12 června, 2024

O bulšitu

Víte, co je bulšit a jak se projevuje obecně i specificky v politice? Platné je starobylé čínské pořekadlo: Smysl řeči bývá ukryt za slovy.

Počeštěné slovo bulšit vychází z anglického bullshit = hovadina, kravina, volovina; blábol, cancy, kecy; pindání, plkání, žvanění. Podle filosofa H. G. Frankfurta je bullshit podobný slovu humbug / humbuk. V následujícím textu slovo bulšit používám ve srozumitelném českém významu – žvást, žvanění.

Podle velikosti se žvanění rozlišuje ve třech stupních: malé (chickenshit), střední (bullshit), velké (elephantshit). Jejich příklady asi není třeba uvádět, neboť čtenáři je znají sami z domácího zpravodajství (médií hlavního pr-oudu) TV a rozhlasových rozhovorů; mluvních projevů vlády, komediantů, sportovců, influencerů a dalších. Žvásty různé velikosti a zároveň nevýznamnosti nejsnadněji přijímají lidé s automatickým, předpřipraveným nekritickým úsudkem a milovníci svých bůžků. Pracnější bývá myšlení analytické, které dokáže žvásty víceméně filtrovat; k tomu nutně potřebujete trénink a životní zkušenosti. Schopnost analyzování informací nemusí souviset se vzděláním, neboť jak říká klasik: člověk musí být intelektuál, aby uvěřil kdejaké pitomosti (G. Orwell). Žvanění lze nacházet v organizacích (porady, přednášky, vyhlášky, průzkumy), taktéž v oblasti vědy a nejrozšířenější je v médiích i v politice. Nezaměňujme žvanění se lhaním. Lhář realitu rozeznává, ale žvanilovi je lhostejná. Trefné je doporučení: Chceš-li se vyžvanit, tak zároveň nelži!

Bulšit v politice

Před několika roky se veřejném prostoru objevila složenina slov s předponou post-: postfaktická doba a postpravdivá politika. Předpona „post“ ve výkladu teoretiků značí náhradu faktu a pravdy, tedy není výrazem časové následnosti (náhradě se říká, např. alternativní fakta, pravda). Znalec František Koukolík zmiňuje, že za rychlé šíření postpravdivé a postfaktické politiky odpovídají tři jevy: 1. Distribuce inteligence v populaci měřitelná rozptylem IQ (dvě třetiny jsou v pásmu průměru, šestina podprůměr a šestina nadprůměr). 2. Množství propagandistických nástrojů a poznávacích předpojatostí i neformální logické klamy. 3. Působení sociálních sítí.

Politické žvanění jsou řeči s politickým obsahem, se snahou přesvědčit příjemce sdělení. Takové řeči jsou často povrchní, neurčité i mělké a tím pozbývají význam. Stručně vyjádřeno: V politice existují různé způsoby bulšitu, např. žvanění v plakátovém příslibu „myslím to upřímně,“ anebo „zdroje tu jsou“ se se zdůrazňováním obracejí ve svůj opak, to když chybí shoda slov a skutků politika. Další typ žvanění souvisí s preferencí partajní, skupinovou, v níž je žádoucí pravověrnost členů tlupy a názorová jednotnost. Třetí odrůdu bulšitu v politice formou metafor (přenášení) popisuje další část.

Vysílání signálů“ je bulšit

„Signál“ v politice je floskule (fráze). Politik, který neustále žvaní o tom, že „vysílá signály,“ tím naznačuje, že by se mělo cosi dělat. Užitím fráze ale není určen subjekt (např. vláda), který by měl pracovat (toto je signalistův alibistický klam). Stará známá metoda nefachčenků, zbabělců atp. je vyhnívání. Vládní místodržící, tzv. pětidemolice (dle E. Besta), ve věcech rozhodování metodu vyhnívání používá. Co papaláši neumějí, tím se nechtějí zabývat a nechávají problém vyhnívat; to dělávají všichni – dříve komunisté, dnes liberální pseudo-demokraté.

Běžně neoddělujeme živé slovo mluvčího od jeho gesta a mimiky. Když česko-ukrajinský derniér žvaní, pardon – on „vysílá signály,“ doporučuji vypnout zvuk, neboť jeho signály jsou zašifrované… Vysílání signálů je klasický bulšit! Po vypnutí zvuku můžeme pozorovat řeč těla signalisty. Intuitivně vnímám jeho rozpačitost. Sleduji pimprlové představení. Mechanické mávání rukama, rozpažování, gestikulace kvantity (dělá se větším). Vidím kazatele s výrazem robota. Když sleduji celek onoho žvástání, jak je komponováno, vnímám, že pohyby jsou občas v rozporu s členěním pronášených slov a jejich úseků. Zhuštěné konstatování: FRAUS IN STATU NASCENDI (lež ve stavu zrodu). Jako ilustraci citátu si připomenu žertovnou scénku z filmu Císařův pekař (1951), kde alchymista vyrábějící „elixír života“ vysvětluje císařovi postup: Jamalalicha? Jamalalicha. Jamalalicha. I paprťala, chánua, chánua, chánua, e chánua, e chánu. Džalala, džalala a paprťala…patláma, patláma a žbruch…chm. Zpřítomňuji zaklínadlo k tragédovi: Patláma, patláma fiallah.

Vyšpulení vládní pupíci by v náhledu na sebe měli umět rozlišovat mezi „pravdou“ a „falší.“ Proč opakovanou frází „nikoho nenecháme padnout“(v souvislosti s průběžně vznikajícími i očekávanými existenčními problémy českých občanů) předvádějí nepoctivou lež?


Studijní prameny:

F. Koukolík: Bulšit. Galén, 2021
F. Nietzsche: Genealogie morálky. Oikoymenh, 2019
V. Vávra: Mluvíme beze slov. Panorama, 1990

42 thoughts on “O bulšitu

 1. V Kyjevě si předvolali papežského nuncia, aby mu vytkli papežova slova o atentátu. Nějak příliš jim papež vadí, když pořád tvrdí, že za atentátem nestáli. To chce talent vynadat Kissingerovi, zahrnout výtkami výtkami papeže a německého kancléře označovat za jitrnici neschopnou a zbabělou…Brzo bude víc uražených politiků na Západě než těch, které ještě urazit nestihli tihle diplomati. Do toho už v lednu hlásali své vylepšení zahraničí politiky, že stát není vázán tím, co podepíše vláda a ani není potřeba hledat důvody jako výmluvy. Stačí prý říct, pryč se smlouvou a už neplatí.

 2. Když jsem byla malá, pouštěla jsem si na staré vinylové desce pohádku O Stohláskovi a kouzelných housličkách (autor Josef Štefan Kubín). Vyprávěl jí blahé paměti Stanislav Neumann. Ano, ten Neumann, kterého všichni milujeme jako čerta Omnimora z filmu Hrátky s čertem. Je to smutná pohádka, kde houslista Stohlásek se napřed vydá z Čech do světa, kde skutečně zazáří, ale pak se znovu do Čech vrací, zklamaný že doma nachází jen hašteření a svár. Byla tam jedna věta, která mě provádí celý život: „Jo chlapče, zapomněl jsi, že doma nesmíš umět víc, než druzí dovolí.“. Je v tom hluboká pravda, která se týká zvlášť našeho národa. Křiklouni a tlučhubové se tu drželi vždycky jakoby jim země patřila navěky, a ty, co něco opravdu dokázali, přijímali daleko snáze v cizině, než doma. Asi je v tom kus české závisti a vychytralosti těch nýmandů, kteří sice nikdy nic nevymyslí, ale jsou dost chytří na to, aby to o sobě věděli, a tak žvaní a žvaní a žvaní. A tím vlastně svou neschopnost maskují. Je to sice marné, ale Čechům tím kazí živobytí a konec konců i dějiny. Je to pěkný rozbor rétoriky posledních let a s možností anonymity na netu to ještě košatí. Obsah nikoho nezajímá, důležité je zviditelnit se, případně prostě něco těm novinářům v danou chvíli říct. Lhostejno co. Dokud bude pohodlnost lidí větší, než rozhořčení ze stavu země, tak se nic nezmění.

  1. Aha. No to je taky cast vysvetleni toho, jak se Cesi domaci chovali (a leckdo jeste chova) k navrativsim se exulantum. To se musi pranyrovat, kdyz doma umíš víc, než druzí dovolí.

   Kam se podelo „vic oci vic vidi“?

   1. Trista let vselijakyho a nejhorsiho svinstva z Vidne a potom jeste komunisti a vselijaky demokracie a kazdej bych chtel a jeste videt ,aby Cesi byli perfektni a hned pres noc.
    Masochista nema taky nikdy dost../Na zapade na ne maji specialni bordely/..
    I pohadky prijdou na radu..
    Ktery byly tvoreny jakou soucast napominani ,umravnovani kazdyho a poucovani, naroda, tehdy taky rozsirenyho modniho pedagogismu..
    Nebyl snad nikdo ,aby by nepoucoval. Nekde si neco vystoura a uz jede.
    Taky nemaji nikdy dost. A je to videt. Takovy se vysvihnou na prasivou kobylu vzdelani a zacnou utocit na kazdeho kolem sebe..
    Mnoho psu zajicova smrt.
    Vod ty doby ,kdy se narod smal , ze jsou komunisti blbci , ovesili se tituly a to zdedili ted ty novy..A vysledky se dostavili..
    /Idiota , kterej neco umi ,aby jeden hledal s lucernou/.

    1. Prosím vyjmenujte všechno to třísetleté svinstvo z Vídně, pod kterým příkladmo český pekař či mlíkař trpěli na rozdíl od rakouských či maďarských. Proč právě Češi? Volební preference v posledních více než třiceti letech, s výsledky jaké jsou, jim nesvobodně, nedemokratický a nelidskoprávně nadiktoval kdo?

     1. To je uplne jednoduchy Cesi vydelavali a risi zdaleka nejvic , tak byli nejvic vokradany.
      Pac jim hrozilo zbohatnuti a neni to poprvy. Sou v tom nepolepsitelny.
      Taky museli bejt ponizovany a zotrocovany.
      Kdyby to nebylo , nechali by si vsechno co si vydelali. A to nebylo malo.
      Madar mel nekolik statkaru umistenych ve Vidni ,aby tam kriceli na cisare a ostatni dreli na jejich polich.
      Kdyz neco jeden nevi ,tak se muze seznamit se situaci napr. v Madarsku , vsude a vokolo Bratislavi..
      Hodne Slovakum se zalibil ten prikladnej zivot tech statkaru..
      Potom z toho byla ta federalizace..
      Ve Vidni, pro zmenu zase nebyl nikdo,kdo by neco delal a nebo chtel i na sebe.
      Zase spolehali a pevne na Cechy a po 1918 na nase vlady a urady , z ty vlady jich hodne taky pobyvalo predtim ve Vidni , aby taky nemuseli na sebe neco vydelat , to zase taky nechali jinym , potom se prestehovali do Prahy /z nas Viden po 1918 ovsem vydrela miliony ,hrozilo ze pochcipaji hlady …
      Vo Cechy zadna starost nebyla a nikdy.
      Jeden takovej z ty rise a Vidne ,nebyl vubec s Cechama spokojenej , ani trochu ,zil si na Hrade a mel vsecko ,taky vod Cechu , ale porad chtel Cechy umravnovat , napominal je denne a byli nevzdelany ,az beda a porad je chtel menit za lepsi..Kdyz se Cesi bourili z bidy vytahli se na ne pendreky , pusky a Sudetsky germani.. ..A nebyl sam a dodnes..Sou jich hejna..

 3. Calvera 2022

  Jednoho dne s nervy v hajzlu zastavil jsem se v nádražním pajzlu
  abych tam na den, na dva zchladil nervy vodkou, dokud na ní ještě je.
  Podivnýho chlapa potkal jsem tam v baru, v hnědejch botkách a modrým kvádru.
  Na dálku z něj byl cejtit lógr z kaváren.

  Určitě to bude ňákej parazit, jenže moje paměť ne hned to vyjevit,
  články z novin běží hlavou, odkud já jenom znám jeho ksicht.
  Calvera no ne, výkvět vládní partaje, odkdypak ty chodíš mezi koleje.
  Víš, chlapče, povídá ten darebák, co schovává se za Hadrák,
  přišla suchá léta, přízeň lidí už odkvétá, a z našich slibů zbyly jen pomeje.

  Ještě mám v rukou justici, a velkou televizní stanici,
  s ochrankou jezdím po kraji,
  jednou tam a jednou sem
  pomalu ještě drancuju celou tuhle zem.

  Moje vláda zítra těžko zchrastí práci, leda snad jen jako funebráci,
  nestojí za námi lidi natož kapitál.
  Z Bruselu sice ještě chodí prachy, i když už jsou cítit krachy,
  ale z Internetu už dostávám strach.

  Abych řek pravdu, už si nevím rady, pomalu řídnou naše řady,
  a je nás pořád míň a míň.
  Mnozí chlapci už dosluhují, noví se těžko rekrutují,
  náš život už není jako dřív.

  Calvera sice mluvil otevřeně, ale o to víc u mě klesal v ceně,
  a moje srdce bylo brzy jako led a moje žluč je jak zpěněná řeka, povídám:
  „Calvero, Nataša čeká, jsem ruskej agent, pomodli se naposled!“

  Jó, měl jsi v rukou justici a velkou televizní stanici,
  s ochrankou jsi jezdil po kraji, jednou tam, a zase sem,
  vydrancoval jsi celou tuhle zem.

  1. Setkání s podobným jsem absolvoval předminulý týden. Bývalý kolega z Ústavu. Podřízený.
   A taky spolupracovník StB.
   Nebyl jsem schopný se napumpovat nenávistí. Neublížil mi ani nikomu známému (a příležitostí měl habaděj), bohatství mu nezávidím (to nikomu) a osud mu nadělil vývod ze střeva. Přežil jen taktak. A dostal už jen pár let života. Nakonec mi ho bylo líto. Slíbil jsem mu, že mu někdy zavolám a zase zajdeme na kafe.

 4. „Premiér Petr Fiala (ODS) v pátek ve Sněmovně prohlásil, že je třeba směřovat k zastropování cen energií, řešení je ale nutné dosáhnout na úrovni EU. “

  Panenko skákavá!!!… Takže po té, co si téměř všechny státy v Evropě ošetřily cenu energií už před mnoha měsíci tak či onak, ale každý samostatně, tak dernier odpočatý z válení na pláži se probral a začíná hledat řešení na úrovni EU, protože je tak nekonečně neschopný a k tomu nekonečně zbabělý, že se neodváží řešit naprosto tragický stav u nás a pro nás?

  Tato vláda aktivistických amatérů musí jít urychleně do brusele a být okamžitě nahrazena krizovou technickou vládou odborníků, kteří začnou aspoň trochu brzdit blížící se kolaps země.

  https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-fiala-chce-zastropovani-energii-na-urovni-eu-40406975

   1. To je jen mediální hra před volbami.
    „Ukazujeme, že ODS není tak úplně blbá, jen nám ještě dejte šanciů:

    1. Hudec>
     toho si nevsimejte, to jenom mistni trolove pripravuji vymenu v ODS na druhou granituru.
     Neco jako Urbanek v ’89.
     A jeste budou krmit lidi srackama, ze „konecne rozumna slova“ z jedne a te same vlady ODS.
     Jeste tak muze don Pablo a ten hejtman prijit 3. na Vacklavak a zacit si tam hrat na alternativu.
     Ale par blbu jim na to skoci.

  1. Bulšity a hned dva……
   „Kabinet má podle premiéra na stole několik variant transformace energetické skupiny ČEZ.“
   a
   „Co se týče státního obchodníka s energií, podle Fialy je to jedna z variant, která je ve hře.“

   Zdá se, že derniér poněkud inovoval slovník. Opustil signály a nastolil varianty. Jedna je na stole a druhá je ve hře.

 5. Jindřich Rajchl
  21 min ·
  Už to začíná.
  Martin Žufánek ze stejnojmenné rodinné firmy lihovarníků hlásí, že zkrachovala sklárna, která jim dodává láhve.
  Dostával jednu láhev za 15 Kč, teď by nejlevnější koupil za 50 Kč.
  Má čas se rozhodnout pouze do konce týdne.
  Nové rozjetí provozu na jaře by stálo 120 milionů. Což prostě nikdo nezaplatí.
  Nezvratně se blížíme do stadia “řetězových bankrotů”. Padne jedno odvětví a díky tomu začnou padat všechny další firmy na toto odvětví navázané.
  A v konečném důsledku se to dotkne úplně každého.
  Byl by to konec průmyslu, zememdělství i služeb v podobě, na niž jsme si zvykli.
  Pak by se konečně splnil sen všech štváčů s Fialou v čele a naše životní úroveň by plně odpovídala válečnému stavu.
  Krátí se nám čas. Musíme začít jednat.
  3.9.2022!

  1. Prave tohle je zacatek.
   O kterem uz nejakou chvili mluvi treba Okamura. A presto porad od spousty lidi slysi jenom nadavky.

   Pana Zufanka je mi lito, ale zajimalo by me, koho volil.
   Protoze podle pruzkumu byli ve vetsine podnikatele volici petikolky.
   Cest vyjimkam.

    1. hahahaha, to jsem se zasmal.
     a pan Zufanek si jeste dovoluje fnukat?
     To je jako by si dozorce z koncentraku odsouzeny k smrti zastrelenim stezoval na prilisnou brutalitu.
     Je mi lito jeho zamestnancu, ale to jelito at si zebrat o „celoevropske reseni“ do Brusele. Fiala tam pry ma zname. Pry nejaky Verhofstadt.

    2. Vy neznáte pana Žufánka? To je přeci ten, co za kovidu namíchal 300 litrů desinfekce a pak je veřejně rozdával „vybraným potřebným“, za velkého halasu médií Pravdy@lásky. Nakonec to musela řešit Babišova vláda, aby nemusel platit pokutu. Ale podle Žufánka na něj zaklekli … Běželo to v médiích dobrý měsíc … byl ale za Kinga !!

  2. Mně na to dost zaráží, že nikdo nepamatuje, že i alkoláhve byly zálohované a ne furt nové. Myslím, že kdyby nefňukali a láhve zpět vykupovali, umyli a znovu používali jak bejvávalo… kdo ví..kolik by ušetřili

   1. V době po převratu zveřejnili v tisku, kolik stojí výroba jedné pivní láhve.Bylo to v době, kdy se znásobovala cena zálohy. Čísla jsem zapomněl, jenom mne tenkrát napadlo, že jako hlupák pracuji a stačilo by uvádět do oběhu nové lahve , tenkrát již legálně vyrobené pro mne, zákon nic takového neřešil. Mytím se pochopitelně takové peníze vydělat nedají.

 6. Otázky: Jaká je úroveň partaje, která si do svého čela dosadila loutku-fachidiota?(fachidiot není nadávka, je to jedinec omezený jednostranným vzděláním, např. v politologii; oborově zaslepený a s nízkou úrovní sociální inteligence). Zvolený fachidiot v čele vlády je katastrofa, neboť potřebuje hodně poradců. Co a s čím mu ti vyžírkové radí, když výsledkem jsou falešnosti a chaos? Např. další fachidiot Mikuláš Bek (muzikolog, senátor, ministr pro evropské záležitosti), jenž seděl po boku derniéra, když poslanec EP G. Verhofstadt protektorsky rozkazoval: Pane ministře, hrajete hru… říkal Fialovi k požadavku o ukončení národního veta při schvalování v Evr. radě. Jakou hru loutka-fachidiot-signalista hraje? Absurdní!

 7. Čeština pro to má trefný výraz „mlít ho.na“.
  A když už to je fakt hustokrutoděsný, tak „s.át hubou“. Ale to už je fakt mega 🙂

 8. Hosmane,
  srdečný dík za upozornění na Koukolíkovu knihu Bulšit!
  Unikla mi, hned ji začnu shánět, bude desátou Koukolíkovou knihou v mé knihovničce (Čtyři další mi kamarádi ukradli)
  ———————-

  Zrovna včera jsem si znovu otevřel
  František Koukolík: ČEŠI . Proč jsme, kdo jsme – a jak dál? Galén 2015
  Máte?

  Na mne to po těch sedmi letech působí jako s předstihem napsaný nekrolog, ačkoli to bylo napsáno jako varování.
  Ale zázraky se dějí…..třeba nás čeká jen katastrofa a nikoli kataklysma.

 9. Bohužel se zřejmě máme tak dobře, že nikdo (většina lidí, kteří přijdou k volbám) neřeší koho zvolí. A ve finále je skoro jedno kdo tam je, protože i z těch největších demokratů se vyklubou prachsprostí zloději a odkláněči ze státního. Pak mě fascinuje, že velkou část politické scény řídí a úkoluje retard, co má papíry na hlavu. Šéf rozvědky řekne, že se s ním nestýkal soukromě, ale pracovně (WTF!) a je všechno v pořádku. Slušní lidé už zřejmě došli.

 10. Ano, nemáme premiéra notabene vládce, ale šaška počmáranýho respektive Fijalovýho. Není to chytrý ani mazaně vtipný šašek z pohádky, je to karikatura i na loutkovou verzi.
  Každý jeho den v úřadu jsme blíž katastrofě nevídaných rozměrů. Pryč se šaškem!

   1. Nejsme v rozporu, tenhle fijalovej šašek je parodie i na toho pimprlovýho šaška. Jenže akt této špatné komedie už dávno přešel v antickou tragédii.

    1. Podle Aristotela je cílem tragédie vyvolat strach a soucit diváků a tím dosáhnout jejich katarze (očištění) . Pro antickou tragédii by se hodil nápis POZNEJ SÁM SEBE. Řecké tragédie měly pět částí :expozice – úvod a první napětí, kolize – stupňování napětí, krize – vrchol konfliktu, peripetie – obrat ve zdánlivě šťastný konec, katastrofa – drtivé rozuzlení. Protagonisté jsou vznešení, ale ne bezchybní. Obvykle jsou vystaveni strašlivé krizi vedoucí k utrpení a sebepoznání. Dochází ke zjištění, že za všemi událostmi je zákon jiný a vyšší, než zákon lidský.

     Pokud to, co se děje, je tento druh tragédie a bude mít ideu i spád, rád si koupím lístek do první řady…

     1. Když už jsme se prostřednictvím citátu z Werichova filmu přenesli na dvůr Rudolfa II, maršálek Russworm nebyl šašek, byl to Rudolfův oblíbenec, lotr, ale Rudolf mu mnohé prominul. Přesto Russworma jeho činy dovedly na popraviště. Rudolf II mu udělil milost, několik hodin po popravě. V tomto případě to vypadá na konjunkci nemoudrých.

      1. Spisovatel Kratochvíl někdy před 80 lety napsal knihu o maršálku Russwormovi. Tam je všecko, jeho touha najít spravedlivou válku, kde by mohl bojovat, když zjistil, že zjistil, že už nechce bojovat v těch nespravedlivých malicherných půtkách v německých zemích a ani není schopen žít v míru. Odešel do Uherska bojovat proti Osmanům, ale nakonec největší nepřítelem se mu stala Habsburkova byrokracie, pomluvy závidějících šlechticů a neschopnost protekčních velitelů armád, kteří stáli nad ním, protože byli císařovými příbuznými. Třetina jeho vojáků zbytečně zemřela na zimu a nemoci, když mu nařídili nesmyslně v říjnu na konci válečného období místo pochodu do zimních kvartýru překonat pustu do Keresztes, kde byli udoláni přesilou a museli ustoupit listopadovými nezdravými močály, pokud si pamatuju. Nakonec ho zničili intrikami. Na Frauebreitrunkách kvetou na jaře stromy…To je vžycky poučné neschopnost protekčních velitelů, kdy ale odpovědnost za porážky museli nést jiní níže postavení obětní beránci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *