18 dubna, 2024

Zatímco jsme strhávali masky

V uplynulých čtrnácti dnech jsem se zabýval zemědělským protestem a tak trochu jsem odkládal světodějné události, které byly velmi výživné a důležité. Je nejvyšší čas se k nim vrátit a trochu si je probrat. Je to už taková naše česká tradice, že to důležité se stane někde jinde a my k tomu přijdeme až na poslední chvíli. Takže:

Rusové dobyli ukrajinskou pevnost Adijivku. Jeden ze symbolů této války. Z Adijivky byl ostřelován Doněck, Na Adijivce si vylámal zuby nejeden útok Opolčenců i ruské armády. Nakonec Adijivka padla rychleji, než se čekalo. Pád tohoto města byl provázen obvyklým mediálním narativem. Nejprve měli Rusové strašné ztráty a nic nezískali. Pak začali postupovat, ale za strašných ztrát. Pak najednou ty svoje strašné ztráty obratem zacelili a vyčerpané jednotky zázračně pookřály a nakonec Ukrajinci ustoupili ze strategicky naprosto bezvýznamného města.

Ukrajinská fronta začíná připomínat Západní frontu v roce 1918. Rusové se chopili iniciativy v celé délce fronty a začali tlačit. Jakmile Ukrajinci nasadí své zálohy a zacelí díru v obraně, Rusové na tom místě útok zastaví a začnou tlačit zase někde jinde. Jakmile tam Ukrajinci přesunou děla a lidi na nové horké místo, začne útok zase někde jinde. O nedostatku munice už dlouho mluví i západní média, ale nikdo nemluví o tom, že by nedostatek vojenského materiálu pociťovali i Rusové. Naopak, teď nedávno dokonce dodali nějaké tanky lybijskému maršálovi Haftárovi.

Prezident Petr Pavel teď vyhlásil, že po světě se ještě válí milion kusů dělostřeleckých granátů, které by se daly dodat na Ukrajinu, pokud to někdo zaplatí. Ten někdo ale už nebudou Spojené státy, protože ti už mají jiné starosti. Prezidentské volby jsou za dveřmi, migrace z Mexika je naprosto enormní a politické dohady ve Washingtonu jsou ještě větší.

Nejzajímavější na tom je, že republikáni si už celkem jednoznačně vzali Putina za spojence. Poslali za ním Tuckera Carlsona, Trump se nechává slyšet, že s Putinem se dá jednat… a Putin naopak jízlivě melduje, že by raději viděla za prezidenta Bidena než Trumpa. Myslím, že Putin z toho má radost. Nemusí dělat nic a půlka Ameriky ho má za potenciálního kamaráda proti druhé půlce Ameriky.

Nakonec Ukrajinu podporuje vlastně už jen Evropa. Ta Evropa, které Ukrajinci zničili Nordstrým, aby se jim prodražila průmyslová výroba a odešla do Ameriky. Ta Evropa, která údajně od začátku války nevyrobila jediný nový tank. Ta Evropa, která byla schopna dodat Ukrajině jen třetinu slíbeného počtu granátů, která se propadá do recese, kde se bouří zemědělci, kde se vysypává z kamionů i vlaků ukrajinská pšenice… Ta Evropa, která dál bere ruskou ropu i ruský plyn, jen mnohem dráž.

A samozřejmě se dál pokračuje s grýndýlem… protože proti Rusku nejlépe zvítězíme tím, že si ještě víc zdražíme svícení a topení a ještě prohloubíme hospodářskou krizi. To víte, nainvestovalo se do toho hodně peněz a oni je chtějí zpátky. Že je nějaká válka s Rusem a Čína hospodářsky dobývá svět, to je nezajímá. Peníze jsou vždycky až na prvním místě.

V ruském vězení zemřel Alexej Navalný. Samozřejmě ho zabil Putin. Nejspíš osobně. On to tak vždycky dělá. Vždycky, když ruské síly začínají vítězit. V Sýrii dělal plynové útoky ´podle stejného mustru. Když už měl Allepo skoro obsazené, tak podle mééédií použil chlór. Byl to dobrý důvod pro střílení amerických Tomahawků na syrské základny. Tentokrát to s Navalným moc nezafungovalo a tak média začala rychle šířit informace, že Rusové vraždí zajatce. Tím nechci říct, že se ve válce nic podobného neděje, válčení má jen jedno pravidlo – vyhrát. Kdo prohraje, tomu budou připsána všechna zvěrstva ať za ně může nebo nemůže. Ale jestli něco signalizuje posun od pozičního válčení, je to mediální ryk, jak Rusové porušují konvence. Ale pochybuju, že to republikány ve sněmovně reprezentantů nějak obměkčí.

Na Dány to ovšem asi zafungovalo a předají Ukrajině veškeré své dělostřelectvo. Tak je to správné, tak to má být. Když Ukrajina prohraje, Dánsko je hned první další na řadě. Ještě před Lotyšskem.

Vlastně už chybí jen poslední jobovka. Informace, že Rusové mají mnohem menší ztráty než tvrdí Ukrajinci a Ukrajina má mnohem větší ztráty než tvrdí Ukrajinci. To je poslední dezolátská dezinformace, která se po čipech z praček, došlé naftě, munici i lidech, ještě nezhmotnila. Ale zřejmě už k tomu není daleko. Koneckonců, prý k nám teď přichází několik tisíc ukrajinských uprchlíků týdně… Asi vědí proč.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

260 thoughts on “Zatímco jsme strhávali masky

 1. To je neuvěřitelné co si ta bába dovoluje. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-galerie-osobnosti-hloupost-a-sprostota-vsude-kolem-v-tom-prece-nechceme-zit-rika-sommerova-245159

  Sommerová, morální maják a opora společnosti. Ta mít tu moc, tak ty nevzdělance narve rovnou do stoupy.
  Má ta bába vůbec představu, jaký materiál dnes produkuje na školství?
  Kolik těch nových rodin moderního střihu, kteří tak rádi dávají své domácnosti na odiv, má doma knihovnu narvanou opakovaně čtených knih?
  Ta bába mi ale hnula žlučí

 2. Úplně OT, ale, no však uvidíte –

  Naše hlava státu dnes jmenovala nové soudce obecných soudů.
  Přečetl jsem si jeho „projevení“, a i když se říká /asi správně/, že projevy „pajdulákům“ píši psáči, tady nepochybuji, že si ten geniální text napsal se svými „107“ úplně sám.
  Posuďte.
  Pro jistotu jsem tu frázi „ne jenom“ zvýraznil kapitálkami.
  šest krát v těch několika větách.

  Čtěte –

  „Vážený pane ministře, vážené paní soudkyně, páni soudci, dámy a pánové,

  je pro mě opravdu potěšením, že mohu již podruhé ve své funkci jmenovat ne zanedbatelný počet soudců obecných soudů. Je nutno říci, že od svého zvolení personálním otázkám v naší justici věnuji opravdu velkou pozornost, a to NE JENOM pokud jde o nové soudce Ústavního soudu.

  Obecné soudy, soudci a soudkyně v nich jsou základem našeho soudního systému. Na nich záleží NE JENOM to, jak budou spravedlivě souzeny spory, jak budou chráněna práva občanů, jak zákonně, ale také empaticky budete posuzovat případy porušení práva. To je samozřejmě velká odpovědnost a také to na vás klade velké nároky. A k tomu všemu jste se dnes svým slibem zavázali.

  Naše ústava říká, že soudní moc je vykonávaná nezávislými soudy ve jménu republiky. To by se mělo odrážet NE JENOM v hlavičkách vašich rozhodnutí. Republika znamená, jak jistě víte, věc veřejná, a tedy to znamená, že by vláda, ústavní vláda měla být vykonávaná ve prospěch všech občanů. A víme ze zkušeností NE JENOM našich, ale i ze světa, jak důležité je, aby nezávislost a nestrannost soudů stála na straně ochrany demokratického právního státu. Rozhodovat jménem republiky znamená velký závazek a velký úkol pro vás všechny. Znamená to, NE JENOM rovnost přístupu ke stranám sporu, znamená to také dodržování zákonných postupů. Znamená to ale také přesvědčivé a odpovědné vysvětlování, srozumitelné vysvětlování vašich rozhodnutí, protože žijeme v době, kdy srozumitelně vysvětlit svá rozhodnutí není důležité jenom pro strany sporu, ale velice často i pro veřejnost. Mnohokrát na tom závisí důvěryhodnost NE JENOM justice, ale všech státních institucí. Bude také důležité, abyste věnovali velkou pozornost svému celoživotnímu profesnímu růstu, své profesní a osobní integritě.

  A já bych vám k tomu všemu chtěl popřát hodně sil a úspěchu.

  Ať se vám daří a děkuji.
  Petr Pavel, prezident republiky, Pražský hrad, 22. února 2024“

  Armádní učiliště nezapřeš, kdyby pes na koze rajtoval.
  L.

  1. A stejně nevěřím, že si to sepsal sám, ten ani na tohle nemá.
   Von ten šantala také velice často používá slovní obrat „na druhou stranu“ a to v případech, kdy se ho někdo ptá na konkrétní věc. A on, aby si nerozházej ani jednu stranu, tak kličkuje. Chytrá horákyně z něj nikdy nebude.

 3. Drzostí Fialova režimu je tolik, že na to ani nestačíme reagovat. Hodně věcí by ale nemělo zapadnout. Například Saša Vondra, když tvrdil v Partii na Primě, že neumí rusky, jednoznačně lhal. Jednak ve vlastním životopise tvrdil, že rusky umít, jedna maturoval z ruština na střední škole a dále složil zkoušku z odborné ruštiny během studia geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

  1. tak zasa ma cca 40 rokov po tejto skuske, takze myslim si, ze by sa musel velmi namahat, aby precital v azbuke nieco (pamatam si, ked som ludila z pamate pismenka, aby som precitala nieco na vylete v Petrohrade a to som mala po skuske podstatne menej rokov ako on). Ale zasa ze blbec bude hlasat, ze neviem co to je, ale urcite je to tajny list (a verejne tak oznamit prelomenie listoveho tajomstva alebo toho, ako spehuju rusku ambasadu), to nenamietam

   1. Mám taky 40 let po obdobné zkoušce a porozumět čtenému textu víceméně zvládnu. Nehledě na to, že mu stačilo na to namířit telefon a strejda Google by mu to ochotně přeložil.

    Prostě ať se to vezme, z které strany chceme, je to klasická estébácká dehonestační metoda. Obzvlášť pikantní je, že ji použil bývalý prominentní disident.

  1. Původně jsem se domníval, že Sašek štětináč byl zamilovaný jen do Venci flašky. Mýlil jsem se, byl hluboce zamilovaný i do soudruha Brežněva a psal mu zamilované dopisy. Možná se časem provalí i jeho další milci.

 4. Jo a ještě k tomu plynu. Jedna mluvící hlava na dotaz, jak je to vlastně s tím plynem pravila. Ale my nebereme plyn z Ruska, my ho bereme ze Slovenska. Tak asi tak.

  1. Skoro žádný, proto Ukruina rychle postupuje na Moskvu, Rusům dochází plyn, nafta, jídlo, pití, vojáci, tanky, rakety, střelivo, trollové, prostě všechno. Třikrát sláma u kravína !!!.

 5. Nerozumím tomu. V této republice je kromě Praheeeee, velká část nakrknutých lidí. Hutníci, Ámosové, zemědělci, penzisté………………. Každý si vykřikuje na tom svém písečku. Každý má jiné požadavky. Fakt nechápu, proč se ta masa nespojí a místo toho crcání nejde zařvat společně. Že má každý jiné požadavky?
  Jde to spojit do jednoho kotle. Kdo to všechno zapříčinil? Vláda, která na co sáhla to dourvila. Nebo je tu někdo jiný, co za ten marast může?

  1. Musíte jim to pečlivě vysvětlit – ideálně takto – vtělte to do hrachu a ten pak usilovně házejte na zeď. Je to práce úmorná, nevděčná, neplacená (Vidlák by mohl vyprávět), kdy na Vás budou všichni kašlat, budou vám vysvětlovat v čem se mýlíte a budou přitom popíjet jedno pivo za druhým.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *