18 dubna, 2024

Hodní zemědělci, s nimiž vláda hodlá jednat o krizi v agrárním sektoru, včera požádali europoslance, aby zamítli nařízení o prodloužení dovozů z Ukrajiny

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a premiér Petr Fiala (ODS) hodlají o ekonomické krizi v zemědělství jednat se Zemědělských svazem a Agrární komorou . Obě organizace včera písemně požádaly všechny české europoslance Zemědělského výboru, aby při pondělním hlasování zamítli návrh nařízení o prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů potravin a zemědělských produktů z Ukrajiny. Stejnou žádost zaslalo všem europoslancům 6 největších unijních zemědělských sdružení. Na podporu tohoto požadavku zítra po celé EU proběhnou blokády hranic, které jako první zavedli sedláci v Polsku.

Polští zemědělci blokují přepravu zemědělských komodit a potravin z Ukrajiny. Zítra na jejich podporu proběhnou blokády hranice ve všech členských státech EU

Zemědělský svaz při jednání s vládou požaduje přepracování strategické plánu ČR, podle něhož je řízeno vyplácení dotaci a zemědělcům jsou ukládány povinnosti. Nejdůležitější je požadavek na vrácení redistributivní platby z v EU nejvyšší hodnoty 23% zpět na 10%, tak aby peníze byly vráceny výrobcům potravin. Dále po vládě žádají zrušení zdanění zemědělských dotací a úplné zrušení povinnosti ponechání půdy ladem, které prohlubuje ztráty zemědělců, protože na dané půdě nemohou hospodařit a produkovat potraviny. Ministerstvo zemědělství bylo vyzváno i ke zjednodušení eko-schémat, která byly zavedena v rámci grýndýlu a jsou administrativně extrémně náročná. Vláda jej označuje za zástupce těch správných zemědělců.

Za stejné věci v pondělí v rámci požadavku na ukončení účasti ČR na unijním projektu grýndýlu demonstrovali s traktory v Praze zemědělci z hnutí #myzemědělci, které k akci do Prahy svolal bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Ty vládní představitelé označili různými hanlivými názvy od „agentů Kremlu“ až po „dezoláty“.

Fiala ani Výborný zřejmě netuší, že včera Zemědělský svaz ČR, spolu s Agrární komorou ČR a Slovenskou polnohospodárskou a potravinárskou komorou společným dopisem požádali české europoslance, kteří působí v Zemědělském výboru Evropského parlamentu, aby hlasovali pro zamítnutí nařízení, jímž chce Evropská komise umožnit o další rok prodloužení bezcelních a bezkontrolních dovozů potravin a zemědělských komodit z Ukrajiny. A nejsou jediní.

Na členy AGRI výboru se podobnou žádostí včera obrátilo šest největších organizací, které v EU sdružují zemědělce a potravináře:

– COPA COGECA – Společná organizace zemědělských svazů s družstevních organizací

– AVEC – Asociace zpracovatelů drůbeže a obchodu s drůbeží v zemích EU

– CEFS – Evropská asociace výrobců cukru

– CEPM – Evropská konfederace produkce kukuřice

– CIBE – Mezinárodní konfederace evropských pěstitelů řepy

– EUWEP – Evropská unie velkoobchodu s vejci, vaječnými výrobky, drůbeží a zvěřinou.

Ve společném dopise upozorňují členy zemědělského výboru, že „množství dovozů obilovin a olejnin se během dvou let otevření trhu EU více než zdvojnásobila. U drůbežího masa a u vajec došlo k šestinásobnému zvýšení dovozů. V případě cukru došlo k dvacetinásobnému zvýšení dovozů z Ukrajiny ve srovnání s dobou před liberalizací.“ Těžce poškození dovozem medu jsou podle nich i evropští včelaři.

Celounijní zemědělské organizace ve společném dopisu, jehož přílohou jsou oficiální statistiky, připomínají problémy, které zemědělcům v EU způsobují poklesy výkupních cen a problémy se skladování zemědělské produkce z členských států, vyvolané obrovskými dovozy z Ukrajiny.

Šéfové unijních zemědělských organizací europoslancům takto znovu připomněli, co jim už řekli na jednání AGRI výboru v diskusi mezi europoslanci a zástupci vzbouřených sedláků, pořádajícími traktorové blokády.

Zítra proběhnou ve všech členských státech EU blokády hranic, které organizují členové COPA COGECA. Jde o solidární akci s blokádou dovozů z Ukrajiny, kterou v Polsku již téměř měsíc provádí zemědělci spolu s autodopravci. Zemědělskou technikou budou zablokovány nejen všechny hraniční přechody na vnější schengenské hranici EU, ale i mezi členskými státy Unie. V ČR akci pořádá Zemědělský svaz.

Nyní je na všech europoslancích výboru AGRI, aby si vybrali stranu. Do pondělí se musí rozhodnout, jestli pomohou zemědělcům ze zemí v nichž byli zvoleni, nebo zda se přidají na stranu tří největších agrárních koncernů světa, které fakticky ovládají agrární zemědělskou produkci na Ukrajině. Zemědělský výbor EP se k hlasování sejde na mimořádní schůzi 26. 2. 2024 v 19 hodin večer v budově europarlamentu ve ve Štrasburku. Členové výboru budou muset hlasovat veřejně a po jménech. Všichni nyní napjatě čekají na to, s kolika traktory k budově Evropského parlamentu opět přijedou k blokádě francouzští zemědělci. Očekávány jsou i traktorové posily z Německa.

67 thoughts on “Hodní zemědělci, s nimiž vláda hodlá jednat o krizi v agrárním sektoru, včera požádali europoslance, aby zamítli nařízení o prodloužení dovozů z Ukrajiny

 1. Obecně vzato, každá blbá Máňa ví ( i se dvěma mobilama) ,že zarezlé trubky nebo zažraný kámen v kuchyni neodstraní razítkem z úřadu. Ty „inteligentnější“ si pozvou nějakého „podnikatele“ a ten ji rozbourá půl kuchyně a ještě poradí s novým vybavením. Ale jak se jede do Prahy i ta poslední inteligence sublimuje.

 2. Blbíš.
  Proč napíšete jenom tu SMS.
  Jestli vám vadí dlouhé nadpisy, tak článek i diskusi ignorujte.
  Založte si vlastní blog limitovaný 160 znaky a máte klid.

 3. Dám to dneska ke každýmu úvodníku:

  TECHNICKÁ (znovu pro bratra Vidláka, kterej to prej tady převzal po Alefovi),
  když po Markový se v dlouhejch nadpisech kromě nenapravitelný Markový vzhlídl už i Kunštek (!nejen!).

  Jen doufám, že mi do toho nebude zase montovat zdejší Josef Švejk!

  Otázka – návrh:
  Co brání, bratře, upravit pravou lištu „Nejnovější komentáře“ tak, že by SW automaticky uřízl za přispívajícím nickem nadpisy těch mezkovitých autorů na:

  POUZE PRVNÍ SLOVO NADPISU toho úvodníku.

  A taky by možná stálo za to ten sloupec, kde sou ty „Nejnovější komentáře“ trochu natáhnout a rozšířit o dejme tomu 10 kusů, jak tady s oblibou trousí náš Targus.

  A ještě návrh pro dlouhonickatý, s kterýma má ten můj navrhovanej jednořádek taky problém. Co třeba takhle, příteli tato, používat jenom tatu? My přece víme, že se jmenujete Hrabě? I když netuším, jak se s tím popasujou jiní, třeba takovej náš Zborcenej Harfyton s jeho nedostižným nickem? Tam mi nápady docházej. Ale co se třeba znovu podívat do již zhynulýho Karla Máchy? I když už jenom nick „Zborcenej“ je varující a výživnej!?

 4. “Za mě by bylo ideální, kdyby supermarkety spolu s cenou za kolik prodávají zveřejňovaly i cenu, za kolik nakoupily. Takhle byste věděl, koho svými penězi podporujete. Jestli řetězec nebo toho konkrétního zemědělce.” říká prezident Agrární komory Jan Doležal.

  Vida jak se Vidlákova myšlenka ujala i v legální, solidní opozici.

 5. No ono už to, že vláda HODLÁ JEDNAT značí ledacos. Zatím jen přeposílala to co ejúnie nařídila

  🙂 časy se přece jen mnění.

  1. Ač to tak „zvonku vyzerá“, nejde překvapivě o spotřebitelskou cenu potravin, ale o úplně něco jiného.
   Tvůj dotaz je ve vztahu k tomuto článku blábolem.

   1. cena = náklady na vypěstování pšenice + náklady na upečení chleba + náklady prodejce a samozřejmě přiměřený zisk pro všechny + daně státu

  1. Re: ema

   Do pěti let půjdou české ovce v jatečném věku 18 – 60 na jatka.

   Já to říkal a všichni se smáli…

   1. Já doufám, že do té doby bude Ukrajina vyřešena.
    Údajně už spolu hovoří, zatím jen tajně a možná, že pošlou Kozu někam.
    Četla jsem, že Britové zkoušeli nějakou raketu vystřelit z ponorky a už podruhé se nepodařilo.
    Poprvé místo směr pobřeží Afriky, letěla na USA a spadla. A teď dopadla poblíž oné ponorky na které se nacházel ministr obrany. Zda se pokadil není známo.

   1. Mě už se to naštěstí netýká, synek bude mít 38 let, zeťák 35, jeho bratr 31. Všichni něco montují, opravují, seřízují. Leda by je nahnali do opravárenských dílen.

    1. Mému synovi je 36, ale od mládí je v invalidním důchodu. Nemyslela jsem si, že bych to jednou, byť vzdáleně, mohla považovat za klad. Dcera si zase vzala fajn hodnýho chytrýho ajťáka, ovšem trpícího roztroušenou sklerózou. Toho by taky odvést nemuseli.

     1. Tak to by mě zajímalo. Mám pocit, že pokaždé čtu jiné ročníky.

      Mimochodem, krátce v RU televizi ukrajinský politolog Vadim Karasjov (/ev ?).
      Ukázka byla převzata z ukrajinské TV, hlasatelka mluvila ukrajinsky. Na to, že Karasjov býval častým hostem na Medvedčukově kanálu News One (a mnozí si pamatujeme, jak vypadal dobitý a zmučený Medvedčuk, kdy ho vyměnili úkáčka do Ruska), divím se, že ještě žije.

      A hned slovo do pranice. „Paní redaktorko. Napadá mě, proč vlastně v současné době válčíme ? O území na východě jsme už přišli, o další jistě přijít další válkou nechceme. Rusko několikrát nabízelo jednání. A víme , co oni požadují. Pokračujeme tedy v dalším válečném úsilí s jediným cílem – STÁT SE členem NATO…“
      (tak nějak, co jsem rozklíčoval a co si zhruba pamatuji)
      Ten člověk je stále naživu. Moc se divím. U jiných stačila mnohem méně závažná vyjádření.

 6. Jak jsem u psal.nadnárodním korporacím jde o ovládnutí trhu s potravinami.
  Trh s potravinami je opravdu velký a lukrativní, to by byla absolutní závislost na těchto korporacich co je s podivem,když ?můžeme byt soběstačni.Pak by stačila neúroda, přírodní katastrofa v těch zemích, nebo i úmysl a je tady hladomor.To.ještě nevime. jaké budou náklady na dovoz,třeba z Jižní Ameriky.Nebo je to poslední šance USA,jak si udržet dominanci ve světě.

  1. Pravice nás má v hrsti , proto ta namyšlená politika.Chcete něco změnit? Tak nevolte jen mluvící hlavy ,ale ty kteří chtějí změnu včetně pryč z EU a NATO. Komunisté je jediná tradiční strana která se neumazala od hnědé demokracie.

   1. To je sice pravda, ale uspávač hadů a teď nevím jak se jmenoval 🤔🙉, dovedl stranu do zapomnění. Konečná v €sojuzu také občas hlasovala divně. A zbytek, kromě Skály není vidět, co vůbec dělají?

 7. Eulanci možná neznají pohádku o chytré horákyni / rybářově dceři, ale můj tip je, že se tak zachovají. Vidina dalších šesti let u koryta je tuze, tuze lákavá a moc bakalhářů (nejen tuzemských) stabilně slábne, takže by u voleb mohlo na skutečných názorech voličů záležet víc, než je všem hodnotově ukotveným liberálním demokratům milo. Co teď? Voliče nejde úplně jednoduše odfakovat jedním z tradičních „jde o celoevropské, dlouho dojednávané řešení“, „svět na nás nepočká“, „doba si to žádá“, případně „s hrstkou proruských dezolátních výtržníků se vůbec nebudeme bavit“ (že na posledně jmemované pozici zamrzl Ihorovytch Phyialenko nic neznamená – riziko blízké reálné ztráty tučného koryta má pozoruhodně kladný vliv na funkčnost neuronových synapsí), na druhou stranu ani připomínka existence obtížných tvorů zvaných voliči, zdůrazněná ještě přítomností (mnohdy prvně zblízka spatřené) zemědělské techniky nedokáže u mnohých eulanců potlačit mocné puzení na nutellu při představě vzepření se držitelům klíčů. Takže řešením podle mě bude něco mezi odložením problému a tzv. zmizením po anglicku. Ani otevřená zrada voličů, ani zřejmá vzpoura loutkovodičům. No a po volbách přijde zázračné prozření k odpovědnosti a eurostátotvornosti, odhlasovat a podepsat vlastní krví cokoliv nebude problém, zejména když čert s úpisem přijde ne za rok, ale až za pět. Pro mnohé je navíc opakovačka ekvivalentem definitivy, takže po pěti letech skončí ta nesmyslná byrokratická závislost korýtka na jakýchsi voličích i v té nejmenší podobě a zbyde jen čerpání a čerpání.

 8. K článku nemám poznámek, je zajímavý. Takže „dezoláti“ už jsou všude!
  Ale: Článek by stejně zajímavý, kdyby nadpis neměl tři řádky.
  Takhle to začíná typograficky připomínat bulvár. Velký nadpis – a dál nic.
  Ale pan Kunštek si asi nenechá do své činnosti mluvit. Takže nic…

 9. K článku nemám poznámek, je zajímavý. Takže „dezoláti“ už jsou všude!
  Ale: Článek by stejně zajímavý, kdyby nadpis neměl tři řádky.
  Takhle to začíná typograficky připomínat bulvár. Velký nadpis nadpis – a dál nic.
  Ale pan Kunštek si asi nenechá do své činnosti mluvit. Takže nic…

 10. Lenze tych europoslancov sa poziadalo tak nejak … diskretne … az to neklapne, a europoslanci neposluchnu, nic sa nedeje … demonstracia diskretna nebola, vyzeralo to, ze ludia su snad nespokojni so stranou a vladou a EU, a tak sa to muselo zdiskreditovat, ze to len hlupaci nechcu ziarivu buducnost.

  1. Message in a private group or channel.
   This link will only work if you are a member.
   ….
   link teda nefunguje

 11. Nakupujte primo u Jandejska. Rohlík ho potrestal za organizaci stávky tak Vy zákazníci potrestejte zpolitizovanou firmu Rohlik a změňte firmu :

  Jandejsek
  dopravuje ČESKÉ maso prakticky po cele CR. Má skoro 100 prodejen v celé České republice ‼️‼️‼️ 😳😳 to jsem netušila.
  Můžete si objednávat, nebo přímo tam nakupovat 👍👍 😉 :

  https://www.reznictvirabbit.cz/vase-reznictvi/

  1. Škoda, že má nejbližší prodejnu až v Benešově. I když ten Český Brod taky nevypadá zle, vlak jede co půlhodinu a prodejna je hned u nádraží. Hytlermarktovič Prouza ať si nasere a ten blbeček z rohlíku ať třeba pukne. Díky za tip!

  2. Jaktože má pan Jandejsek pouze 1 prodejnu v našem Jihomoravském kraji??
   Vidláku, vyřiď prosím panu Jandejskovi, ať tím něco udělá, my v Brně také chceme jeho prodejny.

   1. Myslíte, že se dá nakoupit i přes net? Já to na stránkách nenasla. V Praze prodejny nemá, bohužel. Za stoprocentně české maso bych také byla vděčná a ráda bych si objednala.

    1. Máte pravdu, chybí to tam. Možná objednat si znamená objednat si a osobně vyzvednout. Ale o eshopu by rozhodně uvažovat mohl. K nám rozváží MD maso, sice dražší, ale velmi kvalitní, nakupuji tam, když se chci rozšoupnout.

     1. Jděte už s tím do pryč. Začínám se sama sebe ptát, jestli vy nemáte nějaký silný mindráky, když na tu Prahu a její obyvatele furt tak útočíte.

      1. Praha pro mne bývala dlouhá léta něco, jako rodinné stříbro. Nevím kdy se to zlomilo, ale asi to nějak plíživě bobtnalo. Dnes je mi Praha úplně ukradená. Necítím k ní nic, spíš odpor. Je mi totálně cizí.
       Vážně nemám tušení kdy se to stalo, ale stalo se.

       1. Já jsem si to opět uvědomil v pondělí cestou pěšky z Malostranského náměstí přes Karlův most a Staroměstské náměstí na nádraží. Svatý Mikuláš 140 Kčs vstupné, Týn zavřený. V ulicích snad jen restaurace, jídlo a obchody s většinou nevkusnými cetkami, plno pouličních „umělců“ a válejících se žebráků, vše samozřejmě popsáno anglicky. Ulice plné turistu, většinově od obchodu k obchodu. Toto prostě není ta Praha, kterou jsem v mládí miloval a každý výlet do ní byl svátkem. A to ani nepíši o šoku, který mne potkal, když jsem se v roce 2013 dostal na Hradčany, to už fakt ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *