10 prosince, 2023

Mezi čím si vybíráme

Dnes budu pokračovat v tom, co jsem nastínil včera. Totiž, že Evropa se geopoliticky dostala do fáze, kdy už je všechno rozebráno a vykolíkováno, což znamená, že jakýkoliv zisk jednoho je ztrátou pro druhého. Nordstrým 2 by byl ziskem pro Rusko, ale ztrátou pro americké LNG i americký vliv, proto na něj byly od USA uvaleny sankce a doteď se dělá vše pro to, aby Rusko tuto partii nevyhrálo. I za cenu kolapsu hospodářství v EU…

Stejně dopadla celá řada dalších produktovodů, které měly různým způsobem obcházet Rusko, nebo které naopak měly být ruským trumfem. Kecat si můžeme, co chceme, ale plynovody z Ruska po dně Baltu a nebo do jižní Evropy přes Turecko po dně Černého moře, ačkoliv v zemi leží celá řada trubek Jamalů a Družeb jdoucích přes Ukrajinu, to jednoznačně ukazuje, jak moc naši transatlantičtí bratři nechtějí, aby šel do Evropy ruský plyn. Proč? Protože je to jejich hospodářská i vlivová ztráta. A jen země síly Německa a Turecka si mohou dovolit alespoň trochu USákům vzdorovat. Všichni ostatní pěkně sklapli krovky a teď čumí…

Ano, opravdu to připomíná situaci před První světovou válkou, kdy se všechny velmoci domnívaly, že svět je už rozebrán a válku si přály, protože doufaly, že vítězství vyřeší jejich problémy. Buď že si uchovají svou kořist i nadále, což si přála Británie, nebo budou kolonie znovu přerozděleny, což si přálo císařské Německo.

Včera majnstrýmu poprvé zaznělo, že současná situace s energiemi není krize, ale kolaps. Hejtman Kuba to říkal, Don Pablo to říkal… Blyštivý Péťa nám doblyštil… skoro.

Bojuje se o to, zda Evropa dál bude americkým předmostím, i za situace, kdy USA dochází dech a na východě bezprecedentní rychlostí roste čínský drak, který ale už má také problémy. Co mohl, to ekonomicky zabral a teď už všude naráží na americké sféry vlivu.

Podle mě máme Vidlácky dvě možnosti.

Buď tu bude Evropa od Lisabonu po Vladivostok, nebo tu bude středověký skanzen pod americkým vlivem. Podívejte se na energetickou burzu, tam to vidíte černé na bílém. A jestli ještě někdo věříte Jeníkovi Lipavskému, že se obejdeme bez ruského plynu, tak se nechte vyšetřit. Buď se spojí evropské technologie s ruským plynem se vším, co k tomu patří… a nebo budeme u terminálů vyhlížet LNG tankery, které možná, občas, přivezou plyn za cenu, kterou si stejně nemůžeme dovolit.

Podle mě má Evropa ještě krátce poslední šanci udělat se velikou. Může se spojit s Ruskem, protože to je pro Putina v konečném důsledku lepší možnost, než se spojit s Asií (i když on už je asi rozhodnutý to zkusit). Ano, znamená to, že v této Evropě bude Rusko největší a nejlidnatější zemí. Ale také to znamená, že Západní Evropa bude lidnatější než Rusko. Znamená to, že suroviny potečou z Ruska do Německa. Znamená to, že německý průmysl bude mít příštích sto let kam expandovat a za tu dobu se stane tak trochu ruským. Rusko se ale stane tak trochu německým.

Ano, znamená to, zradit Američany a celou jejich lidskoprávní agendu. Znamená to udělat bezprecedentní věci, bezprecedentní kroky, znamená to bezprecedentní změnu smýšlení. A možná je už pozdě, protože Rusko už prostě Evropě neuvěří.

Já osobně si ale myslím, že Rusko si k Evropě dveře úplně nezavřelo. Jen předvádí, co ty zavřené dveře budou reálně znamenat. A předvádí, že je dost velké a silné, aby si samo otevřelo dveře jinam. Myslím si to, protože stále ještě nějaký plyn do EU teče. Kdo jiný než Putin rozumí tomu, že je lepší být největší a nejsilnější v nové Evropě, než být na chvostu Číny a Indie.

Nebo je tu druhá možnost – dál si hrát na evropské hodnoty ve vztahu k Rusku a naopak projevovat na naprostou benevolenci ve vztahu k Turecku či Saúdské Arábii, bít se za soudruhy Američany do posledního Ukrajince a pak Slováka, pak Poláka, atd, atd.

Jak vidno, naši zaoceánští bratři nám neumějí zajistit dostatek energií, abychom nezkolabovali. Nemohou pro nás reálně udělat nic jiného, než sem dodat zbraně, abychom svojí zkázou ještě oddálili americký pokles. Nemají pro nás Marshallův plán, nemají sílu nás postavit ekonomicky na nohy, po odstřižení ruských zdrojů. A sami už kromě zbraní prakticky nic nevyrábějí. Kdo čeká z USA nějakou záchranu, ten se načeká. Z USA už přijdou jen rakety do HIMARSů. Ani FED neumí natisknout plyn.

Soudruh ministr Lipavský byl dosazen, aby za každou cenu hájil americké předmostí. A dělá to, i když nám reálně hrozí hospodářský kolaps. To platí i pro našeho drahého derniéra Signála I. Američané teď použíjí všechno, co si za posledních třicet let pro takovou situaci připravili.

Bohužel si nemyslím, že by existovala třetí cesta. Nejde si hrát na Evropu bez amerického vlivu, která zároveň bude ostražitá vůči Rusku a dostatečně silná na samostatnou geopolitiku. Na to je pozdě. To by se dalo jen v případě, kdyby se posledních dvacet let místo grýndýlu budovaly evropské korporace a evropská armáda. EU už nic neznamená. Kdo si myslí opak, ať se podívá, jak padá Euro vůči dolaru i rublu. A ještě padat bude. Podle mé Vidlácké předpovědi se musíme dopracovat k dvěma eurům za jeden dolar. Blízká budoucnost… Koruna se samozřejmě sveze s eurem, nikoliv s dolarem.

Až přijdete na tu demonstraci na Václaváku, tak si pamatujte, že v konečném důsledku rozhodujete jen o tomto. O ničem jiném. Ano, můžete tam požadovat víc suverenity, víc Česka, víc národních zájmů. Ale ty nevyskočí ze země kvůli vašemu přání. Na nich se musí dlouhodobě makat a i kdyby se dělalo všechno dobře, tak většina z vás se nějakého viditelného výsledku už nedožije. Kdo si myslí, že přijde na Václavák a když nás tam bude dost, tak se mávnutím kouzelného proutku něco změní, tak tam snad raději ani nechoďte.

Pokud by celá ta demonstrace uspěla (což není vůbec jisté) , pak přišly nátlakové akce, nakonec pád vlády a předčasné volby, tak rozhodujete stejně jen o jediném – jestli nastolíte nové vztahy s Ruskem, díky kterým Rus znovu pustí levný plyn a další suroviny. Jako to teď dělají v Bulharsku. Putin to ale udělá jen tehdy, když z toho něco bude mít. Ergo, když se stane největší zemí prozatím neformální nové evropské unie od Atlantiku po Tichý oceán. Rozhodujete, jestli souhlasíte s tím, aby se evropské technologie propojily s ruskými surovinami, což bude chtít spoustu skutečné tolerance (nejen té duhové) a ještě více času. A i kdybyste souhlasili, není vůbec jisté, jestli nás bude souhlasit dost.

Pokud chcete obezřetnost vůči Rusku a nechcete, aby Rusko bylo největší a nejsilnější zemí EU, tak gratuluji, tohle přesně teď dělá Lipavský a všichni už víte, čím to zaplatíte. A až nebude ani průmysl, ani zemědělství, ale zato bude hlad a zima, tak pak Rusko nepřijde jako partner, ale jako dobyvatel. Být obsazen a zneužit, to je úděl slabého. Vy, co to tak chcete, zamyslete se, jestli opravdu věříte, že současnou krizi vyřeší snížení teploty na hajzlu a dva svetry. Zamyslete se, jestli nám z USA opravdu pošlou nějaký plyn, který si budeme moci dovolit. Podívejte se na mapu a řekněte, které surovinově bohaté země Rusko odsoudily a jsou připraveny nám dodávat to, co Rusko přiškrcuje.

Jako Vidlák říkám:

 1. Válka na Ukrajině musí být zastavena co nejdřív a to jednáním. Je třeba nový Vídeňský kongres. Klidně zase ve Vídni.
 2. Je třeba vytvořit Evropu od Lisabonu po Vladivostok. V takové Evropě se během dvou generací vyřeší sporná území sama od sebe, protože kde nejsou hranice, tam nejsou spory.
 3. Je třeba se smířit s tím, že v takovéto Evropě bude Rusko největší a nejlidnatější zemí s adekvátně silným hlasem.
 4. Rusko historicky po Evropě pošilhávalo a víc v Moskvě dosáhneme naší kulturou než zbraněmi. Na konci toho všeho bude Rusko o něco víc evropské a Evropa o něco víc ruská.
 5. Pokud to neuděláme, budeme mít na východě už navždycky horkou hranici, která se bude stále posouvat na západ a bude to dělat stále rychleji, protože zmrzlé evropské hospodářství nebude schopno čelit spojení čínského průmyslu a ruských surovin. Ještě to nemají dokonale napojené, ale dejte jim rok, či dva.
 6. Role USA v Evropě (i Asii, i Africe) je u konce. Nejsou schopni nám pomoci hospodářsky ani integračně. Už nám mohou jen dodat zbraně, abychom se pobili mezi sebou. Jestli je to jinak, tak vyzývám Bidena, aby spustil nový Marshallův plán díky kterému nezmrzneme a nepřijdeme o práci. Pokud nám USA nedokáží, kromě lidských hodnot a svatých Javelinů, dodat také nějaké levné palivo, tak jsou součástí problému nikoliv součástí řešení.
 7. Brusel musí být rozmetána i se strážcem klimatu Timmermansem (toho bych navrhoval poslat do USA, aby pro změnu zase rozkládal je), protože tam celý průser začal. Je třeba začít s integrací znovu a lépe.
 8. Vy, co si Rusko démonizujete a nechcete ho v Evropě, tak se připravte na to, že ho nebudete chtít hladoví, zmrzlí a bez práce. A pokud to potrvá dost dlouho, tak stejně přijde, ale ne jako obtížný partner, nýbrž jako dobyvatel.
 9. Ne, žádný LNG to nezachrání. Třicet let zeleného šílenství se bude napravovat třicet let. Kdo si myslíte něco jiného, tak se připravte na ošklivé překvapení. Již brzy ve vašich studených bytech.
 10. Žádné mezipolohy nebudou. Buď s Ruskem dělat Velkou Evropu, nebo bojovat hladoví za ojroamerické hodnoty. Jiné možnosti byly v Bruseli už dávno odmítnuty ve prospěch stavby větrníků, slunečníků a měsíčníků.

Rozhodujete se, jestli dostanete od USA zbraně, nebo od Ruska plyn. Takhle jednoduché to je.

370 thoughts on “Mezi čím si vybíráme

 1. „Já osobně si ale myslím, že Rusko si k Evropě dveře úplně nezavřelo.“

  Prani otcem myslenky.
  Tady nejde o nejake pomysne zavirani dveri, uz umrelo docela dost Rusu. a navic teroristicke utoky proti ruskym novinarum jsou zadouci…
  A ze se Rusko snazilo. Dokonce vojensky brajgl Americanum stehovali pres vlastni uzemi…
  Nene, rika se, ze jenom blbec se spali o plotnu dvakrat. Rusove to udelali mockrat a pokazde to bylo horsi.
  Opravdu si myslite, ze po soucasnem pruseru, hned jak EU dostane chripecku kvuli tomu, ze 72 pohlavi nebude mit vytopene bytecky, tak Rusove ochotne naklusou a naserviruji Evropanum suroviny na stribrnem podnose?

  „Kdo jiný než Putin rozumí tomu, že je lepší být největší a nejsilnější v nové Evropě, než být na chvostu Číny a Indie.“

  A tohle je ze stejneho soudku, jako „Rusko je jenom levna benzinova pumpa“, nebo „ozrali muzici nic neumi“
  To, ze se Evropa a zapad celkove chovali k Rusko jako k nejakemu chvostu, to vubec neznamena, ze se k nim budou stejne chovat i ostatni.
  Naopak, Indie i Cina si pamatuji na sve zastupy mrtvych a staleti zapadniho drancovani. Myslite, ze nekomu, kdo si prave uziva zapadni mediciny naordinuji Cina a Indie to same, jako zapad?
  To je velmi hloupa myslenka.

  Je smutne, ze to jedine, na co se zapad ted vudci Rusku vzmuze je:
  „Ano, chovali jsme se v vam jako k onuci, ale kdyz ted utecete k Cine a Indii, tak se i oni k vam budou chovat, jako k onuci, takze radsi zustante s nami.“

 2. Budu se opakovat, ale napíšu to znova. Rus žádné přiměří podepisovat nebude. Dokud bude na ukrajině jediný nácek a bandera tak Rusko nemá vyhráno. Pokud by v nebližší době Putin podepsal nějaké příměří, což je vlhký sen celé páté kolony v Rusku (stačí se podívat co vždycky žvaní Peskov), tak je to prohra Ruska a Putinův konec. A tohle on moc dobře chápe, takže na nějaké příměří v blízké době zapomeňte.

  1. Primeri?
   To jako myslite Minsk 3? Nebo snad Minsk 4?
   O kterem by hned na jare Zelensky prohlasil, ze neni pro Ukrajinu vyhodny a tak ho netreba dodrzovat? Za souhlasneho mruceni zapadnich garantu?
   Kdokoli si to takhle maluje, tak je budto retardovany, nebo si mysli, se Rusove jsou retardovany.

   1. Rusové nejsou retardovaný, ale zaprodaný (elita). Podívejte do Ruska jak tam všechny elity kvičí že se musí s ukrajinou co nejdříve vyjednat příměří, že je válka hrozně oslabuje, že to Putin přepískl atd.

  2. A co když přijde tužší zima bez plynu a na Ukrajině nezůstane vůbec nikdo? A i z ČR budou lidi utíkat?

    1. Navrhuji směr útěku do Afriky. Vyměňme si to s Afričany. Dáme jim Evropu a sami si vybudujeme životy v Africe. Můžeme využít kyvadlovou dopravu všech těch neziskových organizací, které loví ve Středozemním moři uprchlíky u břehů Libye. Proč mají zpět jezdit prázdné moře? I s těmi pašeráky jsou domluveni, takže bychom se s africkými imigranty vyměnili v gumových člunech.

   1. Ano, kam utíkat? Jižní Amerika? Austrálie? Nový Zéland? Afrika? Nebo snad Čína? Kde je dost místa a ochota přijmout změkčilé Evropany? Možná nejspíš Rusko…?! [;>D)
    Důchodci asi zemřou na místě. Prostředky mají omezené (rozkradenéé státem) a sílu pracovat ztrácejí každým rokem. A představa že mi někdo z Kotlinky vyplácí důchod, na který mi tady vznikl nárok?
    Z čeho!? [;>))

 3. Taky jsem vcera zaregistroval, radoby zablesk „rozumu“, ajk to nepoucitelni optimiste hned videli.

  „Včera majnstrýmu poprvé zaznělo, že současná situace s energiemi není krize, ale kolaps. Hejtman Kuba to říkal, Don Pablo to říkal… Blyštivý Péťa nám doblyštil… skoro. “

  Ale musim se tomu jenom smat. Je to stejne, jako kdyz Dolinek recnil na protivladni demonstraci, kdyz je
  ho vlastni partaj byla ve vlade.
  ODS je hlavni vladni strana. ODS ma premiera.
  Politici ODS musi do medii vykrikovat vzkazy pro vladnouci stranu a premiera z ODS?
  To prece nikdo nemuze myslet ani z legrace. Navic don Pablo je MINISTR. S Fialou se vida casto.
  Takze panove z ODS videli posledni pruzkumy, volby se blizi, tak ti.kteri nebyli doted moc exponovani s energetickym pruserem a proti ruskou propagandou dostali za ukol vyrazit do boje a ukazat ovcanum, ze ODS nejsou jenom blbci a rusofobove.
  A ovcani jim na to skocili…

  1. Situace zatim vypada , ze tech 18 stupnu a dva svetry , je zase naklepavani rizku.
   Ze nebude nic na tu teplotu, ze vsecko zakazou. Chteji ,aby vsecko z Ruska bylo ilegalni, cili trestny. Muze se ale v prubehu zase zmenit.

  2. Ovčani i mnozí kovaní ano, nicméně jde o zkušební výstřel, a Signalistovi nedoporučuji se příliš vzdalovat ze své sicle, obzvláště ne do zahraničí ;¬)…. Nic nového pod sluncem, zcista jasna by tu byla „zcela nová, s minulostí vůbec nesepjatá, akční, schopná, a jak jinak než jedině možná volba lidu, zcela očištená nová verze Spolu, tedy pokud by dodané noty neobsahovaly etudu o změně“ obsazení orchestru“…

 4. Rusko, tedy Putin, už se definitivně rozhodli, že Západu nelze věřit. Takže vize od Lisabonu po Vladivostok je čirá naivita. Svět už je rozdělen na tři díly. Zbývá pouze odpověď, jak se ty tři díly k sobě budou chovat.
  Jeden můj dobrý známý pravil, že na základní škole se mají žáci učit pouze jeden světový jazyk, ale ten velmi dobře – angličtinu. Já bych ještě přidal mandarínskou čínštinu.

  1. Už několikrát v životě se mi hodila i mnou v dětství nenáviděná ruština. Třeba když jsem potřeboval technické informace o některých elektronických věcech. Dokumentaci jsme dostali v maďarštině a ruštině a maďarsky neuměl nikdo z nás. Nebo když jsem byl v Petrohradě a volně chodil po ulicích, přijímán jako obyčejný Rus na výletě.
   Mé ženě taky. Třeba když stála v roce 1968 před ruským obrněncem a vysvětlovala jeho veliteli, že tu žádná kontrarevoluce není. Nebo když tu hostovali ruští režiséři, choreografové a umělci vůbec. Ono to jde líp než přes angličtinu, kterou oba umíte jen velmi přibližně.

 5. No, nevím… Nemohu si pomoci, ale je to furt – Losnu nebo Mažňáka. To je jako, když jsem prohlásil, žee nechci volit ODS – reakce – tak to chceš volit komunisty?
  Nějak ten černobílej svět moc nemusím. Reálnej život je pestřejší.

 6. Při jakékoliv předpovědi vývoje v Evropě musíme vycházet z následujících faktů:
  1. Spojené státy mají dlouhodobý plán na zničení Ruska a ovládnutí jeho surovinových zdrojů, který postupně promyšleně realizují již od roku 1989. Tento konflikt je zásadní jak pro USA tak pro Rusko
  2. V Evropě mimo Maďarska a Srbska vládnou Amerikou ovládané loutkové režimy, které nezajímají jejich občané.
  3. Média jsou z 95% ovládány Spojenými státy

  Když přijmeme výše uvedené skutečnosti musíme z toho jednoznačně vyvodit, že jakékoliv sblížení s Ruskem není možné, protože je USA přes tyto páky nedovolí.

  Pravděpodobný vývoj bude postupné chřadnutí Evropy s přiškrcenými (proboha snad ne zavřenými) kohouty a s vleklým konfliktem na Ukrajině.

  V této souvislosti dává smysl Green Deal jako cílená příprava na válku s Ruskem.

  1. Dobrá úvaha.
   Ale sblížení s Ruskem už není možné hlavně nebo taky, proto, že okno příležitosti se uzavřelo. Rusko se už sblížilo.
   Jen to nejsme my a Rusko by bylo velký hlupák, kdyby své spojence, co ho několik let drželi, odkoplo a vyměnilo za nespolehlivé, zrádné Evropany.

   1. Máte pravdu. Už to není o tom, že milostivě dovolíme Putinovi opět dodávat nám plyn a ropu, už je to o tom zda on bude chtít.

 7. Ach Vidláku,
  vycházíte z předpokladu že Evropa a celá EU vůbec někoho zajímají natolik, že nás přijde zachránit před námi samými (nebo námi zvolenými politiky jednajícími v cizím zájmu).. A ten předpoklad je dosti mylný.
  Evropa zajímá svět jen jako místo k lehkému životu ze sociálních dávek (Afrika, muslimská část Asie), nebo jako obchodní partner pro suroviny (Rusko) či výrobky (Čína) či zbraně (USA). A vezmeme-li v úvahu současný stav světa, že na jedné straně stojí mocenský blok USA a na druhé Rusko-Čína, je Evropa jen kořist. Která se hodí jen k vysátí a likvidaci. Takže nás odrbou úplně všichni, USA, Rusko i Čína. Každý z důvodu, že nás (Evropu) někdo odrbe v každém případě. A každému z USA, Ruska i Číny se bude hodit nahrabat na Evropě co nejvíce, protože to nezíská ten další ze smečky vlků.
  Představme si Evropu jako býka, kterého trhá smečka vlků USA, Rusko a Čína, a jeden dodýchávající šakal (Velká Británie). Každý chce urvat co největší díl masa.
  Našim politikům pořád ještě nedošlo, do jak velkého maléru jsme se dostali pod jejich vedením. A k jak hořkým koncům to vede.
  Jenže jsme-li tím býkem trhaným vlky, je naším zájmem nebýt na straně nikoho kromě vlastní, a snažit se udržovat korektní obchodní vztahy se všemi. Což znamená vykašlat se na šíření lidských práv a vnucování našeho názoru všude po světě. A taky konec Green Dealu, protože MeToo, duhové pochody hrdosti, 72 pohlaví a jiné lidskoprávní aktivity už zanikly za covidových restrikcí a nebudou na pořadu dne ani po současné ekonomické krizi, která bude mít brutální dopady na Evropu a bude trvat nejméně do 2024.
  Proto na náměstí 3.9. nebude hlasování o zbraních z USA nebo o plynu z Ruska. Zbraně z USA dostaneme, jen je nebudeme mít čím zaplatit. A plyn z Ruska nedostaneme, i kdybychom se nyní přetrhli. Udělí nám nezapomenutelnou lekci, která složí mnoho současných evropských vlád.
  Proč Rus postupuje na Ukrajině pomalu a vlastně válčí na Donbasu? Donbas je už stejně rozbitý, tak další nálož granátů už o moc víc škody nezpůsobí. Ukrajina kráčí směle ke krachu a pozici nejchudší a nejhorší země Evropy k žití. A to i v oblastech, kde se neválčí. Pak přijde Rus a Ukrajinec bude mít na výběr dál hrdě bojovat za svobodu se živořením nebo žít na ekonomické úrovni Rusa. Vyberou si to druhé, ale nejdříve si lidé musí pamatovat už jen to živoření a zapomenout na stav před únorem 2022. Takže válka na Ukrajině potrvá ještě natolik dlouho, dokud Ukrajině nedojdou vojáci ochotní bojovat. A to nastane, až jich dost projde mlýnkem na maso, až Zelenskyj najednou nebude mít podporu lidí, a až Evropa přestane posílat peníze do Ruska.

  1. Gerde,
   byť i na tom Vašem postoji cosi je, tak si myslím, že pravdu má Vidlák.

   Výchovnou lekci od Ruska dostaneme tak jako tak, ale je jen na nás, jak velká bude a v co vyústí.

   Samozřejmě, jinak by se k nám choval Rus, kdyby evropští lodivodi přijali Putivův návrh na vytvoření Eurosajuzu od Lisabonu po Vladivostok v době, kdy s ním přišel (tuším, že to byl r. 2005 nevím už přesně), jinak těsně před válkou na Ukrajině a jinak až po ní. Přičemž to, jak se k nám bude chovat po této válce bude záležet hlavně na tom, jaké v ní Rusko utrpí ztráty, jakého charakteru a jaký podíl na tom budeme mít my.
   S asocíálkou Černochovou a mimoněm Lipavským to pro nás nevypadá ani trochu dobře (služební oka prominou).

   1. Obávám se že míra plynového trestu bude záviset na Lipavském s Fialou a Černochovou. Takže maximální. Ale rozhodně to nezávisí na ostatních občanech ČR.

    1. Já to spíš myslel tak, že záleží na tom, jak se náš stát jako celek bude chovat k Rusku a jeho kárné operaci na Ukrajině. V tomto máte pravdu, Gerde, že jde o naše vládní představitele.

  2. Zelenskij, ta loutka ovládaná přes oligarchy Západem už popularitu ztratil. Už se nesmí provádět žádné průzkumy popularity. Poslední údaj jeho popularity byl 20%.

  3. Gerd.

   Ten předpoklad je mylný, ale je krásný. Filmový sen. Iluze. Příjemné emoce.

   Zapneme rozum a uděláme si rozvahu. Má dáti X dál. Čili může dáti X dáme my.
   Co může Česká republika Rusku dát, co Rusko nemá??? 🙄

   Můžeme akorat provokativně přejmenovávat ulice a honit Pata s Matem. Kteří si odskočili z Británie vyhodit Vrbětice. Chválit teror na UA proti vlastním občanům a ruské menšině zvláště. Ostřelování Donbasu. Vraždu 30 leté novinářky. Přát Putinovi smrt a Rusku rozpad. Šikanovat ruské turisty. Obviňovat Rusko ze všech hříchu světa.

   Pardon. Krásné emoce, krásné sny, realitě neodpovídají…

   1. Rusku můžeme dát Fialu s ODS, Pekarovou Adamovou s TOP09, Jurečku s KDU-ČSL, Bartoše s Piráty a Rakušana se STAN!
    Přidat můžeme politiky z Bruselu, především Franse Timmermanse s jeho horováním pro Green Deal.
    Máme, co nabídnout co v Rusku nemají!

 8. Tentokrát Vidláku palec nahoru, pochvala před nastoupenou jednotkou.

  Evropa od Lisabonu po Vladivostok. Za to pléduji už 20 let.

  Evropa od Lisabonu po Vladivostok je ale černý sen USA a VB. Tak se hoši snaží. Vlastně tak bojují proti nám. A daří se jim.

  1. Je to krásná myšlenka, Admirále. Včera jsem o ní, ostatně psal.

   Jenomže TEĎ je Asie od Komandorských ostrovů po Cherson. A možná se ještě posune na západ.
   Existují tam mezistátní smlouvy, toky zboží a peněz. A politická podpora proti společnému nepříteli. Energovody, co měly zajistit růst Evropy, zajišťují růst Číně. A Koreji, Japonsku, Thajsku, Vietnamu, Indii.

   OTÁZKA VŠEM DISKUTÉRŮM, VČETNĚ VIDLÁKA.

   JAK byste si představoval (i) tento projekt zrušit a znovu obnovit projekt Lisabon -Vladivostok??
   Myslíte, že Rusko kvůli nepřátelské Evropě zruší vztahy na Východě a udělá si z Číny nepřátele??
   Když se s námi už pěkných pár let, nepočítá??

   1. O tocích těmi energovody ale rozhodli naši? představitelé.
    A proč by Rusko mělo rušit vztahy na východě?
    Proč se s námi nepočíta?
    Není to tak, že si za to můžeme sami?

   2. Hezká otazka pane dexxi,libi se mi!
    Připada mi normálni se nejprve postarat o možnosti,které ješte zbyly v naši republice.
    AA team SV přišel s jasnymi mylenkami Programu Potřeb všech voličů ve formě PNZ tj Planu Národni Zachrany prozatim jen v 5 bodech.piši o nich stale ve vedlejši časti webu a zkusim to do doby,kdy to půjde.
    Když vas poprosim si je přenest a rozebrat tady, uděláte to?
    Můžete je tak zkusit přimo podle postulatů rozebrat a napsat jak jim rozumite.
    Zda se mi,že by jste to dokazal a ja bych se pak mohla vylepšit nebot to tu pry nikdo nezna!?
    No ni?

   3. Hezká otazka pane dexxi,libi se mi!
    Připada mi normálni se nejprve postarat o možnosti,které ješte zbyly v naši republice.
    AA team SV přišel s jasnymi mylenkami Programu Potřeb všech voličů ve formě PNZ tj Planu Národni Zachrany prozatim jen v 5 bodech.piši o nich stale ve vedlejši časti webu a zkusim to do doby,kdy to půjde.
    Když vas poprosim si je tu přenest pod ruku a rozebrat tady kriticky bod po bodu, uděláte to?
    Můžete piši znovu a znovu to zkusit nejen vy,ale i ostatni lidovi komentatořipřimo rozebrat a napsat jak jim rozumite.
    Zda se mi,že by jste to dokazal a ja bych se pak mohla vylepšit ,nebot to tu pry nikdo nezna nebo pry se to ani nesmi rozšiřovat nebo co nebo jak!?
    No ni?

 9. Ještě si smočím, než budu odvelen na nucené práce.

  Nucený poslech žvástů na ČRo-1 mi přináší poněkud více pochopení pro běh světa – pardon – pro běh Ojropy.

  Ve Francii chybí před začátkem školního roku asi 4 000 učitelů a učitelek. Zoufalí ředitelé berou vše, co má ruce a nohy, potažmo ochotu postavit se před tabuli – pardon, Občane, – před interaktivní bazmek.

  Úžas – nejvíce chybějí zoufalci, kteří by zvládli výuku matematiky, fyziky a chemie.

  Řečnická otázka – proč se KUWA furt všichni divíte, že občané Německé uhnije jsou zcela a nenapravitelně otráveni ruskou propagandou?
  No jistě! Kdyby měli schopnost správně interpretovat fakta a definovat řetězce příčin a důsledků, NIKDY by se nemohlo stát, že si navolí takový humáč a že dopustí futrování politických neziskovek, které účinně a efektivně likvidují školství a klasické sociální modely, miliardami z peněz daňových poplatníků!!!

  1. Podle teorie tržních komsomolců se ti učitelé odněkud dovezou.
   Podle teorie multikulturalistů připlujou na gumových člunech z afriky.

   Možností máme tedy přehršel…

   1. Z Afriky spása pro učitele nepřijde.

    Ty miliony migrantů nejsou učitelé.
    Jsou to doktoři a inženýři. Včetně jaderných fyziků! 😄

  2. A jsme u „jádra pudla“.

   Rusko, které nám fyzicky udělalo jen málo skutečně špatného (srovnej následky okupace v 1968 a válku na Ukrajině nebo okupaci německou) nám vadilo hlavně proto, že bylo vytrvale zbožňováno našimi novináři. A to tak dlouho, až se to přejedlo a bylo nám z toho na zvracení. (Nicméně je zajímavé, že Čajkovskij, Čechov, Puškin, Rjepin, Bulgakov atd. atd. jako by nebyli Rusové. Tedy nebyli Sověti, protože to je obrovský rozdíl. Divadla byla plná i při ruských hrách, operách atd.) Ale dívali jsme se mlsně na Západ, kolik je tam svobody, prosperity atd.

   Pak přišel palácový převrat v roce 1989. Všechno bylo skvělé, jen jsme byli trochu zaostalí a potřebovali jsme „řádné západní vedení“. A naši noví listopadoví „zvolenci“ prodali, co mohli i co nemohli. Nepatří nám voda, velké prosperující podniky, plynové a naftové zásobníky, nesmíme rozhodovat skoro o ničem, protože to prý neumíme. Neumíme?

   A propaganda jede stále na plné pecky. LGBT+, Green Deal, multikulti, atd. A najednou zjišťujeme, že jsme zase v houfu, který řídí někdo jiný, někdo nám říká, koho musíme zvolit atd. Ti, co zažili sovětskou nadvládu si najednou uvědomují, že něco podobného už zažili – vidí jasné paralely. A znejistí.

   Mladí, kteří se narodili už tohoto stavy propagandy netuší, že je to totéž, jen zabalené do jiného vánočního papíru a že uvnitř je totéž – být v područí nějako velmoci. A tak jsou „prozápadní“ omlouvají všechny výstřelky, dokonce se přizpůsobují jednoznačným pitomostem typu Green Deal a připadají mi úplně stejní, jako naši otcové a matky, když s nadšením budovali socialismus. A naši dědové věděli, že to celé je jen tendenční a dočasné a upozorňovali na fakta. Marně naši rodiče jeli v prosovětském vlaku a až mnohem později si uvědomili, že vlastně nechtějí. Že u nás bylo skvělé sklo, boty, lokomotivy, pivo i před válkou. Baťa, Škoda atd.

   Teď se situace opakuje. My, starci, vidíme zřetelně, co se děje a „pozlátko západu“ jsme už odhalili. Mladí ne, je tam přerod ještě čeká. Proto je společnost tak rozdělená. Ale netroufám si odhadovat,. kolik je kterých. Jednak na nás ještě vlastně nic strašného nedopadlo (zima, propad hospodářství) i když tušíme, že miny už sviští nad našimi hlavami.
   A za druhé: Kdyby někdo udělal „necinknutý“ průzkum veřejného mínění, dostal by tři různé výsledky:

   – Jeden, kdyby se odpovídalo neanonymně
   – Druhý, kdyby se odpovídalo anonymně
   – Třetí, kdyby každý odpovídal opravdu jen za sebe, sobecky. Co ho živí, co ho nejspíš čeká.

   Naše generace si už prožila dva obraty. Jeden, když zjistila, že jsme v područí SSSR a komunistů. Druhý, když zjistila, že jsme v područí USA a jejich poskoků. A za to všechno může propaganda – chvíli taková, chvíli onaká. Ve všech případech přizpůsobivá. Kdysi to bylo RFE, nyní to jsou ruské a ukrajinské blogy.
   jen nepatrné množství novinářů má odvahu psát pravdu a to ještě většina z nich píše něco jiného než mainstream proto, aby si udělal nějaký nástupní profil, „kdyby se to změnilo“, aby mohli naskočit do věrchušky pod novou vlajkou.
   Prognózovat se neodvážím nic. Proroci jsou obvykle kamenováni.

   Ano, Vidlák napsal jen krásnou pohádku. Ale s výchozím stanoviskem prostě nemohu nesouhlasit.
   Ale i mizerná, nerealizovatelná pohádka je lepší, než atomové hřiby nebo pobyt v rozkládajícím se systému.

   Jak pravil jeden princ: Je cosi shnilého v království dánském!

   1. A nakonec byli v království dánském skoro všichni mrtvi a za nového krále byl tuším zvolen Švéd přicházející v čele nepřátelských vojsk.

   2. Pane Starý kocoure !
    S nadšenim čtu vaše popisy situace a historie,které nebojim se napsat si klidně namaete na chleba a je moné,že mnoho dalšich stovek lidovych komentatorů to múže pokladat jako druh řešeni!

    Nebudete se na mě zlobit,když vam napiši,že postrádam na konci vašich komentů navrh řešeni?
    Tak co rozuměl jste co jsem tady napsala a když ne tsk můžete pokračovat v dotazech hned v přištich člancich autorů,nebot je to nyni fakt vhodné řešit i když članky budou naši pozornost prý odvadět jinam a vlastně chceme jen,aby sluničko svitilo,my nemuseli zmodrat zimou a naše děti nebyly indoktrinovanina prvni prioritě zobecnělych prostredků řizeni domorodců z celeho světa ,ktere jsem tu ještě nevidela,možna proto ,že 6 priorita je VALKA a na tu se pry má pasivně čekat!
    No ni?

 10. Zajímavá představa budoucnosti založená na ekonomickém raciu. Leč obávám se, že tak to fungovat nebude. Historie se opakuje v rýmech, ne přesně stejně, ale podobně. Už to tady bylo. Rusko je následovníkem Byzantské říše. Kolik jen bylo pokusů o sjednocení Byzance a latinského Západu! Ani jeden nevyšel. A to už Osmané, nenáviděni pohanští ďáblové, hrozili celé Evropě. Nic nepomohlo. Obávám se, že stejné to bude i teď. Maximum možného je ozbrojená neutralita. Budeme na sebe štěkat, nedůvěřovat si, ale obchod „poteče“ dál. Nemalujme si vzdušné zámky, ta nenávist vůči Rusku je hmatatelná. Snažme se o to, co reálné – buďme ostražití vůči Rusku (protože ani Rusové nás nemají rádi), budujme si vlastní armádu a obchodujme s Ruskem.

  1. Právě toto klišé buďme ostražití vůči Rusku (protože ani Rusové nás nemají rádi) je jedním z vytvořených mentálních blokerů pro „uvidění“ skutečnosti. Lidé nemají sami od sebe zášť vůči jiným lidem. Ta zášť vzniká na podkladě mentálních vzorců. To, co umí vyřešit všechny problémy tohoto světa, je uvědomění si, že se můžeme přestat s těmito vzorci ztotožňovat…

   Zcela průkazné potvrzení funkce a dopadu mentálních vzorců je aktuální situace postižených „progresivismem“ – vzorce se pro ně staly jejich identitou a často i jejich „životem“.

   1. Tak tady asi nebudu souhlasit. Progresivismus, to je pěna dní, která brzy odezní. Možná to bude trvat roky, ale odezní. Ovšem mentální vzorce, které fungují stovky let, nad těmi nelze jen tak mávnout rukou. Rusové, Ukrajinci jsou opravdu jiní. Všude jsou hodní lidé, ale problémy, které musí řešit, jsou tam na Východě jiné.

    1. Jádrem problému nejsou ty vzorce – ty pomáhají často přežít.

     Jádrem problému je ztotožnění se s nimi se všemi důsledky odtržení se od reality.

     Něco jako „mentální vzorec je dobrý sluha, ale zlý pán…“

     1. Asi ne zcela srozumitelné. Zjednodušme to:

      Ztotožňujete-li se se vzorcem „Rusové jsou HChDRtn“ nikdy už nebudete sám od sebe schopen uvidět, že svým vlastním vývojem si doplnili i samohlásky…

     2. mentální vzorec po tisiciletém sousedství s Němci není také žádná Němci nás mají rádi,nemusíme býti ostražití,ale politici a média řvou neustále v opačném gardu,musíme zakopavat příkopy uznat naši vinu,že si i za vše můžeme sami že musíme odpouštět a usmířit se a takové ty kecy, přesný opak s Ruskem,které bylo daleko a přímý kontakt a zkysenost nebyla přesto porad revoluce buďte ostražití nezapomínejte.

      1. Pokud se tí vzorcem sama ztotožňujete, dává vám to jedinečný smysl. Pokud se vám podaří se ze ztotožňování se s tím vzorcem vymanit, může se vám přihodit, že uvidíte skutečnou realitu. Například mé vzorce podmiňují tvé vzorce a vice versa…

       Pointa je v tom, že když jedna strana vědomě odbourá to své ztotožnění se s nějakým vzorcem, podmíní v krátké době totéž i u druhé strany. (Protože Rusko je odbourává vědomě, je u nás v poslední vyvolávána taková hysterická mediální masáž, jenom abychom si toho odbourávání „nevšimli“ – případně, abychom se ztotožňovali s novými vzorci o Rusku a tak si vytvořili vlastní bloky na již existující blokace a prostě je „zamkli“)

       Důsledky domyslete – je to obecně platné, funguje to i v partnerských vztazích, odbourávání závislostí na vzorcích ty vztahy léčí, mimo jiné.

       A stejně to tak může vyléčit vztahy mezi národy. Jen se nebát zlého vlka (medvěda, orla …)

        1. Jsou to všechno jen výsledky mediálních masáží a kampaní. Ještě doslova před pár lety jsme s Rusy obchodovat mohli – a dnes už to nejde? Protože to napsali „zaprodanci a samozvanci“ z médií, je to tak?
         Nebýt Lukačovičů, nebylo by ani té, doslova hmatatelné a přitom iracionální nenávisti vůči Rusům.
         Úplně za vším hledejte prodejné novinářské děvky a profesionální propagandisty. Sami politici by bez nich nezmohli vůbec nic.

  2. Re: HvW

   Pokud začnete budovat armádu, protože musíte být ostražitý vůči Rusku, skončíte úplně stejně, jako Ukrajina, akorát to bude trvat o pár let déle.

   V Ojropě NEMÁTE ŠANCI postavit armádu schopnou vzdorovat střetu s RA, aniž byste se uzbrojil. Viz Řecko a jeho šílené dluhy s následným výprodejem veškerého majetku německým a francouzským bankám.
   Nemáte suroviny, nemáte energetické nosiče (to je po modernímu uhlí a ropa), nemáte levnou a výkonnou pracovní sílu.

   Můžete postavit něco na styl ukrácké „těrabaróny“, která nyní rovněž podstupuje granulaci na DOnbassu, ale to je tak všechno.

 11. Vidláku, musíte ve svých úvahách přimout fakt, že v prvé řadě ta aktuální generace musí přiznat, že plány budoucího musí odpovídat generaci nastupující. A pokud ta nevidí vaše argumenty jako klíčové a určující, nebude se jimi vůbec zabývat.
  Jenže to nepatí jen pro nás, Evropu – to platí celosvětově. Z toho vyplývá fakt, že máte-li potřebu uvidět budoucnot, zeptejte se dětí, co chtějí ony.
  Ne nadarmo jako první po roce 1989 Havel zrušil/nechal zrušit vojenský výzkum a následně i vojenskou výrobu. Ale hned v zápětí zrušil/nechal zrušit výchovu dětí k jejich samostatnosti a touze nebýt jen průměrní.
  A od tohoto bodu se odvozují všechny další „problémy“ a naše šance.
  Nemohu souhlasit s tím, že za tím jsou USA. Podívejte se, jak to tam vypadá, to napětí je tam často horší než v Evropě. Ten klíčový světový predátor vyrostl z bohatství kolonií a jen se za zviditelnění USA (obecně nazávané „Americké století“) ukryl. Je mu milé, že házíme odpovědnost na USA, on je kdykoli může úplně zrušit a možná i jednodušeji, než tu Evropu. Sám ale pak v našich očích zcela bude bez poskvrny.
  Pokud tedy připustíme, že aktuálně nevidíme nějakou jasnou volbu pro budoucnost, je dost možné, že máme stále ještě – jím příhodně zkontruované – slupky na očích.
  Pokud toužíme něco ze svého života předávat dál, musíme mít komu to předávat. Je geniální tah ustavit se císařem Římským, když tato má ambice do sta let přinese války a zmar na téměř několik století.
  Z chyb našich předků je potřeba se poučit, ne plánovat to, co by se líbilo nám a zapomenout na to, že to co tvoříme, sami nebudeme užívat.
  A stále platí to stejné – pokud se nedokážeme poučit ze své historie, musíme si ji prožít znovu…

  1. „zeptejte se dětí, co chtějí ony.“

   Ano, to je správný pohled. Udělejme to, pokud už jsme to neudělali dříve. Možná se budeme divit.
   Z nás si děti museli vzít nějaký mustr. Pokud jsou jiní, jejich okolí nás převálcovalo.
   Ten názor dětí tady nenajdeme, tady bude většina přespadesátníci.
   Dopadesátníků tady bude dost méně a pokud jsou, ať povstanou a vynesou soud.

   1. „Ten názor dětí tady nenajdeme, tady bude většina přespadesátníci.“

    Ale najdeme, ale jako něco, čemu se sami podivujeme. Jak mohou být ty děti „takové“… (viz. komentář od „smiley“ níže.

    Jenže na pocopení, co to ve skutečnosti znamená, většine schází odvaha…

  2. „Nemohu souhlasit s tím, že za tím jsou USA. …“ No, naše civilizace se dostala tak daleko i díky tomu, že se vytvářely hypotézy a ty se pak testovaly, zda jsou správné. V případě, že v čase testem hypotéza neprošla, pak se buď upravila nebo nahradila … tak dlouho až testování vyhovovala.
   Vše začne dávat smysl, pokud vyslovíte hypotézu, že je tady entita, která usiluje o světovládu a jen nad státy. Nevím, jestli to jsou rodiny ovládající investiční skupinu Black rock nebo Paroubkovic Marťani – to je v této chvíli jedno. Ale tato hypotéza, podle mého, vyhovuje při zodpovězení otázek co se vlastně děje.

   1. „… že je tady entita, která usiluje o světovládu a jen nad státy.“

    Ano. Určitě. Ale že by jen nad státy? Kdepak, i nad jednotlivci. A – představte si – dokonce i nad zvířaty! (Touto činností se zabývá např. Záchranná stanice Vlašim – https://www.facebook.com/zachranna.stanice/ . Samozřejmě to na svých stránkách neuvádějí …)

   2. Davide,

    zkuste si uvědomit, že i ti „oni“ jsou s to se poučit…

    Aktuálně – slovy Harariho – chtějí z lidí udělat nemyslící, animálně závislé na drogách a virtuálním „životě“. Jejich snem je zamezit tomu, aby mohli být v budoucnosti kdykoli konfrontováni s tím, že někdo vůbec samostatně myslí – a nedej bože ještě i jinak, než oni.

    Nejde o státy, jde o „nový druh“, jak říká výše zmíněný – „tato generace je poslední generací člověka….“

 12. Vidlaku, souhlas. Nějakou dobu mám v hlavě podobný scénář vývoje, ale bála bych se to jen napsat., zhmotnit. Tedy v dnešní Evropě s vytvářenym jasným protiruskym étosem je to jako sci-fi.
  Ale zima se blíží, podniky padají a německým prumyslnikum se nebude lehce věšet zámky na výrobní haly.
  Bulharsko je třeba první vlaštovka a zároveň odpověď z Ruska.
  Úplně prizemně napíšu, ze bych chtěla vidět jak se droli EU s hromadou svých lidodemo kokotin a eurokrtci z parlamentu balí kufry.
  A Péťa fialka valí s rodinou na katedru politologie Univerzity v Massachusetts. Páč je k tomu i dřevěný domek v kampusu.
  Ale reálně to v tuhle chvíli opravdu připomíná scifi .

 13. V praxi se už jasně ukázal pravý význam „ojroamerických“ hodnot. Hrdinou je „něžný obr“ George Floyd, ve skutečnosti těžce agresivní násilník a feťák. Běžný český poctivě pracující občan už nemá právo ani na reprodukci vzhledem k nedostupnosti bydlení pro mladé. Kdo ví, zda nám bude v nastávajícím kolapsu dopřáno alespoň právo na přežití. Za mě je volba zcela jasná. Je nutno se postavit na vlastní nohy a začít konečně bránit zájmy nás „obyčejných“.

 14. Myslím, že to Vidlák myslí vážně.
  Ano, je to politická deklarace bez nějakých ale. Je to sen. Mohl by se naplnit po velkém zemětřesení, které se blíží. Známky, že vulkán se probouzí tu evidentně jsou. Nemyslím tím demonstrace dlouho dopředu připravované. Bude to jinak – rychlé a spontánní. To bublání sopky je nejviditelnější na cenách energetických nosičů, které už přesahují adaptabilitu systému, zejména v absurdní situaci existence řešení jednoduchým rozhodnutím: otevřít Nord Stream 2. Kapitál Německa a EÚ si to začíná uvědomovat, elita Evropy cítí velmi aktuální možnost defenestrace právě tímto kapitálem. Demonstrace lidu? Ano, jako podpůrné gesta. Ale nakonec to rozhodne kapitál a jeho pocit ohrožení. Změna přijde shora, podpořme ji i zdola.

  1. Znovu jsem si přečetl diskuzi dole a říkám si kolik poraženectví v nás je. Opakuji, to co představil Vidlák je sen, který myslí vážně. Dole jsem si přečetl, jaká to je hovadina. Tak dobře ano, ve všem tam dole najdu pravdu, ale nesmířím se s tím. Pokud si nenechán naději na změnu, jsem už vyřešený jako případ. Mám výhrady k Vidlákovi jako k interpretu geniality Putina, ale v tomto případě jsem na jeho straně: dal mě možnost snít.

   1. Směrem, sněte. Kupujte u obchodníků s iluzemi.

    Pokud jdete snít, nepotřebujete žádné řešení. Sny jsou řešení.

  2. Moc by se mi to líbilo … evropský kapitál smete elity Evropy … nesmíte se při tom přání podívat kdo je hlavním akcionářem evropských koncernů. Americké investiční fondy.

 15. 1) Na Ukrajinu už kašle bílý tesák. Geopolitika a budoucnost fakticky už nezáleží na tom, zda se bude / nebude bojovat na Ukrajině. Ani zda tam bude mír nebo válka.

  Válka na Ukrajině skončí tehdy a jen tehdy, až Ukrajina, přesněji oligarchové, zjistí, že se na ně všichni vykašlali. Že fanfáry slávy už jsou jinde. A že svým 5 minut slávy mají dávno za sebou. O jednání o míru nestojí především Zelenskij, a nestojí o něj anglosaský ani frankofonní svět.

  2) USA sice nemá Evropě už co nabídnout. Ale Vidlák krutě nepochopil princip kolonizace Evropy anglosaským světem. Jako kdyby se USA Evropy na něco ptala! Nejezdí snad polovina Evropy a téměř naše celá vláda do Langley a Washingtonu pro notičky?

  3) Evropa od Lisabonu po Vladivostok je báječná myšlenka. Asi tak jako myšlenka sjednocení vlastenecké scény ať udělal co udělal – a klidně obžaloval maminu s přizabitým synem. Nebude to fungovat. V přírodě funguje diverzifikace – a ta je mnohem odolnější proti „dobám vymknutým z kloubům“.

  4) Sociální inženýrství stylu „Rusko se stane evropské a Evropa se stane ruskou“ je velmi blízké uvažování multi-kulti typu společné soužití muslimů, Afričanů, Arabů a domorodců. Také se to v praxi moc neosvědčuje. Každá kultura si reálně nechá to své, a tak to bude.

  5) Oceňuji tento Vidlákům článek jako žert, který už jednou v minulosti Vidlák provedl. Tudíž, že se o den později vysmál všem, kteří jeho článek brali vážně. S dodatkem, že jsme hloupí, kdo tomu věřil, protože nás zkoušel.

  6) Vidlák pominul všechno, co se za poslední roky udělalo. Do všech institucí byli zabetonováni neomarxisté. Už nezáleží na tom, kdo je ve vládě. Pokud něco vybojoval Andrej Babiš či jiní z opozice pozitivního, vláda Petra Fialy to škrtem a „deagrofertizací“ zlikvidovala. Vláda Petra Fialy začala čistkami jako z 50. letech na všech místech.

  7) Už dávno jsou položeny všechny geopolitické vztahy. Už dávno jsou lidé a celá řídící struktura v Česku i Evropě na svých místech – sluhové vyšších pánů. Odváží se třeba někdo odporovat Koudelkovi z BISu, jednomu z významných zástupců protektora v Česku? Ani ta největší esa z vlády si nedovolí ani pípnout proti tomu, co pronese Koudelka.

  8) Je dokonáno. Je po všem. Češi už nic neurčují, a příští události půjdou samospádem. Na demonstracích se už nerozhoduje vůbec nic. Ani to málo, co psal Vidlák v článku. Na demonstracích tak maximálně upustíte adrenalin, páru, zařvete si. A pak se vrátíte šlapat zase stejný svět jako předtím, samozřejmě se změnami, které se chystají.

  9) Podceňujete 30 let vychovávanou mladou generaci, kterou jste nechali aktivistům, institucím a médiím, a školám. Právě tato mladá a střední generace bude největší hazeč klacků pod nohy, když budete chtít cokoli zlepšit v České republice, speciálně v Praze a krajských městech. To ona vám zabrání čímkoli reálně pohnout. Ne vláda, ne zahraničí, ne EU, ne (dosaďte si co dalšího chcete). Jak už psal jeden pán v Umění války: „Chceš-li porazit nepřítele, vychovávej jeho děti.“

  10) Znovu oceňuji žert a komickou vložku, kterou si tímto článkem vystřelil z lidí.

  1. S tím se dá souhlasit.

   Rozebral jste to podrobněji – dole jsem to nakousl.

   Jak se dnes někdo chce přiklánět k Rusku, kdyz je česká i evropská populace fanaticky protiruská??🙄
   A ti nejprotiruštější, sedí, kromě městské chudiny typu Lipavskeho, než se dostal do parlamentu, na vedoucích místech?

   Co kdyby byl v jednom státě EU proruský převrat? NATO na okamžitě ten stát osvobodilo od proruských uchvatitelů.

   Zkuste to těm zfanatizovaným lidem vysvětlit, že Rusko je lepší volba? Otevřete Twitter a do toho. Dostanete čočku, jako málokdy. Můžete osobně. Pak porefrujte, jak jste dopadli. 🙈

   Hlavně pracujte s fakty. !!😃🙈

   1. „…kdyz je česká i evropská populace fanaticky protiruská?“
    Položte si otázku: Proč je protiruská? Kolik Rusů ti mladí potkali a mluvili s nimi?
    Ano, ani Rusové nejsou dokonalí, ale vše je dané stálou propagandou.
    Dobří i špatní lidé jsou všude.

   2. To Dexx a M. Ponkrác
    S tímto náhledem na svět by ožralý negramotný mužik u Stalingradu prohrál …
    Ano, máte pravdu a nemáte pravdu. Pokud někdo očekává „vítězství“ obrazně řečeno ze čtvrtka na pátek, tak máte pravdu na 100%. Bude-li naše jednání přizpůsobeno dosažení cíle za X. let, tak pravdu nemáte.
    Šlo to „tam“, musí to jít i „zpět“. Např. školství šlo zničit a vychovat generaci mamlasů, musí to jít napravit – jen to holt bude trvat.

    1. Pane Dvořáku, máte dobré postřehy a upřímnou touhu se dobrat jádra pudla. Doufám, že berete, že mám jiný náhled. A pořád se vás snažím dobrat k podstatě…

     Zde se přiznám, že tato vaše reakce je tak obecná, že ji nelze nijak uchopit. Zkuste svůj vhled rozvést.

 16. Taky by mě zajímalo jak by USA reagovaly kdyby teoreticky dostala Evropa rozum, rozpustila bruselskou unii a ekonomicky obnovila partnerství s Ruskem. Nějak si neumím představit že by byly ochotny držet dál NATO ve stávajícím složení proti ekonomickému bloku s úhlavním nepřítelem. Takže buďto bude Evropa dál „chráněna“ USA proti možným imperiálním choutkám Ruska za cenu toho, že se plně stane ekonomickou kolonií drancovanou americkým vojensko průmyslovým komplexem, anebo obnoví ekonomické spojenectví s Ruskem za cenu rozpadu vojenské spolupráce s USA. USA Evropu z bezpečnostního hlediska nepotřebují a jen z čistého altruismu nehnou prstem a to ani pro největší spojence. NATO je placebo a článek 5 reálně existuje jen na papíře. Kdyby přišlo na věc a teoreticky se Rusko pokusilo například vzít zpět pod svou kuratelu státy střední a východní Evropy, USA si pálit prsty nebudou. S nějakou směšnou výmluvou generalissima z Pentagonu a jejich filiálka v Bruselské centrále věc odloží a můžete si jít stěžovat na lampárnu. Evropská bezpečnost přinejmenším bezpečnost té východní post komunistické Evropy by po rozpuštění NATO dotčena nebyla, jen bude zřetelnější ve srovnání se současným iluzorním stavem že se stejně o sebe když přijde na lámání chleba musíme postarat sami.
  Tyhle úvahy jsou zbytečné protože Evropa rozum nedostane, protože je dokonale naočkovaná, durch. Nejsme ani schopni se vzepřít americkému podvolení v jedné zemi natož v celé Evropě.

  1. Pokud by se Evropa trhla od USA, pak elitám Evropy bude zabaveno/ukradeno vše, co je pod kontrolou USA. Tohle vyřešit a mohlo by to nastat. Představa, že USA zaútočí na Evropu je podle mého mimo.
   Zajímalo by mě, zda si Němci myslí, zda někdy uvidí své zlato uložené v USA, když jim před lety Američané ukázali vztyčený prostředník. Takže je otázka, nakolik ostře je hrozba zabavení majetku vnímána.

   1. Mluvíte za Němce. Oni dnes mají nějakou národní soudržnost? Proboha. Projděte se v Kolíně nad Rýnem nebo v Mnichově. Podívejte se do jejich parlamentu, co a kdo tam sedí a kdo je tedy volil!

  2. Tohle jsem četl/slyšel v roce 1989 na jaře, ale s obráceným znaménkem. „Z toho ruského chomoutu se nikdy nevymaníme“ A někteří ještě vstupovali do KSČ.

 17. Já bych nebyl tak skeptický k tomu, že Putin Evropu odepsal. Politika je o reálnu a podívejte se na to logicky a v celku.
  1. Putinovi z nějakého důvodu jde o image RF jakožto spolehlivého partnera bez ohledu na politickou situaci. Otevřeně říká – byznys je byznys, naše obrana a bezpečnostní zájmy jsou druhá věc. I na té Ukrajině nepostupuje jak US Army, která vždy svou oběť přeorala do středověku. Oni šetří jak infrastrukturu, tak Ukrajince a to dle mého z důvodu, že je budou potřebovat a proto se snaží napáchat co nejméně škody. Pokud budou postupovat s citem, tak náprava bude záležitostí 10-20 let, pokud bez citu, může náprava trvat 2 generace.
  2. Očividně existuje nějaká dohoda mezi ním a Si. ta dohoda logicky musí obsahovat rámcové vykolíkování zón hospodářského vlivu, jinak by si šli po krku a ne, že by jednali v součinnosti. Navíc, Rusko veřejně razí nové uspořádání, tzv. „Ruský svět“, který má být založen na rovnocenné spolupráci – i proto bych neočekával podraz typu, že by se nasáčkovali do zóny hospodářského vlivu Číny.
  3. Čína masivně investuje v Africe a tudíž by se dalo předpokládat, že jejich hlavním zájmem je Afrika. Tady mi chybí sestavení nějaké mozaiky kolem Indie a Iránu. Ale to vyplave na povrch.
  4. Co tedy RF zůstává? … podle mého jedině Evropa. Pokud se spojí hospodářsky s Německem, pak USA nemusí porážet, protože ho nebudou potřebovat. Prostě USA se stanou pátým kolem u vozu, nebudou mít co nabídnout, použít US Army taky nepůjde, protože v cestě bude stát armáda RF. USA zůstane jako spojenec Malá Británie – obě země bez zdrojů, protože si vše úspěšně vyvezli do svých vyhlídnutých kolonií, které se ale osamostatňují a schovají do BRICS, tedy „schovají“ za RF. A Rusko právě všem ukazuje, že se USA vojensky postaví.
  Takhle bych viděl logiku.

  1. … o tom „dostati-nedostati“ to totiž celé je a bude!!! (ale spíš to bude víc o tom sehnati-nesehnati a za kolik)

   1. Mám radost Vidláku, že jste použil moje věty a myšlenky z diskuze. 🙂
    Ale ještě před mnou to přesně definoval Wiliam Engdahl v Velká konečná ruská hra. O co hrají USA a jak tomu Rusko čelí. Nu, dnes je geopolitická situace jinačí. Rusko s Čínou jsou silnější, než tehdy a USA slabší.

    Wiliam Engdahl o tom, myslím, nepsal, ale dnes jsme v situaci, zvané Thukydidova past. Vždy, když se civilizace dostala do tohoto bodu, hrozila válka. A ve většině případů, skutečně proběhla.
    Neměli bychom jásat. V prvním popsaném případě i dalších, upadající hegemon nad novou, nastupující velmocí, zvítězil. A tím svůj úpadek, oddálil.

    Co se týče Ruska a Evropy. Rusko a Putin osobně, stáli o to, být součást evropských států, ke kterým ostatně vždy patřili, i když je Rusko na kraji evropské civilizace. A to zcela zřejmě, velmi. USA do toho pořád házely vidle. Proč, je jasné.
    Nyní se Rusko spojilo s Čínou. Dnes má Rusko u běžných, řadových Číňanů, ze všech sousedů, největší rating. A u Rusů obdobně Čína! (Tam je ovšem těch zemí s dobrým ratingem víc.)
    Rusko se od roku 2014, kdy pár let bojovalo o nakrmení obyvatel a chod ekonomiky, radikálně změnilo. Je v podstatě soběstačné, kromě mikroprocesorů a pár dalších věcí high tech. Část léčiv (dodává levně Indie) Krásně je to vidět na Nordstream 2, kde jsou turbiny ruské, na jedničce ještě německé. Ale Rusko pracuje na tom, být co nejnezávislejší. Ono ty procesory, i když ne úplně nejnovější, vyrobit umí, ale draze. Nemá velkovýrobu, která produkt zlevňuje. O tom to je.

    Jaké jsou perspektivy?
    Návrat, po kterém voláte, znovu projektem Evropa od Lisabonu po Vladivostok, to už, bohužel, není možné. Z mnoha důvodů!
    – Jeden z nejdůležitějších je, že Rusko už je integrováno, do značné míry, s Čínou. Byl to vynucený tah. Je to protitah na tah USA, které pořád táhnou figurkami, jako první. Ale to na věci nic nemění. Čína Rusku pomohla překonat pár kritických let. Rusko je kvůli embargu, závislé na dovozu z Číny a Čína je teď závislá na Rusku, odkud dováží nejen potraviny a enegie. Síla Sibiře vede do Číny a teď se buduje Síla Sibiře II. Vladivostok je plný čínských turistů. Ekonomické vztahy jsou rozvinuty a žádné nověji zpřístupněné naleziště od Uralu po Komandorské ostrovy, do Evropy nepůjde . Půjde na jih. Číňané jsou nevyzpytatelní, ale pořád o 100 koňských délek spolehlivější, než „Evropa“. Kde řádí různé ideologie proti Rusku. Nemohu nevzpomenout Putinovi prefíkanost, kdy se na Dálném Východě usmířil s Čínou, uznali si hranice a Rusko jim pustilo na Amuru a Ussuri pár ostrůvků, mezi nimi ostrov Damanskij. To vše před Majdanem a sankcemi! ( Evropa by si mohla vzít příklad. )
    Znovu uvažovat o severni Euroasii, znamená zrušit spolupráci s Čínou. Která jim pomohla. Tohle by Číňané nikdy nepochopili. Rusko by si stvořilo nepřítele. A vyměnit je za nestabilní, nespolehlivou Evropu??!! Co zradila a zradí zase?
    – Rusko Evropu už v podstatě nepotřebuje. Už z ní nevozí potraviny a to, co by potenciálně vozilo, podléhá sankcím. To, co by Rusko potenciálně vyváželo, taky podléhá sankcím. Ropu a plyn prodá se ziskem v Asii nebo jinde. Svoje ekonomické vztahy už má.
    Navíc, Rusko se má rozsáhle plány na plynofikaxi země. I, díky tomu už na Evropu nezbude.
    Snadno vazby přetrhat, velmi nesnadno obnovit. Zvláště, když tamní trh, už zastoupily jiné subjekty.

    – váš navrh na“spojení“ EU a Ruska, nechtějí samotní obyvatelé Evropy. Desetiletí tu probíhala skrytá protiruská kampaň a nese své ovoce. Ovoce nenávisti. Když se budete lidí ptát, nedokážou vám říct konkrétně, co jim na Rusku vadí. Pociťují emoce a to často nenávist. Ti budou mrznout až do konce…

    A Evropa?
    Bez levných energií, se v konkurenci ostatních, nemůžeme prosadit, nemůžeme obstát. Čeká nás úpadek.
    Dokonce je možné, že nás čeká režim s příklonem k feudalismu. Zadrátovaný že všech stran, kromě jihu, aby Afričané mohli přijíždět ve velikém dál…

    1. Re: dexx

     Vy jste podobný hlodavý ušatec, jako je Králík62!!!
     Jinak to není možné, co tu dnes vyvádíte.

     1. „– váš navrh na“spojení“ EU a Ruska, nechtějí samotní obyvatelé Evropy. “ … vraťme se k tomuto za rok, dva :-). Myslím si, že zima bez zdrojů a rok bez fabrik/práce bude stačit …

      1. Za rok, dva, to bude pořád vina zlého Ruska.

       Uvědomujete si rozvrstvení společnosti? Je to hodně o třídním pohledu, i když Rusko, díly mainstreamu, nenávidí i část městské chudiny.
       Dejme tomu, že bude tak zle, že s Ruska začneme brát plyn na naší vlastní a německou, smlouvu.
       Lidé, nenávidějící Rusko, tady zůstanou. Plyn budeme mít levnejsi než teď, ale pořád dražší, než Srbsko nebo Maďarsko. A rim to končí. Pořád budeme na seznamu nepřátel a pořád Fialláhové a Kolářové do toho budou házet vidle.

       Žádná Evropa od Lisabonu na Východ, už nebude. Pokud to tvrdite, lžete sám sobě.

       Víra je víra a nedá se vyvrátit. Každý věřící svou víru brání a přizpůsobí fakta situaci (víře) a nepochopí situaci podle faktů. Ale budiž. Zeptám se a ta odpověď mne zajímá.

       Dnes už funguje v Rusku jiný projekt. Z opačné strany, z Asie. Rusko dávno přeorientovalo pod sankcemi ekonomiku na Východ.
       Dnes jsou tam vazby ekonomické i politické. Dané i společným nepřítelem. Námi!
       JAK DOSÁHNETE, ŽE SE RUSKO VZDÁ PROJEKTU VE VÝCHODNÍ ASII A VRÁTÍ SE PŘED ROK 2013 K EVROPĚ??
       Nespolehlivé, nepřátelské Evropě, co vyzbrojuje nepřítele a kvůli tomu přetrhne svazky a zruší smlouvy s asijskými zeměmi? A udělá si nepřátele tam?
       JAK TOHO DOSÁHNETE A JAKÝ BUDE PRO RUSKO ZISK?

   2. Již klasik říká, že není na světě oběd zadarmo… Jakmile slyším, že někdo něco rozdává, hlídám si peněženku.

 18. Tak to nevidím. VVP jasně prohlásil, co chce.
  Bývalé státy Varšavské smlouvy mohou zůstat v NATO, ale na jejich území nebudou žádné základny cizích vojsk, žádní cizí vojáci, žádné cizí zbraně. Z toho plynou takové drobnosti jako žádná společná cvičení, žádná armáda EU, žádní poradci, neumíte vyrobit letadlo => nebudete mít letadla.
  Závěr: z bývalého východního bloku se stane sanitární koridor mezi USA a RF. Plyn a ropa za rozumné smlouvy poteče, pokud to odsouhlasíme. Domnívám se, že pokud budeme chtít přežít, tak nám nic jiného nezbyde.
  Pokud nemá být jaderná válka, tak se USA a RF musí nějak dohodnout. Rusko své požadavky definovalo.

  1. I tohle bych bral (sanitární kordón z východního bloku), ale je tady otázka kam s Německem … Přeci jenom, logický smysl dává spojit německý technický um se zdroji RF.
   Já bych řekl, že Putin v tomhle nějakou koncepci mít bude – otázka je jakou. Pouhý sanitární kordon to úplně neřeší. Možná to byla nabídka před SVO, otázka je zda platí i dnes.

   1. To dávalo smysl, než se spojili s čínským průmyslem a začali pracovat na svém průmyslu.

    Evropa je nespolehlivý partner a Rusko to ví. Pro Brusel Čínu nevymění…

   2. Kam s Německem?
    Pokud přijde Německo o své subdodavatele z našeho bývalého bloku (z jakýchkoliv důvodů), bude mít ekonomické problémy.
    Pokud budou do Německa dál proudit připrchlíci, bude zanedlouho plné entnických sporů (už se děje?).
    Pokud bude Německo pokračovat ve svém grýndýlu, stane se menším a menším, až bude…..
    Co s Německem bez ruské energie a surovin a středoevropské otrocké práce?
    Možná to je teď ta kardinánlí otázka, co já můžu vědět….?

   3. To David Dvořák:
    Německý technický um, pokud už není v důchodu, tak v něm brzy bude. Díky těžce konkurenčnímu prostředí a ochraně vlastního knowhow, nemohou být a nejsou vychováni žádní přímí následníci.
    Tímto směrem to začíná jít i u nás – příběh o zlatých českých ručičkách už je jen příběhem, co se kdysi stal.
    A ti mladí neomarxisté, vychovaní zelenými, neziskovkami, zmasírovaní internetem a nenávistnými novináři, tak ti umí vymyslet leda tak gravitační úložiště.
    Tedy krávovinu na entou a k tomu další – a následně tu krávovinu nechají vyrobit v číně, protože Německo už nemá ani zdroje, ani kapacity něco kloudného vyrobit.
    Automotive to rozhodně nezachrání.
    Ono i to Německo, je po této stránce už v prdeli, víte?

  2. „Pokud nemá být jaderná válka, tak se USA a RF musí nějak dohodnout. Rusko své požadavky definovalo.“ … no právě, Králíku, ale vím já, nebo Vy, jak vypadá chcípající kobyla a jak dokáže kolem sebe dokáže kopat? A že bude kopat, si buďte jistej!!!

   1. Ano, Rusko se vyjádřilo – svět bez RF nemá pro ně cenu. Z anglosasy se zatím opatrně vyjádřila jen Truss, resp. nechali ji vyjádřit, s tím,že je připravena stisknout červené tlačítko. USA se nevyjádřily.
    USA opustí pozici světového četníka bez jaderné výměny nebo po jaderné výměně. Takhle to dneska, podle mého, stojí.

    1. USA opustí pozici světového četníka bez jaderné výměny nebo po jaderné výměně. Takhle to dneska, podle mého, stojí.

     Nevěřím na „omezenou jadernou válku. Když to začne, bude to totální válka, žádná „jaderná výměna“. Už jenom proto, že se válka dostane na území USA.
     A o organizaci světa „poté“ nemůže nikdo vědět vůbec nic. Nepředvídatelné!

 19. Mocinky mocinky moc škaredá slovíčka … řekl by papá Klaus, když ještě uměl být fakt klausovitej.

  Jinak nejodvážnější text poslední doby.

  Proberme ale dvě praktické věci. 1. Jak smířit nás tady, ale i řekněme většinu národa, s tím, že zasraní Ru.. teda pardon, ruští, začali, a jak se srovnat s tím, že tam Ivani ty Vasily masili opravdu strašně? To je, řekněme, otázka P.R. 2) i v anglos. kultuře je hodně dobrého či zajímavého; část národa, žel např. spoustu vědců, techniků aj. chytrých lidí, si to, co mají rádi, asociují s „patříme na západ“, a pak jsou z nich největší „rusobijci“, byť v jádru fakt nejsou zlí. Jak je získat?

  1. Dlouhodobá práce s fakty – nic jiného. Skládat fakta do mozaiky a den za dnem je zveřejňovat a opakovat. A nevyhýbat se nepříjemným. Je pravda, že tohle je běh na delší trať, ale výsledky přinese. Putin taky nesklízí úrodu po prvním roce práce.

   1. Ježkovy zraky hajlont fix!
    Dlouhodobá práce s fakty! 🙈Kdybych tu o tom pořád nepsal…
    Kdo nerozumí řetězci příčin a následků, prohraje volby. 😎

    Nápověda:
    Oni jsou jako fanaticky protiruští, protože jim mainstream předkládá fakta, ne???? 😃

    1. To Dexx – já Vás čtu pozorně Dexx(i). Problém manipulace je, že má krátkodobý účinek a musíte ji neustále přiživovat. Je to jak s drogou – musí ji být víc a lepší.
     Měl jsem tady jednoho IT z Prahy – diskuze zajímavá i vzpomněl jsem si na to, že je nutno použít autority, které protistrana uznává. Tak jsem si vyslechl, že Rus je sfiňa, agresor a Ukrajincům je třeba všemožně pomoci. Nechal jsem ho vykecat a položil jednoduchou otázku: Víš, do které země emigrovalo nejvíce Ukrajinců? Odpověď. … do Polska?? Říkám nikoliv, OSN právě vydala přehled, ze kterého vyplývá, že nejvíce Ukrajinců emigrovalo do země toho agresora. A následovala jednoduchá otázka: Máš pro to nějaké vysvětlení? … chvíli ticho, pak že si to ověří …

     1. Nu, to je něco. Výborně.

      Ale to byl jeden, kultivovaný člověk. V poměru 1:1. Tři by si vás už podali, bez ohledu na fakta.

      Víra nesouhlasila s realitou. Klasický rozpor. Tak řekl, že si to ověří. NEŘEKL, ŽE SE VÍRY VZDÁVÁ. O tom to je.
      Myslíte, že dotyčný pán se víry, když mu v ní nesedí jeden fakt nebo i více faktů, náhle vzdá??

      Co se stane, když přijdete za vyznavačem náboženství míru a začněte mu na faktech zpochybňovat integritu zakladatele a celou víru?
      Jistě ho přesvědčíte, ne? 😉

      Nápověda:
      Nebo zareaguje agresí a bude vám chtít třeba uříznout hlavu?
      Jak je to vůbec možné, když ho tak hezky logicky, blbý by to pochopil, pomocí faktů, přesvědčujete ??

      PS:
      Kdybych byl onen pán, vaším argumentem bych se vůbec nezabýval. Protože to argument ve skutečnosti není. Onen pán na to s největší pravděpodobností přijde.
      Jde o to, že největší počet Ukrů migroval skutečně do Ruska. Ale na Východě je, kromě Běloruska, jen veliké Rusko. Pokud nechcete utíkat do Číny nebo Íránu nebo Uzbekistánu, můžete jen do Ruska.
      Na západě je množství zemí a v každé z nich je Ukrů méně, než v Rusku. Jenže jejich počet se rozložil. Pokud vezmete poměr západ x východ jako celek, větší počet Ukrů migroval na západ. Takže počet migrantů podporuje víru onoho pána a vaše přesvědčení naopak vyvrací.

  2. 1) Většině lidí je naprosto fuk, kdo koho zabije, pokud se to netýká osob z blízkého okolí.
   2) Většina lidí se na to dívá, jak středověký nevolník, co se pachtí na svém poli a na vedlejším se střetly dvě skupiny rytířů a mlátí se hlava nehlava. Ví, že makat bude muset tak jako tak. Ví, že u jedné skupiny by se mu vedlo lépe, ale jeho síly nestačí na ovlivnění výsledku bitvy. Může se jen postarat, aby plody jeho práce nepřišly úplně vniveč. Sklopí hlavu, udělá to, co mu bude nařízeno a do hlavy mu nikdo nevidí.
   3) Odpověď na otázku – jak je získat, je v tom, jak na to šla RF v Chersonské a Záporožské oblasti. Obyčejným lidem po pár měsících velmi usnadnili živobytí. Ne hned, aby si lidičky pamatovali, že to není samozřejmost. Snížili náklady na bydlení, zvýšili penze a sociální příspěvky, začali dávat lidem práci(otevřely se fabriky, které mají zakázky z Ruska), umožňují jim prodávat výrobky a výpěstky uvnitř RF, přešli na ruský systém zdravotnictví, který je pro kapsu člověka mnohem levnější než ukrajinský. A hlavně se nemstí, pokud jste nikoho nezabil nebo nezmrzačil, nepřipravujete bombový útok apod., tak vás nechávají na pokoji.
   Výsledek – v podstatě klidný spokojený týl, lidi jsou rádi, že se rozeběhl normální život. Teď jsme zahrnováni zprávami o „partyzánských“ útocích, ale nejde o žádný masový jev, jen je každá událost médii zveličena a neustále připomínána. Dle zpráv v médiích se povede každý druhý bombový útok, zatím se nestalo, že by do některé VGA naběhla skupina lidí a osazenstvo vystřílela.

   1. Re: Králík62

    Já to furt říkám, že jste voprsklej hlodavec, kterej dostane, co nevidět, od někoho za uši.

    Jen počkejte, až sem naběhne komando. Vy ještě půjdete někam na nucené práce, voni to tak nenechaj!

  3. Re: MK

   To je úplně jednoduché. Dostatečně dlouhou dobou strávenou v zimě a o hladu.
   Ještě pořád platí – koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

  4. Martin Konvička

   /// vědců, techniků aj. chytrých lidí, si to, co mají rádi, asociují s „patříme na západ“, a pak jsou z nich největší „rusobijci“, byť v jádru fakt nejsou zlí. Jak je získat? ///

   Asi nejpřínosnější otázka celé diskuze.

   Žádné snění od Lisabonu na Východ. To už je roky passé. Dnes je realita jiná a místo Evropy má Rusko partnery jiné. Čas a realitu, nelze zvrátit. Představa, že Rusko přesměruje svou ekonomiku a těžiště spolupráce zase na Evropu, zvláště poté, co ho Čína po sankcích podržela, je šílená. Co má Evropa, dnes Rusko nepotřebuje. A ještě by si udělali z Číny nepřítele. Putin je jakýkoliv, ale není šílenec.

   Jak získat, ty v jádru docela fajn, lidi?

   No. Když půjdete za vyznavačem náboženství míru a budete ho chtít získat. Jak to uděláte? Budete argumentovat logicky. Zpochybníte tím mravní a psychickou celkově, integritu zakladatele. Neotřesitelnými fakty. A nelogičnost až hloupost toho, čemu věří. Že za zaostávání jeho lidí, nemůže okolí, ale vnitřní mechanismy jeho víry. Přesvědčíte ho nebo na vás vytáhne nůž, assagaj nebo kinžal, prostě to, co bude po ruce?

   Krásný příklad v naší politice je Okamura. Vysvětluje věci logicky a pro nezúčastněného pozorovatele, to logiku má. Přesto (nebo právě proto?!😉) osciluje pořád jen kolem 10%? Mainstreamem zfanatizované lidi, že Okamura je fuj (a Paroubek je fuj a Babiš je fuj a Zeman a a a ) , tak přesvědčit nedokáže.

   Když někomu zpochybníte vnitřní integritu, vlastní i těch, co jsou mu příkladem, je to jistě fajn pocit…
   Přesně to si zřejmě myslí ti, co tu stále volají po pravdě, faktech, přesvědčování ostatních pomocí faktů.

   Jak přesvědčit fanouška Sparty, aby začal fandit Slávii? Logicky? V tomto není logika! Ani pravda. Pravdu má každý tábor svou.
   Nooo, a co takhle jinak? Každý z nás se ke svému táboru dostal nějakou cestou. Někdo možná i, trošku, trošičku, logicky, s větším podílem něčeho jiného, ale naprostá většina z nás, ani to ne!
   Neeejni cesta se vykašlat na pravdu, fakta, logiku a napodobit postup, jak se ti lidé dostali tam, kde jsou, aby se, obdobně, dostali ven? Čili změnili názor stejnou cestou?? Co vy nato? 😎

 20. Nič z toho.
  Vojna na ukrajine potrvá minimálne do jari. A budeme radi, ak budeme len drkotať zubami a nie aj svetielkovať.

 21. Dnešní článek je skvělé politologické sci-fi s parádním pohledem shora jak od Pjakina.
  Vidláku, z tebe bude jednou něco velkého, pokud tě něco malého nesežere.

  1. Připomněla jste mi tlustého, prostého, leč a věšteckými schopnostmi nadaného dědečka mého kamaráda. Když jsme se o svatém týdnu připravovali na maturitu z matematiky, soustředěně nás chvíli poslouchal, uznale pokýval hlavou a pravil: Chlapci, chlapci, z vás určitě něco bude, pokud vám mouchy na hlavu nenaserou.
   Měl pravdu.
   —–
   Sedět v potápějícím se Titaniku, poslat do podpalubí uklízečku s kýblem a hadrem, aby tam to mokro vytřela a plánovat přestavbu Titaniku na nepotopitelnou loď (jen co se na to vyberou peníze od pasažérů) nepatří tak zcela do kategorie scifi….
   Ale umělecký dojem Vidlákova textu je i dnes velmi dobrý, jako vždy!

 22. Vidláku, Vidláku!
  Nakonec dojdete tam, kam já, ačkoliv jsem se bránil, protože vliv Ruska (SSSR) jsem zažíval 2/3 života.
  Ano, Rusko je menší zlo, ale jeho počinům rozumíme, protože jsme je zakusili. Víme co od něj máme čekat.

  Strýček Sam si hraje na vlastním písečku a hromadí a hromadí. Chce mít všechno a pod kontrolou. A kdo ho neposlouchá, toho sekne. Viz t.č. rostoucí napětí Kosova a Srbska. Ukrajinských obětí je asi málo, je potřeba přidat nějaké srbské – v tím má NATO zkušenosti. Hlavně když prosperuje americký zbrojní průmysl. Benefity nerozdává, nanejvýš pro něj výhodně prodá.
  ===
  Kam jsem to dopracoval na sklonku života…

  1. Strýčkovi Samovi se to ovlivňuje, když na jeho území od spoustu let žádná válka nebyla. Občas pár set zaletovaných rakví – ale to se nakonec omluví…

   1. No, ta sovětská okupace byla dost nedůsledná, tedy aspoň podle mne. Žádný protektor, dokonce ani zastupující. Do průmyslových podniků nebylo dosazeno sovětské vedení, o absenci dvojjazyčných nápisů nehovoře. Sovětští vojáci nemohli opustit kasárna (kromě důstojníků) a nebyli vyjmuti z naší soudní pravomoci. Atd. atd., prostě šlendrián.

  2. Dopracoval jste to do normálního průseru, ale nesmíte si to vyčítat – průser přišel k nám, ne my k němu.

   (těšil jsem se, že coby „pozdní táta“ aspoň dcerce dám krásné vzpomínky na … j, exotické dovolené a dětství blahobytné středovstavovské trochu rozmazlené cérenky. Jak jí teď vysvětlím, co jsme to dopustili, resp., co se to se světem děje?)

   1. My jsme to nedopustili, to je práce jiných. My jsme se nebránili, protože jsme to nechápali.

    Jak chutná porážka?
    Když někdo ještě dnes, po tolika letech, tvrdí, že je třeba lidem vysvětlovat a dlouhodobě pracovat s fakty, tak je porážka neodvratná.

    1. dexx3:57
     Snad určitou naději by mělo učit vnuky ROZEZNÁVAT ta fakta. Učit zasazovat jednotlivá fakta do souvislostí.
     A doufat, že zrovna oni budou patřit mezi těch cca pět procent, kteří přežijí.

 23. Bod číslo 1 – o tom mluvím od začátku jako jediné prioritě nás všech – samozřejmě včetně Ukrajiny a RF. A protože to rezonuje zatím stále jen mezi obyčejnými lidmi a nikoli politickými špičkami, trochu to vypovídá o tom, proč válka trvá už půl roku.
  Bod 2 se mně moc líbí, ale myslím, že je víc jen idealistický, než možný. Hranice budou asi ještě dlouho důvodem sporů mezi lidmi a národy. Leda, že by přišel velký reset a těch pár zbylých by mohlo začít znovu na území (už) nikoho.

  Co se týká dalších bodů – tedy třeba role USA, tak ani v tomto ohledu nejsem úplně zajedno v tom, že jim končí vliv v Evropě. Určitě přijdou velké snahy to zvrátit a mohou být velmi tvrdé.

  S bodem o EU a jejím konci se dá souhlasit. Nevíme, jsm dlouho to potrvá, co to bude obnášet, ale zdá se, že ty úvahy má už hodně lidí…

  Jinak souhlasím.🙂

  1. Role USA v Evropě končí – Vidlák to vystihl opět polopatisticky. I kdyby Evropě všechny suroviny dodávaly USA, tak díky ceně bude evropský průmysl konkurence neschopný. Uznávám, že se tohle může projevit v řádu let, ale bude to zrychlovat.
   Tisk USD a EUR nepomůže, protože suroviny a výrobky se budou prodávat/směňovat za reálné hodnoty. USA mohou držet Evropu pod krkem, ale za chvíli zjistí, že dusí mrtvolu a ještě je to stojí peníze.

    1. Role USA v Evropě zákonitě končí, protože Evropa zákonitě končí.
     (Konečné řešení evropské otázky.)

     USA nemohou mít vliv v něčem, co nebude existovat, to dá rozum!

    2. Čas. Zapomínáte na tuhle jednotku. Že končí – může znamenat zítra, za rok, nebo třeba za 20 let.
     Podle hlavních zpráv v 50.letech jsme taky byli fanatiky.
     A přešlo pár let…
     Čas ukazuje, že vliv usa slábne všude, druhou rezoluci osn o ukrajině podpořilo zřetelně míň států než tu první, za půl roku jich bude zase míň.
     A jestli se v Evropě drží Orbán, a ozvalo se Bulharsko – a usa ani v jednom případě účinně nezasáhly!? – tak bych řekla, že se opravdu něco děje…

     1. Čas je mocný čaroděj. Právě proto teď běží v Rusku jiný projekt a návrat k užší spolupráci od Lisabonu… už není možný.
      Evropa bez levných energií nebude schopna konkurence s Asií a možná ani s Afrikou. Evropu odnese čas.

      Máte pravdu, Bulharsko se zbavilo svých Fialláhů. A možná, dostane plyn. A to je celé.
      Budoucnost Evropy v užší integraci s Ruskem, jak jsem tu včera v diskuzi nadnesl a o čemž Vidlák dnes sní, už není možná. Právě díky času od roku 2013. Výklenky jsou už obsazeny.
      Část obyvatel Evropy, je fanaticky protiruská. V Německu se denacifikovalo. Čas to odvál. Dnes jsme na tom jinak. V Evropě deusazovat nebude…

    3. Dexx(i) – Vaše reakce mi nápadně připomíná reakci okolí na můj náhled na vývoj už někdy v r. 2017 – už tehdy jsem psal, že USA jsou chcípající kobyla a dedolarizace je na pořadu dne. No, já to označení za debila, ňoumu a neználka přežil …. takže přežiju i Vaši poznámku. Jen bych navrhoval vrátit se k diskuzi na toto téma tak za 3-5 let.
     Podívejte se do historie – jeden den tady Stalina fšichni mylovali a druhý den nenáviděli. Život je změna, proto dneska nenávidíme, ale co bude zítra …?

 24. „… jestli opravdu věříte, že současnou krizi vyřeší snížení teploty na hajzlu a dva svetry.“

  Nikoli, před nastupující krizí se zachrání ten, kdo si pořídí TŘI svetry a z kadibudky na zahrádce bude dělat i v mínus třiceti „kuku, kuku!“

  Nikoli, já si nemyslím, že to proběhne, jak vykresluje Vidlák, nicméně, kdo ví, jak to vypadá ve firmě JUTA, nechť dá report.
  Podle mých zpráv všechno, co má ruce a nohy, sedí doma na 60%.

   1. Re: Občan

    Soudruh filantrop údajně nasypal hodně z toho, co předtím vydělal, do renovací a výstavby hal a provozních zařízení. A to i jinde, nejen ve Dvoře.
    Jestli to je pravda, to nevím a nemám snahu zjišťovat, protože na co, teď jsou důležitější jiné věci.

    Mne jen zaujala neověřená infoška z kategorie JPP, že majitel dvorní autodopravy JUTY odpelášil do důchodu, synáček to obratem ruky prodal, nicméně prachy jsou nějak vázané, takže aby je dostal, musí sedět i nadále teď už v cizí firmě a udržovat její chod.

    Ergo kladívko ze 140 aut jsou na 50, tak dramatický je propad.

    A to jsme pořád ještě nezačali…

    1. Moc nerozumím Vaší reakci, Targu(si).
     Tím odkazem jsem jen potvrdil to, co jste uvedl jako „JPP“ – tedy, že Hlavatého nevolníci skutečně dřepí doma na 60%, bo firma nemá zakázky.

     Bohužel jste nenapsal, jak se ta údajně prodaná firemní autodoprava jmenuje. V OR nemá JUTA, a.s. zapsanou žádnou samostatnou divizi. A na webu má sice 15 závodů, ale žádné informace o nich.

     Nových hal a zařízení se zaměstnanci s „platy“ těsně nad minimálkou nenažerou.
     Ostatně mu ten rozvoj zaplatil stát (tedy my): https://red.financnisprava.cz/registr-dotaci/prijemci/64a5e6c3-4485-4546-b7e4-ae062e3f53fd

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *