12 prosince, 2024

Casus belli

Včera a dnes se Vidlák věnoval Ukrajině a Rusku – z různého pohledu. U článků byla i zajímavá diskuze, kdy zajímavé poznámky měl M. Konvička a pak taky někdo navrhoval, že je třeba se na věc dívat z většího odstupu, protože se jedná o pohyby na „větší šachovnici“.

Celé se to vlastně točilo ohledně odhadu co nás vlastně čeká – zda to bude poziční válka nebo se jedná o nepodařený „blitzkrieg“ a nyní Rus neví kudy kam a vlastně se čeká … na něco … a nikdo neví na co.

Já si myslím, že je opravdu nutno poodstoupit a podívat se na situaci s větším nadhledem. Tím se možná přiblížíme ke skutečným důvodům a pak můžeme být blízko i skutečným závěrům, tedy co nás čeká.

Takže – začneme u nás. Rok 1989 spadl Západu jako dar z nebe, protože ze dne na den se mu otevřely hladové trhy východní (konzumně zaostalých) států. Klondike. Doslova. Osobně tu dobu velmi dobře pamatuji. Hodnotné statky byly skoupeny, zbytek skoupen a zlikvidován, aby nebyla konkurence. Vše bylo ovšem prezentováno jako příkladná a úspěšná integrace do Západního schématu hodnot. To, že jsme se tímto stali vydrancovanou a dále ždímanou kolonií je neslušné říkat. Problém je, že fakta nepřestávají existovat, pokud o nich přestanete mluvit. Pro toho, kdo tohle sledoval jsme byli v podstatě ukázka, co čeká Rusko – a vše nasvědčuje, že někdo (v Rusku) věci opravdu sledoval.

Po rozpadu Sovětského svazu „rozjetý“ Západ zapracoval jako dobře seřízená a promazaná mašina. Pokud u nás byly ceněné některé fabriky, ale hlavně zručný a vzdělaný pracující Čech, pak v případě RF do byl doslova zlatý důl – v podstatě zdarma nerostné bohatství, které se Západu nedostávalo a nedostává. Zdánlivě drobným problémem bylo, že namyšlenost Západu vedla k tomu, že to v případě drancování RF přehnali – v Rusku se skutečně v „devadesátkách“ umíralo hlady, nebyly vypláceny penze, státní mzdy atd. Ta nenasytnost, nabubřelost a nadřazenost byla ovšem grandiózní chyba, která která je dnes jedním ze základních kamenů podpory Putina a jeho týmu.

Dále je třeba přiznat, že se RF snažila o integraci do „Západního světa“. Přizpůsobovali se v různých technických normách a standardech, dokonce projevili zájem o členství v NATO. Postupem času bylo ovšem čím dál více zřejmé, že integrace sice může být, ale pouze jakožto člena podřízeného USA. V žádném případě nikoliv jakožto člena rovnoprávného. Putinovi to byla jasné hned, svůj národ o tom musel prakticky přesvědčit – a nutno říct, že se mu to povedlo. Trpělivě prosadil Minsk-I, pak Minsk-II, prosadil NS-2 … zkrátka poctivě vytvářel image solidního partnera dodržujícího smlouvy. A co dělal „ctihodný Západ“? Choval se tak, že i poslednímu mužikovi začínalo být jasné, že „partnerství“ se Západem se nápadně podobá pozici ždímaného nevolníka s právem nepromeškat příležitost mlčet. „Pravidla“ Západu umožnily bombardovat Bělehrad pro odtržení Kosova (kde se ani žádné referendum nekonalo), ale současně tytéž pravidla „Západních partnerů“ neuznaly 3 referenda na Krymu, kdy většina etnických Rusů viděla co se děje s krajany na zbylé Ukrajině a kupodivu nechtěla jejich osud následovat. „Ctihodný Západ“ prohlásil, že NATO se neposune ani o píď na východ a najednou se (obrazně) útočné rakety objevily na dohled prostým okem od Moskvy. Putin nemusel dělat nic, stačilo jenom poukazovat na dvojí metr Západu a neustále zdůrazňovat, že Západ žádnou smlouvu nedodržuje a nedodrží, že RF nechce jako partnera. Poslední dějství dobré vůle, které Vovka sehrál (pro ruské) obecenstvo byl veřejný návrh jednání o bezpečnosti RF těsně před zahájením SVO. Veřejné arogantní odmítnutí bylo poslední mozaikou, kterou do své skládačky Putin zřejmě potřeboval. Všem Rusům tak v podstatě ukázal – snažili jsme se, ale jako rovnocenní partneři jsme byli definitivně odmítnuti. Buď se staneme kolonií USA nebo se postavíme na odpor … A následně události nabraly známý spád.

Položme si nyní několik otázek …

1. Odstraní vítězství nebo prohra na Ukrajině základní příčinu? Tak jistě, pokud RF prohraje, čekají ji reparace a tím převzetí jejich přírodního bohatství. Potíž je, že jaderná velmoc by asi použila na svou obranu jaderný arzenál, což Putin jasně a zřetelně vzkázal – svět bez Ruska je nám k ničemu. Ovšem ani vítězství neodstraní příčinu – pouze ji částečně odsune v čase. Západ by se prostě oklepal, zkonsolidoval a vyrazil na Rusa znova. V této otázce je důležité, aby RF neprohrálo, přičemž dlouhá „demilitarizace a denacifikace Ukrajiny“ hraje do karet RF. Nebojuje se na půdě RF, logistické trasy mají relativně krátké, obyčejný Rus má motivaci SVO podporovat, surovin mají dost. Na straně Západu to je přesně naopak – dlouhé logistické trasy, nedostatek surovin, nikoliv motivované, ale nas*ané obyvatelstvo. Je otázkou kolik našich žoldáků je ochotno riskovat život za blaho našich elit. Zkrátka zatím konflikt svědčí RF. Na základě výše uvedeného usuzuji, že to, co se děje na Ukrajině“ je více-méně podružné.

2. Jak tedy „umravnit“ anglosasy, aby „dali už pokoj“? Tohle je „otázka“, ale napovědět by snad mohlo to co se dělo kolem NS-2 a co se děje nyní. Kdo sleduje politiku, tak ten určitě nezapomene na vystoupení Bidena a Scholze, kdy Biden zkoprnělému Scholzovi veřejně jednoduše řekl, že USA už najdou způsob, jak NS-2 nespustit, když se jim nepodařilo zastavit jeho výstavbu. Tady malá odbočka – dnes jsem do komentáře už psal, že si začínám myslet, že Mutti prosadila nevratné zavření atomových elektráren v Německu proto, aby nastala nutnost spustit NS-2. Začínám se přiklánět k tomu, že možná uvažovala hodně dopředu … Vrátím se k tématu. USA se netají tím, že musí „zastavit“ Čínu, jinak je předběhne a přebere roli hegemona. Kromě Číny ovšem hrozí, že se Evropa, resp. velice technicky zdatní Němci (a nejen Němci) spojí s RF, které má neuvěřitelně levné a ohromné zásoby přírodních zdrojů a vznikne hospodářský kolos, který nebude potřebovat USA v podstatě k ničemu.

Co z toho vyplývá? … dle mého se hraje Evropu, resp. o její vyrvání ze zóny vlivu USA. Tomu by nasvědčovala i dobře živená antiruská kampaň. Jenže připomínám – jeden den Češi Stalina milovali a stavěli mu grandiózní pomník, druhý den ho nenáviděli a pomníček odstřelili. Zkrátka, veřejné mínění se dá vhodně transformovat v relativně krátkém čase. Putin pracně a trpělivě vytvářel image solidního partnera, výstavbu NS-2 podporoval přes všechny naházené klacky pod nohy, do toho už dříve vzkázal, jednat bude už jen s jednotlivými evropskými státy a nikoliv EU … atd. Když byl v Rusku na „dovolené“ německý ex-kancléř, tak tam v diskuzích zaznělo, že tématem nemusely být jen energie, resp. jejich dodávky, ale otázka návratu k Marce. Tato fantasmagorie, by byla ve vhodné chvíli naprosto mistrný tah, který by vyřadil hlavní zbraň USA – schopnost zabavit USD německým elitám. Velice zjednodušeně – jeden den by se řeklo, že vše co mají v EURech nebo v USD se převádí na Marky a ty kontroluje banka, která nebude napojena na SWIFT, ale systém, který používá BRICS. Zároveň se vzkáže USA ať si ty USD na německých kontech napletou do špic. Fantasmagorie? … stejná fantasmagorie bylo před lety hovořit o dedolarizaci.

Když to zkrátím – podle mého nás čeká ekvivalent toho, co se dělo v RF v devadesátkách, tedy proces, kdy budeme na vlastní kůži donuceni pochopit, že anglosaský svět nemá budoucnost. Rusové byli reálně donuceni pochopit, že integrace do „vyspělého Západu“ by nemuseli přežít, my budeme muset pochopit to samé, ovšem vztaženo k světu „ctihodných anglosasů“.

3. Možnosti USA. Je naprosto evidentní, že hegemon se nevzdá svého postu úplně dobrovolně, s nadšením a rád. Kdo sleduje, tak jistě zaregistroval výrok titána ducha Truss, že je ochotna „stisknout červené tlačítko“. Tohle je třeba chápat jakožto vypuštění pokusného balónku … a sledovat co kdo na to. USA jsou na sestupné spirále, mají sice 12 letadlových lodí, ale funkčních je snad jen 6. Nemají motivovanou armádu, ta je sice zkušená, ale po všech nevýhrách chybí motivace. Za chvíli se začne dostavovat efekt začínající dedolarizace, což v kostce znamená, že se začnou vytištěné USD vracet do země původu … tedy inflace z nadbytku peněžní zásoby. USA svůj průmysl úspěšně vyvezly ven a zbyl „rezavý pás Ameriky“. Jistě, vše se dá obnovit, ale ne ze čtvrtka na pátek a čas, to je to oč tu běží. Do toho budou muset financovat všechny svoje základny, neziskovky … a to vše za podmínek, že nemohou natisknout další USD. Budou nuceni žít „za své“, ovšem budou taky dělat to, na čem jsou založeni – když nebudou moci rabovat a tedy vysávat zisk z kolonií, tak tuto svou kratochvíli zaměří na své satelity. Prostě zisk first.

Takže podstatné – čas je na straně RF, nikoliv USA.

4. Co bychom měli dělat my. Já si myslím, že úkolem každého kdo umí mluvit, psát komentáře nebo ještě lépe psát celé články, je nekompromisně a bez bázně a hany zveřejňovat fakta, která dokládají, že za potíže nemůže Putin, ale nenasytnost a touha po světovládě anglosasů. Klíčové bude, aby se nám tady podařilo to co Putinovi v RF – uváděním faktů a poukazováním na licoměrnost anglosasů dostat občany na svou stranu.

78 thoughts on “Casus belli

  1. Do vody čurat, to je hřích,
    zmutují tam ryby i ty rybičky.
    toi, toi je třeba instalovat na tu akci,
    třeba od firmy s heslem:
    „Vaše sra–y – naše kačky“
    Uvnitř budou závodit
    leda když se tam zavřou
    s vosou.

  2. Jmenuji tě, done pablo!
    Ještě ukaž svoje tablo;
    ať maj vlasy nad límec
    ať tam není zločinec!
    Pak ti přeju dobré jitro,
    kozel zkultivuje vnitro
    a ministr zahraničí
    směrovky na Kyjev zničí!
    Vlk se nažral, koza celá,
    zase zbude prázdná cela
    a po kaprovi v hlubině
    zůstává smrad po rybině.

  3. Skvěle napsáno! Děkuji velmi za článek. Jen mne v té souvislosti napadá a zároveň nutí k povzdechu: Proč se v raně devadesátých letech neobjevil někdo nezkorumpovaný, vlastenecky zaměřený, kdo byl takříkajíc „ante rem“ schopen poukázat na skutečné záměry tzv. „Západního světa“ a měl takovou sílu slova, nutící alespoň k ostražitosti. Vím. Naše hladovost po pozlátku byla v dané době bezměrná. Škoda…

    1. Sládek nebo jak on se to jenom jmenoval…? Taky jste se ho tak báli? Já jsem teda nebyla až tak moc dospělá, nevěděla jsem, co říká, ale byla jsem naprosto přesvědčená, že vytáhne z kapsy kulomet a nebude se rozpakovat… Uf, ještě, že nás média ochránila a vylíčila něm ho. Uf, uf

      1. Na pana dr.Sládka, pokud mne paměť neklame, se nalepily skupinky silně nevěrohodné i na tehdejší volnější dobu a tím se, bohužel, definitivně vyřadil. Možná je zpočátku ve svém středu ani sám nechtěl, ale ono už to tak bývá, že jste-li slyšet a vidět, přilepí se k vám i halasní psychopaté a otočí kormidlo vašeho prvotního dobrého záměru do kopru. Sládek tím, že se dostatečně nevymezil a toto připustil, odpudil spoustu slušných, vlastenecky smýšlejících lidí, kterým se některé jeho názory pozdávaly. Já byl kdysi tak trochu jeden z nich. Ale ta nesolidnost už z něj tryskala příliš…

        1. Aha, špatně učesaná pěšinka a pak už nebylo in ztrácet s ním řeč a hlásit se k němu… Bylo vykrystalizováno a nasměřováno, ukázáno prstem, český národ se zorientoval a uvedl na pravou míru. Co z toho pro nás teď vyplývá? Autorita. Ani Klaus nepomáhá…lidé jej nechtějí slyšet… Skutečně, jaké mají potřeby? Přeci snad každý člověk potřebuje uspokojit i duševní svou stránku a na to svetr nestačí. To mi neříkejte, že chcete davy utahat jen na nějakých cenách proboha energií, vždyť klidně s nimi mluvte jako s bytostmi. Víte v čem je ten problém Expertů? Vzpomínáte, jak porevolučně se odborníci v debatách hluboce omlouvali lidem, že teď použijí odborný výraz…alternativa se omlouvá dodnes… Experti na to dlabou, prostě ho nepoužívají.
          Přestaňte se omlouvat, že chcete něco říct a řekněte to!!! Jinak se to lidi nedozví! Odborně. (vždyť už jsme ušli dlouhou cestu) (a jestli jsou v alternativě idioti, tak ať se podřídí)

  4. Velký souhlas, zejména s posledním odstavcem- kdo umí, ať stále znova a hlasitě předkládá důkazy, fakta o tom, že zodpovědnost nesou Anglosasové. Nicméně problém je v tom, že tato inteligentní forma přesvědčí jen inteligentního a otevřeného člověka. O tak důležitých věcech jako je válka, geopolitické posuny atd. nerozhodují u lidí fakta, ale míra jejich víry, emocí, nenávisti… Pravda není v tomto případě důležitá. Důležitá je míra a agresivita propagandy.

    1. Trefa – fakta a kultivovaná forma jsou první mimo hru. Dějiny, včetně těch velmi čerstvých, potvrzují Váš závěr… Palec hore…
      Bohužel máme tu možnost platnost onoho výroku sledovat v přímém přenosu…

  5. No, a je to venku.
    A ještě poslední střípek… autorita, která to Rusku dosvědčí… bože, to bylo strachu, abychom to nebyli my, máme tendenci stát v pravdě totiž od nepaměti a taky, že máme k sobě blízko… (Jenže debil s brejlema…)

  6. Hovno tomu, co píše tady Dvořák, rozumím, ale blbíše furt fascinuje, jak se ve všelijakých úvahách a analýzách žongluje s tou podle něho naprostou kravinou o tom NATU, že:

    „… se RF snažila o integraci do „Západního světa“. Přizpůsobovali se v různých technických normách a standardech, dokonce projevili zájem o členství v NATO.“

    Je mi úplně jedno, jak to kdo bere či jak to kdo pobral, dokonce i to, jak si to třeba představoval sám Putin s celým tím Ruskem, ale příde mi to „projevení zájmu Ruska o členství v NATU“ stejně šáhlý a uhozený, jako podat přihlášku do KSČ 18. 11. 1989.

    Že jako mám uvěřit a brát vážně, že těm ryze obranným pařátům mírotvornýho NATA by po přijetí Ruska pak už jen zbejvalo láskyplně obejmout už jen Severní Koreu s Čínu a Indií a …“… a všichni by šťastně žili na Zemi, a pokud neumřeli, tak tam šťastně a spokojeně žijí až dodnes.“

    Přece až za takovýho blbce nemůžete blbíše mít … nebo jó?

    1. V NATO jsou vedle sebe nerozluční kámoši Řecko a Turecko, Rusko je členem projektu NATO Partnerství pro mír (asi na podobně vřelých základech), takže nevím, co by se v tomto kontextu na jeho někdejším pragmatickém zájmu o členství v alianci vymykalo chápání.

      1. … jó milej zlatej, to všechno, o čem píšete, si každej musí dát na váhy sám a vážit … a vážit … a vážit a … a pak z výsledků se pokusit udělat nějakej závěr. Tohle nikdo za nikoho dělat nebude! Já vím, k hotovýmu by chtěl bez práce přijít každej.

  7. Z Vidláka a dalších autorů a komentátorů (sebe pomíjím, protože co je mých několik tónů v porovnání se symfonií) doslova padám na zadel. Tohle jsou úvahy na špičkové světové úrovni, jaké nejsou ani v prestižních médiích. Politologie, ekonomie, strategie, schopnost komplexních pohledů. Tolik na tak malém prostoru jsem nikde nenašel.

    O to víc vyniká tragická idiocie mainstreamových nejen místních ale i světových“expertů“. A politiků, jsou tak hloupí, anebo….komu skutečně slouží? Protože kdo je dostatečně schopný aby se dostal do takové pozice, nemůže být takový idiot jak se jeví. Což v tom případě, neměl by ve všem zlém co takový činí, spatřován zlý úmysl?

    1. Tak lidem, u kterých si myslíte, že ještě používají mozek, doporučte tento web. Nic víc. Často slyším, že „svět se zbláznil“, „to není normální“, „připadám si jako blázen, že mi vadí xyz (z plejády gender, gríndyl šílenců, naší vlády atd)“. Těmhle lidem říkám, že znám místo, kde je svět ještě normální:-) a dám odkaz sem. Zbytek je na každém z nich. Nevím, jestli sem fakt taky někdy přijdou. Zatím mi ale nikdo z nich neřekl, že to co tu píšou jsou kraviny a oni se vracejí ke svému iděsu a hovinkam.
      Na to, že mainstream píše blbosti musí člověk přijít sám, ale k tomu potřebuje srovnání. A tady na litterate, ale i na kydech, je takový záběr informací, že kdo chce, tak tu má srovnání ve všem, snad jen konzument bulváru má smůlu 🙂

  8. Souhlasím. Už dlouho….
    Pokračovat lze i do minulosti. Krymské války, vliv Anglosasů na I i II. světové válce…například snaha tak dlouho si hrát na arbitra mezi Francií a Německem, „hlavně Francouze, máme dlouholeté zkušenosti už od Normanů“…. zkrátka zaž Německo, ostatně dynasticky i v době nástupu nacismu bylo propojeno s Anglií, kde se Anglo-Sasové za Lamanšem a poak za Atlantikem vzali, že… A jak jsme dopadali my tady, a málem úplně dopadli pod původními Anglo – Sasy, kteří místo za Lamanš zůstali doma a pak to Drang nad Osten zkusili na východ, když v první válce o přerozdělení kolonií dostali na zadel… A zkoušejí to do třetice. Sice velmi zjednodušuji, jenže nynější události, ano, je velmi obtížné, jeví se mi jako pokračování téhož.
    Ne výlučně anglosaský svět založený na expanzi nemá kam expandovat. Vše již je rozděleno. Zbývá přerozdělovat. Expanze do bývalého sovětského „Cordon sanitaire“oddálila krizi, která by nastala dříve. Zbývala expanze do Ruska. Do ní hodil vidle Putin. Navíc Rusům, i těm, kteří ho „nemusí“ zvedl sebevědomí. Znají svoji cenu. I když Putin nebude, neprodají se za misku čočky. Toto je Putinovo dědictví. Jaké je například… Fialovo?

    1. Ve hře je dle mne podstatný, i když nezmíněný „detail“ – kdo vlastně ve skutečnosti vládne a ovládá chod společnosti a dějin v „anglosaských dominiích“, jsou to skutečně anglosasové ( aniž bych jakkoliv chtěl mírnit tvrdý, oprávněný odsudek jejich role v krvavých kampaních minulosti i dneška)?
      Není náhodou v pozadí jiná entita, diaspora, jenž podle mnohých historických faktů stála paradoxně finančně, mocensky, a dokonce i personálně za vznikem a expanzní nacismu?

  9. Zajímavá úvaha, jen mi k „tetě“ až tak sofistikované myšlení v delším časovém horizontu nějak „nepasuje“, ale třeba se pletu. Jednak kořeny kauzy spadají do minulosti, jejíž kontury v paměti byly překryty mnoha dalšími podněty, a mám (pouze tušení) tu ha, že díky simultánce, kterou VVP s anglosasy rozehrál, bude ve hře mnoho figur na vícero šachovnicích… Mám příliš málo informací k nějakým predikcím…

    1. Taky jsem si při četbě o prozíravosti Mutti hned vzpomněl na Talebovu knihu Fooled by Randomness. Myslím, že jde o typický příklad zcela nepředpokládané shody okolností s dodatečným výkladem hlubšího plánu. Osobně bych si spíš vsadil na jednodušší vysvětlení, totiž že Mutti po Fukušimě čelila doma obrovskému tlaku na zavření jaderek a prostě se přizpůsobila ekoteroristy vybičovanému veřejnému mínění a v duchu německé důsledosti to s tím řešením trochu (dost) přepískla. Na opření celé energetické bezpečnosti země o jednu trubku v moři mi nic strategického ani prozíravého nepřijde.

      1. Fukušima – bingo! Fukušima byl poslední hřebíček do „rakve atomu v Teutónii“. Westinghouse v troskách, valily se na něj tehdy průsery z mnoha stran ( Pánbůh nás ochraňuj už jen pred jeho palivem), teta těch lapálií měla na triku taky povícero, média jela naplno anti jádro – tedy vcelku lehce získané politické body… Míra rusofobie tehdy byla oproti dnešku na minimu…
        Z hlediska cenových nákladů pro německý průmysl, a v důsledcích i pro domácnosti, se prozíravým týpkem s perspektivním myšlením jeví Schroder…

    2. Co kazdej muze videt a tak vedet /a bez povsimnuti /,ze Rada bezpecnosti pri OSN , je od svyho zacatku svetu velmi nebezpecna , spolu s jinymi organizacemi, stedre ,vytecne nami zaplacenymi..

  10. Kosovo je precedent, který se Západu nevyplatil. Šlo zdůvodnit rozmístění mezinárodních mírových jednotek podle rezoluce valného shromáždění OSN, která předpokládala, že jednotky budou udržovat klid, bude nastolena správa OSN, ale formálně zůstane suverenita Srbsku. Možná nepraktické, ale neotevře se tím Pandořina skříňka. Místo toho v únoru 2008, kdy se tam už nebojovalo, začaly západní státy rychle ho uznávat jako nový nezávislý stát. Náhoda že v dubnu 2008 byl summit v Bukurešti, kde se mluvilo o rozšíření NATO až do Gruzie? Co to znamenalo s Kosovem? Prolomení Závěrečného aktu Helsinské konference z roku 1975, kterým skončil helsinský diplomatický proces. Podepsali ho skoro všechny státy Evropy, USA, Kanada, Turecko, SSSR, ale dnes jsou jím vázány i státy vzniklé po rozpadu SSSR. Smlouva předpokládala, že státní hranice budou už neměnné snad kromě rozpadu federativních států složených z více republik jako Československo a Jugoslávie zrušením federace, ale vylučovala vydělení jedné oblasti z jednoho státu jako založení druhého. Dále byl s Kosovem porušen princip dlouho mnoha lidmi zastávaný, že usilování za sebeurčení národa ve vlastním státě je legitimní u národů, které zatím žádný svůj stát nemají. Albánský národ už jeden mezinárodně uznaný stát měl. Od té doby se může jeden národ pokoušet sebeurčit založením mnoha států různě po světě…to stabilitě vztahů mezi státy neprospělo. USA si myslely, že můžou trvat, že ostatní musejí světový řád respektovat, ale samy můžou ho údajně výjimečně porušit, ale co když i jiné velké státy si budou vynucovat taky nějaké to porušení?

  11. Na jednu stranu se „Anglosasové“ pokouší pokořit Rusko, na druhou stranu neméně usilovně pracují na na zničení domovských států.

    Tyto dvě snahy jdou dost proti sobě.

    Když budu brát USA jako ozbrojenou pěst hlavních akcionářů amerických společností, pak je v souladu obojí aneb co je dobré pro kolaloku, to je dobré i pro zákon. 😉

  12. Četl.
    Protože ekonomická sféra pro mě není (neznám ani fakta, ani zákonitosti), zabývám se hlavně vnější ideologií (veřejnou), fake news a podobnými věcmi. Tam dokážu věci odhadnout (vyčenichat) aniž bych měl k dispozici tvrdá data. Je to otázka délky života, kdy se vám začnou spojovat věci dohromady. Jako drobné magnety, když si je dáte volně do kapsy. Po čase je z nich spojený sloupeček.

    Ale tady nemám celkem co čenichat. Je to tak, jak je uvedeno v článku i v komentářích. Jenže na rozdíl od diskutujících nevěřím na legální (aspoň vnějškově legální) mírové rozuzlení. V tom jsem pesimista. Pokud při revoluci neteče krev, je to jen (palácový) převrat. A ten nemá dlouhého trvání – rozpustí se tím, že revolucionáři zaujmou místa těch, které svrhli a dějiny pokračují v podstatě dál stejně, jen se změní jména a symboly. Na Ukrajině ta krev teče, ale to nestačí.

    1. Jo, mám to asi stejně – sbírám informace a pak se mi najednou seřadí do mozaiky. Tohle je asi dáno hodně a/ délkou zkušeností a b/ schopností absorbovat větší množství informací.
      A mimochodem – nikde nepíšu o mírovém rozuzlení. Můj názor je, že nejspíše dojde k použití jaderné zbraně. Nevěřím, že USA vyklidí pole tak, jako SSSR.

      1. Amerika je na poloviny. Trump by se zabýval spíše vnitřním stavem USA, Biden je ve vleku zbrojařské lobby. Pokud by válka neeskalovala do voleb v USA a vyhrál by Trump, možná by zeslábl vliv Číny. A k jaderné válce by pak nemuselo dojít. Ale je to moc kdyby…

  13. Nebudu analýzu cupovat na kusy, jen si dovolím poznamenat, že neuvěřitelný bordel, který byl v RF v 90. letech, padá na hrb ožralce Jelcina a jeho ochočených RUSKÝCH poskoků.

    Myslím, že jsem to tu již psal, Jelcin vládl metodou vydávání „ukaz-ů“. Kdo mu co nakecal, anebo podstrčil, to podepsal. Když se ozvala ruská duma, nechal do ní střílet z tankového děla, takový to byl demokrat.

    Katastrofa s financemi nastala, když se ruská galerka rozhodla zmocnit bank, což se jí více méně podařilo, aby mohla participovat na privatizaci ruského nerostného bohatství. Nejdříve bankéři pochopili, že pokud chtějí fungovat v Rusku, musejí mít tu jedině správnou ochranku. Nu a časem se majitelé ochrankových firem stali členy správních rad.
    Jak prosté, milý Watsone!!!
    Pak se jen „lehce“ přibrzdily platby ze státního sektoru lopatám (důchody, výplaty) a od lopat do státní kasy s tím, že na tu „jedině správnou chvíli“ zakotvily na tom „jedině správném účtu“. Pochopitelně ne na dlouho, jen na pár dnů, pár týdnů, pár měsíců. Však to ty lopaty dají, jsou zvyklé.
    Voilà – hleďme, kolik pracháčů se zjevilo při privatizaci!!!

    A tak bychom mohli pokračovat do nekonečna…

    1. Targus: Paradoxně v té době byly prosazeny nadměrné pravomoci prezidenta na úkor dumy. Prosadili je původně překvapivě liberálové a žádní nacionalisti, aby oslabili nejvyšší sovět RSFSR, který přetrval po zániku SSSR a Jelcin proti němu bojoval jednu chvíli i tanky. V. V. P. tuhle přemrštěnou prezidentskou moc využil a ještě rozšířil, ale nezavedl ji z ničeho.

  14. Děkuji za opravdu skvělý článek! Jen malá poznámka k pasáži: “ … dedolarizace, což v kostce znamená, že se začnou vytištěné USD vracet do země původu … tedy inflace z nadbytku peněžní zásoby …“ Centrální banky dokáží regulovat peněžní zásobu stahováním a likvidací. Ale je pravda, že USA skončí beztrestné „tištění“ dolarů.

    1. Objevila se zpráva, že od jara(duben?květen?) začne FED stahovat USD z oběhu, každý měsíc značnou sumu. Psalo se o stamiliardách dolarů, což mi zní jako hodně, opravdu hodně moc. Navíc se zpráva neobjevila ve více zdrojích.

      1. Správa bola vo veľa amerických novinách, ale realita samozrejme ma príliš ďaleko k rečiam. Stiahli len naozaj minimum, aj to až vtedy, keď americké burzy vzrástli a teda to bolo neviditeľné. Ako chcú riešiť pritom infláciu, je pre mňa zahadou

      2. V souvislosti vsechny zapadni vlady postupne vyhlasily ,ze nastane bida , krize ,nedostatek vseho a dusledky nemale. Lepsi nemyslet.Pac.
        Neni mi potom , ani nemuze zatim ,bejt samozrejme jasny ,jaky jsou tady zamery ,kdyz prave rusove maji vod Putina zaruceny, ze celkem v pohode a v dostatku, prezijou..!!!
        Nepritel Putin a nepratelsky kazdymu rusove valci a delaji velky spatnosti se vsude dovidame a jak a za co si potom zaslouzi ty vyhody.
        Zaslouzi si to jako odmenu ,za ty spatnosti?
        To prece nemuze bejt…?
        A co si my zaslouzime za nase dobre a prikladne obetave skutky .Tresty? Zebrotu?
        /Nemusim uvadet ,ze se budou v Rusku prezirat vsim ,vod rana do vecera chlastat ,vytapet si doma horka a v bani taky ,zahazovat svetry do popelnice a taky navic a jeste se umejvat , to se mi jen zda a nikdy sem je nemel rad a mit zase nebudu…..

  15. Jwn pár poznámek k dobrému článku.

    „Tady malá odbočka – dnes jsem do komentáře už psal, že si začínám myslet, že Mutti prosadila nevratné zavření atomových elektráren v Německu proto, aby nastala nutnost spustit NS-2. Začínám se přiklánět k tomu, že možná uvažovala hodně dopředu … “

    Myslím si, že západní politici typu Makrely, dnes vše flikají ze dne na den. Takováto složitá úvaha, toho by nebyla Makrela schopna.
    V demokracii jsou politici jako hejno ptáků nebo ryb. Ti, kteří nemají žádný cíl, jako Orbán, třeba. Naprostá většina cíl nemá, pouze touhu udržet se u noci co nejdéle. Jejich pohyb je chaotický, přijímají signály okolí, aby nevyčnívali. Nejsou bojovníci. Jen šedé myši.
    A Makrela je jedna z nich. Nikdy nerozhodla, pokud mohla problém odložit. Při invazi migrantů, když armáda čekala na rozkaz, vyměkla jako tvaroh. Makrela ne.
    Navíc, v západní demokracii, se spoustou různých stran, neustálým rošambem a negativními volebními kampaněmi, dlouhodobý cíl, jak jej známe z Ruska, Číny, Turecka, snad i Maďarska (Polska aspoň v budování armády a touhy expandovat) ani není možný. Hned se to vynese a někdo to, v rámci volebního boje, odpíská.
    Stejně tak Líza Trusová. Ona není součástí nějakého plánu, kdy vypouští pokusné balónky a ďábelsky intrikuje na všechny strany, ve spolupráci s mazanými komplici. Je to druhá Langšádlová nebo Černochová. Jejich agresivita + mixlá s Milkou Němcovou. Jen s tím rozdílem, že Černochová může propagovat terorismus a mrtví lidé ji mohou způsobovat extazit, ale nemá (naštěstí) k dispozici jaderné zbraně.

    O Evropu se jedná, ale až druhosledově. Protože Evropa je v US ř*ti pevně zabetonovaná. A Brusel to jistí.
    Teď se jedná hlavně o ruské lidi na UA, kteří procházejí odnárodňováním a terorem.
    Jedná se, hlavně, o třetí svět. Který se místně už vymaňuje z područí US koncernů.
    Evropa se vymaní jako poslední – pokud vůbec! Pod kuratelou USA je odsouzena, připravena o levné energie a tudíž o výrobní základnu, poprvé za posledních 600 let, k zaostávání za ostatním světem.
    Rusko teď, prvosledově, potřebuje vytvoření předpolí před tlakem ze Západu, prostě nově vykolíkovat území, ze kterého je Rusko nejvíce ohroženo. A jsou tam „jeho“ lidé. Přitom co nejvíce oslabit fanatickou, anriruskou, vládnoucí skupinu na UA.
    Putin o integraci do Evropy, kdysi moc stál. Chtěl do NATO, spolupracovat hospodářsky s EU a tak. Evropa „od Lisabonu po Vladivostok“. Ještě 2013 se o ní vážně uvažovalo i v Bruselu! K Číně se Rusko chovalo zdvořile, ale zdrženlivě.
    Proti tomuto projektu byli US Neocons, kteří měli vlastní projekt PNAC. Americké století. Jediná, vše ovládající říše na Zemi. (Podobnost s projektem Tisícileté říše, se, víceméně, liší jen deklarovanou dobou trvání.)

    Majdan, plánovaný a financovaný USA, byl přesně to, co eliminovalo Evropu po Vladivostok. Spojení německé technologie a ruských surovin a prostoru. Tedy i praktický neomezené zemědělské rezervy. Očekával se raketový ekonomický a politický vzestup evropské (i s Ruskem) civilizace.
    Z toho vyplývá, že po realizaci projektu, by se USA ocitly na vedlejší koleji, zpět na ostrově Oceánie, izolováni od vnějšího světa. I ekonomicky, protože tehdy vyváželi už, kromě zbraní, hlavně jen zemědělské polotovary a produkty mořského rybolovu. (A politickou korektnost, což se nám v Evropě zúročuje.) Uměli výpočetní techniku, ale těžiště už v té době, bylo v Asii.
    USA (podle staré Monroeovy doktríny) zůstávala k exploataci Jižní Amerika, prostí obyvatelé USA mohli i tak žít dobře, ale to ztrátu nejbohatším US akcionářům, nahradit nemohlo. Tak se rozhodli pro politiku „dělových člunů“.
    Podstata tohohle je výborně popsáno v, dnes již starší analýze, takže se nezmiňuje o Majdanu, od Wiliama Engdahla, Velká konečná ruská hra.

    PS:
    Když USA hodily mezi Evropu a Rusko vidle, to začalo spolupracovat intenzivně s Čínou. Taktní politici USA totiž začali vyhrožovat a dělat na ni tlak, i Číně. Obě mocnosti rázem měly společného nepřítele. (Což zase ukazuje, že Západ dlouhodobě není schopen uvažovat a prosazovat své zájmy měkkou silou, kromě vojenských základen.)
    Po roce 2014 první kritické roky, kdy měli nedostatek potravin a nepostradatelných dalších výrobků, Rusko podržela hlavně Čína.

    1. K Mutti – ta opravdu problém vždy „vyseděla“. Jenomže, já nemám žádné logické vysvětlení, proč přes všechny těžkosti v podstatě dotáhla výstavbu NS-2. Pokud by totiž zvolila svou obvyklou taktiku „problém vysedět“, tak ty trubky prostě položeny nejsou. Ale ony jsou a jsou funkční.
      Uvidíme … časem určitě něco vyplave na povrch.

      1. A co když mutti Merkel jen nedělala nic a prostě jen nebránila výstavbě plynovodu NS2? To jí ostatně sedí nejlépe.

        1. Kdyby nedělal nic, tak ty trubky položeny nejsou. Každý politik je ješitný a určitě touží se zapsat do dějin. Na Putina zřejmě v současnosti nikdo nemá (z aktivních veřejně známých politiků) – zkrátka neviděl bych jako nereálné, že ji to Putin vysvětlil a ona pochopila. Jak říkám – uvidíme.

      2. Já se na to dívám tak, že Merkel nechtěla mít problémy. A NS-2 stavělo konsorcium podniků s vidinou značného dlouhodobého zisku. Pro tuto vidinu byli ochotni leccos udělat.
        Zrušení připravené akce na zabezpečení hranic proti migrantům bylo zdůvodněnou obavou ze špatných novinových zpráv. Něčím podobným mohli pohrozit i lobbisti NS-2. Merkel ustoupila a nechala problém spát, po dokončení stavby se uvidí.

  16. Ta podvratná myšlenka, že NS2 přecijen Němci spustí je o tento článek opět blíž. A bude to pro Ukry takový jejich Mnichov. Nejen, že budou bez transportních poplatků, stejně jako Pšonci (momentálně si otvírající drze ústa na soudružku Von Lejno, a na druhé straně témeř otevřeně bojující i s RF), ale také se tím otevře možnost Ruska jak dalším zaslepeným prozápadním trpasličí státům otevřít oči zavřením ostatních trubek.
    A hořící plyn nad Portovajou tomu nasvědčuje – je to výsměch.
    A je to sice překombinované, ale byla by to bravurní pomsta Merkelové mj. za odposlechy jejích telefonů americkými “spojenci”. Troufám si říct, že by ji pak mnozí byli schopní i odpustit migrační krizi co způsobila,
    A ještě by to bylo konzistentní s jejich odstupováním od atomu.

    1. Já si myslím, že NS-2 bude nejpozději příští zimu spuštěn. A vemte si – přímé propojení dodávky jedné z nejdůležitějších surovin vyřazuje ze hry potížisty, kteří naopak budou muset začít „poslouchat“, pokud nebudou chtít odepsat své hospodářství jako nekonkurenceschopné.
      Nevím, ale nepřijde mi až tak fantasmagorické, že se Putin s Mutti dohodli na roli Německa v Evropě. Pokud ano, pak otázka zní – jakou roli v Evropě přisoudilo Rusko sobě?

  17. Velmi decentní a pěkně formulovaný rozbor.
    Pro mne nová a velmi zajímavá úvaha o tom, proč Mutti odstavila jaderné elektrárny.
    Obávám se, že tomu tak není – ale nevylučuji to. To by nám řekl někdo z CIA, protože určitě nejen odposlouchávali ( a nadále odposlouchávají) její telefony, ale měla v kanceláři i doma slušnou sadu odposlechů.( Řekl bych, že minimálně čtyřnásobek toho co tam má Vidlák. 🙂
    Protože – kdo jiný, ne-li ona?

    1. Tak, Mutti byla u Putina pečená – vařená. Něco spolu probírat museli. Já bych si tipnul, že ji Vovka zdůrazňoval, že USA udělají vše možné i nemožné, aby plyn přes NS-2 netekl. Zbytek bylo na ní. „Poskládalo“ se mi to až tento týden, ale mohu se mýlit.

    2. Mutti se podvolila domácímu tlaku zelených. Stejně se podvolila lidskoprávníkům při začátku masové migrace. Stejně ranařila doma a likvidovala schopnější lidí v politice.
      Putin jí rozhodně neporadil přijímat migranty v neomezeném množství.
      V Doněcku studovala, umělá rusky. A tehdy se uvažovalo o Evropě až po Vladivostok.
      Mutti měla tyto osudové povahové rysy. S Putinem to nemá co dělat.

      1. Si ji vyhlasili /tu valku/predevsim sami na sebe.
        A snazili se o to dost dlouho.
        Ze Putin vytasil mec a vsedl na sveho verneho belouse a prchal na nepritele ,neni realny..
        Problem je tenhle. …..Kolonizator se nechce vzdat svych kolonii ,kterym vladne a kolonizuje je po staleti a dela ted co muze ,/a neni vyloucene ze kvuli tomu udela i to ,co nemuze/ ,aby si je za kazdou cenu udrzel a v poslusnosti…
        Za zadnou cenu nechce dopustit ,aby coexistoval a jako ostatni staty a zil v miru s nimi, jako rovny mezi rovnymi..
        Pravdepodobnost a uz jen moznost toho.
        Kolonizatora dohani do agrese, silenstvi, konfliktu a bellivalek a nic jinyho.
        Hleda sverepe ty causus , zaminky rozpoutat konflikt vcas a udrzet svoji pozici.
        Cim vice se nekde brani /Rusko/ ,tim je agresor zurivejsi a bezradnejsi..
        To bere jako ponizeni a spolu se ztratami pohodlnych zisku a zmensujicimi se hospodarskymi vyhodami.
        Jeste vcera to bylo ,co chtel , porucil a mel..
        Proto zbroji a vydrzuje s armadu, vyhrozuje denne a porada caste valky.
        Nema zajem o nasledky. Nedba , narcis ,na zmasakrovane obeti a katastrofy, ktere zpusobil.
        Kdyz se objevili rivalove nastaly ty reakce , kterej kazdej vidi ,predevsim za udrzeni vydobyteho …Ale sily dochazeji.
        Snazi se potlacit ty hlavni jak muze , stejnou metodou jako predim , ale uz to ma daleko tezsi. Hlasovani pred casem , vysledek 140 statu bylo proti Rusku ,
        vcera , jen 30 statu.
        Hleda a provokuje konflikty , aby byl strasne ublizenej a potom se mohl zdrcujici silou „ubranit“ tem zarucene spatnejm.
        Nejdrive jsou vybrani ty spatny na pomlouvani 24 hod. denne obrovskou propagandou a co potom asi zbejva, potrestat je, jak si zaslouzi..
        Zadnej rezim v Rusku nevyhovuje ani nesmi a nikdy.
        Ale ztucneni a zpohodlneni z parazitickych zisku po staleti se dostavilo..
        Obvykla reseni neomezenou agresi uz nefunguji…
        Hystericky jeci kolem sebe , vyhrozuje, kope jako jedinacek, kterymu nedali hracky , ktere si ,porucil..
        Ani trilion rocne na zbrojeni , taky zaostavajici za vyvojem jinde uz ,nepomaha..
        Ani zakladny.
        A co ted.
        Vyhody za skolou. Ve skole nenechaji nikoho myslet. Kdyz sem byl obcas jinde , mel jsem tak i cas na poklidne premysleni , podezrelych kecu.
        Tedy ,kecy ze prvni svetova byla valka o kolonie . Zacal se smat ,ze dvacet milionu lidi
        zahynulo , vcetne tragedii ,hladomoru ,katastrof ,zpustoseni ,kvuli pro zabrani nekolika kilomeru ctverecnich ,dzungle s bambusama a nic jinyho nekde daleko v Africe..Nebo jinde, ostrova Guam.
        Nikoliv v Africe , ale rovnou v cele Evrope. Velky a bohaty a vydelavajici na USA a hodne.A ty valky pokracuji a budou jeste pokracovat…
        A tak kdo rika a opkuje po jinych ,ze bojuji proti Rusku do posledniho ukra , nevi ,ze Usa bojuji proti Rusku do posledniho evropana a v pripade ,taky americana..

  18. skvělá analýza; bohužel Německo je vázáno až do roku 2099 kancléřským aktem a je tudíž vazalem USA; málokdo by si i přes to troufl jít proti USA a zůstal naživu… USA by byla schopná čehokoliv v takovém případě (ostatně má praxi)

    1. Rusko byla vítězná velmoc, takže nějaký kancléřský akt s USA … klidně může nahradit dohoda s „většinovým“ vítězem II. svět. války. A krom toho – Američané nedodržují žádné dohody – tedykromě těch a hlavně jen po dobu, kdy je to pro ně výhodné. Tady bych se nebál.

  19. Za 33 let intenzivního budování kapíku se prohloubil ekonomický rozdíl mezi záp. Evropou a námi. Integrace se nekonala, marka za 3 kačky do pár let nebyla (Komárek). Nadhodnota, vyprodukovaná porobeným národem za 33 let byla vyvezena do Říše. A bylo to málo! Musíme přidat, říká Fiallah.

          1. Díky, tdx!
            Ládik to jistě nemůže tušit.. .je to smutné.
            Psala jsem léta na jiný blog, kde se vyskytoval i Ládik, tak zná mé názory a mohlo by mu být alespoň trochu divné, proč mu zde odpovídám nepochopitelně. Ale ne, hned vyráží do útoku. Ještě jste, Ládiku, vynechal to prase!

            1. Trošku nadhledu a sebereflexe, prosím.
              Uvědomila jsem si, že jsem ne tak dávno vyjela (dost nepěkně) na tom blogu na Anonymního a včíl jsem si uvědomila, že se jen mohl někdo z nás opomenout podepsat.
              Takže se kaju, lkám a naříkám, hlavu si sypu popelem a dále zrní nesypu…..leda jen omylem, který se stává maximálně jedenkrát za X let.

      1. Aleno Z., pokud píšete někomu něco osobního, oslovte jej jeho nickem, nebo mu ho adresujte (XYnovi, to XY…). Vyhnete se tak nepříjemnostem.

        P.S.: Píši Vám to proto, že i pod mé příspěvky už se Vám párkrát podařilo umístit reakci adresovanou někomu jinému.

        1. Obřean 10:38, Alena, Ládik
          Pokud možno oslovit nejen nickem, ale přidat i čas odeslání onoho příspěvku, na který odpovídáme.
          Snažím se o to, protože jinak dochází k nedorozuměním.
          (Dosavadní řazení příspšvků je mnohdy naprosto nevyhovující a nepřehledné.)

        2. Jo, máte pravdu, Občane, že jsem tam měla napsat „pro anonyma“, ale …
          Podivuji se vulgární reakci Ládika na mne, na diskutérku, jejíž názory zná z blogu, kam jsem chodila cca osm let.
          Upřímně, proč bych ho titulovala „referente“ a posílala ho ke Kartousovi? Nemohl spíš požádat o vysvětlení? No, poslat do… je jednoduché, takové hrdinské.
          Už na něj zde nebudu reagovat.

        1. Ve vaničce křičí fracek
          modř podobná mrtvolám:
          Že na tebe vezmu klacek,
          Pekarovou zavolám!

          V osmnácti stupních tepla
          je v Baltu houf Poláků;
          Baba Jaga Jéňu pekla
          eskymák je po šlaku.

          Dej frackovi druhý svetr!
          Snad ho nechceš spařit?
          A zahoď ten teplometr
          a utíkej vařit!

          1. do Prahy je třeba jet,
            tamní spřátelení obyvatelé
            vytvoří nám příjemné zázemí,
            klackem nás vezmou do hlavy.

            1. Na rybníku u stavidla
              plno lidí, plno jídla.
              Všelidová veselice.
              Napětí je na rybníce:
              vypustí si kapři vodu?
              Zpívali by potom Ódu?
              Toť obrovské dilema.
              Někdy se zdá chvílema
              že stavidlo málo těsní…
              “Ty lidi jsou ale děsní,
              čurají nám do vody,
              mají to, jak závody!”

              1. Do vody čurat, to je hřích,
                zmutují tam ryby i ty rybičky.
                toi, toi je třeba instalovat na tu akci,
                třeba od firmy s heslem:
                „Vaše sra–y – naše kačky“
                Uvnitř budou závodit
                leda když se tam zavřou
                s vosou.

      1. Kam až Olaf napne luk?
        Riskne to, že by mu puk?
        Má strach z dědy bideta,
        že by přišla vendeta,
        kdyby pustil druhý proud?
        Nebude už z Říše troud?
        Vypadá, jak podělaný…
        Velké, širé říšské lány
        v koloniích barbarů
        stačí němcům u barů…
        jenže Sam chce taky mlaskat!
        Proč by měl helmuta laskat!
        Normálně mu zatnul tipec,
        Olaf zakouší si skřipec,
        přitom hraje, že je císař.
        Každý vidí, že je písař.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *