24 června, 2024

Trocha disidentského marketingu

Svým dnešním článkem bych chtěl znovu vstoupit na tenký led dnešní reality. Víte, zamýšlel jsem se nad texty Petra Hampla, který v poslední době často opakuje jednu jeho tezi – že si sice na různých fejbůscích a serverech umíme navzájem potvrdit naše vidění světa, umíme zatratit liberální demokracii a adorovat konzervativní vidění světa, umíme vyřknout i nějaké ty teze, ale to je tak všechno. Ve skutečnosti jde náš stát úplně jiným směrem.

Technologii moci mají v rukou úplně jiní šíbři. A i když tu stále máme svobodné volby, stejně to nic moc neznamená, protože je snadné nás rozdělit, zaměřit nás nedůležitým směrem, dát nám falešné naděje falešných volebních lídrů a výsledek je vždycky bramboračka. Každá vláda, každý premiér pak musí respektovat skutečné rozložení moci i naše místo na mapě. My prostě nedisponujeme schopnostmi ovládnout veřejné mínění, neumíme si zařídit fondy na volební kampaně, ba dokonce máme všichni málo času na politiku, protože se musíme ohánět, abychom zaopatřili rodiny.

Petr Hampl čeká, že zhoršená životní situace bude znamenat změnu ve smýšlení těch, kteří politickými schopnostmi disponují. Dělníci si už svojí globalizaci a ztrátu pracovních míst zažili, teď dojde na manažery. A až manažeři zjistí, že došlo i na ně, že globalizace a americký liberaismus jim už dobře placená místa nezařídí, tak třeba využijí své schopnosti pro nějaký národovecký projekt. Jo, dovedu si to takhle představit.

Já bych rád dneska upozornil ještě na něco – my vlastně vůbec nevíme, kolik nás je. Na Kydech blahé paměti jsem měl pět tisíc unikátních čtenářů denně a měsíčně si můj blog otevřelo kolem třiceti tisíc lidí. Další tisíce mě četli na Pravém prostoru či Nové republice. Hodně lidí čte Láďu větvičku, Bavora, Vlka, Parlamentní listy a další a další blogy. Hodně lidí nic nečte, ale má podobné smýšlení.

Kolik nás je? Tvoříme ve společnosti jedno procento nebo třetinu? Volební výsledky nám moc nepomohou, protože většinou volíme menší zlo a i když už volíme, málokdy je to bez výhrad. Máme také na ledacos odlišné názory a spojuje nás vlatně jen několik myšlenek… Že EU jde do kytek, že se propadáme ve vzdělanosti, odmítáme začátek dějin v den ruské invaze na Ukrajinu a pamatujeme si, že se tam střílí už dlouho, nelíbí se nám dvojí metr, kdy naše invaze jsou v pořádku, ale jiné ne, jsme proti tomu, abychom jiným národům vnucovali naše systémy a zákony… atd, atd. Ale tady doma se neshodneme ani na tom, jestli je Babiš součástí problému nebo součástí řešení.

Ve starém Římě i Řecku se několikrát probíralo, aby otroci měli odlišné oblečení proti svobodným. Vždycky to nakonec zamítli, aby otroci nezjistili, kolik jich doopravdy je. Tohle je i náš problém ne? Nevíme, kolik nás je. My bychom prostě měli mít nějaké společné znamení. Abychom se snadno poznali.

Něco jako měli první křesťané – rybu. Dva překřížené obloučky, které se snadno načmáraly do písku. Kříž je až mnohem pozdější symbol… ale měli bychom mít něco podobného, abychom se poznali. Něco, co můžeme odložit, ale pokud se budeme chtít dát poznat, tak abychom to mohli udělat. Měli bychom mít svůj znak.

Dnes je neděle, odpočinkový den, kdy na Litterate přicházejí jen ti nejvěrnější. Vyzývám k diskusi na toto téma. Pojďme zkusit vymyslet znamení, které můžeme nosit, které můžeme snadno vyjádřit, které můžeme mít na profilu. Symbol, větu, báseň…

Já to načnu. Můj postoj k národu a vlasti docela dobře vystihuje Jiří Žáček:

Ta země, která rodí kacíře
a uhrančivě krásné zlatovlásky,
kde všichni věří jen své nevíře
a gramofony chrčí Škoda lásky,
kde místo zlata třpytí se jen kyz,
kde příliš často radost hořkne v hoře,
odvěká kořist hrabošů a krys,
kde všechny cesty vedou k Bílé hoře,
kde sprostá lež se veze v kočáře
a pravda s láskou táhnou cestou pěší,
dědičná země kata Mydláře,
kde mřít je těžko a žít ještě těžší –

A přece jsi jí čím dál blíž,
i když ji zapřeš. Nemáš na vybranou.
Neseš ji v sobě, věčný kříž –
svou zemi krásnou, zemi milovanou.

Navrhuju, aby naším poznávacím znamením byla tato báseň. Naučme se jí nazpaměť, používejme její verše v našich citátech, dávejme si z ní úryvky na fejsbůkové profily, udělejme si z ní hymnu. Poznávejme se podle jejích veršů. Berme ji jako naše znamení.

329 thoughts on “Trocha disidentského marketingu

 1. Protože jsem zrovna přišel z Vlkova blogu, vhazuju do pléna návrh, jako symbol, číslici „7“ („Kosa“ nostra (Masaryk měl Mafii)). Je to nenápadné a nenapadnutelné (i když Stříž bude tvrdit, že je to „Z“). Šestka už je stovky let obsazená jinou, urputnou košer nostrou a osmička je zakázaná.

  1. Nechtělo by to raději něco, co je běžně dostupné (jako např. národní symboly) a zároveň stejně nenapadnutelné?

   1. Všechno je napadnutelné. V Etně české vlajky a ostatní je symbolů.

    V současné době je nenapadnutelná vlajka EU, USA a Ukrajiny. 😅

   2. Nejlepší symbol je vlajka EU. Absolutně nenapadnutelná.

    Pod tou bys se, při hapenningu, daly přivolávat věci, Švejk s jeho „Na Bělehrad!“ hadr!! 😅😀👍

 2. Dívám se, že diskuze je opravdu povětšině věcná, takže přiložím polínko.
  Podívejte, když lepšolidé přichází s nějakou špinavostí, tak to má vždycky ušlechtilý název a body programu. např. „Neziskovka za mír…“ … no kdo asi může být proti? S tím musí souhlasit všichni, že? Takže, já bych jim poděkoval za manuál a jel podle něho :-).
  Do hry vstupuje rovněž snadná dehonestace až kriminalizace skupiny, pokud bude použit špatný symbol. Ale Češi jsou vycvičeni z dob minulých z čtení mezi řádky, takže proč toho nevyužít …?
  Je tady dobrý nápad s neutralitou – to není špatné, rovněž tak česká vlaječka …

  Já bych ten návrh zatím pracovně zúžil na českou vlaječku nebo ty naše tři barvy v modrém kolečku. Hodil by se k tomu i nějaký několikaslovný náš historický citát – pro literární fajnšmekry.

  Výhody:
  – modré kolečko je symbol EU, ta původní myšlenka nebyla špatná, honě lidí nepůjde úplně proti EU. Proti zlepšení evropské spolupráce na bázi suverénních států bude dost lidí
  – česká vlaječka nebo české barvy v modrém kolečku v podstatě vyjadřují, že Česko by se nemělo rozpustit (jak kostka cukru) a mělo by být suverénní, s čímž bude asi opět souhlasit dost lidí
  – mohlo by to tedy uspokojit jak příznivce spolupráce mezi státy, tak zastánce suverénního Česka, což není nic proti ničemu
  – princip symbolu EU se bude těžko kriminalizovat
  – dá se to použít jako odznáček a vhodně umístit i do mailu nebo korespondence … např. místo znaku „zavináč“ (v podstatě by to byl i bezpečnostní prvek proti spamování)

  K poznámce, že je to stavba domu od střechy – no berte to tak, že zatím nestavíme, ale chystáme si materiál pro úspěšnou stavbu. Bez jakýchkoliv diskuzí je na prvním místě sjednocující myšlenka, směr a cíl, kam vlastně jít a dojít. Nepochybuji, že k diskuzi dojdeme a možná ji i rozšíříme (diskuzi) dál.

  1. Za mě: přítomnost symboliky EU v nějakém budoucím společném konání je pro mě nestravitelná. Podobně jako pro spoustu našich předků bylo nestravitelné pokoušet se o reformy pod hlavičkou vedoucí úlohy KSČ. Nevím, jak u ostatních – u mě s tím spolehlivě narazíte.

   1. Jakákoliv symbolika evokující EU ve mně vyvolává pálení žáhy a jiné podobně nepříjemné pocity. To by mohlo působit ne mnoho ostatních podobně, ale možná se mýlím.

   2. Hm, tohle ale není o nějaké reformě EU. Jde o dvě věci – pokud to bude mít něco společného se spolupráci v Evropě, tak to bude těžko dehonestovatelné a kriminalizvatelné. Pokud to nebude mít jako symbol něco společného s EU, tak hlavní argument je – nezakládejte něco, když už to tady je … opravte to … něco jako za komoušů konstruktivní kritika. Což je cesta do nikam, EU v současné podobě je nereformovatelná.
    Další věc – většina si současné EU nemůže přijít na jméno, ale narazíte u hodně velkého počtu lidí, pokud nebudete pro spolupráci v Evropě. Vemte si Orbána i Le Pen … taky takticky couvli.
    Já neříkám, že to je ideální nápad, ale tak mě to napadlo při čtení diskuze … že by to mohlo být průchozí. Kolečko bez hvězdiček, jen nějaký symbol ČR.
    Počkejme, zda a případně jak se vyvine diskuze…

    1. Tak nějak.

     Navíc, symboly EU, šikovně použité, mohli být součástí nadsázky, ironie a černého humoru.

 3. Sakra Lidičky, diskuze je fajn a já si vždy v debatě rád vyslechnu všechny názory, ale tady se začíná kafrat, jako v tom filmu Život Briana. Myšlenka pana Vidláka je něco, co jsem tady dlouho postrádal. Pojďme zjistit, kolik nás vlastně je a jaký máme potenciál. Pak hledejme jednotící myšlenku a osobnosti, které budou schopny a ochotny tyto idee formulovat nahlas deklarovat. Vždyť ty myšlenky všichni známe, máme je každý v hlavě, jenom je někteří z nás ještě nedovedou vidět dostatečně zřetelně. Nic naplat, bez charizmatických vůdčích osobností s morálním kreditem a konzistentním postojem se žádné hnutí neudrží. Já dlabu na to, kolik falešných členů se může infiltrovat použitím znaku, který si zvolíme za svůj. nemůže jich být více než těch pravých. A nakonec – s každým takovým infiltrovaným budeme viditelnější a početnější, což nám nakonec může přihrát i ty dosud váhající.
  Navrhuji odznáček s českou vlajkou nebo lvíčkem, co má dva ocasy. A moto? Máme jeden z nejkrásnějších jazyků na světě a naši básníci to napsali mnohokrát ve svých dílech, ať to byl Mácha, Nezval nebo Žáček.. Tím nosným motivem je naše láska a oddanost naší vlasti.
  Takže, kdo je pro?
  A zítra do army-shopů pro odznáčky.. 🙂

 4. Slováci mají tedy za premiéra taky pěkného svazáka. Teď mluví u Moravce. Prej jednota v Unii. Nepoučitelnost nebo blbost? Kdo si kvůli nim kdy pálil prsty?

 5. Za mě Česká vlajka. Ti, kteří nám teď vládnou očividně nesnáší Čechy.
  Tohle by mohlo lidi sjednotit. Alternativa je hrozně rozdrobená a díky tomu nemá šanci. Spojovat by nás mohl odpor proti této vládě (nic horšího už být nemůže i Babiš byl stokrát lepší) a nějaký důraz na obnovení české hrdosti. Ne hned vystupovat z různých paktů jako je EU a NATO, tahle otázka by se nastolila později, až bychom se zbavili těch válečných stvačů, kteří jsou u moci.
  Moje kadeřnice čte aeronet a jiné bláboly, ale na domě má naší vlajku. To je milé a inspirativní.
  I to heslo, jak je zmíněno „pravda vítezí“ mi připadá jako výborný nápad.
  Hlavně se nestydět za své názory. S někým opatrněji, s někým na rovinu, dle uvážení. Ale šířit své názory dál.
  Koho volit? Za mě jedině Trikolora nebo SPD.

 6. Za mě by byl ideální symbol kalich (z řady důvodů) a heslo „Pravda vítězí“. Máme ho i na standartě prezidenta. Ne to havlovské „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“, z nějž to totalitářství čiší na sto honů, protože většina z nás četla Orwella a důsledky si umí domyslet. Už jen ten rozdíl v dokonavosti dává tušit podstatný rozdíl. Protože zatímco slovo „vítězí“ pouze konstatuje, že nakonec se pravda vždy ukáže, ono dokonavé „zvítězí“ (jednou provždy, že?) umožňuje tomu, kdo si naplní pojmy „pravda“ a „láska“ obsahem, který potřebuje, domnělé právo na obušky v ruce a nakonec i ty popravy nepohodlných.

  Za mě by byla nosnou myšlenkou obnova české státnosti, nebo ještě lépe té československé. A taktéž označení některých aktů tohoto režimu po roce osmdesát devět za zločinné. Jmenovitě těch, které ovlivnily životy nás všech, aniž by se nás na někdo ptal, zda s nimi souhlasíme: rozdělení Československa, privatizační rozkradení státu spojené se zničením a rozprodáním domácího průmyslu a zemědělství, vstup do vojenského paktu a následná účast na vojenských agresích a okupacích cizích států, které nám ani nevyhlásily válku, televizní převrat, církevní restituce. Našlo by se toho víc, ale tohle je asi to nejvýraznější.

   1. No právě. A nejen katolíci, oni ani vyznavači jiných rozkladných náboženství nebudou z principu nosit cizí náboženský symbol. Jeden ze způsobů, jak se chránit proti těm, kteří to tu celá staletí rozkládají.

 7. Nikdy jsem nebyl příznivcem nadužívaní symbolů. Po přečtení názoru nějakého Cempera, že české vlaječky na profilových fotkách na sociálních síti používají jen extremisté, kteří se bojí dát si tam vlajku ruskou, jsem si k fotce českou vlajku přidal. Ne kvůli Rusku, ne kvůli Ukrajině, ale kvůli Cemperovi a jemu podobným. Navrhuji českou vlajku.

 8. jestliže se převážná část současné bruselské pětky prezentovala jako „Spolu“, tak co nějaké popírající slovo, nechci napsat přímo antonymum:
  „Samostatně“
  „Proti“
  To „Proti“ by se mi osobně líbilo, protože proti něčemu může znamenat cokoliv.

  1. nebo třeba „Sirotci“ podle posledních Božích bojovníků po smrti Žižky.
   Nebo Masarykovo „Nebát se a nekrást“

      1. Máte odkaz na konkrétní titul?

       Pratchett to být nemůže (angličtina tenhle „pun“ neumožňuje) , tak maximálně jeho překladatel Kantůrek. A ten si to mohl někde vypůjčit.

 9. Položme se na otázky:

  Je ČR bezpečnější jako člen NATO?
  Není.
  NATO nás zavléká stále víc do CIZÍCH válek, které z nás činí případný cíl odvety a škodí nám ekonomicky.

  Je ČR bohatší, sociálně rozvinutější, samostatnější a soběstačnější v EU?
  Není.
  Stala se z ní deindustrializovaná kolonie, jejíž obyvatelstvo je krmeno odpadky a válečnými náhražkami a jíž zakladatelské státy bezmezně opovrhují.

  Řešením by byla NEUTRALITA.
  Je to CÍL extrémně těžko dosažitelný, ale nikoli nemožný.
  A mohla by být tou úplně základní sjednocující IDEOU.

  1. To nikdo (soudný, ne režimní propagandisté) nezpochybňuje.

   Jde o to, tuto informaci dostat k široké veřejnosti a nabídnout uchopitelnou alternativu.

   PS: Pokud tuto myšlenku budou šířit dinosauři, mladí od 15 nahoru, sledující 20 – 25 leté, to nevezmou. „Nevěř nikomu nad 30!“.

   1. Možná by to šlo přes otázky typu
    „Vyděláš si na vlastní bydlení?“
    „Děláš práci, která není absolutně závislá na přivěšených reklamách?“
    „Umíš něco, co by Tě uživilo bez permanentní přítomnosti na FB, Youtube, Instagramu a pod.?“,
    položené „vzorům“ těch 15-20tiletých.

    Ptát by se mohli ti 20tiletí, kteří ještě nemají úplně vybagrované mozky.

  2. To si nedovolili ani Sověti, tahat nás do cizokrajných zemí.
   I když se o tím spekulovalo, že půjdeme bojovat na řeku Usuri s Čínou.
   I to potrhlé dobrodružství v Afghánistánu si vyřídili sami.
   Teď bojujeme v Afghánistánu za Prahu, chráníme kuvajtského zlodějského monarchu, pomáháme rozvrátit Irák, Sýrii, Libyi, Mali… Hlídáme na Sinaji, aby se spřátelení Izraelci vzájemně nesežrali se spřátelenými Egypťany.
   A ještě hýkáme blahem, že nás velký kucí vzali mezi sebe. A ještě šťastně platíme za tu poctu 2% z rozpočtu.

   1. To slyším poprvé, že by někdo vůbec o nějakém Ussuri mluvil.
    Pohraniční spor tamtéž byl v podstatě srandovní přestřelkou, která neznamenala vůbec nic, a dovolil bych si ttvrdit, že k nám něco málo prosáklo, až bylo po všem.

    1. Tenkrát se o tom hodně mluvilo, šla taková fáma. Myslím , ze s tím strašili na RFE. Asi jste mladší než já.

     1. Re: Helanov

      Mladší možná jsem, ale mám takovou dost blbou vlastnost. S přibývajícími roky se mi vybavují někdejší prožitky (z dětství) stále jasněji. Tak jasně, až je mi z toho zle.
      Pochopitelně na rozdíl od prožitků nedávných. Ty padají do zapomnění ještě dřív, než se odehrají – mám dojem.
      Téma vojenských srážek na řece Ussuri samozřejmě proběhlo. Většina mých spolubydlících ovšem neměla o jakékoli kecy o válce zájem, páč byli velkým dílem bývalí Wehrmachťáci ze Slezska. Takže zpráva prolétla bez velkých komentů, chlapi si dali po velké štamprli navíc s krátkým komentem, že Rus byl vždycky kur*a a tím to skončilo.

      Tenkrát došlo zřejmě k premiérovému nasazení termobarických zbraní, proto z toho byli vykuleni soudruzi na obou stranách.
      Dnes už bereme očouzená okna na ukrajinských domech jako naprosto normální věc.

      1. Já jsem v té době žila na ubytovně, kde všichni horlivě poslouchali RFE a navíc tam bydleli i mladí kluci, kterým hrozila vojna. Tak možná proto se to tam dost probíralo. Na Usuri pochopitelně nikdo nechtěl. Ani na vojnu, většina se snažila získat modrou.

  3. Neutralita má význam jedině tehdy, když ji budou jiné státy respektovat. U Švýcarska to funguje a např. u Belgie to nefungovalo ani v jedné sv. válce.

   1. Vzhledem k tomu, že ležíme na rozhraní dvou kultur, tak nemáme šanci.
    Švýcaři jo, protože tam mají všichni ulité prachy.
    Nás budou vždycky považovat za svůj zadní dvorek. Ať už ti, anebo oni.
    Ale můžeme švejkovat, nelízt jim do zadku tolik.

    1. zdravím všechny z Hodonína. tukat na debila je něco ne skutečného takže se připojím AZ budu doma.
     to chce klid…..

 10. Může to vyjít z kultury, z křesťanství (ano, může. Jde o myšlenku, pozitivní kulturní vzorec v nelehké době, který převezmou ostatní.) A hlavně, musí být angažováni MLADÍ. Jádro několika kluků s vizí, holky, co přijdou pomáhat. Nosná myšlenka s cílem. Práce s lidmi a státními orgány, získávání prostředků, společné akce, hapenningy, pomáhání lidem, medializace a hlavně dobrodružství, kamarádství, lásky. A už se to nabaluje.

  PS
  Teď jde o to, jestli staří pardáli pustí nějaký peníz a pustí mlaďochy mezi sebe. Jestli za SPD byl zvolen dinosaurus Bašta, byť má zásluhy, je to totálně špatně. 20 letí to nevědí. Bašta měl být poradce poslance, když už. A za opozici mají kandidovat nepřehlédnutelní mlaďoši. Kteří se angažují nebo angažovat budou, i v nějaké národní obrodě. Což v 5 koale dávno pochopili. Spousta mladých je tam na nižší úrovni. Jako poslanec, je nejznámější Feri. Akorát, mladý, nepřehlédnutelný Feri, se politicky věnoval hlavně páření. Což vůbec není na závadu! ;-))) Jde jen o to, že to kluk přeháněl a na ostatní věci neměl čas a stejně, jakákoliv práce pro zlepšení situace normálních lidí, u TOP nepřipadá v úvahu …

  1. Problémem je nedostatek aktivních jedinců. Podívejte se, kolik lidí píše blogy – to je skutečně dost málo jedinců, pak máme trošku více těch, kteří smysluplně diskutují, ale největší množina je pasivních.
   Ta přirozená aktivita musí být v člověku, tohle nelze nařídit nebo vyvolat. Prostě musí být.
   Jde to jen podpořit – např. jasně definovaným společenským výtahem alias kariérním postupem.

   1. Přesně, Davide. To je ono. A o tom pořád píšu, o tom to je. Dinosauři musí mezi sebe v politice, i jinde, pustit mladé. A pak stačí nosná idea. Mladí, plní elánu, ji mají a pokud ne, najdou ji. Pokud se budou angažovat mladí, časem na sebe nabalí další mladé.

    Žádné jiné myšlenky, třeba o nošení symbolů, nemají cenu. Je to dobrá myšlenka, ale ne sama o sobě. Pokud není součástí něčeho většího, je to jen sentimentální snění. I kdyby myšlenky těch snílků byly stokrát pravdivé a oprávněné. Takže žAádné snění sentimentálních dinos.

    Jejich úkol je předat vědomosti a zkušenosti mladým a spolupracovat s nimi.

 11. Co když na tuto myšlenku přišli původně v STB, aby mohli snadno identifikovat? A pak lépe plošně diskriminovat, vyhazovat z práce, zavírat?

  Oni, už před nástupem Fialů, psali seznamy lidí. Po nástupu 5 koaly a konfliktu na UA, už žádné seznamy psát nemusí. Mají je s předstihem.

  Ovšem ideální je, když jim seznam vytvoří přímo protistrana. A kdo má „žlutý špendlík“, třeba nebude ošetřen u lékaře nebo nedostane potravinové lístky. Nehledě na to, že veřejně známé znamení může používat každý Stbák.
  Trestné může být i ono znamení. Justice dnes chce české lidí trestat i za českou vlajku. :-/

  Takže třeba poznávací znamení vlajka EU, USA nebo UA na klopě? Pozdrav Smrt Putinovi? Za tohle by justice netrestala. Aspoň na počátku. Ale infiltrovatelné je to snadno.
  Nějaké „klíčové slovo“ nebo věta, rčení, přehozené slůvko, intonace, v určité situaci? I to je infiltrovatelné.

  Nesmělo by to vycházet od čtenářstva zde. Nebo z nějaké úzké skupiny. Platforma by musí být daleko širší. Třeba na úrovni opozice proti současné Vládě národní katastrofy. Většina voličů volila proti ní. Pak je to pro STB obtížněji uchopitelné. Ale volit neznamená být politicky aktivní. Informace se taky ven jen obtížně dostane. Pokud Fialovci zavedou otevřenou diktaturu, aby měli státní prachy do konce života, šmahem klidně zlikvidují i většinu populace. Protože, ani jedna vládnoucí strana, není názorově konzistentní. Všechny udělaly názorový veletoč. Naskočila na vlnu, která může sypat, bez ohledu na jakoukoliv jejich stranickou ideologii. Jako poslední piráti, jen , co se dostali do vlády. To znamená, že udělají cokoliv pro peníze. Nové pracovníky, o které se budou opírat, si navezou odjinud.

  Neříkám, že je to špatná myšlenka. Ale chtělo by to zgruntu promyslet s přepracovat.

  1. Máte pravdu, ale někdo začít musí a nikde není napsáno, že správný impuls nemůže vzejít odsud.
   Co se týče zneužití seznamu, resp. příslušnosti – taky máte pravdu, ale vše je řešitelné, v tmto případě bude asi maximem snížení rizika – např. modré kolečko s českou vlajkou … v podstatě symbol EU … a kdo se opováží být veřejně proti EU? … že by zavírali někoho, kdo užívá myšlenku a symbol EU?

   1. Možná byste mohl využít zdejšího mozkového bouření (cizím slovem – brainstormingu), shrnout výsledky do nějakého pěkného textu (je to, myslím, ve Vaší gesci) a předložit čtenářům k oponentuře.

    Za sebe předem uvádím, že nic, co zapáchá Evropskou unií, si na sebe dobrovolně nedám. Jedna z mých osobních nepřekročitelných linií.

    1. Škoda. Nejlépe se rozvrací systém jeho vlastními zbraněmi. Vzpomínáte na Helsinský proces ( jako dohody, samozřejmě). Navíc, hodně lidí přitahuje recese a černý humor! 👹😀

     1. To je ono, ten smysl pro humor. Nebyl mi dán.
      Ale mohl byste prozradit to poznávací znamení obrozenců – co vy na to? 😉

      1. Osobně miluji humor typu chromého Švejka, jak, jsa tlačen paní Mullerovou, vyvolává hesla „Na Bělehrad!“ a oslavuje císaře pána.
       Dovedu si představit co by se dalo vyvolávat, pod vlajkou EU!!😃👍

       1. Chcete říct, že obrozenci se vzájemně poznávali podle zvolání „Na Bělehrad“?

        To asi, při vší úctě, žijeme každý v jiné galaxii.

   2. David.

    Ano, impuls může přijít odsud. Velké jenže:

    Pokusím se o příměr…

    V poušti, třeba na Sahaře, můžete rozhazovat semínka, třeba cypřišů, jak libo, nevyroste nic. Přesto, že tam, místy cypřiše rostou! Ale to jsou staré, několika let seté, dožívající stromy. Osamělí Mohykáni, pamětníci minulosti, lepších podmínek. Dnes semínka neklíčí, dorost chybí. Protože se, během pár století, změnily podmínky.

    Co teda dělat??

    Nejdříve musíte půdu zavlažit, eliminovat větrnou erozi a pak se o vzcházející semenáčky několik let starat, než kořeny dosáhnou na spodní vodu a strom je zajištěn. A pokud jich bude hodně, zastíní povrch půdy před sluncem korunami, zpomalí vítr a zároveň kořeny spoutají půdu a budou ji obohacovat humusem, takže bude lépe držet vodu. A třeba za dalších pár set let…

    Takže impulsujte. Ale předtím (!), půda ( všeobecně podmínky) pro váš záměr, musí být připravena. Teprve pak je pravděpodobnost, že se semínko (impuls) ujme.

    Je ten příměr pochopitelný? 🙂

    Pokud nezajistíte podmínky, vyjde vše naprázdno, vaše snažení postrádá smysl.
    Ergo kladívko, pokud to nemá být plané řečnění, impuls beze smyslu, musíte dodržet pořadí…

    PS:
    Napadá mne teď jiné přirovnání o setí, impulsu, naprázdno. Snad ho nebude rozebírat potřeba!🙊😅

 12. Jen tak zlehka jsem nakoukl do diskuze a přijde mi to všechno příliš neumělé a komplikované.

  Pokud se chcete NUTNĚ organizovat a poznavatelně se značkovat, aby vás mělo Střížovo komando na mušce zcela bezpracně, laskavě si umyjte oči, prožduchejte zvukovody a hrábněte za sebe.

  Máte za zády celé národní obrození, budování první republiky. Máte Sokol, máte Orel, máte skautské hnutí, máte doborovolné vojenské zálohy.
  Kdo má chuť a zájem, jistě by našel něco – cokoli, co může užít jako symbol, máte-li za nutné jej míti.

  Pro začátek jedno úplně jednoduché a prozatím nenapadnutelné znamení. Jako dítě si pamatuji, že starší členové rodiny měli na oděvech spousty odznaků. Na klopách sak, na kloboucích.
  Já vím, že saka a klobouky už dnes nikdo nenosí, ale snad nechodíme nazí.

  Proto dávám kolegiu ke zvážení naprosto jednoduché vyjádření svého smýšlení – á la Orbán:
  – Zapíchněte si na bundu nebo na kšiltovku maličký odznáček s vlajkou ČR.
  – Povyšte i ve svém duševním žebříčku na základní mantru větu – dělat z plných sil a nezištně vše, co je dobré pro Čechistán. Dejte najevo, že o ten kousíček území opravdu stojíte.
  (Btw. Občane, máte na mé nástěnce červený puntík za tu češtinu, i když to třeba děláte za prachy.)

  Politici si dávají kuwa dobrý pozor, jaké jsou nálady mezi lidmi. Pokud by se tu vyrojilo půl mega lidu, kteří by měli problém se vším, co na nás tlačí Bruslograd, budou se i k Bruslogradu chovat jinak, přinejmenším méně aktivně.
  Momentálně tady pár set lidí čte Davida a to je asi tak všecko, co si troufnou.

  1. Jen tak přes palec asi půl milionu lidí hlasovalo v ještě nedávných volbách pro Japonce, což je od nich myslím celkem jasně vyjádřené stanovisko. A hnulo to nějak se vztahem pětikolky a spol. k Bruslogradu? Nikoliv, ani o píď.
   A to nechávám stranou další milion voličů, z nichž velká část zcela nepochybně vyjádřila podobný vztah. A co? A nic……
   Je třeba si přiznat, že na nás a naše názory kašlou z vysoka. Co s tím?
   To kdybych věděl…..

   1. Zorganizování se musí být za účelem převzetí iniciativy ve společnosti, nikoliv vymezení se proti vládě. Skutečně musí jít o to, získat na svou stranu podporu pasívní většiny.
    Pokud bude pasivní většina souhlasit s našimi názory a viděním světa, pak logicky nemůže souhlasit s názory a viděním světa protistrany. O tohle jde.

    1. Jasné. Jen mám dojem, že spousta lidí v debatě to vidí tak nějak staticky. Co je špatně, co se musí. Se. Ale KDO? to jako bude dělat???? Lidi nad 40, 50??????
     Jim Morisson:“Nevěř nikomu, komu je přes 30.

     Ostatně soudím, že se musí, jako první krok ke všemu, získat první mladí, na které se nabalí další mladí. Bez nich vše postrádá smysl.

  2. Přiznám se, že nošení viditelných symbolů čehokoli mně odedávna bylo proti mysli, protože jakémukoli symbolu může kdokoli přisoudit význam jakýkoli – viz například duševní a morální kripl Cemper, který v české vlajce vidí „podporu Putina“. Dalším příkladem perverze tohoto druhu je smutně proslulá svastika, symbol po dlouhá staletí buddhistický a naprosto nevinný.

   Když už symbol, asi se zatím se přikláním k variantě, kterou zmínil Targus: odznáček s českou vlajkou (i kvůli tomu Cemperovi). I s vědomím toho, že českou vlajku si může připnout jak podporovatel Putina, tak i osoba mající za to, že „u Kyjeva se bojuje za Prahu“.

   Další mocný argument pro českou vlajku nedávno poskytl brusel, když ji zakázal v eurolamentu používat coby „banner“.

   1. Inspirace existuje. Národní obrození. Začínali jako malá skupina fantastů. Za 80 let češtinu a českou kulturu nikdo nezpochybňoval. Bylo to více proudů, ale spojovala je nosná myšlenka.

    Oni se poznali ihned. Řemeslník z malého města, vesnický písmák i vychovatel lepších dětí z metropole. Schválně. Jaké měli poznávací znamení?

      1. Dvakrát jsem si přesunul židli a sedmkrát přešlápnul do jiného postoje, a nic. – Asi to nebude vedením, ale nepřítomností informace, z níž by to bylo možné odvodit.
       Jestli mi to neprozradíte, nikdy se to nedozvím 🙂

       1. No, mohl bych napsat stovky vět, ale asi takhle. Pokud se, dnes podruhé, o příměr.

        I dnes, v tuto chvíli, existují určité obory nebo oblasti lidského snažení, ať už vědní, profesní, téměř cechovní, dá se říct nebo zájmové – tedy koníčky. Týká se to i technických.
        Těmto … stát často deklaruje podporu, a to proto, že by nějaká jejich výseč, měla být v celospolečenském zájmu. Ale ta je v naprosté většině jen na papíře. Pokud to někdo přehání, státní aparát ho nemiluje. Platí všeobecně, že se nejedná o mainstream…

        Pokud se bavíte s někým z vašeho tábora, nebo i z příbuzného tábora, spojeného nějak s vaším ( jen okrajově, nemusí to být debata o předmětu vašeho zájmu!) tak ho dříve (většinou tak do půl hodiny až hodiny) nebo později, rozpoznáte. A on rozpozná vás. Znamená to, že si navzájem vyjdete maximálně vstříc. On vám věnuje svůj čas, aby vás s něčím, pro vás zajímavým, seznámil a vy věnujete svůj čas, abyste mu ukázal zase své, co rozšíří obzory jemu. Odkryjete obzory, možnosti, protlačujete ho, i když ho vidíte prvně, neboť je to „váš“ člověk. Neplatí to absolutně, s někým si nesednete, ale jinak ano.

        Kdybych to měl specifikovat, je to o tom, že vysiláte neuvědomělé signály, třeba v řeči, které dovede dešifrovat a porozumět jim jen člověk na stejně vlně. Nebo něco, jako „klíčová slova“;-)))

        No a obrozenci na tom byli přesně takto! Státní policie byla proti nim, v tomto ohledu, naprosto bezmocná, zakročila proti pár viditelným symbolům a jinak nic, což se dnes nedoceňuje….

        Je to pro vás pochopitelné?? 😉

        1. Upřímně: považuji to za úsměvné, na úrovni spikleneckého pomrkávání. – To, co jste popsal, vám předvede každý průměrně inteligentní bretšnajdr. K čemu to bude?

         Vy byste nebyl schopen takto se infiltrovat do sociální bubliny, která je – řekněme – silně protižidovská? Nebo uměřeně proevropská?

         Já jsem Apoštola pochopil tak, že volá po něčem, co bych nazval „vlastenecký commingout“, ne po konspiraci.

         1. No a já také píši o vlastně o comming outu. Jen zastávám názor, že nošení symbolů, samo o sobě ničemu nepomůže, naopak, státní moc to může zneužít proti nositelům. Vzpomínáte, jak se nosily placky s čírem Trautenberga nebo placky Hate Free? Nositelé vypadali, no, buďme milosrdní, směšně. Nedosáhli samozřejmě nic, jen srali ostatní, co jejich názor nesdíleli. Plackami a znameními nic nedosáhnete. Pokud ano, tak co? Pokud to má být demonstrace síly a to bude a ne, že ne, ostatní naserete a obrátíte proti sobě. Ať nosíte Karla s čírem, českou vlajku nebo tatíčka Masaryka.

          On ten apoštolův návrh smysl má, ale musí být připraveno ve společnosti podhoubí. Jak tady pořád píšu výše. Takhle je to jen kontraproduktivní výstřel slepými. Budí se opakovat, ale vzpomeňte na všechny ty blbce s plackami.

          O se týče těch obrozenců. Tehdejší situaci jsem, tak trochu,
          amatérsky, studoval. Právě proto, že je to v dnešní době aktuální. Tehdy germanizace, dnes euizace s jazykovou anglifikací. Historické etapy jsou jeden z mých vedlejších zájmů a divil byste se, jaké pararely v minulosti, najdete se současnou politickou, sociální, národnostní a tak vůbec, situací. Třeba soupeření 2
          politických bloků. Vše, co zažíváme teď, tu už bylo. Nic nového. Ukazování svalů, výhrůžky, obsazování teritoria, nakládání se spojenci, propaganda, válečné výdaje,
          ekonomika, nové technologie, morálka, po panu Thukydidovi je nazvána mocenská past. Už ve starém Řecku. Ale to jsme odbočili…

          O těch obrozencích a nejen o nich. Pokusím se vám to ještě trošku objasnit. Píšete o průměrně inteligentním Bretschnaiderovi a o tom , jestli bych byl schopen se infiltrovat do protižidovské nebo proevropské skupiny. Nevím , nikdy jsem to nezkoušel. S tím, o čem píšu, to má společného málo nebo nic.

          U těch obrozenců. Představte si, že jste syn českého vlasteneckého, vesnického písmáka a přijel jste poprvé do města, kde máte nastoupit do školy. Sháníte práci, abyste měl z čeho žít. Dáte se do řeči s více lidmi. Zjistíte, že jsou někteří lidé, je jich málo, na stejné vlně, od řemeslníků, služebných, panských zaměstnanců, bohatých mecenášů i třeba církevních činitelů. A ti vám v počátcích nadstandardně pomohou. Když jste v nouzi, přespáváte u známé služebné, se kterou jste se párkrát zapáleně bavil o divadle a její h oblíbených hercích, když hledáte práci, panští zaměstnanci, kterým jste se zájmem a respektem naslouchal, když přišlo na jejich vlasteneckou činnost a naopak oni naslouchali vám o životě na venkově a co vás dovedlo k národovectvi a k nim do města, se za vás zaručí. A tak dále. Proč to dělají? Protože poznali, že jste jeden z nich. Jak to poznali? Protože, jestli jste zapálený, zajímáte se o věc, máte nějaké znalosti. Místní zkušenosti. Třeba, jak to chodí na vesnici, jak se žije ve vaší rodině, jak vás zaujala myšlenka povznesení národa, jak táta písmák začínal a jak se k tomu staví komunita, znáte další lidi ze svého okolí a z nejbližšího města. To samé u městských lidí, církevních kruhů, včetně nové buržoasie a urozených, mecenášů. Všichni mají nějaké kontakty a zkušenosti, neopakovatelné ale zapadající do celkového obrazu. Podvodník zvenčí by byl odhalen v první debatě. Na to, aby s nimi byl schopen debaty o národě, jazyků, tradicích, perspektivách, povznesení venkova, kulturních akcí, by mu nestačily roky studia. Proto, pokud stát chtěl do tohoto prostředí proniknout, musel naverbovat lidi přímo z tohoto prostředí, v němž se pohybovala značná část už od mládí. Tozn. že jich nikdy nebylo dost a navíc, pokud byli zapálení pro věc, jejich hlášení byla silně selektivní, tedy, nebyli loajální ke státní moci.
          Takhle to popisují prameny. A věřím tomu i proto, že něco takového také znám.

          Pár příkladů. Když jsme přišli, 2 šestnáctiletí kluci se zeptat na něco jednoho hlavouna, po pár větách roztál jako jarní sníh. Zapálil si, vys*al se na práci a strávili jsme s ním v „odborné“ i společenské, debatě víc jak 4 hodiny. Nasměroval nás a kamarádili jsme s ním do jeho smrti.
          Ihned poznal náš hluboký zájem, i proto, že v 16ti byl stejný, jako my. Stejné otázky, stejné postřehy, stejný hlad po vědění, stejné cíle. Tohle se nedá předstírat.

          Představte si. Třeba se potkáte s
          cizími lidmi, třeba nedávno, na velikonoční pátek, kdy bloumáte s kolegou po jižní Moravě. Stačí pár zdvořilostních vět a už jste v družné debatě. Jak se ukáže, ti lidé jsou až z Plzně. Máte napilno, ale i tak s nimi strávíte hodinu a půl. Řeknu to takhle. Ti lidé znají věci, co by měli znát. Ptají se na to, na co se mají ptát. Píší o tom, o čem by měli psát. A vy taky. Pak nelitujete času a poradíte jim, co všechno by měli ještě navštívit a vidět, když už jsou tady. Protože vy dnes máte cíl, jinak by bylo naprosto samozřejmé!, že byste jim věnovali celý den a se vším je seznámili, co je pro ně zajímavé. Zmíníte se o nějakých svých postřezích a jedním dechem nasloucháte jejich, než jim je pochválíte. Příjemně si pokecáte. Kontakty si vyměníte samosebou. A víte, že pokud zavítáte do Plzně, věnují vám svůj čas samozřejmě, jako vy jste jej věnoval jim. Zažil jste to někdy?

          Bretschnaiderové to být nemohou, protože setkání bylo neplánované, čistě náhodné. A protože byste je, nejpozději v páté odbornější větě, odhalil. Takže vás něco takového, ani nenapadne. Pak mluvíte s dalšími lidmi. A zmíníte se, že jste poecal s těmi a těmi. A někdo řekne – ty já znám. Dělal jsem s nimi to a to. Nebo, ptali se mne na to a to. Samozřejmě to odpovídá tomu, co už víte. Všichni se nějak, přes druhé, znají. (Jako ti obrozenci.-). Můžete být sympatizant amatér, odněkud zvenku. Ale i tak jsou v komunitě o vás nějaké reference a uznání si musíte zasloužit prací.

          Jak jsem psal, takové jsou vztahy v skupinách profesních, zájmových, včetně (ne politických, poměry v těch to neznám) NGO.

          Takže, Alefe, pokud chcete do něčeho takového proniknout jako tajný, musíte být víc, než průměrný Bretschnaider. Nejlépe v tom prostředí žít. Ale vaše loajalita k moci tudíž bude pochybná a takových lidí nebude nikdy dost.

          Snad jsem Vám to přiblížil lépe.
          Pěkný, večer! 👋

          Závěrem.
          Fakt nevím, jestli bych pronikl do protižidovské organizace. Jako nenávistný pěšák snad. Ale to by bylo bez možnosti něco ovlivnit. Do vyšších pater, pokud by v organizaci nebyli úplní blbci, by se mi to asi nepodařilo, protože ty různé teorie a vývody z historie, abych byl schopen plynulé debaty na úrovni, bych musel studovat dlouhé roky.

          V případě organizace eurohujerské, by to šlo zřejmě lépe. Bo tam žádná teorie na roky učení, není. Stačilo by se naučit hesla. A vzývat lidi, co jsou momentálně na vrcholu, opakovat po nich nesmysly a dělat s předstihem, co mají na očích. Jenže to by bylo velmi vyčerpávající. Tak fakt nevím…

          1. Alefe, očekával jsem odpověď, něco jako znám, neznám, rozumím nerozumím, vidím to tak nevidím to tak, ale trochu jinak, beru neberu. O to v debatě jde.

           I kdybychom byli čtverce nebo elipsy, ať s průnikem množin nebo ne, je mi to jedno. 😅 Doufám, že z toho nejste smutný.

          2. Ne, nejsem.
           Kdosi moudrý řekl, že jsme výslednicí celé své minulosti. – To je premisa, která se mi pravidelně osvědčuje, odtud i podobenství o mimoběžkách.

           Když vás čtu (váš výklad mně určený), tu nabývám dojmu, že jste současníkem Karla Raise, který právě píše Zapadlé vlastence a ještě s tím není hotov. Rady a příklady jednání, které uvádíte, v mém světě a době nelze aplikovat. – To se tak mezi lidmi občas přihodí. Smutek z toho nemám a vy taky nemějte.

          3. dexxi:
           Pro to, co tady popisujete, kdosi kdysi použil název ostrůvek pozitivní deviace. A mně se to zalíbilo, lepší než nějaká ulita nebo buňka. Ten ostrůvek jste Vy a Vaše nejbližší kontakty, které jsou na stejné vlně, já a moje kontakty, každý z nás je tím malým ostrůvkem pozitivní deviace a jenom na něm záleží, jak je ostrůvek maličký a kolik má kontaktů. Tyhle ostrůvky jsou zatím propojeny spíš náhodně a velmi slabě. Je na každém z nás, aby okruh lidí, se kterými si sdílí náhled na svět, zvětšoval. Když narazíte na jiný ostrůvek, okamžitě to poznáte.
           Nejraději mám diskuze s lidmi, kteří se teprve „probouzejí“ a potřebují jen předhodit náměty, aby se sami posunuli, netřeba je přesvědčovat. Z historie víme, že to je běh na několik generací a nemusí se podařit.

          4. Králík 1962

           Specifikoval jste to jinými slovy, ale jste v obraze. Ano , „ostrůvek(ky) pozitivní deviace“, by se tomu je ite daly říci! 🙂

     1. Mimo jiné signály. Toto je jeden z nich. Řekněme, že zbytečně nepoužívali germanismy. Dnes stačí, když někdo zbytečně používá anglicismy (dá se to tak říct?) a druhé odradí. Ale ti „jeho“
      v korporátkách, mu rozumí. Máte, občane, dobrý postřeh.

      1. Dexxi, nadhodil jste třeskuté téma. Jazyk. Vřeť každému srdce po jazyku jeho. 😉
       Jedna babička mi dávala lepance za používání germanismů. Jakože fůj.
       Jazyk se vyvíjí, malé národy přebírají výrazivo těch větších. Knedlík je prostě knedlík a né šiška, jak požadoval Jan z Husi. O břinkotruhle a nosočistopleně ani nemluvě 😀
       Kdyby mi vadila mluva mých vnoučat, která jsou náramně free a cool, tak bych byla imrvére otrávená a to nechci !
       Prostě dnešní lingua franca je angličtina a vůbec si ji nespojuji s Amerikou, ani s UK.
       Stejně jako si určitě učenec/ ateista nespojoval latinské názvosloví s Vatikánem.
       Esperanto se neujalo a lidi se nějak domlouvat musejí .
       ( Jenom můj názor. )

  3. I ti Vontové se žlutým špendlíkem se nakonec dělili: koho volíš, Losnu nebo Mažňáka?
   Myslím, že „demokraté – váleční štváči“ se nakonec vyčlení sami, svými blbými kecy o potřebě zbrojit, zaprodávat zemi cizí moci a snahou ožebračovat domorodce. Vybudují takovou nenávist, že se nakonec budou bát sebe navzájem.

 13. Taky marketing, telegram z Kyjeva:
  „Prezidentská kancelář dnes řešila, jak téma války na Ukrajině znovu přiblížit světu. Aby západní média nadále přenášela agendu prezidentské kanceláře, je zapotřebí informačních případů s vizualizacemi obětí.
  23. dubna 2022 se v denním zpravodaji Politico „Scenario“ poprvé po několika měsících neobjevuje rubrika „Nejnovější zprávy z Ukrajiny“.
  Dovolte mi připomenout, že Politico je hlavním médiem pro ty, kdo ve Washingtonu rozhodují, a jejich zaměstnance. Jinými slovy, hlavní média americké politické třídy se odklánějí od agendy na Ukrajině, což našim mediálním technologům vadí.“

  1. To je jasné, bez mrtvoly to nejde.
   Kde jsou ty časy, kdy stačila jedna mrtvola , Šmíd / Zifčák. A ten ještě obživl. 😀
   Na Slovensku už potřebovali dvě mrtvoly, jednoho investigativce a ještě i jeho přítelkyni.
   *elenský není žádný troškař.

 14. A co kdybychom si dali na auta „CZ“ jako že jsme hrdí češi?! Myslím, že by nás mohlo být docela dost….

  (sorry hloupý vtip) 🙂

  1. Re: User

   Co na tom vidíte hloupého?
   V USA razil heslo „Amerika first“ její prezident.
   Orbán heslo nerazí, Orbán rovnou koná.

   Proč by si „pitomý čížek“ nemohl vylepit písmenka CZ? Máte strach, že vám Stříž zavře polovinu posádky za zcela nevhodné písmenko „Z“?

   1. Četl jsem, že se uvažuje trestat i za nevhodně použitou českou vlajku. Vyvěšenou nebo někde nastříkanou. Ukrajinská vlajka je bezriziková.

   2. Ale prd, ničeho se nebojím a českou vlajku hrdě nosím! Jen, že to má skoro každý na autě a nebude to nijak vypovídat o počtu hrdých Čechů…. no a na soudruha Strize kaká pes!

   1. Nálepka CZ musí být umístěna na vozidle tak, aby byla při pohledu zezadu dobře čitelná. Schválené provedení je ve tvaru černého obrysu elipsy s bílým podkladem a černými písmeny CZ, které mají výšku alespoň 8 cm a šířku písma minimálně 1 cm. Rozměry elipsy musí být minimálně 17,5 x 11,5 cm. „Nestačí tedy různá reklamní ale i jiná provedení, nabízená v prodejní síti, pokud uvedené podmínky nesplňují,“ upozorňuje Preclík.
    https://zpravy.aktualne.cz/finance/nemate-vzadu-na-aute-nalepku-cz-nekdy-hrozi-i-pokuta/r~i:article:644425/

 15. Kolik nas je?
  Tak to vim naprosto presne …..
  20% spolecnosti, tech kteri maji zajem o zmenu
  10% spolecnosti jsou ruzni „Bretschneiderove“
  70% spolecnosti je ticha vetsina

  Nadkriticke mnozstvi, kdy se myslenka stava vseobecne akceptovatelnou je 33% spolecnosti.

   1. Bohuzel, zdroj uz si nepamatuji, slo o nejakou studii, kde resili mozny pocet „rebelu“ a „policajtu“ ve spolecnosti.
    Temi „policajty“ byli mysleni lide, kteri maji sklony stat se dobrovolne cleny ozbrojenych slozek statu (policie, armada, vezenska sluzba).

    Nadkriticke mnozstvi vychazi z teorie „Fenomen ste opice“ https://www.priroda.cz/slovnik.php?detail=942
    Fenomen byl pry vedci vyvracen, ale kazdy jsme urcite zazili situace, kdy nic, nic a po nejake dobe „najednou“ doslo ke zmene situace.
    Treba podpora rozdeleni Ceskoslovenska, od urciteho bodu raketovy narust majitelu mobilnich telefonu apod ….

    1. Škoda 🙂 Ale třeba se to někde vynoří. Mně by se to hodilo do teorie „Svět podle Alefa“.
     I to vyvrácení fenoménu sté opice by mě zajímalo. Já o něm samozřejmě vím, a princip jeho fungování přisuzuji exponenciále, napasované na nějaký diskrétní definiční obor. Koneckonců u covidu jsme to – zejména v počátcích – viděli velmi zřetelně.

     Kdybych měl F100.opice vyložit opravdu velmi stručně, napsal bych: dobré zboží se chválí samo.

 16. Žáček tam má na poslední řádce své krásné básně odkaz na jiné dílo:
  …Ach, zemi krásnou, zemi milovanou, kolébku mou i hrob můj, matku mou, vlasť jedinou i v dědictví mi danou, šírou tu zemi, zemi jedinou… (K.H.Mácha, Máj)

  1. Matzurka

   Nedá mi, abych vás řádně nenakopl.
   Veršíčky hezké, ALE
   „… v dědictví mi danou…“
   to už asi moc ne…
   Za chvíli nám i vyloupnou oči, aby nám pro pláč nezbyly…

   1. Možná i Matoušovo evangelium

    Chce li kdo za mnou přijíti,zapři sebe sám a vezmi kříž svůj a následuj mě.

 17. Mi se ta Vidlákova myšlenka líbí. Samozřejmě, že tu musí být jednotící idea. A, že ta idea musí být pozitivní, velká, idealistická. Nestačí vědět, co nechceme. Ale to může být ještě dlouhý proces. Budeme se ještě hádat, pilovat, přemýšlet, navrhovat, tady i jinde, ale krátkým pozdravem, gestem, symbolem se už můžeme poznat. Potkáš neznámého člověka v tramvaji, v klopě nějaký odznáček, kývneš hlavou, ne nejsi v tom sám. Vstoupíš do místnosti „Nezapřu“, deset lidí se dívá , jako na debila a jeden odpoví „Nezapřu“. Je to málo, ale pojďme začít něčím takovým. Tahle Vidláková myšlenka je dobrý začátek.

 18. Dovolím si navrhnout konec každého textu jednoho přítele:

  Světu zdraví, světu mír,
  zdraví Sany inženýr.

  Apoštol má vskutku zajímavou vlastnost, začít koncem.
  Od nepaměti platí, že i malá, dobře organizovaná skupina, lehce ovládne jakkoli velkou, neorganizovanou skupinu.

  Pokud se má cokoli změnit, je třeba nejprve najít jednotící, organizující myšlenku. Tou není například odpor k EU, ale nějaká pozitivní skutečnost v budoucnu. Dokonce nedosažitelná, neboť, pokud by se nedej bože podařilo oné jednotící myšlenky dosáhnout, organizace se rozpadne pro nedostatek důvodů své existence. Z druhou stranu, onu jednotící myšlenku není možné nějak progresivisticky vytvořit, musí vzejít nějakým procesem potřeby.
  Dalo by se pokračovat jak utvářet strukturu, aby nebyla nákladná na čas a cestování atd. Bohužel, muselo by dojít na nějaké financování, což je vždy dělící rovina.

  Prostě nemáme na to. Dovedeme již dělat jen revoluce od klávesnice.

  Přece jen dám doporučení:
  pokud máte Apoštole ještě nějaký drajv, zkuste nastínit nějaké myšlenky do uceleného programu, založte v prvopočátku nějaké aktivistické sdružení a uvidíte jak si povedete, Pokud úspěšně, transformace v politickou sílu se provede nějak samovolně.

  1. Ale ta malá, dobře organizovaná skupina, musí mít charismatického vůdce.
   Problém bych viděla v tom, že opravdu moudrý člověk většinou neprahne po roli stát se vůdcem s velkým V.
   A také v tom, že lidi mají sklon vzít to ode zdi ke zdi. Zrušit všechno staré a plnou parou vpřed k novým šťastným zítřkům.
   Viděli jsme to v 89, a to jsme mohli dopadnout i hůř.
   Třeba v Íránu svrhli prozápadního despotu šáha Pahlavího a dostali potrhlé bigoty ajatolláhy.

   1. Jsem v rozpacích. Jde o hloupost, nebo o nepochopení.
    „opravdu moudrý člověk většinou neprahne po roli stát se vůdcem s velkým V.“

    Nenacházím důvod proč by tomu tak nemělo být s jednou drobností. Vůdcem se nemůžete tak nějak mimoběžně stát. Vůdce buď jste, nebo nejste. S moudrostí to jako bonus nemá naprosto nic společného. Probůh, snad nechcete nakonec zřídit nějakou fakultu – výroba vůdců.

    1. Fakultu vůdců ne. Jenom konstatuji, že lidé, které bych ráda viděla třeba na presidentské seli, by do toho nikdy nešli.
     Anebo si myslíte, že třeba kvalitní , moudrý , úspěšný a zkušený J. Nohavica by kandidoval na prezidenta???
     A takových úspěšných kvalitních osobností máme v českě kotlince víc. Profíků ve svém oboru. Ale nedělají do politiky. Nemají zájem. Vědí, že je to žumpa, kde si politici vzájemně mydlej schody.

     1. Asi si nebudeme rozumět, ale pokud máte na mysli písničkáře a stb donašeče J. Nohavicu, tak mu přisuzujete vlastnosti jež doložitelně nemá. Z druhé strany, nikdo mu nebrání kandidovat. Dokonce bych to vřele doporučil, aby bylo prokázáno, že je “ kvalitní , moudrý , úspěšný a zkušený“.
      Snad mi sepíšete seznam „Profíků ve svém oboru“ jež by zvládli klást věnce. Ona funkce prezidenta je nakonec jen ceremoniální, tudíž by ji ve své podstatě zvládl snad až na droboulinké výjimky, každý.
      Nebo mi snad chcete namluvit, že naši současní političtí předáci jsou “ kvalitní , moudrý , úspěšný a zkušený“.
      Ještě jsem se zamyslel nad současným předsedou vlády Fialou. Ve své podstatě je to „kvalitní, moudrý, úspěšný a zkušený“ člověk. Soudíte, že nás vyvede z nastalých ekonomických problémů bez výrazného strádání.

      1. 🙂 Teď mně připadá, že Heleně Novákové (nebo možná Novotné) podsouváte něco, co neřekla… možná jste to tak nemyslel, ale zvenčí nahlíženo to vypadá jako zbytečně útočné. – Neříkám to ve zlém.

       1. Soudím, že nepodsouvám, neb je psáno „A takových úspěšných kvalitních osobností máme v českě kotlince víc.“ Dovolil jsem si jen být konkretní. Předpokládám, že ti, co „Ale nedělají do politiky“ by nakonec v té politice skončili, jak jinak, nebo, že by reinkarnace našeho největšího nepolitického politika, a stali se tak těmi Fialy ve velkém.

        Mám navíc jednu zkušenost. Každý může dělat jen to co umí a má k tomu vlohy. Tedy na přijatelné úrovni. Například u sebe jsem vypozoroval neschopnost politickou, tudíž se ani náznakem nesnažím o jakékoli politické angažování.
        Pokud jsou v politice lidé s obdobnou politickou neschopností „Profíků ve svém oboru“, pak to dopadá tak, jak to zažíváme v současnosti.

        Soudím, že s tím Nohavicou, nehladě na jeho minulost, by to bylo stejné. V každém případě mu fandím a přeji úspěch. Opět mne napadla taková divná asociace, že by Havel č.2?

        1. Věštče, souhlasím s tím, že v parlamentní demošce by prezident měl být jenom kladeč věnců.
         Ale současně i OSOBNOST, kvalitní člověk, za kterého se nemusí národ stydět.
         Klidně bych si dovedla představit někoho jako třeba botanika pana Větvičku.
         Nebo zapáleného poctivce z jiného oboru. Který celým svým životem pracoval pro dobrou věc.
         Toho ale zajímají rostliny a do politiky by NIKDY nešel.
         Nebudeme volit prezidenta, ale team nejlepších marketerů.

      2. Věštče, vzhledem k tomu, ze udavač byl i Milan Kundera a estébačka Zdena Salivarová, tak není Nohavica ve špatné společnosti.
       PÁNI KÁDROVÁCI NECHCETE UŽ JÍT S TÍM KÁDROVÁNÍM DO PRD*LE ?
       Neberte si to osobně. Když chtěli někoho zmáčknout , tak zmáčkli každého. Pochopitelně zaklekli jenom na ty, kteří jim za tu námahu stáli. Pepu co dělal topiče v depu určitě né.

  2. Smůla. Na myšlenku malé organizované skupiny už přišel někdo dávno před námi, a velmi dobře se zajistil proti jakékoliv konkurenci.

   1. Nikde nepíši, že jsou to jen a jen moje myšlenky. Jde jen o princip jenž vede k cíli. Nakonec, ať se vám to líbí nebo ne, politické strany jsou toho příkladem. Jsou organizování pod nějakou společnou myšlenkou, a početnost se odvíjí právě od toho, jak si tato myšlenka najde příznivce.
    Dovolím si uvést i příklad Policie. Přísná organizovanost, jednotící síla je zákon dle něhož působí.

    S tou obehranou hloupou mantrou „velmi dobře se zajistil proti jakékoliv konkurenci“ jděte do prde…
    Snad mi nechcete namluvit, že to co je dneska bude díky tomu, že „velmi dobře se zajistil“ budeme ještě sto let poslouchat blábolení například Pekarové Adamové.

    1. Zřejmě jsme si tak úplně nerozuměli. Skupinka, kterou jsem měla na mysli, se rozhodně neskládá z „demokraticky“ volených klaunů.

     Ta skupinka, kterou myslím, to má globálně pod palcem už hodně dlouho, spojuje ji původ a víra ve vlastní vyvolenost, a zatím nikde nepřipustila žádné jiné skupinky, které by její hegemonii jakkoli narušili. Drží totiž v ruce veškeré prostředky, kterak tomu zabránit, a nebojí se je použít.

     Můžete mě klidně posílat do prde.. a zkoušet zakládat společenství založené na krásných myšlenkách, já bych vsadila boty, že dopadnete tak jako všichni před vámi – a to na hubu.

     1. Ago, zkuste alespoň trošičku přemýšlet. Alespoň droboulinko.

      Sklouzáváte k malosti „volených klaunů“, k blbosti „globálně pod palcem“, k hlouposti „spojuje ji původ a víra ve vlastní vyvolenost“ a patolízalství „Drží totiž v ruce veškeré prostředky, kterak tomu zabránit, a nebojí se je použít“

      S vámi tak mít dvojdomek, to by bylo terno!!!!

      1. Osobní vulgární výpady tady na diskuzi nejsou normou. Ovšem ty čtyři vykřičníky lecos napovídají. S hysterikem je debata zbytečná.

       1. Drahá ago, pokud se mnou diskutujete stylem:

        „volených klaunů“ „globálně pod palcem“ „spojuje ji původ a víra ve vlastní vyvolenost“

        pak mi připadá, že předpokládáte, že jsem pitomec jenž vaše konspirace přijme bez rozmyslu. Zjednodušeně, je to pitomec a prosťáček, tomu můžu sdělit jakoukoli pitomost a on to zbaští.

        Dovolil jsem si jenom vyjádřit své pocity, jak na mne váš text působí. Přirozeně, že uvedené konspirace k diskusi nevedou, tudíž ano, diskuse není možná, a připouštím, též že zbytečná až nemožná.
        Drobné upřímné doporučení: zkuste dospět.

        1. Věstče, vždyť oni sami sebe takhle popisují!
         Označují se za “ kvas lidstva, bez nichž lid chléb neupeče”.
         Vždy na čele pokroku, což je i pravda. Marx byl také od nich. A byl to pokrok ako sfiňa.
         Tím lidem myslej nás, oni jsou nadlidé.
         ( Tím v žádném případě netvrdím, že jsou všichni stejní! Týká se to jenom jejich špiček. Možná jenom promile z nich. )

        2. Myslím, že je paní Aga srdečně fuk, co baštíte. Baštěte si co chcete, hlavně když vám chutná. A jinému neporoučejte co má baštit on.

   2. V tom zajištění proti jakékoli konkurenci bych si nebyl úplně jistý. Ono nechat si zešikmit oči a zežlutit pleť v tomhle případě nejspíš nebude fungovat. A při usazování na papežský stolec se taky jaksi náhledem pod sukně ověřuje, kdo že to vstupuje do úřadu.

 19. @Apoštol

  Tahle myš Lenka mezi lidmi rezonuje, o tom není sporu. Strašně nerad bych působil dojmem, že „hledám důvody“, místo abych hledal způsoby. Kdo mě čte, ví, že volám po spolupůsobení. Vidím ale několik možných zádrhelů.

  První věc je jednotící myšlenka: snadno se shodneme na tom, co nechceme (10E6 chvilek); ale na tom, co chceme, shoda se hledá obtížně. Jako česká společnost se o to pokoušíme už dlouho a zatím jsme neuspěli (za vydatné „nápomoci“ různých loutkovodičů). Já osobně si takovou sjednocující myšlenku neumím zformulovat (tím není řečeno, že to není možné – třeba je).

  Společný symbol: až vznikne ta sjednocující myšlenka, sám se objeví. – Pokud by měl být opravdu jen jeden jediný, měl být jednoduchý a univerzální (což báseň, byť nádherná, není). Kdyby měla vzniknout nějaká ucelená sada symbolů, Žáčkova báseň by do ní mohla patřit.

   1. Nemáme na vybranou, to není pozitivní myšlenka. Já v tom navíc slyším i jakýsi fatalismus, bohužel nepravdivý (sice ne každý, ale leckdo může prodat majetek a dožít v karibiku. Nebo se přidat k bruseli. A tak podobně. Máme na vybranou) Sjednocující myšlenka by měla být pozitivní.

    1. Bylo by hezké, kdyby sjednocující myšlenka byla pozitivní – ale nikdy to tak nefungovalo. Lidi vždy nejlépe stmelí nenávist – bohužel. A proti tomu nemá láska šanci – tedy co se týče politiky. Láska je vyhrazena čistě pro duchovní růst jednotlivce.

      1. Já to v zásadě nemyslím tak, že by se člověk měl předem vzdát. I boj s větrnými mlýny má svou pozitivní hodnotu v řádu světa, a rozhodně přispívá k duchovnímu vývoji jednotlivce i společnosti. Ale od určitého věku má mudrc odhodit růžové brýle a vidět svět takový, jaký je.

       Komenský to krásně sesumíroval ve svém Labyrintu světa, Lusthausu srdce. Zajímavé je, že do napsal velmi mladý, a pokud mohu soudit, sám se tím pak ve stáří až tak úplně neřídil.

      2. Alefe, lepší je zapálit malou svíčku, než proklínat tmu. Tak nic nebalte!
       Ale současně platí i tohle :
       “ Jenom omezená a fanatická víra motivuje lidi k činům, ne osvícená moudrost. “
       ( Mika Waltari )
       I kdyby tenhle web nesloužil k ničemu jinému, než ke konfrontaci různých myšlenek, tak má , podle mne, velký smysl.

 20. Nad takovým poznávacím znakem přemýšlím už dlouho.
  Něco malého, jednoduchého, jemného, nenapadnutelného, dostupného, těžko ukradnutelného. Ideálně i v kombinaci s něčím viditelným už z dálky.
  Dobrá by byla naše vlajka, (ale tou se poslední dobou ohání i kdejaký (zištný ?) manipulátor, nebo by byl dobrý lev.
  Tak mě napadlo – vždyť takový znak už existuje – 🕊.
  Po krásném označení Klause Fendrichem za “mírového štváče” se mi to zalíbilo. Navrhuji stát se všichni “mírovými štváči”,.
  Míru zdar , 🕊 ( + třeba bílý šál, nebo náramek,…)
  I když ukrást se dá všechno. (Kdysi jsem měla ráda znak duhy, a slunce, z toho slunce jsem si vzít nenechala, a zvolila si ho za přezdívku po obviňování v prácii i když se za sluníčkáře nepovažiji)

  1. Fendrich… Nebyl to Martin Fendrych? Ten umí překvapit. Vždycky.

   To jsem byl já, zapomněl jsem se přihlásit.
   Alef Nula

   1. Byl to Fendrych a znělo to „kremelský mírový štváč“.

    Jenomže Klaus má dle mého názoru nyní pravdu, když píše:
    *********
    „Nenávist k někomu je špatným a chatrným motivem lásky k někomu jinému.
    Pomocí lásky a/nebo nenávisti se tragická situace na Ukrajině vyřešit nedá.
    Musí nastoupit rozum a chladný pragmatismus……….
    Nebude právě teď Evropa jednou z bezprostředních obětí toho, co se stalo na Ukrajině?
    Konec konců, tuto část Evropy (MAJKA střední a východní) ti na jejím západě nikdy moc nemilovali.
    Že válka bude využita k utužení evropské unifikace a k dalšímu potlačení suverenity národních států je zřejmé. Že povede k rozsáhlé militarizaci zemí. Netrápí to nikoho?…“
    *****
    zdroj: klaus.cz

    Ano i já, obyčejná MAJKA se ptám, kde jsou tedy naše skutečné elity,
    kde je veřejné a masové volání po ukončení utrpení obyvatel a volání po MÍRU?

    Místo toho slyším jen válečné bubny a touhu po rozvrácení RUSKA za jakoukoliv cenu (i pro nás).

    „Lež není názor“ je heslo a poznávací znamení protiruských pokrytců a nakonec i válečných štváčů z nenávisti a lže se dokonce už i o tom, co je lež….

    Černobílé vidění světa ve smyslu, kdo nehýká nenávistně s „námi“ je „Putinův agent“ jen potvrzuje, jak moc se Havel mýlil tím svým „nejsme jako oni“.

    A tak po ukončení dodávek zbraní a po MÍRU a mírovém jednání volají veřejně a možná jako první intelektuálové z Německa a píší otevřený dopis vládě.

    Já s nimi souhlasím a přiznávám se veřejně, že jsem slovy Fendrycha rovněž „mírový štváč“
    a je mi úplně jedno, zda mi pokrytci dají nálepku „kremelský“.

    https://www.berliner-zeitung.de/politik-gesellschaft/offener-brief-fordert-von-scholz-stopp-der-waffenlieferungen-an-die-ukraine-li.223704

    1. Asi tak. – Jen pár doplnění:
     – kde jsou naše elity? Umřely, děti! Umřely! (parafráze na jedno ze Svěračových děl)
     – i kdyby měl Klaus rohy a kopyto, nemám problém přiznat mu, že má pravdu – když ji evidentně má

    2. Taky se přiznávám. Jsem mírový štváč. Absolutně nechápu, že všichni evropští státnici neustále netlačí obě strany k jednacimu stolu uzavřít mír. Velmi mile mě překvapil ten otevřený dopis v Německu. Kéž by i nějací intelektuálové u nás něco podobného sepsali.

 21. Článek jsem jenom prolétla, Hampla moc nemusím, protože hrubě zjednodušuje některé věci. A moc dobře to ví. Považuji ho tak trochu za populistu.
  Jsem skeptická, myslím si, že umění propagandy už dosáhlo takových kvalit, že je možné lidem nakukat prakticky cokoli. A budou nadšeně hýkat.
  Za jejich majstrštyk považuji vyrobení ikony gryndýlu z duševně postižené pubescentky. Které pozorně naslouchají i učení pánové v OSN a ve Vatikánu.
  Možná se po Bidenovi stane dalším prezidentem Zeměkoule houpací kůň, proč ne. Imagemarkeři to zvládnou.
  Ale i když jsem skeptik, tak současně uznávám Konfuciův výrok, že je lepší zapálit malou svíčku, než proklínat tmu.
  Je to složitý.
  Ách jo.

  1. Jj … hodit flintu do žita můžeme kdykoliv :-), ale jistě je lepší zapálit malou svíčku, než být ve tmě.
   K Hamplovi – nezatracoval bych ho, přestože bych taky měl nějakou tu výhradu. Ale opět opakuji – lidi jsou jací jsou, jiní k dispozici nejsou. To jeho zjednodušování má ale někdy opravdu „nasírací“ potenciál, ale ve většině případů cílí správným směrem … tj. zjednodušuje tak, aby věc pochopil i soustružník Karel s prodavačkou Vlastou, kteří se o politiku vůbec, ale vůbec nezajímají.

   1. Já ho taky nezatracuju, myslí to určitě dobře.
    Ale zajímám se o Střední východ a těžce nesu, když hází všechny muslimy do jednoho pytle.
    A obvzlášť těžce nesu stupidní citace z Koránu.
    Protože v Bibli je prakticky to samé. Konkrétně ve Starém zákoně, v knize Mojžíšově páté, v Deuteronomiu.
    “ Zkazíte do gruntu všecka místa, na nichž sloužili národové, kteréž vy dědičně opanujete…
    Oltáře jejich zbořte a obrazy jejich ztlucte, háje jejich ohněm spalte a rytiny jejich bohů stroskotejte a vyhlaďte jméno jejich z místa toho. “
    Zkrátka ten Mojžíšův pámbíček v ničem nezaostával za Mohamedovým Alláhem. Bych řekla.

 22. Signaly maji smysl, jen kdyz neco stoji. Ten clovek musi dokazat chovanim… ne jenom odznackem ci heslem, ktere si prisvoji kazdy i blbejsi provokater. Napr. Amisove se poznaji podle satu, ucesu, klobouku ci cepecku, a i kdyby si kor nejaky FBIak dal tu praci se takto priodit, tak je tu i zpusob mluvy, zvyky, znalost novokrtenstvi, styky, proste kulturni detaily.

  Americti mafiani zase spolehali na italsky puvod a siciliske nareci, plus ochotu ukazat provedenim nejakeho tezkeho ukolu, ze to mini vazne.

  Ale jde li jenom o to, zjistit, kolik lidi mysli podobne, staci vyhlasit, aby ten a ten den vsici meli treba modrou kosili ci triko. Je li nas moc, vsude se bude modrat… ale zadny agent to nebude moct proti nikomu pouzit, protoze nahodni lidi taky budou mit na sobe nekdy modro. Kdyz se tezce zamodra, budeme vedet… i kdyz se bude muset jiste procento odpocitat. A kdyz ne, tak bude jasno, ze je nas mizive.

  Stacil by letacek ci preposilany email s basni plus paru upresnujicimi radky, a datem. “Jsme vetsina? Na svateho Jana, jdi v modrem, at se rozezname.” Ci tak neco.

 23. Štěpán Kotrba
  3 hod ·
  BREAKING NEWS:
  Úderná skupina letadlových lodí amerického námořnictva vedená letadlovou lodí s jaderným pohonem USS Harry S. Truman vstupuje do severního Jadranu.
  Letadlová loď podle flotily společně s norskou fregatou Fridtjof vplula do italského přístavu Terst ležícího nedaleko hranic se Slovinskem. Mezitím skupinový řízený raketový křižník USS San Jacinto dorazil do přístavu Marghera v Benátkách.
  „Úderná skupina je na plánovaném rozmístění v oblasti operací 6. flotily USA, aby provedla námořní operace k udržení a zajištění námořní stability a bezpečnosti v zájmu Spojených států, stejně jako spojenců a partnerů v Evropě,
  Úderná skupina nosičů kromě letadlové lodi USS Harry S. Truman zahrnuje raketový křižník USS San Jacinto, torpédoborce USS Bainbridge, USS Cole, USS Gravely, USS Jason Dunham a norskou fregatu Fridtjof. Navíc zahrnuje útočnou jadernou ponorku s řízenými střelami Tomahawk. Letadlová loď USS Harry S. Truman nese asi 90 letadel a vrtulníků na palubě, včetně čtyř perutí 48 stíhacích bombardérů F/A-18.
  Spolu s americkým uskupením působí ve východním Středomoří francouzská úderná skupina na letadlové lodě v čele s jadernou letadlovou lodí Charles de Gaulle . Úderná skupina letadlových lodí kromě letadlové lodi Charles de Gaulle zahrnuje francouzský torpédoborec, fregatu a jadernou ponorku. Kromě toho zahrnuje americký raketový torpédoborec, španělskou fregatu a řeckou fregatu a ponorku. Na letadlové lodi je založeno až 40 letadel, včetně stíhaček Rafal a letounů včasné výstrahy E-2 Hawkeye a také vrtulníků..

    1. aky to ma suvis s temou?
     navyse za sociku boli aj daleko horsie veci, vy ste to zrejme nezazila
     ale boli aj ludia zabiti za svoje nazory – fyzicky zlikvidovani dokonca este aj v 80 rokoch
     ak sa niekto znepacil rezimu tak mal naozaj smolu
     najviac sa ludi dotykalo, ze nemohli povedat co si naozaj mysleli pretoze rezim kontroloval aj co hovorime … a tvrdo trestal ideove odchylky – teraz sa k tomu, v zatial o nieco slabsej verzii, vraciame …. cenzura medii je prva lastovicka

     1. Reaguju na Manecu. Jadranu plný válečných lodí. To bude dovča…A Knieza, horsie věci jsou zde zas. To jsme si tedy cinkáním klíčů pomohli.Z Putimi do Putimi

  1. Současně: Turecko údajně uzavřelo svůj vzdušný prostor pro ruská letadla, vojenská i civilní, pro přelety do Sýrie.

   To spolu jasně souvisí. SŠA zřejmě chystá vlastní verzi nějaké speciální operace. – Není na čase stornovat dovču v HR?

   1. Současně: Turecko údajně uzavřelo svůj vzdušný prostor pro ruská letadla, vojenská i civilní, pro přelety do Sýrie. – Takto napsané to vyvolává dojem, že Rusko si mohlo přes Turecko létat jak chtělo.
    Ve skutečnosti před třemi měsíci Turecko povolilo Rusku na tři měsíce létat přes jeho území.
    Povolení skončilo, nebylo prodlouženo a Rusko stejně jako před třemi měsíci nebude přes Turecko létat.
    A to tak dlouho pokud se nedohodnou jinak – Erdogan zřejmě bude chtít nějaký ústupek, úplateček a pod. Nebo mu druhá strana nabídla více.

    USA ve středomoří do Černého moře nemůže. Bospor je po dobu války pro takováto plavidla uzavřen.
    Může posílit letecké a raketové síly NATO, ovšem jejich použití by znamenalo otevřenou válku s Ruskem a vzájemný jaderný Armagedon.
    Dovču v HR nerušte, v případě jaderné války je jedno, kde se budeme právě nacházet.

 24. Radiátor – chladná zbraň.
  Tak člověče pozor naň.
  Kdysi Putin pouštěl teplo.
  Když tebou jen trochu střeplo
  utíkal jsi k regulaci
  ať nejste jak sněhuláci.
  Ale v zimě třiadvacet
  se k tomu nebudeš vracet.
  Radiátor ruplý mrazem
  podlahovka taky s kazem
  z prasklé trubky trčí led.
  Bude tě hřát amulet.
  Zakázané písmeno.
  Máš ho taky, Mileno?

 25. Hmm, na Vidlákovi, tedy dnes A.A., je fascinující, že vždy přichází se zajímavým úhlem pohledu na věc. Za tohle, jak se říká, klobouk dolů. Neznamená to, že s ním vždy do puntíku souhlasím, ale setkat se většinou s nečekaným a vyargumentovaným úhlem pohledu … tohle opravdu považuji za plus, za přínos.
  Teď k nápadu – napřed jen vzpomínka … Vontové přeci měli svůj žlutý špendlík, že? … ale to podstatné z úvahy myslím je následující:

  „Ve starém Římě i Řecku se několikrát probíralo, aby otroci měli odlišné oblečení proti svobodným. Vždycky to nakonec zamítli, aby otroci nezjistili, kolik jich doopravdy je.“

  Tenhle úhel pohledu a přirovnání v mnoha směrech sedí. Ovšem dostáváme se opět k prapůvodu problému – nelze se spojovat proti něčemu nebo někomu, ale pro něco nebo za něco. Takže napřed je třeba přijít s nosnou ideou, s reálným cílem, nicméně můžeme se připravit, protože, kdo je připraven, nebývá překvapen.
  Napřed tady dám svůj odhad – naprostá většina lidí (možná 90%) chce normálně žít a přiklání se na jednu nebo druhou stranu, přičemž u mnoha lidí hraje instinkt přidat se předpokládanému vítězi. Ten aktivní zbytek bych viděl tak půl na půl, jenže naše strana, která nemá zatím definovaný cíl a nosnou ideu, to dělá z přesvědčení a zadarmo (což jsou většinou ti nejlepší bojovníci), druhá strana to sice taky dělá občas z přesvědčení, ale je tam zcela jistě i mnoho, kteří to dělají jen pro okamžitý prospěch, což je jejich obrovská nevýhoda. Ovšem kompenzují ji masivním nasazením médií. Jsem si ale jistý, že se dají i za této konstelace porazit. Naše strana tak nějak instinktivně tuší, kde by mohl být cíl, ale definovaný zatím není, což je zatím obrovská nevýhoda. Cílem by tedy nemělo být těch 90% přesvědčit o „naší pravdě“, ale získat jejich podporu pro realizaci alternativních cílů a postupů.
  Poslední odbočka, která se týká taktiky – např. dnes nemá smysl protistraně vnucovat náš pohled a obhajovat se. To je totiž přesně to, co se od nás očekává a navíc nemůžeme uspět, protože druhá strana např. má všechno ruské dnes za fuj a pokud bychom i uspěli, pak bude mít vše ruské za trošku menší fuj. Aktuálně by taktika měla být taková, která se od nás neočekává – tedy nikoli obrana, ale prosazovat aktivně svou agendu … v tomto příkladu neukazovat, že vše ruské nemusí být nutně špatné, ale silně a důrazně poukazovat, že naši spojenci jsou daleko větší gauneři … jinými slovy nahlodat vizi protistrany o jejich neposkvrněném vůdci. A k tomu lze využít i jejich diskuze a jejich média, vč. zdrojů. Tedy neobhajovat u nich naše vidění světa, ale poukazovat na jejich křivé zrcadlo.
  Teď k tomu opravdu dobrému nápadu – proberme tady jen, zda mít nějaký společný znak a jaký, protože vědět kolik nás je …. to může být fakt noční můra pro současné elity naprosto stejně, jako by to jistě byla i noční můra pro Římany. Dnes neprobírejme zatím ten cíl, tu společnou ideu – tuhle přesnou definici za čím jít zatím vynechme ať se diskuze nezvrhne do ztracena.
  Takže – proberme jen, zda mít společný znak a případně jaký. Znamení na blogu, v mailu, ideálně i na oblečení, na domě na bytě … něco normálního, běžného, neprovokujícího. O něco už se pokusil Landa – jeho tuším žlutý špendlík má chybičku – nelze ho připnout k mailu nebo blogu.

  1. Při vší úctě, stavíte dům od střechy. Idea či cíl je přece naprostým základem všeho, za což jsou lidé ochotni bojovat a umírat. Bez toho je skupina lidí jen hlouček proti něčemu a kolik jich je, není až tak důležité. Lehce se při tom sklouzne někam třeba k zednářům , tedy ke kastě vyvolených se svými rituály a dobrému pocitu sounáležitosti, ale to je tak vše.
   Já bohužel žádnou ideu v dnešní době nevidím.
   komunismus – ti na to měli léta a projeli to na celé čáře, takže smůla
   kapitalismus s lidskou tváří – oxymoron z podstaty
   ruský svět – má smysl pro Rusko a okolí, ale my tam prostě nepatříme
   koncepce sociální bezpečnosti – celkem zajímavá, ale její axiom o přítomnosti Boha v každém z nás mne zanechává v pochybách. Její součást – dostatečně všeobecná teorie řízení – je zajímavá, mne například fascinovalo vysvětlení teorie nadhodnoty, ale jako celek ta teorie žádnou masivní podporu mezi lidmi nemá a kdoví, zda někdy bude mít
   východní teologie, jako taoismus, buddhismus či konfuciánství – jsou nám cizí, i když lákavě exotické
   křesťanství, muslimská víra – problém s vírou v cokoli mají dnes lidé na Západě podle mého názoru všeobecně, tudy myslím cesta nepovede
   Zůstává už jen třeba Velké špagetové monstrum, ale do toho já nejdu. Úmyslně jsem vynechal všechny ty „víry“, které slouží primárně k získání moci nad společností těmi věřícímí.
   A teď babo raď.

   1. Máme obrovskou výhodu a náskok, protože víme, jak REÁLNĚ fungují oba systémy (soc. ~ kap.).
    Na diskuze o sjednocující myšlence dojde, ostatně už se i trošičku začalo … tohle není třeba uspěchat.
    V hrubých rysech Vám nastíním, s čím by se mohla většina identifikovat:

    Nezadusit svobodu a kreativnost malých, ale současně nedopustit převzetí státu velkými.

    1. Hlavně aby všechno fungovalo.Co máte ze svobody a kreativnosti,když vás bolí zuby a zubař vás nevezme. Co máte ze svobody a kreativnosti,když máte hlad je vám zima spotřebiče nefungují a nemáte šanci to změnit.

     1. Tak nějak. Lidi stejnak nejvíc zajímá aby měli plný hrnec a mohli žít v bezpečí.
      Na nějaké ydejologyje zvysoka pečou.
      Osvícený Teng Siao – pching řekl : Nezáleží na tom, jestli je kočka černá nebo bílá. Hlavně když chytá myši.
      Dneska se to úplně otočilo. Západ cpe všude svojí liberální demošku a Čína vesele obchoduje s každým režimem a nikoho neembarguje a neškolí. Chová se pragmaticky.
      Toho bych se držela. 😀🐭

 26. Já bych byl tichou vodou. Tichý Don břehy mele, břehy půjdou do prdele. Výsepní i jesepní. Žádné znaky, stálý tlak, bez potlesku klak.

 27. Iluze vyjadrena v basni 🙂 Dejiny poskoci kuporedu – jako vzdy. Ale planovat a organizovat to podle nejakeho planu ma jen velmi omezenou relevanci. Sociologie, socialni psychologie apod. maji velmi omezene moznosti. Veda, tedy ve smyslu predvidatelne metodologie, je to snad na 20 %. Kolik krat uz krasoduchove predvidali ze vse je splneno, skokova zmena systemu t.j. valka, nebo revoluce, uz musi prijit – a vono nic. Ale treba I. svetova valka byla necekana – a i ti co ji vice mene cekali, byli ohromeni jeji delkou a rozsahem… Ve II. svetove valce stacilo Adovi neudelat treba jen jedinou jeho chyb – dejme tomu nejit prohravajicimu Ducemu na pomoc a zahajit tedy Barbarossu o 3 mesice drive, nebo se nedat unest zlosti a bombardovat misto Londyna dale vojenska letiste…atd. Neskutecny retezec nahod zabranil Nemcum vyhrat. Mira nasranosti lidi nema jednotku a pohled do diskuzi, kde je cca 40 % lidi stotozneno s mozkovymyvacskou propagandou momentalnich majitelu Pravdy, je desivy.

  1. S těmi internetovými diskusemi je to v posledních týdnech/měsících zajímavé.
   Ve mně skrytý masochista mě vede k tomu, že je občas sleduji pod příspěvky/zprávami na iDNES a Novinkách.
   Na iDNESu to vypadá na masovou podporu čtenářstva současnému mainstreamovému běsnění, odhaduji tak na 90/10.
   Na Novinkách ne tak úplně, ale tam mají navíc systém malých ikonek, jejichž prostřednictvím může čtenář v podstatě anonymně ohodnotit diskusní příspěvek kladně či záporně (zjednodušuji), a tato hodnocení (opět počítáno jen tak intuitivně „přes palec“) vycházejí tak asi 70/30 naopak v neprospěch mainstreamového vidění světa.
   Vyvozuji z toho, že silně zabírá autocenzura v případě, že příspěvek má jasného a identifikovatelného autora, naopak v anonymním hodnocení tato zábrana spíše mizí.
   Pokud tento signál (už jsem jak Fiala) čtu dobře, pak je jasné o čem svědčí.

   1. Hodně záleží na článku – o čem je a jak je napsán. Níže dávám odkaz na článek na iděsu, kdy novodobá svazačka toho napovídala mnoho, ale neřekla nic. Neuvedla jediný příklad dezinformace od ruských dezinformátorů.
    Zajímavá je pak diskuze – dejte si v diskuzi zobrazit „Doporučované“ příspěvky … vyhrávají typu:

    „Dezinformace jsou spatne,ale urad nebo ministerstvo pravdy taky. “
    „Verit budu jen tem elfum, kteri budou zcela objektivni. Tj.budou vyvracet nesmysly proruske i protiruske. “

    Jak tvrdím, předložme společnou ideu akceptovatelnou, reálnou a zajímavou pro většinu a prohrají.

    https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/dezinformace-valka-rusko-ukrajina-trollove-elfove-kleckova.A220422_164137_domaci_pukk

    Dobrý začátek by fakt byl, vědět kolik nás vlastně je …

    1. Kolik nás je… Zhruba 3/4 oprávněných voličů chtělo něco jiného, než máme.

     Jistě znáte pojem „matná množina“. Vaši otázku je možné přeformulovat i takto: kolik prvků má matná množina „My“ a které to jsou.

     Jen se ptám: nedostaneme se takto do pozice, kterou momentálně zaujímá naše věrchuška? Ona jde s transparentem vstříc světlým zítřkům, a průvod, v jehož čele kráčí, řídne a vytrácí se.

     1. Podívejte, pokud to bude založeno na 1 osobnosti, tak to bude špatně. Naším cílem by měl být model „kulatého stolu“ (rytíře Artuše). Dá to více práce to dát dohromady, ale pak je to výrazně odolnější.
      Máte pravdu, že 3/4 by asi chtělo změnu, potíž je v tom co se tady za chvíli stane nosným tématem – spojující myšlenkou, cílem, kam vlastně jít a dojít.

   2. Má na diskuzi na iDnes trochu jiný názor, na vině je moje paměť a povolání, protože si v diskuzích všímám nepodstatných věcí. Do covidu lze považovat názory prezentované v diskuzi na iDnesu za názory skutečných lidí, našlo se tam pár jedinců, nejspíš placených za příspěvky, ale ti si drželi jeden nick a pracovní dobu.
    V době covidu (za počátek dál popsaného jevu považuji vystoupení Pekové s pochybnostmi o původu covidu) se najednou objevilo ohromné množství nových nicků. Ve svých příspěvcích diskutující napadali jak tvrzení Pekové, tak ji osobně, navzájem si rozvíjeli vlákna a plusovali příspěvky. Najednou se objevila vlákna s velmi podobnou strukturou, v příspěvcích jednotlivých nicků byly použity shodné nebo hodně podobné formulace. Tohle bylo zvlášť výrazné, když se ve formulaci vyskytla gramatická chyba.
    Když se objevila nějaká výrazná událost, chvíli byla diskuze rozumná, najednou přilétlo hejno nicků a všechny příspěvky byly variací na jednu formulaci nějakého tvrzení. Do očí bijící to bylo v případě souběhu dvou výrazných událostí, kdy byl zřetelný časový odstup příletu hejna do diskuze pod článkem.
    Byl to čitelný rukopis organizované skupiny, která dostává pokyny, nejspíš velmi návodné, jak události komentovat. IP adresy příspěvků ukazovaly na shodu místa a střídání směn.
    Postupem času bylo hejn víc, byla menší, začala být tématicky orientovaná, pokyny asi byly méně návodné a ubylo v nich gramatických a stylistických chyb, IP adresy se shodovaly u jen u 2-10 nicků, střídání směn už nebylo zřetelné. Z amatérů se stali profesionály.
    Zajímavé jsou pro mne 2 věci:
    – hned na začátku bylo „hejnových“ nicků mnoho, až příliš, bylo to do očí
    – „hejnové“ nicky postupně vytlačily původní diskutující
    Nedokáži kvalifikovaně odhadnout, jaké % příspěvků na iDnes je organizovaných a kolik spontánních, ale určitě je to více než polovina.
    Historie se opakuje. Kdysi bylo veřejné mínění tvořené novinami a televizí, tak si je ti chtiví moci koupili. Pak se tvorba veřejné mínění přenesla do diskuzí a na sociální sítě, tak si chtiví moci koupili vedení a začali cenzurovat. Potom jim někdo předvedl, jak dokáže diskuzi ovlivnit, tak si chtiví moci kupují diskuze, tj. platí někomu, kdo má firmu, která vytváří diskuze pod zveřejněnými články.

     1. Manipulovat diskuse a blokovat oponentní názory, takže čtenář má dojem, že jiný, oponentní názor neexistuje.

    1. Četla jsem inzerát přibližně v tomto znění: Rádi diskutujete? Chcete psát v diskuzích svůj názor a dostavat za to plat….
     Stále nabírají lidi se správným názorem k ovlivňování diskuzi pod články.

      1. Mě by zajímalo, jak to dělají spisovatelé odborných textů, když mají např. svoji knihu plnou citací a pod čarou zdroje.
       Já osobně čtu fakt asi dost a hodně často narazím na zajímavé texty … a říkám si, že pak to dohledám. Prostě někde vzadu v hlavě se usadí, že jsem to četl + zhruba formulaci.
       Potíž ovšem nastává při vyhledání klidně už za 2 až 3 dny. Začínám mít jistotu, že Google velmi potlačuje nechtěné názory a myšleni – je rozdíl v nabízených výsledcích, když zadám frázi do Google a do DuckDuckGo. Velký rozdíl. A některé články, které jsem četl se mi nepodaří pak najít.

       1. Já už jsem došel tak daleko, že si odkazy, které považuju v dané chvíli za užitečné, ukládám. – Na druhou stranu, k většině z nich jsem se nikdy nevrátil.

       2. Vtipné je, když si pro vyhledávání v Google vyzkoušíte anonymní režim v prohlížeči, kdy tedy nejste přihlášeni v Googlu, ani nemá v tu chvíli prohlížeč přístup k dříve uloženým informacím o vás (cookies atd.). Pokud pak zadáte vyhledat něco neutrálního nebo v souladu s politickou linií, Google po vás chce maximálně souhlas s podmínkami užívání. Jakmile ale je trochu „zlobíte“ a hledáte něco, co podle Googlu nemáte, zahltí vás řetězem ověřovacích mechanismů.

      2. Byla to reklama někde na seznamu. Jenže seznam přebírá články z různých webů. Četla jsem nějaký článek z nějakého webu na seznamu a pod ním tohle bylo. Já jsem neopatrně dala zpět, čtu jen na mobilu, pak jsem se okamžitě vrátila k tomu článku, hledala jsem to a už jsem to prostě nenašla. Dostala jsem totiž ten samý nápad….prihlasit se a zjistit víc. Od té doby jsem na to nenarazila.

  2. Re: hulvát

   Ta procenta jsou mnohem vyšší, 40 to není ani náhodou.
   Co já vůbec nechápu, že na tuto vlnu naskočili lidé s poměrně dobrým vzděláníma vcelku solidním analytickým potenciálem.
   Dokonce jsem zažil jednu velmi bouřlivou reakci, kdy po mně jeden středoškolsky vzdělaný dvounožec řval v jednom kuse deset minut. Nejdříve jsem ho chtěl vypnout, ale pak jsem si řekl, že by bylo zajímavé zjistit, jak dlouho mu to řvaní vydrží.
   Než skončil, dokázal jsem se osprchovat a vyčistit si zuby.

   Po ukončení monologu jsem si toho mamlasa nejdříve chtěl vymazat ze seznamu, pak ho aspoň bloknout, nakonec jsem se na něj vysr**l. Pokud se splete a ještě mi někdy zavolá, budu o něm vědět a budu si moci vybrat, zda mu to zvednu, anebo ho nechám vyzvánět až do úplného vybití mobilu.

   Ale není to nic nového pod sluncem. Tento excitovaný stav lidstvo zažívalo již mnohokráte. Otázkou zůstává, kdo z toho má profit.

 28. Básničku?
  TVL, já mám problém si po ránu vzpomenout, kdo jsem a kde jsem. A často, jestli vůbec jsem.
  Básnička fakt nehrozí, pokud mi ji nevytetují deseticentimetrovými kapitálkami na místo, na které si dohlédnu.
  Se značením skupin je vždy problém. Jak někomu zabráním, aby si nepřipnul „můj“ odznak? Jak mu zabráním, aby necitoval slova z básničky?
  Vyhlásím veřejně heslo a v tu ránu mám ve skupině deseti lidí dalších dvacet placených rozesíračů. Tak to bylo např. s Chartou, že ano, na devět bonzáků půl chartisty…

  1. S tím skupinovým znamením bych to tak černě neviděl. Samozřejmě najdou se zcela určitě i padouši, ale je to jak jak s rozdílem mezi mluveným a napsaným.
   Prostě – hodně lidí kecá, ale když dostanou před sebe papír, aby se podepsali, že přebírají odpovědnost, tak se množina mudrců výrazně redukuje, často až k nule.
   V případě převzetí znaku osobou, která se se skupinou neztotožňuje, tedy úmyslně zavádějící převzetí symbolu skupiny – to je něco podobného, jak s tím podpisem. Prostě v případě „odhalení“ už nemůže říct … “ jééé, já se spletl atd“, ale je jasné, že to je nasazený škodič.
   Chtěl jsem tím jen říct, že to nějaký smysl má, přestože to bude někdo určitě zneužívat.

   1. Nejakej zamer , neco delat a ziskavat dalsi privrzence ,k tomu je Nezbytne Nutne ,nejprve spravne Myslet , kdyz ale prave vzdelani /a celej ten proces donucovaciho utlaku pod vznesenymi a uslechtilymi hesly a miliardami na nej vynalozenymi snad denne,vladou , ministerstvy a neuprosnymi urady /,drzi mysleni pevne v podzemnich temnotach hermetickych Katakomb..
    Kolektivy soudruhu a stadni mysleni na vsecko. Tak se lip vladne.
    Jako se dari presvedcit, aby otrok sve otroctvi miloval, tak se zdarilo vnutit vzdelani, vychovy a kazne do vedomi a podvedomi skoro kazdeho a navzdy od dob Marie Terezie..Jako neco samozrejme ,naprosto nezbytne k zivotu..
    Vysledky pak predcily vsechna ocekavani..
    /Mam poznamek /stacilo 5 minut/,na tohle tema asi na tri stranky ,ale neni nalada/.
    S pouzitim klise . /Think outside the box/. Kdyz myslet / neni lehke/,mimo standartni ,zavedene rutinni, obvykle pohodlne a vyslapane jiz ,cesty.
    Basnicka je neco jako vlastenecka naborovka a neprilis inspirujici k necemu povzbuzujicimu , kdyz zacina kaciri a konci katu Mydlari..
    Mozna uz se brousi ty mece ,co potom visi….Jistota neni.
    Zachranuji to trochu posledni ctyrversi…Kdyz navadet k horeni denne laskou k vlasti neni realne. Dela to skoro kazdej podobnej.
    Je praktickych starosti az nad hlavu.
    Hymnu uz taky mame.
    Muzeme se nejdriv podivat a praktickou stranku veci, a jak treba dopadaji zlute vesty jinde , s jejich neutuchajici prikladnou kurazi ,ale snadno vzdy a vsude identifikovatelne na krupobiti obusku a pro vrchnost a jejich kamery ,snadno viditelni.
    Organizacni talent neskodi a bez energie a cisteho nadseni pro vec , ktere strhuje, se neni mozne obejit. A pevna sebeduvera ,sebevedomi a jistota uspechu v spolecnem usili, ve spolecny cil, navrch.
    Je toho moc a nejsou lidi , nekdy se vybori v pravou chvili. Nekdy ne.
    Ale je lepsi netroskarit , ale pojmout celou vec v dimensich narodniho hnuti.
    Tedy co by sjednocovalo v nejprve oblastich se zdanlive rozmanitymi zajmy ,spolky ruznych zamereni a cinosti, atd.
    Nad tim povesit pojmenovani ,ktere by nnnenapadne sdruzovalo do celku.
    Neco jako spolecnej jmenovatel pro siroke vrstvy. Co by se usidlilo lidem v hlavach, jako dulezity a zaroven, co by se s vyvojem situace ,se vyvijelo paralelne a s reakcemi dennich diskusi..
    Uz jsme takovy veci meli a jinde taky. Zkratka aby prevladali spolecny pocity ,potom spolecny , podobny nazory a se stmelujicim prozumnenim.
    Nade vse dulezite je zacit s uspechy mensich umyslu/planu ,s realizaci konkretnich cilu snadno dosazitelnych , ktere se pak vyvinou do tech vetsich a s jidlem roste chut..
    V neposledni rade najit nejaky sikovny nazev hnuti , ktery by slouzil jako „destnik“ , pod ktery by se veslo spoustu tech spolku ,sdruzeni , zajmovych skupin,lidi stejneho smysleni atd..Potom ,kdyz se hnuti stane universalni soucasti domacnosti , je mozne zacit klast pozadavky.
    Coz takhle Ostrov Pokladu ,Dlouhej Honza /Long John/ a Cerna znamka..Piratu.
    Byl z ni ,co se pamatuju ,ponekud nervozni …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *