22 června, 2024

Kdybych byl ministrem zemědělství…

V posledních dnech jsem pro světodějné události trochu zanedbával situaci v Kotlince, což dnes hodlám napravit. Seděl jsem totiž s bývalými kolegy ze zemědělské branže a poptal jsem se jich, co je nového. Vrčeli. Jinak se to nazvat nedá. Jestli se totiž něco našim Lid(l)ovcům podařilo, tak připravit se o hlasy všech zemědělců a jejich rodin. Popelka naší ekonomiky se stala ještě větší popelkou, žádný z problémů se nevyřešil, naopak se ještě prohloubily a když už zemědělci pomalu nevědí kudy kam, přichází další jobovka.

Dokonalá evidence postřiků.

Od příštího roku bude každá lahev či každý kanystr postřiku evidovaný QR kódem, bude to propojené s ÚKZUSem a bude to evidované vlastně až na konkrétní pole a konkrétní datum použití. Kromě hromady papírování, které bude muset někdo zaplatit, to má přinést snížení chemické zátěže na polích. Doteď totiž zemědělec (hajzl jeden) občas postřiky zdvojil. Třeba když ho aplikoval a přišel velký déšť, který ho smyl. Bylo to sice k vzteku, ale když nechcete přijít o úrodu, tak holt jste zaplatili ještě ještě jednu dávku. Teď už to nepůjde. Už se nebudeme přizpůsobovat provozním podmínkám, už se ani v tomto nebudeme přizpůsobovat přírodě, ale úřednické vůli. Co na tom, že někdy je dlouho zima, nebo naopak je dlouho vedro, nebo je vlhko… Co je na tom, že letos se brouci přemnožili. Dělat se to bude podle vyhlášky z ministerstva a EU, protože poručíme větru dešti.

A tak si zemědělci kupují postřiky do zásoby, dokud ještě mohou… Za rok či dva jim to může zachránit úrodu…

Pochybuju, že o tom náš teologministr zemědělství, Marek Výborný, vůbec ví… Ale asi tuší, že situace není dobrá. Už se také nechal slyšet, že některé sliby bylo nutné poněkud… změnit.

Abych alespoň trochu přispěl k ministerské osvětě, protože u nás se odborníkem stanete jmenováním do funkce, přednesu teď krátce, co bych udělal já, kdybych se tím ministrem zemědělství náhodou stal:

Především bych halasně vykřikoval, že okamžitě přijdu se zákonem, který nařídí obchodním řetězcům, aby vedle prodejních cen uváděli i nákupní. K tomu bych všude říkal, že vím, že to řetězce budou zkoušet obcházet, ale to mi nevadí, protože vím, jak to budou obcházet a rovnou většinu těch ojebávek do toho zákona zapracujeme. A nechal bych se slyšet, že by mě tenhle nápad mohl přejít, pokud by u nás cenová hladina potravin klesla na odpovídající úroveň a přestaly by nářky potravinářů, že jsou okrádáni.

Nejspíš by na ten zákon ani nemuselo dojít. Začala by největší slevová akce v dějinách této země a na jejím konci by cena potravin klesla o dobrých dvacet procent. Ne-li víc.

Dále bych všude mluvil o tom, že je zapotřebí narovnat podmínky. Evropské dotace jsou všude stejné, ale národní dotace do zemědělství máme jedny z nejnižších. Tím neříkám, že bych zrovna volal po zvyšování dotací, já je nemám rád – stačí se podívat, jak vypadají. To jsou dotace pro mladé zemědělce, investiční dotace, dotace na dobytčí jednotku, na greening, za biopásy… zkrátka a dobře, je to udělané tak, že si na ně někdo sáhne a někdo nesáhne. Někdo splní podmínky pro investici a někdo nesplní. A stejně jsou nedostačující.

Poláci mají místo toho jiné zvýhodňování. Třeba tím, že jejich pracovníků v zemědělství platí část zdravotního a sociálního pojištění stát. Představte si, kdybychom něco podobného zavedli tady a ještě k tomu řekli, že je to jen pro české občany a ne pro importované cizince. Potřebuješ trhače jahod? Zaměstnej českého občana, stát mu zaplatí zdravotní a sociální. O nižším DPH na potraviny ani nemluvím…

Těžko také můžete konkurovat, když v Polsku stojí nafta dvaatřicet korun a u nás čtyřicet…

Do třetice bych všude mluvil o tom, že v EU stále nemáme rovné podmínky. Když vyjede kamion českého masa do Německa, tak ho zastaví, udělají mu kontrolní odběr, vzorek pošlou do laboratoře a řeknou, že to tam smíte prodat, až bude hotový rozbor. Stačí počkat týden… V té chvíli už je to samozřejmě úplně jedno. Nechte někde stát mrazírenský kamion týden… Takže, buď západní státy odstraní netarifní překážky pro náš potravinový export a nebo by nastavíme stejné netarifní překážky pro jejich potravinářský import. Když můžou Němci, můžeme i my.

Začtvrté bych řekl, že administrativní zátěž přesunu ze zemědělců na úředníky. Teď to funguje tak, že zemědělcům každou chvíli volají ze SZIFu, aby tohle vyfotil, támhleto doložil, tady vyplnil, donesl, podložil a běda, když je tam chyba.

Považuju se za levičáka, ale v tomto ohledu bych byl pravicovější než Svobodní. Jestli úředník něco chce, ať si to zjistí, naměří, najde a vyplní sám. Zemědělec nebo potravinář mu to jen podepíše. To samé platí pro veterináře. Jestliže chtějí evidovat vlaštovčí hnízda na kravíně, ať si je spočítají a nafotí sami. Jestliže chtějí papírově doložit úklid, ať si to vyplní sami. Nejsem odborník na každou hygienickou a veterinární blbost, ale kdyby úředníci nemohli administrativu přehazovat na jednotlivé provozy, ale museli si jí řešit sami, to bychom koukali, kolik věcí by si uměli dohledat z internetu a jak jinak by vypadala celá digitalizace. Prostě otočit ten trend. Jako ministr bych nepodepsal jediné zpřísnění předpisů, které by zvyšovalo administrativní zátěž. Lejstra musejí postupně odpadat, ne přibývat.

A zapáté, bych přišel se zákonem na ochranu venkova, kde by bylo vysloveně uvedeno, že na venkově jsou kravíny a to trochu smrdí. Že se tam hnojí pole a to trochu smrdí. Že se tam sklízí kombajny a to práší a hučí dlouho do noci. Že tam kokrhají kohouti a v noci cinkají hodiny na radnici. Lidé z města se rádi stěhují na vesnici (obzvlášť když je to blízko k dálnici), líbí se jim ten vesnický klid… ale mají tendenci si město brát sebou a nechápou, že vesnická idylka je vykoupena puštěnou cirkulárkou v sobotu ráno.

Zároveň bych se snažil, aby v tomto zákoně byl zakotven prodej domácích potravin. Tak jak to mají včelaři a vinaři. Ať pro platí i pro zavařené okurky, marmelády a domácí zabijačky. Ať se zase smí, dělat vesnické zabijačky a vepřové hody. Ať si každý záhumenkář může dát na fejsbůk inzerát, že prodává meruňkový džem. Ať se zatravněné zahrádky zase promění v políčka (to byste nevěřili, kolik to dělá dohromady hektarů). Ať si sedmnáctiletí kluci mohou vyzkoušet podnikání v zemědělství bez rizika. Táta ti svěřil dvacet árů? Vypěstuj zeleninu, udělej z toho lečo a prodej si to. Vydělej si na motorku. Stát ti nebude klást překážky. Veterina a hygiena také ne. A pokud po tobě něco budou chtít, tak si to sami zařídí.

Kdysi takhle veterináři uměli organizovat očkování domácích zvířat. Mohou to dělat i teď.

Tímhle bych začal, Marku Výborný! Já vím, Prouza by řval, protože obchodní řetězce nechtějí, aby jim někdo viděl pod prsty. Asociace malých zemědělců by řvala, protože by si nesáhli sami na největší balík dotací na úkor ostatních. I úředníci by řvali, že mají něco dělat sami a nejen si vymýšlet další břemena pro dělný lid. Němci by taky řvali, protože jim vyhovuje k nám vozit třetí jakost, co by u nich nehodili ani psům. A veterináři by taky řvali, protože už dávno pracují pro velké provozy, které jsou schopné unést neustálé zpřísňování podmínek, i když už za První republiky si řezník uměl udržet čistou provozovnu a neměl k tomu žádný mrazák.

Ale kdyby mě vyštípali za těchto podmínek, tak bych alespoň mohl odejít ze vztyčenou hlavou, že jsem opravdu něco zkusil udělat.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

288 thoughts on “Kdybych byl ministrem zemědělství…

 1. Pan KOPELMAN v tomto članku napsal sdělení ,kterému naš Velky Šef pan D,D asi nikdy neporozumí a bude tím pádem podporovat všemi svými silami stávající Asociální režim dál,kdy objektivní skuteçnosti je dramatické rabovani celé Společnosti Volicu SV a ta neví, že je to imezi jiným i prostřednictvím ukradení dvou třetin příjmu všech členu SV ,kteří si zvolili své bezkrupulozni kapitalistické žraloky s ti je sežrou i s jejich poslední korunou.🐸🎆💇

  Autor chce dále většinu svých argumentu zakládat na vlastním vnímání a pozorování stejnym zpusobem jako „elita“ tzv SOCIOLOGU,kde se ukazuje převaha subjektivního nad objektivním myšlenim a nyní musí být každému jasné ,že tato prý elita úplne selhává a žene celé SV ke dnu včetně PRO i ANO!
  To jste viděli vsichni na webu http://www.petrhampl.com když na přesný dotaz reagoval tam ON stejně jako vláda mlčením a neváhal potom članek i s komentáři sám dát zmizet .
  Tím všem přiznal stejně jako tady autor ,že jim vnímána skutečnost je úplně jiná a jeho vystupování v přednáškách je jen prázdný BLUFF.

  Paní ANNA z KSH tvrdí jinými slovy, že lidovými komentátory vnímané skutečnosti mohou být úplně jiné a leží v oblasti politické korektnosti tj v překladu LZI a klamu kterému se tady doslova zabejčené věří.To dokazuje i plejáda zdejši kakofonie lidových komentároru kteří jsou vedeni cílevědomě do pekla kapitalismu bez přivlastkú neboli skrupulí.👹💥😭☠️!

 2. Krátký vzkaz pro Milenu: zahrajete si někdy Monopoly nebo alespoň Dostihy a sázky. Na vlastní oči uvidíte, jak funguje čistý neregulovaný trh, dokonce i s minimem nějakého „právního postihu“ za některé prohřešky. Pokud najdete v pravidlech jednou jedinkrát slovo „morálka“, „svědomí“ či „etika“, máte u mě virtuální gratulaci. A to mají na začátku všichni rovné šance. Nicméně náhoda a schopnost riskovat a být co nejvíc bezohledný nakonec zajistí, že jeden vlastní všechno, a ostatní tak maximálně dluhy. Naštěstí taky virtuální. A nějak ani v pravidlech nenajdete, že by mělo být cílem hry, aby vyhráli všichni. Prostě jen hop, nebo trop.

  1. Vy si ten trh představujete jak Hurvínek válku. To přece nelze zredukovat na hru s omezeným malým počtem hráčů , s omezeným množstvím zdrojů a s omezeným malým počtem příležitostí .
   A nikdy nevyhrají všichni najednou. Dnes vyhrajete Vy, založíte úspěšnou firmu nebo najdete skvělou práci, zítra můžete prohrát, protože Vaši firmu vytěsní z trhu úspěšnější konkurent nebo klesne zájem o její produkci či o Vaši práci. A Vy musíte zkusit nabídnout trhu něco jiného, co jiní zrovna poptávají.

   1. hru s omezeným čímkoli
    a hlavně jejímž primárním a jediným smyslem je porazit ostatní a zvítězit, jako v mnoha dalších hrách.
    tak třeba takový člověče nezlob se. to je taky hra bez morálky, svědomí a etiky. v podstatě hra na vraždu. dokonalej model čistýho neregulovanýho života. tak to bysme z toho taky měli vyvodit nějakej dalekosáhlej závěr.
    heleďte, jestli to vypadá, jako že se posmívám modelu kapitalismu založeným na hře monopoly, tak to vypadá správně. sorry.

   2. Tak ještě jednou řečeno trochu jinak pro nechápavé. Monopoly ani Dostihy nejsou modelem kapitalismu samotného, ale lidského chování v něm. A ne všech účastníků, ale těch, kteří se bezuzdně derou vzhůru.

    1. tak ještě jednou: není to model ničeho. je to hra, jejímž smyslem je, swtejně jako v případě většiny dalších her, jediná věc: porazit soupeře a vyhrát. to je prostě tak nějak princip celé věci.
     jediný, co se z toho dá použít, je, že to hrajou jenom určitý typy lidí – takový, co si rádi hrajou.
     monopoly, dostihy, … pořád zapomínáte na to člověče nezlob se: bezohledná, surová hra, kde vás třeba i vaše vlastní dítě nemilosrdně vyhodí a pošle zpátky do gulagu. a to už vůbec nezmiňuju třeba šachy, genocidní válka na stole, to můžou hrát fakt jenom psychopati.
     zajímalo by mě: hrajete altruisticky třeba mariáš, dvacetníkovej, nebo o kolik se dneska? na prohru?
     ale víteco? vždyť je to jedno, hezkej den přeju a nashle.

     1. Tak ještě jednou. To, že si něco intuitivně myslíte, nic neznamená. Samozřejmě že to je model lidského chování. Jinak by se nejrůznější typy her nevyužívaly například v psychologii ke zkoumání lidského chování. Vše ostatní je jen blá blá blá. Znovu opakuji, jde o _model_, pokud tedy tušíte, co to je.

      Už jen ten váš „vývod“ s Člověče nezlob se je komický. Žádná „hra na vraždu“ se tam nekoná, spíš než cokoli jiného je to hra na podraz, který si lze racionalizovat náhodou, tedy že tak člověku padly kostky. Má sice ve hře tři další figurky, ale jak na potvoru musí pohnout zrovna touhle, aby vyhodil tu soupeřovu a vrátil ji opět na start, a on sám byl o kousek blíž vítězství. Šachy zas pro změnu odrážejí dobovou starověkou realitu a soupeření panovníků o moc. Go zase soupeření o území atd. Kdyby hry Raději se zdržte dalších herních úvah, je to z vaší strany nejen nemotorné, ale hlavně úvahy o ničem. Mimochodem, pokud byste o hrách něco málo tušil, což, jak se zdá, se nekoná, věděl byste, že existují i kooperativní hry, kde přichází ke slovu i ta altruistická stránka naší osobnosti.

      Jinak doporučuji k zhlédnutí například film Vlk z Wallstreetu – a upozorňuji, že jde o uměleckou fikci, tedy opět ne o samotnou realitu, abyste tu zas nezačal něco mlít o tom, že je to jen film – kde máte možnost poněkud nahlédnout na mentalitu těch, kteří na jakési střední úrovni ekonomiku ovládají. Nejde tedy zrovna o vlastníky BlackRock či vlastníky těchto vlastníků. A jestli budete mít pocit, že to tihle lidé berou jako něco jiného než hru o to, kdo má větší „koule“, tak jste na nějakou literární cenu za tvorbu nových fikčních světů.

      1. Tak reálně, zjistit kdo vymyslel monopoli a proč je dáma vymyslela, tedy podle ní je to model a kdo tvrdí opak, pak tvrdí něco jiného než tvůrce hry, tedy lže buď úmyslně nebo z neznalosti 😉

     2. Tak podle vynálezkyně je to hra simulující volný trh, kterou vymyslela za doby velké krize v USa, aby dětem ukázala, když se neomezí monopoli, tak zůstane jeden co vlastní všechny.

      Takže nelžete, protože nemáte znalost a pouze myslíte….

      1. Naučte se pravopis. A fakt by mě zajímalo, čím se to liší od toho, co tu celou dobu píšu. Zkuste si tak desetkrát přečíst, co jste napsal, třeba na to přijdete. „Když se neomezí monopoly“, takže když se nechá věcem volný průběh, lidé se budou chovat dle své přirozenosti, kterou nebude regulovat vyšší moc – stát. Ještě něco? Jo vlastně, ten pravopis.

   3. A co je podle vás „volný trh“, když pomineme měřítko, ale zredukujeme zdroje reálného světa, kde jsou jich tisíce/miliony na 20 políček a občany z milionu, na 5?
    Nebo, chcete tvrdit, že počet dolů na železnou rudu je neomezen? Že počet lidí=hráčů ve skutečném světě je neomezen?
    Vy můžete dnes vyhrát, když bude omezen monopol=rozdělení společnosti apod. NEBO nový se objeví zdroj = např. google apod.
    Když je trh rozdělen a NIC se na něm nemění, tak máte smůlu, viz velký hráč na zemědělském trhu, který postupně ovládá menší a menší a ti mizí, až na výjimky, kdy to táhne „srdcem nazdor zisku“…

    Takže není pravdou, že trh funguje tak složitě, že nelze zredukovat na jednoduchý model, to si myslí pouze lidi co si nechtějí přiznat, že vždy jde vývoj od malých hráčů po velké, stačí se podívat do historie, kdy vždy ukázala tento směr vývoje a pokud nezasáhl stát, tak nikdy nenastalo co melete vy…

 3. Treba uznat, ze IL ma neskutocnu silu.
  Pritiahli sleepyho Joea do ostrelovaneho mesta. (kupodivu ziadne rakety sa z Gazy neunuvali a tak si nemusel lahnut vedla lietadla ako maly Olaf)
  Sleepy Joe tam pobudol neuveritelnych 8 hodin a uz je na ceste dodom. Pac sa s nim nik iny nechce bavit.

  Ktory iny stat pritiahne americkeho prezidenta do vojnovej zony?? To teda klobucik dole. Slusne promo.

  1. Fakt ta armáda teroristů a vrahů neposlala ani jeden droneček nebo raketku na Bílého otce z Wahingtonu?
   Není nikomu trochu divný?!
   Chápu, že tohleto si klucí ejzatí ohlídají.
   Ale každý správný terorista to přece musí zkusit!
   Nebo už od kobercových náletů na německé civilisty, od vypalování vesnic a vraždění civilistů na východ od Polska, se na ty vůdce a šéfy států západních hodnot neatentátuje ? Pouze vlastní opozice má tak nějak výjimku?

  1. Doktore ,dejte tu néco do pranice na příklad jak by jste zajistil Změnu nynějšího Asociálního režimu a na jaký režim si to přejete realizovat.
   Pan Hampl se po tomto dotazu nervové zhroutil a maznul ho i se svým člankem

   STOJIME NA POKRAJI ZMENY.

   Já si však myslím ,že ležime a čumime, neboť jsme v režimu demokracie čumilu. . . NO NI ,doktore a pacane 🥒🇨🇿🙋🍋🤠

 4. Tecočampe, Argonaute, Karliku, Kopelmane, příp. další níže …..

  Není vám trochu hanba? Namísto podpory si tu hrajete na ty jedině prozíravé, podezříváte každého (nedůvěryhodní právníci) kdo něco dělá, zrazujete každého, kdo se snaží se angažovat. Přinejmenším Vidlák dělá práci za vás. Takhle ten socialismus nevybudujete, soudruzi… 🙂

  Vidlák si zaslouží důvěru v jeho rozum, v jeho úsudek. On moc dobře ví, že nejvíc riskuje on sám. A vy, namísto abyste ho ujistili, že jste a budete s ním v dobrém i ve zlém, se mu snažíte podsunout naivitu a neuváženost, pod falešnou rouškou upřímnosti a prý nadhledu. Není nic snadnějšího, než zpochybnit něčí úmysly.

  Víte, za mého raného mládí si snad všichni kluci – vrstevníci předávali tuhle Kipplingovu báseň:

  KDYŽ
  Když bezhlavost svým okem klidně měříš, ač tupen, sám nejsi bezhlavý
  Když podezříván, pevně v sebe věříš a neviníš své soky z bezpráví

  Když čekat znáš, ba čekat beze mdloby, jsa obelháván, neupadat v lež
  Když nenáviděn, sám jsi beze zloby, slov ctnostných nadarmo však nebereš

  Když umíš snít a nepodlehnout snění, když hloubat znáš a dovedeš přec žít
  Když proti triumfu a ponížení jak proti svůdcům spolčeným jsi kryt

  Když nezoufáš, nechť pravdivá tvá slova lstí bídáků jsou zašlapána v kal
  Když hroutí se tvé stavení a znova jak dělník v potu lopotíš se dál

  Když spočítat znáš hromady svých zisků a na jediný hod vše riskovat
  zas po prohře se vracet k východisku a nezavzdychnout nad hořem svých ztrát

  Když přinutit srdce své i činy by s tebou vytrvaly nejvěrněj
  ač tep a pohyb uniká ti živý a jen tvá vůle káže vytrvej!

  Když něhu sneseš přílišnou i tvrdost, když svůj jsi, všem nechť druhem jsi se stal
  Když sbratřen s davem, zachováš si hrdost a nezpyšníš byť mluvil s tebou král

  Když řekneš – svými vteřinami všemi mně čase, jak bych závodník byl služ!
  Pak pán, pak vítěz na širé jsi zemi a co je víc, pak synu můj, jsi Muž!
  ——————————————
  Nevím, jestli se pak snažili podle ní žít, ale doufám, že si na ni ještě občas vzpomenou. Zkuste to taky.
  Jste tu většinou lidi s takovým přehledem, že si radši odpouštím komentáře, protože spoustu souvislostí neznám, nebo si nejsem jista. Vzpomeňte na to, před čím varoval kdysi Horníček – „Moudrost prý přichází s věkem. Někdy však věk přijde sám….“

   1. Dobrý večer Vevčo

    možná jste ani nečetla na co byla moje reakce, to není od Tecočampa a spol.žádná kritika. To je zpochybňování, podsouvání a pomlouvání lidí, které ti pisatelé zřejmě ani osobně neznají. To, na čem staví oprávněnost svého „přátelského varování“, znají možná převážně z mainstreamu nebo „drbů“. Toho mainstreamu, jímž všichni tak pohrdáme.

    Propána, Vidlák je přece dospělý člověk, ví, co chce a ví, co zvládne. Zklamat se může i v člověku, o němž čte, či si myslí jen to nejlepší. Dělá to Vidlák dobře – napřed ty lidi trochu pozná a pak ne/důvěřuje, víc už udělat nejde. I se zklamáním jistě počítá, patří to k životu. Držím mu palce, aby pak včas prohlédl a ještě víc, aby se toho nikdy nedočkal.

    Když ke všemu půjdete s přístupem jako Tecočamp a spol., nikdy nic nedokážete. Všichni jsou špatní, všechno je podezřelé, nedůvěryhodné. Odrazovat druhé je kontraproduktivní (zvlášť když ty důvody jsou hodně na vodě) a demotivující. Tečka.

    V každém případě, když někoho máme rádi, snažíme se ho posílit tím, že ho podpoříme. A vy všichni tvrdíte, že Vidláka rádi máte, tak ho neodrazujte jako by byl malý, naivní kluk. Věřím Vidlákovi, že ví co dělá a děkuji mu za to.
    Všem přeji hezký zbytek večera

    1. Dobry vecer, Alice. No, vite, kritika a zpetna vazba se jednomu zda fer, a druheho nastve. Proto je dobre je nechat mluvit. Proto je dobra svoboda slova… i tady, na Litterate. Ja mam pocit, ze kdyz nekdo dava zpetnou vazbu negativniho typu (tak, jak to nejlip umi, ono to neni snadne), tak hned vybehnou lidi, kteri jsou by radejc, aby drzeli hubu a krok.

     Ma-li byt Vidlak uspesny, k tomu je potreba nejen tech podpurnych, ale i tech remcalu. A mate-li opravdu viru ve Vidlaka, a ze vi, co dela, tak proc nenechat na nem, aby si vybral z toho, co k nemu prileti? 🙂 Dekuji za odpoved.

     1. Nějak nemůžu spát, měla jsem náročný den.

      Však on se k tomu Vidlák už postavil. Nepsala jsem to pro něj, jen mne naštvalo, že si lidé neuvědomují , že takovým přístupem určitě nepomáhají, znejisťují.

      Já mám o Vidlákovi vysoké mínění, založené na tom, že to má v hlavě srovnané, je komunikativní a je otevřený. Nic nepředstírá, což je jedna z hlavních výhod a proto umí věci věrohodně obhájit jako málokdo jiný. Nepotřebuje přímluvu od nikoho, natož ode mne, která tu píši jednou za uherák.

      Taky je tu přece nějaký společný zájem nás všech a pro ten Vidlák dělá víc, než kdokoliv jiný, i proto si zaslouží podporu a ne v podstatě plané remcání.
      Tím to skončíme, prosím.
      Dobrou noc

     2. Nikdy bych nečekal, že má podezření (vycházející zčásti ze života a zčásti sešlostí věkem) podpoří Američanka. Ani ve snu.
      Zato pro mnohé bude to probuzení velice škaredé, pro všechny ty naivky, kteří ještě věří v dobro. Věří v něj bohužel i pan Vidlák, vážím si jej za to, ale moje varování by alespoň z kousíčku mohl vzít v úvahu.
      Známe český zasmrádlý rybníček a taky víme, že kapři si dobrovolně ten smradlavý rybník nevypustí. On se jim ho pokouší vypustit pan Vidlák, ale na základě toho, co jsem uvedl výše, jsem přesvědčen o tom, že to dopadne minimálně zklamáním, hůře pak újmou na rodině.

      1. Hned na začátek přiznám, že o teorii her toho moc nevím.

       Richard Dawkins píše tuším v Sobeckém genu (taky to může být Slepý hodinář), že nejúspěšnější strategie je v prvním kroku dát šanci, pak dát ještě jednu šanci a pak už striktně postupovat podle pravidla Půjčka za oplátku.

       Já budu asi naivní furt, ale intiutivně se tím řídím a zatím jsem ještě nenarazila. I lidi, co jsou předem naježení a v odporu, reagují na slušné, zdvořilé a vstřícné jednání dobře. Nu, a pokud ne, dostane se jim jen toho, co oni sami dávají.

       1. Netýká se toho, kdy, například, proti vám jde po chodníku skupina mladých evidentně sjetých Cikánů, či jiné nebezpečné situace. To volím Vyhnutí se, Obezřetnost a v krajním případě Útěk.

  1. Alice,
   nejde o to „dělat něco“, ale o to, dělat to, co povede ku prospěchu téhle země.

   Svého času bylo in „bojovat s dinosaury“ a podporovat Věci veřejné a co se z nich po volbách vylouplo? Naprostá katastrofa, která se pak spolčila s modrými strakami, proti kterým také tak vehementně před volbami bojovali… Takže obezřetnost je na místě. Já jsem dost starý na to abych věděl, že tuto obezřetnost nemohu delegovat na jiné a slepě věřit, že oni jistě vědí co činí…

   To je prostě cesta do pekel. Tím spíš, že za Rajchlem a spol. již jakási nevábná stopa tady je!

  2. to: Alice napsal:18 října, 2023 (17:45)

   Víte, taky jsem byl kluk. Možná i váš vrstevník.
   Ale že bych tomu, kdo mě praští klackem recitoval Kiplinga, tak to se fakt nedělo.
   Buď jsem utekl, nebo zkusil najít větší klacek. Nebo kámoše s klackama.
   Házeli jsme po sobě šutrama, pak někdo vymyslel ohebný proutek, nahoru se dala kulička jílu (a do té kuličky kus kamene), tím se švihlo směrem k „nepříteli“, ale opravdu jsme si nerecitovali básničky.

  3. Slušná diskuze kultivuje názory. To co říkám je, že pokud se tu má neco zmenit, je treba to nejen odprezentovat a okecat, ale take zrealizovat. Proc sveho casu uspěli komunisté? Masovou zakladnou. Ukažte mi stranu, ktera takovou zakladnu buduje a kde clenove rostou od spodu. Dal bych ji hlas hned.

   Ale neni tu takova. Nevim, ze by napr. PRO budovalo clenskou zakladnu. Co jsem pred casem pro zajímavost koukal, hledali podporovatele. Trochu v duchu: podporuj a mlc.

   Je veci vidlaka, k cemu a jak se spoji. Nekdy jsou z meho pohledu jeho clanky dobre, nekdy je nectu. A tak to bude zrejme i potom, co se nekam prikloni.

   Ale zivotni rada k zamysleni. Jedna vec je byt ideolog v nejake politicke strane, druha vec je mit schopnosti ideu vykonat a ridit ty velke pocty lidi.

  4. Paní Alice,
   tyhle Vaše verše ze 17:45 i celý ten text z 21:41, si z odpuštěním strčte někam. Zvláště z toho druhého Vašeho textu kouká něco, co si raději nedovolím charakterizovat, protože neviditelný Alef by jistě byl proti.
   Jestli jste to postřehla, tak svět už je někde úplně jinde. Vše je posunuto někam, kam jsme to sunout rozhodně nechtěli – a pokud ten posun vnímáte jako pozitivní, pak jste mladší, než si myslím.
   Uvědomuju si to já, ročník 1950 a mohla byste i Vy – ale možná se jen pletu a jste jen mladá, plná optimismu a očekávání lepšího příštího. To převážně mladí lidé takto mívají – a až se po více, než 30 letech zklamou, píší jako jako já – nebo ještě hůře.
   Zažila jste bolševika v plné palbě a devadesátky, taky v plné palbě?
   Pokud ano, mohla byste už mít trochu soudnosti a pokud Vám zbylo jen trochu paměťových buněk, měla byste umět porovnávat. I přesto, že historická paměť je milosrdná a ty negativní věci „nenápadně“ vytlačí z paměti, aniž byste si toho okamžitě všimla.
   V tomhle zase já obdivuju Vevču, která sice ne vždycky volí adekvátní výrazy, ale dívá se na to s odstupem toho oceánu a mívá pravdu častěji, nežli Vy Alice, nebo já – starej pitomec.

 5. TIM ZE SE I TADY BLOkUJE DISKUSE NAD POSTULATY programu PNZ záchrany republiky.

  se stávají sami zdejší diskutující spoluviníci nejen svého vlastního okrádání o dvě třetiny příjmu ,které by mohli dostat při změně Asociálního režimu .Ten svým kapitalismem bez přivlastkú je MUSI okrádat stále více a více.
  Tzv „elita“,zde jmenuji jako příklad pana Hampla a i stranu PRO ,se rozhodla voliče ohlupovat a nesmí ve službě režimu nikdy dát návrhy na nápravu,neodpovídat ani na dotazy volicu a vymazala raději příslušný članek „JSME NA PRAHU ZMeNY „,který zašel za obzor bez odpovědi na dotaz ,na webu prý progressivisty http://www.petrhampl .com

  Jak to vypadá i zde na webu ,se namisto bit hřebík na hlavičku nikdo nechce zeptat pana doktora justice uskupení PRO ,proč nechce prosazovat změnu Asociálního režimu a tahat tady lidové komentátory za NOS a bezdůvodně odmítat program PNZ dát do svého programu,který je snad ani nesplnitelný a tedy k ničemu ,nebo co nebo jak.
  Tak totiž vypadá na SV splikovana metoda „CHUCPE“ a právě ta žene diskutující ke zdejší bezcílně kakofonií příspěvku ,které bez užitku zajdou i tady brzy za obzor

  Rachoti naše Anička a pokud SV nechce sama pracovat na svém vlastním programu PNZ záchrany a jen tak raději se jen bezcílně bavit , pak nezbývá než přát všem VOLICUM Z SV ŠŤASTNOU CESTU Do PEKLA DOPOSUD JIMI PRY NEPOZNANEHO KAPiTALISMU BEZ PRIVLASTKU neboli SKRUPULI!😭👹💥🤠

 6. Vidláku, reaguji na vaši argumentaci Tecočampovi. Nejste z cukru a jako veřejně působící osoba jste se vzdal práva na křehké zacházení, proto vám píšu bez autocenzury a milosrdných lží. Pro mě je psaný projev okno do duše autora. Podobně jako pro architekta, když se dívá na něčí dům, který hodně vypovídá o duši svého majitele. Proto čtu váš blog a diskuse. Ne kvůli víře v lepší příští, nebo názorové souznění. Vaší argumentaci rozumím a divil bych se, kdybyste napsal něco jiného. Pokusím se vysvětlit, proč mě míjí.

  Za prvé, vaše posuzování světa je pro mě příliš černobílé. Posuzujete zpravidla, zda jsou věci/lidé/události dobré nebo špatné. Tedy první a druhé lemma. Už ve starověké Alexandrii dospěli k dalším dvěma lemmatům. Třetí lemma je způsob dobrý i špatný. Čtvrté lemma je ani dobrý ani špatný. V některých argumentacích, i této, překračujete do úrovně třetího lemma, že někdo/něco je sice dobrý i špatný, ale protože nevidíte nic/nikoho jiného (pro vás lepšího), tak konstatujete, že vám prostě zbyl.

  Typická argumentace zaseklá na úrovni druhého lemma je, že ten, kdo něco pro druhé dělá, je lepší a užitečnější než ten, který pro druhé nedělá nic. To, že ten druhý může být tichým vzorem příkladného chování a života, není pro vás důležité. Ten, který vyvíjí konkrétní viditelné úsilí, je dobrý. Ten, který nic viditelného nebo ihned prospěšného nedělá, je špatný. Píšete: „Kdo z vás udělal alespoň desetinu toho co já?“. Pro mě je kandidátem autority člověk, který je nenápadným jedním ze sedmi spravedlivých, nikoliv pro prezentované množství úsilí a zásluh ve výloze.

  Za druhé, většinu argumentů zakládáte výlučně na svém vlastním vnímání a poznání jevů. Převaha subjektivního na objektivním. Dokážete si připustit, že vámi vnímané skutečnosti mohou být v realitě zásadně jiné? Na skutky a děje lze nahlížet z různých perspektiv. Někdo události popíše jako tragédii, jiný z vyšší perspektivy jako frašku. Ano, každý máme právo mít svůj vlastní pohled, ale měli bychom se zdržet pýchy. Píšete: „Kdo z vás vaše rozhodnutí opírá o tolik osobního materiálu, jako já?“. Každý, nikdo není vyvoleným, který obdržel patent na božské vidění svět. Na tomto principu se nás snažíte přesvědčit o souvislosti vašich budoucích úspěchů s předchozími.

  Z mé perspektivy vás hodnotím jako člověka, který ocenění své vlastní hodnoty čerpá z vykonání prospěšného pro druhé a společnost. Člověkem vás ve vlastních očích dělají prezentovatelné zásluhy a totéž vkládáte i do očí ostatním. Píšete o své rodině: „můj vztah s manželkou vyšel“ a „Kdybych měl svůj vztah s manželkou posuzovat touto perspektivou (dynamikou života), tak nemám pět dětí.“. Kde berete jistotu, že vám vztah vyšel? Z vaší perspektivy a životních hodnot vyšel. A co vaší ženě? Vaše žena vás má pravděpodobně velmi ráda a proto vás podporuje, i když s vaším konáním nemusí být vnitřně ztotožněna. Nikdy vás nenapadlo, že váš úspěch může být pro druhého oběť vlastního já?

  1. Re Kopelman

   První blog, ve kterém listuji a kde je jeho majitel podrobován psychologickému rozboru a kde je filosofováno nad jeho činy a postoji.

   Vy si vážně myslíte že šermováním antickými lemmaty a psychologickými soudy z pár desítek článků a projevů na verejnosti Vidláka rozeberete a nadefinujete mu jiné postoje a vnímání světa?

   To jste se na ten slovní průjem nadřel zbytečně. Stačilo říci „nemám rád Vidláka za to, s kým se stýká a jaké má názory“.

    1. Ti tam dřepí za naše prachy. Jsou to naši zaměstnanci. Vy budete svého zaměstnance, který produkuje jednoho zmetka za druhým, drbat za ouškem?

  2. Řečeno slovy nás psychiatrů a psychoterapeutů, Vidlák potřebuje vnější potvrzení své vlastní hodnoty. Ideální je, pokud to zvnitřníte a svou vlastní hodnotu si potvrzujete sám.

   Soudím tak podle Vidlákovy reakce na kritiku.

   Jistě toho udělal hodně a já ho taky ráda čtu. Ale dokáže se podívat do zrcadla a říci si: teda seš fakt dobrej?

 7. OT
  Pane Vidlák už se ptám po druhé přece jen jste tak trochu u zdroje změn. A tento problém aspon podle mě je
  ten nejzásadnější. Babiš i Schillerová na plno prohlásili že že si SPD neumí představit ve vládě, přitom Okamura se překonal a nabídl spolupráci. Dobře se čtete jak hýříte optimismem jak se vše dobře vyvíjí .
  Ale já v tomto vidím zásadní problém. To první a zásadní je po volbách sestavit vládu .Babiš jí těžko sám sestaví a žádná bez něj co by porazila FIALU také ne. Bez SPD to těžko půjde ,respektive půjde jestli se třeba spojí s ODS což by byla naše prohra. Rád bych na toto znal VÁŠ pohled, protože to je ten prvopočátek potřebných změn

    1. Ale ne Reichla s havarijním programem, který je nesplnitelný a je jen šipem panu bohu do oken!
     Proč tu ten doktor tady nepřijde operovat ,abychom mu vysvětlili co chtějí voliči z nové formace SV .
     Zda se mi ,že na doktora moc chytrý není , předpokládá snad tady svou absenci ,že voliče nepotřebuje a proto na ně zvysoka kašle.???
     Dyť je to zas jen BLUFF. . . a slepá patrona . .

     Rachoti Anička.

    2. Musím se přiznat že jste mi zklamal, po tom co zde píšete. Vůbec nekritizuji Rajchla ale dvě věci.
     Za 1 . Přece se nedá odhadnout kolik procent získá tudíž Rajchl nestačí
     2 Jestli se nemýlím Rajch + Babiš tam je spíše vzduchoprázdno.
     CHápu že Vy osobně nezodpovídáte za situaci ale předpokládal jsem že to vnímáte ,bavíte se otom.
     Jestli se opozice Babiš ,Rajchl, Okamura nesjednotí jsme v kelu.

     Proto potřebujeme Rajchla, víme? taková odpověd je pro mě zklamání

     1. Taková opozice,která se nedokáže sjednotit na \špickovem programu ,už dávno legendárního a nechce si ho dát do svého slabého podkladu čili programu a posílit ho pod značkou PNZ tj Programu Národních Zájmu a potřeb je nám VOLICUM z SV tj Společnosti Volicu potřebna po 34 letech Temna jako nebožtíkovi zimník

      Láteří ♥️🐸🔔A z KSH. . .

      1. Nevím jakou hru hrajete, nebo na co narážíte mě osobně jde jen o jedno opozice má jen naději jestli se spojí

       1. Pokud koalice z formace volicu chce ,aby se voliči ze SV Společnosti volicu se „Spojili“ @ není otevřen diskusi nad jejich programem Plánu Národní Záchrany a potřeb nebude možnost se NIKDY SPOJIT a tak se žadna Změna uskutečnit NEMUZE.

        TOJE TA METODA „CHUCPE „,@ vy voliči budete v pasti neomar\xismu.Chybi totiž heslo
        NIKDY UŽ ANI JEDEN HLAS PÉTIDEMOLICNIM ČLENUM tj ODS ,KDU TOP09,STAN a PIRATUM nebo bude zle💥🚴☠️🇨🇿👹

       2. Pane Hrabě,
        obávám se (pokud jsem Vás dobře pochopila) toho stejného, jako vy. Spojení Babiše s ODS. Nebude to spojení z lásky, ale bude účelové („co jsme si, to jsme si“). A pojedeme dál močálem černým kolem bílých skal…

        A moc se bojím (dle reakcí některých lidí z mého okolí, ale i tady), že strana PRO se nedostane do vlády s tak silným mandátem, aby měla schopnost sama něco prosadit. Jistá naděje by snad mohla být, kdyby neprolezla TOpka, významně ztratil STAN (ale asi naopak díky mladým posílí Piráti), našla se cesta těsnější spolupráce s SPD a do parlamentu se dostala třeba i KSČM (byť ji zbylé dvě strany nemusí, ale mohly by představovat třeba i nějaký jazýček na vahách ve prospěch zájmů lidí).

        Ale je to jen takové „uvažování nahlas“, nejsem ani politolog, ani sociolog a do politiky až tak moc nevidím.

        A na pana Vidláka se za strohou odpověď nezlobte, člověk může být prostě někdy v nějakou chvíli jen obyčejně lidsky unavený. Nebrala bych to jako neúctu k Vám.

        1. Nechci odpovídat za jiné.
         Babiš se brání spolupráci/koalici se SPD, protože už dávno ví, že SPD vládnout a hlavně rozhodovat nechce.
         SPD vyhovuje flek věčné opozice a bez jakékoli zodpovědnosti, protože pak může kritizovat naprosto všechno a všechny.
         Svých 12-14% vždy nasbírá, do PS se dostane – a tím to končí. SPD je politické eseróčko, kde všichni musí být hloupější, než Okamura, nebo musí všichni ti Foldynové alespoň držet zobáky – protože nejde o nic menšího, než o Okamurovy prachy.
         SPD nikdy nic nerozhodne a nikdy za nic nepřevezme ani politickou, ani jinou zodpovědnost. Jednoduše proto, že ta strana na vládnutí ani není zařízena – nikdy s nikým nevládla a ani nebude. A nebylo to Okamurovými výroky, nebo čímkoliv jiným – každá strana v PS ví, že SPD je politické podnikání a proto se s nimi nikdo nespojí ani v největší nouzi, Pamatujete si, jak Babiš už předem avizoval, že se raději opře o komunisty, nebo socany, ale nikdy s SPD.
         Všichni vědí, co je SPD zač – kromě těch, co je volí.
         Je to každého věc.
         Ví někdo o nějaké užitečné věci pro lidi, kterou SPD navrhla, v PS protlačila vším hlasováním a lidi z toho mají prospěch?
         Že ne? No bodejť.
         Vždyť o čem tady celou tu dobu píšu – že SPD na lidi sere, že jim jde jen o prachy za hlasy, které získávají velkohubou, rádoby „vlasteneckou“ rétorikou.

 8. Pane Vidlak prosim vas..nenahravejte mi .Sem ve smirlivy nalade a hodlam
  jeste zustat. Mame na svete dva poly , ten druhej muze opacne ,bejt positivni.
  /Zurim , nebo se snazim mezitim jinym smerem/. Zatim nashle a hodne stesti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *