18 července, 2024

Hybridní rok

Krátký válečný úvodník:

Včera se objevily záběry sestřelení dronu nad Kremlem. Rusové řekli, že to byli Ukrajinci, ti to popírají. Zřejmě šlo o malý dron, který rozhodně neletěl z Ukrajiny až do Moskvy.

Bez ohledu na to, kdo za tím stojí, mám pocit, že válka se nám dostává do nové fáze.

A teď už dnešní text:

U nás na suché jižní Moravě napršelo za duben víc než sto milimetrů strážek. Běžně jsme tady rádi, když spadne alespoň třicet. Zima byla sice suchá, ale mírná a dlouhá, bez holomrazů. Na zemědělské sucho letos zatím vůbec nedošlo. Ozimy nejsou vůbec poškozené, už dlouho jsem neviděl tolik odnoží na pšenici a dubnová voda zařídila tak vysoké porosty, že v nich nemizí jen zajíci či bažanti, ale i srnky. Půda už je zakrytá, takže ani teplo, slunce a vítr už ji tak snadno nevysuší. Včera jsem viděl první ozimný ječmen, jak už metá klasy. Navíc má stále ještě pršet, takže už začínám slyšet hlasy, že letošní úroda už je vyhraná.

Samozřejmě to tak nemusí být. Do července je ještě daleko. Stačí aby bylo dál spíše chladno a ve chvíli, kdy bude mít pšenice zelená zrna v takzvané mléčné zralosti, aby udeřila tropická vedra a zrníčka se v klasu tak nějak „uvaří.“ Ale zatím je zaděláno na rekordní výnosy.

V minulých týdnech jsem viděl, jak zemědělci aplikují na porosty regulátory růstu. To už tu dlouho nebylo. Vody je tolik, že je zapotřebí rostlinky trochu přitlumit, aby nevyháněly klasy moc vysoko. To pak může snadno polehat a těžko se to sklízí.

Zdá se mi také, že kauza ukrajinské pesticidové pšenice otevřela leckomu oči, změnily se nákupní preference a na to je i zahraniční hytlermarket krátký… a tak se mnohem víc rozjely návozy českého obilí z českých skladů a mele se česká mouka. I když se loňské obilí vykupovalo draze, tak se to teď „nějak dělá,“ aby to cenově vyšlo a nikdo úplně neprodělal. Sice všichni brblají a nadávají, že se navzájem berou na hůl, ale náklaďáky jezdí a minimálně u nás na Znojemsku budeme mít sklady standardně prázdné a připravené na novou úrodu. Naplněnost bude trochu větší než jindy, ale nijak dramaticky. Předpokládám, že u polských hranic to bude asi trochu jinak až se něco dozvím, tak poreferuji, ale troufám si tvrdit, že 80% českého zemědělského území na tom bude podobně jako jižní Morava.

Po mnoha letech poklesu je vidět, že přibylo řepky. Nedivte se, je žádaná, zemědělec za ni dostane dobrou cenu a nemusí se sušit, což je dneska velmi významná nákladová položka. Z toho důvodu také vidím na polích mnohem více slunečnice a méně kukuřice. Hrášku je také větší množství než obvykle.

Letošní zemědělský rok podle mě bude takový… hybridní.

Na jedné straně bude hojná úroda, ale na straně druhé bude velmi nízká cena. Ukrajinská pšenice má celní výjimku (tuším) do léta 2024, je velmi levná, protože EU údajně dotuje její dopravu. Ohledně pesticidů se to vždycky nějak ojebe, protože peníze nesmrdí a koncentrace se zjistí jen v laboratoři a běžný konzument je nevidí. A i kdyby se pesticidy našly, stačí to smíchat s jinou pšenici a koncentrace budou hned v normě. Naše vláda samozřejmě Ukrajině pomůže a import nezastaví.

Ať přijedu kamkoliv a mluvím s kterýmkoliv zemědělcem, všichni mají z ukrajinského importu obavy. Doteď turbulentní dobu nějak zvládli. Ti, co loni vydělali, ti nakoupili drahá hnojiva, protože se báli, že budou ještě dražší. Ti, co loni vydělali méně a neměli peníze na drahá hnojiva, ti počkali a koupili si je letos, když jejich cena klesla. Pánbůh tak byl letos úplně komunisticky spravedlivý a startovní pozice do letošní zemědělské sezóny se všem producentům v podstatě vyrovnaly. Samozřejmě jsou na tom nejlépe velké koncerny… ale tak je to vždycky.

Hojná úroda a politicky preferovaný hojný import… tohle bude podle mě pro letošní žně naprosto určující. Navíc, pokud import zůstane otevřený, zřejmě cena v druhém pololetí nijak nestoupne. Teď se ještě všichni konzumenti bojí pesticidů, tak jsou ochotni kupovat dražší mouku, ale člověk si zvykne i na šibenici a cena je největší diktátor. Za půl roku už pesticidy nebudou nikoho zajímat… především ty chudší ne, protože budou mít hluboko do kapsy.

Osobně bych se nedivil, kdyby cena pšenice klesla někam ke třem tisícovkám za tunu… Když si představím, že ve stejnou dobu se loni dala prodat za osm až devět tisíc…

Tři tisíce za tunu, to je teď levnější než uhlí, ba dokonce než palivové dříví. Pšenice je určující pro cenu ostatních komodit, takže jestli podobně dopadne i kukuřice, tak všichni, kdo mají kotel na dřevěné peletky, mohou kupovat kukuřici. Dobře hoří a dělá málo popela.

Nikdo samozřejmě nevíme, jak se situace na Ukrajině bude vyvíjet dál. Většina naznačených vlivů je ryze politických, nikoliv tržních. Stačí jeden podpis Leyenové, pár nových zákazů v Polsku či na Slovensku a bude všechno jinak. Ale osobně zatím nevidím žádné přípravy velkých hráčů, že by se něco mělo změnit. Že by ceny měly v dohledné době stoupnout. To by nevyprazdňovali sklady klidně i za nulu nebo dokonce lehce pod nákupní cenou, ale čekali by. Jestliže teď raději prodávají s malou ztrátou, tak tuší, že v blízké budoucnosti to bude horší. Zdráhám se to vyslovit, ale jsem ten apoštol apokalypsy, takže to řeknu – ceny pšenice možná spadnou i pod tři tisíce za tunu a zůstanou nízko.

Já letos hodlám nakupovat hodně ječmene. Při trošce štěstí bude krásně buclatý, úplně ideální na krmení prasatům a výrobu krup. Loupačku na kroupy už mám, takže to vypadá, že budu mít dostatečnou zásobu té základní a nejjednodušší potraviny. Jeden z prvních workshopů Institutu českého venkova se bude týkat právě tohoto.

Jo, a že by klesla cena rohlíků, s tím bych moc nepočítal… ale bude docela legrace sledovat, jak Nekula manévruje, aby nám vysvětlil, že obilí je za hubičku, ale pečiva se to netýká.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

252 thoughts on “Hybridní rok

 1. Tak tady je důvod transek, je zaměřená na mladá děbčata, která chtějí změnu pohlaví, protožeje obtěžuje menstruace…Je t z webu refresh z diskuze:
  A vám připadá normální, že nedospělí jedinci a dokonce i děti jsou v USA v rámci šílené trangenderové politiky sterilizováni jak medikamenty tak i chirurgicky? Proč mi třeba jeden známy z USA psal, že tahle šílená genderistická politika má třeba ve třídě kam chodí jeho 13 letá dospívající dcera za následek, že jenom díky menstruacím spousta dívek chce změnu pohlaví? Protože jim menstruace vadí, bolí je a je jim tedy trans aktivisty doporučována změna pohlaví. To, že jejich problém vyřeší. To je normální, aby z těchto důvodů mělo 40 % dívek ve třídě jeho dcery psychické problémy a problém se svojí vlastní identitou a třeba i páchaly sebevraždy? Pokud chce někdo změnu pohlaví a třeba se i v jejím rámci nechat sterilizovat, nechť se tak rozhodne až jako dospělý a až bude schopen pochopit všechny důsledky takového kroku. Ale překuchávat už i děti na jiné pohlaví, to je zločin proti lidskosti a je to tak na úrovni pokusů nacistických zvrhlých lékařů v koncentračních táborech. A pokud tohle jednání na dětech a nedospělých jedincích chce někdo zastavit, dělá správnou věc.

  1. Co udělá společenské klima. Dřív, moje generace tak před 60 lety se holky na menstruaci těšily, ta to má ta ještě ne a ty ještě ne se cítily v kolektivu méněcenné.

   1. To není pohádka J. R. R. Tolkiena.
    To je zkažený lidský život. Je mladý a zbytek života asi prožije jako mrzák, hlavně psychicky. Bude to nešťastný asexuál – až do smrti. A myslím, že si život sám zkrátí. A bude více takových.

     1. ale určitě to stojí nemalé peníze, což se podle nynějších zvyků počítá a taky se tím zmenšuje populace a dělá místo pro sousedy

    1. Pane kocoure, nezlehčuju to já, ale současný příliš benevolentní pohled genderistů. O zničeném životě se s Vámi nepřu .

      1. Jsem si jistá, že ne.
       Máme rodinnou transgender teď již kamarádku a ta všechny tyto iniciativy odmítá s tím, že dehonestují vše podstatné a je to čirý aktivismus bez pochopení podstaty věci.
       O dr.Fifkové mluví s respektem.
       Já genderismus a všechny tyhle aktivisty včetně zelených chápu jako pomocné nástroje, které lidem zamotávají šišky a rozmělňují vůbec základní povědomí o sobě samém, rodině a pomáhají výchově omezených trubců.
       Poruchou sexuální identifikace jistě trpí jen malé procento populace, takže mi přijde zcela trestuhodné zpochybňovat pohlaví u dětí paušálně.
       Jedná se o proces výchovy bezpohlavních trotlů, kteří v případě pytlíku neumí zatlouct hřebík a používají makeup a v případě druhém selhávají v roli pečovatelské a mateřské.
       Daniel Black je špička ledovce.
       Zvláštní je, že výše zmiňovaná kamarádka procházela třiletým obdobím odborného zkoumání, než byla oficiálně a medicínsky potvrzena jako transgender a to ve věku 40+.

  1. To dá rozum, naše moudrá vláda narvala zásobníky plynu na co největší kapacitu a to zrovna v době, kdy byla cena plynu nejvyšší. A co s tím? Za nižší cenu by to bylo moc prodělečné.

 2. Co s tím.
  V bruselském hlavním doupěti NATO vypukla před pár dny panika, protože se zjistilo, že na základě mezinárodních smluv, a na základě podmínek kapitulace Finska v roce 1944, mají Rusové právo umístit ve Finsku trvale vojenské špiony a diplomaty, kteří budou kontrolovat, zda je dodržována mezinárodní demilitarizační smlouva, která zakazuje ve finské oblasti Aland jakékoli vojenské aktivity, rozmísťování zbraní a aktivity jiných vojenských špionů, než Rusů! Pokud by došlo k vypovězení smlouvy, dojde k porušení podmínek kapitulace Finska SSSR, a Rusko má legální válečný důvod vyhlásit válku Finsku. Podle článku 5 smlouvy NATO, musí aliance přijít Finsku na pomoc, a světová válka je tady!

  Generalita NATO zjistila, že koupila zajíce v pytli, a teď neví, co si počít s demilitarizovanými Alandskými ostrovy, které jsou mezi Finskem a Estonskem! A na kterých si Rusové mají právo udržovat špionážní základnu, aby mohli kontrolovat, že tam nikdo nemá ani vojáky, ani zbraně. Pro nás je zajímavé, že NATO přijalo Finsko za svého člena, ačkoli na jeho území je demilitarizovaná zóna, a legální ruská špionážní základna!

   1. Můj názor je, že v zóně Dojčlandu, kterou měl pod správou SSSR (DDR) si Rusko mělo, jako nástupnický stát SSSR, ponechat pár voj. základniček, samozřejmě mírových (Jako jsou US Rammstein na Západě) a veškeré snahy o rozšiřování NATO směrem na východ by ztratilo význam. Jenže Gorby uvěřil proradným slibům Bakera o nerozšiřování NATO. Vrazi z Volstrýtu (copyright Jasánek) nemají přátele, jen své zájmy.
    Zbygniew Brzezinski : je špatné být nepřítelem USA, ještě horší je být jeho spojencem!

    1. Zbygniew B.pouze parafrázoval historický výrok jistého ( popravdě nevím, kterého ) ruského , snad dokonce carského generála, který malinko jinak formuloval ve významu totéž …

   2. Pivoj.
    To nebudou sankce,ale vypovězení této smlouvy,USA se rádí zaručí za Finskou bezpečnost. Podobně i neutrální Švédsko si nechá navliknout USA chomout.

  1. Sověti nebyli hloupí, vzhledem k různým textům které západ jednoznačně odsouhlasil mám takový dojem bez znalosti faktů, je docela možné, že ty smlouvy poválečné mají podmínky a platnost nevratně danou. Víte vždycky mi bylo divné že zepár tajtrlíků napsalo rusům a ti přijeli. a usadli se. Aby se ještě naši hytří a i mnozí na západ od nás nedivili, co všechno mocnosti sovětům po válce podepsali.
   Vypadá to že rusové zašli do archivů a začnou vyžadovat plnění. Něco mají , co se lid obecný nedozvěděl a proto vedou svou obranu jak vedou. A my se všichni divili. Vzpomeňte, že řekové taky našli hódně peněz co jim němci dluží a jaký z toho byl předčasem rachot. Ani nevím jakto dopadlo, ale je fakt, že mají pokoj. Existence takových poválečných smluv by ledacos vyřídila a válečný rambajs stopl.

     1. ještě jen tak připomínka oni ti rusové pokud jsem stačila zaznamenat – tvrdě vyžadují dodržování smluv a do puntíku. Což se sice západu nyní v liberální době nehodí, ale bohužel musí dodržovat. Proč, no protože už každé nedodržení jakékoliv smlouvy mělo odraz v dalších státech, jako arábie afrika, asie, jižní amerika…..

 3. Na Univerzitě Karlově je vědecké pracoviště na studium dezinformací CEDMO

  https://cedmohub.eu/

  Je to sice pod hlavičkou univerzity, ale šéfuje tomu Václav Moravec. Takže ta univerzita tam je asi jen jako pozlátko. Nedoklikal jsem se k tomu jak je to do UK začleněno. Moravec moc nevypadá na akademika.

  Tady se píše, že to tomu dá 1 milion USD Google

  https://www.lupa.cz/aktuality/google-dezinformace-univerzita-karlova-vyzkum-cedmo-ipsos-vaclav-moravec/

  Zběžně jsem to proklikal a našel výsledky celkem čerstvého průzkumu mezi lidmi na téma jak kdo věří jakým dezinformacím (učeně to nazývají informační poruchy)

  https://cedmohub.eu/cs/cedmo-trends-1-vlna-kompletni-prezentace/

  ty čísla tam mohou být zajímavá i pro pana domácího (pochopitelně Powerpointová prezentace)

  Nepochybně tam mají odborníky co to tu sledují. Což by mohlo panu domácímu polichotit. Když to tu on píše mezi prací, farmaření a hraním si s dětmi. A na druhé straně je taková „laboratoř“ na výzkum informačních poruch.

  1. Paradox doby – Moravec místo na Pankráci sedí na další dobře placené židli, dokonce pod pláštíkem Alma mater. Nejen, že tyden co týden zvrací z TV, za solidní hodinovou sazbu, mediální jed směrem k nadržené omezené verejnosti, ta kreatura navíc pořádá další mentální orgie v jiném pořadu na téže veřejnoprávní
   TV, plus to hovado snad ještě vyučuje na VŠ „novinařinu“ ( vždyť neví o co jde ) budoucí „jelitu“ , plus ta kreatura škodí v nejakém granty ověnčeném pavědeckém pavýboru pod hlavičkou pauniversity.
   Toho parazita se jen tak společnost nezbaví…

 4. Blbíš a zpozdilost aneb de jen vo čepejření a prachvobyčejnou lidskou debilitu.

  Uznávám, my zpozdilý to máme holt blbý. Až dneska, kdy sem si v listinný formě MF Dnes na první stránce přečetl hrdinný čepejření tam na mě zevlujícího a vysmátýho Babiše, že prej:

  „Zelený fanatiky vymeteme z EU“,

  sem konečně pochopil to nedávno Vidlákem napsaný, že prej:

  …“je voličsky ohromně úspěšný, protože není “jednoznačný“. Ano, můžeme si tu stokrát omílat Vrbětice či postoj k Jourové a k EU. Ale kurňa, Babiš má pořád svých třicet procent. Proč? Protože menší zlo. Protože většina lidí chce ze svých tužeb prosadit alespoň něco a chápou, že kdo chce víc, nemá nic.

  Sice Vidlák nepsal nic o tom fatálně průzračně nejkřišťálovějším, tedy vo lidský prachvobyčejný debilitě, ale pokud ten fenomén pominu, tak mě zaujala ta Babišova Vidlákem obdivovaná “úspěšná NEjednoznačnost politika“. Babiš ji předvedl a furt předvádí například tak, že doma před koblihama se čepejří jak kohout na hnoji a hrdinně prohlašuje, že někoho vymete z EU., ale když to mohl názorně předvést v reálu (když za nás jezdil pracovně do Bruselu), tak ten úspěšnej NEjednoznačnej hrdina stáhl vocas mezi nohy, vodkeval a podepsal za nás všechno, co po něm žádali a teď, když se toho chytil i ten po něm nastoupivší další “úspěšnej arciNEjednoznačnej politik“s tou jeho melody boys, tak se v tom koblihové plácaj vod zdi ke zdi tak, že ani ekonomickej génius teoretik Klaus netuší, kde mu hlava stojí.

  To se pak nedivím Vrábelovi, že to má blbý, když se pokouší vo jakous-takous jednoznačnost … holt jak píše náš Vidlák, chce moc, tak nemá nic … vlastně kecám, má toho až až až = ty čtyři měsíce podmíněně.

 5. Mimo téma
  Dostala se ke mě část německého nebo rakouského TV vysílání o našich europoslancích. Nový člen EU Chorvatsko nabídlo ČR 10 km mořského pobřeží na Istrii za to, když jim přenecháme dva poslanecké mandáty v europarlamentu. Prý to tak v rámci jakéhosi řízení jde. Potřeba bylo, aby s tím souhlasila nadpoloviční většina našich europoslanců. Při hlasování ale bylo ze 22 přítomno 7.

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02TJhY7cS374dVLj846HzV6cG9Qo8MRSN3RUBUKs1bYrWZhCmpaJf5uhhGjh8fdyiNl&id=100000409470486

  1. Naštěstí žádná reakce. Přiznávám, že to byla zkouška „odolnosti“. Až ex post jsem si uvědomil, že jsem to měl dát pod jiným nickem. Ale omluva, bylo to dost samolibé.

 6. Tužka napíše,…něco k tqěm úkazům v počasí a podnebí….
  Podle mne to má na svědomí …La Niňa,…holčička, která už začala své hrátky s atmosferickými a oceánskými proudy. Loni nepřišla, couralka, někde se zašila, nebo opozdila. tak letos bude asi řádit kolem zeměkoule a bude si říkat,…tu La Niňa, jinde zas El Niňo,…a možná, že i zestárla, tak to bude El Viejo…..no uvidíme, jeji sezóna pomalu začíná,..a umoudřovat se začíná až s podzimní rovnodenností.

  Že byla dnes před východem slunce obloha plná kondenzačních par je fakt. Žiji pod leteckým koridorem. Po půlnoci to začalo, jedno nahuknutý dopravní letadlo za druhým,…jakoby někde začala nějaká letecká invaze,…spíš něco rychle někam přepravit, aby spící obyvatelstvo nic nevidělo,….mám dobrý sluch, byly hodně vysoko, ale slyšet byly.

  No uvidíme, jestli se něco časem lákne,…La Níňa příjde určitě,…ti, co jsou v centru její cesty se mají na co těšit. A pokud se jí zachce trochu odbočit,…tak to bude dílo třeba i u nás.
  Tužka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *