28 května, 2024

Sankce uvolněné – a cena ropy klesá !!

Sankce proti Rusku jsou pořádná komplikace a tak Ministerstvo financí USA dočasně povolilo bankovní transakce s ruskými bankami v dolarech pomocí SWIFT.

Ministerstvo financí USA dočasně povolilo vypořádání v energetickém sektoru s ruskými bankami, včetně 10 největších a polostátních, např. VTB, Central Bank, Sberbank, Alfa Bank, Otkrytie, Sovkombank, Rosbank, VEB, ad.

Dočasné zrušení sankcí se týká transakcí v energetice, souvisejících s těžbou, výrobou, zpracováním, zkapalňováním, přepravou nebo nákupem všech energetických surovin – ropy a ropných produktů, zemního plynu (trubkového i LNG), dřeva, uhlí, uranu a elektřiny. Licence také umožňuje transakce s ruskými bankami, související s výrobou, dodávkou nebo výměnou energie jakýmikoli prostředky. Formulace je stručná, není tedy úplně jasné, jestli se vztahuje i na technické vybavení pro zpracování a transport. Tedy na vybavení pro opravy rafinerií, poškozených ukrajinským bombardováním.

Je to velmi zajímavý obrat a ukázka americké sankční schizofrenie.

Letos v dubnu se američtí politici nechali slyšet, že Spojené státy připravují další sankce, které by mohly odříznout některé čínské banky od globálního finančního systému, pokud budou obchodovat s Ruskem.

Zároveň ruské energetické firmy informovaly, že platby za ropu, plyn a uran se při převodech zpožďují až o několik týdnů a budou tedy nuceni přejít na platby předem, s odběrem zboží až po obdržení zálohy. Nebo požadovat platby hotově (taky si živě představujete to letadlo, které letí z Prahy do Moskvy s plnými igelitkami EURů, abychom mohli jezdit a topit?).

Některé mezinárodní banky dále operují v Rusku a zajišťují právě tyto platby, přitom na ně nejzatvrzelejší rusobijci vyvíjejí enormní tlak, aby z Ruska odešly. Nejvýrazněji se to týká rakouské Raiffeisenbank, která má v Rusku nejvíce poboček, zajišťuje více než polovinu mezinárodních bankovních převodů z Ruska do zahraničí a zároveň zisk z ruských aktivit tvoří více než polovinu jejího zisku. Kdyby Raiffeisenbank Rusko opustila, nejspíš by zkrachovala nejenom ona, ale i spousta evropských energetických firem (ledaže by začaly lítat do Moskvy s těmi výše zmíněnými igelitkami, což zakazují nejenom právní předpisy EU, ale dnes už nemůžete legálně pobíhat s takovou igelitkou ani v Rusku).

Před několika dny navštívili Čínu ministryně financí USA Janet Yellen a ministr zahraničních věcí Anthony Blinken a oba dostali v Číně ledovou sprchu, když se pokoušeli vyhrožovat a požadovali od Číny ústup z nastoupeného trendu dedolarizace v mezinárodním obchodu.

Čínské statistiky už několik měsíců hlásí, že více než polovina jejich zahraničního obchodu je realizována v juanech (účetně i fakticky). A obchod s Ruskem se realizuje v juanech více než z 90%. Navíc Čína občas asistuje jiným státům při převodech peněz do Ruska za životně důležité účty (například za obilí a další potraviny nebo také za výstavbu jaderných elektráren). A Číňani si neodpustí jemné pošťuchování a o těchto transakcích občas suše, leč lehce zlomyslně informují.

Zároveň Čína důrazně odmítla požadavek, aby přestala odebírat ropu z Iránu.

Blinken pak hned letěl do Saudské Arábie a tam se dozvěděl, že kvoty na těžbu ropy v OPEC+ jsou určené a Saudi Aramco je bude dodržovat a nebude zvyšovat těžbu a je na USA, aby se postaraly, že platby i ropa z Ruska půjdou na světový trh bez problémů a tím pádem benzín v USA nezdraží.

Masivní záplavy v Kazachstánu a Rusku postihly i plynová a ropná naleziště kolem Kaspického moře, těžba musela být na několika místech přerušena, není to nic fatálního, ale i tento zdroj suroviny na světovém trhu bude delší dobu chybět.

Přerušení sankcí na finanční transakce s ruskými bankami pro energetické obchody platí do 1. listopadu 2024 (a časový souběh s prezidentskými volbami v bývalé velmoci mezi dvěma pomatenými excentrickými staříky, ten je čistě náhodný).

Hned následující den po oznámení o uvolnění sankcí klesla cena ropy o 5%.

42 thoughts on “Sankce uvolněné – a cena ropy klesá !!

 1. Paní Divišová, asi mám delší vedení, ale není mi jasné, v jaké měně tyto dočasně povolené transakce jsou, mohu se Vás zeptat ?

   1. Podle anarchokapitalismu by stát vůbec neměl existovat. Podobně jako v dávném Islandu a dávném Somálsku. A měnu by si každý mohl svobodně vybrat. Nezaplatíš-li mi měnou či zbožím, kterou chci, prodám svoji komoditu někomu jinému!

    1. By neměl? Nebude. Ne měnou, kt. chci, ale kt. chceme oba.
     No, to jenom tak na okraj.
     (.. svoji komoditu, svou, svou)

     1. Jak je citoslovce údivu? Huh? Jestli ano, tak huh! Oba tedy budou…
      Četl jsem ale, že tam klidně můžu svobodně odmítnout i platbu zlatem. Když jej nebudu chtít. Nebo inkriminovanými baksy (ve hře je Rusko, tak používám jejich hantýrku). Druhej mi za to svobodně navrhne, ať si teda tu komoditu vetknu, že si ji svobodně koupí od jinejch. Já se tam prý ale zase můžu svobodně rozhodnout, že si nic nevetknu. Prý je to tam komplet takto svobodný.

       1. Komplet.

        V ancapu je to tak, že když kolem vašeho baráku někdo svobodně koupí chodníky a silnice a neuzavřete s ním (svobodně) ústní či písemný kontrakt o jejich používání a platbách za ně, nepudete domu. Leda by vás pustil zadara, to se tam smí. Po svobodném rozhodnutí.
        V ancomu je to přesně obráceně. Nic nemůže být kolem vašeho baráku, protože to není váš barák. Ani nemůžete někomu platit, protože neexistují peníze. Tam nejsou ani dolary, ani se nemusíte nějak rozhodnout.

        Myslím, že v ancapu si můžete svobodně zvolit i nábožko. A asi můžete být zároveň v tolika, v kolika se svobodně rozhodnete. V ancomu nevím, jestli v komuně nějaký mají.

        Já vám to dycky říkal, že s lidma je prdel, ale vy furt o tom dobru…

        1. No, hlavně mezi anakomuem a anakapiem by měla být raděj usazená nějaká demo bez nějakého přívlastku jako dobrá praxe a analidé by z ní příhraničně odezíráním čerpali kvalitní teorii, takové náboženství. Ať tak či onak.
         Všichni dobří.

         1. Je to zakuklené, ale nic provokujícího, realitu a dobro z ní očekávané jsme si už objasnili. Prostě dnešní civilizovaný svět tepe konečně dobrou pastí, chci říct praxí. Jak už lidé to mají učiniti lépe, než aby lépe roztříštili živočišný druh na pokrytce a anarchisty. Správně by mělo, ale není.. Notak teda, držet lidi ve státě na uzdě nebo to nechat plavat.. je nechat plavat.. ? Baže, že sdílená trouba nejde, řikám, že ta je pro svobodné lidi, zatím jsme jen u koloběżky. Odstrkovadla.
          Já když si to sumíruju sám, tak vidím, že anarchismus jde, a když s někým, vidím, že nejde. Ale dobře jste začal rovnou tím anarcapem, tím svým svým majetkem, to je takový kompromásek a o obecné by se staralo všeobecně a každého z obecňanů by trklo, vcg samo. Už je i to stejně dávno vymyšlené.. Někdy, když se mi chce, tak nechápu, že lidé s nadšením soužijící v komunitách zprvu, stejně z nich odchází a ty se rozpadají a pak se mi jindy chce chápat, že mají lidi rádi se dělit jen napůl a s dětmi, že nejsou narozkrájení do roztrhání, člověka by to rozmělňovalo, otupovalo smysly. Jak absurdní, by krev plodila další krev. Správně bychom měli být z vody. Ale nejde to, nejde. Nejsme. Tak či tak.

         2. Tak jako nemusíte se opičit úplně ve všem koblih. Na netrefování jsem tu já.

          A myslím i trochu okrajově zkouším rozumět, že počínaje ancomem přes všechno uprostřed až po ancap, všechno by fungovalo celkem dobře. Lidi jsou přizpůsobiví, takže pravičáci by si na ancom i zvykli a levičáci na ancap taky. I na to mezi tím, co všechno bylo a je. Čo to táram, boha jeho, samozrejme jen mlčící většina by. A různě v tom kverulantila a očurkávala by to. A o zbytek by se po starém zvyku postarali psychopati. Tak by to bylo, jak to vždycky bývá.

          Malinko teda budu korigovat ten svůj antihumanismus, není to, že by v lidech to dobro nebylo. Je. Jen je neatraktivní a nesmělé, stačí zadupat a je v čudu.

          1. Co je to za blbinu, že by si pravičáci zvykli. By fungovalo, ježíši. Funglovalo by to s brusu funglovými lidmi. Kolik jste zas vymazal řádků kolem toho ostrova – budu korigovat něčí humanismus – a pak – zadupat -. Doufám, že se přesně takhle ty pomlčky píšou správně češtinně, když se jimi chce vystihnout nevyjádřená, širokoblahoslavená účast na rozumění lidskému žití.
           Vaše.

          2. Já vám vlastně začal psát kvůli tomu vedení státem. Protože jste se mi tím zalíbil. Chtěl jsem taky zkusit chodit kolem kaše, ale zašel úplně k jiný kaši. První kulminovala bez vnějšího zásahu.

          3. No ano, vedení lidí státem, dlouhé vedení, takové odvádění lidí od vlastního národu, zrodu, co nejdál. Tou myšlenkou jste zadal ústřední motiv osvícenému diktátorství v kontrastu s tím. Ano, ano, hřebíček po hlavičkách všech kladivem.

          4. A ta druhá vnějším zásahem. Jenom jsem ale mluvil o vaší zkušenosti, možná to tak nevypadalo. Zato to vypadá na moje káblíkové vedení, ale není tomu tak

        2. Oba ancy patří do těch pověstných tudy cesta nevede. Teda, třikrát tfuj přes levý rameno a pařát z černýho kohouta, aby nevedla, protože o jakémsi konglomerátu těch anců se nějako mluví či co. Takový to sdílení trouby v pronajatém patnáctiminutovém městě, které patří komusi, kdo tam nebydlí.

         To nezní moc demo bez přívlastku. A současná liboška bezpřívlastková taky moc není. Třeba feudalismus a klerofeudalismus jsou. Ty se nepřetvařují. Ty budeš makat, já se válet, což otevřeně prosazují.
         Že – by měla být dobrá praxe a ve výsledku dobrý pro všechny… Copak o to, hezký by to bylo, ale není to zakuklená provokace? Vy zakukleně někdy provokujete, třeba abych se nechal vyprovokovat. A třeba začal s tím, jak lidi furt, že správně by mělo. Že ve skutečnosti (to je zakukleně ta realita) ale není.

         1. Nevím, kam jsem to přilepil, možná, že někam jinam, jsem asi tradicionalista nebo anarchista, i kdybych nechtěl. Já nevím, kdo ty moje kroky tento, jak by se řeklo..

  1. Rusko pouziva pri zuctovani za ropu, plyn a dalsi zbozi a sluzby nekolik ruznych men.
   Do Ciny juan.
   Do Evropy se ropa vetsinou uctuje v EUR. Plyn se plati v rublech (ktere si predtim zakaznici musi koupit na moskevske burze), ale LNG se plati v EUR.
   Hodne transakci se plati v dolarech a emiratskych dirhamech.
   Asi s dvaceti staty Rusko uctuje v narodnich menach nebo v rublech – Turecko, Indie, Egypt, Saudska Arabie, Iran, postsovetske staty (Gruzie, Armenie, Azerbajdzan, Belorusko, Kazachstan, Uzbekistan atd)
   To omezeni na platby pres SWIFT se tyka ruskych bank a jakekoliv meny.
   A platby v dolarech musi schvalit USA. Coz obcas udela, ale je to dvojsecne, takovi zakaznici se obvykle obrati na Cinu a ta tu platbu zprostredkuje. Ale platby bez SWIFTu probihaji pomaleji trva to i nekolik tydnu.
   Vetsina zahranicnich transakci z Ruska se ted provadi prostrednictvim rakouske banky Raiffeisenbank, ktera pripojeni ke SWIFT ma.
   Je to hodne individualni, ty platby neprovadi stat, ale soukrome banky pro soukrome zakazniky. A na zakznicich zalezi, jakou platebni cestu a menu zvoli.

 2. USA uvolnily sankce, EU je naopak zesili.
  https://t.me/spydell_finance/5264
  Spojeným státům se daří soustředit téměř veškerý volný světový kapitál.
  Od roku 2020 se čistý příliv zahraničního kapitálu do Spojených států prudce zvýšil a dosáhl historického maxima zaznamenaného v letech 2006-2007. Ano, samozřejmě, dolary v roce 2024 mají menší kupní sílu než dolary v roce 2007 a kapacita dolarového finančního systému se výrazně zvýšila, ale trend je vzestupný.
  Zde je návod, jak se to děje (čisté průměrné čtvrtletní toky nerezidentů do USA v miliardách dolarů):
  • Přímé investice: 98,5 miliardy v roce 2023, 91,8 miliardy od roku 2020 do roku 2023 včetně, 80,2 miliardy od roku 2010 do roku 2019 a 68,5 miliardy od roku 2005 do roku 2007.
  • Portfoliové investice: 303,2, 237, 125 a 255 miliard, podle výše zveřejněného sledu srovnávacích období.
  • Ostatní investice: 62,6, 74,8, 32 a 151,8 mld
  • Celkové investice: 464, 403, 237 a 476 mld.

  Z hlediska stability dolaru a kapitálových toků ve Spojených státech narativy o sankcích nefungují. Dříve byla hypotéza, že zabavení ruských aktiv a neustálý tlak na Čínu v několika fázích zhoršení (2017-2019 a 2022-2024) povede k rizikové prémii na dolarová aktiva a odmítnutí investovat ve Spojených státech, což může podkopat pozici dolaru.
  V platební bilanci se pozice dolaru jen posílila a kapitálové toky se zdvojnásobily a dosáhly historického maxima.

  1. Tak ale podiel zahranicnych investorov na anerickom vladnom dlhu klesa….to ze sa tam presuva kapital na Wall Street he fajn, ale ten sa moze stratit velmi rychlo, staci poriadny pokles

   1. Dolaru veri a s nim vobchodujou , do usa investujou , us pucujou ,jenom nenapravitelny hovada vod 2008. To znamena verit jejich vlade , coz neni vubec mozny..
    Ani sam jejich vlada sama sobe neveri..Mimo to nevi co s nima bude zejtra.
    Vi zhruba to co jejich president..

 3. Jestliže cena ropy klesá, je přirozené a logické, že cena benzínu a nafty na „ČEZkých“ pumpách musí stoupat.

  1. Pokles na svetovych trzich se tyka tzv future kontraktu. Tedy obchodu, ktere se uskutecni za nekolik mesicu. Na pokles na ceskych pumpach si budeme muset pockat. Ale nejspis se nedockame. Koneckoncu pamatujeme nedavno benzin za 50.

   1. ČEZko u pump nepracuje v režimu futures. Jakékoliv pohyby v cenách ve světě řeší ihned a vždy směrem vzhůru. Nelze cenu snižovat, neboť výdaje gumy a nutely neustále rostou, bo naši kamarádi ukropové mají problémy.

 4. Taky jsem četl, že vrazi z Volstrýtu (copyright Jasánek) vyhlásili úplné odstřihnutí od dodávek uranu z Ruska a přitom 40% jejich potřeby pochází právě od toho hnusně odporného VVP (TVEL).

  1. pro: berkowitz
   V USA po dlouhe dobe znovu zacali vyrabet obohaceny uran. Zprovoznili nejake male zarizeni s centrifugami. Zatim vyrobili asi 40 kilogramu pro nejaky experimentalni reaktor. Ale chteji to rozjet ve vetsim meritku. Jinak kupuji ze zahranici – Kanady, Francie, Nizozemi a Ruska.
   Ale nemel by to pro ne byt problem, koneckoncu obohaceny uran dlouho vyrabeli ve velkem

    1. Ale uran potrebujou usaci nejdrive dovazet z Ruska na vyrobu toho vobohacenyho. Vsecko vobohaceny dneska , je nestesti jak se zda. I nezda.

     Cinan si zve ty emejricky osoby a na co…
     Nejdriv prijela a zakazovala a vyhrozovala ta pozvana yelena, pak spustil naplno ten dalsi pozvanej navstevnik, vetsiho kalibru .
     Predtim cinan bezel az do emeriky ,aby se dovedel ,vod presidenta a verejne ,
     ze je diktator. Nikdy nema dost..
     Je neunavnej masochista..

     Cinan si nejak nemuze nechat na sebe kricet a nechat na sebe vyhrozovat z emeriky, von si je musi pozvat az domu , rovnou do Ciny.
     Vopravdu kuriozni pripad , uz delsi dobu..

     To neni vsecko …Este porad nema dost .
     Ted jede na velkou navstevu do upadajici EU a dokonce za proslulym macaronem..Co se tam dozvi , co muze cekat vod hospodarsky na pokraji zkazy vokupovany islamem a stenicema , Francie , vodevsad vyhaneny a vod ukricenyho a prehratyho mistniho kasparka , to si snad muze snadno spocitat predem..Este muze lecos chytnout..Kazdej vi ,ze se nemoci do EU
     a nakazlivy taky dovazeji./Free globalni market/. Dale ..

     Velky obvinovani cinana , ze pomaha Rusku.
     To je vopravdu velky drama/komedie…
     A je vopravdu tezky tomu uverit.
     /Rusku totiz pomaha kazdej , uplne kazdej , berou si plyn a ropu , horem , dolem usak snad nejvic a vsechno mozny dalsi ,ale nadavaji s velkym krikem jinejm, hlavne Cine , az do Ciny jezdi kvuli tomu , napr. ,ze rusovi pomaha/..
     To je taskarice velkyho kalibru a svetovych rozmeru..
     Ty dalsi z kazdych.
     Kazdej /a nejvic celej svet zatvrzele globalistickej/, pomaha neprimo mega hospodarskymi a finanancimi aktivitami s Cinou a tak podporuje Cinu ,
     aby mela vseho dost a dost, na podporu rusa a mohla podporovat bez problemu Rusko..Este dal.

     Ukr a spol , zase neunavne podporuji ruskou vojenskou moc.
     Rusove se vyvijeji a zdokonaluji ve vsech oblastech valecnyho umeni ,rovnou ve valce , ktery jinak neni mozny ziskat..
     Vod generalu dolu ,vsichni se zaucujou a je videt , ze uspesne. Neco takovyho neni vubec jednoduchy a snadny.
     Tez zavedeni a organizace valecny vyroby ,co vsecko je potreba.
     Aby byli pripraveny ,co nejvic na Nato. Napr.
     Jedenact raket nejmodernejsich , najednou letelo na rusa a vsecky je zbouch, ten novej system S-500.

     1. Číňan si pozval americké osoby?
      A proč se velký Číňan ptal tajemníka, kdy tento odjede? Tajemník řekl dnes odpoledne a Číňan byl spokojený.
      Žádný červený koberec, vítal ho jen velvyslanec.

      1. To jako k vam nekdo prijde ,zustane tejden bez vaseho pozvani , nebo co.
       Zpusob verejnyho privitani sdeluje neco jinyho.

  2. Jenze hospodarske vysledky Gazpromu za rok 2023 jsou venku. A to je docela velka firma na to aby byla opomenuta. Nejak mi tu v tech clancich porad chybi vyvazenost. Kdyz houpat, tak dopredu-dozadu a ne dokoka kolem.

   1. Kdyz Gazpromu nekdo „neznamy“ vyhodi do povetri plynovod za 10 miliard EUR, na ktery navazuji dalsi plynovody za vice nez 5 miliard EUR, nelze cekat, ze ten postizeny bude mit vyrazne pozitivni vysledky.

  1. Bude pokračovat, nic jiného ani nemůže. A přitom bude využívat dočasné uvolnění.
   Takový postup je nejjednodušší a nejefektivnější. Nesmíte brát za standard ubohé české politiky.
   USA teče do bot a snaží se zachránit i za cenu potopení spojenců. Darwin by mohl vyprávět.

  2. Rusko a Cina rozvijeji vlastni mezibankovni platebni systemy uz vice nez deset roku.
   Maji je propojene.
   Ty sankce jejich rozvoji hodne pomohly, kdo chce obchodovat s Ruskem, musi se pripojit. A kdyz uz se pripojil, je pripojeny i na cinske banky.
   Podle poslednich informaci, co jsem cetla, uz se k nim v ruznem stupni pripojilo asi 25 statu.
   Zatim to ma asi podobny system, jako byly platby ze zahranici u nas za sociku. Kdyz mel clovek dostat dolary nebo marky ze zahranici, musel si udelat ucet v Zivnobance, jine banky to nedelaly.
   Takze z kazdeho statu je pripojeno jenom nekolik vyznamnych bank, a exporteri a importeri se musi prispusobit a v te prislusne bance si udelat ucet. Potom muzou uctovat mimo SWIFT.
   To docasne uvolneni je urceno hlavne pro firmy ze zapadu, aby mohly platit do Ruska za plyn a ropu, kdo je kupuje. Treba jako nase ceske rafinerie.

   1. A taky všechny dolarové platby probíhaly přes Bank of America v NY, kdy vrazi z Volstrýtu věděli kdo a co kupuje a za kolik nakupuje zájemce o nějaké zboží.
    Přeloženo do češtiny = průmyslová špionáž.

    1. Tak jeste porad je tu nejaky investor, ktery si porad jeste mysli, ze platit dolarem je lepsi nez platit rublem nebo yuanem. A takovych je stale vetsina. A rekl bych, ze je jim veskrze nejaka debata o zlych americanech a zlych rusech naprosto ukradena.
     Nechapu, ze Vidlak, se svou temer dokonalou znalosti zemedelstvi, zkousi na svet nahlizet optikou bankovnictvi a vojenstvi. V roce 2021 napsal moc krasny clanek o Cine ktera skupuje obili a ptal se proc. Ja myslim, ze to stoji za tragickou urovni clanku. Nekdy si pripadam, ze ctu zvedavce. Muj subjektivni nazor a argumentacni faul, ta uroven clanku o deni kolem nas nahlizenych optikou zemedelskych plodin, hnojic, zvirat, firem spojenych se zemedelstvim ma daleko vetsi hodnotu.

     1. Cina nakupuje zradlo a furt. Ma jenom 12% z cely zeme na agrikulturu a ted mozna min. A megamnozstvi hladovejch krku..Nic dalsiho neni potreba vod poucnyho akademika vedet , pamatovat a stezovat si..

     2. Nikdo prece nezpochybnuje, ze vetsina mezinarodniho obchodu probiha v dolarech. Druhe je EUR, ale vetsinou jenom na uzemi EUnie.
      Ale je radikalni rozdil v situaci pred 3 roky a dnes. Tehdy se v juanech a dalsich menach platilo jenom do Ciny a jenom male mnozstvi. Ted uz Cina hlasi vice nez polovinu transakci v juanech. Plus k tomu provadi transakce v juanech uz hodne dalsich statu nejenom s Cinou, ale uz i mezi sebou.
      Proste si obchodnici uvedomili, ze je potrebne a dobre mit zalozni varianty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *