7 prosince, 2023

Opačné postřehy

Přátelé, na jedné straně tu máme naší skvělou fialovou vládu, která nás vede ke skvělým a radostným zítřkům bez spalovacích motorů, s vyššími daněmi a pozdějším odchodem do důchodu. K tomu je ještě odhodlána bojovat s Ruskem do poslední koruny (a možná i do posledního brance) a ještě nám tvrdit, že to hnědé je cukrová vata. Připravuje si pro to podmínky v podobě kriminalizace svobody projevu a pronásledováním dezinformací, což je v praxi každé slovo kritické k Pětikolce a jejím ojrohodnotným cílům.

Na straně druhé jsem včera zjistil, že se ceny komodit v podstatě dotkly předválečných hodnot.

Ne, chraň Bůh, že by se ceny vrátily na předválečnou úroveň, ale výkupní cena pšenice i řepky klesla na hladinu, kterou si pamatuju z dávnějších let, kdy žádná válka nebyla, ale ceny se přesto dostaly na takovou hodnotu. Z tohoto hlediska je možné říci, že nejvyšší válečné ceny byly v říjnu a listopadu. Kdo tehdy neprodal a čekal, že cena ještě poroste, ten pak sledoval, jak je to měsíc od měsíce horší.

Včera to podle komoditní burzy vypadalo, že se ceny dotkly dna a začnou znovu růst, ale moc jistý bych si tím nebyl. Nikdo totiž nezačal nabízet smlouvy na příští úrodu, protože vyhlídky jsou tak krajně nejisté, že není na co vsadit. Ceny hnojiv jsou pořád docela vysoké – na více než dvojnásobku předválečných časů, ale také zvolna klesají. Pokud by dnes někdo mermomocí chtěl smlouvu na budoucí úrodu, asi by mu nabídli předválečné ceny, což si nikdo nedovede (zatím) představit.

Většina zemědělců u nás má úrodu prodanou. Pokud vím, tak se ke slušným cenám dopracovali a podařilo se jim víceméně nakoupit hnojiva tak, že letošní sezónu snad pokryjí. Ale nějací smolaři se našli. Kdybych byl obchodník, asi bych jim doporučil, aby prodali teď, než ta ztráta bude ještě větší, protože vnější podmínky se mi zdají být čím dál tím klidnější a nevidím pro nějaké větší zdražení komodit žádný důvod. Navíc se teď právě sklízí na jižní polokouli…

Henta globalizace….

Už jsem tu před pár dny psal, že situace na mě dělá dojem, že se normalizuje. Zdá se, že obchodní cesty se prostě přesměrovaly. Rusko dokázalo své suroviny udat jinde a Evropa dokázala potřebné zdroje obstarat také jinde. Co se v Londýnské City rozpojilo, co se v Dubaji napojilo. A co se nenapojilo, to se přečerpává z tankeru do tankeru na moři. Skoro mám chuť prohlásit, že globální obchod si prostě poradil. Něco se ojebalo, něco se změnilo, něco se okecalo, vznikla nová železná opona tam v ukrajinských stepích a hotovo. Světoví obchodníci mají infrastrukturu vybudovanou tak široce, že se to prostě dalo zařídit.

Situace přestává připomínat válku, ale začíná připomínat „jen“ suchý rok na severní polokouli spojený s nějakým tím výpadkem v Suezském průplavu. Jako kdyby se tam někde nahoře kluci dohodli, kde bude ta nová hranice. Jako kdyby ti největší hráči už věděli, jak to celé dopadne. Zdráhám se to říci, ale jako by už byly v mapách nakresleny nové hranice a teď nás čeká ž jen závěrečné divadýlko pro plebs, aby se ještě nechal trochu obrat, než mu to dojde.

Mimochodem… až se vám někdo bude posmívat, že jste varovali před nedostatkem plynu i ropy a ono se to nesplnilo, ergo jste dezolátní dezinformátoři, co zbytečně strašili, tak můžete kontrovat tím, že pravdomluvná média zase strašila humanitární katastrofou v Africe, která kvůli Rusku nebude mít žrádlo a jak vidno, také se to nevyplnilo, ergo jsou úplně stejní dezinformátoři. Nebudu mluvit o tom, že Rusku už asi stokrát došla nafta, jídlo i munice a Putin desetkrát umřel. Prostě si nemáme co vyčítat… rizika byla obrovská a balancovali jsme krůček od obrovského průseru a v jednu chvíli jsme byli milimetr od třetí světové války, přičemž Rusko se na tom nepodílelo…

V blízkých hodinách mají promluvit Biden i Putin. Čeká se, jestli neohlásí plnohodnotnou válku, případně se rozjede nějaká další velká akce… a je skutečně možné, že se tak stane. Ale kdybych si teď musel na něco vsadit, tak bych si podle světových cen komodit myslel, že Biden přišel Zelenskému říci, jak bude vypadat nová Ukrajina a jede vysvětlit Polákům, aby si na Volyň nechali zajít chuť. Kdybych musel říci nějakou předpověď, tak bych teď řekl, že Putin neohlásí nic nového. Poděkuje statečným vojákům a ohlásí, že jsou blízko vítězství v Bachmutu.

Podle klesajících cen klesá i intenzita války a pokud se mýlím, tak se mýlí i světoví analytici, kteří mají mnohem lepší zpravodajské informace než já. Pokud teď Putin ohlásí nějakou eskalaci a rozjede se ještě mnohem větší válka, tak se Rusům podařilo přípravy dokonale utajit. Burzy teď spíš věští, že vše směřuje ke konci, který už velcí hráči zřetelně vidí.

Přidejte si k tomu slova našeho skoroprezidenta, který mluvil o tom, jak nežijeme v ideálním světě a je možné, že získat zpátky ukrajinské území, bude příliš drahé… Nebo fakt začne velká ruská ofenzíva, které Ukrajina nebude schopná čelit?

Hele, já fakt nevím. informace jsou protichůdné a neberte tuto úvahu jako nějakou předpověď. Ale tak nějak se cítím povinen vás upozornit nejen na předzvěsti katastrofy, ale i na ty opačné signály. Komodity zpravidla nelžou.

380 thoughts on “Opačné postřehy

  1. Jo jo , má zřejmě pravdu předsedkyně Ála:
   „Nárok na mimořádnou valorizaci JIŽ VZNIKL.
   Nyní jen běží lhůta, kdy k ní MUSÍ dojít.
   Tahle špinavá hra skončí u soudu.“
   ********************************

   Stále trvá zákonná závislost zvýšení důchodů na růstu indexu spotřebitelských cen
   i to procento jeho výpočtu dle zákona vyjde stále stejné (odstavec 6 zákona 155/1997 Sb, §67),
   a dokola a znovu dle § 67(6) těch 11,5%.

   Pouze to vláda nechce použít a vymýšlí nový jednorázový „§ 67ca,
   který chce protlačit, než uplyne lhůta pro Nařízení vlády, 22.3.2023.

   On pak tou vládní úpravou v podstatě smysl zvýšení, uvedený v §67 zákona 155/95 Sb,
   tedy „závislost zvýšení na na růstu indexu spotřebitelských cen“ nyní jde úplně do……

   Nahradit 11,5 % zákonem přímo a stále vypočteného,
   nakonec na jedno použití procentem 2,3,
   vytaženým z klobouku přání vlády, protože špatně počítala odhady, je minimálně chucpe.
   (A těch 400 Kč plošně všem už to asi nezachrání.)

   Je to celé tedy i politická chyba rozměru šrapnelu…..
   a týká se důchodců napříč politickým spektrem, těch s vyšší zásluhovou složkou víc…
   ***********************
   Navíc v 2022 prý dala vláda 28,5 miliardy na uprchlíky, nic proti pomáhání,
   ale i to bylo na dluh nás všech a s tím v rozpočtu na 2022 vláda snad také nepočítala a dala to.

   Navíc sama přiložila oleje do ohně.
   ČSU totiž vypočítal,
   že kdyby se nehrály vládní hry se statistikou způsobem zavedení zrovna „úsporného tarifu“ (lidově sociálního) a pak jeho konce bez propočtů vlivu na inflaci dál,
   vůbec by v lednu k překročení 5 % mezi-měsíční inflace nedošlo…
   a NIC se ještě nemuselo zvyšovat.

   3,4 není 6 %, ale ani 5 a tak znovu, NOUZE to je, ale ne LEGISLATIVNÍ!

   A kdo tvrdil, že jedině „úsporný tarif“na energie , ale na chvilku a pak strop v určité výši,
   ale mnohem vyšší, než jinde v EU, je to pravé, no vláda………

   https://www.czso.cz/csu/czso/poznamka-ke-spotrebitelskym-cenam-energii-leden-2023
   Odtud kopíruji:
   „Index spotřebitelských cen bez započtení vlivu Úsporného tarifu pro domácnosti a odpuštění POZE
   by v lednu meziměsíčně dosáhl hodnoty 103,4 % (namísto 106,0 %)“

 1. https://m.facebook.com/rajchl.jindrich/videos/3489964917913905/?extid=NS-UNK-UNK-UNK-IOS_GK0T-GK1C&mibextid=2Rb1fB&ref=sharing

  Zase ten Rajchl, lotr jeden!

  Komu jede fb, ať si to poslechne.
  Je tam i o tý nouzi, taky „projev“ Řehky“, že kdyby jako, fakt jen kdyby, tak jsme od tý první minuty ve válce, armáda okamžitě odjíždí plnit úkoly, nikdo se nemůže divit mobilizaci, okamžitě sem budou dopadat ruský rakety. A že to potrvá dýl, než pár týdnů.
  Takový vyloženě uklidňující, dokonce konejšivý slůvka. Žádný metafory, pěkně narovinu vysvětluje, jak to začne vodsejpat.
  To se jako slavnej náčelník posral v kině?

  No, ten Rajchl je ale taky hroznej, dobře jej tu borci prokoukli. Prej že je proti a že taky o tom bude ta demonstrace. A přitom borci promyšleně radí, že demonstrovat je blbost, ti míň rozumní teda, že kdyžtak možná jo, ale až tak v září. Ano. Buď vůbec, Nebo až pak. To už bude i po mobilizaci i po válce, aspoň bude klid pořádně si promyslet, jestli vůbec to má cenu, kdo by to měl dělat, co tam říkat a tak. Třeba někdo, komu se ještě nerozpustila tkáň…

  Jestli už to tu je, tak teď podruhý. Lepší, než vůbec.

  1. REICHL SE UZAVREL VE SVE BUBLINE PANE Pikolomini

   Nechce se proto i TADY osobně objevit,aby jsme mu my jeho voliči pomohli posílením jeho slabého programu o mezitím legendární PNZ(+) tedy Program Národních potřeb,aby řev na Václaváku vybil všechny okna kolem!
   Třeba zas pan SPD Okamúra má v programu RASANTNI ZMENU REZIMU v jeho programu v bode 10,ale ouha na jaký režim to nikdo z jeho kámošu neumí odpovědět!
   Kromě toho je pro tu Změnu zapotřebí Ústavní většinu ,ale ten pán samuraj má je n dřevěný mecik chce s ním STABILNE dobývat sice pěknych ,ale naprosto nedostačujicich 10% a to my mohlo znamenat,že si z voličů,které si „nechce“ do programu dát dělá ŠPRŤOUCHLATA!
   No ni?

 2. Erik Best
  11 hod ·
  Vláda suverénního a sebevědomého státu by důchody bez sporné změny zákona normálně valorizovala a neočekávaný rozpočtový rozdíl způsobený putinflací vymáhala od Ruska.

  1. To je zajímavé, tenhle prorazil, ale dvě reakce na Hrabě alias tata, ne a ne. Nic vulgárního a závadného. To sou mi událostě 🙂

   1. A copak jste mi chtěl sdělit nebo oponovat………něco ve smyslu co před chvílí mlel Fiala co přidali už za velké peníze no ovšem zapomněl říct že ač by tam byl kdokoliv musel by to udělat je to zákon. Žadná zásluha vlády nebo lépe jejich zásluha to je ale vtom negativním, protože dopustili největší inflaci. Samozřejmě vše není jejich vinna ale ve srovnání z jinými zeměmi oni to zvládají jedni z nejhůř

    1. Tak do třetice, snad se zadaří.
     Pár názorů z netu.
     Začínat důchodovou reformu retroaktivním zákonem a ještě ve stavu legislativní nouze je hodně nešťastné.

     Zatímco církevní restituce jsou valorizovány o 17,6%, valorizace důchodů „musí“ být snížena, aby se zpomalilo zadlužování. Valorizace platů „politiků“ a byrokratů se jistě nesníží. Vládne nám banda fašistických zločinců

     Vláda jež voliče strašila Babišem jakožto rizikem demokracie se ani ne po roce dostává za hranu ústavy dále než jsme kdy u Andreje před rokem snili. Rozpočet v rozkladu, úspory nula. Svoboda slova je omezována, zákony si díky 108ce ohýbají kam chtějí. Brusel mlčí…překvapivě…

     Sahnout z pozice sily na dite, zenu, duchodce je UBOHOST!

     Zákonná valorizace podle platného dosud zákona vznikl už 31.1.23, tak jakákoliv „platná“ změna po tomto datu je protiústavní, protiprávní. Zákon nelze uplatňovat retroaktivně. To bychom skutečně mohli ze zákonů dělat trhací kalendář, zákon platí i pro Jurečku

     Už od vánoc posloucháme, že nebude na důchody. Ještě žádný vládní politik neřekl, že nebude na Ukrajinu
     Ani se ten zbabělý slepenec nedokázal sejít a tohle svi@nstvo odhlasoval per rollam.
     Jak tak poslouchám Řehku, možná to hlasování je nácvik a předzvěst něčeho velkého. A začínám čmuchat, že ta legislativní nouze je o něčem jiném, než o penzích

  1. To jsem zvědavá, jak to naši myslitelé vysvětlí/aby vyšel po jejich. Fakt jsem zvědavá. I když obávám se že topůjde móóóc těžko

 3. Neměl by snad titulek znít takto:“Klid před bouří“? Než:“opačné postřehy“? Přiznám na rovinu, neměl jsem moc času (přechroupat -a ani se mi nechce) denní dávku informací a dezinformací, ale to že některé komodity zlevňují není absolutní indikátor stavů světa. Trochou si to ještě nechám projít hlavou. Ale! Jsou tu faktory i jiné, zásadně rozdílné inflace na kontinentech USA/EU, dnes navíc propírané smlouvy o jaderných zbraních. Nějaká nedoporuceni navštěvovat Švédsko, Írán…Nějaký Řehka se svou mobilizací, Meloniova v Kijevě, Bidet tamtéž. Stav legislativní nouze v ČR- kvůli důchodcům resp. valorizaci penzí kterou si oproti F35 nemůžeme dovolit? A poměrně zásadní léčiva už v lékárnách jsou? Zákaz spalovacích motorů jako Fijaluv úspěch v předsednictví EU?
  BTV: kolika restaurací a podniků jste dnes jako ukončujících provoz všimli?
  Vždyť je to průšvih kam se podíváme!
  Omlouvám se za zkratkovitost, píšu z tabletu…

  1. Veřejnost to vnímá jinak, pac je přece jasné, že za sekerou eráru, i za kolabujícími firmami vyčuhují siluety jistého celosvětového antikrista Putina, a jeho mistního klonu Bociana. Chudák ukrajinský blyštivý Péťa se svojí signální a osvobozeneckou jízdou přijímá, vysílá, naslouchá a statečně „napravuje“ lotroviny z minulosti …
   A to stejně vzorně doma, jako v zahraničí…
   Právě proto je český volič OPAKOVANĚ volí, a pokud snad nedej bože v budoucnu náhodou zakolísá, tak jen proto, aby ty samé mohl vynést na piedestal příště …
   Až tak prozíravý český volič je – heč …

  1. Jen tak pro orientaci. Posbírané názory cik, cak.
   Začínat důchodovou reformu retroaktivním zákonem a ještě ve stavu legislativní nouze je hodně nešťastné.
   —————-
   Zatímco církevní restituce jsou valorizovány o 17,6%, valorizace důchodů „musí“ být snížena, aby se zpomalilo zadlužování. Valorizace platů „politiků“ a byrokratů se jistě nesníží. Vládne nám banda fašistických zločinců
   —————
   Vláda jež voliče strašila Babišem jakožto rizikem demokracie se ani ne po roce dostává za hranu ústavy dále než jsme kdy u Andreje před rokem snili. Rozpočet v rozkladu, úspory nula. Svoboda slova je omezována, zákony si díky 108ce ohýbají kam chtějí. Brusel mlčí…překvapivě…
   —————
   Sáhnout z pozice sily na ditě, ženu, důchodce je UBOHOST!
   —————-
   Zákonná valorizace podle platného dosud zákona vznikl už 31.1.23, tak jakákoliv „platná“ změna po tomto datu je protiústavní, protiprávní. Zákon nelze uplatňovat retroaktivně. To bychom skutečně mohli ze zákonů dělat trhací kalendář,zákon platí i pro Jurečku
   ————-
   Už od vánoc posloucháme, že nebude na důchody. Ještě žádný vládní politik neřekl, že nebude na Ukrajinu
   ————
   A lahůdka na závěr. Slepenec je takový xindl, že se kvůli osekaní penzí ani neuráčil sejít a schválil ten hnus per rollam.
   https://www.youtube.com/watch?v=w16Di3zuVYQ
   https://cnn.iprima.cz/videa/cnndomaci/balsinek-a-kulidakis-okomentovali-kroky-vlady

  2. Tak znovu. První příspěvek se neodeslal, nevím proč. Pár názorů z netu.
   *Začínat důchodovou reformu retroaktivním zákonem a ještě ve stavu legislativní nouze je hodně nešťastné.
   *Zatímco církevní restituce jsou valorizovány o 17,6%, valorizace důchodů „musí“ být snížena, aby se zpomalilo zadlužování. Valorizace platů „politiků“ a byrokratů se jistě nesníží. Vládne nám banda fašistických zločinců
   *Vláda jež voliče strašila Babišem jakožto rizikem demokracie se ani ne po roce dostává za hranu ústavy dále než jsme kdy u Andreje před rokem snili. Rozpočet v rozkladu, úspory nula. Svoboda slova je omezována, zákony si díky 108ce ohýbají kam chtějí. Brusel mlčí…překvapivě…
   *Sahnout z pozice sily na dite, zenu, duchodce je UBOHOST!
   *Zákonná valorizace podle platného dosud zákona vznikl už 31.1.23, tak jakákoliv „platná“ změna po tomto datu je protiústavní, protiprávní. Zákon nelze uplatňovat retroaktivně. To bychom skutečně mohli ze zákonů dělat trhací kalendář,zákon platí i pro Jurečku
   *Už od vánoc posloucháme, že nebude na důchody. Ještě žádný vládní politik neřekl, že nebude na Ukrajinu
   Ani se ten zbabělý slepenec nedokázal sejít a tohle svi@nstvo odhlasoval per rollam.
   https://www.youtube.com/watch?v=w16Di3zuVYQ
   https://cnn.iprima.cz/videa/cnndomaci/balsinek-a-kulidakis-okomentovali-kroky-vlady

 4. Hlášení pro důchodce (omluvte překlepy prosím):

  Dámy a pánové,
  máme platný zákon 155/1995 Sb., §67, dle kterého se k 31.1.2023 splnila podmínka pro výpočet mimořádné valorizace –(zvýšení) jen „zásluhové“(procentní) části důchodů,
  dle zákona v platném znění dosud vyšlo o 10,5 % i se zaokrouhlením dle zákona.
  Při splnění podmínky zákon rovnou stanoví přesný výpočet (vzorec) nároku dle dat ČSU.
  (prosím nepolemizujte s tím číslem, mám to opravdu poctivě nastudováno☺)

  Vláda je sice zmocněna zákonem k prováděcímu právnímu předpisu (Nařízení)
  do 50 dní od aktivace nároku (31.1.2023),
  ale v Nařízení v podstatě vláda i dosud VŽDY opisovala znění zákona k datu aktivace
  a uvedla vypočtený výsledek (% navýšení) přesně dle znění zákona KE dni aktivace každé mimořádné valorizace…. Vláda se snažila stihnout to Nařízení vydat v minulosti co nejdříve,
  aby měly úřady čas vše připravit, každému oznámit, systémy nastavit…..

  Nyní se to vládě nehodí,
  ráda by změnila 10,5 % dle zákona dosud platného (do těch 50 dní) jen na 2,3 % ,
  doplnila ještě 400 Kč všem důchodům, protože ji tato verze vyjde údajně do 15 miliard, místo 34.

  „Chrápali“, nečetli, že zákon v lednu bude poměřovat červen 2022 s lednem 2023,
  udělali nehorázně špatný odhad možného zvýšení v 2023,
  zapomněli, že manipulovali „sociálním tarifem“ a ten s 2022 skončil….?

  A narvat Parlament do „legislativní nouze“ jen proto, že to vládě 5K teče do bot díky neschopnosti správných výpočtů, odhadů a minulému umělému snižování inflace, nekonání dříve
  a také proto tomu skoku v 1/2023, proti 6/2022, to by nemělo projít.

  Je to nouze, ale úplně jiná, než legislativní…….

  Nakonec přece měla vláda celý rok 2022 až do 1/2023
  čas na to v normálním režimu ten výpočtový vzorec změnit.
  Jejich chyba, ne důchodců!
  Nade vší pochybnost už viděli a věděli, že byla v 2022 aktivována mimořádná valorizace několikrát
  a neudělali nic.
  Vlastně udělali, premiér-„metafórista“ i Jurečka troubili ještě v 11/2022 do médií,
  že se v 2023 výpočet mimořádných valorizací zákona měnit nebude, až od 2024 zkusí změnu.

  Důchodci měli takto i ono legitimní očekávání, že případné skoky cen se jim budou mimořádně v 2023 ještě valorizovat.

  VZNIKL-LI důchodcům nárok na valorizaci (to je oč tu běží),
  mělo to být opět vypočteno dle zákona platného v době vzniku takového nároku jako dosud,
  bez ohledu na odložení výplaty.
  Zvýšení o 10,5 % dle stavu zákona dosud a valorizovat účelovým a jednorázovým měněním zákona
  pod „nouzí“ a místo toho protlačit 2,3 %, to je dost rozdíl (i s tou 400,- každému důchodu.)

  Běží i o legitimitu té „legislativní nouze“ na „bordel“ a neschopnost a nekonání vlády a snahu sebrat co už vzniklo a nastalo dle zákona k 31.1.2023.

  I soudci jsou důchodci, i poslanci a Senátoři a jejich voliči.
  Důchodci by měli pečlivě sledovat své parlamentní zástupce a Senátory,
  jak na jejich právo z ledna hledí.

  A stavět až nyní důchodce s vyšší „zásahovou částí“ proti ostatním a dokonce tvrdit,
  že důchodci jsou zvyklí se uskromnit
  a nebo stavět jiné obyvatele proti důchodcům, kteří ani ten zákon ani inflaci nezavinili,
  je už opravdový hnus.
  *****************
  Konec hlášení pro důchodce.

  1. Nemá člověk psát druhým, aby nepolemizovali, hnedle je potrestán a uklepne se ☺

   Místo 1 jsem klepla omylem na nulu:

   OPRAVA prosím správně je číslo zvýšení 11,5 % ne 10,5 , omlouvám se všem!

   Do čitatele jde lednová hodnota 2023 měsíčním reportu ČSU o inflaci -(vyšší vychází čísla domácnosti důchodců), do jmenovatele tu červnovou 2022.
   Růst cen vypočtený prostřednictvím bazických indexů IŽN důchodců je vyšší a tedy 149,5/134,1 = 1,1148,
   tedy po přepočtu a zaokrouhlení navýšení o 11,5 %.)

  2. https://www.parlamentnilisty.cz/politika/poslanecka-snemovna/-Prasarna-na-Stanjuru-nadavaji-Zrychlene-skrtani-duchodu-zdesilo-i-poslance-v-koalici-729901

   za prvé k legislativní nouzi….
   „Vyhlášení stavu legislativní nouze hodnotím jako nepřípadné, protože je určen k věcem, které přijdou náhle. Například přijdou povodně a bude nutné urychleně řešit jejich důsledky. Jenže skutečnost, že tu máme rekordní inflaci a že platí určité ustanovení v zákoně o valorizaci penzí, věděla přece vláda celý rok a mohla již v září nebo říjnu přijít v normálním legislativním procesu s nějakým řešením,“ upozorňuje docent Koudelka.“

   a za druhé k tomu, že měli spoustu času zákon změnit a zabývali se tímto…..
   „Připomíná, že vláda nedávno paradoxně zákon o důchodovém pojištění měnila. „Ministr Jurečka v něm řešil snížení důchodů Zemských národních výborů, které existovaly od roku 1948 a předsedů Federálního shromáždění do roku 1989. Ti jsou všichni dávno mrtví, přesto ministr práce a sociálních věcí Jurečka do zákona prosadil, že se jim snižují důchody. Mrtví snad přece žádné důchody nepobírají, to pan ministr nevěděl? Chci tím říct, že vláda v důchodovém zákoně řešila něco, co nemělo žádný smysl, a to, co se podle její současné rétoriky řešit musí, chce dohnat nyní na poslední chvíli zneužitím institutu legislativní nouze,“ má jasno expert.“

 5. Wang Yi, vedoucí kanceláře Komise pro zahraniční věci Ústředního výboru Komunistické strany Číny, se během neformálního rozhovoru v Mnichově zeptal šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrela, proč by jeho země neměla dodávat zbraně Rusku, pokud je EU dodává Ukrajině, uvedl Borrel na tiskové konferenci v sídle NATO.

  „Mimochodem, zeptal se: „Proč se staráte o dodávky zbraní Rusku, když dodáváte zbraně Ukrajině?“ odpověděl Borrel. Musel jsem mu vysvětlit ten velký rozdíl, říci mu, jakou hrozbu pro nás představuje válka na Ukrajině,“ dodal šéf unijní diplomacie.

  1. A jakou hrozbu to pro nás znamená?

   Že bychom zas měli laciný ruský plyn, ale byli bez ukrajinských uprchlíků?

 6. Tak kdo jste ušetřili plyn (topili jste v mrazech něčím jiným), tak snížení záloh u Pražské Plynárenské je snadné. Vyfotíte plynoměr, zadáte do online formuláře v jejich portálu částku, na kolik chcete snížit, a do 2 dnů vám změnu schválí/zamítnou. Já letos ušetřil cca 1/4 loňské spotřeby, tak jsem si nechal aktuální jimi vypočtenou zálohu snížit o 1/4. Je to snadné, nemusíte nikam jezdit.

  1. Nechci vám kazit radost že jste ušetřil, sláva tomu, ale co dál? Podle soudruhů z Bruselu je i dřevo jako topení neekologické a zatím ho můžete spalovat v kotli III. třídy, ale i zde se chystá brzy ekologická revoluce. Brzy bude i dřevo přepych díky ceně, dočasně může být výhrou vlastní les (dokud není vysoká daň z nemovitosti), ale topení dřevem má na kahánku stejně jako spalovací motory.
   Já vlastně vůbec nevím, jestli má cenu v dnešní době něčím šetřit? Ten kdo šetřil na důchod, aby si užíval zaslouženého odpočinku, nyní zjistil, že má osekané úspory díky inflaci a když si něco rychle nekoupí, za rok si už to nebude možné. Zjistil jsem, že jsem v dnešní době ztracený a bezradný.

   1. No tak 2 metry koupím s glejtem a pro zbytek si zajedu na panské. Akupila, sen každého lupiče dřeva … Těch potřebných 5 metrů odvezu i po jednom polenu .
    Tohle by uhlídali jen policejním dronem nad městem ale pak to nebude republika ale gulag ….

   2. Tak jako Malý princ říkal, že „to důležité je očím skryto“ – tak já tvrdím: „Není důležité, co je povolené, ale co vám projde“. 🙂

    1. A na to přicmrndávání, když je nad nulou, je plyn pořád v pohodě i při dnešních cenách. Pohodlíčko, žádnej bordel…

   3. „… dnešní době ztracený a bezradný.“
    Má slova … ten dnešní systém je jen „navoněná bída“ přebalená do luxusního papíru !!

    1. Bramboráky ze strouhaných syrových brambor jsou lepší. Čím míň mouky, tím lepší. Dají se dělat i na kontaktním grilu.

   1. Patent je dohoda, že ten, kdo si ho zaregistruje, má výhradní právo na použití po nějakou dobu. A vynucuje to ten registrátor s pomocí aparátu. Jestli aparát řekne, že se výhradní právo ruší u všech nebo některých, tak to nebude vynucovat.
    Je to taková forma sankcí – něco bylo dohodnuto, ale my to nebudeme dodržovat.
    Já si navíc myslím, že celý koncept patentů a tzv. duševního vlastnictví je absurdní. Jediné duševní vlastnictví je právo být uznáván jako autor.
    Si představte, že budeme platit za papír, bankovky, střelný prach, písmo, písmena …
    Pythagorovu větu

    1. Mě přijde, že je to míněno tak, že když si USA a Evropa představovaly, že budou jen zkoumat, vynalézat a nevyrábět a Čína jim bude vše vyrábět a poslušně platit za patenty – tedy že si udělají v Evropě a USA „znalostní ekonomiku“, tak že Čína právě uznala, že si ty naše výzkumy můžeme strčit za klobouk. Že stávající úroveň poznání už si okopírovali a další rozvoj si už vymyslí sami. My vyrábět bez Číny nemáme kde a za výzkumy už nám nově nikdo platit nebude, takže se nevyplatí ani nic zkoumat potažmo ani studovat. Jo, to sou ty konce.

     1. Sice tak, ale je to na další zajímavou diskusi. Protože Číňan sice jinde vymyšlené vyrobí i zdokonalí, jenže nezrodí základní myšlenku, která je mimo jeho kulturní obzor.

       1. Pretoze oni to NEPOTREBUJU … nevymysleli vidlicku, pretoze vymysleli palicky … to nie je o tom, ze by boli hlupejsi … takisto nevymysleli inkluziu, pretoze vymysleli hodne narocny system vzdelavania, a tym padom nedovolia svojim detom byt hlupejsi…

        1. Bosorecko, vymysleli toho docela dost. Knihtisk, výrobu papíru, střelný prach, hedvábí.
         Třeba bource morušového ukradla Evropa Číně. A sankce nebyly.

         1. Jo, jen to je pár věcí roztažených na tisíciletí a u některých se dá ještě polemizovat.

          Obráceně je toho neúměrně více.

          Zas není potřeba být tak ideologicky pevná i proti našim zájmům.

          1. Krom toho nesmyslu par vecech roztazenych na tisicileti s vami souhlasim.
           Obracene je toho opravdu o dost vice, ale plati to pouze pro moderni vek.

           Ale zrejme jste pozapomel, ze ono se velmi spatne vynaleza, kdyz jste okupovani par staleti cizi moci, ktera vas vysava, az to neni hezke.
           Obcanska valka, silne podporovana zapadem rozvoji taky nepomuze.
           Import komunismu, dalsiho uzasneho vynalezu zapadu, uz je jenom takova tresnicka.

           Nechci byt prorok, ale verim, ze negativa a katastrofy, ktere jsem jmenoval vyse, uz jsou pro Cinu minulosti, a ted svetu ukaze, kdo je tahoun. Jako to ostatne bylo i v minulosti.

          2. No, papír a knihtisk je docela zasadí věc. Bych řekla.
           Bez hedvábí a střelného prachu bychom se obešli.

         2. Jo, veci, co potrebovali … nevymysleli veci, co potrebuju len v Europe, ale nie v Cine … ano, teraz vyrabaju, a mozno aj zdokonaluju veci, co potrebuju v Europe … ale primarne vymyslali to, co ulahci zivot IM, nie NAM … dokazala by ste vy napriklad vymysliet zariadenie, co pomaha malym detom spravne drzat hulky, ked ste hulku v zivote v ruke nemala?

          Inak si nemyslim, ze su cinania hlupejsi nez my, a vedia len kradnut patenty, len to nevymysleli, kym to nepotrebovali, to je cele

          1. Oni to potřebovali stejně jako my.

           Jinak by to neokopírovali hned, jak to šlo.

           Jen nemá smysl něco vynalézat, když z toho nebudete sám nic mít.

           Potřebujete na to také nějaké vybavení, potřebujete na to nějaký kapitál, potřebujete na to nějaké zákony, protřebujete na to nějaké vzdělání.

           Jinak má smysl jen něco kopírovat.

      1. To už dávno není pravda. Rok zpátky jsem si udělal velkou radost nákupen opravdu dospělé hi-fi sestavy. No a dělený zesilovač (předzesilovač a dva výkonové zesilovače) jsem nakonec v high end kategorii koupil od čínské firmy Kinki Studio. Naprostá špička, cena tomu odpovídá.

       1. To ale není ten základní vynález.

        To je, že postavíte první spalovací motor, žárovku, rádio, telefon, televizi, počítač a tak. Něco, na co nikdo nepomyslel nebo leda tak v pohádkách.

        Ne, že z 3G uděláte 5G, z hi-fi ještě lepší hi-fi.

        1. Asi nebudete rozporovat, ze Cinan vynalezl papir.
         A ted si zkuste predstavit, jak byste vynalezal treba ten spalovaci motor nebo televizi bez papiru.
         To je jenom jeden prikad.
         Dalsi by treba byly strelny prach nebo kompas.
         A to jsou jenom ty prehistoricke.

         Mate samozrejme pravdu, ze kdyby nebylo 3G tak by nebyly ani ty dalsi.
         Ale to same plati i z druhe strany.

         A argumety, ze papir by jednoho krasneho dne vynalezl i nejaky moudry Evropan jsou samozrejme velmi pravdepodobne, ale ono to treba s temi pocitaci nebo zarovkou nebude jine.

         Ostatne knihtisk vynalezli Cianne dlouho pred Evropou, a presto je oslavovan Guttenberg.

         Cesi maji sveho Prokopa Divise, ale Angicani ho naprosto neuznavaji, protoze chteji sveho Ahlwardse. Wiki (anglicka) o Divisovi pise, ze se o nem vede „diskuze“ 🙂
         V Rusku Demidov postavil vez s necim, co funguje jako hromosvod jeste o neco drive, ale tam jsem nebyl takze to radsi prenecham tem, kteri to videli na vlastni oci.
         A Americani zase tlaci Benjamina Franklina, ktery samozrejme experimentoval o neco drive nez Divis, ale prvni realnou aplikaci hromosvodu realizoval az po nem.

         Nechci vas tu vzdelavat, jenom jsem chtel rict, ze diskuze o tom, jestli byla driv slepice nebo vejce neni jednoducha 🙂

         1. Určitě nemáte na to, abyste mě vzdělal.

          Debata o patentech není o tom, jak to bylo před staletími a tisíciletími, ale o tom, jak chráníme vynálezce za posledních 20 let a do budoucna.

          Já nemám nic proti tomu, ať se chrání patenty Číňana, kterej dneska něco vymyslí, třeba o polovinu tenčí chip, za 200 miliard dolarů. Jen si myslím, že když českej technik v důchodu, vymyslí ventil, co vypne vodu při naplnění vany, tak by z toho měl taky něco mít a ne, že mu to za vašeho ideologického jásotu ukradne čínskej miliardář, vlastnící továrnu na sanitární vybavení.

          Číňani vynalezli papír, ale ten, kterému se dnes říká ruční papír. Vyráběl se z hadrů. Dvacetiletá platnost patentu vypršela ještě před naším letopočtem.

          Výrobu moderního papíru ze dřeva vymyslel Foudrinier na začátku devatenáctého století.

          Papír bych vynalezl tak, že bych se podíval na vosí hnízdo u kůlny, které je také z papíru, který vyrábí vosy dost úplně stejně, žvýkáním celulózy a jejím lepením pojivem (ze slin). Těžko vynalézat něco, co už vynaleznuté je a znáte to ze školy.

          Samozřejmě jsou nyní mraky jiných druhů papíru, který číňani za celá tisíciletí nezvládli vymyslet. Evropané to za těch 200 let vymysleli všechno a platnost jejich patentů taky vypršela.

          Samozřejmě, že by nebyl problém postavit spalovací motor i bez úplné znalosti papíru. Psalo se také na papyrus, což je druh egyptského rákosu, na tenké dřevěné destičky, na pergamen, což jsou zvířecí kůže, na břidlici, což je kámen. Dá se také psát na plátno.

          Nemějte strach, že by si Daimler neporadil s takovou prkotinou.

          Podobně nikdo neví, jestli náš (středověký) střelný prach je opravdu stejný jako ten čínský, protože není jak ověřit, jestli tehdejší znaky znamenají, to, co jim přisuzujeme. – Náš střelný prach ze středověku zvaný černý není ten pozdější, kterému se říká bezdýmý. První je směs lesku, uhlí, síry, druhý je nitrocelulóza.

          Guttenberg vymyslel knihtisk nezávisle a čínskej systém ani neznal a protože čínský a evropský způsob psaní je jiný, tak je to úplně jinej systém, který má společného leda tak to samo tisknutí. Což se ovšem dělalo už dávno před Číňanama.

          Lepší bude, když dovzděláte napřed sám sebe a trošku si srovnáte v hlavě o čem je vlastně debata.

          Jestli se bavíme dětinsky, který kontinent dal světu papír, pivo, pyžamo, kafe, čokoládu, bumerang nebo jestli se bavíme o tom, jak vlastně budou chráněná práva vynálezců do budoucna a jaké to bude mít konečné důsledky.

          Ideologické výkřiky, že se musí dát vše Sovětům, Američanům, EU, Ukrajincům či Číňanům, jsou všechny na stejné úrovni.

          1. Už chybí jen zakomponovat všeobjímající a universální „étér“, tedy trh.
           Apropo, proč vlastně neplatit autorská práva za zpívání lidovek v opici, za broukání klasiky při práci, za každou odtančenou půlku i valčík…
           Orient je jiný svět, jiný vesmír, nicméně když jsme u té přece naprosto jasné „patentní dominance“ západu -napadlo Vás, co by osobu nejen patentů znalou, jaké množství těch „žlutých či indických hnědých neschopů“, jinak řečeno většinou západem , především kovboji ukradených mozků,stojí za stávajícími patentovanými technologiemi , na něž si vyhrazuje právo západní společnost ?
           Zajisté víte, že ti žlutí nýmandi jsou nejúspěšnější množinou studentů na us VŠ, a to nemluvím o kvantech žlutých mozků vyprodukovaných na domácích universitách, ale úspěšných za louží… Číňané – myslím
           I ty z jejich diaspor po Jihovýchodní Asii, Japonci, Indové, ba I Arabové, Peršani a světe div se , ve velkém ti věčně ožralí mužici – Rusové …
           To, že český strejda nemůže těžit že svého patentů vyčítejte především politické reprezentaci, která se má starat o chod státu, včetně funkčnosti patentního úřadu. Pokud však dobrovolně žijete ve státě, kde šéfem parlamentního právního a legislativního výboru může být podvodník s podvodně získaným právním titulem, nemluvě o tom, zda jste jej, nebo tu partaje či koalici volil, ničemu se prosím nedivte, a protože souvislosti Vám, když chcete, něco říkají, měl by jste směrovat své stesky jiným směrem, než co by argument ku převálcování oponenta.
           Za další- Dálný Východ co by region, začíná i vědomostně, znalostně, ekonomicky, finančně, politicky i mocensky těžit z hromadného přesunu produkce že Západu k nim – což je přirozené. Západ ze své výhody těžil mnohá staletí.
           Toho všeho se Západ s „radostí“ vdala přesunem produkce kvůli zisku – teď by měl, a horší je, že bude muset, DRŽET HUBU A KROK ( pokud to zvládne ) .

          2. Minorita

           Autorská práva se platí jen do 70 let po smrti autora.

           U lidovek se nezná autor, není komu platit.

           Klasika má autory mrtvé více než 70 let.

           Platí se za veřejnou produkci, ne za neveřejné pobrukování.

           V Indii se platí autorská práva třeba z indických filmů či hudby, co si myslíte. To si myslíte, že když se jdete podívat do kina na Milionáře s chatrče, že to není legálně v pořádku a někdo to tam šlohl, okopčíl a tady to vysílá v kině načerno?

           Patentové právo v Británii platí stejně i pro černochy, Indy jako Čechy. Stejně tak v USA.

           Firma vám nedá lepší smlouvu, když jste bílej vynálezce a z patentovýho úřadu vás nevyhodí, jen proto, že jste černej.

           Autoské právo není rasové, ale státní. Když začne Libérie skupovat patenty, tak pak peníze půjdou do Libérie.

           Jestli jste si nevšiml, tak se nebavíme vůbec nebavíme o Čechách, ale USA a Západu. My tam jsme jen okrajoví.

           Kdo koho volil je pro patentové a autorské právo irelevantní.

           Západ si své výhody ovšem vyrobil sám, stejně jako je z hlouposti vyhodil.

           Ten skutečnej Západ hubu a krok držet nebude, pokud nebude muset. Zato vy se na to už snad těšíte.

          3. Wauuu, to jsem narazil… Stačí menší přesah, a končíme, že. Prozatím jste vysekl patenty a vynálezy západní provenience převážně z doby, kdy míra a kvalita evropské , potažmo západní industrializace, průmyslové výroby, a díky tomu i školství, řemesel, výzkumu, atd. bylo jednoznačně dominantní, stejně jako jeho vojenská síla, a doslova celoplanetární rabování přírodních zdrojů.
           Evropský kontinent prostřednictvím státních útvarů na něm se nacházejících dominoval světu a určoval „pořádky“ ve všech jeho částech, z kterých – především kolonií, tekly mohutné zdroje do mateřských zemí, jenž si tím zabezpečovaly mimo levných surovinově-materiálních potřeb i patřičné finanční, lidské a potravinové zdroje, díky kterým byly prostředky na expanzi a rozvoj ve všech oblastech, tedy i ve vědě, zdravotnictví, vojenství, průmyslu…
           Poučky o autorských právech si strčte za klobouk – pokud nejste schopen probrat nadsázku, ironii a sarkasmus, nemá smysl se vtom šťourat.
           Zapráskat téma rasovým odérem v otázce autorských práv, je klasické odvedení pozornosti.
           Zrovna tak jste téma licenčních, autorských práv sem zatáhl Vy sám na příkladu českého důchodce, tak alespoň nelžete.
           Když jsme u těch „krádeží“, tak podstatné je, co a za kolik dnes produkují, vymýšlí, zkoumají české firmy pro „své nové západní matky“.
           Pokud tady budete dokola mávat a presentovat styl patentních reálií na příkladech individuálních podání alá T.A.Edison, Bernard, Tesla, atd. z dob minulosti, tak se vzhledem k dnešku nemáme o čem bavit, nemluvě o klasické, zpupné diskuzní aroganci.
           Semelete X věcí dohromady, ale proč se Evropě tak dařilo, co stojí za jejím „úspěchem“ v mnoha oblastech i z hlediska historického, náboženského, ani Ň.
           KDO JE SKUTEČNÝ ZÁPAD ? A VÍ VŮBEC TEN VÁMI VYBRANÝ SKUTEČNÝ ZÁPAD, ŽE JE PRÁVĚ ON TÍM SKUTEČNÝM ZÁPADEM ? Nebo jsou to jen ideologické tlachy nad zchromlou kobylou , která si sama kvůli vlastní nenažranosti vykrmila, vychovala a vypěstovala vlastního kata ?
           Typově jsem Vás trefil, a přesně díky Vaším klonům ze zásady NELZE , NESMÍ SE DRŽET HUBA, střelče…

          4. Já jsem odpovídal Sakurovi na jeho post o vynálezech jako papír a střelný prach.

           Vy jste pak začal o autorských právech, tak jsem vám na to odpovídal.

           Teď už nemám moc ponětí, o čem vlastně píšete. Jestli ta autorská práva byl jinotaj pro něco jiného, tak jsem to nepoznal a někdy mám i dojem, že odpovídáte někomu jinému na něco jiného.

           Kdyžtak váš poslední post trošku doplňte, ať je z toho samostatnej článek a pošlete ho Zakladateli, ať je to samostatnej článek, aby ho vyvěsil. Uvidí to víc lidí a bude čas odpovídat.

           Třeba s vámi nakonec budu souhlasit. Teď je po půlnoci a musím jít spát.

      2. To co pisete bych spis pasoval na Japonce.
       Cinani jsou o dost jini.

       Ale stejne mam trochu problem porozumet tomu, co myslite tim „kulturnim obzorem“.

       1. Jak dopadl svět, když se všude aplikovaly západní obzory. Sjezdovka na poušti, čínská města narvaná bouráky projektovanými na route 66 západní styl života tam,kde se to nehodí

        1. Že jo.

         Taky penicilin, kardiochirurgie nebo operace šedého zákalu.

         Ať se dnes na světě podíváte kam chcete, vidíte tam Evropskou civilizaci.

         V Turecku a Sýrii nedávno padaly domy po Evropsku z betonu, jen postavené bez Evropských bezpečnostích pravidel. Indiáni v Amazonii mají na sobě trička, utkaná v Číně, kam se navozily tkalcovské stroje vymyšlené v Evropě. Indiáni v Severní Americe měli na oblečení korálky vyrobené přimo v českých sklárnách a tomahawky ze železa vytaveného podle evropských technologií. Černoši z polopouští, co chodí ještě nazí mají čínské mobily původně americké (čili zase evropské civilizace) na kterých se nedá telefonovat, kvůli signálu, ale statut majitele ukazují stejně dobře jako na každé základce.

         Všude je železo, ocel, beton, asfalt, dráty, sklo, rádia, televize, léky, auta, letadla, supermarkety.

         Místní civilizace dodává jen kolorit.

         Pár ulítlých výstřelků nic neznamená.

         Navíc Číňani si mohli sami koupit malá auta a Arabové nemuseli žádat postavení sjezdovky v poušti, i když to není o moc cáklejší než naše uměle zasněžené svahy.

         1. Predtim Cina, pred nimi Arabove, Rimani, Rekove, Egyptani, Sumeri…

          V Recku obdivujeme chramy 2500 let stare, ale barak tam dnes rovne nepostavi vubec nikdo

          My jsme staveli atomove elektrarny pred 30 lety a dnes to lidem prijde jako nepredstavitelne a pristi generace tomu ani neuveri.
          Degradace se tomu rika.

          1. Ano, ale řeč je o tom, že všichni kopírují západní kulturu a budou to dělat dokonce i když tu nebudeme.

           Nikdo nechce žít ve wigwamech a chýších, bez elektřiny a připojení k netu, topit trusem, pít vodu s parazitama, zuby léčit trháním, umírat věkem v 35 a mít kojenckou úmrtnost 30%.

         2. To vše, čím tu šermujete, je fakt, ale…
          Ale jde o sakra širokopásmové, multioborové téma, a pokud jej uchopíme stylem Pětihnusu ( což koukám hrozí ) , tak to raději takovou debatu rovnou zabalme, poplácejme se po ramenou, uveďme další příklady z MINULOSTI, rovnou konstatujme, že to tak bude na věky, furt, že si bez nás ani zadek nevytřou, a hotovo.
          To vše naklepeme na čínské klávesnici, u čínského monitoru na čínském pc, popřípadě čínském tabletu či faunu.
          Pokud někdo bude šermovat tím, že jde o západní vynálezy, tak pozor, páč nikdo zatím nekápl božskou, kolik těch čínských, indických, japonských, arabských, perských a ruských opic na těch patentech, technologiích a řešeních má jaký podíl …

          1. Nevím, proč jim říkáre opice a nevím, proč do debaty o patentech a autorských právech už zase motáte pětikolku.

           Čipy vymysleli běloši, konkrétně Kilby a Noyce. To je ten průlomový objev. Ty něco někam posouvají. Vše začínají vždy průlomové objevy, drobná vylepšení jdou samo sebou.

           Jinak pro vaši informaci.

           Pro Indy z Británie jsou oni Evropané, kdežto vy divoch z východu, co k nim, Britům nepatří. Pozná se to podle toho, že jste špatně oblečen, nemáte moc peněz, děláte špatné práce za málo peněz, máte špatné vzdělání, jíte divná jídla, máte divné jméno, nedáte moc hygieně, neznáte místní kulturu, neumíte pořádně mluvit a máte podivné způsoby.

           Rozdíl mezi váma a třeba Rumunem je pod jejich rozlišovací schopnost.

          2. Díky za školení – to by jeden neřekl, co vše je možné, co se tady všechno jeden nedozví… Člověče, vy jste améba a chameleon v jednom, nebo disponujete Alter egem.
           Opice, co jen kopírují, děláte z Asiatů Vy, nikdo jiný. Vnímání obyvatel z bývalých zemí lido-demo prozatím prý „menšinami “ ( a nejen jimi ) nejen v té VB je mi dobře známo. Popravdě západním evropanům vinšuji s imigranty jen to „nejlepší“, patří jim to .
           A co jako – jste na tom stejně, včetně příměru s Rumunem.
           Samo sebou se ani pes ….
           Nepotřebuji školení o mikroprocesorech – ostatně možná důležitější byl objev tranzistorového efektu a vynález tranzistorů. Někdo připomene elektronku a jiný el.energii, její výrobu a distribuci vůbec.
           Vy evidentně nechápete, nechcete vzít v potaz fakt, že vše je relativní…
           Před cca 2000 lety byli pro Římany všichni nejen severně od Milána nemytí, smradlaví barbaři, pár století před tím byli o tom samém přesvědčeni Řekové, Před nimi Babylóňané, Asyřané, Egypťané, obyvatelé Akadu i staří Sumeřané.
           Dodnes jsou funkční akvadukty, trasy silnic, stojí pyramidy, chrámy ( pokud je neponičili potomci či příroda ), fungovaly lázně, lékařství, „inženýrství“ , „věda“, stavěla se města, přístavy za použití jednoduchých stavebních strojů, atd…
           Vyspělé civilizace existovaly tisíce let před tím, než se totéž objevilo v Evropě, a to na místech, kde dnes kadí velbloudi, potulují bandy islamistů…
           A také zároveň všechny jmenované vedly války, uchvacovaly území a náležitě je ku prospěchu svému využívaly, stejně jako Evropa o tisíce let později. Stejně jako tehdy byl vrchol pokroku vždy v centrech oněch civilizací, a v průběhu doby každá z nich přispívala k pokroku vpřed. A všechny po pár stoletích ( až na Egypt, který byl skutečně dlouhověkým ) čekal úpadek z různých příčin…
           Teď na sebevraždě usilovně na mnoha frontách pracuje „západní společnost“, a bývalé montovny rychle stahují náskok, respektive přebírají otěže…
           Namistrovanost to nezastaví …

        2. No, každému co jeho jest – mentalita asiatů, včetně společenských a sociálních systémů, je nám, při vší účtě cizí. Obzvláště dnes pod vlivem rozežrané, zparchantělé, rozmazlené, arogantní, ujeté a deviantní us a západní společnosti.
         Západní recept produkuje společensko-sociální rozvrat, a pro jejich staletí uzavřené civilizace jde o smrtelnou epidemii … Popravdě ani my bychom neskákali nadšením z uplatnění velkého Konfucia v těchto zeměpisných šířkách…

     2. Ta znalostni ekonomika mela vice rozmeru.
      Samozrejme spinavou a energeticky narocnou vyrobu presunout do Ciny.
      Pres patenty pak Cinu drzet pod krkem a platit cinskym vyrobcum minimum za dodane zbozi.
      V pripade zapadnich vyrobcu v Cine odsavat penize pres poradenske sluzby a „dodatecnou podporu“. To znaji ceske filialky zahranicnich vlastniku dobre.

      No a protoze prumysl a vyroba spotrebuje podstane vice energie, nez domacnosti a zabava, tak dalsi krok byl buzerovat Cinu svrchu za nadmernou spotrebu energii.
      Prumyslova produkce ci neprodukce v tech srovnanich Ciny s jinymi zememi nebyva zohlednena.
      Pritom Cina uz dneska vyrabi skoro vsechnu elektrinu pro domacnosti budto ze solaru, ci vetrniku. Je to tusim nekde kolem 18 %.
      Ale vyrabi tam toho tolik, hlavne pro ekologickou EU a Americany zijici si svuj sen, ze planuji jeste navysit uz tak vysoke importy ropy a plynu.

      Urcite jste slyseli o tom, ze aby povolenky fungovaly, musel by na to pristoupit cely svet, ne jenom EU.
      To byl samozrejme plan s tim, ze USA by se z toho nejak mazane vyvlekly, protoze svetovy cetnik a americky styl zivota neni na prodej.
      No a Cina by vyrabela a zarovem calovala za nadmernou produkci CO2.
      Calovala by pravdepodobne nejake nadnarodni organizaci typu MMF, ci Svetova banka…

      Ja se Cine nedivim, ze se jim ten plan nelibil.
      A zase na druhou stranu, kdo preletl jenom zbezne historii zapadu, tak takovehle vysavani prece neni vybec nic noveho. Prave naopak.

      ps. debata o patentech by byla na jiny prispevek, patenty jako takove jdou novota i na zapade. Cele 19. a polovinu 20. stoleti byly nejvetsim „zlodejem“ vynalezu prave USA a po valce si na kradeze patentu dokonce udelaly i zakon.
      Ale tenkrat se to tak prisne nebralo, protoze kradl ten spravny.

    2. Všechny patenty jsou jen dočasné na 20 let.

     Nemůžete si patentovat něco, co už tu dávno bylo, takže určitě ne bankovky, papír, střelný prach a písmo.

     Patenty existují, aby mělo finančně smysl něco vynalézat. Nemá cenu nic vymejšlet, když vám to pak stejně ukradnou.

     To, co Číňani udělali není forma sankcí, ale forma zlodějiny, podobně jako prosazují naši Piráti pro autorský práva.

     Patenty jsou absurdní jen pro lidi, co sami nic nevymysej a nechce se jim platit za cizí práci. Číně to neplacení za patenty tolerovali banksteři a dovozci, protože jejich zisky na lacinejch dovozech byly velký a v podstatě fungovali jako podíl z lupu.

     Až se někomu zas nebude líbit, že tu není průmysl, jsou tu malé platy a malé důchody, tak sem můžete jít všichni poděkovat.

     1. „Až se někomu zas nebude líbit, že tu není průmysl, jsou tu malé platy a malé důchody, tak sem můžete jít všichni poděkovat.“ konec citátu.

      To nehrozí, neboť tato situace zde již dávno je, dávno je všechno rozkradeno a rozprodáno, v podstatě výrobní základna je věc minulosti. Odtud také platy a všecko ostatní. S číňanama to nemá zhola nic společného.
      Jediné, co bychom si snad mohli nechat patentovat jsou montovny. Tedy mezinárodní patent na montovny. (pokud nás už nepředběhli Slováci)

      1. Pořád tu ještě je Škodovka. O tu můžeme přijít. Ne, že ji bude vlastnit někdo jinej, ale že tu nebude vůbec.

       Brano se začalo stěhovat do Asie.

       To jsou jen špičky ledovce.

       1. „Pořád tu ještě je Škodovka. “
        Ona již zase patří někomu z Česka?! Já myslel, že ji koupil VW (no spíše ODS věnovala).

        1. Co na tom nemůžete pochopit?

         Škodovka je v Mladé Boleslavi. Tam jsou její zaměstnanci a ty ta práce živí. Jestli Škodovku zavřou, tak nebudou mít obživu ani dělníci, ani technici, ani manažeři, ani právníci, ani báby v kantáně.

         Pak přijdou o práci lidé v restauracích, kam zaměstnaci Škodovky chodili večer na pivo.

         Také zavřou dodavatelské podniky, co pro Škodovku vyráběli nějaké díly.

         Jedinej, koho to nebude muset trápit je koncern Volkswagen, protože ten si může celkem snadno postavit podobnou továrnu v Indii, dokonce tam odvést část vybavení a vyrábět tam laciněji.

         Tak kdo na tom prodělá hodně a kdo málo?

          1. Bavlnikove plantaze taky zivily otroky. Byly asi tak jejich, jako Skodovka nase.
           Jenze oni byli jako otroci na cizi plantaze prvezeni, kdezto my jsme si nechali Skodovku vzit a do pozice otroku jsme se dostali z pozice suverena.

          2. Sibyla

           Jo, většinou tu zůstávají dál nelegálně.

           Ne, že bych nechtěl, aby stát vymáhal dodržování zákonů, ale nějak se to neděje. Ilegálů je plná západní Evropa a nesvedou tam s nima nic.

           Gogo

           Já neříkám, že je Škodovka naše.

           Plantáže taky nebyly otroků a živily je. Kdyby ne, tak je v Americe daleko méně černochů. Umřeli by hlady.

           To je snad jedno, koho kam přivezli a komu co ukradli. V první řadě jde o to, abyste měl vůbec z čeho žít a až tu nebude Škodovka, tak nebudete mít z čeho žít, ať je čí je.

           Kdyby ji měl českej majitel a převedl ji do ciziny, tak bude výsledek pro zaměstnance úplně stejnej.

           Až se vyveze dost průmyslu, tak budou chcípat hlady i důchodci, protože nebude na jejich důchody jak vydělat.

           Suverén jsme dávno nebyli. Byli jsme staletí pod Rakouskem, pak spojenec Francie, pak pod Německem, pak pod SSSR pak pod USA.

           Nejsme Švýcarsko, Izrael, Island, Irsko ani Singapur.

       2. Škodovka je německá akvisice, dokonce ani ten název už není náš.
        A že zanikne je silně pravděpodobné, protože její konkurenceschopnost mizí s nástupem ojroelektrifikace a dovozem konkurence z Číny, kdy ekvivalent za pakatel.
        Maximálně bychom si tak mohli patentovat způsob prošustrování výroby vlastních aut. Nejen škodovek.

        1. Mohli bychom patentovat něco nového, co se teprve vynalezne, ale bez všeobecně respektovaného systému patentového práva to nebude možné.

         Není nad čím jásat.

     2. Obecně je patentová ochrana kamuflovaným dobýváním renty z něčeho, co by se dříve nebo později stejně vymyslelo, aniž by výzkum a vynalézaní někdo předem podmiňoval nějakými finančními vstupy.

      1. Tak se dejte do vynalézání, když to nic nestojí, nezabírá to žádný čas a není potřeba se na to napřed dlouho a draze vzdělávat.

       Škodovka potřebuje spostu čipů, tak se do toho dejte. Budete mít velkej odbyt.

       1. ON-SEMI v Rožnově vyrábí integrované obvody od monokrystalů křemíku až po systémy(čipy) , které pouzdří v Asii. Nabírá nové lidi.
        Integrované obvody v automobilech představují konzervativní spektrum výroby, nikoli žhavé novinky elektroniky. Kdyby neměla lepší odběratele, určitě by si na Škodovku vzpomněla.

       2. Že jste se do té bobulibé činnosti nepustil už dávno sám… Laik se diví, odborník žasne … Kolik příruček jste zkoukl, a nyní umně ztloukáte jejich mnohdy sporný obsah dohromady ?

     3. Wauuu, a zase vedle… Mimo civilních aplikací mnoha původně vojenských technologií, je potřeba si říci, kdy že to došlo k největšímu boomu v otázce využitelných , původně špičkových technologií…
      Že se mnohé objevilo po II.WW je vcelku pochopitelné – vojenský průmysl i laboratoře jely naplno, a netrpěly nedostatkem financí, lidí, programů ani materiálu-už jen díky nastartovanému extenzivnímu hospodářství, a vzniku dvou bloků.
      Soupeření se samozřejmě projevilo i v oblasti vesmírných programů, jejichž realizace potřebovala a počítala s nasazením, využitím mnoha technologií, které bylo třeba buď objevit, nebo dovést z laboratorní podoby do výrobní fáze, včetně výstavby výrobních, výzkumných a školící či akademických objektů, oborů, plus produkci vzdělaného personálu.
      Markantní to bylo především v otázce letu na Měsíc, jemuž se obě mocnosti naplno věnovaly. A právě díky nesmírně drahému programu Apollo, který financoval us daňový poplatník ( rejpal by samozřejmě okruh investorů rozšířil, alespoň zatím vynecháme ) bylo ZDARMA poskytnuto výrobcům mnoho technologií, které našly civilní komerční uplatnění. ZDARMA prosím, a způsobilo to boom výroby mnoha přístrojů a zařízení, jenž zvýšily komfort a kvalitu života v běžného spotřebitele…
      To je dnes zhola nemožné, a proto asi už nebudeme svědky tak masivního boomu sloužících ku prospěchu společnosti, a né úzkého korporátní okruhu…
      Tedy, zpoplatněný patent NENÍ AUTOMATICKY PATENT na prospěch – mimo korporátu.

     4. Juj, a to je z vlastní hlavy, nebo příručka ? Plus to „geniální školení“ o Škodovce, atd.. Nevím, do jaké míry těm bludům sám věříte, páč vzhledem k třídekádní zkušenosti především s českými tržním komsomolci ( pokaždé katastrofický výsledek ) by jeden předpokládal jistou míru pudu sebezáchovy … Asi marně.
      Apropo vědče, Škodovka přišla o čínský trh během chvíle díky stupiditě Pětikolky, a jistého tragéda Tchajwance Vystrčila – že najednou nevadí výpadek mnoha desítek tisíc prodaných vozů na dnes obrovském trhu ( a že prý je politická ekonomie mrtvá , nicméně co jiného jsou tisíce sankcí uplatňovaných vůči těm, jejichž jméno se nesmí vyslovit ) , včetně drzého arogantního vzkazu od od původce firmě , a vlastně všem zaměstnancům, aby si našli jiného zákazníka …
      Ve Wolfsburgu dozajista nad tou debilitou tukana, co nikdy nic v reálu neudělal, nedej bože
      vyrobil, určitě skřípali zuby -ostatním se tam daří, a dařilo se i Škodě…
      Anonyme, jedeš …

     5. „Až se někomu zas nebude líbit, že tu není průmysl, jsou tu malé platy a malé důchody, tak sem můžete jít všichni poděkovat.“
      Člověče, přesně takovým, jako jsi Ty, by se potahem mělo děkovat za fak, že minimálně 70, spíše 75% českého průmyslu je v cizích rukouch, že v bankovním sektoru je cca 5% firem českých ( a to, kdo ví, neb Kelnerovo impérium zahaleno tajemstvím ), že ročně mizí v zahraničí na „dividendách“ cca 0,5 bilionu Kč, že byly prodány-věnovány produktovody, že byla rozvrácena potravinová soběstačnost , atd…
      Je k pláči, když tady rozdává „tržní moudra“ někdo, kdo nejen nevymyslel, ale ani nemyslí …
      Nová doba …

     6. Chcete, človíčku, tvrdit, že např. procesory založené na x86 můžete volně vyrábět a nenarazíte na omezení v oblasti patentové ochrany?

    3. Vsak takto to vidia ceske krajkarky – som sa chvilu zoznamovala s herdulou, ale mam miesto ruk kopyta – to si kupite podvinok, zaplatite autorke, ale ked to upalickujete, tak uz podvinok nemate darovat kamoske, pac tym poskodzujete krajkarku, a porusujete autorsky zakon, a ked sa kamoske dany vzor paci, tak si holt ma kupit svoju kopiu od krajkarky … ziadne pofiderne poziciavanie, bez autorskeho poplatku.

    4. Ano, patent je jako zákon. Platný jen tehdy kdy se většina usnese že ho chce dodržovat…
     (ne většina dementu ve „žvanírně“

     1. Ano. Ta druhá půlka je, že je ještě potřeba mít ten zákon jak vymáhat.

      Což je právě ta blbost Západ z hlouposti rozbil systém stojící na určitém vzájemném respektu a ostatní si teď budou taky dělat, co se jim hodí do krámu a Západ zjišťuje, že to nemá jak vymáhat.

 7. Někteří lidé v mém okolí si myslí, že se Putin chce dostat až k nám a jsou rádi, že se mu to ještě nepodařilo.
  Mám dvě otázky:
  Opravdu by nás chtěl zabrat?
  A jak je možné, že jsou lidi tak hloupí?

  1. Putin téměř dvě hodiny stál…

   Všichni jste nalétli. To co považujete za projev prezidenta, je ruská reklama na Viagru.

   1. Já si všímala té jeho pravé ruky, jestli se opravdu tak křečovitě drží pultu, ale nebylo to zas tak očité, ovšem na cukání v nohou nebylo vidět vůbec. Ách jo, to zas bude o řeči těla, tu já neznám.

    1. Cukání nohou sice vidět nebylo, nicméně někde třeba v Bruselu a nejen tam, z toho někteří už cukají hlavou.

  2. Také je mám ve svém okolí. Většinou absolvovali očkování proti Covidu. Díky nim jsem se naučil vyjadřovat se v téměř holých větách. Jako když mluvíte s náčelníkem lidožravců.

   1. Nejvíc měnrzí, že jedna z nich je moje bývalá angličtinářka, jejichž názorů jsem si vždy vážil. Vzdělaná, sečtělá, scestovalá žena.

    1. Když nám kdysi chrchlalo rádio, tak se do něj praštilo a ono zas hrálo jasně. Možná by to na paní učitelku taky zabralo.

     Putin je rafinovanější. Místo aby došel až sem, tak nám sem natlakoval Ukrajince. Je jich tu víc než ruský armády po 68.

     Kdyby mi někdo řekl, že Fiala byl jeho agent, tak by mě to vůbec nepřekvapilo.

     1. I v roce 1968 byla vetsina okupantu Ukrajinci. Ale tehdy se zo tak nebralo. Byli to Soveti a my jsme jim vsem rikali rusaci.

  3. z dnešního e-mailu s jedním bývalým kolegou:

   Kdyby to tady Putin tak moc chtěl, tak už tady dávno byl, nebo by v roce 1991 odsud Rusové nikdy neodešli.
   To tehdy asi museli být posraní strachy z nějakého zpěváka.
   Nebo sami chtěli odejít.
   Pak by ale nemělo smysl, aby usilovali znovu o to, co už sami měli.
   Není tady nic, co by oni chtěli. Jsme rozkradená a (ano, nebojme se toho výrazu) vytunelovaná země.

   1. Jsme „země smějících se bestií“. Je lepší být s námi zadobře. My nebojujeme, my leptáme sžíravou ironií. I car Putin nás neprohlásil za nepřátele, jenom za „ne moc přátele“. (nedrúžensvennaja straná)
    A vyjádřil se, že věrchuška a lid země není totéž. Je to dip, dip, diplomat!

  1. Vyslechl díky zdejšímu odkazu.
   Dodatečně děkuji všem ruštinářkám, kterých jsem se tolik natrápil. Zvláštní poděkování Lydii Ivanovně.

 8. V adekvátně shrnujícím projevu určenému domácímu publiku, proloženému pasážemi pro udržení pozornosti, nic nového co by naznačilo vojenské záměry. Ticho před bouří?
  Oceňuji výkon. Tak jak by ocenil i kolega Kosopád. Vladimír Vladimírovič se těší dobrému zdraví, anebo má dobré lékaře, anebo výborné balzamovače.

  1. milý jendo, a co asi, dle vás, měl rus udělat. zkalibrovat nebo kinžálovat amerického staříka a zahájit tak bez odkladu světovou válku? já nevím, ale třeba mi (i rusovi) poradíte, neb se v tom jistě vyznáte líp.

 9. „Naše teritorium se stane významnou tranzitní zónou a zázemím..“.
  Na kolik minut?
  Protože, jinak řečeno, je přirozeným cílem.

     1. Tak nepříčetný nejsem. Nic co by se s trochou šikovnosti nedalo levně pořídit v železářství. Jsou efektivnější i efektnější možnosti kutilsky se vyřádit.
      A především, jedinou součástí av řetězu, u které má význam se tím, podle okolností, zabývat, je gramofon. V některých případech pomůže jen jeho zavěšení kombinující lanka a silentbloky. Když je velká smůla a například okolní dopravou vibruje celá budova. Nebo ruší kročejovým hluk od špatně provedené podlahy. U ostatního stačí gumové nožičky nebo podložky proti drnčení. Největší potíží je akustická zpětná vazba vzduchem mezi reprosoustavami a gramofonem, při hlasité reprodukci. Ta se dá omezit různé s různými náklady a úspěchem. Nejlevněji umístěním gramofonu a zesilovače mimo poslechový prostor. Jenže nepohodlné. Neaudiofilské čuně jako například já to řeší zdigitalizováním. 16 bit 44,1 kHz stereo stačí, když se to umí. S jen tichým kontrolním příposlechem. Majitelé zlatých uší a popírači fyzikálních zákonů ať utrácejí miliony.
      Aparatura Dmitrie Medvěděva je ještě přijatelná, třebaže víc pro efekt. Rusové v tomhle bývají neesoteričtí. I recenze mají věcné a střídmé. Co poslouchá Vladimír Vladimirovič, nevím. Zatím jsem nenašel. Mohlo by o něm něco říci.

      1. To mě nenapadlo. Máš dva body!
       Zajímavý symptom osobnosti. Mně by to hodně řeklo o carské osobnosti. Nejen na čem, ale hlavně CO poslouchá. A knihy. Pohled do jeho knihovny.

    1. Asi už nemají, varáci skuhrali že je to naprodej a těžko se to prodává, protože to silně vylepšili. A to bylo v době jak to začalo, ještě před.. .. 14,15,

  1. Podle agentury JPP, v pripade utoku z Vychodu, nase hrdinna armada obetuje Moravu a stahne se na Vysocinu.
   Tam se bude branit do posledniho naboje, coz je cca 2.5 hodiny.

   1. A dokud je při obvyklém západním větru radioaktivní spad z toho co zbylo z Prahy. Aby pak z Washingtonu přišla omluva, že své rakety zapomněli přeprogramovat.

   2. Homére, potěšil jste mě. Takže Morava bude v klidu opuštěna a Čechie následně rozdrcena.
    Tak to ma byť, bo tak je to spravne!
    Moraváci, to jsou skoro Slováci (Moravské Slovácko) a Slováci, Východňári , to jsou poloviční Ukrajinci a Ukrajinci jsou vlastně západní Rusové.
    Je vám to jasné, Homér?

 10. Telegram:
  „Z Varšavy prichádzajú správy, že Bidenovi autori prejavu naliehavo prepisujú časti jeho dnešného prejavu v súvislosti so sériou vyhlásení Vladimíra Putina“

  1. Vidite, Biden ma celou smecku autoru na jeden projev, ted jest aby ho to narychlo naucili precist.
   A oni se s tim jeste chlubi.

   Babisovi udajne psal Prchal jeho Cau lidi, mozna podle Babisovych poznamek, nekdy mozna bez, ale v Cechach se z toho mohli posrat.

  2. Nebylo by lepší Bidena virtualizovat a zpracování projevu zadat umělé inteligenci?
   Soutěž mezi Bidenovými programátory a Putinovými balzamovači.

 11. Hele, ta legislativní nouze kvůli „zrušení důchodů“, to asi není takovej problém? Až Fialova vláda padne, tak ta vláda po ní udělá taky legislativní nouzi a ty důchody vrátí zase zpátky, ne? Než se toho důchodu dožiju, změní se to ještě 3x. Jen to spíš vypadá, že díky hloupé zahraniční politice a greendealu to Fialova vláda dotáhla ke státnímu bankrotu a tohle je už jediná možnost, jak mu zabránit nebo ho aspoň oddálit.

  1. Ale takhle to v politice nefunguje. Byť se bude každý v opozici proti tomu vymezovat, jen málokdo bych chtěl zaškrtit takový laciný penězovod do rozpočtu.

  2. „Oddálit státní bankrot“, to je přesnější. Tato Fialová hrůza diletantů to k tomu bankrotu dotáhne, dělají pro to všechno. Otázkou zůstává, zda jsou tak hloupí nebo navedení.

  1. Ještě jeden ftípek:
   „Ukrajinské tanky budou stát na Rudém náměstí – Danilov prozradil, na jakých plánech se Kyjev dohodl se Západem na mnichovské konferenci.

   Šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov v rozhovoru pro The Sun slíbil, že Západu ukáže, jak vojenská podpora poskytnutá EU a NATO pomůže ukrajinským tankům dostat se na Rudé náměstí. „

   1. Zelí: pane presidente, jak jsem slíbil, bojujem do posledního ukrajince!
    Bidet: ale tys ještě naživu?
    Zelí: vždyť oni vědí – jakej já jsem ukrajinec?

   2. To bude novinka. Při vítězné přehlídce už nejen nepřátelské fangle a korouhve, ale i kořistní technika.

   3. Danilov se projevuje dlouhododobě jako naprosto nezodpovědný. Už v lednu 2022 se chlubil, že minské dohody nic neznamenají, že to byl jen trik. Jako by snad všeobecně mezinárodní vztay nebyly o tom, že je potřeba přesvědčovat svět, že naše strana smlouvy dodržuje, chce vyjednávat a všechny problémy jsou jen protože ti druzí jsou zatvrzelí, kladou si nesmyslné požadavky a chtějí smlouvy porušit.
    Není rozumný vzít na sebe to, co může hodit na druhé.

    Na to, že má být protivníkem Patruševa…

    1. Má 4 univerzitní diplomy.

     Veterinu, učitelství historie, management a práva.

     V Plzni a Brně se mají čím inspirovat.

 12. Prosba k zde diskutujícím …

  Prosím Vás, máme tady na návštěvě „Anonyma“ a já bych měl prosbu – chovejme se k němu ohleduplně, vlídně a s pochopením. Uvědomte si, že ten člověk je v naprosto zoufalé situaci – je na straně, která prohraje, místo v poslední odlétajícím vrtulníku ze střechy US ambasády v Praze pro něj nebude a jak to dopadne, když se bude držek kola odlétajícího letadla už taky ví. Jeho psychika je opravdu pod obrovským tlakem a vyhlídky mizerné až zoufalé.
  Všimněte si například, jak má postiženo uvažování – protože stádovitě provozuje analní alpinismus mainstreamem vytyčeným směrem, tak naprosto v souladu s jeho deformovanou logikou pro něj vyplývá, že pokud má někdo jiný názor než on, pak MUSÍ provozovat analní alpinismus LOGICKY jiným směrem. Ten člověk byl a je ochuzen o fakt, že mohou existovat i lidé, kteří mají jiný názor, přičemž k němu došli příjmem informací nejenom ze „své bubliny“, ale i jiných informací např. z mainstreamu, přestože tam to je ukázka excelentní propagandy nebo i cizojazyčných webů. Byl ochuzen o fakt, že existuje nějaké kritické vyhodnocování VŠECH informací a naprosto nechápe, že někdo si může utvořit vlastní názor za použití vlastního mozku. Tohle před ním tajili a tají, přičemž důsledky a dopady v budoucnu jsou pro něho nelichotivé a nedobré. Ten člověk vůbec nechápe, že každá hůl má dva konce a dříve nebo později bude vyvolávání nenávisti opět jen vyvolávání nenávisti …
  Jak říkám, chovejme se k němu ohleduplně a uvědomme si, že jediné co jeho spojenci umí opravdu dokonala je opouštět své věrní spojence … doslova od přes noc.

   1. Ke Scallopovi (anonym) nelze být ohleduplný. Ten zamoří a rozbije každou diskusi a je úporný jako plevel. Jediné, co na něj platí, je zákaz vstupu.

 13. Teď jsem se rozveselila.
  Zjistila jsem, že Dominik Hašek se rodným příjmením jmenoval Kaštánek. Přijde mi to roztomilé.
  Zlaté ručičky a nožičky, ale… kaštánek v hlavě.

  1. Na předsmrtné, možná, že už posmrtné křeče je to slušný výkon.
   Co teprv kdyby byl v tak dobré kondici jako Biden….

  1. Vojensky prakticky nic. Jen to, že nepřítel bude nejen mrtev, ale i moc mrtev, a teoreticky, že bude možno zničit několik Zeměkoulí navíc.

   1. Nemyslíte doufám to české, páč vzhledem k jejich „kvalitě“ bychom měli jádrovou střelnici na Mostecku, v oblasti bývalých povrchových dolů 😉 – kvůli „utajení“ , kráter jako kráter …

 14. Řehka se těší:

  Pokud by vypukl konflikt mezi NATO a Ruskem, bude ČR jeho aktivním účastníkem od první minuty, zopakoval Řehka. „Velká část naší armády odjede bojovat podle aliančních obranných plánů. Naše teritorium se stane významnou tranzitní zónou a zázemím a je opět na nás vojácích, aby tato zóna byla bezpečná a mohla fungovat,“ uvedl.

  V případě konfliktu mezi NATO a Ruskem by bylo v Česku velké množství legitimních cílů, které jsou již dnes v dosahu ruských zbraní. „Rusko nebude čekat, až se zorganizujeme a odjedeme někam na bojiště zabíjet jeho vojáky. Bude reagovat hned. Život každého vojáka i občana České republiky se okamžitě obrátí na ruby, všechno bude jinak,“ uvedl. Považuje za nutné nic si nenalhávat a veřejnost o tom informovat.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ceska-armada-cile-na-rok-2022-zhodnoceni-rehka-cernochova.A230220_201453_domaci_imat

   1. Kurňa dneska to nějak skáče… no nic:

    Velká část naší armády odjede bojovat podle aliančních obranných plánů.
    qué?
    Naše teritorium se stane významnou tranzitní zónou a zázemím
    ¿qué?
    Rusko nebude čekat, až se zorganizujeme a odjedeme někam na bojiště zabíjet jeho vojáky. Bude reagovat hned.
    ¿QUE?¿?

    A podepsán pod hnojem? iDNES.cz, ČTK… hm. No, jsem rád že berou svou práci zodpověďně.

  1. Mě na tom vyjádření (a na mnohých podobných třeba v předvolební kampani) děsí ta formulace „kdyby vypukl konflikt“.

   Pkud by nevypukl náhodou (a na to si obě strany, zdá se, dávají dobrý pozor), tak buď Rusko zaútočí na NATO, nebo NATO zaútočí na Rusko.

   Přijde mi, že „vypukl konflikt“ je eufemismus od útoku NATA na Rusko.

  2. Ládik!!!, 11:23

   „Tři dekády svobody, míru a bezpečí jsou v novodobé historii spíš anomálií než pravidlem, dodal Řehka“….
   Hmm – a odkdy on to, proboha, počítá? 🤔

     1. Bez válek a krizí bychom stále lezli po stromech a žvýkali banány.
      Tohle mi ale z balkónu Melantrichu kluci od havlérky nesdělili.

  1. Výjimečné, Anonyme, výjimečné… Další pravopisná chyba…

   Co nám to sem zase poslali… to už na tuhle práci berou děcka ze základky? O světonázoru mě poučuje někdo, kdo nezvládl učivo druhého stupně základky… jo, tím tady přesvědčí hodně lidí.

    1. Ale už je ten „škebloň“ fakt otravný, když snad půlka příspěvků je od něj. Začíná mě bolet pravačka od rolování. V jednom případě mám skoro podezření na krádež jména (nicku) Ale třeba se pletu.

 15. Čína je „prý“hrozbou pro Evropu i jako největší producent léků

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sef-BIS-Koudelka-Cina-je-hrozbou-pro-Evropu-i-jako-nejvetsi-producent-leku-729860

  Ano, v Číně se vyrábí léky. Je třeba se zeptat: Pročpak asi?
  Protože globalizace.
  Protože zisk muší bejt, i kdyby penicilin nebyl.

  Kdo že je tedy nepřítel, když si odpovíme na dodatečné všetečné otázky?
  No přece to nebezpečí máme zabudované v systému.
  V Číně jsou nižší náklady, tudíž kdo vyrábí tam, VYDĚLÁ. A kdo tam nevyrábí, ten NEPRODÁ a ZKRACHUJE.
  Proto se přece rušila cla a bariéry.
  Malá skupina velkopodnikatelů na tom šíleně vydělala, zrušila se celá odvětví průmyslové a všichni ostatní na tom z dlouhodobého hlediska šíleně prodělali.

  Pan Koudelka by toho nepřítele měl lépe definovat. I přes to, že se po něm žádá, aby ukázal na Čínu. Jinak je za nedouka a prosťáčka.

  1. Koudelka prave vynalezl kolo.

   Jinak se nebudu ptat hloupe, proc skoncil u Ciny.
   Nebo si uz nepamatuje, jak se zachovali Nemci behem korony?
   Dale taky jak se zachovali spojenci nejblizsi, tedy USA a Anglie s vakcinami?

   Nevim jak v do Cech, ale do Japonska Cinan dodaval podle smuv a na pozadani i o dost navic. Ceny byly podle smluv.
   Kvalitu si mistni puntickari kontroluji a nikdy nebyl problem s kvalitou.

   Ale urcite je Cina bezpecnostni riziko, to uz ted vedi vsichni.

   1. Žádná česká farmaceutická firma již neexistuje, poslední Zentiva už má amerického majitele. To jen na okraj, neb Válek vypráví, jak nařídí rozšíření výroby v Zentivě…. tak bude-li souhlasit její americký majitel a bude ochoten nainvestovat do rozšíření výroby.
    Evropské farmaceutické firmy hromadně přesunuly výrobu do Indie a do Číny z důvodu levnějších nákladů. Tedy jsme na výrobě v Asii závislí významně tak jako tak.
    Nyní se odkrývá dlouhodobá praxe, kdy distributoři léků brakují v ČR cyklicky některé položky a vozí je do zemí, kde mají vyšší marži na prodeji.
    Nedostatek sirupů na horečku pro děti, to sice lidi rozkatilo, ale je to celkem ještě malý problém, naše generace přežila na čtvrtkách drceného paralenu, bože i acylpyrinu a zvládlo se.
    Nedostatek antibiotik je už problém podstatně větší, v distribuci stabilně byl v podstatě pouze jeden typ antibiotik, který např. nemůže být podáván gravidním nebo při anamnéze předchozí alergické reakce.
    Již však před dvěma měsíci se na lidovkách našel článek v sekci Premium, který na soupise nedostatkových léků uvedl přípravky k léčbě plicní embolie a pokročilých stadií karcinomu prostaty.
    A tady je ten zásadní problém, že pokud by trval a rozširoval se seznam např onkologických léků, dojde pochopitelně z fatálnímu zhoršení prognozy vážně nemocných pacientů.
    Válek k tomu jmenoval nějak tříčlenou komisi, která se má jednou týdně poradit na Ministerstvu.
    Žádný výsup z jejich činnosti jsem dosud nečetla.

    1. Dekuji za prispevek, je to podstatne horsi, nez jsem myslel.
     Valek je typicky ODS idiot uz od pohledu, tam bych nic neocekaval.
     A Zentiva rozsiri vyrobu, az stat vysoli tucne dotace.
     Stat cpal miliardy kdekomu, dokonce si na to zalozili i firmu Czechinvest, zahranicni vlastnici jsou na to uz zvykli, a taky vedi, jak to v Cechach chodi. Zentiva za maly uplatecek Valkovi dostane par miliard na vyrobu penicilinu, a media to pak rozmaznou, ze jsme to tem Ciananum nandali.

     Nedavno prasklo, ze ta korejska firma, jde jiz nepridali zamestnancum 4 roky, a kde si prave ted pri dvouciferne inflaci vystavkovali 8 %, tak tam dostali tolik miliard, ze pri rozpocitani na jednotliva vytvorena pracovni mista, by to stacilo na vyplaty na 35 let…
     A to se tam vyrabi pneumatiky, nic high-tech a ani vyzkum, jako treba u leku, neni treba.

     To je proste na bliti.

  2. Koudelka, Koudelka, všem jsem to tady na tý židli říkal: neber perníček, neber perníček, nebo se z toho zblázníš… Je to marný, je to marný, je to marný…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *