3 října, 2024

Trocha psychoanalytického pohledu a to nejdříve k odstranění Koněvova památníku a nyní přejmenování Koněvovy ulice:

Pokud odstraníte z paměti národů vrahy a jiné obdobné pachatele (což nyní nehovořím o Koněvovi, ale naprosto všeobecně), odstraníte z paměti národů i OBĚTI těchto pachatelů. Protože nemůžete mít pouze oběti, aniž byste měli pachatele…

K tomu přidám vzpomínky na dvě muzea, která jsou od sebe vzdálena tisíce kilometrů a dobře charakterizují právě toto přijetí či nepřijetí historie:

V japonské Ósace bylo Muzeum lidských práv (https://en.wikipedia.org/wiki/Liberty_Osaka), které jsem stačila navštívit v roce 2016, tedy dříve, než bylo pro naprostý nezájem veřejnosti zavřeno. Ani se tomu nezájmu nedivím, protože celá ta exposice byla naprosto schizofrenní. Hovořilo se tam o několika skupinách, které byly údajně diskriminovány. Pamatuji se na Korejce, na původní obyvatele nejsevernějšího velkého japonského ostrova Hokkaidó a na homosexuály. Pak ještě něco málo vím o příslušnících sociální skupiny eta – v podstatě jakponské obdoby indických nedotknutelných. Ale nebylo tam napsáno KDO je diskriminoval (Japonci, že…) ani JAK byli diskriminování (někteří skutečně velmi ošklivě, prakticky na hranici života – ale to jsem se dozvěděla někde úplně jinde.) Takže jste měli prezentovány oběti bez pachatelů. Říci, že to bylo zcela úchylný, vůbec nevystihuje podstatu věci. Bylo to naprosto nesrozumitelné, ahistorické (žádná data či dokonce snad vroení nebyla uvedena) a celé to vypadalo, že kurátor výstavy právě utekl z blázince.

Letos v lednu jsem navštívila Volgograd, dříve Stalingrad. Kromě obligátního muzea II. světové války a speciálně bitvy o Stalingrad tam mají ještě jedno muzeum, Muzeum ruské historie (https://volgograd.myhistorypark.ru/expositions/). Strávila jsem tam asi čtyři hodiny, protože to bylo prostě (co jiného v Rusku čekat) ooobrovský, bylo toho děěěsně moc a samozřejmě než jsem se zase vpravila do ruštiny a azbuky, chvíločku to trvalo… V „historickém parku“ bylo několik oddílů a po „Velikoj pobědě“ následoval oddíl dějit od II. světové války do rozpadu SSSR. Řekla jsem si: „To jsem teda zvědavá, chlapci, jak s s tím Stalinem vypořádáte!“ Nu a vypořádali se… Obrovským panelem s nápisem „Kult ličnosti – tragedija naroda“. A pěkně všechno po pořádku. Beriovo vraždění, Stalinovy čistky, Solženicyn, Sacharov… tragedie národa a úcta těm, kdo byli perzekuováni – často až k smrti… Nikdo, NIKDO nebyl z historie vyloučen. Ani vrazi, ani oběti. Protože ti všichni představovali historii národa.

Tyhle zkušenosti však říkat historicko-idiotům z TOP09 a od Pirátů, toť evidentně marno…

(Stále neumím dávat sem fotky, takže prosím Marka, aby to udělal za mě, až mu je pošlu eml. Děkuji!)

90 thoughts on “Trocha psychoanalytického pohledu a to nejdříve k odstranění Koněvova památníku a nyní přejmenování Koněvovy ulice:

  1. Před pár lety jsem se svým známým, valonským Belgičanem, navštívil památník ve Waterloo. Zeptal jsem se: Jak se dnes Francouzi dívají na dobu Napoleonských válek, jako na dobu národní slávy, nebo národní tragedie?
    Odpověděl: samozřejmě, jako na dobu slávy.
    Reagoval jsem: Budou se tedy Němci za sto let na dobu hitlerovskou dívat taky tak?
    Řekl: Možná, že mnozí se tak dívají už dnes…

    1. Tady je ale přece jen jeden drobný rozdíl – spolu s Napoleonovými vojsky šly i myšlenky jako volnost, rovnost, bratrství. Nebo že lze (byť na úrovni obcí) své zastupitele volit atp. Ruští vojáci si z Paříže přinesly postřehy, jež vedly k děkabristickému povstání. S Hitlerovými vojsky šly myšlenky o podřadných rasách, konečném řešení etc…

      Čímž samozřejmě nijak neodporuji Vašemu příspěvku ve smyslu trefnosti uvedeného bonmotu.

  2. Je to taková divná česká vlastnost : byt papežštější než papež a dovést věci ad absurdum. Možná pramenící z pocitu malého národa, který se však umí projevit a zapsat do dějin činy a slovy.
    Bohužel ten primární trend obvykle je importovaný, nic ryze našeho a dobrého pro nás.
    Jen povzdech.
    Polák, Maďar i Slovák si umí dupnout, Čech má tendenci se někomu vsápat do řiti. Chybí nám národní hrdost. Tak bodejď, když prepisujeme historii .

      1. Má pravdu. Chybí nám národní hrdost. Kdyby si někdo stoupl v Záhřebu na náměstí a začal vykřikovat, že Chorvati jsou debilové a hovada, nebo zhanobil vlajku, tak to nepřežije. Kdyby něco podobného udělal ve Varšavě, tak ho zbijou jako psa. V Praze na Václaváku by si ho pár lidí natočilo na mobil , pomysleli si něco o magorovi, a nic by se nestalo.

  3. K porozumění mezi státy by možná chtělo více takových živých portálů, jak to udělali mezi Lublinem (Polsko) a Vilniusem (Litva). Ukázka BBC zde: https://www.youtube.com/watch?v=TRvbxiCj79E
    Například takové propojení mezi pražským Václavským náměstím a lvovskou / kyjevskou třídou Stepana Bandery by našincům pravdivě vykreslilo těžký život válkou zkoušeného obyvatelstva.

    1. Jó, na české straně to „OKO“ na schodech Národního ukraruského muzea“ nad Václavským náměstím s modrožlutým bannerem za zády a na druhé straně „OKO“ se sochou národního hrdiny Stepana Bandery?

    1. Takže jediná překážka v prodeji je nález nepovolené salmonely.
      Ostatní detaily obsažené v mase jsou nepodstatné.
      Tohle fakt občany placené kontrolní orgány státu tolerují?
      To mě teda poßer!

  4. PivoJ doporučuje návštěvu Pitěru, já doporučím Mamajev Kurgan ve Volgogradu.
    Zažil jsem chvíle, kdy novomanželé děkovali svým padlým předkům za to, že žijí a mohou založit rodinu.
    Brečeli všichni svatebčané.
    Dokonce i já, pravověrný potomek soudruhům drangujících na Osten. Za to jsem pak vychtěl pozvání na veselku a výslužku. Prostě zištný gorol se neztratí ani v ruských stepích.

  5. Všem chciválkům doporučuji návštěvu Lenin , co to plácám, St. Petersburgu.
    V bližším centru (Zaječí ostrov) jsou ulice pojmenovány 23. linie, 22. linie, …, až k té první.
    Také doporučuji navštívit Náměstí Vítězství.
    Je to takový velký kruháč (jak jinak v Rusku) a uprostřed je zahlouben pod povrch památník obráncům Leningradu a muzeum.
    Památník má kruhový tvar.
    Z jedné strany začíná nápisem „900 dní“, z druhé strany „900 nocí“.
    Je to emocionálně strašně silné místo.
    Kdysi jsem dal ty fotky na fakingbůk spolu s komentářem, že tuhle zemi nikdy západ vojensky neporazí.
    Do jedné minuty byl příspěvek smazán.
    http://imgway.cz/s/djT1
    http://imgway.cz/s/djT0
    http://imgway.cz/s/hw21

      1. Pro Emu:
        Bydlel jsem v privátě na Něvském prospektu a celé dlouhé dny a bílé noci chodil po městě. Jezdil metrem a autobusem. Spal jsem málo. Mluvil s pouličními zpěváky a malíři, s opilci v přístavu, s dělníky v továrních čtvrtích i s bezďáky na březích zálivu, kteří mě pozvali na uchu. Fotil jsem i žebráky na náměstí Alexandra Něvského i vojáky, veterány, kteří zpívali Vysockého písně (moc dobře) a vybírali tak peníze na rodiny padlých ve všech možných válkách. A lidi dávali, ten stovku ten dvě. Ne turisté, místňáci.
        Po Velkém Mořském chrámu na Kronštatu mě začal doprovázet jeden z mnichů, který viděl, jak jsem se zarazil při pohledu na obrovskou vysokou klenbu. A viděl mladé holčice v upnutých džínách, nalíčené podle poslední módy, ale s povinným šátek na hlavě, jak se modlí a líbají s úctou ikony. (Ten šátek si mohly půjčit u vchodu.)
        Když jsem chtěl koupit pár krajíčků oschlého chleba pro vrabčáky, tak mi paní v budce vynadala, když jsem chtěl zaplatit. Nelze! Ptáčci jsou přece od Hospodina!!
        (Na San Marco v Benátkách si zrní pro holuby musíte koupit a není levné.)
        Navštívil jsem i Dům rádia, kde mi kolegové ukázali, jak tam pracují a zjistil jsem, že jsou na tom jako my. Technicky stejně, ale dobré práce si tam váží více. I kvalitních lidí. Zakecali jsme se na dost dlouho.
        Seděl jsem dvě hodiny na patníku před chrámem na Zaječím ostrově, a poslouchal, když tam byla soutěž zvoníků.
        Ale neviděl jsem ani Auroru, ani Ermitáž. Zato jsem v přístavu náhodou narazil na ledoborec Krasin. Jen tam tak stál. Šedý a daleko menší, než jsem si ho v dětství představoval.
        Tenhle národ přece nelze porazit! Za každým jedním Rusem je totiž cítit těch dalších 140 miliónů.

        1. Nebyla jsem tam jen jednou , takže jsem prolezla vše sakumprásk a ne jen tam, a ať to bylo kde bylo, v západních republikách neboBaku, Tbilisi , nahoře na kopcích, i dole u moře, všude byla taková zvláštní sounáležitost, nerozdělovalo je ani nábožemství, ani národnost. Nevím jak to sověti dokázali a kam se to všechno podělo.

        2. Já jsem v Rusku byla jen jednou v pěti letech. Ale vždycky jsem hodně četla. Včetně ruských i sovětských knížek, pro děti, mládež, klasická díla, knížky více či méně současných autorů. Myslím si, že z nich jsem se přece jenom něco naučila o ruském národu a souhlasím s vámi. Takové lidi ko-za porazit nemůže.

    1. Leningrad-Piskarevský hřbitov. Trávník a asi deset metrů dlouhé a dva široké jakési pahrbky. V každém tisíc lidí. Ticho a tichá hudba, Brečel jsem jak želva

  6. Nepodceňujte Českou republiku!

    Tři česká města, například Liberec, mají mezi čestnými občany města Heydricha!

    Češi vždy milují své vrahy! Nebo ještě lépe genocidníky.

    Kdyby Koněv nebo Sovětský svaz chtěl vyvraždit Čechy, tak mu stavíme tři pomníky v každé ulici. Ale oni nás zachránili, a takovou podlost Češi nepromíjejí!

      1. Možná máte pravdu.

        Gró mého příspěvku bylo ovšem v tom, že se Kamila Samková hluboce mýlí. Češi vždycky (od roku 1989 zcela určitě a nepřehlédnutelně) adorovali své vrahy a nepřátele. A plivali po těch, kdo pro Čechy udělal něco dobrého. Je to tedy přesně naopak než tvrdí Karla Samková.

        Dokonce i Rajchlova strana PRO jde v těchto šlépějích. Slovy Vacka – vše dobré (tedy to žádoucí – vraždění a zrady Čechů) přišlo ze Západu. A vše špatné (tedy záchrana a pomoc), jak se vyjádřil Vacek – přišlo z Východu. Pro mě je nacistická strana PRO nevolitelná, protože vlastizrádce volit nebudu.

        Jen se divím, co píše Klára Samková, protože v České republice se vrahové adorují. Ať je to nacista, vraždící migrant, nebo utečenec před válkou dávající petardy ženám do vagíny nebo znásilňující v Plzni.

        Vrah byl vždy v ČR od Havlovy éry na prvním místě ve váženosti a uctívání. Tak co to Klára Samková vlastně tárá?

        1. Mám stejný názor. Česká obslužná elita si vždy libovala ve strategii (patologii) podlézání, viz https://web.litterate.cz/clovek-plazici-se-zivotem/

          Vatikánská fligna se svatým Václavem také vytvořila modlu, aby poddaný lid zapomněl na nebojácného Boleslava. Lži, svár, vyhrožování a násilí jsou osvědčené nástroje, jak zákeřně rozdělit a ovládat mírné obyvatelstvo Čech a Moravy.

          1. Není tomu tak. Žijete v omylu, na jehož rozšíření má zásluhu i pozdější pan president Miloš Zeman. Doporučuji dostudovat např. Petra Bahnička.

            1. Asi jste myslel Petra Bahníka. Pro mě je asi takovou historiografickou autoritou jako Ján Mlynárik nebo Tomáš Krystlík.

          2. On na tom Václavovi začal usilovně pracovat už sám Boleslav. Já se zase držím pro toto období Třeštíka 😉

        2. Miroslav Ponkrac: Čestné občanství v těch městech většinou udělila radnice, kde tehdy rozhodovali ještě sudetští Němci a potom to tam zůstalo, buď na se zapomnělo nebo část historiků nechtěla dodatečně seznam čestných občanů měnit, protože to považovali za svědectví o historii a něco k poučení se. Samozřejmě o to byly spory.

          1. Jak rychle byla odstraněna Těreškovová z čestného občanství?

            Tady máte odpověď. Češi nacisty, esesáky a psychopaty milují a adorují.

            Proto nechápu, proč je Klára Samková tak úplně mimo. A jestli její další postřehy na jiná témata jsou podobně zcestná, tak potěš pámbů!

    1. To je zase canc, čekám kdy budeme oslavovat Heydricha, kdy po něm pojmenujem ulice. Ono už první vlaštovky jsou, sice Kanaďané narazili, což asi nečekali, dyť ten dědek má už skoro 100 let.
      Ale na Ukrajině tam to jede, Šuchevyč, Bandera to jsou zcela noví hrdinové, nedávno spomenutý Babí Jar, největší hromadná vražda a on dement z USA Blinken, po rodičích opět Ukrajinec, napíše:“
      Před 82 lety nacisté zavraždili 34 000 Židů v Babím Jaru. Sověti pohřbili tuto historii, kterou dnes Putinova vláda manipuluje, aby poskytla krytí ruskému zneužívání na Ukrajině. USA se zavázaly k spravedlnosti pro ty, kteří přežili holocaust, a k odpovědnosti za zvěrstva“.

      1. Adorace vraha českých vlastenců Reinharda Heydricha byla českou bruselvizí předvedena při tzv. historické rekonstrukci přímým přenosem při loňském výročí jeho likvidace českými parašutisty.
        Heydrich se obléká, Heydrich snídá, Heydrich sedá do auta, Heydrich jede do Prahy, Heydrich je přepaden = nejkratší sekvence přímého přenosu rekonstrukce.
        Vyvolení představitelé vlády plácající si játra v proslovech.
        To už členové historických klubů opustili tohle panoptikum oslavy tohoto vraha a autora genocidy českého národa.

  7. Teď se tu řeší Koněv, před nedávnem se řešili Václav a Boleslav, čekám, kdy dojde na řešení Sámovy říše a na věrozvěsty Cyrila a Metoděje. Možná se dostaneme až k pračlověkovi Janečkovi.

    Neboli – vyprázdněné debaty, slova, nepodložené argumenty a hlavně – všechno zcela zbytečné.
    Někdo něco napíše, uleví si…
    Na věci se nic nezmění.

    Poznámka:
    Vypadá to, že tady není o čem diskutovat. Tady, v bývalém „Ocelovém srdci republiky“ byl poslední „záchvat spravedlnosti“ po roce 1989. Ne moc silný. Gottwaldova je teď 28. října, Náměstí lidových milic je Masarykovo, Osvoboditelů je Sokolská, Leninova je Hlavní. Od té doby nic. Ruská ulice je pořád Ruská, Matrosovova taky, Gagarin tu má svoje náměstí. Gogolova je Gogolova, Šiškinova Šiškinova atd. Holt tu nemáme tolik vysokoškolsky vzdělaných jako v Praze a když, tak jsou to inženýři, kterým je politika ukradená. A ušetří se i dost peněz. Praze ty „emoce“ přeju. Asi nemají co na práci. [;>))

  8. Skutečná historie národa je napsána tak, aby byla pro lidi zdrojem poučení a povzbuzení. Názorný příklad: Žižka byl pro nás příkladem, že když se moc chce a jde na to správně a s plným nasazením, dokážeme i nemožné. Sedláci u Chlumce příkladem toho, že může být naše věc sebespravedlivější, když na to jdeme blbě dostaneme přes hubu. To je zdravá historie zdravého národa. Jiné národy mají jiné osobnosti a jiné události, ale v podstatě je to to samé.
    Otrocká dušička se pozná podle toho, že její nositel nechce být otrokářem, ale kápem nad spoluotroky. Pokud je takový člověk intelektuálem, obvykle kazí spoluobčanům historii. Ůvodní odstavec tedy přepíše například takto: „Žižka byl lupič a my Češi jsme vždycky byli sedláci u Chlumce. To si pořád opakujte. Je tedy nutné poddat se pánům od západu, od kterých vždycky přicházelo dobro a JÁ, který jsem to odhalil vám, bídáci a ubožáci budu dělat šéfa.

    1. Zrovna Žižka je docela kontroverzní osobnost. Podle dějepisu hrdina, ve skutečnosti lapka a vymahač výpalného….

      1. Ale houbeles. Jmenujte nějaké významné západní historické osobnosti, které nemají na rukou krev, nekradli a neobohacovali se na úkor jiných, případně se to nedělo za jejich panování atd. Kontroverzní si ty naše vlastní osobnosti děláme my, respektive západem (nejčastěji Němci) placená pakáž, která se vydává za „odborníky“ a „historiky“. Fakt by mě zajímalo, který jiný národ má takovou potřebu permanentního sypání si popela na hlavu.

      2. Houby s octem.
        Přečtěte si asi nejlepší životopis od Petra Čorneje: Jan Žižka .

        Má to sice nějakých 600 stran, ale stojí to za to.

      3. alešku blbečku

        žižka se postavil německým vydřiduchům, katolické nadnárodní falši a zločinné nadvládě a části feudálních zaprodanců a cizáků

        byl to hrdina, ty hovno

      4. Rovněž doporučuji dostudovat – např. Pekař, nebo aktuálně Čornej. Není to čtení na 20 minut a za 20 korun, ale stojí za to.

      5. Co myslíte jiné národy – jak hodnotí své panovníky třeba Británie, Španělsko, …? Prezentuje je jako zloděje, masové vrahy, otrokáře atd? Nebo je oslavuje? Třeba Britové kolonizovali půlku světa – přitom vyvraždili řadu domorodých národů, kradli co mohli, obchodovali s otroky nebo je přímo „lovili“ atd. – vše pod patronací jejich králů a královen.
        Dnes žijeme v úplně jiném světě než byl před mnoha stoletími – středověk byl tvrdý boj o život a myslet si, že tehdejší panovníci byli nějakými světci je naprosto naivní.

      6. mě vždycky fascinoval francouzskej národní hrdina napoleon. taková osobnost, tak slavná historie! šestapůl miliónů mrtvejch!
        proti tomu je žižka jenom takovej přizdisráč …

    2. Přesně tak…Kde ty loňské sněhy jsou. Uměli jsme jaderné reaktory, měli jsme vyspělé zemědělství a bez dotací z EU. To Poláci neměli co jíst a dnešní zemědělství mají jen z dotací EU.
      Měli jsme tryskové stavy v textilkách, které nám okopírovali ti chytří Japonci.
      A vyráběli jsme letadla, který jiný stát naší velikosti tohle uměl, Slovensko zase vyrábělo tanky, ty staré se posílaly na Ukrajinu. A hořely stejně nebo méně než ty německé, britské či jiné, teď tuším americké. Ta válka na Ukraruině ukázala, že západ je jen navoněná bída.

        1. Já s vámi všemi souhlasím ,ale souhlasil by Vacek a strana PRO? A tedy i Rajchl a spol.? A Vidlák mě zklamal, nechci ho úplně odepsat ale napsat, že si lidsky Vacka váží, když ten chlap (Vacek) řekl to co řekl a moc dobře si byl vědom, že lže. Jak si můžete Vidláku vážit někoho kdo vypouští z huby takové lži? Nechápu Vás.

  9. Jen tak dotaz – tím obligátním – myslíte to muzeum v jednom z těch opravených co přežili celou tu činu? Bylo ti poblíž nádraží okolo stromy. a nabité fotkama dost drsnýma. Ju a vyšlápla jste si schody…..nahoru?.

  10. Někteří dějiny chápou jako orloj. Jako panoptikum toho, jak se pohled na dějiny mění. Orloj je kulatý a čas nezastavitelný, jen počet figur je konečný a tak dojde na recyklaci. Jen lidé budou „stejní“. Příroda ani zdaleka není dokonalá.

  11. Co čekat v tom hloupém pražském závodu v ODStraňování, které započal všech pravicujících mameluků vzor – obtloustlý Novotný z Řeporyj.

    1. Jednou mu tu tyčku s náckovskou helmou dějiny zarazí hluboko do toho otvoru, který má omylem od přírody dvakrát, přičemž jen se kterýkoli z nich kdykoliv otevře, padají z něj jen výkaly.

  12. Historii píšou vítězové, poražení historii přepisují …. Ale odmítanou a zatajovanou minulost nelze přepsat, ta se vždy znovu vrátí aby se krutě připomenula, když na ní lidé zapomenou …

  13. Po odstranění Koněvova pomníku vyvstává otázka, co na jeho místo. Stávající skřet zdravící soukmenovce u kravína bude vbrzku přemístěn na důstojné místo v jihozápadní části Prahy – přece jen obřadní pouť až do Dejvic je přes kopcovitý terén multikárou poměrně náročná. Dosud se podařilo shromáždit tyto návrhy: Samozřejmě se nabízí možnost sochy paní Madlenky, zajistivší svobodu, mír a demokracii na blízkém východě za přijatelnou cenu půl milionu dětí, dále sousoší hrdinské bratrské skupiny provádějící odvážný odboj podřezáním svázaného, pochopitelně dobrotivý správce zcela autonomního protektorátu, který byl ve vykonstruovaném procesu pod ruSSkými hlavněmi nezákonně odsouzen no a mimo úvahy není ani návrh milých krajanů na sochu oběti teroristického útoku, zosnovaného tzv. exilovou vládou tzv. „Československa“. Při této příležitosti by konečně mohla být vyvrácena existence nikdy neexistujícího a neproneseného projevu , o což se již dlouho usilovně snaží pracovníci okolo dr. Krystlíka, nositele řádu říšské orlice II. stupně.

  14. Nevím na kolik může přijít výroba plechové „jmenovky“ pro ulici, která se přitluče na nárožní dům, ale asi to bude v řádu stokorun, odhaduji. Takže náklady nula nula nic… a lidé přejmenování časem akceptují.
    Jedna z hlavních dopravních tepen v centru našeho statutárního městyse se tak přejmenovává pravidelně a na tom, že je celkem hnusná, to nic nemění.
    V hloubi minulosti „Stodolní“ (fakt tam stávaly stodoly), pak dílem Wilsonova a Palackého, ale až s příchodem německých nacistů to nabralo švunk. Nové pojmenování ulice po císaři Svaté říše římské národa německého „Karla IV.) snášeli, ale když jim začelo téct do bot, udělali z ní „Victoria strasse“, což nemělo dlouhého trvání.
    Pak už to šlo ráz na ráz – Stalinova, Moskevská, krátce Ludvíka Svobody, pak opět Moskevská, nyní Americká…. a pro mladou generaci je to už prostě Americká a když řeknu, že jdu na „Stalinku“, mají asi strach, že cestuji do Ruska. Oni většinou nevědí o historii nic a je jim to fuk – jako ta slovenská kravka, co nevěděla nic o vzniku Československa a ani na toho Štefánika si nevzpomněla.
    Možná bude jednou i „Čínská“ a lidé si stejně zvyknou.

    1. Všechno, kde je stará adresa se bude muset upravit (takže třeba razítka firem, různé doklady občanů atd.) – dohromady to řádově budou asi statisíce (náklady na výměnu občanek radnice odhaduje na 200 000), ale hlavně to bude opruz. A úplně zbytečně.

        1. Hmm, nevím jak včil, ale u nás byly furt Masarykova a Kobližná, vždycky postaru, ať byly přejmenovány jakkoliv a kýmkoliv. U těch „nových“ názvů se vždycky dumalo – kde vlastně to je. Zajímavé je že 9,května se ujalo i když nevím jak je to včil> ale zase – „ta u Jakuba k Tomáškovi“. 🙂

          1. Já jako kluk pamatuji jak v padesátých letech jsem byl udiven, když ve Zbečně na mostě byla pamětní deska na postavení Masarykova mostu. Deska je tam dodnes.

        2. To platí lidi – změny zápisu do katastru i veřejných rejstříků jsou normálně zpoplatněny – státem, pochopitelně…

  15. Dovedeno ad absurdum se z pozitivních hrdinů stanou negativní a naopak.
    Porážka Německa v druhé světové válce se začíná prezentovat jako osvobození Německa od nacismu (sic!).
    V další generaci už by mohl být Hitler pozitivním hrdinou, protože přeci bojoval proti Stalinovi…
    a navíc postavil tolik dálnic…dokonce i chemičku v Litvínově…to až komunisti srovnali nedaleko ležící město Most se zemí…

  16. Paní Samková, a co v tom muzeu ruské historie bylo ohledně paktu Ribbentrop Molotov?
    Bylo tam, že Sověti zásobovali nacistická vojska, která tou dobou zaútočila na západ?
    Bylo tam, že Sověti pozatýkali německé komunisty, kteří u nich našli azyl před Hitlerem a vyexpedovali je nacistům do náruče?

    1. Možná tam bylo i to, že později se Německo obrátilo proti SSSR…
      Německo koneckonců i dnes, za války, čile obchoduje s Ruskem. A Němcům vůbec nevadí, že jim někdo udělal díru do plynovodu.

    2. A co tak jet se tam podívat na vlastní oči, broučku?
      No jo, ale to by vlastně vyžadovalo opustit tu bublinku, tak dobře chráněnou před nekorigovanými informacemi a nesprávnými názory 😀

    3. Začal bych Švédy a Švýcary, kteří s Reichem obchodovaly až do jara 1945. Dodávaly fajnovosti jako letecké zaměřovače, optiku, jemnou mechaniku a pod. A Švédi také kvalitní železnou rudu.
      Švýcaři vraceli utečence z Reichu zpět do náruče gestapa.
      Myslíte si, že o tom mají muzea?

      1. No on i tatík prezidenta Bushe Prvního byl jaksi popotahován „pro spolupráci s nepřítelem“. Ale „dal na modlení“ a všechno dobře dopadlo. A otroci z německých fabrik vydělali synkovi na prezidentování.

        1. Stačí se podívat na památník II světové války ve Washinhtonu, tuším z roku 2004, postavil “mladej” Bush: Speer jak vyšitej…

      2. Úplně jste zapomněl na americkou IBM, která pronajímala počítací stroje pro koncentrační tábory a celou válku jim jezdila dělat servis. Pořádek musí být.

      3. Neco zavreli v Japonsku , jo vono to bylo museum lidskych prav ,
        Nesmirna zvedavost, jak poradali az se vyporadali nekde se Stalinem.
        Kdyz nevis, nechapes co se deje kolem tebe ted ,tak na toho Stalina.
        Taky ty lidsky prava , jeste je leckdo prezil. Pachatele se musi odhalovat.
        Napr. japonci diskriminovali. Ktery ? Japonci. Naky japonci a vrahove.
        Mooc spatny ty japonci a obeti sou bez vrahu.
        Nekde se vyporadali /kdo se vyporadal a jak se nevi/, se Stalinem.
        Tragedie naroda rusu a jinych narodu ,
        pod vladou gruzincu a ukru a od 1917 do Ruska nacpanych emigrantu..
        Lidsky prava , ale jen nejaky a pro nekoho..Poucky , ze ..
        Pro jedno hovno nikdo nesmi videt celej hajzl.
        Zvatlavosti malych holcicek , jouro, lejno, burbock,nerudova ,cernochoda, atd., jako vzdy a vylhanych psycho analytickych pohledu , plnych klise a prazdnoty..

      4. Ve Švýcarsku je muzeum v obci Diepoldsau, kanton Sankt Gallen. Tudy procházela většina uprchlíků a byl tam přijímací tábor. Je to v něm popsáno s upřímností, včetně nepříjemných fakt.

    4. Mimochodem – SSSR byl jaksi poslední, kdo smlouvu s Hitlerem podepsal. On s Hitlerem někdo podepsal i smlouvu o nás (bez nás). A první v tom podepisování byli Poláci, oni totiž předpokládali, že spolu Německem přepadnou SSSR. A do poslední chvíle to tak vypadalo.
      Stalin samosebou věděl, že Hitler po něm půjde, ale potřeboval čas. Za každou cenu.
      A kdyby ho neměl a kdyby neměl ten kus původně ruského území, skončili by naši předci v mýdle nebo jako krmivo pro patagonské tučňáky.

      1. Tak hlavně tu smlouvu Sověti podepsali až koncem srpna 39, poté, co se od jara marně snažili uzavřít protiněmeckou smlouvu s FR a GB . Ti západní křiváci ani nebyli schopni říci, že nemají zájem. Jen jednání protahovali. Známý je případ, že Britové posílali na jednání politiky ve výslužbě , bez jakýchkoli kompetencí. Prostě byla snaha Hitlera nasměrovat na východ.

  17. „Nikdo, NIKDO nebyl z historie vyloučen. Ani vrazi, ani oběti. Protože ti všichni představovali historii národa.“

    To je důležité i pro nás. Všechno, co je za námi v našem prostoru, je NAŠE. Jak dobré, tak špatné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *