28 února, 2024

Proč jsme tady?

Krátký úvodník pro Foldynu:

Přátelé, v Praze jsem už od včerejška. Jako obvykle jsem měl naplánovanou celou řadu setkání. Tentokrát přímo na půdě poslanecké sněmovny. Ivan David, Jiří Kobza… zajímavé povídání, které si zaslouží samostatný článek. Tedy, ono si to zaslouží víc článků, protože mít možnost si proběhnout celý ten komplex budov, to za to stálo. Ale o to teď nejde. Byla to taková řízená náhoda, ale měl jsem možnost si posedět s Jaroslavem Foldynou.

Hned na úvod se ho ptám, jak dopadla SPD v severních Čechách… „Ty vole, výborně,“ říká mi. „V Děčíně jsme nechali za sebou Piráty, nechali jsme za sebou ODS a jsme druzí za hnutím ANO. Jsme dost silní, abychom s ANO udělali koalici a už se jedná.“ Oči mu svítily, má spoustu plánů, které nemohu dopředu prozradit, ale ten chlap je prostě autentickej, opravdovej a hlavně s i vůbec nic nedělal z prostředí poslanecké sněmovny a mluvil, jak mu zobák narostl.

Normálně tam nahlas mluvil o migraci, o tom, co na nás chystá EU, co se s tím musí udělat… a že zítra jde vystoupit na demonstraci tady v Praze, protože je nutné se spojovat a ne rozdělovat. Že se tam s Rajchlem klidně obejme, protože v této chvíli jde všem o stejnou věc. Projev měl už nachystaný, mohl jsem ho zkouknout… bude dobrý. A kolem chodili všichni ti libtardi od Starostů a Pirátů, poslouchali ten jeho lví řev, ušklíbali se, ale drželi se pěkně dál.

Takže až budete řešit, na které straně teď stojí SPD, jaké podrazy se kde dějí a kdo za to může, tak si dneska poslechněte Foldynu a budete mít jasno. Já si s ním hned potykal a pozval ho na zabijačku, protože on bude studnice nekonečných příběhů o české politice. Hned jsme byli na stejné vlně. On se na ty lidové protesty dívá stejně jako já a naprosto přesně ví, co je teď třeba udělat.

Z Foldyny vám neukápne slza sentimentu, ale chlapsky se s ním pobavíte. Ten obličej Olgy Richterové, na ten fakt už nikdy nezapomenu.

A teď už dnešní text:

V neděli se mi ozval organizátor olomoucké demonstrace, jestli bych tam nechtěl vystoupit. Musel jsem mu odpovědět, že ne, protože budu na demošce v Praze. Jednak musím jít příkladem, když tam lidi svolávám a jednak tam mám naplánovanou celou řadu rozhovorů a ledacos si musím zařídit. Tož mi odpověděl, že pokud mu pošlu nějaký text, tak ho lidem přečte.

Tak jo, najednou je to jiné, než mé dlouhé články. Teď by to chtělo něco hutnějšího. Pár dobře poskládaných vět. Nu což, pokusím se. Ale pak jsem si řekl, že to chce i nějaké vysvětlivky. A nakonec je z toho celý text, který se k dnešku docela dobře hodí:

Přátelé, v posledním týdnu jsme mohli ze všech stran slyšet, jak zbytečné je naše počínání. Stejně se nic nezmění. V této zemi se vláda mění ve volbách a ne křikem na ulici. Demonstrace jen upustí páru a zajistí klid na práci naší fialové vládě. Jsme jen parta dezolátů a proruských zaprodanců. Organizátoři jsou už teď sprostí podezřelí. Různé obskurní straničky a hnutí si tu jen přihřívají polívčičku. A stejně se nic nezmění, volby jasně ukázaly, že lidi nemají zájem… vynechal jsem něco?

Proč tu vlastně jsme?

Jsme tu, protože předseda vlády je kretén!

Jsme tu, protože se nechceme smířit s rozvratem všeho, co jsme získali. Nemůžeme se už dívat na to, jak nám zemi rozkrádají pod rukama, jak musíme levně prodávat elektřinu vyrobenou v našich elektrárnách a pak ji draze kupovat zpátky. Nesneseme už, že nám EU ústy německého kancléře bere právo veta, abychom už nemohli do ničeho kecat. Nelíbí se nám válka na Ukrajině a ještě víc nám vadí, že vláda fouká do cizího ohně, protože to po ní kdosi požaduje, ale všechny problémy vyžíráme my v podobě drahých energií a vysokých cen. Vadí nám, když se nám premiér vysmívá do očí a ministr Hýkela nám představuje řešení v podobě zastropování na nejdražších cenách v Evropě. Štve nás, když nám vláda doporučuje žebrat na úřadech o sociální dávky jako jediné možné řešení. Pryč s takovou vládou.

Nechceme žebračenky. Chceme levné energie. Nechceme válku, chceme mír. Nechceme střílet, chceme jednat. Nechceme ve vládě bandu neumětelů, chceme odborníky. Nechceme se rozpustit v Evropě, chceme být samostatný národ. Chceme zpátky naši zemi.

Jsme tu, abychom se mohli podívat do očí našim dětem a našim vnukům. Abychom jim mohli jednou říci, že jsme zachraňovali, co se ještě zachránit dá. Jsme tu, protože bychom se museli hanbou propadnout, kdybychom teď seděli doma a jen nadávali u televize. Jsme tu, protože nehodláme mlčet, nehodláme zavírat oči a budeme se bránit. A pokud to v poslanecké sněmovně nikdo nepochopí, tak se budeme bránit tady na náměstích. Jsme tady, abychom byli slyšet!

Vládo! demisi!

Tak snad to tam v Olomouci přečtou….

Vy, co teď máte víru a jdete demonstrovat, vy pak budete moci vznášet požadavky. Vy, co dneska stojíte na náměstích, organizujete to, mluvíte tady a snažíte se spojovat a sjednocovat, vy pak budete v čele. Vy, kteří vydržíte, kteří se nevzdáte po prvním neúspěchu, vy budete nastolovat nové pořádky. Ať už po volbách nebo po revoluci.

Jestli si někdo myslí, že lidi zůstanou sedět bez práce ve zmrzlých bytech, tak je na omylu. Pokud bude zle, tak jich bude na náměstích tolik, že proti tomu rok 89 bude slabý odvar. Propouštění už začalo. Volkswagen ani nezakrývá svoji snahu odstěhovat výrobu někam, kde jsou levnější energie (třeba Rusko je na tom z tohoto hlediska docela dobře). Zavírají skláři, sušení obilovin je v podstatě nerentabilní, ceny v obchodech stále stoupají. Zima je na krku. Jestli na dnešní demonstraci bude méně lidí, tak počkejte, co bude v listopadu. Náměstí budou praskat ve švech. Ne kvůli Rajchlovi, Havlovi nebo Noveskému. Ale kvůli zimě a bídě.

Teď se jen tříbí, kdo to myslí vážně a kdo se jen chtěl přiživit. Kdo to dělá pro vlast a kdo to dělá pro sebe. Kdo umí spojovat a kdo to neumí. Kdo umí zatnout zuby a dělat alespoň malé kroky a kdo by chtěl všechno hned a pokud možno bez úsilí. Možná právě to byla chyba roku 89. Bylo to příliš snadné. Změna režimu byla víc dárek než práce. Možná proto to pak mělo tak malou cenu a ideje brzy převálcovaly prachy.

Takže – trikoloru na hruď, placku s vidlemi na rameno a pojďme jim zahulákat do oken.

PS.

Ano, budu v Praze. Počítám, že hodinu před demonstrací už budu vedle vchodu prodejny Baťa z Václaváku. Obligátní černý klobouk bude, ale tentokrát na něm budu mít už rovnou odznak s vidlemi. Od přátel jsem dostal celou velkou krabici odznáčků. Jsou rychlí, udělali je. Budu je mít sebou. Pokud mi budete ochotní přispět na moji činnost, za odměnu dám odznáček. To víte, sice jsem zaměstnaný (moji dlouholetí čtenáři vědí, že jsem nepatrným zaměstnancem v jedné z mnoha za Babišových firem), ale už podnikám kroky, abych měl volnější ruce.

397 thoughts on “Proč jsme tady?

 1. Míň roboty,
  kratší biče,
  levné pivo,
  vlhčí piče.

  Tohle po vás žádáme,
  jinak pokoj nedáme.
  Pak vám budem oddaní,
  Vaši věrní poddaní.

  1. Krasa, takto vystihnuta podstata v kocke, vlastne ehm v kosoštvorci.
   toto by mali precitat na demoške v olomouci ako vidlakov odkaz 🙂

  1. Ále no jo… Zrovna tohle bych Foldynovi nevyčítal, přinejmenším ne v obecné rovině. Záleží na kontextu.

   Jako bych slyšel svoji kamarádku, jemnou, ač životem jemně omlácenou intelektuálku, ana mi emfaticky, snad i trochu s gustem vypráví o poměrech v jiné, taktéž intelektuální rodině: „(…) Ty vole, vona přišla a řekla jim [svým rodičům], že…“ A co jim řekla, taky za to vskutku stálo. Pokud si teď nepletu dva příběhy dohromady, holka je dnes po smrti.

   Doba žádá odpovídající výrazové prostředky. Ale to pořád je jen zavádějící, nepřesná formulace. Přiléhavější by bylo říci, že doba žádá odpovídající škálu výrazových prostředků. Nejhorší, co se v tomto směru může stát, je utonout v žvatlavém politicky korektním newspeaku, rozleptávajícím jakýkoliv vztah mezi promluvou a realitou a předem tarasícím všechny cesty, kterak tu realitu učinit snesitelnější. Samozřejmě kvůli tomu člověk ještě nemusí mluvit jako kanálník. Nebo alespoň ne neustále.

   Co by dnešku říkal Masaryk, si představit vůbec neumím.

 2. Za pouhé hloupé cancy,
  zas hrozí kriminál.
  Osud nám přihrál šanci,
  pak si ji zase vzal.

  Nehledě na modlitby,
  nehledě na oběti.
  Novou snad budou mít
  až děti našich dětí.

  Hloupost se v paláci
  zakrývá parapletem,
  Požár se nehasí,
  jen mává kulometem.

  Kdejaký oficírek,
  chce vládnout téhle zemi.
  A lidé jak slepí jsou,
  hluší a taky němí.

  Nuž, svatý Václave,
  patrone naší země,
  co sis to jen vybral
  za prapodivné plémě?

  Jedni se rádi škorpí,
  druzí zas hašteří.
  Nejsou ani tak hloupí,
  jen sami si nevěří.

  Zatím pánové nade všemi,
  za dveřmi, potajmu,
  prodali naši zemi
  za lajnu kokainu.

   1. Krásné verše,
    ale, proč je státní svátek na Václava?

    Že je svatý? Tím ho udělala katolická církev. Protože katolizoval zemi na straně jedné a proto, že uznával vůdčí postavení Německa, s nadřazeným církevním klérem v Řezně.
    120 párů volů, jede do Němec, hřivny stříbra k tomu, co to za divnou věc…

    Jestli se někdo zasloužil o stát, tak to byl bratr Boleslav. Na rozdíl od Vaclava, který raději meditoval v kostele a chystal církevní obřady, náš stát pevně etabloval ve střední Evropě, právě Boleslav. Václav vkaslnmalwmu kmenovému nebo rodovému území, ve středních Čechách. Boleslav kromě Čech na dnešní Moravě, sahající až k Dunaji a na východě do Pováží, v dnešním Slezsku a Lužici, Krakovsku a na východ až na Červenou Rus, dnešní Halič. Sice se pak německému císaři podrobil, ale star už byl natolik významný, že ho císař nemohl zničit.
    Kdyby nám vládl Václav a nedošlo k nehodě v Boleslavi, čekal nás osud Lužických Srbů…

    Z dalších významných, kteří stáli u přelomů dějin, to byl Oldřich a Břetislav. Pak Přemysl Otakar I. Pak Karel IV.

    1. Tak vzhledem k tomu, že slavíme Václavovu smrt (nikoli narození), tak je to myslím dobře. Smrt prosaského kolaboranta (nevím, jak jinak ho označit)) vždycky stojí za oslavu .

  1. Co mi to děláte, potí se mi oči.

   Zrovna tu mám dvě krásné inteligentní vnučky, jejichž rodiče , rovněž inteligentní, oblíbení a respektováni u svých podřízených, si stále myslí, že je to jen krize, která se přežene. Tak zatím rodinu jen zabezpečili na zimu tím, že si pořídili krb. Je to přesně, jak to včera na tiskovce říkali organizátoři demonstrace. Lidé , kteří pracují (a neživí je tlachání o hovnu) na odborné úrovni, dělníci i inženýři přijímají jen informace z veřejnoprávních médií. A jak jsem se právě u nich přesvědčila, stačí pomluva toho, kdo jde proti nim. Začala jsem mluvit o panu Nielsenovi – a reakce? To je ten co si vyplácí se sbírky tučné odměny? Podruhé jsem začala o demonstraci. Koukli se, kdo tam vystupuje – jo Volný, tak to mi stačí. Tak nějak mi dali dost najevo , že jsem jen stará hloupá ženská, a protože mám jinak krásnou rodinu , tak zatím už mlčím.

 3. Vidláku, já se omlouvám, ale následovný odstavec se mi vůbec nelíbí:

  „Vy, co teď máte víru a jdete demonstrovat, vy pak budete moci vznášet požadavky. Vy, co dneska stojíte na náměstích, organizujete to, mluvíte tady a snažíte se spojovat a sjednocovat, vy pak budete v čele. Vy, kteří vydržíte, kteří se nevzdáte po prvním neúspěchu, vy budete nastolovat nové pořádky. Ať už po volbách nebo po revoluci.“

  Působí to na mě hodně manipulativně. Myslím si, že opravdová změna spočívá v tom, že lidé si uvědomí, že nepotřebují a ani nechtějí, aby je někdo vedl, nastoloval jim nějaké nové pořádky. Každá taková změna formou voleb nebo revoluce je jen kosmetická. Vždy když se začne blížit bod zlomu, parazité to vycítí a přidají se na tu „správnou“ stranu. Začnou budovat onen nový „spravedlivý a lepší“ systém. Jsem přesvědčen, že jediná opravdová změna je skrze uvědomění. Kdy člověk přijme zodpovědnost sám za sebe a najde i odvahu říct systému ne. Aby nedošlo k nějakému nedorozumění, nejsem proti té dnešní demonstraci, právě naopak, poslouchal jsem pana Vrábela a myslím si, že je to člověk na správném místě a dokáže inspirovat mnoho lidí. Proto se mi nelíbí Vaše dnešní rétorika, která pro mě vyznívá stylem „kdo nejde s námi jde proti nám“. Myslím si, že ani organizátorům samotným nejde o to, získat na svou stranu slepě zfanatizovaný dav, ale mají zájem na nějakém probuzení. A takoví probuzení lidé nebudou chtít ve svém čele žádné vůdce, maximálně přijmou někoho, kdo na sebe vezme tu zodpovědnost dělat správce těchto veřejných věcí a to navíc pod podmínkou, že budou mít možnost podílet se na spolurozhodování. Ale tento systém politických stran, kdy je jedinou a navíc iluzorní možností nějak zasáhnout jít k volbám, je prostě už pro spoustu lidí nepřijatelný. To je i částečná odpověď na tu mizernou volební účast, nelze to vše svádět na lhostejnost a lenost lidí.

  1. Jak bych slyšel Blyštivého Signalistu, jen modifikovaného pro dnešní den.
   Nebo jsem Vás nepochopil.
   Bez organizace nic nefunguje. Když třeba mimo civilizaci třeba havaruje letadlo, vemte jed na to, že do tří dnů se mezi přeživšími nějaká struktura, organizace vybuduje. Sama.

  2. Cit.: „…Kdy člověk přijme zodpovědnost sám za sebe a najde i odvahu říct systému ne. …“
   Že jsem tak smělý – jak se to dělá?
   Nevím totiž o tom, že by Kotlinka disponovala soupravou neobydlených ostrovů nebo rozsáhlými liduprázdnými územími, kde by se ti, co řekli systému „Ne!“, mohli usadit a žít spoléhajíce se sami na sebe.
   Všichni ostatní se musí nějak směstnat na hustě osídleném mrňavém území s nedostatečnými zdroji a žít alespoň vedle sebe, když už nedokáží žít pospolu.
   Ani Ládik!!! nebo Alef nemohou systému říci „Ne!“.

   Jinak jsou Vaše úvahy hodny minimálně zamyšlení se nad nimi.

   1. Jak se to dělá? No na to není žádný návod, to musí každý sám podle sebe a za sebe, dle svých hodnot. A samozřejmě musí být připraven nést následky svého chování. Není nutné odstěhovat se na pustý ostrov, ale prostě jednat v souladu sám se sebou. Často jsou to zdánlivé maličkosti, ale velmi důležité mi přijde vyjádřit ten nesouhlas.

 4. Vidlakove kydy som rad cital najma kvoli clankom o globalnej politike. Posledne tyzdne je to ale stale len dokola Fiala, volby, demonstracia, petikolka atd. Ani slovo o tom, ze niekto fritzkom odpalil obidva nordstreamy a dosledky pre strednu europu, ani slovo o volbach v taliansku.
  Viem, ze vidlakove kydy su primarne pre ceske publikum, no citalo ich aj vela ludi zo slovenska. A pre mna ako nececha su v poslednej dobe uz uplne nezaujimave. Takze ich uz ich zo svojho ranneho prehladu vacsinou vynechavam. Za mna by sa mal vidlak venovat aj inym temam ako boji proti fialovi. Inak uplne strati zahranicnych citatelov. Aj ked chapem, ze je mu to jedno, lebo tí v cechach nevolia.

  1. Tak o tom jakožto (zřejmě) Slovák napište Vy, máte to z první ruky, co se u Vás děje.
   O nordstreamech a dalších globálních záležitostech se zde píše v komentářích.

   1. Ja viem , kde slovensko smeruje, a ze uz zrejme prekrocilo „horizont udalosti“ a cesta spat je nemozna.
    Ja nevravim, ze mate pisat o slovensku, no uvital by som vas pohľad na znicenie Nordstreamov, dopady pre nas a moznu reakciu rusky, komentar k volbam v Taliansku atd. Proste aj nieco ine ako stale dokola ceska politicka scena a 159. navod ako polozit Fialu.

  2. Souhlasím.
   Kolem voleb bylo pochopitelné, ze česká politická scéna byla primární téma.
   Ale mám dojem, ze v tuto chvíli se téma zacyklilo do neprinosnych a konfliktních debat.
   Osobně nevidím velký přínos rozebírat českou alternativní scénu zleva zprava dle sociologických studií a hádat se do krve zda SPD, ANO nebo PRO. Ideál není nikdo a nyní po volbách se ani není nutno vymezovat.
   Za sebe bych uvítala dát opět více prostoru mezinárodnímu dění, které bohužel akceleruje velmi nebezpečným směrem.
   Je pochopitelne plně v kompetenci zakladatele, vidlaka a diskutujících, jakým směrem se budou ubírat, ale nereflektovat mezinárodní události posledních dnů je chyba .

   1. Já myslím, že je to především v kompetenci autorů. Podívejte se do galerie, co jich tam je, ale až na pár výjimek, které chválím, píše pouze Vidlák.

    Vidlák má své téma, které ho činí tím, čím je. Založte si blog a pište!

    1. Ano, Vidlak neni jediny, kdo muze napsat prispevek.
     Ted je proste cas Vaclavak a je treba tomu udelat propagaci.

     Utok na NS2 (podle me) Vidlakuv komentar urgentne nepotrebuje.
     Jednak je toho vsude dost, dale pak i prumerne inteligentnimu jedinci dost napovi i jenom pohled na mapu,
     A pak snad si jeste vsichni pamatuji, kdo a jak vyhrozoval NS2, kdyby snad nahou mel byt spusten.

     S NS2 nic neudelame, i kdyby Vidlak byl Hercul Poiret.
     Naopak na domaci scene muze Vidlak veci postrcit spravnym smerem.

  3. Zlokokot

   Ono je to i tím, že chce Vidlák do politik. Dříve zde byly zajímavé články. Dnes už jen politika.
   No, do přerodu, jako u Britských listů, se snad nedostaneme!:)

   1. Vidlák? Kdyby nemusel, nešel by. Prostě, nejsou lidi. Vy byste také mohl, a do politické vřavy nejdete. Takže to není z touhy, ale z čirého zoufalství…
    A pokud si to pamatuji, věnoval tomuto tématu několik svých článků…
    Škoda, že si to nepamatujete.

 5. Kochamy pana Foldinu
  ten nas povede, spodinu
  z fialy urobi nulu
  naplni plynovu rulu.
  Ta vlada nas děsila
  vynda Vidlaka ze sila
  na ministerstvo hliny
  ten nikdy nebyl liny;
  z vnitra vymete podvraťaka
  a da tam Asfalťaka;
  aby to dalo smyslu
  Targusa do prumyslu
  a Občana na pracu,
  sviňam do ruky gracu.

  1. Já bych tam dala Z Fialy urobí můru, naplní plynovou růru. 😀😀😀
   Sorry jako
   ( Nevím totiž co je to plynová rula. )
   🤪

  2. Ládiku,
   co nejdůrazněji protestuji!!
   Nehodlám se kvůli ministerské sesli učit jediné perspektivní státní jazyky zdejšího území – ukrajinštinu a angličtinu!

   A bez nich bych mohl coby ministr (nebo mikrostr?) špatně porozumět příkazu svého azovského demotruka (demokratická obdoba politruka)… a jejich prst na spoušti služebního samopalu je prý zatraceně lehtivý!

  3. Když si spolu sednou dva rozumní, jeden se zdravým selským rozumem a jeden teoretik s tituly před i za jménem, kteří se vzájemně respektují, tak z toho spíš vznikne něco použitelného, než když si spolu sednou dva teoretici přesvědčeni o své výjimečnosti.

 6. Tak to jsem zvedavy …. 🤔

  Predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová uviedla, že akékoľvek úmyselné narušenie súčasnej európskej energetickej infraštruktúry je neprijateľné a bude mať za následok najtvrdšiu možnú reakciu.

  1. A tak jen zbyva klasicka otazka Cui bono?

   Nasi spojenci za velkou louzi pocatkem unora slibovali, ze v pripade invaze na UA je s NS2 proste slus… na dotaz, jak je to jako mozne, kdyz neni jejich, se dostalo odpovedi – my muzeme, zpusob si najdeme.
   Polsky ojroposlanec Sikorski na svem twitteru „dekuje USA“.

   Muze se to hodit nasim spojencum za louzi, aby nas krmili svym mirovym LNG?

   Muze se to hodit RF pro zvyseni tlaku na EU ve smyslu, nooo, vite, blizi se vam zima… bez plynu by to bylo blby, co? Tuhle jsme odchytili nejake diverzanty u TurkStreamu, tedka nejaci previti odpalili NS1+NS2, Jamal je davno vyplej, protoze Polaci dali sankce na nas, takze zbyva tranzit pres UA, jenze tam mame spor o tranzitni poplatky, pricemz se nemuzeme ucastnit rozhodciho rizeni, takze je riziko, ze i tohle nepojede…

   Muze se to hodit PL pro zvyseni dulezitosti sveho BalticPipe? Nooo, prave ho spoustime, takze NS1+NS2 proste _nebudete_ potrebovat, chapeme se, ju?

   Obavam se, ze v EK maji o vinikovi predem jasno.

   (Dalsi vec je to technicke provedeni se zvazenim, kde k tomu doslo. Stejne jako zvazeni pohybu vseho mozneho z flight radaru a lodniho ekvivalentu za tenhle mesic.)

  2. PRO HOMERA

   Děkuji.
   Homere, radši bych to přepracoval a pak vám to poslal zpět.
   Ono se v tom, totiž, posunulo několik věcí. Ale už vím, jak to chcete koncipovat. Takže, tento koncept, prosím, na sklo nedávejte. Existuje nějaký mail, kam Vám to mohu poslat??

 7. Zdravím všechny , kdož se chystají do Matičky, nebo tam už jsou. Mějte sílu, díky, jste tam i za mne. Já držím v robotě hotovost.

  1. A ano, Foldyna.
   Považoval jsem ho za ostravaka, bo mluvi, jak mluvi ostravaci. Napřymo. Takový český Noční vlk. Možná ho uvidíme, jak vybíhá v čele. Šéf smečky jak vyšitý. Protože se za tu smečku bije.

   1. Foldyna je Srb, řekl bych a provozoval box. Jednou, po útoku na Srbsko mne navštívil, když hledal firmy v Česku, které by se podílely na obnově. Sympatický člověk.

 8. Vidět ksicht pirátské Venezuely Richterové musel být zážitek. 😀
  I Piráti potřebují svojí štědrou aktivistku pro sociálno, a tahle by vyluxovala erární kasu – Maláčová hadr. 😀
  Vždycky mi přišlo zvláštní, že z jednoho vrhu pocházejí dva tak nesourodí sourizenci. Srdcař Ferjenčík, autentický Pirát , který vymýšlel roztomilé koniny, jako třeba polyamorii. 😀 ( I když, v šedesátých už květinové děti tu polyamorii praktikovaly. To ale Mikuláš , ročník 87 , asi neví. Anebo ví. 😀)
  Tahle Richterová budí dojem chladnokrevné metrnice, která jde výhradně po moci a po oběživu. Těmi vyceněnými hlodáky mi připomíná veverku, která před zimou hromadí oříšky , aby měla až budou ostatní zvířátka sušit hubu.
  🐿

  1. Vidíte! A já jsem si, popatřiv na zmíněné hlodáky, vždycky vzpomněl na píseň, kterou coby Hogo Fogo procítěně zpíval Miloš Kopecký: „…žralok zuby má jak nože, a z těch zubů čiší strach…“
   🤣🤣🤣

  2. Piráti před deseti lety nebyly takové zrůdy, jako teď. Tehdy jsem jim ten IT freeware zápal věřil. Třeba Vašíček je stále bratelný. Dokonce i Horák od nich už teď dává ruce pryč a to je tedy co říct!

     1. Ten jenom ze začátku. Brzy pochopil pravidla moštárny a dneska je vzorný ojrosoudruch.
      O Antifácích nechce ani slyšet. 😀

      1. No však to je právě to pravé pirátství: lotrovská povaha.

       Tady je pořád tendence pod vlivem četby dobrodružných románů představovat si pod pojmem „pirát“ jakéhosi námořního Jánošíka, který se svéráznými způsoby bere za práva lidu. – Leda lejno. Pirát je synonymum pro darebáka nejhrubšího zrna s absolutní absencí jakýchkoliv stop a náznaků charakteru. Kdo si dal toto do štítu, jistě mu to nebylo cizí – jak ostatně vidíme.

       1. Na druhou stranu pirát Francis Drake to dotáhnul až do parlamentu a Alžběta I. ho za vzorné loupení jmenovala rytířem.

    1. Vy Ferjenčíka znáte nějak blíže? Protože já dlouhodobě sleduju Piráty, chodím občas si počíst na jejich fórum a Ferjenčík je stejný hajzl jako Michálek, blbeček Lipavský, Hřib a mnoho a mnoho dalších podobných. Pár Pirátů je tam ještě možná altruistických a snad zůstali alespoň trochu věrní jejich původním myšlenkám (některým i dost uhozených) ale většina je už jen vyžírků. Místo hesla „pusťte nás na ně“ měli spíš na mysli „pusťte nás mezi ně“ a Ferjenčík je jedním z nich.

  3. Helanov

   Ona Richterová, je maličká. Tu veverku připomíná nejen hlodáky. Ale i takovým veverčím výrazem a způsobem pohybu.
   Jestli si zahrabává oříšky ze státního, nevím. Ale vzhledem k tomu, že Piráti v Práglu berou fleky přes radnice a tak, pro sebe o rodinné příslušníky, je to pravděpodobné…

 9. Na jednu stranu je sice vtipné, že pouhou lehkou úpraviou jmen vůdců západního světa – Bidet, Lejnová, Trus – lze snadno dovodit, kam nás tyto osoby vedou, ale na druhou stranu bych se v projevu na demonstraci komolení jmen raději vyhnul.

  Takže, Vidláku, za mne projev ok, ale toho Hýkelu já doporučuji si odpustit.

  1. Komoleni jmen je stejne laciny, at uz z jedne, nebo z druhe strany. Taky bych radil to nedelat. Zbytecne to shazuje ty silny stranky textu.

 10. Vidláku, máš kolem sebe samé obdivovatele, kteří tě plácají po ramenou. Ale mám takový nepříjemný dojem, že začínáš být mimo realitu. Pozvi si na akci i pár lidí, co mají jiný pohled. Tedy pokud sneseš slyšet i jiný názor.

  1. Pokud na alternativě vznikne uzavřená skupinka synků a cérek, co spolu mluví, je všechno předem ztraceno! 😐

   Protože je to o motivaci.
   Nadšení lidí pomine a nebudou se snažit. … … Zrovna včera jsem to zmínil.

 11. „Za bývalého režimu jsme byli cejchováni, že jsme se vymezovali pod vedením imperialistických sil Západu a USA, dnes jsme proruští. Jde o primitivní vyjádření, stále více ztrácejí palebnou sílu. Mají pachuť trapnosti, to nelze brát vážně. Je to výraz bezradnosti, absence věcné argumentace“ říká Petr Bohuš.
  Mám velkou radost, že vystoupí v Praze, protože to byl jediný řečník na ostravské demonstraci PRO, jehož řeč bych bez váhání podepsal plným jménem.

  1. Na těchhle sešlostech je dobré, že každý řečník osloví jinou skupinu lidí. Ze organizátoři ty řečníky nekádrují.

 12. Trochu se jim to začíná drolit aneb i bez voleb možná máme dalšího senátora:

  https://www.novinky.cz/clanek/domaci-senator-hraba-opousti-stan-konecnou-byla-kauza-mlejnek-40409922

  Zejména doporučuji tuto pasáž:

  „Hnutí STAN se posunulo od pragmatické politiky pro normální lidi, kteří mají rádi a preferují svůj suverénní stát, svůj národ, svůj domov, svou rodinu, značně k prosazování postojů a názorů v podstatě opačných, k aktivistické politice,“ dodal s tím, že se považuje za konzervativního člověka a osvojování pirátské liberální politiky mu není příliš po chuti.

  Takových tam bude možná víc. Stálo by možná za to, kdyby si s ním zkusil Vidlák promluvit.

  1. Co je platné, že opouští STAN, když zůstává v jejich senátorském klubu. To bych mohl být taky nadšený z našeho děčínského senátora Zbyňka Linharta, který je dokonce „nezávislý“ v senátorském klubu STAN. Ale hlasuje jako přesvědčený člen strany.

 13. OT: Vypadá to, že Habeckovi konečně někdo vysvětlil základy fyziky. Nebo ti znalí věci pochopili, že mu je nevysvětlí a dali mu nůž pod krk.

  1. „Vypadá to, že Habeckovi konečně někdo vysvětlil základy fyziky.“
   Neslýchané! To jsem vždy považoval za nemožné, jak se to podařilo?

   A vážně: co se stalo?

 14. Dneska ráno Magda Faltová na ČRo PLUS nadšeně sdělila, že na Hlavním nádraží se chystá azylový útulek pro Syřany. ( Tedy pro ty, kteří se za Syřany i třeba jen vydávají. )
  Zkoušela jsem zjistit odkud se vzala ta kovaná eurosouška, ředitelka sdružení pro integraci a migraci.
  Nic jsem nezjistila. Mistr Kájínek má na wiki tučné heslo, Magdička ani řádečku. 🤔
  Patřím k těm, kterým příliv migrantů z Ukrajiny spíš nevadí. Stojí to prachy, ale na druhou stranu vymíráme, takže z dlouhodobého hlediska by měla tahle migrace být spíš přínosem.
  Migrace ze zemí milovníků Alláha přínosem určitě není. Máme tady dost vlastních bigotů, kteří horlivě propagují ve veřejném prostoru svého pámbíčka.
  Pokud si Faltová myslí, že její sdružení zajistí aby se mešita pěkně tulila ke kostelíčku a k synagoze, tak já tedy URČITĚ NE.
  Proto volím SPD.

  1. Váš komentář byl umělou inteligencí webu vyhodnocen jako spam a proto byl odstraněn. Tato informace je generována automatematicky, proto na ni neodpovídejte.
   Mějte hezký den! No ni?

   1. Bandera je pro ně jen symbol odporu proti bolševismu. Ale měli by si uvědomit, že Putin není bolševik a RF není SSSR. Což je asi složité. Protože to samé dosud nepochopili ani naši, ti od Pravdy a Lásky.
    Ách jo.

    1. To je tragicky omyl.
     Bandera mezi válkami působil v polském záboru Haliče a Volyně. Ukrajinci, nově vzniklí, tam tvořili menšinu. Dále tam žili Židé, Poláci, pár Čechů, zbytek Rusínů, co se nestihli poukrajinštit. A pár Rumunů.
     Tam Bandera vytvořil teorii, že kde žijí Ukrajinci, tam je Ukrajina. A že mají Ukrajinci ostatní národy buď vyhnat nebo vyvraždit. (Nepřipomíná vám to něco? )
     Vznikaly teroristické skupiny a ty útočily na polskou správu.

     SSSR tuto oblast, která mu, dle smlouvy po I. Světové náležela, krátce obsadil. Ale za krátkou dobu ji obsadili Němci.
     Banderovci, protože Němci měli jiné cíle, začali vraždit ve velkém. Nejdříve vyvraždili Židy. Poláky, Čechy, všechny.
     Banderovci také kolaborovali s Němci a hojně vstupovali do jednotek SS.
     SSSR se jich po válce musel zbavit.

     Ale primárně vraždili všechny a dost brutálně. V zájmu své, nacistické, ideologie. Stejně jako Němci. Šlo o vyčištění území od kohokoliv, o žádné bolševiky tam nešlo.
     Naopak, bolševici uměle stvořili Ukrajinu a ukrajinským národ, v rámci boje proti bílým, kteří byli ztotožňováni s Rusy. .

     1. Vím, že historii mají strašně složitou. Někomu podřízl dědečka Banderovec, jinému ho zase pověsil bolševik.
      Právě proto by se speciálně na Ukrajině měla nechat historie hnípat. A né tam zřizovat všelijaké Memoriály, na čemž se i my Češi hrdě podílíme.
      Musíte uznat, že nikdo nezačne vraždit jen tak, z dobrého rozmaru. Křivdy a násilí provozovaly vždycky obě strany konfliktu.

  2. Helanov, to o vymírání jsou kecy, pardon.
   A pokud se nám snižuje počet obyvatel, nebylo by pro stát výhodnější podporovat porodnost atd, a ne si sem tahat cizince, jedno odkud?
   Jasně, že to v současnosti stát nedělá, ale proto si nebudu libovat v ukrajinské náplavě.

   1. To nejsou kecy, jsou na to data. Naši potomci jednou neutáhnou velké množství penzistů.
    Až půjdou do důchodu Husákovy děti, tak bude erární kasa v těžkých problémech. Ti si budou moci o našich současných důchodech nechat jen zdát.

 15. https://standard.sk/249587/polsky-exminister-zahranicia-dakuje-za-znicenie-nord-streamu-americanom/
  21:45 Sikorski za zničenie Nord Streamu ďakuje USA
  .
  „Vďaka, USA.“ Týmito slovami pravdepodobnú sabotáž plynovodu Nord Stream 1 a Nord Stream 2 okomentoval bývalý minister zahraničných vecí Poľska a súčasný europoslanec za stranu Občianska platforma Radek Sikorski. Europoslanec je tiež manželom známej americkej publicistky Anne Applebaumovej.
  .
  ALE mohli to byt aj ukrajinci vhodne motivovani a podporeni technicky
  .
  Pôvodca útoku však zatiaľ známy nie je. Ohľadne možných vykonávateľov sa diskutuje o dvoch možnostiach: buď za útokom stojí Ukrajina, prípadne s ňou spriaznené sily, napríklad USA. Alebo ide o ruskú operáciu pod falošnou vlajkou, ktorej cieľom je šíriť neistotu a tlačiť na vyššie ceny plynu.

  1. https://standard.sk/253513/na-nord-stream-zrejme-utocili-saboteri-mohli-pouzit-ponorku-pisu-nemecke-noviny/
   .
   „Všetko hovorí proti tomu, že išlo o náhodu,“ uviedol zdroj denníka Tagesspiegel.

   Člen zahraničného výboru Spolkového snemu za koaličných Zelených Jürgen Trittin má podobný názor. Plynovod je „pomerne nový a vyrobený z pevnej nemeckej ocele“, povedal pre nemeckú televíziu ntv.
   .
   V noci, z nedele na pondelok, tlak najprv prudko poklesol v oboch potrubiach pre sankcie nepoužívaného, ale natlakovaného plynovodu Nord Stream 2. Na únik plynu vo svojich výsostných vodách upozornilo Dánsko. V pondelok večer potom výrazne poklesol tlak aj v oboch rúrach plynovodu Nord Stream 1.
   .
   Čo to vlastne bolo

   Ako upozornil zdroj nemeckých novín, nie je jednoduché zaútočiť na plynovod na morskom dne. Mohli to urobiť špeciálne jednotky, napríklad s pomocou ponorky. Ohľadne možných vykonávateľov sa diskutuje o dvoch možnostiach: buď za útokom stojí Ukrajina, prípadne s ňou spriaznené sily, alebo ide o ruskú operáciu pod falošnou vlajkou, ktorej cieľom je šíriť neistotu a tlačiť na vyššie ceny plynu.
   .
   Nemecké ministerstvo hospodárstva v pondelok večer vyhlásilo, že príčiny poklesu tlaku plynu v plynovodoch z Ruska nie sú známe. Tieto incidenty podľa nemeckých úradov nateraz nemajú žiaden vplyv na zásobovanie plynom v Nemecku.
   .
   Seizmické stanice zachytili dva výbuchy pri miestach úniku z plynovodov Nord Stream
   .
   Seizmické stanice vo Švédsku, Nórsku a Fínsku v pondelok zaregistrovali dve explózie blízko miest únikov z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 v Baltskom mori. Seizmológ Björn Lund z Uppsalskej univerzity, ktorý patrí do švédskej národnej seizmologickej siete, uviedol, že prvý výbuch zaznamenali skoro ráno juhovýchodne od dánskeho ostrova Bornholm. Neskorší a silnejší výbuch sa odohral v noci severovýchodne od ostrova a rovnal sa zemetraseniu s magnitúdom 2,3.
   .
   „Veľmi dobre vieme, ako vyzerá podvodný výbuch. A v tomto prípade nie je pochýb o tom, že to nie je zemetrasenie,“ vyjadril sa Lund.
   .
   Aj nemecké geologické výskumné centrum GFZ uviedlo, že seizmometer na Bornholme v pondelok, a teda v deň, keď tlak v plynovodoch dramaticky klesol, dvakrát zaznamenal otrasy zeme. GFZ však odmietlo špekulovať o tom, či namerané hodnoty súviseli s únikmi potrubí, ktoré sú v blízkosti ostrova.
   .
   Rusko na začiatku septembra pre údajné technické problémy zastavilo prepravu plynu do Nemecka cez Nord Stream 1. Ten bol dovtedy pre Nemecko kľúčovou trasou na dodávky plynu. Nemecko je napojené aj na prepravnú trasu vedúcu cez Ukrajinu a Slovensko a tiež na plynovod Jamal z Poľska. Jamal však už niekoľko mesiacov funguje v reverznom režime po tom, čo Rusko zastavilo vývoz plynu do Poľska, keďže to odmietlo platiť za plyn v rubľoch.

   1. Máme k dispozici Flightradar, Marine traffic a USNI News Fleet and Marine Tracker. Zvědavci už z historie pohybů vytahují zajímavosti a šíří konspirační teorie.
    1) Dle holandského webu Tracking Military Aircraft během 26. září 6 různých vrtulníků používalo volací znak NPTN11, dosud se podařilo identifikovat 3 z nich, všechno byly Sikorsky MH-60S. Podle Flightradaru se jeden z nich (FFAB123, který má domovskou adresu USS Kearsarge) pohyboval podél trasy NS2 a potom mezi místy havárie.
    https://t.me/vatfor/8085 + další odkazy uvedené v něm
    2) Vzhledem k tomu, že během týdne do přístavu v Gdyni na krátkou návštěvu zavítaly 3 lodě USA:
    USS Kearsarge (LHD-3), USS Gunston Hall (LSD-44), USS Paul Ignatius (DDG-117) a v červnu 2022 se konalo cvičení BALTOPS, lze mít určitá podezření.
    https://t.me/kramnikcat/2492+další odkazy uvedené v něm
    3) Během BALTOPS USA do Baltského moře přivezlo nejnovější pokroky v technologii lovu min bezpilotními podvodními vozidly a demonstrovala jejich účinnost v operačních scénářích. Experimenty se uskutečnil u pobřeží dánského Bornholmu a podle některých informačních zdrojů bylo několik UUV(Unmanned underwater vehicle – Bezpilotní podvodní vozidlo) ponecháno na místě.
    Během cvičení se experimentovalo s odpalováním min, technologií lovu min pomocí UUV(Unmanned underwater vehicle -Bezpilotní podvodní vozidlo), s navigací UUV s cílem zdokonalení algoritmů automatického rozpoznávání cílů. Havárie se staly v blízkosti dánského ostrova Bornholm. Shoda okolností?
    4) Letošní cvičení britských vojenských potápěčů se soustředilo na práce v hloubce 50m. V místě havárií je potrubí uloženo v hloubce cca 50 metrů.
    Teď začne cvičení s odpověďmi na otázku Cui bono? Je jasné, že černý Petr byl doručen Německu.

    1. Uloženo a vřelý dík.

     Však je také dokonalé ticho po pěšině, všichni tojrodemokraté vydávají jen ustrašené kníkání a zoufale vymýšlejí, jak z toho obvinit Rusko. A buďme si jisti, že také vymyslí.
     Bude to samozřejmě neskutečná hámotina. Ovšem vzpomeňme na prokázané a očividné nesmysly kolem Skřípala, které přesto „lid“ zblajzl i s navijákem. A zblajzne opět a rád, protože nyní už za neloyalitu hrozí vězení.

     1. Myškin a Čapiga to být mohli.
      Mám pro to jisté indicie.

      Za prvé – za posledních 10 let, Rusko v zahraničí, nasazovalo VÝHRADNĚ je. V Londýně na Skřípaly, na UA sestřelili letadlo a byli nasazeni i doma, na Navalného. Jsou totiž díky tvrdému výcviku, imunní, proti nervově paralytickým, látkám. U nás, ve Vrběticích, vyhodili sklad. Strážný potvrdil že se tam motali. V Praze měli přivést ricin. Na tom se nic nezměnilo. Pokud to udělalo Rusko, byli to naši 2 agenti.

      Za druhé, tito agenti ohýbají světelné vlnění a jsou tedy neviditelní. A dovedou nejen plavat stovky km pod vodou, natřeni vrstvou proti radaru.
      Oni ohýbají i čas!! Na letišti v Londýně, byli vyfoceni, každý u jiného terminálu.
      Tato akce tedy pro ně byla hračka.
      Jestli se najdou stopy novičoku na zbytcích potrubí, věc je jasná…

      1. Najdou.
       A vedle budou pohozené koupací čepice s DNA a s kapičkou obsahující jejich řidičák, selfíčko v neoprénu a v ruce s košíčkem s bombou a použitý flakonek (bo nový čok se zásadně přepravuje ve flakoncích) s otisky prstů.

       1. Ještě, že má Putin ty agenty jen dva, umíte si představit, co by nastalo, kdyby jich měl třeba 10. A to jste ještě zapomněl na sklady munice v Bulharsku.

 16. Dexx včera se pokusil o analýzu alternativy, já jsem z něj udělal takový pracovní materiál pro článek a dal jej na Tribunu. Ten problém alternativy vidím v tom, že i na tomto webu je řada lidí, jaksi už vnitřně nastavených pro tu či onu opoziční stranu. Chválím-li SPD, vrhnou se na mně Rajchlovci. A naopak. Zbytek diskutujících a čtenářů jsou z velké části přesvědčení příslušníci jiných opozičních stran, A pak zůstávají nerozhodní, nevěřící nikomu. Nazývám je staré berany, mezi které se počítám. A Vidlák?
  Vzpomínáte si na jeho nadšený článek o Rajchlovi? Dneska čtu nadšený článek o Foldynovi. Oba jsou staří matadoři v umění se vcítit do protějšku a mluvit tak, aby jej přesvědčili. To umění se nezískává školením, ale praxí. Jsem si jist, že i Okamura by Vidláka přesvědčil, že je správný chlap. Protože říkám, nepouštějte Vidláka k Fialovi, možná i on by Vidláka přesvědčil, že je muž na svém místě. A to by byl konec Vidláka.
  Dexx říká co je třeba dělat pro praktickou možnost změny. Já to vidím, když jsem to přelouskal jedině tak, že založíme novou stranu (my z litterate). Ale kdo do ní půjde? Přesvědčení voliči stran PRO, SPD, Trikolory, ANO atd. určitě ne (už slyším Hnidopicha, proč nová strana, máme tady Rajchla!). Kdo zůstane? Ovečky jdoucí za Vidlákem a pak staří berani.
  Nevěřím, že alternativa, Litterate, změní svět. Kdysi pro mne tento web byl zdrojem informací, dnes je z něj politické kolbiště. A z tohoto stavu viním Vidláka, který se začal politicky angažovat a přitom není jednoznačný. Místo jednoty – rozštěpení. A teď se do mně, ovečky jdoucí za Vidlákem, a přesvědčení voliči nového bojovníka za práva alternativy Rajchla, teď se do mně – starého berana – pusťte (nejlépe by bylo doporučit Zakladateli, aby mně zakázal přístup – určitě budu referent nějaké tajné služby, nejlépe BIS).
  Příjemný den.

  1. Nedoporučuji končit příspěvky přáním příjemného dne. Zvláště pokud je příspěvek hodně kritický. Zní to pak jako ironie. Jako pohrdání těmi kritizovanými hlupáky. Bez té ironie na konci bych se na obsahem příspěvku víc zamýšlela.

     1. Slanskemu sebekritika nepomohla. Zapomel rict ze nenavidi imperialisty. Rekl to az kdyz mu to soudruzi pripomeli, a to se uz nepocitalo 🙂 🙂

     2. Mne to přijde tak:
      Vidlák se potká s Rajchlem a vynáší ho do nebes. Potká Majerovou a dobře pokecaj u vína, ona je boží. Celou dobu kritizuje SPD.
      Potká Nerušila, ten mu to vysvětlí a ejhle! SPD je bez bázně a hany.

      Kdo komu maže med kolem huby? Zkušení politici nebo naopak?
      Nebo, jakmile má Vidlák trofej politika z návštěvy v kapse, začne ho vynášet, téměř až k nebesům? Čili zvyšovat uměle hodnotu trofeje?

      1. Asi jste nepochopil, že Vidlák je spojovací element. Já zase právě proto jeho články moc ráda čtu. On prostě raději chválí, než kritizuje. To je špatně ??? Že nemá potřebu někomu mydlit schody ???

        1. Vy vazne chcete jednu stranu, ktera bude idealni pro vsechny?
         Jinak je to rozdelovani?
         Proc by tu nemohla byt strana pro zaryte euroskeptiky, SPD?
         Pak strana pro umirnene euroskeptiky, kteri si umi predstavit, co by Czechzit zpusobil. PRO?
         Trikolora se taky najde. Zamerne jsem vynechal Svobodne…

         Vidlak se snazi, a rika to tu uz mesice, aby je privedl k sobe a ke spolupraci.

         Eurohujeri maji taky nekolik partaji…

  2. Homere, Foldyna JE autentický, JE vlastenec, JE rusofil, JE socialista.
   Nikdy se tím netajil, vždy měl a má stejné názory a nikdy se nevyskytl u žádné špíny.
   Proto také není ve vysoké politice.

   Vidlák je ve vlaku, do něhož jsem přesně v jeho věku nastoupil také. Ne s takovou razancí ovšem.
   Bylo to relativně rychlé, avšak důkladné poučení, které mě doživotně vyléčilo z jakéhokoli politického engagement.

   1. Právě ta autenticita je u něj sympatická. Člověk mu musí věřit.
    A tak ho mám ráda , i když je socan a trochu i zapálený národovec , což já nejsem. 😉

    1. Socan nebo tržní komsomolec,
     městský libtard nebo národovec,
     u Hely, mateřským přístupem to začíná.
     Však nezoufejte, dám vám vzpruhu,
     potřebujeme talenty všeho druhu,
     MY, jsme JEDNA rodina!! 😎

     1. Děláte si legraci. Ale ona existuje v ledasčem shoda i mezi krajní levicí a pravicí.
      Oba názorové proudy volají po státní svrchovanosti. A zrušení státnosti a rozplynutí v nadnárodním molochu EU se jim nelíbí. Ani trochu.

  3. Taky Vám přeji příjemný den. Nechápu, s čím máte problém. Vidíte-li svět radikálně, volíte SPD. Jste-li umírněnější, nechcete za sebou pálit mosty, zvolíte PRO. Obě strany bojují za stejnou věc – za Česko, kde politici slouží svému národu, ne cizím zájmům. Jenom k tomu volí různé prostředky, to je politika. Pokud si myslíte, že je tady prostor pro ještě jednu vlasteneckou stranu, tak s chutí do toho, zatím ještě žijeme v demokracii. Vidlák to dělá správně, chceme-li změnu, musíme vstoupit do politického ringu. Pouhým tříbením názorů nic nezměníme.

  4. Homére – já bych to tak neformulovala. Protože věrchušce, press a pod. draze a z našeho placeným „institucím“ už nelze věřit, má odvahu lidi burcovat a učit je myslet a pátrat po příčinách, protože nic se neděje jen tak. A nic není jednoznačné. A taky tu pravdu hledat. Podařilo se jim díky prodejným předákům rozbourat všechny klasické partaje, Kde jsou socani, soudruzi , republikáni a další. V nenávratnu, tak se budou muset vybudovat další? nebo to bude všelidové a bez partají, kdyby se povedlo rozbourat i ty novodobé, pirátes, modroftáky , a nezapomínat odboráře, někam by se to hnulo. Jedině fráterníci se zatím drží ale je to ještě lidová strana… neřekla bych je to taky už jen partička co pro vlastní prospěch přicmrndává kdekomu. Tak jako dřív soudruhům a pak všem následníkům hledající vlastní prospěch. Možná partajnictví je přežitek doby, které musí vymizet aby scět mohl jít dál. Ono se to děje už ledaskde a všude vedou ponižovaní a vysávaní lidé…

 17. Zdravím Vidláku,

  bohužel opět na “Václaváku” nebudu, jsem v zahraničí. Chci ti poděkovat za tuto poslední sérii článků o politice a situaci v ČR. Je to radost číst, pro mě, a v porovnání s tvými články před posledními volbami do parlamentu je to “nebe a dudy”.

  Děkuji ti za to co jsi udělal pro mě a mé děti za poslední měsíc. Díky, jen tak dále.

 18. Jake su volebni preference?
  Zastrčim přibory do kredence
  vysušim hrotek bo by zatuch
  pověsim na hřebik tensvuj lajntuch.
  Tak řikaš gdo bude prvni?
  To budu ti horkokrvni
  co chcu byť furt tam kajsik vpředku
  zarazi lyžku doprostředku
  ne aby žrali od kraju.
  Tak nedolezu do raju.

     1. Hrotek je ten pozinkovaný lavor. Do série k němu byla pozinkovaná vana v kuchyni, do které se na pecu ohřála voda a všichni se v tom okoupali, tata nakonec.

   1. naši říkávali hrotek, takovému placatému kyblíku/+/-5l/, na jedné straně prodloužený v takové jakési ucho. Používal se výhradně na dojení. Nic jiného do něj nesmělo

 19. Stridore: Přečetl jsem jednou Vidláka a porozuměl… také několik Vašich příspěvků a z nich mi vyplynulo, že Vy víte, co a jak úderně napsat. Tak místo postřehu a cosi ten proslov napište Vy, porovnám a uvidíme, třeba to bude lepší…
  Pro mne na demo přednesené jakkoliv vyšperkované dlouhé je jen nezapamatovatelné cintáni pentlí, krátký jasný projev je jasný a zapamatovatelný i pro mne…

  1. Ja jsem jen tichy pozorovatel, pane Jiri a Vidlakovi mohu (mozna) pomoci jen tim, ze mu reknu, co vidim a ne, ze mu budu nabizet alternativni proslovy.
   Tedy ne jemu, ale jeho ctenarum, coz lze ovsem tezko oddelit.
   Vidlak prodelal prerod z obcanskeho aktivisty k politickemu koordinatorovi a me prani je to, aby jeho vec neskocila v dalsi jahodove proklamaci, jake muzeme cist a sledovat temer denodenne.
   Podle meho se ted Vidlak musi rozhodnout, jestli zustane koordinatorem s vidlemi, zalozi politicky salon a stane se ceskym Richelieu, anebo udela krok do skutecne politiky (proslovy, program, strategie). V druhem pripade by asi musel odhodit vidle a chytnout vec radikalne pod krkem. Zda-li na to ma talent a zaludek, to zatim nevi asi nikdo.

   1. Dalsi , kterej by nenapadne a skromne Vidlaka chtel naprogramovat ,poucovat dirigovat , jako ze Vidlak nevi co dela..
    Ze jen ceka na strido-rady ,ktery nejdou dohromady..Cumte, jak sem chytrej.
    Takovi neumi nic a nejsou schopni niceho. To je role ktera jim v zivote zbejva..

 20. Safra, lístky na vlak nakoupené, trikolory celá role, vidle za kloboukem a zápal plic… 🙁
  Halt si umím vybrat dobu… Budu vám tedy alespoň na dálku držet palce!

 21. Steidor píše, prej: „„Nechceme…nechceme…nechceme & chceme…chceme….chceme…!“

  Si tak říkám, co asi tak ten Vidlák může c h t í t „, když n e c h c e „sedět bez práce ve zmrzlých bytech?“

  aha

  C H C E NEsedět bez práce ve vymrzlých bytech

  To jó, to by měl Vidlák přepsat, to fakt jeden netuší, co se vlastně c h c e!

 22. Nemám čas projíždět diskuzi, takže

  OT z Baltu.

  Soudruzi ve Švédsku a v Dánsku podle Rádyjožurnálu prohlásili, že NS-1 a NS-2 byly poškozeny detonacemi.
  Tudíž sabotáž.

  A ještě rádyjoví soudruzi žvaní o zastavení toku plynu přes Ukradinu. Důvodem jsou tranzitní poplatky.
  Bude veselo. Že si Ivani vyhodili do luftu trubky v moři, které jim nesou peníze, tomu uvěří opravdu jen stejný kretén, který s chutí zbaštil pohádku o tom, Kterak Rusové bombardují jadernou elektrárnu, kterou předtím obsadili.

  1. Myškin? Čepiga? Potápěčské brýle, šnorchl. Důkaz se jistě najde!

   Na tenhle příběh jsem vážně zvědavý. Protože pokud v tom má prsty UA, tak nám to samozřejmě neřeknou, ale kartami to zamíchat může hezky – to už není nepozvání premiéra či nadávání pomocníkům, že pomáhají méně, než by si pomáhaný přátl… (A vlastně to nasměrování na UA je víceméně jediná interpretace, která by mi dávala smysl v případě akce Rusů – na samotné zastavení – a připomínáme, že NS-2 jsme si sami zakázali – Rusovi stačí otočit kohoutek a s vážnou tváří řešit unikající olej z kompresorových stanic).

   Umím si představit i, že si přihřály polívčičku tajné služby zpoza oceánu. Tak jako tak, jde o otevřený útok ne na Rusko, ale na Evropu.

   1. Ale Rusko na NS1&2 závislé není, takže to je ve skutečnosti pru Rusko jen utok na Ruskou svebytnost ale hlavně je to útok na Evropskou existenci.

    1. Re: Lentilka

     Přečtěte si znovu, co jsem napsal.
     Tady nejde o závislost, tady je o stabilní proud peněz.

     Jinak Čtvrtá říše národa německého dostala unikátní příležitost probrat se z říše snů a pohádek do surové reality.
     Mám ovšem vážné obavy, že soudruzi v Bruslogradu neprocitnou ani nyní. Ti se proberou, až jim zamrznou panty na dveřích, vedoucích do jejich kanceláří, taak beznadějně hluboko jsou zaraženi v zámořské pr*eli.

     1. Kdyby šlo jen o peníze a jejich trvalý tok, nešli by nikdy do nevratné investice typu Ukrajina…

      Nene, v téhle fázi se význam peněz změnil ze vztažné hodnoty do prostředku manipulace. Hlavní veličinou už není bohatstvá a peníze, ale je jí vliv a z druhé strany závislost. Ta změna funkce peněz nastala v okamžiku, kdy lidstvo narazilo na skutečnost limitu zdrojů – půdy, vody, energií a hlavně schopnosti lidstva se tomuto přizpůsobit. A to přišlo s pádem kolonialismu.

      1. s pádem kolonialismu? Nikoliv. Nenažranost a snaha si podmanit ostatní lidi i území vznikla v době, kdy byl z práce uvolněn a ostatními živen první náčelník, šaman,…. A pokud byl schopen svou tlupu sjednotit k výpadům,…. tlupa first, ostatní zabít, zotročit…

    2. Takova zajimavost … 😉

     Nezáleží na tom, zda Nord Stream 1-2 funguje, Německo je povinno zaplatit za plyn, který neodebralo.
     Německo je smluvně zavázáno nakupovat nejméně 40 miliard metrů krychlových ruského plynu ročně až do roku 2030. V případě odmítnutí má Gazprom právo získat peníze, aniž by plyn dodal.
     Nyní Německo kvůli sankcím plyn v požadovaném objemu neodebírá, ale je povinno za něj zaplatit:
     „Je tu jeden problém – dlouhodobé smlouvy, které fungují na principu ber, nebo plať…“.

     1. Ono je to jeste zajimavejsi. Ta povinnost zaplatit za mnozstvi 40 mld kubiku je, ale zrovna tak se domnivam, ze v tom kontraktu bude podchyceno, jak se budou resit situace, kdy dodavka neni mozna.
      Treba snizeni dodavek kvuli turbinam na NS1 omezovanym sankcemi… sorry, Germani, muzete si za to sami, navalte prachy?
      Odchyleni se od smlouvy kvuli „platbam v RUB“… sorryjako, muzete si za to sami, navalte prachy?

      Treba stran tech tranzitnich poplatku s UA by melo rozhodci rizeni probihat snad ve Svajcu, akorat, ze se tam RF nemuzou dostavit, protoze sankce…

      No a dalsi for je ten, ze Germani navzdory tehle dlouhodobe smlouve prezentovali plan se od plynu z RF kompletne odstrihnout uz za dva/tri roky. Takze by zbytek tech roku asi jako platili dal a nedostavali nic, nebo co. Himl, to jsou fakt tak blbi?

   2. A co když to původně přiškrcení NS1 a poté zastavení dodávek souviselo s informacemi, které v RF měli v souvislosti s tím k čemu teď došlo? Mele se to kolem NS1 už od srpna včetně tanečků kolem kompresorů. Třeba mi někdo, kdo tomu rozumí, objasní co by se dělo kdyby NS1 dodával na plné pecky a někdo ho odpálil, ale asi si to umím i domyslet. Totéž druhá strana mohla mít zájem, aby v něm bylo tlaku i plynu co nejméně právě z toho důvodu, že to chystali už delší dobu a zase až takoví šílenci to nejsou.
    Nemluvě o tom, že FSB také před nedávnem dopadla skupinu, která měla zřejmě v plánu totéž provést na Tureckém proudu.

    1. „Třeba mi někdo, kdo tomu rozumí, objasní co by se dělo kdyby NS1 dodával na plné pecky a někdo ho odpálil, ale asi si to umím i domyslet.“

     Nic zvláštního a výrazně odlišnější od toho dneška. Je to v moři, ve velké hloubce, takže by se jen vypnuly kompresory.

   1. Stridore,
    lehce a s humorem:

    Myslím, že k našim spoluobčanům infikovaným woke-virem bychom měli být přednostně laskaví – když se podíváte na jiné možnosti případných spoluobčanů jiných barev a jiného svitu v jejich očích, přijdou mi ti naši současní spoluobčané vlastně docela pohodoví. I ve své přitroublodti tou infekcí.

    1. Krásné. Napadlo mne při čtení Vašeho příspěvku, že se nám jaksi vytratilo slovo laskavost. O přístupu nemluvě.

  2. Navíc, proč by Rusové ničili trubky, když plyn mohou zastavit normálně zavřením ventilu u sebe doma… A taky otevřít a zase zavřít a otevřít a zavřít… z politického, strategického, rozumového… prostě ze všech hledisek je lepší, aby si Rusové ponechali možnost obojího.
   Ale rovněž nechápu strategii USA (Ukrajiny, Polska a možná i jiných). K čemu je dobré, že Evropa zmrzne? Jak asi bude zmrzlá Evropa pohánět válku? Kde vezme zmrzlá Evropa bez průmyslu prachy na podporu Ukrajiny?
   Přátelé, já nemohu říct nic jiného, než, že jsme v prdeli. Jestli to někdo nepochopil doteď, tak má nejvyšší čas řešit nějakou zásobu jídla, protože teď to teprve bude zajímavé.

   1. V čí prospěch?
    Za 5 let to bude zřejmé, komu budou patřit majetky. Třeba si tím Čína vyřeší realitní bublinu a vykoupí celou Evropu, od silnic, železnic, přes fabriky a pole, až po vidlákův domek. Nebo se arabský svět zaměří na kostely, … a fabriky a pole, až po můj domek. A my to ještě rádi vyměníme za potraviny, teplo a placenou práci.

    P.S.: Kdyby to odpálilo Rusko, tak by to bylo až v průlivu, tak, aby zablokovalo celý Balt. A zkapalněný plyn by mohli vozit tak leda vlakem.

   2. Američtí opravdoví vůdcové – Bidet a jeho kluci to nejsou- sledují vždycky více cílů současně. (Konec konců je to veleúspěšná strategie jejich plemene.) Ano, jedním z cílů je oslabit Rusko, jedním z cílů je oslabit Čínu, jedním z cílů je oslabit Evropu. A zničení těch trub vyhovuje hned více cílům současně: omezit možnost Ruska s dodávkami manipulovat, destruovat současně Evropu a lákat výrobu do USA.
    —————————–
    A jen tak na okraj. Politické změny státního významu se nedělají volbami. Politické změny se dělají SILOU. A je naše specifikum, že se u nás zásadní změny konají jedině CIZÍ silou. Zaznamenal někdo jiný případ v naší historii? Tož asi tak.
    —————————–
    Přeji demonstrantům pěkné počasí, hezký zážitek a šťastný návrat.

   3. Pane Vidlák.
    Tohle mne napadlo také,proč ničit potrubí,když to můžou uzavřít ventilem.
    Ono jde o něco jiného,že by se Německo v nejhorším,mohlo domluvit s Ruskem,takhle bez opravy to nepůjde.Jak jsem napsal včera,jde o velkou provokaci a za každou cenu vyvolat válku v Evropě.Myslím si,že se k tomu musí přihlásit Ukrajina,USA ne,Polsko také ne.Je jen otázka,jak odpoví Rusko!
    Takže plyn nebude a elektřina zkolabuje a zima na krku,nebo prožít v teplejším sklepě.

   4. zda sa ze nemecka politika smeruje k tomu aby sa NS2 spustil, aj tak to nezpustili az na priamy zakaz amikov
    teraz budu mat v rukach argument ze inak sa im zruti hospodarstvo (ak budu takto dalej pokracovat)

    ale ked NS2 padne tak im tato strategia nebude fungovat

   5. Ale no tož tak, jedno je jisté, Amíci to být nemohli, bo Greta by přečetla jejich stopu. A to z logiky věci nejde, aby toto dovolili,….

  3. Kolik kreténů bude věřit že si NS1,NS2 vyhodili do luftu Rusové vím naprosto přesně. Bude jich nepočítaně.
   V ČR určitě více než polovina lidí a směrem na západ se procenta budou zvyšovat.

 23. OT pro profesionální (čti placené) čtenáře.

  Dnes, tedy vlastně včera po D1 uháněli soudruzi z Bundesu. Těžce zánovní tahač v barvě khaki s civilním návěsem, tzv. podvalníkem, uzpůsobeným pro převoz techniky vysoké více, než 3 metry. Například zbořené tahače.
  Z toho usuzuji, že soudruhům něco nevyšlo, jak si plánovali.

  Stane se…

  1. Podle toho co mi došlo, němci si údajně začali dělat doma pořádek, navzdory alíkům…. hm m

   čekám na ověření pravdivosti.

   1. Jestli alíci chtěli Němce pořádně nasrat, tak se jim to s těmi dírami do obou NS nejspíš slušně povedlo.

    1. Jako obvykle si asi kdosi střelil do vlastní nohy. Ve hře je nyní plán stěhování německého průmyslu za oceán protože levnější energie. Existuje ale i teoretická možnost prosazení bleskurychlé kapitulace celé ukradiny a obnovení plného provozu trubek tam ležících, kdy případná oprava těhhle trubek po nějaké sabotáži nebude zas až takový problém. Nedávná plánovaná sabotáž na Tureckém proudu taky nevyšla. Holt někdo staví a někdo boří. To jsem sám zvědav, jak to celé dopadne.

 24. Držím pěsti, kapku závidím, protože bych to neustála a moc a moc prosím buďte opatrní protože , vzteklouni a ti jim podobní zoufalci dokáží hrozné věci.

  1. Zatím se daří ty vzteklouny přečislovat – držte pěsti dál, je velmi dobré mít povědomí podpory – bude se tak dařit stále.

 25. Jde o postreh, nikoliv kritiku:
  Vidlak pise: „Nechceme…nechceme…nechceme…Jsme tu, abychom se mohli podívat do očí našim dětem…“
  Nemelo by to byt spise takhle?: Chceme…chceme….chceme…!
  Podle meho „nechceme“ neni program, za kterym by nekdo mohl jit. A moci se podivat v budoucnu svym detem do oci znamena, ze to dneska nemuzeme?
  Mam zkusenost s tim, ze lide vyzaduji rici, co maji delat a co si maji myslet, pak jsou spokojeni. Receno s klasikem „je v cloveku mnohe, co chce slouziti“. Je to lidske a nikoliv ponizujici.
  Tedy smysl bych videl v tom, rici lidem co chci, nezli to, co nechci, to totiz oni vedi take a mozna lepe a silneji. A vyvaroval se sentimentu, to neni vudcovske.
  S dovolenim tedy, to byla ma kratka poznamka- dojem z clanku, nic vice.

  1. Pletete se roli Vidláka s vůdčí rolí politické strany. Program – tedy to vaše „chceme“ – musí vzcházet od té vůdčí role, ne od Vidláka.

  2. Možná v této chvíli , jak na Titaniku, víc nás i ostatní sjednocuje, co nechceme. Myslím pane Stridore, že to Vidlák vystihl. Nám cosi hrozí, všichni to cítíme, to nás nejvíc sjednocuje. Vy jste racionální člověk a přinášíte podnětné pohledy, ale nyní jde o instinkt.

  3. Re: Stridor

   Záporné postoje se lépe definují.
   Pokud chcete něco přeonačit, musíte to znovu nadefinovat a sjednocování davu je v prd**i.
   Zkuste dnes na náměstí nahlas zařvat, že komunisti 40 nerozkrádali, nýbrž budovali podstatu, ze které tady už 30 let žijem.
   Proto je nutno započít s tématy, na kterých panuje co největší shoda.

   1. Ja bych ukazal prstem do lidi a rekl jim: „Vetsina z vas bydli v domech postavenych komunisty a chodi do nemocnic postavenych komunisty a vase deti navstevuji z vetsiny skoly, postavene komunisty! A dalsich 100 let to jeste bude delat!“
    A tim by mecexpoze o prinosu komunismu skoncilo. Abych lidem neco vysvetloval, to tedy ne, ani nahodou.

    Jinak tohle je zajimavy nadhoz: Temata, nad kterymi je shoda.
    To vidim jako problem a napadaji me jen cenove pristupne energie a slusny stat 🙂
    Ale jestli se to rozjede, pak prijdou na radu shody, na ktere se behem Strizova ticha bojime jen pomyslet.

    1. Ceho my se bojime nebo ne , te nemusi zajimat. Co je ti do toho..Vykasli se na nas..
     A neber si nas furt do ty tvoji huby.

    1. Na házení flinty do žita je ještě plno času.
     Když vidím, kdo tu situaci eskaluje, vidím i tu jejich bezmoc.
     Každý střípek, který je škrábne, cítí. Naším jediným úkolem je ty střípky mít dostatečně malé a ve velkém množství, aby nemohly vyvolat cílenou odezvu. Malé střípky pouze škrábou, ale v dané situaci oni jimi pouze musí trpět, nemohou si dovolit na ně reagovat.

     Někdě někdo napsal: „jsem šťastný, že jsem před smrtí mohl ještě uvidět váš bezmocný strach.“
     Doufám, že tak daleko to teď nedojde.

    1. A vite, že mi je to šuma fuk?
     Aťsi je komunistou kdo chce a proč chce – pokud zajistí mír, budeme mu všichni vděční.

   1. Souhlas.
    Bohužel, dovedu si představit, že nás Fialláh zavede do války. Až bude válečný stav, nikdo vládu nesvrhne. On Clinton, když měl aféru s Lewinskou, nechal bombardovat Srbsko. V tisku válečná psychóza. A bylo po aféře.
    Nás se na mír, nikdo ptát nebude.

    Mimochodem, prý jsme uzavřeli hranici se Slovenskem. Migrantů teď prý chodí více, než na začátku migrační krize, akorát se o tom údajně nepíše, protože je v kurzu Ukrajina.

     1. Děkuji.
      Homere, radši bych to přepracoval a pak vám to poslal zpět.
      Ono se v tom posunulo několik věcí. Ale už vím, jak to myslíte. Takže, tento koncept, prosím, na sklo nedávejte. Existuje nějaký mail, kam Van to mohu poslat??

    1. Re: dexx

     Včera o tom žvanili v rádiu celý boží den, i v noci s tím nedali pokoj.
     Psací soudruzi asi ještě nedostali notičky.

     Jinak on by byl klídek a pohoda, kdyby nedělali bordel starostové pohraničních obcí.
     A ti dělali bordel nikoli kvůli hnědákům, nýbrž kvůli odpadkům – obaly z jídla, boty, stany, spacáky,

     1. dneska ráno jsem zachytil, že na nás zatlačili soudruzi z dojčlandu. prý od nás mají víc připrchlíků než z osterajchu

   2. Přesně! lidi si vzhledem k mediálnímu chlácholení, že Rus do toho nepůjde, ať mu třeba nakadíme na hlavu, málo uvědomují, že světová válka je doslova za dveřmi a je reálná možnost, že by to všechno mohlo brzy skončit. Že jsme nyní již blíž armagedonu než za poslední studené války. Že dotlačit politiky k mírovým jednáním by měl být v zájmu každého z nás úkolem číslo jedna!

    1. Re: Mája

     Dost jste zaspala, světová válka, běží minimálně od 24. února tohoto roku. A pochopitelně po mnohaleté přípravě minimálně jednoho zúčastněného.

   3. … to je pro nás starý lidi celkem běžný, že si prostě neuvědomujem, že to, co je pro nás úplně normální a samozřejmý, nemusí bejt samozřejmý pro ty mladý, jak nám furt signalizuje Černochová. Takže ano, Konvičko, chtít mír se musí na demonstraci jasně a zřetelně požadovat. To by mě fakt nenapadlo, přitom to je tak prostý!!

  4. Nelibi, nechceme, nesneseme a pod. ctu 11 x
   Chceme vidim 6x
   (Mluvim o „programove“ casti tucneho textu.)
   Precetl jsem to poctive, muj dojem je negativni- dovedel jsem se, co se vam nelibi.
   Ale me se to nelibi taky.
   A ze chcete mir, energie, odborniky, svoji zemi…tak to chci taky.
   Takze jsme tam, kde jsme byli, textu chybi pridana politicka hodnota,hodna nasledovani.
   Takhle asi vypada prvy dojem treti osoby, nejlepe charakterizovatelne jako „tichy zajemce“, takovych bude vetsina.
   Berte to, prosim, jako namet ke zpetne vazbe. Samozrejme nema smysl bez vyjadreni dalsich tichych zajemcu.

   1. Stridore, zkuste si to napsané (ale až ráno, i když teď by to byl zcela ojedinělý happening) zahalekat z otevřeného okna. Pochopíte, že statistika výskytů slov nikdy nepopíše, co ta – vhodnou intonací propojená slova – vytvoří v mysli těch, kteří to slyší. A o to, co to vytvoří, o to na takové demonstraci jde ze všeho nejvíce.
    Není to totiž akademický text, je to Vidlákovo poselství lidem před tribunou.

    1. Nevim, Lentilko, ale americti analytici- kvantifikatori kvality, kdyz pocitaji jednotliva slovicka v projevech, se spise nemyli. Obvykle si zapamatuji (emocne me oslovi) neco vicekrat opakovane, nezli slovo s mensim vyskytem.
     Napsal jsem jen, jak to zapusobilo na mou osobu- nemel bych duvod prijit podruhe, ani nasledovat.
     Ale mohu byt vyjimka, proto je tady pod tim clankem dulezite, aby se k projevu vyjadrilo co nejvice lidi.

     1. Narozdíl od zrobotizovaných amerických kvalifikátorů je Vidlák člověk z masa a kostí (dovoluji si to přinejmenším předpokládat), a svým projevem dává v šanc sám sebe. To je úplně jiná rovina, než ti roboti.
      Já budu raději opékat na skromném ohníčku poslední brambory s lidmi, na které se mohu spolehnout, než přežívat v sterilním krytu pod dohledem robotů.

      1. To je jeden z velkych omylu alternativy, myslet si, ze kdyz budu delat politiku od srdce, budu mit vetsi uspech, nezli chladne kalkulujici profesional. Nebudu, kalkulace a manipulace je uspesnejsi, nezli vedeni srdcem.

       1. Když vy jen vidíte to anebo ono.
        Podle toho, jak jedná Vidlák, si můžete všimnout, že on využívá výhody obého pohledu a snaží se ta negativa každého z nich potlačit. Je to jen jeden z mnoha dalších příkladů, že obě tyto roviny jde harmonicky propojit. A proto se přidám – budoucnost je ve spojování až přímo v prolínání… 😉

       2. To nemusi byt vzdycky pravda.
        Napr CSSD:
        Za Paroubka, Soboty i dalsich predsedu si platili slavne americke agentury za desitky milionu, doufajic, ze uspech se (u voleb) dostavi.
        A ti neomylni Americane pekne presmerovali ceskou CSSD se stabilnim volicskym jadrem nekam na New Labour, ci dnesni Demokraty z USA (nudici se mestsdka trida, ktera chce napravovat svet za kadou cenu, i proti vuli lidi).
        Vysledkem je politicke smetiste.
        Vsichni (ja taky) obvinuji Pocheho, Dienstbeiera a dalsi, ale vsichni tihle byly jenom vysledek.
        Pricina byla mnohem drive.
        Dalsi pruser byl, ze uz kdyz Blair byl naprosto znemoznen a odklizen a jeho partaj prohrala, co mohla, tak u nas CSSD hrdinne pokracovala v nastoupenem kurzu. Asi proto, ze to stalo takove penize.
        Ale zblbli docela dost lidi, treba i Vlk, ktery jindy nema s analytickym myslenim problemy, tak ten horoval pro tu ceskou New labor docela dlouho. Vlastne az donedavna.

        1. Ano, nemusi to byt vzdycky pravda. A i zapaleny amater se muze ukazat jako nade vsechny vyjimecny strateg. Ale to jsou vyjimky.
         V pripade padu CSSD nezapomenme ani na neblahe pusobeni Belohradskeho, jez, zmaten akademickym prostredim univezity, velmi pledoval za nasmerovani strany na mestske liberaly (obcanske Zelene).

      2. Ja tady uz nedavno vedecky zduvodnil, ze zadny Vidlak neexistuje, to je jen obrovsky sociologicky experiment ! Je to ve skutecnosti tym lidi, kde jeden pise, druhej cte, treti ryje v zemi, ctvrty zakali prasata, atd. Celkem 16 lidi.

       1. Možná i víc, když si vezmete, že jeho myšlenky budou současně v Praze i Olomouci, tak to vaše čísílko hned musíte násobit dvěma…

        1. No tohle ! To je nejlepsi postreh jaky jsem kdy videl ! Ktera z techto praci je vase ? Současný život „superžen“ po zániku primární rodiny, Hanáková, Šárka (2018); Žárlivost u heterosexuálních a homosexuálních žen, Hochová, Eva (2019); Souvislost mezi osobností majitele a behaviorálním profilem jeho kočky, Žežulková, Denisa (2019); Když muži tančí. Konstrukce maskulinity ze strany mužských aktérů pole dance, Postránecká, Markéta (2019); Výskyt sexuálního obtěžování studujících na českých vysokých školách v roce 2018 – porovnání s výzkumem z roku 2008, Dvořáková, Dominika (2019); Strategie seznamování homosexuálních mužů; Jakešová, Eva (2019); Konstrukce otcovství v předporodních kurzech pro heterosexuální páry, Janoštíková, Markéta (2019); Subjektivní pohled českých žen žijících v pražské čtvrti X na počátku nového tisíciletí na mateřství. Hodnota, společenská nutnost nebo zátěž?, Čeňková Součková, Lenka (2019); Činnost nevládních neziskových organizací v oblasti předškolního vzdělávání pro sociálně znevýhodněné a jejich role v inkluzi romských dětí, Kozáková, Aneta (2019); Reflexe fenoménu sexuálního obtěžování českými herečkami v kontextu kampaně #MeToo: případová studie, Kosková, Kateřina (2019); Legitimizace veganství v přátelském vztahu, Koudelková, Aneta (2019); Orgasticita žen pod vlivem sexuální a partnerské zkušenosti, Krejčová, Lucie (2019); Mediální diskurzy sexuálního obtěžování v českých společenských časopisech. Afektivní komponenta postoje vůči vybraným menšinám, Šoupalová, Sára (2018); Pohled dvou generací na manželství homosexuálních párů, Kolmanová, Barbora (2018); Žárlivost u homosexuálních žen, Hochová, Eva (2018); „I Češky chtějí být krásné všude“ Labioplastika – představy o estetice a tělesné způsobilosti vagíny, Hutarová, Adéla (2018); Genderová analýza neziskových organizací poskytujících služby příchozím; Michálková, Eva (2018); Registrované partnerství osob stejného pohlaví v České republice – institucionalizace a proměňující se postoje veřejnosti, Keltošová, Jana (2018); Tělo pod dohledem. Tělesnost a sexualita v próze Krásné zelené oči, Levy, Veronika (2018); Opakované mučení nedokonalého těla. Specifika cvičení ve fitness centru z genderové perspektivy, Psotová, Helena (2018); Ženská národní rada, propagátor ženské emancipace, Ledererová, Eva (2018); Politizace sexuality v Jihoafrické republice, Ptáčníková, Iveta (2018); Sexuální reakce žen na nahé mužské postavy v různých stadiích vzrušení, Čiženková, Alena (2018); Individuální rozpoznávání neznámých jedinců u papoušků šedých – 1, Valentová, Barbora (2018); Vizuální aspekty individuálního rozpoznávání u papoušků šedých – 2, Prikrylová, Katarína (2018); Konzistence a vliv otců na výběr partnera u heterosexuálních žen, Kristýna Taskovská (2018); Referenční význam slov při komunikaci člověka a psa, Stemmerová, Lucia (2018), Formování a povaha vztahů mezi neziskovými organizacemi a státem Případová studie Meta, o.p.s., Richterová, Natálie (2018); Spolupráce a konkurence neziskových organizací pracujících s migranty v Praze, Pračke, Šimon (2018)

         1. Pokud jste skutečně vše vámi vypsané i přečetl, lze si dovodit, proč si myslíte, že pojmenování „slepice“ by měla být pro ženu pochvala.
          Zároveň vás ale ubezpečuji, že skutečná realita, na které se dá smysluplně stavět vlastní život, je mimo okruh popisovaný těmito pracemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *