24 června, 2024

Jaké to je?

Pamatujete, jak Šafrův plátek For rum 24 chrlil oslavné ódy na ukrajinskou ofenzívu? Ukrajinci každý den prolomili poslední obrannou linii. Po tři měsíce téměř den co den, Ukrajinci drtili Rusy na severu, pak je drtili uprostřed, pak je drtili na jihu. Pořád je drtili. Skvělá ofenzíva, už brzy Ukrajinci dosáhnou Azovského moře, rozštípnou frontu vedví a za chvíli budou šturmovat na Sevastopol.

Jak to dopadlo? Útočí Rusové, ale podle Šafra mají alespoň obrovské ztráty. Rusové teď obkličují Adějevku a já už jen čekám, kdy naši intervjuci přijdou s tím, že je to město bez jakékoliv strategické hodnoty. Jako tomu bylo u Bachmutu. Pro „strategicky naprosto bezvýznamné město“ vykrvácely desetitisíce ukrajinských vojáků.

A pak se v západních médiích nějak namnožili proruští kolaboranti. Začaly se objevovat články, že Ukrajinci nemohou vyhrát, že ta neomezená západní podpora není zase tak neomezená, že Evropa Ukrajině slíbila milion dělostřeleckých granátů, ale dodat jich dokáže asi tak třetinu, že Rusové vyrábějí víc munice než Evropa i USA dohromady… Proruští kolaborantští novináři v těch nejprestižnějších západních plátcích začali psát o tom, že Rusko si zajistilo podporu zemí globálního jihu, podporu z Číny i KLDR.

Kdy skončily články o tom, jak Rusům dochází munice? Kdy skončily články o tom, že Putin je mezinárodně izolovaný?

Naopak se stále častěji mluví o tom, že Rusko ustálo sankce, svojí ropu prodává nad úrovní cenového stropu, nastartovalo ekonomický růst, má spoustu peněz na válečný rozpočet, bylo schopné přesměrovat svůj zahraniční obchod, Putinova podpora nijak výrazně neklesá, obyvatelstvo válku na Ukrajině víceméně bez problémů snáší a nebo přímo podporuje, počty mrtvých sice nikdo nezná, ale zřejmě jsou únosné, protože lidi se nijak výrazně nebouří, ba ani ti ropní a plynoví multimiliardáři s jachtami se od Kremlu neodvrátili. Naopak, chybná politika Západu vůči různým Abramovičům vehnala kosmopolitní Rusy Putinovi do náruče.

Tohle už neříkají dezoláti. Tohle říká západní majnstrým. Rusko má na bojišti převahu. A já se ptám: byla během války chvíle, kdy převahu nemělo? Byla během války situace, kdy měla Ukrajina alespoň teoretickou šanci na vítězství?

Rusko na Ukrajině dělá, co dělat chce. To byl můj názor po prvních pár týdnech konfliktu a nic se na tom nezměnilo. První fáze – vpadnout na ukrajinské území a zažehnout válečný požár mimo své vlastní hranice. Druhá fáze – zkonsolidovat bojiště a logistické trasy a vytvořit podmínky pro udržování válečného ohně. Třetí fáze – nechat ve válečném ohni shořet všechno (a všechny) co Ukrajina dopraví na bojiště. Se ztrátami se počítá a je třeba pomocí válečné mlhy uchlácholit Západ, aby nepřešel na válečnou výrobu.

Institut pro studium války na to přišel o rok později než alternativní média. Vojenští analytici typu Visingr nebo Petrla na to ještě nepřišli a pořád věří v zázračný obrat, ačkoliv nevidí žádnou kvalitativní ani kvantitativní změnu ani na bojišti ani v zázemí, která by dávala důvod k optimismu. Nábojů Ukrajině nepřibývá. Náboje docházejí. Jak je to dlouho, co mají Ukrajinci henty rakety s dostřelem až 300 km? Změnilo se něco? Po pár rozstřílených letištích nebo budovách Rusové přeskupili svoje síly a vše se vrátilo do starých kolejí.

Západní proruští kolaboranti v médiích také stále častěji zveřejňují statistiky západní pomoci Ukrajině. Jsou to impozantní čísla. Kam se hrabe Afghanistán nebo Irák. Západ prý do války na Ukrajině narval už víc než 200 miliard dolarů. I v tom nejoptimističtějším případě jsou síly na bojišti přinejmenším vyrovnané. To znamená, že Rusko také mohlo do války nasypat 200 miliard dolarů? Nebo válčí mnohem levněji? Jak to zní, když řeknu, že Rusko válčí proti dvěma stům miliardám dolarů a „mongoloidní hordy“ to docela dobře zvládají?

Z grafů také zřetelně vyplývá, že ta pomoc klesá. Není divu… Když přijede Sitting Ping do Moskvy, tak kvůli němu nemusejí uklízet bezdomovecké stany, psí hovna a lakovat trávu na zeleno, jako to dělali v San Francisku. Jestli v Rusku kdysi měli Potěmkinovské vesnice, tak v USA teď mají Bidenovská města. Co se děje s naším hospodářstvím a cenami energií, je zbytečné popisovat. Všichni to zažíváme a od příštího roku to budeme zažívat ještě mnohem víc.

Na ukrajiské frontě se začaly objevovat i mrtvé vojačky. Průměrný věk vojáka v ukrajinské armádě je přes čtyřicet let. V nekrolozích se běžně objevují tankisté, kterým bylo přes padesát. Ukrajinská ofenzíva nedosáhla ničeho a zachraňovat to oslavnými ódami na malé předmostí za Dněprem v bažinaté a těžko prostupné krajině, je naprosto zcestné.

Co se změnilo od loňského podzimu? Nic. Jen zemřelo strašně moc lidí, ukrajinští uprchlíci mají stále menší důvod se vrátit domů, ukrajinské dluhy jsou nesplatitelné… pro co se ještě válčí? Pro univerzální evropské hodnoty? Pro které ale nestojí za to, rozjet válečnou ekonomiku a nestojí za to, přerušit grýndýly?

Válečné oběti je možné ospravedlnit, pokud zvítězíte. To pak vytesáte pomníky z mramoru, napíšete tam, že ti mladí kluci umřeli za svobodu, demokracii, za pravdu, za víru… Vždycky najdete nějakého pisálka nebo filozofa, který to dobře okecá a zdůvodní. Uděláte tam věčný oheň (z ruského plynu), postavíte tam čestnou stráž, budou tam jezdit školní výlety a je to. Zemřely statisíce lidí, ale Ukrajina zvítězila… Jenže ono to vypadá spíš naopak. V Rusku si udělají pomníky s čestnou stráží a budou k nim jezdit ruské děti. Na Ukrajině se budou už brzy ptát, jestli stálo za to prohrát, přijít o kus území, zadlužit se na sto let a ještě obětovat statisíce mladých kluků (a teď už i děvčat), co měli život před sebou.

A já se ptám všech těch, kteří nám spílali do kolaborantů… Jaké to je? Jako to je, hnát do ztracených bitev mladé kluky? Jaké to je, opájet se iluzemi o vítězství, které nepřijde? Jaké to je, věřit novinářům, že Rusům dochází munice, vojáci i nafta, Putin už brzy umře a Rusko se rozpadne? Jaké to je si potom ze dne na den přečíst, že Rusko se nehroutí, není v izolaci a dokonce dosahuje hospodářského růstu? Jako to je, posílat zbraně, aby mohlo umřít ještě víc Ukrajinců, aby to ještě víc zdevastovalo zemi, aby se ještě chvíli udržovala iluze o slabém Rusku bez podpory?

Jaké to je, zjistit, že vám majnstrýmoví intervjuci zase lhali? Jaké to je, zjistit, že všichni to vojenští experti lhali také? Jaké to je, zjistit, že přes všechny oslavné ódy se fronta prakticky nepohnula? Myslíte, že s těmito hodnotami ještě někam dojdete? Že nám to zachrání ekonomiku? Myslíte, že tohle lhaní vám bude ku prospěchu a můžete na něm postavit budoucnost? Myslíte, že když řeknete, že Rusko je izolované, tak se to stane? Myslíte, že zbožná přání, co jsou otcem myšlenky, vám tuhle válku vyhrají?

Zelenský už sám říká, že se bojí převratu… Ano, to mu celkem pravděpodobně hrozí. Stejně tak je celkem pravděpodobné, že Ukrajina se svých dluhů a závazků vůči Západu zbaví tím, že prostě přejde na stranu Ruska. Je to totiž nejjednodušší možnost. Oni to tak dělali celá staletí. Nejprve zuřivě válčili a pak prostě změnili prapor. Myslíte, že tentokrát to bude jinak? Myslíte, že se Američané tentokrát zachovají jinak než jak se zachovali v Afghanistánu? Myslíte, že prohra v této válce bude něco hezkého? Myslíte, že tuto prohru ustojíte? Myslíte, že nebudou padat státy i režimy?

A aby bylo celé tragédii učiněno zadost, Lipavský teď navrhne zabavování ruského majetku u nás a vláda s tím souhlasí… Hodnoty vole!

Já vím, budeme pro vás kolaboranti dál. A až se ukáže, že jsme měli pravdu, budete nás nenávidět ještě víc.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle agentovné alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička nebo placky z nabídky.

409 thoughts on “Jaké to je?

 1. Scallope, ono je to TAK. S blbými vládci, generály, poradci, analytiky se válka vyhrát nedá. Ani spravedlivá, ani nespravedlivá. A klidně můžete kousat koberec. Nic s tím nenaděláte.

 2. Vidlák se podivuje hloubce sebepřecenění USA/Západu, se kterou se vrhli do zabíjačky v Ruině s cílem zničit Rusko; nebetyčné debilitě „anál-lytiků“, „expertů“ a žumpoidních komentátorů. S demencí a iluzemi politiků o neotřesitelné převaze Fašingtonu a jeho vazalů – nad Ruskem, Čínou etc – je nutno počítat jako s konstantou, pokud bych parafrázoval výrok Napoleona o rakouské generalitě.

  Protože co jiného chtít od bandy protekčních hlupáků a vyžírků, vzdělaných na prestižních humanitních školách USA/Západu, kteří ve skutečnosti neumí nic – mimo politiku a parazitování v systému by leda prodávali falešné hrnce nebo podváděli prodejem vraků v autobazaru; ti chytřejší a schopnější, většina by nezvládla ani provozovat trafiku. Ona „elita“ je prostě velice neelitní. Jsou to jenom namistrovaní blbci a blbky.

  Stačí se podívat na vzdělání a erudici naší jejich 5-ti demolice: jediný, kdo z nich něco reálného studoval je elektrikář Stanjura; nejschopnější týpek je mafián okresního formátu don Pablo, jinak jsou to zoufalé existence, nepoužitelné ani jako kancelářský plankton. Čemuž odpovídají výsledky…

  Ve Fašingtonu navíc stále žijí „nemocí z vítězství“ z 90. let, kdy velkoryse pominuli realitu – že Studenou válku nevyhráli, ale že ji Sojůz ukončil v rámci mírového smíření: což ihned zneužili k vykradení Ruska a „Východního bloku“. Porážku třetiřadé irácké armády v „Pouštní bouři“, poničené již předchozí válkou s Íránem a embargy na výzbroj a náhradní díly, si převyprávěli – vlastně přelhali – na epochální vítězství nad „sovětskými zbraněmi“.

  Bez ohledu na skutečnost: Irák měl ve výzbroji pouze exportní „opičí modely“; PVO systémy nanejvýš z 60. a počátku 70. let, navíc většinově vypnuté a odpojené díky CIA úplatkům iráckému velení a sabotáží ze strany Žabožroutů, kteří do iráckého PVOS systému dodávali komunikační technologie. Výcvik irácké armády byl velice mizerný: většina mužstva byla negramotná, poddůstojníci a důstojníci vybraní ne podle schopností, ale díky „zásluhám“ v Saddámově režimu.

  Zkrátka, ohledně „převahy nad Ruskem“, existují ve snovém, fantaskním světě. Nejen ohledně ignorování masivní ruské ekonomiky – kde stále ještě blábolí o „HDP na úrovni Itálie“ nebo „benzínové pumpě s jadernými raketami“ – ale především ve vojenské oblasti.

  Coby chovatel blondýn sleduji se zděšením, jak banderonáckové v Ruině cpou na frontu už i mladé holky, čím překonali i Ádu a jeho zhovadilce (jak píše ve skvělém článku na svém blogu Old Felix). Götterdämmerung je blízko, a čím dál více je jisté, že zničení tohoto obludného zločineckého režimu bude vysvobozením i pro obyčejné Ukroše.

  Kromě znechucení a zděšení s tím těžko něco naděláme: můžeme akorát zírat a poslouchat „Jízdu Valkýr“, během gaučování.

  1. Rusové nikdy, ani v „hubených“ 90. letech, nepřerušili vojenský exaktní výzkum a vývoj, a ke skutečně klíčovým oblastem Amíky nikdy nepřipustili, i když několik let zkoušeli spolupracovat, například v hypersonice nebo raketovém výzkumu/vývoji. Za Putinovy konsolidace ekonomiky vše opět rozjeli ve velkém stylu, tudíž se nelze divit, že dnes jsou schopní vyrobit 1600 tanků T-90M „Proryv“ za rok – a ne 100 či 200, jak blábolí Západní žumpy – nebo 1,5 milionu dělostřeleckých granátů měsíčně; což nevyrobí USA+Západ ani za rok. A skutečně, čipy z praček na to nepotřebují: mají vlastní výrobu plus Žluťáky na ty obyčejnější součástky.

   Takže v posledních letech z Ruska vypadávají pro USA/Západ technologicky nedosažitelné bazmeky a čuda, jako třeba PVO/PRO raketové systémy, ve kterých jsou 40 let napřed; nebo protilodní rakety, i hypersonické – kde už zavádějí druhou generaci hypersoniky a vyvíjejí třetí.

   Či radio-optronický radar pro stíhačky a PVO/PRO systémy typu ROFAR: to je aktivní radar typu AESA se skládáním vln, kde signálová elektronika je zčásti nahrazena optronikou – tím je dosaženo jednak značné miniaturizace, jednak vysokého odstupu signál/šum a zvýšení citlivosti. Laicky řečeno, „neviditelná“ letadla „stealth“ budou neviditelná mnohem méně a na řádově větší vzdálenosti.

   Paradoxní na tom všem je, že tyto skutečnosti jsou veřejně léta známé, ale Amíci a Západ cokoliv, co o Rusku nebo Číně nezapadá do jejich ideologického obrazu, ignoruje. Prohlašuje za výmysly a pohádky. Jenže, na rozdíl od bohatýrů Ilji Muromce nebo Kostěje Nesmrtelného, pohádky to v žádném případě nejsou: ochutnávku dostali v Sýrii a Ruině – a to Rusové „ještě nic nezačali“.

   Ale to těžko můžete sdělovat někomu, kdo o válce a vojenských technologiích ví leda z Hollywoodu: oblíbené „zdroje poznání“ jsou kromě Rambo filmů také „Rudý úsvit“ nebo „Top Gun“…

   1. A navíc: Používají i starší typy zbrani – třeba lodní dvojkulomet velké ráže namontovaný na podvozek OT. Staré, ale jak tvrdí jejich obsluha ,velmi funkční. Atd. Využije se všechno.

    1. Tak jistě, staré neznamená špatné. Například nejvíce sestřelů sovětských vrtulníků v Afghoši měly na svědomí původně sovětské velkorážné kulomety DŠK, vyráběné v Číně a Pakistánu coby bezlicenční kopie – ne sofistikované MANPADS „Stinger“ z USA; takových příkladů je spousta.

     Ostatně, skoro nejstarší „moderní pistole“ Mauser C1896 stále funguje excelentně (což je ten kvér, který nosil Janek ze „4 z tanku a pes“ 😀 ).

     1. Připomněl bych jiného majitele této zbraně. Gen.Ludvika Svobodu. Jeho zbraň i s tím dřevěným futrálem, co se dal použít jako pažba, je k vidění v Armádním muzeu v Praze na Vítkově .

      1. Přesně tak; ono jich je mezi lidmi hodně, jelikož to léta vyráběli Španělé a po nich další, i ve verzi se zásobníkem a plně automatickým režimem střelby; nejen v původní ráži 7,63 Mauser, ale také v 9×19 Luger etc.

       Střílel jsem z toho na střelnici před pár dny… je to „strojovna“. Krásná ukázka zbrojní strojařiny, dodnes.

       1. Ona se ta 9mm Para dala vystřelit i z té 7.63 Mauser, akorát hrozilo nebezpečí, že se vyduje lauf. Jednu takovou nafouklou koltovku jsem měl kdysi v ruce.

        1. To silně pochybuji, že to není jen „urban legend“: osobně bych to nikdy nezkoušel. 9×19 Luger/Para do toho jen tak nenarvete, leda kladivem, hehehehe.

         Co se z toho běžně střílelo/střílí, jsou ruské pistolové 7,62×25 Tokarev, které jsou ale o dost výkonnější než původní Mauser munice, takže pistole se tím ničí. Navíc se nesmí zaměnit za ještě výkonnější verzi 7,62×25 Tokarev pro samopaly Špagin, což obvykle není nijak označeno… na trhu je původně vojenské munice tohoto druhu hodně.

         1. Jinak ten Mauser vydrží i to samopalové střelivo, je to silně předimenzovaná konstrukce – nakonec Sovětčíci tím za Velké vlastenecké války stříleli z C96 běžně – ale škodí to zbrani. Když sbírkový kus stojí dost přes 100 tisíc Kč, někdy i řádově – záleží na historii zbraně – tak se s tím takové věci nedělají…

          1. V odborné literatuře je to dokumentováno. Nábojnice 7.62×25 Tokarev, což je rozměrově téměř totéž jako ta 7.63 Mauser je rozměrově kompatibilní s 9×19 Para včetně kulky, akorát u Para je kulka a u těch 7.63 zahrdlení s kulkou menší ráže. Do nábojové komory to vleze a vystřelí to, kulka Para má po vystřelení silně zvýrazněné drážkování hlavně a je protažená, ale vylítne to (s patřičným rizikem poškození zbraně). Až se vám ten Mauser dostane do rukou, schválně tam zkuste ten 9mm Para nabít. Půjde to. Hlavně ho nevystřelit. Opakuji, je to konkrétně popsáno, jen asi ne na internetu. Kdysi dávno se mi dostala na chvilku do rukou Učebnice kriminalistiky vydání z r.1959 a tam to je popsáno.
           https://cs.wikipedia.org/wiki/7,63_%C3%97_25_mm_Mauser
           https://en.wikipedia.org/wiki/9%C3%9719mm_Parabellum

   2. Sdelovani abstrakci , ktery preklouznou snadno vsechno , bez faktu ,
    nekonkretni, jsou pro mne tezke cist a neco se dozvedet, neni mozne..
    Co teprve bude, taky ne.

  2. Ještě jsem chtěl dodat, že Sovětčíci/Rusové (nebo i Čechoslováci ve Svobodově exilové armádě) také měli ve válce ženské, i mladé. Ale ne jako kanonenfutter do masomlýnu, kde nepřítele ani neuvidí, než je zabije dělostřelba, minomety, MLRS raketomety, letecké klouzavé bomby a přesné bojišťové operačně-taktické rakety dalekého dosahu.

   Ale zdravotnice – což bylo nejčastější – obsluhy protiletadlových děl u fronty, odstřelovačky – to byly ale „výjimečné kousky“, stejně jako pilotky; třeba známé letkyně z 588. bombardovacího pluku, zvané „Noční čarodějnice“ (https://www.youtube.com/watch?v=onolxCGpNts).

   1. Jenže, ty „holky“ tam šly z přesvědčení, nikdo je, pokud vím, nemobilizoval násilím. Traduje se, že jako ostřelovačky byly vynikající. Dokázaly ležet dlouhé hodiny a trpělivě čekat na toho svého. Pak jedna přesná – a zase čekaly.

    1. Ale takhle to přece mají úplně všichni odstřelovači, nejen ženské 😀
     Viz ten, co čekal na Mrázka.
     Zdivočelé odstřelovače, jako vystřelené z praku, co za hodinu postřílí třicet lidí a nikdo je nikde neviděl, mají jenom ve filmech.

    2. Poslední československá odstřelovačka ze „Svobodovy východní armády“ zemřela teprve před pár lety…

     Jednu z „Nočních čarodějnic“ (režimní termín byl „Noční vlaštovky“) jsem kdysi potkal v Sojůzu v Moskvě úplně náhodně – v roce 1986 coby študák na „obměn“; byl jsem i u ní doma a viděl fotky a letové zápisníky… výborná a milá babča. Hrdinka SSSR, takže bydleli v luxusním bytě v jednom z těch „Stalinových mrakodrapů“. Co tyhle holky dokázaly, se nedá normálně popsat: v zimě za dlouhých nocí i 14 letů za frontu, ve létě přiměřeně méně. Den co den…

     Hezky je oslavil švédský Sabaton, pěkné je to vysvětlující animované video na začátku: https://www.youtube.com/watch?v=5YPo8zDkvy4

     1. Nedávno jsem tu psal, že se pod tou nemocnicí Šífa, určitě najde aspoň jedno další patro.
      Tak jo, zatím jenom jedno patro, ale 55m dlouhé, ukončené pancéřovými dveřmi…

      1. Však ano, to podzemní patro postavili sami Izraelci při rekonstrukci nemocnice v 80. letech. Ale žádný Hamás tam nebyl – izraelská tiskovka na tohle téma skončila velkým trapasem.

    3. @Starý kocour napsal: 20 listopadu, 2023 (10:26)

     Ty ukrajinský holky také vypadaly, že se do toho šturmu těší.
     Než se do toho šturmu dostaly.

   2. Přezpíval to rusky Tapok, nazývá je Nočnyje vědmy. Asi nejspíš víte.
    Do značné míry je děsivé, že je vlastně kryla jen tma a špatná viditelnost na radaru. Byly pomalé a neobratné, pokud je Němci zachytili, byl s nimi konec.
    Je to uchvacující, vlastně šlo o značně mladé ženy, často dívky, které do toho šly s tím vědomím, že jinak to není a nebude. Kamsi do temnoty, kde světlo znamená smrt. A chtěly, nikdo jim to neporučil. Byla to pro ně věc cti. Pro Němce byly přízrak, který se zjevoval odnikud, zanechal zkázu a mizel nikam. Právem se staly legendou…

 3. Podoljak obvinil z neúspěchu protiofenzívy špatné matematiky.

  Poradce šéfa Zelenského kanceláře Mychajlo Podoljak prohlásil, že jeho dřívější prognózy o zabrání Krymu Ukrajinou byly založeny na matematické analýze za předpokladu, že by všechny sankce fungovaly tak, jak bylo oznámeno, a Ukrajina by včas dostala všechny zbraně, které chtěla.

  Protože však v Rusku nadále působí řada západních společností, které plní ruský rozpočet daněmi, sankce nefungují, Rusko neoslabuje – o zabrání Krymu nemůže být řeč.

  1. No hlavně si špatně spočítal disponibilní počet jatečných Ukrajinců jakožto suroviny do masomlýnku v porovnání s počtem Rusů.

  2. tak vsetky matematicke prognozy su typu…..ak xxxxx, tak yyyyy. Predpoklad, ze Zapad urobi toto a toto a Rusko bude utrpne cakat a drzat, su typu scifi. To ze aj vstupne parametre tam boli vlozene blbo, nie je problem matematikov, ale toho, co mu kto tam zadal. Ak to, ze HDP Ruska je 2% sveta a teda to cele bude brnkacka, tak to dava jeden teoreticky dosledok. Ak by tam bolo ze Cina vie, ze by bola druha a teda ziadne sankcie na RF ohladom ropy, plynu, kovov ci psenice, neuvali, ze Rusi maju mrte zasob zbrani z cias Varsavskej zmluvy, ze Putin zatial neurobil vela tahov, ktore by sa v dlhodobom ramci ukazali ako zle vykalkulovane, hlavne ked zabrnka na strunu naroda s Velkou vlasteneckou vojnou, to by davalo uplne iny teoreticky dosledok.
   Evidentne ale ziadna korekcia tam nebola, ani na zaciatku, ked niekto mohol si spomenut, ako sa vyvinula situacia v RF po roku 2014 a sankciach uvalenych na nu, ani po roku a pol, kedy sa stale caka, ze sa Rusko zosype, aje ked sa nezosypala ani Severna Korea, ani Kuba…..a to su krajiny, ktore predsa len maju podstatne vacsi nedostatok zdrojov

  3. Homer: Je jasné že utajení je v dnešní době obtížné až skoro nemožné, ale ani se o to nepokusili jako Západ. O směru a čase zahájení protiofenzívy se dávaly rozhovory, experti se vyjadřovali atd. Vědělo se že to začne koncem května nebo v červnu někde na jihu ve snaze zajistit postup ve směru k moři.

 4. Podle pana Šíra (politolog z Institutu) Možná sledujeme poslední křeč imperiálního koloniálního Ruska.

  https://zpravy.aktualne.cz/spotlight-sestrih-jan-sir/r~f62b8e027e4d11eea873ac1f6b220ee8/

  MOŽNÁ.

  Prý „koloniální“ velmoc. Ono se Rusko ale jako koloniální velmoc ve svém prostoru nechovalo. Na rozdíl od jiných koloniálních velmocí.

  Pan Šír se směle zařadil k Mitrofanovi, Romancovovi, Džamile a dalším odborníkům na Rusko a analytikům, nad které není.

  1. Admirál: To se dá většinou neutrálně odlišit, co je kolonie. V RF oblasti i autonomní republiky mají všude lidi se stejným občanstvím, to těžko budou kolonie. Můžou probíhat spory národnostní a o přerozdělování daní ze zisků z těžby mezi oblastmi, ale to jsou pořád spory uvnitř federálního státu i bez kolonií. V USA taky státy jako Aljaška nebo Havaj se zastoupením v kongresu a obývané americkými občany nejsou kolonie. Životní úroveň a podíl občanů na vládě se statusem kolonie nemusí souviset, ale to se různým novinářům nehodí.

 5. 200mld USD??
  Ale kdeze. To je tak mozno 1/5 celkovej aktualnej straty.

  To je len pri kreativnom uctovnictve ta minimalna nutna priznana strata KoZa.
  Ovela zaujimavejsia je polozka pod hladinou.
  300mld zablokovanych aktiv si ruska CB po vojne stiahne k sebe.
  Detto zarobky, ktore tie aktiva zarobili.
  Potom je tu uz vycislena strata EU v dosledku sankcii – 100mld.
  Dalej je tu strata v bankovom a poistovacom segmente. Strata v prestizi zbrojarskych gigantov.

  Azia si veselo obchoduje mimo USD a mimo SWIFT.

  A ako ceresnicka na tom su neverejne stahovania penazi oligarchov rozne po svete z KoZa bank. Nik nebude riskovat, ze sa nedopracuje k svojim chechtakom len preto, ze nie je dost politicky korektny.

  A to caka na KoZa este dlha zima 2023/24

  VVP to vsak nehroti. Odkazal KoZa, ze so samotnonym KoZa nema problem. Ze problem ma Rusko s elitami KoZa.

  Som zvedavy, ako bude pokracovat nemedializovane vypocuvanie v kongrese Dr. Meloneho, ktory sa racil vyjadrit, ze mRNA vakciny sa javia ako nastroj depopulacie obyvatelstva maticky Zeme.
  Pocet ventilov na vypustenie nasranosti obyvatelstva KoZa je dostatocny. A vazne som zvedavy, ktory ventilcek sa aj pouzije.

  1. Pane Zvedavec.
   To bychom měli započítat i ztráty na Majdan a další roky.když se uvádělo,že po celých osm let vyzbrojovali Ukrajinu,aby pořád stříleli na Luhansko a Doněcko k tomu platili své sluhy.Toto všechno mělo zakrýt,zalepit,okupace Ruska.

   1. Vydaje zapadu se uvadeji okolo 400 miliard , taky na civilni sektor, vladu , atd. ,
    rus ma rozpocet kolem 60-70 miliard rocne a Cina vokolo 200 miliard.
    S dalsima tankama vod usaka a stihackama , Putin bude mit vetsi vydaje ,
    odmeny sou velky, uz za ty nemecky lepardy ,britsky nejak schovavaji ,
    vojacek je vidi jako prilezitost zbohatnout , kdyz uz …
    Nemecko zvysilo rocni vydaje ze 4 miliard na 9 miliard.
    Rozdavaji vlady bez rozmyslu , do cerny diry , s velkou davkou tupe,
    otrocke ochoty, /co se v mladi ve skole naucis , ve stari jako kdyz najdes/,
    nechteji a nesmi vedet na jake ucely plati , porucnikama rozkazany,
    bez ohledu na spoluobcany.. Musi tydne cestovat nekam pro rozkazy.

   2. Byl to přece oficiální údaj z USA, že posílají na ukravinu PĚT MILIÓNŮ dolarů denně, na chod základní civilní infrastruktury státu.
    Tedy mimo všecky vojenské výdaje – těch 5M je určeno jen pro státní správu.
    Státní správu, o které je známo, že krade, podvádí a korumpuje v rozsahu, jako nikde na světě.
    Nevím už, jak skončilo to, co nedávno popisoval Vlk – že se v Kongresu, nebo v Senátu? kdosi ozval, že by se mělo prověřit, jak se s penězi amerických daňových poplatníků na UA zachází.
    Ztichlo to a už o tom nikdo nepíše, ani nemluví.

  2. Anatolij Matvijčuk, plukovník ve výslužbě, vojenský expert, šéfredaktor zpravodajské agentury ANNA News aneb pohled z druhé strany:
   Síly ukrajinské armády a státu jsou z velké části vyčerpány. Výsledek vojenské konfrontace vždy závisí na třech věcech. Prvním z nich je ekonomická síla státu a schopnost vyrábět vybavení a zbraně. Druhým je kvantita a kvalita obyvatelstva – jeho připravenost k boji. Třetím je schopnost využít zahraniční politiku k dosažení vojenských a diplomatických cílů.
   Celkově vzato, ukrajinská ekonomika už neexistuje. Neprodukuje téměř nic. Něco se dělá jen na kolenu. Kdysi tam byly továrny na střelný prach, ty taky neexistují, ty jsme zničili.
   Co se týče množství a kvality personálu, existuje neotřesitelné pravidlo, že ne více než 7 procent tělesně zdatné populace může být povoláno do zbraně. Poté dojde ke kolapsu dodavatelských řetězců, ekonomiky a dopravy. V poslední chvíli války Hitler zmobilizovall 12 % a válku prohrál. Dnes má Ukrajina nejstrašnější deficit – deficit Ukrajinců, kteří uprchli do celého světa. Nechtějí bojovat. Pokusy mobilizovat osmnáctileté, šedesátníky, nemocné, chromé a ženy jsou neúspěšné. Umírají a přecházejí na stranu ruské armády. Jen ve směru na Záporoží se během „protiofenzívy“ vzdalo 10 tisíc Ukrajinců.
   A z vojensko-politického hlediska se podívejme na to, co dělá Západ. Macron řekl, že prosinec bude pro Ukrajinu nejdůležitějším měsícem. Varuje Zelenského: to je vše, nemůžeme a nechceme s vámi dále spolupracovat. NATO mlčí a slibuje, že v roce 2024 dodá milion granátů. Chcete-li potlačit pevnost čety, musíte vypálit 200-300 granátů denně. A pokud existují zákopy, pak 1000-1500 granátů. Pokud jsou vyplněny betonem, pak až 5000. Dokážete si představit, kolik granátů je potřeba k potlačení armády na tisícikilometrové frontě? Ukrajina už nikdy nezíská takovou vojenskou pomoc, jakou jí Američané a NATO poskytovali rok a půl.
   Zveřejnil v pátek ve svých glosách Macek…

  3. Tech $200 miliard bude spis prima vojenska a financni pomoc.
   Jenom USA udavaji 75mil usd and EU 45mil ecek.
   Tracker:

   https://www.ifw-kiel.de/topics/war-against-ukraine/ukraine-support-tracker/

   Pak rozdavali taky Japonci, Kanada, Svycari, Arabove… MMF a Svetova banka, kde maji USA rozhodujici vliv take vysolily desitky miliard.

   Skody budou nekde uplne jinde a to se na zapade zatim nikdo ani neodvazuje spocitat.
   Jedna z podkapitol by totiz mela byt i deindustializace Evropy a dumpingove ceny energii pro Asii…
   A na to v zadnem pripade $200 miliard stacit nebude.
   Zajimava castka bude ztrata ruskeho trhu pro nemecke automobilky, ktere se tam uz nikdy nevrati. Protoze v Rusku se uz stihnul zabetonovat Cinan, a taky si Rusove urcite budou pamatovat, kdo jak zachoval a co se stalo jednou, muze se stat kdykoli. Chcete auto bez nahradnich dilu a servisu?
   Prodej dcerinek v Rusku za 1 euro.
   (automobiky, textil, energie, McDonads, IKEA, Danone…)

   Pak se teprve dostaneme na energie, za ktere lidi zaplatilii nasobky cen a treba podporu uprchliku.

   Proti tomu ale muzeme postavit znarodneneni (kradez) infrastruktury Gazpromu a Rosneftu v EU, vcetne hotovosti, kterou meli na uctech.
   Nemci pak dokonce temi penzie chteli platit za rusky plyn.
   Konec Ruskych bank v EU taky Rusky neco stal.
   Ukradeny majetek ruskych bohacu v Evrope (vsadim se, ze tohle potesilo Putina nejvic) a dalsi.

   V kazdem priapade je treba rict, ze trati Evropa a pak Rusko.
   USA obrovsky vydelavaji, bohuzel hlavne na EU…
   Arabove taky nezustanou skodni a Indie s Cinou se z pozadi usmivaji.

 6. Tak se nám i Matěj Gregor rozhodl pod Svobodnými kandidovat do EP.

  Holt je potřeba ty náměstí, přednášky, facebookové kecy monetizovat….. jak se teď říká po novu….
  Spoluautor webu odchod.eu zvolil jako řešení odchodu ČR z EU kandidaturu do EP …. to nevymysliš … To najdeš jen na české „alternativě“ …..

  Tak kdo z alternativy bude monetizovat dál????

  Ona i ta Dernerová se nevyloupla u Vidláka jen tak …. na webu jsem nenašel jedinou informaci, která by svědčila o nějaké i jen malinkaté aktivitě ala vlastenec, antisystém, nespokojenost a teď má najednou potřebu zřídit útulek pro nezařazené „osobnosti“ …. i když samozřejmě procitnout může každý. Tedy i bývalá členka senátorského klubu STAN, byť jako tzv. nezávislá…. a zastupitelka Mostu na kandidátce ODS …

  Mimochodem i Gregor nezapomíná poměrně často opakovat, že vše co pochází z Ruska je fuj …. (že by poznávací znamení?)

  1. Pluto: Takže v evropském parlamentu mají působit jen zastánci EU a obyvatelé EU, kteří s něčím nesouhlasí, nemají mít zastoupení? Těžko se něco změní jen když budou protestovat ti, kteří zastoupení schválně odmítnou. Pokud tam nepůjde jen kvůli platu, ale bude i satiricky kritizovat jako to dělal Nigel Farage, poskytne mu parlament místo, kde se může proslavit se svou kritikou. Kolik má podíl Farage na tom, že potom většina Britů hlasovala pro Brexity? Nějaký určitě.

 7. Jakoze OT:

  Od útěku Napoleona z Elby 26. února 1815 přes jeho vylodění 1. března 1815 v Juanském zálivu zněly titulky novin do 20. března takto:
  „Tygr utekl z klece.
  Lidožrout je třetí den na moři.
  Ničema se vylodil ve Fréjus.
  Dravec se snesl na Antibes.
  Uchvatitel dorazil do Grenoblu.
  Generál vstoupil do Lyonu.
  Napoleon přespal minulou noc ve Fontainebleau.
  Císař dorazil do Tuilerií.
  Jeho Veličenstvo osloví zítra své věrné poddané.“

  1. forum24:
   Západ tak prohrává se Severní Koreou, jejíž spolupráci s Ruskem se vysmíval.

   Ukazuje se také, rozdíl mezi počtem zbraní, které byly letos dodány Ukrajině a těmi, které poslalo na frontu Rusko, je příznivější právě pro Rusko. Ano, západní dodávky nejsou jediným dílkem skládačky. Ukrajina vedla ofenzivu směrem, který Rusové předpokládali, i proto neuspěla. Ale dodávky zbraní jsou jednou z věcí, jakou může Západ přidat ruku k dílu a to se nepodařilo.

   Mezi tím Putin zažívá snad svůj nelepší měsíc od začátku invaze. Protiofenziva ukrajinských ozbrojených sil se zastavila, Rusko, jak se zdá, po měsíci pokusů a velkými ztrátami na životech i technice prolomilo obranu u Avdijivky a možná tak linii kontaktu dokáže posunout dále od Doněcku. U Avdijivky se také ukázalo, že jsou ruské jednotky schopné postupovat a čerpat ukrajinské rezervy, které by jinak mohly rozvinout protiofenzivu na jihu. Západ navíc obrátil podle Zelenského pozornost k Pásmu Gazy.

  2. 🙂
   To máte od Dumase?
   Často jsem na to vzpomínal, ale nevěděl jsem, kde to najít.
   Je to krásná ukázka toho, že krysy v novinařině se nenarodily včera.

    1. i v historických knihách jsou citáty z provládních novin „Moniteur“ referující o postupu Napoleona rozdílné. Zřejmě nejpřesněji je zachytil Jiří Kovařík ve své knize

     „Pád orla“ (Třebíč, nakladatelství Akcent, 2004). Od útěku Napoleona z Elby 26. února 1815 přes jeho vylodění 1. března 1815 v Juanském zálivu zněly titulky do 20. března takto: „Tygr utekl z klece. Lidožrout je třetí den na moři. Ničema se vylodil ve Fréjus. Dravec se snesl na Antibes. Uchvatitel dorazil do Grenoblu. Generál vstoupil do Lyonu. Napoleon přespal minulou noc ve Fontainebleau. Císař dorazil do Tuilerií. Jeho Veličenstvo osloví zítra své věrné poddané.“

     Přesné znění citátů bychom našli ve Francouzské národní knihovně v Paříži. Je pravda, že některé uvedené mimo zmíněnou knihu, zejména ten poslední, se mi líbí více, než shora uvedený: „Jeho císařské Veličenstvo Napoleon Bonaparte vstoupí zítra do své věrné Paříže.“
     https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/politika-napoleon-viii.A110403_230128_p_politika_wag

 8. V Německo volají po zúčtování s těmi, kdo nahnal Ukrajinu do války.

  https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/velka-deziluze-ukrajinskych-valecnych-stvacu/

  „„Všichni na sebe vzali těžkou vinu za skutečné zájmy německého lidu, protože nevyvěšovali všude černo-červeno-zlatou vlajku, ale spíše modro-žlutou. Už vidíme, jak se hlavní aktéři německého válečného štvaní snaží vyhnout odpovědnosti. Ale obrovská škoda způsobená touto politikou, kterou po dlouhou dobu pociťoval materiálně téměř každý Němec, nesmí těmto snadno identifikovatelným lidem a kruhům dovolit shovívavost v jejich pokusech celou záležitost ututlat. Po skončení války nastává hodina zúčtování. Němečtí váleční štváči sdílejí odpovědnost. Tam není co odpouštět,“ dodává auto článku na německém webu PiNews Wolfgang Hübner.“

  To bych si dovolil podepsat a aplikovat na naše aktéry. Takového másla na hlavě – to se smýt nedá.

 9. Vidláku, nemůžeš být kolaborant. Kolaborant v principu je člověk, který spolupracuje s okupační mocí. Pokud vím, Rusko Česko v současnosti a vlastně nikdy v historii nijak neokupovalo. Tudíž nositelé titulu „kolaborant“ jsou ti , kteří ochotně souhlasí s nadřazeností nadnárodních organizací typu NATO a EU nad českou jurisdikcí a suverenitou. Uvědom si to, prosím…

  1. Kolaborant je například ten Čech, který okupační armádě ukáže boční vchod do rozhlasu..
   Případně ten, který posádce okupačního tanku ukáže, do kterého místa vysílače střílet, aby zmlknul.
   Ten, který estébákům, posíleným o pěšáky KGB udá Čechy, kteří podnikali sabotážní akce proti okupační armádě.

 10. Čeští novináři už dokázali napsat i to, že Avdijivka je vesnice. Je to město, kde se počet obyvatel před válkou pohyboval mezi 30 000 až 40 000 s obří koksovnou, paneláky a tramvají. Město několik let posilované jako pevnost. Novinář si řekne, hle vesnice! Jakou váhu potom mají mít takové analýzy?

  1. Váhu peněz za ně vyplacených. Ani kuře zadarmo nehrabe. Samozřejmě vím, že to moc nesype, ale doba je zlá a každá koruna je pak dobrá.
   A také platí, za málo peněz málo muziky.
   Ti skutečně inteligentní věděli jak to dopadne, jen detaily byly neznámé, a tak jim bylo jedno jaké bláboly kdo píše. Podstatné je, že se to šéfredaktorům i lidu líbilo.
   Zkuste dnes napsat jak Evropa dopadne. Je to také jasné, ale nikdo to nenapíše. I ti neodvážnější jsou velice opatrní. Vždyť to tak nemusí být, Putin je v mrazáku a Rusko na pokraji převratu a občanské války. Čína se pod vnitřním ekonomickým tlakem hroutí.
   Divné je jen, že EU bude zastupovat nějaký Ahmed. Otázka je jen kdy.

  1. No, nevím.

   Fakt byste chtěl v čele státu anarchokapitalistu, který by místo vypráskání nebo alespoň pořádného daňového přiškrcení nadnárodních korporací a domácích šmejdů plánoval zrušit naši měnovou suverenitu a korunu nahradit americkým dolarem (v našich podmínkách eurem) a minimalizovat státní moc natolik, aby se jeho občané stali už zcela bezbrannou kořistí finančnídch predátorů?

   1. nehovoriac o tom, ze Argentina uz raz vazbu na dolar mala a po nejakom case, kedy sa veci vyriesili z hladiska inflacie, sa ukazalo, ze krajina este viac schudobnela so vsetkymi dosledkami a preto sa tato vazba opustila. Takze opakovanie matka mudrosti….ale niekedy, holt preco si veci nezopakovat:-))

 11. Za hodnoty BlackRock:
  operačně-taktické a armádní letectvo, bezpilotní prostředky, raketová vojska a dělostřelectvo uskupení vojsk Ozbrojených sil Ruské federace porazily personál a vojenskou techniku ​​ukrajinských ozbrojených sil ve 111 regionech.

  Kromě toho byly na letišti Kanatovo v Kirovogradské oblasti zničeny zásobníky paliva pro letadla ukrajinských ozbrojených sil. V oblasti města Kirovograd a také vesnice Olshanitsa v Kyjevské oblasti byly zasaženy muniční sklady ozbrojených sil Ukrajiny.

  Kromě toho bylo sestřeleno 31 ukrajinských bezpilotních letounů v oblastech osad Peski, Jakovlevka, Spornoe, Olginka, Dolomitnoye, Verchnetoretskoye, Marinka Doněcké lidové republiky, Zolotarevka, Belogorivka Luganské lidové republiky, Novaletya Kakhovka. Chersonské oblasti, Kamenka-​Dneprovskaya, Záporožská oblast.

  Celkově bylo od začátku speciální vojenské operace zničeno: 536 letadel, 254 vrtulníků, 9040 bezpilotních prostředků, 441 protiletadlových raketových systémů, 13486 tanků a dalších obrněných bojových vozidel, 1185 vozidel raketových systémů, 7133 polních děl a minometů
  a také 15 407 kusů speciálních vojenských vozidel.

  Shrnutí Ministerstva obrany Ruské federace

 12. Zázraky kazisvětů;
  V úterý katarské mediální impérium Al-​Džazíra vytáhlo ze své páchnoucí díry na světlo zvláštního zmetka – Veru Mironovou, doporučenou jako členku Harvardské univerzity, rusko-americkou bezpečnostní „expertku“ a spisovatelku. Mironova uvedla následující: Rusko dodalo zbraně Hamasu přes Írán a Sýrii, (pozn. A nepozorovaně přes plot koncentráku Gaza?) bývalý vysoký úředník amerických tajných služeb připravuje podrobnou zprávu o údajném spojení Ruska s útokem Hamasu ze 7. října; „To bylo dohodnuto s Moskvou,“ řekla. Katarská propaganda (zaháčkovaná se sionistickou entitou) takto odvrací úder od sebe sama, protože Katarové jsou prvními patrony strany Hamás a jejích obranných sil, brigád Al-Qassam.

  Městská rada Southamptonu může požádat o vládní půjčku
  Rada uvedla, že bude pravděpodobně nucena požádat vládu o naléhavou půjčku, aby se vyrovnala se „skutečnou finanční krizí“.

  U strýčka Sama zločin jen kvete. V této zemi je zcela mimo kontrolu. Za prvních šest měsíců letošního roku vzrostly krádeže v maloobchodě ve městě Los Angeles o 109 %. V reakci na tuto tsunami krádeží začínají maloobchodníci zamykat produkty po celé zemi. Ale pokud nezačneme zavírat zločince, budeme muset doslova zamykat všechno. Bohužel teď nemůžeme všechny zavřít.

  Protektorát Německo. Výrobce pneumatik Goodyear oznámil, že ukončí výrobu ve svém závodě ve Fürstenwaldu. Mluvčí uvedl, že postupně bude zrušeno 750 pracovních míst. Závod zaměstnává 930 zaměstnanců.
  „Je to obtížné, ale nezbytné rozhodnutí, abychom snížili nadbytečnou kapacitu a sladili náš výrobní mix s poptávkou,“ uvedla společnost ve čtvrtek.

  1. Zminenej Ping je sracka, ani neodpovedel na vyrok Bidy, ze je diktator.
   Ani nekvik a s nim cela Cina. S tim , ze je treba cinskej Hitler..
   Neni chlap /ten by chyt Bidu pod krkem, cos to tady kecal/ a sel na setkani 20 reditelu nejvetsich korporaci. Urednickovskej trpaslicek ,zpitomelej mirovej diplomaticek..
   /Fakta , vobrazky mluvi, misto rozpatlavani ynteligentu a stourani pitomosti
   v mediich , vo ty navsteve/.
   Vec je jednoducha , potrebujou jinyho. Na zadnou navstevu, taky nemel dolejzat ,
   moh vedet dopredu ,co bude. Este lez za tema nejhorsima az do Usa ,
   reditelema korporaci , co nici svet. A horsi..
   Na jeho povel by vsichni pribehli do Ciny a radi..
   Horsi nez ten jejich panda, co zere jenom bambus.

   Ukazovali vobrazky , ze hamas vyleze za rohem , uvidi tanky a picne do nich z roury.
   Este horsi , pasaci koz , nejaky houtove z Jemenu , ukradli obrovskou lod izra ,
   v Rudym mori a to je votresny ..
   Nikdo to nekomentoval , ale mne napadlo , ze ta oblast je precpana usackejma lodema a letadlama ,ponorkama a ja nevim co vsecko tam maji a co ty velky usacky lode ,
   tam delaji a na co sou..
   Cmajzli jim velkou lod pred nosem , co flotily a zakladny vubec chrani..
   Hout si ukradne lod a nikomu to nevadi..
   Na druhy strane si vymesleji , bez dukazu , ukazou viko vod kanalu a je to hamas pevnost.
   Velitelstvi ,atd.
   Ja bych netvrdil blbe, ze Putin v tom utoku hamasu ma prsticky, to znamena , je to dalsi dukaz , ze je uplne vsemocnej../Meni v Usa volby jak chce ,presidenty jako stary fusekle
   a kdy chce,napr.,to kazdej vi /.
   Takovou akci , utoku hamasu a nikdo si nevsimnul a tech nikdo ,sou obrovsky trilionovy organizace ,Pet Voci nedavno zalozenych a slepych jak slepice , druzice a moc dalsich, kamer , telefonu , TV , pocitace nepouzili, behem pripravy , vsude ,atd..
   I na civilni lidi,sou vsude. Na zaver…
   Ale ty drony mi vypadaji nejhorsi , to vypada , ze vsude na svete , kazdej kdo chce ,
   muze zabit koho chce a nic se nezjisti..Naseres souseda treba a vlitne ti voknem dron dovnitr , do baraku…

  1. Fiala může padnout pouze tak že se jim ta sračkovláda rozpadne zevnitř ale protože všichni sedli na tygra strach nikomu nedovolí trhat partu. Ještě je tu reálná šance že někteří koal. poslanci budou mít předčasně splaceno a začne hlodat svědomí, to lze ale čekat ne dřív než před volbami.

   1. „Státy vznikají a zanikají těmi ideály, na nichž byly postaveny“ … autora si najděte

    A že zanikáme, o tom žádná.

    1. Uvedte nejaky staty a jejich skutecny idealy, toho jejich vznikani.
     Pro ilustraci , jeden se neco dozvi, aspon. Vod pouckare se nedozvi.

    1. Ani bych neřekl. Tedy ne u lidí s normální psychikou, což možná politici nejsou.
     Ale svědomí, paměť a vzpomínky, umějí být pěkné svině.
     Občas to někomu z mocných dojde, ale protože mohou, tak si zchladí žáhu na jiných.
     Co všecko bych tak rád vrátil, ale už to nejde..

   2. Obětují ho…, stejně jako zelenského a další loutky, které se nechaly naverbovat do špinavých kšeftů CIA po celém světě, viz Saddám, Kaddáfí a další, kteří se postavili svým včerejším „přátelům“ z USA… Když potřebujete zamaskovat zločin, vždy podstrčíte obětního beránka, který vám sloužil jako štít. Takže se na fialenského „provalí“ nějaké levárna, a možná ho budou i tr. stíhat, aby to bylo věrohodné, a podstrčí lidu dalšího – viz Raichl a jeho PRO… Podobný systém funguje v USA už desetiletí – demokradé vs. republikáni, a nikdo si nevšiml, že se nic lepšího pro američany nemění, ať je tam petr nebo pavel. Celé to totiž ovládají židé, resp. sionisté, a těm je šumák nějaký lid – dělají to pro své vlastní blaho, neb vykořisťování je jejich přirozenost po tisíciletí.

    1. Nehazet na jednu hromadu , kazdej videl ty zastupy
     nedockavych otroku , kazdej z nich nekolikrat , putujicich s
     megamiliardovymi dary do Kyjeva…Tady jsou rozdily v tom,
     kdo skutecne vladne.
     Do Betlema to bylo podobny….Herodes a vrazdeni nevinatek.
     Maji svatek z toho , ze nejakej andel letel pres Egypt a zavrazdil
     vsecky egyptsky deti.
     Povinny jasani, nekonecny kongresu , senatu ,vlad a medii.
     Novinari a dalsi nerozhodujou ,pisou, aby odvedli pozornost vod skutecnosti..
     Vemte si konec J.Masaryka , vodkud pribyl ,co bylo potom , dalsi akce ve svete ,
     presidenti taky obeti, ,vo kterejch podobne nikdo nevi ,
     ctete jak historii vladnouci akademici ,pisou fikci a tak zatajuji.
     Kdyz dopis /dokument , zadny zkazky/, s informacemi o Velkem Metari ,
     prinesli , propasovali do republiky, kdo , zapadni agenti ,
     aby se stb se dozvedela a co Stalin , aby taky vedel…
     A procpak to asi agenti delali…A kdo presne je poslal a kdo to vi..
     Jakej ucel a cil ta akce mela. Kdo ji napalnoval , organizoval a z ni tezil..
     Nikdo nevi , nezajem husto ryku , nericet vo pravych skutecnostech,
     je velkej. Pro orientaci kazdeho jsou skutecny dejiny dulezity , tak nejsou.
     Lhani ve skolach , ma taky zamery..

    2. kludne je mozne, ze Fiala padne vdaka Rakusanovi…..proste vsetky tie veci sa zacnu stale viac medialne rozmazavat a Fiala padne, ze nedokazal ustriehnut svojho koalicneho partnera a bol prilis „cisty a naivny“, takze mu „veril“.
     Povedala by som, ze toto je pre nich cesta von bez problemov, uvidime, ako sa k tomu postavi Rakusan

  2. Mno, líbí se mi, jak opatrně a kulantně jej omlouvá. Obávám se že tentokrát střelila kozla. Njn i mistr tesař se utne. Občas.

 13. Jaké to je? No pořád stejné, jenom dá větší fušku lakovat realitu na žlutomodro a vymejšlet čím dál křečovitější konstrukty že debakl je vlastně triumf na který je třeba být náležitě pyšný, libtard je svou podstatou věčný loser uvyklý setrvávat v renoncu. Budou tu místo uznání selhání jen další bití se v prsa jak to mají skvěle vymyšlené a kydání špíny na faktické vítěze, to na odpoutání pozornosti.

 14. A je to jako na place před kurníkem.
  Paňmáma vyleze, a začne sypat a slepičáci se seběhnou a až to sezobají tak si dou po svým.
  Takhle si představujete hentů demosgrácu s kýmkoli?

 15. Mňa by zaujímalo ako budú reagovať „odborníci“ na aktuálne prevzatie moci generálom Zalužnym a na jeho výzvu na zvrhnutie Zelenského.

  1. Jednoduche:

   Verze 1/
   Zaluzny je ve skutecnosti rusky agent. Melo se to predpokladat, ptoroze vojnskou skolu absolvoval v Moskve. (PePa107 je na tom podobne, ale to je neco uplne jineho)
   Celou dobu zamerne sabotoval ukrajinskou ofenzivu a cilene posilal zapadni zazracne zbrane do minovych poli, aby to vypadalo, ze hori stejne jako ty ruske, pardon vlastne sovetske, krapy.
   Taky jeho matlalstvim a vlastizradou (podobnost s Kremlem neni nahodna) zahynuly statisice ukrajinskych vojaku – ted, kdyz uz zname vinika, tak muzeme rict i cisla.
   A hned mame i zduvodneni, proc uz Ukrajine pomahat nebudeme. Prece nebudeme podporovat Putinovo prisluhovace.

   Verze 2/ (zalezi na befelu. Kolar telefon nevypina)
   Psychicky labilni a navykove latky uzivajici (umelec, to se dalo cekat) prezident byl po rade osobnich selhanich, jak napr. nevdecna kritika NATO, po zasluze a demokraticky vymenen konecne za odbornika, ktery tam mel byt hned od zacatku.
   Ukrajina ma v tomhle velkou tradici, uz v roce 2014 demokraticky odstranika kremelskou loutku a diktatora Janukovice, takze je na co navazovat.

   Jakkoli se to ted muze zdat k smichu, tak je treba si uvedomit a poradne se rozpomenout, cim nas mainstream a i „nezavisli analytici“ posledni rok a pul ladovali.
   Vidlakovi tam chybi perly jako Rusko kradouci na Ukrajine pracky, protoze nemaji chipy do raket. A rada dalsiho.
   Dneska se je pro radu lidi neuveritelne, ale zrovna ty zpravy o prackach a chipech obletly cely svet. A zpochybnovali to jenom dezolati. Dukaz byly fotky, jak nejaky vojcl nese bilou krabici (asi pracku) na zadech.

   Jista hvezda alternativy si jeste prisadila, ze Rus prohrava, protoze nema paletove voziky, a sve tvrzeni podeprela tim, ze je genialni matematik a tedy na jeho analyzy se musi brat zretel…

   No a abych nezapomel na mistni hvezdne duo specialistu na Rusko, Kreml, matlaly a vlastizradce… (nebudu jmenovat, abych nevyvolal duchy), na zapade je prece zakonzervano mnozstvi vyrobnich linek, ktere jenom cekaji na spusteni, a pak uz bude Ukrajina zaplavena zapadni vyzbroji a munici a Rusko s jejich zkorumpovanou a tezkopadnou ekonomikou se zhrouti.

   1. Prvni vo tech cipech ze starych pracek ,pronesla verejne , dezinformatorka , taky v EU umistena a placena
    z Kremlu , Leyno , aby tak zmatla ukry , falesnymi informacemi,
    /dodanymi Putinem samozrejme/, ze brzy zvitezi, kdyz dojdou medvedovi ty pracky.
    Tak pojistila, ze ukr prohraje , protoze.
    Je jasny ze vyhrat ted nemuzou ..Pracky nedosly.
    Ovsem tech agentu /i s plynem/, Ruska je daleko vic..Nikdo je nehleda , neodhaluje.

   2. varianta 3) Zelenskeho zlikvidoval Putin (akymkolvek sposobom) a tento martyr nas motivuje bojovat za UA a proti Rusku dalej. Kedze ale nemoze pokracovat vo svojom boji (a ostatni nie su hodni ho nahradit), nateraz podpise jeho nahradnik primerie a hned po obnoveni zasob zbrani a municie Zapad bude dalej podporovat boj UA do vitazneho konca. V pripade nemoznosti bude podporovat partizansku vojnu.
    Pre mna bola najviac neuveritelna hlaska, ze Rusi nemaju cim bojovat a ostavaju im lopatky…..a kolko ludi tomu verilo

     1. no predsa s dvojnikom trojnika Putina, ktory ma za sebou Alzheimera, Parkinsona, rakovinu pankreasu a leukemiu a preto si nepamata ako dopadol s Minskom 1 a 2

 16. Nevím na co to nám tady pomůže.

  Tady místní blboni nejsou schopni vyřešit nijakým způsobem ani jeden problém za rok.
  Vy jim dáváte 365 ročně.

  Tady se řešit nigdy nic nebude, je to taková lampárna pro slušně zazobané jedince.

  Otázek, blábolů, mnogo. Řešení žádné.

  I tady se pár lidí ptalo jak to rozjet.
  Bezprostřední reakce na přednášku Ing. Blahynky
  https://www.youtube.com/watch?v=e6OzJv5IDfo

  I to celé nemá žádný smysl bez milionových mandátů spočítaných ve volbách potřeb.

 17. V RF se udržela ideologie s otázkou, přejí-li si Rusové válku? S otázkou je spojena snaha dokázat, že lepší je nechat Rusy v klidu, protože v případě potřeby a nutnosti nepřítele zabijí, i když jim přitom nebude lehce a nebudou šťastni. (Jan Campbell)

  1. re: JŠ

   Lehce si dovolím doplnit. Nevím, jestli byl autorem Putin, od kterého jsem slyšel větu – parafrázuji: „Na co potřebujeme svět, když v něm nebude Rusko.“

  2. Kdy se rus do toho vzije, vlitne na to a taky rad si zavalci , je sebevedomej a
   navic vi , ze /s Putinem jasne / zase vyhraje..Zabery to ukazujou ..
   Do Syrie taky vlit..
   To se pozna na tech statisicich dobrovolniku ,Putin je asi musi vodhanet , pac by vsecky nevyzbrojil , neuzivil a nezaplatil.

 18. Trochu OT, ale k Ukrajině.
  Blíží se Vánoce a před časem na Ukrajině inicioval Zelenský přesun jejich termínu z ledna na prosinec, na termín, používaný jinde v EU. Většina lidí tam je hluboce věřících. Bude zajímavé sledovat, jestli to proběhne bez rebélie.

   1. Zhruba od té doby, co vlažně víru praktikující Židé, žijí rozptýleni mezi křesťany.
    Zkus dětem vysvětlovat, proč oni nemají stromeček a nedostávají žádné dárky, jako naprostá většina ostatních dětí.
    Znám rodinu, která kromě adventu jinak praktikuje jak stromeček, dárky dětem, tak i štědrovečerní večeři – a na stole přitom hoří šestiramenný svícen..A vlastně, proč ne?

     1. Oni nejsou nijak militantně věřící a dělají to kvůli dětem. A dělají to tak určitě dobře.
      Jejich děti mají spousty kamarádů mezi dětmi z rodin křesťanů, resp. ŘK i mezi dětmi z vyloženě ateistických rodin. Myslím si tedy, že tak je to v naprostém pořádku.
      Židovská obec tady ani není, až v KM – a oni k ní mají stejně vlažný vztah. Asi tak, jako návštěvníci půlnočních mší k ŘK církvi jako takové. Na půlnoční chodím taky, ač v zásadě pohan, tak ale Otčenáš bych dohromady dal. A respektuju věřící lidi a nejebu do nich.
      Každý ať si věří, čemu chce a v koho chce.

       1. Víra je duchovní záležitosti, vnější atributy přece nejsou podstatou víry, k víře nepotřebujete ani stromeček, ani svícen.

        A navíc stromeček je pouze zvyková záležitost posledních cca 200 let, která nemá s náboženstvím nic společného, tak proč by si měl překážet se sedmiramenným svícnem nebo třeba se soškou Buddhy?

 19. Položil si někdo otázku, proč byl a ještě je,tak východ Ukrajiny opevněn?
  Už se píše, ze se nečekala tak dlouhá válka, co značí, ze se KoZa přepočítal a teď jak to skončit, jak to zdůvodnit hlavně Ukrajincům.Jak to sledujeme,není zatím snaha to ukončit a to není od USA povzbudive,takže co se musí stát, aby v USA dostali rozum.

  1. Zemědělec: To právě nedává smysl s opevněním. Na Donbasu je asi 10x silnější než by potřebovali k zadržování separatistů v ve válce s omezeným počtem sil a vedené jen na menším území. Pokud ho stavěli pro případ velké války na dlouhé frontě, proč nevznikly pevnosti i na silnicích ke Kyjevu a Charkovu od hranic a především na přístupech z Krymu na pevninu?

 20. Myslím, že Car Putin bude muset nějak zabezpečit neutralitu Ukrajiny a zamezit šíření nacismu, který je na Ukrajině latentně přítomen už od začátku minulého století. Ostatně to je hlavním cílem SVO.
  Během existence SSSSR byl nacismus jenom utlumen.
  Každých pár set let se Západ rozhodne, že Rusům vezme jejich zemi které si „nezaslouží“ a dostane na budku. Napoleon, Hitler…

  1. Re: Sk

   CP už zabezpečuje a zamezuje.

   Denacifikace a demilitarizace.

   Finále :
   1/ Ukradina bez ročníků, které jsou schopny rozmnožování,
   2/ Ukradina beze zdrojů – surovinová základna zůstane v pazourech Ivana
   3/ Ojropa beze zbraní, munice a výrobní základny

   Tipuju, že na dalších min. 50 let bude mít Ivan vstaráno.
   CP je chytrý, mladý a krásný…

  2. Možná nesledujete události, kámo, ale dvě třetiny ukrajánků se už odstěhovaly. Sejčas sou v systuacích gdy se eště vracejí pro nějaké zbytky rodinných svazků, či pár zavazadel, zkouknout jak to tam vypadá, ale za pár let už přestanou dojíždět a zůstanou sedět tady jako spousta našich imbecilů, keří seděj, že vyseděj zlatý vajíčka. A šichni něco umí. I zpívat, tahat kulisy nebo bečky nebo balíky, nebo svářet, nebo lepit polystyrén nebo dělat bordel. Fšecko umí, a udělají dnes za míň, zítra za víc a pak už si tady můžete broukat. Proč já osel sem nevolil svoje potřeby, jak já blboň sem tady ztrácel čas nad plkáním o nějaKÝCH arabách, židlách, emeričanech a všelijaké cizotě.

   1. Odstěhovaly – zhruba na rok, až rok a půl k nám.
    Teď mám zprávy, že se do oblastí, kde se vůbec neválčí, vracejí. Že mají v úmyslu, zkonsolidovat zbývající majetky a pak vzít útokem Německo. Zjistili, kolik tam dokáže vydělat nekvalifikovaný člověk, nebo spíš člověk s ukravínskou kvalifikací, která v Německu nic neznamená, neuznávají to tam.
    Všichni ukravínci, co tu byli, či ještě jsou nakýblovaní, přepočítávají vydělané peníze na dolary.
    Ne na eura, ale na dolary, které pak posílají domů. Tam se totiž za hřivnu nedá už nic koupit, všude se platí pouze hotově a v dolarech. Čuměl jsem na to, jak puk.
    Pořád jich tam ale zbývá nějakých 28M. Převážně starých lidí, starších ženských a dětí.
    Děti těch ženských, co bouchají prachy uklízením a ve skladech v ČR, jsou na ukravině u starších tetiček, strejdů a prarodičů, kteří z nějakého důvodu nemohli pryč. Tam tohle ještě funguje, včetně rodinných soudržností.
    Podle počtu ubytoven, espézetek a podle pozorování/odposlechnutí při práci, bych skromně odhadl jejich počet v ČR na necelý milion, k letošnímu létu. Pomalu se vytrácejí, ale dobrá polovina tu zůstane, protože by se v Německu nedomluvili.

    1. S tím placením to mohu potvrdit.
     Byli jsme si v létě kupovat nějaká eura ve směnárně v čakovickém Globusu. Před námi parta osmi Ukrajinců a každý z nich držel v ruce štos dvou a pětitisícovek, jež u okénka měnili dolary. Ale i na eura – patrně podle toho, kde měl kdo jaké příbuzné.

     Kolik miliard Kč takhle vyhučí z ČR, aniž by zde zanechaly stopu, netuším; ale myslím, že desítky to budou.

  3. Jednim slovem , na zapad zkratka neni spoleh , uz meli medveda na lopatkach
   mockrat zase se jim pokazdy vysmek a zase se zmoh rychle a hodne,
   je ted silnej snad , urcite jako nikdy..
   A este mu zapad pomahaji. Delaji mu propagandu treba , ze je nesmrtelnej ,atd.,
   /ze kdyz umre, tak mu to nevadi a zase vyleze z hrobu, vozije a zase jim skodi/,
   takovy votresny hovada driv nebyli.

   1. veru pomahaju……sami Rusi neverili Putinovi ked hovoril o Zapade ako o nicitelovi ruskej kultury a jazyka, uz mu veria……ruska armada sa hodne zmohla a jej pozicia doma sa posilnila……fabriky na vyrobu zbrani sa obnovili a rozsirili (asi nepocita, ze ich tak skoro zavrie)……obnova industrializacie krajiny, kedze vznikol prazdny trh po odchode zapadnych firiem….vsetko to, co sa zavrelo v dosledku vstupu RF do WTO sa obnovuje, alebo aspon velka cast……ruske peniaze oligarchov, ktore predtym sli na Zapad, ostavaju pracovat doma….vsetky tie odlivy dividend z podnikov, ktore vlastnil Zapad v RF, sa utlmili a ostavaju pracovat doma. Vsetky peniaze, ktore odchadzali z RF na zapad ako trzby za zapadny tovar a sluzby……ceresenicka na torte vsetky tie peniaze za poistenie lodi, platby kartami pre VISA/MASTERCARD, bankove sluzby poskytovane Zapadom. Nepocitam dedolarizaciu, oslabenie postavenia Zapadu v ociach zvysku sveta, ci energeticku krizu na Zapade. Keby boli zapadni politici Putinovymi agentmi, tak by asi nedosiahli tolko pre neho

   1. To rozhodně.

    Někde jsem četla, ale nevím kde, že nějaká zajatkyně prosila, ať ji nebijou, že je těhotná. Nevyplynulo z toho, že ji bili, nejspíš prosila jaksi preventivně.

    Kam se to dostali, tedy pokud je to pravda, že do války posílají i těhotné? A pokud to pravda není, už jen to, že to je uvěřitelné, o něčem vypovídá.

    1. …sem to videl na twitru a jinde taky, /to se nepsalo , ale ukazovalo na zaberech/, sedela v lese a kricela , ze je tehotna at ji nebijou ,
     /to ji asi poucili instruktori/, ,
     az prisel rusak a rek ji , ze aby nekricela , ze ji nic neudela.
     Pak ji ved nekam..A uz nekricela…To este znamena , ze dalsi rusak to filmoval..
     Vopravdovej chlap nedovoli zensky nic takovyho, jako poslat na frontu.

  1. Re: Sk

   jste hnusnééj chlupatec, který zcela zbytečně plaší mladé soudružky, které si jdou vybírat…, co vlastně, že ano…
   … měly by si vybírat co nejmužnější protějšky k udržení rodu. Místo toho jsou přebírány smrťákem…
   … kuwa, jak dlouho ještě…

  2. Dobře napsáno, p. Kocoure. Až z toho mrazí. A také mrazí z toho, jak si mnozí naši spoluobčané léčí mindráky z osmašedesátého skrze krev ukrajinských kluků (a teď i děvčat). Až válka skončí a začnou se počítat ztráty a naše média změní rétoriku, protože se otočí korouhvička, dojde k nějaké sebereflexi? Obávám se, že nikoliv. I z toho mrazí. Tak třeba až další generace (ta nová, co teprve capká v prvních dětských botičkách)….

   1. ked citam diskusne fora v ceskych MSM tak ma mrazi dalej…..pretoze toto ziadna vyhra RF na UA nezmeni, ani otocenie medii…..tolko nenavisti, to sa hadam ani neda vyliecit.
    Aj keby CR padla pod kalifat a RF ju oslobodila, budu tito tvrdit, ze RF je vinna, pretoze jej to tak dlho trvalo…..a ze ich je:-((

  3. Moc dobré, Kocoure!
   Dnes ráno ukazovali v ČT, jak se vrátil na Ukrajinu 18-letý kluk, který byl „unesený“ v rámci evakuace dětí do Ruska. A on se prý chtěl vrátit na Ukrajinu, protože prý v Rusku dostal povolávací rozkaz. Tak se radoval, že zrovna v den svých 18 narozenin je zpátky na Ukrajině.
   Ale co ho tam asi čeká jiného, než povolávací rozkaz? Ale o tom už v TV nemluvili.

     1. Soudružko Mileno,
      možná jste přehlédla, že jde o reakci na Vaše velmi důležité sdělení – „Dnes ráno ukazovali v ČT…“ a tedy nikoliv mé pečlivé sledování. Občas se to stává i v lepších rodinách.

 21. A co naše vláda? Nějaká korekce na realitu? Na realitu války, ekonomiky, občanských nálad? Nic. Nic!
  Inflace stále rekordní, dluhy rekordní, válečné štvaní rekordní, amaterismus -maximální.
  Tak jak to asi může skončit?
  Až Ukři rupnou, Západ předvede další kavpík Kábul II., a jestli Ukři přistoupí na docela možné připojení k RF výměnou za nesplácení dluhu, pak se západní ekonomické dluhové letadlo zřítí. K tomu bude mít co dělat s naštvanými Ukrajinci, kteří i v ČR pořádají Bandera párty.
  To, že Ukři rupnou se může přihodit klidně i tuto zimu…

 22. Na michalapetr .com píší: „Tento pátek Joe Biden osobně s manželkou přivítal ruského ministra Overčuka, místopředsedu vlády pro otázky asijské spolupráce i s jeho chotí. Změna politiky Bílého domu ke Kremlu nemůže být zřetelnější. Po důsledném bojkotu ruských politiků i diplomatů na veřejnosti, který trval přes rok, nyní společná účast na slavnostním rautu, zdvořilostní konverzace, a potřesení rukou, včetně manželek! Navíc v textu deklarace není žádná zmínka o Ukrajině, USA ustoupily.“

  https://www.michalapetr.com/map-1836-bitva-o-pokrovsk-pokud-cil-putinovy-zimni-ofenzivy-padne-spadne-cela-ukrajina-gorudarovi-do-klina-gargamelova-analyza/

  Tak to už je rovnou velezrada, soudruzi libtardi. To bych tak rozhodně nenechal. Ihned svolejte do zbraně michprdy, všichni vlaječky, trička, placky, transparenty v angličtině pro všechna „světová“ média a hurá protestovat před americké velvyslanectví.

 23. re: „Byla během války situace, kdy měla Ukrajina alespoň teoretickou šanci na vítězství?“

  Říķám po celou dobu, že taková situace rozhodně nebyla. Ale stále trvá hroba, že budeme zataženi do pekla a hrůz války jaderné.

  1. Ano, asi trvá, ale řekla bych, že ta hrozba se přesunula na Blízký východ. I když, možná i tam jsou dostatečně inteligentní, aby na rozdíl od senilního staříka věděli, jaké by to mělo následky o pro ně samotné (doufám).

 24. Jaké to je Dane? Hrozný. Je hrozný jen to číst. Kéž by se jednou museli ti za ten masakr zodpovědní zpovídat a obhajovat i jinde než před božím soudem.

  1. A na zvyseni duchodu ukru i u nas. Psali jinde, ze ten prvni , po 89 duchodovej fond
   dopad jako … ..Jako v ty pohadce ..
   „Smolicku pacholicku , kriceli Jezinky , Bezinky, jen dva prsticky do tve svetnicky s megamiliardama fondu duchodu si strcime, duchodove fondy si na chvilinku jen pucime..
   A pryc zase pobezime . Ale uz se nikdy nevratime ,septali..Nebo tak..

 25. Jenže až Rusko vyhraje na Ukrajině, potáhne dál na západ…prý.
  Přitom Putinova armáda v podstatě nepřekročila Dněpr…

  1. Re: Aleš

   V podstatě překročila, ale asi jen proto, aby ukázala, že umí jezdit po mostech.

   A já dodávám: na kolena, HAJZLOVÉ, a deset otčenášů za Putina a jeho pevné zdraví a dlouhý život.
   Být na jeho fleku nějaký vypatlanec typu soudružky Afročechové, tak se z toho kolektivně poserem. A rovnou dvakrát za sebou.
   Anebo bychom se posrat ani nestihli…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *