26 května, 2024

Pár smíšených dojmů

Nakonec jsem problém s připojením v Chorvatsku vyřešil a nemohl jsem odolat, abych se s vámi nepodělil o pár bezprostředních dojmů. Bude to trochu narychlo a napřeskáčku. Začnu nejprve osobně a pak přejdu na geopolitiku:

V dovolenkovém Chorvatsku, kde vždycky obírali turisty na kost a kde všechno bylo zpoplatněné na doraz toho, co lidi snesou, je benzín levnější než u nás. A to docela citelně. Kolega, se kterým jsem cestoval, vlastně litoval, že si natankoval plnou nádrž dopředu. Ceny v restauracích jsou nižší než u nás. Ceny v tamním Lídlu jsou levnější než u nás. Všechno je tu levnější než u nás. Ba dokonce i nemovitosti jsou tu levnější. Chce se mi zavolat našim šéfům, že budu dělat investičního technika tady. Že prodám barák, zakoupím se v Pule a přejdu z prasátek na rybaření. Je to možná jen bezprostřední dojem, ale předběžně jsem si spočítal, že kdybych to udělal, tak bych tu mohl i s rodinou tři roky žít, aniž bych musel sáhnout na práci.

Pustil jsem si na hotelu televizi a pokud jsem alespoň trochu pochopil tu jejich hatmatilku (je to jako čeština, které není rozumět), tak řešili, že Ukrajina by měla vstoupit znovu do jednání s Ruskem. Ano, i tady jsou všichni na té správné straně, ale nedělají z toho boj dobra se zlem. Jo, málo platné, o válce tady něco vědí a jejich relativně čerstvé zkušenosti říkají něco o tom, že jak se začne střílet, tak už nikdo není v právu, ale všichni jsou v průseru. Alespoň takhle to okomentovala moje kolegyně překladatelka, když poslouchala zprávy a rozuměla jim o něco víc než já.

Když už jsme u té války… Dexx už včera upozornil v diskusi na nápadnou změnu v ukrajinské rétorice. I ten nejpravdomluvnější Arestovič začal mluvit o tom, že se Ukrajina poněkud zmenší, ale bude to nová mnohem lepší Ukrajina… Asi jim naši ojrolídři řekli na návštěvě spoustu nepříjemných věcí. Ne, nemyslím si, že by se něco ze dne na den změnilo… teď se teprve ukáže, kdo má opravdu Ukrajinu pod palcem, ale zdá se, že všem začíná docházet to, co jsme tady diskutovali do začátku.

Posuďte sami, co řekl velký taktik Sun´c:

Nepřítele lstí přesvědčit, aby poskytl útočníkovi ospravedlnění  k válce před vlastním národem. To je splněno úplně dokonale, nejpozději ukrajinským ostřelováním Doněcku či ruského příhraničí.

Slabšího nepřítele lstí přesvědčit, že je silnější a válku vyhraje. To máme také splněno, zařízeno pomocí útoku patnácti tisíc mužů na tříapůlmilionový Kyjev. Se ztrátami se počítá…

Nepřítele lstí vylákat na předem připravené bojiště, a tam ho zničit, ještě před obsazením jeho území. Je nutné k tomu něco dodávat? Přesně tohle se teď děje. Bojiště je daleko od ruských hranic, ruské škody na infrastruktuře jsou nepatrné a Ukrajina ani nemůže z tohoto bojiště vycouvat. Navíc se primárně rozbíjí území, které se rozbíjelo už osm let a dávno je to taková kill zone.

Nepřítele v předem připravené bitvě zničit tak, aby jeho vojska utrpěla takovou ránu, ze které se už nevzpamatují, a a přestanou klást odpor při obsazování svého území. To se teď bude dít.

Zároveň se podívejte, co zase dělají ceny plynu. A to Gazprom jen řekl, že nefunguje jedna ze čtyř turbín a to kvůli sankcím, které neumožňují ji opravit. Cena jde nahoru, dodávka jde dolů, zisk pro Rusko je minimálně stejný, možná i větší. Evropa si nenaplní zásobníky a může si za to sama, bo sankce. A Rus klidně utlumí ten plyn ještě víc.

Já si ale myslím, že je to takové ruské diplomatické varování Evropě, aby se v Kyjevě moc nerozšoupla se sliby a dary. Putin prostě ukazuje, že ekonomickou válku už vyhrál, protože on plyn má a my ho nemáme. Peníze prostě nejsou všechno a Rusové už vědí, že bez plynu si Evropa neporadí a tak si se Scholzem a Macronem mohou dělat, co chtějí. A stejně jako si pomocí Kalibrů řídí přísun západní techniky ke zničení, stejně tak si řídí naprosto zničující cenu plynu a zařizují, aby Evropa zatnula sekeru do svých futer ještě mnohem hlouběji. Zbytek si tady už uděláme sami. Nebude u toho asistovat jediný ruský voják.

Je to ode mě trochu předčasné, ale začíná to vypadat, že na Ukrajině je hotovo. Rusko prostě vyhrálo a pokud má z Ukrajiny zůstat alespoň malý kousek, tak bude nutné teď Putina řádně a bohatě nakrmit jejím územím, aby dostal víc než vlastně chtěl. Pokud se nějaký ukrajinský loutkovodič bude stavět na zadní, dopadne to s Ukrajinou ještě hůř. Každý další den budou podmínky tvrdší a následky horší. Když si teď představím, že na začátku chtěl Putin jen uznání anexe Krymu a autonomii pro ty maličké vzbouřenecké republiky…

Kdysi jsem v jakémsi filmu slyšel dialog ruského mafiána, který hlavnímu hrdinovi unesl ženu a poslal mu její prst. Hlavní hrdina samozřejmě přislíbí zaplatit výkupné a strašně si stěžuje, co jí to udělal. Mafián v klidu říká, že jeho žena má ještě devět prstů, to není tak málo a měli by být rádi, že to takhle dopadlo. Podobně to je i s Ukrajinou. Putin teď vlastně říká světu, že Ukrajina zničená „jen“ ze tří procent ještě nic není, protože 97 procent je v pořádku a měli by být rádi, že to není víc.

Podle mě budeme v blízké budoucnosti svědky postupné změny západní rétoriky, ale na decimaci Ukrajinců se zatím ještě nic nezmění. Rusové si ty kotle dodělají a pak si vezmou zbytek ukrajinského pobřeží. Ne, Oděsu dobývat nebudou, protože ta má pro ně příliš vysokou hodnotu. Tu prostě dostanou, až při jednáních. Nevylučuju ale, že se na Ukrajině právě teď dostanou k moci ti skuteční Banderovci. Vlastně by nám nejbližší budoucnost měla ukázat, jak to na té Ukrajině mocensky doopravdy funguje.

Svět se fakt mění před očima. Už to není Evropa, která různými arbitrážemi tlačí na Rusko. Teď je to Rusko, které tlačí surovinami na Evropu a ta s tím nemůže nic udělat. Prohráli jsme se všemi důsledky. Ano, když jsme psali dopis Putinovi, tak jsme přesně tady tomuto chtěli zabránit.

164 thoughts on “Pár smíšených dojmů

   1. Myslíte něco á la následující vtip?

    Do vesmíru je vypuštěna posádka skládající se z kosmonauta a opice. Instrukce pro let jsou zapečetěny v obálce a smí být otevřeny až teprve po startu. Kosmonaut obálku roztrhne a čte: „Opice – ujme se řízení, provede test QR-40, …“ Kosmonaut si v duchu říká: „Ty vo.e, to by mě zajímalo, jaké úkoly čekají na mě, když opice má tak nabitý program. A čte: „Dej opici banán a na nic nesahej.“

    1. Já to znám s policajtem a prasetem s tím, že prase si rozbalí první obálku hned po startu, druhou po 10 minuátch, třetí po dvaceti a policajt má první obálku rozbalit až po půlhodině. Obsahy a pointa je stejná.
     Jo a jinak – přesně tak. Bůh nás chraň před tím, čemu Číňani říkají „zajímavé časy“.

 1. Putinův projev na SPIEF, hlavní projev:
  – Éra unipolárního světa skončila.
  – USA se prohlásily za Boží posly na Zemi.
  – Současné změny v ekonomice a mezinárodní politice jsou tektonické a revoluční. Už to nebude jako dřív.
  – Kolegové na Západě se snaží jít proti běhu dějin, přemýšlejí v pojmech minulého století, zůstávají v iluzích a nechtějí vidět změny.
  – Země „zlaté miliardy“ stále považují všechny ostatní za své kolonie, za lidi druhé kategorie.
  – Všechna ta zaklínadla o „dolaru za 200rublů“ a kolapsu ekonomiky jsou nástrojem informační války.
  – Ekonomický blitzkrieg proti Rusku neměl šanci na úspěch.
  – Ztráty EU v důsledku sankční horečky by mohly přesáhnout 400 miliard dolarů.
  – Putin předpovídá Evropě další prohlubování nerovnosti a následné rozdělení společnosti kvůli chybám v ekonomice: současná situace v ní povede k nárůstu radikalismu a v dlouhodobém horizontu ke změně elit.
  – EU definitivně ztratila politickou suverenitu
  – Všichni slyšíme o takzvané „Putinově inflaci“ – na koho je tento nesmysl zaměřen? Na lidi, kteří neumějí číst a psát
  – Problémy s inflací, potravinami a energií jsou způsobeny chybnou hospodářskou politikou Západu.
  – Ruská speciální operace se stala záchranným lanem pro Západ, který chce všechny problémy svést na Rusko.
  – Západ jako by vysával zboží z nejchudších zemí a nechával jim jen zbytky.
  – Peněžní báze (monetary base) v USA vzrostla za 2 roky o 38 %, v EU o 20 % Role Ameriky se radikálně změnila z vývozce potravin na dovozce.
  – Zhruba řečeno, tisknou peníze a vtahují komoditní toky. Ruská speciální operace se stala pro Západ „záchranným lanem“, svádí všechny problémy na Rusko.
  – A proč měnit zboží na dolary a eura?
  – Ekonomika imaginárních entit je nahrazována ekonomikou reálných aktiv, V příštích letech začne svět převádět vazby ze ztrátových měn na reálné hodnoty.
  – USA mohou krást cizí peníze, kdykoli se jim něco nelíbí, to je objektivní fakt. Rusko nemá s růstem cen energií v Evropě nic společného, ten začal dávno před zvláštní operací.
  – Nedostatek hnojiv by mohl ještě více zvýšit ceny potravin. K poklesu cen v Evropě přispěla neúspěšná energetická politika.
  – Rusko zvýší dodávky potravin do Afriky a na Blízký východ, aby zabránilo hladomoru. Od poloviny roku 2021 do února 2022 vzrostly světové ceny hnojiv o 70 % a nic nenasvědčuje tomu, že by měly klesnout.
  – Putin přirovnal západní politiku k dravému kolonialismu, ale mnohem rafinovanějšímu a sofistikovanějšímu.
  – PRAVIDLA NOVÉHO SVĚTOVÉHO ŘÁDU BUDOU URČOVAT SILNÉ A SUVERÉNNÍ STÁTY
  – Rusko vstupuje do éry suverénní země, využijeme obrovských příležitostí, které nám dává čas, a staneme se silnějšími!
  *** Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version) ***

  1. Výměna proběhne na mostě.
   Assange má být vydán k vrahům z Volstrýtu (175 let tjurmy).

   Pan Vlk zaspekuloval o tom, že by měl Pušilin nabídnout Johnosovi výměnu dvou odsouzených Britů za Assangeho.

   (asociace s Sophiinou volbou)

   1. Tohle jsem uz tady psal nejmin, pred tejdnem. A neni to jediny, co vo demne kopirujou..
    Taky moje vyrazy se u jaly, vsude…Pac sou presny jako svycarsky hodinky a fungujou jako mechanismus Coltova revolveru..

 2. Co vy na to?

  Co signály?

  VIDEO Pôjdeme do odvolávania vlády, potvrdil Fico: Je zodpovedná za to, čo sa tu teraz deje s energiemi

  „Výzva na vládu SR – predstúpte pred národnú radu a povedzte, čo idete robiť. Ak to neurobia, dámy a páni, my nemáme inú možnosť len ísť do odvolávania vlády SR a túto tému si vymôcť v podobe odvolávania celej vlády,“ skonštatoval Fico s tým, že z výraznej časti je vláda zodpovedná za to, čo sa v súčasnosti na Slovensku deje s energiami.

  https://www.topky.sk/cl/10/2332093/VIDEO-Pojdeme-do-odvolavania-vlady–potvrdil-Fico–Je-zodpovedna-za-to–co-sa-tu-teraz-deje-s-energiami

  Fiala Rakušanovi věří, Babiš vládu neshodí
  Dnes 10:20
  Jan Martinek, Oldřich Danda, Právo

  Pád české vlády jako při předsednictví EU v roce 2009 nyní nehrozí.

  Zatímco šéf soc. dem. Jiří Paroubek tehdy za pomoci několika koaličních poslanců Topolánkovu vládu shodil, předseda ANO Andrej Babiš ve čtvrtek jasně řekl, že vyvolávat hlasování o důvěře vládě nebude.

  Neměl by na to ani sílu: 72 poslanců ANO a 20 poslanců SPD je v menšině a žádná revolta ve vládním táboře se nerýsuje.

  Komentář.

  Korupce není.

  U nás nejsou žádné problémy s inflaci, cenami energií?

  Vláda nám všechno srozumitelně vysvětluje?

  Proč pak si podnikatelé zajišťují energie sami?

  Firmy našly recept na drahý plyn. Chtějí si ho dovézt samy a levněji
  ZUZANA HODKOVÁ
  Firmy se kvůli drahým energiím dostávají do provozních ztrát, Pavel Juříček z Brano Group prý našel řešení.
  14:39
  Průmyslu došla trpělivost s cenami plynu. „Vláda nás hodila přes palubu, tak si jako podnikatelé najdeme vlastní řešení. Nezávisle na existujícím trhu. Máme předběžně dohody o dodávkách mimo Evropu,“ říká šéf Brana Pavel Juříček.
  Článek
  České průmyslové firmy se dostaly do pasti drahých energií a jejich výrobky už na světovém trhu ztrácejí konkurenceschopnost.

  1. Misto aby pohodlne….
   Cirkus jeste putuje od mesta k mestu a hlavni predstaveni a Zlatej hreb Programu, je nekonecna zabava s vypelichanou bezzubou ,napul mrtvou selmou, /davno bez potizi zkrocenou jinymi /,zvanou dokonce vlada.
   Publikum je uz davno zklamany.
   Ale sem tam , nekterej optimistickej zoufalec ,ma jeste takovy nadeje aspirace, ambice a takovy snahy. Sou takovy a vsude.
   A ti nesouhlasi a chteji selmu taky krotit trochu jinak, jen trochu , je selma porad pro ne to nejdulezitejsi na svete a nevi ,ani netusi/jen rvou a rvou/ ,co by si bez selmy pocali, chteji se taky za kazdou cenu ,zucastnit predstaveni s selmou..!!
   Vyzyvaji plamenymi vyzvami , aby se selma se nekam dostavila !!!
   To ale zatim neni na programu.
   Pred jine a dalsi krotitele , ktery na selmu taky silne kricej….
   K dalsimu ,zkroceni a ochoceni..
   Selma jest tak ,silne zmatena a nevi co se s ni deje..Krici se na ni ze vsech stran..
   Ma strach ..
   Kdyz ,ale nebude predstaveni ,nedostane nazrat…
   A kdyz hlavni reditele vsech cirkusu ,mezitim mizi v dali pryc /i s kasou/ a zoufale bojuji nekde na uteku s mlhou , v husty nepruhledny kasi , svych mentalnich a jinych potizi..
   Bojuji snazive vo kasu, ale zaroven, nevi vo co de, s cim a proc.
   Na misto, aby si pohodlne nekde duchodovali..

 3. OT: Ten přehled zahraničních bojovníků muselo Rusku předat HR oddělení SVU, takové pěkné tabulky.
  Česko: dorazilo 33, zabito 14, 15 odešlo, zůstali 4.
  https://t.me/rian_ru/167596
  A pak že jen v Česku se všechno vykecá. Ráno spočítali a než dodali na Bankovou, už to kolovalo po netu.

  1. To jako nebudou, králíku62, zinkový rakve zabalený do vlajek, na starý Ruzyni vítající čestý stráže s věnci, letadla CASA a státní pohřby?

 4. Zdá se, že sankce fungují:
  1. Netflix: -70%
  2. Paypal: -60%
  3. Facebook: -48%
  4. NVIDIA: -44%
  5. Тesla: -43%
  6. Bitcoin: -38%
  7. Аmazon: -36%
  8. Apple: -25%
  9. Microsoft: -23
  10. Google: -24%

  1. Nekteri krici ,ze Rus bojuje proti NATO ,ale to je taky ve sparech, Schwaboglobalistu..
   Uz jsem psal, ze jeho akce na U.prisla nevhod, uprostred utoku vlad , NATO a dalsich organizaci a uradu predevsim na vlastni populace..
   Ted kdo se podiva smerem k Rusku, tak je nepritel ,ale jak z toho ven , kdyz medved vyrost do velikosti Golema a patla si bojuvky ,nekde vetsinou na poli s ukrama …
   Ale predevsim diky zase zapadu a Mediim..
   Zase tady hraje hlavni roli nepsany zakon Setrvacnosti..
   Poridi vylidnovaci globalisti ,nejprve bezohlednym a krutym zpusobem potlaceni a ztratu populace ve prospech sireni Ruskych populaci vsude.?
   A daleko vice tech cinskych , indickych atd.. Ted s pomoci rostoucich a rychle mnozicich se nedostatku.
   Kdy zatim neni videt konce. A jiz vzbuzuje hruzu dnesni panicke hospodarstvi !!#%^&**8^%$$.Tedy vode zdi ke zdi.Mozna horsi.
   Kdyz rus jim, jeste nestacil nic vazneho udelat a zase necekali a vyhlasili celosvetovou valku sami na sebe..!!!
   Nemusim pripominat ,ze Medved cumi na to jako krava a ze nechape, a ze neni to tim,
   ze by byl zrovna zabednenej..
   Jak zapad vynaleza a nepricetne soutezi , co kdo udela jeste horsi . A komu nejdriv…
   Kdo zasadi horsi smrtelejsi uder, na vsechny oblasti zapadu..
   Ta nepricetna snaha to posvatne nadseni ,clovek nekdy videl a pamatuje u komunistu.
   Ktery pak aspon zacali budovat, co mame dneska .A nic jinyho uz nezbylo..
   Uz jen proto,ze budou mit /ty jiny populace/,aspon ty zakladni veci k zivotu ,zradlo, otop a strechu nad hlavou…Zatimco na zapade budujou turbiny , chci napsat Vetrne Mlyny , na polich ..
   Kdy taktika je zrusit elektrarny a ve jmenu prave deGretovych turbin a nahradit je temi prave turbinami, ktere potom samozrejme selzou , kdyz uz ted selhavaji….
   Nebo z nich zbidacena populace zacne brzy krast taky ty kabely..
   Freeport a 20% energie z Usa je vyrazeno do konce roku. EU nedostane nic.
   Zadny premrsteny naroky na Bydu,Zely , Lejno, Scholts /jitrnice/,Macaron a Draghi nejsou na miste. Navic to jsou posluhove globalismu.
   Vodkopnuty prikre, zvysoka a pekne pansky, jak si zasluhuji, ted zase od ukru. Kdyz.
   Ale, zase se budou snazit..Neni dulezity zvitezit, ale zucastnit se !!!!
   Demokracie musi bejt , kdy definovat demokracii muzeme jako nejakou hodne sado- masochistickou sluzku /vcetne te nasi v 1918-38/ , my uz dnes dobre vime, proc jsme budovali nasi Prvni Republiku a pro koho / , ktera snadno pomuze Hitrleovi a jeho celoevropske Barbarosse , dnes opakovani , zrudne zbohatnuti udesne neschopnych ,vseobecne korupce ,chaosu bank a korporaci ,velmi zranitelnych v honbe za penezi a propagace universalnich hodnot demokratickych nenavisti a niceni , jako stit .
   I Hitrel by se rozpakoval asi pouzivat to co vsechno pouzivali demokrati na malou zemi ,Vietnam..
   Jen z duvodu ,ze aby se stal taky demokratickej. Pres deset let valky a 3.5 milionu mrtvych ,brutalne vyhlazovanych , chemicky ,biologicky a terorem a nekonecne utrpeni pozustalych dodnes.. A demokrati nikdy nemaji dost..

 5. Mno. Mně teď čeká taky dovolená, a říkám si, pokud si někdo vyjede k letovisku se rekreovat, tak kdesi se setkávají turisté z Ukrajiny, Ruska, Jakéhokoliv státu Evropy- jak se asi tito lidi tam k sobě mají když zjistí ten je odtamtud ten odtamtud.
  Furt mi není jasné jak to že lidi u nás demonstrovali ve velkém proti tomu babišovi a včil je klid.
  A ještě jedna otázka. tady někteří zsvěcenější komentátoři psali, že vlastně rusové půjdou až k Gaugazii? To by měla být ta oblast u delty Dunaje u rumunských hranic- bo Podněstří.
  Dobře, a nabízí se pak otázka, pokud je pro ně dobré mít jakoby tu ruskou říši jednolitou, jak potom s kaliningradskou oblastí? Litvu přece násilím obsazovat nebudou. Teďkom snad bylo nějaké vzepření se v Lotyšsku ale Lotyšsko neřeší pozemní koridor ke Kaliningradu.
  Jinak opravdu by jste dokázali žít jinde jo? Tady jde o doktory o sousedy rodinu, trošku bych se obával aby se na nás , obecně na cizáky nedívali skrz prsty starousedlíci.

 6. Hádám, že i Gajdar bude mít útrum, i když praktiky a význam Čuka i Geka se téměř hvězd dotýkaj, žejo Homere?

  1. … mám totiž obavy, aby mladý Ukrajinci se tak nedozvěděli nic o novičoku. Aby z neznalosti prostě nesahali na každou kliku, která jim příde pod ruku. To by asi nebylo dobrý, co říkáte?

   1. Mlady ukrajinci vod 18 do 60 a devcata taky ,se ted dozvedeli , ze ted expres pobezi z Polska bojovat na Ukrajinu , coz sem navrhoval uz predtim..Neni vylouceny,ze se dalsi zeme pripoji.

 7. Kopiruju z AK:
  Stalo se, Alexandře Sergejeviči.
  Přišlo to, Nikolaji Vasiljeviči.
  Už je to tady, Fjodore Michajloviči.
  Ze školních osnov na Ukrajině budou vyřazena všechna díla ruských a sovětských autorů.
  Rozhodnutí přijala pracovní skupina při ukrajinském ministerstvu školství.
  Úkolem je aktualizovat obsah učiva o zahraniční literatuře.
  Ano, zahraniční.
  Děje se tak v zemi, kde nejméně polovina obyvatel stále mluví rusky. Kde se nejméně třetina obyvatel považuje za Rusy. Kde se tři čtvrtiny obyvatelstva učily v sovětských školách ruskou, nikoliv cizí literaturu jako svou vlastní. Byli jím vychováváni a vzděláváni.
  Konkrétně jsou z učebních osnov vyřazena všechna díla Puškina, Lermontova a Dostojevského.
  U nich je to jasné, všichni tři jsou imperialisté: Puškin vykreslil Mazepu jako Jidáše; Lermontov válčil, a to dokonale; Dostojevskij je mimo mísu – jeho deníky jsou horší než Prochanovovy úvodníky.
  Staženi byli také Lev Tolstoj, Turgeněv a Někrasov. Ruská šlechta, u nich je vše jasné, zvláště když Tolstoj také bojoval – nejprve na Kavkaze a pak o Krym proti britským a francouzským partnerům Ukrajiny a jejich dodavatelům zbraní.
  Všechna díla Michaila Afanasjeviče Bulgakova byla stažena. A všechna díla Vladimira Galaktionoviče Korolenka. A Čechovovy povídky. Ze seznamu doplňkové literatury bylo vyřazeno Dvanáct židlí Ilji Ilfa a Jevgenije Petrova.
  A pak nás zasáhne specifická disonance.
  Faktem je, že Bulgakov se narodil na Ukrajině! V Kyjevě! Korolenko se narodil na Ukrajině! V Žitomiru! Jevgenij Petrov se narodil v Oděse! Jeho matkou byla Jevgenija Bačeja, poltavská šlechtična. Ilja Ilf se také narodil v Oděse. A konečně, Čechov se narodil v Taganrogu, který Ukrajinci pevně považují za ukrajinský.
  Předejte tuto zprávu Josephu Brodskému. Napíše druhou část ódy na odtržení Ukrajiny.
  Román Alexandra Běljajeva Člověk obojživelník byl odvolán.
  Veškerá próza a poezie věnovaná Velké vlastenecké válce byla podrobena nejbrutálnějšímu útoku: na Ukrajině není nacismus, ale při čtení literatury o vítězstvích Rudé armády se ďáblové zalykají vzteky.
  Odstranili by Konstantina Simonova (což se také stalo); odstranili dokonce i Okudžavu, přestože byl na konci svého života naprostým liberálem, který vítal rozpad SSSR a fandil Basajevovi.
  Odstranili Kuzněcovův Babí Jar, Jitra jsou zde tichá Borise Vasiljeva a Alpskou baladu Vasila Bykova.
  Ale nenechte se tím překvapit.
  Celá sekce „Byliny“ byla odstraněna! Včetně knihy „Ilja Muromec a slavík loupežník“. Protože vysvětlit dětem, že se nejedná o ruské byliny, ale o „ruské“, tedy ukrajinské, a že Murom, z něhož pochází Ilja Muromec, není ruský Murom, ale místní, který byl poblíž Kyjeva, zabere hodně času.
  Děti – ty mohou věřit jakémukoli nesmyslu, ale s tímhle se i dětem žije špatně. Takže je snazší všechny ty bylinky vyhodit a zapomenout na ně jako na zlý sen.
  Čím nahradíte zabavené? Poslechněte si tohle.
  Místo Puškina se sedmá třída bude učit o Heinem a Mickiewiczovi. Protože jeden je Němec. A druhý je Polák. A to jsou evropské národy.
  Místo knihy „Bílý Bim černé ucho“ od Gavrila Trojepolského budou děti číst „Harry Potter a tajemná komnata“.
  Na chvíli se zastavme a řekněme si, co je zřejmé.
  Ruská literatura je jednou ze čtyř velkých moderních literatur. Vedle francouzské, angloamerické a německé literatury.
  Osvícené lidstvo už nemůže existovat bez Anny Kareniny a Bratrů Karamazových. Bez Čechovových her a Bulgakovových románů.
  Ale i Mistr a Markétka byl na Ukrajině nahrazen románem Alberta Camuse Mor.
  Nejkomičtější je, že byl odstraněn Revizor od Nikolaje Vasiljeviče Gogola.
  Za prvé, jde o Rusko.
  Za druhé, Chlestakov je příliš podobný Zelenskému.
  Chlestakov je však neškodné stvoření.
  Ale my před sebou vidíme jiného Chlestakova, z něhož jako v jiné Gogolově povídce vyvěrá všechno myslitelné i nemyslitelné zlo.
  Odstraňte ji taky, jinak se spálíte.
  Žijte s Mickiewiczem uprostřed morové epidemie.
  Až do svítání.

  1. To už tady bylo. Kyjevští Rusové častokrát utíkali před Moskvou pod ochranu Polska. Za pár let se jim začne protivit polská nadutost a katolicismus. Nakonec celá bývalá Ukrajina skončí v náruči Moskvy. Výjimkou čistě polských oblastí okolo Lvova.

     1. Vsak jich tam bylo taky jak naseto. Co jsem cetl historicke prameny, tak k slechte (at uz tim bylo mysleno cokoliv) prisluselo okolo 10% obyvatelstva.

      1. Jožka: Ano. V některých vojvodstvích dokonce 15 až 20 % obyvatel byli šlechtici. Proto v armádě netvořili jen důstojnický sbor, ale v některých jednotkách hlavně u jízdy tvořili i mužstvo. Nemohl být každý pátý syn každého nižšího šlechtice důstojník.

       1. Skoro vsichni ty polsky slechtici /a vsude v tech krajich na Ukrajine i v Rusku/,pouzivali spravce ,co umeli poddane poradne vydrit z penez a z majetku. Ti spravci zase povolili svejm, zaridit si krcmy.
        Pravoslavny cirkve farar mi vypravel , jak ti pred nim meli vzdycky dohodu,ze nesmi otevrit driv krcmu ,nez skonci kazani a mse..
        Alkoholismu se vsude rozsiroval a ty z toho vseho vozebraceny chteli najit utechu aspon v kostele..
        Do kostelu v tech oblastech spravci vybirali vstupne ,coz vzbuzovalo taky nevoli..
        Udesny krize a krachy a inflace , predevsim ve zmitanym Nemecku, mezi valkam zase meli nevyhodu ,ze vzbuzovaly nechut proti vladam , ale nejblize byli obchody a ksefty ,vlastnene temi , co nebyli povazovani za Germany /8 tisic zniceno v 38 , vlada nacistu od 33/a kdyz stale zdrazovali ,byli jeste,nejbliz a po ruce.
        Kdyz vlady zodpovedne za vse, byly daleko..
        A prave ty vlady to svadeli na jine a duverivi germani polaci,ukrajinci i z casti rusove se nechali casto zblbnout..
        Dale to byli vystudovani advokati, soudci , novinari, bohaci , tiskovi magnati ,politici i lekari ,kteri sem tam prispeli ,kdyz chudej a pracujici, na studie pro sve deti nemel..

    1. Polsko je v jistém smyslu malá obdoba Ruska. Také neví úplně přesně, kde má vlastně hranice.
     Chvále pánubohu za naše hory kol kolem, jen ta Morava na jihu je nějak pootevřená.

     1. V pripade Polska ,vzdycky kdyz se osvobodi ,ovladne je silenstvi bez hranic..
      Rusko ma hranice a vi vemi dobre kde jsou.
      Rozdil je v tom , ze se sousedni zeme nabizeji do spojenectvi..Aby se spasili a nespasil je a nespasl je zapad..
      Ty hory nas vzdycky zachranili, jen co je pravda a porad zachranuji..
      Ale Morava je ztracena bez zachrany ,nemaji kolem nejaky kopce, predevsim , aby to s nima neslo s kopce..

  2. Na druhé straně fronty se připravuje výuka podle ruských osnov. Ruština byla označena za státní jazyk, ukrajinština dostala postavení druhého jazyka, tak jako ostatní jazyky menšin v RF. Ve velkých školách budou jak třídy, kde se bude učit v ruštině, tak třídy, kde vyučovacím jazykem bude ukrajinština. Jak to bude ve školách, kde je jen 1 třída v ročníku nevím.
   Vysoké školství se vrací k sovětskému modelu pětiletého vzdělání(žádní bakaláři a magistři) a tvrdého programu s minimem volitelných předmětů.

   1. Vsadím se, že spousta žáků, kteří se cítí být Ukrajinci, dá přednost ruštině. Protože ruština sloužila v SSSR jakou lingua franca a slouží dodnes.
    Rusky se domluví Kazach s Čukčem, někomu se to nemusí líbit, ale prostě to tak je.
    Stejně jako mně se nelíbí vlezlá angličtina, ale moji potomci se bez ní neobejdou.

  3. No, malověrní, a pak že Ukrajina nevítězí!
   Na kulturní frontě přece už tímhle zvítězila na celé čáře.

   No a co se týče topení – má na zimu také vystaráno – pokud nebude německý plyn z Ruska ani molekuly svobody,
   budou v zimě v elektrárných topit ruskejma klasikama!
   (Akorát bude třeba na komíny nainstalovat filtry proti ideologickému znečištění ovzduší.)

    1. Tak ona je jen otazka casu, nez se prijde na to, ze autorem vsech tech veci je jisty Myhajlo Raketyc a Ciolkovsky mu to proste jen ukradl. Co taky chcete po Rusovi, ze?

    2. To: Janka
     Nejste vubec, ale vubec originalni …. 😉
     Telegram:
     Ulice v Kyjevě pojmenovaná po prvním člověku ve vesmíru Juriji Gagarinovi bude přejmenována po prvním člověku na Měsíci Neilu Armstrongovi.

     1. To je vpořádku, Neil Armstrong měl více než sedm tisíc let před naším letopočtem ukrajinské předky, z nichž pochází jeho rod.
      No a z toho logicky vyplývá, že Měsíc právem náleží Ukrajině: Protože na něj vstoupila noha člověka s ukrajinskými předky – dědice odkazu praukrajinců, kteří mimo jiné učili Egapťany stavět pyramidy.. Nevím, čemu se divíte.

    3. Ciolkovskij je rasově přijatelný, neboť jeho otec byl Němec usedlý v Polsku a matka poloviční volžská Tatarka – takže to by vlastně v podstatě Ukrajinec 😀

   1. A zruší se i prvky v ní: Kurčatvium už je Ruthenfordium dávno, tak Dubnium můžeme přejmenovat na Bruselium 😀

  4. Daniila Charmse vy mohlo zachránit, že patřil k zapadnikům. A umřel v sovětském blázinci hlady.
   🤔
   “ Drahá Tamaro Alexandrovno ! Miluji vás!
   Chtél jsem se vám dokonce včera vyznat, ale řekla jste mi, že mám pokaždé na čele nějakou vyrážku, a tak mi to bylo trapné.
   Ale pak, když jste jedla tu ředkev, řekl jsem si :” No dobrá. Čelo mám všelijaké. Ale vždyť Tamarka také není žádná hohyně. “
   Danill Charms

  5. Je to pravda, nebo básnická licence?

   Pokud to je pravda, tak vykynožení všech vzpomínek na Rusy sebere těm stepním slovanům tak 70 procent kultury a minulosti. Rosenbergův Generalplan Ost byl proti tomuhle celkem skromný.

   1. Ano, bohužel.
    Ukrajincům už nestačí, že jsou nejstarší národ světa( mají 10 000 let dlouhou historii – pod tím dílkem jsou podepsaní vysokoškolští profesoři) a zároveň nejlepší. Ukrajincům už nestačí, že spoluobčanům zakazují mluvit rodnou řečí, že knihy v ruštině stáhly z prodeje. Nově se ruština nebude učit ve škole ani jako cizí jazyk a představitelé ruské kultury a jejich díla budou vymazána z osnov. A s nimi se svezla i řada ukrajinských autorů, kteří někdy něco napsali v ruštině.
    K tomu se ještě rozeběhla velká přejmenovávací akce – náměstí, ulice i uličky nesmí mít názvy, které by se jakkoliv dali spojit s Ruskem, ruštinou či Rusy.

    1. No, vždyť jejich národní bard, Taras Ševčenko , vystudoval z milosti cara Petrohradskou uměleckou akademii.
     Žil v Rusku, z návštěvy rodné vsi se vrátil “ rozčarován” , o pobytu na Ukrajině uvažoval jen ryze teoreticky.
     Mezi těma hnusnejma Rusákyma bylo líp.
     ( Co mi to připomíná? 🤔)

  1. To byla odpověď na žádost anonyma, ať dodáme zdroj. Naštěstí pátrač po zdrojích zmizel.
   Zakladateli zdar! (a anonymům zmar). 🙂

  1. „Policie zasahovala v kanceláři bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka. Policie v souvislosti s jeho jménem řeší kauzu možného zločinného spolčení.

   Spolu s ním je v kauze obviněno dalších deset lidí,
   včetně lobbisty a zlínského podnikatele Michala Redla, (…)

   Před lety byl Michal Redl spojován i s uprchlým a dnes vězněným zločincem Radovanem Krejčířem.

   Konkrétně měl hrát roli v tunelování České spořitelny.
   Trestní stíhání proti Michalu Redlovi však bylo zastaveno.

   Podle informací serveru Seznam Zprávy se tak stalo proto, že byl označen za neschopného vnímat své jednání a tudíž je z hlediska práva nezpůsobilý, právně nezodpovědný za své konání.“
   ———————————————-
   Navrhuji:
   – požádat zkušené bojovníky praporu Azov o osvobození Radovana Krejčíře z afrického vězení (pár desítek vrtulníků jim ještě zbylo).

   – Krejčířovi udělit ještě ve vrtulníku amnestii a zvolit jej do čela české vlády aklamací (volby jsou drahé a zbytečné… Navíc – rád bych viděl toho smělce, který by se odvážil netleskat .Pokud by se přece jen takový pomatenec vyskytl, přimlouval bych se o jeho tajný státní pohřeb a rozptyl na neznámém místě)!

   – Členy současné vlády nechat označit za „neschopné – vnímat své jednání a tudíž z hlediska práva nezpůsobilé a právně nezodpovědné za své chování.“
   (A vzápětí je nechat jmenovat americkým Kongresem do čela Evropské komise.)

   – Aby bylo ovšem rozhodnutí soudu o „neschopnosti české vlády vlády vnímat své jednání“ zcela nezpochybnitelné, bude nutno předem vypsat výběrové řízení na nezávislého soudce, který toto rozhodnutí vydá za nejlevnější úplatek.

   1. Tak tohle je čisté zlato. Vy se překonáváte 😁 „A vzápětí je nechat jmenovat americkým Kongresem do čela Evropské komise.“ 😁

     1. hOlubů, pochopitelně!Ne hlubů.
      Aby v tom někdo nehledal nějakou hlub-okou myšlenku. Prostě mám ojetou klávesnici u své repasované Yogy.

   2. Já se obviňování z cynismu nebojím (miloval jsem Adamírův „cynický“ hlas) a tudíž se nebojím přiznat, že mám z celé té kauzy „Hlubuček“ druhé Vánoce a při jakékoliv zmínce o ní propadám v bujaré veselí.

    Nejvíc mě baví smrt toho Michalika, který byl před pár dny adorován až téměř ke svatořečení, a najednou je o něm ticho po pěšině. Nějak to s ním „náhle“ seklo, z ničeho nic. Nebojím se odhadnout, se škodolibostí sobě vlastní, že se „náhle“ dozvěděl o tom průseru a o hrozící vazbě a vězení. Škoda, že se nestal tím, ministrem současné vlády, to by bylo ještě veselejší.

    Najednou do toho zapadá i odvolání původního policejního prezidenta……

    1. V 1929 skákali bankéři z oken. Teď to s nimi jen sekne, ale to může mít více příčin. Teď dodavatelé elektřiny rozesílali roční vyúčtování a žádali doplatky a stanovili nové zálohy. Mohl to být klidně takový důvod, i lidem s asijsky šikmýma očima se panenky rozšířili na evropské rozměry.

   3. Je zcestny nazyvat to, co je u nas, vladou..
    Asy ,abi ty co, nemyslej, mely fo cem psat ..
    ./Nema to chybu potom , jde to porad dokola a co ses to za vola ,ze je z tebe ,potom taky mrtvola /. Kdyz.
    Jeste neco asi zivyho zustalo..Ale vlada to nebude.
    Ale mnozi /hodne akademiku je mezi nima/,se ji snazi udrzet pri zivote, neustalym kricenim, plytkych kritik ,ze je pro ne stale jeste ,vladou..
    Zdemokratizovani to ani nepripousti.
    Asi si nikdo to nestacil za poslednich 30 let ,taky povsimnout.

   1. V tomto případě mne případná technologie náhlé smrti trochu zaskočila, nejednalo se ani o dopravní nehodu, ani o obvyklý pád z okna či noční pád ze střechy, kam by se vypravil ulovit noční fotografii, ani o otravu kysličníkem uhelnatým z nočního nenadále automaticky nastartovaného hybridu v garáži…

    Přikláním se k názoru, že byl nevinen a jeho smrt byla přirozená. Koho pánbu miluje, toho s křížkem navštěvuje, třeba si ho k sobě Všemohoucí povolal jako poradce pro konečné řešení české otázky.

  1. Nase nejvyssi parlamentarka:

   „Je to kauza komunálního charakteru, v tomto případě bych tu z toho nechtěla činit celostátní kauzu, která to podle mě není…“

   Jak pravil klasik (snad si to pamatuju dobre):

   Nedelejme z toho pripadu pripad.

    1. Receptů jak si „doma uvařit pivo“ máte plný internet; jinak se pořádají kurzy kde vám to za mírný poplatek předvedou … a to v různých pivovarech i VŠ. Adresy nebudu dávat, to je zbytečné …

   1. jestli nějaká strana měla jasno, jak se dělaj výběrka a i malý zakázky, tak určitě Starostové tradičně jezděj na špici pelotonů závodů: „já na bráchu-brácha na mě“
    (čest výjimkám, pokud tedy nějaký vůbec sou).

   2. Vona Praha je něco jako náš komunál v kamenitejch horách. I když ti místní to tady u nás taky pořádně dřou … ále … na to nasrat, dyť je to JENOM komunál.

    Ta blbka má ty hodnoty pěkně pošahaný, konečně jako všechno, co řekne.

    1. Asi nejsou ty signály hořlavé, jsou tedy neviditelné. Nebo už nemá ani sirky, aby je podpálil?
     + Pštros se pískem neživí…. jen občas polkne kameny.

 8. Jen k tomu Chorvatsku. Je treba rozlisovat dovolenkove Chorvatsko a ten zbytek. V Zadaru vam prodaji prismahly platek se zmrzlymi hranolkami za kopu kun, lahvove Ozujsko z marketu za dvojnasobnou cenu. A jestli se ti to nelibi, cau. Pokud ale vyjedete do vnitrozemi, pani vam (pokud ji dojdou) nakraji hranolky jak za starych casu z brambor, na lahvaci si prirazi kunu a kdyz ji nebudete vyslovene nesympaticti, po veceri dostanete dezert na ucet podniku. Vyzkouseno.

  A zrovna Pula je dovolenkove jak vysite, aspon, co pamatuju. Nas to kvuli tomu tahlo vzdycky dolu, az jsme skoncili u albanskych hranic.

  1. Re: jozka

   V Pule jsem se chodíval najíst za směšný peníz do hospody vedle hlavní brány do místní cementárny.
   Cementárna je ve starém přístavu.
   Jinak když jsem tam byl naposledy, vzal jsem sebou svou Jahodu. Ta pravila, že to byla její nejlepší dovolená.
   Vysvětlení je ovšem jednoduché – nic ji to nestálo.
   Obědy v hospodě jsem zaplatil najednou v den odjezdu, když se Jahoda koupala v moři, takže pro ni nula.
   A spali jsme v kamionu. Jedna noc mne vyšla na cca 5 litrů nafty – dobití baterií kvůli lednici a nezávislé klimatizaci.

 9. Ládik větvička:

  Zme ve valce
  15. 06. 2022 11:11:11
  „Zme ve valce“, prohlasil brněnsky Harry z Unie svobody, dočasně nainstalovany Ustavnim sudem do funkce premiera.

  „Zme ve valce“, prohlasila pani, keru Ustavni sud nainstaloval do čela Parlamentu, přestože jeji strana dostava pravidelně 3% hlasu.

  „Zme ve valce“, zaradovala se minystryňa obrany, poslala na cizi frontu zbraně zadarmo a odjela do Ameryky dohodnut dočasny pobyt ameryckych sil, přestože se ju o to nikdo neprosil.

  A tak jedine funkčni zbraně, kere zustaly na našem uzemi, kromě pronajatych letadel, kere se nesmi učastnit boja a transporteru, kere se nesmi odřit, se tajak každoročně sjely k byvalemu atomovemu velitelstvi na kraju Doupovskych hor.

  A byla to, na rozdil od teho, co předvaďa Ustavnim sudem nainstalovana bruselska pětka, aspoň fajna prdel.“

  1. Vyprazdnovani skladu od staryho 30 let a starsiho ,rezavyho zeleza ..
   Nazyvat valkou, na to musi bejt natura.
   Nekdo musi mit pekny zverstva v hlave..
   Malokdo neco takovyho svede..
   Hura do celonarodniho boje , do valky ,plne vyvozu srotovych surovosti a ktera zavre jen docasne, sberny staryho srotu.

 10. Telegram:
  Údaje o úrodě na Ukrajině se neustále mění, a to k horšímu.
  Americká společnost Maxar se domnívá, že Ukrajina může letos kvůli válce přijít o polovinu obvyklé úrody obilí.

  Tyto závěry vycházejí z analýzy satelitních snímků.

  Podle odhadů společnosti Maxar ukrajinští zemědělci letos osázeli o 30 % méně polí než v loňském roce, a proto může být sklizeň kukuřice o 54 % nižší než v loňském roce a sklizeň slunečnice o 40 % nižší.

  „Letošní setí bylo ztíženo mnoha faktory, včetně odchodu zemědělců na obranu země, skutečnosti, že zemědělci nemohli zasít kvůli bojům, a nedostatku osiva,“ píše Maxar.

  1. Ale ukrajinská úroda je z velké většiny vyvážena do severní Afriky a na Blízký a Střední Východ. Takže pro Ukrajince bude stačit i nižší úroda a hlad bude kolem Středozemního moře. Po žních se zřejmě hladovějící zvednou a poplují směr Evropa. Putin sem nemusí poslat jediného vojáka, aby nás ekonomicky a morálně zničil. Buď přijmeme každého uprchlíka a zchudne domácí obyvatelstvo, nebo začneme uprchlíky odmítat, a rázem se nám odmítání vrátí jako pokrytectví a neochota pomoci hladovějícím – prostě nedostatek evropských hodnot. Do toho drahý plyn a elektřina likvidují ekonomiku.
   Situace by se dala zvládnout, ale t by musely evropské vlády a celá EU kompletně změnit přístup ke Green Dealu, energiím a spoustě dalších věcí.

    1. Big Mac index neboli hamburgerový index je srovnání cen sendviče Big Mac společnosti McDonald’s v různých zemích. Vytváří jej časopis The Economist již od roku 1986. Tento ekonomický ukazatel vychází z teorie parity kupní síly, podle níž by identické výrobky měly po přepočtu měnovým kurzem v různých zemích stát stejně. Proto lze srovnáním místních cen Big Macu ukázat cenové hladiny v jednotlivých státech světa. Díky tomu lze zjistit případné nadhodnocení či podhodnocení měnového kurzu. Big Mac byl pro tento účel vybrán proto, že je prodáván celosvětově identickým postupem.

     Big Mac
     Například v červenci 2008 byla česká koruna Big Mac indexem označena za nadhodnocenou[1] což se potvrdilo depreciací koruny v následující měsících. K 19. lednu 2009 již byla podle aktuálního indexu koruna podhodnocena.[2]

     1. Big MAC v roce 2022 má stát v ČR 4,11 doláče,kurs 0,95 euro za dolar,pak podhodnocení -29,11 %. A Ládika pěkně natáhli

    2. nevím, proč označujete Českou republiku jako impérium. To bývalo. Za krále Přemysla druhého, v cizině zvaného Otakar.
     Také za Otce vlasti, římského císaře, českého krále, markraběte moravského, etc.
     Teď už je zde skoro vše rozkradeno, už nejsme impérium, ale kolonie.
     Přesto máme větší inflaci než Rusko.

     A aby to nebylo tak jednoduché, pobaltské státy, které jsou v Eurozóně, mají ještě větší inflaci než naše Česká oblast Ukrajinské republiky a dokonce mají i vyšší inflaci než sankcemi zatížené Rusko.

 11. Tady v Europa Parku stojí žvanec v mekáči 25 €. Z papírku, 5 soust. Hotel 150 za lůžko a noc. A je narváno.

 12. Co dodat?

  16 June 2022
  Today’s free story
  Other item in the news: Ukraine
  Dnešní volný příběh
  Další zpráva: Ukrajina

  „Nyní jsme dorazili do bodu, kterého jsme se obávali, že budeme. Ukrajina klesla na seznamu priorit ve zpravodajských programech. Němci jsou zděšeni tím, že Rusové snižují dodávky plynu. Nejsou na to připraveni, bez ohledu na to, co říkají. …

  …Na Ukrajině se mezitím válka nevyvíjí dobře. Rusko si upevňuje pozice na Donbasu a dodávky těžkých zbraní Ukrajině vyschly. S německými zásobami zbraní nepočítejte. Nyní jsou přislíbeny na červenec, ale prioritou německé politiky bude udržet proudění plynu. Nechystají obětovat svůj průmyslový model pro Donbas. ….

  ….Když jsme slyšeli prezidenta Joea Bidena kritizovat prezidenta Vladimira Zelenského za to, že ho neposlouchal před ruskou invazí, zajímalo nás, zda mají USA v době domácí hospodářské krize výdrž na dlouhou válku…..“

  https://www.eurointelligence.com/

  1. Statistika ukrajinských požadavků a jejich plnění ke 13.6.2022(tj. ještě před schůzkou Ramstein-3)
   Tanky – žádali 500, dostali 270+
   MLRS – 300/50+
   Houfnice 155mm -1000/250+
   https://t.me/ChDambiev/17625
   Jak přiznali sami Ukrajinci 10-15% na frontu nedorazí(zničeno při přepravě, dodáno v nepoužitelném stavu, + já přidávám odkloněno za účelem prodeje) a 35% je zničeno na frontě během prvního měsíce. Frontová linie je dlouhá přes 1000 km, a tak termín pipetové dodávky, který použil Arestovič, docela sedí.
   Na schůzku Ramstein-3 jeli Ukrajinci s požadavky na dodávky tisíců kusů(nemám odkaz), slíbili jim dodání jednotek, sem tam desítek, ale ty desítky s termínem dodání na podzim

   1. Včera v Kyjevě Francie a Británie slíbila ještě dodat něco navíc v jednotkách kusů k tomu, co bylo dohodnuto na schůzce Ramstein-3.

    Celkem bylo Kyjevu slíbeno:
    18 kusů tažených houfnic M777 ráže 155 mm (dílčí sada)
    6 kusů 155mm houfnic „Caesar“ (bateriová sada)
    6 jednotek MLRS (bateriová sada) bez raket dlouhého doletu
    2*4 kusy protilodní střely „Harpoon“

    A také bylo zvlášť zdůrazněno, že nebudou žádné dodávky tanků a letadel. Tady je důvod čistě marketingový. Co se týče letadel, ruské PVO funguje a není v zájmu USA, aby jejich letadla získala reputaci zázračných Bayraktarů.

    Pokud jde o tanky, je jasné, že staré i modernizované tanky sovětského původu byly rozdán a sklady jsou prázdné. Spojené státy a Německo nechtějí dodávat tanky své výroby na Ukrajinu ze stejných marketingových důvodů. Navíc nějak vázne výroba, kvalitní „železo“ potřebuje dost legur a nějakou náhodou jich není nazbyt a ceny vyletěly k oblakům. Pak ještě výbava, tady chybí kdeco.

    Teď se zopakuji – kdosi na ruské straně si nedával pozor na pusu a pustil info, že jejich jaščik má zásoby materiálů, které jsou pod sankcemi nebo mohly by být pod sankcemi, na 5 let při současném objemu výroby.

     1. Re: Manuel

      Téměř nepravda. Zacházet s rajčáky, potažmo s nabíjecím systémem, není problém. Problém je zabezpečení servisu a náhradních dílů.
      A samozřejmě nekompatibilita přenosu dat a informací. přeloženo do češtiny systémy ŘÍZENÍ palby, spojení s velicím modulem (velitelský tank nebo velitelské stanoviště), přenos dat potřebných k přesné střelbě (koordináty, další údaje potřebné k palbě).

      Pokud nerozumíte, je nutné mít nejen vojcly, ale i specialisty na opravy. A tyto specialisty nevycvičíte za týden, ani za měsíc. Zejména, pokud jsou západní tanky postaveny stejně, jako současné automobily (asi ano).
      Ne nadarmo naši arabští soudruzi trvaliu ještě předloni na dodávkách Tater 815 ve specifikaci z 80. let. neboli v čistě mechanické blbuvzdorné verzi končícího socíku.

    1. tak hlavne ma zaujima, ako bude s Green Dealom fungovat vyroba ocele a z coho budu montovat zbrane, ked titan siel z Ruska, neon siel z Ruska apod. A ked sa vyhadzu zo zbrani, tak ak by sa potom pohli napr. Turci, tak Europa nebude sa mat cim ani branit:-(

     1. Titan i neon má obecně dostupné suroviny(Precheza v Přerově vyrábí tuny titanové běloby). Neon může vyrobit každý destilací vzduchu , pokud pracuje ve velkém (neonu je jen 13 miligramů v kilogramu vzduchu) a náklady úzce souvisí s cenou elektřiny . Například ,,Lipský tribut“ české elektřiny blokuje celu řadu technologií a činí je ,,nerentabilními“. Elektricky náročná je i výroba hliníku, ale když se prováděla ve velkém, v Žiaru nad Hronom , tak se do roku 1994 produkovalo 10% světové potřeby gallia – asi 4 tuny ročně (soudobé LED jsou na bázi GaN, GaAs, GaAsP, ale gallium je tam vždycky) a hlavním odběratelem bylo Japonsko. Dnes je utrum. Stačilo fabriku předat konkurenci.

    2. Kdyz ignoruju tu paniku, jekot automatu , a vselijaky ponury zpravy , pocitam a co mi zbejva, ze to rozhodne Stalingrad vo zradlo..
     /A jeho dostatek,na rozdil od vseho jinyho/..Pocitam, ze..
     Trhu, marketingu, dolaru a euro, vlad zvolenych a jinych ,padlamentu , uradu , bohacu a ani letadel a tanku, se nikdo nenazere..
     Nic takovych neni znamo ,od pocatku lidstva..

     1. Kdo by myslel a pocital se zradlem !!??
      Je mi jasny ,ze na neco tak prizemniho , jako je vobycejny zradlo, by Vysokomyslnej ,plnej prechytralych ideji , vzorovej yntelygent k tomu a k napodobeni jinejma , na neco tak nizkyho , Sun Tzu, by ani nemoh pomyslet..Kdyz.
      Jenom malej ceskej clovek na neco takovyho, prizemniho ,muze prijit..

 13. Gratuluji Targusovi, jeho předpověď dalších kroků týmu VVP ohledně plynu vyšla na 100%.
  Až většina odběratelů ruského plynu ze států EU kývne na platby rublíky, tak GAZPROM sníží objem dodávek a Kreml bude pozorovat, jak se státy EU o dodávky spravedlivě dělí.
  I když to snížení objemu má své reálné příčiny:
  – německá turbína v Kanadě
  – rozhodnutí Ukrajiny o vyřazení jedné větve plynovodu, protože kontrolní stanoviště je pod ruskou kontrolou
  – požár plynovodu v Urengoji na největším plynovém poli, spekulace o důvodu – prasklá trubka nebo netěsnící/prasklý svar – včera se objevily zprávy https://t.me/papagaz/10543

   1. Targus by mohl předpovědět:
    – jak dlouho se budou státy EU spravedlivě dělit o dodávané množství plynu
    – kdy dojde ke spuštění Nordstreamu 2

     1. Putin jim dává lekci z vyšší dívčí obchodní :-)…. akorát, že to pocítíme i my.
      Myslím si, že hlavním aktuálním cílem je nenechat doplnit zásobníky na zimu, platby za ruble je taková roztomilá facka do vysmáté dolarové tváře … ještě bude veselo.
      Někde jsem teď četl, že když Rusko po boji (nebo během) vyjednává, tak se to nápadně podobá bezpodmínečné kapitulaci.
      Já nevím, ale já bych řekl, že stažení NATO na pozice r. 1989 zas taková fantasmagorie nebude.
      Pořád si myslí to co na začátku – USA budou vytlačeny do Severní Ameriky, který bude jejich revír … další revíry už jsou asi vyclaimované pro jiné 🙂

      1. Ale být přátelskou stranou se vyplatí. Indie kupuje ruskou naftu ve velkém za ceny se slevou, objemy vzrostly 9x. Indické rafinérie a petrochemické závody jedou na plnou kapacitu a teď rýžují na prodeji mazutu tak moc, že se to už projevilo ve statistikách exportu.

  1. Nebudu predstirat, ze jsem to cekal, ale je pekne, ze progresivisticka Kanada saze dela spinavou praci pro sveho sefa.
   Ani po tom unosu financni reditelky Huaiwei bych nepredpovedel, ze se prave Kanada postara o to, co Americanum Nemci odmitli.

 14. Evropa se stává karikaturou sama sebe. Ukažme si, jak se posunuly některé civilizační pojmy. Liberální demokracie – místo svobod občana vůči státu, právo státu vynucovat privilegia pro vybrané občany. Sociální systém – místo systému zapojování zpět do společnosti, podpora trvalého života mimo společnost. Azyl – místo útočiště prokázaným politickým štvancům bez vlastního zavinění, rozdávání peněz lidem, co svoje vlastní země zničili, hostitele nenávidí a nemají ani doklady. Regulace trhu – místo nezbytných zásahů, prosazování jiného sortimentu zboží. Pomoc rozvojovým zemím – místo vzdělávání vybraných studentů pro budoucnost země, vykrmení desítek negramotných milionů pro její kolaps. Z osvědčených postupů šetřících peníze se staly díry do ekonomiky, podíl států EU na světovém obchodu každoročně klesá. A to od roku 1980 z 30% na dnešních 15%. od roku 1980 klesl podíl afrických států pod Saharou na světové ekonomice z 2,4% na 2%. Oni z našeho zaostávání nic nemají, tratí na něm. Jenže počet obyvatel se tam za stejnou dobu téměř ztrojnásobil a těsně se přiblížil dvojnásobku počtu obyvatel současné EU. K tomu připočtěte severní Afriku, aktuálně s 200 miliony lidí. To je téměř polovina počtu obyvatel EU po Brexitu. Představa, jak jeden pracující obyvatel EU živí, mimo stávajících závazků, i 9 a více obyvatel Afriky, reálně nevypadá.

  1. Jeste bych dodal odstavec svoboda slova. A protoze nic nedokaze popsat zivot lepe nez zivot sam:

   Němce pracující na volné noze v Donbasu, která provozuje kanál Telegram, hrozí v její vlasti pokuta nebo až tři roky vězení za „zasévání pochybností o pravdivosti“ německých médií. Aline Lippová řekla agentuře RIA Novosti, že zveřejňuje svědectví o událostech v Donbasu a rozhovory s obyvateli postiženými ukrajinským ostřelováním.

   Státní zastupitelství v Lüneburgu jí zaslalo zprávu o soudním jednání, která se domnívá, že její příspěvky mohou narušit „duševní klima obyvatelstva Německa“ a způsobit rozkol v německé společnosti. Podle soudu Lipp podkopává důvěru v německy právní systém.

   1. Nic noveho pod sluncem, uz pred 4 lety si nemcouri pocinali stejne pri demostracich v Saske Kamenici :Velmi zajimavy clanek o aktualnich udalostech v Chemnitzi, vyberu z neho jen jeden odstavec. Lidi, chapete co rika ten Nemec ?? Ten vyraz „NASE SYSTEMY PRAVDY“ !!! Nemecko je zase stejna hrozba jako kdysi !! : Michael Kretschmer je saský ministerský předseda za CDU,
    Hned po minulém víkendu uspořádal Kretschmer tiskovou konferenci, na níž mj. řekl, že „mobilizace cizincům nepřátelských sil“ proběhla na Internetu „šířením konspiračních teorií“, kterými se vytvářejí „nálady zaměřené proti státu a jeho institucím“ a že jde o „útok na naše systémy pravdy“ (Wahrheitssysteme), kterému se „rozhodně a plnou silou demokratického státu postaví“. https://kechlibar.net/2018/09/02/neklidna-kamenice-ii/#more-4370

   2. Nemci v Donbasu podkopavaji „dusevni klima obyvatelstva v Nemecku“ a uprchlici s macetama to zase znasilnovanim napravuji..

 15. Otázka k uvažování. Může se poražený stát dostat do vnitřní války frakcí? Historie takových situací zná hodně. Husiti, kde nakonec bojovali umírnění stoupenci vyrovnání s katolickou církví (kompaktáta) proti radikálům, kteří kompromis odmítali a nad potřebu zemského míru pro unavenou zemi stavěli abstraktní dokonalý princip Boží pravdy, která je víc než klid na práci a na jídlo.

  Prusko-francouzská válka 1870-1871 skončila zánikem druhého císařství a nakonec bojovali poražení Francouzi proti sobě. Tzv. versaillští proti komunardům. Neshodli, jestli přijmout nevýhodný mír nebo bojovat dál prohranou válku a neshodli se, jestli socializovat majetek, víc prosazovat ateismus a víc pomáhat chudým nebo zůstat u buržoazního uspořádání.

  Obykle po ztrátě víry následuje šok a potřeba hledat viníky porážky.

  1. Myslím, že to je v podstatě jasné. Ukrajinci se tam začnou mydlit mezi sebou hlava, nehlava. Budou hledání viníci, kdo co řekl, kdo co udělal, kdo co neudělal. Zelí už vyhlíží nějaký ten podvozek letadla směr Západ a vsadím poslední ponožky na to, že to Rusáci pěkně podpoří, zdokumentujou a ukážou Západu, jací jsou ti Ukrové bodří chlapíci. Zlé, nedobře bude na Ukrajině. Západ bude mít svých starostí více než dost, než ,aby ještě vykrmoval nějaké „špinavce“ z Východu a Rus bude fest nasraný, kolik kluků jim ukronácek povraždil. Ne Ukrajina, žádnou budoucnost nemá. Neprohráli si ji, ale teď. Prohráli si ji, když začali věřit Američanovi a vraždit vlastní občany.

   1. Historie se opakuje.
    Němcům také ve 30.letech minulého století nacpali do hlavy, že Němci jsou nadlidi, totéž se dělo na Ukrajině (hrdý ukrajinský národ vznikl už před 10 000 lety), teď se děje v Pobaltí(nemáš správnou národnost = nemáš práva), o náboženství vyvolených nemluvě.

    1. Králík: čím víc to tam šlo ekonomicky do kopru a čím víc lidí emigrovalo za prací, tím víc se hlásala tahle zbytnělá hrdost.

   2. Inu, asi bude muset Západ uznat , že ne vše na Ukrajině bylo tak zalité sluncem, že tam trošku toho nácíčkování bylo, aby si jakože očistil svědomí a mohl zase odebírat ruský plyn a ropu , které se tím vyčistí a Putin se v mediích duševně i tělesně uzdraví. A doufejme, že děda Biden bude vyčerpaný bojem o demokratická křesla, že mu unikne zprovoznění NS2. Aspoň tedy doufám, že by se situace mohla takto vyvíjet.
    Naše fialové čivavy budou poštěkávat nejdéle a nejděsivěji…

     1. Na to byl jednou rozhovor s Putinem – odpověděl tenkrát, že samozřejmě i v RF jsou lidé různého názoru, vč. vč. názorů fašistických. Podstatné ovšem dle něho je, zda tyto názory nacházejí oporu u státní moci – v RF nikoliv, na Ukrajině ano.
      Toť rozdíl – ale podstatný. Lidi nepředěláte i u nás jsou magoři s vytetovanými haknkrojci …

  1. Jedna ruská písnička ku poslechu. 😉
   Možná je docela aktuální…

   Семён Слепаков. „Америка нас не любит“

   https://m.youtube.com/watch?v=0y6xUxaqNa4

   // Slova srozumitelná i neruštinářům.
   Jen, kdyby někdo nevěděl, trochnuť – si každý domyslí, šalava – prodejná pracovnice, štany – kalhoty. A to je vše. //

     1. tak som to dal do deeplu, ale ani ten nie je dokonalý,
      môžu tam byť chyby:
      Amerika nás nemiluje…
      Anglie nás nemá ráda…
      Německo nás nemá rádo…
      Po celá staletí

      Francie nás nemá ráda
      Japonsko nás nemá rádo…
      Zkrátka, nikdo nás nemá rád…
      Ale všichni nás chtějí ošukat!

      A my, my to bez lásky nedokážeme…
      A my, my nechceme být bez lásky…
      Je to nejdůležitější pocit ze všech…
      A my bez lásky nedáme, nedáme, nedáme!

      Ale oni nás chtějí získat jako děvku…
      Chtějí nás opít a ohnout v uličce.
      Chtějí se k nám přikrást, když
      Ve sprše (v duši) se ohneme za Krymem

      Dostat se do všech našich štěrbin.
      A pak – zůstat přáteli
      A dělat to všechno znovu a znovu.
      A ani slovo o lásce!

      A my, my se bez lásky nedohodneme,
      A my, s rukama sevřenýma v pěst, stojíme pevně.
      Všichni, kdo studovali historii, to dobře vědí,
      Že bez lásky nikdy nikomu nedáme!

      Pochopit vás, kluci, je možné
      Je dost těžké nás milovat
      ale než se nám dostaneš pod sukně
      Je tu něco, co byste měli vědět

      Možná vás zklameme…
      Rusko je žena s ptákem!
      Takže je to pro vás lepší
      Před námi si nestahovat kalhoty…

      Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)

 16. Myslím, že tak brzo ten konec nebude. Pokud si pamatuji, tak Putin deklaroval několik cílů akce, mezi nimi byla demilitarizace Ukrajiny. Přitom se mu jako vedlejší efekt podařilo demilitarizovat značnou část Evropy, například ČR. Naše ministryně prý poslala naše staré tanky na Ukrajinu a naoplátku obdržela příslib několika kusů starých tanků z Německa a příslib dalších nových tanků, až je Němci vyrobí (cca za 5 let). Jak je ti Němci vyrobí bez energie, to mi vrtá hlavou. Zbrojní průmysl patří mezi těžký průmysl a to je pořádný žrout energie. Tak uvidíme, jak dlouho budeme demilitarizovaní. Obávám se, že Putin usoudí, že Evropa by mohla být ještě víc demilitarizovaná a bude to protahovat.
  PS.: To, že jeli na Ukrajinu šéfové 4 států najednou, to mi pořádně vrtá hlavou. Napadá mne sice několik možných vysvětlení, ale jsou to pouhé spekulace. Počkám si, až co se z toho vyvrbí.

  1. Je potreba toho Putina radne prokouknout aby bylo jasno. Kdo vam napr.rekne ,ze vybudoval a zalozil predevsim NATO , aby moh si zavalcit, kdy si vzpomene.
   S dusledkama ,ktery kazdej vidi ,samozrejme.
   Pac vi, ze nejaky koncerny si navzajem voci nevyklovou ,konkurenci a kazdej dnes rad ziskuje a tak je vyzbroj celyho NATO uplnej bordel.
   Nic jinyho nez bordel a ten si tedka pro radost VP, stehujou i do U..
   Kazdej se vyzbroji jak chce a pak chteji do valky.
   Je to bida kdyz president Byda v tom neudela ani trochu vynosnyho taky, poradku.
   Aby tak byl taky uhranutej tim Putinem, kterej nema do Rasputina daleko ,to mi muzete verit a si pokazdy ,kdyz s vama cloumaji pochyby este rovnou ,voverit..
   Kdyz kazda armada stoji na kazni ,discipline na uniformach ,na uniformovane jednote a poradku a zase muzete videt jak se takovy svaty usili v trilionech snazeni se zvrhlo, az do uplnyho chaoUsa, az beda. Jak si ty zbrane a strelivo maji na U. aspon roztridit ,aby vedeli co je na co a co neni na tamhle to.
   Kdyz ani vedet , ze je trideni nutny ,vedet nemuzou.
   Srovnej aspon s jednotnou vyzbroji a kazni Zulukafru ,porazejicich brity a nebo aspon Varsavsky Smlouvy../Tu lstive zrusil, aby moh bejt ublizenej a mel duvody/.
   K tomu patri, ze se ted tvari z Kremlu , jako svata Dala a nevedela komu..

  2. Výroba stojí, není titan.
   Nesmíme zapomínat na vládu zisku, který dotlačil firmy na držení minimální skladových zásob, nejlépe žít na JIT dodávkách.
   Rusové se prý zavčas zásobili. Kdosi ze závodu s vojenskou výrobou(jaščik) se na místní úrovni prokecl, že oni mají zásobu materiálů(včetně čipů), které jsou nebo mohl být pod sankcemi, dost a pokud se nezmění objem výroby, tak zásoba stačí na 5 let. Info prolétlo ruským netem jako blesk, ale pak začaly příspěvky na tohle téma mizet. Pokud má jeden závod, mají s největší pravděpodobností i ostatní neb centrální řízení….

 17. Ano, už předevčírem jsem psal, že Zelí poprvé připustil, že to teda asi nevyhrajou. Dnes na Hovínkach prý nějaký ukrajinský jenerál chce bombardovat Kerčský most. Teď nevím jestli je to velepitomec, jestli jsou ukrajinští jenerálové fakt už tak zoufalí a nebo jsou zoufale Hovínka. Navíc Macarón už Ukrajině nic posílat nebude. Podtrženo, sečteno jdeme do finále. Tím neříkám, že válka končí. Jen, že Ukrajina hledá už ručník, který by se dal hodit do ringu. Trochu pozdě. Vůbec si netroufám odhadovat, kolik si Rusko hodlá ukousnout. Tak, jako tak, bude to veliký výprask Západu. A znova zopakuji, ve finále dostane nejvíc nařezáno Amerika. To, ale až v druhém dějství, až do hry vstoupí Čína .

  1. Mandalan : Mostu by byla škoda jako technicky povedeného díla, ale ve válce je to legitimní cíl, když zajišťuje nebo může zajišťovat zásobování armádě. Generál k tomu řekl jednu absurditu, že prý lidé na Krymu jsou kolísaví a politický nepevní. Generál tvrdil, žee po poškození mostu by rychle vyměnili ruské vlajky za ukrajinské. Tohle možná platí v okolí Chersonu a Charkova, že část obyvatel váhá ke komu se přidat ale ne na Krymu, kde je většina lidí jasné názorově zaměřená dlouhodobě.

   1. Ale ano, samozřejmě, že je most ve válce legitimní cíl. Jen jde o to..píchal jste někdy medvěda do oka a ještě jste mu to dopředu říkal, že ho budete píchat?

   2. Co je na tom zajimavyho , zajdete si do nejblizsi cvokarny a muzete tohle poslouchat treba celej den..Tam je taky kazdej general..

  1. Mi taky vrta to mysleni hlavou /dobrej clanek dneska,moc lepsi/,pac mezi nama mysleni ,/vo mysleni/ ,je taky na hovno ,ale si rikam aspon, utecha je v tom,ze mne nebudou delat na stary kolena blba.
   A lidi ,nenechte se vysmat.
   V tomhle smeru je to druhy mysleni k nezaplaceni,ale nemuze to kazdej.
   Jsou k tomu potreba veci. Ktery vas postavi jinam a vidite jinak.
   Dlouho ,vlastne celej zivot sem se tomu , prisernymu vychovanismu ,pod rouskou uslechtilych ideji vzdelanismu, vzpiral, pac je lepsi zit..A s cistou havou..
   Myslim, vo tech vecech asi poslednich 5-6 let..
   Asi takhle . Ze i v tom nasem lidskym silenstvi na svete ,sou rozdily. A jaky.
   Kdyz porad silenejsi cirkev byla zaroven podnetem a strujcem , k neuveritelnymu rozvoji v architekture , stavebnictvi , most treba postavit je velmi obtizny, v kulture ,ve vytvarnym umeni v hudbe, jako zakladu ke kulturnimu vyvoji donedavna.
   Dnesni silenstvi je jinyho druhu a bori. Koreny najdeme ve vyvoji cirkve , v reformacich a zaroven deformacich,ktery se nedaji opravit, vzdelani humanisticky , kdy akademici a akademismus /z ty Plato Akademie/, je to samy jako fasismus/nacismus. Marxismus.
   Tady nemyslim to pobihani s vlajkama a krecovity kriceni po ulicich..
   Myslim na ty odpadky co otaleji v myslich..
   Jak je to davno ,kdy hejna akademiku resily tejden na symposiich , co rekl Lenin v 1903 .
   Zadnej rozdil od sv.Augustina a spol. vo badani klasteru ,vo tom kolik andelu se vejde na spicku jehly..
   /Klidne si tenhle prispevek srolujte , taky se v nem bori. Aby vznikl prostor k zrozeni novych a osvobozujicich skutecnosti /.
   Chram sv. Sofie ze 6 stol.napr.,architekt/stavar si maloval vypocty hulkou do pisku.
   Vzdycky a dodnes jsem mel a mam jiny pocity, kdyz jako neznaboh zajdu do kostela , nez jaky mam doma.
   Co mam v hlave a ted na mysli na vyjadreni ,by vydalo stadu akademiku na cely knihovny ,ale ja nechci prilis zaclanet prostor,poskytnutej laskavou vrchnosti a problem je tedy,/vo mysleni/ se vyjadrit skromne a zkratkove a nechat ctenare si lecos domyslet a nebo nedomyslet…Asi pokr.

   1. Kdyz napr. vidim toho Stoltenberga ,kterej ma mozek fuckup tim Protestantismem, neni v nem miligram projevu lidskosti, automat preplnej nenavisti z ty kruty ,prisne zotrocujici ideologie Luthera,Calvina a systemu dodnes prezivajiciho a v tech, zemich, nejvice nenavisti postizenych..
    A kterej prevzal stafetu toho nejhorsiho, vod cirkve svate..
    Myslim dal, na naseho Mistra Jana a co projevu se vymnozilo k vyroci jeho upaleni a upaleni a jake pravdy , ty do omrzeni opakovane a co vlastne ty projevy, ve skutecnosti obsahuji..
    Jakej kult , myslenkove vyschly a tupy akademici snazi pestovat a uvalit po staleti, na nas..Kult baziny a stojatych , hnijich vod..Nic jinyho..
    Ale nas zivot jde dal a rovnou vokolo nich, ted..Vyhyba se jim.
    A Mistr Jan byl jako my , v hospodach s dobrym pitim se radoval a fraucimor se svymi kumpany nahanel, zil .. Ale jeste a bohuzel, studoval..
    A vystudoval,predevsim do napravy cirkve svate. Nic originalniho.
    Vod nejakyho Wyclyfa odvozeny. Ale jak, ze se mela na prvni pohled nenapravitelna v zakladu cirkev, napravovat !!?? Kdyz se jen v cirkvi opakoval z minulosti zdokonaloval princip tyranie svetovlady nad ostatnimi , lpici za kazdou cenu na moci…S pomoci .
    Nejake zase spatlane ideologie na zakryvani skutecnosti , oprasene z nejakych pomatenych spisku..
    Takze udajne vsemohouci a vsevedouci ,ktery nas stvoril nahle nevedel ,co stvoril a pozadoval skrze knezi kazdej tejden zpovedi z nasich spatnosti , nekonecne nase zebrani,aby nam odpustil, za to, ze nas /nas ani trochu nevsemohouci ovsem/ tak stvoril atd..
    Jako kazdy tyran ,cirkev pozadovala normalne , aby ji svet vsemozne financoval /odpustky/a vselijak podporoval a uznal v podanstvi jeji zdeformovanou a zkrivenou vladu bez- podminecne.. Nakonec i Mistr sam potreboval /jako cirkev/,financni podporu k svemu zivotu ,aby mohl kazat a mel kde a na sve cesty atd..
    A chtel snad, aby zlocinna cirkev ,prolezla spatnostmi bez moznosti vykoupeni zkrachovala ? Nikoliv jen napravu.
    Kam te vzdelani Mistre Jene, zavedlo. Stal ses protestujicim,zapalenym protestujicim fanatikem ,neschopnym pochopit svet a jeho deni , trvajicim na strnulych ,zivotu odporujicich a vzdalenych napravnych opatrenich pro rovnez vzdalenou, nenavidejici elitu..
    Chtel si za kazdou cenu ,polepsovnu pro Vatikan??
    V akademickych a sterilnich debatach ,bez moznsti od zakladu,neco vyresit?…
    Proc jsi Mistre Jene nezatouzil ani vterinu po necem lepsim , nezatouzil po lepsim svete mimo ty vnucovane ,cirkvni bezduche a nelidske zpatlanosti .
    Prestal jsi videt nas obyc lidi a vsechny projevy zivota kolem sebe v cele siri , aby jsi se omezil nekde daleko ,na snazive pisteni proti tem nejhorsim a za jejich nenapravitelne napravy , oslepl jsi vzdelanim ..Mrtvych a davno shnilych moudrosti poucek.
    Zatuchlych pergamenu …Vlady cirkve, narizene a zavedene ,cisarem Konstaninem.
    Odrekl ses zivota i sveho, ve prospech nejake ideologie ,s moznostmi nekonecne ji zneuzivat proti nam a proti zivotu samemu..
    Chtel jsi verejnou slavu a spolucast na moci tech Koncilu..Jako mnozi podobni..
    Jak jsi mohl zapomeout na zastupy v kralovstvim ceskem, kteri te tak milovali a verili ti , jak si mohl ucinit neco takoveho, Mistre Jene.
    Jak jsi mohl odhodit a znicit i svuj zivot lehkomyslne ,pro nejake povidacky , zivot ktery jiz zcela nebyl tvuj ,ale ktery sdileli v pravde zastupy tvych stoupencu , kterym jsi patril a oni patrili tobe , ktere jsi ziskal svymi kazanimi …
    Jak uprimne byly ty kazani?
    Chtel jsi zalozit svoji povest a karieru na nich. A jakou?
    A kam jsi odhodil zivot i svuj a za co vyhandloval???
    A kde ze jsou ty vecne, skutecne a opravdove pravdy ?
    Ktere ti pricitaji..

  2. Soudím, že zdali byl zvací dopis zbytečný, či nikoli, je v odpovědi.
   Pokud odpověď byla, třeba i tou korektní politickou mluvou, pak ano. Pokud odpověď nebyla, pak je varianta zbytečnosti stále otevřená.
   Zkuste to prosím rozseknout, odpověď přišla/nepřišla?

   1. Vsichni signatari dopisu dostanou v novem rezimu nakou funkci, jen ja nepodepsal a prosral jsem si karieru ministra propagandy.

     1. A heledme se, copak se to tady deje ?? Z meho prispevku se zahadne vytratila posledni veta : „A navic nemam rad Samkovou, co je u Vidlaka definitivne muj konec“. Pane majiteli webu, kde je ta veta ? Kam se vyparila ?? Nechci se unahlovat v zaverech, tak pockam ma nake (pripadne nijake) vysvetleni… Tohle si uz ulozim jako screenshot pro jistotu.

      Proč byste se unáhloval v závěrech? S inkriminovanou větou jsem naložil následovně:
      1. Pomocí tahu myší jsem ji označil
      2. Pomocí stisku klávesy DELETE jsem ji vymazal

      Pro další informace si nalistujte Kodex webu, https://web.litterate.cz/kodex-webu/. Všechny nezbytné informace naleznete hned v prvním pravidle, více vám netřeba. Protože však jsem dnes mimořádně dobře naložen, budu o něco sdílnější:

      1. Vaše nejapné a vcelku zbytečné poznámky směrem k paní Samkové už mě přestaly bavit. Možná, že publikum to vnímá jako náramně srandovní, ale jak asi víte, já jsem suchar a nemám smysl pro humor (tento neobvyklý aspekt své povahy mohu podle přání i rozvést). Smůla je, že jako z udělání zrovna já jsem tady administrátor. – Na jiných webech jsou administrátoři taky tak nedůtkliví suchaři, nevíte?
      2. Považuji to sice za málo pravděpodobné, ale toužíte-li upoutat pozornost dr. Samkové a imponovat jí, zvolte jinou taktiku a komunikaci přes soukromý mail. Ženy jsou přirozeně stydlivé a jsouce vyzvány na veřejnosti, reagují nepřirozeně, ba dokonce i odmítavě.
      3. Na závěr mi dovolte citovat Karla Plíhala, úryvek z básně „Šnečku vystrč růžky“: vůbec nejsem sadistický, tak to dělám s každým vždycky.

      Zakladatel

      1. No vidite, a ja si spise myslim ze moc dobre citite ceho je ta zenska schopna a nechcete privolat jeji hnev. S lidmi vseho schopnymi, se totiz musi jednat jako jihoamericti indiani kdyz uvidi jedovateho hada : Zabije ho. Rika si u toho : Neustkl dnes me – zitra ustkne meho pritele. Nebo v podobnem duchu Dzingischan : „Zradce je treba vyuzit a zlikvidovat. Protoze kdyz zradil jednou, zradi i podruhe.“ Clovek ktery predvedl nazorove veletoce o 180 stupnu – a ne jednou – muze byt nevimjak schopny odbornik nebo tak – ale nikdo kdo ma pul deka zdraveho rozumu, se s nim nebude chtit spojovat. To muze rovnou doma chovat kobru bez teraria. Natoz ho obdivovat a omlouvat.

       1. „No vidite, a ja si spise myslim ze moc dobre citite ceho je ta zenska schopna a nechcete privolat jeji hnev.“

        Dovolte otázku: za předpokladu, že byste měl pravdu, docházím k závěru, že vaším záměrem a smyslem vašeho konání zde (v kontextu, v němž tu hovoříme) je, jak píšete, přivolat její hněv.

        Proč to děláte? Chcete si se Samkovou vyřídit účty a přitom se schovat za můj web? Teď si zase já počkám na vaše podání vysvětlení.

        1. Ja s ni nemam zadne ucty 🙂 Jen proste jsou mi extremne nesympaticti lide bez jakehokoliv moralniho a hodnotoveho ukotveni. Byt v jejich blizkosti je nesmirne nebezpecne. Velmi dobre takoveho „pracloveka ktery nebyl nemoralni – jen nemel moralku“ vykreslil Jack London v romanu Morsky vlk. Kapitan Larsen byl velice schopny, silny, moudry – ale nerespektoval nic a nikoho pokud to pro nej nebylo bezprostredne vyhodne. Ano vyzdimal tim ze svych lidi maximum, ale beda kdyz se okolnosti postavili proti nemu – kolektiv zlikvidoval „nadcloveka“ proste jen tim, ze na neho dlabali, kdyz ztratil moznost prinutit je nasilim. Ja jen chci upozornit Vidlaka a spol. na to, ze si hrajou s ohnem, spojovat se s nekym takym.

         1. Aha. A to upozorňování má formu jako například:
          – A co na to dr. Samková? (výpad naprosto mimo kontext)
          – U Vidláka žadnou funkci nedostanu, protože Samkovou nesnáším

          Další příklady se mi hledat nechce.
          Vaše poznámky ke Kláře Samkové zpravidla nejsou „upozorněním na jedovatého hada“ (jakým je třeba váš příspěvek, na nějž právě odpovídám), nýbrž – když už teda u toho hadího příměru zůstaneme – drážděním hada bosou nohou. I když já osobně bych to nazval vysíráním.

          Dovolte, abych to shrnul:
          – Co vy si myslíte, že já si myslím, je mně srdečně jedno
          – Chcete-li věcně varovat před mambou Klárou Samkovou, varujte a pište, co pomyslné hrdlo ráčí. Mohu-li doporučit, vynechte příklady z dobrodružné literatury pro mládež a uveďte při tom fakta, která lze dokládat/rozporovat/vést o nich diskusi, a prosím, abyste vynechal bezobsažné vysírání. – Ono totiž, věřte-nevěřte, vedle vašich ostatních věcných a zajímavých diskusních příspěvků tyto výpady s nulovou informační hodnotou vyhlížejí dost divně.

          Jako kovaný proruský dezinformátor si dovolím citovat Vladimíra Vladimíroviče Putina: doufám, že budu vyslyšen.

          Přemýšlím někdy, jestli si nemám změnit nick: namísto Zakladatel možná Vychovatel bylo by vhodnější…?

          1. Fakta o sobe ta osoba uz sdelila sama, svymi ciny v toku casu. Neni treba k tomu nic dodavat. Ale jak okouzlil Larsen krehkeho intelektuala Van Weydena (ktereho tady ostatne mame 🙂 ) ktereho to div nestalo krk, nez pochopil kdo Larsen opravdu je, tak jsem se pokusil spachat dobry skutek a mozna nekomu otevrit oci. Vic udelat uz nemohu a nebudu.

   2. věštci, Vy jste ženatej? Nebo jinak, psal jste někdy nějaký ženský?Nebo ještě jinak, hučel jste někdy vůbec do nějaký ženský?
    P.S.
    Předpokládám, že Putin s Lavrovem na to tam maj informační a tiskovou mluvčí Mariju Zacharovovou, P.P.S.
    Máte ještě nějaký otázky?

    1. Ano, pořád tu stejnou: přišla odpověď, nebo nepřišla?

     Slušně se ptáte, tudíž slušně odpovídám. Ano, jsem ženatej. Ženským jsem nepsal a nebylo důvodu k hučení. To víte, kouzlo osobnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *