27 května, 2024

To mu fakt nezávidím…

Vít Rakušan:

Výsledek slovenskýchvoleb je pro nás varováním i poučením. Obavy lidí, kteří žijí často na periferii zájmu, nemusejí mít reálný základ, ale nejsou proto méně skutečné. Pokud chceme udržet v Česku liberální demokracii, musíme vysvětlovat její výhody i těm, kdo z nich v současné době neprofitují, nebo jen málo. Lidem ve vyloučených lokalitách, lidem chudším, zklamaným. A vytvářet společnost odolnou proti strachu.

Myslím, že tento Rakušanův tweet je naprostou esencí líbodémo smýšlení. Oni si prostě myslí, že lidi oberou, ožebračí, seberou jim naději na jakoukoliv lepší budoucnost a pak to chtějí dát do pořádku reklamní kampaní. Takhle nějak se to dělalo posledních padesát let v Africe, ne? Vydrancujeme jejich přírodní bohatství a pak, aby se neřeklo, pošleme jim tam Člověka v tísni, ať jim dá nějakou almužnu. Oni si fakt myslí, že takhle svět funguje.

Vyznávají evropské hodnoty, kvůli kterým je zapotřebí lidem sáhnout do vrecka, je zapotřebí je víc zdanit, sebrat jim bydlení, mobilitu, rozvrátit jim rodiny, připravit je o práci… a nechápou, proč lidi to dobro nechápou. Za to určitě může Putin a jeho dezinformace.

Tohle a mnoho dalších podobných výroků jsem o víkendu zaznamenal. Včetně mnoha hlášek, že demokracii, ve které zvítězí Fico, takovou tady nechceme. Zaznamenal jsem výzvy k většímu boji proti dezinformátorům a jak to v takových momentech bývá, zaznamenal jsem výzvy k noci dlouhých nožů v Pětikolce. Není možné, aby si tam Fiala držel Zahradila nebo Blažka… ti musejí být neprodleně vyhozeni, jinak to špatně dopadne.

K tomu, co se v uplynulém víkendu na Slovensku stalo, měl z vládní skvadry nejblíž právě Rakušan tímto tweetem. Stalo se to, že lidé z těch jejich ojrohodnot neprofitují. Naopak… táhnou je na hřbetě jako stále těžší břemeno k neunesení. Stejně tak nám ale Rakušan sdělil, že se nic na líbodémo smýšlení měnit nebude. Oni lidem neulehčí, oni jim to budou vysvětlovat.

Ano, za takových okolností pak čučkař Koudelka s překvapením zjišťuje, že Putinovi stačí agent s mizernými pát tisíci éček, aby se liberální demokracie otřásla v základech…

Jo, kdyby lidi měli levnou elektřinu, kdyby je neokrádaly hytlermarkety, kdyby měli levné topení a levné bydlení, to by tu liberální demokracii milovali… Ale oni mají tohle všechno drahé, že nevyjdou s platem. A proto liberální demokracii rádi nemají, ale mají rádi ty, kteří na toto zvěrstvo poukazují a slibují změnu. Fico s tím vyhrál volby…

Nic nepomohly výroky našeho generálprezidenta… Ficovi to neuškodilo, ba možná mu to i trochu pomohlo. Nic nepomohly zatýkačky iniciované Čaputovou. Ficovi to neuškodilo, ba možná mu to i trochu pomohlo. Nic nepomohlo nadržování médií a agentur pro výzkum veřejného mínění. Ficovi to neuškodilo, ba nejspíš mu to i trochu pomohlo. Proč? Protože když vám před výplatou peníze chybí, tak to fakt nezachrání žádné evropské hodnoty.

Na Slovensku jsou přitom ceny energií nižší než u nás.

Nedávno nám Fiala s velkou slávou oznámil priority své vlády. Armáda, podpora Ukrajiny a evropský vlezdoprdelismus… Podle toho je sestavený rozpočet. Síkela připustil další zdražení energií. Od ledna začne platit konsolidační balíček… Jako vážně si Vítek Rakušan myslí, že za těchto okolností lidem vysvětlí, že jsou liberální postoje nějaké dobro? Tohle vysvětlování mu zhatí každý druhý obyvatel, Putin pro to nemusí dělat nic. Ale vysvětluje se tím, proč se STAN podle průzkumů nedostane do sněmovny. Má za předsedu několikanásobné jelito roku. I když je těsně vedle správného vysvětlení, stejně bude dělat raději reklamu na EU, než ulehčovat lidm život. Když lidem chybí peníze, tak vám fakt nepomůže o nich říkat, že jsou proruští kolaboranti.

Naši pětidemoliční představitelé nejsou vyděšení zbůhdarma. U nás je totiž situace mnohem horší než na Slovensku. Fico vytáhl SMER ze sedmi procent na zhruba dvacet tři. Kam asi může Babiš vytáhnout hnutí ANO, když má už teď třicet procent? Fico navíc už dlouhá léta žije vedle kupky politického hnoje a vedle hnoje se nedá žít jinak, než že se každý den trochu umažete. Hodně voličů mu nezapomnělo jeho minulost. Koneckonců, proto uspěl Pellegrini. Program víceméně stejný jako SMER, ale je méně zasviněný. Fico s Pellegrinim měli dohromady skoro 40% hlasů… Ale jsou to dva kohouti na jednom smetišti.

Slováci si navíc vybírali jen ze zavedených stran. Neměli ani masové protesty, ani žádného nového mladého a nadějného populistu, který by nabral hlasy těch, kteří si pamatovali, jak Fico mluvil o EU ještě před pár lety.

Tohle všechno ovšem my tady u nás máme. Máme masové protesty na kterých se zviditelnil Jindra Rajchl, který přímo cílí na voliče, kteří nemohou zapomenout Babišovi, Okamurovi nebo KSČM jejich politické hříchy. Snaží se ucházet o milion (20%) propadlých hlasů (na Slovensku teď propadlo šestnáct procent hlasů). Máme tu politického hegemona Babiše, který sám dává dohromady skoro tolik, co Fico s Pellegrinim. Jedna vůle, ne dvě. Máme tu SPD – zavedenou protestní stranu, která sbírá radikálnější voliče, ale zároveň to nejsou žádní Kotlebovci. Okamura si opravdu nehraje s nacistickou symbolikou. I KSČM zastává vlastně konzervativní postoje a z marxismu jim zbylo hlavně sociální cítění.

Fico teď ukázal, že je možné vyhrát volby vysloveně chcimírskou rétorikou. To povzbudí i podobnou rétoriku u nás. Fico tomu nejspíš bude prošlapávat cestu. Už brzy to uslyšíte.

Vítek Rakušan se může utěšovat čím chce, ale tohle se prostě nedá ustát. Ano, kdyby klesly ceny, kdyby se rozjelo hospodářství, to by se ještě ledacos dalo zachránit. Ale takhle? Myslíte, že mu kriminalizace opozice pomůže víc, než pomohla proti Ficovi? Myslíte, že mu honba za dezinformacemi pomůže víc, než pomohla proti Ficovi? Myslíte, že mu Česká televize pomůže víc, než pomohla proti Ficovi? Je hotovo, přátelé. Jediný rozdíl je v tom, že lidé jsou u nás ještě naštvanější, mají na výběr i z nových tváří, které se zviditelnily masovými protesty a stávající parlamentní opozice je u nás mnohem konsolidovanější…. a víc při penězích. Vítek si myslí, že přepere ekonomickou recesi propagandou… Tak určitě…

Fiala má na výběr ze dvou špatných možností. Buď to odpíská teď a opozice získá ve sněmovně většinu, nebo to odpíská až za dva roky a opozice získá ve sněmovně ústavní většinu. Zároveň se během dvou let ještě vytříbí, eliminuje se tam spousta blbců, lídři k sobě najdou cestu a víc si ujasní, co je třeba udělat, proběhnou ještě eurovolby a krajské volby, které napoví, kdo umí a kdo neumí, alternativní média budou zase silnější a Česká televize slabší… Mediany a Fokusy jsou vyřízené už teď.

Slyšíš! Péťo? Jak se ti líbí představa, že za dva roky bude Andrej mít možnost zasahovat do ústavy? A Okamura a Rajchl s ním… Díky tvé neschopnosti. Rozhoduješ se, jestli u nás stvoříš „jenom“ Fica, nebo rovnou Orbána… Že bys změnil svojí politiku, to nehrozí. Teď už se jen hraje o to, jak dlouho budeš lidi štvát a kolik jich ještě přivedeš do nedostatku. Během příštích dvou let budeš mít preference jako Eda Heger. A Vítek Rakušan bude muset organizovat volební vlaky, aby měl alespoň nulu.

Ne, tohle rozhodování ti fakt nezávidím.

Co na to staří konzervativci v ODS? Jak se jim líbí představa, že jim opozice přeroste do ústavní většiny? Jak se jim líbí představa, že už teď volají jejich mladší liberální kolegové, aby byli eliminováni? Jestli nechají Fialu u vesla, tak jim fakt zůstane jen úloha obětního beránka při vnitrostranické zabijačce. Už příští rok při eurovolbách jim bude přisouzena vina za každý neúspěch. Stojí jim to za to?

My musíme pokračovat v tom, co děláme. Volby na Slovensku ukázaly, že to má výsledky. Je třeba na Pětikolku vyvíjet tlak, občas jim připomenout, že je fakt nemáme rádi, objíždět republiku a mluvit s voliči o míru a hájení českých zájmů…

…. a nerušit Rakušana, když dělá chybu za chybou.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihu (nebo knihy) z nabídky.  

329 thoughts on “To mu fakt nezávidím…

  1. Protože starším pánům se líbí mladé ženy předvádějící se na pódiu v těsných kostýmech. Zvlášť pokud při tom hodně poskakují.

    1. Nemůže to být že je to vlastně, nebo si to hraje, takové staré ? Vezmu prastarý všem známý a oblíbený kus melodie. Nejprve s ním provedu pár rifů jako v šedesátých letech, potom si zahraji na Lord of the Dance. Proč by se Vám to nemělo líbit ?
     Bavíme se o zvuku. Já si nejprve pustil jen zvuk a docela slušné, jakmile jsem se podíval i na video, dost brzy jsem to vypnul.

  2. Má to hodně výrazný( či jak to říci) rytmus. Možná tohle. Pak mi tam taky přišly takový až keltský zvuky. Mně se to taky docela líbilo. Mižná nějakej atavismus či co.

   Ráčej vodpustit, ale takhle pozdě večer už těžko hledám přesné výrazy.

  3. Protože to není primitivní(bez videa) + protože je za tím vidět spousta práce(s videem).
   A jak už psal katango, je tam něco pradávného … zvuk+rytmus+skladba …

  1. Právě jsem si přečetla. Moc dobrý článek vysvětlující mimo jiné pozadí některých divných událostí na Slovensku. (Též s pěkným komentářem k Jourové).

    1. Samozřejmě. Kdo by o ně někde stál? Nikdo je tam nezná a mejt nádobí po hospodách přece takoví nadčlověci nebudou. U nás se taky vyhrožovalo a skutek utek. Pořád tu jsou.

 1. Čím později Fialenko hodí ručník do ringu, tím hůř lid obecný dopadne. Starým sebral peníze a úspory, co si uškudlili na stáří a mladým sebral budoucnost. Babinský rozdal během kovidu prachy lidem, aby nepadli na hubu, Signál I. peníze lidem sebral a poslal je na zabíjení lidí komikovi v iluzi, že se něco na výsledku změní. Stran PRO jen to, že „přítel po boku“ pan Vacek řekl veřejně několik věcí, které mě děsí. Vrchní signalista má svého Novotného, Rajchl Vacka. A pokud jde o školné, plně podporuji, aby studenti FF plně hradili školné. Techniky a Přírodovědy nikoliv.

  1. Souhlasil bych s Vámi, ale mám velký strach, že zavedení jakéhokoli školného je otevření Pandořiny skřínky. To bych raději omezil počet studujících na FF, zbytek ať si platí soukromé nebo zahraniční školy.

   1. FF „vyrábí“ obrovská kvanta pro život nepoužitelných absolventů, kteří zakládají ziskovky jak na běžícím pásu. Tyto se navěsí na státní vemeno a nezřídkakdy i za finanční pomoci a not ze zahraničí rozkládají republiku zevnitř. Nejsem si jist, že jde regulovat počet studentů touto cestou. Už slyším ten řev Halíků, Kroupů, Putnů a podobných „velikánů“ naší obce profesorské.

    1. Nelze zlepšit stav naší společnosti a zároveň naslouchat těmto individuím. Naopak, jejich řev je jasnou indikací dobrého směru.

     1. Rosťa, Tymákovan – přesně, souhlas.
      Už Zeman před 2-3 lety hovořil z Lán o tom, že je třeba posilovat technické směry VŠ, abychom tu povzbudili výrobu a technologický pokrok.
      zástupy politologů, enviromentalistů, filosofů, teoretiků umění a též novinářů jen bez přínosu odsávají veřejné finance nebo čerpají z neziskovek, které by mohly vynaložit prostředky ke zlepšení života opravdu potřebných.

 2. Střední třída
  Pokusím se ji definovat jako lidi, kteří nemají strach z nějaké náhlé osobní majetkové změny.
  Lidově: Nosí opasek i kšandy. Půlroční výpadek příjmu (nemoc, organizační změna atd.) je nesrazí na kolena. Když, lidově řečeno, spadnou na hubu, tak se rychle postaví na nohy. Kteří mají nějaký kulturní rozhled a přitom nemusí být nesmírně široký ale zato zažitý, tedy nejen povrch, ale trochu i té dřeně problému. Kteří mají třeba i dvě odbornosti, které je uživí. Pamatuji havíře, který nádherně fotil. Nebo profesionálního fotografa, který měl v oblasti vážné hudby větší rozhled než kdejaký profesionální hudebník a mohl by z fleku dělat hudebního redaktora v rozhlase. Lidi, kteří se mimo jiné zabývají třeba sportem nebo amatérským uměním, Třeba dřevořezbou, pokud to chcete vjednom případě precizovat.
  Prostě lidi, kteří se neztratí. Jejich majetek nebývá příliš velikým zato nejsou zadlužení. Který vede své děti k podobnému životnímu postoji. Na co nemám, to nekupuji. A pokud chci něco, co je nad mé momentální finanční možnosti tak počkám, až si na to vydělám. Většinou to bývá člověk, který spoléhá sám na sebe. Čili pravičák. Ale může mít i velmi rozvinuté sociální cítění. Čili levičák. Tak se v tom vyznej…
  Jistě se mohu plést, je to jenom můj názor.

  A jak byste definovali člověka střední třídy vy?

   1. jen debil muze byt pravicak, bylo uz mnohokrat prokazano ze kooperace je v teorii her daleko nejlepsi strategie nez krysi zavod.

    1. Mám odpozorováno:
     V každé společnosti se najdou takoví, kteří si uzurpují větší nárok. A z levicového seskupení se záhy stane Vámi definovaný „krysí závod“ nebo naprostá totalita, což je zamrzlý, institucionalizovaný krysí závod. Můžete si vybrat.

     1. to ovsem pak jiz neni levicove uskupeni a nelze to na nej tedy aplikovat. Je treba to socialni smysleni udrzet a rozvijet a ne ho devalvovat na totalitu.

       1. To není pravda, snad celá Skandinávie byla desetiletí dobrý přiklad, než tam vtrhla migrace a libtardi. Platili vysoké daně a měli za to silný sociální systém, ve volbách potvrzovali, že to tak chtějí.

         1. Tak přes 100% asi ne, četl jsem ž ABBA platila 90%. Ale hlavně, četla jste také že by to Astrid Lindgrenové vadilo ? Myslím že z toho co zbylo měla vše o co měla zájem.

          1. Mně by to vadilo, ale já nejsem Astrid Lindgrenová. Možná to byla jen taková nadsázka mající ukázat nesmyslnost tak vysokých daní. Protože pokud jsou příliš vysoké, lidi se přestanou snažit. Nač se dřít a honit, když jim po zaplacení daní zbyde jen o málo víc než při daleko menší námaze? Veřejných statků se jim dostane bez ohledu na výši daní. A, což rozhodně není zanedbatelné, každý živý organismus se snaží dosáhnout maxima za využití minimálních nákladů.

          2. To jeden z důvodů, proč nemůže fungovat čistý komunismus.
           Ať vložíš, co vložíš, vždycky dostaneš jen to, co nutně potřebuješ.
           Proč se snažit, že?

          3. katango : To je prostě otázka hodnotového žebříčku toho jedince, celkového klima společnosti, ale hlavně co se s těmi daněmi dělá. Zda je za ně super školství, zdravotnictví, infrastruktura nebo se rozkradou jako u nás. Také otázka národní hrdosti.

           Starý kocour : Tak tak, všichni v přírodě jsou hnáni snahou pomoci potomstvu, to by komunismus rušil.

          4. Pro Tymákovana

           Jeden příklad z praxe (zažil to můj otec) o druhém jsem někde četla.

           Z praxe: otec pracoval jako brigádník v lomu na štěrk a jednotliví brigádníci měli přidělené své úseky. Z některých se vozil ten štěrk snadněji než z jiných, některý brigádník byl lajdák, jiný ne. Za každý vozík dostali žeton, vyplácelo se týdně. Tak, aby odstranili zjevnou nespravedlnost a udělali něco ve prospěch celku, dohodli se, že dají žetony dohromady a rozdělí se rovným dílem. Dopadlo to jediným možným způsobem. Objem práce a tím i výplaty neustále klesaly.

           Z literatury: profesor (tuším USA nebo Kanada) svým studentům navrhl, že hodnocení jejich prací sečte, vydělí jejich počtem a každý dostane vypočtený průměr bodů. Zpočátku se aspoň ti pracovitější snažili, ale rychle je to přešlo.

           Jinými slovy – co se motivace týče, na prospěch celku sere Bílej Tesák. Co funguje je, je-li prospěch celku odvislý či totožný s prospěchem jednoho každého člena. A prospěch každého člena se prostě musí odvíjet od jeho vkladu, námahy, práce…

          5. katango : Je to také v lidech, ale máte pravdu. Jenže lidé jako Astrid Lindgren mají trochu jiný pohled na společnost. Navíc ani 90% daní není „dáme průměr“. Takto lze shodit všechno, ale Švédsko desetiletí fungovalo jako ráj, než se tam dostali libtardi a migranti.

    1. No, to bych tak úplně netvrdil. V principu je pravičák ten, kdo zdědil majetek, žije z něho a snaží se zabezpečit, aby mu ho nesebrali. Levičák je ten, kdo nic nezdědil a protože nechce dělat celej život nádeníka za pár šupů, snaží se bohatejm ten majetek pod nějakou ušlechtilou ideou sebrat. Sociální mobilita je pohádky pro blbce, čest výjimkám.

  1. Zajímavě definoval střední třídu budoucnosti Jan Keller v nějaké své dřívější knížce. V podstatě z toho plynulo, že střední třída se od dezolátů nebude lišit svými vnějšími aspekty (bydlení, auto, mobil, dovolená), ale především tím, že budou mít zdravotní pojištění a zabezpečení na důchod. Dnešní společenský tlak na status je takový, že hodně lidí má oktávku a ajfóna i kdyby měli prodat ledvinu. Možná k tomu ale budou mít zkažené zuby a tuberu, jako to bývalo.

   1. Střední třída je pro mě tvořena lidmi, kteří jsou v širokém intervalu kolem středu Gaussovy křivky. Jsou to ti, kteří musí chodit každý den do práce, protože kapitalista je platí tak akorát, aby se nemohli osvobodit ze závislosti. Proto se to taky v zákoně nazývá závislá činnost. U státních zaměstnanců je to jištěno platovými tabulkami. Cestou do střední třídy je formální vzdělávání, které vás naučí dělat to, co by vás přirozeně ani nenapadlo.

  2. A jak byste definovali člověka střední třídy vy?
   Moment, podívám se do zrcadla….
   🙂
   Kromě toho, že, jak tak koukám – starý, malý, tlustý a plešatý (hnus), což asi není to nejdůležiutější, jistě člověk hájící si svojí značnou myšlenkovou i ekonomickou nezávislost.
   Jinak jste to nadefinoval moc hezky.
   Je ovšem zřejmé, že střední třída klasického pojetí taje jako sníh na slunci. Část (hlavně ta stárnoucí) se propadá mezi „plebs“ (nemíním to pejorativně), podstatně menší část se snaží vzlínat do sfér vyšších, zpravidla manažerských, tzv. „obslužné elity“ (Keller)

   1. stredna trieda je charakterizovana tym, ze ma vlastne byvanie a nebyva v prenajme a ze ustoji 6-12 mesiacov bez prace a bez problemov v zmysle padu do uverovej pasce. Vsetko nad tym je bonus (pokial samozrejme dotycny nie je milionar v eurach) a vsetko pod tym je zivot z ruky do ust a hrozba vyhodenia na ulicu. U nas je to samozrejme trochu pokrivene, kedze vacsina starsich ludi vlastnia byty vdaka privatizacii a plus mnohi maju ako dochodcovia aj stabilny prijem. V kazdom pripade, pokial vedia fungovat a kupovat si v ramci toho povedzme pracku, chladnicku apod. aj keby na splatky, tak za mna su stredna trieda.

    1. Můžete mít vlastní nemovitost, ale pokud ji máte zatíženou hypotékou či s ní ručíte za nějaký jiný dluh, tak ji vlastně NEMÁTE. A takto je to i se všemi věcmi movitými. Vaše jsou až tehdy, pokud je máte úplně splacené. Do té doby jste pouhý uživatel.
     Jj, takových existencí se tu vyrojilo – barák na hypotéku, auto na lízink, dovolenou či vánoce na splátky… Navenek hogo-fogo a v prdeli vši… Dluhoví otroci – stačí aby jim na čtvrt roku vypadl jejich příjem a exekutoři si u nich začnou podávat dveře.

      1. tak ked to dotiahnete do absurdna, tak nikto nic nevlastni…..pretoze aj ked vlastni dom ktory je splateny, tak za dvadsat rokov bude potrebovat rekonstrukciu a bude si na to musiet bud nasetrit alebo potom pozicat. Alebo vlastni dom/byt, ale v buducnosti sa vyrazne zvysia mozno dane na ne, tak zasa nic. Ja skor preferujem ked uz sme tak dosledni, rozdiel ceny aktiv-uvery….takze ak vlastnim byt a uspory v sume take ze pokryju mozny zvysok hypoteky, tak som stredna trieda.

         1. Proletář nemá co ztratit, leda své okovy.

          Tak uvažte, zda ztráta okov je cennější než vaše barabizna a zařaďte se kam uznáte.

          1. Jak víte, že bydlím v barabizně? Že bychom se znaly? Nemyslím. I když…za čtyřicet let své praxe jsem poznala z titulu své profese hodně lidí a všechny si pochopitelně nepamatuji.

           Každý má co ztratit. I ten bezďák v příkopu. I vědomosti a vzpomínky vám může vzít Alzheimer, ale aspoň nebudete vědět, že jste je kdy měla.

           Řadím se do střední třídy.

           Máte ještě něco? Na tu vaši inteligentní větu o okovech reagovat nebudu, nemá to cenu.

    1. Já. Vy určitě také. Od vás ta otázka přišla, takže myslím, že si rozumíme. A to mi stačí. Prožil sem kus života, jako syn sedláka a zostál sem sedlákem celý život. Vlastně aji s tú slámú v gumákoch. Su na to patřičně hrdý a je mi úplně jedno, co si gdo o tom myslí.

  3. Podle mého názoru je dělení na pravičáky či levičáky už pár desetiletí zcela bezpředmětné. To, co hraje v politice prim, je dělení na „národovce“ a „globalisty“.
   Národovec – starejme se především o svůj národ
   Globalista – držme lajnu s „celosvětovými“ trendy

 3. Myslim, ze este bude veselo.
  Matelko to prepiskol s odhodlanim dostat sa do parlamentu – a teda byt lepsi ako Edo. To sa mu splnilo.
  Z Eda je politcka mrtvola. Z Matelka je ale pomaly chodiaca politicka mrtvola.

  Len cil sa zacina sirit taka neprijemnost a sice osadnici sa zacinaju domahat svojich 500€ ked uz mu dali svoj hlas.
  Na niektore osady by mohl byt hrdy i korejsky Kim, ake percento tam ziskal jeden subjekt.

  Vzhladom na to, ako ticho je Matelko, je zjavne, ze si je vedomy toho ze to prepalil. A bez 500€ mozu byt osadnici zhovorcivi.

  Tototu sme ozaj v tejto gubernii este nemali. Absolutna novinka a pre kazdu vladu vitana kost pre plebs.

  https://www.hlavnespravy.sk/osadnici-cakaju-od-matovica-500-eur-ked-slubil-musi-dat/3277640

  1. Matelko neni politicka mrtvola. On je mrtvola. Jen jeste dycha… rikal jsem si celou dobu, ze je psychopat. Chytry. Ale vypada to, ze ne. Nasrat v situaci, kdy mi hrozi, ze skoncim v lapaku mensinu, ktera tvori v lapaku vetsinu… na to musim byt opradu korunovanej.

   1. „Nasrat v situaci, kdy mi hrozi, ze skoncim v lapaku mensinu, ktera tvori v lapaku vetsinu… “

    Tak tuhle hlášku si budu pamatovat, TO JE SKVOST.

    Matelko, Matelko, kokoko.

 4. Pokud je tohle pravda, tak Pellegrini dnes spáchal politickou sebevraždu: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-pellegrini-pripousti-i-vladu-bez-smeru-40445468

  Jako s prvním jednal se Šimečkou (poté, co obdržel notičky od pí Ča putové), takže je evidentní, kam směřuje. Voliči „progresivní levice“ tím obdrželi jasný signál, že žádná „progresivní levice“ neexistuje a ta domnělá jsou političtí prostituti jako všichni ostatní libtardové.

  No, a příští volby dopadnou stejně jako v ČR – nekoalabilní středová partaj a slepence pravicových a ultrapravicových partajiček.

  1. Nebo neco slepi, Pellemu se rozpadne poslanecky klub, vlada ho bude nasledovat a pristi rok budou dalsi mimoradne. A v nich udela Fico nejaky orbanovsky vysledek…

  2. stačí se podívat na červenou mapku Slovenska, v kolika okresech zvítězil Smer – tím byl měl Pellegrini začít.
   pokud by se rozhodl vstoupit do vlády s Progresivci, tak by asi zaplakal, aktivistická netáhla odtržená od reality, kromě podpory LGBT a Ukrajiny nemají plán, zkušenosti, vědomosti, prostředky. Představují to, co nechtělo minimálně 25 % voličů
   Spíše jen dělá Zagorku a nemůže to myslet vážně.
   Ale měl to příkazem od Čaputani.

  3. Pellegrini musí tancovat mezi vejci. Má vynikající možnosti, ale všechny jsou velmi riskantní. Chce-li projít prvním kataraktem, musí být na veřejnosti neprůhledný. Konec konců, stabilní politika se nedělá na ulici, ale v klidu zákulisí.

  4. To je zase „mediální zkratka“. V nadpisu je půlka věty vytržená z kontextu. Sejde se s Ficem, zkusí se dohodnout a když se to nepovede a jednání zkrachují, tak zajde za těmi druhými. To je „informace“ na úrovni „ráno vyjde Slunce“ a novinkáři z toho udělali emocionální výkřik co jím dráždí svým fanouškům emoce.

   Jako lapače klikání to asi funguje. Ale zdroj informací to není. Pokud se novinkáři chtějí živit tím že jim lidi věří, tak si řežou pod sebou větev.

  5. Není zas tak nemožné (je možné), aby stejně jako v České nepublice , slepily všechny partaje kromě SMER a upiklily Pětiklan Slovensko. Sice se budou pár měsíců handrkovat jako český brňáci, ale nakonec si rozdělí haldu ministerstev a Slovensko vyrazí pod praporem Západních hodnot vstříc zářivým zítřkům!
   A tohoto piklování se musí poučit i ta naše česká opozice!

 5. PePa 107 vyhodil, coby svou mluvčí, nějakou Řehákovou.
  Možná povolá do své služby Ovčáčka, působil, coby novinář v „Haló“, tudíž vyznávají stejné marxleninské myšlenky.

  1. PePa nikoho nevyhodil, tam jsou jiní v pozadí co cvičí i s prezidentským párem jak se psy na cvičišti. A občas zacvičí i sami se sebou. Ještě to bude zajímavé, kdo vyletí.

   1. Třeba se rozvědčík upsal Ďáblovi (jako Faust) a ten s ním vyletí nějakou dírou, která nepůjde opravit.

  2. Pávek o ničem nerozhoduje a jen tupě plní to, co mu Kolář předepíše na lepik. A kdyby se cukal, politručice to jistí.

  3. To je přece normální – mouřenín posloužil, mouřenín může jít.
   Se vzpomínkou na polovinu 90.let, kdy jsme měli jakési neformální sdružení tiskových mluvčích velkých firem a bank (nikoliv politiků a jejich stran). Později se z toho vyvinul PR Klub ČR, který jsem zakládal s Vadimem Petrovem a Kamilem Čermákem, ale klub ten se pak ubíral jiným směrem.
   Nu a na jednom neformálním sezení, kdy jsme už měli trochu v hlavě, definovala naše postavení zcela surově Erika Síkorová (tehdy u Zbožínka v ZPS Zlín): „My jsme jim pomohli nakrást ty miliardy a oni nás za to teď kopnou do prdele“…… což většinou opravdu nastalo.

      1. Jistě.
       Josef Janáček, „Vladštejn a jeho doba“.
       Moje pokladna byla čistě fiktivní – nepřeberné množství zkušeností a dobrá pověst. Těžil jsem z toho až do důchodu, nepodléhalo to inflaci.

 6. Ficovo vítězství ve volbách, Rakušanovy tweety a emerické stíhací létající cihly nejsou jediné novinky, se kterými je prostý venkovan v této pohnuté době konfrontován.
  Neboť z i Kanada přispěla se svou troškou do mlýna i zaznělo odtud, že inkriminovaný dědeček Jaroslav Hunka byl sice v mládí esesák, ale jinak to byl vlastně moc hodnej člověk.
  Páč totiž ne každej esesák byl zlej.
  Byli zřejmě mezi esesáky i dobráci vod kosti, jak se nově zjistilo v Kanadě.
  Kanada je země netušených možností.

  1. Fakt dobrák od kosti, akorát ta jedna osada na moravskoslovenském pohraničí Mladoňov byla blízko bydliště mé maminky. Ta dědina Lazy pod Makytú je dlouhá a větví se do dalších osad. Naši bydleli v Olšovej.
   Mladoňov je výše a vedla tam stezka na Čertov.
   Co vím z vyprávění i babičky (děd už byl nemohoucí, měl těžká psychická a fyzická onemocnění způsobená 1.Světovou válkou, prostě ti Rakušané byli hodní), partizáni a později Němci se s ničím nepárali. První přišli, vzali chleba, slepici, sádlo, máslo. Přišli ti druzí, vzali to samé a vyhrožovali samopaly, byli podstatně horší na což doplatili v tom Mladoňově, tam zlikvidovali všechny a ani nemuseli s žádným partizánem spolupracovat. Nikdo se s partyzány nekamarádil, lidé se jich báli, protože věděli, že příjde odplata.
   Na Lazoch je hřbitov , kde mají velký pomník, byla jsem tam před coronou a četla ty nápisy, i se sestřenicí jsme nechápali jak mohli zabíjet i děti.
   A za 4 roky tohle…

 7. Hele jen taková malá škodolibost.

  Vidlák mě včera přesvědčoval jak je Raichl mladý, krásný a charismatický vůdce snesitelně tyranského typu, který jediný to může posunout dál….
  A že to asociální placené školství fakt nechali už vloni vyškrtnout…. Ale jak se ukázalo, tak to někdo vyškrtnout zapomněl a nebo Vidláka někdo ojebal ….

  Nevím, jak má Vidlák staré děti, ale pokud popustim fantazii a Raichl bude za 2 nebo třeba 6 let premiérem. Může se stát, že Vidlákovy děti přes veškerou pili a talent narazí na zeď placeného školství… kterou pan otec tak nějak pomáhal stavět podporou velkého vezíra při vstupu do politiky …

  1. Já se toho nebojím, protože vím , jak je to celé myšlené. Cituji z programu:

   Zavedení systému školného pro vyšší odborné a univerzitní vzdělávání, který nebude omezovat rovný přístup ke vzdělávání a zajistí talentovaným lidem bezplatné vzdělávání prostřednictvím stipendijních programů určených na plnou úhradu školného.

   Pokud budou chtít děti na ČVUT a udělají dobře příjimačky, vystudují za obvyklých podmínek. Pokud budou chtít na fakultu sociálních věd, bude to drahé… ale studium sociologie jim fakt nezaplatím. Leda kdyby měly nějaké stipendium od Sorose…

   1. Pardon, ale toto neberu ani náhodou.
    Zaprvé u zákonů rozhoduje jak jsou napsány a ne jak jsou myšleny.
    Normální lidé čtou program a podle něj si vybírají stranu. Asi by se těm co chtějí školné nelíbila totální změna, že to bylo myšleno jinak.
    Stipendijní program neznamená škola zadarmo, ale prověřování každý rok. Stačí blbá nemoc a je v tahu. Je dnes spousta nadaných nemajetných, kteří si takové risiko nemohou dovolit.
    Jsou tam i další body, třeba jak školy budou financované školným.
    Vzdělání je bohatství národa, ne nástroj na zabetonování společenského postavení.

    1. „Zaprvé u zákonů rozhoduje jak jsou napsány a ne jak jsou myšleny“
     Vy vite jak bude ten zakon napsan?
     Dal je to vsechno vareni z vody, pokud nemate zneni zakona, nevite co bude rizikem – bodove hodnoceni, nemoc atd atp

     1. Vidím jak je to napsáno v programu PRO, Vidlák říká že to tak není myšleno, na to reaguji. Buďte tak laskav a zjistěte si historii diskuse než začnete na někoho útočit.

    2. kluci vy ste tady na ban, takoivy votazky na fuhrera, ja tu resim co udelaj se zakonikem prace a uz me mazou nejaky cas 🙂

     Jinak nejvetsi problem tohodle statu je DOSTUPNE bydleni, optimalne zadarmo jako za sociku a konec devastace nasi penezenek hypotekama.

     Zbytek jsou jen podruzne srandy, po vyreseni hlavniho problemu snadno zvladnutelne.

     Skolne z nevaisti k FF neni treba zavadet, staci proste nefinancovat tolik pseudoobory coz je prace ministra skolstvi. Zavest skolne je kktina prvniho radu a cesta kamareickymu elitarstvi.

    3. Některé děti některých rodičů, kteří znají ty, co stojí na tribunách, dostanou i stipendia v zahraničí.

     Tak to bylo v minulosti, tak to je, a tak to bude i nadále!

    4. Ono to vzdělání jako zabetonované společenské postavení má své příčiny. Třeba proto, že v rodinách, kde je vzdělání hodnotou a má tradici (a dostatečné IQ po rodičích) je daleko pravděpodobnější, že i děti vystudují VŠ, protože jednak mají motivaci, dokážou si momentálně něco odepřít, aby v budoucnu získali, a v neposlední řadě mají podporu rodičů, emoční i materiální.

     Jistě, nadané děti se rodí i rodičům, kteří nejsou vzdělaní a v rodinách, kde není vzdělání hodnotou. Pak ovšem rodiče neumí či nechtějí podporovat intelektuální rozvoj svého dítěte a i velký talent, není-li rozvíjen, degeneruje. A pak už to nedohoníte. A snad jde dítě i na nějakou střední nebo na učební obor s maturitou a pak hajdy do práce. Oproti svým vrstevníkům na VŠ už vydělává, může si koupit to i ono, a cítí se navrch.

     Proboha, neznamená to, že pohrdám manuálně pracujícími. Velice si vážím každého, kdo odvádí dobrou práci a až na výjimky nezáleží na tom, jaká ta práce je. Od zrytí zahrady přes řemeslné práce až k operace srdce.

     1. Myslím, že v tom druhém odstavci nemáte pravdu. Klasický příklad, prosím nehodnoťte zda nebylo lepší jej nechat někde v kamenolomu jde jen o možnost dosáhnout špičkového vzdělání z nejnižší vrstvy, je Gustáv Husák. A to je jen první, kdo mne narychlo napadl, bylo by jich hodně. O takový potenciál nesmí společnost přijít.

      1. To ale musí to dítě hodně chtít. Nepopírám, že jsou výjimky. Vaše vyjádření o kamenolomu je komunikační faul, s tím na mne nechoďte.

       Já jsem za svou praxi poznala dost dětí, které podle psychologického vyšetření měly dobré předpoklady, ale rodinou byly zanedbány. To poznáte podle výrazné diskrepance výsledků ve verbálních a nonverbálních testech.

       K dobrým studijním výsledkům vedou i takové dovednosti a schopnosti jako je odepření si okamžitého splnění nějakého přání s tím, že v budoucnu dostanu daleko víc. Systematičnost, vůle, vytrvalost. Jak tohle chybí, slušnou VŠ i při dobrých předpokladech nevystudujete.

       A jak píšu, vážím si každého člověla, který odvádí dobrou práci ve svém oboru. I v kamenolomu může pracovat fachman i neumětel.

       1. Za časů našich středních škol zásadně nešlo, aby nadaný a talentovaný učeň z maturitního technického oboru, mohl přestoupit na průmyslovku stejného zaměření.
        Dneska to jde naprosto samozřejmě, tak v čem je problém?
        Pokud se v elektrikářském učňáku najde ogara, chytrý na elektroniku a kybernetiku, může s pozitivním hodnocením přestoupit, kam chce. Třeba na tu průmku a pak na ČVUT.
        Takže to už není tak, že by vzdělávání tím učňákem skončilo.

        1. Nevím kdy jste byl na průmyslovce, ale my měli ve třídě dva vyučence a v každém ročníku školy jednu třídu pouze vyučenců, začínali druhákem.

       2. Pardon, nenapsal jsem to jasně, myslel jsem abyste brala princip a nepřála si nechat Gustáva husáka v kamenolomu, raději než ho nechat udělat ty škody ve státě.

   2. Talentovaní…
    Kdo bude posuzovat, jak je kdo talentovaný?
    A půjde posuzovatel podplatit?
    Nebo se na něj musí nakydat hnůj, aby změkl?

    Dneska jsou slova gumová jak žvýkačka…

   3. Takže jestli jsem to dobře pochopila, tak Vám někdo lhal, když tvrdil, že placené školství z programu PRO odstranili? Rajchl? Protože to, co Vy nyní citujete, není bezplatné školství. A známe pohádku o Smolíčkovi že? Jenom jeden prstíček…..a tak dál.

    1. Chtělo by to definovat, co placené bude a co nebude.
     ČVUT – zdarma, státem plně hrazeno, pokud 10 let zůstane pracovat v ČR
     FF a pavědy – plně hrazeno z výdělku rodičů, nebo firmy pro kterou bude pak pracovat

   4. doporucuji prohlednout si diplomove a bakalarske prace na webech FF fakult. to je panecku poctenicko. udelal jsem si vycuc na par stran i s odkazama. az se vratim z dovolene zkusim z toho sesmolit clanek. treba bude publikovatelny 🙂

   5. My bysme radeji , kdyby nam to tady vysvetlil zadarmostudujici ,
    Rajchl ,z prvni ruky.
    Leda by meli vod Sorose ..

  2. A vy jste nedospělý, že si nedokážete udělat obrázek sám?
   Placené školství zlomilo vaz už Kalouskovi, to byla ta vláda, kdy se přemlouvala bába s dědou. Tehdy mlaďochy tak vyděsili, že zapomněli na VV a třeba u nás i mladí volili nové uskupení ANO.
   A zadara není ani teď jak říkala prodavačka, ještě nevlezla holka do univerzity a už zacálovala 6000 kč.

  3. Promiňte, a to jako je placené školství ten největší problém dneška??? A když máme to školství zadarmo, tak tady panuje ráj a máme samá pozitiva a sociální jistoty? Když Vám nevoní Rajchl, tak volte komunisty, kdo Vám v tom brání? Nejdříve musíme obnovit demokracii a svobodu projevu, potom řešme podružnosti.

    1. ja tu v pracidelam s mladejma klukama comaj „jen“ stredni a vsichni maj nakrocenys to nekam dotahnout, jsou naprosto v pohode a v oboru orientovani. Nemusi mit kazdej vysokou. Zprzneny to je tim ze dneska chtej i na uklizecku minimalne maturitu.

   1. Nejde o to školství jako o jednu vytrženou věc ale o to co nový subjekt představuje, kam se politicky profiluje .. a právě otázka tak citlivých věcí jako je školství a zdravotnictví je zásadní.
    Když to shrnul:
    placené školství
    lepší zdravotnictví pro vyvolené
    setrvání v NATO
    Vacek a jeho hnůj z Východu
    Tak děkuju, ale s takovou stranou za demokracii bojovat nebudu. To si raději s Káčkem sednu na gauč a budu čekat až to praskne…

    1. Já naopak zkusím udělat, co půjde… a přiznám se, šlo by to líp, kdyby tu v zemi existoval i nějaký levicový Rajchl. Ale to by musel být ještě větší charismatik než Jindra, protože nalevo neprojde skoro nikdo. Stačí pár slovíček a už je nepřijatelný.

     Na tuto debatu si před volbami vzpomenu a budu strašně jízlivý, protože podle mého soudu to dopadne následovně:

     1. Vrábel stranu ani nezaloží a když založí, tak se pohádají a rozpadnou
     2. Havel bude dál varovat před PRO, Drulákem a Štefcem
     3. V ČSSD bude za miliardářské peníze vidět Šmarda se Šabatovou
     4. Kačku Konečnou budu média vymlčovat ještě víc než Rajchla
     5. Březinu bude podporovat jen Petr Hampl a nebude k rozeznání od ODS
     6. Šlachta zase odebere pár procent Babišovi

     Eurovolby pak ukážou, že můžete maximálně volit Babiše nebo Okamuru, protože nikdo jiný neuspěl…
     Já budu do poslední chvíle tajně doufat, že alespoň PRO posbírá něco z těch propadlých hlasů, vezme něco od Babiše… a že bude mít své levé křídlo, které bude mluvit o tom, že nechce patřit na Západ a chce sociální smír. Kdyby se tohle podařilo, budu to považovat za maximum možného.

     Ale třeba mě Kačka Konečná příjemně překvapí… jinak nevidím žádné další světlo na konci tunelu.

      1. To by tam ale nesměl být ten Vacek. Rajchl se sice nevyjadřuje, ale Vackova vyjádření o tom Východě nijak nemírnil.
       Pro mě je to jeden zvednutý varovný prst.
       Rajchl by se neměl tlačit jen proto, že je slušný rétor. Vím o lepších, levicovějších, jenže to nejsou bohatí právníci – a v tom je imho zakopaný pes.
       Máš-li pytel peněz na kampaň, nebo si je umíš sehnat tím ukecáváním, ledacos ti projde.
       Furt se mi to PRO nějak nechce líbit, ale zatím není důvod, mydlit jim schody.
       Zatím ne.

     1. Budu taky jízlivý, pro zjednodušení přidám ještě body, co jste dal pod předchozí článek
      1. Nikdy jim nikdo nebude dost dobrý
      2. Každý silný a charismatický člověk jim bude automaticky podezřelý a rádi přijmou jakýkoliv dehonestační argument
      3. Vždycky se budou hádat o drobných nuancích, budou se hádat o program a než se na něm dohodnou, bude vše už stejně zase jinak.
      4. Budou pořád zdůrazňovat svoje romantické ideály, ale nikdy k nim nenajdou žádnou cestu, která by zohledňovala realitu.

      Moc se mi v tomto kontextu líbí, že pak sem kdosi napíše, že jestli je někdo pravičák, musí tím pádem být debil 🙂

      Není samozřejmě levičák jako levičák, stejně pravičák jako pravičák, ale takoví ti echt, ti jsou jak muslimové z pákistánský vesnice. Pro echt pravičáka jsou levičáci chamraď, pro echt levičáka zase pravičáci zlí a bezcitní lidé.

      Tak v rámci té protilevičácké jízlivostí všechny Vidlákovy body shrnu do jednoho makarónského. Už se s tím opakuju, ale ono si to opakování zaslouží –
      „Mezi životem, jaký je, a životem, jaký by měl být, je tak velký rozdíl, že ten, kdo nedává pozor, co se děje, a řeší pouze to, co se stát mělo, dělá mnohem více pro svoji zkázu než pro přežití.“

      Nějaký čas jsem jej podezíral, že už tehdy tam měli levičáky a že to píše o nich. Pak dlouho ne, protože lidí takoví skutečně jsou celospektrálně. Ale už to podezření zase začínám mít…

      1. Ono totiž mezi pravičáky i levičáky jsou jak lidé, kterým jde o společnost, tak lidé, kterým jde jen o ně samotné.

       Ten co psal o debilech to podepřel nevyvratitelným argumentem, že spolupracující společnost se bude mít vždy lépe než skupina soupeřících individualistů. To jste jaksi vynechal.

       1. Takže nejen debilové, ale taky krysy… Jsem se znovu kouk, jak to tam je psáno. To se skutečně vyvrací obtížně.
        Ne, že tak to tam není myšleno, nýbrž je. Říká se tomu cílená volba slov. Krysy jedny pravičácký kapitalistický! 🙂

        A ano, raději si z toho dělám legraci. Jak jsme si my, lidé, už tolikrát předvedli, nejen, že jsme to původně zas tak dobře nemysleli a jen to dopadlo jako obvykle. Jednoduše na to nemáme. Ani na kapitalismus, ani na socialismus, obojí bezpečně dovedeme do zvrhlosti. Jen se pak dohadujeme, že kdyby se to bejvalo nezvrhlo…

        Vidlák je šílenej naiva. Já koneckonců taky, ale možná víc dočasný, protože jsem si myslel, že projednou si lidi tentokrát narvou ty své teoretické nesplnitelné postoje do výpletu bycyklu dobrovolně. Sami od sebe. Že se na krátký čas přece jen domluví a neskončí zase jen u poměřování, co všechno musí mít správný levičák a komu dáme na kádrovém zaražený postup, protože je podezřelej z pravičácký krysy. Já debil…

        1. Počkejte, ty krysy jste vzal z „bylo uz mnohokrat prokazano ze kooperace je v teorii her daleko nejlepsi strategie nez krysi zavod“ ? To není nadávka, ale terminus technikus, boj každého proti každému, to fakt netvrdí, že by pravičáci byli krysy.

         Za mne už jsem psal že „mezi pravičáky i levičáky jsou jak lidé, kterým jde o společnost, tak lidé, kterým jde jen o ně samotné“ a plně souhlasím se zásadami spolku Svatopluk, že teď není čas se přít mezi pravicí a levicí, ale vrátit nám do rukou rozhodování sami o sobě. Pokud vím Vidlák tvrdí totéž.

         1. Jenže, pokud by se nám mělo vrátit do rukou rozhodování o nás, tak bychom si museli vzít to nejlepší a dobře funkční ze socialismu i s kapitalismu.
          Pokud mohu vidět, číňan to takto dělá a výsledky to má – i s přihlédnutím k faktu, kolik jich je a jací jsou.
          Taková kompozice a v evropských poměrech by podle mého mínění nebyla špatná. Už proto, že by zavřela držky některým, věčně s něčím nespokojeným levičákům i pravičákům. Levičáci by nemohli pičovat, že máme placené školství a zdravotnictví, pravičáci by zase museli zmlknout, že jim v podnikání stále někdo něco hází pod nohy a že je likviduje konkurence.
          Všechno toto, by dokázal ten hybrid bezezbytku řešit a ještě hodně navíc. Jenže – my tu měli 45 roků formální socialismus, který sám o sobě křivil všechno tak, že bude trvat dalších 45 roků, než se to zase narovná.
          A třeba až ty další generace přijdou na to, že by ten hybrid byla dobrá věc.
          PRO jsou čistokrevní pravičáci, ostří jak břitva, kapitalismus je jejich modla a s tím pak bude souviset všecko. My jsme si tady ale řekli, že kapitalismus tak, jak ho vidíme v Americe, nebo ten podivočený tady v Evropě, není nic pro nás.
          Tak co tedy PRO chce? Proč slibuje něco, co nemůže splnit ani teoreticky? Napadá mě jenom jedno a to už tu zaznělo – bylo to „pusťte nás na ně“, případně „dokázali jsme, že to dokážeme“.
          Pustili jsme je někteří i k tomu dokazování – a stalo se co? Hovno, jak devítka galoše.
          Zní jenom blafy – ovšem zní od jejich koryt.
          Krásným příkladem je Okamura. Dát mu do rukou moc, tak věčný a výdělečný opozičník si s ní nebude vědět rady a položí ji na ten chodník zpátky..

     2. Vrabel stranu nezalozi , jedno voko nezustalo suchy vod vzniku tech vsech politicky vrazednych stran a jejich nasledku.
      Sestavenych do koalic v parlamentech .
      Ty nasledky sou ve stamilionech lidskych zivotu.
      Vrabel stranu nezalozi , ti co zakladaji strany se nepohadaji
      ani nezaniknou. Kdyz takovi clenove tech stran ,dostavaji stedry koryta vod vlady na predstirani taskarice demo.
      Proc by se taky hadali?
      Takovy nehadajici se strany musi byt neustale propagovany ,ovsem aby nezanikly i pres stedre vypomoci..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *