27 května, 2024

Obrat a předehnat

Pojďme se vrátit na náš vidlácký začátek celé současné (světové) krize. Ne, není to skutečný začátek, dějiny nezačaly ani koncem února, ani minulý rok, ba nezačaly ani ruskou anexí Krymu. Nezačaly ani sametovou revolucí a vlastně nezačaly vůbec nikdy. Vždycky se reagovalo na něco, co nastalo dřív. Nicméně náš vidlácký začátek této krize byl loni na podzim, kdy jsem napsal článek o tom, jak Čína ve velkém nakupuje komodity, jako by tušila něco, co my netušíme.

Tenkrát jsem jen používal svojí metodu poznání – pokud nemám k dispozici dobré a přesné informace, abych se dobral objektivní pravdy, prostě si jen představuju hodně variant. Zkouším různé verze, přemýšlím o různých alternativách, často zcela protichůdných. Jsem tak vždycky velmi blízko správnému řešení… ale do poslední chvíle nevím, které to je. Až se pak všechno stane, zpravidla velmi snadno vytáhnu článek s příslušnou variantou a machruju, že jsem to říkal… Výhoda mojí metody není v tom, že bych byl chytřejší než ostatní, ale nejsem předem otrokem žádné pravdy. Nemám žádná přání, která by byla otcem myšlenky.

Tehdy na podzim jsem toho napsal víc a díval jsem se na ukrajinskou situaci z více pohledů, ale když pak válka začala a postupně probleskovaly další a další skutečnosti, usoudil jsem, že nejblíž realitě bylo právě tohle – Čína nakupovala, protože se Sitting Ping s Putinem už dříve domluvili na společném postupu a připravovali se na to, co pak mělo nastat.

Včera dal Vlk na sklo několik článků, které se více zaměřily na roli Číny, po jejichž přečtení jsem se ještě více utvrdil v tom, že sledujeme již dávno připravený záměr nové Rusko Čínské mocnosti. Teď právě tam byl Putin na návštěvě a podle mě pěkně mezi čtyřma očima doladili další podrobnosti budoucího postupu. Jejich taktiku bych nazval: „Obrat a předehnat“.

Už mnohokrát jsme tu přetřásali podivnosti ruské taktiky na Ukrajině, proto dneska nebudu zabíhat do podrobností, jen na úvod zkonstatuji, že se Rusko až příliš podezřele snaží, aby nevypadalo příliš silně. Že záměrem ruské generality není rychlé vojenské vítězství, ale spíše hodně krvavá lekce. Teď po třech měsících a ukrajinských požadavcích na zbraně už příliš zřetelně vidíme, že na dlouhou válku je Rusko připraveno velmi dobře a stejně dobře bylo připraveno i na uvalení sankcí. Samotní Ukrajinci už říkají, že je jim houby platné, když dostanou sto nových houfnic, protože Rusko jen vyndá ze skladů dalších pět set kusů svých… na bojišti se nic nezmění, jen to zabije víc Ukrajinců.

Pokud se na to ale podíváte z širšího pohledu, tak Rusko tím okatým ukazováním slabosti v podstatě odzbrojilo Evropu a vlastně i USA. Stále častěji můžeme slyšet, že už není co na Ukrajinu posílat… opět platí, že v přechodu na válečnou ekonomiku je zase nejdál Rusko. V USA se o tom zatím vlastně ani nemluví. Západu docházejí zbraně. Tečka.

Jenže ony nedocházejí jenom zbraně – Evropě i USA v podstatě stejným způsobem docházejí komodity. Pokud nechceme masivní migrační vlnu a chceme si udržet alespoň trochu vlivu v Africe či Jižní Americe, tak tam prostě musíme dodat všechno obilí, co máme navíc. Dokonce možná musíme dodat i víc než máme, protože jinak budou z našich diktátorských kamarádů brzy diktátorští nepřátelé. Nikdy nebyla sila v naší republice tak prázdná jako letos, ale nemusí nám to být líto, stejné je to i v celém zbytku EU.

Úplně stejně to vypadá s ostatními surovinami. Vše je drahé, všechno se zdržuje, všeho je nedostatek, všechno někde drhne a zpravidla v místech, kde by to nikdo nečekal.

Na druhou stranu, Čína si nadále udržuje svůj stav zásob potravin a stále ho navyšuje. Sitting Ping si teď navíc nechal odsouhlasit, že také může udělat speciální vojenskou operaci proti Taiwanu… a od Vlka víme, že tamní výrobci čipů jsou v této technologii nejvyspělejší a Amíci se v poslední době hodně snaží, aby tamní technologii dostali domů do USA…

Podle mě je Čína zdrženlivá, aby Amíky předčasně neprobudila. Aby si tam ve Washingtonu příliš brzy neuvědomili, že je zle, aby se předčasně neutnuly debaty o MeeToo a Black Lives matter, aby velkým šokem nad čínským konáním nespustili příliš brzy americké obranné reakce. Aby příliš brzy nedošlo v USA ke změnám, které by Ameriku posílily.

To samé Írán… Ne, teď není vhodná chvíle něco spouštět. Teď je zapotřebí, aby všechny nové mocnosti ještě předstíraly, že s Ruskem vlastně skoro nekamarádí, že stačí jen trochu, aby se od něj odvrátily, že se sankcí bojí. Rusko také předstírá slabost. Už jen sto houfnic a Ukrajina zvítězí… Rozvážnější hlasy, které právě na toto upozorňují, už naše demokratické vlády zcenzurovaly.

A tak pokračuje hra, při které je euroatlantická vojenská moc systematicky obrušována ruskými Kalibry. Hra, do které se všechny západní vlády nechaly uvrtat a ze které vlastně neexistuje cesta ven. Je třeba dodávat zbraně, protože to je boj dobra se zlem, že ano… a kdo řekne něco jiného, ten je zrádce. A tak se reaguje jediným možným způsobem – hezky postupně se Rusku posílají zbraně na zničení. Všimněte si, že nikde nevzniká žádná nová záloha. Nikde v zázemí nevzniká nová armáda, která by se v klidu vycvičila a vyzbrojila a která by pak s velkou silou vpadla na bojiště. Ne, to prostě přijede vlak, ten se vyloží a za týden je rozstřílen.

Rusové se mezitím chlubí, že mají pro svůj vojenský průmysl klíčové komponenty z ciziny nakoupené na pět let dopředu…

Už teď se říká, že pokud by Čína zaútočila na Taiwan, tak by si USA museli vybrat, jestli pomohou Ukrajině nebo Taiwancům. Pro obě války už zbraně nemají. Nikde ale není řečeno, že Čína na ostrov spustí plnohodnotnou invazi. Bohatě postačí ostrov odříznout.

Podle mě v Číně bedlivě sledují situaci a čekají na moment, kdy bude NATO reálně nejslabší. Čekají na chvíli, kdy už Amíci nebudou mít žádné zbraně na rozdávání a buď válku o Ukrajinu prohrají a nebo spustí zbrojní výrobu ve válečném módu. To bude ta pravá chvíle pro zabrání Taiwanu. Protože než ty válečné linky zorganizujete a rozjedete, chvíli to trvá.

Mezitím je třeba obírat. Po všech stránkách. Nechat nepřítele, aby musel nějak nakrmit Afriku a sám nic neměl. Nechat nepřítele, aby neměl ani moc ropy ani moc plynu. Nechat nepřítele, aby se vydal ze všeho, co má a může dát. A pak to teprve koordinovaně spustit. Hlavně to neudělat přečasně, protože by ti ojroatlantští hajzli mohli udělat něco jako po Pearl Harboru – zapomenout na vzájemné hádky, totálně vygumovat všechny pitomosti a probudit v sobě toho spícího obra.

Pokud chcete změnit svět, tak je to plán na delší dobu. Není zapotřebí mít zítra hotovo. Jen ať EU ještě chvíli dělá svůj zelený úděl placený Ruskem, ať si ničí elektrárny, ať si staví terminály, ať lije beton zbůhdarma. Jen ať Američani ještě chvíli dodávají zbraně na Ukrajinu, ať vyprazdňují sklady… a ať se všude hromadí lidový hněv z inflace a poklesu životní úrovně. Hlavně jejich sebezáchovné instinkty neprobudit moc brzy.

Nejprve všechny obrat, odřít je na kost… a potom je předehnat. Pak rychle a rozhodně jednat na široké frontě. Porazit Západ předstíráním slabosti. Postupně ho obrousit. Žádná velká rána. Jen drobná poranění, aby si co nejdéle nevšiml, v jak velké kaluži krve stojí.

Já fakt nevím, jestli si Putin něco takového naplánoval. Ale pokud ne, tak to sám ďábel vede přesně tímto směrem. Pořád sledujeme jen začátek. Nejsme na žádném vrcholu této války. Toto je jen úvodní rozehrávka.

A mezi námi… když porazíte USA, když přeformátujete svět, když z rublu uděláte pevnou měnu, když vytvoříte v Evropě nový řád… tak se nějaké ty desetitisíce mrtvých snesou… to bude bez problémů zaplatitelná cena.

PS. Nenadále odjíždím na služební cestu do ciziny. Můj další článek se objeví až v pondělí.

317 thoughts on “Obrat a předehnat

 1. Putin a Lavrov od Prosince do konce Ledna jednali se všemi lídry velkých nezápadních zemí, jmenovitě Čína, Indie, Pákistán , Irán , Saudská Arábie, Jihoafrická republika, Brazílie a Argentina. Možná v těch schůzkách byli i menší země ale mne tato hektická diplomatická činnost trošku vystrašila a útok na Ukrajinu ukázal že oprávněně. Ta řada setkání napovídá že komplot proti západu je o hodně širší než jen Rusko a Čína.

 2. Větvička: Jak Hans přišel o posledniho kamoša..
  „….Dluhe roky sem je nechaval chodit se pod muj blog vyzvracat. Jejich vyroky su tak uschovane na věčne časy, dokud tu bude blog iDnes. Bo co internet raz schvátí, už nikdy nenavrátí…
  Chlapci tak mají věčnou ostudu. Je to radost sledovat, jak z nich střika nenavist, jak nenavidi, že kdosik ma jiny nazor, než maju oni…“
  https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=788109


  Pan Větvička po desetiletích bloggování na IDnes uzavřel pod svými blogy diskusi. A je to pochopitelné, pod jeho blogy se scházela parta frustrovaných bloggerů (nejvíc je žere, že – na rozdíl od nich – má pan Větvička velkou čtenost, a že ho už řadu let lidé volí bloggerem roku). Vytrvale ho nahlašovali adminům. Myslím, že slabší nátury by tito nenávistníci dokázali uštvat.
  No, a admin IDnes zareagoval šalamounsky a tento článek umístil do tzv. Hyde parku (tam je blog ukryt před zraky většiny čtenářů).

 3. Marie Divišová
  11 hod ·
  No tak tohle je první skutečně účinná protiruská sankce, na kterou jsem natrefila.
  Durex zastavil prodeje kondomů v Rusku.
  Šuk**te si jak chcete, sdělili v tiskovém oddělení společnosti.
  Ostatní dodali:
  IKEA: A na čem chcete.
  Booking: A kde chcete.
  Durex je největším světovým výrobcem prezervativů, představuje asi čtvrtinu celosvětové výroby.
  Co si tak pamatuju, v Rusku se vyráběly prezervativy, kterým jsme říkali galoše. A když jsme jezdili do SSSR na čundry, byla krabička českých prezervativů naprosto spolehlivým platidlem. Vždycky jsme jich na výlet vezli s sebou několik velkých krabic. Nakupovala jsem je tehdy před každým vandrem po celých krabicích, bo chlapi se styděli kupovat jich najednou stovku.
  Ale třeba se mezitím v Rusku také naučili vyrábět zboží „zart und doch fest“

  1. Týjo, vy jste pravidelně jezdila do SSSR na čundry??
   Já byl jen, těsně před rozpadem SSSR na bývalé Podkarpatské Rusi a byl téměř nadlidský úkol, dostat tam vízum!! A stejně, kvůli nám, autobus s lidma stál hodinu a půl na přechodu. Až pak se rozhodli, že nás jako pustí dál…
   Hodně by mne zajímalo, jak jste se tam dostávali a kam se jezdilo a tak…

  2. Putin postřehl, že dosavadní předválečný/předzvláštněoperační proud statisíců hladových ekonomických uprchlíků, přesídlujících doposud do Ruska za prací se zastavil.

   Možná podplatil vedení všech světových šprckáren a prezervativáren, aby na Rusko uvalilia sankce.
   Rusko čeká populační eploze.
   Noví vojáci budou!

 4. Pre toho dblka zo včerajška s demokratickými voľbami na Ukrajine:
  „Ukrajina zakázala stranu Šarija. Rozhodnutí vydal osmý odvolací správní soud ve Lvově. Je to již devátá zakázaná strana na Ukrajině. „

 5. Štěpán Kotrba
  14 min ·
  Na ukrajinských školách se již nebudou vyučovat díla ruských a sovětských básníků a spisovatelů. Informovala o tom publikace „Strana“ s odkazem na dokumenty pracovní skupiny Ministerstva školství Ukrajiny o aktualizaci obsahu učebních osnov zahraniční literatury.
  Podle dokumentu budou z programu odstraněna „všechna díla napsaná ruskými a sovětskými (kromě ukrajinských) autorů“. Takže díla Alexandra Puškina, Michaila Lermontova, Fjodora Dostojevského, Lva Tolstého, Ivana Turgeněva, Nikolaje Nekrasova a Michaila Bulgakova budou ve školách zakázána.

  1. Z díla Ukrajince Gogola vymazali Revizora, Nos a Plášť, vše ostatní je ukrajinská literatura byť napsaná rusky. Ukrajinec Bulgakov dopadl lépe, zakázané je veškeré jeho dílo a ulice Bulgakova se budou přejmenovávat, právě probíhá anketa, kde se volí z dvou desítek návrhů tan správný.

 6. Štěpán Kotrba
  1 hod ·
  Mezi témata jednání Macrona, Scholze a Draghiho jmenovali ukrajinští insideři záměr evropských lídrů přesvědčit Vladimira Zelenského, aby obnovil jednání s Ruskem o „italském plánu“, který obsahuje čtyři body. To je příměří, demilitarizace fronty a jednání o neutrálním statutu Ukrajiny a pak jakási „diskuze o územních otázkách“ mezi Ukrajinou a Ruskem. A nakonec podpis dohody o míru a bezpečnosti v Evropě, která by upravovala vztahy mezi EU a Ruskou federací.

  1. Presvedcit Zely ,ze musi jednat jo a s kym? To si mysli ,pitomeckove ,ze VP stoji v pozoru a ceka, az se mu milostive povoli a rozkaze, ze muze jednat..
   Ty hlavni z cely EU ,podvudci ,ted jedou si kleknout pred Zelym a zebrat, aby si rek, co vsechno chce ..Uz dostal ctvrt trilionu a furt nema dost..
   Pres-dense-tent napsal vyhruznej dopis naftovym koncernum a vyhrozuje , to je u nej normalni ,to uz znam ze skoly ,ze je to marny..
   Protoze uposlechly a zacaly budovat ten Zelenismus, tedy ty renewables, sny zelenych o zelenych energiich a aby taky deGreta nezustala zebrackou..
   Pac taky je Rusko nepritelem tim,ze vlastni ty nejhorsi skodlivosti,co lidstvo zna….
   Zkratka bohaci prestali rafinovane investovat do zbytecnych a skodlivych rafinerii..
   A to se jim taky nevyplatilo..

 7. Štěpán Kotrba
  46 min ·
  Ukázalo se, že značný počet ukrajinských „uprchlíků“ jsou obyvatelé západní a střední Ukrajiny, kde k žádnému nepřátelství vůbec nedošlo. Své domy a byty pronajímali obyvatelům jiných regionů země, a ne levně, zatímco oni sami jezdili do Evropské unie pro výhody – dvojí výhodu.
  I v České republice, která je k Ukrajincům tolerantní, úřady omezily vyplácení humanitárních dávek na uprchlíky z Ukrajiny. 15. června bylo oznámeno, že zmíněný příspěvek ve výši 200 eur nebude náležet těm uprchlíkům, kterým český stát zdarma poskytuje ubytování, jídlo a hygienické potřeby.

 8. Z jiného soudku:
  WHO chce změnit název opičích neštovic, obává se stigmatizace Afriky
  Mluvčí organizace poukázal na dlouhodobé snahy nepojmenovávat nadále nemoci po zvířatech nebo regionech, aby se tak předešlo jakékoli možné diskriminaci nebo stigmatizaci.
  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/who-opici-nestovice-monkeypox-prejmenovani-novy-nazev.A220615_142932_zahranicni_bro
  K tomu v diskusi:
  – Mají to opice, černoši a homosexuálové, ale ani po jedněch se to nesmí pojmenovat, divná doba.

  1. Konvalinka : nemoc je dávno známá a není to nic dramatického. Je to na irozhlas. Mám nový tablet a zatím jsem nepřišla jak zkopírovat a vložit odkaz.

  2. Aleno,
   občas si zoufám jak jsou přejmenovávači nedostatečně kreativní!

   Klidně bych nechal název „opičí neštovice“ a přejmenoval bych ty opice.

   Aby se to dobře pamatovalo, mohlo by se třeba začít říkat opicím neštovice.
   Pak by se třeba psalo:
   V pražském pavilonu neštovic se všechny neštovice nakazily opičími neštovicemi (příp. neštoviččími opicemi.)
   Sručné, jasné, srozumitelné!

 9. Tak nenapíšu. Mám tu jen přístup na nezaheslouvanou wifi a to mě nepustí k přihlášení do webu. Takže až v pondělí… 🙂

  1. Vidláku,
   nechci radit, ale když se nemůžeš přihlásit, nešlo by napsat článek, poslat ho mailem Zakladateli, (nebo někohona recepci v hotelu požádat, ať ho zašle ) kopii poslat Masterovi, aby je vložili oni – jeden na na Kydy i druhý na Litterate ?

 10. Mimo – všimli jste si, že hlavní stránka Seznam.cz už nemá vpravo nahoře stužku s ukrajinskými barvami, ale opět pejska?
  Že by se podzim ptal, co jsi dělal na jaře a v létě?

  1. Přitom by stačilo, aby předsedkyně evropské komise vydala příkaz, aby každá země EU do konce roku 2022 vyvinula, vyrobila a dodala jednu kosmickou raketu na solárnínebo větrný pohon.

 11. Tolik Arestovič. Ukrajina.

  Koukám jako puk. Poprvé, co od něj něco čtu, má to jakousi takous, realitu!!!!
  S výjimkou druhé poloviny poslední věty. UA vedení musí už hodně téct do bot…

  //// Návrat k „předválečné“ Ukrajině nebude, ti, kdo bojují za to, aby „vše bylo jako dřív, před 23. únorem“, si kladou nesplnitelné cíle, napsal v telegramu poradce šéfa kanceláře prezidenta Arestovič. Podle jeho názoru je třeba bojovat nikoli za „starou“, ale za „Novou Ukrajinu“. Tato „Nová Ukrajina“ má podle Arestoviče „i z čistě materialistického hlediska šanci se územně zmenšit a určitě ztratit slušnou část svých občanů“. Vojenské operace mohou podle Arestovičovy prognózy skončit za rok, ale i když se tak stane, „nakonec zvítězíme teprve tehdy, až se rozhodneme, jakou Novou Ukrajinu budujeme, a začneme ji realizovat“.

  Zároveň řekl, že všechny současné „projekty“ Ukrajině neprospívají, ale pouze jí škodí.
  „Pokud se podíváte na Ukrajinu z hlediska čtyř základních projektů (eurooptimistického, nacionalistického, sovětského a ruského), je už teď zřejmé, že ruský nám sebral kus území, sovětský tento zábor pravděpodobně legitimizuje, nacionalistický sní o tom, že z Ukrajiny udělá Antirusko, a eurooptimistický se snaží nasadit pěknou tvář na špatnou hru, pilně vykreslující, že pipetovací pomoc Západu je nejvyšší moudrost Evropy, kterou jsme mohli očekávat jen my. Sovětský a ruský projekt sem tedy přinesly krev a utrpení, nacionalisté nás chtějí zatáhnout do komplikovaného, protizávislého (což je horší než závislý) vztahu s prvními dvěma a eurooptimisté prostě nehorázně lžou a předstírají, že si nevšimli, že Evropa v žádném případě nemá náladu se sovětským a ruským projektem zde radikálně bojovat, dokud nebude zcela poražen,“ napsal Arestovič.///

  1. Pořád není v realitě. Sovětský projekt je minulost a ruský by nebyl, kdyby nebyl nacionalistický. Čím víc nacionalismu, tím menší bude Ukrajina.

  2. Navrhl bych ekologickou válku, se kterou by byli všichni spokojeni:

   -jeden milión ukrajinských odvedenců by dotal rozkaz spáchat okamžitě sebevraždu
   – jeden milión ruských dobrovolníků by dostal rozkaz spáchat okamžitě sebevraždu

   – Rusové by dostali povolení odvézt si veškeré dosud na Ukrajině nezničené a nerozkradené západní zbraně a prodat je se slevou zpět jejich původním vlastníkům.

   – Rusové by se naproti tomu zavázali vrátili všechny záchodové mísy, které si odvezli coby válečnou kořist

   – Rusům by byly okamžitě potvrzeny veškeré územní zisky, které jim jinak připadnou až za rok tuhých bojů

   – jako kompenzaci by Ukrajinci obdrželi písemné potvrzení, s Putinovým podpisem, že nejen válku, ale i speciální vojenskou operaci vyhrála Ukrajina.

   – Potvrzení by Putin zakončil pozdravem Sláva Ukrajině!

   1. Proč by Rusové kradli záchodové mísy? Kterého debila tohle napadlo?
    Ukrajina a její obyvatelé jsou chudší než ti ruští.
    Snad to chápete.

    1. Tohle jelo v nasich novinach a na ct.
     Taky to znasilnovani starcu, slepic a kohoutu.
     Tady dost lidi veri novinam, ktere pornoherci oznaci za duveryhodne.

    2. Já to četl přeložené z oficiálního ukrajinského tisku. A já Zelenskému věřím bezmála jako Fialovi a české televizi dohromady
     Vy snad ne?
     Důvěryhodnější jsou snad už jen pražští magistrátní Starostové a nezávislí.

  1. Odhaduje se, že pro americkou firmu (Mc Donalds )znamená odchod z Ruska ztrátu asi 1,2 až 1,4 miliardy dolarů. Ruský trh pro ni představoval asi devět procent světového obratu.

   Jen tak dále, klucí…

    1. Sakura bosorecka

     Přesně. Přebral to ruský podnikatel. Překopíroval jsem pár vět z odkazu, který uvádí hulvath.
     Peníze už nejsou McDonaldovi.

 12. Na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru hovoří generální ředitel společnosti Gazprom Alexej Miller. Hlavní body projevu:
  – Důraz v komoditně-peněžních vztazích se nyní přesunul na komoditní stranu. „Naše zboží – naše pravidla,“ řekl Miller.
  – Poptávka po komoditách nyní nahrazuje poptávku po devizových rezervách.
  – Miller říká, že „hra na nominální peníze skončila, tento systém nám neumožňuje kontrolovat nabídku zdrojů“.
  – Za současnou situaci na trhu s plynem je třeba poděkovat evropským regulačním orgánům a třetímu energetickému balíčku. Odmítnutí dlouhodobých smluv Evropou vedlo k neochotě investovat do těžby.
  – Alexej Miller označuje masivní instalaci plovoucích zařízení pro regazifikaci v evropských přístavech za „velmi odvážné rozhodnutí“.
  – Nord Stream 2 je připraven k provozu kdykoli. V současné době neexistuje řešení ohledně turbín pro hlavní potrubí NS1 🙂
  – Kvůli problémům s Nord Stream 1 se zvýšily ceny plynu, takže „na nikoho se nezlobíme“ (мы ни на кого не в обиде)
  – Rusko v blízké budoucnosti urychlí svůj východní plynový program. Asijská poptávka se nadále vyvíjí, říká šéf Gazpromu
  – Gazprom zvýšil dodávky plynu do Číny o 67,5 % za 5 měsíců roku 2022

   1. Tak tohle by asi mohla rozhodnout nějaká nezávislá technická komise, která by zveřejnila plán údržby, zhodnotila stav zařízení, zveřejnila dokumentaci a komunikaci.
    Já bych si tipl, že to bude mít racionální základ, jehož oficiální řešení není politicky možné.

     1. Proboha, koho zajímá, co si myslí Germán? Rus si může v této situaci říkat, co chce, a Germán musí sklapnout podpadky. Vzhledem k sankcím mohou být rádi, že zatím vůbec něco dostávají.

    1. Podle Erika Besta to vážně v Kanadě.
     Kanada zakázala Siemensu vyvézt nezbytné součástky pro Nordstream 1. Protože embargo.
     Takže můžeme poslat děkovný dopis panovi Trudeauovi.
     Díky , Justýne! 😡

   2. A nevyjádřili se někde ze Siemensu, že kvůli sankcím nemůžou provozovateli plynovodu předat zpět plynovou turbínu, která je v současnosti na generální opravě v Kanadě.

   3. Muzik je v trablu, z kteryho se jen tak nevyvlikne..
    Usa a EU predevsim, si poradne znicili nejen hospodarstvi ,ale samozrejme i dolary a eura.
    Aby chytli VP tam , kde netusil zadny nebezpeci..Stal se Zavislakem.
    Ted se raduje z tsunami zapadniho obeziva..
    /Jako napr. Zely a kam to s nima, s poutovyma papirkama dopracoval/.
    Za uplne skutecnou ropu a plyn a material , plati Muzikovi papirkama v jakymkoliv mnozstvi..
    A Putin si ty papirky muze prehazovat fidlema na pude jak chce, aby mu neshnily..
    A co si za ne koupi..Voci pro plac….

    1. tak imho to nie je tak uplne pravda. Zrejme menia tieto dolare cez x spolocnosti do Turecka, tamojsia lira je prilis devalvovana na to, aby ju Rusi brali napriamo, ale ako na vyvoz tvrdej meny je to mozne. Cast pojde mozno do cinskych firiem, ktore potrebuju dolare na splacanie svojich zahranicnych dlhov, cast na uhradu toho co nie je sankcionovane (predpokladam, ze nieco je zo sankcii vynate).

  1. my vas tema sankcema znicime a ten plyn si vypnem rovnou sami
   —————-
   Rusko znovu utahuje kohouty. Po Německu snižuje dodávky plynu i na Slovensko, ceny rostou o desítky procent

   Už třetí den za sebou oznámila ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížení dodávek zemního plynu do Evropy. Nejdříve dvakrát přes německý plynovod Nord Stream, který nyní jede jen na 40 procent. Nyní snižuje i dodávky na Slovensko. Ty by měly klesnout o 30 procent.

   V reakci na to vyskočily ceny komodit na evropských trzích. Na stěžejním nizozemském obchodním virtuálním bodu TTF například stojí plyn na červenec 137 eur za megawatthodinu, což jen tento týden znamená zdražení o 70 procent. Stejně tak zdražuje elektřina. Německý proud na červenec zdražil od pondělí ze 181 na 278 eur, tedy o více než polovinu.

   https://byznys.hn.cz/c1-67083440-rusko-znovu-utahuje-kohouty-po-nemecku-snizuje-dodavky-plynu-i-na-slovensko-ceny-rostou-o-desitky-procent

   1. Gratuluji Targusovi. Jeho předpověď dalších kroků ohledně plynu vyšla na 100%.
    Připomínám: Až většina kývne na platby rublíky, tak Rus sníží objem dodávek, aby EU ukázalo svou soudržnost a o dodávky se spravedlivě podělilo.
    I když to snížení objemu má své reálné příčiny:
    – německá turbína v Kanadě
    – rozhodnutí Ukrajiny o vyřazení jedné větve plynovodu, protože kontrolní stanoviště je pod ruskou kontrolou
    – požár na plynovodu v Urengoji na největším plynovém poli, prý netěsnící(prasklý) svar na potrubí

 13. Trochu starší (duben 2022) politické filosofie od Noama Chomského téma Ukrajiny.
  https://www.globalpolicyjournal.com/blog/28/04/2022/chomsky-our-priority-ukraine-should-be-saving-lives-not-punishing-russia

  Ostatně „mlčení“ západních filosofů k Ukrajině je zvláštní – nedávno jsem četl hodnocení Slavoje Žižka a Jürgena Habermase k jejich názorům na Ukrajinu a nic moc. V podstatě jen recyklují majnstrým, není tam nic vlastního…debakl západních hodnot je i v těchto oblastech skoro odstrašující. Takže za mne jen ten Chomsky.

  1. Za mne taky jen ten Chomský, PetřeW.
   Je pro dnešní dobu signifikantní, že už i Kissinger, tento Fouchéamerické politiky, který inspiroval a podporoval z osobních důvodů válku se statisíci mrtvými, není dnes dostatečně agresivní a je tvrdě kritizován jako defétistický mírotvůrce, který jen kvůli nebezpečí několika málo miliard mrtvých a jistotě hladu a zimy plus proměně měst v hromady trosek, z nichž se Ukrajina nikdy nevyhrabe, odmítá vznešené oběti života ukrajinských i ruských odvedenců a biliónové škody ve zbytku světa.

   https://www.novinky.cz/kultura/salon/clanek/kovboj-kissinger-matej-schneider-o-byvalem-ministru-zahranici-usa-40398177
   ——————————————————————————————

   Ještě mnohem „lepší“ je esej „právního etika“ a filozofa Jiřího Pribáně.
   Závěr by se dal shrnout … no, nechci vás ovlivňovat, je to síla!
   Zvláště od právníka.
   Tedy – ne že by mě to od Pribáně překvapovalo…, takhle by asi psal náš scallop, kdyby ho zlomyslný pánbu obdařil asi tak o třicet čísel vyšším IQ než má.
   Na druhé straně – Pribáň je t.č. onen západní (čechobritský) filozof …takže ne všichni filozofové mlčí…. 🙁

   https://www.novinky.cz/kultura/salon/clanek/esej-jiriho-pribane-starci-a-valka-o-kritickych-reflexich-ruske-agrese-na-ukrajine-40398849

 14. Tak jsem v hotelu Antonovič u Záhřebu, mám pohodlné připojení a spoustu volného času… Takže asi něco napíšu na zítra…

  1. Já na vašem místě bych se šel projít a nasát atmosféru města. Projít se po ulicích a v parcích. Dívat se, jak se tam žije a co tam roste. Ochutnat nějakou místní zobku, i kdyby třeba jen ze supermarketu, pár kalíšků vína a na závěr případně kalíšek páleného. Z vína nebo třeba z fíků. A pozorovat cvrkot. Dát pár vět s domorodci a samozřejmě, zhodnotit místní ženské. Jen teoreticky! 😄 A koupit něco na dom. V Chorvatsku třeba mají výborný Peljašac. Červené, polosuché…

      1. Taky bych šla do města. Dřepět u netu můžete vždycky,ale do Záhřebu se dostanete kdy? Já tam byla v 84. a od té doby už nebyla možnost.

  2. bolo by zaujimave sa spytat miestnych ako hodnotia situaciu (nielen na Ukrajine ale aj Covid inflaciu eurohodnoty zeleny udel a ine)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *