21 dubna, 2024

Trasy lodí z ukrajinských přístavů nesplňují cíl pomoci Africe

Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace upozorňuje, že geografie lodí převážejících potraviny z ukrajinských přístavů není v souladu s dříve stanoveným cílem vedení OSN pomáhat potřebným zemím v Africe a Asii a nesplňuje tak ohlášené cíle dohody o exportu potravin z ukrajinských přístavů, uzavřenou mezi OSN, Ruskem, Ukrajinou a Tureckem.

Přehled o tom, kam a kolik lodí vyplulo:
– Turecko (16)
– Itálie (4)
– Jižní Korea (3)
– Rumunsko (2)
– Čína (2)
– Egypt (2)
– Izrael (2)
– Nizozemsko (2)
– Irsko (1)
– Írán (1)
– Řecko (1)
– Libye (1)
– Německo (1)
– Džibuti-Etiopie (1)
V rámci potravinové pomoci zajišťované z rozpočtu OSN zatím do Afriky míří pouze jedna loď pronajatá OSN s 23 tisíci tunami pšenice na palubě, přistane v Džibuti, odkud obilí bude pokračovat další nákladní dopravou do Etiopie.
Také část obilí přicházejícího do Turecka bude zpracována na mouku a mlynářské výrobky a odeslána do zemí v nouzi – je to koneckonců běžný postup, takto Turecko zpracovává potraviny pro chudé země dlouhodobě.

Podle údajů OSN dosud využilo koridor Černého moře 39 plavidel (včetně 19 dříve blokovaných v ukrajinských přístavech). Exportováno bylo celkem 845,5 tisíc tun potravin.

Aktuální situace nekoreluje dobře s cíli a záměry Černomořské iniciativy deklarované vedením OSN – nakrmit potřebné v chudých a rozvojových zemích Afriky a Asie, upozorňuje ruská diplomacie.
Zdá se, že si Rusko ostrým prohlášením připravuje půdu pro další jednání o sankcích na vývoz potravin z Ruska a jejich změkčení nebo úplné odstranění. Koneckonců aktuální energetická krize ukazuje, že uvalené sankce mnohonásobně více poškozují EU a zahnaly nás do slepé uličky. A k energetické krizi by se zanedlouho mohla připojit také krize pšeničná. Kdyby Rusko s pšenicí přitlačilo na pilu stejně razantně, jako to udělalo se zemním plynem. Vzhledem k výraznému suchu v mnoha zemích v Evropě bude letos v EU k dispozici pro vývoz asi dvakrát méně pšenice, než bude mít v sýpkách pro export připravené Rusko. Protože v Rusku se urodilo dobře a očekává se dokonce rekordní úroda pšenice, nejvyšší za celou historii Ruska.

22 thoughts on “Trasy lodí z ukrajinských přístavů nesplňují cíl pomoci Africe

  1. Paní Divišová,
    dík za článek!
    Nenechte se otrávit hnidopichy, ba ani profesionálním sprosťákem Targusem!

  2. Pani Divisova shledavam , ze se zarazujete mezi akademiky,s vasi hantyrkou.
    „Trasy lodi z ukrajinskych pristavu , nesplnuji svuj cil pomoci“…
    A co vsecko v clanku ty vase zatraceny, nesplnujici trasy, jsou schopny.
    .Vyplni plan cesty , jejich cil, urcite ne!! Polepsi se nekdy, ty trasy.
    Zatracena trasa zase nedovazi ,nedela co ma a nesplnuje . Potresta se?
    Kupodivu ani lodi za nic nemuzou…Sou taky ovladany trasama.
    To je debilizace jazyka a do nekonkretnich vyznamu.
    Anti-informace. A dehumanizace sdeleni od autora ,ctenarum.
    Podobne nekdo napise v mediich …
    „Kulomet se namiril ,vystrelil , splnil /nesplnil/ svuj cil strelby a pak bylo dvacet mrtvych“.

    1. Pocitam ,ze vsichni i ti co touzi a zizni po pravde , odhalovat lzi , napravovat veci verejne a ja nevim, co vsechno…
      Ze kdyz neumi , nemaji zajem, se spravne a poctive vyjadrit , nazvat veci jak jsou ,pravymi jmeny , opici se po jinych , prebiraji otrocky zavedenou a zdeformovanou hantyrku akademiku a poucovatelu z kancelari a pod. , nevi co je spravne a normalni vyjadrovani , nemaji tuseni a nebudou mit ,ze naopak skodi. I skutecnosti tak prekrucuji.
      Skodi i cestine v neustalem poucovani o nepravostech sveta..
      Mozna by meli zacit nejdriv od sebe , ale rikejte jim to..Zbytecne.

      1. Je to oficialni vyjadreni MZV RU.
        Mozna jste prehledl dalsi vetu z clanku, tak dovolte, abych Vam ji pripomnela.
        „Zdá se, že si Rusko ostrým prohlášením připravuje půdu pro další jednání o sankcích na vývoz potravin z Ruska a jejich změkčení nebo úplné odstranění.“
        Preji uspesne premyleni, vazeny pane.

  3. Z pšenice se zhotovuje vodka. Tak to mě, vzhledem k nadúrodě, bude asi moje Labuť nutit k přestěhování do Ruska. Je to její hlavní energetický zdroj.

  4. Nejedná se ani tak o obilí ukrajinské jako americké. Jen třem nadnárodním společnostem (Cargill, Dupont a Monsanto) se sídlem v USA patří 17 mil. hektarů ukrajinské černozemě.
    Pro srovnání: je to i něco víc, než je výměra veškeré zemědělské půdy Itálie.

    1. 17 miliónů hektarů?
      Pokud to dobře počítám (serem na Itálii), je rozloha ČR 78 871 km čtverčních. Krát sto = 7 887 100 hektarů, tedy celých 7,8 milionu (včetně vaší zahrádky u domu) proti 17 miliónům ukrajinské černozemě. To jen abychom měli jasnější představu.
      Pokud mám ve výpočtu chybu chybu, opravte mě laskavě a přištěte to mojí stařeské demenci.

      1. Je to správně. 170 000 km2.
        Ukrajina má cca 600 000 km2. 28% rozlohy tvoří orná půda. A skoro všechna patří 2-3 US obchodním společnostem a dvěma ukrajinským oligarchům. PLUS logistika, skladování a přístavy.
        Ukrajině nepatří ze zemědělství na jejím území SKORO NIC.

        1. Na Ukrajině je 32 milionu ha orne pudy. Z toho 10 milionu patrilo statu, a 22 milionu ha bylo v soukromem vlastnictvi. Zahranicnim spolecnostem prodavaji pudu predevsim soukromi majitele. Donedavna bylo zakazane prodavat zahranicnim vlastnikum statni ornou pudu. Ale ted byl prijat novy zakon a kolik pudy bude prodano, se ponekud utajuje.

  5. Ovšem je otázka proč Africe by mělo být pomáháno. Ano, tamní obyvatelstvo trpí a hrozí tam hladomor. Jenže to už přinejmenším co pamatuji. Za celou tu dobu strádání a hladomorů se tamní obyvatelstvo zmnohonásobilo. Něco je špatně….

  6. Přesně podle mého očekávání.
    Je pro mne novinkou, že si hladovějící státy nedokáží semlít obilí na mouku . Spíš je to o tom, že si Turecko musí aspoň trošku perníčku uloupnout.

    1. Pšenicu si v Turecku nechávajú/nechávali mlieť aj rusi, a v nie práve malých množstvách, minimálne medzi rokmi 2010 a 2015. Až tak, že sa to riešilo na vládnej úrovni.

    2. V Turecku probiha nejenom mleti obili, ale vyrabi se tam take mnozstvi pokrmu pro orientalni kuchyni. Bulgur, kuskus, ruzne kroupy a testoviny. Driv se tyto potraviny vyrabely podomacku, ale s prechodem lidi do mest se dnes prodavaji v supermarketech. Takze psenici v Turecku prevezmou z lodi, zpracuji ve velkem a dale distribuuji uz jako nekolikakilogramove kuchynske baleni. Takhle obchodnici zpracuji nekolik milionu tun obili rocne. Turecko je velka mlynice pro cely blizky vychod a bezi to uz nekolik desetileti. Podobne to funguje take v Egypte – to je zase mlynice pro veliky kus Afriky.

  7. jediný, čemu na tý „Vaší“ pšenici rozumím, Divišová, je to Admirálovo :
    „KURVA“

    P.S.
    vsadím se, že jiný na tom nebudou líp!

  8. Divišová, Divišová, vy jste ale PRO-TIV-NÁ BABA!!!

    Se divím Halefovi, že vás ještě neprodal někam do harému, anebo nevyměnil za jednohrbého velblouda…

    1. Targusi, nevyhánějte Divišovou!
      Při srovnání s její pro-tiv-ností vynikne vaše lidumilnost a laskavost mnohem více, než kdyby tady nebyla…

      1. Re: MD a Lentilka

        Až vás dvě potkám, rafnu vás za uši a zavřu vás do králíkárny ke Králíkovi 62.
        Ten musí taky furt něco hlodat.

        A nechce chválit mou chytrost, mládí a krásu! To hlavně!

        1. Jste takový, jaký se sám vidíte (návodné poznámky na tom nic nezmění) – a já vám věřím. Doslova!

  9. Analogicky lze na Blízkém východě zakoupit americké rakety a Rusové mají zbraně z daru Francie. Ukrajinsti oligarchove osídlili francouzskou Riviéru a tam je život nákladný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *