10 prosince, 2023

Obrat a předehnat

Pojďme se vrátit na náš vidlácký začátek celé současné (světové) krize. Ne, není to skutečný začátek, dějiny nezačaly ani koncem února, ani minulý rok, ba nezačaly ani ruskou anexí Krymu. Nezačaly ani sametovou revolucí a vlastně nezačaly vůbec nikdy. Vždycky se reagovalo na něco, co nastalo dřív. Nicméně náš vidlácký začátek této krize byl loni na podzim, kdy jsem napsal článek o tom, jak Čína ve velkém nakupuje komodity, jako by tušila něco, co my netušíme.

Tenkrát jsem jen používal svojí metodu poznání – pokud nemám k dispozici dobré a přesné informace, abych se dobral objektivní pravdy, prostě si jen představuju hodně variant. Zkouším různé verze, přemýšlím o různých alternativách, často zcela protichůdných. Jsem tak vždycky velmi blízko správnému řešení… ale do poslední chvíle nevím, které to je. Až se pak všechno stane, zpravidla velmi snadno vytáhnu článek s příslušnou variantou a machruju, že jsem to říkal… Výhoda mojí metody není v tom, že bych byl chytřejší než ostatní, ale nejsem předem otrokem žádné pravdy. Nemám žádná přání, která by byla otcem myšlenky.

Tehdy na podzim jsem toho napsal víc a díval jsem se na ukrajinskou situaci z více pohledů, ale když pak válka začala a postupně probleskovaly další a další skutečnosti, usoudil jsem, že nejblíž realitě bylo právě tohle – Čína nakupovala, protože se Sitting Ping s Putinem už dříve domluvili na společném postupu a připravovali se na to, co pak mělo nastat.

Včera dal Vlk na sklo několik článků, které se více zaměřily na roli Číny, po jejichž přečtení jsem se ještě více utvrdil v tom, že sledujeme již dávno připravený záměr nové Rusko Čínské mocnosti. Teď právě tam byl Putin na návštěvě a podle mě pěkně mezi čtyřma očima doladili další podrobnosti budoucího postupu. Jejich taktiku bych nazval: „Obrat a předehnat“.

Už mnohokrát jsme tu přetřásali podivnosti ruské taktiky na Ukrajině, proto dneska nebudu zabíhat do podrobností, jen na úvod zkonstatuji, že se Rusko až příliš podezřele snaží, aby nevypadalo příliš silně. Že záměrem ruské generality není rychlé vojenské vítězství, ale spíše hodně krvavá lekce. Teď po třech měsících a ukrajinských požadavcích na zbraně už příliš zřetelně vidíme, že na dlouhou válku je Rusko připraveno velmi dobře a stejně dobře bylo připraveno i na uvalení sankcí. Samotní Ukrajinci už říkají, že je jim houby platné, když dostanou sto nových houfnic, protože Rusko jen vyndá ze skladů dalších pět set kusů svých… na bojišti se nic nezmění, jen to zabije víc Ukrajinců.

Pokud se na to ale podíváte z širšího pohledu, tak Rusko tím okatým ukazováním slabosti v podstatě odzbrojilo Evropu a vlastně i USA. Stále častěji můžeme slyšet, že už není co na Ukrajinu posílat… opět platí, že v přechodu na válečnou ekonomiku je zase nejdál Rusko. V USA se o tom zatím vlastně ani nemluví. Západu docházejí zbraně. Tečka.

Jenže ony nedocházejí jenom zbraně – Evropě i USA v podstatě stejným způsobem docházejí komodity. Pokud nechceme masivní migrační vlnu a chceme si udržet alespoň trochu vlivu v Africe či Jižní Americe, tak tam prostě musíme dodat všechno obilí, co máme navíc. Dokonce možná musíme dodat i víc než máme, protože jinak budou z našich diktátorských kamarádů brzy diktátorští nepřátelé. Nikdy nebyla sila v naší republice tak prázdná jako letos, ale nemusí nám to být líto, stejné je to i v celém zbytku EU.

Úplně stejně to vypadá s ostatními surovinami. Vše je drahé, všechno se zdržuje, všeho je nedostatek, všechno někde drhne a zpravidla v místech, kde by to nikdo nečekal.

Na druhou stranu, Čína si nadále udržuje svůj stav zásob potravin a stále ho navyšuje. Sitting Ping si teď navíc nechal odsouhlasit, že také může udělat speciální vojenskou operaci proti Taiwanu… a od Vlka víme, že tamní výrobci čipů jsou v této technologii nejvyspělejší a Amíci se v poslední době hodně snaží, aby tamní technologii dostali domů do USA…

Podle mě je Čína zdrženlivá, aby Amíky předčasně neprobudila. Aby si tam ve Washingtonu příliš brzy neuvědomili, že je zle, aby se předčasně neutnuly debaty o MeeToo a Black Lives matter, aby velkým šokem nad čínským konáním nespustili příliš brzy americké obranné reakce. Aby příliš brzy nedošlo v USA ke změnám, které by Ameriku posílily.

To samé Írán… Ne, teď není vhodná chvíle něco spouštět. Teď je zapotřebí, aby všechny nové mocnosti ještě předstíraly, že s Ruskem vlastně skoro nekamarádí, že stačí jen trochu, aby se od něj odvrátily, že se sankcí bojí. Rusko také předstírá slabost. Už jen sto houfnic a Ukrajina zvítězí… Rozvážnější hlasy, které právě na toto upozorňují, už naše demokratické vlády zcenzurovaly.

A tak pokračuje hra, při které je euroatlantická vojenská moc systematicky obrušována ruskými Kalibry. Hra, do které se všechny západní vlády nechaly uvrtat a ze které vlastně neexistuje cesta ven. Je třeba dodávat zbraně, protože to je boj dobra se zlem, že ano… a kdo řekne něco jiného, ten je zrádce. A tak se reaguje jediným možným způsobem – hezky postupně se Rusku posílají zbraně na zničení. Všimněte si, že nikde nevzniká žádná nová záloha. Nikde v zázemí nevzniká nová armáda, která by se v klidu vycvičila a vyzbrojila a která by pak s velkou silou vpadla na bojiště. Ne, to prostě přijede vlak, ten se vyloží a za týden je rozstřílen.

Rusové se mezitím chlubí, že mají pro svůj vojenský průmysl klíčové komponenty z ciziny nakoupené na pět let dopředu…

Už teď se říká, že pokud by Čína zaútočila na Taiwan, tak by si USA museli vybrat, jestli pomohou Ukrajině nebo Taiwancům. Pro obě války už zbraně nemají. Nikde ale není řečeno, že Čína na ostrov spustí plnohodnotnou invazi. Bohatě postačí ostrov odříznout.

Podle mě v Číně bedlivě sledují situaci a čekají na moment, kdy bude NATO reálně nejslabší. Čekají na chvíli, kdy už Amíci nebudou mít žádné zbraně na rozdávání a buď válku o Ukrajinu prohrají a nebo spustí zbrojní výrobu ve válečném módu. To bude ta pravá chvíle pro zabrání Taiwanu. Protože než ty válečné linky zorganizujete a rozjedete, chvíli to trvá.

Mezitím je třeba obírat. Po všech stránkách. Nechat nepřítele, aby musel nějak nakrmit Afriku a sám nic neměl. Nechat nepřítele, aby neměl ani moc ropy ani moc plynu. Nechat nepřítele, aby se vydal ze všeho, co má a může dát. A pak to teprve koordinovaně spustit. Hlavně to neudělat přečasně, protože by ti ojroatlantští hajzli mohli udělat něco jako po Pearl Harboru – zapomenout na vzájemné hádky, totálně vygumovat všechny pitomosti a probudit v sobě toho spícího obra.

Pokud chcete změnit svět, tak je to plán na delší dobu. Není zapotřebí mít zítra hotovo. Jen ať EU ještě chvíli dělá svůj zelený úděl placený Ruskem, ať si ničí elektrárny, ať si staví terminály, ať lije beton zbůhdarma. Jen ať Američani ještě chvíli dodávají zbraně na Ukrajinu, ať vyprazdňují sklady… a ať se všude hromadí lidový hněv z inflace a poklesu životní úrovně. Hlavně jejich sebezáchovné instinkty neprobudit moc brzy.

Nejprve všechny obrat, odřít je na kost… a potom je předehnat. Pak rychle a rozhodně jednat na široké frontě. Porazit Západ předstíráním slabosti. Postupně ho obrousit. Žádná velká rána. Jen drobná poranění, aby si co nejdéle nevšiml, v jak velké kaluži krve stojí.

Já fakt nevím, jestli si Putin něco takového naplánoval. Ale pokud ne, tak to sám ďábel vede přesně tímto směrem. Pořád sledujeme jen začátek. Nejsme na žádném vrcholu této války. Toto je jen úvodní rozehrávka.

A mezi námi… když porazíte USA, když přeformátujete svět, když z rublu uděláte pevnou měnu, když vytvoříte v Evropě nový řád… tak se nějaké ty desetitisíce mrtvých snesou… to bude bez problémů zaplatitelná cena.

PS. Nenadále odjíždím na služební cestu do ciziny. Můj další článek se objeví až v pondělí.

317 thoughts on “Obrat a předehnat

 1. Kvalifikované odhady u ruské armády mluví o 10-15 tis. mrtvých. U LNR a DNR jsou uveřejňované přesné čísla a každá z nich má něco přes 2000 mrtvých vojáků. Z 12 mrtvých generálů jsou mrtví jen dva. Poslední exhumovaný ruský generál (dle ukrajinské a naší propagandy) vstal týden po exhumaci z mrtvých a došel si pro vyznamenání, přesně jako ti mrtví pohraničníci z ostrova Zmijí. Minulý týden zahynul velitel ozbr. sil DNR. Oficiálně oznámeno. Poslední sestřelené ruské letadlo, halasně oznámené jako velký úspěch se za pár hodin změnilo v ukrajinské (chybička se vloudí).
  Tomuto kvalifikovanému odhadu bych věřil. Nedávno si jeden ukr. voják stěžoval zahraničnímu novináři, že ruskou pěchotu ještě neviděl, ale jejich dělostřelectvo je pekelné a způsobilo jeho jednotce 40% ztráty (velmi šťastná jednotka, protože z některých jednotek zůstává jen torzo). Nad názorem, že Rusům na lidech nezáleží, se jenom zasměju, protože takový člověk nemá vůbec ponětí o tom, jak to ruské válčení na Ukrajině vypadá. Je to dlouhé dělostřelecké odstřelování a pak přepočítání padlých ukrajinských vojáků. Proto ty pomalé postupy.

    1. Přesně tak, jen ze zdrojů, které vám schválí pornoherec.

     povím vám tajemství – nestojí to za to stahování, je to jen screenshot

   1. Aktuální konflikty jako „pochybný zdroj“? Pochybné hodnocení pochybným anonymem? No to má fakt pochybnou hodnotu 😂 Pro ostatní, „Martina“ nebrat v potaz, je to odkaz na ofocenou titulní stránku The Times. Článek je podepsán Bruno Waterfield.

 2. Vidláku, Vy kazateli tragických předpovědí, nemáte pravdu. Měl jsem vidění a je to mnohem horší.
  Babiš není opozice Pětikolky. V USA dostal nabídku, která se neodmítá (viz Vrbětice, USA vrtulníky a především postoj vůči Rusku a Číně). Dost možná, že i na Okamuru mají nějaké to kompro, a proto ještě mohl zůstat v politice. Ale toto vše je vlastně nepodstatné, protože stačí
  1) zavést digitální Euro a zrušit hotovost
  2) zavést Evropský majetkový registr
  3) zavést EU – systém kreditů
  A potom soukromý majetek zdanit. K čemu Vám bude drahý obraz, měšec plnej stříbrňáků, balík dolarů či rublů, nemovitost, auto, či jakýkoliv jiný investiční předmět. Že zatajíte? Když jej budete chtít směnit na digitální Euro, tak Vás čapnou a zavřou za krácení daně. A legálně jej držet a platit daň se Vám nevyplatí, i pokud daň bude pár procent. Vyvézt mimo EU za vysoký poplatek a zpětná kontrola zda bylo řádně daněno. Takový „Just in Time“ život. A systém kreditů bude rozhodovat o kvalitě Vašeho života, včetně Vám pronajatého bytu.
  A aby lid souhlasil, musí se mít vážně zle. Pro většinu to musí být razantní zlepšení kvality života – třeba nemrznout a nemít hlad.
  A proto drahé kovy stagnují a akcie padají – někteří již vědí.

  1. Sklenice medu za dvě sklenice sádla, například? Otep dřeva za zapůjčení jízdního kola? Pohrabání slámy u kravína za první rum zľava?

   1. Nebo zbavit lidi žádosti,třeba chemicky. Já když byla mladá,pořád jsem po něčem toužila,něco chtěla a za něčím se honila. A teď mám pocit,že vlastně nic nepotřebuji,nechci a netoužím,že mi je vše jedno ,hlavně abych měla klid a všichni mi dali pokoj. Kdyby se staroba duše dala vyvolat nějak chemicky,lidi by fakt mohli žít v králíkarně,dostat jedny šaty na rok a určitý počet kalorií denně, partnera jim vybral centrální počítač a byli by spokojení. Jako v Páralově románu,který mi přijde velmi futuristický už tim,že se v něm objevily chytré hodinky.

    1. Mozek je dnes – hlavně za Rockefellerovy prachy – prozkoumán tak důkladně, že se s jeho ovlivněním určitě nebude žádný problém. A určitě nejen chemicky, ale i různými dalším způsoby (zvuk apod.).

     1. V tom románu byl velký vliv takzvaných negativních zahrávačů,což byli vyškolení lidé,kteří,když někdo něco chtěl,co centrální laboratoř vyhodnotila jako špatné,byli nasazeni na takové jedince za účelem jim to tak znechutit,že oni se toho dobrovolně zrekli a už nechtěli.

       1. Ha ha 😀
        Američtí vědci v Silikon Válej zjistili, že svobodní muži umírají výrazně dříve, než ženáči.
        A židovští lékaři na klinice Mayo to potvrdili.
        Zkrátka chlap potřebuje pevnou ruku a přísnost.
        😀

        1. To je spíš dáno vlivem osamění než ženské ruky 😉 Zajímalo by mě, jestli existuje i srovnávací výzkum u žen. Předpokládám, že výsledky budou dost podobné, jen se ženy z principu dožijí delšího věku: je prostě snadnější umřít v dolech nebo za volantem náklaďáku než s vařečkou u plotny 😉

         1. Muz, ktory je so svojou zenou spokojny, spravidla umiera do roka po zene. Zena, ktora je so svojim muzom spokojna, spravidla umiera az su vsetky deti ‚na poriadku‘, rozumej maju zaistene zivobytie a vlastnu rodinu. Na datume umrtia muza nezalezi.

          1. RE: tdx – ja mam rada sexisticke vtipy … cim krutejsie, tym lepsie … ale asi som postihnuta tym, ze vesnicka mojej babky je samostatna sociologicka studia …

          2. Bosorečko, pokud chlap umí finančně zabezpečit potomky, tak ať si vezme devadesátiletý třeba dvacetiletou a klidně umře.
           Moudrá Příroda to zařídila tak, že žádné dítě nemá přestárlou matku.
           No a chudého devadesátníka si žádná mladice nevezme. 😀

         2. Co se nehejbe, musí pod zem.
          A přísná manželka nedovolí, aby se chlap válel v hospodě anebo na kanapi.
          Najde pro něj užitečný pohyb. 😀

       2. Připomnělo mi to jeden židovský:

        Potká Kohn Roubíčka.
        Tak jsem slyšel, Roubíček, že se oženili.
        Jo, jo. Už mě nebavilo potloukat se po hospodách.
        No a teď?
        Sklvělé, už mě to zase baví!

       3. Povaha se dědí jak z otce, tak z matky. Tohle jsem zažila jak u tchyně tak u manžela, od svého otce toho manžel moc nepodědil.

        1. Najviac veci sa dedi ‚cez koleno‘ … nie od rodicov, ale prarodicov. Moja dcera tiez nie je moj manzel, ale moja tchyna … no jeden by si hodil …

         1. Přesné, dcera a babička. Dokonce je v rodinném albu fotka babičky u prvního přijímání a dcery v tomtéž věku vedle sebe, dva hrášky z jednoho lusku, včetně stejného účesu. Povaha je jak přes kopírák, už 30 let a pořád žádná odchylka.

   2. Tak ono zahradničení – pěstování rajčat na zahrádce či vykrmení pašíka jde kvůli Green Dealu jako neekologické zakázat taky. Ve Francii již nesmí pěstovat nic ve skleníku v zimě, protože Uhlíková stopa je 8x větší než u těch letních.

    1. P.S.: … A proto se zelenina v zimě do Francie dováží a uhlíková stopa je cca 10x větší oproti bezskleníkových. Chudák Gréta.

  1. Nebyl Boris Cvek náhodou jeden z těch předních libodemo svazáků kdysi na blozích Aktuálně? Tahle sorta lidí se vždycky chytne nějaké ideologické totality, v jejímž jménu nás neohroženě, výhružně a hlavně samozvaně někam vede, aby nakonec tzv. vystřízlivěla, posypala si hlavu popelem, ale vzápětí zas se něčeho chytla a opět zcela neomylně nás vedla do další zadele… Takový model Pavka Kohout. Jako veřejně se deklarovat ve svém bio někde na netu jako „filozof“, a přitom tak zoufale nepředvídat, k čemu to, co podporuji, doopravdy vede, to už chce vážně silný žaludek, nebo být opravdu hodně prostinký.

   Leo K. to v tom článku vystihl dobře: „Jestliže vzdělaný intelektuál Cvekova ražení napíše článek, který nenabízí racionální vstupy ani racionální výstupy […]“ Já bych to jen poopravil na „samozvaný pseudointelektuál“.

 3. Fialová likvidace českého státu:
  (Jak to vidí český novinář žijící v Polsku:)
  ———————————————————————–

  – Jak je to podle vás? Šlo se drsným projevům zdražování všeho nějak vyhnout?

  Žiju nyní v polské divočině, zhruba 8 kilometrů od ukrajinských hranic. Přestože mám spoustu výhrad k ultrakonzervativní polské vládě – třeba k jejímu hlubšímu vojenskému sbližování s USA a odhodlání bojovat s Ruskem „do posledního Ukrajince“, tato země krizi podle mého soudu zvládá daleko lépe než česká vláda. Do konce července je tu nulové DPH na potraviny – mimochodem kvalitní potraviny, protože Poláci si je vesměs sami produkují. Spekuluje se, že odpuštění DPH na potraviny bude prodlouženo.

  Zajímavé je porovnání cen potravin a dalších komodit: kupříkladu za ochucený jogurt (400g) zde zaplatím téměř dvakrát méně než za neochucený jogurt v ČR (500g). Za cigarety Chesterfield zaplatím v Polsku o 40 Kč méně než v ČR. V ČR dokonce brutálně podražilo i dříví za otop, které je v polských Běščadech téměř dvakrát levnější. Poláci si také domluvili přísun plynu z Norska, zatímco česká vláda pouze čeká, co udělá Německo – pokud se tedy něco nezměnilo.

  Česká vláda se ke krizi postavila nejhůře v celé Evropě, čehož si dokonce všímají i jinak servilní komentátoři.

  – Růst cen všeho zboží a služeb je enormní, životní úroveň občanů spadne nejvíc za několik desítek let. Čeká nás nejtěžší období od sametové revoluce?

  Nedávno jsem se vrátil z krátké návštěvy ČR, a musím přiznat, že mě vedle astronomických cen nepříjemně překvapila frustrace a obrovská nespokojenost mezi lidmi – i to, jak se k sobě chovají. Soudím, že asociální až sadistická Fialova vláda je nejhorší vládou minimálně od pádu minulého režimu.

  1. Poláci byli vždycky vychytralí, co se týče kšeftu. Co se týče geopolitiky, tak to jsou pořád tupci.
   Rzeczpospolitu, tak jak existovala v 16. a 17. století, už neobnoví, i kdyby se i s Ukrajinci na hlavu stavěli.

   1. Mluvit o vladach nema smysl , kdyz vlady jsou sluhove mezinarodnich koncernu.
    Az se “ no a vinar “ probere , tak by si mel vsimnout, ze Polska je ted treba hodne a ve svetovem boji proti Rusku a tak zdrazovani pujde pomaleji a zrychli se ,az nebudou treba.
    Budvar neni nic jineho a mluvit o prodeji je podvod ,korporace dostane co chce, za facku. A jeste zlevnenou.. Hlavni je tady snaha se zavdecit , co nejvic.

  2. Spíš nejhorší od války. I za bolševiků vlády měly na mysli především vlastní občany a záměrně jim plošně neškodily.

 4. Je to pokračování. Níže mám první díl. Je zajímavé, že když píšu něco, co na sebe navazuje, tak se mi to nenalepí k původnímu textu, ale na začátek. :-/

  1. Musíte to dát jako odpověď k původnímu příspěvku tlačítkem odpovědět. Jinak se to zařadí podle data – nejnovější nahoře.

   1. Nemesis

    Ale to právě dělám. Píšu z telefonu. A když je text delší, jako třeba tento, neprojde to. Vůbec se to nechytne. Tak to zopakuju, zmáčknu odeslat e a ejhle, projde to, jen je to úplně navrchu.

 5. Čína nesmí dopustit případnou prohru a nepokoje v Rusku. Protože jí, před USA, kryje záda (sever). A dostává od něj suroviny. USA Číně suroviny prodávat za dobrou cenu, nebudou. Zároveň Čína dováží energetické nosiče přes Hormuzský a Malacký průliv. Obdobně vývoz a dovoz zboží (proto se Čína snaží o vnitroasijskou železnici až do Evropy) může být USA zablokován. Transsibiřská magistrála má na masivní dovoz zboží, malé kapacity. Dnes se už pro zboží z Asie využívá i Bajkalo-amurská magistrála, kdysi těžce ztrátová, ale kapacitu nemá ani ona a u Bajkalu se napojuje stejně na Transsibiřskou.
  Co se týče USA, jsou upadající obr, ale pořád obr. Japonci ho vzbudili. Faktem je, že USA před rokem 1940 byly na mocenském a ekonomickém vzestupu a obr by se vzbudil tak jako tak, aby vymezil sféry zájmu podle momentálního rozložení sil. A je pořád obr obrem? LGBT, BLM, obdobné výstřelky. Průmysl za hranicemi, hlavně v Číně. Zatímco před vállou USA braly evropské migranty, teď berou z rozvojových zemí. Ze zemí, kde vládne ideologie, nepřátelská západu a kde je zároveň nízké IQ. Což může být jeden z důvodů, včetně upadajícího školství, že USA začaly zaostávat v technice. Bude obyvatelstvo USA ochotno bojovat nebo má již jeho značná část jinou identitu a jakýkoliv otřes společnosti využije proti supremanci bílého muže? Mají mozky, schopné tvořit nové věci, mají výrobní kapacity? Systém to omezoval, přesunoval výrobu. Je možná v USA reforma systému? KdZ z něj žije skupina u moci? O západní Evropě nemluvě. Je to také slepenec a nikdo neví, jestli je schopna se nějak mobilizovat. Systém do centra EU generuje nejhorší, tj. nejneschopnější, lidi. Co udělají migranti v evropských nebo US městech, když jsou k hostitelské společnosti nepřátelští? Co dojde dřív, Rusku čipy nebo západu energie a obilí?
  Kam až se západ bude ochoten nebo moci, uskrovnit??? On totiž návrat, třeba jen k poměrům, ve kterých lidé v Evropě přežívali II. světovou válku, dnes, v sofistikované společnosti, není možný! Třeba jen obdělávání půdy s minimálním vstupem energií. Tedy s maximálním vstupem lidské práce. Tolik lidí dnes na venkově není a přesadit tam lidi z města?…
  A vzájemná provázanost různých vojenských spolků a silových bloků, nápadně připomíná situaci před I. světovou válkou. Kdy mocnosti šly do války kvůli vzájemným smlouvám. Dominový efekt… Přitom, když Rakousko napadlo Srbsko, nikdo neočekával, co bude. Kam se přidá třetí svět? Který je různorodý. Můžeme jim něco slíbit? Jak moc nás nenávidí? Ti, co mají sjednocující ideologii, nebudou nás jen využívat a až zeslábneme, pošlou se na nás miliony lidí,
  které, bez techniky nebudeme moci zastavit a kteří nám dají ránu z milosti?

  Ono to tu, totiž, už všechno bylo! Takhle jeden perský panovník, který byl vychovaný na byzantském dvoře a tak tamní poměry dobře znal, se rozhodl, že tohoto konkurenta Persie, zničí. Znal mocenské poměry a slabá místa protivníka. Zabral jeho državy a připravil ho tím o peníze. Útočil následně, na jádro jeho říše, připraven ho zničit. Východní Řím stal před zánikem. Mobilizoval poslední zbytky sil a rezerv. Podařilo se najít národní étos, získat lidi. Ti souhlasili s odvody, i bohatí (a to je co říct!) Církev se činila. V kostelích se tavily zlaté a stříbrné nádoby pro stát, personál se podílel na pracích pro stát, bez odměny. V Persii byl taky nějaký vývoj. Ztráty takové, že nobilita nesouhlasila s dobyvačnou válkou. A najednou se začalo dařit. Nepochybně i proto, že zmizel nepotismus (který tak rozvrací právě dnešní západ!!) Vojevůdci nebyli vybíráni podle peněz a původu, ale podle skutečných schopností. Právě tohle později stálo za vzestupem Pruska, díky Evzenu Savojskému za vítězstvími nad Turky, úspěchům Ruska, kde také reformovali armádu a, kromě jiného, za hospodářským vzestupem Západu, kdy do škol začalo mít přístup i lidé nemajetní, ale schopní a měli možnost se dále realizovat. Poměr sil se obrátil, državy byly vybojovány zpět a vyčerpaná Persie byla nucena souhlasit s nevýhodným příměřím. Byzanc byla vyčerpaná také a nebyla schopna rivala zničit. V Persii probíhaly periodicky převraty, dokud se neobjevili v Mezopotámii muslimští Arabové. Země neměla zdroje, centrální moc v troskách, morálka nízká. Vojevůdci byli vybiti. Mezopotámie byla ztracena. Metodou ekonomického zvýhodňování konvertitů a znevýhodňování ekonomického i právního, ostatních obyvatel, se území, v rekordně krátké době, islamizovalo a Arabové, s novými zdroji, pokračovali dál do Persie. Kterou, poměrně snadno, islamizovali a dobyli. Ještě několik století v Persii převažovali nemuslimové. Ale otevřený odpor nikdy neproběhl, protože konvertité, s pocitem nadlidí, sami drželi své krajany, pod železnou rukou.

  Byzanc se Arabům ubránila. Ale díky školáckým chybám vojenských velitelů, dobyla „průzkumná“ výprava, 5000 !!! Arabů, Přední Východ. Byzanc nemohla nahradit ztráty. Někde je vítali místní jako osvoboditele, protože platili Byzanci vysoké daně. Ze začátku měli opravdu daňové zatížení menší. Protože Arabové neměli centrální zprávu a vládli přes místní konvertity. Pak, jak se poměry časem utužovaly, daňové zatížení bylo zase maximální a navíc zmizela spousta vědomostí, došlo k regresi na nižší civilizační a ekonomický model a k totálnímu vymazání historické paměti místních. (V severní Africe to bylo jinak. Tam byli germánští nositelé římské civilizace a jim podřízení Římané, vyzmizíkováni totálně. Muslimové nerozvíjeli techniku, místo toho znovu zavedli v emirátu ve velkém otrokářství, které v Byzanci pomalu mizelo.)
  Další staletí pak Byzanc bojuje s muslimy o bytí a nebytí. Území, obsazená muslimy, z počátku žila stejně, obdobně jako v Persii, ale rychle se islamizovala. Zdroje pak muslimové použili proti Byzanci. Která, najednou stála proti přesile a staletí, s omezenými zdroji, bojovala o bytí.
  Ve kterém, pro nedostatek zdrojů, podlehla.

  Jen jako třešinku na dortu takovou historku:
  Jeden evropský dělmistr, náhodou původem z Maďarska, zdokonalil dělo. Tak, že bylo schopno pobořit hradby Byzance. Díky nimž doposud Byzanc, i když byla již v úpadku, muslimům až doteď, odolala. Nabídl své služby Byzanci. Ale ta neměla peníze na konstruktéra a rozjetí výroby. Tak nabídl své služby Turkům. A oni ho zaplatili a jeho děla rozbořila hradby Byzance. Jistě dožil ve vatě. Ale tím příběh nekončí. Tento stochaistický faktor, odstranil zátku, odstranil ohrožení týla, která bránila v pořádné expanzi Turků do Evropy. A ti pokračovali a jejich děla pobořila hradby Budapešti…
  Jak to bylo se ztrátou Indie, která predikovala zhroucení britského impéria?Ona pověstná kapka, která rozhodla? Jeden úspěšný právník, který měl v Londýně respekt, se ocitl v jižní Africe. Kde ho bílí nevzdělaní výrostci, shodili, jako barevného, z chodníku…

  Přitom, jak Persie, tak Byzanc, by s Araby, nositeli nějaké ideologie, za normálních podmínek, snadno zatočili. Dnes bychom se učili v dějepisu o nějaké bezvýznamné arabské bojové sektě, která se náhle objevila a a náhle zmizela…

  Kdo mohl předpokládat, že se něco takového stane?? Takový nepředvídatelný faktor!!
  A stalo se. Jako už mnohokrát v historii…

  Jak už bylo řečeno, když se dva perou…
  Dnešní situace až příliš připomíná tuto situaci historickou. Jen nepřítel není jen vně, ale ovládá rozsáhlá území uvnitř civilizace naší…

  (Vsuvka. Jak bylo zmíněno, na územích, dobytých muslimy, se civilizační model vrátil k předchozímu stadiu. Pokud by Byzanc, jako představitel evropské civilizace, vydržela do 18 století, včetně rozvoje techniky, dnes by byl, zase, jako dřív, Přední Východ a Arabský poloostrov, nositelem řecko – evropské civilizace. )

  ——————————-
  SHRNUTO

  Konflikt na Ukrajině je kvůli něčemu, popsanému na začátku tohoto článku. Ale za ním je geopolitika, nutnost přerozdělení světa, které neodpovídá současnému poměru sil.

  Tento konflikt, už tak mezi NATO a Ruskem, je konfliktem dvou civilizací ( řekněme 2 skupin lidí, ovládající finanční toky na určitých teritoriích ) a civilizací, sympatizujícím s jedním či druhým táborem, má značný potenciál přerůst do něčeho horšího. Do něčeho, co rovnovážný stav naší západní civilizace, může pořádně rozhoupat!
  // V této souvislosti si musíme uvědomit, že Rusko, ani když vezmeme v úvahu Čínu, nemá šanci, v konvenční válce, silné intenzity, tedy totální, zvítězit nad NATO. Do konfliktu šlo, protože „válka byla nevyhnutelná a později by to bylo ještě více nevýhodné – USA vyzbrojovaly UA armádu rychleji, než stoupala bojová síla armády RF. Navíc zde byla možnost vstupu do NATO, jaderné bomby a USA v Očakovu stavěly námořní základnu.//

  Tento konflikt, jestliže přeroste do něčeho horšího, jak je zmíněno v bodu předchozím, má potenciál vychýlit naší civilizaci a nejen naši, z rovnovážného stavu. Přesto , že to teď nevidíme. Jako to nikdo neviděl na začátku první nebo druhé světové války. Pokud se tak stane, svět poté, může být radikálně jiný. Několik příkladů je zmíněno výše. Drahé energie a pozvolné zaostávání Západu, je to nejmenší. Ona případně může naše civilizace zcela zaniknout, jak se již v historii stalo…

  ZÁVĚREM
  Jde jen o to, kam až to budou velmoci hrozit. Kam budou ochotny zajít.
  Přitom Rusko reaguje vynuceným tahem.
  Jde o to, kam to budou ochotny hrotit, kam budou ochotny zajít, USA.
  USA to zkusily silou, ale Rusko vytrvalo. Dodejme, že USA jsou, momentálně,
  na rozdíl od II.světové, v sestupné trajektorii. S vnitřními problémy ve společnosti. Které by, před 30ti lety, jen málokdo mohl předvídat. Co se objeví v Rusku, Číně, Turecku, které má armádu, která může obsadit Balkán až po Vídeň a nic ji nemůže zastavit.
  A je tu ještě banderismus. Forma fašismu. Naplno se projevil v Haliči a na Volyni, během války. USA ho, stejně jako již dříve, agresivní islám reinkarnoval, pro zástupný boj s Ruskem. Je oficiálně na Západě tolerován a dokonce přímo podporován. Účel světí prostředky. Nikdo nedokáže predikovat, co se stane, když jeho obdoba a jeho metody, přeskočí i jinam do Evropy nebo světa. Co by to udělalo třeba v Německu(!) …

  Kissinger a další hlasy z USA a následně i z EU, opatrně mluví o kompromisu.
  Doufejme, že si riziko uvědomují a nenechají to přerůst do něčeho horšího, čehož výsledek dnes nedokáže předvídat nikdo!
  _———————————-
  Tou tak, Vidláku!
  Souhlasím s vašimi vývody, ale přesto to vidím komplexněji, neb vše souvisí se vším. Takže vidím i ta rizika a nejsou malá!
  Muzeme jen doufat, že to dobře dopadne a že za to nezaplatíme příliš vysokou cenu…

  PS:
  Ukrajina má dobrého, stínového premiéra.
  Ale Češi mají fialové gow*o. Jen se lísá k zámořskému Vůdci. Jako dříve. Blbost má barvu fialovou…

  1. dexx

   „…..Faktem je, že USA před rokem 1940 byly na mocenském a ekonomickém vzestupu a obr by se vzbudil tak jako tak, aby vymezil sféry zájmu podle momentálního rozložení sil. A je pořád obr obrem? LGBT, BLM, obdobné výstřelky….“

   Ano, ale LGBT, BLM a další rozvratné elementy nevznikly samospádem a náhodou. U BLM je jasné, čí vliv a prachy za nimi stojí, a jsou to jistě ti samí, kteří stojí za každým rozesíráním, nejen v USA. Takže logicky, USA samy jsou oběť něčích plánů, a ne prvotní hybatel. A ty plány a cíle zřejmě neprosazují žádní „obři“, ať už obři na vzestupu nebo na sestupu. Naopak, tito obři mohou být spíše Golemy, které někdo manipuluje šikovným šémem. A z tohoto úhlu pohledu to vše zase vypadá trochu jinak…

   1. USA před rokem 1940 byly na mocenském a ekonomickém vzestupu

    Co je to za nesmysl, černý pátek jen 10 let před tím a vyhrabávali se z toho celou petiletku

   1. Zakladatel blogu má na takové texty zvláštní rubriku Hlas lidu a přesunuje je tam. Ale od včerejška tu zřejmě nebyl – taky proto se tu asi dnes tak rozmohl ten pest.

  2. Dexx má obsáhlé vědomosti a současně i dar srozumitelné mluvy.
   Moc pěkně shrnuto, naše vyhlídky v kostce.
   “ Nemysli kdovíjak na to, co bude pak.
   Ať tak anebo tak, všechno je naopak. “
   🎼🎸🎷🎹
   Písnička Hudby Praha.
   A životní motto jednoho chytrého člověka.

  3. Tranzit po magistrále blokuje Rusko, proto se vše dováží po moři do Hamburku. Ten je zavalen a nestíhá, navíc vojenská pomoc má přednost. Tohle je hlavní problém dodávek materiálu pro výrobu u nás.
   Už 2 týdny jsem ve skladu, výroba více méně stojí. Budeme mít delší dovolenou, aby byl materiál na podzim a mohla začít výroba před vánocemi.

  1. Navzdory líbo-démo narativu přírodní zákony stále platí.
   Rusko lze vygumovat z hlavy, nikoliv však ze zemského povrchu. Lze poroučet Slunci, větru, energie se však z ničeho neudělá. Lze uvalit sankce na na ruské suroviny, západní ekonomika se však bez nich nerozjede.

   V USA to už pochopili, v západní Evropě už se děsí krachu, jen východoevropští hujeři stále drží vlajku (…a tleskají vestoje vlastní destrukci).

 6. Telegram:
  Podle dnes zveřejněných statistik o držitelích amerických státních dluhopisů za duben prodala Čína za měsíc dluhopisy v hodnotě více než 36 miliard USD, Hongkong téměř 13 miliard USD a Tchaj-wan 8 miliard USD.

  Začátkem tohoto týdne začal masivní „kolaps“ všech druhů aktiv na světovém akciovém trhu. Americký akciový trh ztratil za tři dny téměř 5,2 bilionu dolarů, globální akciový trh přišel o více než 8,7 bilionu dolarů a globální kapitalizace kryptoměn se v posledních měsících více než ztrojnásobila.

  Kapitalizace (nebo jednodušeji řečeno odhadovaná hodnota aktiv) společností jako Tesla, Facebook, Google a řady dalších se přes noc propadla o desítky procent.

  V posledních měsících navíc úroková sazba 30letých hypoték na americkém trhu s bydlením vzrostla na 7 %, takže se pro většinu potenciálních dlužníků stala nedostupnou.

  To znamená, že americká hypoteční bublina by mohla v příštích měsících prasknout a svět by čelil finanční krizi srovnatelné s tou, která nastala v roce 2008, nebo dokonce ještě ničivější.

  Existuje důvod se domnívat, že všechny popsané procesy spolu souvisejí. Čínské stahování amerických cenných papírů (které bude jistě pokračovat i po dubnu, jen nebyla zveřejněna žádná aktualizace) prohlubuje již tak prudký pokles aktiv v důsledku inflace způsobené pandemickou emisí dolaru v letech 2020-21 a rostoucími cenami energií zhoršenými válkou na Ukrajině.

    1. Myslím, že Čína nemá tyhle ambice. Je pragmatická a ví, že nahoře to fouká.
     Myslím si, že by přivítala multipolaritu.
     Že prioritou je svobodný obchod, aby se v rámci možností měli dobře všichni.
     Né aby jeden dráb embargoval půlku Zeměkoule a vnucoval všude svůj typ liberální demošky.
     ( Který selhává už i u USA doma. )

    1. Před měsícem jsem dala synovi peníze na vybavení pokojíčku pro vnuky. Chtěl to řešit až na podzim, tak si pochvaloval, „kdepak, vložit to zatím na účet..Já mám takovou aplikaci v mobilu, kupuji akcie a hned vidím, jak na tom trh je..“ Moc si to liboval, asi týden 🙂
     Teď jsem mu volala, že asi možná by těm penězům bylo přece jen lépe na účtu, že by ztrácely jen inflací…

 7. Fronta se nemusí hnout ani o milimetr a Ukrajinci přichází o maso. Fronta je jak tornádo, které vysává Ukrajinu a nasává do sebe Ukrajinské maso a techniku.

  1. Nemohou si odporovat už z principu. Databáze, Hovínky, Zastarale, LžiDnes, Bůhvíčí televize jsou etalony jediné správné (a povolené) žurnalistiky. Nikdy nelžou, jejich kecy jsou v podstatě jak slovo Boží.
   To leda by se spletli, ale to se nemůže nikdy stát.
   Jejich výblitky už nemusí být ověřovány z nezávislých zdrojů, oni sami jsou zdroj.
   Jiné povoleny beztak nejsou.
   Už se na to chystá zákon.

   1. Přesně tak, a i kdyby si náhodou zdánlivě odporovaly, tak pokud jsou ze zdrojů, které Čekisté a Zahrádkáři spolu s rodinou Romancovů označili za pravdivé, tak budou prostě platit oba. A ovčan musí věřit oběma zároveň. To je základní požadavek dnešního totalitního postfaktického informačního prostoru.
    Když v ČT řeknou, že 2+2 je 5 a v Berlíně řeknou, že je to 3, tak mají pravdu oba. A kdo říká, že 4, je samozřejmě desinformátor.
    Doublethink je v eurobolševismu už překonaný
    https://nautilus2.wordpress.com/2022/01/18/chvala-doublethinku/

   2. A je to videt ,ze to delaji pouze pro penize a kariery a kazdej se jim uz ted jen posmiva,proto zase vysilel obrovsky urad pro EU hodnoty a transparency a krici ,ze EU je prilis pomaly a byrokraticky a ze kazda vlada a urady by meli zacit okamzite umlcovat, vezni a besnit na kazdeho na zastraseni..

    1. Já si myslím, že ten cenzorský ksindl a udavačská špína to nedělají s nějakým vnitřním rozporem a pro peníze. Část z nich jistě ano, ale část jsou tupci a část jsou fanatici, část je stupidní nebo mají otrockou povahu, ve které není definice vlastního názoru, postoje, znalosti nezávislé na hodnocení pána … jen úplně mizivá část té špíny si matně uvědomuje, že jsou hajzlové – a ti to samozřejmě utlumí penězi.

  2. Na miste nejsem, ani nejsem vojensky odbornik, nicmene uz pred casem jsem odhadoval ukrajinske ztraty na 1000 vojaku denne.
   Jak?
   Podle lhani Zelenskeho v jinych oblastech. Priblizene 90% jeho tvrzeni se behem nekolika dnu ci tydnu ukaze jako obycenjne lhani.
   Takze pokud prizna 100 mrtvych denne, tak priznava 10%.
   Jako v jinych oblastech, i u mrtvych vojaku pravda zacina vyplouvat na povrch.

  1. To si ještě dostudujte celou komedii. Oni vyšachovali firmu Idos,ta skončila,ale někomu nedošlo,že této firmě,která kdysi zprivatizovala ČSAD, patří např celé autobusové nádraží v Ústí nad Orlicí a Vysokém Mýtě, včetně provozních budov polovina nádraží v Litomyšli plus všechny zastávky v celém kraji. Takže oni tam nepovolí vstup,prý jen za 90 korun za vjezd 1 autobusu. Takže tento chaos se čekal.Plus zavřeli čekárny a informační centra. Plus řidiči,Idos je propustil a polovina z nich k novému dopravci nenastoupila a šli dělat něco jiného nebo na pracák,dřív do důchodu a tak. Cizinci odjeli domů.Byli tu i Bulhaři.

   1. Nejde mi o tu anabázi. Mně vždycky ty jejich „signály“ připomenou jedny románové novinky, které kdysi vycházely. Je to od lotyšského autora kde popisuje jak první sputnik vydával jakési pípání, které otevíralo garážová vrata ve všech „zabezpečených“ domech v americe nad kterými letěl. No a jistí podnikavci si toho všimli a důkladně je vybírali.
    Musím se po ní podívat, je to už let, ale když slyším o signálech… njn . Ale dochází mi že ten princip bude asi stejný.. Ty naše signály k ničemu jinému nevedou.
    🙂

    1. Těm signálům jsem se taky zasmála. Plus úředník. To oni vybrali firmu o korunu levnější v intencích hesla musí se šetřit ať to stojí co to stojí.
     PS. ten Idos kdysi založil a ČSAD privatizoval jeden,co musel zdrhnout do zahraničí a vrátil se až když mu Klaus na konci svého vládnutí udělil amnestii.
     Takhle my si tady žijeme.

 8. Naprosto přesné informace má Šafr z Forum24. Ten zná přesné počty mrtvých i datum kapitulace Ruska.
  Bohužel na tyto stránky nechodím a tak zůstávám v nevědomosti.
  Tak se smířím s tím, že přesné počty padlých neuvádí žádná strana a musím se spokojit se ZSR (Zdravým selským rozumem). Ten mi říká, že když ukrajinská strana sama uvádí, že v dělostřelectvu je 10krát slabší, tak předpokládám, že má i větší lidské ztráty a pravděpodobně nevítězí.

  Ovšem mnohem zajímavější je ekonomická válka. Nevím jak je to v Rusku, ale u nás prohráváme na celé čáře. Teď se s obavami chystám do obchodu a předem se hrozím krvavých ztrát, které utrpí můj účet.

  1. Ale jistěže. Hitler měl taky předem připravené pozice a taky v dubnu 45 nevítězil.
   Nevíte, jak to tenkrát vlastně dopadlo?

   1. Tálibán nedávno dobyl Kábul. Na jedné straně města se ještě evakuovalo a na druhé slavilo vítězství nad agresorem.

    1. To má, když bylo dobojováno u Ilovajska, tak se na ČT ještě vítězilo a bojovalo proti lžím o tom, že to je jinak. Asi jak u Stalingradu svého času.
     Nedávno zase došlo k evakuaci hrdinných obránců Mariupolu.
     Letos se za zprávy z bojiště a realitu dávají od Urválka Stříže i tři roky. A za chlebíčky by taky dali.

     1. Nekrmit trolly!
      Nemá to cenu. Oni se neptají, aby se něco dozvěděli, chtějí jen roze.írat diskusi s už třetí den se jim to daří.Neodpovídat, nereagovat, to jediné na ně platí.

 9. Nebýt zdejší alternativy byl bych ochuzen o spoustu informací.
  Jako třeba: Zelenskyj utekl do Polska, kde se schovává na americké ambasádě.
  USA na Ukrajině mají tajné laboratoře na výrobu biologických zbraní.
  Rusové zajali v Mariupolu vysoce postavené důstojníky NATO.

  Těším se na další.

  1. Já se občas chodím popást na idnes: jak Rusové znásilňují 75 leté dědy, ze se obejdeme bez ruských surovin bez mrknuti oka…ikdyz popravdě teď se tam taky zprávy poněkud mění

  2. asi moc tajný ty laboratoře nebyly, když se o nich psalo na stránkách usáckého velvyslanectví na ukradině. Samozřejmě, že se jednalo o výzkum čistě mírový a humanitární. Jen nerozumím tomu, proč zrovna na ukradině? To už jsou na tom ušáci tak špatně, že doma nemají dostatek kvalitních vědeckých pracovníků.
   Ale jinak dobrý, spi dál.

  3. Že se vám to ještě chce číst a riskovat své psychické zdraví . Běžte na forum24, nebo si pusťte ČT. Hned SR vám uleví .

   1. Zahada proc ty masturbovaci Odkazovaci /z I Desu, seznamu, atd/,se nekde neshromazdi a Neodkazujou si tam dosytosti , proc to musej delat a vnucovat se porad ,mezi lidma..

  4. V první fázi války se Zelenskyj skutečně skrýval u Usáků v Polsku. Nechtěli riskovat, že ho Rusové uloví a odvezou.
   Důkazy jsou nepřímé, samozřejmě. Pokud se to stalo, nepřiznají to. A vyvrátit se to taky nedá.
   Stejně je to dnes už vedlejší.

   1. Neni to pravda , informatori z Kyjevske vlady rusum tvrdili ,ze po zahajeni akce Zely prchne pryc z Ukr., ma celkem tri obcanstvi..A spousty penez v miliardach.
    Ale dostal zakaz.
    Utok na Kyjevske letiste mel zastrasit Zely aby utek , kterej by rad vzal kramle ,ale dostal zakaz od svych dolarodarcu..

  5. A jéžiš, elfové zase zkouší taktiku nadhazovač a jeho přicmrndávač aneb my vám určíme, co je diskuse. Hoši, běžte to zkoušet raději jinam, tady vám fakt reálně hrozí smáznutí, že po vás ani smrad nezůstane. Proč jen člověk pozná užitečného idiota už jen podle první repliky, kterou někde plkne, viz „Martin“ a jeho „nedůvěryhodný zdroj“ Aktuální konflikty. Vy jste mě zas rozesmáli, kucí.

 10. Dobrý den,
  příspěvky nejsou špatné, ale už Vás napadlo co chceme po vzepětí národa?
  Stále to nikde neslyším, co bude dál.
  Za třicet let , jsme se dostali k třem bilionům dluhu, přišli o národní majetek, a jsme sluhy nevolených.
  Jestli chceme změnu, tak by bylo dobré mít vizi a cíl, který bude ku prospěchu celému národu.
  Protože, jestli chceme to co bylo před konfliktem, tak se na to můžeme rovnou v—-t.

  1. To je asi ta nejtěžší otázka.
   Aby to zas nebylo nějaký zvonění klíčema, za který se budou za pár let lidi stydět.

  2. Dobrý postřeh. Jsme asi tam, kde naši obrozenci začínali. Naprostá většina vzdělaných lidí byla poněmčená a česky mluvil jen negramotný lid na venkově.
   Takže začít s drobnou prací pro národ. A pro začátek můžeme zkusit obhájit právo na existenci národa. Protože líbo-démo elita pojem českého národa neuznává a chce jej rozpustit v celoevropském mišmaši.

   Takže první vize je, že český národ pořád existuje a jeho budoucnost je v Evropě národních a suveréních států.

  3. O tom zpívá Werich v té pohádce.
   A olej na stroje – a stroje na práci
   a práci bez boje – po práci legraci.
   A slunce dost a dost, pro staré pro děti,
   a děti pro radost a radost pro děti.
   A budem společně svět a mír milovat,
   a budem společně pro ten svět pracovat,
   když všichni všechněm všechno dáme,
   tak budem všichni všechno mít dohromady.

   Je to sice pohádka ale podle mně poučná. A lze to aplikovat i v reálném životě.
   Prostě snažit se mít ten náš píseček v pořádku.

  4. Vsimla som si taku blbustku … pretoze v telke niet na co kukat, tak si ako pozadie na nocnych smenach pustam food network (aby som nespala, a aby som mala nejake ponatie o case, pokial to nie je smena, ze nemam cas si ani odcurat). A tam kazdy, kto ma v pokozke len jednu bunku tmavsiu, vari podla tradicii svojho naroda. Ale ked sa vari u nas, tak sa vari taliansky, azijsky, indicky, ludia sa predvadzaju s avokadom a sushi … ako chcete vybudovat nove obrodenie, ked aj taka somarina, ako chlieb nas kazdodenny, je podla zahranicneho receptu?

 11. Já neznám čísla a popravdě mě tak moc nezajímají. Ti u Hostomelu čelili těžkým bojům a většina z nich tam zůstala.
  Dnes Kyjev naváží do opevnění chlapy z ruskojazyčných regionů a Rusko+LDNR je mastí těžkou artilerií .. na jedné straně formálně umírají Ukrajinci mobilizovaní Kyjevem, na druhé straně jsou to lidi od Charkova a Záporoží, kteří v roce 2014 chtěli pryč od Kyjeva, ideálně krymskou cestou.
  Jednotky LDNR ruské velení vrhá s nahovno výbavou proti dobře opevněným jednotkám VSU, které nejsou složené z místních. Jakmile proniknou, tyhle jednotky se většinou stáhnou do zadních pozic a zaváží tam ty lidi jak jsem psal.
  Tak k čemu vám budou čísla… jak rozlišíte Dimu z Avdějevky od Dimy z Doněcka?

  1. A kdyby vám Vidlák poslal 3 linky, kde budou čísla – pomůže vám to v pochopení situace?

   Někdy je v zájmu propagandy čísla snižovat, jindy zvyšovat, často se ani moc neví a v občanské válce nemá moc význam psát, že umřelo 1000 Ukrajinců z důvodů, které jsem se vám snažil vysvětlit výš.

    1. Po písmenkách, pak po slovech a po nějaké době můžete zkusit i celé věty. To je skupina několika slov ukončená tečkou dole. A až tohle všechno dáte (celá skupina), tak vám Bob nebo jiná podržtažka krajského jenerála (možná) proplatí kurz porozuměni psanému textu, ale jen těm nejlepším! No a po dvou třech takových kurzech můžete (pomalu a raději zase ve skupině) zkusit přečíst nějaký ten vidlákův text.
     Tohle všechno samozřejmě platí jen pro variantu čtení. Pro variantu jednosměrného rozesírání dosud svobodných prostorů postačí v daném časovém limitu přepsat z lepíků kolovrátek pro daný den.

     1. Co prudíte? Schopnost porozumět textu v sobě nese i apriorní schopnost odhadu validity autora a k tomu se dopracujete buď dlouhodobým sledováním, nebo srovnáním toho, co produkuje s tím, z čeho vychází.
      Neříkám, že trvání na přesných číslech ztrát může něco z toho přinést, ale i to je jednou z metod.
      Něco autor přebere ze zdrojů, které může uvést, něco odvodí svým mozkovým myšlením z dat a něco dává „z hlavy“, a to se vyplatí prodiskutovat.

      1. Re: Pareq Sidam

       Říkáte „vysílač“?
       Neměl byste se objednat k logopedovi, když neumíte – ve svém věku – vyslovit/napsat písmeno „r“?

       1. Neměla byste se ve svém věku KONEČNĚ objednat k očnímu a nechat si vrátit školné, neumíte-li přečíst česky psaný text?

      2. 1. podle mě tam bylo „l“ a koukala jsem několikrát (monitor mám čistej, mouchy mi na něj nekálej);
       2. přece jen jsem tam toho smajlíka měla nacpat.

  2. Přesně tak. Rusko je plné zrádců a ti v armádě to zařizují tak, aby nejvíc umírali Rusové. Je to takový tichý a nenápadný způsob likvidace původního národa. U nás to probíhá podobně. Hádejte, kdo má na našem území nakonec zůstat?

  3. Reagovat nemusite ani tady, jinde najdete vse a jiste spravne. I dnes. CT.
   Tam vase dotazy urcite uvitaji a budete slavny..
   Vidlak hazi a muzete z toho zase bejt potrefenej a jeste vic..
   Mizerne plati , pracujete mizerne ani nemate vlohy , k zlepseni…

 12. Jistě, Občane, každý žijeme ve své sociální bublině, já ani vy nejsme výjimkou. Ostatní údaje, informace, vlivy máme zprostředkované (prolhanými) médii (díkybohu za Kydy/litterate, Vlka atd.). Já mám spoustu času sledovat chování lidí v našem statutárním městysi, což mě ovlivňuje. Už je nesleduji třeba v Přešticích, natož ve Třech sekerách. V tom všem máte pravdu. ovšem možná byste měl vzít na vědomí, že jsem vyjádřil svůj osobní názor, jenž jsem nevydával za objektivní realitu (kterou, jako ostatní zde, jen odhaduji).

  S těmi volbami je to ošidné, vždycky je to trochu jinak. Ani netušíte, jak rád bych třeba zpochybnil české referendum ke vstupu do EU:
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Referendum_o_p%C5%99istoupen%C3%AD_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky_k_Evropsk%C3%A9_unii
  To podstatné:
  Zúčastnilo se 77% voličů, takže pro vstup hlasovalo jen 41,73% oprávněných voličů – tedy menšina. Co s tím? Tak to při volbách bývá. Dnes kdekdo tvrdí, že tenkrát hlasoval proti, což se nedá ověřit. Jist jsem si tím jen sám u sebe, ale je mi to celkem prd platné, v tom vlaku jedu s oněmi 41,73%.

  Nezdá se vám paradoxní, že jediní, kteří zvedají hlas proti (jen ekonomické) politice vlády jsou její vlastní zaměstnanci, kteří třeba i z kovidu vyvázli s poměrně malou úhonou?

  Nemám důvod, i přes vaše argumenty, nějak měnit svůj pohled na věc, nicméně konstatuji, že s vámi je diskuse příjemná. Všimněte si ovšem, chce-li se vám, skutečnosti, jak staří vlci zde u Vidláka sem píší stále méně a někteří se úplně vytratili. Jsem už jako Fialenko – je to pro mě signál, že se svým názorem a dočasnou rezignací nejsem tak úplně sám.

  P.S.: Jen pro úplnost – novinářem jsem přestal být 31.12.1992. To je už pravdu dost dlouho na to, abych se proti takovému označení vzpěčoval. Bývalo to celkem noblesní povolání, kdeže ty loňské sněhy jsou.

  1. vlastní zaměstnanci, kteří třeba i z kovidu vyvázli s poměrně malou úhonou

   Nejen zaměstnanci. Manželka je velmi komunikativní, čímž má mnoho přátel a je i taková pomoci vstřícná, tudíž se na ni ti její kamarádi obraceli pro pomoc s různými programy COVID. Jako státní zaměstnanec nesmí podnikat, tudíž vše vskutku z kamarádství. Měl jsem tudíž dobrý vhled do peněz jež jim „vybojovala“. Byl to částky vskutku k neuvěření.
   Jeden takový obzvlášť podařený uvedu. Podnikatel s mnoha činnostmi měl i jednu restauraci jež se tak nějak plácala ve stylu „nalej vylej“ a byl rozhodnut tu činnost ukončit. Leč přišel COVID a tak to ukončil s velkou slávou, zaměstnance rozestrkal do jiných svých aktivit, měli to v prac. smlouvě a za takto uzavřenou restauraci kasíroval 80 000,-Kč každý měsíc. Byl velmi rozladěn, když byl tento program ukončen. Ve své podsatě, kdo se dobře orientoval v dotacích na COVID, vydělával o dosti více než za klasických tržních podmínek. Je to tak. Za Babiše bylo líp!!! Ale ty konce. Dnes si jich užíváme pořádně a natvrdo. Rozvrácený státní rozpočet na alespoň 8 roků. A tech chlap má tu drzost ještě kandidovat na prezidenta. Posranou metlou ho vypráskat. Hajzla jednoho!!!!!

   1. Věštče, vaše psaní by se dalo považovat za rozumné. Ovšem konec vše ničí:
    A tech chlap má tu drzost ještě kandidovat na prezidenta. Posranou metlou ho vypráskat. Hajzla jednoho!!!!!
    No, nechám to na přebrání vám. Takové emoce do diskuse nepatří. Jsou to jen výkřiky.

     1. A vidíte někde někoho lepšího ? Který by měl šanci na úspěch?
      Babiš je nepochybně mazaný člověk, který na morálku moc nehledí.
      Ale z té smečky druhořadých nominantů za Andym aspoň stojí nějaký výkon. Myslím tím, že něco vybudoval, na rozdíl třeba od Bakaly. Ten jenom šoupe oběživo z konta na konto a vybudoval jedině knihovnu VH.
      U AB aspoň mohu mít nepatrnou naději , že se nechce zapsat do déjin jako hrobař ČR.
      A ta naděje u mne pramení z jedné věci : Vrtá mi v hlavě, proč po něm havlérka tak tvrdě jede.
      To nemůže být jen tak!
      Vypadá to, že kluci a holky, co spolu choděj, mají z Andyho z nějakých důvodů strach. Proč asi? 🤔

   2. To se mi nezdá, při předkládání žádosti o covidovou dotaci musel doložit skutečný pokles obratu, nebo stav zaměstnaců před a po (ten neměl klesnout). Tak buď podváděl nebo byl skutečně zasažen.

    1. Nechci obhajovat Babiše ale v dané situaci nemohl jinak, a všichni řvali, že dává málo.
     A bral kdo mohl a nemusel by. Třeba dráhy (ČD) poslali na začátku Covid úředníky na homeoffice, normálně je platili, ti pracovali z domu a vše plus mínus fungovalo. Jak se začala opatření financovat státem, tak velkou část těchto lidí předvedli pod Covid režim a místo svých peněz na platy to cáloval stát.
     Z mého pohledu velmi neseriózní jednáními státem vlastněné firmy.
     Dtto v sobotu jsem dával řeč se svojí kadeřnicí, prý o tom nemluví ale kompenzace za zavřené provozovny byly velmi slušné a pokud si udělali něco bokem, nebylo jim zle.
     Takže já bych z vytvoření dluhu fakt Babiše nevinil tak moc …. a osobně se mi za jeho vlády žilo poměrně dobře a hlavně klidně …

     1. Fakt je, že ať už by udělal cokoli, lidi by stejně řvali. Rozfrcávání erární kasy je dneska obecný trend, nejenom u nás v kotlině.
      A poctivost se uhlídat nedá, Češi jsou v tomhle přeborníci.
      Během povodně stáli ve frontě na Savo a na Jar a na hadry i dobře situovaní občané, kteří bydleli v pátém patře. 😀

    2. Drahý von Zillergute,

     když provozoval restauraci i způsobem jak jsem uvedl, měl, jak jistě tušíte, nějaký obrat. Po ukončení oné činnosti, jak možná netušíte, měl obrat nula. Snad dotušíte, že rozdílem je pokles obratu, dokonce na nulu. To, že si každý tak trošku pomohl, připodváděním snad netřeba zdůrazňovat. Představte si, že by dnes měl FU zkontrolovat několik milionů podnikatelů s jejími několikerými žádostmi. Ano, bylo to pověstné zhasnutí jak po plyšáku.

   3. Hrabě,alias tata
    Nejsem jeho příznivec dokonce jsem byl ze začátku velký kritik.Váš pohled je naprosto s klapkami na očích.Než nastal Covid naopak snižoval statní dluh,rozhodně ve srovnání vlád minulích byl lepší,jeho chyba bylo že v zájmu bližicích voleb podlehl kritice právě těch co současně vládnou ty řvali jak se platí málo,a dnes řvete Vy i oni jak rozhazoval.Ano věřím tomu co jste uvedl ale bohužel těžko se v těchto případech dá odělit hajzla od POTŘEBNÉHO A poctivého.Trochu mě zaráží jak plameně kritizujete a nevadí VÁM že tomu žena napomáhala

    1. Chlape vy jste tuhej jak veka. V období bezprecedentní konjunktury nesnižoval dluh, ale zadlužení, což je dosti podstatný rozdíl. To moralizování je mimo mísu. Když Babiš snížil cenu jízdenek, tak když někomu tuto informaci sdělíte, a on toho využil, tak jste lump? Stát nastavil takové podmínky, že se dalo legálně krást. Vidíte na tom něco k moralizování? Nebo mi snad chcete namluvit, že když o dotace požádala kasína, splnila podmínky a kasírovala dlouhý peníz, tak to bylo špatně protože, kasíma? Oni jsou kasína, tak z morálního hlediska je špatně, že o dotace požádaly, dle vašeho vidění světa.

     Chlape zkuste napřed dlouho přemýšlet než nějakou pitomost zase napíšete.

     1. Koukám že pán si vystačí s argumentací co sám napíše a stím polemizuje.Kradlo se za každé vlády,za každého režimu,Babišova vláda nebyla vyjímka s tim rozdilem že on gro svého podnikaní má zde tudíž tím že především hajil své zajmi hajil aspon trošku i naše,Ty předešlé i současné jen drancují ,a dělají z naší země kolonii.Nechám na jiných kdo by měl přemýšlet vic.

 13. Vidláku:
  “ Všimněte si, že nikde nevzniká žádná nová záloha. Nikde v zázemí nevzniká nová armáda, která by se v klidu vycvičila a vyzbrojila a která by pak s velkou silou vpadla na bojiště. Ne, to prostě přijede vlak, ten se vyloží a za týden je rozstřílen.“

  Kdybyste si jen jednou jedinkrát poslechl, co říkají ti, co znají skutečné reálie Ruska, LDNR a Ukrajiny, nepsal byste takové hlouposti.
  Ukrajina provádí mobilizace a rodiny mobilizovaných z LDNR nedostávají ani platy za jejich vojáky. A ti vojáci dostali do rukou Mosiny a v lepším případě Maximy nebo vyřazené AKM.

  Není to tak pohodové a černobílé, jak tady bájíte. Já vás s tím otravuju z jediného důvodů – že vládnete normálně zdravým rozumem, který by vám dovolil dělat rozumnější závěry, kdybyste se ráčil seznámit s detaily reálné situace.

  1. Všichni se zdravým rozumem víme, že rusáci nemají co jíst, nemají rakety, mají rezavý tanky a Putin umírá.
   Ruský vojáci jsou na pokraji vzpoury, kradou hajzly a dochází jim munice.
   To jsou skutečné reálie a už tady nebudeme psát hlouposti.

   Hele, já vím že je třeba zanést sem trochu naší oficiální válečné propagandy, ale lidi už vám na to serou.
   Už jste to přepálili…

   1. Máte tušení, s kým se bavíte? Pokusil jste se pustit si rozhovory s lidmi, kteří se toho účastní nebo mají odsud reálné informace?
    Máte třeba dojem, že Strelkov jede americkou propagandu?

    zkuste to tady
    https://web.litterate.cz/od-ruska-prichazi-vsechno-naraz/comment-page-2/#comment-24471

    Když si uvědomíte reálný stav věcí, mohlo by vám začít vrtat ledacos v hlavě. Samozřejmě na hopsání ve stylu Sláva Ukrajině nebo Sláva Kadyrovu to nepotřebujete. Je to na vás…

    1. Kdysi jsem si vás čítal u kapitána cnema.
     Propagandista se z vás stal až teď.
     Strelkova znám, je to jeden z mnoha ruských zajímavých zdrojů, je ale na něm příliš cídit zneuznanost.

     1. Zneuznanost v osobní rovině ani ne, spíš zoufalství někoho, kdo rozjel projekt, který oni pohřbili, hlásali nesmysly a teď předstírají jeho pokračování.
      Ne že bych s ním musel souhlasit v cílech atd, ale je to poměrně dobrý zdroj, který většinou nelže a dává nakouknout do reálií celkem otevřeně.
      Sledováním propagandy Kremlu, Kyjeva, natož toho hnoje u nás nebo USA, toho člověk tolik nezjistí, pokud jde o vhled to toho, jak to vypadá v oblasti toho vojenského konfliktu.

      Ještě .. čím jsem si zasloužil „Propagandista se z vás stal až teď.“ ? Jakou propagandu podle váš šířím? Já mám totiž standardní zkušenost, že okolí se většinou rozštěpí na dva tábory a oba dva po mě řvou, protože nejsem schopen s tím, co znám a jak věci interpretuju, se přidat k žádnému. Tak jaký jsem podle vás propagandista?

      1. Nelže v čem? Je v Rusku, má zprávy s doslechu navíc vůbec neví taktiku a cíle, ale tak jako analytici na západě hodnotí, že vše je špatně, jako by seděl v generálním štábu.

       Gogo, je dobré si přečíst, ale brát ho vážně? Mele stejný kecy jako Vissinger apod. géniové, a tím nikdo neříká, že v roce 2014 neudělal kus práce, ale obhajovat tím co dělá dnes, že protože 2014, tak teď má pravdu? Tento styl dokazováním myslíš jako vtip nebo vážně?

       P.S. Jak psal Vidlák, všichni ví co rus chce, ale všichni se pletou když se ohlédneme měsíc dozadu od doby kdy něco prohlásí.

       1. On zná jak tu oblast, tak lidi, kteří tam jsou, ti od Doněcka mu posílají denně info. Zná toho dost z dob FSB, nějaké zkušenosti má.
        Není problém dohledat, co říkal od roku 2014, ale i jak komentoval a komentuje první fázi, druhou-konkrétní- fázi a třetí-urychlenou fázi.
        Jak jsem vyzával v jiném komentáři, pojďte do toho a zkuste polemizovat s tím, co říká. Čistě ve jménu toho, abychom se dobrali nějakého racionálního pohledu na situaci.

        1. Ano dostává aktuální informace co se děje na frontě, dostává info co dostanou velitelé, ale zná cíle?

         V armádě je normální, že se neřekne „kanonfutru“, že je to falešný útok, že jsou obětováni, aby jinde prorazili…

         Takže ano, souhlas, že ve válce typu 2014 podá super analýzu, ale když nezná cíle co chce rusko, nedokáže odhadnou jestli taktika a co obětovali stojí za ten cíl a zda cíle nejde dosáhnout efektivněji než se ukazuje na frontě.

         Popravdě, cíle co jsme si mysleli všichni a to doslova, jsou pohádky, někdo větší jiný menší ústřel, ale bez těch cílů nikdo nedá pravdu.

         Ber si Krym, kdy všichni tvrdili, že rusko bude tratit, od turbín od siemensu až po plesnivej sýr z Fraqncie. A v roce 2022 můžeme říci „chyba, mají Krym a mají zemědělstvý soběstačné a vývoz jim dává víc jak vývoz zbraní a navíc z Ruska udělalo klíčový článek hladomoru ve světě a může zákazem dovozu nechat jít na pochod směr evropa miliony afričanů“…

         Takže je super přečíst, z hlediska taktiky, zda obsazují vesnici dobře velitelé v poli vs jak by dělal on, ale z hlediska celku, je na stejné lajně jako Vidlák…

          1. Ohledně Strelkova proběhla dost velká diskuze mezi jeho bývalými spolubojovníky, kteří jsou nyní na první linii přes tělegy. Všichni si ho považují za to, co dokázal, nikdo ho ostře nekritizoval, ale hodnocení začínalo od „jeho názory jsou ovlivněny nedostatkem informací“ přes „nebudu se vyjadřovat, protože není co chválit“ až po „hodně mne toho naučil, ale teď je to nešťastný člověk, očekával vysokou funkci a nedočkal se a jsem zklamán, protože škodí“.
           Takže ano, zajímavé názory, jak by to řešil, kdyby se válčilo stejně jako před 5 lety.
           Zajímavé názory má i Jakov Kedmi, ale tam jsou v pozadí izraelské zájmy.

          2. Měl byste ty ohlasy někde k dispozici?

           Mě spíš překvapuje, že jeden nemá čas si ho poslechnout, dalších 10 naprosto přesně ví, že nemá pravdu a vy se dovoláváte bývalých, kteří jsou skeptičtí. Nikdo ani slovo o tom, v čem pravdu nemá.

           Přitom v článku je půlka obsahu o tom, jaká je taktika v bojích a proč a jak je to geniální atd .. přitom toto je vysloveně oblast, ke které se zrovna Strelkov vyjadřuje poměrně gramotně, přičemž dlouhodobě.

           Tak já jsem postoval dvě z jeho posledních videí, kde to komentuje s kontextem. Myslel jsem, že to ti z vás, kteří se považujete za věci znalé, budete nějak komentovat.

           A místo toho jen nezájem a neschopnost se tím zabývat. Já neříkám, že musíte, ale docela to ukazuje na hloubku znalostí a jakousi úroveň schopnosti komunikace a vyjasňování si.

           Vidlák tady co chvíli volá po jakémsi odboji nebo přinejmenším struktuře, která bude držet rozum v hrsti a nějak netriviálně pracovat ve prospěch země.
           Schopnost lidí se pobavit a vyjasnit si důležité věci (nebo aspoň ty, které za klíčové považují), patří k základní sadě, nutné pro takovou strukturu. Jinak není potřeba se kontaktovat.

          3. Strelkov je historik, vzdelany vojak a co predpovedel se z velke casti i udalo. Tedy zadny div, ze na nej ma pifku skoro kazdy.

      2. Na to vám odpovím zážitkem mé ženy.
       Je absolutně apolitická, politika ji nezajímá.
       Přispívá do několika fór o vaření, zahradničení a domácích pracích.
       V pravidelných intervalech tam vlítne několik politruků, zjebou ženské, že jsou starý komunistky – zatím co ukrajina trpí, ony mají takovýhle starosti.
       Natapetujou „fotky z Buči“, zasyflí tam něco o Putlerovi, zasyčí něco o ruSSácích.
       Už jsem si na tenhle způsob „nevtíravé“ propagandy vypěstoval alergii.
       Tady Stridor, legenda (další nick Skelopa?), JAHA…

       K Strelkovovi – je jeden z mnoha zajímavých rusů, jsou jich desítky, možná stovky.
       Můj čas u počítače je omezený, můžu tady strávit jen několik hodin – život je tam venku, za oknem.
       Proto musím provádět přísnou selekci a Strelkov neprošel.
       Sorry.

       1. Hoďte sem tedy prosím linky na aspoň desítku těch, co u vás prošli. Rád si rozšířím obzory o další dobré zdroje.

        Sleduju toho taky docela dost a dobral jsem se za ty roky k tomu, že Strelkov je ve svém kontextu zdroj asi nejužitečnější, pokud chce člověk trochu vědět, jak se mají věci v té oblasti vojenské.

        1. Není jich ani deset. Mám opravdu k dispozici jen pár hodin a ukrajina není pupek světa.
         Zkuste diskusní fórum Aktuální konflikty – tam se agregují a určitě si tam vyberete.
         A aby nedošlo k omylu – nejsem proruský. Jen mě strašlivým způsobem serou lidi, kteří nemůžou odolat a musí přinýst světlo oficální válečný propagandy kamkoliv. I do Mimibazaru.
         I sem.

         1. Tady to snad je pod článkem o tomto tématu.

          Je pro vás takový problém sem hodit těch 10 linků na zdroje, které sledujete a považujete za lepší Strelkova?

         2. Taky bych prosil o linky, jestli je pravda, že jsou zajímavé, tak nebude stačit, ani kdybych napsal 100x díky 😉

          NA telegramu ze začátku bylo hodně kanálů, a většina degradovala, na kopírování jeden od druhého a to jak proruských, tak pro ukrajinských 🙁

          Takže bych prosil o vaše linky, abych si dal nový vítr do svých zdrojů, která po 2 měsících začínají zatuchávat…

          1. Hlavně Šmudla ten můj komentář nutně viděl, protože reagoval na následující. Tak já na jednu stranu chápu, že si to nepustí, protože nemá čas. Ale on tvrdí, že Strelkov nic moc, že má desítky až stovky lepších, ale není schopen poskytnout ani jeden. Já jsem je chtěl ne proto, abych prudil nebo měřil pinďoury, ale chtěl jsem prostě vytěžit z diskutujícího nějaké zdroje, které on považuje za lepší než to, co mám v rukách já .. a on na závěr začne s tou fintou ze školky „napřed ukaž ty“.
           Tak ještě jednou .. já jsem tady ty dva linky na Strelkova, uváděl hned ze začátku a prosil jsem Vidláka a osatní, aby se k tomu vyjádřili.

    2. Já jsem ho sledoval celou dobu a vím, co říkal. Jeho odhady byly správné. Samozrejmě v mezích možností a toho, že není možné dobře odhadovat co udělá Kreml, když se chová z hlediska vojenského iracionálně.
     Tehdy jsem byl nakloněnější té domněnce, že se prostě chystají na velkou válku, kterou provedou bleskově, nebo že mají nějaký mazaný plán, kterým dosáhnou cílů bez masivních bojů. Ukázalo se, že pravdu měl Strelkov.
     Proto mě překvapuje, že tak dostupný zdroj není brán v potaz lidmi, kteří aspirují na to, že píšou zasvěcené analýzy.
     Ne že by to bez Strelkova nešlo, nakonec ta vojenská část celého konfliktu je jen dílek z mozaiky, ale je to ta viditelná a kdo se diskvalifikuje v oblasti, kde se dá docela zjistit realita, není moc důvěryhodný v oblastech, které se ověřují hůř.

     1. Já ho četl, má jenom řeči „špatně to vedou“, al nikde nevysvětluje, proč jednají jak jednají?

      Vezmu co napsal Vidlák „čína nakupovala minulý rok jak sběsilá“
      Rus osel navíc tolik půdy aby nahradil ukrajinu.

      Mě se zdá, že ti co říkali „jde to rychle a proto rus selhává“ prostě nepočítali, že cílem je něco co nikdo neví.

      I ten Azovstal, který dobívali „muž proti muži“? Jasně, z hlediska čistě vojesnkého to vypadá „se zbláznili“, to by měl pravdu, že tam zbytečně umírali, ale člověk si říká, je to divný co tam je, že to nechcou srovnat se zemí během 2 hodin?

      Je zajímavé si ho přečíst, věřím tomu, že když by šlo o válku jako v roce 2014 nebo bych věřil co píše první měsíc, ale teď kdy se ukázalo tolik „ALE“, si myslím „mele kecy jako každý na zápádě, protože neví co je cílem a postupně se ukazuje, že nakonec cíl bdue jiný, že zas asi Putin udělal šachovou hru“.

      Viz Vlk a jeho články, že číňani celou dobu jedou v součinosti s rusem.

      Za mě, vlk a jeho překlad toho chlapa s britského generálního štábu ukazuje realitu, všichni jedou a analizují ze dne na den, ale nikdo včetně strelkova si neklade otázku co je cílem a neodpovídá taktika náhodou cíli místo dojmům ostřílených profíků co cíl neznají a hodnotí pouze „mrtví a ztracená technika“

       1. Ne vše, ale 2x do měsíce, a když bych se díval „cílem je vyhrát co nejkratší čas a co nejmenší ztráty“, tak mu dám za pravdu, tedy boj co vedl v roce 2014. A přiznám se, že další měsíc přestanu, protože nedává odpovědi na otázky co klade Vidlák, jaký je cíl?

        Bohužel to jsem si myslel 1 měsíc války, teď jsme v pozici „kruci co vůbec ten Putin má za cíl a neplánoval to roky dopředu?“

        Jak teď prohlásil např. Medveděv, že kdo ví jeslti bude ukrajina za 2 roky? Ví něco co nevíme my? Jak psal Vlk, že čína začala tvrdě mluvit o Thaiwanu a USA začíná stehovat „továrny“, co kruci neví obecný lid a ví představitelé USA, Ruska, Číny, ale i Německa a Francie, kteří jdou proti proudu a nechtějí dodávat zbraně a nechcou…

        1. Strelkov vám neřekne jaký je cíl Kremlu, protože
         1. se mu nesvěřují
         2. jejich cíle se nekryjí se zájmy Ruska
         3. Jejich cíle se mění
         4. mění se aktéři a jejich strategie
         5. mění se poměr sil
         6. mění se strategie protistrany

         Jestli chcete nemožné, dá vám odpověď jedině Děd Vševěd.

         Pořád by mě zajímalo, kde čtete Strelkovovy TEXTY. Mohl byste poslat link?

         1. Strelkova nectu, ale v zajmu vycisteni diskuze sem linky dam:

          https://t.me/strelkovii
          https://vk.com/strelkov_info

          Neni to tak tezke, verim, ze Vidlak si to umel najit.
          Nerikam, ze veci se nemaji tak, jak Strelkov rika, ale nemyslim si, ze vidi vetsi obrazek, tim myslim hlavni cile.
          Nesleduji ho prave pro jeho uzky (ciste vojensky) uhel pohledu, navic si myslim, ze cekal nejaky dobry pasalik, ktery se nedostavil, takze urcite zahorknul.

          Ciste muj nazor, ale myslim si, ze podle Kremlu Strelkov selhal. Povstani na vychode sice zazehnul, ale v podstatne mensi mire, nez bylo ocekavano/pozadovano. Vsak se taky na zacatku usidlili ve Slavjansku a Kramatorsku, odkud se museli pakovat.
          Proc Rusove nechali opolcence bojovat zastaralou vyzbroji nemam tuseni.
          Ale proc bombarduji ukrajinske pozice i po te, co byla posadka vymenena za vychodoukrajinske odvedence? (pokud je to tedy pravda, a nejenom okrajova zalezitost)
          Na to napada jedna odpoved: nevzbourili se pred 8 lety, nezbourili se ani v unoru/breznu a dokonce se nebouri ani kdyz je nazenou na frontu bojovat proti Rusum.
          Jsou to tedy jeste Rusove nebo uz jsou blize Ukrajincum ze Lvova?
          Co s nimi? Budto je delostrelecvo probere – uvedom si, jake dobrodini pro ne Kyjev ma, nebo jsou k nepotrebe, jak Kyjevu tak Moskve.

          Valka je svinstvo, a nebudu rikat, ze ta na vychode zvlast. Vsak vsichni vedi, kde je Verdun, Drazdany, yperit na zapadni fronte…

          zaverem, ja taky ten vetsi obrazek nevidim… ale co vidim od zacatku je jedna porazka zapadu za druhou:
          Rusko je na pokraji krachu (Biden a spol)
          Rubl je bezceny (Biden)
          Ruske suroviny nikdo nechce (Biden)
          Rusko je v naproste izolaci (Biden a spol)
          Rusko prohrava valku a vojaci masove dezertuji (CIA, MI6…)
          aleternativne Ukrajina ruskou armadu drti, protoze rakety dosly, neni jidlo, nafta…
          Putina ma rakovinu. Putin je dvojnik.
          Putina svrhli Rusove, protoze jim zapad sebral McDonalds a facebook.
          Putina zavrazdili oligarchove, protoze jim zapad zabavil jachty a palace (na ktere si urcite poctive vydelali za Jelcina, a proto je Rusove maji tak radi, dodavam)

          Podotykam, ze vyse uvedene neberu jako soucast informacni valky, ale za jasne cile vytycene zapadem, protoze tak byly mnohokrat deklarovany.
          A v posledni par dnech uz to je tak neudrzitelne, ze uz i autori sankci zacinaji priznavat, ze sankce, ktere pripravili na totalni zbankrotovani Ruska spis uspesne bankrotuji zapad…

         2. Sakura:
          telegram je jeho, VK jeho není, to bylo místo, kam psali různí lidé, ale ne on osobně.
          na VK má stránku tady
          https://vk.com/iistrelkov

          Většinou ale posledních 7 let dával rozhovory, takže to má podobu videa. Proto mě překvapilo, že někdo primárně čte.

          na jaře roku 2014 by v případě pohybu ruské armády do vnitrozemí věc probíhla formou přehlídky. Několik velkých měst bylo připraveno vyhlásit nezávislost na Kyjevu (Doněck ani Luhansk mezi nimi nebyly – kdo ví a napíše proč, dostane zelený puntík).

          Strelkov jednal na vlastní pěst a v podstatě navzdory všem, se kterými do té doby spolupracoval (a opět – kdo ví a napíše, kdo Strelkova podporoval do překročení hranice Ukrajiny, dostane další zelený putník).

          Mimochodem, Strelkov dostal od jednoho nově zavedeného lídra velmi lukrativní nabídku na pozici ve správě (puntík za jméno člověka a oblast), ale odmítl to, protože je idealista (pro někoho blázen) a místo toho šel na Donbas.

     2. Taky si vás pamatuji a cením z dřívějška, třeba i z Vrby, a rozhodně vás nepodezírám z propagandismu ani ničeho jiného, čeho by vaše dubová moravská palice nebyla schopna 🙂

      Ale vzhledem k tomu, že mi díky neznalosti vojenských taktik a strategií tyto úvahy nekalí obecnější pohled, myslím, že opravdu nemůžeme říci, o co Putinovi vlastně jde, a tudíž, jestli a jak úspěšně svých cílů dosahuje.

      Nakonec je i možné, že v tom jede „s nimi“, a celý je to jen plán jak rozdělit a odlidnit svět. Ale chci věřit, že to Putin s Ruskem opravdu myslí dobře, i kdyby byl nacionalistický fanatik – vlastně bych to vítala. Existence národního Ruska je podle mne vážně jedinou nadějí na přežití lidstva v lidské formě.

      1. To je pěkné, jak se nekalé živly stejně zase po letech potkají.
       Já si hlavně myslím, že je chyba předpokládat nějaké geniální plány a jejich plnění podle plánu. V Rusku panuje kromě normálního bordelu i dědictví kolaborantů a oligarchů propojené s milionem jiných vlivů. Já si myslím, že hlavní bitva se nebojuje na Donbase, nýbrž uvnitř Ruska. Nebo by se bojovat měla, případně se bojovat teprve bude. Jsme na počátku.
       Zkusil jsem to nakousnout v reakci na jiný článek zde
       https://nautilus2.wordpress.com/2021/10/01/proc-rus-voli-putina/

       1. Podle mého vidění se ty plány tak úplně neplánují tady na Zemi, v naší materiální realitě, ale možná nejdříve někde trochu „výš“, v nějaké rovině idejí, a pak sestupují a my je tady vykonáváme. A někteří lidé mají ten těžký úkol, že se stávají hybateli, „Vůdci“ těch historicky nutných zásadních „geologických posunů“. Pochopitelně to nemohou být ideálně morálně dokonalí lidé – ti se nestávají vojevůdci ale svatými. Ale společné mají, že jsou sami přesvědčeni o svém výjimečném historickém poslání, a osud je v tom často zřetelně utvrzuje – viz třeba to, kolika atentátům Hitler zázračně unikl, než naplnil své předurčení.
        A myslím, že Putin takové „volání“ v sobě nese taky. Uvidíme, jak obstojí v souboji s konkurencí. Není to přesně „boj dobra se zlem“, nicméně je to materializace archetypů, které si v sobě lidstvo nese ode vždy.

   2. Souhlas, přepálili.

    Jo a gogo má samozřejmě pravdu, že Ukrajina mobilizuje, ale zapomíná proč? Nebude to nejspíše proto, že denně ztrácí až 1000 udatných kanonefutrů ? Což je mezi námi je-li to pravda něco děsivého.

    No a když už jsem tady, tak mě se článek Vidláka dnes obzvláště líbil. Tak by to nějak mohlo Vidláku všechno být. No uvidíme.

    1. Zkuste se ale zamyslet nad tím, „koho“ ztrácí a jestli je to pro Kyjev ztráta z jejich ideologického hlediska a koho z těch mobilizovaných trénují a k čemu.

     1. Lidský potenciál a to se nezapočítávají obyvatelé, která zabije ruská nebo ukrajinská palba a obyvatelé co zůstanou teď na ruské straně hranice (rozložení obyvatel počty, je takové, že většina je na území, které tratí).

      Takže pokud by se počítalo tak jak naznačuješ, tak ztráty jsou dost děsivé, kdežto rus bude na konci v plusu.

      Nebo si to myslel jak, že ukrajinský voják se počítá 2x a ukrajinský záložák /2?

       1. Pak se omlouvám 😉

        A v rámci toho odpovídám, každého volba, jestli si mysleli, jako ti „domobranci od Lvova“, že nepůjdou na frontu, tak je to jejich volba, že věřili… Zní to hnusně, ale je to tak.

        Také nikdo neříká, že pokud jsou to „podporovatelé ruska/odmítači ukrajinské vlády“, nikdo jim nebrání dezertovat/vzdát se, pokud s evzdají nikdo nebude řešit, že velitel co měl střílet do zad zběhy dostane první kulku…

        Válka je hodně o tom, že záleží na každém jestli má kousek štěstí, kousek jeho volby.

        1. Ale brani … nesledujete ty zdroje z mista.

         To jsou prave ty veci, ktere ukazuji, kdo co zna a sleduje a kdo to jen predstira.

         Zazil jsem jednoho, co vsecko vedel, zdroje sledoval ruske i ukrajinske, ale pak se ukazalo, ze neumel ani rusky ani ukrajinsky a cetl to z prazske redakce neziskovky, ktera se rusky jmenovala.

         Nekdo jde do diskuse, aby vytezil znalosti ostatnich, nekdo chce pomerovat pindoura a nekdo protlacovat svoje.
         At uz chce kdo chce co chce, bylo by dobre se bavit otevrene.

     2. Samozřejmě. „Kyjev“ je jen synonymum pro ty, kdo oběti na Slovanech – jakýchkoliv – brali vždy jen jako bonus válek.

      1. Poslení generace nebojovala, nebo ano?
       Poslední velká válka byla proti Evropě sjednocené Německem a skončila rudou vlajkou nad Berlínem.
       Ta nadcházející tak dobře dopadnout zdaleka nemusí.

       Tento ukrajinský prolog má právě charakter soupeření dvou skupin formou masakru ruské (zhruba řečeno) populace na Ukrajině.
       Nejspíš budou následovat Poláci, Rumuni a byl pokus o Finy. Do první linie se snaží dostat Slovensko a ČR aktivitou kolaborantů u moci a .. nutno přiznat.. i většina zdebilizované populace.

      2. Tak já bych řekla čí, ale za to je u nás ťurma. Však si sám zjistěte, komu patří zbrojovky, banky a jaké etnikum vládlo v SSSR.

      3. Když se do toho započítají bomby s ochuzeným uranem shazované na civilisty v Jugoslávii, tak účet ještě není uzavřen.

    2. Na idnesu, přiznali, že tvrzení ukrajinské vlády 100mrtvých a 500zraněných každý den nebyla pravda, že čísla jsou dle vlády oficiálně dvojnásobná.

     Takže Legendo, podle ukrajinské vlády každý den 1200 vojáků. Pokud si přiznáme, že se vždy lže, tedy budou reálně daleko větší a to nepočítám, že se i vzdávají a ty tam ukrajinská vláda nezapočítává.

     A o ruské straně nic nepsal, takže vaše „kopnutí“ je snaha zavést hovor „a ty tvý ruský ztráty jsou také lež“ 😀

     1. Lžeš 😉 Cituji „Dovoluji se zeptat i zde: odkud tato čísílka berete?“
      Tedy zdroj (i když si chtěl po někom jiném) jsem uvedl, IDnes a ukrajinská vláda, takže nemáš zač 😉

      P.S. pokud chceš tedy něco jiného než jsi napsal a pak lživě tvrdil, že jsi to chtěl od začátku, tak si zadej http://www.idnes.cz 😉 a pokud to nestačí je tam položka „ukrajina“ v menu a tam si podle nadpisu během cca 50 sekund jako já najdeš článek 😉

       1. Pitharte? Co chtěl zdroj nebo odkaz? Zdroj. Dostal zdroj „IDnes, Ukrajinská vláda“? dostal…

        Že pak říkal, ale já nechtěl zdroj, já chtěl přímo webový odkaz , tak si musí stěžovat sám sobě, že dostal to oč si napsal a ne to co chtěl 😉

       2. Gogo, gogo, připomeňte mi, nejmenoval se tak jeden lumpík v kouzelné dávnější detektivce, co jej tak kouzelně stvárnil Hlinomaz… Je to už let, ale…..

        1. Ano, jmenoval.
         Ale to není původ mého nicku. Na druhé straně, ta filmová hláška „Všichni jsme gogo“ třeba ještě dojde uplatnění.

      1. Neumíš napsat http://www.idnes.czů a kliknout na ukrajina? Popravdě, kdybys napsal „blbě jsem to napsal, myslel jsem webový odkaz“, tak jsem ti ho dal, ale na opisem „já od začátku chci webový, takže buď ho dáš nebo jsi scaloop a nemáš pravdu“ nedám odpověď, nechci 😉 (ano je to namyšleně napsáno, ale proč být slušný k tobě, když ty nejsi ke mě?)

      2. A proč? Odpověděl jsem na co jsi se zeptal, a ty jsi mě „seřval“, ale dal jsem alespoň, kde přesně hledat a fur jedeš ve stylu „jááá chci a ty prostě dáš“?

       Hele, kdybys napsal „sorry, myslel jsem přímí odkaz na web“, tak neceknu a šel by jsem a hledal znovu ten článek, takto si rozkazuj znovu a znovu jak chceš, rchlej bys měl napsat „www.idnes“, kliknout „ukrajina“ a projet myší články a netálo by tě to víc jak 50-60 sekund, místo toho se mnou ztrácíš čas a věř, že odpovím v diskusi, neodpovím na rozkaz 😉

      3. 2 Vysírač
       https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-ztraty-armada-podoljak-poradce-valka-rusko-boje-invaze-obeti.A220609_224938_zahranicni_remy

       za 30sec hotovo.
       To vás tak dobře platí? Spíš to bude radost z dobře vykonané práce, že?

       Přečíst vám to nemohu tak jen kdybyste nechtěl klikat.

       „Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak oznámil, že ztráty v řadách ukrajinské armády dosahují denně mezi 100 až 200 vojáky. Jde o dvojnásobný odhad oproti tomu, že doposud přiznali ukrajinští vysoce postavení činitelé.
       Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov podle agentury Interfax-Ukrajina přitom předtím řekl, že Ukrajina denně přichází až o stovku zabitých a 500 raněných vojáků.“

       A pro vás elfy (500+100)*2= 1200

       Se soudružským pozdravem

   3. Rusove prohravaji protoze v jednom kuse znasilnuji i krysy.
    Ta co to odhalila ted zije ve Svycarsku v residenci za 10 milionu..
    Je jasny ,ze ji se vyhuli.

    1. Na tom je příznačná jedna věc:
     Samotným Ukrajincům přišly ty bláboly tak debilní, že dostali strach, že se to obrátí proti nim a tu babu vyhodili.
     U nás se její bláboly vynucovaly jako předepsaná pravda s možností kriminálu za zpochybňování.

     Já nevím, jestil byla bombardovaná Kartouzy, Pornojandy a další cenzorskou a bonzáckou špínou, aby dodala důkazy. Troufám si odhadovat, že nikoliv.

     Český mainstream, zejména ten pětikoaliční a všechny ty špíny z ministerstva pravdy a neziskovek je z tohoto pohledu řádově větší hnůj než normální a svým způsobem pochopitelná prolhaná ukrajinská propaganda – tam měli aspoň závan elementární soudnosti.
     V ČR ten cenzorský ksindl od vlády přes mobilní operátory a cz.nic po posledního blbce Cempera – nikoliv.

 14. Jourová představí plán, jak mají Google a další bojovat s dezinformacemi

  Aktualizace: 16.06.2022 01:03
  Vydáno: 16.06.2022, 01:03
  Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.
  ČTK/AP/Yves Herman
  Brusel – Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová dnes představí nová pravidla, která mají přesvědčit velké internetové platformy k důslednějšímu postupu proti dezinformacím. Počítá například s povinnou spoluprací s ověřovateli faktů, odstraňováním falešných účtů šířících cílené dezinformace či efektivnějším bojem proti manipulativním videím falešně budícím dojem reality.
  Globální internetové společnosti již v roce 2018 dobrovolně přistoupily ke kodexu, který obsahuje pravidla boje s dezinformacemi. Zavázaly se například, že zaručí transparentnost politické reklamy a že zakročí proti falešným a automatizovaným účtům. Komise se chystá pravidla aktualizovat a rozšířit jejich působnost v době, kdy se EU potýká s šířením ruské válečné propagandy v unijních zemích.

  Platformy jako Facebook, Google nebo Twitter by nově měly najímat ověřovatele faktů ve všech jazycích Evropské unie. Povinně by měly v jednotlivých členských zemích dokládat, jak postupují proti dezinformačnímu či škodlivému obsahu v příspěvcích i reklamách. Nový kodex má být propojen s letos dohodnutou normou o digitálních službách, která pro firmy v případě nesplnění povinnosti počítá s možností pokut až do výše šesti procent ročního celosvětového obratu.

  Tahle hnusna ideologická tetka (tuším z ANO) tam v Bruselu bude škodit doživotně? Kdy ji konci mandat?

 15. Můžu se mýlit, ale Západ už připravuje ukrajinskou kapitulaci.
  Není se co divit, inflace v USA nepřekvapivě roste, majetky superboháčů se nepříjemně smrskávají, cena benzínu před motoristickou sezónou nebezpečně roste. V EU se množí poplašné zprávy o krachu nejen předluženého Řecka, ale i mnohem větší Itálie.
  Panika stoupá, jen naši vládní hujeři stále nic nechápou a dál pějí válečné písně. Dokonce ve stoje, jako v Severní Koreji.
  To procitnutí bude strašné.

  1. Do EU nevtrhne, není tady co ukořistit.
   Sklad genderových spisků?
   Fakultu sociálních studií v Brně?
   Párky bez masa?
   Tisíce ukrajinských vlajek?
   Vzal by do zajetí průvod Gay pride?
   Co by si s těmi všemi poklady počal?
   Musel by to nechat na vlastní náklady zničit jako toxický odpad…

   1. od dobytí Evropy upustil i Čingischán, a to proto, že shledal, že je PŘÍLIŠ CHUDÁ a obrátil kroky svých hord do Indie… Takžese jen opakuje scénář. Tady fakt už není co sebrat…

     1. Klára

      Ono to s tím, že Čingischán nedobyl Evropu, bylo složitější.
      Jeden z důvodů bylo, že v říši začaly dynastické a mocenské spory. Oddíly Mongolů tedy odtáhly zpět na Východ. Navíc, byl to jen takový průzkum území, bojem. Oddíly Mongolů byly poměrně málo početné. Převahu měly díky manévrovému boji na koních a z dálky. Obdobně, jako kdysi Maďaři, Avaři nebo Hunové…

    1. Nejde jen o statky, ale i o duše. A v Evropě je třeba ještě definitivně pokořit odbojné pronárody, a nadělat z nich masu poslušnou nadřazenému panstvu. Zcela v souladu s plány Coudenhove-Kalergiho.

  2. na nejaké stiahnutie k hraniciam roku 1997 ako v decembri položili na stôl im bude stačiť vyzvanie na vypratanie Senátu ČR v určený čas a poslať tam raketu najprv bez nálože. Keď doletí a urobí dieru na streche tak to bude možno dosť presvedčivé. Ďaľší krok by mohol byť vtedy a vtedy evakuujte Řeporyje 🙂

 16. Dva slovenští hokejisté přestupují do KHL a Ivani oficiálně zajali první dva americké žoldáky. Pravdoláska se může zbláznit. Rajská to hudba pro mé uši. Myslím, že by si kluci měli zvykat. Bude hůř. 🙂

 17. Obávám se, že v tomhle nemáte pravdu:
  Všimněte si, že nikde nevzniká žádná nová záloha. Nikde v zázemí nevzniká nová armáda, která by se v klidu vycvičila a vyzbrojila a která by pak s velkou silou vpadla na bojiště.
  Ruská armáda nabrala a stále nabírá tzv. dobrovolníky. Celkem šikovně dala do některých jednotek pouze osoby, co nedávno ještě v armádě sloužily, prohnala je dvou měsíčním výcvikem a poslala je k linii fronty, PR akce. Ostatní dobrovolníci procházejí výcvik, o plánované délce se zprávy rozcházejí od 6 do 12 měsíců.(tak, jak ta válka bude dlouhá?).
  Objevil se ještě jeden důvod pomalého ruského postupu. Až budou ovládat celé území LNR a DNR, tak mobilizovaní rezervisté půjdou domů, jak jim bylo slíbeno, a někdo je musí nahradit a v SVO v předních liniích se zatím účastní jen kontraktoři. Pokud to tak má zůstat, buď se musí zkrátit fronta nebo musí dorazit noví pěšáci.
  Poláci doplnily armádní stavy a Bělorusové také. Pobaltské republiky by také rády posílily, ale tam není kde brát – neobčany do armády nechtějí( stále nikomu není divné, že v zemi-členu EU je velká skupina lidí, které byla odepřena některá občanská práva na základě národnosti?) a jejich mladší ročníky už dávno pracují v zahraničí.

  1. Jo, Králíků, u Rusů jo… ale u Ukrajinců ne. NATO dodá zbraně a ty jsou kontinuálně spotřebovány a nikde v zázemí nevzniká žádná nová armáda s plnými stavy, která brzy přijde na bojiště a zvrátí válku ve prospěch Západu.

   1. Ve všem souhlas, ale jako optimistický skeptik, co to nevidí ze začátku růžově, bere to že všech úhlů pohledu a pak je rád „překvapen“ , že to dopadlo líp, než mohlo, k tomu něco.

    V západní Evropě Kanadě, Austrálii? a USA, mají poloprázdné sklady zbraní. Rusko je připraveno a vítězí.
    Jenže, je to složitější…

    V první světové válce byly karty rozdané jasně. Na první pohled. Papírové počty, rozdílný „odpor prostředí“ (frikce) v mobilizaci záloh, válečné výrobě, atd. Vše jasné, vypočítané. Plánovači už v té době, kdy se rozvíjela překotně věda a technika (tehdy byl už např. znám princip televizoru, raketových motorů, cestování vesmírem za urychlení planetární gravitací, kybernetika, programování, spousta dalšího v technice, fyzice, chemii, biologii. Od roku 1918 dodnes, jsme přišli jen na pár nových věcí. V podstatě jen neustále zdokonalujeme ty, již objevené.), měli vše vědecky propočítané. Jenže, válka mezi mocnostmi, do které vstupují další a další aktéři, je systém velmi složitý. S mnoha a mnoha stochaisticky proměnnými. Které prostě nejdou predikovat. Zvláště, když se systém dostane do nezvladatelného kmitu, vyššího, než jeho rezistence.
    Taková krásná, přímo učebnicová proměnná, jež nešla predikovat předem, byla časná a tvrdá, kontinentální zima, kterou v Rusku nezažili už desítky let a zrovna v roce německé invaze. Všechny vojenské propočty byly haj*lu. A to nebyla jedna věc, takových věcí, co měly dosah na všechna bojiště války i zázemí, byly mraky.
    Za pouhé 4 (!!!) roky, padla po I. světové válce v Evropě 3 silná impéria. Vznikly malé státy, na základě národnosti a historie. Tento proces do budoucna predikoval i rozpad tradičního impéria posledního, britské říše. Jen, co přijde nějaký otřes. A on přišel. Když se Německo pokusilo o revanš, tentokrát bez císaře, ale na základě národního socialismu. Díky těmto otřesům se prosadily myšlenky Marxe a Engelse. Pokud by byla impéria stabilní, nikdy by se to nestalo. Okamžitě by zlikvidovala jen zárodky konkurenčního modelu. Dokonce, v rámci konkurenčního boje s ruskou říší, Německo Lenina podporovalo, poskytlo mu útočiště, vybavilo penězi a poslalo ve vlaku na východ, aby Rusko rozložil, což se stalo. Následně vyrostl na Východě Německu smrtelný konkurent, stojící v cestě jeho expanzi na Východ. A konkurent VB a USA. Ty se pokusily nasměrovat Německo na SSSR, ale byly na řadě také. (O Polsku a jeho roli, ani nemluvě. Podle některých historiků byla naprosto nerealistická role Polska, kdy se snažilo o historický revanš vůči SSSR ve spolupráci s Německem, které ho sežralo mezi prvními, pro vypuknutí II. světové války, zcela zásadní.)
    Ve II. světové válce, kdy, dle dominového efektu, který byl zásadní už při vypuknutí I. světové války, na Východě a v Tichomoří, nastoupilo, na západní državy, Japonsko. Západ pak musel spolupracovat s nenáviděným SSSR a výsledek byl rozšíření sovětského mocenského bloku.

    Milý přemýšlivý čtenáři, jistě Tě, pokud jsi měl tu trpělivost a dočetl jsi až sem, napadly dnešní analogie tehdejších mocenských šachových hrátek s táborem, s jinou životní ideologií. Místo marxismu – leninismu — ano, agresivní islám! Který reinkarnovaly, podporou a finančními injekcemi, USA, v rámci konkurenčního boje proti SSSR. Používají ho dodnes, markantně naposledy na destabilizaci Sýrie. Již ne proti SSSR, který vyšuměl s tokem doby, ale proti jakékoliv skupině, která brání JEJICH mocenské skupině, v ovládání toků peněz v daných zemích. Nebo v globálních mocenských záměrech, za kterými jsou zase peníze. Analogicky, díky tomu, vyrostl Západu smrtelný nepřítel. Vymkl se ze řetězu. Zatím byl, i díky Rusku, zatlačen, kterému tím USA pustily žilou, o což také šlo, ale jen spí. Jako Šípková Růženka. A čeká, kdo ho probudí… V Africe, Arábii, Indonésii, Pákistánu, Afghánistánu, Střední Asii, na Kavkaze, v Turecku. I v amerických a evropských městech. Čeká na otřes naší civilizace, na příležitost. Až hrůzně pravdivé je přísloví „Když se dva perou, třetí se směje“.
    Na Ukrajině USA, dle stejné šablony, neb tam islám nebyl, reinkarnovaly banderismus. Tentokrát ne proti SSSR, ale Rusku. To je totiž nezávislý stát, což ohrožuje toky peněz US oligarchie, ideologie neideologie. A i proti EU. Protože USA jsou na tom ekonomicky špatně. Kdyby vznikla „Evropa, od Lisabonu po Vladivostok“, uchovalo by to konkurenceschopnost a vedoucí postavení evropské civilizace ve světě a zabránilo přílišnému růstu Číny. Ale, izolovalo by to upadající USA a zatlačilo navždy do Oceánie a odsoudilo k technologické stagnaci na periferii světa. (Evoluce technologií souvisí s velikostí území/zdroje/početnost obyvatel (velikost trhu) / rychlost šíření informací.) Kde by, zisky z odírání Latinské Ameriky (Monroeova doktrína) ani zdaleka nenahradily zisky z Euroafroasie. Nejlepší řešení pro USA je vytvořit svůj uzavřený ekonomický blok, ve kterém budou mít lukrativní postavení jako distributoři drahé energie. Včetně té, nakupované mimo USA. (Pro USA neplatí ty sankce proti jiným zemím, které přinutí dodržovat své „spojence“. )
    —-_————————————
    Tento konflikt, zatím omezený na území Ukrajiny, byl nevyhnutelný.
    Jeho, dobře viditelné příčiny, jsou plošný útlak neukrajinského obyvatelstva. Násilný puč a nástup nekompromisního banderovského fašismu. Který (hlavně díky podpoře zvenčí!) se dostal do expanzivní fáze a v rámci zabezpečení moci ve své umělé državě, se snaží násilím vzít identitu jinak smýšlejícím a vnutit jim násilím svou. (Podobnost a Německem 30 tých let, není náhodná.) To vyvolalo odpor části domácího obyvatelstva. Zatímco v Oděsse, Charkově, Dněpropetrovsku, byl odpor utopen v krvi, enklávy na východě ahistorického slepence, zovaného Ukrajina, se udržely. Přitom, ani v dnešní DLR a LLR, nešlo, v začátku, k odtržení. Chtěli samosprávu v rámci UA, aby si udrželi svou identitu. Za to na ně fašistická vláda v Kyjevě poslala bombardéry. Následně Banderovce z Majdanu, protože tehdejším UA armáda, odmítla proti civilistům střílet. Až po počátečním šoku z rozbombardovaných náměstí a prvních mrtvých, tam vznikl ozbrojený odpor a dnes je soužití s Kyjevem prakticky nemožné.
    Kdo nesouhlasí s fašizací společnosti, toho UA i západní média označí za separatisty, zaprodance. Je proti nim možno použít veškeré násilí, vše je dovoleno, omluveni, včetně likvidace. Západní sdělovadla to už nějak zaretušují. Je zde velká podpora Zápasu a USA, které zde cvičí a financují (z čistého altuismu, že) UA armádu a vyvíjejí zde biologické zbraně. Protože UA má právo se rozhodnout. To je vnější pohled.

    Hlubší vhled napoví, že dnešní UA skupina, která je u moci, zem rozkradla se svými předchůdci, „rukou společnou a nerozdílnou“. Za soustavného odírání většiny obyvatel a soustavného porušování jejich lidských práv. Tento konflikt vznikl, protože se takto vláda chovat mohla. Ten, co bdí nad lidskými právy na celé planetě, to toleroval. Dokonce se účastnil s oligarchy domácími ekonomického vymrskavaní země. Bez tolerance, ekonomické spolupráce s domácími oligarchy, finanční a ideové podpory a západního omlouvání řádění banderovských fašistických bojůvek a formací, by dnešní UA vláda nikdy nemohla dostat situaci až sem. Ostatně, velí, kdo dává peníze. A rozkradené Ukradině, dává peníze Západ. Stacilonprivrit kohoutek a nácci by stáli do latě. Nikdy se to nestalo…

    Pro USA je to geopolitická hra. Jedna z mnoha, kde podporují obskurní zločinné režimy, agresivní zločinné ideologie a destabilizují přes ně tyto země i země sousední.
    Pro Rusko je to problém zásadní. Kdy u jeho hranic vyrůstá země, s velkým počtem lidí a zároveň je zaváděna fanatická, nepřátelská ideologie. Jejíž nositelé okamžitě budou bojovat na povel. (Jako islamisté) Takové Antirusko. S US vyzbrojováním armády a s US základnami. Dokonce Zelenský deklaroval touhu vlastnit jaderné zbraně. Každý rok je UA armáda vycvičenějsí, vyzbrojenější, společnost fanatičtější. Toto ohrožení je pro Rusko životní. Proto musí reagovat…

    Ruský postup brzdí západní „pomoc“, ne že ne. I když je na válku připravené.
    Čím více mrtvých a zraněných, tím větší pnutí doma ve společnosti. Je tam potenciál, rozpoutat mezietnické konflikty a USA a tím zkušenosti mají. Dělají to tak vždy, když chtějí destabilizovat cizí země. Učebnicové na Balkáně, ale málokdo ví , že to stejné dělaly i ve Vietnamu, kde národnostním menšinám, slíbily hory doly.

    Pokračování.

    1. ano, bylo by to na víkend u piva, než bychom to probrali.
     Také vidím spoustu paralel a kořenů ležících v historii a společných znaků událostí, zdánlivě nesouvisejících, ovšem provázaných mezi sebou.

     1. Pokračování je výše. Sem se mi to nenalepilo, nevím proč.

      Prostě, ono to není jednoduché.
      „Do švestek“ jak doufali odvedenci na začátku I. světové, to asi neskončí.

      1. Dexxi, moc pěkně sepsané. To už je na samostatný článek. Potěšilo mne, že se svými pohledy nejsem kůl v plotě a že i jiní to vidí stejně.

 18. OT: Jak je to s těmi sankcemi?
  Včera ministerstvo financí USA povolilo platební operace se 7 ruskými bankami – Banka Rossia, V banka, Sberbank, banka Otkrytije, Sovkom banka, VTB banka, Alfa banka. Povolení se týká jen plateb za energetické suroviny(ropa, plyn, uhlí) a platí do 5.prosince 2022.
  Tak mám pár otázek:
  – SWIFT bude pro banky fungovat nebo Rusové donutí Američany používat ten svůj nový platební systém?
  – budou Američani platit za plyn podle rublového schématu?
  – sankce na dovoz plnu, ropy a uhlí pro USA neplatí?
  a může se české ministerstvo financí připojit a udělit stejnou výjimku?

  1. Posledni otazka je doufam myslena retoricky.

   Jinak tohle jenom dokazuje:
   – houbku pruseru demokratickeho zapadu
   – neuveritelnou hypokracii naseho nejlepsiho spojence
   – Putin mel od zacatku pravdu, ze sankce poskodi predevsim nas
   – neuveritelnou tupost evropskych lidru.
   Proc jenom evropskych a ne zapadnich? Protoze to je odpoved na predposledni otazku. Samozrejme se sankce pro USA neplati, pokud by poskozovaly USA. V pripade EU neni zadna skoda moc velka. Tohle neni prvni ani posledni priklad.
   Jinak si myslim, ze by Rusove radi, aby USA pouzily novy patebni system, nebo paltbu v Rublech, ale neudelaji to. Rubl je uz ted moc silny, takze to asi zobchoduji jinak.

  2. Není třeba se divit, že tam amícy hází spátečku, stačí se kouknot na tohle:
   1. Netflix: -70 %
   2. Paypal: -60 %
   3. Facebook: -48 %
   4. NVIDIA: -44 %
   5. Tesla: -43 %
   6. Bitcoin: -38 %
   7. Amazon: -36 %
   8. Apple: -25 %
   9.Microsoft: -23
   10. Google: -24 %
   Americká burza hledá dno, a s ní celá ekonomika, založená na QE (aka šílený printr FEDu)
   Ropa: +71 %

  3. Ale to je jednoduché. Aby mohli Američani čerpat zkapalněný ruský plyn a pak ho za trojnásobné ceny prodávat EU (ta přeprava plynu přes Atlantik je přece náročná (co na tom, že tankery poplují jen 1200 km od Usť- Lugy do Swinoustí )) tak musí existovat výjimka na platební operace za energetické suroviny.

 19. Já nevím, jestli jsou spolu Vladimír a Si takto domluvení a nebo improvizují podle situace, ale hned první dny války jsem v diskuzi psal, že jsme svědky přeformátování světa a, že je jen otázkou času, kdy si Čína vezme ostrov zpátky. A taky jsem psal, že největším poraženým budou nakonec USA, i když to tak zpočátku nebude vypadat. Často se spekuluje, že nejvíce to odskáce Evropa a USA na tom vydělají. Ne! Evropa dostane po hubě v té první fázi. Ale opravdu velké věci se začnou dít, až svět zjistí, že dolary jsou jen natištěné papírky a ty nejlepší mozky světa přestanou vysávat USA a začne stahovat Čína a Rusko.

  1. Předminulý týden FED oznámil, že bude stahovat USD z oběhu, pravidelně každý měsíc. Oznámená částka se mi zdá tak obrovská, že čekám na potvrzení, že se tak skutečně děje a že nešlo jen o PR akci zaměřenou na změnu „nálady“ majitelů velkých balíků dolarů.

  2. Ještě mě tak napadá, že věrní kamarádi Saúdové, můžou velmi rychle zjistit, že Číňan umí být taky kamarád a co víc, nevadí mu veřejné bičování žen.

   1. S temi Sady to bude zajimave. Ted tam Biden byl. A chtel je asi donutit aby kyvli na nakupni alianci pro ruskou ropu. Jako ze Rusko muze ropu prodavat jak chce ale jenom za 30 dolary a vsichni ostatni za normalni trzni cenu.. Takze nevim zda Saudove podlehli vabeni USA.

    1. Pred par tydny jsem uzasle cetl tehhle tenkrat „novy a zdrcujici“ plan a snizeni prijmu Ruska, jak tomu zapadni mozky rikaly.
     Nejdriv jsem si myslel, ze je to jenom dalsi Bidenovo blouzneni, kdyz se opozdi posilujici injekce.
     Nemohl jsem verit svym ocim, ale oni to opravdu mysli vazne…
     Jako ze jeden z nejvetsich producentu bude dodavat za 30-40 dolacu a ostatni za 80-110…

     Ty jelita asi v zivote nebyly ani na nakupu v zelenine, protoze evidentne nevi vubec nic o chovani kupujicich.
     Uz ted se prodava v kryptomenach, precerpava se na mori, Rus a Cinan rozjizdi svuj platebli system…
     No a pak maji Arabase asi za uplny debily, kdyz si mysli, ze jim na to skoci. Museli by mit (mozna maji) nejakou silnou paku, jinak je to nesmysl.
     Superlevna arabska ropa za Regana byla mozna jedine proto, ze pro exportujici Araby k zapadu neexistovala alternativa. To je ale minulost.

     1. to: Sakura
      Ja, stary, skaredy a hloupy jsem to pochopil tak, ze napr. Cesko nakoupi ropu od Rusu za 100, a za to do USA zaplati pokutu 60-70USD protoze nekoupilo ruskou ropu za 30-40USD.
      Money for USA first, aneb amiky budeme zivit, i kdyby jsme na chleba nemeli 😉

      1. Tak tento fígl mne nenapadl. Doufám, že to až sem nedočetl žádný z elfů, aby to hned vyslepičil šéfíkům. Nápad je to skvělý. Urvi et Orvi – dokonalé.

       Jeden přidám – země(Rusko a odběratel) se dohodnou, že oficiální nákupní cena bude těch 30-40 dolarů a půjde přes SWIFT, aby velcí bratři měli dohled
       a) zbytek se doplatí v jiné měně (taková kryptoměna v tajném dodatku) a půjde přes čínský nebo ruský platební systém – tam zatím velký bratr nevidí
       b) zbytek bude pokryt dobrovolným darem , což může být zboží nebo služby, na které jsou uvaleny sankce, případně hromádka rublů či jiné měny než USD
       To by bylo, abychom to hezky česky neočurali.

 20. Omlouvám se Vidlákovi , čtenářům i diskutujícím, ale dostal jsem se k jeho včerejšímu článku až pozdě večer (toulal jsem se po lesích a koupal v Otavě), kdy už nemělo cenu na něj reagovat, učiním tak tedy dnes, však i s dnešním textem trochu souvisí.
  Ve včerejší diskusi se totiž ocitl tento text:

  sohemo napsal:15 června, 2022 (16:52)
  Vážení! Tak mi přijde, že jste zcela odtrženi od reality i zde na tomto webu. Vidím ve svém okolí, že čtyřipětiny národa bezvýhradně věří vládě , ČT a mediím a myslím, že jim budou věřit , i když se vyprázdní obchody a nebude co koupit, co jíst apod. Svede se to na Putina, tak jako jako vždy, tito zmanipulovaní lidé ho budou o to víc nenávidět a budou dál velebit vládu a čekat, co vymyslí a věřit na záchranu. Momentálně většina lidí myslí na dovolenou, na to, co v prázdniny s dětmi atd. Podívejte se na parkoviště k obchodním centrům, na letiště. Kolikrát si říkám, jak je možné, že nikoho nezajímá, kde bere vláda peníze na podporu uprchlíkům, jak je možné, že nikomu nevadí, že řídí tak diletantsky chod země ? Proč lidem nevadí cenzura? A do kdy se lidi nechají vodit za nos, kdy to bouchne? Zřejmě opravdu dokud nebude hlad, dokud bude na ulicích aspoň trochu bezpečno. A nenechte se zmást, že nejsme sledováni- známého už vyslýchala kriminálka, že přeposlal komusi protivládní email. Takže Velký Bratr nás sleduje všechny.

  Mimochodem moc se mi líbí citát, uvedený o pár diskutujících výše:
  Válka je způsob, jak rozbít na kousky anebo vystřelit do stratosféry či potopit do hlubin moře hmotné statky, které by se jinak daly použít k dosažení nadměrného pohodlí mas a v důsledku toho nakonec i k jejich nadměrné inteligenci.“ George Orwell

  Obávám se, že „sohemo“ naprosto přesně popsal naši vnitropolitickou situaci, vnímám ji podobně. To je také důvod, proč už mě vlastně nebaví zdejší diskuse, natož abych do nich snad nějak vážně přispíval. Lidé si nejdřív zvolili vládu pětikolky a teď sice trochu brblají, ale kavárny a pivnice jsou stále plné, nákupní centra praskají ve švech a největší starost je, kam vyrazit na dovolenou….
  Lidé potřebují padnout na držku, jinak se neproberou.

  1. Lidé potřebují padnout na držku, jinak se neproberou.
   To platí.
   Ale většina lidí co s nimi mluvím, není ani zdaleka provládní. Žbrblají, ale připadají mně nějak zaražení, podobní byli občané DDR těch dávných časů.
   Hodně ubylo parkujících aut u velkých super a hyper marketů.
   Ukrajinci jsou již dost nepopulární.
   Předzahrádky jsou plné.

   1. Posim vas, co vam lidi udelali ,tak hroznyho??
    Co vsecko se na lidi svolava ,to nejhorsi..A za kazdou cenu ..
    Nektery jsou snad horsi v ty nenavisti nez vlada , ze lidi si jdou do pivnice ..
    Lid musi padat na drzku.. A ta tragedie, lid nechce padnout na drzku ale musi !!!!
    Ja Hudec ,si to preju.
    Ani neuvedou priklad, ani ,nereknou kterej lid..Taky Orwella na ne.
    Lid je zkratka to nejhorsi v tom jsou zajedno s vladou..!!!
    Obeti stvani akademiku ,jeci a stvou z anonymity a sami neudelaji vubec nic..
    Kde se vzaly ty ctyri petiny. A na zakladu toho uz predpovidaji katastrofy.
    Jen proto, ze lid chce zit a nechce prestat…
    Chteji sprovodit lid ze sveta a s zemskyho povrchu, jako Schwab ..A spol.

    1. dalo by se napsat = téměř filosofická otázka, pawe, to Vaše:
     „Posim vas, co vam lidi udelali ,tak hroznyho??“

     Zkuste na to jít jinak:

     1) nejdřív se zamyslete nad reálným směřováním toho či onoho (v případě Hudce asi šlo o směřování společnosti, čili o politiku a toho všechno, co ji reprezentuje)
     2)
     pokud si to trochu ujasníte, zkuste k tomu směřování společnosti přiřadit konkrétní směry, který reprezentujou politický strany, hnutí, sympatizanti, podporovatelé … atd. (vím já, co ještě?), prostě ti Vaši „lidi“
     3)
     no a pak asi sám zjistíte, že se Vám ti Vaši „lidi“ začnou drobit do různých vrstev, skupin, stran, hnutí … (vím já, v co ještě?) podle toho, jak je začnete přiřazovat k těm směrům
     4)
     no a pak už je krůček k pochopení axiomu, že směřování společnosti BEZ těch Vašich „lidí“ prostě nefunguje, že jedeno bez druhýho prostě nejde

     Závěr)
     a protože Hudec zřejmě se směřováním toho či onoho nesouhlasí, tak psal, že bez „padnutí na držku“ si nedovede představit, že by ti Vaši „lidi“ od svých sympatií, podporování, voleb … (vím já, co ještě?) DOBROVOLNĚ ustoupili. Je zřejmě zastáncem názoru (jako třeba i já), že jedině osobní prožitky a zkušenosti dokážou lidem, jak se říká, otevřít oči, prostě, že lidi prozřej.

     Poznámka:
     a ještě si, prosím, všimněte, že nepolemizuju o tom, jestli je názor Hudce správnej či špatnej

     P.S.
     No, a že ti Vaši „lidi“ chtěj mít svý zážitky a dovolený je sice hezký a asi i logický, ale ve smyslu Hudcových „padnutí na držku“ naprosto nepodstatný.

     … (i když vlastně podstatný, ale ti „lidi“ maj prostě smůlu … jako vždycky!).

    2. pawe, vy jste napsal:
     „Lid musi padat na drzku.. A ta tragedie, lid nechce padnout na drzku ale musi !!!!
     Ja Hudec ,si to preju.“
     Což je nekorektní diskusní faul. O mých přáních nevíte vůbec nic, nemáte způsob jak se o nich něco dozvědět, protože já (ani nikdo jiný) tady o nich nic nepsal.
     Pokud se mnou chcete polemizovat, pak to může být třeba nad větou:
     „Lidé potřebují padnout na držku, jinak se neproberou.“
     Vy si možná myslíte, že se lidé proberou i na základě jiných stimulů, ale realita vás zatím usvědčuje z omylu – většina se neprobírá. Neprobírá je invaze Ukrajinců do naší země, neprobírá je inflace, neprobírají je ceny energií (jejich opravdu dramatické zvýšení teprve přijde), neprobírá je ani nový tlak EU na to, že jaderná energie je fuj.
     Že si lidé v naší zemi pětikolku zvolili je nepopiratelný fakt (pokud se udály nějaké volební podvody, pak byly zatím jen malého rozsahu). Lidi ostatně neprobírají ani chystané volební změny ve prospěch korespondenční a elektronické volby.

     Spíš to na mě působí dojmem, že jste vyděšený, ale třeba se mýlím, do hlavy vám nevidím. Co by vás vyděsilo zcela spolehlivě, by bylo poznání mých skutečných přání, o nichž trochu blábolíte. To byste se teprve dozvěděl věci…. 😀

     1. Ad „si zvolili“:
      Volební účast 2021 byla 65,4%
      Z toho 43,4% zvolilo pětikolku a 56,6% zvolilo někoho jiného.
      Pětikolku tedy zvolilo pouhých 27,95% oprávněných voličů.

      34,6% voličů už k volbám vůbec nechodí, protože rezignovali. O jejich preferencích není nic známo, protože se jich nikdo neptá.
      Stejně tak se nikdo neptá těch, již volili někoho jiného.
      Jako novinář zajisté velmi dobře víte, že to, o čem se nepíše a nemluví, resp. se tomu neposkytne žádný prostor k vyjádření, „neexistuje“. Tímto způsobem se líbodémo vypořádává s každým problémem, který by je mohl jakkoli ohrozit.

      Nebo snad obrážíte Plzeň a dotazujete se zcela neznámých lidí na to, koho a proč volili nebo proč k volbám nechodí?

      Takže o tom, co si „ti dole“ o čem myslí, nevíte nic nebo skoro nic.
      I sem ostatně chodí lidé převážně dobře až velmi dobře ekonomicky zabezpečení, od nichž se o hnutích mysli „těch dole“ dozvíte málo nebo nic.
      NEVÍME, jestli někde nekutají nějaké budoucí „žluté vesty“ . Macron se také nezajímal o hnutí myslí „těch dole“; a pak byl náramně čekvápnutej, když se mu vyrojili ve statisícových demonstracích…

  2. Když se pozorně podíváte, tak drobné změny existují.
   V naší ulici se v pracovní dny po 19 hodině už léta nedalo najít jediné volné místo pro zaparkování, poslední měsíc je stále 5-10 stání ze 120 stále volných. => Lidi se zbavili druhého rodinného auta ?
   V místních obchodech( Penny, Kaufland, Lidl, Billa) se objevuje větší objem zboží ve slevě vzhledem ke konci expirační doby, zmenšuje se prodejní plocha, v nabídce ovoce a zeleniny nestíhají odklízet nahnilé a povadlé kusy. => Pracovníci nejsou schopni odhadnout poptávku nebo toho na skladech mají tolik(nasmlouvané dodávky), že to hrnou do prodejen aniž je objednáno?
   Zálohy za elektřinu a plyn se zvedly leckde na dvojnásobek, lidi žbrblají a začínají přemýšlet, co si budou muset odpustit. A moc se tím nechtějí chlubit, zvlášť ti středostavovští bydlící v satelitech – plyn a elektřina za dvojnásobek, náklady na dojíždění do práce dvojnásobek, náklady na potraviny o polovinu vyšší, k tomu konec fixace u hypotéky.

   Lidi fungují stále stejně, většina je někde ve středu názorového spektra, moc se nevyhraňuje, nevystrkuje hlavu, ale ráda se nechá strhnou vůdcem či vůdčí skupinou.

  3. „Lidé potřebují padnout na držku, jinak se neproberou“

   Podle mého se k tomu nyní již nezadržitelně schyluje.
   Časové rozmezí, ve kterém bylo možné zatáhnout za záchrannou brzdu a změnit trajektorii a odvrátit průser, je pryč, řítíme držkou na beton.

   1. Na ukrajinských hranicích vzniknou sila, řekl Biden. Mají zabránit potravinové krizi

    https://www.forum24.cz/na-ukrajinskych-hranicich-vzniknou-sila-rekl-biden-maji-zabranit-potravinove-krizi/

    Není to ubohé?

    Žně jsou za dveřmi.

    Kde jsou produkční oblasti?

    Sila mají být co nejblíže polí, protože o žních není čas převážet obilí k hranicím.

    Cestu kvůli obilí odminovat nemůžeme, Rusové by obsadili Oděsu, tvrdí Ukrajinci.

    Co dodat?

    1. Na ukrajinských hranicích vznikne kulové. I když se to nezdá, postavit silo (a nebo alespoň podlahový sklad) není zase tak jednoduché a dvojnásobně to není jednoduché, když potřebujete skladovat trochu déle než tři měsíce.
     Celý svět je nastaven na just in time a teď si hoši myslí, že to během pár měsíců přeformátují. Nic takového nebude. Náš koncern se o nic podobného ani nemíní pokoušet.

     1. Není silo jako silo.
      Biden sice mluví o silech na obilí, ale myslí zřejmě sila na rakety.

      Raketová sila mají spoustu výhod:
      Rakety se v silech dlouho nekazí.
      Nemusí se plynovat proti broukům.
      Naplní a vyplní se jen jednou.
      Na export rakety není potřeba lodí ani vlaků.
      atd., atd.

  1. Chorvatsko… jedu tam pro koncern obhlížet nějaká sila ke koupi. Doufal jsem, že Andrejko bude kupovat kus přístavu, abych se smočil v moři, ale ne, jedu k Sávě, kde je místní úrodná oblast. Je to jen na otočku… dnes tam, zítra na místě, v sobotu zpátky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *