchodu, tak souběžně už musí být, nejméně celou jednu generaci, poctivě a v dobré atmosféře, vychováván i testován jeho nástupce. Pak to způsobí nejméně škod, nebo vůbec žádné.
    Mohl bych posloužit několika příklady, ale byl bych zase dlouhý – ze svého okolí jistě každý znáte příkladů dost.
    Nahraďte například pana Vidláka v jeho zaměstnání mladým, dynamickým a politicky správně orientovaným jedincem – a můžete to silo rovnou zavřít.

    Volám po tom, navrhované lidi -ať už se jedná o toho tlačeného Rajchla, či někoho jiného- pečlivě prověřit. Co dělali v minulosti, co už dokázal, čím prospěli státu i lidem.
    A jakkoli je to nepopulární, tak prověřit taky to, jestli náhodou nemají po skříních nějaké kostlivce.
    Jak se mohl do Prahy dostat člověk, co má těch kostlivců pět plných skříní? Nebo takový Mlejnek, kámoš s Rédlem ??
    To nám jako poučení těch 33 let nestačilo, že si musíme znovu a znovu pálit prsty o plotnu?

    1. Vono je uplne jednoduchy , nejdrive zjistit v cem jim Caubis vadi a na to navazat a v tom pokracovat.
     Kdo nechce nic udelat a za zadnou cenu, tak hodne a porad pise..
     Tak se poznaji a jenom „kali vodu“.

   7. do kamane tesat: Hrdinové nevznikají výběrovým řízením. … Vůdci a hrdinové vznikají tak, že se osvědčí.
    Aneb, jak říkával můj biskup: „Pán Bůh není pojišťovna“… ovšem Babiš chce mít vždy vše pojištěné – a proto dříve či později skončí tam, kde skončí… aj s fialenkou…

   8. Vidlák: Chce se jen dodat ,že Karel Kryl tvrdil, že politikům se nevěří. Ti se kontrolují. Nejde do nikoho vložit celou důvěru v politice. Jde jen někoho podporovat a sledovat, co s tou podporou dělá.

  2. Jistěže.
   Jenže nejde o hledání spasitele. Přemýšlejícím, předpokládám, že těch je zde většina, jde o to podpořit zlé sobecké lidi, o kterých se alespoň nějak podloženě domnívá, že jsou víc na její straně, proti jiným zlým sobeckým lidem, o kterých se alespoň nějak podloženě domnívá, že jsou míň na její straně.

   1. Tak nějak.
    Jednou mi jedna mladice sdělila, že bude volit Piráty. Velmi jsem jí vyčinila, že jako hrůza, vítači, atd. atp.
    Ona se smála a řekla že je to blbost. Protože kdyby se DOOPRAVDY dostali k volantu, tak rychle zklidněj hormón. Protože jinak by je lidi vynesli v zubech.
    Musela jsem uznat, že na tom něco je.
    Problém je, že pětikolka hormón nezklidnila. Ví že má většinu a tak se cítí silná v kramflecích. ( Teda, zatím. A už asi jen někteří. )

    1. A teď si představte, že Vám něco takového (že chce volit piráty) oznámí mladší dcera…
     Ono už jí to došlo, pohádala se kvůli tomu i se starší ségrou, ale už pochopila a už je zase všecko dobré..Ale já byl na mrtvici.

     1. Tohle byla také mladá příbuzná. Holt i Piráti mají některé přitažlivé body v programu. A propagandu uměj daleko líp než třeba socani. Nezdržují se nadbíháním celému voličskému elektorátu, ale chytře cílej na mladé prvovoliče. Kdyby si je STANaři nenamazali na chleba, tak by bývali měli velmi slušná procenta.

      1. Checht…. jo, taky mne coby prvovolice ulovili.
       Na svoji obranu dodavam, ze to bylo jeste v dobe, kdy nikdo moc nevedel, jak se vlastne vybarvi.

  3. Já to tedy přečetla, ale jediné co jsem pochopila, tedy jak dál, je volit Landu? Ani nevím jestli někam kandiduje. Ale co tedy navrhujete? Ano máte pravdu, v podstatě neznáme moc lidí co nyní mluví, píší a nějak se angažují v tom, aby pětikolka skončila. Ale já ve Vašem textu nenašla nic, kromě Landy, co tedy chcete Vy.

   Má tam zůstat ten spolek neschopných či všeho schopných nýmandů? Tak když ti, co se tam případně dostanou jako nynější opozice, a bude to ještě horší (což už skoro nelze), tak snad poté dojde ke konečné katarzi. Ale nyní přece můžeme udělat jen to nevolit kohokoliv kdo je od těch gaunerů ze současné vlády, i kdyby on osobně byl zlatý. Prostě má smůlu, protože i on se podílel na zvolení svých stranických špiček.

   1. Kočko šklíbo, Landa byl jen příklad, co mě zrovna napadl – a samozřejmě jeho chování během covidu.
    To byl myslím docela dobrý test lidí, resp. jejich loajality k národu.
    Máte pravdu kočko, napsala jste to přesně :

    „Ale nyní přece můžeme udělat jen to nevolit kohokoliv kdo je od těch gaunerů ze současné vlády, i kdyby on osobně byl zlatý. Prostě má smůlu, protože i on se podílel na zvolení svých stranických špiček.“

    Trefa.

  4. Lidi jsou různí a mají různé názory a cíle. Nejde udržet dlouhodobě jednotu po dosažení společného cíle jako je demuise vlády.

  5. Délka by nevadila mě vadí ty řeči. Vy sem nechodíte? Nebo co je vám ? Proč stále někdo jako vy opakuje mantru o neprověřených lidech? Máte někoho jiného? Snad ne vy?
   Dotazujete se Vidláka, ale Vidlák je jen hlas, sice mocný, ale jen hlas. Vše co se připravuje je svržení vlády nenásilnou cestou, tomu snad rozumíte, nebo ne?
   Po svržení vlády nastoupí vláda odborníků s podporou alternativy, parlamentní opozice a já nevím koho všeho. Na tom bude shoda. Dobré, ne?
   Vláda odborníků bude dělat vše proto, aby jsme měli dostatek surovin a aby jsme nepadli na hubu a musí slíbit , že se zasadí o ukončení války na Ukrajině pomocí diplomacie a že přestane Ukrajinu podporovat jakoukoliv formou, která by vedla k eskalaci . A jako druhé , co bude muset slíbit je, že připraví nové volby za nových podmínek, to znamemá, že nepropadnou hlasy.
   To bude chvíli trvat, možná i dva roky, no a pak budou nové volby a pak teprve nastoupí volené partaje, ty prověřujte, těm budete dávat hlas, nyní je potřeba sesadit tuto zrůdnou pětilepru. Takže Vidlák může udělat jen jedno, dopomoci k pádu vlády a to dělá.

  6. @Ten co čte a málokdy píše

   Vždyť vy sám to musíte znát, setkáváte se s tím téměř na denní bázi – nejvíce korumpuje pocit moci. Vše ostatní je už jen strkaná, kdo více „odkloní“ anebo naopak, kdo koho více jiného „vystrká“.

   To, co stále politici ne a ne pochopit, je fakt, <b<že stejně jako moc korumpuje, tak prokazovaná důvěra zavazuje.

   Takže to, co je potřeba změnit, jsme my – naše lenost a naše spoléhání se na to, že politici toi přeci „musí vědět“. Spoléháni se ale není důvěra., natož aby to byla prokazovaná důvěra. Politici po volbách se necítí být zavázáni…

   Stále to bylo tak, že před volbami nás najednou politici navštěvují, skoro nám chodí až do domu a prokazují, jak jsou dobří a jak musíme volit je. Jsou známé světlé vyjímky, kterých si velmi vážíme – ale většinu (hlavně na vyšších postech) politiků po sečtení hlasů už na ulici téměř nepotkáte, málokterý vám dokonce odpoví na přímou žádost, vše musí být „oficiálně“ – jen proto, aby zamezili tomu přímému kontaktu a aby na ně nepadl ten závazek důvěry, o který před volbami žádali.
   Co jen si já pamatuji, tak dokonce přišli i s písemnými sliby, dokonce i s letákovou smlouvou – kde je těm věcem konec?

   Prokazovaná důvěra je v kontakním způsobu komunikace, kdy obě strany jsou stále v přímém kontaktu po celou doby, nejen před volbami.

   Teď si dovolím chvíli psát o tom, jak to vidím já – pokud to není úplná pravda, kamenujte mne, nikoho jiného:

   Kontaktní forma spolupráce – to je to, co Vidlák stále píše a říká – já o ten kontakt stojím a budu tlačit na to, aby i ti, kterým dám svou důvěru, stáli stále o kontakt se mnou.

   A s tímto má moji plnou dlvěru – protože jako jeden z mála pochopil, jak ten problém volební „podvod“ politiků změnit na spolupráci.

   Je to těžké, a proto i ten Vidlák bude potřebovat pomoc. Naši pomoc – my sami ty námi zvolené politiky musíme sledovat – ne stalkovat, aby se necítili zle, vždyť pracují pro nás a my je nepřímo platíme – ale sledovat, aby věděli, že my jsme tady, že mají naši důvěru a budou-li sami potřebovat pomoci, že nás stačí oslovit.

   A zároveň, když zjistíme, že nám začíná něco nesedět, nelze aby každý jim psal jenom sám za sebe a každý se snažil jim to „své“ ukazovat. Tím bychom je dostali do stavu, že tisíce různých názorů zabije jejich schopnost vidět věci z nadhledu.

   Takže to, co je úplně nové, je to, že Vidlák se nabídl, že tuhle „prosívací“ práci bude dělat on.

   Pokud tedy budeme ty námi zvolené politiky sledovat, snažit se být s nimi v synchronizovaném obraze – co dělají a jak po celou dobu jejich mandátu nás zastupují, bude to i pro ně přínosem – budou mít od nás efektivnízpětnou vazbu – tedy proseté to podstatné i odůvodněním.

   Případné nejasnosti Vidlák pravděpodobně buď odpoví přes články, anebo i adresně, pokud by ta otázka vedla na konkrétní detaily. Věci, týkající se činnosti toho či onoho politika, na kterých se shodneme i po „prokydání“ zase naopak pošle k tomu politikovi napřímo a on bude vyžadovat jeho reakci, u stolku a v klidu si to můžou vyříkat i napřímo – jak sám navrhnul.

   A to je to nové, to, co nejen budí důvěru, ale hlavně přináší i návrh efektivní proveditelnost.

   Já to píší stále, je to na nás, ta změna chování politiků je na nás, směřování tohoto státu je také na nás. Nesmíme to „odhazovat“ na politiky bez kontroly – už bychom se měli poučit z historie těch předvolebních a povolebních rozporů, že politik bez přímého kontaktu se svým voličem je ztracená šance.

   A je skutečně pravdou, že je potřeba i druhou stanu – politiky, kteří tohle chápou a podřídí se tomu. Podřízení se tomu ale není v prohlášení politika „já tady zastupuji prosté občany tohoto státu“.

   Je to jasnější?

  7. Tak mám dojem, že jste tu některým vhodil do jejich hladce plynoucího písku nějaké to soukolí… A to jste se nezeptal, kdo a proč financuje Rajchla, proč – na rozdíl od třeba Foldyny – na něj nikdo neútočí a nevyhlašujou ho za fašistu apod. A taky jste se nezeptal, odkud se tak najednou vzal v roce 89 „všem známý“ VLR, kterýho si honem honem všichni komančové jednohlasně zvolili za prezidenta. Asi je všechny osvítil duch svatej a oni seznali, po jak chybných stezkách dosud kráčeli.
   Asi si nějak moc pamatuju…

   1. S tou pamětí to mám bohužel podobně. A ano, jsem si vědom toho „daru“, příspěvkem často kratším, než bývá paw-ův, nasrat mnohem víc lidí najednou.
    Těžko se zlobit na zrcadlo.

    1. Ctu a opravdu pisu jeste min, ale remeslo chce svoje a kazdy tema musi mit patu a hlavu, aby smysl zustal a byl poradne videt.
     To vyzaduje lecos mysleni.
     Navic bezpodminecnou podminkou je nejaka originalni myslenka /nikoliv se zabejvat tim co lita zrovna kolem/ ,jeji vysvetleni ,zduvodneni a nejakej priklad navrch a tak se nedaji predem odhadnout delky prispevku..
     Jinej prispevek ,je poctiva diskuse s nametem clanku.
     Tez nemuze bejt neuplna.
     Nekdy se prispevek nezdari ,ale ty povinnosti a poctivost musi mit.
     Pusta kritika /to umi kazdej/,ktera se opakuje a kterou kazdej muze stokrat cist je zase jen neurodna Sahara .
     Proto dalsi povinost je tady pro mne, jeste neco navrhnout, neco konstruktivniho a predevsim konkretniho../To taky neni zadarmo/.
     Mnozi tohle nechapou a nerozumneji, protoze cist vyzaduje postreh a praci ,zjistit pravej smysl , vyzaduje podobne , poctivy cteni ,treba nekolikrat..
     Tohle muze prinest ovoce /podrazdenim /stimulaci/, centra mysleni / v podobe jinych ale originalnich nazoru.. Vo co de. Vo to de.
     Pak se za cas a casto ukaze , vliv na mysleni ostatnich.

 6. Během raketového útoku na předměstí Damašku dalších osm mrtvol. Dozajista šlo jenom o prevenci, v zájmu světového míru.
  Zda se, že když kocour není doma mají myši pré i jinde, než ve Střední Asii.

 7. Off topik z AK primo z Moskvy:
  „Už jsem tady v Moskvě potkal pár lidí z Charkovské oblasti. Šťastní nebyli, ale věří, že se brzy vrátí. Řekli, že věděli předem o té ofenzívě a byli upozornění na možnou evakuaci. Takže když to přišlo, tak věděli co a jak. Informací prý bylo u nich dost a záleželo na každém, jak se k tomu postaví“

  1. Škoda, že to echo nedostala taky armáda, aby buď bojovala, nebo utekla. Te tankove armade se to povedlo s obrovskym stestim a trochu chybou druhe strany.
   Charkovcane budou pripraveni jako prvni, az Sojgu mazane vylaka nepritele k Moskve a obyvatelstvo dostane doporuceni. Jak za velkeho Suvorova.

   1. Ale no tak. Na telegramu jsou fotky ukr. vojáků jak stojí vedle vody. Ony ty raketové údery na ty obří přehrady totiž zatopily velká území.
    Kryvij Rog je částečně pod vodou a s ním velká část místních břehů.
    Že to ukrajinské armádě vzalo pontonové mosty a zabránilo jim to v přesunu, je snad jasné.
    Píšu to zas, kdo si počká ten se dočká.
    Ukrajinské dělostřelecvo přestalo útočit na JE v Záporoží, pochopili, že by jim zhasli Kyjev, stačí dvě rakety a jsou v ( ! )

    1. Ta devastace přehrady byla ruskou stranou provedena proto, že nebyli schopni postupující síly zadržet. Jako když utečete přes řeku a ze strachu z nepřítele zničíte most. Zachráníte se, ale většinou se to nepovažuje za vítězství nad protivníkem.
     Tedy pokud nezačnete vymýšlet komplikované teorie, jak to bylo geniálně naplánováno a co nevidět se uvidí…. no neuvidí, střílet na druhou stranu půjde, ale vrátit se tam fyzicky bude na delší dobu prakticky vyloučené. Několikaměsíční, sice nepatrné, ale tvrdě krví zaplacené, ale přece jen zisky, byly ztraceny během 3 dní a mohli být Rusové rádi, že stačii utéct, jinak by přišli i o tankovou armádu.
     A na jihu se začaly ruské jednotky zakopávat na pozicích – mimochodem pozicích z konce února/začátku března.

     opět velmi doporučuji k poslechu tu debatu Kvačkova se Strelkovem, kde asi v půlce vlemi podrobně rozebírají, co se v té oblasti přesně stalo.
     https://vk.com/video347260249_456239773?list=b7799a676db2c12c0f

     Tedy pokud vás zajímá realita. Jestli se zajímáte jen o blyštivé ideologické PR jedné strany, tak to samozřejmě je lepší ruské zdroje moc nesledovat, protože oni takhle trapně od reality být odtržení být nemohou a sám Konašenkov ten debakl nazval „úspěšně provedeným plánovaným přeskupením“.
     Tak jásavé blbství, jako je možné zde, je tam prostě z jazykových příčin mnohem obtížnější.

     1. Aha, takže když mosty, hráze a technickoi infrastrukturu odpalují Ukři, je to promyšlená vojenská strategie, zatímco když totéž dělají Rusové, je to zbabělá pomsta za úspěchy Ukrů a primitivní rusácká sebeobrana před útoky Ukrů?

      Jste vůbec schopen pochopit, jak tím shazujete svou argumentaci i sám sebe?

      1. Zkuste popsat průběh té operace Kupjansk-Izjum.
       A zkuste popsat, kde si protiřečím a shazuji svoji vlastní argumentaci.

       Já to chápu tak, že Ruské jednotky s velkým štěstím odstoupily za řeku a aby předešli další ofenzivě, zaplavili vodou z přehrady dolní tok.
       Ukrajinci tady jistě před svými útočícími jednotkami nevyhazovali ani mosty ani nezaplavovali území.

       U Kyjeva to bylo naopak – tam útočili Rusové a Ukrajinci zaplavili oblast, aby jim znemožnili postup. Tím, že pak na uváznuté jednotky útočili, část z nich zničili a zbytek byl nucen ustoupit – což se dá považovat za vítězství.
       Nic podobného se asi v případě Charkovském nedá očekávat, nebo myslíte, že dá?

       V Chersoně Ukrajinci Himarsy zneprovoznili Antonovský most – proto, aby přes něj Rusové nemohli zásobovat svoje jednotky.
       V celém širokém pásu kolem rozhraničení se Ukrajinci snaží na ruské straně likvidovat mosty, aby ztížili Rusům zásobování.

       Rusové na druhé straně ponechávají dopravní infrastrukturu Ukrajiny prakticky netknutou, včetně koridorů na západ, kudy proudí zbraně a munice.
       To považuju za debilitu a podle mě měli zlikvidovat možnosti dopravy přes západní hranici a jestli chtěli bojovat na Donbase, tak měli ovládnout nebo zničit mosty přes Dněpr.

       Na druhé straně, ne vždycky je ničení infrastruktury z mého hlediska OK. Třeba sedmileté ostřelování infrastruktury Doněcka považuju za druh terorismu, současné ostřelování elektráren Rusy patrně také – tady ještě teoreticky může přijít nějaká vojenská operace, jejíž by toto mohlo být součástí, ale spíš to bude jen takový ten teorismus proti obyvatelstvu. O to absurdnější, že proti charkovskému a ne např. Kyjevskému.

       tak teď vy…

       1. Re: gogo

        Fakt nemám čas číst vcaše „Výšplechty gaučového generála“ ale vcaše tvrzení o možném zničení tankové armády, to je prostě comics v přímém přenosu.

        Jestli máte zájem, zkuste si zjistit, kolik tanků by taková TANKOVÁ armáda měla mít (nic takového prostě neexistuje) a pak mudrujte.

        1. Tak to nečtěte a nereagujte.. jaký smysl má plivnout a říct, že nemáte čas se seznámit ani se záklaními daty?

         Jestli nemáte schopnost polemizovat s konkrétními věcmi, nebo ještě lépe popsat přiměřeně komplexně dění sám, měl byste být opatrný k plivání na ty, kteří takovou schopnost mají.

         1. Mrcasíku, svou hranou kvazi-objektivitou pouze obhajujete bláboly, zbožná přání zhrzeného lampasáka a osobní preferenci jedné strany konfliktu.
          Nechci se opakovat po Targusovi, ale už je to vrcholně trapné.

         2. Re: gogo

          Jaký smysl má prý plivnout?

          Pokud si chcete z gauče hrát na argumentaci, naučte se správné názvosloví.
          Nic více a nic méně bych z gauče neočekával.
          TVL – tanková armáda…

          1. U nás nic podobného nemáme, použil jsem doslovný překlad ruského termínu. Že zjevně netušíte oč jde, jde na váš vrub.
           Pusťte si to video a pak se můžem bavit dál.

          2. Re: gogo

           Vy fakt nejste gogo, nýbrž gegoš.
           Víte, co znamená v ponašimštině slovo gegoš?
           Gegoš je ve zkratce dvounožec s IQ šumící trávy.

           Základem v RA je operačně-taktická skupina o velikosti praporu, resp. rozšířeného praporu.
           Jednotlivé tankové prapory jsou přiřazovány k plukům, případně brigádám.
           Jenže vy zas ho*no víte, co je brigáda, že jo.

           Jinak tento systém byl přebrán a lehce modernizován z bývalé SA.

           RA má jednu jedinou tankovou divizi, jinak jsou dispozici pouze samostatné prapory, max. pluky.

           K tomu musíte vědět, že tanková četa má tři tanky, rota má tři bojové čety – týl nás nezajímá, prapor má tři bojové roty – týlové roty nás nezajímají, pluk má tři bojové prapory – týl nezájem, divize by měla mít tři bojové pluky.
           Součty tanků vám ovšem nebudou pasovat, protože u každé roty je ještě jeden velitelský tank, totéž prapor. Některé prapory jsou ovšem rozšířené na 4 bojové roty. A jste zas v péérdeli.

           ÚHRNEM nic takového v RA, jako je ta vaše tanková armáda – NEEXISTUJE. Neboli jste za pitomce.

           Tady máte jeden z mnoha dostupných zdrojů.
           https://www.armadninoviny.cz/soucasny-stav-tank-vojsk-ruske-federace.html

          3. aby to bylo úplně po lopatě i pro ty momentálně nejzaostalejší:
           název: 1-я гвардейская танковая армия
           první gardová tanková armáda

           a článek končí:
           По информации Британской разведки, подразделения армии были отведены из Изюма при контрнаступлении ВСУ в Харьковской области[20].

           Podle informace bristké rozvědky, oddíly armády byly vyvedeny z Izjumu při útoku VSU v Charkovské oblasti.

           Snad už to můžeme uzavřít a nebudete se dál ztrapňovat

        2. On ani stridor prostě nejsou schopni se zamyslet nad konfliktem v širších souvislostech. Nakonec se taky nejsou schopni zamyslet ani nad tím, proč střelec píše to co píše a nikomu z vedení armády nějak nevadí ty úniky informací. Mají milion možností ho umlčet a nedělají to. Nekomemtují ho. Proč?
         Mohli by si možná nastudovat taky něco o agenturně-operativní činnosti, řízeným únikům informací a dalším jemnůstkám práce nejen v informačním poli, ale tyhle informace se na netu horko těžko hledají. Pak možná pochopí, že jsou třeba přesvědčeni přesně o tom, co si podle ruského gen.štábu myslet mají a uvědomí si, že jsou s vysokou praděpodobností za hejly, a to jsem ve výrazivu velmi tolerantní. Osobně o tom jejich prozření pochybuji. Když je někdo chytřejší než FSB a gen.štáb dohromady, nejvyššího velitele nevyjímaje, není mu pomoci. Jeho boj.

         1. Jake uniky informaci mate na mysli?
          Komentujete neco, o cem nemate ani poneti. Padlo tu uz mnoho odkazu, navic skrze prokliky se lze dostat i na dalsi- zakladni urcujici informace se prekryvaji a ma je kazdy, koho zajima, co se na Ukrajine deje. Uplne staci si precist svodku VSU, co se denne objevuje na AK a hned budete v obraze.

          1. Komu není rady, tomu není pomoci. Svatá prostoto. Hlavně že je to na netu. Berete to jako slovo Boží a naprosto neberete v úvahu možnost, že tyhle informace mohou sloužit k tomu, abyste si myslel, co si podle autora těch informací či jeho kurátorů myslet máte. Jak jsem psal výše, je to marný.

          2. Tak povidejte, jak to je doopravdy, rad to s vami proberu.
           Jsou dve omezeni pro vyklad: interpretacni sire je diky zhutnenym udalostem mala a urcujicich udalosti je pouze nekolik.
           Tim se vam prace na udelani si obrazu znacne zjednodusuje.
           A ano, net je net, ale z neceho vychazet musime. Mozna se zadna operace ani nekona a vsechno je jen jedno velke vrteni psem. V tom pripade je ale soucasti hry i gosudar, generalni stab a svetove elity. Coz vyloucit nelze, ale pravdepodobnost takove hry je velmi, velmi mala.

           Rusove preskupuji, protoze nemaji lidi a lidi nemaji, protoze kontraktoru je nedostatek a na mobilizaci nejsou ridici kapacity a ideove zdroje. Jednou z podminek mobilizace je i valecne uverovani, coz nezvladne ruska centralni banka.
           Tady mate vysvetlujici clanek od Katasonova, proc to nejde:
           https://reosh.ru/valentin-katasonov-bank-rossii-v-usloviyax-sankcionnoj-vojny-nuzhna-ne-adaptaciya-a-radikalnaya-perestrojka.html
           O tomhle problemu mluvi ekonomove uz od brezna, vsechny jejich tlaky na gosudara jsou marne.
           Tim mate vysvetlenu jednu urcujici udalost, nedostatek vojaku a s tim souvisejici vynucene preskupovani a tedy i vyresen jeden velky okruh otazek.
           Zvladli jsme to za 10 minut. Staci si podobne vyresit jeste tak 5 oblasti, coz dela dohromady hodinku. Kdyz ji obetujete, dostanete se do obrazu a prestanete tu plkat obecne tajnosnubne nesmysly.

     2. Gogo: Byl to ústup, nutné rozhodnutí, když tam měli velmi dlouhou frontu a málo sil. Pravidelná armáda tam měla jen málo jednotek, většina byly různé jiné separatisti, kozáci, dobrovolníci atd. Z toho plyne, že nešlo o to, že by bojovali špatně nebo generálové je špatně rozmístili. Šlo o to, že generálové na frontě dostali z nejvyšších míst jen málo jednotek. Do toho nikdo nevidí, proč vojáci cvičili na Dálném východě a jinde nebyli. Záhada. Můžete jen hádat…AFU tam naopak nashromáždili mnoho jednotek z jejich strategické zálohy, aby dosáhli nějakého úspěchu před zimou, který byl pro ně nutný kvůli morálce a politice, ale dění v Británii jim to čátečně zastínilo v ten kritický čas. Nejkratší fronta je na břehu Oskolu, ale když ji neudrží, odkryjí severní hranici přístup k Luhansku a své zásobovací trasy včetně železnice z RF na jih. Charkovská ofenziva byla zvláštní tím, že Bankova street dokázala spojit politické a vojenské cíle. Předtím pořád dávala rozkazy jen podle těch politických propagandistických jako boj o Hadí ostrov nebo i předpolí Chersonu.

      1. Byl to jednoznačně ústup, dokonce pro tu tankovou armádu s velkým štěstím. Nejen ústup, byla to porážka, poměrně hořká a jen se štěstím pouze takticko-operativní a ne strategická.

       Oni samozřejmě nic podobného neplánovali, když pod Izjumem měli soustředěné síly na ofenzivu proti Slavjansku atd. Ty síly, kdyby jim Ukrajinci obklíčili a zničili, to by byla ta strategická porážka, od které nebyli daleko.

       Ale tohle si můžete poslechnout v podrobnostech od Strelkova na tom videu, co jsem dával několikrát odkaz. Podrobné a detailní shrnutí.

       1. Gogo: To nevyvracím, že ustoupili a tím tuhle bitvu prohráli, ale neměli na výběr s málo jednotkami, které tam byly čelit několikanásobné přesile, která se tam nahromadila. Proč nedostali posily, nevím. Příprava veliké ofenzivy nejde utajit v době dronů, satelitů, špionů atd. Svioje ukáže fotka z mobilu z přesunu techniky…Izjum zdánlivě vypadá jako brána ke Slavjansku na Donbas, ale severně od města jsou silnice, železnice kolem přehrady tak uspořádané, že zásobování Izjumu bylo problematické. Proto tam mohli sedět a blokovat silnici z Charkova na Donbas, ale moc nevěřím, že by tam někdo mohl zahájit velkou ofenzivu na jih, když by mu brzo došly zásoby. Alfou i omegou je tam nedostatek vojáků. RF mají víc techniky. UA víc vojáků. Proto můžou bojovat ještě mnoho měsíců a rozhodnutí nepadne žádné. V těch pohraničních vesnicích severně od Charkova mohli jen přešlapovat a krýt cestu na Belgorod, ale ani na obklíčení Charkova tam nikdy nebylo dost jednotek. Je to pořád dokola. Velká země, největší v Evropě po Rusku, a mnoho velkých měst. To je důvod, proč jsem do únor předvídal větší boje na Donbasu, když se politici nedokáží dohodnout, co separatistické území, ale nedokázal jsem si představit výpady na Kyjev nebo Charkov, když by to tam bylo mnohem delší a horší než v Mariupolu…Dobýt Kyjev do týdne jsem vždycky považoval nemožný.

         1. To muzete psat staleti , chybi vam konkretni udaje a informace.
          Tedy podstatny a zakladni fakta.
          Co napr. delaji tim prohravanim a utikanim ,ze maji obklicenej, Bachmut.
          Tak nejkratsi cesta na Slavjansk a Kramatorsk je dokoran otevrena..
          Cokoliv muze byt soucasti taktiky a zameru za ni.
          Napr. se uz davno nezenou na Charkov a Kyjev a nechaji ty obrovsky starosti o miliony lidi deti ,prestarlych ,vsecko zasobovani a peci a ja nevim ,co vsecko ,treba nepriteli..
          Treba potrebujou, aby nepritel pobihal po poli..
          Aby na nej lepsi videli..Aby si nabeh na vidle..
          Neunavny usili prechytracovat kazdyho vede do unavne neunavnych nekonecnosti v soutezi bejt za kazdou cenu chytrejsi ,nez vsicki rusove dohromady..Aspon z dalky.

        1. S malo jednotkami…
         https://m.youtube.com/watch?v=G6biCcchWKg
         Zde se poodkryva zahada, proc vojaku neni vice: najemnici nestaci a na mobilizaci rusky system rizeni nema schopnosti.
         To nerikam ani ja, ani Strelkov, ale reditel petrohradske zbrojovky.
         Uplne staci prvych 7 minut, v nich je shrnuta cela problematika mobilizace, jeji nutnosti a zaroven nemoznosti.

         1. To je aktuální i pro nás.

          Pohopsat na demošce proti vládě není problém, ale pomyslet na to, jestli a jaká by měla být změna, toho se lidi bojí i jen pomyslet.

          1. Tahle paralyza je zrejme prirozeny stav a neda se s tim nic delat. Jedine cekat na nedobrovolne preformatovani kolapsem, z cehoz moc velkou radost nemam. Rusove zrejme nemohli vest operaci jinak, jednoduse na to nemeli (a nemaji), v tomhle smeru Rusko uz patri k Zapadu. Jedinou jeho vyhodou je, ze vzhledem k „zaostalosti“ jeho spolecnosti bude kolaps probihat pomaleji a s fazovym zpozdenim oproti Zapadu.
           Velmi se obavam, ze se z nas stali pouze divaci, neschopni proces rozkladu jakkoliv ovlivnit. Rajchl ho mozna jen oddali a to bude tak vsechno, co s tim dokaze udelat. Cesko se dobrovolne vzdalo sve suverenity ( z podstatne miry je to i dilo apatickych obcanu), ted uz jsme ve vleku udalosti, jez nedokazeme ridit.

          2. Rekl bych, ze uvahy o vojenske taktice ted budou upozadeny a zacne se mluvit politologicko- futuristicky. Zdroje ukrajinske armady nejsou znamy, ale pokud neni v rozkladu, bude postupovat podle charkovskeho scenare. Rusove za sebou spalili mosty (doslova) a rozlili jezero (doslova), takze jen tak se otocit a vratit utok nemuzou. Coz je jim jasne, takze se zacali zakopavat na svych breznovych pozicich. Posily jim take neprijdou, takze co Ukrajinci? Moc moznosti nemaji, sedet a nechat se bombardovat k nicemu nevede, takze jim zbyva jen utok v mistech Rusy ridce a slabe obsazene fronty.

           „Včera zůstaly Valjuki bez elektřiny, byl zničen a vypálen celní terminál a pohraniční osady byly evakuovány kvůli neustálému ostřelování a ničení. Chápu správně, že Bělgorodská oblast již není považována za ruské území? Byla zahrnuta do „zóny volného obchodu“ s blíže neurčenou příslušností? Nebo byla uznána jako součást Ukrajiny?“

           To je Girkin, ale nutne to tak musi chapat i Ukrajinci. Ted vsechno stoji na ukrajinskych Himarsech, jestli dosahnou na ruske sklady granatu, ktere by mohly narusit ukrajinska preskupovani.

         2. Blbost , jde predevsim o hospodarske problemy.
          Jinak ve mestech lidi sami organizuji mobilizaci ,akorat to vedeni nechce. Vzali neco lidi na prace za frontou..
          Experti uz zjistili ,ze rusove ani neumi neco zorganizovat..
          Ani to co potrebujou.

      2. A ještě .. proč podle vás vyklidili i území, kde se nebojovalo? Dnes má VSU přístup prakticky k ruské hranici a Rusko bude asi vynuceno evakuovat obyvatelstvo z vlastního území.
       Je to také součást mazaného plánu?

       1. Ne jen pristup k hranici, ukrajinske sily ruske pohranici ostreluji radnym zpusobem- nikoliv obcasne, ale prubezne a pravidelne.
        Nicmene gosudar se vyjadril, ze vse jde podle planu a ten se menit nebude.
        Pamatujete? Zpocatku byla prekrocenim cervene linie jedna raketa na Doneck, pak zapaleny sklad ropy, pote uder dronem na jednu ruskou vesnici, ted uz je normalni prubezne ostrelovani vlastniho uzemi a likvidace budov statnich uradu na chranenem uzemi.
        Vyhruzky a vyhruzky a nic nez plane vyhruzky.
        Mozna povazuji Rusove za centrum rizeni tu slajsnu, co jim odstrelili u prehrady? Anebo transformatory u elektrarny? Kdo vi.
        Nicmene ukrajinske vlaky na frontu stale jezdi, ruska ropa a plyn na Ukrajinu stale proudi a na vychytrale opustenem izjumskem kraji jsou karani kolaboranti. Vse jde podle planu.

        1. tohle hohoho-bububu- mlčim, mlčim .. je trvalkou celého konfliktu.
         Dokonce to chytá občas úplně tragikomické prvky, kdy ve strachu, že „už „, sami Rusové aktivně vykřikovali fejky o tom, jak jsou zahraniční partňóři nevinní v tom, co se stalo.
         Tak například ta Moskva podle prvních zpráv šla ke dnu proto, že „se“ vznítila munice. Asi vítr, Máchale….

         Vyhrožovat je možné, i blafovat, ale je potřeba nedopustit, aby z toho byla žvanírna a trapná ztráta tváře.
         Tohle je kromě natahování konfliktu další významnou složkou do koktejlu možné porážky Ruska.
         Na začátku akce byla spousta keců o solidaitě, ale všichni utekli a nikdo si nedovolil nic poslat. Pak zkusili pokusné králíky, co se stane. ČR dodala, nestalo se nic. Hopsalové a hňupi navíc všude hlásají, že to je právě v zájmu Ruska, aby tam všechny státy dodaly zbraně, co mají.
         Tak se ptám, za koho tihle lidé kopou? (a odpovím si sám.. za nikoho, respektive vždycky proti tomu, komu mají pocit, že fandí).

         No tak jak se ukázalo, že žádné odvetné akce nebudou, dokonce je možné jezdit na spanilé jízdy a navážet materiál i vojsko v neomezeném množství, tak se holt zásobili, nachystali a teď převzali iniciativu.
         Už nějakou dobu naprostá většina těžších zbraní použitých na straně VSU má původ v NATO. Některé z nich jsou přímo ovládané Neukrajinci.

         Zbytky prestiže mizí a začíná se nahlodávat vůbec představa Ruska jako vojensky schopné země.
         Ještě pár takových geniálních tahů, ještě pár demonstrativních akcí k prověření těch červených liníí a Čína s Tureckem a dalšími lokálními výrostky začnou uvažovat, že se budou muset zabezpečit pro čím dál pravděpodobnější kapitulaci Ruska – a zabezpečit na ruský úkor. Zejména Čína aby přežila a zejména Turecko, které si chce realizovat svůj velký Turecký svět.

  2. A nechcete toho -aspoň u tohoto páně Vidlákova článku- na chvíli nechat?
   Homer to napsal jako OT – ale propagandista gogo se okamžitě musí k OT přidat, se svou obvyklou „troškou“ do protiruského mlýna. Já se přidal proto, že mě gogo…ale uff, nebudu se rozčilovat už dopoledne.

     1. Ona je otázka, s kým a proti komu jdou oni.
      Jestli člověk něco dělá a dopouští se chyb, jak se zachovat? Známý čínský teoretik říkal, že když nepřítel dělá chyby, je dobré ho přitom nechat.
      My jsme jen diváci, ruské velení nesleduje, co my říkáme – ale dejme tomu, že by to sledovali.
      Je pak proruský postoj chválit kroky, které vedly k průseru a průser označovat za super výsledek? Nebo je proruské upozornit na průser a nazvat jeho příčiny? Nebo dokonce upozornit na chyby, které k tragédii povedou?
      Co pomůže a co uškodí víc a komu?

      Už jsem to tady psal, tohle je taková možnost testovat lidi v situaci, kdy nic neovlivňují, ale dá se odhadnout, jestli takové lidi zapojit do něčeho, co by ovlivnit mohli.
      Agresivní hopsalové, vynucující nadšení pro cokoliv, co oni pociťují jako správnou stranu bez ohledu na realitu a důsledky, to je přesně ta skupina lidí, kterou bych podporoval (být v té roli) u druhé strany. Tihle tu svoji stranu přivedou do průseru zákonitě.
      A přesně tyto lidi bych z vlastních projektů eliminoval.

      1. Nekonečné vlákno gogogogo… včera, dnes a zítra bude jistě pokračování…trollení, rozbíjení diskuse.
       Co má situace na válečné frontě společného s komunálními volbami v ČR?
       Gogo/Fialo, my jsme ve válce?

       1. Mrkněte se na posledních 20 Vidlákových článků – prakticky ve všech je buď úvodník o válce, nebo podstatná kus diskuse.
        Tak nač ta vaše hysterie zrovna u tohoto?
        Prostě to vlákno ignorujte.

         1. Pokud majitel webu určí, že OT si nepřeje a bude to platit obecně, budu to respektovat.

          Vaše hysterické pochtívání budu ignorovat.

          1. Targusi – „gaučový generál“ 🙂 !
           To se to válčí – na kompu… a hodnotí se ex post, jak to zase Rusové udělali špatně…

          2. Mrcasíku, Alena Z. má pravdu.
           Jste tu nasazen na cílené rozjebávání diskuse, s ohledem na její téma docela důležité.
           To je pro mne osobně prachsprostý trolling, stačí odrolovat trochu výše. Ale můj názor nemusí být shodný se zdejším panem domácím, Zakladatelem.

          3. Ta čeština…
           Chtěl jste napsat pochcávání, nebo poštívání?

 8. Jistěže. Toto není ani přímý kop n branku. Tohle je penalta. Trestné střílení. Snažíme se je proměnit. Snažme se je proměnit.

  Třeba si, ještě někteří pochybující a váhající řeknete, „jak k tomu přijdou „prostí“ členové vládnoucích stran v obcích, přičinliví, pracovití? Cožpak je spravedlivé činit je odpovědnými za politiku vedenou vrcholnými stranickými činiteli?“

  Zajisté, že je to spravedlivé. Vzpomeňte si co bylo a je vyčítáno i někdejším řadovým členům KSČ. Že bez jejich členství poskytující režimu zdánlivou legitimitu a bez jejich masové podpory by režim nemohl fungovat jak fungoval.
  Ano, byla to systémová záležitost, politicko-ekonomická, existenční. I mnozí z nich byli spoluviníky i oběťmi současně. Někteří „věřili“, někteří dokonce i v lágrech kam je zavřeli jejich soudruzi, mnozí i přes kaceřování, když se odchýlili od právě hlásané „jediné pravdy“, někteří dokonce i pod oprátkou.

  Jenže nyní, jak nám je říkáno, je demokracie. Máme svobodné volby. A demokratické principy, jak je nám říkáno, jsou i uvnitř vládnoucích stran.
  Už není existenční nutností být členem takové politické strany. Členská legitimace už není „pracovní knížkou“zajišťující lepší existenci. Všichni jsou členy ve snaze co nejvíce prospět svým spoluobčanům…

  Tak prosím ještě tu „O Červené Karkulce.“

  Je nepochybné, že bez oněch z různých důvodů politicky přičinlivých mravenečků dole, by nebyli nahoře v nejvyšších státních vůdcové těchto politických sekt, tvořících jen nepatrnou část občanstva, zato naopak disponující nejvyšší mocí. Je nepochybné, že právě tyto takto fungující pyramidy moci vystavují „pracovní knížky“ jako VIP vstupenky do pozemského ráje.
  Je nepochybné, že tento systém je politický „multilevel marketing“. Ptejme se, byli by na nynějších vládních postech vládní „odborníci“ kdyby neměli „stranické pracovní knížky“? Jak jsou odborně kvalifikováni pro práci v přidělených resortech? Jaké jsou výsledky jejich práce? Jaké ovoce přinášejí.

  Známe a ještě více to poznáme všichni.
  Ovoce z tohoto stromu je trpké. Palčivé. Nechutné. Ale i jedovaté. Jaký strom, takové ovoce.

  Zajisté, pyramidu, tak i pyramidu moci lze rozebírat shora. Jenže což ti pilní mravenečkové, jeden přes druhého drápající se vzhůru, nevytvoří nový vrchol?

  Proto je, ne třeba, ale je nejvyšší nutností rozebírat nejen shora, ale i bourat odspodu. Tak jako strom odseknout od kořenů.

  O tom jsou nynější volby. Odseknout strom vládní moci od jeho kořenů.

  1. Měl byste psát články. V diskuzi se ztratí dobré věci.
   Udělal bych z toho u mne zase článek, bez významných úprav Vašeho textu, ale s tou to poznámkou H.S.:

   „Řadu let jsem bydlel v malé obci a viděl jsem práci mnoha starostů a zastupitelů. A čím menší obec, tím více je vidět ten či onen ve vedení obce a tím lépe je možné je hodnotit. Pokud bych se řídil radou kolegy Sch., znamenalo by to úplně nesmyslné jednání v případě, že proti dobrému starostovi a zastupitelstvu stojí člověk nebo skupina lidí, kteří nejsou v žádné straně Pětikolky, ale o nichž bezpečně vím (a na té malé obci se to ví obecně) že jsou to lumpové, neschopní či prospěcháři. Proto říkám NE, nechme tam ty schopné a nekádrujme je.

   Něco jiné jsou města, velkoměsta či kraje. Čím vyšší level, tím méně informací o lidech, nominovaných do funkcí. Tam často stačí, když v kandidátce je jedno známé jméno pro rozhodnutí kterou stranu volit. Tam bych se zamyslel nad radou kolegy Sch: ANO tyto kořeny je třeba odseknout.

 9. O rodince Taberyů bych ošklivě nemluvila.
  Paulina Taberyová je mocná žena, jestli se nepletu, tak ( v jisté míře ) rozhoduje o tom, co si občani Kotliny myslí.
  V pořadu Jak to vidí svěřila panu Krocovi pozoruhodné poznatky. Třeba že “ …spokojenost se členstvím v NATO vyletěla nahoru. “ Konkrétně z 58% na 73%.
  Jo, a lidé se radují, z výdajů na obranu státu. Celých 59% !!! Z toho se určitě raduje i Černochová a americké zbrojovky, takže se vlastně radujeme všichni a tak je to správné, tak to má být.
  ***
  Pokud by si někdo našel přepis rozhovoru z 19,července 2022 , tak si může všimnout , ve kterých momentech začíná Paulínka koktat. 😀
  Holt nikdo není dokonalý a přepis je kvalitní. 😀

   1. Nemaje televizor, poslouchám ČRo.
    ( To jsem zvědavá , kdo mě sprdne za špatně použití přechodníku. 🤔Tady se to někdy přísnými češtináři jen hemží. ) 🙂

     1. Nemá vši – televizor.
      Proč by měl mít televizor vši?
      A kdo má vši, tak se drbe a nemá na sledování TV chuť.

  1. nic jsem o ní nevěděla, ale když koktá ten co druhé učí jak mluvit a vystudoval to … něco je divně. Podle mne další prapodivná existence… naprd>

   1. Tak ono položit otázku se dá různým způsobem. Je to celá propracovaná věda.
    Tázaný odpovídá v určitém kontextu.
    Máte rád psy?
    Jinak odpoví člověk v anketě o ochraně zvířat. A jinak ten samej v anketě o lejnech na chodnících a pokousaných dětech. ( Blbý příklad , jsem líná vymyslet něco pŕiléhavějšího. )

  1. Karlík pozorně naslouchá, zvedat pac už umí. Není nad to cvičit kvalitní rasu. U vořecha jeden nikdy neví.

  1. Dodám něco pozitivního. Lavrov dostal vízum a smí navštívit summit OSN.
   A potom že politika těch v Bílém domě není vyvážená. ( Bidena nezmiňuji, protože… nó, protože .)
   Jupiii

    1. No jo, člověk dneska neví. Také by jsem si nebyl jist, když můžou zabavovat majetky a dokonce majetek RF, tak nějakej Lavrov?
     Samozřejmě vše se smajlíkem.

   1. OSN by měla být v neutrální zemi jako je Švýcarsko. Je absurdní, aby měla sídlo na území jednoho ze stálých členů RB OSN.

     1. Sluha musi bejt po ruce a taky dohled na nej musi bejt a drzenej zkratka taky u huby.
      Komise, expertnich kvalifikatu , specialne vybranych IAEA, zjistila ,ze nezjistila, kdo strilel na tu elektrarnu.
      Odmena je taky nemine.

 10. Pro všechny jenž chtějí přiložit ruku k dílu.
  Vše potřebné, banery, letáky stáhnete na

  http://www.naprvnimmiste.cz

  Jsou zde různé odkazy a hlavně informace od organizátorů. Nezapomínejte, že plán jak svrhnout tuto vládu již má své obrysy

 11. Začínají Dny NATO, asi jsem už zapomněla, ale nebyl to loni už propadák?
  Že lidé už loni věděli , co je to za spolek.
  Možná, že přijede i ten spolek ze Strakovky s ministryní útoku.
  Anglická Bětka už je týden po smrti a ještě ji vozí po Anglii, po městech, je nabalzamovaná? Dyť už se musí rozkládat.

  1. Tak to bacha!!!
   V CVVM zjistili, že náklonnost k NATO stoupla v Kotlině z 58 na krásných 73%.
   Očekávám hojnou účast a bombardéry zasypané květinami.

 12. Souhlasím s Vidlákem, šířím všechny články, půjdu k volbám a nebudu volit Pětikolku . Je to jediná obrana. Rozesmál mě volební leták naší místní ODS s palcovými titulky „Senioři naše priorita!“. Kámen úrazu je, že se velká čast voličů nezajímá o politiku a nerozumí jí. Nedovedete si představit kolik lidí i vysokoškoláků papouškuje to co slyší v ČT. Pepa Goebels měl pravdu. Stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

  1. Lidé z ODS tam nedopsali to jedině pravdivé „- musíme je všechny nechat očkovat!“ ?
   Možná by to stálo za to, to těm seniorům takto vysvětlit…

   1. Lentiko, myslím si, že právě očkování je jedno z těch témat , o kterých píše Vidlák v článku.
    Podobně jako téma LGBT slouží jen k rozeštvání lidí. Když se dva hádají, třetí se směje. 🤔

  2. Jest tomu tak, na Pepu Goebelse vzpomínám denně. Hlavně při čtení příspěvků na twitteru. Byť jsem již poměrně staršího věku, nepřestávám se podivovat vymytosti mozků mlaších i vzdělaných lidí.

   1. To není žádné skrytí, ale jednoduché zkrácení adresy. Dělám to automaticky, abych nepastoval některé nekonečně dlouhé odkazy.

      1. Bohužel, mi ne.

       Tyhle zkratky jsou zaváděny hlavně proto, protože v https protokolu je hromada informací, kdo, kdy, odkud, a další. Stačí pak jen ty vzniklé záznamy zpracovat. V tom lepším případě s cílem reklamy…

       A proto jsou zdarma.

       1. Určitě je to spiknutí Židoiluminátů…myslím, že zbytečně utrácíte svou drahocenou a dobrou energii, nimráním se v takových kravinách.

        1. Nemyslím si to. Ten vámi použitý zkracovač vytváří (mimo jiné) tohle:

         https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/sokdokument-jak-usa-planovaly-valku-a-energetickou-krizi-v-evrope/?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

         Takhle se zvyšuje čtenost určitých serverů – v tomto konkrétním případě trasujete neustále tzv. hit na seznam (vlastně každý klik opakuje to, co jste udělal vy). Toto v důsledku pomáhá seznam.cz navyšovat „čtenost“ a zvýšit hodnotu seznam.cz prodeji reklamy. A pak má Lukačevič ty své „zdroje“ financí…

         A pro jistotu – nebylo to nic proti vám, – bylo to v duchu mého – když už něco děláme, tak bychom měli vědět, co přesně vlastně děláme…

         1. Presne tak.
          Stejne tak se podle toho zkracovace URL jednoznacne pozna, odkud se co siri.
          To se sice pozna i bez nej podle referreru, ale (jakykoliv) zkraceny odkaz umozni rozdelit i „skupinky uzivatelu“, ktere si to mezi sebou siri.

          Jedine smysluplne zkraceni url je useknurti tech ruznych utm_campaign blbosti…
          A jediny smysluplny presmerovavac je anonym.to 🙂

          1. Provozovatel zkracovače „prodává“ nasbíraná data „z jedoho místa“, ten referer je použitelný vždy až na cílovém serveru a často ta data nejsou legálně „komukoliv“ dostupná..

           Takže ty mapy šíření zpráv jsou vytvářeny nejjednodušeji a nejuceleněji přes ty zkracovače – a proto mají pro „kupce“ tu nejvyšší cenu.

        2. Jistěže. Proto zakázali žárovky aby si zvýšili účinnost iluminování. Souvislost politického vývoje se zavedením úsporek není náhodná.

   2. Toto je od Vlka z 15.9.2022 nekrácené včetně odkazu na web odkud a s originálem.
    Je to mnohem delší než na Prvních zprávách (ze 17.9.2022) a domnívám se tudíž, že to převzali z Kosy a zestručnili a to tak, že hodně.
    https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/09/15/tajna-zprava-rand-corp-z-25-2-2022-jak-oslabit-nemecko/
    BOMBSHELL – CLASSIFIED RAND Corporation Executive Summary Research Report January 25, 2022: Weakening Germany, Strengthening The U.S.BOMBSHELL – CLASSIFIED RAND Corporation Executive Summary Research Report January 25, 2022: Weakening Germany, Strengthening The U.S.

    P.S.
    Zpráva je z 25.2.2022, takže den po začátku SVO. Po těch osmi měsících už lze celkem dobře srovnávat s dnešním stavem v Evropě a tak vůbec.

 13. Vidláku do voleb týden. Dejte prosím dohromady nějak krátce a inteligentně formulovanou výzvu, která by se dala přenést na A4. Ideálně pokud někdo umí grafiku – aby pomohl s vytvořením. A dejte to někde ke stažení. Je potřeba oblepit plochy kde je volební „agitace“. Roznést do schránek už nestihneme ….

  1. To je moje „oblíbené“ a dlouhodobé téma. Stále znova a znova opakuji-
   Neposílejme do Afriky/Asie další rýži. Posílejme jim kondomy. Pokud chceme něco financovat, plaťme jim ať mají méně děti. Zastavme afrikanizaci Evropy. Můžeme tady měnit systémy, dělat si na „revoluci“, hnát korporát velkým bičem…pokud připustíme, že z Evropy uděláme Afriku, je to konečná. S tím už neuděláme vůbec nic a ještě s láskou budeme vzpomínat na ta báječná léta LGBT, genderového, korporátního a environmentálního fašismu

   1. RE: Mandaladan
    Kondomy nepomohou! Oni chtějí mít hodně potomků. I u nás ještě nedávno měla chudina hodně dětí.
    Děti jsou jejich jediná spolehlivá pojistka na stáří.
    Pomůže jedině zvýšení životní úrovně. Což je složité , protože oběživo dodané z bohatých zemí rozkradou. Je tam korupce a s tou si neporadíme ani u sebe doma. Natož u nich.
    Vzhledem k tomu, že příroda nesnáší vakuum, Evropanky neroděj, tak se afrikanizace Evropy považuje za hotovou věc. ( Odvrácená strana blahobytu. )

 14. Vidláku, docházejí mi kury, po vašemu slépky. Díky. Takhle se dělá změna. Takhle se zapaluje oheň naděje. Kydy jsou naše Betlémská kaple, slovo jsou naše cepy, jednota budou naše vozové hradby.

  1. Jen nesmime jít sami proti sobě, ale měli bychom se spojit proti té nikam nepatřící šlechtě, jste patrně jen opomenul podotknout…

  1. Úplně vás vidím!
   Jste na barikádě, v ruce vlajku a jdete vpřed.
   Určitě se svou krásou vyrovnáte Targusovi, i když jste jen zachycen jen tím francouzem Delacroixem.
   Ale ta vůně Svobody je opojná stejně…

   Ještěže nejsme ve Francii a máme ten náš vrozený pragmatismus – chrání nás pře podlehnutím euforii a následným potokům krve.

    1. Přeji vám, abyste na tom náměstí nemusel moknout – pokud kolem spícího člověka chodí lidé v dešti, sem tam na něj může z jejich deštníků nějaká ta kapka padnout.

 15. Jinak ovšem nasranost lidí stoupá. Už 2, kteří nikdy nebyli volit, se mě ptali, kde ta místnost je. Bude jich víc, pracuji na tom.

 16. Viděl jsem včera jednání v parlamentu o stropech. Ani jeden člověk z ANO a z SPD nevyzval vládu k demisi. Hrají společnou hru.

  1. To by bylo, aby nehráli – mají stejné noty. Nelze ale spoléhat na to, že by nám – na férovku – hned teď řekli, kdo jim je nosí, a hlavně – proč je čtou a nejen čtou…

   1. Ne, to se neshodneme.
    Já tu neshodu vidím v pojmenování strany SPD (svoboda a přímá demokracie) a ve skutečné formě vnitřního zřízení ve straně. Kdyby se ta strana jmenovala PDSTU (přímou demokracii se teprve učíme), bylo by to jasnější.

   2. Nedohodneme. Proč Blaško vystoupil, navíc tak halasně, až teď? Už teď? Právě teď? Před volbami?
    Tuze moc touží být prezidentem. Nebude. Kdo tak moc chce,nebývá nejvhodnější.

     1. Pana Blaška si velmi vážím. V EP hlasuje spolehlivě s frakcí IDE. To mi bohatě stačí.
      Ale pan Bašta je prostě vhodnější kandidát.
      Tady v Praze kandiduje pan Blaško do magistrátu. Na posledním místě kandidátky. Tak ho aspoň zakroužkuju. Víc udělat nemůžu.

    1. Blaška dlouhodobě v SPD šikanovali. Do Evropy se třeba dostal kroužkováním až z osmého místa. A teď – schválně před volbami ho někdo ještě nějak nadzdvihl, a Blaško to už nevydržel. To je práce zákulisí. Myslím si, že cílem je poškození SPD a znemožnění Blaška. Třeba za tím stojí rabinát. Ti mají takové móresy …

   3. U Aeronetu je zajímavé, že celý čas mezi volbami podporuje SPD, ale těsně před volbami na ně vždy něco špatného vytáhne. Neznám to pozadí v té straně, ale ten mustr je dlouhodobý.

  2. Haha, navic u nas schvalime vyzsi strop a kdyz bude vyjednanej evropskej treba i nizsi, tak nebudeme moct poskodit firmy, radej poskodime obcany

 17. To je zajímavé, příteli Vidláku, jak to každý řešíme po svém, ale principiálně stejně.
  Vy píšete:
  „Víno je oblíbené, v dnešním švihlém světě je to ideální lék na deprese… a tak jsem ročně nezachránil víc než padesát litrů. Už pět let šetřím, pět let mi ve sklepě přibývají plné demižony a zrovna po této sezóně jsem měl mít příslušné množství pohromadě.“

  Já jsem to dotáhl na cca 500 lahví bordeaux v tzv. certifikovaném skladu (něco z toho je ale ještě ve Francii) a snažím se tento stav udržovat. Každý rok cca 50 lahví spotřebuji (nikoliv pro politiky, ale hodně mi vypijí synkové a už i dva z vnuků), ale nových cca 50 zase doplním z nového ročníku. Takže piju víno cca 10 let staré, s výjimkou Pape Clement, kterého tam trochu chráním už od sklizně 2008.
  Je to dobrá metoda a jsem rád, že vaše úmysly jsou vlastně totožné, jen způsob provedení se trochu liší. Protože jsem ale o generaci starší než vy, Vidláku, začínám řešit, kdy doplňování ukončit a deset let ono víno jen odčerpávat a už nedoplňovat – kardinální otázka!

  P.S.: Pro Targuse. Samozřejmě, že 50 lahví na rok je legrační množství, to je jen víno „slavnostní“. Pro každodenní pití je víno jiné, obyčejnější, a rozepisovat se tu o něm by byla ztráta času a mimo téma. Jo, a slivovice z Čejkovic (dodávají synci), to je věc každodenní a nenahraditelná. Fernet je spíše výjimkou, stejně jako pivo.

  1. P.S.: K aktuálním volbám už nemám co dodat, mám rozhodnuto – Pětikolka nikdy (i přes některé individuální sympatie)!

   1. … něco vo tom vím, Hudče, když sem musel odejít z koleje a pěkný doby skončily. Taky sem řešil svůj „sklep“. Nevěřil byste, kolik zaprášenejch jablečňáků sem měl pod postelí. Samozřejmě, že dávno už prázdejch. Takže šlo jen vo to, stáhnou povlečení, trochu zamést podlahu, vodevzdat kolejbábě klíč a … pryč (= tehdá ještě nebyly ty ekologický popelnice ne sklo)… a vůbec sem se nezastyděl, byl sem totiž přesvěčen, že je nutný jít příkladem. A tak sem tý generaci, co měla na kolej přijít po mně, těma flaškama aspoň naznačil, jak se má na koleji žít … jestli správně, nebo blbě? … sem fakt tehdá neřešil!

  2. Vy tam na tej Moravě prostě jen chlastáte.
   No pardon, a ještě nám tedy k tomu stačíte do Prahy posílat takový jelita jako Fiala, Hřib, Sobotka, Topolánek, Hudeček…
   My tu ale máme svejch vlastních blbů už tak dost.

  3. Hmm, tolik dobryho vina, hned mate mou pozornost 🙂

   Muzete se, prosim, trochu rozepsat o tom „certifikovanem skladu“, na kolik tam vyjde uskladneni treba i kdyby jen stovky lahvi? Dela to i nekdo v CR?

   … budto to clovek driv nebo pozdejs vypije, nebo, kdyby mel doktor piti zakazat, tak to za ta leta jeste hezky uzraje a problem inflace je vyresen 😎

   Ostatne, na dostatek vin spoliham i v zasobach na tuto zimu ve sve mrnave sklepni koji, dve plne police (vim, neidealne naskladany na stojaka, ne na lezaka) musi stacit na zahrati i na pripadny barter.

  4. „začínám řešit, kdy doplňování ukončit a deset let ono víno jen odčerpávat a už nedoplňovat – kardinální otázka!“

   Řeším něco podobného, i když ne s vínem. Udělal bych to tak, že doplňování na čas zastavím, zmenším velikost skladu, a po několika letech uvidím, nakolik jsem se zhoršil (nebo zlepšil !). Předpokládám, že máte prozkoumaný trh, kam vaši potomci ten zbytek ev. nabídnou. Jak dlouhou archivaci snesou vaše průměrné láhve, 20 let?

  5. To snad dá rozum, že lepší víno se nelemtá každý den.
   Já ve slavnostních dnech piji značkové Vetlínské zelené, v Penny v akci nyní za 49,90. ( Býval i za 35. )☹️
   Stejnou službu ale udělá i Nitranské knieža , Šlachtické červené , kvalitních stolních vín je na trhu docela dost, v krabicích i v plastu. Chce to obezřetnost. Nikomu bych nedoporučila Cheers! Ovocné bílé. Je to tlamolep!!!
   Za bolšána byl výběr truchlivý. Šípkové víno, Hořčák, Bylinné , Rybízák… Pro slavnostní příležitosti Pražský výběr, třeba na oslavu MDŽ anebo VŘSR a ták…
   I když někteří tvrdili, že Hořčák se plně vyrovná Fernetu, řečenému Lak na rakve. 🤔 Tak to nevím. 🙄
   Myslí si pan Hudec, že Hořčák se vyrovná Fernetu? Zajímal by mě názor znalce.

   1. Ještě Angelika, Enzyán – to vychlazené připomínalo trochu Cinzano.
    Jabčák za 11. Toho jsme se nalemtali.
    Bylinné bylo Šumavské bylinné hořké. 22 vybraných bylin.
    Po tom jsme se strašně ožrali na vojně při třídení cestě z východu Čech na velitelství Západního vojenského okruhu. Ještě teď všechny ty byliny cítím.
    Z těch lepších – Nitanské knieža, Ostravský kahan.

   2. Mozna tri roky zpatky jsme byli s prateli na degustaci vin malych vinaru a tam nam povidali, ze treba jen samotna flaska s etiketou vyjde na, toho casu, 70 Kc. S ohledem na to, co je kolem vina prace, si tak kazdej muze udelat predstavu, co v te flasce asi tak bude. (No, za mych mladych let mama bravala prave ruzny Medvedi krve, strasne trpky Veltliny v krabicich a podobny patoky, takze jsem odvahu k nasavani vina ziskal az po dvou letech ve Francii a zjistil, ze se delaji i docela dobry. 😀 )
    Pak jsou jeste taky dobrej odrb vina typu „hrozny z Madarska (nedejboze jeste dal, Spanelsko nebo Jizni Amerika), zpracovano a staceno v CR“. Aby ten prevoz hroznu byl dobrej, musi byt samozrejme v nejake teplote apod., coz ale u vin za par desetikorun fakt nikdo resit nebude. A pak se clovek divi, ze je mu rano po par sklenickach blbe.

    I kdyz vezmu vina zahranicni, ve flaskach je vino treba za 300, petilitrova krabice (bag in box) je za 1100, takze ekvivalent jedne flasky je bratru o vic jak stovku vedle pri stejnem obsahu. Rozdil jsou prave akorat ty flasky a etikety.

    Jinak, vina mame v CR uplne neskutecne drahe (jak domaci, tak import), ve FR se da normalni bez problemu pitelny vino sehnat treba kolem 4-5 EUR, v Germanii taky podobne. V CR se musi pritlacit snad jednou tolik, pokud to clovek kupuje v kramu a nikoliv naprimo u svyho vinare.

 18. Tak nejdříve poděkování Vidlákovi za článek . Takže díky Vidláku.

  Jako další jen chci upozornit na jeden zásadní fakt, svolavateli a organizátory demonstrace na Václavském náměstí a v dalších snad sedmi městech je pan Jiří Havel a pan Ladislav Vrábel. To je důležité.
  Pořad této demonstrace se stále dolaďuje , ale v hrubých rysech již je hotov.
  Na demonstraci když už budou politici, tak jen přednesou zdravici v tom smyslu, že chtějí podpořit myšlenku Česká republika na prvním místě a že stojí za vládou odborníků, tedy těch kteří budou přestaveni a každý bude mít svůj projev.
  Odborníky nesestavuje pan Vrábel, ani pan Havel, ale jen pomáhají řídit výběr těchto odborníků jenž se budou domlouvat sami mezi sebou, a to se již děje. Chceme se domluvit, všichni budou souhlasit s výběrem, to je podstatné, jinak by nebylo možné podpořit tuto vládu odborníků. Dnes se již ví, že za Energetiku to budou buď pan Ivan Noveský, nebo pan Štěpán a ještě jedno jméno padlo, ale již si jej nepamatuji Za bezpečnost je to pan Novotný(bývalý policejní president) který dělá skvělou práci v pořadu O čem se mlčí, ale můžou být i další kandidáti. Za ekonomii Švihlíková nebo pan Ševčík atd.
  Tak prostě tuto vládu odborníků kterou právě politici z řad alternativy, ale i současné opozice by měli na Václavském náměstí podpořit poté co slíbí, že se zasadí o ukončení války na Ukrajině, ukončení podpory Ukrajiny zbraněmi a vším dalším a jako druhý slib by se měl týkat změny volebního systému. Nemůžou a nesmí propadat hlasy.
  Poté co se tedy na Václaváku a v dalších velkých městech díky přenosu demonstrace dozvíme sestavu vlády odborníků, budou vytištěny petiční archy a všichni kdo se přidáme k myšlence Česká republika na prvním místě bychom je měli podepsat(petice může být v elektronické podobě, to se ještě ujasňuje). Účelem je shromáždit 2 400 000 podpisů. V okamžiku kdy se dosáhne tohoto čísla pan Vrábel a pan Havel půjdou za presidentem a požádají jej, aby ukončil vládu pětilepry s tím, že veškerá moc ve státě je tvořena lidem a nyní je jasné, že lid si přeje změnu.
  Jak to dopadne je především na nás, těch podpisů musí být více než měla pětikolka v posledních volbách.
  Kdyby president požadavku nevyhověl a pětilepru neodvolal, tak by následovala nejspíše stávka, jak velká ? No podle síly a chuti osazenstva naší kotlinky.
  Plán je jasný, teď jde o ostavení této demoliční vlády od moci a ustanovení vlády odborníků. Tato vláda která nás poté co stabilizuje Českou republiku v otázce dodávek plynu, ropy, el. energie a jejich cen ,ale také zemědělství, policie a ekonomiky dovede k předčasným volbám. Nespěchejme na ně, nejdříve stabilizovat republiku.
  Česká republika na prvním místě.
  http://www..naprvnimmiste.cz

   1. BANdito,
    víceméně jde o tytéž lidi – ti pharmou zainteresovaní potřebují podporu politiků a politici, spoléhající na to, že jim to prostě projde, vždy ty nabízené „fondy k odklonění“ podporované „oficiální panikou“ rádi podpoří.
    Aktuálně máme možnost říci těm politikům, že už jim to neprochází – a to je samozřejmě včetně toho, že jim neproje ani ta podpora „oficiální paniky“.

    Všechno má ale svůj správný čas. A ten čas musí určovat ti, kdož nesou tu „naši“ vlajku. Oni ji nesou i za nás, takže my bychom jim měli důvěřovat i v tom, že umí ten čas posoudit správně.

    V této chvíli je důležité se spojovat, mít jeden velmi jednoduše definovatelný společný cíl, za sebe si myslím, že po dosažení toho spojení – všem viditelně – půjde – ne štěpit cíle, ale naopak zahrnout do toho i cíle nové.

    V prvním možném okamžiku, kdy to už nebude „štěpení“, ale bude to už to to „zahrnování“, to určitě z toho pomyslného košíčku vytáhneme, ale také určitě se můžete připomenout a přidat se k „zahrnováni“ nových cílů i vy sám.

    Můj osobní odhad se váže k času po 28.9., ale necítím se ani vševědoucí a nemám ani ty ambice být určující – je to skutečně pouze můj odhad. Ono totiž nezáleží jen na mně, záleží na všech a současně i na každém zvlášť – tedy i na vás a vašem chápání situace a schopnosti vyjádřit svůj názor konstruktivním způsobem.

   2. Ano, dobrá připomínka.
    Mám s jejich „chřipečkářstvím“ stejný problém a zejména si VELMI DOBŘE PAMATUJI členy právnické úderky, která sabotovala veškeré vládní pokusy o zvládnutí epidemie.

    1. Už jste skoro tak úžasný jako gogo, asi se za chvilku dostanete do toho mého opečovávacího seznamu… 😉

     Když si srovnám dopad, který očkování má už teď, dosavadní zjištění, jakou máme šanci proti těm důsledkům zakročit do budoucna, vychází mi to počáteční intuitivní „očkovat experimentální vakcínou jako pokusná myš určitě NE“ dost dokonale potvrzeno už teď. Minimálně pro mne.

     Takže místo toho, aby to nějak těm jmenovaným advokátům ublížilo, spíše to jejich odhad jen potvrzuje.

     Pro vaši informaci – jako nejděsivější považuji to, že se nepotvrdilo, že mRNA sekvence se nepodílejí na replikaci DNA, protože, nejenomže je už teď zřejmé, že se podílejí, ale je také zřejmé, že u těch, kteří již teď mají s tímto osobní zkušenost, je to jednoznačný rozsudek. Neumíme to už u nich napravit.

    2. .. a pokud netrpíte selektivní ztrátou paměti, tak specielně dnešní vláda do toho zvládání epidemie zanořila vidle až po tu příslovečnou násadu – párty na Karlově mostě vám přeci jen tak z paměti vypadnout nemohla, že ano…
     A to nebylo jediné jejich extempore v tomto duchu, stačí si projít trošku historickou paměť. Případně si ji zlehka osvěžit…

    3. Nechci pod tak pěkný článek rozehrávat velkou diskuzi mimo téma ale stejně se musím zeptat. I přes všechna zveřejněná fakta o vakcině na covid , i přes možnost porovnání čechy vs švédsko(tvrdá opatření vs doporučení), přes studie o ivermectinu, omylnost testů, pořád máte pocit , že to bylo v pořádku?

    4. Občanovi.
     Vnímám již delší dobu Vaše hysterické výstupy jak právníci sabotovali záchranu nemohoucích. Bohužel jste se zařadil do šiku se stejně hysterickým Vlkem, jakkoliv si jinak pana Vlka vážím právě pro většinou velmi precizní analýzy a úsudky. Ani on ani Vy jste neprozřeli a nepochopili, která doopravdy bije. Dovolím si tedy odhadovat, že stejně jako on i Vy se blížíte k věkové hranici, kdy nevíte dne ani hodiny a jste již tzv. „po záruce“. Neberte to ve zlém, ale on to nikdo stejně nepřežije. Tak proč nemáte ani trochu nadhled? Právníci nikomu nebránili zachraňovat potřebné. Je to jen Vaše obsese a hrůza ze smrtelnosti. Ve Vašem věku? Jak pošetilé…

   3. Debilní antivaxerství? Nejsem si jist co tím myslíte. Ale dalo by se odpovědět Forestem Gumpem : „Pro hloupého, každý hloupý.“ Nedovolím si Vás urážet stejným slovníkem, který používáte Vy. Budu si myslet, že jste jen málo informovaný. „Rozvlňte“ si popcorn a udělejte si čas něco přes hodinku a vzdělávejte se .
    https://vimeo.com/743319204

    1. Debata o očkování má lidi zase leda rozeštvat. Také doporučuji nezvat na manifestaci antiwaxewery-blouznivce.
     Dejte s tím teď pokoj!

     1. Debata muze rezestvat je hlupaky.

      Moudry clovek debatou ziskava informace a dela zavery. Dva moudri po debate vedi vic, nez pred ni a vetsinou nsjdou i spolecne jadro.

      Jen blbci se rozhadaji neinformovane, neproduktivne, zato vasnive.

      Kazdy podle sve letory hada…

 19. Já vím, že jsem hen ten katastrofik a taky mista zkřížený se psem (pesimista).

  Ale zas mě nenapadlo nic horšího, než tohle:
  https://www.youtube.com/watch?v=wVKKwlmXme8

  Ragadozók a szélben,
  Dravci ve větru

  sikolyuk messzire száll.
  jejich křik se rozléhá do dálky…

  To je asi vrozená vada, nebo co…, něco jako mozková příhoda od narození…

  1. Ouvej… Nejsem si vědom že by vám někdo z místních diskutérů ublížil tak moc, že jste na nás vyrukoval s maďarským metalem(vzpomínka na živé vystoupení skupiny Pokolgep mě ještě po třiceti letech budí ze spánku).

  2. Targusi, pokud tohle dokázala „vykličkovat“ jejich mateřská země, máme stejnou šanci i my v kotlince. A léčení vínem prozatím mohu doporučit jen střídmě, doba k úplnému výmazu pachuti zklamání z toho „starého“ ale už klepe na dveře, stačí jen otevří ty, které se pokoušíme otevřít nyní – a už to klepání uslyší všichni.

  3. Tak já dnes náhodou šel okolo prodejny Supraphonu v Práglu někde za rohem Jungmannova náměstí.
   Vlezl jsem dovnitř, ochoten koupit třeba něco od Falconer nebo Ensiferum. A co myslíte?
   Neměli to tam!
   Zato vinyly v ceně 1000+.
   Většinu těch, co mne zajímají, mám, takže nulový vektor.

 20. Tak já se pět roků těším, že navštívím Vidlákovo sklep a vychlemtám mu tam „uplně-fšecko-ganc-cype“, co dokáže vytéct z jakékoli nádoby, a on si tam zas nasáčkuje jakousi cizí holotu.
  Prý politici.

  Jen tak na okraj – u nás je taky jeden takový. Letos třetí volby a on založil třetí politické sdružení, či co to je.
  FAKT stojí za minutu života prohlídka sbírky xichtů, které si dovolují kandidovat.
  Upřímně – opravdu nevím, komu bych to měl hodit. To nejsou kandidátky, to je obludárium, v krajním případě bych některé kartičky mohl nazvat panoptikem.

  Samozřejmě mne taky napadlo zapátrat po programu.
  Jediná konkrétní věc, která vypadla u jedné sbírky fotek xichtů – snížit po celém městě rychlost jízdy na 30 km/h a vybírat pokuty.
  TVL – oni chtějí měřit rychlost aut pomocí radarů v městysu, který je dvanáct hodin denně beznadějně ucpán auty. Úžasný nápad – to jim opravdu přihraje voliče… Stupidita pokusníků o průnik do politiky – čti průnik ke korytům plným prachů ze státního cecku – je nekonečná…

  1. Ale v těch zbývajících dvanícti hodinách se dá přece měřit a z těch pirátů (s malým) silnic vytahat grošíky.

   A když bude limit 30 km/h, kteroužto rychlostí se autem nedá jet delší dobu, než co trvá průjezd kolem školy nebo školky, stane se pirát skoro z každého, i z některých cyklistů. A grošiků budou pytle. Samá pozitiva a sociální jistoty. Takže jejich pohledu ten program dává dokonalý smysl…

   1. Re: SB

    Bohužel musím souhlasit. Zbývá doufat, že místní populace nemá tak silně prochlastané mozky, jak se domnívá tento spolek.
    A stejnak jste SFÍÍÍNĚ. Ještě jsem nevymyslel, proč jako, ale to je jedno. Těm kandidátům teda určitě, ti na zdejší Kydy opravdu nechodí…

  2. „“Tak já se pět roků těším, že navštívím Vidlákovo sklep … „“
   … upřímná soustras s Targusem … i já se tak 5 let rozhoduji toho Vidláka navštívit, no pořád o tom rozhoduje buď „vyšší moc“ či moje nerozhodnost/nepřekážet ve srocení „konzumentů“. Snad to Vidlák ustojí – či spíše ty jeho zásoby …
   No co se dá dělat, zase si musím posloužit z vlastních zásob, … dokud ještě jsou …
   Tož hezký den všem … tady zase leje …

 21. jen jsem dojela , čekal mně mejl našeho starosty , se kterým si občas mejluji na různá témata, k volbám. Á kruciš, co si myslet včil nevím. Něco na ten způsob jsem mu odepsala v podvečer . Ač lidovec, asi jako hodně jiných se opravdu stará, ale že je mi líto, že si napřed musejí udělat pořádek s věrchuškou v partajní pětikolce.
  A Vy včil vyrukujete s tímhle….
  Jsem zvědavá zda a co odpoví. UFF

  1. Možná mu půjde naznačit, že ta příslušnost k nestabilnímu celku strany motivované prebendami, snižuje i pravděpodobnost, že on sám je schopen něco prosadit – prostě dostane od té věrchušky příkaz anebo mů zkrátí ty fondy.
   Ani jedno nemůže ovllivnit jinak, než se nenechat vlákat do té jejich pasti.
   A jako příklad můžete použít popis „volebních machinací“ od generála Blaško – obdobný princip používají v různých formách v té věrchušce všichni – a to je jeden z hlavních prvků, proč jim nelze věřit a proč ji tedy nevěříme ani my. Správný název pro to je podvod.
   A je tedy jen na něm, zda se distancuje od možnosti být podveden i on.
   Určitě to pochopí.

  2. Jestli je to ten co je tam uz pate volebni obdobi a navic na meste tak toho skoda nebude

   Ano stara se, nebo to tak vypada, ale jeho strana se stara abychom vratili majetek sudetakum a dela ty pekne veci pro evropskou unii.

   Jdete se ho zeptat, je plne za peti koalici a vse co reknou je pro nej svate, nerekne proti nim ani slovo.

   1. Mno, je tam první období po vládě modroftáků, takže bylo co napravovoat. Zvládl to . Ale stejně mu to asi hodím/ale nemusí to vědět/ protože letitej starosta se snaží o návrat a taky je tam párek prapodivnejch snaživejch mlaďochů…. máme tady takovej problémek na kterej nám zavařil Hašek a ten se snaží vyřešit…
    no uvidíme….

    1. Bohunice jsou sice velke a zjevne ne dost

     ne starostovi to nehodim, slysel jsem nekoho povidat ze Kotzian za ods se znazi jit na Brno, tak tomu to taky nehodim

     presne podle vidlaka, radsi komunisty, nez petikoalici

     Starosta chce zony, coz je v bohunicich nesmysl, zna ho vic lidi nez vy, ale nekdy z te opacne nevlidne strany

     1. copak místní, ale se senátníkama mám problém. šmárjá, to je sestava, a ANO dát nemůžu, protože Vokřál neblahé paměti…. uff,

 22. Hlavne Vidlaku sdelte vudcum opozice at 1. nepusti k slovu Volneho. 2. at silne upozadi antivaxerske tema, ktere je uz jednak vycpele a jednak velice kontroverzni, protoze v nem nejde o jednoznacne definovatelnou neschopnost, jak v tematu energii ci valky, ale o chaos zavineny neznalosti a obavami. A tomu by tehda podlehla kazda vlada, ja nepamatuju ze by veda byla tak rozhadana jako tehdy. At se na to uz vyserou, nosnost tematu uz neprevazuje jeho skodlivost. 3. at na 28.9. volaji lidi jednoduse uchopitelnymi hesly, jako treba ze i po techto opatrenich je elektrina porad 4x drazsi nez na Slovensku, apod.

  1. Bandito Vy jste úplně posedlý a ještě k tomu mimoň. Volný sice není příkladem uhlazeného diplomata, ale bohužel pro Vás, měl jen a jen pouze pravdu a říkal věci tak jak byly na plnou hubu. Všichni, kteří předstírali „péči a starost o choré a ohrožené“ byli a jsou darebáci, kteří si na tom všem dělali PR a hlavně byznys. Na Vašem strachu o svůj ubohý krček a bezvýznamné bytí. A jde jim to s Vaší pomocí nadále . Doteď vyléváme Váš strach za čtrnáct miliard ročně do kanálu. Vzbuďte se !
   Je mi doopravdy velmi líto, že místo diskuze o doopravdy velmi pěkném a aktuálním Vidlákově článku, Vy a Občan si tady řeší svoje strachy a mindráky.

   1. Volný si měl připravit proslov, říci si to doma, zkrátit to na tři minuty, vytisknout si klíčové body na papír (nebo dát do mobilu), a pak vystoupit na manifestaci. To je profesionál?
    Takhle vypadal jako úplný mimoň. Přitom některé věci, které říkal, měly smysl, uznávám.
    A za druhé, na manifestaci na Václaváku jdu s úderným proslovem a nezačnu tam kňučet o tom, kdo chyboval, nezačnu vinit posluchače, že oni také…

    1. Volny to tak delal i v parlamentu, ten se nezmeni.
     Je to srdcar, co se drzi pultiku.
     Kdo z lidi na tribune by takhle zariskoval v zamestnani?
     Volneho ale neznam, nevim, jestli ma veci rozmyslene, nebo intuitivne mava praporem.
     Je to chytry a znaly clovek nebo prilezitostny krikloun a populista?

     Lide jsou ruzni a jak rika Strelkov, pro dobreho velitele nebyva zbytecnych vojaku.

     1. Gogo: Jenže i vojáci musejí směřovat ukázněně k jednomu společnému cíli. Udělat si byznys na boji s vakcínami a teď to cpát do každého projevu? Ať se každý očkuje nebo očkuje proti covidu podle svého názoru, protože povinné očkování není. Letos je to jen odvracení pozornosti od inflace, energetiky, mezinárodní situace atd. Jen tříštění opozice, která se shoduje v odporu proti zdražování, na problematice vakcín. Jak nazvat situaci, kdy tělocvikář prohlašuje, že je vědcem? Museli ho nechat promluvit, aby si lidi udělali názor sami a nikdo nemohl řvát o cenzuře na pokyn bůhvíjakých temných sil.

      1. Já tady ale vůbec nevidím žádný štáb, nebo aspoň náznak pochopení toho, za co se bojuje.
       Ten slepenec lidí byl dost ad hoc. Je něco hlubšího za tou organizační strukturou demoček? Nevím, ale myslím, že není.
       Rajchl byl exemplární antikovidový hopsal ještě před rokem, i když jsem ho už na nadcházející plynovou krizi upozorňoval.

       Jen chci říct, že Volný se tomu betlémku nijak nevymyká, jestli něčím, tak zabejčeností a ochotou jít do konce. Což se možná uvidí, jak na tom budou jiní, jestli se je někdo pokusí odtrhávat od živobytí, nebo tím pohrozí.

       Už se ví, kdo platí náklady na demošky?

       1. Gogo: Nevím, kdo to platí. Různý skupiny jsou spojený jen odporem k vládě a zdražování. To není překvapivý, že by se potom hned rozhádali, kdyby měli sestavit vládu. Vystoupit z EU hned nebo později. Vyhlásit neutralitu nebo ne. Na covid jsou různý názory, ale ty rozdíly budou pořád strašit i ve chvílích, když je někdo vytáhne, kdy jiný problémy budou důležitější. Nerad to srovnávám, ale u pětikolky jsou někteří voliči taky sjenoceni jen v odmítání Babiše a jinak v ničem. Možná ještě na setrvání v EU by se shodli. Ani euro nechtějí všichni přijmout. Nejde si vybírat, kdo teď bude protestovat, když se kritická zima blíží.

  2. Tedy, obhajovat kroky Kovidové mafie v r. 2022, to chce silný žaludek. Mimochodem, s vakcínami s náma ještě neskončili.

 23. Vidláku, díky!
  Trochu jsem upravila a zkrátila vaši výzvu a pilně ji šířím. Agituji mezi vrstevníky, u těch, kde to má cenu.
  Předevčírem jsem sem dala dvě verze k vytištění.
  Na minulé manifestaci jsem nebyla, ale 28. se pokusím přijít (jen mě děsí dav, tak budu si někde na kraji…).

  1. Uz jsem si myslel ze Vidlak nejak zmoudrel ve vetach ,…“mate opravnene obavy ,jako budou ty nove strany“..Ve jmenu ceho.
   Ve jmenu Likvidace vlady do bezvladi ,bez nejakeho programu nebo aspon navrhu, co ma prijit po likvidaci , infantilni optimismus , ze potom ihned budou vsem litat peceny holuby do huby..? Mimo casto pochybnou kritiku vlady ,neni nic jineho..Nebo je?
   Nebo. „Promin Franto,ale Vidlak ma pravdu“..
   Tedy ,ze staci neco napsat a vypukne pro vsechny verici raj na zemi ihned.
   Nejsem akademik ,tak napisu ,ze ve vine je nekdy moudrost a proc to vino a vlastni neokusit..Zase
   Bystrejsi politici zjistili a ctenari se probudili si berou si vladu ,ze co? Jak?
   Jednou demonstraci. Ukazali jsme ze se umime svolat /70 tisic/a dokazali zahulakat vladu primet k jedne pouze a zalostne akcicce.
   Zase ..“Ja vas vyzyvam aby jste neskocili , vyzva zije svym zivotem ..
   Z jedne demonstrace padl udajne na vladu hluboky a beznadejny strach ,ale kde je nejakej aspon dukaz toho strachu.
   Kde je ta jednota nerozborna ,kde je aspon nejmensi navrh, taktika , jak postupovat ,aby se z vanicky plne spinave vody vlady ,nevylilo taky dite /existence naroda/z te same vanicky, zadanych likvidaci a destrukci zaroven .
   Kdy je videt umysl oslabovani vlady ,z druhy strany a ze energeticke zalezitosti prevzal s pomoci vlady ,CEZ.
   Kdy stekani na nepravej strom je bezne..
   Vsichni k volbam je dalsi vyzva. Vyhazet ty stare.
   Jaka ma byt ta nova vlada?
   Kdyz je jasny ,ze system drzi nevolene urady , organizace ,neco tajnych zakulisnich skupin, zahranicni prevazne korporace apod.
   A co ted po volbach s nimi? Nic?
   Hlavni je sjednoceni ale na organizatorech toho sjednoceni beda nezalezi , /at jdou treba k certu/ To je bezvadnej a prikladnej vdek..
   Bezohlednost ocividna a ktera sama zase zmizi??
   Pak se uvidi ,ale co? „prijdeme na demonstraci „…a to ma byt vse..
   Demonstrace a uz je vse vyreseno…A ukazeme. A kandidaty budeme volit po tom.
   Jedna demonstrace a uz ukazeme..A zlikviduje se /nejak nevi se jak/,vlada..
   Sou tady nejaky priklady, lepsi je nenasledovat..
   Cina zaplatila strasnou dan na lpeni na cisarstvi jako jedine forme a systemu vladnuti , jako vzdy se na nemocne telo pririti hyeny a rvou se o mrsinu..
   A nebylo jich malo a delsi cas.
   Opium za stribro , dnes je to opium dolaru za hodnoty.
   Operace a vyleceni prisly az potom..Za dlouho az se hyeny vzajemne vycerpaly zneutralizovaly, vcetne tech Maovych..
   V Rusku car a vrchnost udelali hodne , aby prispel velkou merou trvanim na stare forme vladnuti, zabranil zmenam systemu , nezbytnosti postavit stat na jinych zakladech /kdyz ty stare dodelavaji a hrouti se/ a vyvoji statu a potom to bolsevici opet zopakovali..
   Tedy , jak by vypadalo dnes Rusko a Cina s demokracii, vedenou Bidenem, Leyno, Scholtzem, Macaronem a spol .
   S demokracii po ktere vsichni placi ,ze jen potrebuje poopravit.
   Tedy vyvoj zatim rusove a cinani nezadrzeli ,jejich vyvoj od demokracie pryc a nekam jinam , asi hledaji jinou lepsi formu a system vladnuti /to je to nejobtiznejsi /,protoze dosavadni je tak jak je..
   Ten rozdil a kontrast kazdej muze videt..Je nadeje ze uspeji..
   Zatim maji jiny system a tim vyvazli a mozna maji lepsi budoucnost..
   Staty ,ktere se drzi tradicni demokracie , zhoubnou rakovinou systemu opakovane postihovane ,miri rovnou do vselijakych a zarucene nevyhnutelnych katastrof ..
   Jako vzdy predtim.
   U nas o tom neni ani vidu a slechu a rajtuje se porad na politickych stranach ,volbach a demokracii , coz zarucene ,jako vzdy predtim zase skonci tam, kde to je a k horsimu a daleko horsimu co se nikomu nevyhne…
   Jeden se ani nemusi obtezovat bejt prorokem.
   Tedy kvuli dojmu na ostatni ,formy mohou zustat ,ale jen jako kulisa, za kterou pokracuji a musi ,prevratne zmeny a reformy v souladu /v akordu/ s vyvojem…
   Jinak prijdou na radu a stehuji se do EU jeste navic osudy Iraku, Syrie, Jugoslavie,Jemenu a pritomne Ukrajiny. atd..
   Bezvladi, bezpravi, bezmoc a skluz do nejhorsiho..A hyeny na nemocne telo narodu..
   Snadnejsi je treba necist ,ani nepochopit obsah prispevku.

   1. pawe,
    nedokázel jsem vaši litanii přečíst celou, ale dovolím si vám nabídnout velmi stručně svůj pohled na Vidlákovy (a spol.) snahy.

    Je třeba současné (strašidelné) protičeské vládě vyrazit moc z rukou. I kdyby padla na zem, někdo ji zvedne a horší to (snad) už ani být nemůže.

    V tom vidím hlavní aktuální smysl odporu. Zastavit tu devastaci ČR. Co bude dál – to se uvidí.

      1. Připodepisuji. A odkazují na motto nahoře. Horší už to být nemůže. Aspoň z mého pohledu.
       I když někteří říkají , že nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůře. Anebo taky líp!

    1. Mozna 13 973treti..
     Zadny snahy ,dle vas nevidim a ani nemuzu..
     Navic, dle vas ani nejsem sto neco pochopit. Za ucelem.
     Ihned vyuzit prilezitosti /nevynechate ani jednu / mne poucovat.
     Nedokazete ,ale vy neco precist a uz vite , jste precpanej sam sebou a nic jineho videt, nejste schopen… To je videt. Diky za uprimnost.
     – Vase vyrazeni moci z rukou, ani nevite jak , znamena, ze chcete delat neco , usilujete se snahami o neco a nevite ani co a jak. Gratuluju.
     Ze se nekam dostavite a hodite nekam volebni listek. A vsecko se zmeni.
     A varuju pred tim. Horsi muze bejt vzdy, vsechno a rychle..
     Moc toho vo svete nevite.
     Mozna by jste se mel zeptat na to, co nevite..Co je horsi.
     A neni toho zrovna malo. Zbytecny, jste precpanej sam sebou..
     Diky ,ze aspon nectete muj prispevek..Je to videt.
     A jak vite , kde presne ta moc na vyrazeni lezi. Jestli si myslite ,ze Fiala..
     Na zem , aby padla moc a nekteri treba na tohle prave cekaji..Jako obvykle.
     Navic maji energii a moc , prostredky ,zamery ,taktiku ,vi jak na to a co chteji.A.
     Ze maji v planu rozbijet a nicit ..
     Dale. V tom vidite hlavni aktualni smysl odporu. Zastavit tu devastaci CR..
     To zase znamena, delat neco bez rozmyslu ../Co bude dal ,se uvidi/.A.
     Kdo konkretne tu devastaci zastavi? A jak.
     Narod ,zivi lide a stat, nejsou auto , nebo trikolka, ktery se zastavi a a stoji..
     To je zase nekonkretni a infantilni zjednodusovani ..
     V poslednich letech zadny demonstrace vubec neuspely. To je fakt.
     Ty nerozmysly ,prave ty nerozmysly s nasledky nas denne obklopuji a utoci na nas..A navrch jeste ty jejich umysly.
     Kdy se vy vsichni konecne zacnete myslet a starat se o sebe..
     A jakej ze mate ten odpor na mysli a chcete provadet..
     Dostavite se nekam asi ,ale s obvyklou bezmoci, za ucelem neco skutecneho udelat?
     A vedet co udelat?
     Do poctu a budete mozna 13 973treti.
     Mimo klapani prstickama na klavesnice.
     Nectete to je snadnejsi ,uz jste davno preplnenej nadymajicimi a naivnimi abstrakcemi.

   2. pawe – je to tak, jak vám odpovídá Hudec, pro mne je ale mnohem jednodušší malovat obrázky než se je snažit vysvětlovat:
    Jdete-li po ulici kolem oprýskané zdi, nenapadne vás, že za zdí je kouzelná zahrada. Musíte otevřít vrátka, a do té zahrady alespoň nakouknout.
    hJsme u těch vrátek, a zatím jsou zavřená – ale vůni květin té zahrady už cítíme i přes ty vrátka.
    Jaká je ta zahrada skutečně, uvidíme ale až ty vrátka otevřeme .

    1. Volit proti něčemu jsme si užili např. za Paroubka či Babiše. Výdycky to potom bylo jen horší. Zase mne napadá to tuším Černomyrdinovo, parafrázuji „chtěli jsme jen to nejlepší a dopadlo to jako vždycky“.
     Musí být stanoveny cíle a ne že potom se uvidí. Jinak je to jen planá debata intelektuálů, případně i uálů.

     1. To už není jen proti něčemu, nakročeno k tomu by tu moc někdo zvednul už je, třeba lidi kolem Hampla, ti co jsou v TV Bureš coby hosté atp.

     2. “Musí být stanoveny cíle…”
      No jasně. Počkáme, promyslíme to. Oni si mezitím zajistí stálou volitelnost, nějaký nový Rychecký změní zákon, korespondenčně to zmáknou z kanape z Novýho Zélandu, pětikolka zvítězí na všech frontách. Vykulenec secvičí svý policajty k zákrokům (na fotbalový chuligány) pod Václavským koněm a my zatím v klidu promyslíme cíle? To jako vážně?

      CESTA JE CÍL ! https://web.litterate.cz/vydeste-je/

    2. Hezky napsany ,ale prirovnani v tom neni..
     Jak vime , uhodneme ,co je za zdi. Ze tam misto zahradky, neni neco jineho?
     Ze vune je opravdova a prinasi jen to lepsi.
     Mnoho takovych vratek jsem neotevrel..
     Neni mozne se chovat v opravdovym zivote , jako Alenka v risi divu.
     Vune kouzelna kvetin muze bejt jen past. Na prilakani dalsi obeti…
     A tech pasti bylo taky vic nez dost.
     Ja jen zatim nevidim nic ,zadny okolnosti , zadnou situaci ,co by staly za neco.
     A neni treba pospichat, mobilizovat ,mozna, ze nekdo jen nebrani , kdyz lide si chteji pohorsit ,skodit..
     Uz tim ,ze nevi , nemysli a snazi se neco za kazdou cenu, ihned delat..
     Tedy zkusit treba nejdrive vyhodnotit situaci jaka je. Jaka opravdu je.
     Dle toho urcit cil.
     Dale rozmyslet, jak je nejlepsi postupovat v dane situaci a poverit ty nejschopnejsi, aby delali realne kroky , napr. urcili a uverejnili presne pozadavky naroda..
     Nejen ja ale i jini umi ocenit ,kdyz nekdo vi co chce..
     Vysledky vyhodnotili a dle nich naplanovali dalsi kroky k cili..
     /Proc vladne jistota ,ze vlada nevyhovi , pozadavkum neustoupi ?/.
     Mysli treba pul hodiny a pracuj potom 5 minut, rikaji vedle v Nemecku ,ale sami se tim zhusta , kdyz jde opravdu o neco ,neridi..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *