22 června, 2024

Už to bude rok…

Pamatujete? Bylo těsně před válkou. Ukrajina ostřelovala Doněck a 75% dotázaných nevěřilo, že by Rusko mohlo na Ukrajinu zaútočit. V televizi se to hemžilo projevy všech možných státníků, kteří mluvili o míru, ale někde v zákulisí se už všechno chystalo na střet. Vojska už byla v pohybu a čekalo se na Putina, jak se nakonec rozhodne. Já jsem právě před rokem psal, že se podle mého soudu situace uklidňuje a že je pro Putina nejvýhodnější jen pokračovat v manévrech kolem ukrajinských hranic. Situace se neuklidňovala, byl to jen klid před bouří.

Pak to přišlo… Vpád ruských vojsk, desetitisíce běženců na hranicích, prudce rostoucí ceny pohonných hmot, kolony vozidel jedoucí směrem na východ, aby se podílely na zvládnutí uprchlické vlny, nabídky na ubytování Ukrajinců v domácnostech… a všeobecné očekávání, že válka bude krátká. Jedni čekali, že Ukrajina vyzbrojená Západem brzy zvítězí, druzí zase čekali, že Rusko Ukrajinu hravě obsadí.

Když si dneska chronologicky vezmete, jak se vyhlašovaly sankce, jak se prováděla opatření na pomoc uprchlíkům a jak se řešila vojenská pomoc na Ukrajinu, tak je to jak ohnivým písmem. Válka bude krátká. Podle toho také jel henten oficiální mediální narativ. Rusům dochází lidi, munice, jídlo, tanky, rakety, součástky, nafta… ještě pár dalších svatých Javelinů a HIMARSů a vítězství bude naše.

Nevím, jak se na to dívali v Moskvě, jestli měli podobné tendence, ale podle všeho jim nakonec dočasně došli jen lidi. V září… na jeden měsíc. To měla Ukrajina svojí hvězdnou hodinu. Ale pak přišla rasputica a v zimě už vypadala situace na bojišti zase úplně jinak.

Podle mě se jako nejstrašnější věc této války ukáže to, že Západ dokázal přesvědčit sám sebe i Ukrajinu, že v této válce může vyhrát. Tohle je i po roce války pořád stejné. Rusko je už už skoro na kolenou a stačí ještě chvíli vydržet a dodat ještě trochu zbraní.

Najděte mi někoho, kdo od začátku tvrdil, že to bude dlouhá válka. Toho bychom měli poslouchat. Kdokoliv, kdo dokázal v únoru a březnu říci, že válka může trvat roky a půjde o válku opotřebovávací. To je náš člověk. Z našich předválečných úvah se totiž nevyplnilo vůbec nic. Z úvah našich pravdomluvných médií také ne. Vojenští „experti“ se ukázali být na stejné úrovni jako jeden obskurní Vidlák. Rozdíl byl jen v tom, že já na svých tezích nelpím a když se ukáží chybné, zbavuju se jich.

Za mě je to Dominik Ticháček, který od začátku říkal, že Rusům jde o něco jiného, než dobýt Kyjev. Tvrdil, že ruská strategie je rozložena do tří fází. Nejprve zabrat za každou cenu co největší kus ukrajinského území, aby se válka vedla tam. Což bude trvat šest až osm týdnů. Pak bude následovat fáze konsolidace fronty, příprava logistických tras, taktická racionalizace bojiště, případně zkrácení fronty. To bude trvat šest až devět měsíců. A pak bude následovat fáze setrvalého ničení ukrajinských sil, která nemá žádné časové ohraničení. Taktika vykusování. Dělostřelecká převaha a nekonečné ostřelování.

Podle mě je to od začátku do konce jediný konzistentní názor, který víceméně obstál a vysvětlil obstojným způsobem, co se na tom bojišti vlastně děje a proč jsou věci tak jak jsou. Podle všech možných Visingrů a Vojáčků už teď Ukrajina měla dobývat Krym a maršál Petrla by dával mapky o tom, že Ukrajině ve skutečnosti patří i kus Ruska.

Jinak jsme přesně tam, kde jsme byli před rokem. Jen z dočasného uskrovnění, které mělo trvat jen chvíli, se začíná stávat uskrovnění trvalé. Zaplatili jsme to inflací. Ale vítězství nepřišlo, tak bude inflace trvat dál. Zaplatili jsme to drahými energiemi. Ale vítězství nepřišlo, tak se na nějaké velké zlevnění těšit nemůžeme. Zaplatíme to novými daněmi, které se vládnoucí ODS před rokem ještě nedovedla představit. Zaplatíme to pozdějším odchodem do důchodu, nižšími valorizacemi, zaplatíme to našimi nemovitostmi, na které už brzy nebudeme mít.

A vzhledem k projednávaným mobilizačním zákonům, jsme jen krůček od situace, kdy to rychlé vítězství nad ruskými hordami zaplatíme i krví našich dětí. Nebo atomovým hřibem nad Prahou.

Hele, já chápu výhrady všech, kteří říkají, že se demonstrováním nic nezmění. Ale copak to jde, nedemonstrovat? Copak to jde, nejít tam a neříct prostým množstvím, že se nám to nelíbí? Copak to jde, zůstat doma a říkat si, že to nemá cenu? Copak to jde, když jsme rok poslouchali, jak už brzy bude po válce… ale dopracovali jsme se na práh mobilizace? Copak to jde, čekat doma na Godota?

Dumejte dumejte. Máte na to tři týdny.

458 thoughts on “Už to bude rok…

 1. ..řekl bych, že do zítřka rána bude ještě … dle našich hloupých médií v čele s ČT a ČRo .. Ukrajina vyhrávat .. a pak po těch všech konferencích .. bude muset s pravdou ven … s pravdou, kterou každý normální člověk zná .. Bachmut padne a pak už to pojede velice rychle jenom z kopečka dolů!!

 2. Anonyme, nemáš koule psát pod nějakým nickem a tvářit se, že si anonym co zde příspívá dlouhodobě, tedy já?
  Tím chceš říci, že nemáš navíc než se skrývat za někým jiným, holt sráč se pozná vždy, křičí za zádama druhýho…

 3. Jaktak koukám, platí furt, kocour je pryč a myši mají pré. To se to tu vyrojilo, jakoby Vidlák byl spokojenej a doufal že se fšichni přesunou k němu, proto ten “ é „pořádek“ ještě podporuje… fujtajxl že mu není hanba

  njn bylo tu fajn , ale že nic netrvá věčně opravdu platí. Jak zjistil, že není doma, tak všechny sliby o nepolitice a o jarních pracech uletěly komínem…

 4. Vláda chce sebrat každýmu důchodci cca 1000 Kč měsíčně a tady největší diskuse o tom, že někdo, kdo má na fotoelektriku na baráku, zaplatil 59 Kč penále!

 5. A to vše, kvůli penzím. To je masakr.
  Stav legislativní nouze na žádost vlády vyhlásila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.

 6. Tož dozvím se někde, co je to za šaškec a proč senilní protektor najednou zavítal na starý kontinent, který s přispěním EUšmoulů, srazil na kolena? Je to známka uklidňování stávající situace, nebo předzvěst eskalace?

  1. Je to známka bezradnosti SS politiky. Prostě zkoušejí to či ono a sledují jestli se trefili. Zatím pokaždé vedle. Mají stále tentýž základní problém, který se neustále prohlubuje – zelené papírky svět fascinují stále méně.

  1. Není nutno vyhledávat každodenní zprávy z fronty. Ono zásadní přinášejí Říšská média. Třebaže zkresleně, zaujatě, opožděně, se spoustou ideologického okecávání, ale…přinášejí. Tak jako o porážce u Stalingradu.

   1. Nesleduji nic z toho, stačí občas rádio v autě nebo v práci. I když je tam podstatná změna – málo keců a hodně západní muziky, propaganda dosáhla svého cíle.
    A proto bylo v práci povolené rádio, bylo třeba ty hovadiny lidem mlátit do hlavy i během směn.

 7. Nastal čas si přečíst program strany PRO.
  https://stranapro.cz/program/

  Článek 7. Pro zahraniční politiku
  Odstavec 2)
  a. Zůstat členem Evropské unie, avšak požadovat zásadní reformu unie…

  Pane Rajchle, to je neprovoditelné a najivní.

  1. Činovníci se právě radují, že ČR se spolu s Polskem stala lídrem EU.
   Tak pevně a neochvějně si nikde jinde v boji s uchvatitelem Putíinem nepočínají.
   Upírají se na nas oči celého demokratického světa. A ňáký Rajchl by do toho chtěl hodit naší osvícené vládě vidle.
   To by se dědeček Biden mocinky mračil.
   ☹️

   1. Pravda, Helenka neměla představu, co bude za 33 let. Že nebude úplně nejoblíbenější, ba že nelze topit, jako v onom roce, však hoď kamenem!

   1. Válka na Ukrajině se začala připravovat už před více než sto lety, ještě pod velením Rakouska-Uherska – výrobou nového ukrajinského národa.

 8. https://youtu.be/qWOOqvWjebA

  Mám tu ve starších komentář, který jsem sebeobdivně nazval Čtrnáct tezí českých. Jsou to výtky, které jsou kladeny především Vidlákovi a Rajchlovi, všeobecně pak vůči pořádání té demonstrace 11.3.
  Ve videu je Rajchl u Xavera, i když není vyloženě nejnovější (dva dny), mluví tam o mnoha věcech, tezí se týkajících.

   1. Díky za opravu, váš odkaz je ten správný.

    Dal bych prve ruku do ohně, že jsem ten odkaz poslal dobře. Pak bych teda musel s tím na popáleniny…

    1. PANE Pikolomini VASE KOMENTY JSOU PRO SV tj její AA team PROZATIM VELICE ZAJIMAVE

     Je tu návrh podpořit vašimi odkazy program PNZ(+),který tady nebyl prozatím nikým zdiskutovat a jsou obavy,že by došlo k zablokování KSH jako se už to jednou stalo.Pokladame totiž program pana Reichla za nedostatečný a domníváme se,že by mu pomohlo posílení o PNZ (+),aby se vůbec dostal do Sněmovny,neboť jeho koncepci považovat demonstrace místo za prostředek za cíl pokládáme za dosti nedostatečnou a slabou!
     Co vy na to?

       1. VEVCO ,
        V PNZ stojí úplný šoky,tak bacha na infarkt
        1.
        Na co změnit režim,aby nekradl dvě třetiny platů a penzí!
        2.
        Jak zajistit kontrolu námi zvolených zástupcú dnem i nocí možná všemi voliči!
        3.
        Jak nahradit 34 let trvající vládní embargo na Zákon o referendu, aby krachlo!
        4.
        Jak odstranit monopol na informace pana GŘ TV a zajistit,aby se o svůj lup rozdělil!
        5.
        Topit připravovanému režimu,ŠWABISMU,aby vás všechny neokrad o všechny peníze

      1. Pane M,
       to PNZ prodiskuovat s pódiem na Václaváku nepůjde,tam se bude pan retor předvádět a spolu s pódiem nastřádat a nic zase z toho jeho prý jeho programu pro „BIDNIKY“ nevyjde a uvede do smíchu jen celou vládu,která mu vzkazem,že s tou slabotou do sněmovny nedostane a já bych mu řada pomohla,ale on nechce!
       Pan Reichl slíbil,že da do sveho programu všechno co vymyslí voliči ale ,aby se tady objevil a my mu to včetně vás vysvětlili to ho nenapadne!
       A když tady napíši,že vám režim krade dvě třetiny platů a penzí tak nebudete věřit stejně tomu jak to opravdu dělá ,aby jste se toho pane M už 34 let nedoomakl!
       No ni?

       1. Vy mi připomínáte toho vědce, co vymyslel rádio a pak se zbláznil. Ne, toho ne, toho ne, vlastně. Spíš toho, co vymyslel tu žárovku. Jenomže bydlel na Marsu a jen shlížel na planetu Zemi, jak se halí do tmy při západu Slunce a kroutil hlavou nevěda, jak dostat žárovku mezi lidi. Je to možná jen ten poslední zádrhel plánu navzkříšení Země, jediný. Nic na plat, musíte do Prahy, je to vaše občanská povinnost, tady se těžko propíšem do něčeho kloudného

        1. MATE PRAVDU pane M ,

         Nemohu za to,že SV tj Spolecnost Voličů (možných až 8 275 752 členu) zda se neexistuje,já jsem jen sama kazatelka sociálních hodnot ,tj „nesmíte platit odpustky“ a vy jak se na to dívám,nejen že neposlechnete neboť máte rád vámi zvolené SATANISTY ,nedáte na ně dopustit,zkrátka nedokážete rozebrat jednotlivé body PNZ(+)tj psát k věci ! HRUZA no HRUZA!!!
         Chimera ,že demonstrace je váš cíl a ne prostředek vás sežrala na bílou kost a ohrazené hnaty a tak přesto,že víte jak demonstrace jsou předmětem vládního výsměchu a tak si teda tyto postuláty dejte za uši a tam ať si počkaji až lidem dojdou peníze a nuzné penze a pak je hezky odtamtud budete muset stejně vytáhnout!
         No ni brouku?

 9. Jen tak pro představu, jak mladí lidé přemýšlí (naformátováni, zhypnotizování).

  Jak skončí válka na Ukrajině? 🇺🇦 | Bratříček
  https://www.youtube.com/watch?v=vHZPn0jUuNY

  BROCAST #82 – Ondřej Tesárek aka Bratříček
  https://www.youtube.com/watch?v=vHZPn0jUuNY

  Podívejte se na odezvy pod videem.

  Super video.

  Nejlepší hodnocení celé situace..

  Ahoj super host…

  Výborný rozhovor…

  Luxusní rozhovor kluci…

  Mám o naší zemi velkou obavu. Velkou.

  1. Ten dotyčný je takový brouk pytlík. U ničeho nevydrží. plný nadšení něco začne a za chvíli od toho uteče. Fčil se pasuje na ředitele zeměkoule. Ale jak píšete, hrůzu vzbuzuje skutečnost, kolik přiblbel ho hltá.

   1. Takových obdobných ytube kanálu je nespočet. Tisíce. Nic odborného jen tlachání, ale přitom významné řízení.
    Je to obrovská zbraň nepřítele kdy pomocí sociálních sítí nás roztříštili na mikro skupiny.

  2. Luxusní 😀 Děláš PR jako na sexuální hračku 😀

   Ale doporučuju pár jeho videí, kde kdáká jako svazák jak Putin je Hitler, jak bojují rusáci, vlastně šrotem z druhé světové a urkajinci jak postupují, že se nechápu, že nejsou už v Moskvě 😀

   Bratčíček je fakt číslo co stojí si poslechnout, ale myslím, že archanděl si myslí, že někdo kdo má mozek si nebude myslet, že je to další „debil“ 😀

 10. https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/-Nepiste-to-o-Ukrajine-i-kdyz-je-to-pravda-Vladni-boj-o-pravdu-Jinak-a-skryte-729741
  ——
  Mimo jiné:
  „ani nemůže odvolat k soudu, protože nikdo neví, kdo o tom rozhodl,” zdůrazňuje Ryšánková.

  Konec „bojovníka s dezinformacemi” Klímy vnímá ve svých důsledcích negativně. „Poněkud se obávám, že Michal Klíma, který ve sněmovně vyprávěl, že vlastně o tom, co připravuje, nic neví, bude ten, na něhož budeme vzpomínat jako na milého popletu.

  Začlenění cenzurního zákona pod bezpečnostní složky (české dezinformace přebírá ,národní bezpečnostní poradce‘ Pojar) je také velmi nebezpečné. Stát se nezbavuje kontroly mediálního obsahu, ale z neschopnosti dát jí zákonný rámec ji posouvá do bezzákonného působení tajných analytických útvarů ještě tajnějších služeb.

  Ani se nedozvíte, kdo rozhodl, protože je to tajné také.

  Galilea označovali za heretika, protože šířil dezinformaci o tom, že se Země točí kolem Slunce. Jak to s tou dezinformací dopadlo, všichni víme,” říká analytička. „

 11. Tak se jdu mrknout, jakou spoušť tu zanechalo, to včerejší anonymní tsunami.
  Anonym, mi nevadí, ale anonym ano. Na druhou stranu si anonymem trošku posiluji pevnou vůli 😀 Když ho čtu, tak mám nutkání, mu odpovídat také uštěkaně a vulgárně, ale držím se 👍

  1. A to když si uvědomíš, že pod anonymem píšou minimálně dvě různé osoby, to nervy ještě víc napne, protože nevíš, jestli odpovídáš tomu co tě naštval…

   1. To není web toho gogo, co chodí sem.
    Ten zdejší se jím jen chvástá, není jeho.
    Stačí pozorné pročtení toho blogu a porovnání s tím, co „zdejší“ gogo píše sem.
    Termínově to raději označovat nebudu, zdejší citlivé dámy a pan domácí, by zas brblali. 😀

 12. Bidetova „překvapivá a nečekaná“ návštěva býv. USSR byla odsouhlasená Moskvou))) stejně, jako jeho odlet spátky do Polska.

  Aby se tam hlava „výjimečné“ velmoci dostala, musela požádat o koridor a koordinovat návštěvu s politicko-vojenským vedením druhé velmoci a vojenské síly musely také vzájemně komunikovat.

  Associated Press: Bílý dům nechtěl uvést podrobnosti, ale poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že Bidenova návštěva v Kyjevě byla Moskvě oznámena krátce před jeho odletem z Washingtonu „pro účely dekonfliktu“ ve snaze vyhnout se jakémukoli přehmatu, který by mohl obě jaderné země přivést do přímého konfliktu. (translated by DeepL)
  https://apnews.com/article/russia-ukraine-zelenskyy-biden-f00af220669457d5ba07127c7e57a27b

  1. Docela povedená fraška..
   Průšvih by však nastal, kdyby bidet skonal sešlostí věkem cestou vlakem do Polska.

   1. K té frašce: blbeček Zelinský, nemaje o tom ani páru, pustil Bidetovi letecké sirény počas jejich procházky městem, ale odvážný děda ani nemrk!
    Anebo, druhá možnost, na dohodu s rusama zapoměl, ale byl na práškách takže to vyšlo nastejno.

    1. Třetí možnost, že je neslyšel. Feťák a dementní stařík, dva hlavní představitelé vyspělé západní civilizace. Bože, jak hluboko jsme klesli… :-))

     1. Amíci byli údajně s Rusy domluvení.
      Sirény a jakože letecký poplach, si imho vymyslel český mainstream, resp. lháři ze seznamů a podobných sračkometů.

  2. Mně by spíš zajímalo proč tam jel a co mu slíbil aby kapituloval. Protože nedávno psali, že amíci chtějí skončit, ale zelí se šprajcuje. Tak nevím.

  1. PAN KELLER ZUSTAL NA UROVNI TZV POLITOLOGŮ!

   Ti jakoby uměli popisovat situaci ,do které nás sataniste z pétidemolice tlačí ,ale buď nesmí nebo neumí navrhnout nápravu.Ta je hned v prvním postulatu PNZ (+), v následujících dalších doposud nikým ze zdejších
   lidových komentatorů zkomentovana a asi se to nikdy ani NESMI stát!
   No ni?

 13. Vidláku, díky kniha mi práce už dorazila.

  Svým libtardím kolegům jsem, k jejich velké nelibosti, naočkoval, že takto cvičíme výměnu svých konspiračních teorií na dobu zrušení svobody vyjadřování.

  Takhle má napříště Koudelka i s Fialou po ptákách….. ;-))))))

 14. Spojené státy spolu s 50 partnerskými zeměmi převedou na Ukrajinu více než 700 tanků, tisíce obrněných vozidel, tisíc dělostřeleckých systémů, více než 2 miliony dělostřeleckých granátů, řekl americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci v Kyjevě.

  „Koncem tohoto týdne oznámíme další sankce proti elitám a společnostem, které se snaží uniknout nebo podporovat ruskou vojenskou mašinérii,“ řekl.

  Biden také řekl, že tento týden Spojené státy poskytnou miliardovou rozpočtovou pomoc, aby pomohly zajistit základní služby pro ukrajinské občany.

  1. Hura, a rekl taky kde je tech 31 tanku, ktere slibil uz pred casem?
   Nebo je jeste porad vyrabi?

   Jinak uz davno prece uvalil sankce, ktere pry uz ani prisnejsi byt nemuzou.
   Takze ty nove snad konecke to Rusko zbankrotuji a Rubl uz konecne nebude mit ani cenu papiru.

   Nebo je tu porad moznost, ze Biden bude zase za lhare.

   1. Bé je správně. Americkému presidentovi je dovoleno lhát, je-li to v zájmu USA.
    Pamatujete? USA nemají přátele a kamarády, mají jen své zájmy. America First!

    Válka krátká ani být nemohla.
    Nechci se ničím prsit, že jsem to říkal – neříkal a nepsal, jen jsem se podíval na mapu.
    Ukravina je sakra flák země, který může dostat pod totální kontrolu jen člověk či lidé, kdož jsou „tam odsud“, narodili se tam, pocházejí odtamtud, nebo jsou to bývalí občané SSSR.
    Ukravinu, Bělorusko a už v žádném případě RF, nemůže dostat pod kontrolu, či snad dokonce vyrabovat žádný cizák, natož tak NATO.
    Pokud by se k tomu nedejbože, kvůli fatálním ruským chybám schylovalo, tak dojde na slova VVP.
    K čemu by byl Rusům svět bez Ruska?
    Na Rusech si zatím vylámali zuby všichni, kdo si je předtím nafoukaně brousili.
    Nepamatuju se ani na to, že by sovětskou armádu ze své země vyhnali negramoti v sandálkách, jako se povedlo vykopat tam odsud slavnou US ARMY a její „spojence“.
    V tomto ostudném a názorném případě, média vykonala americké armádě doslova medvědí službu. Ten úprk na poslední chvíli, včetně kolaborantů, visících na podvozcích letadel, pečlivě fotila a natáčela. Je zvláštní, jak málo těchto ikonických fotek, lze dneska ještě najít.
    Dokonce bych řekl, že se dá najít snad víc fotek z toho úprku z Vietnamu, než toho ještě ostudnějšího z Afghánistánu.
    Tip:
    NATO na ukravině, třebaže v zastoupení, dopadne naprosto stejně, ne-li ostudněji. Někdo by měl NATO varovat, aby tam neposílali nic oficiálně, protože mám dojem, že Rusové mají trpělivost u konce. A někdo v Rusku by se mohl nasrat.

   2. PAN BIDET NELŽE!
    10 vlna sankci postihla dokonce záchodové mísy a proto ji neštastny Kreml nazval záchodová!
    To je správné!
    No ni?

  2. Cituji:
   „Spojené státy spolu s 50 partnerskými zeměmi převedou na Ukrajinu více než 700 tanků, tisíce obrněných vozidel, tisíc dělostřeleckých systémů, více než 2 miliony dělostřeleckých granátů, řekl americký prezident Joe Biden na tiskové konferenci v Kyjevě.“

   Doplním snad jen, že zapomněl zmínit, že Kolumbus připlave vodovodem

   1. Kdyby jenom urok.
    Biden privezl miliardu a Cesi pujdou do duchodu o 4 roky dele. A dan z nemovitosti se zvysi dvakrat.
    Potrebujete napovedu, odkud Biden tu miliardu privezl?

    1. pomoc všemi dostupnými prostředky až do porážky Ruska. …Petr Pavel

     Nesplatíme do soudneho dne budeme poraženi ani nemusíme válčit

 15. Hodně OT, ale nedá mi to. Psal jsem tu kdysi, že jsem si pořídil mini solární elektrárničku a letos jsem chtěl ji rozšířit, ale:
  Přišel mi mail, že jsem překročil rezervovaný výkon a musím zaplatit penalizaci 59,- Kč za leden, zatím dobrý.
  Info od operátorky ČEZ Distribuce, že od 1.1.2023 změnila ČEZ Distribuce smlouvy. A tedy:
  Výkon mikrozdroje „zjednodušené připojení“ máme : 2,28 kW
  Překročen rezervovaný výkon o 0,035 kW: nám bude účtováno za měsíc leden 2023 penalizace 59,- Kč (ten máme prý dle smlouvy nulový a nesmíme tedy dodávat do sítě žádné přebytky). Pořád dobrý.
  Odpověděl jsem jim mailem:
  Ještě jsem to počítal trojčlenkou a vychází mi brutální čísla, pokud za vstupní data budu brát překročení o 0,035 kW za 59,- Kč za měsíc leden 2023, takže mám tyto dotazy:
  1) To je myšleno jako překročení o 0,035 v jakých jednotkách? Píšete kW ??? Vážně 0,035 kW, tedy 31 x 24 x 0,035 = 26,04 kWh za měsíc leden? Tolik nemohla vyrobit celkově naše minisolární elektrárnička za jeden zimní měsíc. Nebo jen 0,035 kWh za leden? Tedy otázka zní „za jaký časový úsek“?
  2) Pokud je to 0,035 kWh za 59,- Kč, tak potom trojčlenkou se dostávám k částce 1.866,- Kč za každou 1 kWh penalizaci za přetok do sítě z mé strany. Což v letních měsících, pokud budu např. na dovolené a prakticky bez odběru domácnosti, znamená (při přetoku 2 kWh (mám 2,28 kWh instalovaný výkon) za 7 hodin denně po dobu 10 dnů) 1866x2x7x10= 236.000,- Kč penalizaci. Vážně?

  Může mi odpovědět někdo problému znalejší ???

  1. jsou zakázané, tedy penalizované přetoky DO sítě. Tedy přesně opak toho, na čem solární baroni postavili svůj bysnys – těm se za dodávku do sítě platí mnohonásobek toho, za kolik se prodává.

   Předpokládám, že jste překročili nějaké nulové pásmo. Vypadá to, jako byste tam foukli těch 35W a za to dostali 59Kč pokutu. Bylo to jednou, nebo je to paušál?
   Nebo se spletli v jednotkách a protlačili jste jim tam 35kWh?

   Princip je asi v tom, že vaše (zřejmě dotovaná) elektrárna nemá dodávat do sítě a ten, kdo ji instaloval, špatně nastavil „nulu“ . běžně se prý nastavuje řízení systému tak, aby radši trochu odebíral než aby omylem dodal.

   Ale dejte větět, jak to dopadlo, zajímalo by mě to.

   1. 1) Ano, dotovaná přes e-on a na klíč dodal S-Power.
    2) Právě že je to poprvé účtováno. Teď od ČEZ distribuce. Za minulý rok a půl nikdy nikdo za přetok nic nechtěl, a to tam v létě, když byla plná baterka, byl přetok do sítě i 2kWh (mám k tomu i apku na PC a tam je vidět aktuální stav kolik to právě vyrábí, kolik je aktuální odběr domácnosti, kolik jde do baterky a event, kolik jde do sítě jako přetok nebo kolik se bere ze sítě).
    3) Dnes ráno jsem telefonoval s ČEZ Distribuce a AI nezvládla a přepojila mě na operátorku. Ta mi výše uvedené právě sdělila, tedy potvrdila mail, oznámila, že mají od 1.1.2023, jiné smlouvy, a že to v mém případě za přetok za leden 2023 činí 59,- Kč za 0, 035 kW.
    Ještě že je leden (kdy jsem baterku určitě na 100% nedobil) a ne léto. Chápu to tak, že je to jen ze sfázování. Ale léto se blíží.

    1. P.S.: Viz mail:
     Dobrý den, na základě výsledků provedeného měření elektřiny ve vašem místě na adrese ………………………………, EAN ……………………………….. (identifikační číslo odběrného místa elektřiny) jsme zjistili, že v měsíci lednu 2023 došlo k překročení sjednaného rezervovaného výkonu o 0.035 kW.
     Překročení rezervovaného výkonu vám bude vyfakturováno v ročním vyúčtování od vašeho dodavatele.
     V případě opakovaného překročení rezervovaného výkonu, vám doporučujeme podat Žádost o připojení k navýšení rezervovaného výkonu u standardního připojení výrobního zdroje. U zjednodušeného připojení mikrozdroje je sjednán nulový rezervovaný výkon, který je neměnný. Z tohoto důvodu je nutné zamezit dodávce nespotřebované elektřiny do sítě.

       1. Mám baterii a tu jsem nedokázal určitě dobít na 100%. V lednu je prakticky celý solár k ničemu, bo jak sama píšete, slunce jaksi nesvítí.
        Dnes (do teď) vyrobeno 1,4 kWh a baterka je na 40%.

        1. To je divné a reklamoval bych to u zhotovitele. Je to blbě nastavené.

         Píšete, že akumulaci máte na 40% a současně máte přetok do sítě?
         Není tohle samotné hovadina, kterou by ten systém prostě neměl dělat?
         Neměl by nejprve naládovat na 100% akumulaci a pak teprve „uvažovat“ o tom, že něco upustí do sítě, když neberete z akumulace?
         To je zase prostá sedlácká logika, trojčlenku byste snad ani nepotřeboval..

     1. Pořád zůstává ta otázka, jestli řeší 35W jednorázově, nebo by to bylo za 59Kč i kdybyste tam cpal 35W pořád. Abyste se nedostal na nějaké vyšší částky. Není to ve smlouvě nebo neposlali nějakou aktualizaci?
      Každopádně cesta vede asi přes toho zhotovitele, aby tam líp nastavil tu rezervu kolem nuly.

      1. Nevím, ale operátorka ČEZ Distribuce mi sdělila, že nerozumí solárním elektrárnám a šla se zeptat Potom mi sdělila že konkrétně za přetok ve výši 0,035 kW to bude těch 59,- Kč, tak to chápu jako nepaušál, ale za vypočtenou sazbu penalizace dle přetoku.
       Zhotoviteli (S-power) jsem teď telefonoval a že se mi ozvou do 5-ti dnů. Jen mají 3.000,- Kč za výjezd/úkon + práce. Ale jak to budou řešit, vůbec netuším.
       A novou smlouvu jsem neviděl, takže také nevím. Jen radu, že si mám nastavit jiný „přetok“, ale zároveň, že to vlastně nejde protože cit. „U zjednodušeného připojení mikrozdroje je sjednán nulový rezervovaný výkon“.

       1. Tak možná zapátrejte, jestli a jak to řešili jiní. To nastavení bude snadné a bez manipulace s instalací. (žádná práce pod napětím apod).
        Představuju si to jako připojit se konektorem a ntb ke komunikačnimu portu té řídící jednotky a změnu jednoho parametru. Nebo to může jít i nějak naťukat přímo, kdo ví… mrkněte, co tam máte, zagooglujte a uvidíte. Jestli za to chtějí 5000, tak se vyplatí trochu si s tím pohrát.

        1. Obávám se, že jsem on-line pod monitoringem dodavatele a co když ten mě práskne. Pokuty jsou prý velmi vysoké. To mi bylo při instalaci sděleno. Pravda nebo lež?

        2. Obávám se, že to „jiní“ začínají řešit až teď (nebo vůbec), kdy jim přišly maily (jako mně). Zatím se zanedbatelnými částkami. Nejspíš jen zaplatí, je to totiž za leden a přetoky jsou minimální.

     2. Vubec se v tom neorientuji, ale do tedka jsem zil v tom, ze domaci solarni elektrarny jsou naopak podporovany k vyrobe a prodeji prebytku do site.
      Vzhldem k mnozstvi je to slusna palka, ale me spis hlavu zamotal ten system. To uz bych to radsi pripojil na hromosvod nebo vytapel vodu na zalevani…

      1. Doteď jsem to nemusel řešit. Nikdo si za přetok nic neúčtoval. Bral jsem to jen jako že dotuji stát.
       A vymýšlet „Kam s tím“ se mi dosud nezdálo podstatné.

       1. Dejte vedet, jak to dopadne.
        Protoze mame dobu, kdy vyrobci energii vykazuji takove zisky, ze je na ne uvalena spacialni dan.
        A kdyz malovyrobce doda neco malo z nadvyroby do site, tak za to jeste naopak musi zaplatit.

        Tak ted kdyz jem to napsal, tak jsem z toho jeste vetsi jelen 🙂

      2. Tak to bylo kdysi dávno, v době solárních baronů.

       Posledních pár let se naopak prosazuje ostrovní režim a penalizace dodávek. Ono to má logiku (zvrácenou) – předtím si to uzákonili soudruzi pro své projekty. Takže cena na výkupu třeba i desetinásobek.
       Teď si to může nainstalovat kdekdo, tak baronům smlouvy s fixními cenami dobíhají a místní trafostanice nejsou připravené na takový bordel, když zasvítí. Tak to zařízli a jedete jako ostrov, dokonce se zákazem svoji energii někomu prodávat.
       A když si vyjednáte dodávku do sítě a oni mají transformátor dimenzovaný, tak za pár korun. Je to super bysnys. Pro Němce.
       Ideálně, když je pak spotřeba na stejném úseku. To pak jsou easy money. Pro Němce.

       Lidi si instalují velké bojlery na teplou vodu. A baterky, jenže ty jsou extrémně drahé.

       1. Bohužel já bojler na TUV prakticky nenainstaluji, protože koupelnu mám v 1. patře a zatížení podlahy není dimenzováno (tam by místo bylo). Dát jej do garáže nebo někam do přízemí (není kde) by znamenalo rozkopat barák a mám podlahové topení, takže to nikdo nechce riskovat (už jsem to kdysi zkoušel řešit, tedy fakt).
        Možnost přidání baterky jsem plánoval, mám dokonce předpřipravený systém na další panely i baterku, ale to vlastně neřeší tento nový problém, protože baterka (stojí jedna cca 30.000,- Kč) je v létě za půl dne nabitá a když odjedu 10 dní na dovolenou, tak za první den již stejně začne přetok.

        1. Jedině změnit ten ostrovní systém a začít prodávat. Ale někde už ČEZ nechce takové připojovat.

         A bojler je ve vzduchu, únosnost podlahy snad nehraje roli?

        2. Dává ještě smysl koupit luxusní klimatizaci. Když praží Slunce, je horko a jistě máte v domě vedro. Tak dává smysl dům chladit na nějakých 24 stupňů.

         Dále si můžete vykopat bazén a ohřívat si v něm vodu. Anebo naopak, začněte vařit pivo a chlaďte tím spilku a tanky s pivem.

         Velký euroskok v energetice si žádá kreativní myšlení.

         1. Ano, v létě jedou naplno obě klimošky. Jenže to bych je musel ovládat dálkově (takovou funkci sice mají, ale není to stoprocentní a hlavně je to další starost) nebo spínací hodiny, aby v noci nebraly elektřinu ze sítě. To jaksi nechci a nějak mi to nedává smysl, když jsem chtěl původně uspořit pomocí solárů a hlavně nechci řešit další problémy. Nějak se to zvrtlo.
          Nebo si mám k tomu někoho najmout?

          1. Tak pak jedině v létě tavit železo v obloukové peci. Tím spojíte Velký skok čínský s Velkým zeleným skokem.

      3. Jen tak dotaz, není možné „fungování“ podle potřeby nějak vypnout. třeba panely zakrýt aby světlo nebraly. ?

       Ju a měli jsme tu odborníka na solárky… neporadil by

   2. 3) 35kWh přetok za leden 2023 vážně nemohl být. To se nám nepovedlo ani nabýt baterku na 100% a těžko ještě dodávat do sítě. Chápu to tak, že to je jen pro sfázování, které většinou jede jako odběr a výjimečně, jako přetok. Funguje to jaksi automaticky, cca 30 W a sám to nedokáži ovlivnit.

     1. Je to asi jako ten Velký skok v Číně – jak tam v každé vesnici budovali vysokou pec.
      V průmyslově rozvinuté zemi nedává smysl dělat takový strašný bordel v rozvodné soustavě a vnucovat takové lokální zdroje, navíc stoprocentně závislé na dovozu z Číny.
      A už vůbec ne na tomto stavět energetickou politiku. Tohle mělo zůstat ve výlučně osobní nebo soukromé sféře. Někomu se to vyplatí, někomu ne, podle podmínek.

      Jenže je možné, že politika EU a USA nám zlikviduje standardní zdroje, nebo nás od jejich produkce odříznou, a pak budou slavit úspěch ti, co mají slunečníky a baterky.
      A jiní zase budou rádi, že mají doma pec na dřevo a možnost si upéct chleba. Prostě tady s logikou a zdravým rozumem nepochodíte.
      Od odpálení NS si myslím, že investice do maximální soběstačnosti je asi racionální, aspoň jako pojistka. Tedy jak jste kdysi zmiňoval koncept malovidláctví – není to varianta pro všechny, ale kdo tu možnost má, chybu neudělá, když si na to nachystá podmínky.

      1. OT z OT.:
       Ony ty soláry možná brzy skončí, protože Čína uvalila zatím embargo na EU na vývoz technologií ohledně křemíkových destiček (základ všech solárů) a vyhrožuje totálním embargem na vývoz těchto křemíkových destiček. A pokud by si je chtěla EU sama vyrábět, tak potřebuje extrémní energetické zdroje rovnající se velké elektrárně k výrobnímu závodu. To nevymyslíš.

       1. Zapomněl jsem dodat, že s emisními povolenkami a GD by ten solární panel vyráběný z evropský křemíkových destiček stál násobně více a ani s dotacemi by neprošel. Leda by zdražily závěrné zdroje ještě násobně.

  2. Neodolám a trochu objasním. U soukromé FV je při připojení do sítě ČEZ sjednaná maximální výše přetoku. Na jednu fázi je to cca max 3,6 kW podl místních poměrů to ale může být i striktně 0W. (Když těch OZE máte v okolí už prostě víc, než by síť unesla) Měří se to jako tzv. čtvrthodinová maxima, tedy maximální dodávaný výkon během 15 minut. To maximum se sleduje v rámci každého jednotlivého měsíce, tzn i když překročím maximální sjednaný výkon třeba třikrát během měsíce, vezme se jenom hodnota toho maximálního přeběhu. Tam jsou potom tuším tři pásma penalizace, podle toho o jak moc to „přešvihnete“ a ano je to vážně masakr (viz https://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zakazniky/potrebuji-vyresit/ceny-a-podminky/ceny-pri-prekroceni-rezervovaneho-prikonu-a-vykonu). Naštěstí se to dá u většiny FV nastavit a maximální přetok omezit.

   1. To, co píšete není pravda.

    Napsal jsem obšírněšjší pojednání, ale nějak se to ztratil. I když jsem to psal asi 1/2 hodiny, při odeslání bylo sdělemno, že moc rychle odesílám, po dalším odeslání, nevím kde to uvízlo.

    Jinak ČEZ sděluje:

    U zjednodušeného připojení mikrozdroje je sjednán nulový rezervovaný výkon, který je neměnný. P0řeloženo, nulový přetok.

     1. 1) K Nemovi: Nevím, jestli je to podstatné, ale nemám ČEZ nic společného, ale jedu s e-on. Psal jsem jen o ČEZ Distribuci. A hlavně mám tzv. „zjednodušené připojení mikrozdroje, kde je sjednán nulový rezervovaný výkon“. Tak jak jsem jako laik podepsal s dodavatelem solární elektrárničky, s e-on a se státem, který vše zadotoval, vše „na klíč“.
      2) K Věštci: Prosím nešlo by to sesmolit ještě jednou? Velmi rád se přiučím.
      3) K Gogovi: Mám ve smluvních podmínkách s ČEZ Distirbuce, s e-on, i s dodavatelem S-Power důrazně napsáno, že nesmím provádět jakékoliv zásahy, a to pod vysokými pokutami. Takže nějakého technika, který by to přenastavil, leda až v krajním případě a s neklidným spaním.

    1. Neberte prosím edělení ČEZ na lehkou váhu.

     Máte elketrárnu přifázovanou k distribuční síti. Váš střídač má před!!!! vstupem do střídače nějaký prodový senzor, nejčastějí proudové trafo, jež měří tok produ jak k vám k vašim spotřebičům, tak opačmým směrem, do distirbuční sítě. Problém nastává, když vypnete nějaký velký spotřebič, tak regulační smyčka je tak pomalá, že nějaká ta vlna do distribuční sívě přejde. Jistě vám byl namontován 4Q elektroměr jež měří ve všech kvadrantech tudíž zaznamená do registrů ony přetečené vlny. Je to ještě trošku složitější neb ten elektromet neměří kontinuálně ale po nějakém čase a teprve ten výsledek se ukládá. Je tomuto stavu možné zabránit tím, že se nechá střídač trošku, asi kolen 100mA, stále odebírat, čímž se ony přetoky eliminují. Má to nevýhodu v tom, že platíte stále oněch 100mA i když elektrárna nepracuje na plný výkon. S baterkami to nemá zas až tak moc společného.
     Má zkušenost řáká, že vlétě mi je distribuční síť na obtíž, mám dostate vlastí výroby, v zimě je mi DS k ničemu, neb nevyrobím ani na vlastní spotřebu meniče, tudíž jej vypánám.
     Vřele doporučuji učinit totéž a ubude vám značné finančí riziko. Ono se také může stát, že pojedete na dovolenou, střídači se neco stane a veškerou výrobu nasype do DS a nedopaltíte se. Mohu vás ujistit, že se tiž stalo, jen s tím rozdílem, že elktromer byl starý a s poškozenou brzdičkou, tak se výroba naštěstí odečítala.

     1. Věštec : excelentní vysvětlení,že pokud je na výstupu proudové trafo, minimální přetok tam bude pořád
      Eta : zkuste propátrat – https://forum.mypower.cz (tam nemají lidi s dotovanými elektrárnami moc rádi) nebo https://solarforum.cz/ nebo se tam přímo zeptejte na
      zkušenosti s Vaším typem regulátoru-měniče (možná jsem ho přehlédl v textu).

      Závěr elektrárnu raději bez dotací, za své pokud možno s měničem dvojitou konverzí= bez přetoků, co si nastavíte máte, chcete rozšířit, rozšíříte (bez opakování papírového kolečka).
      V teorii silnoproudu nejsem moc kovaný, nicméně někde jsem četl, že malý přetok mohou způsobit i např. točivé stroje popisuje Věštec.
      Pro Váš klid – existují zařízení – např. Shelly EM (1 400Kč), která dokáží měřit výkon v obou směrech na obou vstupech – ze sítě i do sítě, popř elektřinu vyrobenou a spotřebovanou
      v případě použití obou vstupů.
      Každopádně s Vaší instalací se firma S-Power moc prsit nemůže, holt dnes montuje a nastavuje kdo má ruce a nohy dotace to zaplatí

     2. Až na dva výrobce, tak všechny mají přetoky do sítě, takže nemusíte jed na dovolenou…
      A u Victronu záleží jak ho zapojíte, ale tento umí nulovej přetok, ale zopakuji, musí být správně zapojen.

      Reálně, už se pilotně testuje odpojování odběrných míst centrálně z velína řízení distribuce a do budoucna se počítá, že přetoky budou zakázány, protože obnova sítě je kolečko 40let, takže kdo si staví a počítá s přetoky, že vydělá je … .

      Ale je pravda co jste napsal, jak se počítá, že registruje vše a jako sumu, žádné bludy o tom, že s evzme pouze jedna 15 minutovka…

  3. Že se tak ptám, víte, v Čechách už kus života lidskýho nežiju, zarazila mě jedna Vaše věta: od 1.1.23 ČEZ oznámila, že změnila smlouvy… V Čechách může mýrnixdýrnix změnit jedna smluvní strana SMLOUVU? A to bez souhlasu a podpisu druhé smluvní strany? Normálně (račte prominout to slovo „normálně“) smlouva trvá do stanoveného data, posléze se může změnit dodatkem, ovšem jen za předchozího souhlasu a podpisu toho druhého, a pokud ten se změnami nesouhlasí, smlouva prostě tímto končí. V kotlince tohle neplatí? Dík za odpověď.

   1. Tady je možné i nemožné. K Vašemu dotazu nic nemám , páč nevím. Ale jako ochutnávku Vám dám aktuální loupež za bílého dne. A nikdo ani nepípne. Ze zákona se mají valorizovat penze , podle výšky inflace. „Přesná výše parametrů valorizace je zákonně definována ze statistických dat v předchozích obdobích (růst cen zboží a služeb, růst reálných mezd – obvykle do června předchozího roku)…………….

    No, a protože vláda neumí hospodařit, tak během hry změní pravidla (zákon) a je vše v cajku. Televize mlčí, hlídací psi demokracie mlčí. Mají 108, ústavní soud, kam by to eventuelně mohlo dorazit. Tak proč ne. Zákony se přece dají ohýbat. Ovšem záleží na tom, kdo je ohýbá. A tak my si tu žijeme.

   2. Tenhle „princip“ u nás funguje naprosto u všech smluv uzavíraných s pojišťovnami, poskytovateli energií atd. Vy s tím de facto musíte souhlasit, protože buď podepíšete smlouvu s klauzulí, nebudu citovat přesně, že „smluvní strana si vyhrazuje právo na změnu smluvních podmínek“, nebo prostě žádnou podobnou smlouvu neuzavřete, páč nikdo bez této klauzule smlouvu nenabízí.

    Tady jsem vám našel přes Google první náhodný odkaz: https://www.quanda.cz/blog/gdpr/rozsireni-smluvnich-podminek-o-informace-tykajici-se-zpracovani-osobnich-udaju

    „4.5. Poskytovatel si vyhrazuje právo čas od času tyto smluvní podmínky změnit nebo doplnit s budoucí účinností, např. přizpůsobit je právní a legislativní situaci, rozšířit spektrum služeb poskytovatele apod. Změny těchto smluvních podmínek budou odběrateli sděleny formou oznámení při přihlášení ke službě nebo zasláním e-mailu na elektronickou adresu odběratele uvedenou v registračním formuláři.“

    1. „Součástí smlouvy jsou i všeobecné smluvní podmínky…
     Pokud nebudete akceptovat VSP, máte možnost do … vyjádřit svůj nesouhlas a smlouva k uvedenému datu končí…“
     Takhle jsme blbli s nějakým distributorel el. energie, který nám do VSP napsal, že může cenu měnit třeba několikrát za den.
     Smlouvu jsme řádně vypověděli, jenže původní distributor po skončení smlouvy bez našeho vědomí a souhlasu nás převedl na jiného distributora, i když už jsme měli uzavřenu smlouvu s ČEZ.
     Tři čtvrtě roku tahanic, dopisování, telefonování, ERÚ, nakonec TrO.
     Stejně jsme nakonec museli zaplatit distributorovi, se kterým jsme neměli žádnou smlouvu.
     A nebylo to v tom režimu poslední instance. My jsme měli už smlouvu s ČEZem v normálním režimu, jenže ten od toho dal ruce pryč, když se začalo ukazovat, že jeden, druhý i třetí v podstatě tahají za stejný konec provazu.

      1. Domnívám se,že distributor je pouze 1. Jak u plynu,patří mu trubky, tak u elektřiny, patří mu dráty. Proto si může dělat co chce,má monopol.

   3. Tak chápete to trochu špatně, změní se smlouva a vy ji nemusíte přijmout. Ne, že změní smlouvu a vy ji musíte dodržet i když nechcete, což je běžné v USA.
    I tam máte „texty“ ve smlouvě, které toto umožňují 😉

  4. Tohle je bohužel problém téměř všech kombinovaných měničů. Tyto nejsou schopny tak rychle snížit výkon při poklesu většího odběru a to právě udělá tento minipřetok. Technicky je tohle téměř neřešitelné, protože energie uložená v kondezátorech a cívkách se musí někam vstřebat. Pokud je změna výkonu pomalejší tak se to vyrovná, pokud je rychlá tak bohužel dojde k přetoku, protože je invertor natvrdo připojen k síti.

  1. PetrPavel výživný. …pomoc všemi dostupnými prostředky až do porážky Ruska.
   To nesplatíme do soudného dne.
   A Veselovský má doma pěkně vyzobané slunečnice, dcera zřejmě maturovala ve 40

   1. Přesně citovat není důležité. Důležité je, že měl pravdu. A pravdu měl proto, že je to kandidát demokratických sil a hlavně proto, že vyznává euroatlantické hodnoty, se kterými se seznamuje prostřednictvím pana Koláře, Koudelky a dalších osob certifikovaných v USA.
    Tedy co říká, je pravda certifikovaná z USA , a proto pravda bezalternativní.

  1. Zelenský se tváří jako ztracený pes, když našel svého paneška a chce nu olíznou čumáček 🙂 🙂 🙂

   1. A Biden zas že neví co je to za psa, proč se k němu lísá, co je to za lidi okolo, kde nechal kufr s kódama k atomovkám… proč ho vlastně měl nosit furt u sebe… a celkově je ten únor v Kansasu chladnější než si pamatoval.

  2. Asi se mu udělalo špatně od žaludku. Mám vypozorováno – když se lidem chce zvracet tak přitom objímají nejen bidety, ale i záchodové mísy. Asi vážně láska prochází žaludkem. Možná se v takových vypjatých případech v člověku vzedme nějaký silný citový vztah k porcelánu.

  3. Je to rozdíl oproti fotkám Bidena z návštěvy u Porošenka. Tehdy Poroch přenechal Bidenovi svoje místo, měl trochu nafouklou hubu a Biden se tvářil jako Caesar.

   Teď je to jako když syn-zlodějíček navštíví dementníto tatíka ve starobinci, protože potřebuje prachy na kauci.

   Dement s klaunem – mít tam skrytou kameru, to by byla komedie. Já myslím, že spolu ani nic neřeší, prostě tam dovedou medvěda, nafotí se to, pak medvěda hodí to klece, aby se neztratil, Zelenský dostane per huba notičky, co má říkat a hlavně co říkat nemá. Jestli mu sdělují co bude s Ukrajinou – spíš ne, jen to, co vědět musí.

   Pak vezmou klec, na posledních 100m nechají Bidena projít k letadlu a hajdy domů. A na tiskovce hlavně aby nespletl jména lidí a zemí a pamatoval si kdo je a kde se nachází.

   Příští období budou nutně potřebovat Nývlta. A jelikož i Rusové šíří různé zlomyslosti o Putinovi, může být, že se Nývlt s Mácháněm opět potkají.

   1. Ztracený pejsek nemůže mít názor. Ztracený pejsek musí hledat páneška olíznou mu čumáček.

    A ten národ Ukrajinců – myslíte ty Ukrajince z Lvova nebo ty Ukrajince z Krymu nebo Donbasu?

   2. Ten, co vlastní názor měl, byl právě Bidenem sesazen a nahrazen tím, který sice názor měl, ale neprojevoval ho. Toho pak nahradili tím, který z principu ani názor nemá. Respektive má ho přesně takový, jaký mu předepíší.

    Vámi zmíněný pán patří mezi ruské Židy žijící na Ukrajině. Pokud o něm píšete jako o méněcenném, dopouštíte se nejen jakési neslušnosti, ale v našem režimu byste si mohl vykoledovat i 3 roky. Lex Payne platí i na toto.
    Naopak včerejší řeči o „rusáckém dobytku“ jsou v našem režimu nejen přípustné, ale i režimem podporované.

     1. U nás už to proběhlo prakticky ve všech orgánech na nejvyšší formální úrovni. Jen pár kazišuků projevuje jiný názor, přičemž část z nich jen velmi formálně bez snahy ho prosazovat. Fungují jako simulátor opozice.

    1. Má, ale je to ohrožení euroatlantických hodnot, minimálně potenciální. Ukrajina, aby byla demokratická a euroatlantická, přece musí mít stejné zájmy jako USA.
     Pokud chcete mít vlastní názor, musíte zajistit, aby byl odsouhlasený v USA. Pak můžete mít jak vlastní názor, tak řídit nezávislou Ukrajinu.

     Pokud by váš názor byl v rozporu se zájmy USA, bylo by nutné provést demokratizační kroky. Buď volby, nebo barevnou revoluci, anebo humanitární bombardování. A pak samozřejmě vinu za bombardování nesete vy, protože jste měl špatný názor.

     1. Právěže nesmí odmítnout USA, naopak, aby byla skutečně nezávislá a suverenní a demokratická a euroatlantická, musí dělat přesně to, co dostane za úkol od USA.
      Mě překvapuje, že zrovna vám musím takové základy opakovat.

      1. Ale pak bude závislá na těch půjčkách a splácení a úrocích a z téhle závislosti se nevyhrabe nikdy. Ale to jim asi nedochází

     2. Hmmm, dotázek pane nyme. Co je podle vás ta nezávislost vlastně zač? A co konkrétně znamená pro vás? Myslíte, že lidi nezávislost mají rádi? A co státy? A co ta nezávislost jako taková? Sluší jí ten nový sestříh? Nepřípadá vám ta nezávislost drobátko stará? Jako, jooo… furt je to šťabajzna, ale… no, nejmladší už taky nejni… a když si vzpomenete, kdo a kolikrát s tou nezávislostí vyjebal…no… nepřipadá vám to trošku nevhodné? Nebojte, nepodsouvám vám žádné nevhodné myšlenky… ale jen tak… hypnotechnicky… dal byste si s tou nezávislostí taky říct?

     1. Apropos volby v souvislosti s nezávislou Ukrajinou.
      Volby určitě, vo tém žádná.
      A co teprve převrat v za něčí love po těch volbách?

 16. Pokud mě paměť neklame, tak ti zlotřilí Rusi vyhlásili, že se situace má vrátit do stavu, jak to bylo domluveno původně.
  Jinak to budou řešit vojenskotechnickými prostředky.
  Tím zřejmě zmátli naše a spojenecké stratégy, kteří to považovali za drzost(co to blábolí mužík?).
  Původně se mužíkovi slíbilo, že když se zruší Varšavská smlouva, což se stalo, NATO se nikam (ani o píď) dál rozšiřovat nebude. No a stal se pravý opak.
  No a vo tom to celý je. Přičemž, proč se NATO rozšiřuje a zrovna na východ, není žádné tajemství. Zdroje jsou holt zdroje a všechny musí být naše, že.
  A tak si myslím, že Rusi prostě nepřestanou, dokud se ta původní domluva nenaplní.
  Ukrajina je jen epizoda.
  Teď se tam chleba láme a naše západní zdroje mizí a mizí a až vymizí, nastane doba, kdy se bude jednat.
  Výsledek vyjednávání je celkem předpokládatelný a pro nás to nebude nic moc hezkého.
  Takže různé vyprávěnky všelikých oficiálních informátorů, odborníků, znalců a poradců, politiků a gum všech hodností, jak hrdinná ukroarmáda dává hordám z východu zabrat a nakonec slavně zvítězí pomocí několika wunderwafen a donutí Rusa k pláči a podobné zvěsti a jak to starej Bidet bude podporovat tak dlouho, jak bude třeba, to vše zřejmě zapadá celkem přesně do plánu a Rus si může mnout horní končetiny. Protože vše jde tak, jak má jít.
  Nicméně, náš obranný spolek NATO v čele s Bidetem nakonec nepochybně slavně zvítězí. Jako posledně v Afghánistánu a všude jinde, kam vstoupilo buď svou, nebo náhradní nohou.

  1. Mně to tehdy připadalo jako to machrování na základce …
   Udělej to, NEBO….
   NEBO CO?

   Když ten první byl jasný hegemon, tak ten dotaz nepadl. A když ten dotaz padl, tak bylo jasné, že se musí vyjasnit hierarchie.

   Bylo to ani ne drzé, jako absurdní a nepochopitelné. Ještě by to dávalo smysl v případě, kdyby do 9. května vlály na Ukrajině ruské vlajky a kromě polského pohraničí byl všude klid.

   Ale sputit tohle ve formě potenciálně nekonečného masakru na teritoriu Donbasu a ruského příhraničí s perspektivou zatažení konfliktu do hlubokého ruského zázemí, to je opravdu perla, kterou umí pozitivně vykomunikovat jen nemnozí.

   Naštěstí na tomto serveru takoví jsou a představují většinu.

   1. Reakce hegemona na drzý (či absurdní) požadavek byla předpokládatelná.
    V Rusku byla a je skupina, o které si hegemon myslel, že zaručí nepoužití ruského jaderného arzenálu k odvetě. No a skutečnost se ukázala býti opačnou.
    Navíc je tu nachystán zcela nový arzenál úplně nových zbraní nového druhu, který hegemon nemá, neumí si s ním poradit a z minula ví, že to o čem se ví nebude zřejmě všechno.

    No a nyní se zdá, že hegemon začíná pomalu chápat, vo co ve skutečnosti go a hledá nějaké náhradní řešení. Takové stadium kocoviny, řekl bych.
    Jako když ráno, po celonočním tahu ještě navíc jednomu ujede autobus a ten jeden se nějak musí dostat do práce, jinak ho zaměstnavatel vyhodí.
    Situace zábavná.
    Hezky a celkem znale o tom mluví Kedmi:
    https://www.novarepublika.online/2023/02/vsechno-pochopili-kedmi-zverejnil-pro-rf-povzbudive-detaily-tajnych-rozhovoru-usa-a-nato

    1. Já právě si nejsem jistý, co ve skutečnosti ten ruský debakl na Ukrajině ukazuje. Já to čtu jako totální provar nejvyššího vedení a neschopnost nějaké konsolidace. Během toho roku navíc stihli vymlátit i většinu bojeschopných a motivovaných vojáků.
     Všechny ruské hrozby a červené linky se ukázaly jako pšouky a teď podle mě Hegemon dumá, jak je to s těmi superzbraněmi. Mají je? Jsou funkční? Jsou schopni je aktivovat a použít?
     Proto pouštějí ty zkušební balonky s taktickými jadernými. Je to podobné jako u Asada s chemickými.
     Jesli usoudí, že strategické zbraně nebudou použity (z jakéhokoliv důvodu – nabízí se i to schema, které dobře popsal sir Humphey), tak zasadí Rusku údery oni. Napřed rukama „spojence“ a když se nic nestane, tak je dorazí otevřeně.

     Kdyby Rusko přejelo Ukrajinu loni do května, tak by tyhle debaty vůbec nebyly a fungoval by i plynovod.

     1. Možná by nebylo od věci prozkoumat více zdrojů informací.
      A že těch zdrojů na internetu je. I navzdory cenzorům a mazalům.
      Potom by nastalo i poněkud jasno, že debakl tu sice je, vo tém žádná, ale ne na straně mužíků.
      Ten, kdo dostává na prdel a je v defenzivě a v mlýnku na maso jsou ukroši a spolu s nimi naše ekonomiky, naše peníze, naše budoucnost a válečná výzbroj, co tam štědře pumpujeme. Každá sranda něco stojí.

      To, že není jednoduché zorientovat se v mozaice složitých okolností, příčin a následků, jejichž finalizace se projevuje následně na válčišti, je jasná věc. Proto beru všecko s náležitým odstupem a sleduji projevy, které vznikly dříve. Jasně, mužíci dělají spoustu chyb, ale taky se z nich dokáží náležitě poučit. To jen my stále dokola šlapeme na ty stejný hrábě. Hlavní a osudová chyba se stala však na naší straně. Měli jsme toho medvěda nechat spát.

         1. To je snad jasné.
          Suverenita, územní zisk.
          Zisky v domácí a zahraniční politice.
          Rozvoj průmyslu a zemědělství atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *