19 června, 2024

Trocha disidentského marketingu

Svým dnešním článkem bych chtěl znovu vstoupit na tenký led dnešní reality. Víte, zamýšlel jsem se nad texty Petra Hampla, který v poslední době často opakuje jednu jeho tezi – že si sice na různých fejbůscích a serverech umíme navzájem potvrdit naše vidění světa, umíme zatratit liberální demokracii a adorovat konzervativní vidění světa, umíme vyřknout i nějaké ty teze, ale to je tak všechno. Ve skutečnosti jde náš stát úplně jiným směrem.

Technologii moci mají v rukou úplně jiní šíbři. A i když tu stále máme svobodné volby, stejně to nic moc neznamená, protože je snadné nás rozdělit, zaměřit nás nedůležitým směrem, dát nám falešné naděje falešných volebních lídrů a výsledek je vždycky bramboračka. Každá vláda, každý premiér pak musí respektovat skutečné rozložení moci i naše místo na mapě. My prostě nedisponujeme schopnostmi ovládnout veřejné mínění, neumíme si zařídit fondy na volební kampaně, ba dokonce máme všichni málo času na politiku, protože se musíme ohánět, abychom zaopatřili rodiny.

Petr Hampl čeká, že zhoršená životní situace bude znamenat změnu ve smýšlení těch, kteří politickými schopnostmi disponují. Dělníci si už svojí globalizaci a ztrátu pracovních míst zažili, teď dojde na manažery. A až manažeři zjistí, že došlo i na ně, že globalizace a americký liberaismus jim už dobře placená místa nezařídí, tak třeba využijí své schopnosti pro nějaký národovecký projekt. Jo, dovedu si to takhle představit.

Já bych rád dneska upozornil ještě na něco – my vlastně vůbec nevíme, kolik nás je. Na Kydech blahé paměti jsem měl pět tisíc unikátních čtenářů denně a měsíčně si můj blog otevřelo kolem třiceti tisíc lidí. Další tisíce mě četli na Pravém prostoru či Nové republice. Hodně lidí čte Láďu větvičku, Bavora, Vlka, Parlamentní listy a další a další blogy. Hodně lidí nic nečte, ale má podobné smýšlení.

Kolik nás je? Tvoříme ve společnosti jedno procento nebo třetinu? Volební výsledky nám moc nepomohou, protože většinou volíme menší zlo a i když už volíme, málokdy je to bez výhrad. Máme také na ledacos odlišné názory a spojuje nás vlatně jen několik myšlenek… Že EU jde do kytek, že se propadáme ve vzdělanosti, odmítáme začátek dějin v den ruské invaze na Ukrajinu a pamatujeme si, že se tam střílí už dlouho, nelíbí se nám dvojí metr, kdy naše invaze jsou v pořádku, ale jiné ne, jsme proti tomu, abychom jiným národům vnucovali naše systémy a zákony… atd, atd. Ale tady doma se neshodneme ani na tom, jestli je Babiš součástí problému nebo součástí řešení.

Ve starém Římě i Řecku se několikrát probíralo, aby otroci měli odlišné oblečení proti svobodným. Vždycky to nakonec zamítli, aby otroci nezjistili, kolik jich doopravdy je. Tohle je i náš problém ne? Nevíme, kolik nás je. My bychom prostě měli mít nějaké společné znamení. Abychom se snadno poznali.

Něco jako měli první křesťané – rybu. Dva překřížené obloučky, které se snadno načmáraly do písku. Kříž je až mnohem pozdější symbol… ale měli bychom mít něco podobného, abychom se poznali. Něco, co můžeme odložit, ale pokud se budeme chtít dát poznat, tak abychom to mohli udělat. Měli bychom mít svůj znak.

Dnes je neděle, odpočinkový den, kdy na Litterate přicházejí jen ti nejvěrnější. Vyzývám k diskusi na toto téma. Pojďme zkusit vymyslet znamení, které můžeme nosit, které můžeme snadno vyjádřit, které můžeme mít na profilu. Symbol, větu, báseň…

Já to načnu. Můj postoj k národu a vlasti docela dobře vystihuje Jiří Žáček:

Ta země, která rodí kacíře
a uhrančivě krásné zlatovlásky,
kde všichni věří jen své nevíře
a gramofony chrčí Škoda lásky,
kde místo zlata třpytí se jen kyz,
kde příliš často radost hořkne v hoře,
odvěká kořist hrabošů a krys,
kde všechny cesty vedou k Bílé hoře,
kde sprostá lež se veze v kočáře
a pravda s láskou táhnou cestou pěší,
dědičná země kata Mydláře,
kde mřít je těžko a žít ještě těžší –

A přece jsi jí čím dál blíž,
i když ji zapřeš. Nemáš na vybranou.
Neseš ji v sobě, věčný kříž –
svou zemi krásnou, zemi milovanou.

Navrhuju, aby naším poznávacím znamením byla tato báseň. Naučme se jí nazpaměť, používejme její verše v našich citátech, dávejme si z ní úryvky na fejsbůkové profily, udělejme si z ní hymnu. Poznávejme se podle jejích veršů. Berme ji jako naše znamení.

329 thoughts on “Trocha disidentského marketingu

 1. Já nosím mezi lidmi symbol slovanského kolovratu. Je to hezký znak, vyjadřuje moji lásku k tomu dobrému na naší vlasti a není zprasen různorodou propagandou. Češká vlaječka nebo znak by taky šly, ale ty nosí i odporní zrádci, kteří naši zemi cíleně ničí. Kolovrat je symbol mnohem starší a zatím i čistší.

  Pak připomínám i možnost nošení zlatého špendlíku.
  https://www.zlatyspendlik.cz/

 2. Dneska má narozeniny geroj Hasim Thaci, bývalý šefík Kosovské osvobozenecké armády (UCK), miláček Madlénky Albraithové, posléze od 2016 do 2020 prezident Kosova. Blahopřání zasílejte do basy v Haagu, kde je vyšetřován pro válečné zločiny. Tolik ke gerojům; bývá to ošidné. A teď trochu jinak: http://nonserviam.cz/medialni-hovinka-lxiv/

 3. Štěpán Kotrba
  30 min ·
  Důvěra ruského prezidenta Vladimira Putina za poslední týden opět vzrostla na 79 %. Údaje poskytla Nadace veřejného mínění (FOM). Podle Celoruského centra veřejného mínění (VTsIOM) více než 79 % Rusů schvaluje činnost hlavy státu.
  „Podle 81 % respondentů odvádí Vladimir Putin na svém postu dobrou práci (hodnocení vzrostlo o 4 %). Prezidentovi důvěřuje 79 % respondentů (hodnocení vzrostlo o 3 %). Činnost premiéra a vlády schvaluje 57 % dotázaných. V hodnocení důvěry v politické strany vede Jednotné Rusko, práci strany kladně hodnotilo 45 % respondentů,“ uvádí web FOM.
  Podobný průzkum provedlo Všeruské centrum pro výzkum veřejného mínění (VTsIOM). Počet Rusů, kteří schvalují činnost ruského prezidenta Vladimira Putina, vzrostl na 79,6 %. Podle VTsIOM se od února do dubna úroveň souhlasu s aktivitami prezidenta Ruska zvýšila z 62,9% na 79,6%, index důvěry – z 67,1% na 81,6%. Michail Mamonov, vedoucí oddělení politické analýzy fondu, se domnívá, že Putinův rating se blíží maximální úrovni.

  1. Maneco, vy tady normálně podrýváte západní consensus, že zlý diktátor Putin ovládá svou zemi terorem! 😉

  2. Jo, to takhle přijdou sčítači veřejného mínění a zeptají se rusáka:
   „Souhlasíš s Putinem a s jeho speciální vojenskou operací? Neboj se vyjádřit, my tě nezavřeme, ani si tě nenapíšeme nikam na seznam. Žijeme ve svobodné společnosti, narozdíl od toho západu, ovládaného prachatými židáky“.
   Rusák se zamyslí a vyjádří plný souhlas s Putinem.
   „Tak to bychom měli, takže si to zaškrtneme a jdeme vedle se zeptat Igora. “
   Hele, neříkal to tenhle Čerčil? „Věřím jenom těm statistikám, které jsem si sám zfalšoval“.
   Každopádně gratuluji ke skvělým výsledkům ruských statistik. Urá!

    1. „To jsi měl napsat včera…“
     Konečně. Já jako džentlem jsem čekal, až to tykání navrhneš první ty, jelikož to by měla udělat žena.
     A je to tady. Tak čau Sybilo, hned jsme si ňák blíž. Normálně bych tě k tomu ještě krapet oslintal, ale krz ty dráty to nejde.
     He he, my si se Sybilou tykáme, heč.

     1. Sybilko, kámoško moje nová, budeš mě teď muset na tři dny omluvit.
      Mladí nám koupili ubytování na nějakém zámečku, odkud budeme prý pořádat turistické výpravy. Takže patrně budu hopsat ve stejném prostředí, jako v práci, akorát po těch kopcích budu funět zadáčo.
      Ale manželka bude ráda, tak se pokusím mezi tím funěním vypadat, jak mě to děsně baví.
      Vracíme se ve středu navečír, tudíž mě zde, kamarádi moji, omluvte.
      Ale pak chystám textík, který prdnu Alefovi, tak by ho mohl třeba zde vylepit. Trochu mě zaujaly zde občas vydávané literární pokusy, tož jsem se na to taky vrhnul a mám tak půlku. Jde o čistě apolitický text, kde se nevyskytuje ani jeden rusák, ani jeden ukroš, ani jeden levičák, ani jeden pravičák.
      Je to z úplně jiné oblasti a pokusím se vám tam trošku odhalit svoje nitro, abyste viděli, že zase nejsem takový zlák, za kterého mě zde většina má.
      No nic, za chvíli vyrážíme. Tak zatím.

  1. Lobby personálních agentur je mocná, protlačila si novodobé otroctví do zákonů.
   Dokonce ani nemůžete agenturního pracovníka, který se osvědčil, přijmout do firmy do pracovního poměru.
   Není neobvyklé, že firma platí za agenturního pracovníka více než kmenovému zaměstnanci, a agenturní dostane jen minimální mzdu.

 4. Kolik vás je, záleží na tom, jaké názory definují váš tábor. Když mluvíte o MY, koho do toho zahrnujete. A kde pro vás začíná ONI. Třeba k EU je kritický kde kdo, ale to neznamená, že sdílí váš pohled na válku na Ukrajině, Rusko atd.

  Nedávno STEM dělal na téma Ukrajina průzkum a vymezil tam dvě skupiny, které by do značné míry měly sdílet ruskou perspektivu na konflikt. A dohromady měly 10 %. Samozřejmě názory populace tvoří škálu. Není to tak, že by zbývajících 90 % představovalo názorový protipól. Takže společná témata by se dala najít s větším okruhem lidí. Dle stejného průzkumu je podpora členství v NATO 78 % a EU 54 %. Takže těch odpůrců také není tak málo, resp. je jich více než těch 10 %.

  O tom, kolik vás je, bych rozhodně neuvažoval podle návštěvnosti nějakých stránek.

  1. Ano, průzkumům STEM, zveřejněným na nezakázaných, ba doporučených médiích všichni stoprocentně věříme, zvláště v situaci, kdy dotázaný tuší, že za disentní názor může být zavřen na tři roky natvrdo. Protože ho tázající na pokyn vlády napráská.

  2. Tak když tady ta naše skupinka nepředstavuje žádné nebezpečí ani nereprezentuje nějako větší skupinku, proč tolik hemzů a ohánění se nějakými výzkumy, placený nýmande?

   1. Autor se ptal, kolik vás je a operoval s návštěvností určitých webů. Tak jsem sem dal výsledky výzkumu, který ukazuje, že počty lidí s podobnými názory jako se schází zde, jsou řádově větší. Z toho byste měli spíše mít radost, ne?

     1. Celkově vzato bych řekl, že je mi to v této situaci jedno. Nesouhlasím se zdejším pohledem, ale to tak nějak patří k věci. S jinými se zase neshodnu na něčem jiném. Problém by to mohl být, kdyby tento pohled dominoval ve společnosti. To by pro mě nemuselo dopadnout dobře, když si vezmu, kolikrát jsem tu již byl označen za placeného agenta.

   1. Tomskej napíše cokoli, za co dostane zaplaceno.
    V UK ho jeho souvěrec Soros připravil o penzijní spoření a ono to dost chybí v rozpočtu. Tak se musí na stará kolena ohánět.

    1. Prachy jsou krásná věc, ale nenávist, nenávist si za ně nekoupíš. Musím se Tomského zastat, myslím, že proti Rusům by psal i zadarmo.

  1. Měl bych stejnou podmínku. Jenže jelikož se jedná o pomoc Rusům s denacifikací Ukrajiny, trestá se dle práva české čtvrté republiky taková podmínka třemi roky nepodmíněně.

  2. S tím se nedá nic, než souhlasit. Už to tu proběhlo před časem. Ukrajincům jsem ochoten pomoci, umím to, ale BANDEROVCŮM NE.
   Komukoli, kdo se od Bandery distancuje pomohu.

 5. Musí šíbři vědět kolik nás je?

  Je potřeba využít nevýhodu, ve výhodu.

  Z uvedeného je patrné, že svobodní občané měli obavy:

  „…Ve starém Římě i Řecku se několikrát probíralo, aby otroci měli odlišné oblečení proti svobodným. Vždycky to nakonec zamítli, aby otroci nezjistili, kolik jich doopravdy je…“

  Myslíte, že otroci nevěděli kolik jich je?

  Možná se pletu, ale jeden Vlk udělá více práce, než nějaká demonstrace, protože publikuje fakta, které nejde okecat.

  Proč myslíte, že šíbři se bojí řetězáků?

  Protože, i kdyby vypli internet, tak ještě existují psací stroje a kopíráky.

  Šíbři ovládli média, ale pár dobrých článků Vlka jim může rozkopat bábovičky.
  Můžou vytrubovat, jak EU je v jednom šiku proti Putinovi, když si pak přečtou:

  The West Is Still Buying Russian Oil, but It’s Now Harder to Track

  EU sees way to pay for Russian gas without breaching sanctions
  …..atd..

  Šíbři dopadnou jak blahé paměti Rudé právo.

  Až přijde nouze, pak jim nikdo neuvěří, zejména když:

  Odstraňme příčiny vysokých cen elektřiny. Nikdo nás nenutí prodávat ji spotřebitelům za německé ceny

  Nechci se nikoho dotknout, ale já vím, komu mohu věřit, a ti zase ví, komu oni mohou věřit.

  Na vnější znaky se nespoléhám, protože před Listopadem, nejlepší protikomunistické vtipy uměli lidé, kteří se později octli v Cibulkových seznamech.

  Blíží se volby.

  1. Já to beru prakticky.
   Poslední dobou jsem volila SPD, aniž bych s nimi ve všem souzněla, ale jsou jediná trochu autentická opozice.
   Jejich stabilních cca 10% považuji za úspěch a klad.
   Protože je to memento pro ty u volantu, že každý desátý občan je na ně naštvaný.
   Chca nechca na to musejí brát ohledy. A jsem si jistá, že nebýt hřímající opozice, byli by ještě drzejší a vyskakovali by si ještě víc.
   Bohužel, nedá se to změřit a tak někdo považuje SPD za nevýznamnou stranu. Já ne.

  1. To vůbec není OT.
   Naopak to je velmi k věci, protože právě prebendy poslanců a senátorů jsou jedním z hlavních důvodů jejich odtrženosti od reality.
   A jejich odtrženost od reality je jedním z důvodů, proč tu dnes diskutujeme o tom, kudy z toho marasmu ven.

   Takže dík za další „střípek prozření“ 🙂

  2. Co dodat?
   I Boris Johnson závidí platy Českým politikům! Podle EU politici okrádají Čechy o 17% a Slováky o 5% mzdy!

   Čeští politici si vyplácejí 121% platů španělských politiků, ale českým zaměstnancům nadělují jenom 75% průměrné španělské mzdy a zaručují jenom 65% minimální španělské mzdy.

   Slovenští poslanci měli dokonce už v roce 2020 vyšší platy, než budou v roce 2022 mít španělští poslanci.

 6. Už mě to nebaví koukat, jak se tady s tím furt mordujete.
  Matky nápad na lipový lístek je kravina. Jelikož, na rozdíl od zdejšího osazenstva, většina Čechů nemá rusa ráda. Takže lípa ne!
  Přiznejme si to na rovinu, vy jste zde proruský web, tak což třeba čtvereček vyříznutý z kůry břízy?
  Objevuje se to v těch ruských pohádkách, jak tam Naďa a Nataša mezi nimi běhají, není to nic proti ničemu, nikdo vás za to nemůže popotahovat a vy se navzájem poznáte.
  Jo a až zase budete potřebovat s něčim poradit, dejte vědět. Od čeho jinak byste zde měli dlouhodobého kámoše, pravičáka, žida a antirusa, který je ale s vámi zde rád? Když můžu, tak pomůžu.

  1. Kraviny já ráda, zvláště když přinesou další užitečný nápad.
   Totiž kůra z břízy snadno chytá, i když sláma je též chytlavá.
   P.S. neškrtejte v lese.

  2. Kdybyste víc přemýšlel a ověřoval si to, čím si nejste jistý, nenapsal byste takovou hámotinu.

   Rusko má totiž jako národní strom BŘÍZU.
   Západní Slované uctívali DUB a LÍPU. Jenže ti byli germány a pobaltskými kmeny vyvražděni nebo asimilováni, takže do dnešních dnů jsme jako nejzápadnější Slované přežili jen my, Češi. PROTO ta lípa.

   1. Dvě odpovědi na jeden můj provokativní textík.

    Matka udělala čest svému nicku. Zahodila za hlavu mou provokačku a poradila mi, sokolíku, v lese neškrtej, aby to tam nechytlo. Byla nad věcí a nějakej berrnard jí rozhodit nedokáže. Prostě matka. Tu mám rád a vždy jí budu chránit.

    Občan si patrně myslí, že nevím, jaký je ruský národní strom, tak mi dal výklad, jaký jsem blbeček. (mezi náma, on mě moc nemá rád). Prej si mám to vygůglit, abych pak zde nepsal takové kraviny.
    On funguje čistě strojově, všechno si najde a všechno pak ví.
    Možná ale neví, že jsem to sem umístil jako takovou vějičku a když se na ní chytil zrovna Občan, to mě děsně těší.

    1. Víte co mne těší, že mne zde brání již nejméně dva – Vy a Občan.
     To je pro mne doušek čisté vody. díky Vám.
     Ale jinak ten les pokud možná chraňte, dokud nějaký je.

    1. Patrně jste mě nepochopila.
     Já vím, jaký je český národní strom.
     Ale tedy znovu: většina čechů nemá rusa ráda. Tudíž vy zde, když budete hledat něco, čím byste se jako soukmenovci poznali, nemůžete lípu použít.
     Kdyžtak příště, Alenko, než se rozvášníte, jak mi to nandáte tou árii, tak předtím víc přemýšlejte, na co vlastně odpovídáte.

     1. Většina médií v Česku nemá Rusy ráda, tohle je správný výraz.
      Nemá je rád Američan, jelikož Rus má celou Mendělejevovou tabulku prvků a ti zpropadení Rusové to ví a dělají na Američany dlouhý nos. A jsou ti Rusové tak zlí, že to těm Američanům nechtějí dát a navíc to nejsou Indiáni a drze se brání. Hajzli.

   2. Ja se divim, ze se s bernardem jeste patlate.
    Je to typicky trol.
    Par dni tu neni, pak ho v praci sef zjebe a on si sem prijde zchladit zahu.
    Vetsinou placa nesmysly, ale par normalnich lidi tu vzdycky vyprovokuje. Ja kdyz jsem ho jeste neznal, tak jsem se taky chytil.
    Jeho sorta chodi na skupinove heilovani na idnes nebo bakaloviny.
    On tam chodi taky, a sem chodi jenom provokovat (a prokazovat svou neznalost zakladnich veci a znacnou nevzdelanost).
    Proste ho ignorujte, protoze trolove se nekrmi.

    1. Heilovat na idnes ani na bakaloviny nechodím, páč zásadně heiluji zde.
     Svou neznalost základních věcí chodím prokazovat též pouze zde, aby se jinde nedozvěděli, co jsem to za debila.
     A v práci mě šéf zjebat nemůže, jelikož šéfa nemám.

     p.s. Zakladateli, pouze se bráním, všimněte si. Ale pokud přitvrdí on, přitvrdím já taky. A fest. Už mě nějakou dobu sere. Ale zatím se držím.

  3. Bříza, nebo lípa, obojí je od… od… sakra, už jsem to skoro měl, pomyslel si Bernard.

   Tvrzení „většina Čechů nemá rusa ráda“ je sice ideologicky líbivý konstrukt, ale realita je poněkud jinde. Nesnášejí je pouze ti, kteří mentálně ustrnuli někde v šedesátých až sedmdesátých letech. Páč voni nás tenkrát děsně vokupovali, bylo to hrozný. Sice se prakticky nic nestalo a člověk o nich skoro nevěděl, když nepočítám pár excesů a noční túrování tanků, ale bylo to nejhorší období v dějinách ta „okupace“. Že jsme my Češi pomáhali dvacet let okupovat Afghánistán, kde byly tisíce mrtvých civilistů, a dopustili se tak porušování mezinárodního práva, no to je vlastně jedno, že. Ale ti rusáci, děsná doba.

   Jak luzný bude život pod přímou americkou kuratelou začínají na vlastní kůži zažívat Slováci. To, co se tam děje teď, je pouhý začátek.

   1. Bavila jsem se na návštěvě s chlapíkem, on začal, jak nenávidí Rusy, že nás v 68. okupovali.
    Povídám: „Mimochodem, jaký jste ročník?“
    On: „68.“
    Co dodat.

  4. Bernarde, rozhodně nejsem proruská!!!
   Velmi si vážím Putina, ale o Rusech, jako národu, nemám nejmenší iluze. Imperiální choutky jsou v nich jako v koze, ostatně jako ve všech občanech byvších impérií. Britové to mají stejně, Amíci ani nemluvit. Ti jsou imperátoři dneska. 😀
   Jen prostě fandím slabšímu. A dneska je otloukánkem Rus. To musíte uznat!
   Myslím, že většina slušných lidí fandí slabšímu.

   1. Helanov, v první řadě vám chci poděkovat, že mě nenapadáte proto, že mám jiný názor, ale snažíte se se mnou konstruktivně polemizovat.
    Ohledně toho rusa. Rus má výbornou odolnost. Většinou sice dostával po koulích nejvíc od svých vlastních vládců, ale když jde do boje proti jinému, rus dokáže hladovět, rus dokáže mrznout, umí vyžít s minimem, rusovi stačí „Balšája Rasíja“. Pak máte proti sobě nepřítele, kterého nikdo nechce mít.
    Když je klídek, rus umí to, že co jde ojebat, to se ojebe, co jde ukrást, to se ukradne.
    Co dokázal kdy rus? Kromě toho, že umí vrazit trubky do země a to, co z toho teče, tak prodá. (i když stejně půlka z toho se cestou stejně rozkrade).
    Kosmický program? Bejvávalo, dnes už mu soukromníci a číňan dost šlape na paty a za pár let ani v tomto rus nebude potřebný.
    Já rusákovi prostě nevěřím a nikdy bych se k němu neotočil zády.

     1. V Rusku jsem byl 4x a mé osobní zkušenosti, tam získané, mě potvrdily mou obezřetnost před tímto národem.
      Ale je fakt, že mám na ně i hezké vzpomínky.
      V Děčíně byla sovětská posádka a na Chlumu měli prasečák. Tam jsme pořádali dobrodružné výpravy, jako kluci a seznámili se tam s nimi. A dohodli jsme obchod. Flašku Praděda jsme směnili za dýmovnici, kterou jsme pak v neděli v poledne odpálili na děčínském náměstí, zašili se za roh a sledovali, jak za chvíli nebylo vidět na krok, jelikož nefoukalo, tak se to drželo uprostřed a jak všichni ti lidé, co si tam ještě před chvílí užívali nedělní pohůdku, chrchlajíce z toho náměstí prchají.

      1. Moje známá dělá u pásu ve fabrice,kde jsou námezdní z celé východní Evropy( Ukrajinci Slováci Poláci Rumuni plus Mongolové ) a nejhorší jsou prý Poláci. Ti dokonce dělali tak zle,že je všechny dali do jedné haly z dosahu )

 7. Kdysi se nosívala trikolóra, různé vlaječky, odznáčky,…
  Dalším symbolem je lípa, takže co tak lístek z lípy?
  No a píše se tu dost o slámě – co tak stéblo slámy?

  1. To bylo někdy v 70.letech minulého století, kdy se vedení KSČ rozhodlo, že členové strany by se neměli za své členství stydět a nechalo vyrobit masu odznáčků na klopu oděvu ve tvaru rudé hvězdičky se srpem a kladivem. Pak vedení postupně od ÚV přes krajské výbory, okresní až po základní organizace důrazně vyzývaly členstvo, aby si svůj oděv takto zdobilo. Neprošlo to, nechtělo se ke své straně veřejně hlásit.

   O čem to, při zpětném pohledu, svědčilo? Minimálně o dvou věcech.
   1. Identifikovat se veřejně se svým členstvím v KSČ se řadovým členům nechtělo, bylo zřejmé, že to nebyli žádní revoluční bojovníci, ochotní obhajovat politiku KSČ „až do těch hrdel a statků“.
   2. Svědčí to o určité omezené míře svobody, ale přece jen svobody, neboť členové KSČ se v tramvaji obávali spíše posměchu, než nějaké diskuse či dokonce fyzického napadení.

   Nevím, zda z toho lze vyvodit nějaké poučení pro dnešek či hledat se současným stavem či dnešním tématem nějakou paralelu.

   1. To rozhodně. Dnes ti největší exponenti režimu nosí na klopě ukrajinskou vlajku a běda se jim jen zkusit posmívat.

    1. S tím se nedá nic, než souhlasit. Už to tu proběhlo před časem. Ukrajincům jsem ochoten pomoci, umím to, ale BANDEROVCŮM NE.
     Komukoli, kdo se od Bandery distancuje pomohu.

   2. A tak karafiát na 1. máje nosili, existovalo i jakési vyznamenání, tuším Rudý karafiát se to jmenovalo,…

 8. Jak bojují ukronácci. Přiznání britského žoldáka.

  https://www.pokec24.cz/krize-ukrajina/priznani-zajateho-britskeho-zoldaka/?attempt=3

  8 let je na UA teror. Nacbataliony svobodně terorizují obyvatelstvo a ty, podle nich „proruské“, tozn ty, kteří mají jiný názor nebo nekřičí hlasitě Sláma u kravína nebo ty, co mají smůlu a jsou v nepravý čas na nepravém místě, mučí a vraždí. Policie to nevyšetřuje. Britský žoldák říká jen to, co se dávno ví. Aby to znělo věrohodně. Je to profesionál. On sám, dle svých slov, nestřílel, téměř nebojoval. :)))))

  1. Jojo, na ruský kanálech si z toho dělají legraci. Každý pow azovec byl kuchař nebo řidič, nikdy nestřílel, nikoho nezabil, a ty háknkrajcy, co má vytetované po těle, to byla mladická nerozvážnost a nacistou už také není. Pak stačí vlézt na jeho mobil, a pohádce je konec

 9. Jo ceska vlajka na kazdem dome, kazdem aute a odznacek na obleceni by mohl tu fislovu zaprodanou americkou vladu pekne stvat

  Proste by to vyjadrovalo ze jsme cesi, ne americani, evropani, nato, nebo ukrajinci

  Kdyby to viselo nad tretinou domu treba mesic tak by to bylo pekne videt a ten odpor by to ukazalo i do zahranici
  A ten vztek a nenavist k ceskym symbolum by ty necechy (kteri se uz klepou na misto v eu, nebo usa) pekne odkopala.

  1. Hezky napsáno.
   Akorát si tu českou, hrdě vyvěšenou vlajku, moc neumím představit na baráku, který patří někomu, kdo si v diskusi dá nick Tojejedno.

   1. Tojejedno nebo to neni jedno ?

    Kazdopadne zacit s tim vyvesovanim vlajek v kvetnu a nechat to cely kveten viset nemuze nicemu uskodit

    Hmm akorat premyslim kam bych tu vlajku pripevnil, drzak na vlajku ani stozar na dome nemam

    1. – Kdysi jsem používala podobný nick: „To je jedno“. Ale je to již dávno.
     – Vlajku je možné nakreslit na papír a na okno nalepit ve folii.

     1. Dobrý nápad, česká vlaječka za oknem neuškodí.
      Kdo má k**le na sovětskou?

      My na Moravě můžeme za okno přidat i snítku šeříku.
      V Čechách Kačera Donalda.

      Kontrolní otázka:
      Kdo má na zahradě šeřík?

      1. My máme na zahradě cesmínu, oblíbenou dekoraci v anglosaském světě.
       Od anglického názvu holly je odvozen Hollywood. ( Hnízdo americké propagandy a hybridní škůdce. )
       Prosím pěkně, nemusím vzít sekeru a jít ji skácet? 🤔

      2. Mám fialový, ale zatím pouze nejsou ani poupata. Ale kvete broskvoň, konečně. Vinná réva také čeká na teplo.

    2. Připevnit někam vlaječku není možná až tak velký problém, než jí nepřipevnit.
     Kdysi jsem bydlel u babičky a ona odjela na jih ke své sestře a nám, náctiletým tím pádem zůstal volný byt.
     Náležitě jsme toho využili.
     Akorát, že to bylo zrovna na 1. Máje. A babička měla byt umístěný tak, že se tam ten průvod zastavil, z tribuny zaznívaly papaláši, jak to těm kapitalistům nandáme a všechna okna byla vyzdobena sovětskými a českými vlaječkami.
     Kromě našeho. I když mi to babička kladla na srdce, ať je tam prdnu, mi se tak ožrali, že i když na nás tloukla dopoledne domovní důvěrnice, neměla šanci.
     Byl z toho pak celkem slušnej průser.

     1. Re: berrnard

      Taková ho*na, že jste zrovna vy musel vyvěšovat vlaječky, vykládejte těm, co žerou seno.
      Od půlky sedmdesátek po vlaječkách neštěkl ani pes.
      Lépe řečeno vlaječky odešly s těmi, kdo zažili a pamatovali si osvobození, tedy nikoli malé děti, narozené cca od r. 40 výš.

     2. Berrnarde, jste cca ročník 1968, takže -náct Vám bylo někdy kolem r. 1984 (pokud jste nenasával od dvanácti). A to už neexistovala ani povinnost vystavovat vlaječky na okna bytů, ani POLITICKÉ domovní důvěrnice, které by to vynucovaly.
      Jinak existují domovní důvěrníci a důvěrnice dodnes, a to jak v bytových družstvech, tak ve SVBJ.

 10. CNN Prima News O Generálu Pavlovi https://cnn.iprima.cz/prezidentske-volby-2023-kandidati-90691:
  „…Naopak za „kostlivce ve skříní“ může považovat své členství v Komunistické straně Československa, kterého lituje. Kriticky na tuto část jeho minulosti pohlížejí i někteří občané. “ Jeden by řekl, že větší problém než že byl v partaji, což bych i věřil, že bylo podmínkou k výkonu profese („třídně uvědomělý a politicky vyspělý. Jako člen strany při výkonu své funkce napomáhá prosazovat vedoucí úlohu strany mezi podřízenými. Snaží se získat pro tuto politiku ostatní. Politicko-ideová připravenost jmenovaného je na dobré úrovni.“), bylo, že ještě před pádem režimu v 89. stihl nastoupit k vojenské rozvědce, i když “ již podle vlastních slov nestihl být nasazen do žádné akce.“
  https://www.reflex.cz/clanek/volby-prezidentske-volby/98439/kdo-je-general-petr-pavel-nejvyse-postaveny-muz-nato-valecny-hrdina-byvaly-komunista-i-mozny-prezident.html

  Že už „nestihl být nasazen“ vypovídá o změně doby, ne o Pavlově charakteru. Vlastně bych mu to vojenské zpravodajství ani nevyčítal, vyčítal bych mu dnes nedostatek sebereflexe. (Nikde jsem od něj například neslyšel, že by se zastal „Mlátičky Ondráčka“ za to, že chtěl „jen dělat kariéru u bezpečnosti a o svém nasazení do pohotovostního pluku nijak rozhodnout nemohl.“.)

  Na tom článku CNN je ještě zajímavé, co aktuálně chybí u Danuše Nerudové (totiž tradiční skandál s turbostudenty atp…)

 11. “Všechny cesty vedoucí Bílé hoře”. Copy cat – kopíruji, beru, souhlasím…
  Jenom abychom si k tomu nedali i tu třicetiletou válku a následná staletí temna, nakročeno je více než zanamenitě.
  Jan

     1. Za Vaším pozadím, vzhledem k tomu, jak nás tu káráte za zbytečné žvanění a vyzýváte do akce. Tak jsem usoudila, že mluvíte jako někdo, kdo už v akci je a zbytečně nekafrá.

      1. Mluvím o tom, že se debata rozplizla a už si nikdo z vás ani nevzpomene, jak vlastně znělo zadání.
       Je to tu jako v kroužku bab u žmolení kukuřice – tlachá se a tlachá a tlachá…
       Pojďme se alespoň dohodnout na tom prvním kroku, který pan Vidlák navrhnul. Jinak tady jenom ztrácíme čas, a ten teče a nezastaví se.

       1. Já prostě nevidím, že by vaše vstupy nějak přispěly k akceschopnosti naší konspirační buňky. Jen jste se zapojil do tlachání a žmolení, Vaše virtuální práskání bičem nad našimi zády nemá žádný efekt.

        1. Já vám všem z pozice minimálně kafrajiciho, trochu žmoliciho a pravidelně mlčky sledujícího chci říct, ze již existence tohoto fora a jeho pestré diskuze jsou přínosem a dík za ně.

         Otázku názorového rozložení národa si kladu často, zmalověrňují mne UA vlajky v oknech, veřejné zlutomodré tryzny, Dana Bandera Drábová….

 12. Souhlasím s názory, že vymezování se proti, nemůže být nosná idea.

  Souhlasím s tím, že je třeba formulovat pozitivní program (v tomto oboru si troufám jen na případnou pozitivní kritiku toho, co vymyslí jiní).

  Ale připomenu další zrádu:
  Je mnoho toho, co nás vnitřně dělí. Například vztah k očkování. Vaxeři a lockownisté se dříve nebo později rozhádají s antivaxery a chřipečkáři. Prolifie se rozhádají s prochoise. A to pomíjím osobní ambice možných lídrů být tím numero < 10 (či 5). Například.

  Pro úspěch je třeba včas reflektovat tato kontroverzní témata a začít s nimi pracovat spolu s formulací pozitivního programu. Jinak to nutně zase krachne.

  Jsme vesměs lidé, kteří si nenechají sahat na …
  Dokud takoví budem, nemáme šanci. Je nutno překousnout mnoho sahání na, aby bylo možno zničit sahání na vše (totalitu).

  1. Milý kuji, právě proto musí být idea jasně daná a vše ostatní, věk, národnost, víra, profese a tak furt, nepodstatné. Lidem, usilujícím o stejnou věc, nikdo nesmí vyčítat očkování a naopak. To mají být privátní věci.

   1. Napadá mě hrůzná myšlenka – třeba se cítí pevně v kramflecích díky nějakým dohodám s USA, která na EU dlabe, a třeba se začne jednat o jejich vstupu do NATO. Finsko a Švédsko už tam skoro jsou.

  1. No, možná si zbytek té EU věrchušky libuje, že si kartu oškliváka vytáhlo Rakousko a oni sami se mohou tvářit být ideově čistí… Skoro si myslím, že se děsili chvíle, kdy by měli zatáhnout za brzdu oni, stejně jako chvíle, kdy nezatáhne za brzdu nikdo.

 13. Je to od Vidláka sice dobrý nápad, ale i přes často oprávněné výhrady k mnou navrhovanému politickému subjektu – stačilo by si stanovit základní pryjoryty a jejich pořadí, resp. váhu, a podle nich volit; a mně z toho dlouhodobě vychází SPD. Abychom my, co myslíme podobně, nezůstali u symbolů …

   1. Jen dovozuji, že lidé, kteří vyhledávají obdobné zdroje, se v lecčems mohou shodnout – já jsem třeba hlasoval proti vstupu do EU, mám zásadní výhrady k zahraniční politice, ke green dealu a celé „změně klimatu“, k vládnímu řešení rozbíhající se ekonomické krize atd.. Tedy z čeho vyvozujete, že nemám „poctivé úmysly“?

      1. Možná jsem jen paranoidní, ale když se objeví nový nick, agituje pro SPD a přitom píše „pryjoryty“ (ačkoliv má jinak celkem slušný písemný projev), je mi to krajně podezřelé. Jako by to byl někdo na lovu nepřátel státu a Ukrajiny.

       1. Dělá si legraci.
        Já také často píši yntelektujál, sosyjální psicholok a podobné blbiny. 😀Dafki píšu už automaticky. Dafki pro kikáni. 😀

  1. Dovolil bych si zde podpořit tento návrh. Bylo by rozumné se sjednotit pod už fungující a důvěryhodnou platformou. Jejím posílením bychom měli větší šanci naši věc prosadit. Navíc strana disponuje takovými alespoň pro mne důvěryhodnými osobnostmi, jako např. pan Ivan David, je konzistentní a její program je nekompromisně jasný. Mám obavu, že mnohdy z malicherných důvodů své síly tříštíme.

    1. Každý z vás se tu jednou vzal, Aleno. A nikdo nemá samozřejmě důvod tady nikomu věřit, Aleno. A proto se jen tak žvaní, protože to je nejjednodušší, Aleno.
     A pak se zvednu od počítače, a jdu se podívat na nějaký ten seroš, nebo uvařit kafe, nebo zavolat kámošce, a tak.. Aleno.
     Ale když je hlášena nějaká sešlost, aby se lidi sešli a vyjádřili svůj souhlas nebo nesouhlas s něčím, kolik jich se sebere a jede tam, Aleno. Vy ano?
     Mluvím o tomhle a je mi buřt, jestli mi věříte, Aleno. Nechci tady plýtvat časem.

     1. V mnohém máte pravdu, ale na blogu se nic jiného než diskutovat nedá – aspoň myslím; jste jiného názoru? Z tohoto hlediska mně přijde, že zdejší diskutéry za „pouhé žvanění“ peskujete nemístně; koneckonců se zdejšího žvanění sám účastníte, že. Okolnost, že jezdíte na akce, kde se lidé sejdou, aby vyjádřili to či ono, vám jde ke cti, ale to zdejší diskutéři (aspoň někteří) dělají taky. Ovšem když jsou zrovna v „akci“, zase se nemůžou účastnit diskusí na těch internetech. Nelze jinak – musí se to střídat.

      Takže abychom to plané žvanění zarazili: jaké máte návrhy a jaký konkrétní postup ve smyslu Apoštolova článku navrhujete?

      Pozorně vám nasloucháme.

      1. Už naposledy – pan Vidlák ve svém článku navrhnul, abychom se navzájem (nejspíše vizuálně) identifikovali nějakým jednoduchým, ale dostatečně průkazným a zároveň jakkoli ideologicky nenapadnutelným způsobem, abychom sami pro sebe měli nějakou zpětnou vazbu a poznali, jak velkou část společnosti lidé s názory blízkými našim vlastně tvoří, a to jako první krok k tomu, abychom mohli (jako následný krok) zformovat nějakou účinnou legální politickou sílu k prosazení našich legitimních zájmů. Navrhoval jsem znak v podobě české vlajky, popř. českých národních barev, popř. českého lva…, a to prost nějakých patetických atributů.
       Omlouvám se všem, kterým můj způsob vyjadřování činí potíže nebo ho uráží.
       Jsem to, čemu se, když jsem byl chlapec, říkalo starý muž, a navíc – jsem zde dnes zcela nový a ani dříve jsem se podobných diskutáren nezúčastňoval.
       Takže toto je můj poslední příspěvek.

       1. Na to, že jste tak starý, jste trochu moc chytlavý. Podobný návrh tu dávali i jiní a nevypadá to, že by byl někdo proti. Určitě tu uvítáme i jiné diskutující s případně odlišnými úhly pohledu.

      2. Víte, já myslím že chápu pohnutkly které k tomu vyzývají. A jedním nenápadným prvkem by mohlo být nošení hodinek na pravé ruce. Co tam trika, když ženy si vezmou halenky. co tam jinak šněrované tkaničky když někdo má kristusky. Co tam nějaké stužky. Prostě hodinky na pravé ruce.

   1. Jenom se tím vystavujeme riziku. Až se „provalí,, význam tohoto symbolu, nastane hon na čarodějnice. Okamžitě nám bude dána nálepka a budeme nejlépe oficiálně zesměšněni. Něco jako antivaxeři a čipy ve vakcínách. Protistranou se vyrobí nějaká hovadina jakože publikována a hájena námi a je konec. Tzv boj pod cizí vlajkou. A také se vystavujeme riziku, že se najdou „vlastenci,, kteří zaútočí na příznivce jiného názoru (přeba jako na nenosiče roušek). Šílenců co se potřebují zviditelnit za jakoukoli cenu je tu víc a víc.
    Takže nevím nevím.
    Pravdou ale zase je, že „slabý sere v koutě,, a jak říkal Čtvrtíček:
    „víš co se říká u nás na vesnici? Že silnější pes mrdá,,
    Pardon za ty slova.

 14. Omlouvám se za OT – po akci vlády BraňmeCesko se mění i předvolební hesla, např. SPOLU to uDÁME… 🙂

   1. Já bych toho Masaryka navrhoval nechat spát.
    On totiž, bohužel, kázal vodu (ovšem pouze řaďákům), ale sám pil vybraná vína (VÍM, že byl prakticky abstinent, takže to myslím společensky a eticky – tedy obrazně).

 15. Jako malá jsem sedávala s tátou na zahradě a čítávala knihu od Bohumily Sílové „Čechy krásné, Čechy mé“. Můj táta, vlastenec, dobrý a poctivý člověk, před dvěma lety zemřel. Než zemřel, vzpomněla jsem si po mnoha letech na tu knihu, táta ji našel a napsal mi na ní něco o autorce. Kniha je psaná jako deník malé holky, je nádherná. Byla vydána v roce 1946.
  Takže možná používat i něco takového. Čechy krásné, Čechy mé….

  1. Kniha vypráví příběh mladé dívky z české vesnice napsaný formou deníku. Velmi podporuje českou národní hrdost a příslušnost k českému národu.

   To jsem našla k té knize.

   A omlouvám se, že jsem se dnes tak rozepsala a trochu zahltila diskuzi. Většinou pouze čtu. Já jsem pracující člověk, ale dnes na mě něco leze, tak se více angažuji.

   1. Jablko, napsala jste to moc hezky.
    Nechci vám kazit radost, tak raději nedodám, že mezi užitečným vlastenectvím, zdravým patriotismem, a náckováním existuje jen tenounká hranice. Existuje – li vůbec.
    Jsem holt stará rypna a budiž mi omluvou, že se sama stydím za svoje věčné pochyby.
    Je to složitý.

    1. V té tenké hranici mezi patriotismem a náckováním s Vámi nemohu souhlasit. Ten problém není patriotismus/nacismus, ale slušný člověk a hajzl. Slušný člověk má jednoduše rád svůj národ, aniž by kvůli tomu nenáviděl národy ostatní, ba naopak, váží si projevů patriotismu u ostatních národů. Hajzl potřebuje na někoho promítat svou nenávist – k tomu se hodí cokoliv, i ostatní národy.

     Samozřejmě k náckovství také přispívá, když vám někdo od narození tvrdí, že zrovna váš národ je národ vyvolený či nadřazený. Tohle ale rozhodně neí případ našeho národa.

   2. Víte, a u toho čtení- a je to někdy těžké, třeba takový Neruda člověk ale má možnost poznat jak je naše řeč krásná květnatá mnohdy plná vícesmyslů. Je škoda že i ve sportu už nemáme trenéry, ale kouče, a to bychom mohli pokračovat. Layout místo zákoutí apod.

 16. Mohla by to být česká vlajka spolu s textem “ Pravda vítězí“.
  A může to být cokoli, placka, nášivka, vlajka na domě, nebo na zahradě, garáži apod. Na autě, na SPZ to asi nelze, ale třeba malinká nálepka na zadním okně auta. Může se tak označit profil na FB, webové stránky….

  1. Od té doby, co měla vítězit ta pravda a láska, už heslo „Pravda vítězí“ moc neberu. Jak píše Žáček v té básni: kde sprostá lež se veze v kočáře
   a pravda s láskou táhnou cestou pěší

  2. Hlavně nesmí obsahovat závadná písmenka . Jako například Z. Ve slovíčku vítězí je obsažené a navíc to spojení s tím vítěZí je jasně proruské. Tak nevím, ale já bych si sakra dával pozor.

 17. Zatím zde pouze příspěvky čtu, ale dnes je to tak „štěpné“ (jak říkala naše češtinářka), že se musím přidat. Myslím si, že barvy české vlajky v kolečku jsou fajn, nebo česká vlajka v modrém kolečku, prostě něco takového. Vláda Péti Koaly předčila v mnohém mé nejhorší sny…nevím jak jinak to říct. Výzva branmecesko, alias „kdo nepráská, není čech“ je doslova na zvracení. Když to tak vezmete je to vlastně o víře. Nikdo z nás neví co se vlastně děje (nejsme na místě), ani ti naši fialoví dementi to neví. Ale nutí nás věřit, slepě, bez přemýšlení, bez možnosti ověřovat. Tak jsem si vzpomněla na slova T.G.Masaryka, prababička je měla v kuchyni zarámované: „Věřme jen sobě, své práci a píli“. Tak bych to zkrátila na „Věřme jen sobě“.

   1. Já bych se oprostil od jakéhokoliv patosu a, mezi námi, nejsem si jist, že pravda opravdu vítězí, byť bychom si to přáli.
    Vzpomenete si na pohádku S čerty nejsou žerty, kde pan správce v mistrovském podání pana Praise říká: „Jaká pravda, veličenstvo, jakápak pravda..“. ? 🙂
    Česká vlaječka je, myslím, dostatečně jasný vzkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *