10 prosince, 2024

Kdybych byl ministrem zemědělství…

V posledních dnech jsem pro světodějné události trochu zanedbával situaci v Kotlince, což dnes hodlám napravit. Seděl jsem totiž s bývalými kolegy ze zemědělské branže a poptal jsem se jich, co je nového. Vrčeli. Jinak se to nazvat nedá. Jestli se totiž něco našim Lid(l)ovcům podařilo, tak připravit se o hlasy všech zemědělců a jejich rodin. Popelka naší ekonomiky se stala ještě větší popelkou, žádný z problémů se nevyřešil, naopak se ještě prohloubily a když už zemědělci pomalu nevědí kudy kam, přichází další jobovka.

Dokonalá evidence postřiků.

Od příštího roku bude každá lahev či každý kanystr postřiku evidovaný QR kódem, bude to propojené s ÚKZUSem a bude to evidované vlastně až na konkrétní pole a konkrétní datum použití. Kromě hromady papírování, které bude muset někdo zaplatit, to má přinést snížení chemické zátěže na polích. Doteď totiž zemědělec (hajzl jeden) občas postřiky zdvojil. Třeba když ho aplikoval a přišel velký déšť, který ho smyl. Bylo to sice k vzteku, ale když nechcete přijít o úrodu, tak holt jste zaplatili ještě ještě jednu dávku. Teď už to nepůjde. Už se nebudeme přizpůsobovat provozním podmínkám, už se ani v tomto nebudeme přizpůsobovat přírodě, ale úřednické vůli. Co na tom, že někdy je dlouho zima, nebo naopak je dlouho vedro, nebo je vlhko… Co je na tom, že letos se brouci přemnožili. Dělat se to bude podle vyhlášky z ministerstva a EU, protože poručíme větru dešti.

A tak si zemědělci kupují postřiky do zásoby, dokud ještě mohou… Za rok či dva jim to může zachránit úrodu…

Pochybuju, že o tom náš teologministr zemědělství, Marek Výborný, vůbec ví… Ale asi tuší, že situace není dobrá. Už se také nechal slyšet, že některé sliby bylo nutné poněkud… změnit.

Abych alespoň trochu přispěl k ministerské osvětě, protože u nás se odborníkem stanete jmenováním do funkce, přednesu teď krátce, co bych udělal já, kdybych se tím ministrem zemědělství náhodou stal:

Především bych halasně vykřikoval, že okamžitě přijdu se zákonem, který nařídí obchodním řetězcům, aby vedle prodejních cen uváděli i nákupní. K tomu bych všude říkal, že vím, že to řetězce budou zkoušet obcházet, ale to mi nevadí, protože vím, jak to budou obcházet a rovnou většinu těch ojebávek do toho zákona zapracujeme. A nechal bych se slyšet, že by mě tenhle nápad mohl přejít, pokud by u nás cenová hladina potravin klesla na odpovídající úroveň a přestaly by nářky potravinářů, že jsou okrádáni.

Nejspíš by na ten zákon ani nemuselo dojít. Začala by největší slevová akce v dějinách této země a na jejím konci by cena potravin klesla o dobrých dvacet procent. Ne-li víc.

Dále bych všude mluvil o tom, že je zapotřebí narovnat podmínky. Evropské dotace jsou všude stejné, ale národní dotace do zemědělství máme jedny z nejnižších. Tím neříkám, že bych zrovna volal po zvyšování dotací, já je nemám rád – stačí se podívat, jak vypadají. To jsou dotace pro mladé zemědělce, investiční dotace, dotace na dobytčí jednotku, na greening, za biopásy… zkrátka a dobře, je to udělané tak, že si na ně někdo sáhne a někdo nesáhne. Někdo splní podmínky pro investici a někdo nesplní. A stejně jsou nedostačující.

Poláci mají místo toho jiné zvýhodňování. Třeba tím, že jejich pracovníků v zemědělství platí část zdravotního a sociálního pojištění stát. Představte si, kdybychom něco podobného zavedli tady a ještě k tomu řekli, že je to jen pro české občany a ne pro importované cizince. Potřebuješ trhače jahod? Zaměstnej českého občana, stát mu zaplatí zdravotní a sociální. O nižším DPH na potraviny ani nemluvím…

Těžko také můžete konkurovat, když v Polsku stojí nafta dvaatřicet korun a u nás čtyřicet…

Do třetice bych všude mluvil o tom, že v EU stále nemáme rovné podmínky. Když vyjede kamion českého masa do Německa, tak ho zastaví, udělají mu kontrolní odběr, vzorek pošlou do laboratoře a řeknou, že to tam smíte prodat, až bude hotový rozbor. Stačí počkat týden… V té chvíli už je to samozřejmě úplně jedno. Nechte někde stát mrazírenský kamion týden… Takže, buď západní státy odstraní netarifní překážky pro náš potravinový export a nebo by nastavíme stejné netarifní překážky pro jejich potravinářský import. Když můžou Němci, můžeme i my.

Začtvrté bych řekl, že administrativní zátěž přesunu ze zemědělců na úředníky. Teď to funguje tak, že zemědělcům každou chvíli volají ze SZIFu, aby tohle vyfotil, támhleto doložil, tady vyplnil, donesl, podložil a běda, když je tam chyba.

Považuju se za levičáka, ale v tomto ohledu bych byl pravicovější než Svobodní. Jestli úředník něco chce, ať si to zjistí, naměří, najde a vyplní sám. Zemědělec nebo potravinář mu to jen podepíše. To samé platí pro veterináře. Jestliže chtějí evidovat vlaštovčí hnízda na kravíně, ať si je spočítají a nafotí sami. Jestliže chtějí papírově doložit úklid, ať si to vyplní sami. Nejsem odborník na každou hygienickou a veterinární blbost, ale kdyby úředníci nemohli administrativu přehazovat na jednotlivé provozy, ale museli si jí řešit sami, to bychom koukali, kolik věcí by si uměli dohledat z internetu a jak jinak by vypadala celá digitalizace. Prostě otočit ten trend. Jako ministr bych nepodepsal jediné zpřísnění předpisů, které by zvyšovalo administrativní zátěž. Lejstra musejí postupně odpadat, ne přibývat.

A zapáté, bych přišel se zákonem na ochranu venkova, kde by bylo vysloveně uvedeno, že na venkově jsou kravíny a to trochu smrdí. Že se tam hnojí pole a to trochu smrdí. Že se tam sklízí kombajny a to práší a hučí dlouho do noci. Že tam kokrhají kohouti a v noci cinkají hodiny na radnici. Lidé z města se rádi stěhují na vesnici (obzvlášť když je to blízko k dálnici), líbí se jim ten vesnický klid… ale mají tendenci si město brát sebou a nechápou, že vesnická idylka je vykoupena puštěnou cirkulárkou v sobotu ráno.

Zároveň bych se snažil, aby v tomto zákoně byl zakotven prodej domácích potravin. Tak jak to mají včelaři a vinaři. Ať pro platí i pro zavařené okurky, marmelády a domácí zabijačky. Ať se zase smí, dělat vesnické zabijačky a vepřové hody. Ať si každý záhumenkář může dát na fejsbůk inzerát, že prodává meruňkový džem. Ať se zatravněné zahrádky zase promění v políčka (to byste nevěřili, kolik to dělá dohromady hektarů). Ať si sedmnáctiletí kluci mohou vyzkoušet podnikání v zemědělství bez rizika. Táta ti svěřil dvacet árů? Vypěstuj zeleninu, udělej z toho lečo a prodej si to. Vydělej si na motorku. Stát ti nebude klást překážky. Veterina a hygiena také ne. A pokud po tobě něco budou chtít, tak si to sami zařídí.

Kdysi takhle veterináři uměli organizovat očkování domácích zvířat. Mohou to dělat i teď.

Tímhle bych začal, Marku Výborný! Já vím, Prouza by řval, protože obchodní řetězce nechtějí, aby jim někdo viděl pod prsty. Asociace malých zemědělců by řvala, protože by si nesáhli sami na největší balík dotací na úkor ostatních. I úředníci by řvali, že mají něco dělat sami a nejen si vymýšlet další břemena pro dělný lid. Němci by taky řvali, protože jim vyhovuje k nám vozit třetí jakost, co by u nich nehodili ani psům. A veterináři by taky řvali, protože už dávno pracují pro velké provozy, které jsou schopné unést neustálé zpřísňování podmínek, i když už za První republiky si řezník uměl udržet čistou provozovnu a neměl k tomu žádný mrazák.

Ale kdyby mě vyštípali za těchto podmínek, tak bych alespoň mohl odejít ze vztyčenou hlavou, že jsem opravdu něco zkusil udělat.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

288 thoughts on “Kdybych byl ministrem zemědělství…

  1. Teda, to je zase blábol… Že by přemíra portského? Nějak milému vidlákovi nedochází či nechce docházet, že popírá sám sebe – brečí sice hezky, ale na blbým hrobě. Kdyby šel po příčinách, musel by připustit, že celej tenhleten bordel má na svědomí EU. A bude hůř.
    Jenže když se řekne pryč z EU, tak to ne, to se Rajchlovi nehodí. Nemohl by si přilepit EUrosesli pod prdel, jako to svýho času udělal Mach. Taky svalnatá slova a hovno z toho. Takže místo toho lamentuje, jak by kdyby… K tomu snad jen dodat, že kdyby byla hovna z cukru, tak bychom si srali do čaje.

    1. Můžete to kdykoliv začít dělat líp… Já taky nezůstal sedět na gauči a pustil jsem se do toho. Když můžu já, můžete vy taky. A když víte, co říkám a dělám blbě, můžete to přece dělat líp.

      1. S předjímáním těchto předpojatostí je počítáno. Za čtyři roky bude líp.
        Je to rytmus. Tep demosgrácye. Nádech, výdech, a ta mrcha furt žije.

  2. Vidlák má pravdu co se zemědělství týká.Bohužel zahraniční tlaky zničily levici a tak máme všude řepku ,erbovní znak EU. Komunisté a spol. jsou na vedlejší koleji již více než 30let. JZD byl velmi správný počin i z hlediska lepších životních podmínek(možnost dovolené,návštěvy kulturních akcí apod.díky vyvážené živočišné i rostliné výrobě byla naše země soběstačná. Vládnou nám připosraní úředníci typu Rakouska Uherska.

  3. Copa ministr zemedelstvi… ale ministr zahranici. Tohle mi potvrzuje to, co tvrdim uz davno. Soucasny ministr je tim, kdo zpusobuje nasemu statu dnes uz nevycislitelne skody bez ohledu na funkci. Vzdy, kdyz ho vidim, chce se mi dat hlavu do dlani a plakat…

    Jak jsem nedavno zachytil na jedne diskusi, je to stejne jako kdyz vidite kravu na strese. Stojite tam a koukate a hlavou vam tahne jedina myslenka.

    JAK SE PROBOHA TAKOVE HOVADO MOHLO DOSTAT TAK VYSOKO?

    1. Není problém ty hovada tam dostat – na to stačí příslušné množství zdebilizovaných voličů.
      Problémem je, JAK je dostat odtamtud zpátky (na zem).
      Po dobrém to nejspíš nepůjde.

  4. Vidlák si protiřečí. Na jednu stranu správně poukazuje na to, kolik papírování přidá „dokonalá evidence postřiků“, na druhou stranu by sám nařídil zavedení „dokonalé evidence nákupních cen“.
    Každé podobné nařízení cenu zvýší, nikoliv sníží. Protože zvýší množství zbytečné práce a tím i náklady, ať už u výrobce, nebo u obchodníka.
    Jediné, co může příznivě působit na snížení ceny, je konkurence. Stát by se měl postarat hlavně o to, aby té konkurenci, tedy volnému trhu, svými nesmyslnými nařízeními nebránil a nenutil firmy zvyšovat cenu tím, že jim nařídí, co všechno jsou povinny evidovat a vykazovat.

          1. 🙂

            Neviditelná ruka trhu si navlékla zelenou rukavici a výsledky vidíme. Budeme se muset odstěhovat do Polska. Teď zas prý mají nějaké levné mobilní operátory, píší na Novinkách

        1. Klaus ale ve skutečnosti zavedl nikoliv neviditelnou ruku trhu, nýbrž neviditelný pařát.
          To je stejné jako když z propagandistických důvodů pirani říká závojnatka.

          1. Neviditelnou ruku nikdo nezavádí, ta funguje samovolně jako přírodní zákon všude tam, kde jí v tom státní regulace uměle nebrání. Čím víc státních regulací, příkazů a zákazů, tím méně neviditelné ruky (a tím vyšší ceny všeho).

                1. Ráda se doučím/poučím.
                  Můžete prosím dát nějaké příklady států, kde ten neomezený volný trh existuje?

                  Nemá to být ode mě rejpání.
                  Všichni totiž o té volné ruce trhu mluví, ale neřeknou, kde to tak mají zařízeno a že jim to tam funguje. Anebo mi to nějak uniklo – člověk nemůže přečíst všechno.

                  Děkuji.

                  1. Nikde není neomezený. Ale čím je omezovaný méně, tím funguje lépe. Většinu špatného či nedostatečného fungování trhu mají na svědomí právě všelijaká omezení, ať už přirozená, nebo uměle zavedená státem či nekalou konkurencí.
                    Přirozeným omezením je především jeho velikost – to když je trh příliš malý, aby v něm mohl vzniknout dostatek konkurujících si subjektů.
                    Uměle státem zavedená omezení bývají často prolobovaná, kdy ti silnější a zavedení dotlačí politiky k tomu, aby zákony působily tak, že jejich nově vznikající konkurence se bude obtížněji prosazovat na trhu (bude pro ni těžké až nepřekonatelné splnit všechny státem uložené, zpravidla nesmyslné byrokratické povinnosti).

                    1. Re: Milena

                      A teď se dobrovolně přiznejte: opravdu věříte těm žvástům, které jste tu sepsala?
                      Připadá mi, že jste se právě teď „prizemlíla“ z jiné sluneční soustavy, anebo jste pět minut po úspěšném složení maturitní zkoušky z předmětu – vymývání dutin lebečních.
                      Bt w. na vojně se to jmenovalo Politické školení mužstva a nasírali nás tím každé pondělí.

          2. No bylo to podle amického vzoru, tak co bste chtěl. Kdyby jejich/naše ČT zalovila v archívu, tak by možná našla ty dokumenty, kde se chlubil , jak , kde a s kým se v americe učil. Bylo toho tenkrát docela dost.
            Zvláštní je že včil zase rozdává rozumy ale o tom ani nepípne. njn

    1. Od té doby co jsme zavedly konkurenci (cca 30+ let), se ceny zvýšili 10x, 20x, 100x a některé i 1000x. Bude to patrně v genech volného trhu – alias trhni co to dá. Už 30+ let jste nořena do septiku volného trhu a stále je Vám to málo?

      1. Nevím, do jakého septiku jste nořen Vy, ale tady přece žádný volný trh není. Jen spousta nařízení a regulací, které Brusel generuje jak na běžícím pásu a které zvyšují ceny úplně všeho (protože zvyšují náklady úplně všem).

        1. Patrně přehlížíte to podstatné. Volný trh, demokracie a podobné, nikdo nikdy neviděl. Je to stejné jako s tou příslovečnou jitrnicí, nebo mrkví před nosem osla.

          1. Tak to si musíte rozmyslet, jestli Vás do toho volného trhu někdo 30 let noří, nebo naopak tu žádný volných trh není. Tato dvě Vaše tvrzení si totiž protiřečí.

              1. „Trhni, co můžeš“ je lidská přirozenost, která se netýká jen podnikatelů, ale i zaměstnanců (kteří chtějí mít co nejvyšší plat), ba i nezaměstnaných (kteří chtějí co nejvyšší dávky) nebo důchodců (kteří zvažují, kdy si požádat o důchod, aby ho měli co nejvyšší).
                Trh z toho „trhni, co můžeš“ ale udělá až konkurence, kdy těch všelijakých různých „trhni, co můžeš“, které si navzájem konkurují, je dostatečné množství.

                1. „ale i zaměstnanců (kteří chtějí mít co nejvyšší plat), ba i nezaměstnaných (kteří chtějí co nejvyšší dávky“

                  Tady už vyloženě melete hlouposti. Srovnávat postavení a požadavky zaměstnanců, či dokonce nezaměstnaných a důchodců, s podnikateli, nebo nedejbože korporáty, je asi jako sázet v zápasu slona s mravencem na toho mravence.

                  Tyhle pseudoekonomické teorie úplně pomíjejí mocenskou stránku celého problému, která když začíná být zahrnuta do těchto úvah, dělá z pojmů „konkurence“ a „volný trh“ povídačku pro malé děti. Platí pouze jedno – pokus o vytvoření zcela deregulovaného volného trhu se okamžitě zvrhne v zákon džungle a právo silnějšího, v němž budu kralovat ti zcela bez jakýchkoli morálních skrupulí (a samozřejmě též organizovaný zločin, různé gangy atd.). Nakonec si ti úplně nejzvrhlejší hrubou fyzickou silou bez jakýchkoli zábran zajistí absolutní mocenské postavení a to, co následuje dál, proti tomu byla totalita minulého režimu fešáckým politickým režimem.

                  1. Hlouposti melete Vy, protože to chápete z pozice třídního boje.

                    Já nesrovnávám žádné požadavky či postavení, pouze konstatuji, že je lidskou přirozeností to „trhni, co můžeš“ bez ohledu na to, v jaké pozici se kdo zrovna nachází. Nebo snad jste si někdy řekl o snížení platu, abyste ponechal víc peněz svému zaměstnavateli?

                    Krom toho matláte patláte dohromady běžný obchod a trestnou činnost. Ta je zákonem zakázaná a stíhaná vždy, ať máte volný trh nebo centrální plánování a kecání státu do každého obchodu.

                    1. není lidskou přirozeností to „trhni, co můžeš“.
                      Lidskou přirozeností je taky asertivita smysl pro spolupráci a další kladné vlastnosti, píše to zakladatel sociobiologie E.O. Wilson

                    2. Chápete, že pokud skutečně zcela otevřete trh, žádné zákony platit nebudou? A i kdyby byly nakrásně na papíře, realita nám v pokročilých kapitalistických ekonomikách ukazuje, jak si s nimi bravurně dokáží mocní a bohatí vytírat zadnice.

                      O žádnou „pozici třídního boje“ se nejedna, to jsou zas nějaké fantasmagorie. Na tohle stačí trocha zdravého rozumu a zkušeností. Sama tu vykládáte, že je lidskou přirozeností chování, urvi, co můžeš. Tak jak asi začne vypadat společnost de facto opic (respektive lidoopů), kterými ve své podstatě stále jsme, když se tenhle princip nechá zcela volně působit?

                      Žádný obchod a trestná činnost. I blahé paměti zakladatel liberalismu Adam Smith se ve svém díle odvolával na existenci morálky dané vyšší mocí, aby mu ty jeho pohádky mohly fungovat. Problém je, že žádná vyšší moc neexistuje (případně pro idealisty do našeho světa nezasahuje) a morálka je čistě kulturním produktem, který se mění s dobou a společností. A u některých lidí prostě absentuje úplně. To jsou právě začasté ti ekonomicky a politicky nejúspěšnější. Malovat si blábolivě cokoliv jiného, je buď třeskutá naivita, nebo počínající známky degenerace či šílenství.

          1. No podle jiného třeskutého myslitele anonyma/škraloupa tu v tom případě máme komunismus. To nevymyslíš. Čím víc korporací, tím víc komunismus.

    2. Milena

      Ty papíry už existují, Kaufland přece ví za kolik nakupuje a za kolik prodava,
      pokud nekupuje zboží na černém trhu.

      1. 1. Obchodník může nakupovat to samé zboží od různých dodavatelů za různé ceny.
        2. I ten samý dodavatel může měnit cenu, jak trvale (rostou/klesají mu náklady) , tak krátkodobě (například v rámci „akce“)
        3. Někdy může dávat dodavatel prodejci až dodatečnou slevu, podle toho, kolik zboží odebere nebo kolik zboží se v nějaké akci prodá)
        4. Pokud jde o dovozové zboží, tak jeho nákupní cena kolísá i s kurzem koruny

        Takže určit nákupní cenu toho, co je teď zrovna v regále, není zdaleka tak primitivní, jak by se na první pohled zdálo. A když se regál doplní dalším, nově nakoupeným zbožím, bude se cedulka s nákupní cenou pokaždé měnit? Bude se evidovat i to, které kusy pocházejí z kterého nákupu?

    3. Ta „neviditelná ruka trhu“ funguje tak úžasně, že se stoprocentní jistotou vygeneruje v krátkém čase vždy totéž: zákon džungle, z nějž se záhy vynoří monopolní korporáty, v „lepším“ případě oligopolní, které bezezbytku ovládnou trh, zlikvidují jakoukoli konkurenci (byť existující jen v zárodku), vytvoří si vlastní pravidla pracující čistě v jejich prospěch, zničí kohokoliv, kdo se jim postaví, a totalitně vládnou všemu a všem. Jiná varianta vývoje existuje pouze na papíře a ve fantaziích libtardů či „anarchokapitalistů“ (což je mimochode mtak debilní protimluv, že jej nemá ani smysl komentovat).

      1. Tam, kde vládnou monopolní korporáty, není volný trh. Je tam to, co si ty korporáty a jimi korumpovaní politici ustanovili do zákonů, aby to vyhovovalo jim a aby tím tu „neviditelnou ruku trhu“ potlačili.

        Ale popírat existenci „neviditelné ruky trhu“ je jako popírat existenci gravitace. Kdykoliv se na trhu vyskytne mezera, neuspokojená poptávka, bude se ji někdo snažit vyplnit. Pokud mu v tom ovšem stát nebude bránit, ať už kriminalizací podnikání, nebo přílišnými byrokratickými překážkami.

        1. Blá blá blá. Chápete, že tyhle vaše pohádky v realitě nefungují? Jsme prostě polidštěné opice a vždycky se jako opice budeme ve své podstatě chovat. Nechte tomu „laissez faire“ a nebudete se stačit divit. Pro nahlédnutí na realitu doporučuji výlet do takového Somálska. Prostě ekonomický liberalismus je utopická ideologie první poloviny 19. století, která by možná mohla omezeně fungovat v tehdejší realitě mezi ortodoxními křesťany.

        2. A mimochodem, dejte odkaz na jednu jedinou zemi, kde to kdy v historii fungovalo. A neříkejte proboha USA, protože tam to fakt nikdy nefungovalo. Ono ukradení země původním obyvatelům, jejich téměř vyvraždění, následné zneužívání otrocké práce nějakého toho milionu lidí a exploatace dosud západní prackou netknuté přírody fakt nemá s těmi vašimi halucinačními vizemi nic společného.

    4. Stat jako chuva. Nefandi tomu snad Vidlak? Fandi. A potom se divi, ze urednici jsou uber alles. Udelame dalsi zakon! Udelame dalsi predpisy, ktere budou lepsi, nez tamty predpisy! Haha. To vse spravi? Ne. Jenom to prida moc urednictvu.

      1. Víte, paní Vevčo, nic ve zlém, ale Váš komentář je v tomhle trochu mimo. On totiž, Vidlák, má tu úřednickou buzeraci zemědělců setsakra zažitou na své vlastní kůži a moc dobře ví, o čem mluví. Garantuji Vám, že kdybyste se tady teď začala chtít živit zemědělskou výrobou, tak byste od toho asi brzy prchla. U tohohle podnikání zůstávají jen ti, pro které je tahle práce nikoliv zaměstnáním, ale životním stylem. Administrace narůstá tak obludně, že už např. chovatel najde sotva čas na to, aby si v klidu prošel stáj a tu pohladil a podrbal kravičku, tu chvíli pozorně pozoroval, proč se zrovna tamta v tom krmení spíše jen tak nimrá, a že tamhleta nadlehčuje trochu nohu…. Rostlináři a pěstitelé na tom nejsou líp (navíc jim přibyla taková lahůdka – kontrola satelitním snímkováním – a to se stále přesnějším rozlišením – za chvíli, aby se traktorista bál zastavit a vyprázdnit se někde v kukuřici, aby nemusel kontrolní státní správě vysvětlovat, co že to tam takhle v podřepu dělal).

  5. A nakonec ani s tím, že si každý bude moci na netu prodávat marmelády (atd.) sám za sebe neděláte dobře. Malá metanolová aféra každý týden. Najde se množství větší než malé podnikavců, kteří to risknou. Napíší to na babičku a vezmou si domů vyřazené ovoce z marketu (třeba i mírně plesnivé). Dle receptu z netu navaří šmakuládu a bez jakýchkoliv zkušeností pustí do oběhu.

    To samé Domácí lečo z prošlých klobásek, Domácí maso ve vlastní šťávě z kafilerky, …, takový domácí botox. A nejen salmonela je tu hned.

    Ony ty zodpovědné a proškolené osoby a přísné kontroly v JZD a SP nebyly zas tak velká blbost.

  6. Jenže ono se optimalizuje:
    Takže 5 různých sadařů v Polsku prodá jablka 3 výkupním firmám v 10 časových období za 10 různých cen. Ti je v různou dobu za různé ceny naváží k 5 skladovacím firmám na Slovensko, ČR a Polsko. Ti je prodávají co týden Kaufu za různé ceny, nebo je dokonce proženou přes jiné výkupčí firmy kde se jablka protřídí třeba dle velikosti a smíchají s těmi od jiných sadařů, čímž se definitivně anonymizují. A až potom skončí v Kaufu. A jediný majitel všech těchto firem se jen směje.
    S mlékem (a mléčnými produkty) nebo moukou (a pekařskými produkty) je to ještě jednodušší.
    Etc.

      1. Pokud se léčí projevy nemoci, a ne její příčina, tak to prostě dopadnout jinak nemůže. Ale zkusit se to klidně může. Třeba se stane zázrak.

      2. Můžete mi alespoň naznačit jak by toto šlo ošéfovat nějakým zákonem, když zároveň jsou již podepsány a zabetonovány mezinárodní Smlouvy o ochraně investic, tak aby nás ten pokus nestál desítky miliard?

        1. Takto:

          a) (Znovu)zavedením daně z obratu včetně přesné kategorizace
          b) Zrušením DPH (vím ….EU)
          c) Znovuzavedením EET – ale pro všechny a bez výjimek
          d) Přepracováním zákona zákona č. 395/2009 Sb. z bezzubé formy na smysluplnou
          e) Pořádným (a progresivním) daněním dividendových příjmů a podílů na zisku, které plynou do zahraničí za předpokladu současného zvýhodnění toho, je-li (nerozdělený) zisk po zdanění realizován v Česku. Tj. úpravy zákona 586/1992 Sb.
          f) Úpravou zákona o obchodních korporacích (zrušením některých typů PO a zavedením jiných, definovaných pro nezbytné sektory (potraviny, energie….)
          f) Tlakem (i když vím, že je to obtížné a většina těchto smluv je novelizována z ranných devadesátek a je naprosto nevýhodná pro ČR) na novely Smluv o dvojím zdanění
          g) Důslednou kontrolní činností dle stávajících předpisů
          e) Zvolením politiků, kteří by měli koule se do toho pustit
          etc….

          Tím bych začal….

      3. Napíši zjednodušeně. Kauf nakoupí jablka od 1 sadaře. Odveze si je, uskladní a roztřídí dle velikosti. Špatná zlikviduje. Naveze do prodejny a jakou napíše kupní cenu? A na všechny velikosti stejnou?

            1. Přesně. Namátkou odvolat Musílkovou z VZP taky nešlo, nešlo, nešlo. Až když se opravdu chtělo, tak to, no světe div se, najednou šlo.

          1. To, že to píšete ještě neznamená, že to nejde. Možná jen nevíte jak na to, což je pouze Váš soukromý problém.

        1. Nikoliv, Eto.
          Takhle to nefunguje. Použiji třeba ten Vámi uvedený příklad s jablky. Kauf nic neskladuje, netřídí dle velikosti, nebalí. Kauf si tohle všechno nechá udělat od zemědělce (případně sdružení zemědělců). Řetězec si pak na tehdy a tehdy objedná dodávku konkrétní odrůdy v konkrétním balení a konkrétní velikosti. Obdobně to funguje i s dalším sortimentem. Pokud Kauf zjistí, že mu Polák doveze květák (nebo kuřata, nebo… dosaďte si dle libosti) za cenu o 20 % levněji (protože má Polák na jeho produkci významně nižší náklady), tak ji Kauf doveze z Polska a český zemědělec si může ten svůj květák vyvézt třeba na kompost. Takže řetězce mají, jak už tu bylo zmíněno, „zapapírováno“, co kde, od koho, v jaké kategorii parametrů nakoupil.

    1. Ani tak složitě se to dělat nemusí. Stačí zkopírovat už úspěšně vyzkoušený model a zřídit jakousi „potravinářskou burzu“ v Lipsku a evropskou směrnicí nařídit všem producentům, že musí obchodovat jedině přes ni. Samozřejmě termínovanými obchody, aby byla produkce minimálně na dva roky dopředu vyprodaná, kdyby náhodou měl někdo ten kaciřský nápad z kolotoče vyskočit.

      Anebo úplně jednoduše, prostě tam ty ceny na ty cenovky přidají. Lidi si to přečtou, budou zase o něco víc nasraní, podobně jako u energií, a tím to všechno skončí. Krom příhraničních oblastí nakoupit jinde levnějc nemůžou, tak co jim zbejvá? Hladovka?

      1. Nasranost lidí vrátila na Slovensku do vlády Fica. Mediálnímu tlaku a bezprecedentnímu zahraničnímu vměšování navzdory. A to se tamní čaputovská vláda dost bála a nedovolovali si tolik co fialovci zde.

  7. Dala by se prosí zřídit nějaká tabulka na Internetu s ilustrativními cenami? Tj. co by asi tak bylo vidět na těch cenovkách v nadhraničních řetězcích, kdyby jste ten zákon prosadil.

    Chápu, že který dodavatel by tohle přímo zveřejnil a korporace mu na to přišly, toho by zničili. Něco jako ilustrativní příklady, rozsahy obvyklých cen. Kdo má kolik z rohlíku, jogurtu … Zasvěcený pohled, dostatečně velké množství položek, případné pravidelné aktualizace.

    Aby lidé i korporace věděly o co zhruba jde.

    1. Dala a bylo by to fajn vědět. Akorát že by to podle mne nic nezměnilo. U elektřiny známe výrobní náklady naprosto přesně a krom bezmocného vzteku je nám to zcela k ničemu.

      Pojďme řešit příčiny, ne následky.

      1. Výroba energie a mobilní operátoři jsou příklady oligopolů. To, že stát nezvládá a ani nechce zvládat jejich regulaci je jiný příběh. U výroby potravin jde hodně konkurenční prostředí na straně výroby. Tzn. potřebujeme znát rámcově prodejní ceny výrobce, tedy nějaký interval. To slovo rámcově je podstatné, aby hned někdo neargumentoval tím, že někdo dostal mimořádnou slevu na akci apod. Ta burza je pěkná věc, ale opravdu by stačilo to omezit na tabulku, kde budou potraviny, které nejsou „vysoce průmyslově zpracované“. Opravdu mě netrápí, že si napálí brambůrky, sojové párky mebo ochucené pivo.

  8. Také nepotěším pana Vidláka.
    I kdyby se jim náhodou stal,tak těžko něco takového prosadí.
    Stačí když popíše cestu zrna,než se z něho stane chléb a k tomu co se děje kolem DPH,jak se přičítá odčítá.
    Je také rozdíl,když vlastním pěstovaní pšenice,sklady,mlýny,pekárny,nebo když to projde několika soukromími firmami.
    K tomu hnojení a postřikům,jestliže se hodně hnojí umělýma hnojivy přihnojujeme i plevel,takže pak nestačí jeden postřik.Proč ale taková honba za co nejvyššími výnosy,na úkor zdraví občanů a ochrany přírody.

  9. Mám dvě otázky.
    1. Je možné, aby rámec nákupních cen byl někde k dispozici k nahlédnutí (kdekoliv na internetu)? Není třeba vidět to na regále, stačí, pokud máte informace, za kolik se to rámcově nakupuje v hzper.
    2. Pokud je pravda, že marže řetězců jsou tak vysoké, tak pak prodejní cena v hyper musí být vyšší, než je u u malého pěstitele náklad. Je tomu tak ?
    Pokud obě otázky mají odpověď ANO, pak je tu dle mého názoru řešení i bez politiků a změn zákonů, prostou osvětou a tržním mechanismem.

    1. Pepiku, možná to je mimo, ale pamatujete na doby kdy zkoušeli zemědělci dávat před některé supermarkety své prodejní automaty na mléko? Kvalitnější, levnější?
      Ve svém okolí už registruju jen jeden jediný. A nikdy jsem u něj neviděl fronty občanů.
      Jak jsem někde četl, lenost je velkým motorem pokroku.

      1. Pretoze ti blbci to chlemtali rovno surove z automatu, ako videli v americkych filmoch – otvorim chladnicku a lemtam mlieko z bandasky … Ze surove mlieko obsahuje bakterie nespolupracujuce s nasim zaludkom je uz informacia skoro prisne tajna …
        No a u nas mliekomat zrusili preto, ze bol tak casto rozbity, ze si uz nezarobil na dalsiu opravu …

        1. Re: bosorečka

          Mlíko jsem docela běžně chlemtával bez převařování. Kravské i kozí. Někdy i rovnou ze struku.
          Nebylo mi z toho nikdy nic.
          Co si pamatuju, mlíkem se měla šířit tuberkulóza z krav na lidi.

          1. Dtto Targus.
            Jenže to bylo mléko od krav, které se pásly na okolních horských loukách. A syn má to štěstí, že u městyse, kde bydlí, je několik mlékomatů. Fungují a mléko je dobré.
            U nás mlékomat zrušili – nevím proč. Ale asi proto, že v Kauflandu před kterým mlékmat stál bylo krabicové mléko za polovinu ceny. Co naplat, peněženky hlasovaly. Moje ale to bylo málo. Jakmile mlékomat zmizel, cena krabicového mléka v Kauflandu okamžitě porostla.

              1. Napsal byc0h tu, proč se někdo ze syrového mléka poonďá a někdo ne (je to jednoduché), ale nechci dávat záminku zdejším trollidiotům, aby to tady zaplevelili.
                Najděte si na wiki „trávení mléka“.

          2. Je to o zvyku … clovek co si doji kravu rovno do ust problem nema … my, co sme na statok chodili len cez prazdniny, sme viac nez dve decky suroveho (este tepleho) nedali …

        2. Z nepasterovaného mléka se zprvu posere každý. Ale po čase si tělo na ty bakterie zvykne. U nás mlékomaty taky rušily. Ale leckde na vsi se dá mléko koupit od farmáře. Jen se musíte doptat. Oni totiž nemohou mít poutače a mléko prodávat pro lidi. S tím jsou hrozné komplikace. Tak se prodává pro „krmné účely“
          Mléko, které má navrchu špunt ze smetany. A uděláte z něj vynikající jogurt.

          1. Kde jste to zjistil, ze se z „nepasteurovaneho mlika posere kazdy“? Totalni nesmysl. Syrove mleko je zdravy pokrm, pokud je od zdravych krav. Pro komercni ucely staci nizkoteplotova pasteurizace. Ale to se dnes nedela. Pasteurujou mleko od casto nemocnych krav vysokou teplotou.

        3. U nás mlékomat naštěstí ještě zůstal, každý týden jezdím tak pro 10 litrů, děti mi jiné mléko nepijou. Dříve jsme z něj vařili i jogurt, ale už nemáme ty správné kultury a z kupovaného jogurtu to nejde. Ale tak 1x měsíčně jsem se tam s některými lidmi hádala, že to upíjeli z lahve, a pak si dopustili zbytek, aby tam náhodou nemuseli pár korun. A někteří pochopili, někteří ne. Teď automat předělali na platby kartou, protože jim ho tam výrostci neustále rozbíjeli a vykrádali. Ale naštěstí ho ještě nezrušili a doufám, že ani nezruší.

          1. Jogurtovou kulturu vůbec nepotřebujete. Do pasterovaného a na 45 C zchlazeneho mléka přidáte tak 2 – 3 lžičky živého jogurtu. Osvědčené značky – Agrola, Jogurt z farmy rodiny Němcovy, Choceňský smetanový. Nikdy nezklamaly. Poté lze k naočkování použít i ten svůj.

            1. Jojo, my jsme to tak dělali, ale na počátku jsme měli kultury bulharského jogurtu, které u toho našeho mlékomatu prodávali také a ty jsme točili vždy asi rok, pak jsme zase obnovili, ale po pár letech se to nějak zvrtlo, neschovali jsme si ten poslední, kultury tam přestali prodávat… Zkoušeli jsme to i s různými jogurty, i z domácího z nějaké farmy, ale nikdy se už nepovedlo. Teď už děláme pouze kefír z tibetských houbiček.

              1. Lactobacilus bulgaricus je v Jogurtu z farmy rodiny Němcovy. Jinak se ty kultury dají sehnat na eshopu na http://www.bulgaricus.cz. Osobní výborná mnohaletá zkušenost s jogurty Agrola nebo Choceňský smetanový a pak 6 – 7x točit svůj. A taky si vychytat správnou dobu zrání.

                1. Od paní Tzanové ty kultury byly, díky. Tehdy, cca 14 roků, snad ještě neměla eshop, viz Váš odkaz, pouze stránky a dodávala je do automatu vedle našeho mlékomatu. Bohužel se o to dostatečně nestarala a kultury jsme několikrát koupili zvlhlé a když se vám pak párkrát nepovede 12 litrů, tak to vzdáte… a to jsme ho vařili tak 5 roků každých 14 dní, všechno krásně vychytané… tak třeba se do toho ještě někdy pustíme, díky za tipy na jogurty, ze kterých to jde, poznamenám si tu farmu rodiny Němcovy.

        1. Ještě malou paní Alenko. Dýně, jen klasická velká? Protože já měl roky jen Hokkaida a letos takové ty hruškové, máslové.

          1. Vesničan Olda to dělá z dýně Sweet Meat Oregon Homestead z Permasemínek.
            https://i.postimg.cc/261t1Zr0/dyne1.jpg
            Já jsem koupila mexickou dýni, tu, co se prodává pro helovín, klasickou oranžovou. Myslím si, že to jde dělat ze všech dýní kromě těch ozdobných.
            Největší dřina je dýni oloupat! 🙂

        2. Dýňový sirup neznám, ale vařívala jsem dětem z dýně džus. Byl výborný, dětem chutnal – dýni jinak nemusely. Možná bych recept někde našla, ale je to už víc jak 30 let.

          1. Myslíte, že byste byla schopná ještě dohledat a podělit se? Byla byste moc hodná! Děkuji
            Zkouším různé recepty z dýně a už mě nic nenapadá… rádi máme dýňové carbonara 😀

              1. Pro Martinu – 3 kg nakrájené dýně, 2,5l vody, 1 lžíce kys. citronové, 1,ě kg cukru necháme namočené 24 hodin. Pak přidáme 2 citrony a 2 pomeranče nakrájené, vše povaříme do měkka. Po vychladnutí rozmixujeme, smícháme s převařenou vodou, pomerančovým sirupem a šťávou ze 3 citronů. Množství vody nemám uvedeno. Přecedíme a dáme do lahví.

      2. Podívejte se na to jinak. Výše někdo psal, že tržby těch hyper jsou cca. 360 mld. A mě by zajímalo, kolik z toho je jejich marže, ne zisk, ten už optimalizovali. Protože pokud jim na tohle číslo sáhnete, uvidíte ten hukot. A nepodceňoval bych sílu spotřebitele, kdyby věděl, kolik přeplatil v „Akci“.

      1. Dám konkrétní příklad. Když budu mít informaci, že hyper všeobecně nakupují brambory za cca. 8-10 Kč/kg, u soukromníka je koupím za 15-17Kč/kg, tak mohou zkoušet prodávat za 25 Kč/kg, ale budou mít problém. Jednak prodeje půjdou dolů (to je tržní složka), že i nepříliš zdatný počtář pochopí, že z „lásky k Česku“ tom mají víc jak 100% (a to je taky tržní složka, ikdyž asi v marketingu a PR).

    2. Představa, že prodejem jedné nebo několika málo komodit jsem schopen cenově i jinak bojovat s nadnárodními řetězci, je víc než naivní. Pokud bude chtít obchodní řetězec takového jednotlivce (nebo klidně i organizovanou skupinu) během pár týdnů až měsíců zlikvidovat, tak prostě v daném místě, mimochodem i celorepublikově, půjde s cenou téhož zboží dolů, bez problémů i pod své náklady. Nebo dokonce může některé zboží zdarma přidávat jako bonus k určitému typu nákupů, například nad určitou cenu zakoupeného zboží. Během krátké doby tak zničí konkurenci a finančně se vyhojí jinde a jinak.

      1. Jen tak na okraj, tohle přesně u nás udělal Kaufland před těmi pětadvaceti lety nebo kdy, když začínal. Nabídl neuvěřitelně nízké ceny všeho a extrémně široký sortiment zboží, které v té době působilo skoro jako zjevení. A to mluvím o konkrétní pobočce v našem městě. Pak mu stačilo počkat zhruba půl roku, než zkrachovaly všechny menší obchody s potravinami. Vzápětí ceny zboží vystřelily nahoru a sortiment se samozřejmě začal poměrně rychle zužovat až na to současné celkem zoufalství, o kvalitě nemluvě.

        1. Globus a Tesco takhle (před těmi +-25 roky) zlikvidovali všechny „kočárkárnové“ sídlištní obchůdky. Ony už byly dost protříbené, šejdíři, flinci a drahorádi zpravidla končili rychle, a ti poctiví měli proti jednotlivým sámoškám (i jejich prvním sítím jako Vít nebo Mana) ještě šanci díky solidnosti, skutečně osobnímu přístupu a třeba možnosti objednat určité zboží (a taky schopnosti sehnat nesehnatelné. Pamatuje si ještě někdo, že po rozbití republiky bylo v báječném kapitalismu hezkých pár měsíců nemožné sehnat brynzu?) No a pak šla napřed dolů kvalita a pak nahoru ceny. Z kočárkáren vydrželi jen Vietnamci, zhusta díky asijskému přístupu k práci (14h denně, včetně víkendů a zapojení dětí).

  10. Autor textu: Rudolf Pellar

    Kdybych tak byl Rothschild,
    dajd dydu dydu dajd dydu dydu dam,
    ach, to bych si, biri biri bom,
    to bych si žil jako pán.

    Nedřel bych jak blázen,
    dajd dydu dydu dajd dydu dydu dam,
    na práci bych, biri biri bom,
    na práci bych vždycky lidi měl.

    Sedal bych ve fotelu
    v patrovým domě,
    kterej bych si nechal postavit,
    ten dům by střechu z plechu musel mít.

    Z přízemka do poschodí
    vedly by schody,
    druhý by vedly naopak
    a třetí schody, ty bych měl jen tak.

    Na dvoře měl bych hejna hus, kachen, krůt
    a slepic taky, no to se ví
    a na střeše holoubky vrkavý.

    A každej, kdo by kolem šel,
    hned vědel by, jó, tady bydlí ten,
    co svátečně jíst může každej den.

    Ach, kdybych tak byl Rothschild,
    dajd dydu dydu dajd dydu dydu dam,
    ach, to bych si, biri biri bom,
    to bych si žil jako pán.

    Nedřel bych jak blázen,
    dajd dydu dydu dajd dydu dydu dam,
    na všechno bych, biri biri bom,
    na všechno bych vždycky lidi měl.

    Má žena Golda měla by kuchyň jako sál,
    v ní novou plotnu, nový nádobí
    a na sobě zástěru z hedvábí.

    A že by nestačila víc
    než vařit, smažit, píct
    a k tomu trošku služky prohánět,
    měl bych život sladkej jako med.

    Zdaleka chodily by za mnou vzácný návštěvy,
    podkuřovali by mi, abych jim radu dal,
    co na to voni, reptově, říkaly by,
    co říkaj voni, reptově , ptali by se,
    vždyť voni jsou jak sám Šalamoun král,
    boj, boj, boj, boj, boj…

    Za pravdu by mi dávali ve všem,
    velebily každičkej můj šplech,
    vždyť velkej pán má přece ve všem recht.

    Moh bych si v svatejch knihách číst
    a pak víst spory s rabínama celý dny,
    v synagoze sedat u zdi východní.

    Ach, milej bože, vždyť ty sám nejlíp víš,
    jak krásně bych si žil,
    kdybych se jak Rothschild narodil.

    Ach, kdybych tak byl Rothschild,
    dajd dydu dydu dajd dydu dydu dam,
    ach, to bych si, biri biri bom,
    to bych si žil jako pán.

    Jenže nejsem Rothschild,
    dajd dydu dydu dajd dydu dydu dam,
    stvořils Pane beránka i lva,
    vždyť stačilo říct, že je to vůle tvá
    a mohly tu bejt Rothschildové dva
    a ten druhej, ten druhej jsem moh bejt já.

    1. Tady je to vyjádřeno hutněji – Pavel Dobeš, píseň Calvera:

      „Jó, kdybych měl v rukou justici
      A malou policejní stanici
      V rukavičkách bych chodil po kraji
      Jednou tam a jednou sem
      Pomalu bych vydrancoval celou zem“

  11. Pane Vidláku,
    nikdy jím nebudete. Oni Vás k tomu nepřizvou, ani jako skutečného odborníka.
    Děláte tu politickou propagaci právnické klice, které si k sobě přibere další podobné, sobě rovné a Vy, pane Vidláku, od nich neuslyšíte ani to „děkujeme za všecko, co jsi pro nás léta dělal“.
    Tak to v politice chodí a to dokonce i v té komunální.
    Kromě výše uvedeného – dost lidí včetně mne, vám nemůže zapomenout ono dobrovolné vypnutí Kydů, lidově řečeno „posrání se“ v březnu loňského roku.
    Nevypnuli Vás jako dezinformátora, na to jste pro ty kokoty byl příliš bezvýznamný. O to horší je, že jste „se vypnul dobrovolně sám“, v době, kdy od Vás Alternativa a všichni Vaši příznivci čekali relevantní informace a jasná vyjádření (rodina na UA?).
    Tohle někde zůstalo zaznamenáno a bude použito proti Vám, pane Vidláku.
    Jestli pro Vás nejsou dostatečným varováním lidé, se kterými se Rajchl spojuje (Vacek), tak Vám není pomoci. Při vší úctě, pane – nejste pro ně partnerem, byť za ně dnes nasazujete vlastní krk.
    Už párkrát jsem Vám psal, ať si na politickém ledě nelámete nohy za jiné, ale vše marno platno.
    Tlačte sebe, pane Vidláku, hlavně sebe, nikoli smečku všehoschopných právníků, kteří by si o Vás ani neotřeli boty, pokud byste pro ně nebyl teď, nebo později něčím užitečný a z čeho by měli prospěch.
    Kromě mne, tady už dříve psalo pár dalších lidí, že se dáváte do holportu se špatnými lidmi.
    Petra Rédová – co o ní víme z minulosti? A bude všechno to dobré, co zatím pro lidi udělala, stačit smečce právníků, aby ji potom neodkopli, jako odkopnou Vás?
    U toho koryta, o které se bije a bude bít PRO, pro Vás nebude místo. A zbytek, který Vás už teď nemůže ani cítit a je k Vám slušný jen proto, že jste zatím užitečný, ten Vám pak nasadí psí hlavu.
    Nepatříte mezi ně. Ničím – myšlením, programem i cílem.
    Omlouvám se za to, že jsem to napsal takto zpříma, ale já už holt takový jsem. Spálil jsem se za časů OF, mám to za sebou a nechci, abyste si za jiné pálil prsty Vy. Na to je Vás zatraceně škoda.

    1. Musím souhlasit. Bohužel mi u všech těch PRO a podobně chybí jakákoliv zkušenost s řízením velkeho počtu lidí a velkých organizací. Jejich způsob se, zdá se, neliší od ostatních, což se dá shrnout do „já na bráchu, brácha na mě“.

      Základem je bohužel perfektni technologie moci, pokud chcete uspět. Buď máte ten dar, ale bez treningu to nejde. Navic potřebujete fůru cynismu.

      Nemáte? Shoříte…

    2. Tecočampe, pravdivé a těžce poznané, ale marně sdělené. Zkušenosti jsou nesdělitelné a nepředatelné. Každá další generace si musí sama nabít hubu, tak je to na světě zařízeno. Nemám o Vidláka strach, i když držkopád to bude ukázkový. Proto je tady na světě, aby jej milující Bůh vedl po cestě, kterou si sám přeje a vybral, a došel tak k poznání.

    3. Tecočampe pripodepisuji!

      Pěkná paralela je extisková mluvčí Pávka Markéta Řeháková a spol. Když šlo o to dostat PePu na hrad, tak to byli dobří, jakmile se zmocnili Hradu, poslali je k šípku.
      Ale Vidlák se domnívá, že u Rajchla s Vackem by se mu to nestalo …

    4. Obávám se, že máte pravdu, i když není, jak píšete, vůbec hezká. Souhlasím s vámi, také mám raději, když se mluví na rovinu.

      Jak se praví v jednom hezkém českém filmu: Věř, ale čemu (komu?) věříš, měř!

    5. Varoval jsem Vidláka (ohledně PRO & spol.) taktéž, ale vím, že je to marné.
      Osobní zkušenost s politickými hochštaplery je totiž nesdělitelná. Každý se musí spálit sám.

    6. Ano. Hlavní rada, tlačte sebe. A důvěřujte prověřeným.
      Vše poměřujte činy.
      Držím Vám palce, at se ušpiníte co nejméně.

    7. Pánové, udělal jsem všechno pro to, abych si věci ověřil. Udělal jsem celou řadu osobních setkání. Vyslechl si celou řadu námitek, zkonfrontoval jsem je s realitou, sledoval jsem to dlouhodobě a dneska už skoro každodenně.
      Desítky hodin cestování v autě s Rédovou. Desítky hodin strávených s Rajchlem a ostatními. Desítky hodin povídání o PRO, jejich plánech, jejich starostech, vírách, nezdarech…

      Pánové, jako fakt myslíte, že jsem povrchní? Kdo z vás udělal alespoň desetinu toho co já? Kdo z vás vaše rozhodnutí opírá o tolik osobního materiálu, jako já? Kdo z vás ví o PRO něco víc, než co si přečetli v médiích?
      Máte na svůj pohled samozřejmě právo, ale já se prostě opírám o to, co viděly moje oči a slyšely moje uši. A slyšel jsem hodně toho, co nebylo určeno pro nikoho jiného. Setkal jsem se i se spoustou dalších lidí, také jsem je měl doma, také jsem je sledoval zblízka. Mohl jsem se zapřáhnout i do jiných chomoutů. Ale vybral jsem si to, co podle mě skýtá největší a nejrealističtější šanci.
      Nemusíte mi to věřit. Od toho tady nejsme. Ale celé to uvidíte. Už rok a něco popisuju, jak Jindra buduje stranu a jak si dělá dosah. Budu vám to ukazovat až do konce. Buď vítězného, nebo prohraného. Zdokumentuju vám tu cestu celou.

        1. Polovina manželství se rozvádí….
          Kdybych měl svůj vztah s manželkou posuzovat touto perspektivou, tak nemám pět dětí.
          Nikdy nevíte, co se stane a ano, mnohokrát to špatně dopadne, Ale také to mnohokrát dopadne dobře, jen se na to snáze zapomíná.
          Nevím, jestli je lepší varianta nevolit, nezkoušet, nesnažit se, protože je velká šance, že to nedopadne. Já to prostě zkusím, protože můj vztah s manželkou vyšel… a zdokumentuju, jestli vyjde můj vztah s Rajchlem.

          1. Když ptáčka lapají, hezký mu zpívají… Řehtáková a zbytek odejivsiho Pávkova týmu byli také přesvědčení o tom, že jim to s PePou vyjde a jak dopadli…
            Ale o Vás osobně mi zas tolik nejde, mě zajímá, jaký dopad bude mít Rajchlovy aktivity pro tuto zemi. A zde je to, myslím, celkem jednoznačné.

            Člověk, který se podílel na pokusu o okradení jiných lidí to příště udělá zas, bude-li mít k tomu příležitost. Můžete to zpochybňovat, jak chcete, ale je to tak. Soudy proběhly, skutky se staly a Rajchl u toho ministroval. Že se k tomu nehlásí je logické. Ovšem člověk s jeho vzděláním musel moc dobře vědět, o tam šlo. Stejně jako musel rozumět dění ve FAČRu. A pokud ne, pak nemá v politice co dělat.

            1. Oprava překlepu.

              Musel moc dobře vědět, o co tam jde.

              Pokud dokonce nebyl tím, kdo tahal za nitky a celé to z ústraní řídil.

          2. Fandím vám, moc takových lidí jako vy není. Nenechte se odradit lidmi, kteří jen kritizují a sami nic nedělají, a že jich tu je…

      1. citace: „já se prostě opírám o to, co viděly moje oči a slyšely moje uši“
        to dělala většina voličů pětikolky taky a nyní se nestačí divit…
        mám vás rád, nepřeji vám nic zlého, ale má celoživotní zkušenost s právníky/advokáty mi říká, že věřit jim není radno. to, co ve středu říkají, málokdy platí i v pátek.

        1. Nikomu není radno věřit… obzvlášť ženským ne… a stejně se jim věří. Dokonce i dvakrát rozvedené si zase někdo vezme… A světe div se, ono to pak třeba napotřetí vyjde. Už nedělají stejné blbosti jako předtím, už se zklidnily, pochopily…

          Je hodně chlapů, kteří nakonec na ženský zanevřeli… ale nevím, jestli jim ten dobrovolný celibát za to stojí. Jiní nezanevřeli. I když to s ženskou nebylo jednoduché, dala jim nějaké děti a kus domova. Všechno nebylo jen negativní.
          Já patřím mezi ty druhé a usmívám se nad těmi, kteří si raději naordinovali celibát. Já to prostě zkusím, protože s politikou je to jako s ženskou. Bez nich to nejde a zabít je nesmíš. A stejně jako jsem si nenechal mluvit do toho, koho si vezmi za ženu, stejně tak si nenechám mluvit do toho, komu dám svojí důvěru v politice.
          Ale zdokumentuju to od A do Z. Tak jak to dělám. Bude z toho příběh se vším všudy. Jeho konec ještě nevidím.
          Jo a mezi námi… Když si Řehtáková neuměla upevnit svojí pozici, tak tam neměla co dělat. Stejně jako bych tam neměl co dělat já, kdybych si neuměl upevnit pozici.

          1. Proč naš Šefik nechce přesvědčit toho Jindru aby si dal do svých bobkových listu program S V pod značkou PNZ ,kde jasnym zpusobem stojí JAK zvýšit příjmy všech volicu o DVE ,dnes korporaty ukradené, třetiny.

            Víte všichni jak by poťešil pana SASINA ,který by si za ten obolus konečně mohl koupit svoje POTŘEBY a ostatní z formace SV taky.bo to jsou biliony .
            Pan doktor Reichl,pokud by rozuměl po diskusi nad jeho svatými postuláty , skvělému programu SV.a došlo mu „vo co de“by vyhrál volby a mohl by mít koryto ,kde by i mohl použil věty pana Kalouska ,že jako vítěz si muže dělat co chce ve což neznamená,že se to PNZ nemusí splnit bo to tu M>OC zavazuje.

            To chce Anička Rachota z KSH nositelka sociálních hodnot a co vy ostatní rozumíte,že bez peněz vám změnit ASOCIALNI režim jen tak brzy nepůjde?

          2. Upevnit pozici = financovat. Ti ze zákulisí US-deep-statu či pražsko-bratislavských „kaváren“ to umí nejlíp. Nebo se snad domníváš, že takový BideT o něčem rozhoduje? A Vidláku, máš na to? V této branži se pohybují jinačí šíbři!

            Jinak mě docela baví Tvé příměry s manželkou. Viděno z této perspektivy, měl by ses dát na islám a přesídlit někam na jihovýchod… Správný muslim má mít ČTYŘI manželky (a přiměřený počet dětí k nim). A se všemi vychází. Rovněž tak ony mezi sebou…

              1. Ale chápete, že oni mají své limity a nenechají Vás, zařídit si tu nepostradatelnost, upevnit si pozici? Psal jsem to už prve – politici to tak mají a právníci – se dvěma jsem měl co do činění a možná i proto, jsem to napsal takhle zpříma.

                Pane Vidláku, je mi jasné, že to všechno myslíte dobře.
                Oni s Vámi ale vyjebou tak, že budete jen koukat. Až Vás nebudou potřebovat, až nejprve upevní pozice a zařídí nepostradatelnost sobě.
                Bylo to myšleno, jako už několikáté varování. Jste v politice příliš nezkušený a ty hodiny rozhovorů Vám budou k hovnu. Když budu chtít, nakecám Vám za deset hodin tolik hezkých věcí, že uvěříte i mně.
                Dávejte na sebe a svou rodinu pozor.

      2. Pane Vidláku, budete mít odvahu na to, abyste tu jejich cestu k moci (nebude i Vaše, bohužel) ukazoval a zdokumentoval pravdivě ? Myslím, že strach Vám to nedovolí.
        Právě a přesně to, jak si „Jindra“ buduje stranu a dosah, mě varuje a odrazuje. Víte proč?
        Protože všechno toto, nebo velmi podobné už tu jednou bylo a stále je.
        Věci Veřejné, US-DEU – i ten zatracenej Okamura. Obklopuje se zásadně jen lidmi, kteří jej nejsou svým intelektem schopni ohrozit a proto Okamura=SPD. Politické podnikání, věčná opozice, která nikdy a za nic nebude muset nést odpovědnost, protože v tu ránu by bylo po SPD a vlasteneckých žvástech.

        Stejné to bude v tomto případě : PRO= Rajchl.
        Když se dívám na politický program PRO, nemohu se ubránit dojmu, že jde o přesně tatáž populistická hesílka, jejichž zveřejnění nic nestojí.
        Jejich nesplnění pak lze úspěšně okecat tím, že nám do toho někdo hodil vidle (EU, šíbři, jiná silnější strana) a že se je tedy nepodaří splnit. Ale lidi jsme na ta hesílka natáhli a čtyři roky budeme mít pré – a jako právníci si ty čtyři roky ošéfujeme, to si buďte jist, pane.
        Celý program PRO je jinými slovy přepsaný politický program SPD a bude mít i zcela shodný účel – politické podnikání. Přičemž ten začátek, to etablování na scéně, zařídí svým úsilím a na své nebezpečí lidi, jako Vy, pane Vidláku.
        Nenamlouvejte si, že desítka hodin napohled upřímných rozhovorů, k něčemu stačí.
        Řeknou Vám jen to, co Vám říct chtějí – a to ostatní, to si nechají pro „své lidi“ jako je Vacek a ke kterým Vy bohudíky nepatříte.
        Pozoroval jsem Rajchla u několika hodin videozáznamů.
        Nezáleží na to, kolik jste toho udělal a pro koho jste to udělal. Původní Kydy byly přece o něčem úplně jiném, nebo se pletu?
        Učarovalo Vám pomyslné charisma Rajchla. To není charisma. To je schopnost, ve vhodný okamžik použít vhodný termín, argument, cokoli a toho dotyčného „uřvat“, jako to pan Rajchl udělal s tím mladým nezkušeným chudákem z ČT.
        Řeknu Vám, že být na místě toho mladého chudáka z ČT, utluču pana Rajchla tak, že by ten záznam ani nepronikl na veřejnost. Ten kluk byl mladý a nezkušený na takové šíbry, jako je Rajchl – a Vy jste z toho tady dělali kovbojku málem tak velkou, jakoby Rajchl sám porazil celou ČT.
        Nestál proti němu rovnocenný soupeř, co je celý.
        Zasmrdělo tam tak trochu křiváctví a nabubřelé, přefouklé ego, ale to si musí každý srovnat sám se sebou. Ovšem pokud by toho dotyčný nebyl schopen (základní sebereflexe), pak nás Bůh chraň před uskupeními, jako je PRO.

    8. No jistě pane ministře, režim si žádá nové a nové oběti, keré po festivalu masek padnou.. Milionkrát psané, gdyby šlo volbami masek něco změnit…..

      Jedině volby potřeb mohou změnit svět, nic jiného.

    1. Spadl jste do vlastní pasti zneužívání významů slov. Kdy používáte zaběhlý termín a strkáte do toho něco jiného.

      Levičák je třeba Fico. Ale to určitě není korporace a fašismus (když korporacemi placená média kvůli němu tak řvou).

      Nová doba přinesla levičáky typu LGBT, gender, gryndýl migrace … Z toho korporace a fašismus vrní blahem a jejich média mají orgasmus.

    2. To víš, že jo. Marx přece píše hned na první stránce Kapitálu, že základem komunismu je vlastnictví soukromého kapitálu nadnárodními korporáty, viď, ty troubo.

      1. tdx + adx

        Naprostý souhlas. Ale háček je v tom, že se podařilo většinu společnosti, včetně opozice či alternativy, infiltrovat významově posunutými slovy, takže je dnes pojem „levičák“ a jeho další tvary ( zvlášť křupavě vypečený je „neomarxista“ ) používán ve zcela mylných souvislostech.
        A vysvětlování bývá hráchem na zeď, protože libtard ani pravičák není zvyklý přemýšlet, analyzovat a už vůbec ne přiznat, že se v něčem mýlil, naletěl na nějakou lež, apod.

        1. Naprosto přesně, jn bych neházel, ač levičák, všechny pravičáky do jednoho pytle a raději bych v tomto případě psal „vlastní jedinečností a dokonalostí se opájející pravičák“. Krom těch jsou i pravičáci z víry v individuální zodpovědnost.

          1. K čemu je „přesná“ definice z webu, který je proslulý úmyslnými nepřesnostmi, jejichž vyznění non-stop hlídají celé smečky libtardů, takže ani pravdivá informace, zejména z oblasti politiky, historie nebo některých osobností, pokud vybočuje z žádoucí ideologie, se tam neohřeje déle než několik minut nebo hodin ?

            1. To najdete i jinde, mně se jen nechtělo pročítat stránky odkazů. Prostě neomarxismus je oficiální název ideologie, která toho s původním Marxovým učením moc společného nemá.

          2. Paní Katango,
            Odkaz ve Wiki je velkohubý a snaží se zastřít potřebu nové ideologie ,která se klube ven jako malé kuřátko a to nese mini tabulku s nápisem

            „JSEM NAČISTO NOVA IDEOLOGIE A JMENUJI SE ANTINEOMARXISMUS!“

            Všimněte si všichni ,že Wikipedie o ní nic neví a tak muže ta swinska vládní NEOMARXISTICKA ideologie žit a využít. chyby v učeni strejdy Marxe .Tak se stalo,že majitelé velkých peněz dali tu krajně pravicovou sračku pod NOS celé SV a ani KSČM, která se stala semeništem načisto levých funkcionarskych buržoustu nepoznala ,že právě JI byli ti hlupáci vytlačení z prdlamentu a nyní se živi prodejem asi 70 lukrativních nemovitosti, které možná patří NAM LIDU🍀🛠️♥️🇨🇿
            Chcete zažít nový únor 48, tak podporujte jako voliči pétidemolici a stranu PRO,která chce tento režim podporovat ,když se vyšplha na pódium a tam řve „DEMISI“na znamení zachování režimu, v kde by chtěli jen svoje koryta 🖕💥🥒pod heslem toho ŠWABA a pod pódiem stojící SV radostným voláním podporuje potleskem parlamentem odsouhlaseny PO/LICEJNI STAT,což prý je cíl i toho Jindry a Babi\uše,,kteří si tvrdohlavě odmítají do svých bezcenných programu dát program lidu ,program PNZ💥🇨🇿♥️🍀.Tady je to swinske neomarxisticke heslo jen ho podporujte a napište si ho v koupelně mýdlem na zrcadlo!!

            Nebudete nic vlastnit a budete štastni!

            Ta udělá ze všech zemědělcu tzvZelenym údělem je NEOKULAKY a zakáže jim jakoukoli existenci a brzy se budou muset i přestat rypat na své zahrádce ,neboť jim ji neomarxista zabaví stejně jako vše co zbylo ze socialismu i vám všem ,ještě stále se tešicim nejednotným individualistum typu pan Š.

            Láteří p.ANICKA z KSH první Antineomaarxistka a kazatelka svobody,demokracie a sociálních hodnot..

  12. S cinklým hadrákovým převratem korporát fašisté postupně, salámovou metodou, ovládli většinu obchodu. Podle svého zažitého lupičství terorizují dodavatele, úkolují souvěrce v parlamentu a ve vládě, i prolhaného Chazara Prouzu. Ten oblbuje s bájnou marží tři procenta. Hitlermarkety nákupní cenu ovoce nebo zeleniny násobí třemi‼️ To jsou ta propagandistická tři procenta?😝 třeba 10 x 1.03 = 29,90 ?
    S košer SSoudruhy záhady nikdy nekončí.

    1. To je stejné jako s těmi sio-lichvářskými půjčkami na „jedno procento“:
      Na každou jednu korunu půjčenou chtějí jednu korunu navíc zpátky…

  13. Vidláku, opravdu jste jasný kandidát na ministra zemědělství!
    S postřiky a hnojivy je to tragédie, vidím to i na postřicích pro malospotřebitele. Vše, co bylo účinné, zakázali, třebas Pirimor, Calypso, Reldan….
    Jinak, já začnu za týden prodávat vlastnoručně vyrobený džem – pouze šťáva z ovoce, cukr a kyselina citronová. Vidlákovi jsem přinesla angreštový džem(ten mám jinak jen pro sebe :-)), ale rybízový, ostružinový, směs bílého a červeného rybízu – uvidím.
    Baví mě zavařování a děti to nechtějí – drží různé diety, tak jsem se rozhodla, že to zužitkuji jinak.
    Těm, co také rádi zavařují, doporučuji Vesničana Oldu:
    https://twitter.com/oldafojtik
    Podle něj jsem už letos vyráběla okurky Ameriky – slaví velký úspěch v okolí; mirabelkový džem; a včera sirup z dýně – nevěřili byste, jak je to dobré. Horký nápoj v zimě:
    https://i.postimg.cc/JnLNGRjm/horky-napoj.jpg

      1. Asi dvojnásobek cukru + vláknina z dýně (kopřivy, špenátu, …) + kyselina citrónová jako konzervant, pokud to chcete uchovávat delší dobu.
        Kdysi chtěli lidé jen uchovat fruktózu na zimu, tak brali cukernaté ovoce.

    1. Alenko, nevíte zda vesničan Olda má i kanál jinde než na fejzbuku či tfitru?
      Ideálně youtube- no sám to zkusím najít.

  14. Ten návrh s povinně uváděnými nákupními cenami mi případá hodně naivní. V žádném zákoně totiž nevymyslíte, jak ošetřit všechny ojebávačky. Uvedu konkrétní příklad. Tak nebude od mlíkaře Franty máslo nakupovat český Lidl, ale německý nebo třeba papuánský zprostředkovatel, prostě firma, kterou česká legislativa nemusí vůbec zajímat. No a český Lidl ho pak nakoupí, klidně přes dva tři další překupníky v jiných zemích – však to bude jen papírový obchod – za patřičně navýšenou cenu. Kterou pak uvede u výrobku a splní svou zákonnou povinnost. Hotové, vyřízené, jak říká Bohuš.

    Co vlastně v současnosti brání producentům zveřejňovat ceny, za které od nich řetězce nakupují? Smluvní ujednání o obchodním tajemství?

      1. No, myslím, že je trochu rozdíl v tom zakazovat Daidalovi vyrábět křídla, a v tom upozornit ho, že vosk může být za určitých okolností nevhodný spojovací materiál. Obzvlášť když se nemůže spolehnout na to, že se syn bude držet jeho pokynů…

    1. Já o tom ale vím, něco podobného bych čekal a tak mu řeknu, že Lidl musí povinně udávat jako nákupní tu cenu, kterou měl výrobce té potraviny i kdyby to pak mělo ještě deset překupníků.

      1. Takže chcete, aby povinně uváděli výstupní ceny producentů, to potom ano, u zboží domácího původu to asi půjde, u zboží z dovozu se třeba najednou začnou objevovat cedulky „Made by Kaufland“, (abychom pořád neuváděli jen ten Lidl). Nakonec i u domácího zboží jen trochu upraví smlouvu s výrobci „private labels“. A když bude nejhůř, pořád tu máme jako pojistku v záloze Ústavní soud, který se postará o to, aby nebyly zahraniční řetězce zkráceny o svá nezadatelná lidská práva…

        Ale ok, řekněme, že napíšete stostránkový zákon, kde bude podchycena a ošetřena opravdu každá možná ojebávačka a ÚS ho nezruší nebo nějak neokleští. Pořád mi ale uniká, jak zveřejnění výrobní ceny přinutí řetězce snížit tu prodejní. U ČEZu, potažmo prodejců elektřiny, výrobní a prodejní cenu zná každý, každý ví, že marže v řádech stovek procent, a děje se něco? Nebo i u bank jsou marže poměrně dobře známé. A děje se něco?

        Podle mne chcete léčit (některé) projevy nemoci, ne její příčinu. Je to jako při celkové sepsi organismu vymačkávat vředy, které vyrazily po těle.

        Ale tím neříkám, že to nestojí za pokus, proč ne. Lepší něco než nic. Ale já bych měl jiný nápad. Radikálně změnit daňový systém tak, aby se společenský produkt dělil rovnoměrněji. To znamená zavést výrazné prvky progrese pro vysoce nadprůměrné příjmy. Například: Každý příjem (peněžní i nepeněžní) u fyzické osoby nad řekněme pětinásobek průměrné hrubé mzdy (aktuálně tedy cca nad 200 000 Kč měsíčně) zatížit 90% daní. U právnických osob progresivní zdanění zisku a zrušení daňových úlev a výjimek. Progresivní zdanění majetku fyzických osob, opět s tím, že dopad na nižší a střední třídy bude nulový. Obratová daň u kapitálových a finančních spekulací. Jak by řekl „klasik“, zdroje tu jsou, jen se hledají na nesprávných místech…

        1. Není nutné – stačí aby každý výrobce musel povinně udávat cenu za kterou prodal… (dneska se to maskuje za konkorenční boj)

      2. A není toto to nejstřeženější tajemství překupníka?
        A prodejce v tu chvíli nebude moci smlouvat, když bude veřejné, za kolik prodal jednomu. Obchodování přestane mít smysl. A hlavně tabulková cena zruší všechna „specifika“. To je jako by jste třeba v Japonsku nařídil, že tuňák bude za Tři stovky bez ohledu jak ta konkrétní ryba vypadá.

        Ve výsledku tedy v každém obchodě budou stát potraviny stejně, protože se srovná veřejně známá nákupní cena + maximální tolerovaná marže.

  15. /Lidé z města se rádi stěhují na vesnici (obzvlášť když je to blízko k dálnici), líbí se jim ten vesnický klid… ale mají tendenci si město brát sebou a nechápou, že vesnická idylka je vykoupena puštěnou cirkulárkou v sobotu ráno./
    A když se jim konečně povede všechny městské vymoženosti těm zabedněným vidlákům do vesnice implementovat, zjistí že vlastně žijí v dalším městě a odcházejí mršit další malou obec o kus dál.
    Toto jsem si dovolil říct jako zastupitel obce a povedlo se mi tím spojit tři tlupy (satelity) majitelů „paneláků naležato“.

    1. Ve Francii takový zákon na ochranu venkova mají, akorát nevím, jestli se vztahuje zrovna na cirkulárku v sobotu/neděli ráno. Spíš bych řekl, že se to týká jen těch kohoutů a tak. Ta cirkulárka sere i mne, starousedlíka, a ani z dětství si nepamatuju, že by byla nedílnou součástí vesnické kultury…

      1. Jsme ve vilove ctvrti a jeden soused si to zmylil s vesnici. Obstaral si nakeho japonskeho kohouta, ktery k zurivosti celeho okoli, rano po rozedneni hlucne kohoutil. Nebyla se zbohatlickym debilem rec. Az jednoho rana kohoutek nekohoutil a nasli v nem strelu z malorazky… Dokonce prosli poldove sousedy se ZP a vzali si dve na balistiku. Nic nenasli, pac si neuvedomili ze zbran kat. C je mozno zapujcit jinemu opravnenemu drziteli bez ohlaseni a jaksi cele mesto zkoumati, to se jim fakt nechtelo i kdyz se soused jmenoval stejne jako tehdejsi pan ministr vnitra… … Pouceni z teto bajky, zvici primo la Fountina ? Na hruby pytel hruba zaplata 😀 😀

        1. To se samozřejmě dalo čekat a to ponaučení je myslím správné, když se s panem sousedem nebylo možné dohodnout po dobrém, ale zastřelit kohouta a zastřelit souseda s cirkulárkou je přece jen trochu jiné kafe. I to vyšetřování by pak asi mělo úplně jiné grády…

        1. Jinak obloukovou pilu jsem už taky viděl, ale používám jen v případě, že se mi časově nevyplatí tahat s cirkulárkou, anebo oživovat řetězovku

      2. ani z dětství si nepamatuju, že by byla nedílnou součástí vesnické kultury…

        Zalezi na tom, kdy to detstvi probihalo. Od 70.let uz to beznou soucasti bylo.

        A propos, nechce nekdo cirkularku?

        1. U nás, tehdy na malém městě a ve čtvrti rodinných domků, byla nedílnou součástí nedělního klidu. Jsem ročník 1955.

  16. V rádiu jsem nedávno zaslechla rozhovor s jakýmsi ekoaktivistou.
    Prý v Bruseli vydali zákaz hluboké orby, bo to rozšmelcovává žížaly, kterých je potřeba na dělání tunýlků v půdě.
    Víš o tom něco?

    1. Hluboká orba zničí larvy chroustů, jelikož ty přezimují v nezámrzné hloubce. Mám amatérské kompostiště z gumového pásu o průměru cca 2 metry, V něm mi vše spolehlivě zhnije, házím tam všechny organické zbytky, včetně nasečené trávy, je tam i hodně žížal „hnojníků“, ty spolehlivě sežerou stravitelné zbytky a výsledkem je úplně černý kompost. taky ho občas proleju vápenným mlékem, abych srazil kyselost. No a ve spodních vrstvách je hodně larev chroustů, které vybírám do kelímku, jako pochoutku pro sousedovic slepice.
      Pro zajímavost : jednou mi tam přezimoval ježek, spolu s užovkou stromovou. Na podzim se tam navrství hodně listí, abych ho nemusel pálit, asi je tam i v zimě teploučko.

      1. V Americe se hodne mluvi o „neorbe.“ No till. Sleduju to uz leta. Nekteri to umi. Nechaji na poli zbytky urody, slamu a tak, a vysejou nejake zelene hnojivo. Musi mit specialni masiny na tu setbu. Pak na to pusti dobytek. Ale myslim, ze je to dost komplikovane; puda nerodi, kdyz neni provzdusnena.

        Zemedelci tady casto delaji hlubokou orbu proto, protoze jsou traktory cim dal tim vetsi, a katastrofalne udusavaji pudu.

    2. Orat lze půdní bloky erozně neohrožené (v LPISu zeleně). Ostatní pouze za ztráty nároku na dotace. Výjimku má zaorání hnoje.

        1. Bohužel se tak děje zejména na té erozně neohrožené – na rovném, obvykle úrodném poli, se nejlevněji staví, viz např. nejúrodnější černozem u Moutnic (zimní stadion a parkoviště).

  17. „Především bych halasně vykřikoval, že okamžitě přijdu se zákonem, který nařídí obchodním řetězcům, aby vedle prodejních cen uváděli i nákupní. “

    Ale to přece nejde, Vidláku, ani teoreticky. To je hodně naivní přístup neznalý obchodní politiky obzvlášť velkých společností.
    Obchodní politika i politika prodejních marží je know-how každé obchodní společnosti. V jedné obchodní společnosti mohou mít různé přístupy k různým sortimentům zboží – velkoobrátkové s nískými maržemi versus nízkoobrátkové s vysokými maržemi.
    Každopádně zveřejnění obchodních marží u prodejních řetězců by znamenalo obrovský kopec soudních sporů a hlavně tlak na zveřejnění obchodních marží JAKÝCHKOLIV obchodních společností.

    1. Jo, ať se zahltí a soudí se mezi sebou do roztrhání. To by byly diskuse…
      Neměli by čas soudit chudáky, co nemaj na polívku v závodních jídelnách a tak kradou.

  18. Ne že bych tomu rozuměla. ale jak se hnojilo a čím – dřív, když nebyla chemická hmojiva. Nepamatuji, že by strýc nebo děda měli nekde nějaké pytle s hnojivy.

          1. Přibyly 3 miliardy lidí, a to je jako dobře? A jak jsou na tom zdravotně, ty miliardy klientů farma průmyslu? Jak vypadá půda na které se pěstují potraviny pro ty miliardy?

    1. Slyšela jste někdy třeba o Thomasově moučce ? A thomasování se neprovádí v ocelárnách už pěknou dobu. Kostní moučka ? Chilský ledek ? Guáno ?

  19. Když můžou Němci můžeme i my
    No však. Je třeba mít své zájmy. Nebo při mětí je prosazovat? Je k prosazování potřeba síla ? Nebo aspoň odhodlání ?Je třeba nenahrazovat slůvko zájmy slůvkem hodnoty. ..

  20. Ano pane Vidláku, pokud by vás to potrefilo, máte mou podporu. Myslím doslovně.
    Bohužel, asi 70 % všech sraček přijímáme bez možnosti je změnit z EUhnije.
    Ale dá se to ojebávat, nebo si vykřičet svoje, jako Poláci, pokud budeme „zlobivé děti“.
    Jen drobná poznámka: jako čistý člověk v politice nemáte šanci.
    To není nic proti vám, jen určitá životní zkušenost starého psa.
    Na ministerstvech je spousta náměstků a úředníků a než vůbec „trefíte na záchod“, než proniknete do struktury, než zjistíte kdo s kým (a kolikrát) proti komu, budete dávno venku.
    Ty struktury jsou dost zabetonované, soukolí je pravidelně pod promazávané a nakonec zjistíte, že buď poplujete s proudem, nebo na vás něco najdou.
    Nemusí to být pravda. Stačí pár let běhat po soudech jako paní Vitásková.
    Kdysi mi řekl jeden posranec: „Na každého existuje nějaký šuplík, který se v případě potřeby otevře. Každý má nějakou cenu.“

    1. Bohužel je to tak. Kurz v Rakousku by mohl vyprávět – mladý, perspektivní, charismatický sympaťák, který měl ambice být kancléřem na desetiletí. Jenž měl jednu vadu – neměl v hlavě nasráno. A jak se nad ním zavřela voda. Dostal patrně nabídku, která se neodmítá – teplé místečko nadoživotí někde stranou. A šel.

        1. jj, Rakousko, vyspela zapadni zeme… kdyz je nemuzete porazit volbach, zapojite tajnou sluzbu. Nejlepe sprateleneho statu… a natocite video.

          Ted ma soud… zaujalo mne tam jedno:
          Kurzův obhájce Otto Dietrich hned na úvod jednání žádal výměnu soudce. Radasztics je podle něj podjatý, neboť v dřívějším procesu, který se týkal nákupu údajně předražených letounů Eurofighter, měl tehdejší státní zástupce Radasztics údajně blízko ke Kurzově protivníkovi Peteru Pilzovi ze Zelených.

          Soudce námitku podjatosti zamítl. „Nemám vůči Peteru Pilzovi ani přátelský, ani důvěrný vztah,“ řekl Radasztics.

          Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rakousko-sebastian-kurz-soud-kriva-vypoved.A231018_101746_zahranicni_kha

          To jako fakt takhle funguje? Jako ze sam rozhoduju jestli jsem nebo nejsem podjaty? Nemel by podle tehle logiky rozhodovat o sve vine sam obvineny?

  21. Hele, minule ste psal, že ste měli 8 tun obilá z hektaru, gde je to vidět na ceně chleba a rohlíků.
    Tady byl už drahej chleba za 26 korun a gde sou konce? Jen se něco okecá , politicky prožbrblá a kára mordechujckých daní jede vodsud stále do cizákova.

      1. Ále, nigde sem to nečetl. Ále mohl třeba říct proč kupujeme na vratku od germanbenderovců naše mlíko, elektriku a bůh ví co s jejich přidanou hodnotou. Kua chcu mlíko, litr, né deci, za 2,-kč. Zařiď to vidláku. Máslo 250g za 8,-kč, pívo za 2,- kč, cigarety, dvacet kusů za 4,-Kč. Už mně nudíte.

        1. Stačilo by euro za 12 a bylo by mléko, ba i máslo by bylo. A přitom koruna oslabuje a STAN chce euro do roku 2030, to půjdem všichni po žebrotě kvůli vrahum z Wallstreetu, co to takhle nastavují.

          1. Kua jak je možný, že ti „země-délci“ můžou jídlo vyvážet? A gdyž nemaj traktory, ať jim je vláda koupí od Zetóru. Ale je to jako v blbákově, koupěj raději jeden šrot kulomet za půl miliardy a zahodí to něgde v prdelákově.

            Se posrali, fšichni už. Volit naše potřeby to né, raději tady budeme diskutovat o nesmrtelnosti harpagondechujcké pijavice a divit se že a fakt je pijavice. Pak přiběhne něgdo s deseti základními školami a přečtenýmy stohy papírů, že teda poď se názorově přetlačovat.

            1. Zloději sou závislí na exportu. Jinak u nás se dá vyrobit téměř fšechno, jen pro nás, naše děti. Že by nebyly ty zázraky mediálních výplachů? No a?

              1. Cizí montovny tu využívají levnou pracovní sílu, to by bylo aby ještě ztratili na kursu eura. Však ona se nikoli nej ČNB postará. Však píšu vrazi z Wallstreetu

                1. Gdybysme byli nemehla zafšivený co koukaj gde co šlohnout, tak by nám do dvéří ty dva prstíčky nestrkali.

                  Zapálili by nás napalmem nebo neštovicema a menovalo by se to tady už dáávno jinak.

                  Dnes se nacházíme v období, gdy se probudilo pár, opravdu pár blboňů, co se snažej říkat něco lidem. Dělaj to samozřejmě blbě, fšechno vykecaj do internetu, což je katolická zpovědnice, na vlastní riziko a snažej se se svým mdlým mozkem oslovovat masy tupanů, keří si seděj na vedení.

                  Jediné, čím lze sebrat blboňům chléb a hry sou volby potřeb. Nic jinýho nemá šanci uspět.

                  No a protože se probudilo málo lidí, tak sme na tom tak jak sme. A řeknu fákt, vážně. I stovka gdyž chybí, tak se něco nerozjede. Zatímco odsud tryská miliardy denně použitelných hodnot na budování naší neotřesitelnosti, lze se jen směšně a hloupě proti temu ohánět slovem.

        1. Sibylo, prosím, přečtěte si po sobě příspěvek, než to odešlete. „To po domácího vyrobené pečlivě nebo upatlaná marmeláda..“ znamená co?

    1. Kdysi to Vidlák psal. Že než by člověk kupoval od zemědělce ze dvora, měl by se nejdřív podívat po dvoře a ještě líp – s farmářem si povídat. A s domácí výrobou zavařenin a pečiva je to podobné. Když uvidím v kuchyni chlív, tak holt si nekoupím. A ono se čistota a pořádek jen těžko trvale fixlují. Co zdraví ohrožujícího může vzejít z domácího pečiva nebo z domácí zavařeniny? Jo, kdyby to bylo maso nebo fazolky ve slaném nálevu, tam bych asi byla opatrná. A nakolik si můžete být jistá, že to, co koupíte v obchodě bude hygieničtější? Co když ty rohlíky ráno stály v přepravkách na rampě a s…i na ně holubi?

      1. V dobách dávno minulých jsem pracoval v pekárně. Vozíky na právě vypečený chleba stály venku a srali na ně ptáci. No a pekaři si pochvalovali, jak ten chleba po těch hovnech krásně klouže.

        1. Alimentární nákazy a otravy nelze podceňovat. A mít na výrobku složení a vyznačení trvanlivosti není vůbec špatné, nevím, jak by se s tím nějaká domácí matla patla vyrovnala a jak by spotřebitel zjistil, jestli to nedělá ze schnilé a neprodejné suroviny.

          1. Co myslíte, přebírá v průmyslové výrobně moštů někdo jablka, aby se tam do drtiče nedostala nahnilá, plesnivá nebo červivá ?
            Doma je i vykrajujeme.

          2. Proč by pekárny kupovaly kvalitní a nezávadnou mouku s atestem, když mohou skoro zadara použít semletý ukravínský sajrajt, co bude nepochybně obsahovat i těžké kovy, vzácné zeminy a nemálo přimletého olova..
            Ukravínci na to možná mají navyklý trávicí systém, ale my ne.

            Povídali mi, že mnozí ukravínci musí v ČR pít jen balenou, demineralizovanou vodu. Z naší kohoutkové, bezpečně splňující všechny hygienické standardy, prý mají křeče a průjmy.
            Takže stát jim dodává, nebo platí i balenou vodu.
            Zajímavý je na tom to, že z těch sraček, co mají tam u nich (jó, ty standardy…), žádný křeče a průjmy nemají.
            Říkali, že ukravínec se klidně napije i z větší kaluže, až si kal sedne.. Tak to svědčí spíš o opaku – že mají pajšly odolné i proti bakteriím a třeba jílu a pulcům, když se dokáží napít i z kaluže…
            Ale naše kohoutková voda jim prý smrdí a mají z ní problémy.
            Myslím, že to bude jinak, že je to další bouda a humbug na státní správu a náš sociální systém, ty jejich střevní potíže.

            Nakonec to bude, jako s těmi musulmany, co jim v záchytu přinesli „kuřecí“ obdobu jakéhosi jejich jídla. V pohodě to sežrali, velice jim to chutnalo – a pak někdo z Čechů zachrochtal.
            Šlo o nějak upravené, asi tzv. křehčené vepřové maso – a když jim to po tom zachrochtání došlo, tak šli hromadně strkat prsty do krků a smrdělo to vzpourou čmoudů.
            Komedianti zatracení.
            Nakopat do řiti, suchary a vodu – můžeš být rád, že se tu nestřílí.
            Zatím.

    1. Re: Halef

      Nedojde.
      Vidlák je NAPROSTO nevhodný kus k jakékoli funkci.
      Neustále by chtěl, aby soudruzi pracovali. A navíc jen za svůj tabulkový plat.
      Z toho je zřejmé, že ho někdo v jeho dětství neustále mlátil do hlavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *