18 dubna, 2024

Pan Tomáš Aspen Rohlík Čupr je zmaten.

Prý nechápe, jak se stalo, že ho „chce bojkotovat Rajchl a jeho příznivci“. Dovoluji si tímto panu velkorohlíkovi vysvětlit, že to zdaleka nejsou jen Rajchl a jeho příznivci.

Že to jsou, libtardí světe div se, zcela normální lidé, kterým jen vadí politické kádrování tohoto typu. A přesně to nálepkování a dehonestování, které nám tu tímto výrokem předvedl. Chápu, že se cítí být jako něco víc, a jako ten „lepší člověk“ to má potřebu vyzvednout okázalým ofrněním nosu a opovržením těmi druhými. Těmi, které pro jistotu manipulativně a lživě škatulkuje.

Prý také nevede politický boj, ale zuby nehty se jen rve za ty malinké farmáře z Horní Dolní a jejich rodiny. Asi proto stále nabízí produkty Agrofertu, Monika zřejmě vypadá omšele a potřebuje nové značkové hadříčky. Ano, až tolik je empatický tento pán. Budiž mu mouka v jeho výběru lehká, není totiž agrobaron jako agrobaron. To si holoto nákupní uvědomte.

Prý se mu též nelíbilo, že si v rámci demonstrace někdo bere jako rukojmí běžné občany. Ano, to bylo přesně na komoru. Zrovna od něho, který si jako rukojmí bere všechny své, po špičky palců u nohou sledované, kurýry. Dokonce za to dostal cenu Big Brother Award za největší prohřešky v oblasti práva na soukromí, tak je doufám řádně hrdý. My bychom na jeho místě byli. Ale mlčeli bychom. 🙂

Též doufám, že si příště prolustruje všechny účastníky Prague Pride, jestli mezi nimi není taky nějaký zelinář, od kterého bere, a který blokuje v koženém psím kostýmku dopravu, řádně ho za to na sociálních sítích propere a veřejně zruší veškerou spolupráci. Pokud ne, vede selektivní politický boj a ne, že ne. A běžní rukojmí (občané) jsou mu ukradení.

Dotaz na závěr: „Taky by mě zajímalo, co ti umírnění zemědělci, kteří budou filmově blokovat ve čtvrtek hraniční přechody. Ti jsou cajk? Ti žádné rukojmí neberou? Proběhne tam z rohlíkové strany podobná dotační lustrace? Doufám že ano, protože jinak by tu někdo malilinko lhal. Tak nějak malilinko prorežimně uvědoměle politicky. 🙂

99 thoughts on “Pan Tomáš Aspen Rohlík Čupr je zmaten.

 1. Já bych ten prima Aspen rohlík zas tak nezatracoval. Oni vozí i do odlehlých obcí, aby si rozšířili síť, ti řidiči jsou ochotní, je to takový pěkný.

  Říkala žena, že maj navíc takovej hezkej program, že zaplatíš 2000 a máš dopravu na rok zdarma, bez ohledu na cenu nákupu. A už to zaplatila.

  Tak to my si ten uvědomělej rohlík asi necháme, když budem potřebovat třeba tři rohlíky z nějaké kvalitní, ideologicky správné pšenice.

    1. Není to tak, jen 4x do měsíce bez omezení. Já mám také Premium, ještě 220 dní, takže si budu objednávat 1 rohlík týdně. Peníze oni nevrátí, takže se těch 60 km ke mě určitě vyplatí.

 2. Jóó karma je sviňa. By mě zajímalo, co si ten blb myslel. “
  „Já bojkotovat můžu, ale nedej bože aby bojkotovali mě“
  Arogantní hňup.

  1. Co to hraje tenhle aspenistický lepšočlověk Čupr? Stejnou goebbelsovskou propagandu jako aspenistická Pětidemolice? Copak ten id.ot nechápe, že banks.erská vrchnost si hraje na všehoschopné bohy, že to jsou přeshranční deprivanti, ničiví psychopati a on je jenom loutkou, užitečným idiotem? Viz. připravovaný zločin Pandemická smlouva (pokračování koronafašismu), Agenda 2030, GreatReset, nebudete nic vlastnit (WEF, žid Harari a Schwab

 3. Podnikatel se dal na politiku a asi se trochu diví.
  Volte peněženkou, nakupte jinde. Stačí.
  Zdrojem penez režimu jsou daně. Poštvat proti sebe plátce daní je tupost a smrticí chyba. Študáci nebo chvilkaři či nějací umjelcy jej sice podporují, ale peníze moc nepřinášejí, naopak. To si měl uvědomit i Čupr.
  Stát je zaměstnancem plátců daní. Mysleme na to. Buďme hrdí na to, že přispíváme a nekompromisně hajme naše zájmy. Jako třeba Tomáš Baťa.

  1. jsem zmatenej. jakej bojkot? jakej rajchl?
   my prostě jenom nesouhlasíme s formou nesouhlasu pana velkopodnikatele.
   ale těma velkofarmářema a miliardama dotací mě fakt namíchnul. takhle primitivní pokus zahrát mně, zaprděnýmu čecháčkovskýmu knedlíkovi, na strunu klasický závisti, mě těžce uráží. pan velkopodnikatel řekne „hele, von! miliardu, dvě miliardy bere“ a já, lůza, samozřejmě okamžitě skočím, kam mi ukazuje a začnu štěkat.
   dvě miliardy dotací nebo kolik, no považte! to jako kdybych já začal mluvit o těch stovkách procent zisku, který on má z přeprodeje zboží.
   pan velkopodnikatel je zmatenej, protože přece měl právo aby si dezoláti nechali nasrat na hlavu jako obvykle bez žádnejch keců, a on sám by si to tím svým bojkotem vyžehlil u progresivců, který ho z validních progresivních důvodů nenáviděj. obě skupiny zákazníků, win-win.

    1. pamatuju si, že ho neměli rádi, takoví ti mladí progresivní ultras, vídával jsem plakáty vyzývající k bojkotu … ale je pravda, že už je to docela pár let …

     1. 🇨🇿😎Prestižní titul EU Podnikatel roku 2021 České republiky získal Tomáš Čupr, zakladatel a majitel společnosti Rohlik Group, největšího online prodejce potravin v České republice.

      V roce 2022 vykázala společnost Velká pecka ztrátu 252 milionů Kč při obratu 9,2 miliardy Kč. Největší podíl ve firmě drží zakladatel Rohlik.cz, Slevomat či DameJidlo.cz, Tomáš Čupr, má v ní 74 %. Dalších 14 % má investiční skupina Enern (s projekty Woltair a Foodshop), 11 % – investiční skupina Miton. Takže, asi je potřeba být členem Aspenu a i když jste ve ztrátě tak jste podnikatelem roku.

      Náhodou na mě vypadlo… i když s progresivcema to nesouvisí… 😉

 4. Tak mě napadá, že by pan podnikatel-spasitel mohl ocenit jako výraz vděku, kdyby příští cíl traktorový blokády byla nějaká Rohličí centrála nebo mezisklad. Logisticky by to bylo jistě jednodušší než obléhat Prahu a myslím, že i extrémně výchovnější pro podobné lepšolidi, co by ho chtěli následovat…

 5. Haha!

  Syn ukrajinského šéfa armády – Ivan Syrskyj provolává „Sláva Rusku“ a má tričko s „Z“.

  Co na to mladí havlisti? U mladého Babiše prča, tady už to zkřiví ksicht, blbý co? 😀

 6. Rohlik jsem odhlásila. Asi nás bylo víc, když Čupr hloubá zmatenej na sítích.
  Btw mi přišla odpověď ze zákaznického centra, ze rabbit čerpal 2 mld dotací, ať ho nelituji. Tedy se na situaci v rohlíku připravovali a štvou dál.

 7. Rajchl… To jméno se stalo zosobnění zla. I tady v diskusi. Hm…
  Bude tedy bojkotovat Rohlíkovy služby. Stejně, jako to tu avizovalo mnoho diskutujících. Asi z toho plyne, že to jsou samí jeho nohsledové (nazvat je příznivci je přirozeně vzhledem k nízkosti toho tvora a tím pádem nízkosti sympatie k němu nepatřičně laskavé). No, že by ten, kdo bojkotuje Rohlík, byl automaticky rajchlovcem je přirozeně značný nesmysl…

  Ale co víc, ten Rajchl podle mnohých ukradl zemědělcům jejich protest, aby si jej pro sebe zpolitizoval… Sice, pokud by na něj mířila kulka, asi bych neskočil do dráhy letu. Na druhou stranu, dotyčný se na té akci sice vyskytl, nicméně až čas před druhou odpolední. Kdy k jedinému jeho „majstrštyku“ patřilo, že že sebe udělal spíš hlupáka, když se pustil do „diskuse“ s tím mladičkým telátkem, jehož „odpověďmi“ byl vlastně permanentní úšklebek a kterému s vysokou pravděpodobností nešlo o nic jiného, nežli jej tzv. „vytočit“.

  Tolik k nepříliš slavnému angažmá páně Rajchla.
  Když ale „zjistíme“, že na náměstí tou dobou pilně pronášeli hovory pánové Okamura a (Radim) Fiala, taky Foldyna, stánek tam mělo Stačilo s K. Konečnou, taky tuším ČSSD tam „bylo přítomno“ a korunu tomu všemu nasadil Vrábel, kdo tedy potom zemědělcům „kradl“?
  Ve svém důsledku si tam byli hřát svou politickou polívčičku všichni jmenovaní. Zemědělcům ale nikdo z nich nic nekradl snad s výjimkou jurodivého (kdy si své jurodivosti patrně nebyl vědom) Vrábela. Ale to je můj osobní názor. Jinak tam všichni byli vyjádřit jim svou přítomností podporu.

  Vzhledem k tomu, čí jméno ale téměř jako jediné zaznívalo v médiích (a kterému se „diví“ Rohlík) coby „démonický vliv Ruska“, podle obvyklé a platné rovnice je jim to jméno vedle všech dalších zdaleka nejvíc nepříjemné. Což by, opět podle obvyklé a platné rovnice mělo zde v diskusi znamenat vyjádření pochvaly tomu jménu. Dokonce hromadné pochvaly.
  Nezaznamenal jsem však. Alternativa je patrné pevná. Přinejmenším její fragment, nespokojený s tím, že se k němu zbytek té alternativy nechce přidat, za což ji spravedlivě 🙂 kritizují. Pro objektivitu ale nutno dodat, že stejně tak je, a to také neobyčejně spravedlivě, kritizován tento fragment, za to, že se zase nechce přidat k jiným fragmentům… (sem patří, stejně jako výše, spíš frustrovaný, než usmívající se smajlík)

  1. Tedy kam vy chodíte na informace by mne fakt zajímalo. Asi jsem byl na úplně jiné akci a čtu úplně jiné informace.

   1. Tak jsem to celý zvoral. Ty chybějící a přebývající interpunkce vzal čert, ale spíš, ponecháte si svoji tajuplnost, nebo mě ještě víc znemožníte uvedením skutečných a pravdivých informací, jak to tam ve skutečnosti bylo?

    Já nebyl přítomen (informace, proč ne, by byla příliš osobní). Vycházím z telefonátů, kterými jsem byl zásobován tam se vyskytujícími osobami, kdy nezakrývám, že „zhruba“ polovina z nich (totiž, dva ze čtyř 🙂 ), kteří mi volali, jsou doslovní nohsledové, protože členové PRO.
    Ano, takový já jsem, že i s těmito občas utrousím slovo. Ono mi nic jiného nezbývá, protože (sice taky osobní, tedy přebytečná informace 🙂 ) jednou z nich je má přítelkyně. To bych dopad, kdybych s ní nemluvil…
    Analytikové z toho ihned rozeznají, že se Rajchla zastávám, protože jsem pod pantoflem. Ona sice bude číst, že odmítám nastavit hruď jemu mířené kulce, což ovšem klidně může ode mě být jen úhybný manévr.

    Ale z toho bychom se nevymotali. Spíš raději, uveďte tedy, kde mířím na lišku, ale trefuju traktor?

  2. Tak ja se tu hlasim, ze taky nevim, co tam Rajchl delal.
   Nedivim se, ze cast zemedelcu odjela.
   Tihle politicti sibri se jenom snazi vysplhat po zadech zemedelcu.
   Divim se organizatorum, ze tam tohle vubec pustili.
   Mel to byt protest zemedecu, Jandejsek to delal dobre. K cemu potrebovali Rajchla, to nevim.
   A Vrabel na tribune? To je radsi bez komentare.

   Jinak na Malostranskem jsem samozrejme nebyl, ale na fotkach jsem videl jakousi domobranu pod podiem… Pripominalo to velmi nehezke veci u naseho souseda v minulem stoleti.
   Kdyby se tam neco semlelo, jako treba na schodech u Muzea, co by tihle domobranci delali?
   Ochranka se dela uplne jinak, navic tam urcite bylo vic policistu, nez vidlaku.
   Premysleli organizatori vubec?

   Jako setkani zemedelcu to byl samozrejme uspech. Zorganizovali se, prijeli a odjeli.
   Co se tyce pozadavku, tak ty asi nikdo moc vazne nemyslel, jinak by to bylo samozrejme selhani.
   Pro to nikdo vazne nemyslel? Protoze kdyz chcete hodne, tak taky musite hodne pritlacit.
   Sraz kamaradu zadny tlak nevyvola.
   Pokud neco chcete, tak se podivejte do Francie, Polska, Nemecka.

   1. Organizátoři avizovali apoličnost protestu. Viz Vidlák, což mmch vyvolalo živou polemiku o tom, co že to znamená.
    Podle toho, co píšete, by to ale muselo taky znamenat, že jakmile se někde mezi lidmi na náměstí objeví kterýkoli, opakuji – kterýkoli politik, budou ihned po něm chtít, aby odtud odešel. A to tedy měli udělat? Jdi pryč, nechceme tě tu, tohle je apolitický protest? Přes jejich námitku, že je přece přišli podpořit? (Čímž neříkám,, že žádný z nich se tam nepřišel „politicky fotit“, oni to dělali všichni. Všichni.)

    Jistě, přítomnost politika udělá politickou záležitost z čehokoli. Kýmkoli, kdo to potom takto bude chtít nazvat. Otázkou ale je, jestli a kým se pak začne tvrdit, že protože tam přišel „ten a ten“, automaticky to pro sebe ukradl. A druhá, jestli a kým je přehlíženo, že tam byl taky „tamten a tamten“. Čímž pádem nikomu nic neukrad – ?

    Neumím organizátorům vyčíst, nebo se jim „divit“, že když tam ti politici přišli, tak je okamžitě nevykázali. I když, velmi by mě zaujalo video, na kterém je jedním organizátorem vyváděn Okamura, druhým Konečná a třetím Rajchl…

    1. Jednou je žádáno, aby byl protest apolitický, jindy aby byl aruský, aválečnický, a přesto se někdo projde s nášivkama po náměstí, přesto se politici courají po ulicích, onehdá zase se žádá, aby se žádné vlajky nesundávaly a nějaký docent jde klidně kolem muzea. Co to, sakra, s těmi lidmi je? Co je to za disciplínu? Proč jsme pořád všichni vhazováni na jednu hromadu, jakodyby oposice nebyla pěkně rozvrstvená alternativou konče… atd. Někdo je neukázněný stále a takhle chodí k volbám halabala.

    2. Pro úplnost musím sám sebe opravit.. důkazem bylo doloženo, že nic, co se odehrává na ulici, potažmo v životě občana člověka, není apolitické, ať už pocourává po ulici kdo chce, jenomže to zároveň nic nemění na krádežích, kterých se lidi na obyčejných protestujících dopouští.

    3. „Jistě, přítomnost politika udělá politickou záležitost z čehokoli.“ Velmi správně. Politik jedoucí v MHD činí z celé jízdy politikum.

    4. Vážený piccolomini, rád bych si nechal, jako nevzdělanec, vysvětlit, co je a co není politika. Když jsme tu měli i nepolitickou politiku.
     To bez ohledu na správnost interpunkce, přechodníky i rusizmy, protože jsem z generace, která neměla fotbal, ale kopanou, volejbal, ale odbíjenou, basket, ale košíkovou, místo puku touš, nikoli šoféra, ale řidiče, skladníka namísto logistika, dělníka ve výrobě, namísto operátora tamtéž.
     Nemluvě o germanismech, kde šraubncíry byly nahrazeny šroubováky, cvinge kleštěmi, šupléra posuvným měřítkem a tak.
     Dnes si lámeme hlavu s „rusismy“ a za ten prakticky jediný „chozrasčot“ nemáme českou ani anglickou náhradu. Bodejť by, je zbytečná, protože vyjadřovala jakousi praxi v sovětském prostoru, nikoli tedy rusismus, ale sovětismus. Což s jazykem samým má společného pramálo.
     Jo, a v předmětu český jazyk, ve škole obecné i měšťanské, najmě Střední škole Zdeňka Nejedlého (dnešní základní škola) byla vyučována „mluvnice“. Sakramentská totalita, že?

     1. V tomto ohledu jsem stejný nevzdělanec. Měl jsem ale pouze na mysli, že u politiků jde, a to zejména v naší době, o výjimku. Pokud se někdo z nich na takové akci objeví, vlastně ji tím zpolitizuje, a to i tehdy, pokud by tam byl i jen ze zájmu či ze svých jiných pohnutek (třebaže k takovým situacím dochází málokdy).
      Pozn. Jakkoli ten protest byl avizován jako apolitický, čímž bylo míněno, že jej nepořádá a ani se jej oficiálně neúčastní žádné politické uskupení, samotné vznešené požadavky jsou velmi politické. Především zrušení GD, kdy tento sám o sobě je zdaleka největším eurounijním politickým „činem“. Pokud se tedy mezi účastníky na ploše náměstí „nepozorovaně“ vmísí politici, kteří „téměř neslyšně“ říkají, že přišli akci podpořit, sám si posuďte, zda se tam tím pádem „mávnutím proutku“ politika ocitne, či neocitne.

      Kdyby tam přišla a mezi lidmi se procházela rocková kapela, jen těžko by pak někdo tvrdil, že protest využila či rovnou ukradla pro své rockové účely. Ale přítomnost kteréhokoli politika takto interpretována je. A jak vidno ze mnoha komentářů, nejen jinými politiky a médií.
      Původně mě ke psaní taky motivoval ten Rajchl. Že svou přítomností akci „kradl“, to zaznívá nejen od vládních politiků a médií, ale i z alternativy, přinejmenším v některých zdejších komentářích. Napadlo mě proto, a to ne nutně abych se konkrétně jej zastával, nýbrž z obecného principu, jak je to s těmi ostatními politiky, co tam taky byli. Kromě toho Rajchla byli v době, kdy jsem to psal, jaksi vymlčováni, či jak to říct, Tymákovan mě dokonce zpražil, kam chodím na takový věci, že tam kromě něj byl i někdo jiný. Můžu se sice plést, ale i tak se přesto ptám – že by snad bylo nevhodné je zmiňovat, když se právě probírají krádeže?

      A s těmi rusismy jsme podle mě ve zbytečném sporu/nedorozumění. Nejen do našeho, ale vlastně do všech jazyků se dávno dostalo mnoho cizích výrazů. Latinou počínaje. A k nám se kromě rusismů – ruských slov dostávalo taky spousta slov a slovních obratů tzv. po ruském vzoru. Nic víc a ani nic míň jsem svými komentáři na to téma říct nechtěl.

   2. To je jednoduché, co tam dělal. Nechal se inspirovat obrazem Bedřicha Bobše „Královna Alžběta beseduje s traktoristy“. A kdy jindy by měl takovou příležitost přímo v Praze?

 8. Pěkný článek, ale obávám se, že jste se chytli na omáčku a přehlížíte to podstatné, manipulativní, proč to napsal a pro co je to předchozí jen úvodem. Jemu podle mého jde o poslední tři věty a ten odkaz, tam už nevysvětluje, tam již útočí, hajzl prolhaný.

 9. „Těmi, které pro jistotu manipulativně a lživě škatulkuje.“

  V čem konkrétně Čupr ve svém příspěvku na twitteru lhal nebo manipuloval?

 10. Asi to tady není to správné místo, ale i tak se zeptám:
  Nenakupujete někdo od rohliku a případně nevíte o něčem, co by se tam dalo, ne snad výhodně, ale alespoň jakž takž normálně, koupit?
  (Totiž. Chtěl bych rohliku trošku dát najevo, že udělal něco ohavného, a pochopitelně nejsem jeho zákazník (neboť taky nejsem blázen), abych mu mohl dát vale. Zato jsem poměrně vynalézavý a vím, že bych mu mohl zaškodit i tím, že bych u něj cosi objednal (třeba s dopravou zdarma). I nelenil jsem a navštívil jeho eshop, abych cosi vykoumal. Jenomže jsem skončil na tom, že cokoli, co bych tam mohl potřebovat, je minimálně dvakrát tak drahé, než můžu koupit jinde. A přece nebudu škodit, abych na to doplácel, no ni?
  Současně z toho vyplývá, že rohlik (nebo ten Čurda, co mu to patří), si klidně může tu politickou akci dovolit. Jeho zákazníkem patrně nemůže být nikdo jiný, než úplný vypatlanec, který bez zaváhání sežere každou špinavost.)

  1. Vzhledem k tomu, že Čupr je natolik vyčupřený že na webu nemá možnost zrušení účtu, ale musí se napsat email na zakaznici@rohlik.cz nebo volat zákaznickou linku 800 730 740 mi čistě hypotetický připadá že pokud někdo by chtěl rohlíku komplikovat život tak takto: účet založit, den dva počkat a pak zavolat na zákaznickou linku. Pro dokonalost ještě napřed naházet nějaké zboží do košíku ale objednávku nedokončit a pak na lince uvést že system je nepřehledný / objevila se chyba.
   Dále počkat dva tři dny a pokud účet nebude zrušený poslat na ně kontrolu Úřadu pro kontrolu osobních údajů formulář zde: https://uoou.gov.cz/media/formulare/form-stiznost-zpracovani-ou1.pdf
   Samozřejmě je to jen taková teoretická úvaha a v žádném případě k tomu nenabádám.

   1. Nerozumím, jak bych mu tímto uškodil. Akorát bych otravoval nějaké jeho zaměstnance.
    Já bych rád reálně nakoupil nějaký ten rohlík a nechal si jej zdarma dovézt. Rohlik premium má dopravu zdarma a dá se do 30 dnů vypovědět s vrácením peněz za předplatné.

    1. Reálně nakoupit nějaký ten rohlík znamená objednat v minimálním finančním limitu, Rohlík Premium je za vstupní poplatek.
     V současné době má dlouhé dopravní lhůty a nabízené zboží ne špičkovou kvalitu.
     Požádala jsem dle DGPR o vymazání svých přihlasovacích údajů z důvodu špatné pověsti firmy.

 11. Přeposilam:
  Nakupujte primo u Jandejska :

  Jandejsek
  dopravuje ČESKÉ maso prakticky po cele CR. Má skoro 100 prodejen v celé České republice‼️
  😳😳 to jsem netušila.
  Můžete si objednávat, nebo přímo tam nakupovat ČESKÉ MASO 👍👍 😉 :

  https://www.reznictvirabbit.cz/vase-reznictvi/

  Vážení, když dáváte palce tak najeďte i na stránky a koukněte zda byste nemohli u něj nakupovat v řeznictví! Jinak se těm zemědělcům nepomůže . Teď ho čekají Krušné dny.
  Ono stačí tam zajed 1x za měsíc a nakoupit masa vic a strčit do mrazáku. Někteří řezníci Vám udělají balík do určité ceny např. 2.500- 3.000 kč ( tato rodina nakupuje maso pro 7 členů, takže se jí oplatí jed pro ně do vzdálenější obce) a dají tam něco levnějšího na polévky, guláš a dražší na hlavní chod. A máte na měsíc vystaráno.

  Hm, dobrý nápad a tak posílám. 👍👍

   1. Napište to do firmy, proč tam něco neprodává.
    Nebo ještě lépe najdete v Brně obchod, který by chtěl od něj brát maso. A dejte jim ten název firmy, ať se s ní spojí.
    Proč se zemědělci nespojí s jedním obchodem a nezavážejí tam pravidelně své zboží . Pokud je vedle sebe jak prodejce sýru a chovatel tak by si mohli výpomoc a střídat se v rozvážení zboží do obchodů. A ušetřili by na dopravnem.

    1. Anonyme, sakra, ono to vyžaduje investice a pokud tomu stát nepřeje, takový ten váš pokus, režimní konkurence snadno přebije. Nevidíte, jak se pokusil snažit pan Čupr? Nevidíte, jakou potíž si přivolali protestující podnikatelé v zemědělství?
     Radost mi dělá, jak tady kde kdo na „Rohlíka“, hodil kakáč. Ani já „Rohlíku“, i kdyby byl sebelepší, k obratu ani kurunou nepřispěju. Stejně jako České spořitelně, která „dotacemi“ ovlivňuje složení prdagogického sboru jisté Vysoké školy.

    1. Hustopece su od Brna autom pol hodka tam, polhodka nazad, na to ze pracujeme od osmej do pol piatej tak nejak uplne …

  1. Na severní Moravě nic, bohužel.
   Ovšem maso kupuju skoro výhradně od místních sedláků . Slovo farmář mě trochu se.e. Před převratem to bylo plno rusismů, teď se můžou všichni po.rat s anglickými výrazy.

   Sedlák je to české slovo.

   1. Plno rusizmů Václave? Například? Co vím, tak leda chozrasčot. Třeba kolchoz, sovchoz a tak, byly pojmy pro sovětské prostředí a nijak se netýkaly české nebo slovenské slovesnosti. Uspořádejte k tomu workshop. Zúčastním se včetně poplatku, popř. i panelové diskuse a rád bych byl uznán i do sborníku. Zdravím srdečně.

    1. Re: JiH

     Musel bych se prohrabat starými písemnostmi, ale myslím si, že je to kontraproduktivní. Opravdu toho bylo dost. Myslím, že kdybyste otevřel staré noviny, našel byste to taky.

     Řiťolezové jsou prostě za každého režimu. I za toho minulého jich bylo plno. Myslím, že řada z nich jenom přepnula radar z Východu na Západ a z „lido-demo“ na „Volný Trh“. Křiváctví, sobectví, řiťolezectví – to jsou velice rozšířené lidské vlastnosti.
     Ještě si vzpomínám na jásavé hlasy svazáckých hlasatelů při (povinné) oslavě prvního máje. I tehdy se mi z nich chtělo zvracet. Piráti mi je připomínají opravdu hodně.

     A to jsem byl přesvědčen, že socialismus a potažmo komunismus je pro lidstvo jediná šance. Mimochodem,
     o 30+pár let mám týž názor, i když se obávám, že ta šance je už ztracená. To, co jsem od takzvané „Velké Sametové“ zažil, co zažívám a co se dá poměrně s jistotou předpokládat v budoucnu, mě v tom jenom utvrzuje.

     1. Komunizmus bola na chvilu odbocka, aby sa zobrakom dobre zilo, ale rozhodli sme sa, ze je to slepa cesticka, ze mat zobrakov je to prave orechove, co potrebujeme.

      Vsak aj vcera, ci predvcerom som pocuvala nejakeho experta, co v telke lamentoval, ze mame velmi malo nezamestnanych, asi vadi, ked si clovek moze zarobit na zivobytie.

     2. No, Václave, já prohrabávat nic nemusím, paměť mi slouží dostatečně. Jistěže při prezentaci našeho tehdejší velkého vzoru byla ta jeho terminologie zhusta a snaživými novináři, propagandisty, jak to jen šlo, plně využita. Našeho jazyka, jako takového, to tvrdím s jistotou, se to ani dost málo nedotklo.
      Nakonec jsem z těch, kteří si přivydělávali tech. překlady z licenční dokumentace. Kčs 1,20 autorský arch. Bylo to v pracovní době a s řadou slovníků i pomocí těch, kteří ruštinu skutečně uměli, jsem se ten jazyk, pro tech. oblast, docela dobře naučil. Sice jsem na tom nezbohatnul, ale co hlavně, v zaměstnání jsem se, nikoli zcela zadarmo, docela dobře zabavil. Krom toho, z techniky se dozvěděl mnohé, o čem jsem předtím neměl ani tušení.
      Dnes máme v angličtině všechno, mnohé z toho už v češtině ne. Ale i tak, nic proti angličtině a tomu všemu, co se jejím prostřednictvím lze dozvědět. Jen s ní nemachrovat, nečeskými nosovkami nepředvádět, že jsem vyspělý angličtinář.

    2. Poplatek za přečtení mého workshopu je Kč 1000,- plus DPH. Příspěvek v panelové diskusi Kč 500,- plus DPH.

     Ještě perestrojka a glasnosť, to ale až za Gorbačova. Předtím se ovšem taky pořádaly školské pionýrské soutěže typu „Co víš o Sovětském Svazu“. (Dokládám osobní účasti a vynikajícím třetím místem v naší třídě, kterého jsem docílil tím, že jsem si pamatoval, a to pro kuriozitu, kterou ve mě zanechala fotografie, že ta gigantická socha v Moskvě se jmenuje Matka Vlast) Pusť vsjegdá bůdět solnce byla jedna z písní, které se velmi brzy učily všechny děti. Lampioňáky s ohňostroji se chodily na oslavu VŘSR. To všechno jsou, i když ne v přímém smyslu slova, nicméně rusismy. A Brigáda socialistické práce je rusismus rovnou, stejně tak i Hrdina socialistické práce.

     Našlo by se rusismů jako smetí. V přímém i přeneseném významu. Což v tomto případě není nutně kritika, nýbrž odpovědi a faktické údaje pro workshop a ev. panelovou diskusi. Ať chceme nebo ne, naše paměť je značně selektivní. Muži například „zahalují tmou zapomění“ všechny své neúspěchy u dívek. S rusismy je to podobné.
     Snad někoho neodradí ten poplatek, vždyť je jen symbolický…

     1. Tak například náš profesor češtiny nám říkal, že třeba slovo kombajn je sice z angličtiny, ale přišlo k nám přes Rusko a ruštinu. Pokud jste někdo chodili na Zatlanku v sedmdesátých a možná i osmdesátých letech minulého století, ano, byl to Golova.

     2. No, picolomini, na to jak vynikáte ve znalostech i logice, věc překrucujete. Brigáda socialistické práce, jako „společenský jev“ té doby, do českého jazyk z ruštiny, jako jazyka, nic nepřenášela. A to je to, o čem je řeč.

      1. Rusismus je v češtině „zdomácnělé“, v naší historii asi častěji politickým tlakem vnesené ruské slovo. Ve svém prvním významu. Ale jsou i přenesené významy, což tam, právě proto, abych nepřekrucoval, připomínám.
       Chcete-li ale zůstat jen a pouze u toho vnesení ruského výrazu do češtiny, pak mluvíme každý o něčem jiném.

      1. Motám to do sebe, máte pravdu. Ale že je to ta Matka Vlast, to jsem si coby tuším čtvrťák (?) pamatoval. Tak jsem pak byl bronzovej…

    3. Mali sme druzbu, a inostrancov v beznej, hovorovej reci … dnes mame stage a emmergency bezne v telke.

     A vlastne za rusakov sa po spravach ozyvalo ‚prajeme vam pekny den‘ .. dnes len brechnu ze ‚majte pekny den‘ … nuz, majte sa ako chcete

      1. Jste mnou přes tu češtinu celkem respektován. Není mimochodem poměrně silným rusismem právě i – v sadě skví se jara květ? Jde sice o obrozenecké literární tvarosloví, nicméně Rusové se jdou nadechnout slovy – Idu padyšat vozduchom…

       1. To jste mne zaskočil hned dvakrát, tím respektem i jarakvětem.

        Mně to jako rusismus nepřipadá, ale poctivě řečeno, když to poslouchám větší desítky let a zvykl jsem si na to, asi nedokážu být objektivní…

        1. rusismus, slovanismus pořád vysvětluje věci lépe bez vysvětlování než anglosasimus se slabikováním a objasňováním.
         O čemže to muvíme? Jo, francouzismus, třeba takový kamarád.

        2. M asi správně připomíná „slovanismus“. Udělal jsem tímto ale po přečtení si nějakých článků o tom odbočku od původního rusismu ve smyslu vnášení ruských slov.

          1. Věda jazykozpytná není zrovna mou kávou, například ty interpunkce jsou mým odvěkým nekamarádem (ošklivý patvar). O to radostněji v ní docházím k roztodivným domněnkám, podpořeným všepřebíjejícím – asi tak nějak by to určitě mělo bejt…
           Čímž se samozřejmě od všech jiných velmi výrazně odlišuju… 🙂

          2. Jazykozpyt také není mou domovinou, byl jsem vzděláván původně v úplně jiných oborech. Ale mám štěstí: mám internetovou kamarádku, se kterou si špitáme mj. i o gramatice. Když někdo, nebo dejme tomu třeba například i kdokoli jiný, napáše (nejde o překlep) do diskuse nebo do článku nějakou specifickou roztodivnost, my si o tom píšeme a máme při tom nejednu hezkou chvíli.

       2. Jen bych upozornil, že čeština (a především ta spisovná) je jazykem zcela umělým. Nikdo jím nikdy nemluvil. Obrozenci holt pozbírali zbytky nářečí, zamíchali a co chybělo doplnili improvizací z okolních slovanských jazyků.

   2. Moje řeč, Václave, přesně tak to náhlé a v historii našich krajů nikdy dříve neužívané ,,farmářování “ vnímám i já !
    Český sedlák – to je základ českého národa ! A zdá se, že blaničtí rytíři dorazí na traktoru !
    Velký dík všem sedlákům !

  2. Já mám blízko Český Brod a taky o tom uvažuju. I když my máme v Dolních Počernicích vyloženě farmu na hovězí.

    1. Švejk:
     A pasou na Petříně? 😎 Klid – já vím, že kolem Prahy ještě nějaká ta tráva roste, ovšem Počernice a Brod mám nejdostupnější.

  1. Mno., musela to být síla, když se tak rychle ozval. Takže kdo ví, asi už ty své plány jaksitaxi bude muset zrevidovat. Njn, Ale zase JE TO DOCELA FAJN UKÁZKA KOLIKŽE LIDÍ SE NEDÁ ObLBOVAT.

   Jak to tu někdo psalo opolitika je ……….

     1. Žádná póza, snaží se zjistit, zda to srdeční selhání Navalného udělala šmakuláda od Pfizerů, Moderna, nebo Novičok. Aby všichni mohli říci, že to mysleli s těmi opichy dobře, ale dopadlo to jako vždycky.

    1. Kdyby byl ruský velvyslanec stejný nevzdělanec jako bc. Lipánek, odmítl by příjít. Ale protože je to skutečný diplomat, přijde a bude se baby ministrovi smát do ksichtu s vysvětlením, že mu do toho nic není. Vsadím se, že neuvidíme jedniý záběr z jednání.

     1. Nevidíme, protože by to „nahrálo ruské propagandě.“ A to nelze připustit. Zmejevskij se protáhne, dá si příjemnou procházku a diplomatickou řečí sdělí lipánkovi, že si může políbit prdel. Případně, pokud bude poněkud žertovně naladěn, může nádavkem pronést pár jmen jako generál Lučanský, Epstein, Gonzalo Lira nebo Julian Assange.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *