12 června, 2024

Jak z otroctví?

Na amerických alternativních webech se teď často objevuje mem “Není možno se dostat z otroctví volbami.” Jak to vlastně je?

Zdá se mi, že otrok se může z otroctví dostat trojí cestou:

1) Útěkem — v celé východní Americe bývávaly vesnice v nedostupných místech, mezi močály či v horách, kde potomci černých otroků a bílých námezdních slouhů žili po generace až do dob moderních. Jiným se podařil útěk na sever, do státu jako třeba Pennsylvánie, kde se otroctvi neudrželo. A mnohým Evropanům uneseným do otroctví Araby, Turky ci Benátčany se podařilo utéct zpět.

2) Silou a bojem — to byla cesta Spartakova. Kdyby byli tenkrát mohli římští otroci volit, zvolili by si svobodu? Vsadila bych všecko na to, že většina by byla volila proti němu; nakonec volili nohama a k vzbouřencům se povětšinou nepřidali. A bojem osvobodili Američané středozemí od pirátů a otrockého trhu v Tripolisu r. 1833.

Je to zajímavá historka. Tenkrát byli arabští piráti pány středomoří, a cestovat lodí v otevřeném moři bylo sakra nebezpečné. Bylo tudíž zvykem některých zemí ty pirátské vlády uplácet ročním výkupným. Amerika, v dobách porevolučních, kdy bylo peněz málo, se právě takto vykupovala, aby jejich obchodní lodi nechali piráti na pokoji. Když byl Jefferson presidentem, pozvali nějakého pašu na návštěvu, a zjistili, že on je považoval za podlidi a nebyl ochoten vyjednávat. Tak začali místo vykupného dávat peníze na budování armádního loďstva, a když se cítili dost silní, připluli k Tripolisu a srovnali to tam během několika dní. Tím skončilo vydírání Ameriky a začala se obnovovat bezpečná plavba po středozemním moři.

3) Změnou kulturní — tak skončilo otroctví v Anglii. Ono těch otroků tam nikdy moc nebylo, ale v koloniích, Anglie spoléhala na otroctví při pěstování cukrové třtiny a produkci cukru. Cukr byl tenkrát luxusní a žádaný import do Evropy i jinam. Zdálo by se, že by se Angličani měli moc bránit, a nenechali si to vzít. Ale postupem času převládl názor, že otroctví je zlý přežitek a skvrna na křesťanské zemi, nakonec dostali otrokáři v Karibiku odškodné, a tak otroctví bez boje skončilo v zemi, která se proti otroctví kulturně obrátila. Legislativa byla až poslední hřebík do rakve.

V Americe také kulturní změna celkem úspěšně pokračovala od zhruba 1800 až do let 1850-tých, kdy politické intriky (a úspešný pravděpodobný atentát otravou jedem na presidenta Taylora, který se snažil o kompromis) znemožnily dohodu, a byla z toho bratrovražedná válka. Ono šlo tenkrát o vícero věcí. Ale když Jih prohrál, tak prohrál i to otroctví. Proč na tom tak viseli? Otrokářství už nebylo tak lukrativní jak dříve. Ale velké peníze byly v prodeji mladých otroků na západ, do teritorií a nových států.

Ostatně je to možno vidět i na historii nevolnictví. V dobách feudálních utíkali i v českých zemích poddaní občas do měst, kde se mohli před svou vrchností schovat, a začít nový život. Boj se taky zkoušel; bývala povstání, která sice povětšině neuspěla, ale leckdo se v tom chaosu určitě probojoval ven i s rodinou, a zmizel v městské anonymitě. Ale hromadně skončilo nevolnictví až kulturními — hlavně ekonomickými a osvícenskými — změnami. Legislativa jen potvrdila to, co se stalo nevyhnutelným. I tak robota pokračovala ještě dost dlouho potom v krajích, kde byl lid zvlášť ušlápnutý a neinformovaný. Nakonec ten poslední hřebík do rakve byly nově otevřené obzory pomocí volnějšího cestování, novin, pamfletů, a buditelů. Když si lidé uvědomili, že jinde se už nemusí, praštili s tím i doma.

Nutno dodat, že v zemích, které se od otroctví kulturně neobrátily, otroctví přežívá do dneška, a tlak od mezinárodních organizací je marný.

Možná bychom se měli my, kteří se propadáme do neo-feudalismu, z toho poučit?

34 thoughts on “Jak z otroctví?

 1. Část „cesty 2)“, konkrétně odstavec o americkém zapojení do boje s muslimskými otrokáři, je velmi zajímavá, ale po stránce faktů tak trochu Rádio Jerevan, doporučuji odkazy níže. Jsou v angličtině, ale deepl.com pomůže.
  V 19. století africké pobřeží bylo pod formální vládou Osmanské říše (Maroko ne; s Marockým sultanátem uzavřely USA svoji první mezinárodní smlouvu; byly jím uznány již r. 1777), prakticky tam existovaly samostatné tzv. Barbarské státy (odvozeno od „berberské“) – Alžírsko, Tunisko, Tripolsko, které pirátství a otrokářství podporovaly. Poznámka: Evropané byli ceněnými otroky, hodně vydrželi a málo se bouřili.
  Američané válčili proti Berberským státům dvakrát:
  – 1801 – 1805 – výsledek: ústupky ohledně výpalného pro americké lodě
  – 1812 – třídenní válka – konec výpalného pro americké lodě (mimochodem, Brbarské státy byly podporovány Anglií, která v té době s USA válčila – jak typické).
  – Evropané následně vybudovali silná námořnictva a pirátství/otrokářstvá potlačili, ale až do začátku 20. století nezlikvidovali, ono spíše zaniklo samovolně.
  – drastické omezení pirátství/otrokářství ovšem přinesla kolonizace severní Afriky Francií a Itálií.

  – nebyl to paša, ale tripolský velvyslanec Sidi Hadži Abdrahaman, Jefferson jej nepozval, ale přijel za ním s Johnem Adamsem do Londýna (1785, dlouho před presidentstvím), a velvyslenec je nepovažoval za podlidi, ale vysvětlil jim, že právo lovit otroky je muslimům dáno zákony Proroka.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Barbary_Wars
  https://en.wikipedia.org/wiki/Barbary_slave_trade
  https://en.wikipedia.org/wiki/White_slavery

  1. Nyní jsou zásadní překážkou „lidská práva“. Například se somálskými piráty se nepárali Rusové a Číňané. Žádní zajatci, žádné soudy. Jak by se s nimi novodobě vypořádali například Britové, podle vzoru když byli impériem? Nebo kdokoli podobný? Poslali by několik válečných lodí, na moři potopili všechny pirátské lodi, které by potkali, bez soudních formalit, a pirátské základny na pobřeží srovnali se zemí.

  2. Franta: Hymna amerických mariňáků to zmiňuje. Od síní Montezumových, válka s Mexikem ve 40. letech 19. století, až k pobřeží Tripolisu v Libyi, válka s barbarskými korzáry. Marocké monarchii se to rychlé uznání USA vyplatilo. Byli ušetřeni humanitárních intervencí. Jen je riziko, že při úrovni vzdělanosti v USA si na tu laskavost za chvíli skoro žádný Američan nevzpomene.

   https://www.youtube.com/watch?v=SwS6OkgUXKE

  3. Franta: Dekuji za upresneni, jela jsem z pameti. Prvni bitva o Tripolis byla v 1804. Druha 1812 (ne 33). V Britanice jsem se dozvedela, ze ten pasa dokonce vyhlasil Americe valku! No pasak. (v r. 1801)

   Co se toho velvyslance dotejce, tak to je vase interpretace. Vzhledem k tomu, ze islam nami vsemi kafiry pohrda, a vyzyva k nasemu omezovani a ponizovani, ne li vrazdeni, myslim, ze ta interpretace ma neco do sebe. Kazdopadne, Jefferson si uvedomil, o co tu jde.

   Otrokarstvi dosud bohuzel nezaniklo.

   1. Takto pojato máte samozřejmě pravdu, nevěřící ďaur nemůže být vyznavavači jediné pravé víry roven, to dá rozum :-).

 2. Reportéři na seznamu netuší, která bije:
  Reportéři Seznam Zpráv hlásí, že Václavské náměstí je zaplněno až po Vodičkovu ulici, přičemž se nedá projít téměř ani po stranách. Spousta lidí si přinesla české vlajky, někteří ale mají bizarnější doplňky, v davu byly vidět třeba i vidle.

 3. Pro pár slov navíc

  Jen pro pár slov léta kriminálu,
  stříhač ovcím rohy piluje,
  jejich práva hází do kanálu,
  místo krále šašek panuje.

  Já jsem jen poddaný, co hodnějšího chce pána,
  mírnějšího drába a o něco kratší bič.
  Já si jen přeju aby víc dojila mi kráva,
  a když to na mě přijde, abych ukojil svůj chtíč.

  Jen pro pár slov zas léta kriminálu,
  stříhač ovcí pilně pracuje,
  tvoje práva hází do kanálu,
  na hrobu svobody odzemek tancuje.

  Já jsem jen poddaný, co hodnějšího chce pána,
  mírnějšího drába a o něco kratší bič.
  Já už si jen přeju aby víc dojila mi kráva,
  když na mě chandra přijde, rád šel bych někam pryč.

  Jen pro pár slov, že to tu není k žití,
  zas dostáváš bití, že o tomhle to je,
  svojí pravdu strč si do análu,
  ne podle Tvých not náš svět funguje.

  Už není kam jít, všude je to stejný,
  všude číhá stříhač, nikde nemáš klid,
  ať už jsi lenoch nebo občan pilný
  nakonec až v hrobě nalezneš svůj klid.

  1. Schumi: Skvele. Hrebik na hlavicce. No a neni Rajchl, Okamura et al jenom snaha o hodnejsiho pana? Jakapak alternativa? V politice?! At mi nekdo ukaze, ze tito pani opravdu mysli a jednaji jinak, nez diktuje mainstream. I Orban je mainstream. I Giorgia Meloni.

   Ne ze by hodnejsi pan byl marny. Ale proboha, neni na case chtit neco vic?

   Já jsem jen poddaný, co hodnějšího chce pána,
   mírnějšího drába a o něco kratší bič.
   Já si jen přeju aby víc dojila mi kráva,
   a když to na mě přijde, abych ukojil svůj chtíč.

 4. No to je tedy „historické“ nadělení…
  Ale chápu, že v USA se to tak asi učí a prostý lid ani nenapadne si to ověřit.

  Z novodobého otroctví, založeného na nesplatitelných dluzích, k nimž jsou poddaní nuceni, aby vůbec přežili, vede jediná cesta – změna systému. Čemuž se systém brání i za cenu sebezničení.
  Zažíváme právě teď a na vlastní kůži.
  Sice má smysl to alespoň zkusit, ale je otázkou, kdo bude rychlejší. Uvědomování si nutnosti jde totiž příliš pomalu, jak můžeme sledovat. A „alternativy“ se myšlenkám na změnu systému úzkostlivě vyhýbají.

  1. Jenomže chudý, když vyhraje své Bingo,
   za chvíli zas v hadrech, blátem se brodí bos.
   Jeho život je krutý jak divoký pes Dingo,
   chvíli funí blahem, pak zas hryže kost.

   1. Clanek je chudy na informace vubec o otroctvi.
    Povsechny a nekonkretni ,ani zadna definice otroctvi , vznik , zminka o otroctvi u nas /od 9.stoleti/ , neco sehnany ze vsech koutu a nesouvisly.
    Autorka nema tematicky jasno co chce a snazi se psat ,ale zmatene, nesourode informativni poucnosti. Vo cem je clanek neni jasny ..
    Chybi duvod proc ted jem aktualni psat na tohle tema a celkovy pohled dneska na celou zalezitost..
    Napr. malo vyznamna epizoda o piratech z tzv. Barbary Coast.
    Neni vysvetlena situace tehdy.
    Na misto zminky ,jak probihalo ziskavani otroku a kym , kdo a kde a jak hlavne obchodovali a bohatli z prodeje a kseftu z zenami ,detmi a muzi , ostatni se zabijeli.
    Proc se vlastne dovazeli a byli potreba ,do Usa.
    Najednou se ocitli v Usa a to ma stacit.
    Obcanska valka byla valka lupicska ,dobyvacna ,imperialisticka za uloupeni bohatstvi celeho jihu a nastoleni dalsi moderni kapitoly otroctvi v jine vice vyderacske a imperialisticke forme. Dulezite k zavedeni moderni industrialni revoluci angloamericanu. Skoly tez staty zavedly .
    Pozdeji se od 1880 ,pedagogicky vyvoj zameril predevsim na vymyti mozku, aby zavedl propagandu doktriny imperialismu a jeho zajmu ,predevsim vysokoskolskych studentu..
    Dnes jsou 99% zastoupeni ve vladach a uradech a je to videt dle jejich jednani a chovani../Zatimco obyc lid si mysli stale ,ze jde o vzdelani a bude jeste dlouho myslet a vzhlizet k tem nahore uvedenym, cist nabozne jejich knihy a hltat jejich moudra./..
    Predevsim mimo ozebraceni ,otroci ziskali vsechna lidska prava ,ale byli okradeni o uplne vsechno ,pristresi, praci , obzivu , moznost zalozit rodinu, lekarskou peci a praci jim tez zrusili..
    A vsechny je vyhnali ,,at si delaji co chteji. Bez prostredku..
    /Jako planuje stejne dnes WEF/.
    A museli bejt bez sebe radosti ,jak si pomohli..
    Dalsi podvod, za ktery zahynulo okolo 700 tisic americanu, dohnanych do valky , bohac podporoval valku pro zisky a za odmenu uber demokrat Lincoln zaridil ,ze do valky jako obvykle zadnej nesel..
    Proto je vynasenej az do nebes jako demokratickej buh.
    Demokracie a jeji system je absolutne nejdulezitejsi , jako zakladna k dalsimu vyvoji do krizi, plutokracie a nejhorsich valek ,jinak by nevznikl opakovane ,ani bezednou chamtivosti posedly imperialismus, ani vyhlazovaci fasismus..
    Proto vsichni akademici vzdy poslusne vychvalovali demokracii a Lincolny vseho druhu..
    Demokracie se nikam jinam nevyvine.To je dobre vedet.
    Dnes panuje a ovlada vseobecne smerovani do nevyhnutelne a zase opakovane demokatastrofy , kdyz neni a nesmi bejt znama cesta , jak z problemu ven, zadne usili , nebo nejmensi snaha a neni nikdo a nesmi bejt , kdo by ten spech aspon zastavil..
    Panuje a bez vyjimky vseobecna ukaznena poslusnost osvedcenyho germanskyho druhu a vzoru od 1920…..

 5. Co když tak jako většina nevolníků neměla představu i jiném žití než v nevolnictví, jen toužila aby bylo jen o něco snesitelnější, i většina nynějších demonstrujících netouží se osvobodit, jen by ráda jiného pána?
  Menší robota a desátek, méně byrokracie při stěhování z panství do panství, menší karabáče drábů, více masti na rozbitá záda, levnější pivo z panského pivovaru ..

 6. Když vás čtu, napadá mi, zda by nebylo účelnější napsat článek „Jak do otroctví“.
  Možná by čtenář užasl, jak autor popisuje děje, které právě probíhají.

  1. “Čoudku, běž zas do klády…Nyní si ukážeme jak vypadalo zemědělství v řadu otrokářském…“

   Proč otrokáři používali okovy? Neznali hypotéku.

   1. Schumi: Ale znali i okovy i hypoteku. To, jak se Spanele chovali v Novem svete, naprosto brutalne a bez zabran, bylo podstatne ovlivneno hypotekami. (Viz Graeber: Debt)

  2. Schumacher je hnusný cynik.
   Jako já. Nejhorší na tom všem je, že má pravdu. Až se z nynějších revolucionářů stanou páni (budiž jim to přáno), bude to tak, jak popisuje. A ani to jinak nelze udělat. Lid bez pána (organizace, systému) nemůže existovat, protože každý jednotlivý človíček má trochu jiný názor na to, jak by to či ono mělo vypadat – a nastane stav zvaný anarchie. V bezvládí se nedá žít – nic nefunguje. A z anarchie se vyloupnou ti, kteří to zorganizují tak, aby to vyhovovalo především jim. Bude no nový systém, který se bude od předešlého lišit v jednotlivostech, ale ne v principu. Čistá demokracie je stejná chiméra jako čistý kapitalismus nebo komunismus. Revoluce je jenom malý časový úsek evoluce, poposkočení v čase.
   Ale – nakonec proč nepopohnat evoluci, že ano…

  3. Do otroctví vede pohodlná cesta.
   Kdežto trnitá je cesta z otroctví na svobodu.
   Proto většina dává přednost té pohodlné.

 7. Pohled na referendum na východě Ukrajiny je různý, „demokratický Západ“ jej samozřejmě striktně odmítá. Nicméně agentura TASS přináší výsledky. Nebudu je komentovat.

  Účast
  • Volební účast v LPR byla podle místního CEC 92,6 %. Referendum je považováno za platné, navzdory pokusům Kyjeva je narušit, řekl šéf republiky Leonid Pasechnik.
  • V Záporožském kraji byla volební účast 85,4 %.
  • V Chersonské oblasti byla volební účast 76,86 %.
  • V DPR byla účast v referendu 97,51 %.

  Výsledky z webů v Ruské federaci
  • Přistoupení DLR k Rusku po výsledcích zpracování 100 % protokolů podpořilo 98,69 %.
  • Přistoupení LPR k Rusku po zpracování 100 % protokolů podpořilo 97,93 %.
  • Vstup Záporožské oblasti do Ruské federace po výsledcích zpracování 100 % protokolů podpořilo 97,81 %.
  • Vstup Chersonské oblasti do Ruské federace po výsledcích zpracování 100 % protokolů byl podpořen z 96,75 %.

  Výsledky z terénu
  • Podle výsledků sečtení 100 % hlasů v referendu v Chersonské oblasti hlasovalo pro připojení k Ruské federaci 87,05 % voličů .
  • Podle předběžných výsledků zpracování 100 % protokolů se pro připojení k Ruské federaci vyslovilo v Záporožské oblasti 93,11 % voličů. Konečné výsledky by měly být známy ve středu ráno.
  • Po zpracování 100 % protokolů hlasovalo pro vstup LPR do Ruské federace 98,42 % voličů .
  • Po zpracování 100 % protokolů hlasovalo pro vstup DLR do Ruské federace 99,23 % voličů .

  Reakce pozorovatelů
  Mezinárodní pozorovatelé z Bulharska, Bosny a Hercegoviny, Německa, Srbska, Mosambiku, Francie a Středoafrické republiky nezaznamenali žádná porušení, kromě hrozeb a ostřelování z Ukrajiny, a zaznamenali nadšení účastníků hlasování.

  Zdroj:
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/15883769

  1. Ingoust: v DLR a LLR se dá věřit velké podpoře, ale v Chersonu to zavání podvodem. Mohli říct, že to bylo 70 % pro. Nehlasovalo se v celých oblastech. V Chersonske a Záporožské oblasti je možná půlka lidí na útěku. Ti nehlasovali. Město Záporoží taky nehlasovalo. Ve válečných podmínkách ani nejde zajistit regulérní podmínky, i když Západ neuznal ani hlasování na Krymu, kde se hlasovalo na celém území roku 2014. Teď referenda neukázala mimo část Donbasu vůli obyvatel, ale dala nástroj RF k eskalaci. Možná původně chtěli hlasování na celém území oblasti, ale kvůli zapojení Západu nestihli obsadit je celé..

   1. Mohli, vypadalo by to i věrohodněji, jenže o to nejde. Oni vědí, že je to míň než 99, ti druzí vědí, že je to přes padesát. Jenže proč to nevylepšit, když těmi druhými to nebude tak jako tak uznáno.

    1. Gilbert Doctorow to nedávno pěkně popsal. Výsledky budou pro, Západ je neuzná, ale Kremlu to bude jedno. Pro něj to jej jenom fajfka na svém (z pohledu OSN a práva na sebeurčení národů) fomuláři „Připojení 4“. Pak ještě schválit v Státní dumě a je hotovo. Je to divadlo, komedie, která se může snadno změnit v horor.

    2. Je to trochu argument kruhem. Neobsadili celé oblasti. nemůže se hlasovat na celém území. K dalšímu postupu potřebují posily. K tomu potřebují mobilizaci. Mobilizace se zase musí zdůvodňovat obranou svého území a to tam může vzniknout referendem. Machiavelli co by řekl?

 8. Lidi si nic neuvědomili a s ničím nepraštili. Na to byli a jsou malí páni. Kapitalismus potřebuje volný pohyb osob a kapitálu, s tím bylo otrokářství v rozporu. Zase to potřebovali ti nahoře,tak to zrušili

  1. Zajisté. To ostatní dáváno na odiv byl jen vedlejší efekt.
   Kvalifikovanou práci nelze založit na okovech. Viditelných. Výhodnější jsou neviditelná. V hlavách.

 9. Nejhorší práce je rukama
  s hovnocucem či strukama.
  Mnohý se proto práce bojí
  nebude nikdy rubat v sloji
  utírat prdele ve špitále
  nepůjde kydat do maštale.
  Mnohý se práce vůbec štítí
  i bez ní sežene žrádlo a a pití.
  Nejlíp je robit rukama druhých
  z roboty večer mrtvých a tuhých
  napařit hovadům pořádné daně
  nečumět na ně očima laně.
  —-
  Pravily včera ostravské klepny:
  pentagoň utnul obědvě tepny!
  jasala polska pospolita
  zajdu naposled pro jelita
  bo budu meškať v jeskyni Šipce
  pry bude kosa aji na jipce.

  1. Ladik: To je prokleti, co uz datuje hodne davno. Kdyz Bozena Nemcova stradala a umirala v Litomysli, nemela ani na poradne jidlo, tak dcera Dora (23 ci 24 let) sedela doma a mela k dispozici dve sluzky. Jeden z konfliktu mezi Nemcovymi bylo prave to, ze Dora mohla doma poklidit, a sluzky se platit nemusely. Ale to by bylo byvalo ze jo ponizujici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *