18 července, 2024

Trendy jsou zřejmé… a pozitivní

Motto: Volby byly o Ficovi, ale vítězem je Pellegriniho HLAS.

Včerejší článek jsem psal asi v pět ráno, kdy bylo sečteno cca 90% hlasů. Až následně se zřejmě započítaly korespondenční hlasy, které pohnuly o nějaké to procentíčko s výsledky. Vyznění mého včerejšího článku je tedy ještě o nějaké to procento jiné. Ale, jak jsem včera psal, tyto volby neměly výrazného hegemona a nakonec bude záležet na každém procentíčku a každé blbosti, což se nakonec stalo. Výsledky jsou zde:

SMER – 42 mandátů

PS – 32 mandátů

HLAS – 27 mandátů

OLANO – 16 mandátů

KDH – 12 mandátů

SaS – 11 mandátů

SNS – 10 mandátů

Sulík nakonec dopadl víceméně stejně, jako posledně, takže konstatuji, že za sestřelení Matovičovy vlády od voličů potrestán nebyl. Stejně tak konstatuji, že Matovič nakonec dopadl o něco hůř, než to vypadalo v noci. Stejně je to ale neuvěřitelný úspěch. Obou dvou. Je vidět, že průměrný volič se rozhoduje poněkud jinak, než bychom čekali. Svým způsobem dopadly volby vlastně víceméně podle průzkumů, jen se někdo mocinky snažil, aby Progresívné Slovensko vypadalo, že má na víc.

Vítězem voleb je jednoznačně Pellegrini. Bez něj se žádná vláda zřejmě nesloží. Varianta velké koalice mezi Ficem a Šimečkou je podle mě naprosté sci- fi. A i kdyby tato varianta nastala, stejně by potřebovali ještě někoho třetího, nebo nějakého přeběhlíka. Nedovedu si to představit.

Všechny ostatní varianty se bez HLASu neobejdou.

Teoreticky je v trochu lepší situaci Fico, protože si vystačí s trojkoalicí. SMER, HLAS a kterákoliv z malých stran. Navíc je nezpochybnitelným vítězem voleb a měl by dostat od prezidentky mandát k pokusu o sestavení vlády. O možné koalici mezi Ficem, Pellegrinim a Andrejem Dankem už spekulují slovenská média. Zuzana Čaputová už ohlásila, že Fica pověří sestavením vlády a Fico sám požádal o čtrnáct dní na nerušená jednání.

Šimeček (já vím, že se jmenuje Šimečka, ale pojďme ho trochu štvát tím, že buď bude označen nebinárně a nebo v maskulinním mužském rodu), tak toto Šimečko je na tom o trochu hůř. PS + HLAS mají dohromady 59 mandátů a i kdyby vzali Matoviče, pořád potřebují alespoň jednoho dalšího přeběhlíka. Ve všech ostatních případech potřebují alespoň čtyřkoalici. Ale minimálně teoreticky to jde upéct i bez Matoviče, takže vláda PS není úplně bez šance.

Jak jsem včera psal, Pellegrini si bude vybírat, kdo ho bude víc nenávidět. A považuju za skoro jisté, že HLAS bude mít v budoucí vládě zřejmě víc ministrů než jeho větší koaliční partner a vůbec bych se nedivil, kdyby mu progresivci nabídli post premiéra . Šimečko bude mít veškerou podporu z nejvyšších evropských kruhů (včetně nabídky europostů) a tak bude mít Pellegriniho čím lákat. Fico s těmito „úplatky“ bude držet krok poměrně těžko. Pellegrini má ve straně navíc i liberální křídlo a pokud by měl jít s Ficem, bude muset jejich představitelům řádně ucpat hubu funkcemi.

Hodně se teď ukáží vyjednavačské schopnosti jak Fica, tak Šimečky. Tady bych si víc vsadil opět na Fica, protože je v politice už dlouho, vyzná se v moci a má za sebou už i velmi obtížné koalice. Šimečko za sebou nemá žádnou pořádnou zkušenost. Jen naprosto pevnou víru v EU a euroatlantickou vazbu. Navíc má stranu plnou progresivistických inkvizitorů, kteří nešli do politiky proto, aby dělali kompromisy. Ti chtějí buď všechno nebo nic. Ale… víte, co říkala o Slovensku celá Evropa, včetně naší kriegsministryně… Pokud bude vládnout Fico, jsme další na ráně. Správně to ministryně řekla, velmi správně. Bruselští udělají hodně, aby bylo po jejich. Opravdu hodně. Kdyby vedle Orbána začal Brusel kritizovat i premiér Fico, bylo by to už na pováženou. Tlak na Pellegriniho bude enormní a Fico každopádně svojí rétoriku dost posune. Jestliže doteď vypadal jako nesmiřitelný radikál, který okamžitě nastoupí maďarskou cestu, tak teď po volbách bude mnohem umírněnější, protože nemá žádnou ústavní většinu. Prosím mějte to na paměti především vy, kteří v každém kompromisu rovnou čujete zradu. Orbán s většinou v parlamentě je něco jiného než Fico v trojkoalici. Ostatněm Velký Robo už se nechal slyšet, že nemíní nic měnit na ojrovazbách i NATOvazbách.

Složení vládní koalice bude důkazem velmi silné vůle vyjednavačů a schopnostech, které nejsou úplně vidět, ale hrají roli. Bude to hodně o důvěře a věcech, které se nedají změřit. I když Fico vládu složí, bude rozumné se dívat, jakým tlakům musel čelit, protože u nás to bude stejné.

Tolik k politickým šachům. Já osobně mám největší radost z toho, že si Fico troufl na velmi tvrdou protiukrajinskou rétoriku a ukázal všem ostatním, že se s tím dají vyhrát volby.

A teď k poraženým:

Největším poraženým jsou v těchto volbách média a renomované agentury výzkumu veřejného mínění. Médiím se nepodařilo dostat Progresívné Slovensko do čela i když bylo Šimečko neustále na obrazovkách i v novinách jako to největší dobro světa. Je vidět, že majnstrýmová média prostě slábnou. Ne proto, že by jim výrazně klesala sledovanost, ale klesá jim důvěryhodnost. Lidi se na televizi stále koukají, ale věří těm žvástům čím dál méně. Navíc to tupí novináři stále nechápou a pokračuji v tom, co jejich zaměstnavatele pěkně postupně ničí.

Stejně tak se ukazuje rostoucí síla alternativních médií. Fico byl sice bojkotován, jako mohl, ale lidi si informace našli a velká média musela reagovat na sociální sítě. U nás je do voleb dva roky…. dovedete si představit, co se za tu dobu může stát? Babiš v klidu prodal Mafru a zaměřil se právě na henty internety. Není divu. Než se bude volit, budou lidi majnstrýmu věřit zase o dost méně a fejsbůky, blogy a další platormy budou mít zase větší roli.

Unijní mazání „dezinformačního obsahu“ na tomto trendu nic nezmění. Museli by vypnout celý internet…

Nejhorší katastrofa se ale stala agenturám pro výzkum veřejného mínění. Jejich exit pooly byly totálně mimo. Katastrofa je o to větší, že tyto výsledky byly prověřeny realitou už po několika hodinách, takže teď všichni spekulují, jestli agentury prostě dostaly zaplaceno, aby lhaly, nebo lhaly, protože jsou plné progresivců, nebo jestli jim lidi už prostě neříkají pravdu ani v anonymním průzkumu.

V každých dalších volbách teď budou průzkumy zpochybňovány už předem, protože to prostě byla ostuda jako prase. Vývoj probíhá ve skocích. Jedním ze skoků byl nedávno potlesk náckovi Hunkovi v Kanadě, kde pěkně tleskal i Zelenský. Ukrajina se už náckovského odéru nezbaví a všechny další zprávy o hákenkrojcech a hajlování budou posuzovány jinak než doteď. . Stejně tak se prolhaného odéru už nezbaví všechny ty Focusy a Mediany. To je moc dobře. Nikdo nám dezolátům tak skvěle argumentačně nenabil, jako tyto agentury. Děkujeme a posíláme klíčenku. Mám z toho radost, že pár jednotlivců z fejsbůku dokáže dělat lepší práci než taková agentura. Kolik platí Paulině Tabery? Vyhozené peníze.

Bez ohledu na to, jak dopadne na Slovensku sestavování vlády, trendy jsou jasné. Ono prostě trvá, než lidem dojdou peníze, než jim dojde, že je to v válkou na Ukrajině jinak. Trvá to, než lidem dojde, že byli voděni za nos a sehráli úlohu užitečného idiota. Ale jakmile jim to dojde, už to žádné sorosovské peníze nezachrání. Jakmile jednou člověk prohlédne to mediální lhaní, nasměruje ho to k nám, bez ohledu na to, z jakého kadlubu vzešel a jaké názory předtím zastával. Lidem i firmám docházejí prostředky postupně, není to naráz. Jejich situace se nestane neúnosnou hned a těch, kteří už vidí průšvih, který se ještě zatím nestal, těch není nikdy moc. Ale až se průšvih stane, stávají se z nich lídři.

A to prosím jsou na tom Slováci, co se týče cen energií, mnohem lépe než my.

Možná bude příští slovenská vláda bez Fica. Ale SMER bude zřejmě jen sílit. Už teď tam jasní chcimíři obsadili čtvrtinu Národné rady. A vzhledem k tomu, kam Evropa směřuje, bude jich jen přibývat a nezachrání to ani politické neziskovky. Pokud se na Slovensku radikálně nezmění kurz, bude mít Fico zakrátko o deset procent víc. Těch Pelegriniho procent. Ficova budoucnost je růžová, i kdyby teď vládu nesestavil. Je to Pelegrini, který sice nejvíc dostane, ale také nejvíc riskuje. Jeho HLAS může snadno o svoje hlasy přijít, protože on bude viníkem, kdyby progresívní a proevropská vláda vedla s podporou války na Ukrajině až na dno blahobytu… což je se Šimečkem (a Uršulkou v pozadí) dost pravděpodobné.

Vidíš to, Fialo! Vidíš kam vede tvoje politika? Fico svůj SMER vytáhl víceméně ze dna. Babiš u nás ANO vytahovat nemusí. Má rekordní popularitu už teď. Navíc tu máme strany, které se snaží posbírat těch milion propadlých hlasů. Máme tu politiky, kteří říkají totéž, co Fico. To se projeví. Představte si (čistě hypoteticky), že ANO v budoucích volbách dostane 35 %, SPD 10% a Rajchl také 10%. Teď, po Ficově vítězství, už to není úplně nepředstavitelné.

Ale o tom, co znamenají slovenské volby pro českou politickou scénu, o tom zase zítra. Bude to výživné, protože naši pětilháři ve svých prvních výrocích opravdu nezklamali.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihu (nebo knihy) z nabídky.  

102 thoughts on “Trendy jsou zřejmé… a pozitivní

 1. Opakuji svůj včerejší dotaz. Už se pochlapil nějaký vládní paznecht, počítám do toho i hrad, a poslal Ficovi blahopřání? Nebo jsou to fakt takoví burani?
  Navrch huj a uvnitř fuj.

 2. Výsledky slovenských voleb ukazují Petru Fialovi a Pětikoalici, jak dopadnou. Nyní politici jednotlivých stran Pětikoaly dumají, zda jít do dalších voleb společně nebo samostatně. Na společnou kandidátku spoléhají TOP09, a KDU-ČSL, jimž se moc nedaří a věrní voliči vymírají sešlostí věkem.
  ODS sní o sebrání zbylých voličů pětikoalice.
  STAN sní o velkém volebním úspěchu založeném na starostech. Asi by měli i pravdu, kdyby ovšem ve své čele neměli Víta Rakušana.
  Piráti se chystají jít do dalších voleb sami po neblahých zkušenostech z voleb minulých. A doufají v podporu nových voličů.
  Počet voličů Pětikoalice se změnšil, počet politiků zůstal. Na všechny se poslanecká židle v dalších volbách nedostane. Kdo z nich vypadne?

 3. IMHO závažná věc se dnes odehrála v Ruině: ukrošská národní banka přešla na plovoucí kurs hřivny vůči dolaru, od zítřka už nedrží fixní kurs; jako to platilo od začátku ruské „zvláštní vojenské operace“. Reálně to znamená prudký pád hřivny. A protože ekonomika – co z ní ještě zbylo – je silně dolarizovaná, co se týče vstupů a nákladů, výsledkem nemůže být nic jiného, než ještě větší hospodářský rozvrat, než panuje nyní. Prudké zdražení všeho, tedy v hřivnách.

  Jak to vypadá, Ukroši to museli udělat, protože USA jim zastavily platby, anžto teď mají típnuté peníze pro federální vládu na 45 dnů, než proběhne klasické politické vydírání mezi všemi aktéry v Kongresu a dojde k navýšení dluhu a obnovení federálních plateb. S tím se zastavilo i průběžné finanční udržování Ruiny „na přístrojích“.

  S tím souvisí i další věc, a sice nové požadavky Fašingtonu vůči Ruině ohledně stíhání korupce a zvýšení amíckého vlivu na chod Ruiny. V podstatě jde o převzetí přímé kontroly nad Ruinou, protože korupce vzrostla natolik, že dochází k úplnému rozkladu státu. Amíci chtějí jmenovat 2000 nových soudců, decentralizovat (=zbavit centrální moci) SBU a další bezpečnostní organizace, zvětšit velikost a obsazení amícké ambasády…

  Zdá se, že jak se Götterdämmerung blíží čím dál více, Ukroši už kradou mimo jakékoliv meze, a to Amíky donutilo k radikálním krokům… bude to ještě zajímavé.

  1. Pane k42
   Je to i zoufalý pokus udržet Ukrajinu ve svém vlivu,aby ji neovladlo Rusko.
   Snad nepřibyde další hvězda na USA vlajce.nebo li naprostá kolonizace Ukrajiny.

 4. OT – snad se Vidlák nebude zlobit…
  Mnozí z vás rádi čtou komentáře Štěpána Chába v Krajských listech. Je to oáza rozumných názorů v současné hrůze mainstreamu.
  Pan Cháb občas popisoval, jak obtížně se mu s rodinou žije, ale vše zvládal s humorem.
  https://www.krajskelisty.cz/ustecky-kraj/29694-i-my-umime-setrit-planetu-komentar-stepana-chaba.htm
  Teď se ale dostal do obtížné situace, je po náročné operaci, Krajské listy mu nehradí nemocenskou a jeho rodina je závislá na jeho mizerném příjmu, který teď nebude dva měsíce mít.
  Prosím, kdy by mohl panu Chábovi přispět, třebas malou částkou, tady je číslo účtu:
  670100-2210715759/6210.
  https://www.krajskelisty.cz/ustecky-kraj/29762-mili-ctenari-komentator-stepan-chab-potrebuje-pomoci.htm

 5. Výsledek voleb na Slovensku mě docela překvapil. Těžko se věří tomu, že lidé většinově chtějí změnu politického kurzu, když tady v Praze všichni okázale dávají najevo, jak nad něčím takovým ohrnují nos, jak se Slováci zbláznili a při pohledu na pražácké majetkové poměry a exotické dovolené člověk musí nestranně uznat, že se pražákům daří dobře a že jim to vyhovuje tak, jak to je, bez ohledu na to, jak je to všechno absurdní a nebezpečné. Asi je to podobný princip, jako když si lidé ve středověku polepšili tím, že byli „u dvora“ – prostě se jim vyplatilo hrubost vyměnit za okázalé jemné vystupování – mít „ty správné kecy“ dělá divy i dneska. Hodně teď bude záležet na tom, jak dokáže nová slovenská vláda definovat hospodářskou politiku, když se nebude muset řídit ideologickými předsudky. Zda skutečně JE jiná svébytná alternativa, než se věnovat hotelnictví v horách, tvorbě software pro eshopy předprodávající zboží z Číny nebo podlézáním EU v boji o granty a vnucováním libovolného předraženého nesmyslu, na který zrovna dá EU nějakou dotaci. Pro nás bude Slovensko předskokan, pokusný kanárek a zároveň ve spojenectví s Maďarskem a Rakouskem zárodek něčeho, k čemu se půjde připojit, bude-li to životaschopné. Fico je zkušený politik, který by to mohl dokázat. Držím jim palce, aby jejich návrat ke zdravému rozumu nepřehlušili malichernými spory a politikařením.

  1. Bohužel každé hlavní město a okolí je nacpáno lidmi, kteří nedělají nic a dělají to za velké prachy. A samozřejmě jim tento systém vyhovuje. Proto hlavní města volí zcela odlišně než zbytek země. A volí rádi. Volební účast je kolem 70%.
   Stačí se podívat na volební mapy, kdy celá republika je červená, jen kolem Bratislavy a Košic je modro. A tak je to při každých volbách.
   To je ale princip demokracie. My to asi chápeme, ale bohužel to nechápou ti „praví demokrati“, kteří se neštítí vykřikovat že, „my nedopustíme aby vyhráli ti druzí“ a „uděláme všechno aby nesestavili vládu“ a další vyblitky. To už ale není demokracie, ale fašismus.
   A jsem rád, že Slováci se mu postavili a snad si vydupou tu demokracii zpátky.

 6. Tak jsem tak pročetl nějaké ty dostupné komentáře a závěr by se dal shrnout: Já neříkám tak ani tak, ale na moje slova dojde.
  Nebo ještě možná – nevím nic, ale vyrazil se mi názor a ten je pevný.

  Pamatujte si – kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zrušili…

 7. S tím PRO, Jindrou Rajchlem, Vidlák překvapuje. Že jako v příštích parlamentkách 10 %, aby se vláda rozumu obnovila? Takže Jindru je třeba podporovat? Nevadí, že nabízí školné, lepší zdravotnictví pro movitější, prozápadní orientaci jako mravnější a jedině perspektivní. Když jen neviditelná ruka trhu vede k blahobytu? Nevadí, že menšina setrvale bohatne, zatímco většina nutně chudne. Když kdo spotřebovává víc, než užitečného vytvoří, krade. Aby mohl, nutně lže.

  1. Na to nedostanete kloudnou odpověď. Na ulici leží 700 00 propadlých levicových hlasů a Vidlák se bije za TOP09 s přívětivější tváří….
   To nemluvím o nevoličích, kteří pravicoví určitě nebudou …

   Cesta z tohodle marasmu je konzervativní střed s národním akcentem, rezervovaným postojem k EU a NATO a politikou všech azimutů …. Tedy vznik alternativy k socanům …

   1. Pánové… od začátku… prosím, můžete mi ukázat, kde má PRO v programu hento školné? To se vyhodilo ještě v loňském roce, protože se něčím takovým u nás nikdy volby nevyhrajete. PRO tam má jen klauzuli, že není úplně fér, aby doktor studoval zadarmo a pak odešel do ciziny. Stejně tak není úplně fér, aby stát platil školu tisícům nepotřebných sociologů.
    PRO chce, aby šikovní lidé v oborech, které potřebujeme, mohli vystudovat zdarma, ale nevidí žádný důvod, aby zdarma studovali lemplové a budoucí zaměstnanci Sorosových neziskovek. Tolik ke školnému…

    A co s týče levicových hlasů…
    Ač sám jsem levičák, nehodlám opakovat stejné chyby, které udělali Socani i ostatní romantičtí levičáci. Chovají se totiž jako republikáni ve Španělsku. Franco věděl, že nejdřív musí vyhrát válku a pak bude řešit společenské uspořádání. Republikáni byli schopní být obklíčení v Barceloně a stejně se hádali do krve o tom, co je komunismus, co je socialismus a bojovali víc proti sobě než pČímroti falangistům. A proto také prohráli.
    Já tuhle chybu zopakovat nehodlám. Čím déle se pohybuju mezi „levicovými aktivisty“ tím víc vidím, že:
    1. Nikdy jim nikdo nebude dost dobrý
    2. Každý silný a charismatický člověk jim bude automaticky podezřelý a rádi přijmou jakýkoliv dehonestační argument
    3. Vždycky se budou hádat o drobných nuancích, budou se hádat o program a než se na něm dohodnou, bude vše už stejně zase jinak.
    4. Budou pořád zdůrazňovat svoje romantické ideály, ale nikdy k nim nenajdou žádnou cestu, která by zohledňovala realitu.
    Já říkám, že je doba silných charismatických a trochu autoritativních populistických lídrů na úrovni starořeckých tyranů. Politická strana je spíš servisní organizace lídra, než nositelka ideí. Jak říká Oskar Krejčí, volby vyhrávají mladí kluci s informacemi bez programu. Tohle je realita a já se rozhodl pracovat v realitě a nemít hlavu v oblacích. Ostatně i Jan Keller píše, že pravicový populismus má mnohem větší mobilizační potenciál, než ten levicový. Není divu… levičáci nikdy nepřijmou lídra. Žádného. Ani levicového ne.
    Proto zdůrazňuji PRO. Jindra Rajchl je nesmírně charismatický, je pracovitý dříč a je tahoun. Nalevo nikoho podobného nevidím a ani vidět nemohu. Babiš jim nebyl dost dobrý, Okamura jim není dost dobrý, Šlachta jim není dost dobrý a ani Komunisti jim nejsou dost dobří. Uvidíte před volbami, až budu zase probírat výhody a nevýhody jednotlivých stran a lídrů. Uvidíte, že se my levičáci zase na nikom neshodneme.
    Je mnohem snazší vytvořit v PRO jakési „levicové křídlo“ zdůrazňující sociální aspekty a vybídnout levičáky, aby tyhle tváře volili. o podobě zákonů rozhodnou ti, co budou ve sněmovně a pokud tam za PRO budou leviceověji smýšlející, tak jejich politika bude vypadat jinak, než když levicové hlasy zase propadnou. A světe div se, Jindrovi tohle nevadí a naopak to podporuje. Protože je prostě schopen kompromisu.
    Ale nemám samozřejmě problém s tím, když se najde onen levicový lídr, který bude charismatický jako El Komandante a prostě si těch 700 tis levicových hlasů posbírá. Budu ho rád podporovat stejně horoucně, jako podporuju Jindru. Ale nejdřív musí být. Pokud nebude, bude lepší přesvědčit alespoň 200 tisíc levičáků, ať to hodí lidem z levého křídla PRO, než aby propadly všechny hlasy. A ti ostatní… ti prostě zase romanticky nechají svůj hlas propadnout, protože než zvolit silnou osobnost, tak raději žádnou.

    1. Milý Vidláku, život není fér. Například není fér, aby se tu houfně porušoval Zákoník práce, lékaři aby byli nuceni pracovat bez šance na odpočinek, aby měli slušné platy pouze pracují-li tak na 1 1/2 úvazku atd atd. Povím vám jedno tajemství. Oni do zahraničí nejdou jenom za penězma, údajně to není hlavní důvod. Hlavním důvodem je slušné zacházení a jednodušší specializační příprava včetně složení atestace.

     A aby se s lidma slušně zacházelo a tudíž tu chtěli zůstat, na to není potřeba mnoho. Bohužel to je politicky neprůchodné. Zregulovat poplatkama četnost návštěv u lékaře, zrušit některé nemocnice, tudíž by bylo snazší dodržovat Zákoník práce, protože bude relativně víc lékařů. Nechovat se k nim jako v vošlapkům, a to ani ze strany jejich nadřízených, ani politiků a ani pacientů.

     Kdo si myslíte, že by tu šel studovat medicínu, kdyby se platilo školné v případě odchodu do zahraničí? Resp. studovat asi ano, ale odejít hned po škole. Z německého platu si na ušetříte rozhodně rychleji, údajně i němečtí zaměstnavatelé to rádi za lékaře zaplatí. A slušné zacházení a bezproblémové postgraduální vzdělávání jako bonus.

     Doby, kdy se doktoři nechali utáhnouz na vařené nudli jsou zdá se díkybohu pryč. A vydírání posláním či studiem za dělnický peníze už taky neplatí.

    2. Děkuji za odpověď. Jsem rád, že se mi podařilo Vás vyprovokovat k odpovědi, která dává hlavu a patu…… ve všech aspektech, o kterých přemýšlím…

     Nicméně je potřeba říct, že z PRO jsem zaznamenal mimo Raichla jen Vacka a nějakého divného palouska někde z Ústí. A zejména Vacek je pro mně absolutní stopka ….
     A tu levicovou část jsem nezaznamenal vůbec. I u Vás jsem si to spíše domyslel, protože pravicové vidění světa mi nesedí k Vašemu životnímu příběhu…..

     I když s Vaším vysvětlením ke školnému souhlasím a takový postoj považuji za rozumný, je pro mně varováním, že to do programu vůbec někdo napsal …. protože to napsal podle svého přirozeného pohledu na svět, a teprve posléze to zkorigoval, protože si spočítal, že by to neprošlo…

     Ale jinak ještě jednou děkuji …

    3. Stránky mi nepřijdou přehledné, zarazil mne tam Nielsen, myslel jsem že ve straně již není. Proto se raději dívám do pdf dokument :
     https://stranapro.cz/wp-content/uploads/2023/03/Program-PRO_12.6.2022-1.pdf

     Tam na straně 17, v oddílu 8. Pro vzdělávání dětí je bod :
     Zavedení školného a systému stipendií pro vyšší a univerzitní vzdělávání při zachování rovných a spravedlivých podmínek.

     Strana 18 :
     5) Vzdělávání je investice. Školné jako způsob, jak zavést rovné podmínky
     vzdělávání.
     a
     c. Zavedení systému školného pro vyšší odborné a univerzitní vzdělávání,

     Strana 19 :
     a jiných vysokých škol, které budou financovány především výběrem školného.
     e. Školné bude vždy podpořeno zvýhodněnými studentskými půjčkami.

     Za mne není dobrá ani snaha zrušit státní maturity :
     Zrušit jednotné státní přijímací zkoušky a státní maturity. str. 18
     zvláště pokud se cpou soukromé školy na stejnou váhu :
     f. Vědecká a odborná práce na vysokých školách musí mít v akademické
     sféře stejnou pozici bez ohledu na to, zda je vykonávána na státní nebo
     soukromé škole. str. 19

     1. Ve webové versi je totéž, Vidláku, prosím Vás, teď by mne opravdu zajímalo, odkud máte informaci, že to bylo odstraněno, nebalamutil Vás někdo náhodou ?

      Z webu, z bodu 8. Pro vzdělávání dětí :
      Vzdělávání je investice. Školné jako způsob, jak zavést rovné podmínky vzdělávání.
      Vytvořit prostor pro rozvoj soukromého vzdělávání na všech úrovních.
      Zajistit rovnoprávné financování základního školství všech typů škol bez znevýhodnění. Statní příspěvek bude garantován pro ZŠ a SŠ.
      Zavedení systému školného pro vyšší odborné a univerzitní vzdělávání, který nebude omezovat rovný přístup ke vzdělávání a zajistí talentovaným lidem bezplatné vzdělávání prostřednictvím stipendijních programů určených na plnou úhradu školného.
      zavedeme statut krajských univerzit a prakticky zaměřených soukromých, resortních, náboženských a jiných vysokých škol, které budou financovány především výběrem školného.
      Školné bude vždy podpořeno zvýhodněnými studentskými půjčkami.
      Vědecká a odborná práce na vysokých školách musí mít v akademické sféře stejnou pozici bez ohledu na to, zda je vykonávána na státní nebo soukromé škole.

       1. Ne, někomu uvěřil, na ověřování každé drobnosti opravdu nemá čas. V žádném případě bych jej z toho nevinil. Zda mu někdo lhal účelově nebo mu jen vydával dojmy za pojmy si musí Vidlák vyřešit sám.

        1. Hoši… je to aktuální verze? Tohle jsem řešil s Rajchlem už v zimě a fakt to tam nebylo. Ale budu s ním mluvit v pátek a vrátíme se k tomu.

         1. Hledám na adrese https://stranapro.cz/program/ , musím označit že jsem člověk, to jsou myslím ty buzerace Alternativy od poskytovatelů, jedu dolů a pod fotkami Rajchla a Nielsena je nadpis Vždy se držíme svých slibů!. Pod tím bod + 8. Pro vzdělávání dětí a v něm je 5. Vzdělávání je investice. Školné jako způsob, jak zavést rovné podmínky vzdělávání. z nějž jsem kopíroval.

          Podívejte se tam sám, zabere Vám to ani ne minutu.

    4. Blboni, co vylezou z placených škol s rancem dluhů budou celí bez sebe normální lidi natáhnout aby spláceli a eště aby si žili podle svýho desatera, utrhni co můžeš.

     1. Ač Sasinova forma zhusta (hlavně před nedávnem) je vlezle otravná a kontraproduktivní, nyní udeřil hřebíček na hlavičku.

    5. Dodatek po pečlivějším přečtení ( omlouvám se, ale školné je pro mne velmi zásadní ) podruhé :

     Myslím si, že více individualistů neschopných podvolit se vedení je na pravici, ale jednak toto tvrzení nemohu ničím podložit a jednak uznávám, že levičáci jsou zase více na ideje, logicky, sociální cítění.

    6. S tou občanskou válkou ve Španělsku, to mi mluvíte z duše. Já to v diskuzi také vždy dávám jako příklad toho neblahého, co levici odedávna pronásleduje. Tři levičáci-čtyři ideologie. A anarchisti to dosrali tuplem (pardon).
     ALE, doba se posunula a takové ty romantické levicové ideje ala květen 68 ve Francii nebo Rudi Dutschke, to už je dnes jen vzpomínka. I na levici jsou dnes lídři a lidé, kteří dovedou být realisty. Viz (omlouvám se, vím, že se opakuji) Konečná, ale i Skála. A ano, tak, jak to píšete, to dává smysl. ALE, levici vždy táhly ideje, a tedy i víra v lepší svět. A ta víra hory přenášela v dobách, které nebyly lehké. Představte si, že jste komunista v ilegalitě Protektorátu někdy v prosinci 1941, kdy je Hitler před Moskvou… Podle logiky „má dáti-dal“ by bylo zcela protismyslné, aby někdo v Protektorátu šířil pod trestem smrti letáky se srpem a kladivem, rozkalibrovával stroje nebo vykolejoval vlaky. A přece takoví byli, nebylo jich málo, dělali to i v dobách největší temnoty a dělali to proto, že něčemu věřili. Byť to bylo mlhavé a mnohdy skoro utopické. A Třetí říše i „Protentokrát“ nakonec padly.
     Myslím, že věřit a jít za něčím zdánlivě utopickým (jako třeba, že Luboš Blaha bude ministrem zahraničí), není známkou pošetilosti, ale odvahy. „Má dáti-dal“ je docela pohodlný přístup, který dovoluje rychlé soudy.
     Máte ve své analýze velký kus pravdy, uznávám, ale pokud nebudeme tak kategoričtí, například v tezi “ levičáci nikdy nepřijmou lídra“ (Chávez? Morales? Castro? Mélenchon? Sanders?), pak to může dopadnout docela jinak. Zkrátka, máte pravdu v oněch čtyřech bodech, ALE ty čtyři body dnes možná přestávají platit.
     P.S. Omlouvám se, pokud se to postne 2x, nějak blbne pezentování příspěvků…

  2. Co Vám brání volit komunisty? Mě Rajchl vyhovuje a budu ho volit. Důležité je, abychom všichni stáli za svobodou projevu a hlídali si svoje národní zájmy. Teprve až si toto zajistíme, pak teprve můžeme debatovat, zda je lepší levice nebo pravice.

   1. Co mi brání volit komunisty?

    To, co mi bránilo k nim vstoupit za starého režimu (pro mlaďochy: před rokem 1989).

    1. Pro legraci Eriku Haláku: Možná, pokud jste nebyl dělník, kdybyste požádal, nebo by Vás do té Státostrany lákali, nemuseli pro Vás „z okresu“ dostat přihlášku. A kdyby, ještě Vás nemusela členská schůze vzít za kandidáta nebo, po dvou letech kandidátské lhůty, za člena. Jak se údajně stalo Václavu Klausovi staršímu v Prognosťáku. Čerpám z věrohodných, autentických pramenů. Nikoli z ÚSTRu.

 8. Pnabozko ju obdaril krasou, talentom a intelektom.
  A v 25-ich umrie na raka …. Brutal. Sorry za OT.

  PRAHA – Patrície Janečková, ktorá ako dieťa vyhrala šou Talentmania, prehrala boj so zákernou rakovinou. Mladá speváčka sa len nedávno vydala za hereckého kolegu Vlastimila Burdu.

  Slovenská speváčka zomrela v nedeľu 1. októbra. Smutnú správu potvrdila jej manažérka Jana Švábová.

   1. To mne napadlo prvně, když jsem tu zprávu četl.
    Nepochybuju o tom, že očkovaná byla – tahle sorta lidí se podvolila komplet, ráda a bez řečí..
    Jsem si ale jist, že se na 100% nezjistí, co tu rakovinu u tak mladého člověka spustilo.
    David Koller, v roce 2020 a v odpovědi na Landův FB komentář o tom, ať se očkování proboha nikomu nenutí a ničím se nepodmiňuje napsal, že jen blázen a notorický kverulant jako Landa, se naočkovat nenechá..

 9. Velmi doporučuji větu

  „Ale až se průšvih stane, stávají se z nich lídři. “

  promyslet důkladně ze všech stran.

  Zejména s ohledem na to, že pak už bude pozdě.

 10. Zajímavost ze slovenských voleb – ve vesnici Jarovnice (Prešovský kraj, okres Sabinov) získalo OĽANO přes 86 % hlasů, v sousední vesnici Ostrovany přes 66 %; víc jsem nezkoumal. V obou vesnicích jsou náhodou početné cikánské osady. Jestli tohle není na přezkoumání, pak nevím.

  1. Rikejte si porad dokola: „Je to nahoda, je to nahoda, je to nahoda“ …

   Lomnicka 100% Romu, OLANO 92,05%
   Jurske 98% Romu, OLANO 91,67%
   Strane pod Tatrami 95% Romu, OLANO 84%
   Vtackovce 93% Romu, OLANO 77,8%
   Petrova 93% Romu, OLANO 62,60%

 11. Vítězem voleb je jednoznačně Pellegrini. Bez něj se žádná vláda zřejmě nesloží.
  ——
  Fico vyhral, a tak i do toho siel.
  Pele nevyhral a bude sa musiet niekomu predat. A teraz otazka pre Vidlaka. Na mieste Peleho, ktore ministerstvo by bral?

  Lukrativne ministerstva su silove. V jednom je vojna policajtov a to ucebnicova. V druhom sme demilitarizovani a to nas este len dobehne. Tlaky zbrojarskej lobby a vidina pobytu v Ilave….
  Ministerstvo zahranicia? Pri Ficovi? To bude na tazke diskusie v Bruseli.
  Ministerstvo zdravotnictva? Len pre samovraha – politickeho
  Lahke ministerstvo podohospodarstva? Pri sucasnej vojne s ukrajinskym obilim? S permanentnym korupcnym problemom v PPA?
  Abo este lahsie ministerstvo kultury? Pri progresivistickych umelcoch? A moznych strajkoch a inych dareckoch smerom k Ficovi?

  Nezavidim Pelemu. Minove polia kam sa pozrie 🙂 Fico si ho vychutna a necha ho, nech si dobrovolne nejaku skvelu agendu vyberie. Moj tajny tip je , ze Risko Rasi bude opat ministrom. Informatiky :))))))

  Ak nepojde s Ficom, koleduje si o exodus clenskej zakladne k Ficovi.

   1. Taky sem si říkal,že Fico podpoří Pellerinu na prezidenta,když ta frnda končí.To by mu mohla stačit ke koalování se Smer

 12. Jako levičák toho pána moc nemusím, na druhou stranu oceňuji jeho aktivity v boji za svobodu slova a po slově….

  Jeho úvahu nejen ke slovenským volbám doporučuji přečíst ….. na rozdíl od agitace pro 2 procentní PRO má v tomhle příspěvku dost tah na bránu ve věcech oprávněnosti vládnout 17 procentními stranami, prosazování fatálních změn proti vůli většiny společnosti , propadlých hlasů…
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0364nUFTACrSWsNCqVDHkqkPaGW4ZrccjvVi3sK5oWVttTz2Npz1Jk2CxdZm4fNEvGl&id=1503730670

  1. Pan Vávra tak trochu objevil Ameriku, o tom zde již delší dobu diskutujeme, Mlho… Ale každý hlas, který je aspoň trochu slyšet, je dobrý. Od popsání problému je už blízko k hledání řešení. Diskutující pod příspěvkem pana Vávry některé zajímavé možnosti navrhují.

  2. Pan Vávra je podle mého klasický příklad člověka, kde bych dnes pravici či levici neřešil. Myslím že on jasně vidí, že to není problém dneška a proto se vyjadřuje k daleko podstatnějším problémům, viz jeho aktivity proti cenzuře. Je to člověk s naprosto srovnanými názory, skvělé bylo třeba jak smázl v diskusi Kartouse. Já osobně čtu a poslouchám vždy když něco jeho vidím. K tomuto tématu není co dodat, napsal to dokonale. Díky za odkaz.

 13. Otázka za milion je, s kolika poslanci může Pellegriny opravdu počítat. Kolik z nich mu zůstane loajálních, pokud by si museli vybrat mezi Ficem a Pellegrinim.
  Hlas v podstatě vznikl odštěpením těch, kdo si mysleli, že bez Fica mají větší šance zůstat ve hře. Teď se ukazuje, že se velký kluk vrátil a Pellegrini ve srovnání s ním moc neuspěl.
  Pellegriniho kluci si teď pokládají stejnou otázku – co je pro ně osobně lepší? Být loajální k Ficovi nebo Pellegrinimu?

  1. Bože, co to je za … lidi? A lze vůbec takové označit jako lidi? Jak toho cosi nazvat, aby to bylo odpovídající? Zrůda? Tak co, Řeporyjče, jsi spokojený? Tohle jsi tady chtěl? A co ty, PreVíte Rakušane, stále ti chutná? Jo, tobě asi jo, lidem bez svědomí se žaludek nezvedá a spánek jim nic neruší… Bože můj, kdyby tak člověk mohl vzít klacek a nandat jim na hřbet, co se do nich vejde (metafora)… V jakém světě to žijeme…

 14. Ještě by se dalo říkat Šimečků. Potkal jsem nějaké trangender bývalé muže, co češtinu používali takto.

  1. Takhle se to oficiálně používá jako neutrální tvar až do úřední změny pohlaví a ta díkybohu nastane až po změně operativní.

 15. Matovičove OLANO, strana veľkého bojovníka proti mafii sa do parlamentu dostala podvodom. Kúpenými rómskymi hlasmi. Matovič sa snažil v parlamente presadiť „odmenu“ 500€ za účasť vo volbách. Ale to mu neprešlo. Podľa všetkého si to „bojovník proti korupcii“ vyskúšal neoficiálne v cigánskych osadách.

  Takto sa hlasovalo v cigánskych komunitách, je to len časť cigánskych osád. Matovič celkovo získal 8,89%. V ciganskych komunitach sa hladovalo takto. Su to tisice hlasov.

  Pavlovce nad Uhom Oľano 44,25 %
  Lomnička Oľano 92,05 %
  Jurské Oľano 91,66 %
  Kecerovce Oľano 86,36 %
  Bystrany Oľano 66,94%
  Rakúsy Oľano 76,67 %
  Rudňany Oľano 50,32 %
  Markušovce Oľano 32,8 %
  Veľká Lomnica Oľano 37,33 %
  Žehra Oľano 70,36 %
  Chminianske Jakubovany Oľano 73,52 %
  Zlaté Klasy (na juhozápadnom Slovensku) Oľano 40,31 %
  Stráne pod Tatrami Oľano 84,21 %
  Jasov Oľano 41,85 %
  Zborov Oľano 35,79 %
  Krásnohorské Podhradie Oľano 29,35 %
  Veľká Ida Oľano 42,12 %
  Podhorany Kežmarok Oľano 76,32 %
  Hranovnica Poprad Oľano 41,32 %
  Turňa nad Bodvou Oľano 33,18 %

 16. Skořápkáři se už řaděj ke korytům.

  SMER – 42 koryt

  PS – 32 koryt

  HLAS – 27 koryt

  OLANO – 16 koryt

  KDH – 12 koryt

  SaS – 11 koryt

  SNS – 10 koryt

  Zbylo nějaké koryto pro blboňe? Mu he he

 17. Už to vidím. Hradní guma bere krypťák a volá princezně ze skládky. Domlouvají, jak se toho nebezpečného Fica zbavit. Udělat to nějak, aby se veřejnost moc nenakrkla.

  1. Nedivil bych se, kdyby až teď, po volbách, ten jejich špeciálny prokurvátor Lipšic a jemu podobní, na Fica něco vyhrabali. Psali, že Lipšic je pěkný darebák a že měl přístup k nejtajnějším dokumentům za posledních 30 roků. Kdyby i jen za posledních 15, tak se něco najde, nafoukne jak kopačák a zapojí se libtardská média.
   Je to tam skutečně jak na lékárenských vážkách, ten jazýček se sotva hýbe jedním-druhým směrem.
   Nejsem si jist, jestli pan Fico bude schopen splnit aspoň polovinu toho, co slíbil před volbami. Hlavně ty zbraně..

    1. Jak bylo výslovně sděleno, uděláme všechno pro to, aby Fico nesestavil vládu. A když říkáme všechno, myslíme všechno. Myslíte snad, že dva mladý životy byl strop? Že chystaný monstrprocesbyl strop? Ts, naivky.

 18. Vidlák optimisticky píše o pozitivním trendu – jakože Slováci se dokázali vymknout žumpoidní diktatuře Brusele, tedy vlastně Fašingtonu, a zvolit Fica a SMĚR – zatímco se vzteky šílící libtardi nejen z Brusele a jejich 5-ti demolice zalykají všemožnými recepty, jak Fica a jeho melody boys ukázkově zaříznout, coby exemplární příklad. Aby se jim ta jejich demokratůra nepoložila postupně – dominovým efektem – v celé té širé EUhniji na záda jako chrobák a nehrabala bezmocně nožičkama do vzduchu.

  Válka je mír a svoboda je otroctví, jak jasnozřivě psal Orwell: evropský mírový fond se zabývá dodáváním kvérů a munice banderonacistům atd., takže není divu, že pozitivní je vlastně negativní. Ono platí, že ještě nějaký čas bude muset být hůře, aby bylo nakonec lépe: protože jinak se žumpoidní demokratůru zlomit nepovede.

  Dá se odhadnout, že výsledek slovenských voleb nepovede k politické stabilizaci Slovenska, při které by zvolená vláda mohla konečně řešit dlouho ignorované fundamentální problémy ku prospěchu obyvatelstva. Právě naopak: hlasem voličů odražený protivník udělá úplně Fšecko možné i nemožné, aby jakoukoliv smysluplnou akci nové vlády vyloučil; pokud nevyhrál, nesmí vyhrát nikdo; lepší je i totální chaos a nestabilita.

  „Pokud jsi na dně, přestaň kopat“, zní jeden americký idiom. Ale to si ve Fašingtonu nehodlají připustit: znají jen to své „double down“. Pokud to nejde, vezmi si větší kladivo – se to obvykle překládá, ale věrnější by bylo, že je to vlastně definice debility jako dle Einsteina: když to nejde, udělej to samé znovu, ale větší silou. Výsledek se dá tušit předem: dopadne to blbě.

  Jak zaznělo mnohokrát nejen zde na Vidlákově blogu, ryba smrdí od hlavy: dokud nepadne režim ve Fašingtonu, nějaké lokální volby ve vzdálené provincii to nevytrhnou. Nechci tím říci, že taková výhra je úplně bezvýznamná – protože každá eroze „Říše“ se počítá…

  Ostrý obraz a dobrý zvuk, a pohodlný gauč, samozřejmě. Reakce žump na slovenské volby bude jistě velice zábavná.

   1. „If you find yourself in a hole, stop digging.“ je asi nejrozšířenější verze, ale ono jich je hodně. I přesně tak, jak jsem uvedl. Má to různé konotace, třeba v investování je o jámách/dírách plno průpovídek, tzv. „zákony děr“ (Laws of Holes) https://en.wikipedia.org/wiki/Law_of_holes; v mnoha jiných oborech také. A je to součástí mnoha slangů… Americká angličtina: s určitou nadsázkou se dá říci, že jakékoliv slovo znamená cokoliv. 😀

 19. „Na otázku ohledně nejnovější roztržky mezi Ukrajinou a Polskem Rajchl odpověděl, že má stejné názory, nicméně zdůraznil, že tento postoj zastával vždy.

  „Říkám to už od loňského roku: V konečném důsledku jde o černou díru, která odčerpává evropské a americké peníze, a je tam obrovská korupce. Tyto peníze nejsou určeny na pomoc ukrajinským oligarchům. A všichni pochopili, že politika prezidenta Zelenského selhává. Jsem rád, že na to polská vláda konečně přišla. Doufám, že to zjistí i česká vláda, ale nemyslím si, že to zjistí. Vložili veškerý svůj politický kapitál do pomoci Ukrajině, a kdyby přiznali, že se mýlili, byli by odvoláni a museli by odstoupit,“ řekl Rajchl.

  Dodal: „Ukrajinská vláda je teroristická vláda. [Pokud jde o raketu, která přeletěla do Polska, je jasné, že to byla ukrajinská raketa – nikoli ruská. Zelenskyj od samého počátku obviňoval Rusko, ačkoli od samého počátku věděl, že to byla jeho vlastní raketa. Raketu vystřelil proti EU jako operaci pod falešnou vlajkou, aby obvinil Putina a získal další pomoc od Západu, což je forma vydírání. Tento režim je zločinný, Zelenskij je terorista a měl by být souzen v Haagu.““

 20. Tak o tom vašem PRO už píše i Russia Today. To zas bude poprask…

  „“Ukrajina má teroristickou vládu“: Nová politická síla ve státě EU chce, aby blok změnil svůj postoj ke Kyjevu
  Nová politická strana v České republice chce vytvořit jednotnou národně-konzervativní frontu proti Bruselu

  Dne 16. září se na pražské Václavské náměstí sjelo asi 10 000 protestujících, kteří požadovali změnu zahraniční politiky své vlády. Tyto protesty vedla skupina s názvem Právo Respekt Odbornost (PRO), kterou západní mainstreamová média označují za proruskou a protizápadní.

  V čele skupiny stojí Jindřich Rajchl, český právník inspirovaný politickou linií amerických konzervativců Donalda Trumpa a Rona DeSantise. Ačkoli někteří mohou Rajchlovo hnutí považovat za zcela mimo tradiční politiku země, on sám věří, že se trefil do něčeho mnohem zásadnějšího pro pražský národní mýtus: do odmítání cizí nadvlády.

  PRO a jeho příznivci považují současnou českou vládu za zrádce, kteří jsou řízeni především z Washingtonu a Bruselu. A přestože politické prostředí v zemi bylo v posledních letech bouřlivé, což měla současná vláda vyřešit, Rajchl a PRO věří, že národně-konzervativní platforma je to jediné, co dokáže omezit nekontrolovatelné excesy vycházející z cizích mocností.“

  https://www.rt.com/news/583782-ukraine-eu-czech-republic-brussels/

  1. Mohl bych poprosit o radu, jak si ten odkazovaný článek přečíst? Firefox mi píše „unable to connect“, Telegram je trochu hovornější a píše něco o místních zákonech. A takových zdrojů, které nesmíme číst už je celá řada. Ale jde mi hlavně o rt.com.

     1. Musíte přes VPN. Nejjednodušší je použít prohlížeč Opera, ten má VPN vestavěný přímo v sobě. Potenciální šmírování Čínou, pokud se vůbec děje, vám může být ukradené. Jinak jsou ostatní služby VPN vesměs placené a opravdu vám nejsem schopen říct, které z nich provozují západní tajné služby a šmírují jejich prostřednictvím zcela určitě.

 21. To je jedna strana mince,druhá strana je o tom,na koho jsou schopny diskrétní služby(třeba něco jako CIA a tak dále ) z USA,SRN a brusele vyhrabat nějaká svinstvo ,aby chudák politik musel dělat po volbách nevysvětlitelné předměty a salta( u nás mají jistě na každého něco,o 5tidemolici nepochybujte zcela vůbec,k Babišovi a Okamurovi mějme také rezervováno přístup)
  Prostě politik,který není úplatkář a zločinec,není snadno vydíratelný je pro brusele všech azimutů nepoužitelný.Na koho nic nemají,ten prostě nesmí volbami úspěšně projít.Proto v “ Zemi co zítra bylo předevčírem “ vládne úplatný dement bidet a v bruseli totálně úplatná a neschopná lejnová,na které mají plné almary listin svinstev,že jsou pitomci o netřeba pochybovat..No a vždy se může říci ,že to byli prostě blbečkové,co nešťastnou shodou náhod provedli nějakou kolosální pohromu(třeba 3.světová ,nebo to plynové potrubí vyhozené do luftu atd )
  Politika se skládá z části před oponou a z ještě větší části za oponou a ta část Slovenské bratry teprve čeká!

   1. Ba ne. Musí si přece nechat nějako munici pro povolební vyjednávání.
    Ta přece mohou zcela zvrátit „vůli voličů“. Kdo u nás vyhrál poslední volby? Nebylo to náhodou ANO?

      1. Samozřejmě že ne, ale byl to Rychetský, ne munice. Já netvrdím, že by se „munice“ nepoužívala, nejsem magor, jen v těchto konkrétních případech jí nebylo třeba.

    1. Munice se dá nejenom „vyhrabat“, ale i vyrobit. Na Slovensku by takový Kuciak a jeho snoubenka mohli vyprávět. Vlastně už nemohli…

     1. V případě toho Kuciaka+1 jsem toho názoru, že to neměla být primárně politická munice.
      Ten kluk začal jít a rejpat do něčeho, co smrdělo krchovem už zdálky.
      Nějaká středoevropská větev sicilských mafošů – jen blázen, nebo nezkušený sopl by se do toho začal hrabat. Z těchhle mafošů mají vítr i policajti.
      Tak místní mafoši smázli dvě mouchy jednou ranou – zbavili se nepohodlného čmuchala, který si byl evidentně jist, že se mu na demokratickém Slovensku nemůže nic stát.
      V druhém gardu mafoši potřebovali získat páku do nejvyššího patra – a získali ji. Případem Kuciak bylo možno vydírat tolik lidí, že to by nešlo ani u nás.
      Je v tom nějak namočený ten Lipšic, když ještě nebyl tím speciál-prokurátorem a makal pro mafoše, samozřejmě taky ten ranařský ministr vnitra, teď si nevzpomenu na jméno.
      S politikou ten případ zas tolik společného neměl – zpolitizovala jej „ta správná“ média.

 22. Az se bude psát, že sametová byl podvod,pak budeme hledat řešení nápravy.
  Ani Babiš není záruka změny, spíš něco jako Pellegrimi

  1. Problém je, že nějak nemáme ani toho českého Fica v tuhle chvíli. Tím myslím politika, který je schopný, má nějakou vizi a je schopný říct, prosadit a ustát i libtardům velice nepohodlné opatření, které ale prospívá dané zemi. Ne jak u nás, kdy se prosadí něco proti vůli většiny občanů, dokonce proti vůli i voličů vládnoucí strany, co ale zemi neslouží vůbec, jen něčí soukromé kapse či mocenským zájmům na západ od nás.

   1. Totalni zficovani nejakych voleb , jenom reakce a ktery zase vedly do predepsane koalice.
    Vsichni jen reagujou podminenymi reflexy..

  2. Že byla Sametovka podvod, o tom se psalo již v Analýze 17.11.89 Mirka Dolejšího na jaře 1990. A taktéž v týdeníku REPUBLIKA, což byla pravidelná tiskovina českých Republikánů.
   Jenomže tehdy tomu málokdo chtěl věřit.

   1. Pan Dolejší byl listopadem 89 tak otřesený komunista, že vysypal úplně všecko. Vysypal i věci, které se v dané době zdály málo pravděpodobné a zněly neuvěřitelně, proto jej tenkrát tak stírali – vlastní i ti noví. Dneska se ukazuje, že měl pravdu naprosto ve všem. V analýze chybí dost podstatné věci, co se tehdy zdály nepodstatné nám – například podrobnosti o „dohodě“ Čalfa-Adamec-Havel-Dubček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *