30 května, 2024

Něco o kuřatech…

Krátký politický úvodník:

Vzhledem k velmi slabé odezvě na včerejší článek o startovní čáře do eurovoleb jsem nabyl dojmu, že žádná vysoká volební účast nebude. Nejčastější reakcí čtenářů je lhostejnost a to tak velká, že mě to až překvapilo. Kdyby se eurovolby konaly teď, vyhrál by je Rakušan.

Tvrdé jádro voličů jednotlivých stran bude hrát větší roli než obvykle

A teď už dnešní text:

Včera se majnstrýmoví ingtervjuci mohli ukřičet nad záběry jakéhosi ochránce zvířat, který se vloupal do výkrmny kuřat a natočil tam záběry, které nevypadají jako z reklamy Alberta na šťavnaté kuře. Samozřejmě úplnou náhodou si ten ekolog vybral výkrmnu firmy Rabbit Zdeňka Jandejska, stejnou náhodou to hromadně zveřejnila skoro všechna majnstrýmová média a vůbec to nesouvisí s tím, že se Jandejsek angažuje v protestech za záchranu českého zemědělství a o Fialově vládě už dávno ztratil všechny iluze.

Málokdo to ví, ale když zelené hnutí na Západě začalo v šedesátých a sedmdesátých letech vystrkovat hlavy, dělali demonstrace a kampaně za klecový chov. To, co existuje dneska, to měli i tenkrát. Původně měl sedlák doma slepice v kurníku a odprodával, co sám nespotřeboval. Postupně kurníky rostly, měnily se v haly, místo dvaceti slepic bylo najednou pod jednou střechou takových pipin tisíc… přišla automatizace, krmítka, napáječky, haly stále rostly…

… a pak přišli ekologové a řekli, že takhle to nejde. Přirozeně slepice tvoří malá hejna, hromadný chov na podestýlce je krutý, nerespektuje přirozené chování slepic, takže je pěkně rozdělte do klecí, to pro ně bude lepší, nosnice budou dávat více vajíček a kuřata lépe porostou.

Politici na to slyšeli, upravili vyhlášky, chovatelé se přizpůsobili, ukázala se spousta ekonomických výhod klecových chovů (například to, že slepice mohou být v patrech nad sebou), ceny drůbežího masa klesaly, ceny vajíček také. Občas někdo upozorňoval na to, že ani klece nevyřešily problém s ošklivými záběry z takového chovu, protože to vůbec nepřipomíná farmáře Tondu z Pokáčovy písničky, který svoje slepičky hladí po hřebínku, kdykoliv snesou vajíčko. Mnohem víc to připomíná honkongskou bytovku pro méně majetné.

Pak přišla devadesátá léta. Ekologičtí revolucionáři už byli dávno v politických funkcích a místo práv pro slepice řešili, jak svým voličům vysvětlit, proč je správné a nezbytné bombardovat Jugoslávii, na konferencích vymýšleli evropský superstát a cítili se být pupkem světa. Ani oni sami už si nepamatovali, jak bojovali za klecové chovy a jejich vnuci zatím venku protestovali proti klecím, protože to na kameře fakt nevypadalo dobře.

Politici na to slyšeli, upravili vyhlášky, výrobci se přizpůsobili a tak jsme se krásným obloukem vrátili tam, kde jsme byli v roce 1960. K stále rostoucím halám ve kterých je stále větší množství slepic na co nejmenší ploše. Žrádlo až pod zobák, pití také. Pro nosnice snůšková hnízda a pro brojlery tak hustá síť krmítek a napaječek, aby se pokud možno nemusely hýbat a nespotřebovávaly energii z drahého krmiva na chození a lítání.

Díky tomu vyroste kuře na jateční váhu za měsíc…

Na začátku se do haly nastele podestýlka, která se po celou dobu výkrmu už nemění. Je docela alchymie ji připravit, aby se v ní nemnožili ani cizopasníci ani nemoci a aby to co nejlépe sálo hovna i moč. Na tuto podestýlku přijdou krásná žluťoučká kuřátka, která dostanou optimální směs krmiv pro optimální růst. Když máte v hale desítky tisíc kuřátek, tak tam dochází k přirozeným úmrtím. Navíc se ty potvory navzájem klovou, protože netvoří ta malá hejna, kde si kohout udrží pořádek a kázeň. Úhyny představují asi dvě procenta z celku. Když máte v hale padesát tisíc kuřat, tak tamodtud každý den musíte vynést třicet mrtvých kuřat. Samozřejmě, ony tam neumírají podle harmonogramu. Někdy jich najdete pět, jindy sto.

Původně čisťounká a dezinfikovaná hala se během výkrmu postupně zahnojí. Nakonec přijede kuřecí kombajn (nekecám), který brojlery posbírá šetrněji, než když je sbírali lidé a často jim u toho zlámali křídla.

Výsledkem je kuře, které se v současnosti prodává na jatka za 28 ,- Kč/kg živé váhy. 16,- Kč stojí usmrcení, zpracování vychlazení a zabalení. Takové kuře je o 30% vnitřností lehčí. Cena zpracovaného kuřete je 56,- Kč /kg. Ano, zemědělec, chovatel a řezník dokáží vyrobit kilo zpracovaného kuřecího masa za blbých padesát šest korun. V této ceně je krmivo, hala, pracovník v masokombinátu i celý masokombinát se vším vybavením, veterinární a hygienický dohled, účetní, ředitel firmy i spousta příživnických úřednických existencí ve státní správě, které zemědělci, chovateli i řezníkovi házejí klacky pod nohy.

V hytlermarketu si toto kuře koupíte zhruba za stovku. Občas bývají v akci, když o ně není zájem a pak se cena může dostat někam kousek nad těch pětapadesát korun. Kuřecí je u nás nejběžněji kupované maso a když si ho chcete upéct, potřebujete k němu i brambory a další zeleninu. Tož vám dají kuře ve slevě a oberou vás právě na těch bramborách.

Myslíte, že by byl problém, aby v hale bylo těch kuřat trochu méně? Aby třeba měly i venkovní výběh? Aby žila trochu déle, víc si zaběhala, díky tomu byla víc v kondici? Aby to víc vypadalo jako v reklamě od Alberta? Žádný problém. Jen by pak to kuře nestálo dvacet osm korun, ale třeba čtyřicet. Po zpracování by stálo pětasedmdesát korun.

Hytlermarkety by vám ho pořád mohly prodávat za stovku a vůbec nic by se nestalo. Pořád by měly třicetiprocentní marži za to, že rozdělali paletu, kuřata nastrkali do ledniček a vy si ho sami naklikali na samoobslužné pokladně. Je to podstatně méně práce, než s tím má chovatel i řezník. A také podstatně méně rizik.

Ale to by nešlo. To by si pak pan německý majitel nemohl koupit novou jachtu a Tomáš Prouza by nedostal kvartální odměny za obviňování zemědělců z drahoty. Marže musí bejt a pořádná. Kuře z luxusnějšího chovu nebude stát stovku, ale dvě. A to už si většina lidí nemůže dovolit, když jim Fiala zdražil topení i bydlení a zvýšil jim daně.

A počkejte, až se to Výbornému s Fialou podaří, zničí české zemědělství a kuřata se budou dovážet z Brazílie… Tam, kdyby se někdo vloupal do haly a natáčel podmínky chovu, tak ho rovnou zastřelí. Tam nikdo nebude dohlížet na množství antibiotik. Nikdo nebude zjišťovat, jak vypadá linka na jatkách a jestli náhodou obsluha nemá lepru. Žádné evropské hodnoty neucítí ten smrad z mnohem větších hal. Žádný veterinář se tam nebude ošklíbat nad tím, že nemají pořádné záchody a bezdotykové vodovodní baterie a nedělají sanitární dny.

Pro vás bude to kuře vypadat úplně stejně a rozdíl zjistíte až po deseti letech konzumace, kdy dostanete zápal plic a penicilín na to nezabere.

Je to jasné, jak to funguje?

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

202 thoughts on “Něco o kuřatech…

 1. Je to ovšemže trochu OT, ale v rámci místních zvyklostí to nikterak nevybočuje z normálu.

  Chtěl bych říct, že když narazí tvrdá hlava na jinou tvrdou hlavu, prostě vznikne problém, a ten se vždycky provalí tam, kde je skořápka nejslabší. Když se někdo rozhodne zastávat postoj „já tady budu trčet jako bolavý palec a vy ostatní se s tím srovnejte, jak umíte“ , skutečně nakonec dojde k tomu, že se s tím ostatní srovnají po svém. A když píšu „po svém“, skutečně mám na mysli – po svém.

  Přeber si to každý jak umíš, nemám co více k tomu dodat.

   1. Není to nic světoborného a kdo si všímá diskuse, mohl na to snadno přijít.
    Jde o reakci na skutečnost, že tu dnes /a možná i onehdy/ píšu jako „anonym“ – viz https://web.litterate.cz/neco-o-kuratech/comment-page-1/#comment-267368
    a moje odpověď aj.
    https://web.litterate.cz/neco-o-kuratech/comment-page-1/#comment-267368

    Zkoušel jsem hledat v nějaká pravidla a nenašel jsem povinnost registrace nicku. Kdyby ano, nikdy bych to pravidlo neporušil. Jestli ovšem takové pravidlo tady někde explicitně zakotveno je, pak se Alefovi z hloubi duše omlouvám.
    Stejně jako nemohu nic namítat, když bude mazat VŠECHNY anonymní komenty, a vlastně mi nepřísluší do toho kecat.
    L.

    1. Ne, Lexi, nikde to zakotveno není, žádnou takovou povinnost tady nemáte. Omluvy není třeba.

     Vy jste byl nepochybně rozpoznán podle slohu i jinými než mnou, já jsem si Vás následně potvrdil v administraci.
     Je to, jak jsem už psal, zcela na Vás. Máte-li pocit, že Váš nick přitahuje hlupáky, klidně pište bez něj.

 2. Průmyslová výroba masa, jinak řečeno velkochovy zvířat nutí spousty lidí k zamyšlení a nemusí se jednat pouze o vegany a vegetariány. Všichni víme , jak zvířata tímto chovem trpí a strádají. Taky vím, že většině lidí je to jedno, nebo dělají, že to nevidí. Vyrobit dnes maso znamená co nejrychleji a efektivně, proto jsou velkochovy zvířat velmi podobné koncentrákům na lidi a cílem je likvidace.

  Já maso jím, ale připadá mi nesmyslné maso požívat k snídani, k obědu a k večeři, když už ne s ohledem na ty zvířata, tak aspoň s ohledu na své zdraví. Všichni víme, co je to velkochov a jak se udržují zvířata v kondici, aby nechcípla dřív než dojdou na náš talíř. Kolik vakcín a antibiotik ty zvířata musí sežrat, než se dostanou na náš stůl?

  Nebudu tady dělat přednášku, jenom bych chtěl upozornit na naše nesmyslné přežírání masem a vlastně vším co nám příroda nabízí jako potraviny. Kuře , nebo slepici si dám s chutí, ale z toho velkochovu nikoliv.

  Narodil jsem se v době, kdy maso na talíři nebylo každý den a taky si pamatuji, že na základní škole nebyli žádní tlouštíci a děti byli ještě normální a né jako dnes. K svačině byl chleba s máslem, nebo sádlem, později bylo čtvrt litru mléka a nějaká čerstvá houska.

  Vím, že mnozí se mě budou posmívat, ale stejně mi to nedalo a musel jsem to napsat. Prostě vím, že jak se lidé dnes chovají ke zvířatům, tak se chovají i k sobě.

  1. Bílkoviny alias proteiny alias maso či luštěniny se v lidském těle skladují ve formě svaloviny. A odtud se zásoba bere i v případě nedostatku. Přebytek bílkoviny se vylučuje močí, protože hlavní součástí bílkoviny je dusík. Přeměněn na čpavek a po smíchání s vodou vznikne kyselina dusičná.
   Správné je jíst bílkoviny v každém jídle po malých dávkách takových, aby je tělo stačilo zpracovat a nesáhlo do zásob svaloviny. To znamená optimální denní příjem bílkovin 1,5 g/ kg živé hmotnosti člověka rozděleno do několika dávek v průběhu dne. Při 2 g/kg už zatěžujeme ledviny a nad 2,5 g/kg už dochází k otravě. Pokud někdo sní najednou 5 vajec a dá si ještě 6., může jít o smrtelnou dávku.
   Při zpracování bílkovin na aminokyseliny se spotřebuje zhruba 30% jejich energetické hodnoty v samotném procesu přeměny.
   Vynechat bílkoviny ze stravy není dobrý nápad.
   Tloušťka vzniká z dlouhodobého přebytku příjmu energie v potravě nad výdejem. I vegetarián může ztloustnout, ale protože má zelenina na objem celkem malou výživovou hodnotu, většinou kolem 50 kcal na 100 g, dříve se jí zaplní žaludek, takže vegetariáni jsou dost často v kalorickém deficitu. Navíc sníst více než 200 g zeleniny v jedné dávce znamená nadýmání střev. Optimální je 100 – 150 g zeleniny na jedno jídlo.
   U mužů se energie soustředí a ukládá v břiše, u žen na stehnech a hýždích.

    1. strejdo, přeci tam, kde mají mozek, tj. v hýždích. Velké množství tuku pak utlačuje mozek s negativním výsledkem na myšlení.

  2. Hlavně o tom přemýšlí lidi, co nemají nic pořádného na práci.

   Lidé, co pracovat musí, mají úplně jinou perspektivu.

   Zvíře ve velkochovu je na tom podobně jako člověk, co bydlí v paneláku, jede hodinu do práce, pak celej den stojí u pásu či sedí u počítače, večer zase hodinu z práce. Měl by nakoupit, uvařit jídlo, obstarat děti, poklidit a trochu si odpočinout. Nad dumáním o nesmrtelnosti chrousta nemá čas. Nevydělává tolik, aby si mohl kupovat bio, eko maso, kde kuřátkům hrál orchestr každé odpoledne Mozarta, aby měly dobrou náladu.

   Jde mu o to, aby jídlo bylo finančně dostupné a to bez velkochovů nejde.

   Chovaná zvířata žijí jenom proto, aby byla snědena. Tak to je s chovem zvířat od počátku. Když je nebudeme jíst, nebudou žít vůbec.

   Každý se může zbalit a odjet do Amazonie a jíst jenom to, co si sám uloví. Nebo tam nemusí jíst vůbec a ono ho už něco sežere a jako normální lidi bude rádo, že se vůbec najedlo. Jestli byl oběd zaživa šťastný nebo ne, mu bude jedno.

   Špinavej, malej chlívek za první republiky a čistý velkochov jsou nebe a dudy. Kdo žádnej chlívek nikdy neviděl, ten jen fantazíruje o starejch dobrejch časech, co nikdy nebyly.

   Najtěde si nějakou práci, kterou se zabavíte. Fyzickou.

   1. Aby bylo pro dnešek jasno – NEJSEM autorem tohoto komentu.
    Ale dávám „palec nahoru“.
    Stručné, jasné, srozumitelné.
    Bingo!
    L.

 3. Tak co myslíte jak. to dopadne v Texasu +1stat dávají kravy mliko obohacene o virur ptáci chripky. Tak by mne zajímalo budou li po nas chtit dodávky dobrého, nebo nam. je vevecpou jako náhradu za nedostatečný vykon breberk y

  1. Pošlou to do ČR na test, zda to projde i v jiných zemích EU. Brzy budou mít všichni obyvatelé ČR bílé vousy od mléka. A kdo ne, je proruský dezolát a podporovatel Putina.

 4. Opět ode mne OT: Když si volič v zahraničí rozmyslí svůj odeslaný korespondenční hlas, mohl by ho zrušit svou prezenční volbou na konzulátu (tedy tam, kam se asi probijí džunglí nebo jinak dostává v nepohodě, a proto ho chtějí poslanci od takových strázní odstínit právě korespondenční volbou). A takhle si tady žijeme…

  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snenmovna-korespodencni-volba-jednani-vlada-vlada-koalice-upravy-zakona.A240329_101505_domaci_kop

 5. Kdo chce přijít o svůj hlas, může ho odevzdat při volbách.

  Evropské volby nabízí několik možností, jedno menší zlo než druhé:

  1. Neskrývané budování totalitní jednotné socialistické Evropy. Předpokládaný výsledek 10%
  2. Mainstreamová propagandistická většinová nekonfliktní masa. Předpokládaný výsledek 70%
  3. Hra na protestní lidové opoziční revolucionáře, s cílem mít se především dobře. Předpokládaný výsledek 20%
  4. Skuteční zástupci zájmů voličů. Ano, i takoví kandidují. Předpokládaný výsledek 0%

  No nekupte to, když je to tak pěkně zabalené. Navíc říkali, že je to naše výsostné právo, odevzdat svůj hlas někomu jinému..

  1. Nevolit v eurovolbách každého spolehlivě zbavuje práva kritizovat politiku EU a nadřízené směrnice. Ignorovat je můžeme, poslouchat je pak musíme. Logicky se nabízí možnost zvolit vůči EU nepohodlné poslance. Nastupuje Sahra Wagenknecht, to je levice, na pravici pak sílí euroskeptické strany (ne u nás, ale jinde).Je možnost změny.

   1. Prožidovský a proruský nacista se omlouvá předem, že bude „delší“.
    Smutně konstatuje, že i kdyby v eurovolbách byla účast jen 10% a voliči tak vyjádřili, že s nimi nesouhlasí, nejsou jim po chuti kandidáti na europoslance, chtěli jim znemožnit zvolení, nebo jim nebyla celá naše účast v EP po chuti – stejně zvoleni budou.
    Všechno pojede dál, jakoby se nechumelilo – třeba i s třemi procenty a ne deseti.
    I paní Kunšteková je natolik chytrá, aby si uvědomovala, že celý slavný europarlament a EK, jsou nám, obyčejným lidem i důchodcům k hovnu. Jen a pouze nám škodí.
    Víme všichni už dlouho, že odtamtud nikdy nepřišlo nic dobrého, že jsou to jen korýtka pro lidi jako Zdechovský a Jourová, ale furt budeme -zvláště pak někteří- agitovat.
    Nacista se omlouvá, že se vyjadřuje poněkud obhrouble a narovinu, ale on to zkrátka jinak neumí, prožidovští a proruští nacisti už jsou holt takoví.
    Vysrat se na celé eurovolby. Nejsem žádný euroobčan, jsem občan České republiky, který si uvědomuje, že naši povinní zastupiči v EU, nikdy nic nezměnili v tom smyslu, aby se v ČR něco zlepšilo, či změnilo k lepšímu. Vždy a přesně naopak.
    Rozhledny v údolích, stovky kilometrů předražených cyklostezek odnikud nikam, namátkou.
    Mohli naši zastupiči změnit něco na tom, že pro nás nebude platit zákaz výroby wolframových žárovek, nebo výkonnějších vysavačů?
    Mohli tak naši europoslanci zachránit holešovickou žárovkárnu, co dělala běžnou produkci pro půlku Evropy i speciály pro letiště a vysoké stavby?
    Co se volením dá získat, nebo nevolením ztratit?
    Skutečně, doopravdy, ne hypoteticky/teoreticky?
    Budou levnější potraviny, nebo EK přestane vymýšlet další kokotiny ke znepříjemnění životů obyčejných lidí, jako tomu bylo u žárovek/spořivek/vysavačů/automotive/čehokoliv dalšího, negativního?
    Leda tak prd.
    Na život obyčejných pracujících lidí, bude mít ta kašpárková „eurovláda“ stále vliv negativní, stále budou vymýšlet hovadiny, aby z nás vytáhli další a další prachy, které pak naprosto idiotsky přerozdělí.
    Zbaví nás starších, spolehlivých aut, spolehlivých starších výrobků, aby splnili zadání eurolobbistů z automotive a z výroby domácí techniky.
    Paní Kunšteková nejspíše nepamatuje časy, když jsme členové EU ještě nebyli, ani ty před převratem.
    Žádní kašpaři nám do ničeho nekecali a bylo možné všechno, pokud to nikomu neškodilo.
    Běžte s tím i tou Vaší agitací k čertu, paní Kunšteková.
    Jestli myslíte to právo kritizovat, tak to má každý právoplatný občan země, za kterou ten, či onen parazit „kandidoval“ a následně byl nějakým záhadným způsobem zvolen.
    Změna nastane až tehdy, až se na eurovolby vykašlou fakt všichni.
    To bude paní Kunšteková teprv čumět, jak se příslušné „eurozákony“ změní tak, že budou instalováni i bez voleb.
    Zde ale nacista musí chtě-nechtě uznat, že programové vysírání paní Kunštekové jde náramně.
    Dát tomu nějaký formát, spolehlivě se tím uživíte.

    1. V podstatě máte pravdu, ale myslím si, že pokud ti gangsteři z pětikolky a i v tomto případě ANO, nedosáhnou nějakého výborného výsledku, nebo dokonce dosáhnou špatného výsledku voleb pro svoje kandidující, bude to pro ně upozornění, které nebudou moci přehlédnout. A současně by to mohlo znamenat pro voliče jiných stran povzbuzení. Alespoň tak k tomu přistupuji já.

    2. Tečokampe, plně Vás chápu a cítím s Vámi. Problém je, že pokud my nepůjdeme, ale libtardi ano, nejen že bude EP vše prosazovat lehčeji, ale péťikolka bude jásat jak vyhráli volby, Zdechlovský, Vondra, Vrecionová a další jim podobní se nám budou smát do ksichtu a pěnězi z EP sponsorovat své spoluzrádce. Myslím že jít k volbám nás stojí daleko méně než jet do Prahy na demonstraci a i kdyby to pomohlo jen trochu, je to dobrý začátek a nestřílíme se do nohy neúčastí. Máte pravdu, že náš parlament je pro nás důležitější, ale no neneguje EP. Ano, musíme vydýchat případný nedobrý výsledek, ale třeba mně se vydýchává lépe, pokud si řeknu, že jsem udělal své maximum. Nepropadejte depresím.

     1. Prožidovský a proruský nacista to chápe. Chápe i komolení jeho nicku, je složitý.
      Libtardi zejména v Praze, disponují schopností zorganizovat se podobně, jako třeba zmrdi, což se krásně ukázalo při vzniku pětikolky.
      Kurva vždy sedá ke kurvě, ne ke stolu panen.
      Nacista sedává u pivka s dezoláty a nacisty stejného ražení i smýšlení.
      Ob jeden stůl sedávají nedovyvinutí, nebo jinak zparchantělí libtardi, častý cíl nacistových a dezolátských vtípků.
      Nacista bohužel úplně slyší, jaká by asi byla odezva, na sebemenší nacistův pokus agitovat, aby šli volit do EP.
      Nácek si to tady ani nedovolí reprodukovat, aby se náhodou cenzurní systém nějak nezasukoval.
      S tím se prostě nedá hnout, protože všichni se zbytky mozků vidí, co činnost EP dezolátům, nacistům a jiným konzervám, doteď přinesla.
      Stůl nacistů a dezolátů nezmění nic, stejně tak ale nic nezmění ani ten stůl místních libtardů.
      O místních libtardech totiž víme, že namísto voleb do EP, půjdou jako vždy obrážet okres, v korejských plechovkách a s korejským šmatlafónem v ruce, aby o víkendu měli matroš na instáč.
      Kdo tedy vlastně chodí volit do EP, mimo disciplinované Pražáky, nacista neví.

      1. Tecočampe omlouvám se moc za zkomolení nicku, fakt mne to mrzí. Měl jsem si to ohlídat, zvláště když jednak umím kopírovat a jednak znám z čeho ta zkratka je.

       Tomu plně rozumím, ale já psal o účasti u voleb, ne o deprimujícně marné činnosti misionářské.

       Při té malé účasti jich nemusejí volit všude.

  2. 1. Neskrývané budování totalitní jednotné socialistické Evropy s cílem mít se především dobře a dostat pusinku od leyenový. Předpokládaný výsledek 10%
   2. Mainstreamová propagandistická většinová nekonfliktní masa s cílem mít se především dobře a dostat pusinku od leyenový. Předpokládaný výsledek 70%
   3. Hra na protestní lidové opoziční revolucionáře, s cílem mít se především dobře. Předpokládaný výsledek 20%
   4. Skuteční zástupci zájmů voličů. Ano, i takoví kandidují, zřejmě nějaký UIčka, protože touhle formulací nemyslíte lidi ani omylem. Pokud lidi, pak s cílem mít se především dobře. Předpokládaný výsledek 0%
   FTFY

   pořád z toho ta 3) vychází nejlíp

 6. Putin vyslal signál tím,že se proletěl TU 160.Náš generalisimus 107 odpověděl tím,že se proletěl
  v ultraligtu.Proto Putin vzkazuje,že nechce útočit na ČR.

  1. Ten TU-160 bude jistě mít pěkný zvuk.
   Prožidovský a proruský nacista vidí jako drobný problémek ty 2M+.
   Podle nacisty to mimojiné znamená, že jeho zvuk se bude dát zaslechnout teprve, až dozní výbuchy odhozených bomb. Vzdáleně podobně to nejspíš bude s pohybem radarové stopy, zmatené elektronickým maskováním, drobný problémek bude s rychlostí erekce PVO..
   Nacista soudí, že těch drobných problémků, bude s tím „ruským předpotopním křápem“ asi trochu víc, než jaké vidí letecký laik.

 7. Všechno špatně. Je nutné držet amickeho mustru. Místo kritizování vychvalovat. Myslím.ze kdyby se vsociku navzdory tomu co vsechnose podsov.patronaci postavilo se místo vychvalováni sekritizovalo tak tu máme socik dodnes. Je. To takova nase natura. Protoze taky nesnasime kritiku…co kdyby to byla nebyla pravda. Někdo tu vidláka onehdy narknul ze obrací mno co když mu došlo že pravým opakem dosáhne vic

 8. Vidláku, možná ten ohlas na předchozí článek byl malý o proto, že tomu lidé prostě už moc nerozumí. Já tedy určitě. To EU je už moc hluboká nora a taky mají své páníčky. Tady by možná pomohlo navádění od spolehlivého insidera.
  Čemu jeden nerozumí, do toho se mu moc nechce.

  1. Spise nejsou jasne Vidlakovy myslenkove pochody a diskuterum se nechtelo do toho rypat.
   Co platilo vcera, neplati uz dnes, v tom se opravdu tezko vyznat.

  2. Ale vždyt je to jednoduché: Pokud chcete alespon trochu přibrzdit současnou cestu do …,
   tak musíte jit volit někoho, kdo je alespon verbálně proti. Jedno, zda „napravo či „nalevo“.
   Co tedy zbývá? Stačilo, SPD, Svobodní?
   A můžete DVA zakroužkovat.

   1. „alespon verbálně proti“ to zní úplně státotvorně a budeme se mít dobře. Už 35 let to všichni s námi myslí verbálně dobře a tak se máme čím dál líp.

   2. To jina:
    Prožidovský a proruský nacista se Vás ptá :
    Jsou naši e-poslanci schopni cokoli reálně přibrzdit, ať už jimi bude kdokoliv, nebo půjde o cokoliv?
    Ano, nebo ne?

 9. – Vidláku, lidská debilita nezná hranic. Pokud jím maso, tak se musím smířit s tím, že kvůli tomu umírají zvířata. Pokud někdo vyvine plnohodnotné průmyslově vyráběné maso (něco jako „kuřátko“ z „Obchodníků s vesmírem“), tak s tím přestanu, protože ze zabíjení zvířat taky nemám nejlepší pocit.

  – Například prasata mají inteligenci na úrovni psů (a psy mám rád), a kromě kuřecího jím hlavně vepřové. Takže schovávám hlavu do písku a nesnažím se s žádným pašíkem seznámit. Zatím to prostě jinak nejde a veganství asi není cesta.

  – Že se parchanti obouvají do organizátorů protestů se dalo čekat. Jako ateista jim přeju, aby se smažili v pekle. Nevím, jestli se zemědělcům něco podaří, ale držím jim palce. Už jsem nějaké grošíky poslal a pošlu další.

  – Z diskusí na tomto sajtu je zřejmé, že kdo si myslí, že Palestinci, (a Cikáni, Židi, Arabi, Ukrajinci, Rusové, …, a všichni ostatní „méněcenní“) by měli jít do plynu, svůj názor nezmění, ať už jsou argumenty jakékoliv. Je to smutné, ale je to tak, a tito lidé své názory nezmění ani v případě, že do plynových komor bude někdo nahánět je samotné. Kdyby to bylo jinak, už dávno by byl na světě mír. „Homo“ si dal přídomek „sappiens“, ovšem zcela zjevně je to lež jako věž.

  – Volit budu „Stačilo“, pokud si budu myslet, že má šanci. Pokud ne, bude to SPD. Všem známým pejskařům to budu na procházkách s pejskem vysvětlovat. Třeba aspoň jednoho přesvědčím (i když si tím vůbec nejsem jistý – lidská blbost je nekonečná).

  1. Příroda nezná slitování.
   Je to navýsost jen a pouze lidská vlastnost, produkt druhé signální soustavy.
   Nepochybně máte s tím dilematem ale pravdu. Člověku to dochází víc a víc s věkem.
   Nicméně jistou „omluvou“ nám může být, že základním pravidlem přírody je „sežrat nebo být sežrán“.
   A neplatí to jen o živočišné, ale i o rostlinné říši.
   Nechte kulturní krajinu včetně staveb třicet padesát let bez kultivace a to rostlinstvo „sežere“ všechno.
   Celé obrovské město kdesi v asijské džungli před nedávným časem nechť je příkladem.
   Pokud pak jde o ty „pašíky“ nebo psy, nebojte se, oni při nedostatku jiné potravy by si na vás taky pochutnali, o tom žádná. Jen býložravec asi ne.
   Člověku je ta druhá signální soustava někdy na obtíž.

   1. Trochu OT:
    Je to samozřejmě Vaše svobodné rozhodnutí, ale správu diskuse by zjednodušilo, kdyby se štamgasti podepisovali. Nad každým inkognito-příspěvkem se vznáší Damoklovo tlačítko DELETE.

    1. Tak tak, a my bychom je nemuseli pracně rozeznávat.

     Ještě technicko-jazyková, pozor na to dilema, zvláštní skloňování.

    2. Alefe,
     klidně to tlačítko zmáčkněte – zejména pokud nabudete přesvědčení, že obsah komentů něco porušuje.
     Nebudu se nijak vzpěčovat.
     Ale hlásit se svým nickem přesto nebudu. Ten nick totiž svolával zejména blby, aby exhibovali svým blbstvím. Byl kontraproduktivní. Ty blby nezajímal obsah komentu, ale ten nick.
     Samozřejmě se to netýká Vás /nám dvěma to trochu trvalo/, Kocoura, Harfytona, Godota, Minority a asi několika málo dalších jednotlivců.
     Zkusil jsem si asi týden pauzírovat. Šlo to, a když, tak nešť. Smáznu „litterate“ z tapety a život půjde dál.
     C´est la vie.

  2. Abyste se uživil jen z vegetariánských výrobků, musel byste jíst denně hory jídla, přibližně 20% denní krmné dávky 500 kg těžké krávy, alias výrobní dobytčí jednotky. Vegetariáni a vegani jsou hubení, protože prostě přijmou méně kalorií v potravě. Člověk má jen 1 žaludek, je stvořen k všežravosti. Vynechat živočišné proteiny úplně, je výživová chyba, která se za nějaký čas projeví na kloubech.

 10. Je to jasné jak to funguje. Protože ty kuřata plná antibiotik, anabolik a reziduí z GMO žrádla tu půjdou přes firmy starých známých spekulantů a filantropů (oni to mají přesně takto rádi) černoskaláků, vandráků. Jde o získání plně kontroly na dodavatelských řetězci, trhu. Nic osobního, just bussines.
  Netřeba připomínat, že oni vlastní a vyvíjejí i ty GMO a antibiotika, protože jim patř big pharma. Jde jim o to, uzavřít cyklus, pak jsou výše zisků plně v jejich režii. Jak vypadá hospodaření po jejich vidíme už dnes na vyučování UA obilí. A to je jen začátek.
  Likvidací národního zemědělství nás chytnou. Průmysl tu už jaksi moc není.

 11. OT:
  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-cesko-pritvrzuje-ukrajine-chce-nove-sehnat-15-milionu-delostreleckych-granatu-40465650

  Česko odvážně přitvrdilo. Ještě nedodalo žádný z 800 000 granátů a už slíbilo dodat 1 500 000.
  A tu se ptám já: „Proč tak málo, soudruzi?“
  Dodejme 15 45 123 granátů!
  Dodejme 256 498 247 granátů!
  Nedržme se při zemi!!!

  Hele, že ono nejde vůbec o ty granáty, ale jenom o ty prachy?
  Jako že budeme platit a platit a platit za nějakou virtuální munici?

  1. Ano, co na tom nechápete? Jsou podepisovači a papíry, které podepisují. Vy a vaše děti to zatáhnete. Oni dostanou pochvalu a odměnu, každý podle zásluh.
   Nejlépe funguje to nejjednodušší.
   Když vláda poslala naše peníze do Sahelu, a stejně tamní prozápadní vláda padla, proč ne granáty. A ještě si mohli udělat pěkný vejlet. No neber to, když to ovce zatáhnout.

  1. V posledním rozhovoru na PL se toho dotkl Petr Hampl:

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kam-nas-vede-vlada-Padly-stat-Zadne-zakony-kazdy-si-sem-muze-prijit-nakrast-rika-Hampl-752874

   DOTAZ: I když se o pětikoalici říká, že nedbá na zájmy svých občanů a upřednostňuje zájmy jiné, pořád je to jen slabý odvar protičeských postojů prezidenta Petra Pavla. Namátkou můžeme zmínit jeho roli prostředníka ve vleklém sporu mezi Lichtenštejnskem a Českem kvůli majetkům, o něž knížectví přišlo v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Dále pak jeho návrh, aby se členské státy EU vzdaly práva veta, což znepokojilo koalici i opozici. Do třetice pak jeho návštěva Německa 15. března, tedy ve výroční den okupace zbytku Československa nacistickým Německem. Koho nám těch 40 procent z oprávněných voličů vlastně dosadilo na Pražský hrad?

   ODPOVĚĎ: Nebyl bych na pana prezidenta tak přísný. Zatím se neobjevily žádné náznaky, že by byl schopen něco tak složitého pochopit. Jeho propaganda sice vyslala do světa zprávu o IQ 107, ale realističtější odhad bude někde pod 85 body. Statistik by řekl: Pod první směrodatnou odchylkou. S tím se dá normálně žít, ale spory o Benešovy dekrety prostě nepochopíte. Navíc pana prezidenta tyhle nudné věci zjevně nezajímají. I když mu napíšou projev, nepřečte si ho předem, takže se potom zadrhává, protože těm dlouhým větám nerozumí.

   Věnujme raději pozornost jeho silným stránkám – jízdě na motorce, seskokům padákem, vytrvalostnímu běhu, posilovně a animovaným filmům.

   1. pávek je jenom reproduktor cizích příkazů. jako takovej je úplně zbytečnej. klidně by tam místo něj moh’ ležet na stole terminál dálnopisu a vyšlo by to nastejno. a v prezidentský kanceláři by pak stačila jedna ficka, která by každý ráno vytiskla denní roskas pro obyvatele a zanesla ho do parlamentu a mladý fronty. ta úspora, hned by bylo na pár dalších granátů.

 12. Vidláku, Vám ty supermarkety fakt leží v žaludku. Já kuřecí maso (křídla nebo stehna) kupuji v Makru za cca 65,- Kč/kg v akci či ještě levněji ve slevě. Nebo v JiPu – včera chlazená kuřecí prsa za 104,-Kč/kg na pultu a křidýlka za 33,- Kč/kg ve slevě. Manželka v práci si vydělá přes 5 stovek za hodinu.

  V 15. století si zedník za celodenní šichtu vydělal 2,5 groše, mistr 4. Slepice stála 3 groše.

   1. Az si to precte Jourova, tak zitra vyhlasi, ze vzhledem k jejimu platu je vsechno smesne levne, takze konec smesne nizkych dani. DPH 200% a to je jeste porad malo.

    Taky se tesim na cenu kurecich kuzi, to je podobny odpad jako kridla. Pekne debilni argument.

    Argumentovat cenami ve SLEVE je debilita. Zadna seriozni statistika s cenami ve sleve neoperuje.

    a pokud neldo chce zit v 15. stoleti, (jako treba nejake obskurni cirkevni sekty) tak at si tak ziji, ale pouzit 15. stoleti jako priklad toho, ze dneska se mame lip, to je hodne debilu typu Fiala.

    ps. vcera jsem se dival na Marketu Lazarovou (ponekolikate) a bojim ze ze se na to podiva i Fiala. To pak za pouziti Etovo „argumentace“ pripravi balicky, sitovky a destniky, ze i Sichtarova a jeji navrhy budou extreme levicovve.

  1. Slepice stála v 15. století max. 12 haléřů až 1 groš = 1 slepice. 1 groš byl 14 haléřů. Denní mzda činila nejméně 1 a půl groše.

   1. 1) Psal jsem o tom, že kuřecí maso je dnes v ČR hodně levné, a to jak v čase oproti minulosti, tak i vzhledem k platu dnešní střední třídy (manželka žádný super plat nemá, její kolegové berou více).
    2) Producentům nikdo nebrání, aby prodávali napřímo kuřata mimo supermarkety. Proč to nedělají? Stačí se domluvit se školní jídelnou a zavážet jim, hotelem či bistrem. Vietnamci by si klidně přijeli sami.
    3) Češi (i já) v supermarketech kupují cíleně v akci (či slevě), tak je to nutno započíst do statistik, a né že né.

    Ale skončilo to zase urážkami na osobu. Zase.

    1. I v tom středověku bylo maso. Nebylo dost píce, tak se narozená telata či selata velmi brzy porážela. A taky si lidé přilepšovali pytlačením, a chytáním lišek, vran, na poli i zajíce či srnu – když je nikdo nechytil.
     Kuřecí maso v ČR moc levné není, protože značnou část ceny si nechají hypermarkety. producentům brání nedostatek skladovacích prostor a nedostatek zákazníků. Jinak by jistě šlo u nich zařídit prodej kuřat stejně jako prodávají vejce přímo. Ale protože jsou ceny obvykle shodné jak v hypermarketu, zákazníci si to raději koupí v obchodě. Větší zákazníci jistě u drůbežáren nakupují sami.
     Na závěr, ode mě žádná urážka nezazněla. Ani na osobu, ani jiné. Jen korekce mylné informace.

 13. Tak tato zpráva OT s kuřátky také souvisí.

  Ivan jde na krev. Chce založit další obilní burzu.

  Přebráno ze stránek Aktuální konflikty.

  https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&t=11&sid=8288391814127336a6055051c9ab14d1&start=6960

  Uživatelský avatar
  martanus
  Redaktor – závislák 🙂
  Příspěvky: 14291
  Registrován: 01 úno 2017, 10:16

  Re: Rusko

  Příspěvek od martanus » 29 bře 2024, 08:21
  //Předpovědi AK se zase naplňují. RF, Čína, + vytváří paralelní ekonomické sytémy.

  Rána pro západní vývozce“: Rusko zřídí burzu obilí BRICS – South China Morning Post

  ▪️ Vytvoření burzy obilí BRICS Ruskem bude pro západní zemědělský trh šokem. Tento krok posílí vliv Ruska jako klíčového světového dodavatele obilí, zlepší potravinovou bezpečnost zemí BRICS a zasáhne západní vývozce,“ uvedl list South China Morning Post (https://www.scmp.com/comment/asia-opini … eans-world).

  ▪️ Ruská hlava státu podpořila iniciativu, která má konkurovat systému oceňování obilí ovládanému Západem a vyzvat americký dolar jako hlavní světovou obchodní měnu.

  ▪️ Hodnota ruského zemědělského vývozu v loňském roce dosáhla 43,5 miliardy dolarů. Rusko zůstává významným hráčem v zemědělství a zajišťuje téměř čtvrtinu světového trhu s obilím. V letošním roce Rusko plánuje zvýšit své dodávky na světové trhy na 65 milionů tun obilí.

  ▪️ Obilná burza BRICS posílí geoekonomické vazby Ruska s jeho spojenci v této organizaci, posílí jeho postavení jednoho z nejdůležitějších dodavatelů obilí a hnojiv a zvýší ekonomickou důvěru zemí. Členové BRICS budou mít zajištěn stálý přísun obilí navzdory narušení globálních dodavatelských řetězců a rostoucím problémům s nedostatkem potravin.

  ▪️ Pro západní vývozce obilí a hnojiv může tato iniciativa znamenat nutnost hledat alternativní trhy pro své produkty. Západní vývozci budou čelit obtížím při udržení svého podílu na trhu a konkurenci ze strany ruského obilí. Již letos se očekává, že Rusko vyveze rekordních 56 % své úrody pšenice. V případě USA to bude jen 39 procent.

  ▪️ Obilná burza by mohla být prvním krokem k vytvoření větší komoditní burzy BRICS, která by operovala s produkty, na něž jsou členské země bohaté.

  1. Z jejich strany je to logický krok. Západ už nemá nic, co by sám Východ neměl, takže obchodní praktiky nátlaku nefungují. A zkusit si to vojensky vymoci by skončilo jako po..ať se v kině. Západ to může akorát bedlivě sledovat, pomlouvat a skrytě škodit. Vše toto už provozuje. Ale tím jen urychluje přechod k novému uspořádání světa. Toho exportovaného zla bylo prostě už moc, a když je tu konečně alternativa….. . Už nemá co nabídnout- tedy něco, co by normální lidé opravdu chtěli.
   Chceme pařit mezi Vítěze neba na Západ? Poražený platí účty. Otázka dne. Nelze totiž moc čekat. Archivy na Východě si dokonale pamatují.

  2. Ten krok sám o sobě by nebezpečný nebyl, ale má pákový multiplikační efekt. Protože obilí na burze bude oceňováno nějak jinak než v USD či EUR, a díky tomu obchodováno v jiné měně, a díky tomu mimo bankovní systém SWIFT. Následně spousta zemí Afriky, Asie a Střední či Jižní Ameriky začne obchodovat zemědělské komodity na této burze, přidají se nerosty, ropa, … Možná přežije burzy s elektrickou energií v Lipsku, protože ji podpírá česká vláda.

 14. Obávám se, že zdvojnásobenou daní z nemovitostí útok vlády na peněženky teprve začal. Drahé bydlení, drahé energie, drahé potraviny, drahá doprava. Do toho zákaz kotlů 1. a 2. emisní třídy, tlačení elektromobility. Kdo na to má?

  1. Ano:

   Chcete studnu? Poplatek se zvedá ze tří stovek na deset tisíc

   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Chcete-studnu-Poplatek-se-zveda-ze-tri-stovek-na-deset-tisic-753011

   Pty za to muze inflace a slozitejsi administrativni ukony.
   Asi se tam uz vsichni uplne zblaznili.
   Ale je to treba a asi porad malo, jak se tu vcera vetsina shodla, ze na levici je porad pusto a napravo pretlak.

   ps. to asi jako nekdo myslel, ze se ty granaty pro Ukrajinu nakoupi samy, nebo ze to snad bude platit demokraticky zapad 🙂

   1. Prožidovský a proruský nacista má dovedně zamaskovanou studnu, o které má úřad povědomí, že byla při rekonstrukci domu zasypána.
    Nacista přihlásil vzorky své vody k rozboru na KHS, jako vzorky z jiného zdroje, ze zdroje na pozemku
    místního papaláše. Proto byl rozbor pečlivý a nacista se tak dověděl, že voda z jeho studny má fakticky parametry kojenecké vody, až na mírně zvýšenou železitost, o které se ale ví už přes 200 let.
    Sousedé nacistu zatím nebonzli, protože s nimi nacista vychází v dobrém. Čištění studny provádí pracovníci firmy zpravidla o nějakých svátcích, nebo dnech volna. Sice je to dražší, ale všichni potenciální udavači, kteří by mohli studnu zahlédnout odkrytou, rajzují v té době někde jinde.
    Po dvou dnech se studna opět promění v milý barevný domeček pro děti.
    Nacista míní, že nejlepší studna i nejlepší zbraň je taková, o které úřad neví.

     1. Studna se dosud nijak neplatí, takže je to jen příprava na příště, kdy budou nastaveny ceny a výše pokut. Většina namontuje vodoměr a zbylí budou chtít to nějak podobně ošulit, jako vždy.

      Něco podobného zkoušel jeden můj nájemník (elektrikář) na vesnici. Do domku si přitáhl elektriku (asi z veřejného osvětlení). Po pár letech mu na to přišli. Když jsem byl na policajtech podávat vysvětlení, tak mi řekli, že mu ČEZ napočítal za ty roky cca půl milionu. Je v exekuci a splácet bude až do smrti. V domu bydlí jeho syn.

      1. To není ani vzdáleně, ani jinak podobná situace.
       Elektrika z VO je privátní/státní/městská a jde o regulérní krádež.
       Voda pod zemí, tedy pokud nacista ví, ještě privatizována nebyla, nebo ano?
       Eta opět ťápe zemákovicu, ostatně jako vždy a u všeho.

    1. Re: Teco…

     Tak nějak.
     Obdobně je pak potřeba přistupovat k dalším ojrovýmyslům typu eko-vytápění a eko-zateplování.

     1. Targus ja to mám uľahčené tým, že studňu mám priamo v pivnici. Dom postavený v 1980 a pôvodný majiteľ ju navrtal priamo v pivnici. Výborná vec a môžem prepínať vodu. Ak vypnú vodovod som sebestačný s pitnou vodou. 🙂

      1. Re: tzR

       No teda!!!
       Co vy jste za dezoláta…

       Do včerejška jsem se za vámi chtěl vypravit, abych vás plivnul. Nyní vidím, že vás budu muset navíc i kousnout a kopnout.
       (-;

       1. Na Slovensku si mohou vyhloubit studnu do 8 metrů hloubky přímo bez povolení. V ČR je voda v 8 m hloubky taky skoro všude vyjma hor. Není vůbec žádný důvod na uvedené nesmyslné povolení 10 000 Kč za studnu. Klidně mohli celý byrokratický proces zrušit a ponechat jen pravidlo, že max. 8 m hloubky studny a 20 m od souseda (nyní je 25 m). Když bude dána stejná hloubka studen, nikdo nikomu vodu nestrhne. Celý povolovací proces na studnu jde snadno nahradit úplným zrušením úřadu.
        Nejde o studnu a její povolení, je to jen příklad, jak přibývají nesmyslná povolení. Za chvíli budeme platit za vzduch k dýchání pod záminkou emisních povolenek na CO2.

        1. Gerd napsal:
         29 března, 2024 (13:01)

         Pane Gerde, voda si žije svým životem, neřídí se naší logikou.

         Nedávno u nás vodaři měřili ve studních výšku hladiny spodních vod .
         Někteří vlastníci je nepustili, já jsem neměl problém.
         Možná i proto se vodař rozvykládal o výsledcích měření.
         Například nedaleko od nás, na stejné ulici výškově + 5m, měli hladinu o 4m výše, než my.
         To jsou drobnosti, ale asi 5 km od nás je tak silný pramen vody v kojenecké kvalitě, že vyvěrá na povrch a podmáčí okolní pozemky.
         Před Listopadem tam vodaři tuto vodu čerpali do vodovodní sítě.
         Nyní ji nečerpají, protože by museli platit poplatky.
         Není to ojedinělý případ.
         To prostě hlava nebere.
         Musíme šetřit vodou, přestože nám voda stojí na polích.

         1. Pane Josefe,
          na polích se přejezdy těžké techniky vytvořila utužená vrstva, která nepropustí vodu dolů, tak se v místě dolíku vytvoří pěkný bazén.
          Problém s vodou či suchem řešitelný je, a to ve schopnosti půdy pojmout vodu jako houba. To se zase odvíjí od množství organické hmoty v půdě.
          Stačilo by, aby stát podporoval pěstování vojtěšky ve dvouletém cyklu a její zaorání coby zeleného hnojení. Kořeny by narostly do hloubky 5 – 8 m a po nich by zůstaly kapiláry, které naruší utuženou vrstvu. Na povrchu by se doplnil obsah organické hmoty do půdy. Kdyby k tomu došlo postupně v v rámci příštích 20 let, je rázem po problému sucha či povodní. Nebo by došlo k výraznému zmírnění potíží. Stačilo by, aby stát přiklepl dotace nebo došlo k obnově chovů hovězího. Není ale zájem, tak nám zbývá jen se modlit, a proto vede MZ teolog.

        2. V ČR je studna hlubší tří metrů důlním dílem a pro povolení je nutné požádat o stanovisko příslušný báňský úřad, zatímco povolení k nakládání s vodami (tedy čerpání ze studny) vydá příslušný vodoprávní úřad a stavební povolení odbor životního prostředí, i když aktuálně se povolování přesouvá na bedra stavebních úřadů.
         Je dobré si ujasnit, že můžete mít povolenou studnu, ale vodu z ní nesmíte odebírat bez povolení k nakládání s vodami…

     2. Prožidovský a proruský nacista chtěl k těm studním a obecně k počínání na vlastním pozemku či majetku ještě něco doplnit, ale běží tu tvrdá cenzura.
      Nacistovi něco říká, že tady z toho bude další z mnoha webů, majitelů těch jedině správných a přípustných pravd, zaštítěných nadutým „protože můžem“.
      Tak jo.

       1. Prožidovský a proruský nacista tak soudí z toho prostého faktu, že mu v Alefově „spamu“ zmizely nejméně čtyři příspěvky.

        1. Pokud to znamená, že jste odeslal a neobjevily se, tak buďte klidný a neberte si to osobně, mně se to stává pořád, včera v noci jsem nemohl poslat snad hodinu vůbec nic, některé se objevily se zpožděním, nškteré vůbec. Ale určitě to nedělá Alef cíleně, myslím že je problém v programu. Pokud nejedete pořád ze stejné IP, není to určitě o Alefovi.

          1. Nevím, ptám se na to teď po půl hodinovém marném snažení na tribuně.

    2. No vždyť v tom jediném opravdu suchém roce, což byl 2018 už tenkrát médiální mrdky rozjely palebnou přípravu na případné znároďnování studen a preventivně už se pokoušeli zasít nehávist proti keťasům, co mají studnu a berou tak vodu „nám všem“.
     Pak to ale ustalo, protože sotva byla ustavena vládní komise pro sucho, tak od té doby chčije.

   1. Archanděli Michaeli,
    těch 70 miliard půjde rovnou na Ukrajinu. Přes ČR jen profrčí tak rychle, že z nich možná nestihnou ani nic ukrást. Nedělám si iluze, že by něco z toho dostali lidé.

 15. OT: Jízdné na železnici. Možná jste si toho všimli, železnice postupně hodně zdražila. Co je ale zajímavé je, že jízdné z různých integrovaných systémů MHD (organizují a dotují to kraje) tak moc nezdražilo. A rozdíl už je propastný. Na trase, kde ČD chce 86 Kč jízdné (bez IN karty) se dá kolem Prahy jet na lístek PIDu jet za 40 Kč.

  Ty ceny byly z principu různé vždycky. Ale co jsem takhle začal jezdit, koukám že to dnes už je dvojnásobek a u skupin i více.

  Z jízdného ČD se stala past pro lidi co to neznají a nejezdí vlakem pravidelně.

  Mám hypotézu, že to je tím, že kraje budou mít letos volby a tak nezdražily. A po volbách to bude pořádný bude šok. Představa že jupíci z marketingu ČD zlevní je úsměvná – zde přeci „péče řádného hospodáře“ velí dřít plebs co to jde.

   1. Přidám taky jednu technickou:

    České dráhy, a.s. jsou česká železniční společnost, která podniká jako železniční dopravce v osobní dopravě. Má formu akciové společnosti, jejímž jediným akcionářem je Česká republika.

    Nevidím důvod POŘÁDNĚ nezdražit.

    21.9.2023|Média a tiskové zprávy

    Skupina České dráhy vykázala v prvním pololetí roku 2023 podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) zisk před zdaněním ve výši 987 milionů Kč. Hospodaření Skupiny se tak meziročně zlepšilo o více než 1,9 miliardy Kč. K pozitivnímu výsledku přispěl především návrat cestujících do vlaků, zklidnění trhu s energiemi a také silnější koruna. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se tak zlepšil zejména segment osobní dopravy, který se dostal do zisku.

    O ČD jsem se zajímal asi tak do r. 2012. Firmě se NIKDY nepodařilo vyrobit v účetnictví alespoň tzv. kladnou nulu.

    Konečně se to soudruzi naučili…

    1. Výsledkem je, že ve skupině 1+4 děti jet rychlíkem je ekonomický nesmysl co nevychází asi o dvojnásobek (spíše více) ve srovnání s autem.

     Zajímavé je že Regiojet se pružně přizpůsobil a zdražil stejně. Nějak tak neviditelná ruka trhu funguje jinak, než nám 30 let kázali.

     1. Re: adx

      Neviditelná Rka Trhu je cajk, to jen vy jste tak blbééééj, že jste se naučil ve škole počítat a ještě jste to nezapomněl.

     2. No, my, které postihlo ještě ucelené vzdělání, víme, že trh funguje tak, jak ho popsal ten fousatej nepřítel. Marx.

 16. Zač je v Pardubicích perník

  Než se koně postaví na startovní čáru, tak v rámci rozcvičování je pořadatelé představí divákům, případným sázejícím (voličům).
  Uvedou zejména, z které pochází stáje, protože z pochybné stáje nemůžeme asi očekávat dobrého koně.
  Dále, jakých umístění kůň dosáhl v minulosti, a přínos pro stáj.
  Nikoho nezajímá, že se kůň zúčastnil ze 100% všech dostihů, ale s nulovým přínosem pro stáj.
  O tom, čeho chce kůň dosáhnout, se moc nemluví, protože při klopýtnutí, to může být jeho dostih poslední.
  Neplatí to i o eurovolbách?
  Jak důvěryhodné jsou strany, jejich kandidáti?
  Kolika klopýtnutí se dopustili?
  Starého psa novým kouskům nenaučíš.
  https://www.youtube.com/watch?v=MJGTWliiFMw

  Možná nám jde o všechno, nejen o peníze.
  I těm, kteří k volbám nepřijdou.

 17. Jen tak mimochodem, v médiích skoro vymizely zprávy o bojích na Ukrajině.
  Z toho vyvozuji, že ukrajinský krach je nedaleko.

  1. Na youtube a dalsich socialnich sitich Ukrajinci masakruji Rusy po vyssich stovkach denne. A Rusove tam dal lezou jako lumici…
   O oslavach teroristu psat netreba.
   Jenom snad to, ze za jakykoli jiny nazor nez oficialni na jine teroristicke utoky, byl okamzite vymaz a mnohdy i navsteva statnich organu. Tentokrat tam gratulace a oslavy Tadziku visi a naopak se chlubi velkou popularitou.

  2. Re: Godot

   Prosakují informace o ruské ofenzívě v květnu…

   https://www.youtube.com/watch?v=q2vq_5hhJ2Q&t=2s&ab_channel=MilitarySummary

   Nicméně počítám, že si Ivani nenechají ujít nasazení wunderwaffe F-16. A to má být snad někdy v létě.
   Můj osobní názor – Vasil je ještě stále málo vykrven. Ještě zbylo kromě haldy mrzáků pár tisíců použitelných ženských a Ivan nám předvede „lická práva“ v praxi.

   1. Prožidovský a proruský nacista si dobře všímá momentálního počínání Ivana, kterému byla energetická infrastruktura a ostatně i přímé zdroje, zatím jen jakoby vedlejším cílem.
    Podle nacisty i podle informací odjinud, se Ivan doopravdicky nasral.
    Ivan doslova jedním vrzem zhasnul Charkov. Slušný výkon už s ohledem na to, že dostat miliónové město do blackoutu a při dané struktuře rozvodů, není nic jednoduchého.
    To kompletní zhasnutí místní sračkomety téměř nekomentovaly, ale stále nezapomínají uvádět počty „sestřelených“ raket, často o dost vyšší, než kolik jich Ivan vypálil. 😀
    Podle nacisty to samotné, okamžité a 100% účinné zhasnutí, je s ohledem na celkové množství vn a vvn linek (38!) rozvoden (12!) i důležitých a významně výkonných zdrojů (6), budovaných po striktně ruském způsobu, opravdu velmi slušný výkon, který musel stát měsíce průzkumů, plánování a značkování.
    Podle nacisty měli sice Rusové k dispozici kompletní dokumentaci tamní rozvodné sítě, ale pocházející z roku 1988. Mezitím se tam hodně změnilo.
    Mnohé venkovní vn i vvn linky (mají tam jiná kritéria pro napěťové skupiny, např. 35kV a 50kV je u nich ještě vn) byly zakopány, jiné zrušeny a další vystavěny.
    Co se týče zdrojů, tak ty samozřejmě zůstaly zachovány, ale od roku 1988 přibylo pět velkých rozvoden oproti původním sedmi, které zásobovaly město i dopravní síť.
    Nacista soudí, že v tom zhasínání bude nasraný Ivan pokračovat a další na řadě bude samozřejmě Kyjev. Vasil nemá k dispozici téměř nic, protože u kravína se celá desetiletí sralo na to, že někde mají stát a někdo má obhospodařovat nějaké zálohy i sklady prioritního materiálu.
    Evropský materiál do hlavního rozvodného systému, budovaného po ruském způsobu, až na výjimky nepasuje a zakázková výroba v Evropě nepřipadá v úvahu.
    Nacista ví, že magneticky měkké, nebo orientované plechy nakupovaly evropští výrobci převážně u Ivana, kde nakupovala i známá německá firma Waasner, velkoproducent všeho magneticky měkkého i orientovaného materiálu a příslušenství k němu.
    Stejně tak Ivan dodával velkoprůřezovou, transformátorovou měď, schopnou práce v oleji i izolační materiály se stejnou schopností. Ivan je uměl dodat poměrně levně, rychle a v požadované kvalitě, neboť má po celém Rusku stále v provozu státní podniky, na tuto výrobu přímo zařízené. Rozsah státního útvaru, jaký má RF, to vyžaduje.
    To všecko ale se sankcemi padlo. S absencí levného ruského plynu, padla i možnost případné výroby těchto materiálů přímo v Evropě.
    Nacista bude to zhasínání pozorně sledovat 😀

 18. Vidláku,
  volby se nevyhrávají počtem postnutých příspěvků na zdejším druhořadém diskuzním fóru.
  Místní pravidelní tlachalové nechť prominou, ale i kdyby se třeba upsali, na výsledek jakýkoliv voleb to bude mít zcela nulový vliv.
  Chápu, že pro někoho v důchodovém věku je to zábava a jakýsi druh ventilace z oprávněné frustrace (co jiného taky může ze svého gauče dělat, že), ovšem jako bernou minci bych to nechápal. Jednou se toho prostě urodí méně, jindy o něco víc – jak má kdo právě čas či chuť.
  Děláš dozajista záslužnou práci, ale nepodléhej sebepřeceňování. Určitě bude ještě i hůř.

  1. Já se nesnažím vyhrát volby, ale přihlížím k diskusi nejen zde, ale i na Kydech, mém fejsbůku, Telegramu i twitteru. Přihlížím k diskusím u ostatních kolegů, kteří se na Kydech podílejí. A dohromady mi to dává obrázek o voličích.
   V této chvíli jsem byl hodně překvapený. Jako bychom prostě dva roky bojovali a teď už jsme unavení. Kdysi jsem napsal slovo Rajchl a začala ohnivá diskuse plná argumentů i nadávek. Napsal jsem Okamura nebo Babiš a bylo to to samé. Dnes napíšu, že Okamura to zase dělá blbě a Konečná to dělá dobře a Rajchl udělal chybu, že tu poslední demonstraci svolal…. a místo, aby si všichni diskusně dali do držky, je ticho po pěšině.

   1. Re: Vidlák

    Asi bych se zamyslel, jestli už lidi nejsou unaveni z marných pokusů vzepřít se Pětizmrdům úplně stejně, jako jsou unaveni ze zpráv o válce na Ukradině.

    Btw. teď jsem si vzpomněl na pořekadlo, které používali za mého mládí starší lidé.
    Říkávali – JEN HO NECHEJ, AŤ SE VYCUKÁ.

    To, co jsem teď napsal, neber jako kritiku svého konání, pouze jako pous o vysvětlení současného stavu.

    1. Lidé cítí, že mávání třepetalkami a pokřikováním na náměstích se cíle nedobude. Na to našim super vůdcům jako obrana bohatě stačí špunty do uší a stažené rolety.

     1. Re: JŠ

      Tak nějak hóóódně podobně bych to viděl…
      Prostě pokud někoho ochočení Pomahači neumlátí na místě činu, anebo některého z Pomahačů nesejmou protestující, nic se dít nebude.

     1. Prožidovský a proruský nacista se domnívá, že je to ještě složitější.
      Jedna věc je, uklízet hovna po skelopech, co je sem chodí jen a pouze vysírat.
      To je podle nacisty v pořádku a záslužná práce, tím tuplem dělaná ve volném čase.

    1. Ajta krajta! Cožpak lid nemá nárok na korigované informace?

     Teď tomu nerozumím: když koriguje Jourová, Pávek, Kolář, Rakušan nebo ministr nemocnictví, je to vrchol demokracie a vše je oukej.
     Když koriguje Vidlák nebo já, je to cenzura.

     To je složité jak dvojitý žebřík.

     1. Přečtěte si to znovu, zkuste si poposednout atd.

      Očividně jste příspěvek nepochopil. Pokud to nepomůže, ozvěte se. Rád vysvětlím.

         1. Nick samozřejmě mám. Nezhoršil se Vám v poslední době zrak?

          Jinak samotné vynechávání nicku bych obecně nehodnotil nějak negativně. Jde o reakci na zbabělou cenzuru. Na základě nicku může být zablokován člověk s názory, na které někteří z místních zbabělců nedokáží věcně reagovat. Příčina a následek 🙂

          1. Použití stejného nicku dvakrát je náhoda, ne stálý nick.

           Nezhoršil.

           Pokud je někde cenzura, stěžujte si tam, ne zde. Tady se maží pouze provokace, názory ne.

           My nemůžeme za to, že sem chodí zbabělí anonymové neschopní názoru ani reakce na názor. Dnes s tím začal provokací nějaký anonym, zřejmě vy, v 29 března, 2024 (9:13). Provokace se tu prostě kydají, protože jsou, zvláště bez stálého nicku, zbabělé. Názory se diskutují. Jasné transparentní pravidlo.

           Nechte Mynonu Mynonou, není to důležité. Až budete psát odpověď, vyplňte rubriku „e-mail“. Napíšu Vám.

           Alef Nula

        1. To už jsme tady četli mockrát… A co?

         Váš žvást nepřináší nic, co by tady P.T. publikum už neznalo. Vznikne nějaká škoda, když to smažu?

         Nemyslím.

         1. Většina diskuzí zejména na téma UA tu skončí argumentačním faulem. Nejčastěji whatboutismem, záměnou příčiny a následku nebo osobním útokem. Po upozornění na argumentační faul následují urážky a typicky smazání vlákna.

          Odpovídá to dostatečně na Vaši otázku „A co?“?

          1. Ve Vašem příspěvku tato otázka byla. Moje odpověď je zároveň i reakcí na druhou otázku z Vašeho příspěvku. Nicméně pokud to není jasné, trochu to rozepíšu.

           Odpověď na otázku „Vznikne nějaká škoda, když to smažu?“ záleží na tom, jestli si ceníte pravdu (viz. argumentační fauly zmíněné výše). Pokud ne, ona Vás stejně dožene. Nejpozději v tom okamžiku, kdy se alternativa dostane do veřejného prostoru a najednou budete muset na tyto otázky odpovídat v prostředí, které nemůžete cenzurovat.

           Pak typicky nastává fáze breku nad „intervjuky“ a zlou českou televizí.

           Dokážete reagovat jinak než whataboutismem?

          2. 1. Kde nacházíte v mých příspěvcích whataboutismus?
           1.1. Víte vůbec, co je obsahem pojmu „whataboutismus“?

           2. Vycházíte z toho, že když je váš příspěvek do diskuse smazán, je to důkaz, že jste měl pravdu?

           3. Píšete: „…budete muset na tyto otázky odpovídat…“ – jaké otázky máte na mysli? Zatím jste mi v této části diskuse žádné věcné otázky nepoložil.
           3.1. Ale i kdybyste je položil – proč máte takovou péči o to, zda na ně budu muset někde odpovídat?
           3.2. Kde u mě vidíte brek nad intervjůky a ČT? Mám za to, že ani k jednomu se nevyjadřuji.

          3. Blbec používající pojmy, kterým nerozumí, těžko pochopí vysvětlení.

          4. @Tymákovan: na Tribunu raději nepište, zlobí. Pokud je příspěvek směřován na Tribunu a spadne do spamu, stává se pro další operace nedostupným. To není v pořádku, je to chybový stav.

          5. 1. Nemluvil jsem výhradně o Vašich příspěvcích.
           1.1. Definici Vám tu snad opisovat nemusím 🙂

           2. Ne.

           3. Například na otázky ohledně ruské agrese na Ukrajině.
           3.1. Kdo řekl, že mám péči?
           3.2. Přečtěte si některé články například Sterzika na toto téma 🙂

          6. 1. Pak se obraťte na autory oněch příspěvků, k tomu já vám nemám co říct
           1.1. Možná by to nebylo špatné, CTRL C / CTRL V snad zvládnete. Zatím se zdá, že whataboutismus je vše, co se vám nehodí krámu

           3. Takové otázky mi nikdo neklade. Já svůj názor netajím, ale nikdo se na něj neptá
           3.1. Napsal jste: „…jestli si ceníte pravdu. Pokud ne, ona Vás stejně dožene. Nejpozději v tom okamžiku, kdy se alternativa dostane do veřejného prostoru a najednou budete muset na tyto otázky odpovídat v prostředí, které nemůžete cenzurovat.“ Říkáte to vy sám
           3.2. Otázka zněla: Kde u mě vidíte brek nad intervjůky a ČT? Mám za to, že ani k jednomu se nevyjadřuji. Chcete říct, že já berčím nad intervjůky v článcích Dana Sterzika? A mohl bych to vidět?

     2. Alefe,
      ale jistě i Joudová, Pávek, Kolář, … dostávají korigované informace. A víme, odkud. Je tam takový hodně zmatený prezident země mezi Atlantikem a Pacifikem.

   2. → Vidlák 29 března 2024 – 8:35

    Devět měsíců před minulými volbami (v září 2018) byl odhad účasti v ČR 35 %, reálná účast byla 28,7 %.
    Devět měsíců před letošními volbami (v září 2023) byl odhad účasti v ČR 50 %.
    Použitím přepočtového faktoru 0,82 (z odhadu na realitu z roku 2018) by reálná účast v nadcházejících volbách (2024) činila 41 %.

    zdroj dat (údajů 35 % v r. 2018 a 50 % v r. 2023): https://europa.eu/eurobarometer/api/deliverable/download/file?deliverableId=89910 strana 152 (v prohlížeči str. 156) – tabulka Likelihood to vote in 2018 and 2023 compared to actual turnout of 2019 European elections (Scores 7-10 – %)

    Ve stejném dokumentu na téže straně byl odhad těch, co jsou „na 100 %“ rozhodnuti v ČR jít volit, v r. 2018 16 %, v r. 2023 24 % (vzestup o polovinu).

    Závěr: letos v ČR lze ve volbách do Evropského parlamentu očekávat volební účast 41 % (případně i více).

    Doplňující informace:
    přehled účasti v jednotlivých státech od roku 1979 https://www.europarl.europa.eu/election-results-2019/cs/ucast/
    Celoevropsky (půměr ze všech členských států): v září 2018 se v průzkumu Eurobarometer vyslovilo 59 % dotázaných, že pravděpodobně půjde volit. Ve skutečnosti dorazilo 50,66 %. V září 2023 se vyslovilo, že pravděpodobně půjde volit, 68 %. Pokud by platil stejný přepočtový faktor (mezi odhadem a realitou), přijde letos k volbám (celoevropský průměr) 58 % voličů.

    Tedy jak celoevropsky, tak v ČR, lze čekat nejvyšší účast za posledních 20 let.

    P.S. Jsem si vědom, že průzkumy a jejich lidové interpretace jsou ošidné. Ale trend k vyšší účasti než v minulosti patrný je. Netroufám si soudit, jaké jsou příčiny, ani jestli sílí tábor hujerů, nebo tábor zlobilů, případně tábory oba dva. Nicméně to vypadá, že lidí přijde více, ne méně.

    1. Skvělá statistika, dík!
     Jen nevím, proč v letošním roce očekávat nějakou „převratnou“ účast. Odhady neberu na zřetel.
     Akceptuji jen prokazatelné údaje, a ty říkají, že účast ve volbách do parlamentu EU byla v Česku dosud následující /v procentech oprávněných voličů/:
     2004 -28,30
     2009 – 28,22
     2014 – 18,20
     2019 – 28,78

     Česko je co do eurovoleb druhou nejskeptičtější zemí – virbl! – po Slovensku, kde ta účast byla ještě daleko tristnější:
     2004 – 16,97
     2009 – 19,64
     2014 – 13,05
     2019 – 22,74

     Disponuje někdo nějakým přesvědčivým argumentem, že by to letos mělo být jinak? Jiným argumentem, než prostou nasraností lidí z toho, jak evropská vrchnost pohrdá racionalitou a malými zeměmi?

   3. … jen jestli to nebude tím, že většina lidí to má jak já!

    Když:
    … „a místo, aby si všichni diskusně dali do držky…“ ,

    tak:
    … „je ticho po pěšině.“,

    Jen jestli to nebude tím, že ti „všichni“ to „dávat si do držky“ kvůli jeblý politice prostě nemaj zapotřebí a … a tak si holt dou po svých, třeba ven na procházku, nebo do garáže!

    Až takhle to může bejt někdy jednoduchý.

 19. a v pristi epizode se spolecne podivame jak laskavi farmari sypou desetitisice malych kohoutku (kteri tvori cca polovinu vsech kuratek) ihned po vylihnuti do sekacky co je rozsmelcuje zaziva…

 20. K úvodu kurzívou:
  Je fakt pěkné burcovat voliče do euvoleb.
  A jaká je realita, to jako co?
  To jako si fakt někdo myslí, že záleží na tom, jestli“ tam“ z Česka zasedne Mařena, Jeník, Maxmilián či Tereza nebo Dežo, ať jsou tam za kohokoliv?
  Fakt si to někdo myslí, že jsou schopni něco v tom „patlamentu“ ovlivnit? Při současném politickém rozdělení sil v Evropě?
  To fakt nikdo nevidí složení národních parlamentů, jejichž je to „tam“ takovým matným odrazem.
  To fakt nikdo nevidí, že kromě Maďarska a snad ještě trochu Srbska to všechno mají pevně v pařátech libtardi?
  To fakt nikdo nechápe ani úlohu toho tělesa, že to není tribuna k prosazování zájmů jednotlivých členských států, ale těleso k prosazování „zájmů“ unie VŮČI národním státům?
  To fakt nikdo nesleduje videa odtamtud, když řeční Uhrík, Radačovský, David, Konečná či dokonce Bystroň, ač my sice podepíšeme každé slovo, co vysloví, ale že ten ohromný sál je v tu chvíli – až na přítomné členy jejich frakcí – prázdný, že to nikdo neposlouchá, protože ti libtardí hoši a holky, „co spolu mluví“, mají vlastní noty?
  To fakt nikdo nechce vidět, že nejsme schopni protlačit ani do vlastních komor Parlamentu lidi, co mají všech pět pohromadě?
  Klidně mne teď můžete uštěkat.
  Ale řekneme si to po volbách.

  1. Pravda je, že nemyslí. Stačí jen napsat svůj rozum pod vidlákův článek. A kdo má jiný rozum, vymazat a to stačí. Oni si vážně myslí, že škrabku na brambory mohou brambory reformovat aby neškrábala.

  2. Sám nic nezmohu řeklo si pět milionů lidí.

   Takže vy tvrdíte, že kromě Maďarska, Srbsko jako nečlena EU v tomto ignoruji, to mají libtardi pevně v rukách a potom jmenujete Bystroňe. Volebního vítězství holandských zemědělců jste si nevšiml, stejně jako mohutné podpory stávkujících zemědělců.

   Jste opravdu tak hloupý nebo se jen cíleně snažíte odradit příznivce alternativy jít k volbám ?

   1. Možná jsem podle vašich měřítek hloupý, génie, ale svými „dřysty“ /tj. nicneříkajícími větami/ jste se ničím věcně nedotknul toho, o čem píšu. Abyste to i při své genialitě pochopil, píšu primárně o tom, že pro rozhodování Evropského parlamentu nyní i po červnových volbách je úplně jedno, koho si vašich pět milionů českých voličů zvolí. Stejně jako to, že tu a tam nějací sedláci získali nějaké úlitby /samozřejmě na úkor někoho jiného, například sedláků v jiné zemi, Česko nevyjímaje/.
    Jestli jste přesvědčen, že to má nějaký dopad na nastávající „evropské“ volby a na budoucí složení a zejména rozhodování Evropského parlamentu, tak při tom zůstaňte /např. Jan Hus „neodvolal“/.
    Nikomu neberu jeho přesvědčení.
    Ani si nedělám ambice kohokoliv od čehokoliv odrazovat, stejně jako vaše volání „Na barikády“ není způsobilé nikoho k čemukoliv přesvědčit.
    Každý má jasno o tom, zda půjde svůj hlas hodit a komu, nebo si je vědom toho, co tady píšu, a na svou účast „hodí fakáč“.
    Přeji vám osobně, aby zvítězili vaši favorité a konečně eliminovali zájmy Německa a Francie, které jsem měl na mysli, když jsem psal o „zájmech Unie vůči /ostatním/ národním státům“.

    „Ale řekneme si to po volbách.“

  3. Žádné zájmy unie neexistují, existují pouze (sobecké) zájmy jednotlivých států, ještě konkrétněji (sobecké) zájmy úzkých skupin jednotlivců v pozadí (zde ovšem bez ohledu na státy). Jinak by musela v celé Evropě platit stejná pravidla. EU má asi 450 milionů obyvatel, přičemž Německo, Francie, Itálie a Španělsko tvoří více než polovinu. Je zjevné, v čí prospěch EU funguje. No až se odstraní relikt spočívající v jednomyslném hlasování v těch málo zbývajících oblastech, zavládne konečně mír a klid na práci.

   1. Zčásti jsem reagoval v 9.45.
    Nicméně ještě k těm „zájmům Unie“.
    Myslíte, že cílovým stavem integrace EU je něco jiného, než USA jako vzor?
    Já si to nemyslím, pokud nejde o cílový stav v ještě tužším centralismu moci.
    S tím je spojena otázka – „Mají USA své zájmy?“
    Řekl bych, že tohle je nezpochybnitelné. Dokonce je to vtěleno do jednoho naprosto vypovídajícího sloganu, který kdysi zformuloval Henry Kissinger – „Amerika nemá trvalé přátele nebo nepřátele, jen zájmy.“.
    Ale nikomu ten názor nevnucuju, je to „jen“ názor Henryho Kissingera a já si ho trochu půjčil.

 21. Během mých studií na VŠV nám vštěpovali do hlavy, že pokud je hospodářské zvíře chováno v nepříznivých podmínkách, projeví se to nejdříve na ztrátě produkce, ať už mléka, přírůstků či reprodukce. Z tohoto hlediska jsou klecové chovy nosnic na špičce produkce vajec, nejen z hlediska množství, ale i s ohledem na zdravotní bezpečnost. Jenže dnes stačí pár fotografií slepic v době pelichání a pár blbečků s nalepeným peřím zavřených před úřadem vlády do klecí ze stavebních zábran a náš slovutný parlament upřednostní dovoz vajec z ukrajinských neobohacených klecových chovů zbudovaných za peníze EU, či dovoz z PL či Brazílie, kde není už žádná garance hygieny chovu a zdravotní nezávadnosti produkce. Kvalitní domácí produkci si likvidujeme a dovážíme kde co přes půl světa. P:S. Tatarák se žloutkem už nemám odvahu si dát několik let.

 22. Výsledkem je kuře, které se v současnosti prodává na jatka za 28 ,- Kč/kg živé váhy. 16,- Kč stojí usmrcení, zpracování vychlazení a zabalení. Takové kuře je o 30% vnitřností lehčí. Cena zpracovaného kuřete je 56,- Kč /kg.

  Polské kuřecí čtvrtky se daly koupit za 40kč,- kilo a nebyly to takové zdechliny.

  1. Ano.
   Zatímco v ČR se podle platných regulí kuřecí mrtvoly chladí vzduchem, v Polsku vodou, což je technologie zastaralá, bakteriologicky nezabezpečená, nicméně velmi laciná.
   Třeba.

   1. Přesně a to Poláci měli do určité doby od vstupu do EU technologii předělat na chlazení vzduchem, ale vykašlali se na to. Proto mají levnější kuřecí maso a není to jen tenhle případ. Ono ani ve všech „starých“ státech EU není všechno tak, jak později musely ČR, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko, co se týká například hygienických předpisů, splnit již před vstupem do EU.

 23. Vidláku, proč si myslíte, že odezva na článek o startovní čáře k EU volbám byla slabá ? Vždyť v tuto chvíli má 256 diskusních příspěvků.
  Až lidi uvidí v květnu složenky na daň z nemovitosti protifialovskych voličů přibyde.

   1. To je pravda
    Ale něco jiného je číst o zvýšení v novinách, nebo to slyšet v rádiu. A něco jiného , na tu složenku, co musím zaplatit, koukat.
    Ještě dost lidí procitne.
    A kdo nemá nemovitost, a bydlí v nájmu, ten to pocítí taky.

 24. Danieli, píšete skvěle, radost to číst. Ozva ovšem může být jen taková, kolik kdo máme času. V tom tempu, které má Litterate, dost pozorně stíhat, kdo na to má?

  1. Mírně OT na to nebo nenato byl Tenkrát takový fórek

   3 všichni serou na všechno
   4 není na co srát
   5 není co srát

   1. Tymákovane, hádám, že zkratkou PM je míněna průměrná mzda (přesněji by měl být výdělek, viz plat nebo mzda).

    Je s podivem s jakou drzostí představitelé státu tvrdí, že na lepší starobní důchody prostě není a nebude. Jakoby právě jejich odpovědností nebylo, aby na sociálno (dobro) bylo prostředků stále víc a víc. Nikoli naopak.

    Co vím, mi rodiče (za zločinných komunistů) měli důchod, který představoval 57 % jejich předchozí PM. Můj starobňák byl 42 % PM (tento podíl mi klesá) a vláda co? Předpokládá 20 %. Ať se každý postará. Má přec svobodu! Produktivita práce díky tomu, soukromým iniciativám, konkurenci, volnému pohybu kapitálu a lidských zdrojů, IT, umělé inteligenci, robotizaci …, strmě roste. Nebo ne?

    Ať tak nebo jinak, na starobní důchody, bezplatné zdravotnictví a tak, prostě není a nebude. Vy málo konkurenceschopní (blboni), starejte se. Když nic, tak si šetřete a investujte. To je problém váš, takhle osvícené (řádně svobodné) vlády ne!

 25. Musím se v pondělí přihlásit do ODS a tam budu prosazovat klecový chov důchodců.
  Pochopitelně pouze těch JEDINĚ chytrých, JEDINĚ mladých a JEDINĚ krásných.
  A udělám na to proudžekt a překecám toho hňupa Prouzu, ať mi na to sežene nějakou vkusnou a delikátní dotaci.

  1. To jsem moc rád, já pořád nemohu najít nikoho, kdo by mne dostatečně pomluvil nebo urazil, abych naplnil Váš Jahodou vypleněný fond. Prouza na to má financí dost 😀

   1. Re: Tymák…

    Tak to jste na správné adrese. Já pomlouvám často a rád.
    Abyste byl v úplném obraze, u nás se pomlouvání říká, že „někdo někoho obštěkal“. Takže od teď vás budu pilně obštěkávat.

 26. Skutečnost, že umřeme po deseti letech futrování se spešl penicilínovými kuřaty, je naprosto O.K.
  Soudruh PePa107 spolu s Pětihnusem dnes slavnostně zveřejnili výhled, kterak se budou vyvíjet starobní důchody.
  Garantovaná výše SD prý nemá podkročit 20% průměrné mzdy.
  Aktuální výše PM je prý vyšší, než 44 000 Kč (kdo z vás to má?).
  Pokud si dobře pamatuji výpočet procent, garantovaná výše SD by měla činit 8 800 Kč.

  Úžasný plán! To abych začal ta přiotrávená kuřata do sebe cpát už od zítřejší snídaně…

   1. Re: Ládik!!!

    Nebylo by rychlejší namísto tlápání hranolků kuřátko pouze zapíjet přepáleným řepkáčem a blaženě pomlaskávat při polknutí obzvláště velkého kousku strouhanky?
    Bylo by to bio a eko a důchodec by měl játra na sračky mnohem dříve!

    1. Re: Sk

     Upravte svůj návrh tak, aby v něm bylo více smažených dobrůtek. Jedině tak se probojujem k navýšení úmrtí zcela nevhodných kusů!!!

  1. Za svoji podlost, lenost, vychcanost, tupost a lokajství si to veřejnost zaslouží. Juvenilní generaci to nevzrušuje, produktivní to podporuje, a post produktivní jest rozdělena na příznivce a odpůrce. V součtu demolice podpořená vrcholným IQ 107 svůj model samozřejmě prosadí, a vsadím dolar proti bobu, že i v případě volebního vítězství dnešní tzv.opozice si to svinstvo nikdo nedovolí změnit – stejně jako přežil model výpočtu SD z kuchyně Mirka a Mirka.
   Ostatně co chtít v momentě, kdy i v případě pouhé písemné kritiky demolice, i ze strany tzv.alternativy, je SLUŠNOST nade vše…

  2. Netřeba být příznivcem „pětikoloběžky“ ani „IQ 107“, aby bylo vhodné i při velké míře vaši obecné nadsázky respektovat, že „oni“ mluví o MINIMÁLNÍM DŮCHODU ve výši 20% průměrné mzdy, tedy oněch 8.800,- Kč měsíčně, když dosud je ta výše 5.170,- Kč.
   Že jde o další popření principu zásluhovosti, je jiná věc.
   Stejně jako ty „chytré hlavy“ vůbec neberou v potaz, že tzv. neufinancovatelnost stávajícího důchodového systému neleží v jeho parametrech, ale ve faktu, že jakkoliv stále prodlužují věk zákonného odchodu do důchodu, tak se neustále zvyšuje počet těch, kdo pobírají PŘEDČASNÝ důchod, a ten počet už vysoko přesáhl 700 000 osob.

   „Plánuje nižší výpočet nových penzí, ale zároveň chce zavést i minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívější důchod za práci v rizikovém prostředí.“
   https://www.novinky.cz/clanek/domaci-pavel-na-zvysovani-veku-odchodu-do-duchodu-panuje-shoda-40465841

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *