13 června, 2024

Co nezaznělo

Přátelé, dnes nebudu komentovat průběh demonstrace. Jen řeknu, že jsem slyšel mnohem méně kravin než minule, organizace byla dobrá, lidé postávali zhruba na stejné ploše jako minule, ale tentokrát nebyli tak nahňácaní. Ano, zase naše veřejnoprávní média mlčela, aby náhodou neudělali organizátorům reklamu a díky tomu zase v davu uvízla celá řada lidí, kteří nevěděli, že by tam raději neměli být a hlavně by tam neměli parkovat auta. Pěšky se tentokrát dalo prodrat, ale auta neměla šanci.

Záznam z demonstrace si můžete pustit z jůtubu nebo přímo ze stránek organizátorů, takže je zbytečné, abych ji převyprávěl. V podstatě to tentokrát bylo tak rozumně uměřené, že kromě trošku divokého počasí tomu nemám co vytknout. Odborníci dostali vlastně libovolné množství prostoru, politici mohli říct svoje zdravice. Foldynu jsem avizoval, Rajchl byl opět bouřlivě přivítán, prostě další krok byl udělán, řekl bych, přiměřeně věci. A tak budu dneska psát vlastně o tom, co tam nezaznělo, protože zaznít nemohlo.

Začnu trochu osobně. Udělali jsme si tam takové malé Vidlácké sympozium. Potkal jsem se s několika stovkami příznivců, zjistili, že existuju a že se se mnou dá i mluvit. Skutečně jsem už měl vidlácké placky a skutečně jsem od vás čtenářů obdržel dostatečnou podporu, abych si mohl dovolit poplatit náklady na avizované sobotní vidlákobraní. Všem moc děkuji. I my jsme udělali další krok.

Odznaků s vidlemi bylo mezi lidmi tolik, že si toho všimnuli i redaktoři Seznamu, kterým tímto děkuji za první reklamu. Prostě bylo vás tolik, že jsme přestali být pod rozlišovací schopnost. Ukázali jsme dokonce i režimnímu intervjukovi, že jsme se spojili a jeho jsme k tomu opravdu vůbec nepotřebovali.

Prosím alespoň některé z vás, se kterými jsem včera mluvil, o zpětnou vazbu. Daly se ty moje kecy poslouchat? Dávalo vám to smysl?

Mimochodem – kdo jste se pečlivě dívali na záznam, tak jste určitě zjistili, že placku s vidlemi měl připnutou i Ivan Noveský. My jsme se totiž potkali v předvečer demonstrace v úzkém kruhu a já tam zrovna přivezl odznáčky… tak si jeden rovnou vzal.

A já vám chci na prvním místě říci, co jsem se od odborníka přes plynové zásobníky dozvěděl za jobovku.

Ani nebudu mluvit o tom, že po útoku na potrubí Nordstrýmu jsme na delší dobu definitivně bez ruského plynu. Teď k nám tečou žalostné zbytky norského a holandského plynu, které horko těžko pokrývají spotřebu, ale jak klesne teplota, bude hotovo. Z opačné strany, ze Slovenska, teď už také nic neteče, sami mají málo, takže na naší nasyslenou spotřebu v zásobnících, která ale vůbec není naše, zřejmě velmi brzy dojde..

Celý fór je v tom, že ty naše hlavní zásobníky (jsou hlavně na jižní Moravě v bývalých ložiscích plynu) mají cca dvojnásobnou kapacitu, než se uvádí. To je tím, že v zásobníku musí poměrně dost plynu zůstat, aby zůstal geologicky stabilní. Například, aby tam nevnikala podzemní voda. Půlka kapacity se normálně čerpá a to jsou ty necelé tři miliardy kubíků plynu, které tvoří asi třetinu naší roční spotřeby. Ovšem podobné množství plynu v zásobnících ještě zůstane.

Je dost pravděpodobné, že se letošní zimu dostaneme do situace, že plyn fakt dojde. Všichni na té katastrofě pracují ze všech sil. K výbuchům na Nordstrýmech se ještě vrátíme samostatným článkem, teď chci jen konstatovat, že jsme právě zjistili, jak moc odhodlaní jsou ti, kteří troubí do války, jak moc se na eskalaci těší a co jsou schopni pro to udělat. Plyn nebude a a je zbytečné se bavit o tom, kde ho vezmeme. Bude tak zle, že současné demonstrace jsou pohodová selanka. Pavel Blažek mluví o tom, že je zapotřebí něco dělat… a já dodávám, že jestli don Pablo a jeho melody boys Fialu urychleně nesestřelí a nezačnou fakt dělat něco pro lidi, tak je dost pravděpodobné, že už nikdy nic pro nikoho dělat nebudou.

V nouzi nejvyšší, až bude jasné, že plyn už skoro není, tak se dá od Fialy čekat jeho typické řešení. Prostě vyčerpá ty zásobníky do mrtě. Díky tomu by se dalo možná vydržet až do jara. A že se zásobníky zhroutí a už je nebudeme schopní naplnit? Koho by to zajímalo? Dějiny začaly 26. února, proč by neměly skončit někdy patnáctého dubna příštího roku, že?

Když jsem se dozvěděl o těch útocích na Nordstrým, tak mě zamrazilo opravdu bezprostředně. Podruhé mě zamrazilo, když jsem se dozvěděl, jaké lákadlo čeká na naší vládu, až půjde opravdu do tuhého.

Vězte, že Německo se už nemůže napřímo dohodnout s Ruskem na plynu, protože trubky jsou v háji. Jakákoliv dohoda o dodávkách ruského plynu teď už musí zahrnovat Německo, Polsko, Ukrajinu a Rusko. Vidím minimálně dva aktéry, se kterými dohoda nebude možná. Oni ještě nevědí, co se v zimě stane… a já marně přemýšlím, jestli se dá Evropa rozjebat ještě víc.

To bude dilema co? Mít trochu plynu alespoň na chleba a kremace, ale přijít nevratně o zásobníky. Nebo zachovat zásobníky a skutečně řádně vymrznout. Tomuto scénáři se už skoro nedá uniknout. Uvědomuje si Fiala (i Blažek a ostatní), že nás ženou do situace, kdy lidem zbude jen pomsta?

Co k tomu mohu ještě dodat? Vlastně jen to, co jsem říkal mým čtenářům, kteří tam na demonstraci přišli za mnou. Ať doma řeknou všem, kde byli. Ať nedbají na to, že se sousedi budou ošklíbat, že budou mít blbé řečičky. Až jim půjde v bytech pára od úst, tak se sami přijdou zeptat, jak se na hentu demonstraci jede.

Pětikolka má svá média. (Ne, obráceně – média mají svojí Pětikolku.) Babiš má svůj karavan… a takhle dělají z lidí voliče. Buď přes Českou televizi a nebo přes setkání na náměstích. My můžeme jen demonstrovat a je nás hodně. Tož musíme oslovit sousedy. Nemusíme je přesvědčit, to za nás udělá příroda a nejlepší ministr ve vesmíru Hýkela. My jim musíme jen ukázat cestu, až se ukáže, že jsme bohužel měli pravdu.

Takže vy všichni, co jste se včera obtěžovali přijet… Díky za ten další krok. Bude to maraton, nikoliv sprint. Teď jste se vrátili domů a já vás prosím, běžte za sousedy. Brzy to bude zapotřebí.

PS.

Těší mě zájem o placky. Na místě jsme jich rozdali několik stovek a ještě hodně jich mám. Pokusíme se najít nějaký jednoduchý způsob, jak je rozesílat, ale prosím mějte pár dní strpení.

451 thoughts on “Co nezaznělo

 1. OT: Trocha humoru po těžkém dni nezabije – komentář k fotkám ruských mužů, kteří na kolech dojeli na gruzínské hranice a nyní tam na ohníčcích vaří čaj a boršč.

  Cyklistické oddíly z ruské strany zaútočily na malou, ale nezávislou Gruzii bez varování z několika směrů najednou. Samostatný jízdní pluk, nesoucí jméno Ilji Varamova, prolomil obranné linie na kontrolním stanovišti Horní Lars a vyrazil do útoku směrem na obec Garbani. Pod náporem předsunutých cyklistických jednotek padly obce Gveleti, Cdo a Stepancminda.
  Lehké jezdecké jednotky kuřáků vodních dýmek pronikají horskými stezkami směrem na Gori. Zvláštní hrozbu představují průzkumno-úderné jednotky LGBT, které pronikají do osad a vyvěšují duhové vlajky na správní budovy. Když jsou takové jednotky identifikovány, hlavní je neustupovat a sevřít vše, co se dá. Střílejte rovnou ostrými, zajatce nebrat.
  Gruzínské silnice jsou posety jízdními koly a jinou samohybnou jednostopou technikou, které postupující jednotky odhazují přímo na krajnici. Jedná se o plnohodnotnou a nezákonnou okupaci suverénní republiky! Tyhle hory už viděly mnoho věcí, ale nikdy ne takhle.

   1. Ani se mu a tomu nedivím. Vždycky mi byla podivná ta jejich existence a konání, a nekonání amíků při zkouškách rachejtlí. Bylo to podivné že jim to nevadilo. No a že to prokecla, tak se nedivím že je zděšený, protože je v ASII odkecaný, byť to možná někteří tušili. Ale tak nějak mi to signalizuje, že jde amíkům do tuhého, proč by jinak spojence prozrazovalI, no a nakonec.. je to přece typicky západní, zradit spojence když to nečeká … hmm. Taky je možné že lavíroval mezi oběma a nevykonal něco co mu nařídili takže…. aj tak je možné a od nich nepřekvapivé.

    1. To spíš vypadá, že Kamala je zmatená jak Goro před Tokiem a neví kde je sever a jih, nahoře a dole, levá a pravá…

 2. Tak, holoto, koukejte popadnout notýsky, tužky a pište si (ukradl jsem to pro vás na Pokec24):

  – Kdo si prdel nemyje, ten Putina zabije.
  – Až ti vláda zavelí, choď s nemytou prdelí.
  – Když chceš zničit Putina, tak si nemyj šulína.
  – V neumytý p*če leží k míru klíče.
  – Sprchuj se jen v neděli, Putin bude v prdeli.
  – Nemáš-li necky, nemyj si ce*ky.
  – Chceš-li vidět Rusko v smutku, vybuduj si kadibudku.
  – Je-li tvoje páteř rovná, tak nesplachuj doma hovna.

  Naučit nazpaměť a provolávat.
  Ti snaživější si namalují transparenty.
  Sláma u kravína!

 3. Tohle je strašlivá chyba organizátorů:

  Co nezaznělo?
  Druhé kolo volby do Senátu se koná v pátek 30. září a sobotu 1. října.

  Všichni vládou… urážení.
  jděte prosím v druhém kole k volbě (kde nebylo rozhodnut v prvním)
  a zejména v obvodu Jihlava dejte na názor z článku v ECHO24:

  „VOLTE PROTI Vystrčilovi“

  1. „Druhé kolo volby do Senátu se koná v pátek 30. září a sobotu 1. října.!

   To je doopravdy opomenutí.

   Jeďte do Jihlavy

 4. Nechci v žádném případě zpochybňovat odbornost p. Noveského, ale s tou 50% využitelností PZP (podzemního zásobníku plynu) je to nejspíš trochu jinak.
  V dotazu na Rádio Jerevan by to mohlo být takto:
  – Je pravda, že PZP lze využít pouze z 50%?
  – Ano, je to pravda, ale nejedná se o kapacitu PZP, ale původního plynového ložiska, které bylo pro PZP použito.
  PZP Dolní Dunajovice je vybudován z ložiska zemního plynu, které bylo v katastru těženo. Protože bylo v průběhu těžby rozhodnuto o stavbě PZP, ložisko bylo vytěženo jen z 50%, druhá polovina zásob zůstala v zemi jako tzv. ložisková poduška. Bez ní by se do ložiska dostala voda a stavba PZP by byla výrazně složitější. Podobná situace je u PZP Tvrdonice.
  Příklad úplného „vycucnutí“ je PZP Lobodice, který byl původně určen ke skladování svítiplynu, v r. 1990 byl svítiplyn zcela odtěžen a došlo k záměně za zemní plyn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *