24 června, 2024

Návod na politickou stranu

Už jsem u toho byl mockrát… U vzniku politického hnutí nebo strany. To se zpravidla potká několik přátel, shodnou se, že už se na stav věcí veřejných nemohou dívat, nejsou schopni dále snášet blyštivý ksicht vládního neumětela v Otázkách Václava Moravce a řeknou si, že s tím chtějí něco udělat. Zpravidla si pak sednou a začnou psát ten správný politický program, který bude dobrý pro lidi a ne pro papaláše a který tuto zemi konečně vyvede z marastu posledních třiceti let.

A v této chvíli většina nových politických hnutí zase zanikne…

I velcí kamarádi prakticky ihned zjistí, že mají dost odlišné ideové pohledy na základní otázky a pohádají se o to, kolik chtějí mít v jejich vysněném státě kapitalismu a kolik socialismu, ukáže se, že mají odlišné pohledy na školství a zdravotnictví, zaklínají se chudobou nebo volným trhem a pak toho nechají a každý si volí podle svého uvážení a raději už o svých politických preferencích nemluví.

Ještě hůř zpravidla dopadnou ti, kteří svoje plány podrobí nějaké veřejné diskusi. Jakmile do svých záměrů vnesou další lidi (kteří nemají žádnou odpovědnost, jen mohou mluvit), tak se to rozpadne ještě spolehlivěji. Jak to říkal Churchill? Že nejlepším argumentem proti demokracii je půlhodinový rozhovor s libovolným demokratem…

Je to taková první zatáčka na cestě do politiky… a je u ní nejvíc politických hrobečků.

Jen mizivé množství pokusů se dostane dál. Zpravidla proto, že někdo má dostatečnou autoritu, aby bouchnul pěstí do stolu a zároveň je dostatečně oblíbený, aby ostatní byli ochotní ustoupit ze svých pozic. Snáze vždycky vznikají odštěpené strany z nějakého jiného projektu, protože lidi už trochu vědí, jak to v politice chodí. V posledních deseti, patnácti letech vznikl úspěšnější politický projekt vždycky kolem nějaké silné osobnosti. Co si budeme povídat, hnutí ANO je Andrej Babiš a naopak. SPD je Okamura a naopak. Trikolora byla mladý Klaus a Svobodní byli Petr Mach. Kdy já naposled viděl nějakou stranu, která by vznikla prostě svoláním valné hromady, která by si zvolila předsedu a na začátku volby by dopředu nebylo jasné, kdo bude zvolen?

Všimněte si, jak takové strany ubývají. ČSSD ještě docela nedávno měla dvacet procent hlasů. Dneska je marginální mimoparlamentní stranou a už to tak zůstane. TOPka nebo KDU (ale i ODS) jsou na stejné trajektorii a zachraňují se účelovým spojováním, aby jejich preference nevypadaly tak blbě. Pokud nepůjdou spolu do eurovoleb, tak to zřetelně uvidíte. Platí to i pro Piráty (kteří začínají decimovat sami sebe) i STAN. Bez další společné koalice budou mít problémy, se udržet. U těchto dvou subjektů to bude vůbec dobrá prča, protože Vítek Rakušan s Bartošem díky kroužkování v podstatě vyjebal a fakt se budu s chutí dívat, jestli si to Piráti nechají znovu líbit. STAN se bude muset hodně lísat…

Hlasy ležící na ulici si berou nové typy stran, postavené kolem silného, charismatického, nebo bohatého lídra. To je prostě trend. Zpravidla vzniknou v nějaké příznivé chvíli – mladý Klaus byl vyloučen z ODS a lecjakému konzervativnímu pravičákovi se to nelíbilo. Andrej Babiš byl schopen v první fázi ufinancovat sám vznik celorepublikové strany se vším všudy. Okamura… jak on to vlastně dokázal? A ještě k tomu dvakrát. Byl ve správnou chvíli na správném místě, uměl naskočit na vlnu a hlavně z toho uměl udělat stranu a udržet jí. To není běžná věc. To je hodně náročné.

Když zakládal stranu Jindra Rajchl, tak jsem si říkal, že to snad ani není možné… To byl také jeden z prvních impulzů, jak jsem si PRO všimnul. Koho napadne zakládat stranu po volbách, že? Strana se zakládá před volbami, všichni členové jsou na čelních místech kandidátek, zbytek se naplní rodinnými příslušníky, je třeba hodně slibovat, ale ne moc dlouho, nebo to voličům dojde, dostat se do sněmovny a pak děj se vůle Boží… A oni si místo toho založili stranu ve chvíli, kdy je tři a půl roku do voleb… A nemají žádného přeběhlíka ve sněmovně. Ani jednoho jediného.

Když jsem si loni v létě přečetl jejich program, tak jsem si říkal, že ho snad opisovali na Kydech… Většinu věcí bych jim podepsal… Jasně, jsou to pravičáci a já levičák, ale dalo se to číst. Bylo asi měsíc do demonstrace a já jsem tehdy hodil ve článku výzvu, jestli se někdo s Rajchlem zná, ať nás prosím propojí.

Druhý den mi Jindra Rajchl psal a o víkendu už jsem ho i s manželkou hostil u sebe doma… To jen, abyste věděli, proč mám pro něj slabost. Prostě přijel a přijel hned. Ne za měsíc, ne za půl roku. Hned.

Od té chvíle je sleduju. A zjistil jsem, že se dívám na proces vzniku strany zdola. Ano, její veřejné vystupování je založené především na charismatickém lídrovi, ale za tím jsou stovky lidí, kteří dělají hentu mravenčí politickou práci. Stranická struktura teprve vznikala, postavili kandidáty do senátních voleb a volební výsledky nebyly vůbec špatné.

Nebudu mluvit o jejich angažovanosti v protestech ani o předchozích aktivitách za doby covidové, ale právě v této době podle mě vznikl ten návod, jak v dnešní době udělat politickou stranu i bez milionů na kontě, aniž by vaše jméno znala celá republika a bez příznivých okolností při vzniku.

Když na začátku psali svůj program, tak prostě každý vzal to, s čím už pracoval a na čem se shodli všichni, to tam napsali. Na čem se neshodli, to nechali stranou. A místo schůzování začali jezdit za lidmi. Donedávna to bylo založené především na Jindrovi, který to prostě umí, je schopen mluvit dvě hodiny a je co poslouchat. Teď jsem byl zase pozván na několik jejich akcí a ejhle… už se to naučili i další. Až dojde na volební kampaň, budou schopni v jeden den naplnit deset sálů.

Oni prakticky neschůzují. Setkávají se před a po veřejné akci. Velmi rychle se takto učí jeden od druhého, jak se pronajímají sály, jak se to platí, jak se to vybírají peníze. Je běžné, že z jednoho kraje jezdí podporovat kolegy zase jinam. Máš něco na srdci? Řekni to před lidmi. Máš možnost. Dívej se, čemu sál zatleská, dívej se, z čeho jsou lidi rozpačití. Sledujte, co jste vysvětlili dobře a co nikdo nepobral. Až to lidé vezmou z pochopením napříč republikou, tak stojí za to, to připsat do programu.

Hele… a najednou koukáte na stranu, která sice není bohatá jako u Andreje, ale ufinancuje se.

A sledujete, jak tam přibývají lidi, kteří něco umějí. Protože jim nikdo neháže klacky pod nohy. Pojď, představ se před veřejností, přines do PRO jakoukoliv činnost, profiluj se, na čem chceš, ale musí to obstát před veřejností. Rajchl ti „půjčí“ sál plný lidí, přesvědčuj. Nepřesvědčuj Rajchla, nepřesvědčuj Nielsena nebo Vacka. Přesvědčuj veřejnost. Získej si je pro svojí myšlenku. Dneska přišli na Rajchla, ať zítra přijdou na tebe. Neříkej nám žádné vzletné vize, co bychom měli nebo neměli dělat. Dělej to sám a tady máš plný sál, abys o tom lidem řekl. Když přijdeš mezi lidi desetkrát, tak se ti samo vytříbí, co je blbost a co je dobré. Navíc se program PRO naučíš nazpaměť a ne z příručky. K tomu se ještě přiučíš rétorice.

Je to pár měsíců, co jsem byl svědkem, jak Petra Rédová přivedla dva kluky. Jindro, to jsou ajťáci a chtějí nám pomoct. Kluci ukažte co umíte… Ukázali. Jindrovi začal rapidně růst počet sledujících na fejsbůku. Má to na svědomí David Moos. Tenkrát jsem si říkal, že je to dobrý počítačový kouzelník. Za chvíli byl v PRO a začal také jezdit po veřejných akcích. A dneska už pěkně šprechtí před lidmi, organizuje další setkání a kromě lajků a sdílení, umí i politiku. Pondělních tři sta lidí v Blansku má na svědomí on.

Petra Rédová začala pracovat na svém veřejném projevu tím, že moje články dělá jako audio. Načte je a dává na jůtub. Když teď posouchám, jak mluví před plným sálem, tak jí nepoznávám.

Když jsem byl na veřejném setkání s PRO poprvé, tak jsem si říkal, že je to hezké, že Rajchl umí naplnit sál lidmi. Je hezké, že je ochoten jezdit třikrát týdně i častěji na taková setkání. Ano, ukazuje to, že se v naší zemi něco zlomilo. Ale prostým součtem to dělá padesát tisíc lidí za rok… To je možná půl procenta voličů. Z toho se nic neudělá. Chyba lávky… kromě setkání s lidmi si takhle vyrábějí další řečníky. V každém regionu. Někde to jde rychleji, někde pomaleji. PRO sice využívá fejsbůk, ale nespoléhá na něj. V každém regionu si programově buduje řečníky. Rajchl má navíc republiku objetou a každý měsíc se vidí víceméně se všemi straníky. Čím výš ve struktuře, tím víc mezi lidmi. Funguje to.

Ponechme teď stranou, co je možné a co není možné v této republice změnit. Ponechme stranou, jak budou nebo nebudou vypadat budoucí koalice ve sněmovně a jaké kompromisy bude zapotřebí udělat. Ale kurňa, tohle všechno je nový přístup. PRO je strana celorepubliková, ale zároveň levná na provoz. Nevím, jak moc uspěje ve volbách či s protesty. Ale vím, že před volbami nebudou závislí na jednom karavanu, ale budou schopni mluvit na patnácti místech současně. Vím, že na to budou mít peníze. Ne, že by jich měli hodně, ale že jich potřebují málo. Vím, že tam pravá ruka ví, co dělá levá a všichni budou umět mluvit stejně, budou používat stejné argumenty, budou to mít nacvičené a budou mít, koho představovat voličům.

Berte to jako návod. Máte pocit, že PRO není to pravé ořechové? Tady máte způsob, jak se dělá strana, která nepotřebuje vzniknout těsně před volbami. Pusťte se do toho.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

350 thoughts on “Návod na politickou stranu

 1. Klíčová otázka, akcelerovat vývoj anebo brzdit? Volit „dobro“, menší zlo, anebo Fialu?
  Bude smlouva, bude základna, bude vojsko.
  Co a jak dál?

 2. Ste nemocní a vaše NE-moc se šíří.
  30 let dělají imbecilové to samé, co se změnilo? NIC

  Platíte a budete platit dokud nás něgdo z Jha neosvobodí.
  Zatím jen pindáte a ohýbáte jazyky, i mámu byste prodali, gdyby byla dobrá cena. Nestydíte se?
  Zatím to platí ti, keré neznáte. Na ty , keří už skončili ve škarpách ani nepomyslíte. Vaše píčoviny co trousíte každej den a myslíte si že to je názor, jen zdržujou. ANO, jen zdržujete, lajkujete, vkládáte imbecilní proamerické linky, melete donekonečna staré židlácké bajky a myslíte si že děláte správnou věc.
  Gdepak sou ti, keří by podpořili moji řeč?
  Za firewalovou branou?
  Ideologickou branou?
  Nebo to dělá na zakázku Akismet?
  No tak jak sme na tom s tou lidštinou?

  1. Pane Vidláku, měl byste vědět, že Vás k tomu nepřizvou. Pokud se tedy něco zásadního bude dít.
   Je to banda právníků, to zaprvé. Je potřeba si vzpomenout, že to byl právník Čalfa, kdo to takto spískal mezi Adamcem, Havlem a Dubčekem, přičemž ti čtyři se nikdy nesešli v jedné místnosti a Dubčeka k tomu přizvali jen proto, že byl mezi lidmi nesmírně populární, doslova žijícím mučedníkem, zároveň zklamanou nadějí na lepší budoucnost. Oni chtěli vytvořit dojem, že s účastí Dubčekovy tváře, se to bude hýbat jakože správným směrem. To by u toho ale nesměl být ten Čalfa a další právníci v pozadí, víte?
   Zadruhé, Vy pro ně nejste nijak užitečný, nemáte peníze, nemáte médium, nemáte z jejich pohledu nic užitečného.
   Nenechají Vás proto ani vytáhnout ten poslední kamínek, nebo tu poslední cihlu ze zdi, jak napsal pan Waters, po jejichž vytažení se to celé sesype.
   Je potřeba si uvědomit, že ta hra na sesypání je pořád jenom hra, má to vytvořit ten dojem. Cíle budou jiné a proto je nějaké sypání krajně nežádoucí.
   Pane Vidláku, byl bych nerad, abyste byl tím Vaškem z ledu, se zlámanýma nohama, zatímco jiní budou řečnit v televizi.
   Všecko k tomu směřuje a řada skutečností tomu nasvědčuje, že se hraje hra, jejíž pravidla neznáte ani Vy, ani jiní. Dejte si pozor.

   1. Vime prd. Podobny proslov jsem kdysi mel k pani ze Starostu, zhruba z doby, kdy se objevily zprávy o jejich spolupraci s TOPkou. Cas ukazal, jak moc jsem byl naivni a kdo koho pak prechcal.

 3. Video zveřejnila na Twitteru Anastasiia Sihnaievska, spoluzakladatelka iniciativy Hlas Ukrajiny. „Spolužáci (ji) praštili a plivnuli do tváře na školním výletě, protože holka je Ukrajinka. Prosím, co musí udělat její maminka podle zákonu? Jak potrestat rodiče těchto malých fanoušků Ruska?“ napsala ve svém příspěvku.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ukrajina-rusko-valka-holcicka-skolaci-nenavist.A230607_155110_domaci_vlc

   1. Zkopat do kulata je potřeba především vládu a derniéra jako prvního. Lid podporuje Ukrajinu v jejím hrdinném boji proti ruské agresi, ale lidi mají Ukrajiny už plné zuby: otevřete noviny – sláma u kravína. Otevřete internet – hnoju slama. Jdete nakoupit do hytlermarketu – mezi regály švitoří ukrajinští siláci. Jdete se zbožím k pokladně, pokladní na vás mluví špatně česky, protože je to Ukrajinka. Máte strach otevřít konzervu, kterou jste si v tom hytlermarketu koupil – co kdyby z ní na vás vyskočila Ukrajina. Vláda bere úplně všem, a půjčuje si miliardy, aby je mohla poslat na Ukrajinu.

    Lidi sice jsou blbí, ale nejsou úplně blbí – vidí to, slyší to, vědí o tom.

    Děcka za nic nemůžou. Pod povrchem doutnající nechuť k Ukrajině zavinila především vláda její fanatickou adorací.

    Vzpomínám na časy před dvaceti, třiceti lety. I tehdy tady byli Ukrajinci; schovávali se, aby je nevyhmátla cizinecká policie a pracovali za pár šupů a na černo. Ti šťastnější tady měli svého „mafiána“ – ukrajinského podnikatele, který je legálně zaměstnával a legálně okrádal. Jejich pracovní týden měl sedm dní a pracovní den dvanáct hodin, i více. Bydleli v podmínkách, ve kterých by si leckdo ani neustájil svého plnokrevníka či psa s rodokmenem. A bylo tady zvykem jimi pohrdat a mluvilo se o nich jako o „úkáčkách“. Nejvíc nad nimi ohrnovali nos právě „kavárníci“. Zapomněl jsem dodat, že kdejaký „kavárník“ nerozlišoval mezi Ukrajincem a Rusem, pro tyhle naboby, když to nebyli úkáčka, byli to prostě „Rusi“; slova dobrého pro ně neměli.

    A ejhle: stačilo pár zvratů, a z úkáček jsou „národní hosté“ a pohrdání a nenávist, která kdysi směřovala na ně, byla přenesena na Rusko. Pochopil jsem: tihle lidé jsou morální a citová lůza, která, aby se cítila dobře, musí mít koho nenávidět, mít nad koho se povyšovat, bez toho by ani nemohli žít. Včera to byla Ukrajina (na to už se zapomnělo), dneska je to Rusko a Čína, zítra to bude kdokoli, na koho jim páníček ukáže.

    Ne, děcka za nic nemůžou. Děcka jen vstřebala nenávist, která je tady všude kolem, a je to na nich vidět. Zkopat do kulata je třeba někoho jiného.

    1. Tohle se ale děje pořád. Ukrajinci i Ukrajinky makají za pár šupů, bez pracovitých Ukrajinek by hotelnictví, pohostinství, úklidové firmy zkrachovaly. O práci sanitářky ve zdravotnictví také není mezi domácími velký zájem . Jsou obory, kde o Čecha už pomalu nezavadíš. A bereme je pěkně u huby.
     A k téma ukrajinským silákům : Vůbec se nedivím, že se nechtějí nechat naverbovat do války. Ani silákúm se nechce umírat pro nic za nic.
     Omlouvám se, ale nelíbí se mi, když někdo hází všechny příslušníky nějakého národa do jednoho pytle.

     1. No kdyby ty profese byly placené, aby se z nich dalo vyžít a naopak jisté privilegované skupině „českého“ obyvatelstva se nevyplácely dávky ve výši průměrného platu byl by zájem i mezi česky mluvícím obyvatelstvem.
      Ono je to podobné jako v Německu, bez českých ošetřovatelek , sestřiček a lékařů by mohli zavřít německé nemocnice, sociální ústavy a penziony pro seniory v půlce Německa.

    2. Alefe, bez závisti to neumí nikdo.
     I ta opice závidí té druhé, že má větší banán. Od závisti je k nenávisti jen krůček. Jak to, že ona má a já ne? Moji kocouři si vzájemně vyžírají misku naplněnou tímtéž. Ab to jsou kamarádi.
     Třešně na sousedově zahradě jsou vždycky sladší.
     Já znám zase několik příkladů zcela opačných. Ukrajinci a Ukrajinky sem uprchlí se snaží co nejdříve „zapojit do procesu“. Učí se česky. Jsou oblíbení a vážení. A vypadá to, že už tu zůstanou. Tak jako Vietnamci. Svého času Řekové atd. Stejně jsme pořád hořekovali, že vymíráme.
     Jenom se ovládnout a nezávidět ten banán, raději si utrhnout svůj.

     1. Také si myslím, že při současné porodnosti je vítán každý občan, kterému nedělají problém naše zvyklosti.

    3. No prostě, po úspěšné denacifikaci Ukrajiny bude muset následovat denacifikace zbytku Evropy. Ale toho se asi už nedožiju…

   2. Já tomu moc nevěřím. Děcka jsou ve škole masírovaní jinak. myslím, že je to nahrané. proč asi ta údajná děcka nejsou vidět.
    Kam až to půjde.

    1. Přesně tak, dovedete si představit, že by šikanovaná malá holka začala jako první svou reakci nahrávat na telefon ? A že by si toho ti dotyční nevšimli ? Fakt raději tu o Sněhurce.

     1. Ale ono to tak klidně mohlo být, jen tam chybí počáteční provokace té malé Ukrajinky. Tak se to totiž dělá, napřed provokuješ a když ti začnou nadávat, zapneš mobil a nahráváš.
      Vy si nepamatujete, jak se do parlamentu dostala chudinka Jau Jau Kateřina Jacques. Tam to ale bylo připravený na profesionálnější úrovni.

      1. Sto bodov.

       Pokud má crusader pravdu, je ještě potřeba dodat, že takovýto scénář se v hlavě malého děcka určitě nevylíhnul.

       Spíš to někdo zorganizoval jako cílenou provokaci, jako skvělou záminku k dalšímu honu na čarodějnice.

       Jen vzpomeňme: děti vždycky zaberou, je to o emocích.
       Zvířátka vždycky zaberou. Teď zrovna se zvířátka bezmocně topí v povodni pod KachLovkou, kterou vyvolali ti hrozní Rusové, stejně jako nedávno zákeřně sestřelili ten polský traktor.

       Něčím mi to připomíná to nešťastné utopené dítě uprchlíků, jehož vyplaveným tělem na břehu novináři manipulovali tak, aby měli dobrý záběr.

        1. Pokud ten případ s ukrajinskou holčičkou opravdu je řízená provokace, nepochybuji o tom, že se se na jejím průběhu významně podílejí její rodiče. A oni sami pak nepochybně budou řízeni někým v pozadí.

         Netvrdím, že je to tak, ale připouštím to jako jednu z možností.

         1. Nicméně se ke mně dostaly záběry, jak malí Ukrajinci a Ukrajinky přejí smrt Moskalům a hajlují. Ty záběry natočili rodiče obou táborů. Ti kteří na to byli hrdí a ti, které jejich dětičky překvapily. Dokonce tam byla diskuze s matkou, která se zastávala Rusů s tím, že oni sami mají taky část krve ruské. Asi tak dvanáctiletý kluk, když mu došly argumenty na svoji mámu řval a nakonec utekl na půdu.
          Takže to byla škola, kdo infikoval.

          1. Souhlasím. Můžeme mé původní tvrzení přeformulovat: ne rodiče, ale dospělí. – Bohužel, na výsledku (indoktrinace dětské mysli chorobnou nenávistí) to nemění nic.

  1. §§§ Jednání dětí už odsoudil ministr vnitra Vít Rakušan. §§§
   No, konečně!
   Ministr vnitra odsoudil nezletilé kriminálníky.
   Teď bude nezletilé soudit ministr vnitra osobně. Bez vyšetřování prokurátory a policie.
   Ministr vnitra má totiž, stejně jako pressparziti, mají jasno ihned!
   Můžeme zrušit soudce a prokurátory, kterých se zmražení platů nesmí dotýkat.
   Ministr vnitra uvidí nějaké video natočené někým a už se bude soudit!
   Vyšetřovat? Ověřovat? Dokazovat? Zbytečné zdržování!
   Učitelku na videu nezletilého? Odsoudit okamžitě, střelhbitě!
   Starostu ODS vyzývajícího k vraždění podle národnosti? Odsoudit okamžitě střelhbitě ?
   Není to čistě náhodou ta diktatura?

   1. Názor je jen naklavírovaná symfónie, i ty meleš z podstaty.
    Tvoje matka, zem po předcích musí sloužit cizákům, i její děti. Co ty tady furt Šú-machře vysvětluješ ostatním.

    Máš napsaný potřeby alespoň deset pod sebou?

    Zamysli se, gdyž tam napíšeš PRAVDU, co z tvých keců zbude? Nic

    1. Vám se, Sasíne, asi musí některé věci opakovat, aby jste je uměl jako malou násobilku.
     Jistěže svoboda slova musí být pro všechny, protože není entity, která by dokázala odlišit názor blbce od názoru genia. Zvláště pak, je-li vytržený z kontextu. To dokáže až následující vývoj.

    2. Ideologické pindy a tlachy pro blbé. Zem nikomu neslouží. Zem nemá děti. Jen toho času, nějaké území je obýváno nějakými lidmi většinou trochu se odlišujících od lidí obývajících jiné území.
     Krleš.

     1. Zem, že nikomu neslouží?
      A není to náhodou tak, že zem po předcích nás živila a zčásti ještě živí?
      Je tomu tak odjakživa, co lidstvo začalo „pořizovat záznamy“ a dokonce to pochopili i ti bolševici, že bez země a úrody na ní, bychom zahynuli.
      Blbé tlachy, Schumachere. Od Vás jsem kdysi čekal víc.

      1. Neživila země. Živili a živí se lidé. Kdekoli kde přebývali. Kdo tu byl příkladmo před deseti tisíci lety? Kdo kde bude za deset tisíc let? Praotec Noe, praotec Čech, bohové na Olympu…
       Tahle kratochvilná povídání mám také rád. Jenže chod světa není zatížen sentimentem. Už zhruba třináct miliard sedm set padesát milionů let, plus mínus sto padesát milionů let, našeho nynějšího pojetí času.

   2. A on Ti někdo ve svobodě slova brání? To je ale ošklivá diskriminace… (sorry, týhle nahrávce nešlo odolat…)

  1. Mńo, a jste přesvědčení, že přítomní , krom obžalovaných vč. psavců něco vědí oSenecovi, Voltairovi či Brunovi…Optimisti

   1. Nejen o nich.
    Jenže na druhou stranu, je znalost onoho nezbytně nutná k lidskému štěstí? Není zájem o ono příznačný pro frustráty hledající „vyšší smysl života“, nenacházející ho sami v sobě ? Pindající na fórech, dávající na odiv, že, hle ten úžas, že umějí číst, a útržky z toho co si zapamatovali, pro své potěšení předhazují plebsu k sežrání jak jsou vzdělaní. Ne, že by tím změnili. Dělá jim to dobře na synapsích. Ve fantazijních představách jak oni by vládli a měnili svět,kdyby byli v té pozici. A protože, z rozličných příčin včetně těch, které jsou v nich samých, v ní nejsou, kompenzují si to spřádáním planých planých fantazií a planým tlacháním.
    Když se podívám do zrcadla tak…což jsem jiný?

   2. Vždyť byli citováni,… tak snad si mohl svobodně vyložit text a pochopit, což soudce s plnou svobodou práva provedl.

  1. Normální. Západní evropské hodnoty přinášející kulturu do slovanských kolonií na východě.
   Ještěže se nám nedobývali do toho Národního muzea ozdobeného národní vlajkou.
   To by mohl být docela průšvih, kdyby někdo z nich dostal na budku od Sloužím a chráním.
   Bohemia by dostala nakládačku jako Argentina za Falklandy. Rychle a účinně.

   1. Nemají čím by Bohemii ohrozili. Navíc Royal Navy je v podstatně větším rozkladu než byla před Malvínami.
    No a kdyby strhli ten hadr z Národního muzea, byl by to určitě čin několika rowdies, co tíhnou k ultrapravici a obdivují Putina. Určitě by se objevily fotky z Twitteru či facebooku , kde by dotyční byli vyfoceni s vlajkou Konfederace, ev. dokonce s vlajkou Ruské federace za sebou (grafici dneska umí zázraky)

  2. Sparta stojí za hovno,
   Slávie je k pláči,
   Baník, Plzeň, Bohemka…to všechno jsou sráči.

   Je jasné, že s tímto svým přístupem k ikonickým gladiátorům a nejen proto, bych nemohl být úspěšným politikem. Natož abych zaplnil náměstí.
   United!!!

 4. A je to !
  Právě mluvil v jejich ČT poslanec ANO J. Bžoch (dříve člen ODS, nyní stínový ministr zahraničí za ANO😜) a vyhlásil, že poslanecký klub ANO ratifikaci “americké smlouvy” podpoří.

  Takže ta smlouva bude v PS defacto schválena ústavní většinou a tím bude velmi pevná a v podstatě nenapadnutelná.

  1. Jen hodně naivní člověk by čekal opak.
   Emanuel Moravec také hlásal, že kdo nechce spolupracovat s Říší je zrádce národa.

  2. AB je sucastou systemu proti kt. Vidlak bojuje. Takze ozaj ziadne prekvapko.

   Vidlak to ma tak, ze ked si kupi Skodovku, bojuje proti VW. Ale ci je to Seat, ci Skoda, ci VW abo Audi – furt je to pod jednou strechou.

   AB je len oblbovak, pac on nikdy nepojde proti systemu. Je sucastou korporatnej svoloci, co si uzurpuje Zapad. AB sa svojho decka – ergo majetku – nevzda. To je slepa vetva a sa divim, ze mu to tolko cechov zerie.

   Otazkou je, ci Rajchel ma aspon nieco v sebe, co by ho definovalo ako vynimocneho. Zatial sa zachoval ako udavac. A to o nic neslo. Ako sa teda bude spravat ked o nieco pojde?? Rajchel skoncil skor ako zacal.

   Moj osobny nazor je, ze sa caka na systemovu chybu v EU. Hore su psychopati, ritolezci a nuly. Plus vychcanci prisati k penaznemu cecku EU. Niekde tam sa casom vyskytne chyba v matrixe a nemci si nedopatrenim zvolia buduceho nemeckeho VVP. A amici to neodhadnu a nechaju ho pri moci.

   Abo – sa k42 myli – a NATO sa vlozi do UA a tieto nepodstatnosti nas nebudu vobec trapit.

   1. Re: Zvedavec
    Tak VVP v jazyce německém OPRAVDU nehrozí.
    Mnohem dříve se vyskytně zase vyskytne nějaký Adolfek.

    1. To spíš nějaký Muhammad a bude šířit svatý džihhád ohněm a mečem. Němci (a hlavně západní) jsou zdegenerovaní, protože jinak by nemohli zvolit to, co jim vládne dneska.

    1. Metaforicky řečeno, Hitler se zbavil SA, aby mu nepřerostly přes hlavu. K čemu Noc dlouhých nožů,lze -li využít mocenský aparát, třebaže protivný. Účel světí prostředky. Nutno potlačovat vše co by mohlo diskreditovat hnutí. Úspěch je podmíněn kázní. Pro její udržování je nutno mít dobře organizovanou pořadatelskou „ochrannou“ službu chránící náležitý průběh shromáždění před vnějšími i vnitřními narušiteli. Udržování kázně a pořádku získává sympatie širší veřejnosti i ozbrojených složek dosud sloužících stávající vládě. Ochranná služba posléze bude oporou nového mocenského uspořádání, v němž naše strana bude jedinou a výlučnou Stranou.

     Někteří víte, ze kterého zdroje jsem čerpal inspiraci. A k jakým následkům ono vedlo, vyžíráme je dodnes.
     Jedinečné v rámci obecného.

  3. ále no tak, co se divíte, prostě tam nalezli a rozkládají zevnitř. Nic jiného v tom není. A nic jiného 5ti kolka neumí

   1. ale zase je to názorná ukázka k dřívější diskuzi o prověřování osob/adeptů na vedení/.
    Ne nadarmo naši předkové říkali „Důvěřuj, ale prověřuj“.

  4. Rajchl se chechtá až se za břicho popadá. Okamura taky. Tohle spousta Andrejových voličů nevydejchá a já taky ne. Okamura zůstane na svém nebo posílí a Rajchl má druhé vánoce.

   1. No vida: věci se zjednodušují. Kal sedá ke dnu a začíná být vidět, kdo je kdo.

    ANO je Andrejova strana, a vše, co se odehraje pod hlavičkou ANO, padá na Andrejův vrub: Jourová jde na Andrejův vrub; Bžoch jde na Andrejův vrub. To, co dříve bylo matné a skryto v pěně dní, začíná nabírat ostré kontury:

    Jediným skutečným a opravdovým politickým programem ANO je slinit prst, odkud vítr vane; vše ostatní jsou kamuflážní kecy.

    Nic méně, nic víc. – Škoda, věčná škoda, že jsem se v Andrejovi nemýlil.

    Disclaimer:
    Pokud by se našel nějaký osel, který by z výše uvedeného usoudil, že tím vyslovuji podporu pětidemolici, tak nikoliv, není tomu tak. Derniér & his melody drag queens jsou ještě horší, mnohem horší. Ale čekat od Andreje jakýkoli pronárodní čin, to je jako schovávat se před deštěm pod cedník.

   2. Já to tedy nevydýchám v žádném případě. Ve druhém kole prezidentských jsem se nechala ukecat a Babišovi jsem to hodila. To už raději Pavla, ten je aspoň jasný. Ten zklamat nemůže. Poskok USA.

    1. On bude kandidovat i na předsedu vlády? To chce sloučit obě funkce? Být na obou postech, 🙂
     . Něco jako Ferda III., Lichtejnšten , Coudenhove,?
     I když jak tak občas čtu o jeho počinech… kruciš… mám takový divný dojem… mno uvidíme

     1. Pavel nebude kandidovat na předsedu vlády, on se nechá korunovat dědičným českým králem a premiér bude už jen taková figurka, co bude králova přání tlumočit (s)prostému lidu.
      A bude jedno jestli to bude Petr nebo Andrej. No spíš Andrej, Petr by se mohlo plést s jeho osvíceností, statečným, hrdinným, pravdomluvným, vždy elegantním králem, jeho Výsostí Petrem I Vítězným.

   3. ad „tohle spousta Andrejových voličů nevydejchá“
    Nebyl bych si tím jistý. Lidem je ta smlouva (už) fuk – tupí nebo otupělí.
    Zde lze s ověřeným podpisem podepsat petici https://portal.gov.cz/e-petice/386-petice-proti-ratifikaci-dohody-mezi-ceskou-republikou-a-spojenymi-staty-americkymi-o-spolupraci-v-oblasti-obrany
    Signatářů je, po týdnu od zveřejnění, jedno sto čtyřicet.

    Nemyslím, že to zatřese preferencemi.

   4. Já myslel, že Andrej je to menší zlo a je třeba ho volit v prezidentských volbách. Protože kdo volí Baštu, volí kandidáta pětikoalice. Nebo už to není pravda?

  5. A jde to i bez Dělnické vlády a zvacího dopisu.
   Co by si česká kotlina počala bez uvědomělých vzdělaných občanů?
   Ti nevzdělanci by se snad i bránili každým okupantům.
   Pročpak? Vždyť se dá s každým tak krásně aliancovat….

 5. V naší české kotlince chybí filozofové, kteří by nasměrovali nějaké dění, bez ohledu na „vůdce“.
  Je namátkou – Biblí svatá je návodem na nějaké dění, úmrtím nějakého vůdce se zvolí nový vůdce.
  Karl Marx byl filozof a jeho učení se vždy chytil nějaký vůdce, ti se měnili, ale filozofie Marxe zůstala.
  Nebo i ten Adolf měl nějakou filozofii, a jen Banderovci (dnes na UA) ho mají za vzor. Z dnešních filozofů by snad mohl vyhovovat Slavoj Žišek ze Slovinska.
  Samozvaných vůdců je privela, jako počet slimáčků na kapustičku.
  Vše je jen mantra na neviditelnou ruku trhu, která nám šmátrá po kapsách.

 6. No dobre, Vidlaku. A ted nam povezte, co takova stranicka muze optimalne dokazat. Rekneme, ze bude i o chlup popularnejsi, nez SPD. Tak co bude? Na co se muzem tesit?

  1. V USA celkem na nic, ale tady v ČR by PRO mohlo pomoci získat spolu s dalšími stranami (ANO a SPD) převahu v Parlamentu.

   1. Převahu v parlamentu v ČEZku získává už třicet let jedna strana za druhou. Jedna lepší než druhá. A celou dobu se ČEZko noří stále hlouběji do septiku.

   2. Alena: Dve otazky: 1) A davate tomu jakou sanci? Procentuelne? 2) Kdyby se spojilo ANO s SPD a PRO, co by se zmenilo? Nedelala by ANO dirigenta, zarucivse, ze se nic podstatneho nezmeni? Neudelala by si z nich dva manasky na ruku?

  2. Může dokázat totéž co Melloniová v Itálii. Ta také měla ještě nedávno 4% popularity. A podívejte se dneska. PRO může být největší protestní strana v našich novodobých dějinách.
   A bude to k něčemu? Nevím. Ani u Orbána se nevědělo, jestli k něčemu bude. To se ukáže až pak.

   Ale jednu věc vím jistě. Jestli zůstane u kormidla Pětikolka, tak se nic nezmění zaručeně.

   1. Diky za odpoved. Neco na tom je. I kdyz mi Meloniova pripada jako trojsky kun globalistu. Ale mate s Orbanem pravdu.

    1. Melloniová? To je ta paní, co ji naše média a politici chtěli upálit na březích Tibery?
     Ale nedávno už si klapali klepety po zádech a smáli se do objektivů?

  3. Můžu s tím už někomu být protivný. Ale jde to rozdělit na dvě, jakkoli se sebou související věci. Tou první je vyfakování vlády. To je věc přímo kriticky nezbytná. Tou druhou je pak samotný stav přítomnosti PRO v parlamentní politice.

   A pořád se to motá v kruzích. Bez PRO vládu sundat nejde, toho jsou si vědomi všichni. Jenže někteří si to propojí s tím, že tím pádem by se do toho parlamentu dostala, což nechtějí. Takže jsme zas na začátku kruhu. Necháme teda tu vládu, aby to tu dál ničila, protože tam nechceme pustit PRO?
   Paralelním kruhem je prefabrikave schémat, jak to „určitě“ je a bude. Proto, že Rajchl „určitě ‚ je takový a makový, situace to „určitě “ stejně neumožní, oni stejně „určitě“ této zemi pomoci nechtějí, prostě bude „určitě“ všechno jinak, než by mělo. Se zdůrazněním, že i když se za hotovou záležitost předkládají věci, které se přitom ještě nestaly, naprosto nejde o prefabrikaci.

   První kruh, tzn. zničení jediné možnosti odstranit vládu, si z alibistických důvodů nikdo nechce přiznat. Je to nicméně příčina a důsledek. Kdo si to uvědomí, může se tím cítit v pozici vydíraného. Nicméně ten stav takový je. Buď se stane jednou nebo se stane druhé. Je na každém, co si zvolí.

   1. „Bez PRO vládu sundat nejde, toho jsou si vědomi všichni.“
    Jak jste na to přišel?, já si toho vědom nejsem.

    A doplňující otázka:
    S PRO vládu sundat jde?
    A jak, prosím?
    Jak to PRO zařídí? Generální stávkou? Vysmějí se tomu. Že se sejde půlmilionová demonstrace? Tomu se vysmějí taky.

      1. Myslím, že se musí převážit počet lidí, kterým se ohledí ti, na které denně čučí v televizi. Předčasně ne, to si nemyslím. Promiňte, otřásl mnou dnešní rozsudek soudu nad svobodou vývodů z textu. Zatím to ztěžka trávím. Co se ještě bude muset stát? Nejhorší je, že jsme postaveni do situace globalizace a lidi nemají sílu postavit se jí. Dokáží si jen těżko ohraničit svůj problém, kt. se rozpouští ve změti světa.
       Jo a když získá těch osm procent, bude to zajímavé sledovat, jak Rajchl bude bojovat se strachem. Málokdo je tak odvážný jako on a ví, co musí a zároveň ty pohrůžky z velení a pak ta část národa, kt. ani nemluví česky… Takže skloubit právo s odvahou, to je oč mu běží. Atd….

    1. Bez ironie, v takovém případě jsem slepec. Jiný subjekt s časově dohlédnou kapacitou vyfakovat vládu nevidím.
     A použiju Rajchlovu (jak jinak 🙂 ) argumentaci. Měl snad po druhé demonstraci vylézt na obrazovku Fiala s panickým výrazem, že ještě jedna taková a balej fidlátka? Ten, který pošle na Eurostat čísla a když je ten ústav zveřejní, označí je za chybná? Který bez mrknutí vykládá, že systematicky a úspěšně vyvádí tuto zemi z krize, způsobené Babišem?
     Fiala bude na cestě ven z vládního baráku vykládat do kamer, že je to celý nesmysl, že si z nějakejch demonstrací nic nedělá, že celý národ mu fandí a on ve skutečnosti ani z žádného baráku neodchází. Vám to pak dá důvod k přesvědčení, že skutečně nikam nejde?

     1. Taky bez ironie. „Jiný subjekt s časově dohlednou kapacitou vyfakovat vládu nevidím“ : Ano ano, já také nevidím jiný subjekt. Jenže nevidím ani, že by časově dohlednou kapacitu vyfakovat vládu měl subjekt PRO. Nevidím žádný takjový subjekt.
      Vy sníte sny, že to mohou a dokážou, dokonce v dohledné době.
      Připomenu (už to tu kdysi bylo) slova pana Rajchla
      „Chceme nastavit systémové změny tak, abychom došli k prosperitě, bezpečnosti, svobodě a suverenitě (…) Neříkám, že se to stane za rok nebo v příštích volbách, politika je maraton, tak jenom aby někdo nenapsal, že si myslím, že příští volby vyhrajeme (smích)
      https://youtu.be/AdZyDAc_p4c?t=4024 (od 1:07:03 záznamu)

      Hovoří o maratonu, dlouhodobé práci atd.

      Je potřeba si uvědomit bolestnou věc, že ta nynější hnusná vláda je u moci legitimně. My, co se nám to nelíbí, brečíme nad výsledkem voleb. Jenže je nás co? Je nás málo!
      Tak si můžeme brečet jak chceme, jsme v menšině.

      Oni (vláda a její partajní většina ve Sněmovně) jsou si jistí v kramflecích a sami nerezignují ani se nerozpustí. Tím, že pan Rajchl bude někde něco vysílat a plamenně hovořit v sálech a na demonstracích, žádnou vládu nesvrhne, a už vůbec nenastolí předčasné volby. Nemá na to (on ani nikdo jiný) sílu. Elektorát čili voličstvo k radikální změně nenazrál(o). Nemůžu si pomoct, i když se mi to setsakra nezamlouvá.

      1. Ta jeho slova jsem slyšel. Nemusíte mi to uznat, na mnoha jiných místech ale otevřeně říkal a stále říká, že dělal, dělá a udělá vše pro to, aby tahle vláda odešla. Včetně druhé demonstrace, tam to šlo skutečně jen těžko přeslechnout. Dokonce to jen pouze neříká. V tuto chvíli, ač neznám úplné podrobnosti, se připravují další věci pro donucení vlády skončit. A dovoluji si znovu připomenout velmi důležitou věc. Tu nejdůležitější. Musí se k tomu přidat co nejvíc lidí, jak to jen jde. Ať už se to Fiala pak bude snažit vymlčet jak chce, otevřeně deklarovaná nespokojenost nepřehlédnutelného množství lidí je legální nástroj pro donucení vlády k demisi. Řekl bych, že jiným způsobem, než aby sami rezignovali (či je k tomu vyzval prezident), to nejde. A sami to udělají právě jen pod tím nátlakem lidí, to se opravdu pořád vracíme k tomuto bodu.

       Otevřeně hlásat, že chci volby vyhrát a taky je vyhraju, to by mě na jeho místě taky nikdo nedonutil. Považoval bych to za velmi škodlivé chvástání a velkohubost. Nemusíte mi uznat ani toto, nicméně jsem si prakticky jistý jedním. Pokud by křičel, že já tam vletím a to budete všichni koukat, jak to během týdne v celé zemi dám do cajku, označil byste jej za lháře, který si nevidí do huby. V čemž byste taky měl naprostou pravdu. Na to už je to tu zničeno až moc.

       1. Volební účast při volbách do Sněmovny v posledních 20 letech byla 58-65 %.
        Při volbách r. 2017 STAN získali 5,18 % hlasů (cca 262 tisíc) a z toho 6 mandátů, KDU-ČSL 5,8 % (cca 294 tisíc) a z toho 10 mandátů, ČSSD 7,27 % (cca 368 tisíc) a z toho 15 mandátů a KSČM 7,76 % (cca 393 tisíc) a z toho taky 15 mandátů.
        Bude-li v příštích volbách podobná účast, tak pokud PRO přeleze přes 5 %, má tudíž šanci na zisk 6 až 15 mandátů. Těch 15 v případě, že dostane 390 tisíc hlasů. Všecko je samozřejmě hodně zhruba.
        Jestli, jak slibují, nepůjdou do holportu s nikým z dnešní 5koalice, tak jim zbývá jedině zůstat v opozici (neprosadí nic), nebo jít do koalice s ANO (a tedy podpořit vládu s dominancí ANO). Netuším, jestli součet PRO+ANO (popř. s obtížně představitelnou podporou SPD) dá v PS nadpoloviční většinu.
        No a teď se můžeme dohadovat, na kolik hlasů má PRO šanci. Můj názor je, že na víc, než jsem uvedl výše, ne.

        A to všechno byly řeči o volbách v řádném termínu (2025). Jak dosáhnout voleb předčasných (tj. rozpuštění Sněmovny), nevím, ale demonstracemi nebo stávkou asi těžko. Jedině by se snad musela objevit nějaká rozsáhlá kriminální aféra, nebo nastat velký mezinárodní otřes. Na což by ovšem PRO nemělo vliv.

        Tím na toto téma končím a odebírám se do mlčení. Tam, v tichém kabinetu, budu hořce plakat.

      2. Přísaha – 251 500 hlasů
       čssd – 250 400
       ksčm – 193 800
       Trikolora – 148 400
       Volný blok – 71 500
       = 915 600 hlasů, které by obsadily 40 křesel ve sněmovně !
       Když nemají rozum vůdci a jejich klaky a společníci, musí mít rozum voliči!

  1. Špatnou zprávou pak bude, až se dozvíme kdo jej nahradí…
   ČT už měla být dávno (doopravdy) zprivatizována a ten sbor presstitutů v čele s Železným, Moravcem a Fridrichovou rozprášen. Včera bylo pozdě, bo oni si tu ČT de-facto už dávno (po VTSR) pro sebe zprivatizovali. A vysílání zakódovat, ať to sleduje pouze ten, kdo si to zaplatí (či naopak – kdo to nesleduje, nechť neplatí). Uvidíme pak, jak jim to zvesela půjde.

    1. V rádiu se nechal slyšet, ze 20 % obyvatel se necítí osloveno soucasnym zpravodajstvím a hodlá jim dat prostor ?!?
     Nevím, jsk to myslel .

 7. Z Ústavy ČR : Čl.2
  …….(1) Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní………
  ………Čl.5
  Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících
  základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů…….

  Předpokládá se oddělení moci zákonodárné od moci výkonné.
  Jak to, že máme poslance či poslankyně, kteří vykonávají současně funkci poslaneckou (zákonodárnou) a funkci ministerskou (výkonnou) ?!? Dochází tak i k takovým paradoxně-tragikomickým případům, kdy poslankyně či poslanec, kteří jsou současně i ministry, hlasují o důvěře vládě – v níž zasedají také i oni….a pobírají při tomto úkonu ministerský plat.

  Volná soutěž politických stran…..jaká SOUTĚŽ ? Těžko nazvat “ soutěží“ volební boj o hlasy voličů a voliček, kdy na jedné straně je zde Chelsea a na straně druhé FC Dolní Horní. V silně komodifikovaných pseudovolbách (proč nemůže být volen člověk stojící mimo politické strany. pokud splňuje zákonné požadavky) už nejde o “ soutěž“, nevím jak to celé nazvat.

  Dále je v Ústavě ČR psáno, že „Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.“
  Pak ale ta část “ lidu“ která volila ANO, musí se po “ právu“ (spíše dle logiky a matematiky) cítit být podvedena. Protože ač ANO získalo několikanásobek poslaneckých mandátů Pirátů a volil tuto stranu několikanásobek voličů (lidu) Pirátů, nemá ANO ani jednoho člena či členku moci výkonné (ministr, ministryně). Ale Piráti mají dva.
  Jednou se nám naši potomci budou chechtat, co vše jsme si nechali líbit, pomalu jak za C.a K.

 8. Několik komentářů k nádrži Nová Kachovka:
  1) Borell a další obvinili Rusko již několik hodin po protržení hráze. To je krajně podezřelé a může to svědčit o tom, že měli informace připravené dopředu.
  2) Největší motivaci mají Ukrajinci, kteří se několikrát vyjádřili, že chtějí zabránit zásobování Krymu vodou. A Krymský kanál ke svému provozu potřebuje nádrž Nová Kachovka.
  3) Možné je také zhroucení, neboť Ukrajinci loni bombardovali vozovku, která po nádrži vede, aby zabránili Rusům v přesunech. Stejně, jako bombardovali Antoninovský most, který posléze také zničili.
  4) Podle obrázků je postižena horní část hráze, kterou tvořili klapky a pilíře. Tuto část je snadné poškodit nebo zničit i zásahy raket. Ovšem, tuto část lze i snadno opravit.

  1. Stále více se kloním k verzi, že obě strany byly dost překvapené (evakuace ukrů z ostrovů, zaplavení ruských jednotek). Samozřejmě se z toho propaganda na obou stranách snaží vytřískat kladné body, ale drhne to. V jejich ČT jsem viděl Podoljaka argumentovat, že určitě Rusi, protože Krym tím přišel o pitnou vodu. Logika blba. Rusi snad zase naznačují, že ukři, protože se už nemusí bát ruského útoku a převádějí vojáky do Záporoží.
   Jejich ČT v tom samozřejmě geniálně plave, protože hned po otázce, zda to byli Rusi, na kterou ten oný expert odpoví, že to není jisté, redaktor zvyšuje sázky bonmotem typu „pokud bychom ale připustili, že to byli Rusi, co by z toho měli za výhody?“. Prostě přehlídka debility v čele s jasánkem a Markétou dvousvetrovou…

  2. Pokud to způsobili ti dva Japonci a Fin – Onoseto a Samoseto, pomáhal jim Zkurvillo – v důsledku ukrošského ročního ostřelování, napomohlo tomu vypouštění vody z kyjevské přehrady a dalších nad Kachovkou. Na netu bylo i video hráze s jasnými výbuchy v té vodní elektrárně a na hrázích, ale zda je pravé a není to z těch minulých ostřelování, je nejasné.

   Každopádně tím padla ukrošská akce – řízená bezpochyby z Londonabádu – na obojživelný výsadek přes přehradní nádrž a obsazení Energodaru a Záporožské JE, což už Ukroši zkusili za hrozných ztrát dvakrát – zjevně s výcvikem a vybavením z Britanistánu. Pokaždé k tomu chystali použití MAAE a snažili se o nějaké rozšíření o mezinárodní síly s poukazem na jadernou bezpečnost; stejným způsobem jako předtím Ukroši ostřelovali ZJE a chtěli vyvolat nějaký jaderný incident, to tam také cpali delegaci z MAAE – kterou dokonce ostřelovali, aby vyvolali pozornost.

   Což neznamená, že se na odstřelení hráze nepodíleli Ukroši, právě naopak. Dá se pochybovat, že se vycvičení speciálové chtěli účastnit dalšího jistého masakru se sebevražedným útokem na ZJE… a tak možná trochu té hrázi „vypomohli“, aby takové šílenství bylo nemožné realizovat. Což by vysvětlovalo, proč byli Ukroši z vedení tak překvapení.

   Zkrátka, je dost možné, že odstřelení té přehrady sice provedli Ukroši, ale bez vědomí velení a politického vedení. Aby si zachránili vlastní kůži…

  3. Pane Sláma.
   Ukrajinci už vědí, že toto území nebude Ukrajinské, tak všechno rozbit,poškodit,jak to dělali Američané na konci války u nás v NDR.Ukrajinská SBU bez svolení CIA neudělá ani krok.

 9. Tak u nás prý Rusové chtějí vyzkoušet slovenský model.

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-tajne-sluzby-varovaly-vladu-ruska-propaganda-ze-slovenska-zamiri-do-ceska-232133#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=Mx6joTvB9vW-202306071201&dop_id=232133&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  No to je ale generál Koudelka sto let za děním, slovenský model tu už úspěšně běží!

  První, co Rusové přece na Slovensku udělali, instalovali tam naprosto nefunkční vládní slepenec, který vede Slovensko do prdele.

  U nás tento model už také úspěšně nastavili, pětikolka je u moci a že se činí.

  To měl generál Koudelka bránit stát před časem, měl zabránit inštalaci pětikolky a ne přijít až TEĎ s objevem.

  1. Článek zcela zřetelně ukazuje, jak propaganda chcípající kobyly „kolektivního Západu“, která už dneska nereprezentuje víc, jak třetinu světa, je vydávána za „pravdu“ /ačkoliv skutečně pravdivými jsou leda tak data v titulcích, a i to jen podmíněně/, a nezřídka formulovaná pravda v tzv. alternativních zdrojích je šmahem vydávána za „dezinformace“ /samozřejmě chápeme, že nemalá část těch keců na alternativních zdrojích těmi dezinformacemi v podobě i opravdických hloupostí je/.
   L.

 10. Celej režim systémů držení lidstva pod krkem lživým diváckým představením o demosgrátickém střídání stráží mafiánských Bossů u truhly zemského zlata a cenností po předcích se prozradil. Vede to jen k úpadku.
  Výsledkem je nekonečné bourání a nekonečná přestavba, nekonečná eugenika a schizofrenie. Stálé opakování těch samých postupů, té samé mantry, ve víře, že se stane něco jiného než se už stalo mnohokrát, vede k šílenství.

 11. No, a napadlo někoho, co bude, když se PRO dostane do Sněmovny s 5,01% hlasů?
  Z dosavadních vyjádření především Rajchla plyne, že s ANO niiiiikdy a s SPD taky niiiikdy.

  Takže zbyla pětikolka, která se jako jediná další partaj do Sněmovny dostane tutově.
  Koalici s pětidemolicí Rajchl nedementoval, protože se ho na to zatím nikdo nezeptal.
  Ale pokud a priori odmítá SPD a ANO, pak nic jiného nezbývá.

  Jen doufám, že nikdo není takový šílenec aby doufal, že PRO dostane ve volbách 40+%…

  1. Rajchl včera veřejně řekl, že jediný, s kým nepůjde do koalice, jsou strany Pětikolky. S Babišem i Okamurou si koalici představit dovede podobně jako to má Melloniová v Itálii

   1. Rajchl představuje stejný podvod na nespokojené lidi, jako kdysi M.Sládek a po něm T.Okamura.
    Každá dekáda má toho svého. Když se ve funkci kanál-mistra opotřebuje, je nahrazen dalším.

    1. Tak to jsme celkem rádi, že nám nespokojení lidi zvolili tak slušnou, pravdomluvnou a prosperující vládu.
     Nebo to nebyl podvod, ale metafora?

     1. Tu „slušnou, pravdomluvnou a prosperující“ vládu spíše navolili především ti bezmezně naivní a důvěřiví, kteří naletěli na fialové předvolební sliby. Zapomněli přitom na dobře míněnou radu od K.K., že politikům se zásadně NESMÍ VĚŘIT, politici se musí pouze důsledně kontrolovat, neboť jsou to naši zaměstnanci placeni z našich peněz…

      Institut ODVOLATELNOSTI poslance či zastupitele by tuto účinnou občanskou kontrolu umožnil. Navrhováno to bylo už v devadesátkách, samozřejmě většinově ten návrh neprošel. Oni věděli proč.
      Ale už včera bylo pozdě, jak se brzy na to ukázalo.

      1. A jsem stopro přesvědčen, že by si to kdykoliv zopakovali bez ohledu na současný marasmus. Babiš je pro ně daleko větší zlo než nějaká inflace a schodek rozpočtu.

     1. Už jsem to vysvětloval, CO JE jádrem podvodu – někde na jiném místě (a taktéž i pod jiným článkem).
      Logicky z toho vyplývá, že opak daného by podvodem býti nemusel. Samozřejmě bez záruky.
      Ale… „jenom blázen opakuje stále stejné postupy a doufá v odlišný výsledek…“, aneb tak nějak to řekl kdysi jeden moudrý muž.

      Konkrétně: zrušte PS-PČR se celým tím politickým haraburdím. Zakažte politické strany – všechny, bez výjimky. Těm „malým“ (mimoparlamentním) to příliš neublíží a ty „velké“ = mafiánské to zničí.
      Ponechte Senát a udělejte počet senátorů podle počtu okresů v ČR. Každý okres = 1 volební obvod s většinovým vol. systémem. Kandidovat může každý plnoletý a bezúhonný občan. Sám za sebe, případně v rámci profesního cechu. Finanční sponzory nechť si jednotliví kandidáti hledají sami, ale celková výše sponzorských darů ať je omezena na rozumné výši – v rámci nákladů na transparentní předvolební kampaň.
      Pokud se vám toto zdá jako podobnost se starým Římem, je to podobnost „čistě náhodná“, jak by řekl prof. Staněk. (Svět je plný náhodných podobností).

      PS: Píšu to jako kdysi zarytý odpůrce Senátu, přesvědčený o jeho zbytečnosti. Dnes vidím, že jsou ještě mnohem zbytečnější (a dražší) instituce.

      1. A celková výše výdajů na (před)volební kampaň. Ta by také měla být omezena mnohem drakoničtěji, než jak je tomu dnes.
       Možná i způsoby (před)volební prezentace – měly by možná být jednotné a stejného rozsahu.
       Odkomodifikovat pseudovolby. Věc za kapitalismu oligarchických forem i obsahů zřejmě nemožná.

      2. Konkrétně: zrušte … Ponechte …

       Není mi jasné, kdo má být adresátem toho imperativu.

       Vidím dvě logické možnosti. Buď je to parlament ČR měnící ústavu (což je sice logicky možné, prakticky však nemožné), nebo jakýsi generál Franco2, který právě vyhrál občanskou válku.

       1. Adresátem je obyvatelstvo ČR. Lid. Kapři si samozřejmě svůj zahnívající smrdutý rybník sami nevypustí – takže jim bude muset být vypuštěn zvenčí. Až k tomu bude příležitost.
        Do té doby se v tom politickém marasmu máchejte dál. Ať už s Rajchlem či s kýmkoli jiným. Jeden za 18, druhý bez dvou za 20. Já se na to budu jen z povzdálí dívat a bavit se.

        Mimochodem – Franco byl moudrý muž. Zabránil zatažení Španělska do světové války, ač na něj Hitler všemožně tlačil. Na své neutralitě Španělé velmi vydělali a Španělsko za Franca až do jeho smrti úžasně prosperovalo.

     2. Podvod není ani Babiš, který lavíruje mezi ztrátou voličů a ztrátou lásky světových mocipánů. Proto patrně nad řadou jeho vyjádření nevěřícně kroutíme hlavou. Teprve po zvolení a získání vlády bude moci zapomenout částečně na řečené a začít realizovat možná něco zcela jiného.
      Stejně se patrně chová i Rajchl. Oba poučení tím, jak rychle padl na něčí rozkaz Nečas.

      Ostatně i Putin si až do získání a upevnění moci hrál na poslušného jelcinovce…

     3. Ad Vidlák „Dobře, když je Rajchl podvod, co není podvod? Nebo, kdo není podvod?“:

      Podvod“ je možná příliš příkré slovo. Snad mírněji „klam a šalba“.
      Klam a šalba je (v politice) vše. Každý (politik) klame a šálí.

      Jde o to, zda a jakou měrou jako „vedlejší produkt moci“ (moci klamačů a šáličů, když jí dosáhnou) [hlavním produktem je vždy ukojení ega a usměrnění peněžních toků, zjednodušeně řečeno] vznikne/bude vznikat „něco pro lidi“. A samozřejmě předtím jde o to, zda oklamáno a ošáleno bude množství voličů dostatečné k získání oné potřebné moci.
      V případě PRO to pro nejbližší volby nevypadá nadějně (prosté „počty“: i kdyby získali 8 nebo 9 % platných hlasů – víc to vzhledem k „nelidovému“ programu opravdu nebude – tak zmohou prd).

      [Na případnou otázku, kdo tedy (nyní) lépe a nadějněji: no, nikdo, no. To je humus, co?]

     4. To Vidlák.
      Já nevím, jestli je Rajchl podvod. V každém případě ale hrozí, že nedosáhne pěti procent a do parlamentu se nedostane. Pětikolka se spojuje, opozice vytváří nové strany. Není to dobrý nápad. Často jste psal o nutnosti spojování, Rajchl to dělá opačně.

   2. Asi to bude Vidláku podvod. Jako vše ostatní. Klam a šalba. Vždyť má Porsche a chce placené školství. A drolí scénu. Nečetl jsem to celý, tak nevím, jestli to tu taky je, ale každopádně – navíc pravil, že teď a hned nejde vystoupit.
    A kdoví, za kolik má polobotky!
    Konec oslovení 🙂

    Dále bez oslovení někoho konkrétního. Zní to výše napsané jízlivě? Nebo čistě jen cituji, aniž by, vzhledem k tomu, kolikrát už byl zmíněn, k tomu nutně musel být dodán podrobný kontext?

    Máme tu vládu, jejíž existence sama o sobě je jako sekera v rukou agresivního šílence. Naše země se hroutí do katastrofy. A zhroutí se, protože věci už jsou moc daleko.
    Co s tím? No, ta scéna, která si říká alternativní, na to má spousty řešení. Vzájemně značně protichůdných zejména co do předsednictví tomu celému, většinou navíc vzhledem k situaci země nereálných. Což koneckonců odpovídá tomu výsledku, když se někde na půl hodiny potkají demokraté. V tomto případě prudce na sebe žárlící.
    A objeví se politická strana, vedená nepřehlédnutelnou osobností. Představí svůj program, vznese na vládu podrobně vysvětlené požadavky, oslovuje vzrůstající počet lidí. Uspořádá na naše poměry značně velké demonstrace, podaří se jim věc u nás nevídaná, totiž vzbudí neskrývaný zájem velké části té pověstné mlčící většiny. Tím, že na první místo staví tuto zemi. Otevřeně mluví a koná v tom, aby tato vláda byla nucena odstoupit. Jak nutno – sice je to absurdní, ovšem přesto – připomenout, jde o naprosto nezbytný krok k tomu, aby se cokoli dalšího vůbec mohlo začít dít.
    To je první věc

    Druhou věcí je, že nabízí řešení, co po volbách, nejlépe (či spíš nutně) předčasných. Samozřejmě v případě, pokud v nich dostatečně uspěje. Dokud totiž u nás ještě volby probíhají tak, že v nich může vyhrát ten, koho lidé zvolili, chce se tato strana o hlasy ucházet. Obráceně řečeno, kdo nechce, tak, ať už to komu zní překvapivě, tu stranu nemusí volit. V té první fázi ovšem jde o to už zmíněné, totiž, zbavit se současně vlády.

    Takže co po těch volbách? Pokud ta strana neuspěje, tak z jejího pohledu nic. Bude to odpověď voličů, že nezaujala. Ṕokud ale uspěje, chce prosazovat svůj program v té míře, v jaké to umožní volební výsledek.

    Jak s takovou stranou tedy naložit?
    Má ten první krok hodnotu? Stojí odstranění této vlády za to, aby někdo, třeba se skřípěním zubů, překonal svoji averzi a aspoň tento krok podpořil?
    Ten druhý totiž skutečně pak bude na každém.
    Volič buď zvolí „nezměnu“, tzn. takovou stranu či kompilaci stran, která tu nezměnu zaručuje. Nebo stranu, od které si nějakou změnu k lepšímu slibuje teoreticky, protože ví, že nepřeleze 1%. Nebo jednoduše dle své libosti, možná zoufalství, protože nebude věřit nikomu a ničemu.
    Nebo ten nový subjekt. Bez spekulací, jaké jsou k tomu vnitřní a vnější podmínky, že stejně nic nezmůžou i kdyby chtěli, že kdoví jestli vůbec chtějí atd. atd. Zkusí to, jiné šance nejsou. Zůstane mu sice (stejně, jako zůstane mně) nejistota, že se nakonec zase spálí. Zkusí ale, protože aspoň bude mít na výběr.
    Vlastně už nějakou dobu ten výběr má. Buď se svojí nečinností, respektive aktivní činností v neprospěch nového subjektu sice“až druhoplánově“, avšak zasadí o zabetonování současné vlády.
    Nebo ne.
    Přesně v takto, sice málokým chtěném, „druhoplánově“ binárním stavu to dnes je.

    1. Kdyz nemysli tak musi psat a psat.
     Nemuze zadnej videt priciny, nevi vo nich.
     Nikdy si neuvedomi ,na to uz je kazdej cvicenej ze skoly.
     Stoura se do a reaguje pouze na bezprostrednich zalezitosti.
     Tak tedy hlavni problem je stat. Sveraci kazajka.
     Stat a jeho utvoreni slibuje vsechno , ale v prubehu dodava stale mene. Situace se meni ,az vlada zacne utocit a terorizovat sve obcany , ktere ma chranit a branit..
     Ty utoky na sebe si obcane jeste radne zaplati.
     Ustava zacina . „Lid je zdrojem veskere moci“.
     To tedy je , jako zdroj dodava diktatorum vse, co potrebuji a este vic , aby si upevnovali moc.
     Takze lid je zdrojem a poradne zdimanym, nikdo neunikne. Tu moc nad sebou lid vladcum jeste zase dodava.
     Rovnou do nejhorsiho zotroceni parasitama skudcema ..
     Cist takovy ubohy legracky , vodnekud z vykricenyho pajzlu vyneseny /z university napr./ s vaznou tvari , neni lehky.
     Stat je vyderac. S poradnym klackem. Na kazdyho .
     Mala skupina muze vsecko..
     Protoze jednotlivec neni dost silnej , tvori si ty zajmovy gangy/strany a potom silnejsi koalice , aby se dostalo na ty pravy ty rezou vostatni hlava nehlava a sou potom nejhorsi /cim vice sladkych kecu tim je to horsi , po svatbe , nebo po volbach/, a ty co prohrajou sou vodmeneny a vazeny , ze udelali misto ,atd../Misto trestu za to co spachali/..
     Bitvy gangu a dale bitvy parasitu byrorakracie , s absolutni a nekontrolovatelnou moci se stupnuji /eskaluji spravne pro akademika ,aby taky rozumel/, pak postupne znici uplne vsecko..
     Treba v zajmu jeste silnejsiho vyderace , ze zahranici ..
     Prvni starost gangsteru je upevnit si moc.
     Aby nebylo zadne ohrozeni jejich posic..
     Vsichni bojuji na vsechny a jenom nektery s opravdovou moci , z toho porad tezi vsechno.
     Takze neni mozna nejaka normalni lidska spolecnost a normalni zivot . Kdyz existuji agresivni povahou staty , okamzite vsecko jine napadnou ,znici a zahubi.
     To je vo pricinach..

  2. ad Občan 13:26:

   PRO se soustředí na eurovolby a možná/asi získá jednoho nebo dva europoslance. Pak se pustí do voleb do Sněmovny, kam se
   – buď nedostane (např. jako Trikolora/Svobodní ), ale poněvadž bude mít víc než 1,5 % z celkového počtu platných hlasů, zkasíruje „příspěvek na úhradu volebních nákladů“,
   – nebo dostane a získá 10-15 poslanců, se kterými ale nic neprosadí

   Jedině snad, že by se dostali do vlády, kdyby součet mandátů ANO + PRO dal většinu.
   Karty/preference jsou pro nejbližší roky takové, že jediná představitelná změna, má-li zmizet nynější 5zlo, je návrat ANO k moci. Což je svým způsobem taky votřes.

   1. Jenom, proboha, ne ta současná partaj nádražáku – Československých státních drah, ve zkratce ČSSD nebo tak nějak.
    Před pár dny jsem se chechtal, až jsem se za břicho popadal /a že už drahně let jsem se ze srdce nezasmál, protože nebylo čemu… – konec konců, i tentokrát to byl velmi hořký „smích“/ – viz
    https://www.novinky.cz/clanek/domaci-cssd-meni-nazev-na-socialni-demokracii-40433507

    Téhle lejtě se zatuchlou a smrdutou kejdou už se nelíbí název jejího obalu „LEJTA“, a tak ho chce změnit třeba za KARAFU, ovšem s tím, že ta zahnívající močůvka uvnitř zůstane stejná, a konec konců i ten „obal“, jen to jméno ne.
    Přitom právě ten název, to je nyní už to jediné, co tuhle současnou sebranku spojuje s krokem otců zakladatelů tehdy z břevnovského hostince „U Kaštanu“.

    Zase se mi chce zvracet https://www.youtube.com/watch?v=SQz4GHGUda0
    L.

  3. Občane, kdyby se jedna jediná další strana bývala dostala do Poslanecké sněmovny, tak by Pětikolka nemohla mít většinu, neboť po přerozdělení hlasů by jich neměla dost. Problém bych tedy neviděl, pokud dostane PRO 5,01 % hlasů, ale viděl bych jej, kdyby dostala 4,99 %.

   1. Co mi to jen připomíná? Antibabiš a nyní i Antirajchl – neskutečné! Tirády o tom, proč NEVOLIT toho čo onoho z PRO či ANO.
    Aha, tak vy jste, Charone, Kolemjdoucí, Harfytóne, voliči pětikolky a chcete si asi svůj majstrštyk v dalších volbách zopakovat?
    Zajímavé je, že takoví, jako jste vy, nikdy nenapíšou, co a jak by se mělo dělat pro zlepšení situace, jen kritizují ty, co snaží něco změnit.

    1. Paní Aleno, já volím už 15 let SPD. I když je pravicová a já jsem levicový. I když Okamuru moc nemusím, ale jsou tam i jiní, například Kobza nebo David. PRO se do parlamentu možná dostane, a možná ne. SPD asi ano.

     1. Také volím stabilně SPD. Podle zásady : Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše.
      Kdybych nevolila SPD, tak bych neměla koho volit.
      Změnu neočekávám z ČR, ale odjinud. Možná to bude Německo, kdo první bouchne do stolu.
      Předpoklady by měli, válka pro ně dopadla opravdu drtivým způsobem. Myslím, že po další válce neprahnou.

    2. ad Alena Z. (18.02):
     1) Nevolil jsem 5zlo, volil jsem (z nouze) SPD – což při současné nabídce buď učiním znovu, nebo se voleb nezúčastním.
     2) Ad „jen kritizují ty, co se snaží něco změnit „: CO a JAK změní Rajchl & spol ? Nezmění nic, protože se buď do Sněmovny nedostanou (jako třeba Trikolóra), nebo dostanou se ziskem 10-15 mandátů, spojit se budou moci leda s ANO (kdo ví jestli a kdoví zda by to dalo většinu).
     Proč se buď nedostanou, nebo získají nanejvýš 15 mandátů? No protože nejsou zodpovězeny otázky, které tu 9. dubna položil Občan: https://web.litterate.cz/jejich-komunista-je-lepsi-nez-nas-komunista-aneb-neco-o-strategii/comment-page-1/#comment-134844
     3) „co a jak by se mělo dělat pro zlepšení situace“: Efektivního nyní nejde dělat nic. Hlavně proto, že většina (= víc než polovina) voličů v naší zemi je hloupá, a nelepší se to, spíš (s ubýváním starších a přibýváním mladších) zhoršuje. Nedělá mně nijak dobře psát to, co jsem právě napsal, proto se taky zase se začnu mlčet. Myslím si, že v současnosti je to bezvýchodné, humus https://web.litterate.cz/navod-na-politickou-stranu/comment-page-2/#comment-152812
     Jak tu již psali dříve jiní, zásadnější změna, jestli přijde, bude muset mít nějaký velký impuls v zahraničí.

 12. Má být placené školství, třeba VŠ?
  Včera byla dcera na přijímačkách na medicínu v Olomouci. Prý tak polovina Slováků. Když se s nimi bavila, tak prý se jim vyplatí studovat zadarmo v ČR, protože na Slovensku (Polsku, Rakousku, Německu) jsou VŠ placené.
  A já podotýkám, že tato skupina, která nemá problém ve 20 jít studovat do ciziny, nebude ani mít problém v 26 odejít za prací do Vídně.

    1. Neprojde, ale dá se to obejít. Zpoplatnit VŠ všem, ale až zpětně, těsně před dokončení studia (před promocemi). Kdo se zaváže pracovat (a odvádět daně) alespoň 10 let v tuzemsku, proplatí školné stát. Ve formě dlužního úpisu. A samozřejmě pouze u vybraných a žádaných oborů. Kdo chce studovat teorie o nesmrtelnosti chrousta či 85 pohlavích, nechť si to platí ze svého či od svých osobních sponzorů…!
     To by snad doufám šlo, na dluzích přece stojí celá západní civilizace, ni?

     1. Takhle to plánujeme v PRO – pracovně se to jmenuje vysokoškolský účet. Studentovi školné zaplatí stát. Všem. I zahraničním. Pokud budou pracovat u nás, z účtu se každý rok budou strhávat částky, aby se to třeba za 5 či 10 let umořilo. A kdo půjde do znevýhodněného regionu, tomu se to bude strhávat rychleji. Kdo půjde do zahraničí, ten si to pěkně zaplatí.

      1. Neni ten stat my vobycejny lidi a zaplatime cizincum ze svyho , /casto s ukoly z jinych zemi , treba germanum / ,aby potom nam urcovali co bude.
       Kdo pujde do zahranici, tak si to pekne zaplati a z ceho ???
       Budou se delat hony treba do Mexika na takovy studenty..
       Uz vidim studenta , dochtora , jak poctive plati i kdyz na to ma a kdyz na to nema kam nas a kazdyho asi posle..
       Bude krouceni rucicek , obcanum jinyho statu v jejich zemi , ze nezaplatili..
       Myslim , ze tech cizincu zajemcu bude tolik , ze na nase mlady idi misto nezbude.
       Kdepak to najdes dneska studovat zadarmo…Nic nezaplatiit..

      2. Nikomu to nevnucuji, ale já osobně nikdy nebudu volit stranu, která prosazuje školné na státních školách.

       1. Tyhle postoje dovedly české školství do stavu v jakém je dnes.
        Tuzemský daňový soustrastník tak cáluje vzdělání cizákům či budoucím emigrantům, resp. společensky naprosto zbytečným „odborníkům“.
        Nikdy neříkej NIKDY, obzvlášť v politice…

        1. Kolik tak může stát vyštudování na politologa nebo radikálního geografa? Laboratoře nula pomůcky nula něco za wifi a trocha topení v ucebnach a zbytek cálují rodiče. Školství nás nepoloží, ale nadměrné zbrojení jo. USA uzbrojili Sovětský Svaz už v osmdesátkách. A takovou maličkou zemicku jako my? Rozhodně nepoloží bezplatné školství.

         1. Halíře dělají „talíře“. A taky jde o princip. Někde se začít musí.
          Když se neudělá pořádek v tak relativně finančně jednoduchém oboru, jako je školství, tak potom kde? Poukazovat na bezednou díru, jakou je armáda, je příliš snadné. Já vždy prosazoval neutralitu a malou profesionální armádu, doplněnou o domobranu po vzoru Švýcarska. Do NATO mě zavlekli jiní, kteří dnes chtějí vyhazovat stamiliardy za ÚTOČNÉ zbraně!

          1. Tento svět nelze zachránit. Lidi nevolí svoje potřeby, volí stíny ve vládních organizacích. Vzdělání není k ničemu, učí lidi jen zdrhnout za lepším, natáhnout delší ruku, a nakonec podvést vlastní rodiče.

           Esli bude „vzdělání“ , rozuměj, natahování se za lepším příjmem na prodej, nakonec utečou stejně, páč co je má držet doma, gdyž si můžou koupit jinej domov, jiné sousedy a jiné ideály. Samozřejmě ty, keré budou co nejblíže růžovým poníkům, smajlíkům a za co můžou platit rozsypaným čajem v mobilní krabičce. A konečně, proč by měli tady cokoliv dělat, šéfy mají tady stejně z cizákova, peníze odcházejí taky do cizákova..
           Ostatní smazáno

        2. Nechci se pouštět do větších akcí = podrobnějšího dohadování o školném
         už to tu proběhlo několikrát
         např. tady jsem k tomu cosi napsal: https://web.litterate.cz/vidlacky-pragmaticka/comment-page-2/#comment-113178

         Já to mám opravdu „nikdy“ – snad tedy upřesněně nikdy školné na státních školách pro občany ČR (cizí státní příslušníci, kteří tu pouze vystudují, a pak jdou domů nebo jinam, nechť platí).
         Důvod je hluboký a nezměnitelný (zažil jsem dobu, kdy jsem neměl prachy pro vlastní děti – rozvádět se mi to nechce).

         Ale o to tolik nejde, vím, že řada lidí na to má jiný názor (však jsem taky na začátku napsal „nikomu to nevnucuji“). Debata se vede o podpoře voličů pro stranu, která to má v programu. Domnívám se, že těch, co školné odmítají, bude výrazně více než těch, kteří si ho přejí. Takže zisk hlasů voličů bude jaký? Bude malý.
         Si myslím.

         1. Se vratim k pred par dny naznacene otazce co se volebniho programu tyce… je podstatne spis sehnat sponzory nebo volice?

       2. Jak se to dovite, mimo Vidlaka , vam to pred volbama nikdo nerekne..
        Prostranici skubou vrabce , kterej neni jejich , nepatri jim , stale jeste na strese..
        Kde na to placeni pro davy studentu v situaci , hroutici se hospodarsky stat vezme ?
        Musej zacit myslet..Nejen na sebe.
        Jenom zajemcu vo studia vocekavam sto tisic jen z Afriky.
        Kazdej rok.
        Ti kdyz studuji musi jist a bydlet , takze pracuji pro vyderace a treba tri prace za den..
        Na mistni zbyde mene a mene a platy se tak uspesne zcvrknou, aby byli ty miliardari..
        Zadarmo vystudovany maji vdecne nejradeji ty strany, kterym jim studia zadara poskytly..
        Dostanou obcanstvi na volby..Aby jim tou vdecnosti oplatili..
        Vod soudce ze Zimbabwe , kterej pak splaci,treba v Pelhrimove treba sve dluhy , pak ani necekam zadny spravedlnosti , musi si misto udrzet..

      3. Mě to jenom tak bleskově napadlo, o PRO se jinak nezajímám.
       Debaty o školném se vedly už v devadesátkách. Tehdy to bylo ve sněmovně neprůchodné kvůli postoji KSČM, ČSSD a Lidovců. A taky tu nebylo tolik zahraničních studentů a český stát nebyl v takových sračkách jako dnes, takže nebyl na to školné takový tlak.

      4. Napad je to zajimavy, ale uz vidim, jak stat lovi v cizine dluzniky…
       Neumi si ani doslapnout na neplatice alimentu, jenom zakleknout podnikatele umi.

       @eta
       to jste me uplne dorazil. porad mi nebylo jasne, jak je mozne, ze pri znasobeni mnozstvi fakult mediciny, je nedostatek lekaru/zubaru skoro vsude.
       Vami popsana situace zni jako z blazince.

       1. Každopádně za zkoušku to stojí. Odlovit dlužníka v EU (když už v ní jsme) by neměl být snad problém. U těch ostatních mimo EU by bylo možno přijímat předem nějaké zástavy (např. drahé kovy, umělecké předměty, úpisy na pozemky či nemovitosti, apod. A bude se jednat o marginální počet. Také záleží, zda ČR či EU má s dotyčným
        státem úmluvu o vzájemném vydávání hříšníků.

        Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.
        PS: S těmi zakleknutými podnikateli naprostý souhlas.

          1. Dneska prima článek v deníku Metro.
           Nemovitosti pro mladé? Hitem jsou garáže.
           😻
           Na hypotéky mladí nedosáhnou. Za rozumnou cenu jim nikdo byt nepronajme.
           Takže je velmi výhodné zakoupit garáž. Ušetří na vybavení interiéru, svíčka vyjde levněji než el. proud a spát může v autě s lůžkovou úpravou.
           A přitom v pohodě splácet školné.

       2. Pedagogismus je vzdycky velkej nastroj statu .
        Mudrove , Judrove , Mgr, Ing , docenti, profesorii atd vystudujou zadarmo a dou kde to nese nejvic a bez prace a zodpovednosti, do strany a vlady.
        Tedy nevraci zadne hodnoty Zdroji veskere moci ve state , /praci ve svym oboru ,ani se za to nestydi/, kterej jim zadarmo poskytl milionove hodnoty, kaslou na nej a parasituji z nej dal a vic a vic..

    2. Re: Eta

     Moje příbuzná, která rozhodně nepochází z prachaté rodiny ( 3 vlastní děti + 2 z děcáku) vystudovala farmacii v Blavě zadáčo.
     Blavu volila pro:
     1/ vzdálenost na dojíždění z místa bydliště
     2/ možnost získat ubytko na koleji

     Přiznám se, že nevím, proč by měl Slovák jít studovat do Germanistánu či k Pšonkům a navíc zápasit kromě studia zvoleného oboru i s jazykovou bariérou. Možná se tomu budete divit, ale slovenština není s polštinou či s němčinou totožná ani náhodou.

   1. Nelze, je to ve smlouvách při rozdělení. Holt vždy cky byli krok vepředu.
    Nebo klauzisti tak fofrovali s rozdělením, aby si lidi neuvědomili o co jde, že hoolt… njn modroftáci…

  1. Jak které obory a za jakých vázacích podmínek. S preferencí vybraných medicínských, technických, přírodovědných, pedagogických.

  2. Cizí „“vzdělání““, pak „podělaná práca“ v cizíně a pak korespondenční hlasování z cizína a vypisování se po internetu z cizína, že voni taky teda platěj ty daně a jak sou hodní a slušní, jen pohledět.

   A na jejich místa doma, se posunou další blboni a blbky z jinýho cizína. Taky s mantrou…

   Cizí „“vzdělání““, pak „podělaná práca“ v cizíně a pak korespondenční hlasování z cizína a vypisování se po internetu z cizína, že voni taky teda platěj ty daně a jak sou hodní a slušní, jen pohledět.

   Mezi““národně““ tuto bandu odrodilců a přestupníků berou pod křídla mafiánské organizace, nebo-li sekty mezinárodního „práva“, keří jim dou příkladem.

 13. Tentokrát budu dost zásadně nesouhlasit.

  PRO ani náhodou NENÍ partají vznikající ZDOLA.
  V posledních senátních volbách kandidovala s počtem asi šesti členů v několika senátních okrscích, což byla její politická premiéra.
  A aniž by se obtěžovala usilovat o hlasy voličů v komunálních volbách, hodlá kandidovat ve sněmovních a euro- volbách.
  Žádná pokora, žádné budování odspodu, ale naopak hyperega a usilování pouze o nejvyšší politické mety.

  Za mne proto subjekt s nulovou až zápornou důvěryhodností.

  1. Jistěže je to byznys jako každý jiný. Jde o to jestli na jakém zisku můžeme spoluprofitovat. Není oběd zdarma.

     1. V tom případě je také značně naivní, spojovat si jej s nějakou skutečnou změnou. Okřídlené rčení říká cosi o starém domě s veřejným přístupem a novým osazenstvem.

  2. ad Občan 12:32 „Za mne proto subjekt s nulovou až zápornou důvěryhodností.“:
   Mám to naprosto stejně.

   Proslýchá se (nezaznamenal jsem, že by to někdo nějak věrohodně vyvrátil), že PRO je další projekt Tomáše Hrdličky (který údajně stál za vznikem Věcí veřejných a snad i Trikolóry). A paní nynější místopředsedkyně PRO Alena Maršálková je někdejší PR manažerka Věcí veřejných. Platí-li, že starého psa novým kouskům nenaučíš, lze si představit, že výsledek nebude žádná sláva.

 14. V dnešní době nemá politická strana pocházející od prostých občanů pražádnou šanci na úspěch:

  Zaprvé – platí pravidlo, že bez peněz do politiky (a hospody) nelez. Běžný jedinec (nemafián), jenž každodenně zápasí s měsíčním rozpočtem své domácnosti, nemá na politické kratochvíle s pochybným výsledkem čas ani finanční zdroje. Tudíž pouze zvenčí zaplacení agenti si mohou dovolit zakládat své politické subjekty, které sledují skrytou agendu před veřejností. Tohle platilo vždycky, ovšem dnes nejméně dvojnásob.

  Zadruhé – v politickém světě plném podrazáků, agentů, fízlů a křivých zrcadel nelze nikomu věřit. Nikomu!! I z nejbližšího přítele se může v politice zítra vyklubat zkorumpovaný zrádce. Nebo nastrčený fízl či provokatér. Jenomže pokud pol. organizaci nestmelují finance vedoucího mafiána (viz např. ANO), ani osobní důvěra a přátelství (která tak často zklame) u „malých“ a bezvýznamných pol. subjektů, tak společné zájmy a cíle jsou jen chabým a dočasným pojítkem – protože co bylo dnes nemusí platit zítra.

  Zatřetí – politické strany a systém založený na nich je od počátku jedním VELKÝM zlem. VŠECHNY úspěšné politické strany se totiž svým fungováním a vnitřní strukturou principiálně chovají jako mafie, cosa nostra. Musí, jinak by nebyly úspěšné. Předseda a (nejčastěji i) zakladatel coby Capo de tutti cappi vládne, okolo něj úzký okruh jeho podržtašků a kejvalů tvoří jakýsi sanitární kordon, který jej odděluje od členské základny, jež nemá na rozhodování o trajektorii organizace žádný vliv. Běžní členové jsou jen na hrubou či špinavou politickou práci a na placení členských příspěvků. Jen málokomu zezdola se podaří proniknout ve stranické hiearchii o stupínek výše. Většinou se tak stane pouze když se ono místo fyzicky uprázdní.
  Celá stranická struktura tak postupně prohnívá zevnitř, až se časem zhroutí a je nahrazena jinou.

  Takzvaná zastupitelská „demokracie“ se systémem politických stran (či hnutích) je jenom obrovským podvodem na běžných občanech – daňových nevolnících a dluhových otrocích. Ne nadarmo ji vymysleli ti, co dnes doopravdy ovládají ze zákulisí svět.

  1. Náčelníci a jejich družiny. Novofeudalismus. Obnovení panského stavu.
   K čemu vydržovat tak velký parlament? Stačili by náčelníci stran, hnutí… případně jejich zástupci. Hlasování podle počtu virtuálních mandátů podle výsledků voleb. Úsporné, pružné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *