18 července, 2024

Opačné postřehy

Přátelé, na jedné straně tu máme naší skvělou fialovou vládu, která nás vede ke skvělým a radostným zítřkům bez spalovacích motorů, s vyššími daněmi a pozdějším odchodem do důchodu. K tomu je ještě odhodlána bojovat s Ruskem do poslední koruny (a možná i do posledního brance) a ještě nám tvrdit, že to hnědé je cukrová vata. Připravuje si pro to podmínky v podobě kriminalizace svobody projevu a pronásledováním dezinformací, což je v praxi každé slovo kritické k Pětikolce a jejím ojrohodnotným cílům.

Na straně druhé jsem včera zjistil, že se ceny komodit v podstatě dotkly předválečných hodnot.

Ne, chraň Bůh, že by se ceny vrátily na předválečnou úroveň, ale výkupní cena pšenice i řepky klesla na hladinu, kterou si pamatuju z dávnějších let, kdy žádná válka nebyla, ale ceny se přesto dostaly na takovou hodnotu. Z tohoto hlediska je možné říci, že nejvyšší válečné ceny byly v říjnu a listopadu. Kdo tehdy neprodal a čekal, že cena ještě poroste, ten pak sledoval, jak je to měsíc od měsíce horší.

Včera to podle komoditní burzy vypadalo, že se ceny dotkly dna a začnou znovu růst, ale moc jistý bych si tím nebyl. Nikdo totiž nezačal nabízet smlouvy na příští úrodu, protože vyhlídky jsou tak krajně nejisté, že není na co vsadit. Ceny hnojiv jsou pořád docela vysoké – na více než dvojnásobku předválečných časů, ale také zvolna klesají. Pokud by dnes někdo mermomocí chtěl smlouvu na budoucí úrodu, asi by mu nabídli předválečné ceny, což si nikdo nedovede (zatím) představit.

Většina zemědělců u nás má úrodu prodanou. Pokud vím, tak se ke slušným cenám dopracovali a podařilo se jim víceméně nakoupit hnojiva tak, že letošní sezónu snad pokryjí. Ale nějací smolaři se našli. Kdybych byl obchodník, asi bych jim doporučil, aby prodali teď, než ta ztráta bude ještě větší, protože vnější podmínky se mi zdají být čím dál tím klidnější a nevidím pro nějaké větší zdražení komodit žádný důvod. Navíc se teď právě sklízí na jižní polokouli…

Henta globalizace….

Už jsem tu před pár dny psal, že situace na mě dělá dojem, že se normalizuje. Zdá se, že obchodní cesty se prostě přesměrovaly. Rusko dokázalo své suroviny udat jinde a Evropa dokázala potřebné zdroje obstarat také jinde. Co se v Londýnské City rozpojilo, co se v Dubaji napojilo. A co se nenapojilo, to se přečerpává z tankeru do tankeru na moři. Skoro mám chuť prohlásit, že globální obchod si prostě poradil. Něco se ojebalo, něco se změnilo, něco se okecalo, vznikla nová železná opona tam v ukrajinských stepích a hotovo. Světoví obchodníci mají infrastrukturu vybudovanou tak široce, že se to prostě dalo zařídit.

Situace přestává připomínat válku, ale začíná připomínat „jen“ suchý rok na severní polokouli spojený s nějakým tím výpadkem v Suezském průplavu. Jako kdyby se tam někde nahoře kluci dohodli, kde bude ta nová hranice. Jako kdyby ti největší hráči už věděli, jak to celé dopadne. Zdráhám se to říci, ale jako by už byly v mapách nakresleny nové hranice a teď nás čeká ž jen závěrečné divadýlko pro plebs, aby se ještě nechal trochu obrat, než mu to dojde.

Mimochodem… až se vám někdo bude posmívat, že jste varovali před nedostatkem plynu i ropy a ono se to nesplnilo, ergo jste dezolátní dezinformátoři, co zbytečně strašili, tak můžete kontrovat tím, že pravdomluvná média zase strašila humanitární katastrofou v Africe, která kvůli Rusku nebude mít žrádlo a jak vidno, také se to nevyplnilo, ergo jsou úplně stejní dezinformátoři. Nebudu mluvit o tom, že Rusku už asi stokrát došla nafta, jídlo i munice a Putin desetkrát umřel. Prostě si nemáme co vyčítat… rizika byla obrovská a balancovali jsme krůček od obrovského průseru a v jednu chvíli jsme byli milimetr od třetí světové války, přičemž Rusko se na tom nepodílelo…

V blízkých hodinách mají promluvit Biden i Putin. Čeká se, jestli neohlásí plnohodnotnou válku, případně se rozjede nějaká další velká akce… a je skutečně možné, že se tak stane. Ale kdybych si teď musel na něco vsadit, tak bych si podle světových cen komodit myslel, že Biden přišel Zelenskému říci, jak bude vypadat nová Ukrajina a jede vysvětlit Polákům, aby si na Volyň nechali zajít chuť. Kdybych musel říci nějakou předpověď, tak bych teď řekl, že Putin neohlásí nic nového. Poděkuje statečným vojákům a ohlásí, že jsou blízko vítězství v Bachmutu.

Podle klesajících cen klesá i intenzita války a pokud se mýlím, tak se mýlí i světoví analytici, kteří mají mnohem lepší zpravodajské informace než já. Pokud teď Putin ohlásí nějakou eskalaci a rozjede se ještě mnohem větší válka, tak se Rusům podařilo přípravy dokonale utajit. Burzy teď spíš věští, že vše směřuje ke konci, který už velcí hráči zřetelně vidí.

Přidejte si k tomu slova našeho skoroprezidenta, který mluvil o tom, jak nežijeme v ideálním světě a je možné, že získat zpátky ukrajinské území, bude příliš drahé… Nebo fakt začne velká ruská ofenzíva, které Ukrajina nebude schopná čelit?

Hele, já fakt nevím. informace jsou protichůdné a neberte tuto úvahu jako nějakou předpověď. Ale tak nějak se cítím povinen vás upozornit nejen na předzvěsti katastrofy, ale i na ty opačné signály. Komodity zpravidla nelžou.

380 thoughts on “Opačné postřehy

   1. @ema
    Nemůžete udělat nějaky stručný výtah z článku o čem je?
    To jen tak napastujete odkaz a nic?
    Proč jste takový odkaz vybrala?
    Zkusme se někam posunout a zjednodušme informaci druhým!

    Příště prosím se stručným popisem o co jde.
    Děkuji

 1. Zpátky k přehlídce:

  Chodí bidet po koberci
  dívají se všichni herci
  jak mu šlapou boty.
  Něco ušlo. To ty?
  Řek maršálek sejmu:
  já ho šavlí sejmu
  když nepůjde po tepichu!
  A tu díru po tom vpichu,
  tu mu, Dudo, zadělej.
  Anebo je umělej?

  https://t.me/dimsmirnov175/44394

  1. Ládik!!!
   tepich dobrý 🙂 A jak se oba šášové pěkně zařadili 🙂 Deme všichni sborem za tim prvnim vol@m
   Spíš mě děsí to, co tam bylo upečeno. Nic dobrého pro nás. Blištivý Péťa tam vyráží hned zítra, aby něco nezmeškal.
   Poláci u mě, tím co provádí poslední dobou, klesli na dno septiku.

 2. Zajímavě soustředěné informace s výstižnými komentáři bez agresivních hlupáků.

  např.

  Správy z Čiech
  https://ksb-csr.net/threads/konflikt-nato-vs-rusko.106/page-19

  Správy zo Slovenska
  https://ksb-csr.net/threads/spravy-zo-slovenska.9/page-15

  Správy z Ruska
  https://ksb-csr.net/threads/spravy-z-ruska.101/

  Konflikt NATO vs Rusko
  https://ksb-csr.net/threads/konflikt-nato-vs-rusko.106/page-19

  Hlavní rozcestník
  https://ksb-csr.net/forums/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *