4 prosince, 2023

Po bitvě je před bitvou

Přátelé, dnes večer budeme vědět. Dnes večer se ukáže, jak jsme bojovali a také se ukáže, jak bojovali naši protivníci. Nenechme se mýlit, oni také mobilizovali voliče a dělali první poslední, aby odvrátili to, co jsme na ně chystali. Pokud zvítězíme, slavme… pokud nezvítězíme, nepropadejme malomyslnosti.

I kdyby to dopadlo nejlépe jak mohlo, i kdyby se v komunálu Pětikolka odebrala na smetiště dějin, bude to stát ještě hodně úsilí a svornosti, než si naši zemi vezmeme z cizích rukou zpátky. Pamatujte, že po volbách je před volbami.

Je třeba se chystat na další krok. Na středeční demonstraci na Václaváku. Pokud jsme dnes zvítězili, musíme tam zahulákat tak, aby to bylo slyšet každé vesnici i přes mlčení České televize. Pokud jsme dnes nezvítězili, musíme Václavák nejen naplnit, ale přímo ucpat i s přilehlými ulicemi.

Česká televize samozřejmě zase pilně mlčí, takže při trošce štěstí mezi sebe opět uzavřeme pár stovek pražských libtardů, kteří si v tlačenici budou muset vyslechnout, jak to vidí venkovští burani. Stejně by mohli dopadnou i nějací Dojče turisten, kteří by pak mohli doma poreferovat o novém Pražském jaru.

Nezůstávejte doma, přijeďte do Prahy. Že je to drahé? Za pár měsíců nebudete mít ani práci, ani peníze. Že je to daleko? Za pár měsíců se už nikam nepodíváte, protože benzín bude na příděl. Všichni jsme viděli našeho derniéra a jeho jasné signály. Všichni vidíme, pro koho dopravdy vláda pracuje. Bojujeme za naše děti, byť ty to někdy nechápou. Tak sakra bojujme jednou pořádně!

Já pro vás dnes něco mám…

Minulý týden jsme tu několikrát prokydávali naše obavy. Že tady demonstrujeme, snažíme se o změnu, učíme se sounáležitosti a toleranci… a ono to pak dopadne jako vždycky. My si připneme trikolóru složenou do tvaru jedničky, že máme republiku na prvním místě, přijedeme do Prahy, zaplatíme si to, zahulákáme… a nakonec zjistíme, že si náš boj někdo zprivatizoval, vylezl po našich zádech ke korytům a pak rád zapomněl, kdo ho tam vyslal. Všechno bude použito. Budou vytaženy dávné křivdy, fámy, hoaxy, nepravdy… cokoliv. I na spáleništi si někdo ohřívá polívčičku. Tady nejde o nic menšího, než o naše otroctví.

Říkal jsem už několikrát, že potřebujeme ještě druhý symbol. Symbol venkovských vidlí, který bude všem říkat, že tentokrát si to vzít nenecháme. Symbol, že jsme se odposledně poučili. Symbol, že na nás nikdo nemá bianko šek. Symbol, že tu demonstrují lidé práce, tátové od rodin, mámy od dětí, ba i důchodci, kterým to není jedno. Symbol, který ještě nebyl použit, ze kterého naše pravdomluvná mééédia hned tak neudělají jasný důkaz našeho extrémismu. Zároveň je to symbol, že už nepotřebujeme majnstrýmová média, že už máme vlastní komunikační kanály. Symbol, že máme vlastní mluvčí i vlastní zpravodajství. Symbol toho, že mééédia už nerozhodují, o čem se bude či nebude mluvit. A také symbol toho, že si nás nikdo nemůže přivlastnit. To my si budeme volit politiky, oni nebudou volit nás.

Na demonstraci nejdeme lustrovat řečníky. Jdeme tam, aby nás přesvědčili a aby se osvědčili. Necháváme je mluvit i jednat, abychom včas zjistili, koho stojí za to následovat. Ještě nejsou volby do sněmovny. Všichni ti řečníci budou muset vybojovat nejednu bitvu, mnohokrát osvědčit odvahu, překonat nedůvěru a ukázat charakter. Jdeme jim dát příležitost, aby mohli ve svých tornách najít maršálské hole. A zároveň jim jdeme ukázat, že se mají o koho opřít, že náš národ nezahynul. Jdeme jim ukázat sílu, která nemůže být přemožena, může být jenom zrazena… Bratrství a důvěře je třeba se učit. To nepřijde samo. Proto jsem vás vyzýval, ať si připnete symbol vidlí. Fantazii se meze nekladou.

Ale hned jak jsem to napsal, chytilo se toho několik přátel a začali tvořit. Vytvořili toto:

Jdeme si vzít naši zemi

Přejí si zůstat v anonymitě, proto jim chci alespoň takto poděkovat za jejich práci.

Pokud to chcete použít, klikněte zde. Vytiskněte, podlepte, dejte „sichrhajcku“ a máte odznak. Nebo si to prostě natvrdo nalepte pomocí pásky na rameno. Jsme národ improvizátorů a šikovných ručiček. Jistě vymyslíme i spoustu dalších možností.

Na srdci mějme trikoloru ve tvaru jedničky. Aby každý viděl, kde je náš domov. Na rameno si připněte vidle. Aby každý viděl, že se nebojíme vzít za práci i za obranu a že to u nás zpravidla děláme tím stejným nástrojem. Ukažme našim budoucím ministrům, že mají číst Vidlákovy kydy. Ukažme sobě navzájem, kolik nás je. Na znamení, že jsme stále jeden lid, bez ohledu na to, kdo nás svolal a kolik chyb se při tom stalo. Myslete na to.

Sejdeme se pod koněm.

583 thoughts on “Po bitvě je před bitvou

    1. Nesouhlasím. Úspěšný vojenský převrat v takhle velké a ekonomicky silné zemi, neprospěje nikomu. To by byl průser pro celý svět.

   1. Autor zpravy, Jaryn, je stejny debil jako baba co v listopadu 1989 volala na prazske OF, ze po Letne jdou do centra tanky ze ted na ne kouka z okna. Nastesti ten co zvedl byl chytrej, doslo mu ze jaky delaji tanky ramus a vyzval babu at otevre okno a da sluchatko z okna 🙂

   2. Toho se nasi vysoce postaveni tunelari boji nejvic, tak ted budou delat vlny, jak zabasnuti papalasu destabilizuje system.

  1. Chodím s pomocí chodítka, ale zabejčila jsem se a dala jsem to. V cílové rovince bylo sedm schodů, byli hodní a přinesli urnu ven. Za odměnu dostanu Lambrusco. Zdravím Vás, AntiHavlisto, i všechny své kolegy zde. Situace je vážná, možná již i zoufalá.

   1. Take vas zdravim a dekuji, ze vam to neni lhostejne. Jsem take rad, ze nejsem jediny blazen, ktery i pres bolesti jde k volbam :o)

    1. Já taky sotva lezu. Každých pár desítek metrů si dám pauzu a nakonec tam dojdu. Chce to se pořádně vyfutrovat Brufenem a využít každý parapet na kterém se dá posedět. 😀

 1. Mám od těchto voleb velká očekávání a je to důsledek (ne)činnosti této proradné vlády. Proto jsem připraven i na případné zklamaní, protože jsou lidé z mého okolí, kteří nechápou… Líbí se mi některé body programu SPD, jako přímá odvolatelnost politiků, jejich trestní a hmotná zodpovědnost, zákon o referendu (jsme jednou ze dvou zemí v EU, která to nemá). Pouze politická zodpovědnost? To je vlastně zaručená beztrestnost. Hádejte, komu jsem to tam včera hodil.

 2. Náš okresní městys na soutoku Ohře a Labe byl vždy baštou ODS (starosta a místostarosta, jeden v Senátu, druhý v Parlamentu), bydlí tu Promopro Vondra a pochází odtud Witowská-Kolářová. Vždy jsem chodil volit až co nejpozději a snažil se odhadnout voličskou účast. Většinou to bylo tak kolem 60%.
  Dnes měla komis téměř všechny oprávněné voliče zaškrtané, jakože odvolili (tedy archy s abecedou kolem našeho příjmení). Tož odvolili jsme se svojí dobrou ženou Tlapkou. Já to hodil Babišákovi, ale ona KSČM. Fakt jsem valil oči. Jejího tátu vyhodili po 68 z funkce ředitele docela velké firmy a holka i když se samými jedničkami mazala do drsného učení (boty s ocelovou špičkou, učila se svařovat i dělat na soustruhu, tahala tlusté kabely). Celá její rodina nenáviděla komunisty. Tak jsem se jí ptal proč?
  A ona mi řekla, že když posledně šla kolem zdejšího sídla komárů, tak tam stál takový 80ti letý děda s vnoučkem a ukazoval mu něco ve vývěsní skříňce a tak jí komárů přišlo líto. No dobrá, zbývá se modlit, aby překročili 5%.

  Myslím, že ty tentokrát mimořádně téměř zcela zaškrtané voličské seznamy jsou dobrá zpráva.

 3. Je to opravdu poněkud překvapivé.
  Teď, v 11:22 jsem mrknul na Seznam, iDNES, Noviny, Aktualne – a nikde o volbách ani ťuk!
  Aktuálně Karla III. a Havlem, ostaní Ukrajina, Babiš (zloduch) atd.
  Buď jsou maximálně opatrní, aby si neuřízli kšandu, nebo naopak tuší a nechce se jim do toho?
  Večer budeme moudřejší.

  1. No tvl, jak píšou mladí.
   Sobota, třičtvrti na dvanáct, Lukačovič o volbách důsledně mlčí a namísto toho nabízí fejky o vojácích, převzaté z fejkbůků.
   To tady dlouho nebylo – nebo je to tak dlouho, že si to už nepamatuju.

  2. Jihlava, volební obvod 10 – vyrazil jsem po osmé ráno, protože včera jsem měl odpolední. Co mi můj chabý zrak dovolil, tak když paní volební komisařka listovala v seznamech, viděl bych to sotva tak na třetinu odvolených. Možná tedy ráno vyjímečně na seznamu nelhali. Další věc je, jak to bylo u ostatních písmen ( u nás 4 komisaři a 4 seznamy voličů podle příjmení)

 4. Přátelé, vše bude v rychtiku. Komunálky jsou teprve první bitvička. Teprve se formujeme. Teprve se učíme válčit. Poprvé zvedáme cepy, jinak než na žito. Máme sílu, jen o její velikosti ještě nevíme. Hledáme víru, kterou jsme pohřbili hluboko v cynismu a zmatku o kterém se mylně domníváme, že je moudrosti. Budeme silní a najdeme víru. Všechno je teprve na začátku. Já tomu věřím.

   1. Zdravím Helanov.
    Já to tady tak trochu čtu, a i když jsem byl v podzemí, měl jsem jisté informace z Vidlákových článků a nekecám, ale já vám přeji abyste tu vaší bitvu vyhráli.
    Ale jsem skeptický. Obávám se, že to dopadne jako vždycky. Nakonec vám tu vaší revoluci ukradnou někteří jedinci, aby sami mohli žrát stříbrnými lžícemi z hlubokých koryt. A pokud se v tomto spletu, tak to bude asi ta nejlepší mýlka v mém životě a moc bych si jí přál. Tak hodně štěstí.

 5. Jsem mírně alergický na poučovánío zbraních, mezi nimiž žiji od dětství, a tak raději jen věcně.

  Se škorpionem 61 máte pravdu, pro mě je to spíš trofejní zbraň do sbírky.

  Zbraň musí být „prodloužením paže“. Jsem-li už desítky let sžitý s ČZ 75, nebudu si zvykat na něco nového, ve svém věku. Ráže 9 para je dostatečná, i vzhledem k ceně munice.

  EVO je jiná kategorie a částečně mi nahrazuje normální pušku (poněkud neskladnou), byť s omezeným dostřelem. Kolimátor dobrý, ale může trochu obtěžovat. Hlavně sjednocená munice s tou mojí ČZ. Nevýhoda? V souladu se zákonem bez možnosti střelbou dávkami. Pokud by zákony přestaly platit (tak úplně to nepředpokládám), lze upravit, leč nevratně.

  Zastavovací účinek? Samozřejmě brokovnice.

  Zákony? Je třeba respektovat, nejsme anarchisté, navíc ty naše české nejsou v diskutovaném smyslu nijak špatné. Proto za relativně normálních okolností spíše ochrana domova než nějaké ofenzivní akce, nezybtná/přiměřená obrana a její výklad je tu daleko jednodušší, než někde na ulici.

  Vystřelit na člověka? Zatím jsme to nezkoušel, ale jsem vnitřně dost tvrdá povaha, takže (čistě teoreticky) v tom problém nevidím. (K tomu moje oblíbená, skutečná historka o množstevní slevě – zajímala by vás?)

  Nějaké další zbraně? Jedině RPG, v té nejjednodušší verzi, to je můj sen. (To byl vtip, ale ne tak úplně). Škoda, že to neumím s výbušninami, to musí být krásná „práce“. Už se to nenaučím. Nečetl jste Pierre Schoendoerffer „Sbohem, králi“ ? Dynamitník Dave, pokud si dobře vzpomínám, můj vysněný vzor.
  😀

  P.S.: Podobné úvahy jsou děsivým důkazem, kam až mohou poměry dotlačit sportovního střelce.

  1. Co se týče cílené střelby na člověka, tak se lze zeptat tehdy 18-19-letých kluků, sloužících u PS.
   Dnes je těm nejmladším něco okolo 55 let. Pokud se toho věku, v plném psychickém zdraví dožili.
   Jojo, říká se to, že prý člověk vydrží až neskutečné věci. Já k tomu vždycky říkám „jak který“ a také „jak kdy“.
   Lze se těch odrostlých kluků zeptat, jaký to je pocit, zamířit a jít dávkou ze Sa.vz.58 po živém člověku, jehož spolehlivě vůbec neznáte a nevíte nic o jeho motivaci. A víte o něm vlastně jen to, co Vám během jednoho roku nakukali politruci – že je to „narušitel“.
   Nepřekvapuje mne ani existence webu bývalých péesáků a to, co je na něm.
   Spolehlivě to totiž vysvětluje, jak je která povaha člověka, tvárná v čase. Někteří bývalí péesáci, se snaží co nejvíc utajit, kde sloužili a co tam během služby dělali – nu a někteří se tím přímo chlubí, že stříleli po cizích lidech.
   IMHO je to trochu něco jiného, než střílet po člověku, který má viditelně sám zbraň v ruce, případně už ji použil, nacházíme se zrovna v odlehlejší bance a on má kuklu na hlavě. O jeho motivaci, je tudíž celkem málo pochyb.

  2. Nemate pravdu se Skorpionem 61. Vzdy je treba posuzovat veci ze sirsiho taktickeho hlediska, bojova hodnota je SOUHRN vsech vlastnosti. Skorpion ma minimalni zpetny raz a operku, cili vhodne pro slabou zenskou nebo decko. Uz vidim jak by s pistoli 9l neco trefili alespon na 15 m. Lepsi se slabsi razi trefit nez se silnou minout. Ma i mnohem vetsi psychologicky ucinek nez pistole. Pri spravne taktice – strel na 70 – 100 m a mej pripraveny ustup – je i ucinna – drban ktery je byt jen lehce ranen a sanitky nejezdi, je vyrazeny a mysli jen na to aby nechcipl. Naboje jsou lehci – pobere se jich vice. Da se lehce nasadit tlumic – obri takticka vyhoda. Proste neni dobre myslet jako nasi politici, kteri udelali silenou strategickou chybu – nahnali Rusko do chumlu s Cinou, Iranem a dalsimi velkym tretim svetem, misto aby Rusko pritahli k nam. Tomu se rika nenazranost, kdo chce moc, nema nic. Stejne blbe je chtit zastavujici ucinek 9L s vyhodami 61 🙂

   1. Nad volbou se nikdo nikdy nečílil… ani nad názorem ne. Ale to berrnarde dobře víte. Problém byl vždycky v tom, že jste se snažil testovat, co Zakladatel snese… Nechoďte na hranu a všechno bude v pořádku.

    1. Je fakt, že na hraně se cítím dobře. Baví mě to a většinou mi to vycházelo. Můžu vám říct, že po hubě jsem naposledy dostal na konci září v roce 86. A pak tady na litterate.
     Ale k té mé volbě. Do parlamentních voleb si nenechám od nikoho kecat, ale u těch komunálních prostě přehled nemám. Moje žena se v tom furt nimrá, ví, kdo udělal pro město něco dobře a kdo špatně, občas u toho zírání do kompu nasraně křičí. A jestli jsou zde lidi, kteří jsou pro to město, díky tomu, co už předvedli, lepší, já je budu volit bez ohledu na příslušnost k jakékoli straně. Odmítám váš bojkot šmahem celé pětikolky i když vím, proč to děláte a že to vlastně myslíte dobře. Na tom archu papíru jsem měl i Foldynu. Něco o něm vím, tak tohleto teda takyne.
     Je to jednou můj hlas a já mám plné právo ho utratit dle svého přesvědšení.

     1. Mńo berrnarde, že jste provokatér a patrně i podpantoflák není pro starousedlíky nic nového.
      Ale musím Vás zklamat, nezapůsobíte a navíc objevilo se tu zepár nových a daleko vynalézavějších… takže to Vaše sdělení nic moc,.

     2. Možná, že manželka kdyby se místo nimrání v tom věnovala něčemu jinému, byla by spokojenější. A Ty taky. A průběžné sledování komunální politiky, jistěže, je to něco jiného než co předhazují média, by bylo přínosnější a bez předvolebního hektična na poslední chvíli. Tak sice daleko lépe než jiní víme co Rusko, co Ukrajina, daleko nejvíce rozumíme světovému dění a politice, a že kdyby bylo na nás…. Zato nevíme co se děje v naší obci. A spoustu dalšího významného pro náš život, co bychom mohli ovlivnit na rozdíl od jiného.

      Ostatně, my kteří se tu sáhodlouze vykecáváme, činíme tak proto, že čas strávený touto činností je pro nás příjemnější než čas strávený jinou činností. Tak jako se vším, jsou s tím spojeny transakční náklady. Které se na rozdíl od příjemného pocitu z „dělání politiky“ a podílení se na něčem velevýznamném nemusí projevit ihned.

      Jistěže to dokážeme brilantně okecat. Například tohle klapu proto, že mě právě se nechce ven do zimy, k popelnici vysypat vysavač a čistit filtr. Jistěže bych mohl i něco jiného. Například naučit se několik dalších cizích slovíček, čímž bych si zvýšil svoji zdatnost. Nebo cokoli jiného. Třeba něco uklidit. Když si vzpomenu třeba na nepořádek v garáži, tohle přebrat, tohle vyhodit…Jenže dřepět ještě v relativním teple u klávesnice, klofat svá úžasná moudra a čekat na souhlasné mručení nebo na nesouhlasné mručení, abych na ně reagoval s dalším pocitem samolibosti mi právě připadá příjemnější, než cokoli jiného.

    1. Myslím, že ne. Dřevorubec prostě jen rád provokuje. Mi to nijak zvlášť nevadí, tak ho z legrace taky trochu poňoukám.

       1. Vadě mi, ale nemám potřebu je likvidovat.
        Nesouhlasím s vámi, ale budu bojovat za to, abyste svůj názor mohl říkat.
        Voltaire

        1. Ono teda, když dovolíte, by k tomu názoru měla být i jakási forma, že. Uvedu extrémní příklad.

         Věty
         (A) Co žvaniš, pyčo!
         (B) Domnívám se, pane kolego, že se mýlíte!

         ve věcné rovině nesou příjemci zhruba tutéž informaci. Ale kdyby s vámi někdo komunikoval stylem (A), snad byste byla i nespokojena – nevím.

         1. Asi jsem otrlá, ale jsem schopná i rozmlouvat s pánem A.
          Většinou zjemněj mluvu. Podle mých zkušeností vlastně vždycky.

 6. Byl jsem volit již včera, hned po 14hod. Šrumec byl ale ne tak jak si pamatuju z minulých voleb.
  Vždy chodili naši starší spoluobčané tak nějak ve svátečním a s dobrou náladou, nyní byla znát nálada sklíčenosti , nasranosti, někteří vypadali že se plazí stínem jak kdyby prováděli nějakou nepravost. Celkově i příprava voleb -vyzdobení školy byla hodně hodně ošizená.

 7. Šel jsem v našem pohraničním městečku včera ve dvě odpoledne kolem školy, kde jsou dvě volební místnosti, nikdo před, nikdo na chodbě, minimum zaparkovaných aut.
  Sám jsem volil před pátou, byl jsem v obou místnostech, sám, když jsem odcházel, přišla osamocená manželská dvojice.
  Dnes ráno jsem těsně po osmé opět míjel školu, pusto, jedno zrovna parkující auto se zřejmě voličem.

  1. Já bych raději, aby za mnou přijeli Babiš s Okamurou a vyslechli si, co mám na srdci… Raději bych těm dvěma pokládal pod jejich politiku koleje, než abych se sám učil od začátku to, co oni dělají už deset let.
   Ale jestli to takhle půjde dál, tak mi možná fakt nic jiného nezbude… 🙂

 8. Taky jste si všimli toho mediálního ticha?
  Při každých jiných volbách se už v pátek odpoledne zveřejňovaly všelijaké odhady účasti, odhady preferencí atd. Teď? Je půl jedenácté a skoro nic, včera kvečeru vůbec nic.
  Co to znamená?

  1. Nevíme, co to znamená.
   Třeba při falšování výsledků, ještě nelze dávat jakékoliv zprávy. Protože nevědí, co stihnou.

 9. Tak dnes poprve lituji, že nemám bednu. Docela by mne zajímalo jak perlí a že perlit musí je mi zcela jasné. Dejte sem někdo report z 24. Musí to být lahůdka

  1. Na Primě Tlustý s Pilným, takže tam to byl rychlý přepínací proces.
   Na Nově běžný program, o volbách nic.
   Na ˇT24, ačkoli volby ještě neskončily, běží neskrývaná propagace pětikolky.

  1. No dobre, ale tam se mluvi o Kydech a ne o Litterate. Tak kam mame chodit ?? Takova dvukolejnost neni dobra, neslo by prestehovat veskerou cinnost zas na Kydy, jak predtim ?

   1. Dokud mě tu Alef bude chtít, tak tu zůstanu i s tou dvojkolejností. Dal mi azyl v době, kdy jsem to potřeboval, dal mi prostor a dělí se se mnou o svůj prostor. Podle mě je lepší nedávat všechna vajíčka do jednoho košíčka.

   2. Ja chodim sem. Nevim, jak nove Kydy, ale na tech starych se muselo moc scrollovat.
    Casto tam bylo hodne spiny. Tady to Zakladatel uklizi, je to tak prijemnejsi na cteni.

    1. Poměrně účinné by mohlo být vyčištění a když to nepomůže, tak tvrdé přesměrování.
     Je dobře si přiznat, že páně Vidlákova původní doména, je bohužel ztracená a všichni víme, díky komu. Stačí se tam podívat teď hned, nebo kousek do historie.
     Já vím, že to byl původní úmysl trollů, za pomoci několika „identit“ to tam rozjebat tak, aby odtamtud lidi znechuceně odcházeli.
     Vím, že nejspíše jenom slabé setinky promile, počítáno z dospělých občanů ČR, by mohly být tak blbé – a zároveň mít i přístup k internetu, jako to předváděla ta identita z údajného Ostravska.
     Bohužel, stalo se – tak je potřeba, podle toho se zařídit. Naštěstí to není nijak složité.

 10. Bohužel si myslím, že mainstreemová média stále rozhodují, však uvidíme. Z toho co jsem mohl pochytit, na FB reklama Babuše ve snaze podpořit Nagyovou do senátu se setkala s ponejvíce s hejty a výkřiky tohle nikdy, jdu to hodit Zastrčilovi (jeho ksicht je všude, na každé akci, na každém sloupu, zvoní i u lidí doma!), Nielsena bohužel spousta lidí nezná. Přiznejme si to, že jsme menšina žijící ve své bublině. Ve volební místnosti jsem potkal jen pár zmatených důchodců s největší pravděpodobností zmasírovaných mainstreemem… Když jsem přemýšlel, jak z toho ven, vycházelo mi, že největší škůdce jsou vlastně veřejnoprávní média která si sami platíme, je to vážně majstrštik, masírují nás něčím, co si sami sponzorujeme. Nemám iluze, většinová populace buď nemá čas nebo kapacitu se nad něčím zamýšlet a hledat alternativy, k tomu si připočtu ohromnou masáž médií která se dá přirovnat pouze k hypnóze, výsledek je takový jaký je. Těžko říct, jak z toho ven, jestli je možné vyvinout nějaký tlak třeba na ČT, nemám moc iluze, ta jejich masáž má stále asi zastání u většiny populace. A síla alternativních médií? Řekl bych, že zde zoufale chybí finance, lidi to dělají ve volném čase, nemají zdaleka takový dosah, opět je to taková dost uzavřená sociální bublina, kterou lidé zvenčí vnímají jako extrémisty, dezinformátory… Těžko říct, jestli by nějak výrazně pomohlo propojení těch alternativních médií do nějakého takového zpravodajského portálu. Samozřejmě často k tomu nálepkování přispívá i to, že některý weby jsou prostě ujetý a sdílí nepodložený fantasmagorie, to pak nepřidá k motivaci, aby to někdo začal sledovat. Jen takový moje ranní zamyšlení :).

  1. Sestra tvrdí, že to byl právě Babiš, kdo vyloženě zkurvil vysokou politiku u nás. Lidi nechtěně ujistil o tom, že nemá cenu k volbám chodit, protože se stejně nic nezmění a politici si vždy udělají to, co budou sami chtít – a argumentuje cinknutými volbami o desetinky procenta, údajnými „zahraničními“ hlasy.
   To Babiš prý zavedl do vysoké politiky manýry, které se až do jeho nástupu nevedly – citelné a dobře viditelné úplatky voličům – a ze státního.
   Nevím. Nikdy jsem ho nevolil a jeho kroky, už jako ministra financí, mi nebyly sympatické. Umím ale pochopit princip menšího zla, které Babiš bohužel v tuhle chvíli spolehlivě představuje.

   1. Myslím že sestra se mýlí, faktem je, že před ním, jsme to brali, jako že to tak musí být. Až on nastavil zrcadlo, že by to mělo jít jinak a došprtal nás k tomu myšlení o tom co se děje…. ať si říká kdo chce co chce ať jej pomlouvají, pravdu nemají

    1. Souhlasím. Babiš rozvířil ten zatuchlý rybník v dobrém slova smyslu. Ale od Vrbětic je nějak pod vlivem a navíc jeho otřesné vyjadřovací schopnosti. Stačilo Babiše, ale jeho působení v politice pozitivní historickou cenu má. Nicméně v komunálu je hodně velmi kvalitních politiků za ANO. A teď si uvědomuji, že dnešní pětikolka v minulých komunálních volbách razila stejnou politiku jako doporučuje Vidlák, ale Babiše to neohrozilo.

  2. Myslim si že spousta lidi si už uvědomuje koho volila do poslanecké sněmovny.A dalším to dojde při novém předpisu záloh na energie.No a voliči pětikolky ti se budou taky těžko smiřovat s realitou která nastává ale co stim.Ti skálopříznivci nepřiznají že se zmýlili protože jejich ego jim to nedovolí.Existujou 2.možnosti čekat na příšti parlamentní volby ,to té doby bude většina populace na mizině a nebo vytvořit celostátní občanskou neposlušnost a vládu odvolat.Která volba zvítězí nevím ,bude záležet na frustraci občanů.

   1. Podle stávající ústavy není vůbec jednoduché „vládu odvolat“ a z ulice to bohužel moc dobře nejde.
    Ústava to maximálně komplikuje – a k tomu nádavkem fakt, co za presidenta sedí/leží na Hradě.
    Ledaže by…se ten současný president chystal provést svůj poslední, dobře promyšlený krok k tomu, aby byl spolehlivě zmiňován v několika edicích učebnic dějepisu.
    Času k promýšlení měl docela dost – a jestli je tak moudrý a inteligentní, jak se o něm všeobecně tvrdí, tak ten čas náležitě využil.

    1. Odvolat vladu z ulice? Zalezi na tom kde a kdo koho odvolava.

     Kdyz odvolava vladu ulice na Ukrajine opakovane, tak je to zadouci a jezdi tam statnici z celeho sveta. Je rovnez pozadovana plosna amnestie pro vsechny ucastniky, kteri byli velmi umirneni. (proc pak tedy ta amnestie…)

     Kdyz dav vtrhne do Kongresu a pak tam jenom tak bloumaji, protoze nevi, co dal, tak je to nejvetsi znasilneni demokracie a mnohalete tresty natvrdo naopak velni zadouci.

  1. Nikola je opravdu vtipná. Kreslené vtipy v jejím článku “ Co z toho máš , Nikolo? “ mě srazily do kolen. 😀😀😀

  2. Jo, výborný 🙂
   Jenže většina to stejně buď nepochopí, nebo si to nepřipustí; ani kdyby chcípali hladem a zimou.

 11. Zakladateli:
  Jakožto samozvaný grammar sleduji, že čeština (nejen tedy logika nebo zdravý rozum jak se dá očekávat) tady občas dostává na zadek. Nejsou to „překlepi“, ale nedostatky sluchu. Éch, dubínuška…

  Povídejte si tu o zbraních, já jdu s natrženým stehenním svalem podpírat svou ženu s nedoléčeným ústřelem na cestě do volební místnosti. A taky pokud možno zpět. Je to asi 1,5 km – tedy jedna cesta.

   1. Hahahaha, diky, vylepsil jste mi naladu 🙂
    Dnesla parlamentky predcily i seznam (kam nechodim, takze kdo vi)
    Nejvic k populani je tam ten Dolejs 🙂

    Jinak vsichni, kteri „nezavisle reportuji“ o tech prisernych referendech maji v zahlavi twitteru ukrajinskou vlajecku.
    Jeden tam ma dve vlajecky: ukrajinskou a duhovou 🙂

    Smeju se jeste ted.

    1. Jinak jedna nebo dve poznamky vazne:

     Ukrajinci se predem nechali slyset, ze budou bombardovat volebni mistnosti, aby lidi odradili. V Donecku (nebo nekde kolem) se na zacatku snad nekam i trefili.
     Ale nezavisli pozorovatele se divi, ze komise tedy radsi chodi po baracich. Asi by chteli aby bylo vic mrtvol.

     Dolejs je uplnej debil a ostudou KCS.
     Exstuje rada dokumentu, jak Rakusaci Hitlera vitali a jak nadsene skacou do vzduchu, ze jsou konecne jedna rise.
     Vsak mu pak taky staveli divize do Ruska a mimo jine na potlaceni SNP do hor.
     To si proboha neumi najit?
     Nebo uz citi, ze KSC jde do kopru a pripravuje se na presrup do ODS?

     Par zminkach o neplatnosti referenda, protoze tam neni bezpecno a na ulicich jsou vojaci si vzdycky vybavim zabery z voleb v Iraku a Afghanistanu.
     Tam bylo vojaku nekde vic nez volicu, navic spousty cizich zoldaku, tezka obrnena technika na krizovatkach a pred volebnimi mistnostmi…
     A Bush ml i Obama jeceli nadsenim, jak na tom Blizkem vychode nastolili demokracii.

     A jako tresnicka je, ze OECD prohlasi, ze tam nebyli nezavisli pozorovatele, tak je to neplatne.
     Ti „nezavisli pozorovatele“ tam ale jet odmitli 🙂

     Uz se vubec nedivim cernochum z Afriky a ruznym zemi tady v jihovychodni Asii, ze belochy nemaji radi.
     Kolonie uz oficialne nejsou, ale tohle mistrovani je etalon kolonialnich manyru.

  1. Někdo je taky dysgrafik, anebo jiný dystentononc. Je jich docela dost mezi technickou inteligencí. To byste se divil, kolik šikovných inžů dělá hrubky. A tady snad nejsme na základce.

    1. To on ale právě neudělá. Prostě gramatika je oblast mimo jeho zájmy. Soustředí se na čísílka a jiné věci. Vůbec nechápe, proč hrubky rvou některým lidem játra. Já to také moc nechápu. Něco jiného je samozřejmě literát anebo publicista, kterého živí jazyk. To my tady ale nejsme.

     1. Vyvedu vás z omylu.

      Představte si, že statik napíše do závěru svého posudku tuto větu:

      Doporučení: zbořit ne rekonstruovat.

      Vy jste člověk, který na základě toho posudku rozhoduje o desetimilionové investici. Jak se rozhodnete?

      1. No, já jsem jenom „ten blbej elektrikář“, takže já bych zvednut telefon a zeptal se dotyčného statika, „Co že tím chtěl básník říci?“ a rovnou bych po něm chtěl, aby to taky napsal do nové verze své zprávy. 😉

       1. 😀
        Ejhle člověk, poučený praxí! Ano, to je jediné správné řešení. Kdybyste to totiž neudělal, otvíráte dotyčnému možnost, aby z vás udělal kdykoli blbce.

      2. Ještě veselejší, Alefe, to může být v mluveném slově, které se řídí poněkud jinými záležitostmi.
       Zkuste říci zcela zcela klidným, nezaujatým hlasem třeba:
       „To byly zprávy“
       Teď totéž, ale s akcentem (mírně pohrdlivým) na byly:
       „To BYLY zprávy“
       A je to tam! Text je identický, vyznění diametrálně odlišné

       K češtině: Měli bychom k ní vyjadřovat respekt, bude to to poslední, co nám zbyde.

   1. Nesouhlasím. Mnohdy nejde o dysgrafii/dyslexií, nýbrž o lenost a nedbalost. Technická inteligence je schopna (měla by být) složitých úvah, daleko složitějších, než jsou pravidla pravopisu.

    Dva příklady z vlastní životní praxe:

    1. Má nejstarší dcera na prvním stupni ZŠ měla trochu potíže s psaním/čtením. Učitelka nás přemlouvala, ať dceři necháme přiznat dysgrafii, že bude mít snazší život. My jsme nepovolili – a dnes? Dcera vystudovala VŠ, úspěšně a velmi dobře, já jí občas dávám své texty ke korektuře. Po nějaké dysgrafii není ani stopy.

    2. Do jakéhosi softwaru pro stavební rozpočtáře nějaký trouba do popisu položky napsal slovo „předpjetí“, místo předpětí. Výsledek?
    Formulace „kontrola stavu předpjetí“ (a pod.) se vyskytuje v čím dál tím větším počtu technických zpráv, které čtu. To dřív nebylo; je to ukázka, že jakmile nějaký patvar pronikne do veřejného prostoru, velmi rychle se v něm usadí a zabydlí. A přitom, to si všimněte, nikdo nenapíše slovní spojení jako např. „vedení vysokého napjetí“, přestože je to mluvnicky totéž jako předešlý příklad.

    O jazyk je nutno trvale a neúnavně pečovat, není zbytí.

    1. 1. Opravdový dysgrafik se opravdu, ale opravdu bezchybně psát nenaučí. Není to v jeho silách.
     2. Dysgrafik s technickým vzděláním o své poruše dobře ví a dává si pozor. Takže hrubku v odborném textu neudělá. Dává si v tomhle případě velký pozor.
     ***
     Jasně že je chvályhodné pečovat o rodný jazyk. Ale nemistrovala bych ty, kteří nejsou na nějakou tu hrubku tak hákliví.
     Doporučuji knížku Podzemí slov od Jakuba Marka. Půvabné počteníčko, šikovný mladý autor se obešel bez grantíku. Knížku vypravil na svět systémem urob si sám. 😀

      1. ale je hodně lidí, kteří si výuku ulehčují. Navíc to taky zapadá do programu…. zblbnutí národa, nebo hloupej národ co už tolik vzdělanců a presstitutů vyhlašuje. bohužel

      2. Já to beru podle sebe. Mám zřejmě nějakou poruchu jemné motoriky a nikdy jsem se nenaučila psát psace. Jakž takž zvládám verzálky.
       Proto jsem nenáviděla hodiny češtiny , nejvíc mluvnici.
       Dodnes mám velký problém hlavně s interpunkcí, tady nepomůžou ani Pravidla pravopisu. Můžu se naučit velká a malá písmena v názvech, psaní -i /-y , ale už se nenaučím dělat čárky mezi hlavními a vedlejšími větami na správných místech. A je mi to celkem srdečně fuk.
       Komu se můj písemný projev nelíbí, ať se třeba kousne kam chce. 😀

     1. Nepleťme si dysgrafii a dysrortografii. Já jsem dysgrafik celý život. To znamená, že píšu jako prase. Spousta pedagogů se snažila mne přimět, abych psala krásněji a mé držení tužky v nich vyvolávalo záchvaty bezmoci. Ovšem pravopis mám téměř bezchybný. Mám semtam problém s čárkami v rozvitých větách, ale kdo ho nemá. Kdybych psala pravopisně nesprávně, byla bych dysortografik.

      1. Tak to jste měla velké štěstí, že vám okolí nestačilo přísnými tresty češtinu znechutit.
       Já jsem měla pocit naprosté bezmoci, věděla jsem, že na vysvědčení bude zase čtyřka. A že si zo zase vypiju, protože mě považovali za zločince, který páchá hrubky z nedbalosti.
       Když dopředu víte, že v něčem selžete, tak ztratíte chuť se do toho pustit.

      2. Já už taky píšu jen tiskacím (zápisy do stavebního deníku) a psacím dělám jen klikyhák na faktuře. – Nevím, jak u jiných; u mě je to o cvičení. Když jsem byl na vojně, s nynější manželkou a matkou mých dětí, tehdy slečnou, jsme si psali takto: když přišel dopis, odpověděli jsme a začali psát hned další – takový svého druhu dopisový deník. Naše dopisy mívaly kolem 50 stran rukopisu. Po roce dopisování se naše rukopisy téměř nedaly rozlišit.

       Po vojně jsme se sestěhovali k sobě a nebyl už důvod psát, a to trvá dodnes. Dneska jsme to počítali, známe se 43 let. Víc než 2/3 života.

    2. Kolega jednou prohlásil, že „kdybych se narodil dnes, byl bych, sebekriticky posuzováno, jasný dysgrafik, dyslektik a vůbec dys. Naštěstí mě hodně řezali, a tak jsem se stal univerzitním profesorem.“ (Podotýkám, že v oblasti technických věd, konkrétně strojírenství.)

     1. Tak fakt je, že dneska má málem polovina školáků papíry na hlavu.
      Když se Máňa zasekne na malé násobilce, tak jí mamka pořídí diagnózu dyskalkulie. A pančelce ukáže fakáč.
      Ale neplatí to ve všech případech. To jistě uznáte.

    3. Souzním. Alergický na „z kým, z čím“. Je to mor.

     Jazyk je odrazem a současně tvůrcem kultury. Jak myslím tak se chovám. Jakým jazykem myslím, takovým jazykem se chovám. Jazyk aniž si to uvědomujeme, zásadně ovlivňuje naše chování.
     Jazyk je společenským spojovatelem i rozdělovatelem.

  2. Ano, nedostatky tady opravdu jsou. Já osobně za upozornění na chyby ve svých textech předem děkuji. Za ostatní autory mluvit nemohu, a nemohu jim ani dělat korektury článků. Většina z nás absolvovala ZDŠ v plném rozsahu a základy pravopisu by měla znát.

   Myslím, že nezbývá než trpělivá mravenčí práce a působení vlastním příkladem.

   Přeji brzké a trvalé uzdravení.

    1. Když mně se ta chybka oběví (samozřejmě objeví) až potom, co příspěvek odešlu. Když to po sobě čtu, nikdy tam není (asi se schovává někde mezi řádky, mrška jedna zákeřná).

     1. To je normální. Já tomu říkám „autorská slepota“. Člověk čte, co myslel, ne co napsal.

      Když čtete pravidelně/často různé texty od téhož autora, lehce postřehnete, co je překlep a co je skutečná chyba, jejíž příčinou je neznalost. – V diskusi asi nemá smysl po překlepech se vozit – děláme je všichni a není možnost se vrátit a opravit je.

      1. Souhlas. Ono to ještě pokračuje, pokud se text vytiskne, okamžitě se odhalí chyby, které i po několikerém čtení na displeji uniknou.
       Jinak zastávám názor, že maturitu by neměl dostat ten, kdo neumí psát bez chyb, a už vůbec ne, pokud dělá pravidelně a v běžné projevu hrubky.

  3. To je argumentacni faul, takze drahy Prispivateli vezte ze odpovidam se zaprenim neb trollove by se nemeli krmit. Mislyvec midli misy mejdlem.

 12. Zdravím Vidláku,

  Symbol se povedl 👍🏻 Otázkou je, za jak dlouho ho BIS-ska zařadí do “symbolů extrémismu” 🤷🏻
  Škoda, že se nedá pořídit jako placka 🤔

   1. No já se na to dívám, a zřejmě by šla použít široká průsvitná lepící páska. Na ni se výstřižek nalepí čímž se stane voděodolným.

  1. Pokud přijedete na demonstraci, budu tam mít 5000 takových placek… Moji přátelé mají příslušný stroj. 🙂
   Také se pracuje na e-shopu, ale to bude pár týdnů trvat. Středečním článkem dám echo, kde se budu na Václaváku vyskytovat.
   Placka bude něco stát. Stovku. Protože tentokrát už budu potřebovat příspěvek na další činnost… 🙂

   1. Pocet vidli /jedna vidle/ nestaci ,dyz de vo symbol , tak samozrejme vidle musi bejt dve nebo tri jako sjednoceni naroda.
    Cechy, Morava a Slezsko ,treba.
    A svazany nejakym zase necim symbolickym ,
    stuhou , materialem , vetev s trnama, co mel Krist na hlave pri ukrizovani../Narod je na tom podobne/.
    Tady se meze nejakym napadum nekladou a vybere se ten nejlepsi..
    Nejlepsi vyber je diskusi a poradne se pohadat .. A zase smirit.
    Kolecko /nikdy/a ramujici je nevyhovujici nesmysl, nevyhovujici svoji neatraktivni obycejnosti nic neznaci , neztvarnuje ,pryc s nim /asi cumet rychle do prirucky o heraldice, by pomohlo, najit lepsi /a dustojnejsi tvar / , nic nikomu nerika , jen ze to jde dokola..
    Vodpuzuje svoji nezajimavou obycejnosti..
    Hranice nasi zeme vic vyznacit a zduraznit , napr. hranice ohne ,ze se kazdej kdo je prekroci popali /napad nic moc jiste se najde lepsi/….
    Cokoliv na obrazku je vyraznej symbol a musi se tak brat..
    Aby kazdej na prvni pohled videl obrazek a ihned vedel a to videni/vedeni a celkovej dojem z nej ,aby shromazdovalo dohromady , aby pomahalo ,do sjednocenyho porozumeni…/Vo co de , vo to de/.
    Atraktivita pak by mohla vest ke zvetseni obrazku /symbolu , ktery by si lide pak nesli domu , povesili doma na stenu atd..
    Pamatka , upominka a hezka na demonstraci atd.
    /Prodej by mohl pokracovat jeste dlouho potom/.
    Nejakej sikovnej vytvarnik muze rychle poradit a nebo udelat navrh , neco, co stoji za to. U nas sou takovy sikovny lidi a odmena az z vydelku..

 13. Šábesní OT: Odposlechnuto
  Nehledě na sankce a Makronovy sexuální preference, Putin nadále pomáhá Francii stát se druhou největší (co se týče rozlohy) zemí Evropy.

  1. Toho zvláštního vztahu VVP k Macronovi jsem si všiml už dříve.
   Dokonce si běžně tykají a oslovují se křestními jmény, což taky není úplně obvyklé, ani v téhle „velké“ politice.
   Nemá náhodou Rosatom ve Francii rozdělanou nějakou akvizici, nebo tak něco?

    1. Ona totiž ta ruská revoluce měla vzor ve francouzské, akorát že rusové to dotáhli až do konce, na který se frantíci nezmohli.
     Kdysi dávno mne náš knihovník/za mlada/ došprtal k několika svazkové prvorepublikové serii“Dějiny francouzské revoluce “ a pak jsme o tom debatovali. Takže tak. Chtěla jsem si vědomosti oživit, ale žádná knihovna je nemá . Bylo to zajímavé

 14. Kdybych já vzal vidle do rukou, nejspíš bych si ublížil.
  A co okovaný cep? Asi ještě hůř….
  (Na Ostravsku samozřejmě okovaný cyp, jak jinak).
  Se svojí knihovnou, i kdybych ji okoval, asi díru do světa nespáchám.
  Co, k čertu, dělám na té galéře? (Už je to tu zas).
  Jeden nikdy neví, co se může stát, už několikrát v životě přišly události, kterým bych byl, než se staly, nikdy nevěřil, že se stát mohou.
  Tak jsem udělal inventůůůůůru.
  Pistole ČŽ 75B
  Samopal Škorpion 61
  Samopal Skorpion EVO 3 S1
  Brokovnice AXOR 12/70
  (Sportovní Walther OSP se nepočítá)
  Nejdřív to byla spíš legrace, pak už s myšlenkami, jak to bude s těmi imigranty, kdo ví……
  A teď? Kdo ví…..
  (Ze zákona: Kategorie E, k ochraně života, zdraví nebo majetku)

  1. Re: Godot

   Tak vy byste si ublížil…
   Vy si při jídle napichujete kousky masa na brokovnici?
   Na hlaveň, anebo na pažbu?
   A nebolí vás po obědě ruce?

   1. Chápu, že v Moravskoslezském kraji jedí někteří jedinci s pomocí vidlí. U nás tak nečiníme, zatím.
    S cepem asi ani u vás, s cypem možná přece jen ano (hlavně dámská poloviny populace, pozdravujte Jahodu).
    Nějaké placky jsem si připínal v pubertě, pak povinně pecky a hvězdy na uniformu. Od té doby nic, leda květinu do klopy (zřídka a jako žert).
    Myšlenková jednota (třeba i jen částečná) je mi sympatická, v určitých situacích (které právě nastávají).
    Uniformita?
    Nějak nám přituhuje.

  2. Snad máte důkladně nastudovány paragrafy o nutné obraně a krajní nouzi. I tak, střílet do terče nebo do něčeho živého, natož do člověka jsou dvě opravdu rozdílné věci a vyhodnotit bleskurychle a ve stresu ten moment, kdy útok přesáhne mez, taky není legrace. Pokud to máte pro případ apokalypsy, tam samo zákony krom zákona silnějšího neplatí, ale stejně získáte leda pár dní.
   Technicky, na ten 61 zapomeňte. Plivátko s minimálním zastavovacím účinkem. Ta pumpa je nešikovná na manipulaci a tahat automat s nábojem v hlavni je o ústa, bez něj ztrácíte čas natahováním a to je taky špatně, no a o hledání pojistky ani nemluvím.
   Podle mne je řešením revolver nejlépe s hlavní 4″ a ráží .357 Magnum. Žádná pojistka a když zatáhnete za spoušť, tak to bouchne a doopravdy, nemluvě o zastavovacím účinku, když se trefíte. Už jen ta pecka při případném varovném výstřelu může odradit a přestřelky s velkou spotřebou nábojů patří do filmu. Realita je jinde, obvykle to podle statistik řeší jeden, nejvýše dva až tři výstřely. Nakonec je to stejně jen na vás. Pro ten dobrý pocit připravenosti na vše stačí to, co máte.

   1. Re: nemesis

    Kdo vám co nakecal i minimálním zastavovacím účinku?
    Zcela ignorujete skutečnost, že než to zmáčkne střelec z revolveru podruhé, střelec ze škorpiónu už přebíjí další zásobník.
    Proč používají spec služby krátké samopaly místo jednorukých kanónů?

     1. Pred casem jsem videl dokument o zbranich z filmu.
      Prave ten kanon, co pouzival Drsny Harry tam totalne zostudili.
      Velmi nespolehlive, zasekavajici se… A ta vaha.

    1. Protože mají zbraně pro střelbu dávkou, což u civilních zbraní nehrozí, víme? A speciální služby jsou fakt něco jiného než individuální sebeobrana. Co do zastavovacího účinku zastávím názor, že čím větší a těžší kulka, tím líp.

    2. Praktičnost. Větší šance že z dávky se nějaký chytne. Většinou nejsou elitní střelci nýbrž kropiči.
     Tak kdysi i prostý poddaný po krátkém výcviku kterak kuši používati, byl schopný skolit celoživotně cvičeného plechooděnce dřív než-li ten se na dosah svého meče k němu přiblížil. Pak přišly ručnice a a strojní děrovačky. A tak dále..

    1. Omluvte moji nedovzdělanost, ale zejména Mandalan či kocour mně opraví.
     Cyp je ze slova cap, čili kozel- je tak?

     1. Podle ostravského slovníku

      cyp – .pohlavní orgán, v hornickém slangu havíř-nemotora. Velmi frekventované slovo v hovorové mluvě, kde slouží jako přirovnání v okamžiku, kdy se těžko hledá vhodný výraz.

      Příklady : Zyma jak cyp“ – velký mráz. „Bylo tam vody do cypa“ – v řece byla vysoká hladina.

      Dnes se výraz používá (po ostravsky)i ve významu hlupák = týpek. Jinak jako cyp je specifické hodnocení typické pro současný ostravský dialekt, analogie (dnes už nejen brněnsky ) jak „sviňa“.

      Původní význam – nevyučený havíř pochází z německého Zipf, nezajímavý muž, trouba, v hovorové němčině mužské přirození, slovo je přibuzné s českým cíp. – německy Zipfel,( Zipf )ve staré němčině), označuje výčnělek, špičku, cíp.

      1. Totálně O.T.:
       V současnosti je slovo cyp spíše archaické. Tak už se tady (téměř) nemluví. „Ponašemu“ se tu mluvilo tak před půl stoletím. Dnes by vám téměř nikdo nerozuměl. Dnešné žargon i argot je plný anglických zkomolenin.

       Ve čtyřech letech mě matinka vytrhla z toho prostředí a začala tvrdě učit spisovnou jevištní) češtinu. Pak mě přihlásila do školy. Byl jsem spolužákům pro smích. Neříkal jsem „Idu do masařa“ ale „Jdu k k řezníkovi“. Obrovská legrace pro spolužáky.
       Ale zvykl jsem si – a pak se jim tiše smál při všech diktátech. Nevěděl jsem proč, ale napsané jsme to měl správně.

       Takže Vidlákovi hlásím 6x SPD. Zlomil mě. Když jsem v místních, městských i senátních volbách vyřadil pětikolku a strany s ní spojené nebo nejasné, strany, u kterých by hrozilo propadnutí hlasu a strany kterým já říkám „slibotechny*“, moc jich nezbylo.
       Tak proč ne SPD. Žena to vidí stejně.

       /* Slibotechny: Slibují například, že postaví v Ostravě krásnou novou koncertní síň. Už dlouho. Problém je v tom, že by to stálo 3 – 5 miliard. Ty nejsou a zdá se, že nyní ani nebudou. Přitom filharmonie má kde hrát, jenom to není speciální koncertní síň. (Divadla, Gong, Trojhalí, Kulturní dům). Když se podívám na to, kolik koncertů odehraje a jakou mají návštěvnost, tak vidím, že si jenom politici chtějí postavit pomníček. Tedy pořádný pomník ze 5 giga.

       Tzv. vážnou kulturu je třeba podporovat, lístky by bez dotací stály tolik, že by si divadlo nebo koncert mohl málokdo dovolit – a divadla případně filharmonie by se mohly zrušit.

       Ti movití by si mohli na představení zaletět třeba do La Scaly do Milána. Zbytek by si to mohl pustit v TV nebo rovnou odpustit…

   2. Nemesis,
    kdo bude pravidelně střelbu cvičit, tomu .357 Magnum udělá dobrou službu.
    Kdo nemá ,,pevnou ruku“ je lepší malorážka, třeba Margo, nekope a proto rychleji znovu zamíří.
    Když dobře trefí i ta malorážka zastaví.
    A na psychologické odrazení je nejlepší šíp trčící z těla.
    Kulka proletí (nebo zůstane) a ostatní útočníci nemusí nic vidět. Šíp nepřehlédneš.
    Ideální kombinace je první útočník šíp a pak vzít do ruky 58čku.

    1. Když dobře trefíš, na kalibru nezáleží. Když vůbec netrefíš, na kalibru nezáleží.
     Význam kalibru se uplatňuje v mezních případech.

 15. Už je to dávno, ale pro zopáčko nechápajícím, nevědícím o smyslu svých činění a bez napsaných potřeb do sečítání…
  Jó, to sem nepsal já, páč já nesmím

  NECHME EKONOMIKU ZEMŘÍT

  V ideálním světě by akciové trhy spadly o dalších 70 nebo 80 procent, a odpovídající část našich bank by zavřela krám. Ano, nezaměstnanost by narostla mimo jiné o stovky tisíc kdysi dobře placených brokerů a bankéřů, ale alespoň by přestali bohatnout na náš úkor. Bylo by potřeba postarat se nezaměstnaným o živobytí, ale v důsledku by nás to vyšlo levněji, než když budeme nadále podporovat luxusní podmínky, ve kterých žijí teď. I takový Bernie Madoff stojí daňové poplatníky méně, když je ve vězení, než když pracoval v Park Avenue.

  S trochu štěstí už se ekonomika nevzpamatuje

  Nedělám si ale legraci. Strávil jsem poslední dekádu přezkoumáváním způsobu, jakým centralizované ekonomické systémy pustošily svět posledních 500 let, a probíhající finanční krize bychom si měli vážit, protože je záchranou. Kdo seje vítr, sklízí bouři. Ale jde o znovunastolení rovnováhy, spravedlnost, a tedy v podstatě dobrou věc.

  Když jsem před třemi lety začal psát novou knihu (Life Inc.: How the World Became a Corporation and How to Take It Back – Život s.r.o.: Jak se svět stal korporací a jak ho převzít zpět), doufal jsem, že pomůže lidem spatřit umělou a nelidskou krajinu korporativismu, na které stojí tak velká část našeho života. Nejen, že jsem předvídal nástup krize – bál jsem se, že nepřijde s dostatečnou silou, nebo že přijde příliš pomalu, a neprobudí nás ze sebedestruktivních představ o věčném růstu ekonomiky.

  Od této planety a jejích obyvatel se teď očekává, že splatí víc, než jsou vůbec schopní vyprodukovat. Zkuste ale tento argument přednést bankéři, jehož dobré bydlo závisí na zachování této iluze, nebo lidem, jejichž důchod je podmíněný tím, že se to ještě alespoň jednu generaci neprovalí. Je to jako říkat lidem, kteří si čerstvě pořídili vlastní dům, že do realit zainvestovali právě ve chvíli, kdy celý trh hodlá jít ke dnu. (Zkoušel jsem to, a nebylo to nic příjemného.)

  zbytek článku je tady:
  https://www.cez-okno.net/clanok/nechme-ekonomiku-zemrit

 16. Jen abychom věděli, co všechno má Systém k dispozici a neváhá to použít:
  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/pegasus-smiroval-polskou-opozici-europoslanci-mluvi-o-sokuji/r~46c6f37e3a7511eda873ac1f6b220ee8/
  „Pegasus“ dodává náš blízkovýchodní „demokratický spojenec“, který ho také bez nejmenších pochyb používá proti svým „spojencům“.
  Podle některých polských médií v odposleších jela i prokuratura, která je přitom měla vyšetřovat.
  EU je úplně celá „překvapená a znepokojená“, přičemž to koupily možná všechny EU vlády.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Pegasus_(spyware)

  1. Myslím, že nejdřív se to proláklo v zemi stvořitele. Až potom se byli nuceni probrat i Evropané.
   Je to složitý. Kladivo na zločince se dá výborně použít i na bezúhonné občany. Samozřejmě jen preventivně.
   Konec konců, i ten zločinec byl původně bezúhonný. Tak jakýpak fraky.

   1. Jo, poprvé na ten šmiring upozornil Haaretz. Až po něm to probírala Al Džazira. Ten systém totiž dostaly Emiráty a další hodní ropní monarchové v Zálivu. Katarský monarcha zřejmě nic nedostal. 😀

  2. Re: Občan

   Já myslím, že obrana je jednoduchá – nepoužívat chytrofon.

   Btw. mám nový sport – vymýšlení odpovědí na nevinný dotaz pokladní v suproši:
   „Máte naši aplikaci?“
   Čímž se chuděra snaží přinutit mne vytáhnout tydlifón a nechat si ofotit QR kód, nebo co to tam lidi zadávají.

   Výběr z odpovědí:
   – ani náhodou, ani omylem,
   – ne, dnes se spolu fotit nebudem,
   – ne, do příště se polepším,
   – ne, já neaplikuju, já už jen plekám (plekat je místní výraz pro přežívání),
   – ne, ale bonbón mi vnutit můžete (sladkost zdarma za použití)
   – ne, vypadám na to?
   – ne, ještě jsem nenašetřil na patlafón,
   – ne, ale můžu vás pozvat na tu hnusnou kávu z automatu, kterou tady nabízíte,
   – ne, vzkažte šéfce, že máte málo výhod,
   – ne, začnu ji používat, až v ní budou obrázky ženských nahoře bez (měla pětky).

   Je to daleko zábavnější, než chytře patlat a čumět do ruky.

   1. Já jsem to původně řešil jinak: dělal jsem ještě hloupějšího, než doopravdy jsem: „Prosím? Já vám nerozumím, co že to mám mít? Abdikaci antabus (aplikaci Lidl plus)? Bez toho tady nemůžu nakoupit?“ …a tak.

    Jenže pak mi došlo, že paní/slečna za pokladnou to ode mne nežádá pro svůj plezir, ale proto, že jí to uložil zaměstnavatel. A ona potřebuje vydělat na zálohy na plyn.

    Tak jsem s tím přestal.

    1. Jistěže. Pokladní není hromosvod natož kat. Snažím se neztěžovat jí práci. Hlásím jak platím, a že zákaznickou kartu nemám.

     1. Re: borsky, Halef

      Ano, zcela správně. Banku mám doma v normál kompu, do mobilu bych si to nedal ani náhodou. Na to mám své těžce vydělané penízky (pracovní doba cca 70 hodin týdně) až moc rád.
      Kartu mám a nosím ji, ale nepoužívám až na výjimečné situace. Jinak platím kešovicou.
      Banku jsem měnil několikrát, nakonec jsem zvolil ústav, který neotravuje mne a já neotravuji zaměstnance, resp. banka nechce nic po mně a já nechci nic po bance, kromě občasného BEZPLATNÉHO výběru.

      1. Vidím to podobně, jen platím víc plastovou kartou než hotově. Teď mi banka oznamuje, že od 1. 12. přístup k účtu jen přes Smartbanku. Řeším, co dál. Těch ústavů, co neobtěžují už asi moc není, našel jsem jediný – Fio.

       1. Ještě horší mi připadá například ČSOB, která už před několika měsíci zavedla přístup k internetovému bankovnictví JEDINĚ při využití bankovní identity. A tenhle mor se samozřejmě bude šířit.

      2. Absolutní souhlas. Totéž. Na manipulace s penězi pomocí PC používám pro potvrzovací sms „hloupý“ mobil, který si držím pouze na tento účel. Jinak zásadně hotovost. Normální (tj. „chytrý“) mobil pouze na telefonování a na zcela nezávazné sms.

    1. Od takové banky bych odešel a hlavně bych jim dal vědět, proč od nich odcházím. Pokud vím, je zatím dost bank, včetně největších, u kterých se lze bez minipočítače maskovaného za mobil obejít. Dokonce i bankovní identitu je možné mít i jen s domácím PC, které stejně všichni máme.

     Bohužel mor se šíří, stalo už se mi, že jsem si objednal zboží s doručením do „alzaboxu“ (psáno v uvozovkách, protože to bylo zařízení jiné firmy obdobného typu) a na místě se ukázalo, že bez dotykového mobilu si to nevyzvednu, dokonce to ani nemělo nějaký interface typu klávesnice. Tuž jsem jim zavolal a přinutil je mi to dovést domů. Při nákupu nevarovali, že vlastnost hlídače je podmínkou nákupu, tak ať si to vyžerou, třeba to pošle signál.

 17. Před pár lety se u vidláka psalo, že vládu určují volby, nikoli demonstrace. A ať si protestující (proti babišovi) počkají na další volby.

  Inu, sešli se chvilkaři, a nic. Teď se sejdou jiní … a dopadne to stejně.

  1. Re: CV.:

   Když se sešli chvilkaři, většina národa byla uplácena Babišem formou zvedání důchodů a měsíčních tarifů.
   Když se poprvé sešli Vidláci, většina národa je knfrontována s brutálně rostoucími cenami energií a počínajícím propouštěním ve většině průmyslových odvětví, dále pak demontáží zemědělské výroby a faktickou likvidací funkčnosti školského i zdravotnického systému.

   Neboli někteří lidé – zatím jen menšina – si začínají uvědomovat, že OPRAVDU nebudeme POUZE BOHATNOUT POMALEJI, jak pravil nejlepší ekonomický ministr této galaxie a přilehlého okolí.

  2. Jiná situace. Nynější silně fundamentálně – ekonomicky podložená. Demonstrace mají především signalizační, informační a spojovací význam.

 18. Ten symbol je super!!!
  Tak nám říkají. Vidláci, absolventi vysoké školy života, staří a méně vzdělaní, chlastenci, byl by to dlouhý seznam přívlastků.
  No co. Já jim zase říkám yntelektujálové. 😀A maj to! 😀

  1. Helanov.
   Ten symbol je super a zase mít ve znaku pracovní nářadí.
   Skutečně se jedná o obživu národa a budeme se o to postarat sami,když nebude na dovoz.
   Ten Ruský znak srp a kladivo,opravdu pozvedlo republiku,jenže na něj se vrhli supy a nezbylo nám toho mnoho.

   1. Přesně tak, zemědělče. Ti od Pravdy a Lásky by si měli dát do znaku mikrofon. Mikrofon slouží k tomu aby se do něj krofalo. A to jim jde na 1* , nic jiného neuměj.

  2. Mně se ten symbol, resp. jeho myšlenka taky líbí, ale jednu drobnou výhradu bych přece jenom měl. Kdyby to šlo, vidle bych vyvedl v jiné barvě než černé.

   Můj skromný výtvarný názor je, že pokud obrázek/logo je vícebarevné, černá barva v něm působí jako jed. Při pohledu z dálky tvary splývají a černé vidle přes tříbarevnou republiku evokují vjem zákazové dopravní značky / zákazového symbolu, jaké bývají u vstupu do banky, obchodu a pod. Tříbarevná republika tak vypadá jakoby přeškrtnutá… abychom si takovou symbolikou neuškodili.

   1. Ten vjem zákazové značky (pro nás řidiče) zmizí, pokud budou vidle postaveny kolmo.
    Ať už vidlicí dolů, nebo nahoru.

      1. Konzultoval jsem nejprve s panem Sedláčkem a pak s dalšími autory:
       Takže letem světem:
       VIDLE
       Obecná figura.
       Ruční zemědělský nástroj, jehož kovová část má několik dlouhých, mírně prohnutých hrotů a pomocí TULEJE je upevněna na NÁSADU. Počet hrotů nemusí být předmětem heraldického popisu. Za základní polohu považujeme VZTYČENÉ VIDLE.
       Hroty vidlí mohou být zakončeny malými kouličkami; v některých zemědělských oblastech se tento nástroj nazývá „vidle-bramboračky“, poněvadž se používají při manipulaci s bramborami (jde tedy o poměrně mladou heraldickou figuru). V heraldice nezjištěny.
       Sedláček uvádí též „dvě vidlice na seno“. Bohužel se jedná o terminologickou nepřesnost, protože jde o tzv. „podávky“ – zpravidla dřevěné vidle se dvěma hroty, používané na manipulaci se senem.
       Pojem „vidlice“ spíše vajydřuje kovový nástroj o obvykle dvou rovných hrotech, používaný v kuchyni či pekárně.

       V heraldice se symbol vidlí či vidlice vyskytuje velmi vzácně:
       Humpolec – zkřížené (kosmo položené) zlaté (žluté) podávky s hroty obrácenými vzhůru plus další figury. JEDINÝ historický znak, byť po r. 1990 upravený, obsahující vidle.
       Dále:
       Vidlatá Seč – stříbrné (bílé) dvouhroté vidle „podávky“ s hroty obrácenými vzhůru plus další fígury. Jde však o znak vzniklý po r. 1990.
       Malé Březno – dvoje zlaté podávky nebo kuchyňské vidlice položené odvráceně plus další figury. Opět jde o znak vzniklý po r. 1990.
       Horní Cerekev – kosmo položené stříbrné podávky křížné zlatým klíčem, plus další figura. Po r. 1990.

       Celkem o asi 30 obcí a měst. ANI V JEDNOM PŘÍPADĚ se však nejedná o historický znak; všechny vznikly po r. 1990.

       V rodových znacích/erbech se podávky vyskytují jen v případě, pokud se mi podařilo zjistit, Leskovců z Leskovce (panský rod) a Boryňů ze Lhoty (zemanský rod).

       Shrnutí:
       Vidle jsou v heraldice extrémně vzácné, avšak přípustné.
       Barva – zlatá nebo stříbrná
       Postavení – svisle nebo kosmo, s hroty vzhůru
       Kombinace s trikolorou je velmi problematická pokud jde o barvu. Bílá vůbec a žlutá by nebyla vidět. Zbývá zelená nebo černá (u které použití komplikuje postavení figury).
       Hnědá ne, protože by se tutově našel debil, který by ji označil za fašistickou.

       .

      2. Já bych to s vidlemi nehrotil. Jinak se to posune do fangličkářství a do náboženského symbolu. Mně se líbí dvojsmysl, vidle i vidlička. Na vidle lze nabrat a napíchnout lecos. Bez vidlí není co na vidličku.

   2. Presne to me taky napadlo.
    Trikolora a vidle – pracovni naradi je velmi dobre, ale ty vidle bych vyvedl trochu jinak, aby to neevokovalo, jak pisete.

    ps. na CSSD se mi dost zhnusila mj tim, ze odstranila ozubene kolo a za symbol si dali oranzovou ruzi. Jako by se za praci ve fabrice stydeli…

 19. Kdo moc neočekává, moc se nezklame. Mně bude bohatě stačit, když do Senátu konečně pronikne aspoň někdo z “ našich”.
  Myslím si, že pan Auřednik je víc náš, než třeba pan Kobza. Mám takový pocit.
  Auředník by mohl vyvážit Adélu Šipku, militantní aktivistku od Pirátů. A příjemně oživit ten spolek ( převažně) gerontů.
  Tady na jedničce to vidím černě. Tady se opozice skoro nechytá. 🙁

 20. Možná škoda, že jste to neposlal Alefovi napřed, protože si jdeme vzít tu naši zemi, ne tou naší.
  Já vím, já vím, už slyším grammar nazi, ale prostě to není správně a kdejakej vořežprut, kterej sám píše „mějte hezký den“, z toho bude mít prdel.

   1. ..Ze bude benzin na pridel? Rus na tom bude daleko horsi. Daleko.
    Novy kolo sankci zakaze rusum jist housenky, stonozky ponravy a hovnivary. Za trest.
    Pridou tak naraz vo v celym svete oblibeny pamlsky . Doprosovani nepomuze.
    Vytapeni bude povinny v celym byte pres 25 stupnu a nedostanou ani jeden svetr.
    Ani jeden. Putinovi budou brzy spilat, za to vsechno.
    Budou doma a beze svetru ,celej vecer ,uvidi se kdo s koho…
    Zebrat a kricet za vodpusteni budou a to je nauci..
    Sprchovat se budou muset horkou a nebo aspon teplou vodou , studena a nebo dokonce svindle votirani se hadrama na misto umyti se , budou prisne zakazany a komise s celyho sveta na to dohlidnou .
    Hadry se nebudou samozrejme vyvazet do Ruska.
    Jidlo si budou muset poradne uvarit ,zadny podvody s ohrivanim a konzumovanim ,studenych a nedovarenych nudli..
    Budou muset povinne dojizdet i s detma vsude autama i v zime , to neprezijou.
    Aby vedeli , jeste se jim za trest zlevni zradlo ,plyn a benzin…
    Budou vedet. Ze spravedlivymu trestu neuniknou.
    Sem pro.Nemaji si zacinat..

    1. Re: paw

     Já bych do sankcí proti zařadil i povinné šetření všech Rusů na dovolenou u moře.
     Pro začátek u Černého.
     Mají krátké pobřeží, a budou se tam hezky mačkat!

     To bude, panečku, trest!!!
     Hnusná ruská pláž narvaná samými Rusy! To bude trest!!!

     1. S Rusy jsem se potkal na Mallorce. Jo, byli hluční, ale rozhodně ne víc, než Němci. Bylo to sice v srpnu, ale trefili jsme zrovna nějakou tamější verzi Oktoberfestu, nebo co to bylo – Mallorka je totiž skoro celá německá. Po pátém škopku v obrovské musikhalle někteří začali hajlovat – a právě Rusové, co tam vedle nás zvědavě nakukovali, na to nechápavě čuměli a kroutili hlavami. Je to v nich, jako v koze!
      Nechápu to.
      Před lety Rus dočasně donutil Západ ke spojenectví, aby se dali náckové vykopat ze světa. Rus a Spojenci nakonec vyhráli, nácky vykopali. Bylo to v zájmu všech, nejen Rusů.
      A když přesně totéž, potřebuje udělat Rus na Ukrajině, bývalém státu SSSR, jehož je RF nástupnickým státem, tak proti němu rázem stojí celý ten Západ.
      A to včetně těch dřívějších, dnes už prý polepšených nácků, co mají plné huby lidských práv a demokracie.
      Tohle chování má nějaký svůj specifický název..

      1. Mě se strašně líbí, jak nikdo z mainstreamu nemá problém s užíváním nacistického ukrajinského pozdravu Slava Ukrajini! Herojam slava! (výjimečně to píšu správně).
       Zkuste třeba v Německu zvolat Vítězství zdar! (samozřejmě v němčině) a ukázat jak vysoko skáče váš pes.
       Nebo na Slovensku posílat charitativní šek ve výši 1488 Eur (Kotleba jako banskobystrický župan (hejtman)). Uvidíte co bude. V tom Německu to je takový extrém, že i plastikové modely letadel nesmí mít na ocasní ploše svastiku.
       Hlavně, že podporují nácky na Ukradině.

       1. Vono s tim Banderou je problem ,ze zacal postupne nenavidet vsechny narodnosti vcetne germanu nacistu..
        Tak se dopracovali postupne k tomu ,ze pro uplnost zacali nenavidet taky sami sebe..Jak to bejva..

      2. Klic je v tom, proc se tenkrat najednou spojili s Ruskem.
       SSSR v OSN varovali pred militarizaci Nemecka a nacisty mockrat.
       Zapad ti vsechno ignoroval, obzvlaste pak Anglicane to bagatelizovali.

       Pak se dali Nemci konecne na pochod, ale zacli v Polsku…
       S tim nepocitalo.
       Pak se taky obratili na zapad: Francie, Holandsko, Belgie.
       S tim se vubec nepocitalo.

       Takze najednou byl demokratickemu zapadu Rusak dobry.
       Kdyby nejdriv Nemci sli na vychod, jak bylo planovano, tak by jim i to Polsko a Zidy v komine odpustili.

     1. Takhle bych to taky chtěl mít.
      Za to, že jednou za uherský rok, trefí namísto stodoly toho vrabce, vše odpuštěno.

  1. Re: Martin V.

   Hmm, taky jsem si všiml. A čekal jsem, jestli se najde šťoura.
   Našel se.
   A to je dobře, protože jak vidno, nejsem samojediný, starý, hnusný a blbý úplně ganc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *