19 června, 2024

Proč jsme tady?

Krátký úvodník pro Foldynu:

Přátelé, v Praze jsem už od včerejška. Jako obvykle jsem měl naplánovanou celou řadu setkání. Tentokrát přímo na půdě poslanecké sněmovny. Ivan David, Jiří Kobza… zajímavé povídání, které si zaslouží samostatný článek. Tedy, ono si to zaslouží víc článků, protože mít možnost si proběhnout celý ten komplex budov, to za to stálo. Ale o to teď nejde. Byla to taková řízená náhoda, ale měl jsem možnost si posedět s Jaroslavem Foldynou.

Hned na úvod se ho ptám, jak dopadla SPD v severních Čechách… „Ty vole, výborně,“ říká mi. „V Děčíně jsme nechali za sebou Piráty, nechali jsme za sebou ODS a jsme druzí za hnutím ANO. Jsme dost silní, abychom s ANO udělali koalici a už se jedná.“ Oči mu svítily, má spoustu plánů, které nemohu dopředu prozradit, ale ten chlap je prostě autentickej, opravdovej a hlavně s i vůbec nic nedělal z prostředí poslanecké sněmovny a mluvil, jak mu zobák narostl.

Normálně tam nahlas mluvil o migraci, o tom, co na nás chystá EU, co se s tím musí udělat… a že zítra jde vystoupit na demonstraci tady v Praze, protože je nutné se spojovat a ne rozdělovat. Že se tam s Rajchlem klidně obejme, protože v této chvíli jde všem o stejnou věc. Projev měl už nachystaný, mohl jsem ho zkouknout… bude dobrý. A kolem chodili všichni ti libtardi od Starostů a Pirátů, poslouchali ten jeho lví řev, ušklíbali se, ale drželi se pěkně dál.

Takže až budete řešit, na které straně teď stojí SPD, jaké podrazy se kde dějí a kdo za to může, tak si dneska poslechněte Foldynu a budete mít jasno. Já si s ním hned potykal a pozval ho na zabijačku, protože on bude studnice nekonečných příběhů o české politice. Hned jsme byli na stejné vlně. On se na ty lidové protesty dívá stejně jako já a naprosto přesně ví, co je teď třeba udělat.

Z Foldyny vám neukápne slza sentimentu, ale chlapsky se s ním pobavíte. Ten obličej Olgy Richterové, na ten fakt už nikdy nezapomenu.

A teď už dnešní text:

V neděli se mi ozval organizátor olomoucké demonstrace, jestli bych tam nechtěl vystoupit. Musel jsem mu odpovědět, že ne, protože budu na demošce v Praze. Jednak musím jít příkladem, když tam lidi svolávám a jednak tam mám naplánovanou celou řadu rozhovorů a ledacos si musím zařídit. Tož mi odpověděl, že pokud mu pošlu nějaký text, tak ho lidem přečte.

Tak jo, najednou je to jiné, než mé dlouhé články. Teď by to chtělo něco hutnějšího. Pár dobře poskládaných vět. Nu což, pokusím se. Ale pak jsem si řekl, že to chce i nějaké vysvětlivky. A nakonec je z toho celý text, který se k dnešku docela dobře hodí:

Přátelé, v posledním týdnu jsme mohli ze všech stran slyšet, jak zbytečné je naše počínání. Stejně se nic nezmění. V této zemi se vláda mění ve volbách a ne křikem na ulici. Demonstrace jen upustí páru a zajistí klid na práci naší fialové vládě. Jsme jen parta dezolátů a proruských zaprodanců. Organizátoři jsou už teď sprostí podezřelí. Různé obskurní straničky a hnutí si tu jen přihřívají polívčičku. A stejně se nic nezmění, volby jasně ukázaly, že lidi nemají zájem… vynechal jsem něco?

Proč tu vlastně jsme?

Jsme tu, protože předseda vlády je kretén!

Jsme tu, protože se nechceme smířit s rozvratem všeho, co jsme získali. Nemůžeme se už dívat na to, jak nám zemi rozkrádají pod rukama, jak musíme levně prodávat elektřinu vyrobenou v našich elektrárnách a pak ji draze kupovat zpátky. Nesneseme už, že nám EU ústy německého kancléře bere právo veta, abychom už nemohli do ničeho kecat. Nelíbí se nám válka na Ukrajině a ještě víc nám vadí, že vláda fouká do cizího ohně, protože to po ní kdosi požaduje, ale všechny problémy vyžíráme my v podobě drahých energií a vysokých cen. Vadí nám, když se nám premiér vysmívá do očí a ministr Hýkela nám představuje řešení v podobě zastropování na nejdražších cenách v Evropě. Štve nás, když nám vláda doporučuje žebrat na úřadech o sociální dávky jako jediné možné řešení. Pryč s takovou vládou.

Nechceme žebračenky. Chceme levné energie. Nechceme válku, chceme mír. Nechceme střílet, chceme jednat. Nechceme ve vládě bandu neumětelů, chceme odborníky. Nechceme se rozpustit v Evropě, chceme být samostatný národ. Chceme zpátky naši zemi.

Jsme tu, abychom se mohli podívat do očí našim dětem a našim vnukům. Abychom jim mohli jednou říci, že jsme zachraňovali, co se ještě zachránit dá. Jsme tu, protože bychom se museli hanbou propadnout, kdybychom teď seděli doma a jen nadávali u televize. Jsme tu, protože nehodláme mlčet, nehodláme zavírat oči a budeme se bránit. A pokud to v poslanecké sněmovně nikdo nepochopí, tak se budeme bránit tady na náměstích. Jsme tady, abychom byli slyšet!

Vládo! demisi!

Tak snad to tam v Olomouci přečtou….

Vy, co teď máte víru a jdete demonstrovat, vy pak budete moci vznášet požadavky. Vy, co dneska stojíte na náměstích, organizujete to, mluvíte tady a snažíte se spojovat a sjednocovat, vy pak budete v čele. Vy, kteří vydržíte, kteří se nevzdáte po prvním neúspěchu, vy budete nastolovat nové pořádky. Ať už po volbách nebo po revoluci.

Jestli si někdo myslí, že lidi zůstanou sedět bez práce ve zmrzlých bytech, tak je na omylu. Pokud bude zle, tak jich bude na náměstích tolik, že proti tomu rok 89 bude slabý odvar. Propouštění už začalo. Volkswagen ani nezakrývá svoji snahu odstěhovat výrobu někam, kde jsou levnější energie (třeba Rusko je na tom z tohoto hlediska docela dobře). Zavírají skláři, sušení obilovin je v podstatě nerentabilní, ceny v obchodech stále stoupají. Zima je na krku. Jestli na dnešní demonstraci bude méně lidí, tak počkejte, co bude v listopadu. Náměstí budou praskat ve švech. Ne kvůli Rajchlovi, Havlovi nebo Noveskému. Ale kvůli zimě a bídě.

Teď se jen tříbí, kdo to myslí vážně a kdo se jen chtěl přiživit. Kdo to dělá pro vlast a kdo to dělá pro sebe. Kdo umí spojovat a kdo to neumí. Kdo umí zatnout zuby a dělat alespoň malé kroky a kdo by chtěl všechno hned a pokud možno bez úsilí. Možná právě to byla chyba roku 89. Bylo to příliš snadné. Změna režimu byla víc dárek než práce. Možná proto to pak mělo tak malou cenu a ideje brzy převálcovaly prachy.

Takže – trikoloru na hruď, placku s vidlemi na rameno a pojďme jim zahulákat do oken.

PS.

Ano, budu v Praze. Počítám, že hodinu před demonstrací už budu vedle vchodu prodejny Baťa z Václaváku. Obligátní černý klobouk bude, ale tentokrát na něm budu mít už rovnou odznak s vidlemi. Od přátel jsem dostal celou velkou krabici odznáčků. Jsou rychlí, udělali je. Budu je mít sebou. Pokud mi budete ochotní přispět na moji činnost, za odměnu dám odznáček. To víte, sice jsem zaměstnaný (moji dlouholetí čtenáři vědí, že jsem nepatrným zaměstnancem v jedné z mnoha za Babišových firem), ale už podnikám kroky, abych měl volnější ruce.

397 thoughts on “Proč jsme tady?

 1. Klid, mír a plný hrnec jídla.
  Tálibán oznámil, že bylo dosaženo dohody s Ruskem o dodávkách zboží do Islámského emirátu Afghánistán. Afghánistán bude v rámci dohody ročně nakupovat od Ruska:

  1. 2 000 000 tun pšenice
  2. 1 000 000 tun benzínu
  3. 1 000 000 tun motorové nafty
  4. 500 000 tun LNG

  Afghánistán dostane také slevu oproti současným světovým cenám.
  Rusko v podmínkách studené války se Západem získává další trh. Taliban dostává možnost nakupovat potřebné zboží za ceny pod světovými cenami.

  https://colonelcassad.livejournal.com/

 2. Myslím, že sundávat vládu přes zemana vyvolá jen smích fialových tváří. Beranidlo musí mít jinou hmotnost.

  1. Já si myslím, že vláda dovládne do konce volebního období, ale taky jsem si jistý, že každé kopnutí, každé snížení legitimity vlády se počítá.
   A nezapomeňte, že nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně … takže pokud si třeba někdo schová ten výstřižek, kde se vyjadřuje Šafr (viz níže) a podá to k soudu v souvislosti se žalobou ohledně předsudečné nenávisti až bude jiný režim, pak by i třeba mohl uspět. Dnes nikoliv, dnes by potrestali oznamovatel … ale jak říkám, nic netrvá věčně….

  2. jak se to vezme. Mi vychází, že kdyby se mu uvolnili pouta věčného čekatele na jistou funkci a byl zbaven návštěv filajky, možná bychom se divili jak je fit

 3. Poučení z krizového vývoje:

  PAVEL ŠAFR / názor
  Šéfredaktor deníku FORUM 24

  Publikováno 28. 9. 2022

  demonstraceproruské postojeRuskoVáclavské náměstíVladimir Putin
  Menšina našeho obyvatelstva, která chce položit vládu Petra Fialy a opustit struktury blahobytné a mírumilovné západní civilizace, si uspořádala další demonstraci. Dobrou zprávou je, že těch lidí bylo opravdu málo a že organizátoři dbali na relativně korektní průběh akce. Špatnou zprávou je, že něco tak odporného jako proruská demonstrace proběhne v této době pod sochou knížete, který reprezentuje křesťanskou a tím i evropskou kulturní orientaci naší země.

   1. Pane Dvořáku, oko mi zaslzelo a zastyděl jsem se, hlavně tady u toho:
    „…….. opustit struktury blahobytné a mírumilovné západní civilizace, si uspořádala další demonstraci.“

    1. Já se stydím teprve teď. Zatímco vy jste upřímně slzel a poctivě se styděl na první dobrou, my s manželkou jsme se tomu nejdříve kynicky chechtali.

     Až dodatečně mi došlo, že takto tu sjednocenou eurofederaci nevybudujeme.

    1. Člověče, vy zcela postrádáte klapoklidez a vůbec nemáte mokobuko. Dávejte pozor, já vám to vysvětlím.

     Když Šafr píče, že jich bylo málo, TAK JICH BYLO MÁLO – rozumíte, ech, totiž – frštenzý, chtěl jsem napsat…?!?!?

    2. Ve 14:15 jsem šel kolem a lidi byli jen od Jindřišské nahoru a to ještě kolem té Jindřišské bylo dost volno. Můj odhad je kolem 20 tisíc hlav. 4 dny po volbách, ve kterých Vystrčil skoro projde z prvního kola, mi ta demonstrace přijde ujetá. Ale proti gustu žádný dišputát. Jak píše Vidlák, až se ukáže, kdo je jen vychcánek a kdo to myslí vážně, tak se třeba zapojim, ale zatim mě organizátoři nepřesvědčili…

   1. Svatý Václav je mýtus, vytvořený kněžími, kteří jej jako jediní gramotní v té době mohli vytvořit. Mýtus o náboženském fanatikovi a německém poddaném se skloněno hlavou.
    Umím si představit i mýtus jiný.
    Čeští vladykové se shodli, že ten připosraný Václav, klanějící se Durynkům, Sasům a Bavorům si nazaslouží být knížetem, zapíchli ho a knížetem ustanovili Boleslava. Ten se potom stal skutečným zakladatelem českého státu.
    Rád bych věřil (a věřím), že tak to skutečně bylo.
    Ostatně mýtus jako mýtus, jen jeden je prosazovaný více než ten druhý. Ostatně Svatováclavská orlice…. i to je signál, věc tak populární v současné době.

    1. Ono to bylo složité. Christianizace byla v plném proudu, tvrdě prosazovaná doktrína.
     Polabští Slované se vzepřeli a zmizeli. Fakt to nebylo tak jednoduché.

 4. poznámky

  a) Při dnešní konstelaci v PS je nepředstavitelné, že by vláda skončila vyslovením nedůvěry, tudy cesta nejspíš nepovede.
  b) Pragmaticky, asi jedinou reálnou cestou na změnu je provést nátlakové akce (generální stávka, blokace dopravy apod.), které přesvědčí presidenta rozpustit parlament, jmenovat vládu národní záchrany a vypsat volby, nebo to zkusit přes referendum (zde jsem ale skeptik).
  c) Už pro realizaci takových nátlakových akcí je potřeba perfektní organizace. Tu si nedokážu představit bez silného lídra, tj. osoby, která zvládá krizové řízení, má charisma, dokáže sjednocovat (takový novodobý Koba), organizovat, nařizovat a kontrolovat a vybuduje si podporu napříč alternativou. Bez takové osoby je vše odsouzeno k nezdaru (pozn. podívejme se na Babiše, zcela bezohledného pragmatika, finančně i organizačně mimořádně silného i s vlivem na media, jak pohořel všude, kam přišel a stal se přívěškem plnícím pokyny).
  d) Pokud se ale taková osoba najde a úspěšně prosadí krok 1 – demise vlády, je nutné být připraven jednak na nové volby, ale zejména na „vládu národní záchrany“. Tu podle mě nelze sestavit z osob, odborníků, kteří hovoří na demonstracích, je potřeba mít úplně jinou kategorii lidí – krizové manažery, odborníky dobře se orientující v problematice táhnoucí za jeden provaz, kteří snad budou mít naději změnit vytyčenou trasu (do pekla), cíle a priority jsou a byly celkem dobře již definovány, je na nich potřeba ještě zapracovat – například mediální pokrytí bude klíčové pro podporu veřejnosti …)
  e) Pokud se vláda národní záchrany osvědčí, má skupina naději stát se hráčem v demokratickém pekle, a tak máme všichni naději, že se nevrátíme do doby kamenné.
  f) Ale na druhé straně doba kamenná může znamenat návrat ke kořenům a zničení plánů na zavedení otrokářské dystopie, byla by to ale cesta bolestná.
  g) Nebo také ne. Dystopii pak globalisti prosadí a skoro každý bude otrok ala CSQR (je to zkratka dost podobná SPQR, není-liž pravda)

  ostatně soudím, že fialový hnus musí být zničen

 5. Ještě jedna věc k demonstraci – už před ní jsem zaregistroval koncept, že se udělá celonárodní petice a při opravdu velkém počtu sesbíraných podpisů, se to odnese Zemanovi s tím, že podle Ústavy patří vláda lidu a lid chce odvolat vládu. Na demonstraci to taky tuším taky nějak takhle zaznělo.
  A ono by to nemuselo být neproveditelné – šlo by to klidně pracovně nazvat „hospodské referendum“. Princip: text petice/referenda by byl volně stažitelný z netu, hospodský nebo kdokoliv jiný by si jej mohl stáhnout, sám vytisknout a při pátečním pivku (kdy je v hospůdkách asi nejvíce lidí) to podepisovat. Náklady pro jednice korunové, jde jenom o disciplínu a organizaci – např. kdo podepíše jednou nebude podepisovat duplicitně. Podepsané archy klidně mobilem vyfotit, listy uschovat a fota z mobilu odeslat na předem určené místo.
  Námitka, že referendum není uzákoněno neplatí – je to vůle lidu a všechna moc patří lidu (dodržováním jejich pravidel nikdy nevyhrajeme). Že to pohne s prezidentem je malá pravděpodobnost, ale pokud by se to jen v malé míře podařilo zrealizovat, tak tak by to bylo výborné a příště by to bylo jistě vylepšeno. Ale hlavně by to mohl být opakovaně použitelný model.
  Nechci radit Vidlákovi, ale třeba by to stálo za popřemýšlení jako námět na článek. Případného autorství „hospodského referenda“ se vzdávám ve prospěch zájmů státu.

  1. President nemá právo odvolat vládu na základě petice.

   Peticí BY MOHLO být maximálně vyvoláno jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě.
   Na to ale nemá opozice dostatek hlasů a koalice si rybník nevypustí.

   1. Hmm, no tak takhle úplně to není … pravomoci prezidenta určuje Ústava ČR a ta v čl 62:
    Prezident republiky
    a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,
    Ale samozřejmě jsou tady ústavní zvyklosti a pak fakt, že dva právníci vygenerují 3 právní názory. Rychetský by asi všem lehce vysvětlil, že ústavní zvyklost je následující: … přijímá demisi členů vlády a odvolává v podstatě až po politické dohodě.
    Na druhou stranu je zde ta samá Ústava, která v čl. 2 říká:
    (1) Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.
    Takže je stanoveno, jak má lid, který je zdrojem veškeré moci tuto moc vykonávat, resp. prostřednictvím koho …
    Ale pak tady máme taky čl. 6, který říká:
    Politická rozhodnutí vycházejí z vůle většiny vyjádřené svobodným hlasováním. Rozhodování většiny dbá ochrany menšin.
    Podpůrně lze taky uvést, že EU a demokracie vůbec má ve vínku tzv. občanskou společnost, tedy občané by se měli podílet na správě a řízení věcí veřejných.
    A teď – je nás cca 10 mio, což v hrubých číslech může být 8 mio oprávněných voličů. Jedna z nejvyšších účastí byla tuším přes 60% tedy reálně 5,5 mio dostavších se voličů. V teoretické rovině 2,8 mio podpisů by znamenalo nejvyšší většinu, jaká kdy byla za existenci ČR dosažena. Můžeme k tomu přistoupit i jinak – stačil by počet o 1 hlas větší, než kolik skutečně hlasovalo pro SPOLU a PIR+STAN a legitimita by byla na světě. Jistě hlas v referendu/petici není hlas ve volbách, ale i tak bych chtěl vidět ten výraz, pokud by přistál na stůl výsledke s řekněme 2,7 mio podpisů na odvolání vlády :-). Tohle ignorovat by mohlo znamenat slušný sociální výbuch, každopádně by byla podstatně narušena legitimita vlády … a to je oč tu běží. Příslušníci např. silových složek by např. měli černé na bílém, že vláda je bez legitimity a ti chytřejší by mohli začít pomýšlet na zadní kolečka.
    Na druhou stranu je třeba říct, že 2,7 mio podpisů v referendu je nedostižný sen, ale taky je třeba říct, že tohle by bylo referendum/petice proti něčemu, což vždy znamená snadnější sběr hlasů. Bratia Slováci v petici za rozpuštění parlamentu nasbírali 585 tis. podpisů (je jich cca 5 mio) a zaříznul to ústavní soud na popud bytostné demokratky Čaputové.
    A tak nebo tak – větší počet podpisů pod petici/referendum by nastolil faktický problém. A to je opravdu oč tu běží.

    1. Lid není schopen ani přijít k volbám a poslat Vystrčila na pracák a vy chcete, aby se zorganizoval do generální stávky a něco si vynutil na senilním Zemanovi, kterej byl vždycky zaraženej v americkém a izraelském zadku až po pás? Bohajeho.

    2. Je to tak:

     ÚSTAVA ČR

     Čl. 72
     (1) Poslanecká sněmovna může vyslovit vládě nedůvěru.
     (2) Návrh na vyslovení nedůvěry vládě projedná Poslanecká sněmovna, jen je-li podán písemně nejméně padesáti poslanci. K přijetí návrhu je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců.

     Čl. 73
     (1) Předseda vlády podává demisi do rukou prezidenta republiky. Ostatní členové vlády podávají demisi do rukou prezidenta republiky prostřednictvím předsedy vlády.
     (2) Vláda podá demisi, jestliže Poslanecká sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry nebo jestliže jí vyslovila nedůvěru. Vláda podá demisi vždy po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny.
     (3) Podá-li vláda demisi podle odstavce 2, prezident republiky demisi přijme.

     Čl. 74
     Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády.
     Čl. 75
     Prezident republiky odvolá vládu, která nepodala demisi, ačkoliv ji byla povinna podat.
     ———————————
     Jinou možnost president nemá. NESMÍ odvolat vládu na základě vlastního uvážení.
     Buď vlastní demise, nebo demise na základě vyslovení nedůvěry. Nic víc.
     ODVOLAT vládu smí pouze tehdy, pozbyla-li důvěry a neodstoupila, ačkoli musela.

     Výbuch by to sice byl, ale ani pak by nenastal právní rámec, podle něhož by president mohl konat.
     Pozbytím LEGITIMITY nepozbývá LEGALITY.
     Vše další by tedy bylo státním převratem, který by silové složky mohly, ale také nemusely podpořit.
     Vládu vzešlou ze státního převratu by mohly odmítnut sousední státy a nastal by problém. VELKÝ.

     1. Už jsem to psal pro flippy – můj příspěvek byl o teoretických číslech a rámci, ve kterém by se nějaká petice/referendum pohybovalo.
      Čl. 62 řeší pravomoci prezidenta ty Vámi uváděné články pak, co má prezident dělat, pokud podá demisi ministr, premiér nebo bude vyslovena nedůvěra vládě. To jsou celkem dvě rozdílné věci, které ale spojují tzv. ústavní zvyklosti.
      Oba se shodneme na tom, že Rychecký a další spříznění s politikou vlezdoprdelismu USA ty ústavní zvyklosti vyloží a zpřesní k obrazu svému a taky že dosáhnout 2,7 mio podpisů je v praktické rovině sci-fi.
      V teoretické rovině by to byl ale zajímavý moment – máme demokracii, kde vládne většina při zohlednění zájmů menšiny. To je nezpochybnitelný princip. Že Ústava pamatuje jen na vykonávání této moci jen a pouze prostřednictvím volených zástupců je jen zpřesnění tohoto principu. Pokud by v teoretické rovině nastalo něco s čím Ústava nepočítá, pak by byl problém – Ústava očividně nepočítá, že by lid byl schopen zorganizovat sběr podpisů s výsledkem, kdy počet občanů požadující odvolání vlády by převýšil počet občanů, na základě hlasů kterých vykonává vládu vláda.
      Tak jako ústavní zákon je nadřazen zákonům nižší právní síly, pak analogicky by měl být princip (vláda většiny) nadřazen nějakému prováděcímu paragrafu (byť v Ústavě)
      Konec teorie … je to stejně jen rámec, který kolíkuje hřiště podle jejich pravidel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *