2 května, 2024

O nevyhnutelném… možná

Dnes začneme obrázkem na kterém je graf vývoje zaměstnání lidí podle oborů v USA. Evropa má oproti tomuto grafu asi patnáct let zpoždění, ale vývoj kopíruje naprosto stejný trend. Rozdíl je jen v tom, že Evropa zpravidla uvedenou dynamiku trochu brzdí, kdežto Američané jí jdou vstříc. Oni tam za Atlantikem jsou takoví mladší a jdou do všeho mnohem víc hrr. Mrkněte na to, pak budeme pokračovat.

Jak vidíte, v roce 1800 pracovalo 90% lidí v zemědělství. Už tehdy byl nějaký ten průmysl v podobě hamrů, kovářů a zbrojířů, ale ještě malý maličkatý. Také už existovaly nějaké služby, které byly ještě menší a kromě toho existovali i lidé, kteří pracovali ve státních službách. Těch bylo jen pár. Ovšem už v roce 1870 pracovalo v zemědělství jen 50% obyvatel, značně zmohutněl průmysl, podíl zaměstnaných ve službách se také zdvojnásobil (ale ještě stále jich bylo relativně málo). Toto místo je kritický bod v dějinách, kdy společnost začíná rozpoznávat, že přišla nová doba. Ta samozřejmě začala už dřív, ale výrazně se začala ve společnosti projevovat právě od chvíle, kdy v zemědělství pracovalo méně než 50% lidí. V předchozím období bylo měřítkem zámožnosti vlastnictví latifundií. V budoucím období už bylo zajímavější vlastnit akcie třeba zbrojovky Colt nebo továrny n a výrobu lokomotiv. Období po válce Severu proti Jihu bylo také velmi dynamické, bylo to období vynálezců, kteří své objevy ještě zpravidla dělali v v malé dílně, společnost se rapidně přetvořila a násput průmyslu ještě urychlil pokles pracovních míst v zemědělství. Tehdejší obavy intelektuálů, že pokles pracovních míst v zemědělství bude znamenat hlad, se nijak nenaplnil.

Pokročme dál.

Přibližně o sto let později – někdy kolem roku 1970 překročil počet lidí pracujících ve službách, počet lidí pracujících v průmyslu. V zemědělství už v té době pracovalo sotva pár procent obyvatel, ale přesto toto zemědělství bez problémů uživilo dynamicky rostoucí světovou populaci. I přes lokální hladomory počet lidí stále docela slušně roste. I lidé pracující v průmyslu dokáží bez problémů zásobovat celý svět výrobky, i když jich je stále méně a méně, protože vznikají nejen nové metody organizování výroby, ale přibývá i automatizace.

Asi to nebude náhoda, že právě v této době Nixon vyhlašuje konec zlatého standardu pro dolar. Máme totiž druhé kritické období, kdy se opět projevují ve společnosti výrazné změny, jejichž zárodky vznikly už dávno, ale všeobecně rozpoznány byly právě v této době, protože už to prostě nešlo přehlédnout.

A všimněte si – tam nahoře v grafu (hnědá barva) se už objevuje větší počet lidí dělajících neproduktivní práci pro stát. Zatím je jich stále málo, ale přibývají.

Pojďme dál…

Jsme v současnosti. Co vidíte na grafu? Ano, milé děti, počet lidí pracujících v zemědělství, průmyslu a službách se nám blíží polovině a značně se nám rozbujel státní byrokratický sektor. Ano, to je těch uplynulých třicet let velkého nabírání úředníků, auditorů, kontrolorů předchozích kontrol, ale také různých neziskovek přisátých na státní vemeno. Zemědělství je na svých dvou procentech populace, průmysl už vlastně není o moc větší, ale pořád umí stavět letadlové lodě a generovat spoustu spoustu harampádí ulehčujícího život. Lidí ve službách pracuje už také nějak málo, ale vůbec to nevadí, protože větší poptávka po kadeřnících není. Spousta činností se dneska už také vůbec nedělá, protože gůgl vám zadarmo přeloží cokoliv z jakéhokoliv jazyka, na infolinkách mluvíte s robotem a simultánní přepis mluveného projevu už také udělá program sám a nepotřebuje sekretářku ovládající psaní všemi deseti nebo těsnopis.

A tam nahoře v grafu – označeni béžovou barvou – tam jsou lidi, kteří už nedělají nic. A je jich už docela hodně. To jsou ti, kteří už dneska dostávají nepodmíněný příjem – sociální dávky. V USA! Slušné množství, že? Za co dostávají ty sociální dávky? Za nic? Ale kdepak. Dostávají je za to, aby nezapalovali ulice, aby nepřepadávali zemědělské farmy, průmyslové podniky a banky. Dostávají je za to, aby pár procent lidí v zemědělství, trochu víc lidí v průmyslu a trochu víc lidí ve službách mohlo tohle všechno dělat a zásobovat svět potravinami, výrobky i službami. A zvládnou to, i když jich je dohromady sotva padesát procent. Dohlíží na ně kvantum úředníků auditorů a kontrolorů, o jejich politické školení a pozitivní motivaci se stará kvantum lidí v neziskovkách, kteří jsou jinak úplně k ničemu, ale vlastně to ničemu nevadí, protože ta druhá polovina obyvatelstva, co něco dělá, ta to v pohodě uživí, uprůmysluje i uslužbuje. Stačíte mě sledovat?

Pojďme si protáhnout trendové křivky do blízké budoucnosti…

Co vidíme? Ano, při současné dynamice se blížíme okamžiku, kdy polovina lidí nebude dělat vůbec nic a bude dostávat peníze za to, aby nedělali bordel a bude to to jediné, co se po nich bude chtít. Veškerou práci zastane pár procent lidí v zemědělství, průmyslu, službách i státním sektoru. Pokud vše bude pokračovat ve stejném tempu, někdy po roce 2030 bude na skutečnou práci potřeba jen velmi málo lidí. Všichni ostatní budou v podstatě zbyteční.

Ano, milé děti, přesně odtud se berou všechny ty great resety a jiné pošahané plány na depopulaci planety. Žijeme totiž v období dvou kritických bodů zároveň, protože dynamika vývoje stále zrychluje a tak někde máme situaci, kde se počet neproduktivních lidí ve státním sektoru blíží polovině populace, někde jsme ho už překročili a v blízké budoucnosti zřejmě překročíme i tu druhou hranici, kdy padesát procent lidí nebude dělat ani šmírování na sociálních sítích za Rakušanovy peníze.

Ale kromě plánů na depopulaci planety, jsou tady i jiné možnosti. Třeba henten nepodmíněný příjem, který se už ve všech Chánovech docela dobře osvědčil. Osvědčil se také v Molenbecích i v Kalifornii, protože se ukázalo, že je to mnohem levnější než ty lidi vraždit. Sice občas hoří nějaká ta ulice, občas se střílí v Bataclanu, ale mohlo by to být mnohem horší, kdyby se zoufalí a hladoví vlci začali houfně vydávat na lup. Mohlo by to zastavit dopravu, mohlo by to přerušit výrobu, mohlo by to narušit zásobování… to je lepší jim prostě dávat nějakou tu almužnu.

A jsme doma milé děti. Podívejte se, kolik máme nových vládních programů na různé příspěvky na bydlení a podobně. Ty nám Fiala nedává, protože nás má rád, ale protože se bojí, co se může stát. A až bude Péťa odejít, to budete koukat, kolik peněz nám nasype nová vláda (nejspíš) s Andrejkem v čele. To budete koukat, že vás uživí psaní formulářů pro úřad práce a hulákání na náměstích.

Mezitím budou vznikat další roboti, kteří nahradí další lidi ve službách, průmyslu, zemědělství i ve státním sektoru. Bude přibývat lidí, kteří nemají žádnou motivaci pracovat, protože to je přesně to, co nepodmíněný příjem s lidmi udělá. A tak bude nutné je motivovat jinak. Třeba tím, že nedostanou peníze jednou měsíčně, aby to hned soudruzi neprochlastali, ale dostanou každý den jen trochu. Už dneska jsou návrhy přesně takhle řešit sociální dávky nemotivovaných obyvatel ghet. Aby dostali platební kartu a každý den si mohli vybrat částku pro denní potřebu. A ejhle, digitální měna je v podstatě na světě. Už existuje poměrně dlouho, ale bude rozpoznána ve chvíli, kdy padesát procent obyvatelstva bude žít právě takhle.

Mohl bych se rozšoupnout ještě víc… například proč něco učit lidi, kteří stejně nemusejí pracovat, pracovat se jim nechce a ani pracovat nebudou? Stačí je držet na chlebu a hrách ne? Proč lidi plošně vzdělávat, když pohon celého světa za pár let obstará výrazná menšina lidí? Vlastně jen stačí nastavit finanční hranici, kdy ještě nedělají bordel. Že by budoucí hlavní agenda vlád?

Má smysl zkoušet dnešnímu člověku vysvětlovat, jak to bude vypadat v blízké budoucnosti? Asi tak stejný, jako vysvětlovat šlechtici kolem roku 1850, že zakrátko budou místo panovníků všude parlamenty a prezidenti…

Už chápete, kam mířím? Na tohle všechno mě upozornil právě Rostislav Čuba a jeho kolega Petr Blahynka. Akorát on je optimista. On vyznává krédo, že když se něco nedá odmítnout, je nutné to přijmout. Já jsem to teď tady popsal spíše opačně. Ale v příštích týdnech budu vždycky v neděli pouštět přímo články pana Čuby na toto téma. Tam si budete moci přečíst přímo myšlenky člověka, který v tom kromě krize a průseru vidí i příležitost.

To já jen, abyste viděli, jaké to je, potkat se s vizionářem.

226 thoughts on “O nevyhnutelném… možná

  1. Tohle nejsou nové myšlenky, bavlili jsme se tímto tématem už v polovině devadesátek v práci a když můj kolega hlásal, jak prý v budoucnosti bude pracovat jenom 20% lidí, tak můj šéf oponoval: „V tom případě doufám, že já budu patřit k těm, co pracovat nebudou“. Třicet let uplynulo a furt nic.
    1.) Něco na tento způsob jsme tady už měli. Byl to socialismus. Byl míněn tak, že člověk bydlel ve státním bytě, žral dotované jídlo, na dovolenou jezdil od ROH a vlastně žádné větší peníze ani neměl potřebovat, protože jako všechno od státu měl a to co vydělával bylo tak málo, že to bylo vlastně jen takové kapesné. No byla to spíš taková všeobecná mizérie, protože ono to státní moc nefungovalo, minimálně ve srovnání se Západem. A tak lidi melouchařili, pašovali, vexlovali, přikrádali a legalizací tohoto po sametu pak vzniklo živnostničení. Ani v EU to fungovat nebude, protože bude svět mimo EU, kde se budou mít lidi, alespoň někteří, výrazně lépe a lidi jim budou závidět.
    2.) Stále tu bude Kellerova „diskrétní elita“: Babišové, Křetínští, Bakalové a pod, kteří rozhodně nebudou vyžívat z nepodmíněného příjmu a jejich zlatá mláděž bude lidem odvádět hezké dcery. Prostě to rovnostářství s ultrabohatým sousedem nepůjde. Alespoň ne v sebemenším zbytku demokrtacie.
    3.) Trochu to bude jako život v drůbežárně s granulovaným krmivem zdarma. V Neználkovi na Měsíci už to vymysleli – Ostrov hlupáků, znáte? Lidi tam žili bez starostí v samých zábavách a aniž si to uvědomovali, zhlolupli, narostly jim oslí uši a stali se z nich osli.
    Budoucnost bude jiná, ale soběstačné skromné hospodaření s příležitostným přivýdělkem bude fungovat. Vidlákům zdar!

    1. Soběstačné skromné hospodaření s příležitostným přivýdělkem nebude fungovat, protože by narušovalo plány loutkovodičů. Takže nastaví takové podmínky (porážka jen na certifikovaných jatkách, osivo a hnojivo jen certifikované, odborný dozor od certifikovaných osob, brutální administrativa, …). Důvody (enviromentální) si vždycky najdou.

    2. No, řada věcí za socialismu fungovala skvěle, třeba veřejná doprava. Třeba v tzv. Pardubickém kraji mohou vykládat, jak v půlce roku ze dne na den nevyjely stovjy spojů, protože nový dopravce nemá dost: a) řidičů, b) autobusů. Podobné to bylo na železnici, na trati Kolín – Ústí n. L., nikdy dříve jsem neviděl povinně místenkový rychlík složený z lokomotivy a dvou nebo tří vagónů. Ale měl jsem prý štěstí, že vůbec jel (září).

  2. Bez ohledu na všechny grafy světa, komu není jasné, že přelidnění je do budoucnosti průser číslo jedna, je prostě idiot.

    1. Přelidnění je naprostý nesmysl podporovaný globalistama, aby jsi právě i chytří lidé jako vy mysleli že depopulace je vlastně nezbytný krok k přežití lidstva.

      1. Nic jsem o depopulaci neříkal. Ve skutečnosti je to celkem jednoduché – místo, zdroje, počet lidí. Místo se zmenšuje, zdroje ubývají, lidí přibývá násobně. Viděl jste někdy jak vypadají megaměsta v Africe? Chtěl by jste tam žít? Jak dlouhou myslíte, že potrvá, než se ty milióny Afričanů zvednou a budou hledat více místa, více zdrojů? Melete kraviny.

        1. Ano, ale pak to není problém přelidnění ale spíše problém tohoto globálního spotřebního systému. Místa je tu dost 🙂

          1. „Místa je tu dost“

            Tak nejak to rikala Merkelova. A taky, ze to zvladnou.
            A pak uz jenom tlacili na prerozdelovani.

            1. MIsta je tu dost , je mysleno tak , ze stara nepotrebna populace EU ,se vymeni za novou a daleko lepsi..
              Prerozdelovani je pouze rovnomerne umistovani..

      2. Kdeže přelidnění. Na takové Sibiři je místa dost. I zdroje jsou. Zatím co někde v Asii je místa málo a zdroje – škoda mluvit. Velmi povrchní tvrzení.
        (Stejně ho budete muset zastřelit, abyste byl doma včas na večeři.)

        1. A v USA žili bizoni a holubi stěhovaví. Do těch museli střílet z kanónů, tolik jich bylo. A jsou ve věčných lovištích.
          Když jsem chodil do školy, žily na planetě 4 miliardy lidí. Teď je to dvojnásobek. Pokud není přelidnění teď (podle mě je), tak za pár desítek let to bude zase dvojnásobek. Množíme se jako krysy.
          V oceánech jsou ostrovy z plastů, atd.
          Není důležitá absolutní hodnota, ale trend.
          Lidí je čím dál víc, a poměr mezi produktivními a neproduktivními (ve smyslu produkce životních potřeb, ne peněz!) se stále zhoršuje. A neskutečné plýtvání vším možným. To je ten problém.

          1. Ano. Více různých parametrů se zhoršuje. A jsou vzájemně závislé.
            Navíc: Naprostá nepřipravenost lidstva na nějaké větší rychlé změny.
            Třeba na oteplování se můžeme připravit, ale ne se ho pokoušet zastavit.
            Naštěstí existují zpětné vazby. Multipohlavní společnost nebude mít děti. Postupně tedy vymřou. Ne hned, za dvě generace těch ostatních.
            Lidé s humanitním vzdělání vymřou jako první při nějaké velké přírodní katastrofě. Neumí ani rozdělat oheň. Atd.

  3. Drahý Vidláku

    grafy počítají jen s lidmi jako výrobními jednotkami, ale vůbec neukazují počet energetických otroků (jednotky levné energiekteré nahrazují lidskou sílu), kteří jsou zaměstnaní v průmyslu a zemědělství.

    Pokud by se graf upravil uvidíš stoupající trend energetických otroků v zemědělství i průmyslu, navíc přesun průmyslu i zemědělství do jiných zemí. Na přesun výrobků přes moře z číny nepotřebuješ stovky korábů, ale jednu kontejnerovou loď s ohromnou spotřebou energie. V zemědělství nepotřebuješ stovky lidí provádějících kosení, okopávání, orbu, hnojení, zpracování ale spoustu výkonných strojů které spotřebovávají energii.

    Lidé jsou nahrazeni levnou energii. Bylo to tak i v ostatních zaniklých říších, ale energii nahrazoval olej a potraviny.

    Jakmile dojde levná energie dojde k obratu.

  4. „To já jen, abyste viděli, jaké to je, potkat se s vizionářem.“

    Tak mi napadá: nevlastní pan Čuba náhodou důl? – Důl, to je taková díra v zemi, kdyby náhodou někdo nevěděl.

    Skepse k vizionářům (qizionářům – malá reminiscence na nedávné českojazyčné jiskření) ze mne prýští všemi póry, ale třeba je to jen můj předsudek. Dejme se přeqapit.

  5. Grafy, úbytek práce v zemědělství a v průmyslu.

    Správně tu někteří poukazují na přesun průmyslu a zemědělské výroby do třetích zemí, to znamená že grafy se tak jednoduše vykládat nedají a ani bych si neodvážil z nich predikovat trend.

    A navíc – už to tady taky někdo zmínil – lidstvo je DRAČÍ SETBA. Draka Jáson pomocí bylinek od Médey uspat dokázal.
    Že se plánovačům zářných zítřku podaří uspat lidskou přirozenost, tomu nevěřím.

    1. Vy jste mne předběhl, měl jsem na mysli něco obdobného.

      Ten graf není úplný, chybí v něm (nejméně) jeden další pruh: podíl obyvatel třetích zemí, kteří na ten americký blahobyt nicnedělající části populace pracují za příslovečnou misku rýže na den.

      Co by se s grafem stalo, kdybychom do něj tento pruh doplnili? Zpočátku téměř nic, ale postupem času by nový pruh ostatní produktivní pruhy z grafu silně vytlačil. Zajímavé by to začalo být až v okamžiku, kdy by se tento „pruh otroků“ začal zužovat. Vakuum, po něm vzniklé, by jistě nasálo „materiál“ z pruhu státních služebníků a pruhu nicnedělajících.

  6. Vím, že nic nevím. Nevěřím prorokům věštícím z křišťálové koule. V roce 1975 taky prodlužovali statistické křivky do budoucnosti a vyšlo jim, že v roce 2050 bude na Zemi žít 120 mld lidí a budou si šlapat po hlavách. Život je složitější než si myslíme. Nedávno věštci předvídali, že nebudou potřeba řemeslníci a proto se děti mají vzdělávat jen na gymnáziích. No a dnes jste rádi i za špatného bastlila, protože lepší není. Nehleděl bych moc do daleké budoucnosti, když nevíme, co bude zítra. Spíš se snažme nemít ve vládě hlupáky, co řeší gender, ale moudré lidi, kterým vadí současná likvidace ekonomiky. Víc není potřeba.

    1. Než špatného bastlila, raději si to zařídím sama.
      Vyjde to lépe, než to zaplatit a potom opravovat.
      Pouze to trvá déle, bo není vybavení.

      1. Kvuli jednomu bastlilovi nemam porad topeni. Jeste, ze jsem trval na kominu a krbovkach i kdyz na mne vsichni (projektant, ourad) koukali jako na exota.

  7. Vychází mi z toho vznik společnosti ála Brazílie nebo Detroit, kde jsou sice ghetta a v nich žije lidský šrot, ale na druhé straně máme aristokraticky vyhlížející rezort za ostnatým drátem plný vzdělaných lidí (samozřejmě v uvozovkách) . Myslím, že západní Evropa jde jednoznačně tímhle směrem.
    Otázka je, co my tady v kotlince, když si už hezkou řádku let držíme víceméně stejnou populaci a demografické prognózy hovoří spíše o úbytku obyvatel. Pokud by se takové prognózy vyplnily, tak by naopak vzrostla péče o jednotlivce, vznikly by nové příležitosti a společnost by se fakticky restartovala (ovšem jinak než je míněn úchylný Great reset). Podobný fenomén popisuje např historik Vondruška nebo historička Čornejová po 30. leté válce, kdy došlo k depopulaci střední Evropy a poté nastává barokní období, kdy se staví obří chrámy, pořádají velké slavnosti a vůbec nastává zase rozkvět. Vím, můžete argumentovat tím, že se sem nahrnou čmoudi nebo kdoví co, ale tito hadráři sem fakticky, nechtějí a jejich destinace je právě západní Evropa. Takže potají doufám, že Střední Evropa a její uvažování jsou v tomto přece jen odlišné a i vývoj bude jiný.

    1. Chteji nechteji… pravda je, ze jich tady na zaPrazi vidim cim dal vic.

      A prectete si posledniho Kechlibara. Ono to pujde, oni to dokazou.

    2. Že si tady v Kotlince držíme celkem stejnou populaci, je velký omyl. Co do počtu sice ano, ale co do složení jistě ne! Ti, co se seberealizují a makají a honí kariéru, mají většinou málo dětí, či žádné. Ti co berou dávky a nepracují, ti mají většinou dětí hodně (a dříve, takže se jejich generace točí rychleji). Jak to bude za pár generací?

  8. Vidláku, píšeš, že je levnější dávat dávky, že kromě občasného zapálení aut se vlastně nic neděje.
    Jak v té úvaze řešíš natalitu, že v tom Chánově/Molembeku apod. lokální přemnožení, přeci jenom člověk je zvíře jako každé jiné. A problémy nejsou v době růstu populace, jak se ukazuje i teď u člověka, kdy občas zahoří pár aut, problém bude až bude dané místo na hranici přemnožení.

    1. Mozna spolehaji na Calhounovy mysi. Je to lepsi nez… ted si nemuzu vzpomenout na to rozprasovani jedu letadly. Kdyz uz jsme u tech teorii.

    2. Já žádnou natalitu neřeším. Jen vidláckým způsobem interpretuju graf. Nic víc, nic míň. Ale abych nějak odpověděl – matně si vybavuju nějakou studii, která říká, že na Západně ani v ghetech není nějaké velké množení lidí. I tam to chtějí mít bez práce, bavit se a neřešit haranty. Ale tím neříkám, že tam těch dětí nemají víc.
      Jsem apoštolem apokalypsy. Tohle je jen další úhel pohledu, který směřuje k tomu stejnému – k dystopické budoucnosti, kde lidi dostávají almužny, aby nedělali bordel, hlídá je jakási neosobní robotická síla apod, apod.
      Řekl bych, že graf platí. Pokud graf platí, tak platí i ty trendy. A pokud platí i ty trendy, brzy na ně budou reagovat politici i ostatní části společnosti, protože jsme se přiblížili do bodu, kdy začínají být rozpoznatelné. A také se to děje. Rozdíl mezi mnou a Čubou je v tom, že on věří, že se s tímto „materiálem“ dá pracovat a výsledkem může být téměř utopická budoucnost. Já to spíš vidím jako pád Římské říše.

      1. Já nezpochybnil graf, já zpochybnil vývody. On v tom ghétu nemusí narůst počet na 1m2, ale to ghéto se zvětší na dvojnásobek a i v tom Malenbeku už není policejní služebna a zvětšením plochy je větší plocha bez policie.

        Je sice super, že tam je zelená plocha na pískoviště, ale jak ukazuje např. Šopor s rozhovorem s lidma co bydleli v podobných ghétech ani omylem tam není bezpečně a pískoviště není na posezení s dětmi, ale na prodej drog a nábor nových členů gangu.

        A, ano Čuba má pravdu, s tím lidským materiálem můžeš pracovat vždy, pouze musíš měnit pracovní „workflow“ jak s tím materiálem děláš. Musíš si přiznat, že proti tobě nesedí běloch s křesťanskými kořeny, který má ještě nějaké náznaky vzdělání vs, běloch z USA, kde je náznak vzdělání jenom u některých a tak k nim přistupovat.
        Ber, že SSSR se s agrárního státu stal kosmickou velmocí za 30 let, do roku 24 tam měli občanskou válku a dokázali to, prostě natavili to, aby to fungovlo.

        Ale vše je o tom, že ryba smrdí od hlavy, podnik nefunguje, ne že dole dělník je nýmand, ale že ten co řídí je nýmand.

        1. Na zapad jiz mnoho let proudi miliony uprchliku i do tech ghet..
          „Studie“ rika ze neni mnozeni..
          Mimo ty , kteri se nestaraji o to kolik maji deti. Staraji se, mistni a uprchlici prilakani , stedrosti a vysi detskych priplatku a dalsimi velkymi vyhodami ,vladami predem ustanovenych ,za tim ucelem , aby meli deti co nejvic ,/zodpovednej vetsinovej jich ma pomalu/,aby si zili velmi pohodlne prave z detskych priplatku..Dale spoustu dalsich penez dostanou ,kdyz se obtezuji pouhou navstevou a uradech. Nebo pozvanim socpracovnic velmi ochotnych pomahat …I na drogy a na dalsi zbude a dost..
          Z kancelare se lecos prehlidne..

      2. Podle mého názoru je ten vývoj z grafů je reálný, ale v čase se v dohledné době značně zbrzdí. Neboť v minulosti předpokládal, předpokládá a předpokládat nutně musí permanentní nárůst zdrojů, vstupů.

        Energie a surovin. Což bylo v minulosti splněo. Přechod z vodních mlýnů na páru, pak z pálení dřeva na pálení uhlí, přechod na ropu, otevírání nových ložisek, nástup zemního plynu a jedené energie …

        Co se týče energie, nebude se její dostupnost tak rychle zvětšivat, jako dosud. K zdvojnásobení zdrojů z jádra bude třeba mnoho desetiletí, jaderná fúze také nebude komerčně k dispozici do 10 let. Ale jednoho krásného dne bude a tím pádem přestane být energie limitující.

        Horší je to se surovinami. Zelezo, vzácné kovy…
        Futurologové předpokládají těžbu na asteroidech, což nepůjde ještě mnoho mnoho desetiletí.

        Do té doby mohou USA jedině zvyšovat okrádání zbytku lidstva o tyto potřebné zdroje. Zvyšovat míru okrádání. Což už nyní začíná pěkně skřípat a Evropa na nějaké zvyšování okrádání už nemá, bude moc ráda, když si dosavadní míru urží (a tím se tento vývoj v Evropě zastaví).

  9. by mě zajímalo, jak 2 % lidí v zemědělství + nějaké % lidí v průmyslu (tj. soukromý sektor) vytvoří tolik finančních zdrojů pro tolik vyžírek a státních zaměstnanců. neměli by povolat Maláčovou?

    1. Trosku Vidlak zapomina na to, ze kazdy stat ma neopakovatelne podminky. Takze to, co si muze dovolit stat vysavajici menou cely svet, to neprojde nikomu jinemu.

    2. Ja si prave myslim, ze ty procenta prave nestaci. (v grafech se jedna o USA, ne o cely svet)
      Proto taky ma zapad tak priserne dluhy, ktere rostou rychleji a rychleji.
      A proto taky prakticky neretrzite pluji z Asie ty obrovske lode, nalozene vsim moznym.
      Kdyz se jedna zasprajcovala v Suezu, tak odbornici vyhrozovali v Evrope nedostatkem uplne vseho.

  10. Všechny zvířecí společenství a člověka nevyjímaje jsou založeny na soutěžení , souboji, boji, téžbě a kradení zdrojů…i ty pilné včelky jsou schopny zničit sousední včelstva rozkradením zásob(včelaři by mohli vyprávět)
    Proč si všichni myslíte že se v budoucnosti budete jen za státní peníze válet?….možná v maskáčích…

  11. Obvykle nejsem konspirator, ale rekneme, ze to bude podle grafu a v roce 2035 zaniknou penize. Ale s tim urcite nezaniknou mocni. Dnes svet kontroluji pres banky/penize. Urcite nejake formy vlastnictvi budou. Takze bude muset byt i platidlo.
    Vetsina bude lenosit, cumet na fotbal, chlastat. Ti lepsi se budou venovat zahumenkum a konickum. Ti nejlepsi budou pracovat pro system. A 1-2% budou majitele vseho.

    I jednodusiho jedince napadne, ze tenhle popis neni moc logicky.
    Uz dneska je prece vsem jasne, ze hlavni problem neni oteplovani nebo vlastne zmena klimatu, jak to ti znudeni aktiviste tlaci, ale prelidneni. Ktere se se zvysuje porad rychleji.
    Zdroje omezene – viz globus.
    Evropa vytezena, Rus dat zadarmo nechce. Chysta se plundrovani morskeho dna a ruskeho severniho pobrezi. (ne Rusy)

    Proc by proboha tech 1-2% mocnych majitelu a par snazivych pracujicich melo zivit neuveritelnou masu parazitu? Oni by je asi uzivili, ale tady pujde o ty zdroje/suroviny.
    Budto je 10 miliard lidi spotrebuje za rok, nebo par set milionu ma vystarano na generace.

    Zamerne jsem vypustil dalsi body, jako degenerace nepracujicich, prirozeny vznik mocenske struktury/gangu v nove spolecenske tride pobiracu davek atd.

    Tazke je to zajimava vize budoucnosti, ktera jde ovsem proti lidske prirozenosti. Neco jako uceni Marxe a Engelse. Zni to pekne, grafy tomu odpovidaji, ale clovek do toho hodi vidle.

    1. Proc by proboha tech 1-2% mocnych majitelu a par snazivych pracujicich melo zivit neuveritelnou masu parazitu?
      Odpověď je jednoduchá: armáda bude potřeba

      1. Myslite jako reseni – jedna armada vybije tu druhou?
        Nepravdepodobne, pri dnesnich zbranich skody prilis velike.

        A armada lidi? Na co, roboti jsou o tolik lepsi – viz drony.

        Jinak vojaci/policie v zadnem pripade nespadaji do kategorie „praziti na nepodminenych davkach“.

        1. Jedna armáda vybije druhou? V době breberek jako covid, kdy se objevují konspirace na biologické zbraně dle DNA?

            1. Ale umím číst, spíše vy se naučte cápat text, kdy to bylo s otazníkem, kde navazuju na to co zpochyňujete, ale jiným závěrem…
              Říkám, že to nebude řešit silová složka, ať policie nebo armáda, bude to řešeno efektivně, ne podle starých válek, jak si myslíte vy…

        2. Dnes nejsou tak velké ztráty na lidech jako v bojích v minulosti, zároveň zemědělství to stíhá vše živit, takže není potřeba drancovat a urychlovat postup kvůli novým zdrojům a o to dýl se může válčit

    2. Možná znáte tu relaci na Rádiu Jerevan, kdy posluchači do rádia posílají dotazy a povolaný a na slovo vzatý odborník ty dotazy zodpovídá.
      Otázka: „Budou v komunismu ještě peníze?“
      Odpověď: „V komunismu peníze budou i nebudou – jak u koho.“

      Můj názor je, že i kdyby byly peníze ( v současné nebo nějaké dnešku analogické podobě) zrušeny, mezi lidmi se spontánně nějaká jejich obdoba vyvine – i kdyby to měla být plátýnka jako kdysi. Nebo duhové kuličky – skleněnky. Nebo předměty odstupňovaných hodnot, jako když Tom Sawyer prodával možnost natírat plot.

  12. Pane Zakladateli, asi se mi (automaticky?) smazal příspěvek. Byly v něm dva odkazy – proto?
    Ale o ty odkazy šlo.

      1. V tom je prave ten pokrok , smaze vas stroj a nikdo za nic nemuze..
        Jindy vam smaze stroj ,treba prijem a stezovat si budete stroji.
        To je velmi dulezite vsude a porizuje se dnes vsude , napriklad nektere vladni urady a korporace je mozne jen kontaktovat pres telefon a e mail , na ktery nikdo nikdy nedpovi..

    1. Si brzy zvyknete …pane V.
      Odmeny a uz brzy na nas budou ,asi takhle , zaprve , jakou mate uhlikovou stopu,jak moc skodite klimatu /doma si zatopite a nevypnete vytapeni mezi 22 a 5 rano , v zime / , dalsi meritko bude vase chovani , napriklad napsat , nekde, co je pravda v rozporu s nazorem vrchnosti ,tim se odmena rapidne zmensi, nebo nebude ..

  13. Omlouvám se, protože tento příspěvek není přímo k článku, ale přijde mi hodně důležitý – ve skutečnosti, v širším smyslu, k věci určitě je.
    Na Zvědavci právě vyšly dva články (jeden na pokračování). Na rozdíl od mlhavých a tajemných řečí o „Hlubokém státu“ nebo „Globálním prediktorovi“, které většina lidí bere jako kecy a nesmysly, je tento článek hodně konkrétní. Zde jsou odkazy. Doporučuji.
    https://www.zvedavec.news/komentare/2022/10/9375-rada-pro-mezinarodni-vztahy-zazracna-zbran-atlanticke-geopolitiky-cast-1.htm
    https://www.zvedavec.news/komentare/2022/10/9376-rada-pro-mezinarodni-vztahy-zazracna-zbran-atlanticke-geopolitiky-cast-2.htm

  14. Ještě mě u grafů napadá… kolik procent ekonomiky dělá šedá ekonomika? Může být klidně 20-30% a v grafu není, přičemž u ní se na produktivitu ani nemusí moc hrát. A je v zemědělství zahrnuto domácí vidlákování? Tam se skryje dost populace.

  15. Anebo se budou střídat. Případně odcházet do důchodu ve 35. Gaučingem se snižuje plodnost – bude méně lidí i bez pandemií a válek.

  16. V angličtině existuje rčení „Idle mind is devil’s workshop.“ (Nečinná mysl je ďáblova dílna). Už vidím, jak ti, co nemají do čeho píchnout budou poslušně sedět na gauči a koukat do blba nebo do zrcadla.
    A další věc – co se stane v případě, že nějakým zásahem dojdou energie? V tu ránu se celý systém zhroutí jako domeček z karet. Roboti nebudou bez energií fungovat a lidé nebudou mít základní znalosti jak přežít. Také je otázkou, zda by byli fyzicky schopní dejme tomu dvanáctihodinové práce na poli nebo v továrně (Pokud by to bylo v krizi, tak si myslím, že dvanáctky by ještě byly procházkou růžovým sadem.). Někdo namítne, že mohou existovat fitka, kde si populace bude udržovat fyzičku. Ale ono je to i o mentálním nastavení – dělat mechanickou, monotónní práci – to se taky musí trénovat.

  17. Víte, co mi ta prognóza připomíná?
    Hmyzí stát. Velké termitiště. Každý člen už od vylíhnutí (vlastně už před ním)má předepsaný další život. Někteří budou dělníci, někteří vojáci, pak tam bude suita kolem královny a královna. Změna není možná. O svobodě rozhodování se nedá vůbec mluvit – je nulová.
    Už jsem se tím před časem zabýval. Je zajímavé, že tahle společenství jsou nesmírně stabilní, drží si svou organizaci stamiliony let beze změn. A jsou evolučně docela úspěšná.
    Když zahyne královna, která se stará o populaci celý ten složitý organismus (termitiště, mraveniště nebo včelí úl) je vlastně jeden organismus a zahyne. Některé mají „náhradní královny“, taky trubce, kteří se starají o oplodnění královny, ale moc se od sebe neliší.
    Tedy jaká demokracie? Jaká svoboda? Jaké tvurčí schopnosti?
    Nic z toho, Jenom fungující organismus.
    Znamená to tedy, že celý vývoj lidstva byl jeden velký omyl? Společnost prvobytně pospolná, tlupa , pak vesnice, s radami starších, města, otrokářství, feudalismus, kapitalismus , komunismus a co teď?
    Jak to nazvat? Jakou kulturu bude ten jednolitý organismus mít? Co bude pro ty lidské roboty s různým zaúkolováním smyslem života? Jak bude řešena porodnost? Plodit děti jen na povolení?
    Domyšleno => „Konec civilizace“ anýbrž „Překrásný nový svět“.
    Po pěti nebo dvaceti generacích už nikdo nevzpomene, že to dříve bylo jiné.

    Fuj – ale bude se mi líp umírat. Toho se nechci dožit. I svět Mravence „Z“ by byl zajímavější.

  18. Jen stručně po půlnoci. Plno paradoxů. Je přebytek lidí, když roboti budou pracovat místo lidí na hodně místech, ale současně se pořád mluví o probléemch stárnutí a nízké porodnosti, kdy se tím zdůvodňuje imigrace, aby noví lidé pracovali na naše důchody. Do toho někteří varují před klimatickou katastrofou a volají po dobrovolné bezdětnosti… Teď se v tom vyznejme.

    Bude nás lidí příliš málo nebo příliš mnoho v ČR, Evropě a ve světě?

    1. Také mne to napadlo při pohledu na ty grafy. Pokud jsou pravdivé (silně o tom pochybuji) tak všechny starosti demografů a teoretiků důchodových systémů jsou zbytečné.
      Stačí pár procent produktivních lidí z celé populace, kteří hravě vyprodukují dostatek potravin a dalšího potřebného zboží pro jakékoli množství důchodců.
      Ani s tou automatizací výroby to nebude tak jednoznačné. Lidé v dílně sice ubydou, ale zase přibydou lidé v konstrukčních kancelářích (nebo doma u počítačů), kteří budou ty automaty navrhovat, vyrábět a zkoušet prototypy, zajišťovat materiál pro jejich výrobu, programovat jejich funkce, udržovat je v chodu. Aby to tito lidé mohli dělat, budou potřeba lidé, kteří je to naučí atd.
      Ty grafy z USA jsou nedůvěryhodné také tím, že nezohledňují základní a všeobecně známý fakt, že pro potřeby této země se téměř vše vyrábí mimo ni. To malé procento lidí pracujících v průmyslu je dáno tím, že téměř všechny průmyslové výrobky, které se v USA používají, byly vyrobeny jinde. Většina jich pochází z Asie, kde je soustředěno vše od těžby surovin až po finální výrobky.

      1. Ano, kdyby se graf usa spojil s grafem cina, protoze cina temer vse pro usa vyrabi, vypadalo by to jinak, pokls prumyslu usa, vzestup lidi v prumyslu cina

        A spousta chybejicich energetickych otroku

    2. Neco obycejnyho vo zime a na domaci klima….
      Jsou tady mistri sveta v pragmatismu.
      Ale . Staci trocha vobyc prakticky psychologie..
      Dobry je se sprchovat ve studeny vode. Nejdriv je to studeny …
      Za nekolik malo vterin uz je to normalka..
      Kazdej den. Nemusite v ni bejt zrovna tejden..
      Krev vam pak vleze vsude ,kde uz mesic nebyla .
      Pamatuju jak sem chodil v prosinci po Praze v tricku s kratkym rukavem ,
      abych se nezpotil.
      A nebyly zrovna zadny horka a studenej vitr lez vsude..
      Ani husi kuzi sem nemel. Nastalo mi celkem diveni z toho..
      Virusy a pod. vsecky pred vama prchnou ..
      Muzou kolem vas davy chrchlat plivat a kaslat , nic nepomaha..
      Doma jako neco universalniho na zahrati je vobycejna gumova flaska a s
      horkou vodu..
      Kdyz v posteli muzete vam privodit dokonce zpoceni…
      Nedostatek plynu, pak na vas nemuze..
      Kdyz graf ,mne nebaf.
      Ja znam jeden vobyc a ten se hodi na vsecko..
      Cina napriklad provozovala omezeni populace ale prestala ,protoze nebezpeci ze zapadu..
      Uz sem psal ze prelidneni j casto umely, ted do preplneny EU. Maji plany.

  19. Pozoruhodné prognózy. Docela by mne zajímalo, jak by asi v té zářné budoucnosti dopadly volby. Ti, co pracují a jsou nějak aktivní, mají své různorodé zájmy a volí podle nich (proto se neshodnou téměř na ničem). Nefachčenkové (kterých bude zřejmě většina) mají hlavní zájem stejný – aby zdroj nevyschl a sypal pokud možno ještě více.
    Získají většinu v parlamentu?
    Sestaví vládu?
    Jaká ta vláda bude?
    Udrží funkční společnost v chodu?
    Nebo se předem nastolí jiný systém, než parlamentní demokracie?

  20. Ono to není úplně pravda. Produktivita práce toho zlomku produktivní populace sice asi rostla, ale ne tak moc.
    Z grafů by se zdálo, že ten zlomek lidí, který pracuje produktivně, živí a udržuje ty neproduktivně pracující a nepracující. Jenže je to jinak. Na ty státy, které mají deficitní produkci, pracují státy, které jsou produktivně v plusu.
    I naše republika se stala parazitním státem.
    – Potraviny dovážíme, i když jsme bývali soběstační.
    – Látky/oděvy dovážíme, i když jsme tradičně (stovky let) byli nejen soběstační, ale i vývozci.
    – Atd.
    – Co vlastně vyvážíme? (Zatím) levnou práci v montovnách. Jak dlouho nám to asi vydrží?
    – (Například) elektřinu vyvážíme, to je pravda, ale proč? Protože zde byly za socialismu postaveny elektrárny. U kterých se nikdo nestará o jejich reprodukci, která je velice nákladná, časově náročná, technicky náročná. Správně by v její prodejní ceně měly být započítány náklady na reprodukci výrobního zařízení, na ekologii (kam s vyhořelým palivem, že?) atd. Nevěřím, že tam jsou, to by bylo proti smyslu stávajícího lupičského hospodaření (Tedy určitě v kalkulaci něco takového je. Otázka zní, jaká čísla jsou tam uvedena, že.). Jestlipak někdo (reálně!) připravuje kontrakt na nové jaderné bloky? Tedy včetně technické stránky? A finální ceny?
    USA vyvezly produkci pryč ze země (do Číny, ale i jinam). Suroviny se kupují za babku z kolonií. EU a další země našeho bloku postupují stejně. Deficit produkce je hrazen produkcí jiných zemí. Kde na to USA a EU bere peníze? Ze vzduchu. Kolik let už běží podvod zvaný „kvantitativní uvolňování“? Kdysi se to nazývalo penězokazectvím. Kdyby USA a EU neživily tzv. rozvojové země, bylo by euro (i dolar) k rublu dávno jedna k jedné. Ale když ono jsou to „tvrdé měny“!
    Bejvávalo. Když byly USA a Evropa průmyslovým srdcem planety.
    Koneckonců, Imperium Romanum prodělo podobný vývoj. Včetně toho nepodmíněného příjmu a zábavy („Chléb a hry“, že ?), kterým udržovalo plebs v klidu. A udržovalo to pomocí nepřemožitelné armády, tedy nějakou dobu… Nepřipomíná Vám to něco? Co válka na Ukrajině?

    1. Ted jsem to chtel napsat.
      Automatizace ma samozrejme vliv, ale mnohem vetsi vlim ma odsunuti vyroby a dalsich veci do zemi, kde pracuji cely den za „misku ryze“.
      Takze ty grafy zalezi pouze na tom, jak dlouho system tisknuti papirku vydrzi.
      Otroci uz se vzpouzeji (viz kdo nehlasuje s USA proti Rusku), otazka je , jak silna je US army, aby zlobive ukaznila.
      Hezky to vyhrezlo: dva tisice let vyvoje zapadni civilizace jsou pryc lusknutim prstu.

      Podobne je to i u nas v mensim: 30 let budujeme demokracii a po volbach je nejvetsi rvacka o ministerstvo vnita.

  21. Ten článek je vlastně dystopický. Protože žádná utopie se zatím nikdy neudržela déle než pár měsíců aniž by se z ní stalo něco nehezkého.
    Člověk je jenom olysalá opice, chce mít víc než ta opice vedle a dokáže si to vybojovat. Nebo se o to pokusí. Bez práce nejsou nejen koláče, ale taky jakýkoliv vývoj.

    On i ten komunismus je skvělá idea:
    Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb.

    Výsledek nastíněného experimentu už neuvidím – a ani vidět nechci. Nebude to fungovat.
    Nemůže to fungovat. Ne s lidmi.

    Přízemně něco o válce – dneska.

    1. V tom článku napůl dobré postřehy a napůl ignoruje dost faktů, které as nedokáže komentovat, tak se tváří, že neexistují jako vysvětlení proč dosud nikdo nebombardoval elektrárny, proč se to začalo až s poslední změnou velitele apod.
      Takže dobré přečíst, ale závěry, kdy se článek tváří jako „jediný chápeme přesně o co jde“ je lepší ignorovat jako kecy dalších generálů po bitvě.

      1. o těch elektrárnách…
        Z tisku: V rámci akce na podporu Ukrajiny byl nejznámější obraz Maleviče přejmenován na „Noční Kyjiv“

  22. 1984 v praxi. 85% obyvatelstva udržet na základním příjmu se kterým se časem může a bude hýbat jakýmkoliv směrem dle potřeby mocných, dále 14% kteří budou pracovat a mít se o trochu lépe a 1% bude řídit svět a budou mít luxusní život. Snad to zkombinují i s Brave New World a dodají nám k tomu chlebu i hry abychom jim nezapalovali ty auta a baráky.

  23. Ten vyvoj neni zcela domyslen, ale nevycitam vam to, neni v silach jednotlivce mit dosti siroky pojmovy obzor. V prvni rade ten dolny „lumpenproletariat“ potrebujete, nemuzete ho fyzicky zlikvidovat, pac by pak nebyla zakladna pro spicku pyramidy, ktera by se pak neprijatelne zuzila. Akorat ze se zmeni struktura spolecnosti, prima a vseobecna demokracie s rovnym hlasovacim pravem bude muset byt zapomenuta. Konec koncu, slaba volebni ucast uz dnes naznacuje, ze za pravem „byt obcanem“ mnozi plakat moc nebudou. Prukopniky jsou Cinane se svym neustale prohlubovanym systemem socialnich kreditu, kdy prava jednotlivce – a neze ta „velka“, ale treba i pravo cestovat letadlem ci vlakem – zavisi od poctu bodu. Najde se kompromis mezi dobre rizenou spolecnosti, kde je vylouceno treba zmrdske pseudoprotestni lepeni se k silnici, ale neni intelektulane zcela zesterilnena, umrtvena ? Dale porad se tady uvazuje v intencich znameho a predvidatelneho rozvoje. Ale vse nasvedcuje tomu, ze treba univerzalni kvantove pocitace umozni udelat zcela epochalni objevy. Jina otazka je, zda objevu v realu neni prave a jen tolik, kolik je spolecnost schopna absorbovat. Tohle je na velky mnohahodinovy seminar pri kterem by z jednoho Vidlakova pasika nic nezustalo 🙂

  24. A co to vzit pozitivne?
    Ma zkusenost mi rika, ze nejvice nestesti udelali v praci ti odbornici, kteri byli vzdelani proti sve vuli (obvykle je do studia dohnal tlak rodiny, anebo skupinovy automatismus).
    Co tedy nechat vzdelani tem, kteri se chteji vzdelavat a nedelat z kazdeho maturanta, ci vysokoskolaka?
    Podle meho by se 4/5 lidi ulevilo a na nepodminenem prijmu by byli spokojeni. Coz nic nevypovida o kvalitach takoveho cloveka a nijak ho to moralne nesnizuje, kazdy jsme nejaky.
    A samozrejme: statni a neziskovy sektor jsou dnes zastupnymi organy uradu prace. Spolecensky neunosnou miru nezamestnanost resi formou poskytnuti falesneho zamestnani, coz je necestne a nesportovni.
    Ja snad zacnu Schwabovi fandit.

  25. Divné ovšem je, když mzda je nižší, než nepodmíněný příjem. Nebo důchod – na který se musí dělat třeba 45 let. A někdo dostane více peněz bez práce. Z toho potom vznikají společenské pohyby a grafy mají nespojité tvary.

  26. Chápu to správně, že podle toho druhého grafu má v roce 2035 nastat v USA komunismus? To je za chvíli, na to si rád počkám..

  27. Někdo řekl, že před 100 lety činily mandatorní , ( ze zákona ), výdaje státu 5%.
    Dneska 90% , slyšela jsem i 95%.
    Evidentně přerozdělování je velice oblíbená činnost dnešních činovníků. ( Se jim nedivím. 😉)

    1. Je to spíše styl „hospodaření“.
      Berte, že co vydělává to se privatizuje co je nákladové to se předává státu. A to všude na každé úrovni, včetně fakultních nemocnic a rozpočtovek.
      Navíc, když se k tomu přidá blbost vedení obce, např. vedlejší dědina, chce stavět „krytou halu na bruslení“ i když má 2000 obyvatel a nemá ani opravenou tělocvičnu pro základní školu.

      1. „“ … vedlejší dědina, chce stavět „krytou halu na bruslení“ i když má 2000 obyvatel a nemá ani opravenou tělocvičnu pro základní školu.““
        Ale Sáblíková už ji nechce, bydlí opět doma !!

  28. Čůrat proti se nemá. Budeme přizpůsobeni, s tím se moc nenadělá. Ovšem těm inteligentním 10% se otevřou nebývalé možnosti, když píši nebývalé, tak myslím nebývalé. Kdo ví co je napadne. Svět s půl miliardou – to je 500 milionů -, nebo tak nějak může být velmi pohodový. Teď půjde jen o cestu a čas. Ale to mám starším 50 let může být jedno a mladší to snesou. Occamova břitva to logicky vysvětlí.

    1. Náš mladý už mi říkal: tu výplatu nejde utratit. Vymýšlí heblata, která se montují do všech elektrických žďorbů po celé Evropě, stamilionové série. Kdo v tom vlaku nejede, dostane nepodmíněný příjem.

  29. To bylo dobré! Je v grafech zohledněno stárnutí populace, kdy jeden pracující má na hrbu jednoho důchodce? Je jasné, že depopulace půjde sama a my mastodonti můžeme být rádi, že zdechneme.

    1. Myslím, že máme zaděláno na parádní mezigenerační střet. Husákovy děti si budou moci nechat o našich dnešních důvodech jen zdát.
      O důchodové reformě se jenom žvaní a kde nic tu nic. Jediná útěcha je v tom, že stejně bídně je na tom celá Evropa.
      Takže to dopadne jako vždycky. Ten kdo si naspoří, dostane kulové. A ten, kdo to probendí, anebo prostě má malý příjem, dostane právě tolik, aby nechcípnul hlady v pangejtu.

        1. Budou zuřit, že jsme jim prožrali normální život. Ekonomice nerozumím, ale nevěřím tomu, že se dá dlouhodobě žít na dluh.

          1. No co, budou důchodci živořit a tím nemyslím Vás co už jste nějaký rok v důchodě, ale 50 a mladší.

            Pak nastane co platilo tisíce let, „relativně dobře“ se bude mít ten co byl jako Vidlák a ne ten co je jako Pekarová co vysvětluje, proč nemůže mít děti…

            Hledáte složité řešení, kdy je úplně jednoduché, ten co investoval do dětí má šanci, kdo neinvestoval a nebude mít hooodně peněz, tak má šanci jenom zdechnout v příkopě 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *