27 května, 2024

Hybridní rok

Krátký válečný úvodník:

Včera se objevily záběry sestřelení dronu nad Kremlem. Rusové řekli, že to byli Ukrajinci, ti to popírají. Zřejmě šlo o malý dron, který rozhodně neletěl z Ukrajiny až do Moskvy.

Bez ohledu na to, kdo za tím stojí, mám pocit, že válka se nám dostává do nové fáze.

A teď už dnešní text:

U nás na suché jižní Moravě napršelo za duben víc než sto milimetrů strážek. Běžně jsme tady rádi, když spadne alespoň třicet. Zima byla sice suchá, ale mírná a dlouhá, bez holomrazů. Na zemědělské sucho letos zatím vůbec nedošlo. Ozimy nejsou vůbec poškozené, už dlouho jsem neviděl tolik odnoží na pšenici a dubnová voda zařídila tak vysoké porosty, že v nich nemizí jen zajíci či bažanti, ale i srnky. Půda už je zakrytá, takže ani teplo, slunce a vítr už ji tak snadno nevysuší. Včera jsem viděl první ozimný ječmen, jak už metá klasy. Navíc má stále ještě pršet, takže už začínám slyšet hlasy, že letošní úroda už je vyhraná.

Samozřejmě to tak nemusí být. Do července je ještě daleko. Stačí aby bylo dál spíše chladno a ve chvíli, kdy bude mít pšenice zelená zrna v takzvané mléčné zralosti, aby udeřila tropická vedra a zrníčka se v klasu tak nějak „uvaří.“ Ale zatím je zaděláno na rekordní výnosy.

V minulých týdnech jsem viděl, jak zemědělci aplikují na porosty regulátory růstu. To už tu dlouho nebylo. Vody je tolik, že je zapotřebí rostlinky trochu přitlumit, aby nevyháněly klasy moc vysoko. To pak může snadno polehat a těžko se to sklízí.

Zdá se mi také, že kauza ukrajinské pesticidové pšenice otevřela leckomu oči, změnily se nákupní preference a na to je i zahraniční hytlermarket krátký… a tak se mnohem víc rozjely návozy českého obilí z českých skladů a mele se česká mouka. I když se loňské obilí vykupovalo draze, tak se to teď „nějak dělá,“ aby to cenově vyšlo a nikdo úplně neprodělal. Sice všichni brblají a nadávají, že se navzájem berou na hůl, ale náklaďáky jezdí a minimálně u nás na Znojemsku budeme mít sklady standardně prázdné a připravené na novou úrodu. Naplněnost bude trochu větší než jindy, ale nijak dramaticky. Předpokládám, že u polských hranic to bude asi trochu jinak až se něco dozvím, tak poreferuji, ale troufám si tvrdit, že 80% českého zemědělského území na tom bude podobně jako jižní Morava.

Po mnoha letech poklesu je vidět, že přibylo řepky. Nedivte se, je žádaná, zemědělec za ni dostane dobrou cenu a nemusí se sušit, což je dneska velmi významná nákladová položka. Z toho důvodu také vidím na polích mnohem více slunečnice a méně kukuřice. Hrášku je také větší množství než obvykle.

Letošní zemědělský rok podle mě bude takový… hybridní.

Na jedné straně bude hojná úroda, ale na straně druhé bude velmi nízká cena. Ukrajinská pšenice má celní výjimku (tuším) do léta 2024, je velmi levná, protože EU údajně dotuje její dopravu. Ohledně pesticidů se to vždycky nějak ojebe, protože peníze nesmrdí a koncentrace se zjistí jen v laboratoři a běžný konzument je nevidí. A i kdyby se pesticidy našly, stačí to smíchat s jinou pšenici a koncentrace budou hned v normě. Naše vláda samozřejmě Ukrajině pomůže a import nezastaví.

Ať přijedu kamkoliv a mluvím s kterýmkoliv zemědělcem, všichni mají z ukrajinského importu obavy. Doteď turbulentní dobu nějak zvládli. Ti, co loni vydělali, ti nakoupili drahá hnojiva, protože se báli, že budou ještě dražší. Ti, co loni vydělali méně a neměli peníze na drahá hnojiva, ti počkali a koupili si je letos, když jejich cena klesla. Pánbůh tak byl letos úplně komunisticky spravedlivý a startovní pozice do letošní zemědělské sezóny se všem producentům v podstatě vyrovnaly. Samozřejmě jsou na tom nejlépe velké koncerny… ale tak je to vždycky.

Hojná úroda a politicky preferovaný hojný import… tohle bude podle mě pro letošní žně naprosto určující. Navíc, pokud import zůstane otevřený, zřejmě cena v druhém pololetí nijak nestoupne. Teď se ještě všichni konzumenti bojí pesticidů, tak jsou ochotni kupovat dražší mouku, ale člověk si zvykne i na šibenici a cena je největší diktátor. Za půl roku už pesticidy nebudou nikoho zajímat… především ty chudší ne, protože budou mít hluboko do kapsy.

Osobně bych se nedivil, kdyby cena pšenice klesla někam ke třem tisícovkám za tunu… Když si představím, že ve stejnou dobu se loni dala prodat za osm až devět tisíc…

Tři tisíce za tunu, to je teď levnější než uhlí, ba dokonce než palivové dříví. Pšenice je určující pro cenu ostatních komodit, takže jestli podobně dopadne i kukuřice, tak všichni, kdo mají kotel na dřevěné peletky, mohou kupovat kukuřici. Dobře hoří a dělá málo popela.

Nikdo samozřejmě nevíme, jak se situace na Ukrajině bude vyvíjet dál. Většina naznačených vlivů je ryze politických, nikoliv tržních. Stačí jeden podpis Leyenové, pár nových zákazů v Polsku či na Slovensku a bude všechno jinak. Ale osobně zatím nevidím žádné přípravy velkých hráčů, že by se něco mělo změnit. Že by ceny měly v dohledné době stoupnout. To by nevyprazdňovali sklady klidně i za nulu nebo dokonce lehce pod nákupní cenou, ale čekali by. Jestliže teď raději prodávají s malou ztrátou, tak tuší, že v blízké budoucnosti to bude horší. Zdráhám se to vyslovit, ale jsem ten apoštol apokalypsy, takže to řeknu – ceny pšenice možná spadnou i pod tři tisíce za tunu a zůstanou nízko.

Já letos hodlám nakupovat hodně ječmene. Při trošce štěstí bude krásně buclatý, úplně ideální na krmení prasatům a výrobu krup. Loupačku na kroupy už mám, takže to vypadá, že budu mít dostatečnou zásobu té základní a nejjednodušší potraviny. Jeden z prvních workshopů Institutu českého venkova se bude týkat právě tohoto.

Jo, a že by klesla cena rohlíků, s tím bych moc nepočítal… ale bude docela legrace sledovat, jak Nekula manévruje, aby nám vysvětlil, že obilí je za hubičku, ale pečiva se to netýká.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

252 thoughts on “Hybridní rok

 1. Agent Pávek dostal známku
  předvádí nám svoji tlamku.
  Pravý český fousek
  v očích hňupa kousek
  knírek jako z žurnálu,
  čuchá, čuchá fialu.
  Srst mu kryje celou lebku
  klidně mohli fotit slépku
  nebo taky kokota,
  někde dole, u plota.

  1. Ládíku, Blažovický sádýlko tak není marný, chuťově jak když se dřív doma škvařilo. Teda z našeho špeku. Na ničem jiném, oleje – jakékoliv se u nás nekupují. Není to ono.

 2. https://cnn.iprima.cz/fiala-energeticke-firmy-budou-uradum-poskytovat-sirsi-data-o-cenach-energii-345921

  kdo si myslí, že platí více za energie, tak se mýlí, je to jen chyba statistiky
  legrace na tom je, že ikdyby člověk třeba připustil, že je tam chyba ve výši jednoho řádu, tak jsme pořád ve vedení třeba nad Slováky.

  / kdysi nějaký simplexní fotbalista ve snaze zahladit stopy po návštěvě prostitutk na hotelu pronesl větu, že to rozhodně není pravda a částka taky nesouhlasí/

 3. A tak něco pro zasmání. Švihlíková na Primě. Sejdou se rozvědčík, politolog, traktorista a debatují o penzijní reformě🤣
  Hrdličková čučela jak puk.

  1. Dneska jsem vyšetřovala jednoho pacienta, starý pán, který kdysi na vysoké škole měl jako posluchačku doc. ˇŠvihlíkovou, a tak jsme si dezolátsky hlasitě povídali a najednou k nám vypadla z druhé kabinky další pacientka, která se omlouvala s tím, že když slyšela o čem si povídáme,tak ji to tak zaujalo, že se intimně narvala na dveře,aby o něco nepřišla- až dveře nevydržely. Tak jsme pokračovali ve třech-bylo to osvěžující,jen se člověk nesmí bát říka ,co si myslí. Pak zjistí, že se i mlčící většina osmělí. Takže ono to ani v té Praze není úplně ztracené. Tedy pravda je,že mladou absolventku,kterou jsem tam měla na zácviku jsem patrně otrávila ,neb se odplížila na oběd.:-))).

 4. Zasa som si , po dlhsej dobe, dobre „počítal“ (v zmysle sústredene, bez rušivých vecí, v pohode čítal).

  Vďaka p. Vidlaku.

  Viac takých clankov, postrehov, informacii, zamysleni…

  Za dnes, palec hore!

 5. Přemýšlela jsem, jestli to sem psát. Čekala jsem, zda si toho někdo všimne. Možná, že ano, ale u jásání nad letošní úrodou se to neobjevilo. Takže takto: v ČR máme zatím letos jen 1/3 slunečního záření (přesněji slunce nezastíněného mraky, než je dlouholetý průměr). Ten problém je tu už od listopadu. Některé amatérské meteorologické stanice to měří. Za letošek – duben 68 nezastíněných hodin slunce oproti průměrným 150, za březen 49 nezastíněných hodin slunce oproti průměrným 92 hodinám, únor 15 nezastíněných hodin oproti průměrným 56 hodinám, leden 1,9 nezastíněných hodin oproti průměrným 31 hodinám. Prostě jsme na třetině, a ne nebývalo to.
  Takže pšenice možná roste, ale spousta dalších věcí se opožďuje, nejsou včely a čmeláci, resp. je jich řádově méně než je běžné, jsem zvědavá, jak dopadne opylení ovocných stromů. A pokud to takto bude pokračovat, tak všechno, co potřebuje nějaký objem slunce k dozrávání prostě nedozraje – třeba ovoce a plodová zelenina. Dneska ráno byly ty „kondenzační čáry“ tak nahusto, že to bylo vlastně ložené, nehledě na to, že některé „elity“ už rozprašování aerosolů a zastiňování slunce přiznávají – samozřejmě ve jménu klimatu. Jsou na to desítky let už různé odborné vědecké studie a testy a dle údajů z meteo stanic, to spustili ve velkém – od listopadu je to vidět. A jsem přesvědčená, že ty supercely a tornáda toto jako jsou „side effects“, protože vesměs ty studie přiznávají neočekávané lokální extrémní efekty.
  Takže s úrodou je to s otazníkem – momentálně váhám, kolik keřů rajčat mimo skleníky má smysl sázet a jestli na ten určený plac nedat ještě sadbu brambor.

  1. Překlep: supercely a tornáda toto jaro – t.j. to co je vidět cca od konce března. Hej, tornáda přece mají být až v létě……jo a v Americe…..

  2. S tím přímým slunečním svitem je to dobrý postřeh. Ale tohle určitě zaregistroval i každý solárník (tj. kdo provozuje nějaký druh sol. panelů, ať už fotovoltaických či termosolárních).
   Akorát nevím, proč letos usilovně nepráškují oblohu nad Španělskem a Portugalskem, když tam mají taková abnormální horka a sucha… Navíc tam je ze 3/4 okolo pevniny moře (oceán), takže vody na výpar do ovzduší dostatek. Fakt divné…

   1. Nevím, nevidím do hlavy psychopatů, ale možná se jim tam to sucho hodí – těžko říct – nebo jim to nějak nevychází se vzdušným prouděním. Mají tam letošní jaro o 10 stupňů vyšší teploty, než je průměr pro toto období.

  3. Tohle je úplně normální… výkyvy jsou každý rok a někdy i větší. Zažil jsem na Moravě léto, kdy jsem ani jednou nešel na koupaliště, protože se voda prostě celé léto neohřála. Jde spíš o to, že někdy se ty výkyvy multiplikují a někdy vyrušují. Letos se docela slušně vyrušily.
   Nižší doba osvitu letos zatím nic neohrožuje.

   1. Není to normální – ze statistického hlediska to nevychází ve 3 sigma. Nejde o teplotu, ale o hodiny slunečního svitu. A nejde o fluktuaci v jednom měsíci, ale o půl oku v kuse. Mám v ruce data od roku 2006 – t.j. posledních cca 17 let. V listopadu, prosinci, lednu a únoru máme letos absolutní historické minimum – 4 měsíce po sobě – a některé měsíce jsou ta minima přímo radikální. Březen je druhý nejhorší v historii, hned po roku 2009, kdy ale následoval vysoce nadprůměrný duben. A letošní duben je opět historicky s nejnižším svitem. Takže z posledních 6 měsíců máme 5krát nejnižší historický osvit – a opět leden až duben je v součtu třetina historického průměru – nikdy to takto málo nebylo. Průměr za tyto 4 měsíce je 330 hodin (ne maximum, průměr). Doteď bylo minimum cca 200 hodin v roce 2013, letos máme za první 4 měsíce 130 hodin slunečního svitu.

     1. To letos také nebylo: v prosinci jsou letos 3 hodiny v lednu jsou letos necelé 2 hodiny a v únoru 14 hodin. Kdybyste někdo měl měření z té doby, tak by mě to zajímalo. Protože ono rozdíl mezi například 15 hodin a 2 hodiny za měsíc není úplně našimi pocity zaregistrovatelný.

      1. P.S. Mám data z Vysočiny, t.j. optimálně někde, kde by l podobný průmysl, protože 80. léta v Chomutově nebo Ostravě by asi nebyla relevantní pro srovnání.

       1. Vysočina – 2,8 hodiny. Mimochodem, solární panely mně také říkaly, že se jim to nelíbí…..ale to není přesné měření.

   2. P.S. Omlouvám se ještě za osobní vsuvku. Když prezentujete své dojmy, které nemáte podložené daty jako fakt: „výkyvy jsou každý rok a někdy i větší“, ničí to vaši důvěryhodnost. Příště by bylo lepší něco jako, zdá se mně, že to vypadá podobně jako předchozí roky, ale čísla nemám. Já mám v ruce data, která říkají, že jsme už půl roku na historickém minimu, kdo si to spočítá zjistí, že se pohybujeme mimo normál – t.j. mimo 3 sigma. Takže čistě matematicky to normální není.

     1. Úplně ne, to by bylo, kdybych mávala jedním měsícem. Jakmile jde o 6 měsíců po sobě, získává to vyšší statistickou relevanci….., protože vypadává krátkodobá fluktuace. Samozřejmě bych radši měla záznamy za 40 let – nemám. Kdyby někdo měl, budu jedině ráda.

    1. Tak znovu… jsem zemědělec a fakt neřeším hodiny osvitu. Říkám, že nižší osvit neměl na zemědělskou produkci letos žádný vliv a že jsem z tohoto hlediska zažil i horší roky. Nijak jsem ta data nezpochybňoval, jen z toho nedělám dalekosáhlé závěry, protože si myslím, že roli hraje víc faktorů, které se navzájem buď vyruší nebo nasčítají.
     Moje důvěryhodnost nebo nedůvěryhodnost je dána poněkud větším množstvím příspěvků než jedním komentářem s daty.

     1. V pohodě, když řeknete, že jako zemědělec rozdíl v produkci (pšenice, řepka) zatím nevidíte, tak je to ok. Mně šlo spíš o to, když napíšete, že osvit je stejný jako byl, což není. Na ovocných stromech tady v okolí to vidím (nejen moje zahrada) – pozdější kvetení a méně opylovačů – ale nemám přesná data květu z předchozích let, nějak mě nenapadlo si to zaznamenávat. Pro co by to bylo zajímavé, kdyby bylo málo slunce zbytek jara a léta. Určitě na dozrávání kukuřice (ta se v Čechách leckde ještě ani nezačala sít – na jižní Moravě už je asi zaseto).

      1. Moje tchýně si vede zemědělský deník. Už padesát let. A její maminka si ho vedla také. Celý život. Já zase mám data, kdy začínaly žně na Znojemsku za posledních 70 let. Žádný zemědělský výkyv nebyl nijak extrémní. Ani suché roky – od roku 2010 do roku 2020 byl každý druhý rok suchý. Vody také padá víceméně stejně a ani letošní mokrý rok není mokrý nijak výrazně.
       V této chvíli nevidím žádné extrémní trendy. Extrémy nastávají kombinací faktorů.

       Například nejhorší sucho na Moravě bylo dáno nikoliv malými srážkami, ale tím, že byl studený únor a zem byla dlouho poměrně zmrzlá a jarní deště se nevsákly, i když pršelo dost. A v tom roce už to příroda nedohnala.
       Nejhorší povodně ve Vidlákově nastaly prostě tím, že po týdnu deštivého počasí přišlo odpoledne, kdy spadlo sto milimetrů srážek do nasáklé půdy…
       Proto si z nižšího osvitu zatím nic nedělám. Chápu, že fotovoltaickým elektrárnám to třeba vadí hodně. Ale zemědělcům určitě ne.

    1. Lokálně to tu také pozoruji – třešně kvetou později a některé jabloně ještě ani nemají růžové poupě. Ale nevím o kolik to zpoždění je – předchozí roky jsem si kvetení nefotila.

     1. Když to hodnotím z pohledu chovatele včel, je letošní jaro na …..

      Po teplém Únoru přišlo dlouhé období chladna. Včely šly do rozvoje a pak zarazily. Nyní, když vše začíná masivně kvést, včely nejsou v síle.

      1. Ono hlavne, kdyz se to porovnava s radou roku, ktera vyvrcholila 2019, kdy byla zima, pak nekde cvakl vypinac a v pulce dubna byly div ne tricitky… ted bych rekl, ze jde o normalni jaro.

       Ale nekdo z toho holt dokaze vyvodit historicka minima…

       1. Dneska se z každého výkyvu dělá extrém…. 🙂 Já letos vidím úplně normální jaro a vůbec by i nevadilo, kdyby takhle chtělo počasí vypadat pravidelně.

      2. No to jste moc nepotěšil, dosavadní dodejce — mladej včelař to zabalil, a v Medokomerc – údajně český, ale kupodivu : Ukrajina+Argentina+CUBA+URUGUAY+MOldavie a Česko.Aź ochutnání – nechutnající mne donutilo se kouknout a to je výsledek. Holt Medokomerc zapracoval. Kde jsou ty doby, když jsme z Bratislavského trhoviska vozili jihislovenskej med a samá chuť. Njn bejvávalo. Cifix…

      1. pchééé … prej 10 pokusů, zrzavý mravenci a párek žlun … to já zase můžu voznámit, že sem se právě vrátil s vnoučkem z výletu starší minimálně vo sto let … i s tím strčením klíče do zámku mi vnouček musel pomoc a zavolat do baráku, aby si mě někdo vodnesl, jak sem vyskotačenej!

        1. Já jsem taky sekala trávu už 2x.

         Ale napřed jsem otrhala pampelišky a udělala z nich pampeliškový sirup.

         A ještě jsem napřed také otrhala kopřivy a dala je macerovat do vody. Až se to rozložilo, přidávám to do zálivky. Je to dobré jarní hnojivo.

     2. Máte zajímavý postřeh s tím osvitem. Nejsem Fyzik, ale, to, že jsou mraky přece neznamená, že přes ně nějaké světlo(záření) neprojde..Chraň bůh, že bych vás chtěl opravovat, nebo dokonce zesměšňovat. Pravdou je, že si člověk spíše všímá toho koloběhu vody v přírodě, například, když několik měsíců nezaprší, a s tím i změny v krajinách. Tam, kde bývaly za mého mládí tůňky, je sucho, tam, kde se v lese vinul lesem v takovém úvozu dlouhá léta pramínek takový pidipotůček, a najednou jej vidíte už 3 roky vyschlý, je člověku smutno. A to tam kdysi, kdysi byl rybník a prý tam býval i mlýn.
      Čeho si šlo ještě všimnout bylo, že možná dva roky zpět prostě nechtěly dozrávat na zahradách rajčata a i jejich chuť pak byla mdlá.
      Ale , zajímavý postřeh a děkuji za něj.

 6. Takže když je laciného obilí přemnoho, přímo habakuk, tak proč tedy není pečivo lacinější? Když je obilí (krmiva) až-až, proč se nechová více hospodářských zvířat? Kačeny, slepice, krůty… i velký dobytek jako třeba prasata, ovečky a kozy i koně a hovězí se krmí obilím. Pak by mělo i levnějšího masa být moc, přímo hafo…
  Kde to vázne? Chápu, že mláďata velkého dobytku se jen tak nevylíhnou, ale ptáků může přibýt rychleji… Kde je zádrhel ? JAK BY SE ZÁDRHELE DALY ODSTRANIT? Kdo to může udělat a jak?

  1. Západ zaplavil EU dotovanými výrobky a ti krmí sojou z Jižní Ameriky.Mají přístavy mají lodě mají trhy. Změna nenastane.

  2. Ale my dovážíme i rodičovské páry krůtích brojlerů, my už dávno nemáme základní chovy. A po likvidaci chovných kachen z důvodů ptačí chřipky, nebudou ani kachňata.
   Máme pouze své šlechtitele nosných hybridů.
   Původní plemena krůt rostou dlouho a jsou spíše na pastevní výkrm.

   1. To je jak s ziletkama, chlapi jsou malý trh, tak vnucují ženám. A feministky chodí bez, takže další segment trhu podprsenek pryč. Tak nastoupí muži.

 7. Skal a stepí, divočinou
  notují si Rusko s Čínou
  fidly fidly fidly
  pěkně se to mydlí.
  Hladový a roztrhán
  americký partizán
  vůbec neví, kam dřív skočit
  nemá čas jít ani močit
  chladný pot mu kape z kůže
  ten už kolaps dostat může.

 8. Sešli se dva lidé, kteří nikdy neexistovali, na místě, které taky neexistovalo a probírali věci, které se nestaly…
  „Subjekt WP001 až WP024 – nestabilní, terminováno. U subjektů WP025, WP026 a WP028 se rozšířila rakovina hrtanu, slinivky, levé a pravé plíce, srdeční arytmie, navzdory operacím terminováno. Subjekt WP027 zemřel na rozsáhlé vnitřní krvácení.“
  „Sergeji, je mi to strašně líto.“
  „Nepřerušuj mne Anatoli. Subjekt WP029 se nedokázal synchronizovat s osobností, a museli jsme ho také terminovat. Minulý týden. Před dvaceti lidmi.“
  „Sergeji… ta technologie je v plenkách, jsme na začátku, a vy po mě chcete zázraky…“
  „Subjekt WP38 předčasně unikl z laboratoře a byl sestřelen nad Moskvou. Příčina – holub ve vývojce.“
  „Vím, jak to vypadá…“
  Vedoucí projektu Lazarus si sundal brýle, a odložil dokumenty.
  „Toljo… utekl ti z laboratoře – uletěl…“
  „Sergeji, holub v podzemí… nikdy by mě nenapadlo…“
  „Uletěl!“ zařval na něj „Uletěl! Náš velký Vladimír roztáhl křídla, a uletěl!“
  „Sergeji, vývojky jsou uzavřené, většinu subjektů vidíme až když je vytáhneme…“
  „Blyat! Anatoli, Co mají zbývající subjekty? Hroší uši? Rohy?“
  „A jak mám podle tebe pracovat?“ zaječel hystericky Anatolij Vorsenkov IQ170 „tvoji lidi na mě furt tlačí, termíny se posouvají… víš, kdy jsem naposledy spal?“
  „Takže tobě uletí Putin, a je to naše vina? Vytáhni si hlavu z prdele Toljo!“
  A hádali se dál, a křičeli tam na sebe, dvacet metrů pod zemí. Nad nimi se svět připravoval na dlouhou zimu a tři patra pod nimi subjekt WP33 vyplivl hadičku s výživou, a prohlásil do tmy vývojky „Rusko bude velké“.

 9. Z Kyjeva jdou eskadrony
  nad širou Rus letí drony
  začla tajná ofenzíva
  dokud medvěd ještě zívá.

  Stepí leopardi pádí
  Vasil v křoví ještě kadí
  je podpůrná pěchota
  na mobilu šuchotá.

  Na levém břehu Dněpru
  jdou vymýtit tu lepru…
  Počkám si a uvidím,
  na pravém je zatím dým.

  1. Když v zákopu není wifi
   když nehraje dobře hi-fi
   když tam není oboje
   nechce se jít do boje.

   Musí přijít kadet Bígl
   ten vymyslí dobrý fígl
   vystudoval bakaláře
   zvítězí na celé čáře.

 10. Občas dám řeč s lidmi, kteří pracují v potravinářství. Z ukrajinské pšenice mají skutečně všichni vítr. Týká se to jak zemědělců, tak mlýnů nebo pekáren. Ostatně ta paní z Krnova, která byla kvůli napíšu před svým obchůdkem terčem nenávisti je jen špička ledovce. Na jednotlivce, který se obtížně brání si dovolili spustit hnojomety, ale na větší by si už netroufli. Třeba taková mouka Pernerka má na svých stránkách hned při vstupu tohle:
  „OZNÁMENÍ O PŮVODU OBILÍ
  Ukrajinské obilí na výrobu mouk nepoužíváme a ani jsme v minulosti nepoužívali.
  Obilí nakupujeme na základě dlouhodobých smluv od tuzemských dodavatelů, kteří dokáží uspokojit naši poptávku v plném rozsahu.“

  Proč to ta firma sděluje, když to oficiálně něj žádný problém? 😃 Cestovatel Dan Přibáň nedávno ryčel na Twitteru, že to je přece naprosto bezpečné a jen dezoláti na něco takového upozorňují, tak proč sakra jeden z našich nejznámějších mlýnů píše hned u vstupu na stránky tohle? 🤔
  Mimochodem, věděli jste, že třeba takový Lipánek, který má cenu od 20, – do 22, – Kč, se zaměstnancům Madety prodává za cca 5 Kč, -? Už jenom toto ukazuje, jak si s námi obchodníci vytírají prdel a zneužívají napětí ve světě.

  1. S Ukrajinou v EU by zkrachovali všichni ostatní zemědělci i ti ve Francii, kvůli kterým ty dotace vznikly, zemědělství nemá význam jen aby se něco pěstovalo k jídlu, ale aby se zachoval i ráz krajiny, když nebudou políčka, zaroste všechno roštím. Francouzi to vědí, ti naši blbci bohužel ne, proto si západ zemědělce chrání a futruje je dotacemi i Poláci, ti maji v paměti prázdné obchody v osmdesátkách, ale co my máme za ministry, neschopy.

   1. Nesmysl. Kdyby nebylo potřeba pěstovat potraviny a na pole by se vysadily stromy jako tam dříve bývaly, přírodě by to pomohlo a lidem zvětšilo životní prostor. Po lese chodit můžete kudy chcete, po poli chodit nesmíte. Lesy by zadržovaly víc vody. Krajina by byla rozhodně hezčí, zvěř by se měla kam schovat. Krajinotvorná funkce jsou jen kecy. Krajina s poli je malebná asi jako bývalo Ostravsko s komíny. Přišlo nám to hezké a normální jen proto, že jsme v tom viděli účel a byli z toho budování socialismu trochu vyšinutí. Problém je ale potravinová bezpečnost. Když na ni rezignujeme, koledujeme si o hladomor. A tu potravinovou bezpečnost nám zajistí pouze vlastní zemědělství, které proto musí být dotované, aby se vůbec zachovalo. To je jako s těma mýma bramborama, ekonomicky to taky teď nemá smysl a vlastně to „dotuju“, ale chrání mě to pro případ rozkladu státu a hospodářství, na jehož prahu právě stojíme. Díky tomu získávám vybavení, dovednosti, zkušenosti a mám dobře obhospodařované záhony včetně vysokých s polykarbonátovými víky na rychlení a k tomu je od trávníku s tůjema a bazénem několik let cesty, které by mi pak chyběly.

     1. Les nevyroste všude. Pojmy sukcese a evoluce ekosystémů, konečné stadium lesa je pouze v určitých klimatických oblastech. Třeba tajga na Sibiři a ta je neprostupná.Tady by bylo křoví, trnky bezy šípky, jako zámek u Růženky. Za 100 let dubohabrové háje s nižším patrem keřů. V Polabí a na jižní Moravě step.

      1. A ve Francii nebo Itálii, kde je sušší klima by les taky nevyrostl. Jsou vděční za ty vinice a olivového háje.

      2. Tak kdyby se zase topilo po vesnicích dřevem, ty lesy by se vyčistily, aby se tam dalo chodit. Třeba to tak zase bude.

      3. No nevim, kdyby tam někdo vysadil smíšený les, tak vyrostou stromy, ne? Jako musel by je tam někdo zasadit, to jo, Jinak to bude vypadat jako přírodní parkoviště zarostlé lebedou. Ale prostě bych jednou vysadil stromy a pak jen prořezával podrost a udržoval cesty, třeba i křovinořezem. Skrz ty lesy by mohly vést cyklostezky, stačí, aby cesty nezarostly, ani nemusejí mít zpevněný povrch.

       1. Musely by na to být dotace a dělníci z Ukrajiny, jinak by to nikdo nedělal. A změnit určení půdy na katastrofy( daně z pole x lesa) , jak by se postavili úředníci a schvalovací orgány?

    1. Území ČR je dnes více zalesněné než v minulosti. Mívali jsme 25% do přelomu 18. a 19. století. Dnes máme cca 35 %. Lesy se zkrátka dříve víc vypásaly. Ještě moje babička (*1935) pamatuje některé dnes zalesněné kopečky holé. A já zase dnes vidím některé pro mě vždy zalesněné kopečky vyčištěné kůrovcem. 100 let to tak nikdo neviděl, až já.

     1. Pravda, moja mama sa vzdy hnevala, ako vyzeraju lesy okolo jej rodnej dediny – kym bola mala, chodili tam s kravami, trava bola vypasena, cesticky vydupane, dali sa tam zbierat maliny aj huby … kravy sa prestali chovat, les ‚cistit‘, dnes je to hustina, trnie a hady … prales je mozno romanticky, ale udrzovany les je … uzitocny, no.

     2. Na horách je les klimaxovým společenstvím. Je to přirozený ekosystém. Když ho zničíte, jeho přirozená obnova bude trvat stovky let. V lidských silách obnova možná neni. Klášter Angkor Watt byl opuštěný v 15. století a ekosystém se doposud neobnovil.

      1. Zajímavé téma o lese pro mně. Víte, z toho, jak se hospodaří s lesy je mně smutno. Nechce se mně věřit, že je tady více lesů, než před 100 lety, ono je les a je porost. U nás vyrubané plochy, a už to v životě neuvidím, protože i kdyby se o to starali dobře, umřu dřív, než to nějak povyroste. Co vidím je, že se sice vysadí spousta stromků, které ale uschnou, nebo, vytvoří neprostupnou hradbu vrostou do sebe a v podstatě uschnou taky. další nešvar je jak moc lidé najednou ty lesy fragmentují. Tu se postaví v uvozovkách asfaltová cyklostezka, kterou ale i přes zákazy začnou používat motorkáři, řidiči osobáků, o jezdcích na čtyřkolkách a krosových motorkách nemluvě. do toho, je u nás přepsováno, a lidé prostě chodí se psy po polích po lesích na volno. Nějaká divoká zvěř? Nezájem. Vyrubané jsou Jeseníky, jejich podhůří, v Beskydech i na Vysočině hrůza.U bratří na Slovensku, je to v jejich západní polovině podobné.
       Slyšel jsem o jistých aktivitách v Izraeli, snad i v Číně, kde se snaží změnit pouště v les.
       Kéž by se jim to podařilo.

    2. O bramborách ani nemluvit. Dřív jsme měli vždycky metrák v laťové bedně od podzimu do nových a bez jakékoliv změny, dneska kilo z Billy do týdne na vyhození,

     1. Dve poznamky…

      a) taky je mate ve sklepe v relativnim chladu jako driv?
      b) bez jakekoliv zmeny? Tak to ja si teda pamatuju jak na jare uz brambory nesly vybirat, ale musely se vymotavat, protoze ac v chladu a temnu, byly naklicene az oooo jeeee…

      1. Plus poznamka… a kdyz prisly nove brambory, ty stare se nabraly lopatou a svarily se pro prasata, k nicemu jinemu se uz nehodily.

    3. Píšete naprosté nesmysly. Kdyby nebylo zemědělců, těch lesů byste se stejně nedočkal ale za to různých náletových dřevin, plevele a tak dále. Nakonec byli jsme toho svědky po roce 1989, kdy mnoho polí bylo zarostlých plevelem a někde i je dosud.

 11. Debilizace.

  Bachor čepec kniha sléz
  Ladiku, kam jsi to vlez
  jseš volovi v žaludku
  dají ti tu na budku.

  Říkaly to všechny Milky
  dořezaly všechny pilky
  kůrovec už dojed lesy
  presidentem býval Lessy.

  Bývalo prý ještě hůře
  Červíček prý vrtal v kůře
  teď je ale nová doba
  Zelenskij si sedlá soba.

  1. Může býti ještě hůře
   Milka loví v manikuře
   hledá nůžky na nehty
   na ty svoje paznehty.

   Milko, běž od koryta!
   Vždyť máš přece kopyta!
   Na hlavě máš rohy,
   celkem čtyři nohy.

   Z náměstí se nese hihi
   Milka opět rovná knihy
   slézy, čepce, bachory.
   Přežvýkává hrachory.

   1. Nejen Milka, říkám „O-O“,
    rozežeňme celou ZOO!
    Říkám, nejvyšší čas říci „Ámen“,
    i s nejvyšším paviánem.
    Nad Českem rozejdou se mraky,
    vyžeňme ty hyeny a straky!
    Řka Černochovic Jance, zlé štice,
    a ostatní taky, vypadněte pijavice!

 12. Jako pěstovat si vlastní velmi rané brambory má smysl, protože teď zjara stojí i 35 Kč/kilo a máte tak svoje v Bio kvalitě. Máte vybudované něco na uskladnění a tam si pak můžete na podzim uskladnit i ve velkém nakoupené brambory z nějakého statku, aby vám vydržely do jara a nebyli jste závislí na vrtochách hypermarketů. Ale pěstovat si vlastní kroupy? Jeden pytlík krup kupuji před silvestrem na ovarovou nebo uzenou polévku a obvykle nám vydrží až rok než se do toho dají moli. Kdyby přišla bída a měli jsme jíst nastavovanou kaši, tak koupím ty pytlíky tři, dohromady asi tak za 100 Kč a mám to na rok.

  1. No jo, tak na zahonku pár kilo ne, ale když máte políčko, třeba hektar, tak asi jo, brambory je těžké vypěstovat, ti brouci, plísně, ranní mrazíky v dubnu , okopávání, obilí jsem nezkousela, ale možná to je víc bezúdržbové.Ve větším.

  2. Já mám na krmení spoustu ječmene. Ten šrotuju prasatům. Ječmen je levný. Teď mám i loupačku na kroupy a stačí mi jen prosít krmnou dávku, aby mi velká a stejnoměrná zrna zůstala a ta oloupat. Hned mám kroupy, které mohu jíst. Ve středověku to byla nejběžnější příloha. Kroupy jsou v podstatě taková jiná rýže. Pokud je umíte připravit, rýži bez problémů nahradí.

    1. Polifky jsou řekl bych intuitivní… kroupy se hodí do:
     – Uzené polívky
     – Luštěninové polífky
     – *hrachovky (diskutabilní, ale mi to tak chutná….)

     Přílohy:
     – povařit, opražit na cibulce, přidat slaninu, majoránku, česnek.
     – povařit, smíchat s bramborem, přidat máslo, truchu mlíka, pokud máte tak výpek.
     – povařit, smíchat s hráchem/čočkou, opražit na cibulce, majoránku, česnek.

     Hl. Jídlo:
     – povařit, okapat, smíchat s masem, vajco, cibul, majoránku, obalit, osmažit jako karboš.
     – povařit, smíchat s posmaženou cibulou, slaninou a houbama, majoránka, česnek, zalít vývarem/houbovým výluhem, dát zapéct.
     – kroupy povařit, smíchat s posmaženou cibulou a konzervou lančmýtu/obraným pečeným kuřetem, přidat zeleninu, nastrouhat sýr, podávat jako rizoto (gumové)

     Abyste po kroupách neprděl, tak je umyjte. dvakrát.

    2. Vánoční Černý Kuba: kroupy, sušené houby,česnek, sůl, sádlo. Uvařit kroupy,houby, vše smíchat, zapéct. Vynikající. Během roku různé obměny – třeba přidat trochu uzeného masa.
     Vložka do polévek: kuřecí, uzené, hrachové…..
     Židovský šoulet….. to vše je zde již zmíněno.
     Vše zdravé, dobré a velice levné,za málo peněz se hodně navaří. Já i nyní kupuji ve slevě sáček krup asi za 12 Kč a na jídlo pro více lidí stačí bohatě jeden.

  3. Přesně!
   Koupím kroupy, koupím vejce, koupím maso, koupím mouku, koupím… koupím.. koupím…
   Kupujeme naší vlastní státní vodu.
   Budeme si kupovat naše vlastní CO2 , které vydechujeme.

 13. Co lze také vyčíst,hlavně se pěstují obiloviny,žádná zelenina a trochu brambor,pak se divíme velké nabídce obilí a ostatní musíme dovážet.

  1. Zajimavy postreh.
   Je to dotecemi? Nebo vetsi pracnosti zeleniny? (hadam mene velke mechanizace a vice rucni prace)
   Vzdycky jsem si myslel, ze zeleninari jsou spise v zisku, protoze jim nemuzou konkurovat obilne velmoci jako Rusko, Kanada a USA.
   Obili se dobre skladuje, prevazi a tak.
   Na druhou stranu musi prodat hned, sklizi se asi spis rucne, a hadam, ze lidi z okoli si taky potme prijdou prilepsit.
   Jestli sem chodi nejaky zeleninar, tak by to mohl osvetlit.

   1. Západ dováží soju až z jižní Ameriky,( mají lodě i přístavy) aby vykrmil krávy a prasata a pak sem cpal maso, kterému nemohou naši konkurovat. Vykrmit by se to dalo i psenicí z Ukrajiny, my bychom to měli blíž a bylo by tok i ekologičtéjší, koleje z Ukrajiny přes Slovensko jsou natažené, když se vozila z Ruska železná ruda( měli jsme ocelárny na 2 místech a Slováci taky) , ale to na západě neprojde, oni mají svou souhlas a osud deštných lesů je nezajímá, v Jižní Americe by zas neměli z čeho žít. Ukrajina má smůlu, jen jim mažou med kolem pusy a pak je nakopnou.

    1. Kdy naposledy nám média a politologové kázali, že veškerá zemědělská produkce je kontaminovaná Černobylem?
     Takže čas absolutního rozpadu a dekontaminace je pouhých 35 let?!
     Jedna lidská generace?

   2. Neviem uplne presne ako je to so zeleninou, ale kedysi som citala pojednanie o cibuli … a tiez si ju pamatam od babicky, cibulova sezona bola v auguste, posledna vacsia praca cez prazdniny – cibulu nech dopestujete ako dopestujete (to som bola v skole, takze som nevidela a z onoho clanku nepamatam), ale jak ju pozberate, tak ju musite V JEDNEJ VRSTVE susit, aby nezhnila (u babky nasa cibulova brigada este pozostavala z cistenia od hliny ked prisla domov, a zaverecneho cistenia pri spletani do vencov) … ked cibulu spatne ususite, zhnije … ked cibula hnije, tak tecie … ked tecie, hniju od nej dalsie cibule … takze vysledny zaver v clanku onoho zelinara – prestal som pestovat cibulu, pretoze ju nemam kde skladovat …

    1. Naše bábi měla na dvorku nad chlívkama mírně přesahující střechu, pod ní po celé délce bidlo a na něj se přehazovaly svazky cibule . Oni ti naši prapra byli chytří a dědily se ty znalosti dál a dál.

    2. otec to riesil tak, ze ich zviazal do takeho snopa,kde boli okolo stredu sustredene cibule pod sebou a tie snopy potom vesal na haky…..maloco zhnilo

   3. Pane Sakura.
    Je to skutečně o nákladech a hodně ruční práce,kterou už nikdo nechce dělat a taky těmi dotacemi.
    Také je tam dost ztrátovost,když se některé plodiny včas neprodají,jde to na kompost,
    Třeba některé sazenice,musíte mít skleník,pařníky a sadbu buď vysázet,nebo prodat na tržnici.

    1. A lidi chtějí jen to hezké, já si doma u salátu hnědý list odtrhnu a uvnitř hlávka výborná, ale prodat by to nešlo. A jak začne svítit slunce, hned jsou ty okraje hnědé, nebo každá kapka vody, což se neubráníte, působí jak lupa a vyžere kolečko, tam se list rychleji kazí a než by se dostalo do prodeje už by bylo neprodejné.

 14. Dnes stojí za to přečíst si u Vlka analýzu úpadku západu.

  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/05/04/konec-starych-casu-aneb-jake-sily-vedou-k-upadku-narodu-klicovy-je-rozkol-v-elitach/

  Vývoj společnosti má holt docela pevné zákonitosti, člověk je 100 tisíc let v podstatě stejný, stejně mu to myslí, má stále stejné motivy jednání, tudíž není čemu se divit. Děje se stále to samé, dokola ve spirále s obměněnými kulisami.
  Je velmi, velmi nepříjemné, že se nás to týká, že veškeré důsledky a že budou tvrdé, plně poneseme. S těmi blby ve strakovce to na nás dopadne na kvadrát a nedá se na to připravit, nedá se před tím utéct.

  1. Člověk je podstatou kmenových živočich, nějaká globalizace a evropská integrace jde proti jeho přirozenosti. A teritoriální masožravec, boj o teritoria vidíme nyní v přímém přenosu

    1. Já bych řekl, že se přirozenost za těch tisíce let nezměnila a pokusy (vytvoříme „nového člověka“ které jsme tady měli – víme jak dopadly.

     Základní je předat a šířit geny do dalších generací. Kdo se tomu nepřizpůsobí, je „vyškrtnut z chovu“.

 15. Útok drony na Kreml je typický Západní pokus, jak odvrátit Rusko od systematického plnění svých velice fungujících plánů k nějakým neuváženostem. Obvyklé Západní „magické myšlení“.

  Pokud je něco úplně vyšinutě blbé, porušuje všechny konvence a spektakulárně to selže, můžete vsadit láhev nejlepší whisky proti sklenici špinavé vody, že je za tím britská tajná služba. Což je samozřejmě vtípek, ale jako na každém dobrém vtipu je v tom aspoň 90% pravdy.

  Čuk a Gek ve Vrběticích, Skřípalata na lavičce v Salisbury, no a teď tedy „drony na Putina“. Pořád stejné snahy o jakousi „nordickou lest“ a magický zásah Saurona knížete pekel Putina, do kterého Západ jako dementní osmileté dítě projektuje veškerou svou frustraci a neschopnost, když narazil na skutečnou ruskou moc a sílu a dostává ve všech ohledech pořádně na budku.

  Až vypukne bájná Steinerova ofenzíva, a na pár km úseku fronty hypoteticky prorazí ruskou obranu, v plánech těchto šílených magorů bude zajisté následovat kolaps ruské armády a svržení Putina. Nedělám si legraci, fakt ne: tohle je jedna z vážně předkládaných alternativ v amíckých a britanistánských politických kruzích – píší o tom velice otevřeně. Natolik jsou vyšinutí a náměsíčně odpojení od reality…

  Soudí sami podle sebe: kdyby protivník udělal jim třeba útok na Bílý dům a samotného FJB či na Downing Street 10 nebo Buckinghamský palác, zajisté by chtěli vybombardovat jeho politické vedení a spustili by zločinecké útoky na plně civilní cíle ve velkém rozsahu: jako to dělali všude, od Koreje a Vietnamu po Irák. Útoky na Saddáma, snahy o likvidaci Miloševiče…

  Zábavné je, jak místo reality vycházejí ze svým falešných mýtů: třeba že přesun bombardovací ofenzívy Luftwaffe z britských letišť stíhacích perutí na vojensky nesmyslné zločinecké bombardování Londýna způsobily jejich obratné lstivé akce. Nebo že „porazili Sovětčíky“ v Afghanistánu dodávkami protiletadlových FIM-92 Stingerů. Nebo že pádu režimů ve „Východní Evropě“ dosáhli svými agenty „disidenty“… Nebo že Putin je diktátor a jakmile zemře, Rusko se rozloží jako Mordor po zničení Saurona.

  Zjevně počítali se šílenou ruskou odvetou proti ukrošskému politickému establišmentu: svého frontmana Zelenského předem schovali do Finska a nyní ho poslali na okružní cestu po Euhniji, která má skončit až po 14. květnu, kdy mu dají jakousi falešnou medaili.

  Současně v Západních žumpách vypukla nová vlna oslavování obřích ruských obětí, jak ve vojclech tak výzbroji – což sice všichni vědí, že je úplně vylhané, ale potřebují zachovat dekórum a jásat, jak to Rusku nandali, než stáhnou ocas mezi nohy a z Ruiny prchnou. Banderonácky zanechají jejich temnému osudu… jako předtím ve Vietnamu, Iráku, Afghoši, …

  Magická Steinerova ofenzíva se blíží a pak si užijeme oblíbené čekání na Wencka. Oni nic nového neumí vymyslet, tak dělají remake. I Wagner bude – ostatně Wagnerovi „muzikanti“ jsou již na scéně, a pilně trénují „Jízdu Valkýr“, provedení pro velký kulometný a dělostřelecký orchestr.

  1. Je obdivuhodné, jak křesťané Západních hodnot za pád WTC vyrazili na krvavou cestu odplaty, kterou zaplatili statisíce civilistů životem.
   Evidentně jsou strůjci takových odvetných tažení stále stejní nebo pořád vládnou jejich apoštolové tovaryši.
   Ano, takových tažení pomstychtivých Abrahámovců je plná Bible.

 16. Počtu řádky anonyma.
  Jak bych viděl oči mima.
  Černé slzy pierota
  v hlavě se mu cosi motá
  řídící mu zadal úkol
  všichni se mu smějí vůkol.
  Byl to Sergej nebo Vasil?
  Zas jsem asi něco zprasil.

  1. Z anonymů jsem už grogy,
   kde furt berou na ty drogy?
   V hlavě se jim cosi motá,
   to rozpadá se šedá hmota.
   Slzy nad ním neroním,
   jeho volba – šňupat heroin.

 17. Tahám z ohně další placku
  nestála mě ani dvacku
  ba dokonce ani pětku
  já mám pořád něco k snědku.

  Dřevo hnije v každém lese
  fotopast se na mě třese
  hodím na ni asi deku
  holka bude plná vzteku.

  Čekají nás těžké časy
  hledím na dno státní kasy.
  Proč mi důchod zatím chodí?
  Díky, Vaše Blahorodí.

  1. Důchod že vám chodí?
   Fijala nás za nos vodí.
   Příště pošle brambor slupek,
   nacpěte si ten váš pupek.
   Ještě, dědo, poznáš legraci,
   tahej dřevo z lesa a šetři,
   ať máš pěknou kremaci.

    1. Tradičně a dojemně,
     dědo, půjdeš tedy do země.
     pro stáří, z bídy a hladu,
     bez tuše a rakve,
     nechci šířit fámu,
     až to s Tebou sekne.
     Dědo, už vykopal sis jámu?

      1. Nechtěl bych být drzý,
       kyvadlo je časomíra,
       ba sic nás to mrzí,
       pro každeho bude v zemi díra.

 18. Cent pšenice za tři stovky
  proč bych měl žrát z cvrčka krovky
  namelu si svoji mouku
  jenom zrno, prosté brouků.

  Každý už má mlýnek Como
  každý trochu chytrý homo
  měl by aspoň trochu tušit
  že se zrno musí sušit.

  Jinak lepí mlecí kámen,
  s mletím mouky bude amen;
  bude třeba koupit v lídlu
  za peníze něco k jídlu.

  1. Po nedávném experimentu s ručním mletím mouky, pravím:

   Je to dřina, je to těžký!
   Příště žeru už i ježky.
   Opražím si cvrčky, červy,
   ušetřím si s mletím nervy.
   Z práce mám jen mozoly,
   nechal bych ji pro voly.
   Jeden radil, použij elektřinu,
   ušetři si, vole, dřinu.
   A nebuď přitom zpátečník,
   na zahradě postav větrník,
   na střechu dej panel solární
   buď zas IN a vůbec moderní!

   1. Byl to mlýnek Predátor?
    Jakýs chytrý vědátor
    přidal k němu řemenici
    řekl veni vidi vici
    kousek vedle předla hřídel.
    Ikaros si všiml křídel
    a už letěl k nebi.
    Sice měl pak bebí
    trochu to s ním fláklo
    ale to se vsáklo.

    1. Jsa jen teoretik vědátor,
     na chytrost mám štempl,
     byl to mlýnek Predátor,
     na práci jsem lempl.

     1. Já to věděl, já to tušil
      do zásuvky řádně bušil
      by vylezla elektrika!
      Pomohla mi přitom krika.
      Nestačí znát zavináč!
      Nutno najít vypínač
      už to jede, všecko v cajku
      neskočím na žádnou bajku.

      1. Nerad bych Vás rmoutil,
       s fází jsem se uklik,
       jako prostý teoretik,
       elektrickým proudem zkroutil.

 19. Letí drony širou stepí
  v noci, když jsou všichni slepí
  na radarech ani stopa.
  Letí zemí lidoopa?

  Letí podle mapy gůgle
  jednou tam a jednou tůdle
  vybuchnou nad Kremlu bání
  jejich zbytky spadnou na ni.

  Tohle ufo bylo divné
  divák TV jenom zívne
  přepne to na jiný kanál
  tenhleten ho trochu zklamal.

 20. Podjme se ale vratit k tomu, co vlastne znamena zmena Babis, Fiala nebo Rajchl. No nic. Vsechno pravicaci na dren, Rajchl dokonce libertarian, cumte na to video at chapetge kam se to posouva.

  Rajchl jen VYUZIVA situace kd ejsou lidi nespokojeny, zadnym resenim ale neni.

  Vidlak uz se vidi ve vlade i kdyz jeho clanky jsou na urovni knuciho decka, ale na to lidi slysi.

  Kdyz se ho zeptam jestli podporujou Svarcsystem tak mi tvrdi ze je to slozite. Neni. Je to jestli jde o lidsky system nebo system odrbavani na krev.

  Rajchl je jen dalsi Okamura a jeho volici jsou tou skupinkou kolem nej.

  Neni tu SKUTECNA levice, co necha zaplatit skutecne dane co platime my kapitalisty/korporace/GAFA+Uber

  Volit Rajchla je jako volit Tomia a kdo videl to video a pochopil ho, taak to vede zase k Fialovi.

  Srand aje, ze rajchl NEMA zadny program, zadne body co chce delat, nic, nebo to Vidlak zapomina propagovat. Ma jen to ze lidi sere Fiala.

  Podporuje Rajchl 4 denni pracovni tyden? Nejsme otroci, ve stredoveku meli nevolnici vice volnychj dnu nez my! To zatim nevim.

  Je proti Svarcsystemu, coz je otrocke zlo – neni, chce ho rozsirit. To uz vim

  Je pro odebrani davek romum a nejchudsim, Vidlak rika drzhubne (zase uboha snaha resit na ukor nejslabsich par korun misto totalni korupce ve statni sprave. Ne kazdy ma IQ120, pokud ho mate tak budte radi a pomozte tem co ho nemaji, to je silny stat, ne ubohe buleni ze nejaka socka dostane par korun). O kolik se zvedne kriminalita a budem celit nozikum v metru jak v NY? To uz vim, ano budeme.

  1. Kdyby se jakákoli strana nebála sáhnout na dávky romákům, nemusela by je ani sebrat, stačilo by zastropovat (třeba na 20 000,- Kč na rodinu) jako na Slovensku, byla by jasným vítězem voleb. Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj by v pohodě převálcovaly Prahu. Já bych byl první co by je volil.
   Nekecejte tady o nejslabších. Kopat příkopy a manuálně dělat, na to nepotřebuje nikdo IQ120, dokonce ani IQ90. Nejslabší, co inkasují na přepážkách 40 000,- Kč a víc sociálních dávek? Sociální dávky pro romale nejsou pár korun, to by dělalo pár desítek miliard.
   Pokud vím, s heslem “ Zatočíme s příživníky“ šly do voleb VV. A bez problémů byly v parlamentu. Jenže z bohulibého hesla byla realita jiná. Místo zkrácení dávek pro nemakačenka se stalo zkrácení a snížení podpory v nezaměstnanosti. A šup, VV skončily v propadlišti dějin.
   A nožíky v metru, stejně tam romale kradou, tak by stačilo jen zviditelnit policii a MP. Nemusí chrápat ve služebních autech někde na okraji Prahy, stačilo by aby se pohybovali pěšky v centru.

   1. ono totiz, najprv by sa museli zmenit zakony, preprogramovat media a zatvorit pusa mnohym neziskovkam, ktore z toho ziju a aj tak by ste si uzili prepadovu navstevu z Bruselu s tym, ze musite chranit najslabsich a ich ludske prava…..obmedzenie davok je az ten posledny krok. Ale je mozne, ze dojde k ekonomickemu rozkladu v ramci EU a tieto veci sa same vyriesia, ked staty nebudu mat peniaze na dolezitejsie veci, napr. zbrane

  2. Dobré poznámky o „plánované“ robotizaci 4.0 gdy blboni mají konkurovat automatům ve schwarcu. A gdyž se člověk zamyslí, že ta přezaměstnanost v hodnotách neuvěřitelných pracovních dob spadá do úchylek PROrežimních propagátorů dobra, „práce až za každou cenu“, může jen slzet s představami živobytné „práce“ 4 hodiny třikrát v týdnu. K tomu ale blboni eště nedorostli, zatím jedou extenzívně. Čím více hodin zabiju pro zaměstnavatele, ( gdysi se takovým říkávalo otrokáři), tím se budou mít lépe, natisknou jim více peněz až zboha-tnou. Vyrobí eště více a více sklíček a plechovek až bude na světě dokonale zaslouženej mír.

  3. To máte jako s těma mamánkama.
   Bydlí u maminky, která má dvě práce, aby nějak vyšla.
   Mamánek dělá – nedělá – dělá nedělá…. Maminka mu slouží a ještě ho živí.
   Když je peněz málo, tak ji mamánek ještě tříská!
   A pak všímavá kolegyně nabídne mamince bydlení a odtržení od toho spratka.
   Což maminka odmítne, protože mamánek by to asi nepřežil.
   Občané poddaní jsou tou maminkou a mamánek je ten stát a jeho vláda.
   Když nebudete živit toho svého spratka, který chce pořád víc a víc, tak vám stejně vyrabuje peněženku, byt a zkuste si stěžovat. Namlátí vám a zavře hubu tak, jako to dělá ten Váš stát a vaše vláda!
   Kdokoliv, kdo vás dokáže zbavit tohohle spratka a teroristy je užitečný.

  1. PRAVDA VITEZI. Je to tak, je nam predkladano ze je to nejaka clashofclans bitlka Putin/Zelensky. ale neni. I kdyz umre Putin nebo Zelensky, tak to pojede dal. Co je dulezite se i uvedomit ze nam media lzou a lze i alternativa otom ze Zelensky jede na kokru etc. Ja nechapu, proc nekdo neumi delat skutecnou propagandu, dyt je to tak snadny. Vedel to uz Goebels, polovicni pravda je lepsi nez 100% lez. No ale pointa je, ze nase media to nepochopily a mysli si ze jsme tupa decka.

   1. Zatim vitezi nejvic , ze zemedelske plodiny na vyzivu se staly palivem do kotlu na ohrati..
    Ceny sou stlaceny, aby se nevyplatilo je pestovat..
    Ani bulhari, rumuni, polaci a madari ,atd. ,nemuseji to obili.
    Ze by jenom dieta doporucena pro Slovana..

  2. Manuel:
   a udržel by se ukrajinský režim soudržný a dál bojeschopný, kdyby Zelí popř. několik jeho nohsledů s ním zmizelo?

   To co by přišlo po nich – zřejmě nějaká verze vojenské chunty – měla by za co, a s čím pokračovat ve válce?

   A vzal by ještě vůbec nějaký nějaký Západní a dosud proukrajinský politik telefon nějakému novému no-name khakimanovi, který bude zas a zas jen chtít miliardy a zbraně?

   1. Jan z Polovidlakova: To už píšete o vládnoucí skupině místo o jednotlivci. Pokud současný prezident z nějakého důvodu nebude moct vykonávat funkci, může se stát dočasným prezidentem někdo z okolí, koho už Západ zná třeba ministr zahraničí. Pokud to bude v zájmu elit Západu, budou podporovat i jeho. V Kremlu i kdyby současný prezident nebo spíš car odstoupil, věří někdo, že takový Patrusev by kapituloval? Změnou režimu
    by UA by bylo až potenciálně to nastolení přímé vojenské vlády, která by opravdu mohla uvažovat jinak. To opět závisí na Západu, který většinu finančních nákladů všeho platí. Množství převratů je regulováno ze zahraničí. V minulosti v revolucích, které nebyly pod tak silnou kontrolou a financováním že zahraničí, víc záleželo na vnitřním vývoji a převratů bylo plno jako ve Francii v období 1789 až 1799.

    1. Po eventuelní „Kinžalizaci“ Zelího bych viděl reálný scénář přesně kopírující předchozí exporty demokracie – zbídačenou zemi v naprostém rozvalu.
     Chaos nastal i v zemích kde byl „celkem“ pořádek, ale na Ukradině bylo ouvej i před válkou, korupce, mafie, bída, rozdělení společnosti… Nyní vylepšeno o banderovce a válečnou chudobu, invalidy jak po stránce tělesné tak po lidi válečnými traumaty (PTSD) mentálně neschopné sociálního zapojení, po všudypřítomné hromady zbraní…
     Eliminace Putina by nejspíš k takovému schématu nevedla, a dost možná by se k moci dostal nějaký „větší sekáč“, a ten by se nemusel zakecat…

     1. No, po „Kinzalizaci“ dosavadni loutky by loutkar sahl do pristenku a vytahl by jinou. Otazkou je, jestli by bala tak povedena.

   2. kym ich drzi Zapad za ****, tak to bude pokracovat. Je jedno, ci to bude Zelensky alebo Zaluzny….ten druhy by mozno mohol byt chytrejsi a nepchal by maso do mlynka zbytocne a tym padom nebezpecnejsi

 21. Jó zase bude letošní úroda, už je vyhraná. Prodaná na příští rok na stojato. To už víme. Co dál.

  Gdyž napíšou sračkomety že sou rekordní výnosy, gdo z blbákova to pude změřát. Nigdo páč i ty výzkumáky a měřáci to dělají dneska na dluh, kerej číní průběžné stoupavě 420 mld korun oficiálně..

  Aplikují na porosty regulátory růstu. Že je zapotřebí rostlinky trochu přitlumit, aby nevyháněly klasy moc vysoko. No eště aby byly moc vysoko, je potřeba je setnout na výšku kombajnu, nepřipadá vám to povědomé?

  „Na jedné straně bude hojná úroda, ale na straně druhé bude velmi nízká cena. “
  No a co může čekat blboňskej podnikatel, ten klidně dá nízkou cenu, ale aby tu nízkou cenu něgdo vyrobil, musí dovézt levnější a stále levnější robotníky. A tak si zaplatí papaláše, keří jim přivezou robotníky. To se nelíbí normálním lidem, kerým z 8 hod za komančů napařili kapitalisti 12hod a počkáme esli se eště urodí a budou muset dovízt nějaké poloopice aby dělali v 16hod za slámu.

  Aji kolem té řepky furt lamentací. Lidi to nežerou. Gdyby přípláceli blboňům eště za sázení odpadků na půdě, tak je tam budou sázet. Klidně si to nechaj dovízt igdyby nerozuměli ani písmenku, cizáci jim to přivezou a projedou jejich cizáckejma bankama. A eště vám na to pučej.

  A gdo furt nerozumí potřebám našich lidí, tak by se měl dobrovolně oběsit. Už mě fakt serete s tou vaší logikou. A až zase budete pořádat míííítiing na václaváku, ostatní smazáno. Muheeeeeee

  1. proc byl asi Fiala na Filipinach, byste beverili co je tu filipincu a hlavne filipnek co makaj za min nez ukrosi. Jo a ukrosi, to jsou ty co tu exploitujem 30 let, delame z ich otroky na nejhorsi praci bez jakychkoli socialnich zasad, tak tem ted davame ty „zbrane“ 🙂

   1. Zahraniční „pracování až za každou cenu“ pracovníci náš vzor. Místní „podnikatelé“ na nich bohatnou, to je politika.
    No, nic pro naše lidi.

  2. Repku ludia zeru, a repkovy olej mi bol dokonca doporuceny pri neurologickej … nerovnovahe? Bohvie co to tenkrat mimino malo … proste na spravne dozretie nervovej sustavy spolu s rybim olejom … musim povedat, ze mi prcek repkovy olej jedol lepsie nez rybi …

   1. Jj, dneska lidi žerou fšechno, nevidí do šmakulády, stačí jim to převést na tuky a mastné kyseliny, popřípadě sacharidy.

    1. Já dávám ptřednost repkovemu oleji před slunečnicovým. Ten je jedovatý kvůli kyselině erukové, které se bojím.

 22. Mějte s těmi trolíky taky trochu slitování. Představte si, že ale vůbec nic neumíte, nikdo vám v mládí neřekl ani neukázal, že musíte něco umět, chcete-li důstojně žít, zato vám presstituti dokonale vymyli i ty zbytky mozku po dědovi a bábě, musíte se nějak uživit, tak vezmete tuhle práci. A pak jste permanentně konfrontováni tím, že jste v práci ze všech úplně nejblbější a nerozumíte tomu, o čem se ostatní baví…

  1. to mas ale tezkej zivot, kor v ty praci 🙂 aale to je bezny omyl, ze se lidi povazuji za chtrejsi nez jsou a cim nizsi IQ tim vetsi omyl v sebehodnoceni. Takze nevim jak se s tim popasujes, ale vidim tu trochu problem v tom co si myslis o sobe a co o okoli 🙂

 23. Babiš se bude cítit ukřivděný!

  Za inflaci je zodpovědná Česká národní banka, guvernér by neměl házet vinu na vládu, řekl ve středu premiér Petr Fiala (ODS) v CNN Prima News. Zpochybnil tak slova guvernéra ČNB Aleše Michla o proinflačním působení deficitů státního rozpočtu.

  /Hovínky/

    1. .. a bezpečněji než v Kyjevu! Je to přece jen komický herec a ne hrdina.
     Zajímavé je, že Blinken a a další viditelní činovníci Západu vyzývají Rusko a Ukrajinu „ke zdrženlivosti“, protože by mohlo dojít k eskalaci konfliktu.
     K dronům:
     Jsou tři možnosti: Ukrajina, Putinovská opozice v Rusku nebo ruská akce pod falešnou vlajkou, která by mohla urychlit dění na frontě. (Akce Gleiwitz)

     Jsem docela zvědavý, co k tomu napíše Káčko42.

     1. Ja bych urcite skrtnul tu Putinosvkou opozici.
      Dal bych tam nejakou skupinu Ukrajincu, kteri byli poslani do Ruska, nebo nejake Rusy, ktei byli naverbovani Ukrajinou.
      Ruska akce pod falesnou vlajkou by to taky mohla byt.

      Blaboleni, jak USa vyzyva Ukrajinu ke zdrzenlivosti prece nemuze brat nikdo vazne…

     2. K tomu deni na fronte:
      Nevim, jak to tam vypada, ale Rusove se pripravovali dlouho, takze asi nic hezkyho.
      Zelensky zautocit podle vseho musi, jinak se na nej loutkovodici vykaslou (a asi i doma). Napeti pred utokem udrzovali uz dlouho a tohle donekonecna nejde.

      Vcera a dneska vidim v americkych mediich znacne zvysenou masirku, jak Ukrajinci vitezi a Rusove prchaji.
      Nejvic me dostal tenhle titulek:

      „Ukrajinci dosahli velkeho vizestvi, vstoupili do ruskych zakopu tim, ze jejich obojzivelne jednotky prekrocily Dnepr.“

      K tomu par zaberu jak Ukrajinec nekam strili ze zakopu, Ukrajinci spokojene pokuruji, Ukrajinec s usmevem zaminovava budovu, nejaky mensi tank jezdi po blate…
      Davam to sem jenom jako priklad, jak malo dneska staci k vymyti hlav dnesni populace.
      Kazdy ma chytre telefony, gps… ale obyc mapu asi nemaji.

      1. Obyc mapy ale maju tiez, minimalne v tom chytrom telefone 😛 … ale viete co mi to dalo kedysi davno prace naucit sa v tej mape citat? (A buzolu som nepochopila dodnes … asi ze to vzdy bola polhodinova instruktaz v rocnych intervaloch)

      2. vypadl mi tam Bachmut. Melo to byt:

       „„Ukrajinci dosahli v Bachmutu velkeho vizestvi, vstoupili do ruskych zakopu tim, ze jejich obojzivelne jednotky prekrocily Dnepr.“

       Je to legracni, protoze Dnepr nebo more je z Bachmutu pekne daleko.

     3. Starý kocour napsal:3 května, 2023 (22:45)

      Rána pro Kreml: co bude dál, 18 mrtvých v Chersonu, faktor „slabého místa“: scénář ofenzivy Ozbrojených sil Ukrajiny. Výsledek
      3. května 2023, 20:40

      …..Útok na Kreml provedl „poměrně zkušený operátor“.

      Tento názor vyjádřil deníku The Guardian specialista na drony z Centra pro námořní analýzu Spojených států Samuel Bendett.

      Řekl, že video z druhého náletu dronu „má tenká křídla“, což naznačuje útok profesionálního operátora, i když ne nutně vládního aktéra, pomocí dronu, jako je Mugin-5 za 9500 dolarů čínské výroby, řekl…..

      ……“Na leteckou základnu v Engelsu a Šajkovce byly zaslány instrukce k přípravě řady TU-22M k odletu, v noci mohly být zahájeny raketové útoky na řadu administrativních budov v Kyjevě.
      Zdroj připustil, že jaderné zbraně by mohly být poprvé se již alespoň 2 „produkty“ nacházejí přímo na jednom z uvedených letišť,“ píše Gulag.net……

      https://strana.today/news/432936-itohi-433-ho-dnja-vojny-v-ukraine-udar-po-kremlju.html

       1. Ma to ale i sva pozitiva – napr. debata o zvysovani odchodu do duchodu je jiz bezpredmetna, vsichni odejdem najednou…

    2. Není tam hezky.
     Jsou tam miliardy komárů, takže když se trošku oteplí, musí člověk za polárním kruhem chodit v moskytiéře.
     Ale v Helsinkách může být pěkné podnebí, akorát se nedá sehnat chlast. Tedy pro běžného lůzra.
     Předpokládám však, že vládní letdlo sebou veze tunu kokeše a hektolitry chlastu, takže kaine stress.

    3. V souvislosti Zelenského poněkud prodlouženého finského pobytu je zajímavé připomenout svědectví bývalého Izraelského premiéra: „Zavolal jsem přímo Zelenskému a řekl mu, že ho Putin nezabije. Zeptal se mě: Jste si jistý? Odpověděl jsem mu: na 100 %, nezabije vás. O dvě hodiny později šel Zelenskyj do své kanceláře a natočil video: Nebojím se.“
     https://www.mako.co.il/news-politics/2023_q1/Article-f6fb4f5141d1681027.htm?sCh=31750a2610f26110&pId=173113802

     1. Čili nejnovější dron akce by mohla být i ruská false flag. Důvod vendety.
      Ale nejen Rusové mají v dnešní situaci motiv.

      1. a naco?? aky osoh by z toho mali?? keby chceli dovod na bombardovanie vedenia, uz by sa to stalo, kindzalov maju dost. Este mi to pripada ako snaha vyprovokovat Rusov k neuvazenemu utoku, domaca vlastenecka scena je poriadne nabudena, hned by vyhadzovala velitelov a valcovala to jednym tahom. Nie ze by to neslo, ale asi to nechcu robit takto

  1. V Tribuně to zapadlo, protože to Medvěd přetapetoval, ale když už to není takové OT, pak to kopíruji s malou úpravou sem:

   Pokud to není ruský false flag, americký black ops, nebo nějaká banderovská iniciativa, pak o tom nejspíš musel „geniálně“ rozhodnout sám Zelenskyj, čímžto V.V.P. docel legitimně může použít třeba Kinžal „tam a tehdy, kdy to uzná za vhodné“ = kdy tam a tehdy bude i pan Zelenskyj.
   Nu, s kokainem se to holt nemá přehánět…

   (Medvěděv už mezitím zareagoval, že Zelí stříhá metr)

   Soudím, že se předčasný odchod Zelnenského do věčných lovišť RF příliš nehodí, ono to nejspíš ukončí válku. A to z pohledu RF ještě příliš brzy, protože nárazníková zóna spálené země by mohla být ještě delší, což byl zřejmě důvod proč je Zelí ještě naživu…
   Ale také už další válka může USA “demokratům” – Bidetovi, ubírat voliče, oni tam zase hlasují o navýšení dluhového stropu…

   1. Možných vysvětlení je nepřeberně mnoho. Kdybych se chtěl Zelenského zbavit jako otravné přítěže, udělal bych to právě nějak takto, a nechal Putina, aby to vyřídil za mě.

    A ještě bych se pak mohl dělat krásným a morálním a volat něco o putlerovi.

    Ostatně, zdejší Ondoň Skákal si za chvilku změní IP a něco moudrého nám k tomu řekne, cítím to v kostech.

    1. Tjn, on Zelí nemá jistou podporu ani Ukrů, a dost dobré důvody k jeho terminaci mají i oni.
     Ale počkejte si na nějaké humorné vysvětlení nějakého Scallopa či jiného Pepka Vyskoče,
     to nezklame, u srdce potěší a slovník obohatí.

      1. To každopádně, ale bez označení že jsem fašista a chcimír, také dezolát, kolaborant a laborant by to nemělo šťávu.A také jsem ukradl vlastenectví a svatojiřskou stuhu nosím i v pyžamu.

     1. … sem přesvědčenej, že hysterickej Medvěděv dělá z komára velblouda a že vysvětlení je mnohem prostší. Ale pravda, zase nevím, zda Vás tím potěším:

      Bejt totiž Zelenským, tak bych Putina naopak obvinil, že kdyby Ukrajinci na Kreml hodlali poslat drony k jeho zničení, tak by je doslova narvali trhavinama tak, že i při náhodným sestřelu (což je absolutně nepravděpodobný) by místo Kremlu zela jedna velká díra do země!

      Ale takhle? … to se tedy nezlobte, to mě(jako Zelenskýho) tedy uráží!

      Ty výbuchy totiž vypadaly až svazarmovsky zfušovaný, něco mezi prskavkou a novoročním ohňostrojem. To akorát tak nasvědčuje tomu, že si ty drony Putin na svý dače v Kremlu pouštěl sám jen tak z dlouhý chvíle. No a protože ho to přestalo bavit a protože ví, že se v Kremlu pravidelně uklízí, tak holt na dálkovým ovladači zmáčkl jenom červenej knoflík samodestrukce DELETE a šel si v úplný pohodě lehnout, protože moc dobře ví, že se o ty trosky jeho svazarmovských dronů už někdo postará.

      Přece celej demokratickej svět ví, že já Zelenskej bych nikdy nebyl schopnej takovýho darebnýho činu!

         1. Kdyz bidne zhyne ,podnacelnik , zvany ,ukryta ,zakerna Zelena Tvar , podkmene Drounu , rukou bojovnika ,
          z kmene Rusokosu , Crazy Utina, muze zalem zhynout i nacelnik kmene Pajdobanky , Bidetou..

      1. Kolego blbíši, nejsem z toho moudrý, ale představa Zeleňáka, jak posílá dva drony nad Kreml zabít Putina mi přijde stejně báchorkovitá, jako že přijeli Čuk a Gek a vyhodili do vzduchu sklad ve Vrběticích.
       Rozdíl je jen v tom, že drony vzlétly a dolétaly celkem rychle, na Čuka s Gekem se přišlo až za sedm let.
       Na druhou stranu – co já můžu vědět, třeba má Zelňák místo hlavy zelnou hlávku a když si šlehnul, tak to zkusil?
       Nic není nemožné…. tojóóótááá!

       1. … byste chtěl trochu moc, příteli, bejt moudrej, když moudrej nesmíte bejt! Takhle nějak se totiž dělaj dějiny!

       2. ..Se rika , ze byly vypusteny uvnitr Ruska , napad s tim , ze ted bude zeli chodit kanalama neni marnej , pac si na zapad porad vyskakuje, ze nema dost..
        Pisou ,ze se hadaji vo 400 miliard a dalsi 400 milionu je na ceste ..Vobe strany asi mysli , ze potrebuje zpacifikovat..
        Uz dostal za kratkej cas vic , nez je vojenskej rozpocet Ciny za rok..
        Co je jisty , ze CT je pravdomluvna a duveryhodna , pac Rajch tam ma ted rozhovor..
        Ten ma vzdycky pravdu.
        Tak je konec soutezi o nejlepsiho dezinformatora..
        Mezi lidem ,CT a vladou..
        Blby je , ze Putin uz nekolikrat umrel na smrtelny nemoci ,tak se vsecko musi svadet na dvojniky a Medvedev si muze kricet jak chce.. A nikdo ho nevo krikne.
        Ze ted muzou picnou do zeli..Kdyz si zacal..Proc se skrejva ve Finsku se nezjistilo.
        Pocka se, az to CT vysvetli…
        …to bude docela legrace …. Vidlakova legrace …..
        manevry za zdrazovani potravin nejakyho dobytka nejsou a nebudou nikdy legraci …
        Tedy neni k smichu ,kdyz lidi nemaji dost jidla nebo zadny…
        Syty neveri a nebo ma legraci z hladovych..???
        A potom zase muze bejt legrace z dalsi podobny hruzy.
        /Pac to vypada jako zase dalsi priprava a naklepavani rizku , na to dalsi/.. Tez vyhrozovani , co prijde, je naklepavanim..

       3. Rozhodnout co je pravda bývá jeden z nejtěžších úkolů …

        Podle Kyjeva (a Západu/našich médií) Rusko od 2014 bombarduje své lidi na Donbasu (Ukrajinec by přece útoku na civilisty nebyl schopen!), vyhodilo si do vzduchu Nordstreamy, vyhodilo si do vzduchu Kerčský most, pravidelně ostřeluje svými silami obsazenou Záporožskou jadernou elektrárnu (ale dokud ji měl Kyjev tak to nedělali, jak vychytralé) a nyní si logicky samo začalo zapalovat Kreml v předvečer oslavy velkého vítězství…
        A pokud náhodou někde v Rusku vybouchne sklad ropy a nebo vykolejí vlak po výbuchu na kolejích, tak je to samozřejmě práce ruských partizánů, pač každý normální a slušný Rus přede Putina nenávidí …

        Putin by měl pro Miškina a Čepigu najít nějakej pořádnej džob, jak se ti chlapi začnou nudit …

        1. „Rozhodnout co je pravda bývá jeden z nejtěžších úkolů …“
         Blbost Pepiku, jak nam predvedli nasi zamorsti pani pratele, „hajli lajkli“ je jen o neco malo presvedcivejsi dukaz nez vedecky podlozeny fakt

       1. Něco mi říká, že to byl docela vtipný test, zabezpečení vzdušného prostoru nad Moskvou – právě na toho 9. května. A místní sračkomety z toho udělaly…tohle.

  2. herec-komik. no to je stejny jako kdyz mi nekdo rika ze Putin umre za hodinu. Tohle by inteligentni clovek nemel delat, zamenovat pricinu za nasledek.

  3. co mne na tom překvapuje, ta kvalita informací. Jak je to dlouho, cosiu psavci dělali srandu z bezpečnostních opatření proti útoku na Moskvu. Hmm a je to tu. Nepochybuji, že podobná jsou i v Petrohradě a némlich ta samá i v Kalinin gradu a jinde. Ta kvalita výzvědné a zabezpečovací techniky je fascinující.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *